Fluorografie v časném těhotenství

Otázka zdraví nenarozeného dítěte bude vždy hořet pro každou těhotnou ženu, protože každý z nás, ve „zajímavé“ pozici, sní o narození silného a plného síly dítěte. Proto se nastávající matky, kdykoli je to možné, snaží eliminovat jakékoli rizikové faktory, které mohou způsobit i to nejmenší nebezpečí pro život vyvíjející se v jejich lůně..

Fluorografie během těhotenství

Fluorografie během těhotenství je jedním z nejoblíbenějších témat pro diskusi. A to je docela pochopitelné, protože mluvíme o malém bezbranném dítěti a o tom, zda by mělo být podrobeno těmto postupům. Jak víte, rentgenové záření negativně ovlivňuje buňky i tkáně těla. A protože v procesu tvorby plodu se buňky neustále dělí a různé struktury těla se vyvíjejí stejným způsobem, jak můžete přesně vědět, co přesně fluorografie v daném okamžiku ovlivňuje? Proto pokyny lékaře pro fluorografii u mnoha těhotných žen způsobují vzrušení, protože jak si můžete dělat starosti, zda tento postup nepoškodí plod a jaké mohou být jeho důsledky?

Fluorografie je jednou z nejběžnějších metod lékařského vyšetření, pomocí které je možné identifikovat jak latentní onemocnění dýchacích cest, tak patologické změny v kardiovaskulárním systému. Díky této metodě lze identifikovat nemoci v počátečních stádiích těhotenství a podle toho lze zahájit nezbytnou léčbu včas..

U zdravých lidí se doporučuje fluorografické vyšetření podstoupit maximálně jednou ročně, protože během jeho průchodu do těla vstupuje určitá dávka záření. To je důvod, proč mnoho nastávajících matek odmítá fluorografii, protože se obává negativních důsledků jejího působení na plod..

Fluorografie během těhotenství - škodlivá nebo ne příliš?

Je pravda, že fluorografie by měla být předepisována těhotným ženám pouze jako poslední možnost - pokud se jí nelze vyhnout. Takovými případy mohou být možná infekce tuberkulózou, pneumonií a jinými nebezpečnými chorobami, které vyžadují rentgenové vyšetření..

Lékaři často tvrdí, že těhotné ženy by se neměly fluorografie vůbec bát, protože se během ní uvolňují velmi malé dávky rentgenového záření. A nezapomeňte, že záření je směrováno do oblasti hrudníku, což by teoreticky nemělo mít žádnou příležitost ovlivnit pánevní orgány..

Fluorografie při plánování těhotenství

 • 7. prosince 2012

Každý ví, že je třeba sledovat zdraví. A skutečnost, že rutinní preventivní prohlídky jsou velmi důležité, protože onemocnění zjištěné v rané fázi je mnohem snáze léčitelné než opomíjené. Plánované diagnostické postupy zahrnují fluorografii. V mnoha zemích ji musí mít dospělí pravidelně, jednou ročně, aby identifikovali ohniska tuberkulózy, aby se zabránilo šíření infekce a zahájila se včasná léčba. Ale pomocí fluorografie, mnoha dalších onemocnění plic, srdce, bránice atd..

Názory lékařů se v této otázce liší. Někteří věří, že minimální záření, zejména během digitální fluorografie, vůbec neublíží. Jiní se domnívají, že existuje poškození, ale pouze v případě, že je překročena přípustná dávka ozáření na osobu za rok. Třetí lékaři považují digitální fluorografii z hlediska diagnostiky za zbytečnou. I když se během ní objevil počet ložisek plicní tuberkulózy, tento názor zpochybňuje.

Fluorografie a plánování těhotenství

A co ženy plánující těhotenství? Koneckonců, jen málo lidí dokáže otěhotnět hned. A pokud plánujete roky? Spoléhat se na svůj vlastní cit a zdravý rozum? Zodpovědné ženy v plánování se starají o zdraví svých dětí dlouho před jejich počátkem. Páry chodí na kliniky a podrobují se úplnému vyšetření. Koneckonců, připravují se na početí nového života, což znamená, že jejich těla musí být zdravá, aby dítěti poskytly rodičům vše nejlepší. Kromě testů na infekce, konzultací s terapeutem, gynekologem a zubním lékařem musíte podstoupit fluorografii. Pak je žena zmatená a vyděšená radiací. A objasňuje, zda může projít tímto postupem. Lékaři na tom nejčastěji trvají, ale doporučují to udělat v první třetině menstruačního cyklu, pokud neexistuje naléhavá indikace. Při fluorografii nejsou reprodukční orgány do procesu nijak zapojeny. Jsou zakryty speciální obrazovkou a na obrázku jsou viditelné pouze plíce. Pokud máte obavy, můžete požádat o ochrannou zástěru kolem pasu.

Ale žena stále žije nejen plánováním těhotenství. K dispozici je také práce - běžné lékařské prohlídky, povinné lékařské prohlídky při uchazeči o zaměstnání. Fluorografie je potřeba všude. Ano, existují mezery a můžete dát razítko na peníze... Ale řekněte mi, chtěli byste jíst koláče připravené cukrářem, který nikdy nebyl na klinice a nebyl testován na tuberkulózu? Nebo být ošetřen zubařem, který si z roku na rok „kupuje“ razítko do lékařské knihy? Já ne. A já sám zaujímám zodpovědný přístup k lidem, s nimiž mě moje práce velmi přibližuje. Pravidelně podstupuji lékařskou prohlídku, nechám se otestovat a nechám se vyšetřit, přestože doufám, že otěhotním v každém cyklu.

Je důležité používat v každé situaci zdravý rozum. Pokud se vyhnete všem kontaktům s možnými nepříznivými účinky něčeho, zkuste nebrat léky, dokonce se omezte na posezení u počítače a sledování televize, pak je lepší přeskočit fluorografický cyklus a neplánovat během něj. Lepší vydržet měsíc, než být nervózní 9 měsíců a sbírat informace, číst hororové příběhy a popravovat se, počkat na projekce a plakat. A lékaři, kteří doporučují ženu v plodném věku k fluorografii, by se měli ptát na den jejího cyklu. A pokud má druhou fázi, odložte obrázek na několik dní.

Fluorografie a těhotenství

Těhotné ženy nejsou odesílány na fluorografii nebo jsou odesílány, pokud nastanou vážné zdravotní problémy nastávající matky, a poté se pokusí provést vyšetření po 12 týdnech. Protože nejcitlivější na záření jsou dělící se buňky, kterých je u dospělých málo, ale z nichž je embryo zcela složeno. Buňky plodu se velmi aktivně dělí, proto je těhotná žena chráněna před všemi druhy účinků spojených s radiací.

Pokud jste nedodrželi cyklus a zjistili jste těhotenství, když již uplynul očekávaný den zpoždění, zatímco byly prováděny rentgenové vyšetření, potřebujete lékařskou genetickou konzultaci. Přestože příroda má svůj vlastní způsob ochrany embrya před následky - princip „vše nebo nic“. To znamená, že pokud došlo k oplodnění a vývoj embrya selhal kvůli negativnímu vlivu, pak se těhotenství nejčastěji zastaví..

Otázka možného negativního účinku fluorografie na plod často vyvstává, když je potvrzena skutečnost o těhotenství, ale fluorografie byla provedena přede dnem údajného zpoždění, kdy matka ani netušila, že je těhotná. V tomto případě lékaři doporučují přestat se obávat, protože moderní digitální fluorografy snižují radiační zátěž těla, riziko negativních účinků je nižší. Navíc, jak bylo uvedeno výše, pánevní orgány se na obrázku nezúčastňují. A pokud byla fluorografie provedena před dnem zpoždění, pak riziko patologie těhotenství nepřesahuje průměrnou populaci. Pokud máte obavy, sdílejte své obavy se svým gynekologem. A po provedení nezbytných testů a prohlídek se ujistíte, že je s dítětem vše v pořádku..

Fluorografie před zpožděním menstruace

Fluorografie v časném těhotenství: jak ovlivňuje plod

Během nošení dítěte se těhotné ženy snaží chránit před nepříznivými vnějšími vlivy. Budoucí matky se proto vážně bojí, pokud lékař nabídne podstoupit fluorografii.

Tato studie zahrnuje záření, takže je pochopitelné, že se ženy bojí ublížit svému dítěti. Je fluorografie povolena pro těhotné ženy a jak to udělat s nejmenším rizikem pro plod - odborníci vědí.

Potenciální rizika při těhotenských testech

Je těžké mluvit o důsledcích fluorografie. Medicína primárně pracuje s indikátory a údaji, které jsou potvrzeny empiricky.

Abychom řekli o nebezpečích některých léků, testují se na pečlivě vybraných skupinách pacientů..

Fluorografie pro těhotné ženy, aby bylo možné studovat její účinek na tělo matky a dítěte, nebyla prováděna hromadně, proto není třeba mluvit o spolehlivém účinku na plod.

Všechny představy o negativu výzkumu jsou spíše teoretickým výzkumem v oblasti možných rizik. Alkoholismus a drogová závislost, které jsou časté u mladých lidí, mají mnohem horší dopad na plod. A kouření, kterého se některé ženy během těhotenství nevzdávají, je mnohem škodlivější než účinek rentgenového záření na plod.

Pojďme se seznámit s varováními, která říkají lékaři:

 • těhotenství může být narušeno, takže žena ani neví o své „zajímavé pozici“;
 • jsou povoleny drobné odchylky, které nemají vliv na kvalitu života;
 • objevují se závažné genetické vady a další abnormality, které mohou komplikovat život dítěte.

Podíváte-li se na možné negativní důsledky, je zřejmé, že jsou izolovaní a narození dětí s vrozenými deformacemi, patologickými stavbami vnitřních orgánů a jinými chorobami je primárně spojeno se zatěžovanou dědičností - alkoholismus jednoho nebo obou rodičů, drogová závislost, kouření, přenos virové patologie u ženy.

Jaký výzkum hrozí v různých fázích těhotenství

Ženy často nevědí, že jsou těhotné, takže se v počátečních fázích chovají jako obvykle a dodržují všechna doporučení lékařů. Totéž platí pro fluorografii. Jaká je hrozba studie, pokud se fluorografie provádí v časném těhotenství??

Nejnebezpečnějším obdobím je první trimestr, konkrétně prvních osm týdnů, kdy jsou položeny všechny systémy a orgány. Během tohoto období lékaři ani nedoporučují užívat pilulky, raději používají alternativní metody léčby. Tento přístup je rozumný, protože během tohoto období může dojít k „selhání“ vývoje plodu a může dojít k závažným porušením.

Když už mluvíme o rizicích fluorografie v prvním trimestru, označuje se to jako nebezpečné postupy, které mohou také vyvolat takové následky. V praxi však ženy, které podstoupily studii, mají zcela zdravé děti, takže se nemusíte obávat takového účinku na plod - v prvních týdnech těhotenství je fluorografie stejně neškodná jako ve druhém a třetím trimestru..

Proč je třeba provést určený výzkum

První věcí, kterou musíte udělat, je uklidnit se, protože nervové napětí matky se přenáší na dítě a znepříjemňuje mu pobyt v děloze. Proč byste se neměli bát fluorografie a co dělat před studiem?

Fluorografie není předepsána těhotným ženám, i když to musí dělat podle plánu. Koncept „možných rizik“ osvobodil tuto kategorii žen od testování. Pokud lékař nařídí vyšetření hrudníku, je k tomu dobrý důvod..

Lékaři neposílají na vyšetření těhotné ženy, které jsou fyzicky zdravé a nestěžují si na problémy s dýchacím systémem. Pokud existuje podezření na tuberkulózu, musí žena podstoupit fluorografické vyšetření. Jedná se o impozantní patologii, která nešetří pacienty, a proto může během těhotenství ovlivnit plod..

O závažnosti tuberkulózy svědčí skutečnost, že až donedávna byla detekce známkou umělého ukončení těhotenství. A teprve v posledních letech doktoři dokázali ošetřit těhotnou ženu, která musí podstoupit tři kurzy v nemocnici za 9 měsíců a zbytek času ve specializované ambulanci. U některých forem tuberkulózy musí být těhotenství ukončeno.

Proto byste neměli odmítnout provést fluorografickou studii, protože v přítomnosti tuberkulózy může být vyléčena a může být udržováno těhotenství. Pokud se patologie komplikuje, postihuje jiné orgány, pak žena čelí nepříznivým vyhlídkám.

Digitální skenovací fluorograf (nejbezpečnější a nejmodernější diagnostická metoda)

Pokud lékař objednal studii, nezoufejte. Hlavní věc je vybrat správné diagnostické centrum. Ženy někdy nemají informace o tom, že radiační zátěž lze snížit.

Dříve filmová fluorografie poskytovala významnou (ne bezpečnou) úroveň záření 0,1-0,3 mSV. Nyní je možné jej nahradit digitální fluorografií 0,02-0,03 mSv - zátěž je 5krát menší než v běžné studii.

Musíte jen vybrat střed, kde je takové zařízení.

Během studie záření ovlivňuje pouze hrudník - zbytek těla, včetně dělohy, je chráněn speciálními olověnými zástěrkami. V některých zařízeních jsou již zabudovány do panelů, zatímco v jiných lékařský personál nechá ženu zakrýt se takovou zástěrou. Paprsky tedy nepůsobí přímo na plod..

Názor odborníka

Lékaři jsou si vědomi účinku fluorografie na tělo pacienta. Vědí, že odmítnutí vyšetření vede k vážným problémům - nediagnostikovat patologické stavy, jako je tuberkulóza a rakovina plic, je prostě nepřijatelné, pokud jsou k tomu všechny příležitosti..

Názory lékařů, zda je možné provést fluorografii pro těhotné ženy, jsou jednoznačné - studie je nutná, pokud existují náznaky. Indikace pro fluorografii:

 • pozitivní krevní test prováděný polymerázovou řetězovou reakcí nebo enzymatickým imunotestem;
 • vyšetření sputa odhalí mycobacterium tuberculosis nebo Kochův bacil;
 • pokud je horečka, kašel, náhlá ztráta hmotnosti.

Důrazným doporučením pro podstoupení fluorografie je kontakt s lidmi trpícími tuberkulózou. Lékaři na takovém vyšetření trvají, protože nemoc je pro samotnou ženu nebezpečná a může nakazit další těhotné ženy. Během těhotenství ženy často navštěvují gynekologické oddělení kliniky a jsou neustále v kontaktu se stejnými pacientkami.

Rozhodně lze provést fluorografii pro těhotné ženy, ale podle indikací - a je to nutné, protože to zachrání zdraví budoucí matky i dítěte i lidí v okolí.

Recenze žen o postupu

Elena, 24 let: „Během těhotenství jsem prováděla fluorografii, když jsem stále nevěděla o své situaci. Potom se tchyně vyděsila, že se dítě narodí s abnormalitami, a já jsem se poradil s lékařem. Říkali, že se nic špatného nestane, a stalo se. Pouze zbytečné starosti “.

Irina, 30 let: „Jelikož pracuji v porodnici, často podstupuji fluorografii. Před odchodem na mateřskou dovolenou jsem také podstoupil včasný výzkum - nemohu ohrozit své zdraví a zdraví našich pacientek. Vím, že výzkum není škodlivý, takže se ho nebojím. “.

Olga, 27 let: „Příběh mého těhotenství nebyl úplně bez mráčku. Můj bývalý manžel trpěl tuberkulózou, o které jsem se dozvěděl později. Lékaři měli podezření na nemoc a naštěstí u mě tuberkulózu nezjistili.

Můj manžel a já jsme se rozešli, je z nefunkční rodiny a dítě se narodilo zdravé. Nyní očekávám opětovné přidání a vím, že fluorografie je neškodná - v případě potřeby ji lze provést beze strachu. “.

Shrnout

Fluorografické vyšetření během těhotenství se provádí výhradně podle indikací. V tomto ohledu se přístup neliší od ostatních pacientů. V případě potřeby by měla být provedena studie, protože účinek fluorografie na tělo je minimální, ale poškození předčasně diagnostikované patologie je mnohem větší.

: digitální skenovací stroj

V jaké fázi těhotenství lze provést fluorografii těhotné ženy a jaké kontraindikace mohou být pro postup v porodnici?

Každá nastávající matka se snaží chránit své dítě před negativními vlivy a zbytečnými zásahy. Měl bych do tohoto seznamu zahrnout fluorografii během těhotenství a jaké je riziko přijaté radiační dávky pro dítě?.

Fluorografie je dnes poměrně běžný postup, a přesto existuje mnoho otázek a sporů o jejích škodách a výhodách. Díky tomuto postupu jsou v počátečních stádiích detekovány patologie srdce a plic..

Tělo však dostává záření a mezi procedurami musí být intervaly měsíců. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ozařovat ženy v dané poloze.

Co dělat, pokud lékař stále trvá na provedení fluorografie, existují pro něj nějaká rizika při čekání na dítě a když je to absolutně nemožné??

Vlastnosti postupu

Rutinní postup fluorografie se doporučuje všem lidem ročně, bez dalších doporučení a indikací, to je dost. Ve stavu těhotenství je ženám přidělen tento postup pouze v nezbytně nutných případech a je vhodné počkat po dobu dvaceti týdnů, kdy jsou již vytvořeny všechny vnitřní orgány dítěte.

Důvody, proč může ošetřující lékař na tomto postupu trvat:

 • vniknutí cizího tělesa do dýchacích cest matky;
 • podezření na tuberkulózu nebo zápal plic;
 • při kontaktu s pacienty s těmito chorobami;
 • s vývojem nádorů v plicích.

Je důležité, aby v případě, že se tomuto postupu nelze vyhnout, měl být prováděn pod přísným dohledem lékaře, nejlépe s moderní digitální technologií a vždy s ochrannou zástěrou.

Pamatujte také, že pokud je to možné, je lepší použít alternativní postupy: provést biochemickou analýzu, poslouchat phonendoskopem nebo si vzít tampon z krku.

Je možné dělat FLH během těhotenství v různých obdobích

Většina lékařů zpravidla říká, že fluorografie nebude mít žádné negativní důsledky pro vás ani pro váš vyvíjející se plod - dávka záření je minimální, vyšetření se provádí na hrudi a děloha, zejména v počátečních stádiích, je stále velmi nízká a hluboká ozářeno.

Většina klinik je navíc vybavena moderními zařízeními, která již mají zabudovanou ochrannou zástěru a digitální vybavení..

Přesto je nesmírně důležité pochopit rizika a možné důsledky FLG, když jste v pozici.

V prvním trimestru

jakýkoli typ záření je obzvláště nebezpečný pro rostoucí buňky a právě nejnebezpečnějším obdobím pro fluorografii je doba vývoje embrya, tj. první trimestr těhotenství.

žena často projde tímto postupem, aniž by věděla o své situaci, a poté ji začnou mučit obavy a pochybnosti. do konce prvního týdne tento postup rozhodně není nebezpečný, protože ovocné vajíčko se ještě nepřichytilo ke stěnám dělohy. později je fluorografie spojena s určitými riziky.

pokud byl snímek pořízen a žena se poté dozvěděla o své poloze, doporučuje se, abyste o tom neprodleně informovali svého gynekologa, i když těhotná žena ještě nebyla zaregistrována. lékař by měl:

 • předepisovat testy;
 • provést ultrazvukové vyšetření bez čekání na předepsaných 12 týdnů k posouzení možných rizik;
 • požádejte o konzultaci genetika.

pokud se fluorografii nelze vyhnout, zkuste ji alespoň odložit, dokud nebude dosaženo období dvaceti týdnů, dokud se nevytvoří všechny orgány. nebo bezpodmínečně použijte stínící zástěru vyrobenou z olověných materiálů a ujistěte se, že zařízení pro tento postup je digitální, což znamená, že přijatá dávka záření bude menší.

pokud jsem před těhotenstvím neudělal flg po dobu 2 let, je možné to udělat v raných fázích

Nedoporučuje se tento postup přeskakovat a každý člověk bez konkrétních indikací by jej měl podstoupit jednou ročně.

pokud vy a váš manžel přemýšlíte o vzhledu dítěte, o to víc musíte podstoupit úplné vyšetření, včetně snímku plic, a udělat to před přímým pokusem.

plánování těhotenství je důležitý postup a pokud existuje příležitost chránit vaše nenarozené dítě, je třeba vyvinout veškeré úsilí.

ale i když jste z nějakého důvodu nebrali FLG za poslední dva roky, je lepší se této události zdržet alespoň 20 týdnů.

je nebezpečný ve druhém trimestru

provedení fluorografického vyšetření po dvaceti týdnech je považováno za zcela bezpečné a v moderní medicíně neexistují žádné studie, které by dokazovaly opak.

ve druhém trimestru jsou všechny vnitřní orgány již položeny, ale právě v této době dochází k intenzivnímu růstu všech tkání plodu, orgány začínají pracovat. proto, aby nedošlo k malformacím jednotlivých orgánů, se doporučuje postup odložit. pokud se mu nemůžete vyhnout, musíte se uchýlit k maximálním prostředkům ochrany.

před porodem

rizika provádění postupu FLG ve třetím trimestru jsou považována za minimální, avšak bez naléhavé potřeby by se od něj mělo na chvíli upustit, protože přijímání jakékoli dávky záření je nežádoucí po celou dobu nosení dítěte.

Před porodem, obvykle za účelem získání rodného listu, je od vašeho manžela a příbuzných, se kterými žijete, požadováno potvrzení s výsledky rentgenového vyšetření hrudníku. zvláště pokud plánujete „rodinný porod“, tj. s přítomností vašeho manžela.

jak již bylo uvedeno, podle lékařů neexistuje žádné riziko pro plod během chřipky, protože dochází k ozáření hrudníku a není ovlivněna poloha plodu.

příjem i minimální dávky záření na samém začátku těhotenství však může interferovat s implantací vajíčka a způsobit potrat, který bude vypadat jako normální kritické dny.

za nejnebezpečnější okamžik se považuje období 6-8 týdnů, protože právě v této době se tvoří vnitřní orgány a tkáně a ozařování v této fázi může vést k výskytu patologií, genetických chorob nebo ukončení těhotenství.

Proveďte FLG v nemocnici

V mnoha porodnicích jsou všechny ženy po porodu před propuštěním nuceny podstoupit fluorografii. Mnoho matek se však obává bezpečnosti této události a jejího dopadu na kojení..

V případě vašeho nesouhlasu s tímto postupem je napsáno odmítnutí, lékař oznamuje možná rizika a to je základem pro zastavení naléhání zdravotnického personálu na tomto postupu.

V jaký den po porodu proveďte FLG

Lékaři obvykle posílají na fluorografii 3-4 dny po porodu s pozitivní dynamikou a dobrým zdravotním stavem porodní ženy.

To se vysvětluje skutečností, že i když je certifikát stále platný po dobu 2–3 měsíců, imunita během těhotenství a po porodu je značně oslabena a zvyšuje se pravděpodobnost, že onemocníte, proto je důležité jej okamžitě zkontrolovat.

Infikované buňky navíc mohou v těle žít dlouhou dobu a projevovat se v důsledku vážného stavu, stresu atd..

Pokud jsou matka a dítě místo propuštění převezeni na kliniku, postup se provede před odesláním.

První den po porodu je FLH vysoce nežádoucí, především kvůli oslabenému stavu těla matky a tvorbě laktace.

Ovlivňuje to laktaci

Neexistují žádné oficiálně zveřejněné informace o vlivu záření na laktaci získané během FLH. Samotní lékaři, kteří kojící matku nasměrují na obraz, však varují, že je nejlepší mléko odsávat dvakrát a dítě krmit až potřetí.

Obecně se uznává, že to žádným způsobem neovlivní množství mléka u matky a nepoškodí dítě. Po vyšetření můžete užívat vitamin E - pomáhá odstraňovat radikály z těla.

Je možné napsat odmítnutí

Pokud matka není ochotná, má vždy právo napsat odmítnutí a nutit ji nelegálně.

Často můžete slyšet příběhy lékařů, kteří říkají, že nebudou propuštěni z nemocnice, dokud žena neprovede rentgen hrudníku. Jedná se o nezákonný čin a bez získaného souhlasu nelze provést žádný lékařský zákrok, zejména se zjevnými riziky během laktace..

Také nemusíte věřit příběhu, že bez certifikátu FLG před narozením budete posláni ležet na oddělení s nemocnými ženami. I jedno takové prohlášení může zaplatit cenu zdravotnického pracovníka s jeho kariérou..

Kolikrát po porodu by mělo být provedeno FLG

Fluorografické vyšetření po porodu je předepsáno, pouze pokud je indikováno chování, jinými slovy, když se objeví příznaky nebo kontakt s pacienty. Poté by žena měla po úplném ukončení laktace provést rentgenové vyšetření hrudníku a opakovat to jednou ročně.

Abyste se mohli včas postarat o své zdraví, neměli byste fluorografický postup zanedbávat, pokud se cítíte zdravě, stejně jako při plánování těhotenství. V takovém případě by měli oba budoucí rodiče pořídit snímek v prvních dnech cyklu a chránit se, dokud to neskončí..

Pokud vyšetření proběhlo během čekání na dítě, nepanikařte! Proveďte všechny testy a přemýšlejte pouze o dobrých, negativní důsledky nejsou vůbec nutné a být v pozici je lepší nebýt nervózní.

Fluorografie v časném těhotenství

Každá žena, která se ocitne v „zajímavé“ pozici, začíná věnovat zvláštní pozornost svému životnímu stylu, výživě a zdraví.

Ve skutečnosti v mnoha ohledech záleží na ní, jak se bude dítě cítit v břiše, protože chci, aby se vyvíjelo dobře, aby se narodilo silné a naprosto zdravé. Každá matka je v úžasu nad jakýmikoli změnami ve svém životě a přemýšlí o tom, jak ovlivní dítě.

A nyní, obzvláště často, se těhotné ženy obracejí na lékaře s otázkou: může fluorografie provedená v časném těhotenství poškodit plod? Ve skutečnosti se často stává, že žena, aniž by věděla, že je v pozici, podstoupí toto studium.

Co dělat v takových případech? Nakolik to může ovlivnit stav dítěte a jeho další vývoj? Dnes pomůžeme nastávajícím matkám porozumět těmto problémům, které jsou pro ně tak vzrušující..

Proč potřebujete fluorografii?

Fluorografie je jedním z nejčastějších vyšetření, která pomáhají identifikovat skrytá onemocnění horních cest dýchacích a patologické stavy kardiovaskulárního systému člověka. Je velmi důležité identifikovat tato onemocnění v rané fázi těhotenství, protože léčbu lze zahájit včas.

Fluorografické vyšetření u zdravého člověka lze provést pouze jednou ročně, protože během tohoto postupu vezme určitou dávku záření. Z tohoto důvodu nastávající matky kategoricky odmítají podstoupit fluorografii, aby chránily dítě před negativními vlivy.

Ovlivňuje postup fluorografie plod?

Dnes medicína nemůže dát jednu jasnou odpověď. Názory lékařů se liší. Někteří tvrdí, že fluorografie v časném těhotenství je absolutně neškodná a není pro plod nebezpečná..

Jiní se naopak přiklánějí k názoru, že radiační dávka přijatá matkou může mít extrémně negativní vliv na další vývoj embrya. Pokud jste o těhotenství nevěděli, prošli jste tímto vyšetřením, nespěchejte na paniku.

Co potřebujete vědět a jak postupovat:

 • Pokud jste provedli fluorografii před zpožděním menstruace, není se čeho bát. Protože se oplodněné vajíčko ještě nepřichytilo ke stěnám dělohy a embryo nezačalo svůj vývoj.
 • Obraťte se na svého lékaře a vysvětlete mu situaci, podělte se o své zkušenosti. Je-li to nutné, aby se plně ujistil, že vaše dítě v důsledku vyšetření neutrpělo a že vývoj probíhá dobře, může vám předepsat další testy nebo vás poslat ke konzultaci s genetikou. To je normální.
 • Snažte se těmto postupům vyhnout v následujících měsících těhotenství, abyste nepřekročili svou přípustnou roční expozici..

Doporučujeme také přečíst: Nohy bolí během těhotenství

V případě, že lékař v počátečních stádiích těhotenství důrazně doporučuje podstoupit fluorografii a tomuto vyšetření se nelze vyhnout, řiďte se těmito tipy:

 • Poraďte se s lékařem, zda je tento postup naléhavě nutný a zda je možné prostřednictvím jiných, pro plod méně nebezpečných studií, zjistit údaje, které vás zajímají o zdraví?
 • Pokud obdržíte kladnou odpověď, požádejte o napsání doporučení nikoli pro fluorografický postup, ale pro rentgenový snímek plic. Rozdíl mezi těmito typy studií horních cest dýchacích spočívá v tom, že dávka záření získaného z rentgenového záření je významně nižší než z fluorografie, a to asi o dvacet procent. A výsledek není v žádném případě horší. Informace z této alternativní studie o vašem zdraví jsou pro lékaře dostatečné..
 • Když přijdete na vyšetřovací proceduru, požádejte zdravotnického pracovníka, který ji provede, aby vám dal speciální ochrannou zástěru s ekvivalentem olova. Nenechá projít rentgenovými paprsky, které vás a vaše dítě ochrání před zbytečným zářením. Najděte kliniku, která se postará o vaši ochranu.

Většina lékařů tvrdí, že moderní rentgenové přístroje umožňují ženám studovat fluorografii v časném těhotenství, aniž by došlo k poškození dítěte a jeho vývoje. Tento názor potvrzuje skutečnost, že tělo těhotné ženy během procedury dostává velmi malou dávku záření, které nemůže ovlivnit vývoj plodu..

Během procedury jsou navíc rentgenové paprsky směrovány do oblasti hrudníku a pánevní orgány, kde se nachází plod, neobdrží záření, protože zařízení jsou vybavena speciálními ochrannými clonami, takzvanými zástěry. Chrání během léčby dělohu i pánevní orgány. Vzhledem k tomu, že děloha je umístěna ve značné vzdálenosti od horních cest dýchacích, nehrozí jí záření, takže se nemusíte bát o zdraví dítěte.

Doporučujeme také přečíst: Zánět dásní během těhotenství

Pokud je naléhavá potřeba, aby těhotná žena podstoupila fluorografii, musíte zjistit, jak starý je přístroj na vaší klinice.

Pamatujte, že čím starší vybavení, tím větší dávka ionizujících paprsků nebo, jednoduše, záření, dostanete vy i vaše dítě. Hledejte kliniku, která má pro tuto studii digitální vybavení.

Poskytuje minimální expozici, která je výrazně nižší než u jednoduchého přístroje..

Kromě toho mají moderní fluorografické filmy velmi vysokou citlivost a ionizující záření zařízení je co nejvíce minimalizováno. Můžeme tedy s jistotou říci, že fluorografický postup nemůže způsobit vážné poškození zdraví nastávající matky a jejího dítěte.

Navzdory všem těmto uklidňujícím pozitivním okamžikům je nicméně vhodné podstoupit takové vyšetření u žen v raných fázích těhotenství, pouze pokud je to nezbytně nutné..

Přestože je riziko pro dítě a jeho vývoj minimální, stále jde o riziko. Uvědomte si, že dnes věda důkladně nezkoumala, jak i minimální dávka záření těhotné ženě může ovlivnit vývoj plodu..

Žádný lékař nemůže říci, že je to zcela bezpečné.

Neexistuje však ani jedna vědecky prokázaná kontraindikace, která by naznačovala, že je to fluorografický postup, který může vyvolat patologii ve vývoji embrya.

Budoucí matky byste tedy neměli být kategoričtí a v případě naléhavé potřeby tuto studii odmítnout. Nemoci, které matka nezjistila včas, mohou dítěti způsobit větší škody než možné ozáření.

Důvěřujte moderním zařízením, z jejich práce budete vy i vaše dítě vystaveni minimálním zdravotním rizikům s maximálními přínosy. Obecně se rozhodněte sami, protože za rozhodnutí, ať už je jakékoli, jste odpovědní pouze vy.

Doporučujeme také přečíst: Alergie během těhotenství

Je fluorografie nebezpečná na začátku těhotenství?

Udělal jsem fluorografii, aniž bych věděl, že jsem těhotná... Lékař napsal doporučení na vyšetření plic, ale neřekl jsem mu, že mám termín 9 (8,10,11...) týdnů... Je fluorografie v časném těhotenství nebezpečná??

To jsou otázky, které budoucí matky kladou na fórech a u lékařů a hledají odpovědi na internetu.

Fluorografie v časném těhotenství je obecně znepokojující, protože při jakémkoli rentgenovém vyšetření (počítačová tomografie, magnetická rezonance, fluorografie) je člověk vystaven záření, absorbujícímu dávku ionizujícího záření (vědecky efektivní ekvivalentní dávka). Jak děsivá vyšetření skutečně jsou?

Škody, které může fluorografie těhotenství přinést v raných fázích

„Dávka ionizujícího záření“ zní strašidelně, že? Neméně děsivé než například dávka heroinu. Ionizující záření ve skutečnosti neskrývá nic nebezpečného, ​​pokud působí na tělo v malých dávkách..

Koneckonců, záření není generováno pouze rentgenovým zařízením, ale také sluncem, kosmickým paprskem, přírodními radionuklidy, které vdechujeme vzduchem, používáme s jídlem a vodou..

To znamená, že celá populace (včetně těhotných žen v raných stádiích) je každou sekundu vystavena malému množství záření, samozřejmě bezpečné pro zdraví..

Abychom jednoznačně odpověděli na otázku, zda je možné udělat fluorografii v časném těhotenství, porovnejme ionizující záření, které každoročně absorbujeme z přírodních zdrojů, a dávku záření, které vstupuje do těla během fluorografie a jiných rentgenových studií.

Roční dávka, která je pro člověka bezpečná, je 1 milisievert (m3v). Klasická filmová fluorografie přenáší záření v množství 0,5-0,8 mSv, tj. Polovinu nebo dokonce více než polovinu roční dávky! Přidejte celkové záření pozadí (v závislosti na oblasti se pohybuje od 0,35 mSv / rok) - získejte údaj, který překračuje bezpečnou prahovou hodnotu. Pro zdravého člověka to není děsivé, ale účinek fluorografie v časném těhotenství na neformované embryo nebyl důkladně studován. Nejistota vždy představuje riziko.

Již jste provedli fluorografii, aniž byste věděli, že jste těhotná: co to ohrožuje dítě?

Ano, situace, kdy je nastávající matka vyšetřována, aniž by si byla vědoma svého postavení, se dějí pořád. Zde jsou výsledky:

 • Za prvé, po provedení vyšetření před zpožděním menstruace můžete zapomenout na poškození dítěte, protože oplodněné vajíčko se ještě nepřipojilo k děloze, tvorba embrya nezačala.
 • Zadruhé, pokud jste o těhotenství nevěděli, provedli jste fluorografii - řekněte o tom svému lékaři, sdílejte své obavy, požádejte o jmenování dalších vyšetření (testy, screening, konzultace s genetiky). Získané výsledky vám řeknou, jak postupovat..
 • Zatřetí, po zbytek času se chraňte před jakýmkoli rentgenovým zářením. Každé následné vyšetření zvýší vaši celkovou roční dávku..

Jak se chránit, pokud existují přímé indikace pro vyšetření?

Během raného těhotenství vám tedy byla předepsána fluorografie. Vaše akce mohou být následující:

 1. Řekněte lékaři o svém těhotenství a zeptejte se znovu, zda je nutná tato studie.
 2. Pokud je odpověď ano, požádejte svého lékaře o doporučení na rentgen plic. Dávka záření přijímaná z rentgenových paprsků je ve srovnání s fluorografií nižší: 0,3 mSv oproti 0,5 mSv. Těch 20% navíc, které jste nedostali, vás trochu ochrání a sníží úroveň úzkosti. Pokud jde o informační obsah, lékař obdrží ze snímku všechna potřebná data o stavu těhotné ženy, protože rentgen není v žádném případě horší než fluorografie.
 3. Požádejte rentgenového technika, aby vám poskytl další ochranu: zástěru s ekvivalentem olova (od 0,25). Olovo zabrání průchodu rentgenových paprsků. To je nejlepší ochrana těla a nenarozeného dítěte. Vyhledejte kliniku, která se o vás postará.
 4. Ve vašem městě není rentgen, pouze fluorografie? Nebuďte příliš líní na to, abyste šli do jiného města, dokonce ani na placené vyšetření. Zavolejte na kliniku a zjistěte, kde existuje služba „digitální rentgen plic“. Expozice digitálním zařízením je 10krát nižší nebo pouze 0,03 mSv, což odpovídá 3% roční dávky.
 • filmová fluorografie (většina poliklinik je vybavena tímto konkrétním zařízením) - 0,5 - 0,8 mSV (50-80% roční dávky);
 • digitální fluorografie - 0,05 mSv (nebo 5% roční dávky);
 • filmový rentgen plic - 0,3 mSv (30% roční dávky);
 • digitální rentgenový snímek plic - 0,03 mSv (3% roční dávky).

Pokud váš lékař trvá na fluorografii, vyhledejte digitální vybavení. Pamatujte, že čím starší je přístroj a na některých klinikách funguje od sovětských časů, tím vyšší je záření generované tímto zařízením. Může několikrát překročit deklarovanou 0,5 mSv.

Raná fluorografie: možné důsledky

Ve většině případů nedochází k žádným škodám na zdraví dítěte..

Pokud vylučujete všechny ostatní škodlivé faktory (alkohol, kouření, stres) a staráte se o sebe a své dítě (chodíte, sportujete, nejezte škodlivé produkty), zvyšuje se pravděpodobnost zdravého potomka A provedená fluorografie se ukáže jen jako malá nepříjemná vzpomínka.

V ojedinělých případech mohou být důsledky následující:

 • Těhotenství skončí, než se budete moci prohlásit. Nikdy nevíte, že jste těhotná, protože menstruace přijde jako obvykle..
 • Plod bude vykazovat drobné patologické stavy, které lze napravit nebo které neovlivní jeho kvalitu života.
 • Plod bude mít nenapravitelné genetické vady, patologie a abnormality, které zhorší kvalitu jeho budoucího života. Takový vývoj událostí je možný za přítomnosti dalších negativních faktorů: žalostný zdravotní stav ženy, užívání silných drog, alkoholických nápojů, kouření. Fluorografie v časném těhotenství samozřejmě nebude mít takové důsledky.

Důkazy, že to byla fluorografie, která vedla k abnormalitám nebo abnormalitám ve vývoji plodu, dosud nebyly identifikovány. Předpokládá se, že záření se může stát jen dalším potenciálně nebezpečným faktorem, který spolu se zbytkem způsobí komplikace.

Mám jít na fluorografii nebo ne? Samozřejmě jděte, pokud lékař považuje vyšetření za nutné. Rovněž není třeba se bát, že vyšetření proběhlo v raných fázích. Postarejte se o sebe a dítě, nebuďte nervózní, vylučujte potenciální zdravotní rizika - a vaše dítě se narodí nejlepší na světě!

Také doporučujeme, abyste si přečetli článek vitamíny a testy, které jsou předepsány brzy. Z něj se dozvíte, jaké minimální nezbytné vyšetření musí budoucí matka podstoupit v nejbližší době a jaké vitamíny budou pro ni a dítě nejužitečnější..

Je fluorografie nebezpečná během těhotenství?

Během čekání na dítě se nastávající matky snaží chránit před negativními vlivy prostředí. Těhotné ženy se proto ocitnou v úplném zmatku, když je lékař vyzve k provedení fluorografické studie..

Tento postup přímo souvisí s sice nevýznamnou, ale přesto radiační zářením a není divu, že se mladé matky tak bojí ublížit dítěti. Pouze odborníci mohou odpovědět na otázku, zda je povolena fluorografie pro těhotné ženy a jak se vyhnout následkům a jakému riziku pro plod..

Dnes se v článku pokusíme odpovědět na otázky týkající se provádění této studie v různých fázích těhotenství..

Co je to fluorografická studie

Fluorografie je běžná diagnostická metoda, která umožňuje pomocí rentgenových paprsků identifikovat stav tvrdých a měkkých tkání i dutin, což se odráží v grafické podobě.

S jeho pomocí je možné identifikovat nebezpečná onemocnění v rané fázi (rakovina, zápal plic, tuberkulóza) a také stanovit patologické stavy hrudních orgánů (plíce, srdce, mléčné žlázy a kostní systém).

Z preventivních důvodů se doporučuje provádět fluorografii každý rok. Pokud je však pacient v ohrožení, pak se plánované snímky pořizují každých 6 měsíců. Tento typ diagnózy je nabízen pacientům, kteří dosáhli věku 15 let.

U dospívajících a malých dětí se doporučuje šetrnější vyšetřovací postup - ultrazvuk. Během těhotenství, zejména v raných stádiích, se také nedoporučuje fluorografie, ale to se nevztahuje na nouzové případy.

Provádění těchto postupů během laktace není zakázáno, ale existuje možnost ztráty mateřského mléka.

Je možné provádět fluorografii během období porodu dítěte?

Mnoho odborníků stále nesouhlasí s mírou poškození fluorografických studií pro těhotnou ženu.

Někteří z nich uvádějí, že pouze pomocí této diagnostické metody existuje největší pravděpodobnost odhalení závažných onemocnění v raných stádiích. Včasně identifikovaná patologie vám umožní v budoucnu zabránit vážným následkům pro ženu a její dítě.

Jiná lékařská svítidla tvrdí, že během postupu rentgenové záření pronikající hluboko do ženského těla ovlivňuje proces dělení a další růst buněk u dítěte, což může následně vést k vrozeným anomáliím nebo zmrazenému těhotenství..

Proto neexistuje způsob, jak předvídat, k jakým důsledkům záření povede a jak dále ovlivní vývoj dítěte..

Těhotná žena je v extrémně obtížné situaci a nemůže se rozhodnout, zda provést fluorografii nebo ne. Přední lékaři v tomto případě souhlasí v jednom stanovisku a tvrdí, že tato studie může být provedena pouze v extrémních případech, kdy existuje riziko pro život, a neexistují jiné způsoby, jak tuto chorobu potvrdit nebo vyvrátit.

Proč je výzkum v časném těhotenství nebezpečný

První trimestr těhotenství je považován za nejdůležitější a zároveň nebezpečný. V tuto dobu jsou položeny zárodečné vrstvy a jsou vytvořeny všechny důležité orgány dítěte. I sebemenší vnější vliv může dítě poškodit a vyvolat vývoj vrozených anomálií, zmrazeného těhotenství a dalších komplikací.

V prvních třech měsících těhotenství je fluorografická studie předepsána pouze ve velmi vzácných případech. Tady jsou některé z nich:

 • diagnostika probíhajícího onemocnění, pokud není možné provést jinou analýzu (onkologie, tuberkulóza, akutní pneumonie);
 • dlouhodobý kontakt těhotné ženy s pacienty s tuberkulózou;
 • detekce ohniska plicní léze u členů rodiny nebo pozitivní reakce Mantoux u starších dětí.

V takových negativních podmínkách je těhotná žena povinna konzultovat gynekologa provádějícího těhotenství nebo místního terapeuta. O potřebě takové studie může rozhodnout pouze lékař. Bez konzultace s gynekologem je přísně zakázáno podstoupit fluorografii samostatně!

Abychom během těhotenství nezanechali žádný důvod k obavám, nejlepším řešením by bylo provést fluorografii několik měsíců před plánováním dítěte. Podobný postup by měl dodržovat i připravující se otec..

Pokud však těhotenství již začalo, musí gynekolog varovat nastávající matku o všech možných důsledcích diagnostické studie a údajné nemoci. V případě kategorického nesouhlasu ženy s provedením fluorografie má vždy možnost tento postup odmítnout.

Po vysvětlení všech rizik a možných následků má lékař právo požadovat od pacienta písemné odmítnutí..

Pokud žena, která dělá fluorografii, nevěděla, že je v pozici, pak okamžitě, pokud je to možné, stojí za to informovat svého gynekologa o tom.

Pokuste se zjistit, na kterém konkrétním přístroji byla studie provedena - na tom závisí přijatá dávka záření..

Gynekolog bude schopen správně posoudit všechna možná rizika a odkáže vás na ultrazvukové vyšetření a konzultaci s genetikem. Následující ultrazvuk by měl být proveden v 11. a 16. týdnu.

Co se stane, pokud se fluorografie provede v pozdním těhotenství

Již po 20 týdnech, kdy se vytvoří všechny důležité orgány dítěte, je postup fluorografie považován za prakticky bezpečný. Radiace přijatá během takové diagnózy nemůže plodu velmi ublížit, ale pokud je to možné, taková studie se nejlépe přenáší až do okamžiku narození dítěte.

Pokud není přenos postupu možný, pak by se měla fluorografie provádět s použitím moderního zařízení, aby nedošlo k poškození dítěte ani v minimálním rozsahu, kde je dávka záření několikanásobně nižší než při diagnostice zastaralým filmovým aparátem.

Potenciální rizika

Je nemožné předpovědět důsledky fluorografické studie během těhotenství. Mohou být vážné, drobné nebo neexistující. Vše závisí na těle porodní ženy, charakteristikách průběhu těhotenství a dávce záření.

Mezi další rizika, která zvyšují komplikace, patří:

 1. Dědičná predispozice k patologickým vývojovým poruchám.
 2. Pozdní věk obou nebo jednoho z rodičů.
 3. Nadměrná konzumace alkoholu a kouření během těhotenství.

Důsledky, které mohou pocházet z přijatého záření během fluorografie:

 • ke zmrazenému těhotenství může dojít v důsledku mutace nebo smrti buněk plodu;
 • časný potrat, když záření ovlivňuje implantaci plodu;
 • vrozené patologie vývoje dítěte různé závažnosti;
 • onkologická onemocnění novorozence (ovlivněna je zejména oběhová a lymfatická soustava).

Komplikace popsané výše jsou extrémně vzácné. Dochází však k nim a mohou vést k vážným následkům mnohem častěji, pokud nebudete dodržovat všechny předpisy lékaře a zneužívat alkohol, brát drogy, nosit těžké věci, být během těhotenství ve stresových situacích.

Alternativní postupy zabraňující fluorografii

Diagnostická studie, která by mohla zcela nahradit fluorografii, dosud neexistuje. Existuje však řada postupů, které mohou částečně potvrdit nebo vyvrátit údajnou diagnózu porodní ženy..

Například výtěr z krku a biochemický krevní test mohou zjistit přítomnost pneumokoků a hladinu mykoplazmy, pokud existuje podezření na pneumonii. K identifikaci nemoci také pomůže poslech pomocí phonendoskopu a klepání. Při diagnostice různých patologií těhotné ženy je místo fluorografie předepsán ultrazvuk, ale tento postup vám vždy neumožňuje vidět celý obraz.

Provádění fluorografie během těhotenství je vysoce nežádoucí, ale těhotenství není vždy absolutní kontraindikací jejího chování. Pouze odborník s lékařským vzděláním je schopen posoudit všechna rizika a stupeň následků v případě odmítnutí provést.

V každém případě by měla o diagnostické radiaci rozhodnout pouze nastávající matka, která zvážila všechny klady a zápory.

Je třeba jen připomenout, že pokud těhotenství probíhá dobře a žena vede správný životní styl, pak je výskyt neočekávaných následků téměř nulový a prakticky neohrožuje dítě.

Fluorografie během těhotenství

Fluorografie během těhotenství je jedním z nejoblíbenějších témat pro diskusi. A to je docela pochopitelné, protože mluvíme o malém bezbranném dítěti a o tom, zda by mělo být podrobeno těmto postupům. Jak víte, rentgenové záření negativně ovlivňuje buňky i tkáně těla..

A protože v procesu tvorby plodu se buňky neustále dělí a různé struktury těla se vyvíjejí stejným způsobem, jak můžete přesně vědět, co přesně fluorografie v daném okamžiku ovlivňuje? Proto pokyny lékaře pro fluorografii u mnoha těhotných žen způsobují vzrušení, protože jak si můžete dělat starosti, zda tento postup nepoškodí plod a jaké mohou být jeho důsledky?

Fluorografie je jednou z nejběžnějších metod lékařského vyšetření, pomocí které je možné identifikovat jak latentní onemocnění dýchacích cest, tak patologické změny v kardiovaskulárním systému. Díky této metodě lze identifikovat nemoci v počátečních stádiích těhotenství a podle toho lze zahájit nezbytnou léčbu včas..

U zdravých lidí se doporučuje fluorografické vyšetření podstoupit maximálně jednou ročně, protože během jeho průchodu do těla vstupuje určitá dávka záření. To je důvod, proč mnoho nastávajících matek odmítá fluorografii, protože se obává negativních důsledků jejího působení na plod..

Fluorografie během těhotenství - škodlivá nebo ne příliš?

Je pravda, že fluorografie by měla být předepisována těhotným ženám pouze jako poslední možnost - pokud se jí nelze vyhnout. Takovými případy mohou být možná infekce tuberkulózou, pneumonií a jinými nebezpečnými chorobami, které vyžadují rentgenové vyšetření..

Lékaři často tvrdí, že těhotné ženy by se neměly fluorografie vůbec bát, protože se během ní uvolňují velmi malé dávky rentgenového záření. A nezapomeňte, že záření je směrováno do oblasti hrudníku, což by teoreticky nemělo mít žádnou příležitost ovlivnit pánevní orgány..

Rentgenové vyšetření během těhotenství je předepsáno přísně podle lékařských indikací a provádí se výhradně pod dohledem lékaře. Fluorografii provedenou po 20. týdnu těhotenství lze nazvat bezpečnou pro plod: v této době jsou již vytvořeny všechny životně důležité orgány dítěte.

Často však existují případy, kdy se žena několik dní po provedení fluorografie dozví, že je 2-3 týdny těhotná. Ukazuje se, že fluorografie byla provedena v nejranějších fázích těhotenství. Co dělat v tomto případě?

V počátečních stádiích, pokud je to možné, je fluorografii stále lepší se vyhnout: fetální buňky se v současné době aktivně dělí, a proto je expozice rentgenovým paprskům nyní extrémně nežádoucí.

Pokud žena, která je v raných fázích těhotenství, stále potřebuje fluorografii, má plné právo používat speciální screeningovou zástěru.

Jak již bylo zmíněno výše, mnoho lékařů tvrdí, že díky moderní technologii lze fluorografii během těhotenství provádět bez poškození zdraví a vývoje dítěte..

Tento názor potvrzuje skutečnost, že tělo dostává během fluorografie minimální dávku záření, které není schopno ovlivnit tvorbu plodu..

Kromě toho jsou přístroje, kterými se fluorografická vyšetření provádějí, vybaveny speciální vestavěnou olověnou zástěrou, která během této procedury chrání jak dělohu, tak i pánevní orgány. A samotná děloha je umístěna dostatečně daleko od plic, a proto jí nehrozí žádné záření.

Kromě toho je třeba poznamenat, že fluorografické filmy „mají“ zvýšenou citlivost a ionizující záření zařízení je sníženo na minimum. To vše dohromady umožňuje provádět fluorografické vyšetření během těhotenství, aniž by došlo k poškození zdraví nastávající matky a jejího dítěte..

I přes výše uvedené je třeba se fluorografii pro těhotné ženy vyhnout (samozřejmě pokud je to možné). Pokud to přesto bylo provedeno, můžete se po vyšetření vždy poradit s genetikem.

Kromě toho, pokud gestační věk nepřesáhne 12 týdnů, lze provést ultrazvuk pro důkladné vyšetření plodu a jeho orgánů..

Zpravidla jsou výsledky ve většině případů pozitivní: neexistují žádné důkazy o tom, že by fluorografie vyvolávala jakékoli abnormality ve vývoji plodu.

Související a doporučené otázky41 odpovědíAhoj znovu, Elena Viktorovno.
Předchozí 3 zprávy ode mě.
Po ultrazvuku se nemohu uklidnit, ztratil jsem spánek.
Mám za sebou 2 laporoskopii, dermoidní cysty a endometriózu.