Fyzioterapie pro děložní myomy

Ženy, které mají benigní nádor na reprodukčních orgánech, se často ptají, jaké fyzioterapeutické postupy jsou kontraindikovány pro myom dělohy a co pomůže zbavit se této nemoci. Uvažovaný typ účinku na tělo je v medicíně velmi běžný, protože umožňuje nejen léčit patologie, ale také jim předcházet..

Tvorba myomatózních uzlin je diagnostikována velmi často u žen v reprodukčním věku. Aby se zabránilo zvětšení nádoru a jeho odstranění, je nutné pravidelně provádět určité lékařské postupy. Proto stojí za to podrobně zvážit, zda je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů, které z nich a které je lepší odmítnout.

Četnost detekce děložních fibroidů je poměrně vysoká, proto v moderní medicíně lékaři praktikují nejen odstranění novotvarů chirurgickou metodou, ale také konzervativní typ terapie, který je vyvíjen s přihlédnutím k klinickému případu a individuálním charakteristikám těla každé ženy.

Než pochopíte, zda je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů, stojí za to určit, o co jde. Tento typ terapie zahrnuje širokou škálu různých metod ovlivňování těla. Díky tomu je možné zvolit typ, který nepoškodí pacienta s diagnostikovaným myomem.

Struktura dělohy a typy myomů. Zdroj: dor-lic.ru

Proto nelze říci, že fyzioterapie v přítomnosti benigního nádoru v reprodukčních orgánech je kontraindikována. Existuje však řada dopadů, kterým je třeba se vyhnout:

 • Ultrazvukové ošetření;
 • Vystavení těla laserem;
 • Parafínová terapie a fonoforéza;
 • Masáž oblasti reprodukčních orgánů;
 • Vibroterapie břišní dutiny a křížové páteře;
 • Tepelné zpracování.

Odborníci identifikují pouze dva důvody, proč by se od těchto fyzioterapeutických postupů mělo upustit. Faktem je, že každá manipulace ze specifikovaného seznamu má jeden společný rys - mají stimulační účinek na tělo, a proto se zvyšuje úroveň produkce estrogenu. Vzhledem k tomu, že nádor je závislý na hormonech, s velkým množstvím této látky dochází k rychlému nárůstu velikosti uzlů myomu..

Je také třeba poznamenat, že každá manipulace vede ke zvýšení tělesné teploty. Výsledkem je zlepšení krevního oběhu v malé pánvi a rychlejší růst myomu..

Povoleno

Fyzioterapie pro malé děložní myomy může být docela účinným terapeutickým opatřením. Pokud má žena nádor benigní povahy, který se vyvíjí v dutině reprodukčního orgánu, stojí za to zvolit postupy, které pomohou snížit hladinu hormonů v těle.

V moderní medicíně lékaři upřednostňují elektroforézu jódem, radonovou a jod-bromovou koupel. Magnetoterapie a ozonoterapie mají také vysoký terapeutický účinek. Každý postup vám umožňuje zastavit zánětlivý proces, takže jsou často předepsány před operací.

Je důležité si uvědomit, že fyzioterapie je z velké části terapeutická opatření, proto je nutné dodržovat doporučení, kdy bude jejich implementace nejvíce oprávněná. Gynekologové zjistili, že je nejlepší ovlivňovat tělo takovým způsobem, když nastane 5-7 dní menstruačního cyklu.

Procedury lze samozřejmě provádět během ovulace nebo ve druhém období cyklu. To však povede ke skutečnosti, že terapeutický účinek bude snížen, protože v této době je reprodukční orgán obzvláště citlivý na různé podněty. Fyzioterapie se neprovádí během menstruačního krvácení.

Magnetoterapie

Odpověď na otázku, zda je možné provést magnetoterapii pro děložní myomy, byla před několika lety odpověď na ni negativní. Poté, co vědci provedli několik specifických studií, bylo zjištěno, že přítomnost benigního nádoru v děložní dutině není kontraindikací postupu..

Magnetická terapie pro benigní nádory. Zdroj: april-knows.ru

Lékaři zjistili, že takový účinek na tělo nemá stimulační účinek, a proto se množství produkovaných pohlavních hormonů nezvyšuje. Magnetoterapie je charakterizována následujícími výsledky, pokud se používá k boji proti benignímu nádoru v děložní dutině:

 • Myomatózní uzliny se zmenšují, i když jsou situace staré a patologie jsou velké;
 • Při provádění konzervativní léčby ve spojení s magnetoterapií se zvyšuje účinnost první;
 • Při dlouhodobém vystavení tělu můžete pomocí tohoto postupu dosáhnout úplného zastavení růstu děložních myomů;
 • Došlo ke zlepšení celkového stavu pacienta, včetně psychoemotional, úzkost, deprese, podrážděnost zmizí.

Symptomatologie patologického procesu, pokud se projeví, se po magnetoterapii stává méně výraznou. Ženy si všimnou zmizení bolestivého syndromu v dolní části břicha, jejich menstruační cyklus se stabilizuje, výtok se stává méně hojným.

Tento typ fyzioterapeutického účinku na tělo je oprávněný pouze u pacientů, jejichž velikost nádoru není delší než 12 týdnů. Pro zvýšení účinnosti léčby je žádoucí kombinovat magnetoterapii s hormony a dietou..

První sezení se nejlépe provede ihned po ukončení menstruačního krvácení. Během regulace stojí za to odmítnout ovlivňovat tělo. Jinak dojde k hojnému uvolňování biologické tekutiny..

Elektroforéza

Další poměrně častou otázkou pacientů je, zda je možné provést elektroforézu s děložním myomem. Takový účinek na tělo je povolen a podporován. Díky postupu se žena může téměř úplně zbavit nepříjemných příznaků, které jsou charakteristické pro progresi zánětlivého onemocnění, které postihuje reprodukční orgány..

Elektroforéza také pomáhá obnovit a normalizovat práci vaječníků. Úroveň produkce ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenu, klesá. Stav endometria (sliznice orgánu) se obnoví. Pokud je postup předepsán ženám ve vyšším věku, pomáhá snížit nebo úplně vyloučit proliferativní účinek pohlavních hormonů na všechny vrstvy dělohy..

Při diagnostice fibroidů je lepší upřednostnit elektroforézu s jodem nebo jodidem sodným a draselným. Právě tyto látky mají příznivý vliv na práci vaječníků. I když vezmeme v úvahu, že elektroforéza je univerzální metodou ovlivňování těla, před provedením se musíte ujistit, že chybí následující kontraindikace:

 • Poruchy v práci srdečního systému;
 • Přítomnost nainstalovaných kardiostimulátorů;
 • Akutní fáze progrese zánětlivé patologie;
 • Zhoršená schopnost srážení krve;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Nemoci kůže;
 • Individuální nesnášenlivost k užívaným drogám;
 • Vysoká pravděpodobnost vzniku alergických reakcí.

Je třeba poznamenat, že u děložních fibroidů je elektroforéza jednou z prioritních metod fyzioterapie. Pokud je doplníte konzervativní léčbou, očekávaný účinek se dostaví rychleji a bude stabilnější. Pravděpodobnost, že se začnou vyvíjet onemocnění vaječníků nebo bude narušena jejich práce, je snížena.

Ozonoterapie

V současné době je aktuální otázkou, zda se ozónová terapie provádí pro děložní myomy. Recenze lékařů upozorňují pacienty na skutečnost, že taková metoda expozice může být také docela účinná v kombinaci s konzervativní terapií.

V případech s benigním nádorem lze provádět procedury ve formě výplachů, vaginálního výplachu a subkutánních injekcí. Ozonová léčba děložního myomu se neprovádí intravenózním podáním léku. U této metody expozice tělu existuje možnost, že se plyn prostřednictvím systémového oběhu dostane do novotvaru, což může vést k maligní tvorbě.

Je třeba říci, že fyzioterapie je v moderní medicíně stále populárnější. Většina z nich se navíc provádí za přítomnosti různých typů gynekologických onemocnění. To by však nemělo být považováno za všelék, protože ne každý může mít pozitivní terapeutický účinek..

Jaké fyzioterapeutické postupy lze provést pro děložní myomy

V současné době je fyzioterapie pro děložní myomy jednou z kontroverzních metod nechirurgické léčby..

Fyzioterapie pro děložní myomy

Fyzioterapie pro děložní myomy se doporučuje pouze v případě, že neexistují žádné indikace pro operaci (velikost formace není větší než 12 týdnů). Principy fyzioterapie pro děložní myomy:

 • Průběh procedur by měl být zahájen bezprostředně po ukončení menstruace, přibližně sedmý den menstruačního cyklu. Pokud začátek kurzu spadne na den ovulace nebo předmenstruační dny, pak je vysoká pravděpodobnost zvýšení bolesti..
 • Během menstruace je možná fyzioterapie, ale s velkou ztrátou krve, tvorbou sraženin (která je u fibroidů téměř vždy přítomna) je nutné zastavit všechny procedury.
 • Optimálně dodržujte denní přestávku mezi fyzioterapií.
 • Je nutné zvolit jeden fyzioterapeutický postup a absolvovat celý kurz; není možné měnit postup každý den, protože to neumožňuje vyhodnotit jejich účinnost.
 • Fyzioterapie nevylučuje použití léků, ve většině případů je to pouze doplňková, ale ne hlavní metoda léčby.
 • Fyzioterapie je také předepsána pro časné zotavení po myomektomii..
 • U děložního myomu mohou kurzy fyzioterapie trvat tři roky.
 • Je bezpodmínečně nutné sledovat velikost děložních myomů během všech cyklů, proto je nutné každých 6 měsíců provádět ultrazvukovou diagnostiku.

Idey fyzioterapie a princip jejich působení

U myomu dělohy se používají určité fyzioterapeutické postupy.

Tyto fyzioterapeutické postupy by neměly mít účinek stimulující estrogen.

M. agnitoterapie

Magnetická terapie pro děložní myomy se doporučuje s nízkou frekvencí. Metoda magnetoterapie je založena na skutečnosti, že jakýkoli magnet má severní a jižní pól a má určitý účinek na lidské tělo. Účinnost magnetoterapie ve světové vědecké komunitě je kritizována. Například v USA platí zákaz reklamy na jakékoli magnetické zářiče jako na zdravotnické prostředky, ale v Rusku je tato metoda fyzioterapie oficiálně uznána, proto se magnetoterapie provádějí ve veřejných nemocnicích a v soukromých zařízeních..

Magnetická terapie pro děložní myomy se používá s ohledem na skutečnost, že nestimuluje produkci estrogenu, a to je velmi důležité, protože myom je hormonálně závislý nádor. Příznivý účinek magnetických polí je zaznamenán také u zánětlivých onemocnění dělohy (endometritida), použití magnetoterapie před chirurgickým zákrokem umožňuje „změkčení“ adhezí.

Kontraindikací magnetoterapie je nízký krevní tlak, ischemická choroba srdeční.

Doma se používají následující zařízení: MAGOFON-01, Almag-01, MAG-30-4, Polimag-01 a další.

Magazín

Zařízení Almag-01 bylo vyvinuto a vyrábí se v Rusku, jeho účinek spočívá v pulzním pohyblivém magnetickém poli (BEMF), mění se ve třech parametrech: čas, velikost, směr. Pokyny neobsahují doporučení pro použití přípravku Almag-01 pro děložní myomy, doporučuje se pro zánětlivá onemocnění žen po císařském řezu. Na druhou stranu je možné použít Almag 01 pro myomy, ale je třeba vzít v úvahu kontraindikace: těhotenství, těžká onemocnění krve, sklon k nízkému krevnímu tlaku, onkologická onemocnění.

Výhodou tohoto zařízení je jeho kompaktnost a snadné použití, ale musíte být připraveni, že se může změnit povaha menstruace: krvácení může být hojnější nebo se časem prodlouží, ale skromné.

Elektroforéza v děložním myomu

Elektroforéza v děložních myomech se doporučuje provádět s „dodávkou“ jódu. Elektroforéza je fyzioterapeutický postup, při kterém se léky injektují pomocí stejnosměrného proudu. Elektrody přístroje jsou impregnovány léčivou látkou a elektrické pole při kontaktu s potem, mazovými žlázami, vlasovými folikuly přenáší léčivou látku póry do těla.

První fyzioterapeutické postupy mají na tělo malé účinky, protože se léčivý přípravek usazuje na horních vrstvách dermis. Při každé další fyzioterapii látka proniká hlouběji a hlouběji do pokožky, vstupuje do krevních a lymfatických cév. Prostřednictvím krevního řečiště je látka přenášena po celém těle a znovu vstupuje do postiženého orgánu, v jehož oblasti byla provedena elektroforéza.

Množství absorbovaného léčiva ovlivňují různé faktory: věkové charakteristiky pacienta, individuální charakteristiky kůže, aktuální parametry a doba trvání fyzioterapeutického postupu. Pro zavedení větší části látky je účinek elektroforézy zvýšen pomocí dalších metod (magnetoterapie a další).

Elektroforéza má několik výhod:

 • Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky „přetrvávají“ na horních vrstvách dermis, rozpouštějí se postupně a působí na tělo po delší dobu..
 • Elektroforéza pro fibroidy se provádí v děloze, takže zbytek těla nedostává další dávku léčiva a látka se koncentruje v postiženém orgánu ve větším objemu než při jiné metodě zavedení látky.
 • Riziko rozvoje alergických reakcí na látku touto metodou je na rozdíl od injekčních způsobů podání minimální.
 • Látka se přeměňuje na iontovou formu a vstupuje tak do těla, a ne v molekulární formě jako při běžném podávání, ale aktivita látky v iontové formě má vyšší rychlosti.
 • Látky se zavádějí bez nečistot, v čisté formě.
 • Postup je naprosto bezbolestný.
 • Vzhledem k tomu, že léky působí na pozadí elektrických proudů, zvyšuje se jejich účinnost..

Elektroforéza pro děložní myom se provádí intrakavitární metodou s přihlédnutím ke skutečnosti, že neexistují žádné známky degenerace do maligního nádoru. Při intrakavitární metodě je elektroda vložena do pochvy a další dvě jsou připojeny k suprapubickým a sakrálním oblastem.

Fyzioterapie trvá 20 - 30 minut, kurz zahrnuje 10 až 20 procedur denně nebo každý druhý den.

Jód je vybrán jako lék na děložní myomy, protože pomáhá regulovat produkci estrogenu vaječníky. Kontraindikací je individuální intolerance na léky. Chyby během fyzioterapie snižují její účinnost: polarita terminálů je obrácená, je použito nesprávné rozpouštědlo a další..

Koupelny

Fyzioterapie radonovými koupelemi je velmi populární u žen s děložními myomy. Princip jejich činnosti spočívá v tom, že radioaktivní plynný radon je přidáván do vody, a když se rozkládá, dochází k alfa záření. Existují přírodní zdroje radonové vody, ale jsou také připravovány uměle. Kromě toho se používají vzduchové radonové koupele, sprchy, mikroklystery a další..

Pokud pacientka leží v radonové lázni po dobu 20 minut, pak 0,5% radonu pronikne její kůží a asi 2 5% zůstane na kůži, rozpadne se 2-3 hodiny po ukončení fyzioterapie. Radon, který se hromadí na pokožce, vstupuje do krevního řečiště a poté je dodáván do vnitřních orgánů, ale jsou mnohem méně vystaveny záření než kůže. Radon opouští tělo plícemi, pokožkou během 4-5 hodin.

Při radonové terapii je ozáření rozloženo nerovnoměrně a rychlost dávkování určitých tkání je několikanásobně vyšší než expozice přirozenému záření při nízké dávce ozařování celého těla - to je terapeutický účinek radonu používaného v malých dávkách..

Pod vlivem radonu dochází k ionizaci vody, která má příznivý účinek na metabolické, redoxní procesy v buňkách.

U myomu je nutné se vykoupat s nízkou koncentrací radonu, v takovém případě je ovlivněn endokrinní systém: štítná žláza, pohlavní žlázy, nadledviny - to pomáhá normalizovat hladinu hormonů v těle. Kromě toho mají protizánětlivé, sedativní účinky. Délka fyzioterapie trvá asi 10-15 minut, průběh léčby je 12-15 procedur. Před koupelí se navíc po dobu 15–20 minut provádí vaginální výplach nebo mikroklystry..

Kontraindikace radonových koupelí: akutní infekční onemocnění, vše během těhotenství, přítomnost maligních nádorů, fibroidy staré více než 12 týdnů, tuberkulóza, onemocnění krve, hypofunkce vaječníků, epilepsie.

Th schválené koupele

Jod-bromové lázně se získají rozpuštěním jod-bromové soli. Jod-bromová voda neobsahuje žádné přírodní zdroje, ale v chloridových minerálních vodách jsou přítomny ionty jodu a bromu. V sanatoriích se používají uměle připravené jod-bromové lázně. Tyto fyzioterapeutické postupy lze snadno implementovat doma. Chcete-li to provést, musíte si koupit hotové řešení v lékárně nebo si ho připravit sami.

Jódové ionty procházejí kůží do krevního řečiště a poté jsou absorbovány štítnou žlázou, pod jejich vlivem se obnoví hormonální rovnováha a stimuluje se produkce bílkovin. Kromě toho mají sedativní účinek na nervový systém, krevní tlak je normalizován..

No prostorné vany

Perličková lázeň je druh plynové lázně. Získávají se přesycením vody plyny, v přírodě jsou to perlivé minerální vody, v sanatoriích jsou nasyceny plyny. V případě perličkové lázně dochází k nasycení běžným vzduchem, jinak lze tento postup nazvat hydromasáž. Výhody vzduchu spočívají v tom, že má maximální pohyblivost bublin a díky tomu je možné dosáhnout největšího účinku, když se jich dotknou a odtrhnou je od pokožky..

Fyzioterapie trvá 10–15 minut, kurs je od 8 do 20 koupelí. U děložních myomů se doporučují, ale nelze je použít, pokud existuje tepelný faktor.

Koupele s oxidem uhličitým

U děložního myomu jsou možné pouze suché, ale ne vodní lázně s oxidem uhličitým. Vyrábí se přiváděním suché směsi oxidu uhličitého a vzduchu o nízké teplotě. Trvání procedury je 2-3 minuty. Suché koupele blahodárně působí na periferní oběh, což vede ke snížení krevního tlaku, zlepšení celkové pohody při srdečních onemocněních.

Laserové záření

Navzdory skutečnosti, že ve většině internetových zdrojů se laserové záření vztahuje na zakázanou fyzioterapii, podle M. M. Ipatové lze laserové záření použít pro děložní myomy. Laserové záření zlepšuje krevní oběh, normalizuje metabolické procesy, aktivuje imunitu, zlepšuje krevní obraz a stimuluje endokrinní systém. Laserové záření se používá pro chirurgické účely s myomektomií.

A fytoterapie

Infitoterapie je fyzioterapeutický postup, jehož princip je založen na použití pulzních elektrických polí nízké intenzity.

Zařízení „INFITA-T“ vytváří pulzní nízkofrekvenční elektrické pole (INEP) jiné než tepelné intenzity.

Tento fyzioterapeutický postup je snadno proveditelný: pacient si sedne, položí ruce na stůl a položí hlavu od ozařovače na vzdálenost 20–25 cm. Délka procedury je od 2 do 20 minut každý den, kurs je od 10 do 30 procedur. Infitoterapie má sedativní, protizánětlivý, defibrózní účinek, zvyšuje imunitu a pomáhá normalizovat krevní tlak při hypertenzi.

Elektroneurostimulace

Fyzioterapie, při které dochází k působení nízkofrekvenčních pulzů elektrického proudu na určité orgány a tkáně.

Nízkofrekvenční střídavé proudy

Fyzioterapie využívající interferenční, diadynamické (DDT), fluktuující, sinusově modulované (SMT, amplipulzní terapie) proudy s myomem dělohy jsou povoleny. Zlepšují krevní oběh, mají analgetický účinek, používají se po operaci k rychlému zotavení..

Které postupy jsou zakázány

Fyzioterapie pro děložní fibroidy je předepsána s ohledem na to, že fibroidy jsou onemocnění spojené s narušením hormonální rovnováhy (estrogeny a progesterony) v těle, proto všechny fyzioterapeutické postupy, které zvyšují účinek estrogenů nebo stimulují jejich produkci, vyvolávají růst děložních fibroidů, proto jsou přísně zakázány.

Zakázaná fyzioterapie pro děložní myomy:

 • Léčivé bahno.
 • Vyhřívaný písek, jíl, parafín, ozokerit a další.
 • Balneoterapie nebo léčba minerální vodou. Sirovodík, terpentýn, sůl, paroh, uhličité, horké koupele jsou kontraindikovány.
 • Nepoužívejte ultrazvuk v režimu pulzního záření.
 • Darsonvalizace a ultratonoterapie.
 • Měděná elektroforéza, vysokofrekvenční magnetoterapie.
 • Horské klima.
 • Vibrační masáž.
 • Ruční masáž lumbosakrální páteře.

U děložního myomu je nutné se vyvarovat tepla, přenosu tepla a tepla generujícího vnější vlivy.

V lidové praxi existuje řada metod, které nejsou fyzioterapeuty uznávány a doporučovány, ale neexistuje pro ně žádný přísný zákaz - to je akupunktura, hirudoterapie, půst atd..

O hovorech

Většina recenzí o fyzioterapii s využitím radonových vod.

Šel jsem do Belokurikha do radonového letoviska a kromě toho jsem pil kurs bylin. Po léčbě bylinami a radonem se velké fibroidy snížily a malé zmizely.

Radonové koupele vůbec nepomohly, naopak, myomy nadále rostly a hrudník začal bolet.

Radonové vany nelze předvídat. Po radonové terapii se fibroidy mého přítele významně snížily. Po týdenním kurzu myom rychle rostl a začal silný edém. Lékaři okamžitě operovali. Všechno je tedy velmi individuální.

Využití fyzioterapie pro děložní myomy

V posledním desetiletí si gynekologové všimli, že děložní myomy - jedna z nejčastějších gynekologických patologií - mají tendenci se šířit mezi mladými ženami v plodném věku. Na základě toho je při léčbě tohoto onemocnění přikládán velký význam operacím zachovávajícím orgány a komplexní konzervativní terapii..

Fyzioterapie pro děložní myomy byla tradičně důležitou součástí léčby. Zároveň je třeba si uvědomit, že u benigních nádorů myometria nejsou povoleny všechny fyzioterapeutické postupy. Každá žena by měla vědět, které fyzikální faktory jsou indikovány a které jsou kontraindikovány pro děložní myomy. Touto důležitou otázkou se zabývá tento článek..

Vlastnosti použití fyzioterapie pro děložní myomy

Fyzioterapie je obor medicíny, který studuje vliv přírodních fyzikálních faktorů na lidské tělo, které lze použít jak k léčbě a prevenci různých patologií, tak k rehabilitaci po nemoci..

V překladu z řečtiny slovo „fyzioterapie“ doslovně znamená „léčba přírodními silami“. Fyzikální faktory, které lze v gynekologii použít, se dělí do dvou skupin:

 • Přírodní přírodní složky (voda, bahno atd.);
 • Umělé (hardwarové) metody.

Fyzioterapeutická léčba - metoda založená na využití léčivých sil přírody: minerální vody a léčivé bahno, různé druhy záření, teplo a chlad.

Fyzioterapeutický účinek vyvolaný těmito faktory je založen na absorpci fyzické (elektrické, magnetické, tepelné atd.) Energie orgány a tkáněmi a její transformaci na biologickou energii, což zvyšuje vlastní zdroje těla a aktivuje jeho obranu. Účinek fyzioterapie nastává po průběhu procedur.

Po dlouhou dobu existoval názor, že pokud má žena takové onemocnění jako děložní myomy, nelze na ni aplikovat fyzioterapii (termální procedury). Dnes je jisté, že toto tvrzení je jen mýtus. Vysvětlíme to: fyzioterapie, stejně jako všechny lékařské vědy, nestojí na místě, ale neustále se vyvíjí a postupuje. Fyzioterapie se dnes nejen „zahřívá“, jako tomu bylo před mnoha lety, kdy všechny polikliniky měly pouze zastaralé vybavení pro termické procedury. Nyní v arzenálu fyzioterapeutů existují také netepelné faktory, které nejen mohou, ale také je třeba je použít pro myom dělohy a další gynekologické patologie, když je oteplování kontraindikováno.

Fyzioterapeutické postupy pro myomy lze praktikovat pouze v případě, že nádor nedosáhl gigantických rozměrů a je zcela vyloučena pravděpodobnost jeho maligní transformace. Tématu onkologické bdělosti se podrobněji věnuje článek „Děložní myom není rakovina, ale může se vyvinout v maligní nádor“.

Pokud myom dosáhl velké velikosti, pak bude fyzioterapeutická léčba zbytečná. V tomto případě se používají chirurgické metody léčby..

„Neubližujte“ je hlavní zásada lékaře, který pacientovi předepisuje fyzioterapeutické postupy. V každém případě lékař používá individuální přístup, aniž by zohlednil věk ženy, její další reprodukční plány, trvání onemocnění, individuální vlastnosti těla a přítomnost doprovodné patologie.

Jakou fyzioterapii lze použít

Vzhledem k tomu, že děložní fibroidy jsou hormonálně závislý nádor, je-li přítomen, není povoleno používat postupy, které vedou ke zvýšení obsahu estrogenu v ženském těle. Je povoleno používat pouze ty fyzikální faktory, které nepřispívají k aktivní produkci estrogenu. Tyto zahrnují:

 • Galvanizace;
 • Elektroforéza;
 • Magnetoterapie;
 • Radonové vody;
 • Jód-brom a perličkové koupele.

Perlové koupele - relaxační procedura, jejíž podstatou je hydromasáž se vzduchovými bublinami.

Při přísném dodržování nezbytných podmínek lze fyzikální metody použít v takových oblastech těla:

 • Na horní polovině těla (kromě mléčných žláz);
 • V bederní oblasti;
 • V hypogastrické oblasti (dolní část břicha);
 • Na přední břišní stěně;
 • V suprapubických a tříselných oblastech;
 • Na přední straně stehen.

Fyzioterapeutická pravidla pro myomy:

 • Průběh procedur by měl být zahájen bezprostředně po ukončení menstruace, tj. 5. - 7. den cyklu;
 • Dodržování 24hodinové frekvence mezi postupy má velký význam;
 • Pozitivní dynamika z fyzioterapie je pozorována po 7-10 sezeních;
 • Myom by měl být malý. O tom, který myom je považován za malý, najdete v článku „Rozměry děložních myomů v mm a v týdnech“.

Fyzioterapie zahájená během menstruace vede ke zvýšené ztrátě menstruační krve.

Fyzioterapeutická léčba fibroidů je žádoucí zahájit po skončení menstruace, protože další účinky zvyšují průtok krve.

Druhy fyzioterapie a jejich princip činnosti

K dispozici jsou následující možnosti fyzioterapeutické léčby:

Galvanizace

Tento postup zahrnuje vystavení konstantnímu (galvanickému) proudu nízkého napětí a malé síle přiložením elektrod na povrch těla. Když galvanický proud prochází tkáněmi těla, způsobuje v nich složité fyzikálně-chemické reakce a tím má terapeutický účinek.

Endonazální galvanizace a vystavení cervikobaciální oblasti pomáhá normalizovat poměr pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu.

Léčivá elektroforéza

Způsob léčby, při kterém se léčivo vstřikuje přes kůži a sliznice pomocí stejnosměrného proudu. Když lék vstoupí do těla elektroforézou, jeho aktivita se významně zvyšuje.

U myomu dělohy má elektroforéza jódu nebo zinku na podbřišku dobrý terapeutický účinek..

Použití elektrického výboje (elektroforéza) pomáhá zmírnit zánět a bolest v děložních myomech.

 • Snižte produkci estrogenu ve vaječnících;
 • Potlačit zánětlivé procesy v děložním svalu;
 • Obnovte pravidelný menstruační cyklus.

Elektroforéza s jinými léky, včetně karipazimu, je u fibroidů kontraindikována.

Magnetoterapie

Bylo prokázáno, že použití magnetoterapie při komplexní léčbě děložních myomů způsobuje regresi myomatózních uzlin. Četné studie potvrdily, že po průběhu magnetoterapie nebyl po dobu 12 měsíců pozorován růst tumoru dělohy. O tom, zda je magnetoterapie doma pomocí přístroje Almag 01 účinná, se dozvíte v našem dalším článku..

Magnetoterapie pro myomy má následující účinky:

 • Protizánětlivé a zmírňující bolest;
 • Dekongestant;
 • Antineoplastický - inhibuje nebo stabilizuje růst uzlu;
 • Obecné posílení;
 • Normalizuje endokrinní systém;
 • Obnovuje menstruační cyklus.

Léčba elektromagnetickým polem je také indikována po odstranění fibroidů v pooperačním období pro nejrychlejší zotavení těla..

Zavedení magnetoterapie do praktické medicíny umožnilo zvýšit účinnost léčby děložních myomů.

Použití elektromagnetických polí při léčbě fibroidů může v některých případech zastavit růst nádoru.

Balneoterapie

K léčbě děložních myomů lze použít přírodní nebo uměle připravené minerální vody. Nejběžnější z těchto postupů jsou:

Radonové koupele

Pozitivní účinek postupu je vysvětlen příjmem radonu z inertního plynu a jeho produktů rozpadu do těla, které tvoří aktivní plak na pokožce. Alfa záření vyplývající z rozpadu radonu má pozitivní vliv na průběh biochemických procesů v buňkách a tkáních těla, pomáhá zastavit krvácení a zvyšuje inhibiční reakce v mozkové kůře.

Takové záření zpomaluje růst nádoru a aktivace metabolických procesů vede k normalizaci hormonální rovnováhy a obnovení menstruačního cyklu. Užívání radonových koupelí s děložními myomy je proto užitečné.

Další pozitivní účinky radonových koupelí:

 • Uklidňující a relaxační účinek;
 • Normalizace průtoku vaskulární krve;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Protizánětlivý a analgetický účinek.

Radonové koupele mají protizánětlivé a analgetické účinky.

Recenze odborníka na radonovou terapii pro myomy

Super vlastnosti radonu jsou známy asi 100 let. Radonové koupele jsou často předepsány jako nepostradatelná součást léčby benigních nádorových procesů v děloze. V tomto případě by velikost orgánu neměla překročit 12týdenní těhotenství.

Radonové postupy používané v lékařské praxi jsou přesně dávkovány a krátkodobé ozařování není pro tělo absolutně nebezpečné. Za prvé, dávka záření je v tomto případě slabá. Za druhé, radon je vylučován z těla za 3-4 hodiny..

Terapeutický průběh radonových koupelí je 10-12-14 procedur, které stanoví lékař individuálně v každém případě. Účinnost léčby radonem je vyšší s každoročním opakováním postupů. Je užitečné zavlažovat pochvu radonovou vodou v kombinaci s koupelí z radonu.

Radonové koupele nejsou povoleny pro ty, kteří mají srdeční choroby, poruchy centrálního nervového systému, zvýšenou funkci štítné žlázy, zánět a také během těhotenství.

Ivanchenko O.V., porodník-gynekolog

Jod-bromové vodní postupy

Jód uvolněný z léčivých vod se hromadí v tkáních štítné žlázy (je součástí hormonu tyroxinu) a brom - ve strukturách mozku (v buňkách hypofýzy). Na tom je založen terapeutický účinek postupu. Jód-bromové koupele normalizují rovnováhu hormonů hypofýzy a vaječníků, normalizují hormony, stabilizují růst děložních myomů.

Pokud je jedním z důvodů rozvoje fibroidů endokrinní poruchy, jsou jako fyzioterapie předepsány jod-bromové koupele a endonazální galvanizace..

Pokud je růst nádoru doprovázen zánětlivým procesem nebo nitroděložními intervencemi, doporučuje se použití radonových koupelí a elektroforéza s jódem nebo zinkem..

U fibroidů dělohy, které jsou způsobeny problémy s endokrinním systémem, mají jod-bromové koupele obecný léčivý účinek.

Perlové koupele

Jednou z možností vodoléčby jsou perlové koupele. Jejich zvláštností je přítomnost plynových bublin v kapalině, které působí na nervové receptory kůže..

Vzduch je vháněn roštem umístěným na dně vany pomocí kompresoru. Ve vodě se tak tvoří velké vzduchové bubliny připomínající perly. Odtud název takových lázní..

Teplota vody by měla být kolem 34-36 ° C. Perličkové koupele nemají při léčbě myomů pomocí fyzioterapeutických metod žádný zvláštní význam, protože nezpůsobují žádné chemické reakce. Jejich použití je povoleno jako relaxační a antistresové činidlo, které vytváří pozitivní emoce..

Solné koupele

Použití solných lázní pro myomy je vědecky podloženo. Je známo, že hypertonický roztok chloridu sodného má schopnost „vytahovat“ intracelulární tekutinu, toxiny, strusky, čímž zbavuje tkáně škodlivých látek. V myometriu ovlivněném nádorem se obnoví mikrocirkulace, zrychlí se regenerační procesy a zpomalí se růst myomu. Aby se zabránilo negativní reakci kardiovaskulárního a nervového systému, doporučuje se používat sodné lázně střední koncentrace.

Solné koupele lze připravit také doma. Dávka stolní nebo mořské soli by měla být 4–6 kg na 200 litrovou koupel. Zpočátku by měla být sůl rozpuštěna v kbelíku s horkou vodou a poté by měl být koncentrovaný roztok vypuštěn do lázně přidáním čerstvé vody z vodovodu o teplotě 36-37 ° C. Vykoupejte se během 10-15 minut, postup opakujte každý druhý den. Průběh léčby je od 8 do 15 sezení. Po ukončení procedury se doporučuje intenzivně otřít ručníkem a odstranit přebytečnou sůl z pokožky.

Doma, při absenci mořské soli, je nejdostupnějším doplňkem soli obyčejná kuchyňská sůl..

Solné koupele by se neměly používat v takových případech:

 • Vysoký krevní tlak;
 • Problémy se srdcem nebo ledvinami;
 • Porušení celistvosti kůže (rány, oděrky) ze zřejmých důvodů.

Sirovodíkové lázně

Terapeutický účinek těchto koupelí na tělo je způsoben obsahem sulfidů a sirovodíku v nich, které mají aktivní účinek na metabolismus..

Užívání koupelí se sirovodíkem s fibroidy však není povoleno, protože stimulují produkci estrogenu. O všech druzích kontraindikací pro děložní myomy si můžete přečíst v našem dalším článku..

Terpentýnové koupele

Terpentýnové koupele si dnes získávají popularitu a používají se k léčbě mnoha nemocí. U děložních myomů se ale nedoporučuje jejich použití, protože se týkají faktorů, které zvyšují saturaci těla estrogeny. Takové postupy nesníží velikost nádoru, ale naopak podpoří jeho růst..

Horké koupele

Procedury horkou vodou jsou nadměrně dráždivé, proto nejsou indikovány k léčbě děložních myomů. Škodlivé je i koupání v termálních pramenech s nezhoubnými nádory.

Všechny postupy zahřívání a oteplování se nepoužívají pro hormonálně závislé formace, protože zvyšují aktivitu estrogenů produkovaných vaječníky, což znamená, že stimulují růst nádoru.

Horké koupele jsou u myomů dělohy kontraindikovány, protože mohou podporovat růst nádorů.

Parohové koupele

Parohové koupele - oblíbený léčebný postup, který slibuje vyléčení mnoha zdravotních problémů, je přidání extraktu nebo koncentrátu z vařeného jeleního (sobího) parohu do vody. Ale s benigními formacemi dělohy jsou kontraindikovány..

Uhličité koupele

Lázně s oxidem uhličitým mohou pocházet z přírodního zdroje oxidu uhličitého nebo z umělého přípravku. Když je tělo ponořeno do uhličité minerální vody, působí na něj dvoufázové médium voda-plyn. Oxid uhličitý dráždí termoreceptory pokožky a způsobuje výrazný pocit tepla, i když teplota takové lázně je 32-33 ° C.

Pod vlivem uhličitých koupelí se rozšiřují kožní cévy, snižuje se krevní tlak, zlepšuje se ventilace plic a výměna kyslíku. Rovněž stoupají hladiny estrogenu.

Suché koupele s oxidem uhličitým - vývoj ruských vědců - vyžadují pro jejich realizaci speciální zařízení. Mají podobné účinky jako oxid uhličitý..

Narzanské lázně jsou také druhem minerálních koupelí s oxidem uhličitým.

Použití jakýchkoli typů minerálních koupelí s oxidem uhličitým pro myomy je kontraindikováno, protože přispívají ke zvýšení hladiny estrogenu.

Suché koupele s oxidem uhličitým jsou kontraindikovány u jakýchkoli nádorů dělohy, protože vedou ke zvýšení hladiny estrogenu.

Sódové koupele

Sódové koupele mají úžasný kosmetický účinek, uvolňují fyzické a nervové napětí, ale jsou absolutně kontraindikovány v přítomnosti jakýchkoli nádorů v těle. Proto nelze použít sódové koupele s děložními myomy.

Akupunktura

Předpokládá se, že akupunkturu u pacientů s diagnostikovanými fibroidy lze provést za určitých podmínek:

 • Nádor nedosahuje velkých rozměrů;
 • Žádné více uzlů;
 • Neexistuje žádné děložní krvácení vedoucí k těžké anémii ženy.

Akupunktura má obecný posilující účinek na celé tělo a obnovuje hormony. Tento postup je velmi zdlouhavý. Léčebný kurz trvá několik měsíců.

Různé akupunktury jsou metody jehlové reflexologie. K tomuto účelu se používá buď Kuznetsovův aplikátor, nebo Lyapkov aplikátor. Podstata techniky spočívá v akupunkturním účinku na bioaktivní body, který zlepšuje průtok krve, eliminuje svalové křeče, zmírňuje bolest a posiluje celé tělo. Účinnost takové léčby děložních myomů však nebyla prokázána..

Jako druh akupunktury Kuzněcovův aplikátor posiluje obranyschopnost těla, ale účinnost jeho účinku na novotvary nebyla stanovena.

Ozonoterapie, CMT (sinusové modulované proudy) a další typy fyzioterapie se také používají pro benigní nádory dělohy..

Jaké postupy jsou zakázány?

U myomu dělohy jsou fyzioterapeutické postupy, které zvyšují estrogenní pozadí těla nebo odkazují na oteplování tepla, kategoricky kontraindikovány. Některé z fyzioterapeutických metod zakázaných pro tuto patologii již byly zmíněny. Kromě výše uvedeného se u fibroidů nedoporučuje:

 • Všechny typy bahenní terapie;
 • Infračervená sauna;
 • Ozokerit;
 • Ultrazvukové ošetření;
 • Laserová terapie;
 • UHF terapie;
 • Fonoforéza;
 • Masáže (gynekologické a lumbosakrální);
 • Aplikace parafínu.

Tyto fyzioterapeutické metody vedou k růstu děložních myomů.

Četné fyzioterapeutické techniky používané k léčbě děložních myomů mohou být nepochybně užitečné a účinné. Neměli byste však naivně předpokládat, že vás nemoci úplně zbaví. Fyzioterapie pomáhá předcházet komplikacím, pomáhá zpomalit růst nádoru a umožňuje ženě na chvíli odložit operaci a porodit zdravé dítě. Nejsou však náhradou za lékařské nebo chirurgické ošetření myomů..

Fyzioterapie pro myomy

Každým rokem se zvyšuje frekvence onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému. Prevalence děložních myomů není v tomto případě výjimkou..

Před několika desítkami let byl nádor diagnostikován pouze u 30% žen. Ve skutečnosti se vyskytuje u více než 80% nežného pohlaví. Jde o to, že patologie se ve většině případů vyvíjí asymptomaticky a projevuje se pouze ve 30% případů.

Podrobné informace o nemoci, metodách její diagnostiky a terapii jsou uvedeny na našich webových stránkách. Naše odborné poradenství je vždy připraveno odpovědět na všechny vaše dotazy a poskytnout užitečná doporučení.

Co jsou to děložní myomy

Myom dělohy je benigní novotvar, který roste ze svalových vláken reprodukčního orgánu.

Zahájí svůj vývoj v reakci na poškození dělohy. Takové léze jsou menstruace, která se opakuje mnohokrát z měsíce na měsíc. Spouštěcím mechanismem pro růst myomatózních uzlin jsou hormonální poruchy a řada faktorů, včetně:

 • Potrat a gynekologická kyretáž;
 • Reprodukční trauma;
 • Chirurgický zákrok na děloze;
 • Endometrióza;
 • Zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • Nadváha;
 • Dysfunkce endokrinního systému;
 • Genetický faktor.

V praxi se myomy léčí léky, embolizací děložních tepen a chirurgickým zákrokem. S touto diagnózou je někdy předepsána fyzioterapie, která účinně neutralizuje výrazné příznaky a inhibuje růst myomů..

Jaké fyzioterapeutické postupy jsou užitečné pro myomy

Růst fibroidů je pozorován na pozadí nerovnováhy hormonů v těle. Tato nerovnováha vede ke zvýšenému dělení svalových buněk v děloze a tvorbě nádorů. Aktivní zásobování krví v pánevní oblasti, teplo, stres a další faktory stimulují jeho růst.

Fyzioterapie pro myomy by měla působit proti těmto faktorům a normalizovat fungování nervového systému, normalizovat hladiny hormonů a zabránit zvýšenému přísunu kyslíku do myomových tkání.

Následující fyzioterapeutické postupy pomohou normalizovat cyklus, snížit množství menstruačního toku a zlepšit celkovou pohodu:

 • Elektroforéza;
 • Magnetoterapie;
 • Jód-brom a radonové koupele.

Všechny fyzioterapeutické procedury se provádějí mimo menstruaci, nejlépe po dobu 6-7 dnů cyklu.

Elektroforéza pro myomy

Elektroforéza je zajištěna napájením galvanickým proudem. Někteří odborníci tvrdí, že to způsobí zahřátí pánevní oblasti. Ve skutečnosti je situace poněkud odlišná. Elektroforéza bez vystavení vysokým teplotám poskytuje lepší citlivost tkáně na léky.

Elektroforéza pro myomy může být použita ne ve všech případech, ale pouze tehdy, když je nádor méně než 12 týdnů těhotná a vyznačuje se pomalým růstem. U velkých fibroidů je taková fyzioterapie jako elektroforéza kontraindikována..

Ke zmírnění stavu ženy během elektroforézy je injekčně podán jodid draselný a sodný. Tato fyzioterapie se provádí 15-20krát..

Elektroforéza se provádí následujícím způsobem: bavlněné polštářky se impregnují 2% roztokem, nanesou se na bederní oblast a břicho a poté se připojí k elektrodám připojeným k zařízení. Elektrony léčivých látek vstupují do těla mazovými a potními žlázami.

Aktuální síla pro každého pacienta je vybrána individuálně, v závislosti na úrovni její citlivosti. Během elektroforézy by neměly být žádné bolestivé pocity. Tento fyzioterapeutický postup trvá jen několik minut..

Elektroforéza s děložními myomy má následující účinek:

 • Snižuje zánětlivý proces v reprodukčním orgánu;
 • Snižuje bolest během menstruace;
 • Snižuje produkci estrogenu ve vaječnících;
 • Eliminuje špinění mezi obdobími.

O účelnosti použití fyzioterapie v každém konkrétním případě může rozhodnout pouze zkušený lékař. Proto musí být léčba fibroidů prováděna pod dohledem kvalifikovaného odborníka, který kontaktuje kliniku pro léčbu fibroidů. Je důležité si uvědomit, že s existujícími kontraindikacemi může elektroforéza poškodit a zhoršit průběh onemocnění..

Magnetická terapie pro myomy

Fyzioterapie je účinek na oblast těla, kde se nachází nádor, s nízkofrekvenčními pulsy. Jejich účinek na tělo je jemný a hloubka průniku je 5 centimetrů. Tento typ fyzioterapie vede k normalizaci koncentrace mnoha látek, včetně hormonů..

 • Normalizujte menstruační cyklus;
 • Snižte bolest v dolní části břicha;
 • Snižte množství menstruačního toku;
 • Zvyšte úroveň imunity;
 • Odstraňte otoky.

U některých pacientů po této fyzioterapii velikost myomů klesá. To je způsobeno stabilizací centrálního nervového systému, snížením stresu pod vlivem magnetických paprsků. Fyzioterapie trvá asi 10-25 minut. Počet sezení je 10-15.

Fyzioterapie se provádí pomocí přístroje, který vytváří magnetické pole. Zařízení se umístí nad umístění fibroidů a přístroj se zapne. Stejně jako elektroforéza může být tento fyzioterapeutický postup použit pouze u malých nádorů a podléhá jejich pomalému růstu..

Magnetoterapii může předepsat pouze ošetřující lékař. V takovém případě by měl být pacient po celou dobu fyzioterapie pod pečlivým dohledem lékaře..

Jód-brom a radonové koupele pro myomy

Radon obnovuje biologické procesy v těle, snižuje produkci pohlavních hormonů a zlepšuje imunitu. Jód-bromové koupele zlepšují metabolismus sacharidů a lipidů a stabilizují hladinu hormonů. Jód pomáhá při resorpci zánětlivých ložisek a pomáhá snižovat velikost novotvarů.

Uvedené fyzioterapeutické postupy mohou být účinné, pouze pokud jsou prováděny správně při absenci kontraindikací. Taková léčba by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Pokud se budete cítit hůře, měli byste o tom rozhodně informovat lékaře. Na našich webových stránkách je možné konzultovat e-mailem.

O fyzioterapii a dalších účinných metodách řešení fibroidů se můžete dozvědět od odborníků na jedné ze specializovaných klinik. Můžete si domluvit schůzku s lékařem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu. V našich specializovaných lékařských centrech se léčba děložních myomů provádí všemi známými metodami, včetně použití embolizace děložních tepen. Jedná se o vysoce efektivní techniku ​​uznávanou po celém světě. Podrobnosti o této metodě lze konzultovat s odbornou radou našeho webu.

 1. Lubnin D.M. Tajná kniha pro ženy. Pokyny od jednoho gynekologa. Moskva: Lékařská informační agentura, 2014.87 s..
 2. Hodnocení kvality života pacientů s děložními myomy po různých typech chirurgické léčby / D.V. Doletskaya, M.A. Botvin, N.M. Pobedinsky et al. // Porodnictví a gynekologie. 2006. Č. 1. S. 10-13.
 3. SV Nuzhnov Studium kvality života žen před a po embolizaci děložních tepen v děložním myomu // Bulletin of ChGPU. Č. 8. 2011. P.245-251.
 4. Benigní onemocnění dělohy / A.N. Strizhakov, A.I. Davydov, V.M. Pashkov, V. A. Lebedev. M.: 2 Geotar-Media. 2010 S. 288.

Jaké jsou kontraindikace pro ženy s děložními myomy?

Pacientkám s děložními myomy jsou nabízeny dva typy léčby - konzervativní, včetně fyzioterapie, a chirurgická. Chirurgická léčba představuje určité ohrožení života pacienta, a proto se provádí pouze v souladu s určitými indikacemi, například zrychlený růst nádoru na krátkou dobu, velká velikost nádoru - odpovídá 14 týdnům těhotenství, neplodnost v důsledku fibroidů, torze nohou nádoru, vážná funkční porušení sousedních orgánů. Konzervativní léčba má šetřící režim a zahrnuje - dietní terapii a fyzioterapii.

Jaké postupy by se neměly dělat a kdy?

Při výběru metod léčby děložních myomů je třeba věnovat pozornost kontraindikacím, protože některé postupy mohou mít nejen pozitivní účinek, ale také zvýšit hladinu estrogenu a tělesnou teplotu, což vede ke zvýšenému krvácení a růstu nádorů.

Pokud jsou novotvary detekovány v genitální oblasti, fyzioterapie se nedoporučuje:

 • Používání laserového a ultrazvukového záření, včetně fonoforézy;
 • Tepelné ošetření, včetně koupelí, saun a solárií;
 • Vibroterapie;
 • Masáž v pánevní oblasti.

Ve většině případů je taková fyzioterapie kontraindikována..

Optimálním obdobím pro fyzioterapii je pátý až sedmý den menstruačního cyklu..

Terapie není předepsána během menstruace, stejně jako během ovulace, protože kvůli vysoké citlivosti těla na dráždivé látky klesá intenzita expozice.

Jaké fyzioterapeutické postupy jsou kontraindikovány pro myom dělohy.

U děložního myomu se nedoporučuje provádět:

 • ozokeritové ošetření;
 • fonoforéza. K tomu lze použít magnézium pro děložní myomy;
 • masáž zad v bederní páteři, stejně jako masáž břicha;
 • použití ultrafialových paprsků;
 • léčba střídavým magnetickým polem, metoda zvaná induktotermie; magnetoterapie pro myom dělohy;
 • použití infračerveného záření;
 • vibrační terapie v pánevní oblasti;
 • parafínová terapie.

Fyzioterapie pro děložní myomy: kontraindikace pro všechny metody.

Nedoporučuje se provádět fyzioterapeutické metody pro systémová onemocnění krve; hypertenze, doprovázená porušením srdečního rytmu; krvácející; zánětlivý proces; infekční nemoci, stejně jako s subfebrilní tělesnou teplotou.

Fyzioterapie pro děložní myomy je zaměřena na normalizaci hormonálních hladin a stabilizaci práce nervového systému. také jsou předepsány některé typy postupů ke snížení bolesti a zastavení růstu myomů. Volba fyzioterapie je zaměřena na snížení projevů příznaků onemocnění. Zmizení nebo snížení projevů děložních myomů vede ke zlepšení kvality života pacientky.

Lokalizace a velikost myomatózního uzlu závisí na tom, jaké fyzioterapeutické postupy jsou možné s děložními myomy. V zásadě se doporučuje jmenování následujících postupů:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapie;
 • radonové a jod-bromové lázně.

Fyzioterapie se provádí u malých a středních děložních fibroidů, protože léčba bude u velkých velikostí neúčinná. Je také třeba poznamenat, že fyzioterapie se nejlépe provádí na pozadí hormonální terapie. To je způsobeno přímým účinkem samotných postupů na produkci hormonu estrogenu..

Je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů a o které rozhodne ošetřující lékař. Vlastní výběr metody může vést k negativnímu účinku, který provokuje růst uzlu. U gynekologických onemocnění, včetně děložních myomů, se fyzioterapie doporučuje provádět 5-7 dní po skončení poslední menstruace.

Při výběru fyzioterapeutických postupů je na prvním místě elektroforéza, protože je považována za nejúčinnější a nejbezpečnější metodu. Touto metodou se zvyšuje náchylnost těla k lékům. Působení elektroforézy je založeno na dodávce konstantního elektrického proudu s nízkým napětím a relativně nízkou silou.

Během procedury fyzioterapeut aplikuje speciální impregnované vložky na bederní páteř a břicho. Dále jsou tyto ubrousky připojeny k elektrodám připojeným k jednotce přístroje. Napájení proudu se určuje v každém případě individuálně. Postup je relativně krátký a trvá jen pár minut. Metoda je naprosto bezbolestná, ale v případě bolestivých pocitů je pacientovi injekčně podán jodid sodný a draselný.

Lze provést elektroforézu pro děložní myomy? Elektroforéza se provádí v případech, kdy děložní fibroid nepřesahuje 12-13 týdnů těhotenství. Je zaznamenán spíše pomalý růst, ne více než 4 centimetry ročně.

Výsledkem expozice elektroforéze děložním fibroidům je:

 • významné snížení syndromu bolesti, a to jak před menstruací, tak během ní;
 • ovlivňuje fungování vaječníků, snižuje produkci estrogenu;
 • výběr, který nastane uprostřed cyklu, zmizí.

Je možné dělat magnetoterapii pro děložní myomy.

Podstata postupu spočívá v tom, že existuje účinek na patologické zaostření magnetickým polem s nízkou nebo proměnnou pulzní frekvencí. Impulzy jsou neškodné a pronikají do těla pacienta o 4 až 5 centimetrů a vedou k normalizaci hormonálního pozadí. Tento postup se používá pro malé myomy. Metodu magnetoterapie volí ošetřující lékař. Průběh léčby se provádí pod přísnou kontrolou.

Metoda magnetoterapie vede k:

 • zmenšení velikosti myomatózních uzlin dělohy;
 • zvýšení účinnosti léčby drogové závislosti na pozadí této metody;
 • dlouhé složité postupy vedou k zastavení růstu uzlů.

Jód-brom a radonové koupele

U děložních fibroidů jsou předepsány také lázně s radonem. Výhodou tohoto postupu je, že radon ovlivňuje uzel, čímž snižuje produkci estrogenu. V důsledku toho se růst uzliny zastaví a klinické projevy děložních myomů zmizí..

Bromové jodové koupele působí protizánětlivě, normalizují endokrinní systém a podílejí se na regulaci metabolických procesů.

Je možné udělat UHF s děložními fibroidy?

UHF terapie se provádí pomocí elektromagnetických polí, která mají ultravysokou frekvenci. U děložního myomu jsou destičky umístěny v hypotalamu a hypofýze. Pod vlivem UHF vln se obnoví hormonální funkce dělohy. Výsledkem je obnovení menstruačního cyklu ženy, normalizace produkce estradiolu a progesteronu. Tato terapie má tedy výrazný korekční účinek. tato metoda se také ve většině případů doporučuje při komplexní terapii pooperačního období při odstraňování děložních myomů.

O nutnosti fyziologických postupů pro děložní myomy rozhodne ošetřující lékař. také určuje, který druh je v každém případě potřebný. Je třeba si uvědomit, že samoléčba může způsobit větší poškození zdraví..

Ozonoterapie

V současné době je aktuální otázkou, zda se ozónová terapie provádí pro děložní myomy. Recenze lékařů upozorňují pacienty na skutečnost, že taková metoda expozice může být také docela účinná v kombinaci s konzervativní terapií.

V případech s benigním nádorem lze provádět procedury ve formě výplachů, vaginálního výplachu a subkutánních injekcí. Ozonová léčba děložního myomu se neprovádí intravenózním podáním léku. U této metody expozice tělu existuje možnost, že se plyn prostřednictvím systémového oběhu dostane do novotvaru, což může vést k maligní tvorbě.

Je třeba říci, že fyzioterapie je v moderní medicíně stále populárnější. Většina z nich se navíc provádí za přítomnosti různých typů gynekologických onemocnění. To by však nemělo být považováno za všelék, protože ne každý může mít pozitivní terapeutický účinek..

Doba čtení: min.

Myom dělohy je benigní novotvar svalových vláken, který postihuje hlavně ženy v reprodukčním věku.

Název službyCena
Skladem! Počáteční konzultace s reproductologist a ultrazvuk0 rub.
Opakovaná konzultace s reproduktologem1900 rublů.
Počáteční konzultace s reproductologist, Ph.D. Osinoy E.A..10 000 RUB.
Hysteroskopie22 550 rbl.
Ultrazvuková gynekologická expertka3080 RUB.
Terapeutická a diagnostická laparoskopie (1 kategorie složitosti)65 500 rublů.
Terapeutická a diagnostická laparoskopie (2 kategorie složitosti)82 200 RUB.
Program Zdraví žen po 40 letech31 770 RUB.

Ženy s diagnostikovaným děložním myomem jsou zvyklé si myslet, že léčba onemocnění se omezuje na užívání hormonálních léků nebo na chirurgickou léčbu. Jen málo lidí přemýšlí o tom, že fyzioterapii lze provádět pomocí děložních myomů. Samozřejmě, jako nezávislý typ terapie, takové postupy obecně nejsou předepsány, ale jsou účinným posílením hlavních metod. Bohužel ne všechny postupy se doporučují pro děložní myomy.

Které postupy jsou zakázány

Fyzioterapie pro děložní fibroidy je předepsána s ohledem na to, že fibroidy jsou onemocnění spojené s narušením hormonální rovnováhy (estrogeny a progesterony) v těle, proto všechny fyzioterapeutické postupy, které zvyšují účinek estrogenů nebo stimulují jejich produkci, vyvolávají růst děložních fibroidů, proto jsou přísně zakázány.

Zakázaná fyzioterapie pro děložní myomy:

 • Léčivé bahno.
 • Vyhřívaný písek, jíl, parafín, ozokerit a další.
 • Balneoterapie nebo léčba minerální vodou. Sirovodík, terpentýn, sůl, paroh, uhličité, horké koupele jsou kontraindikovány.
 • Nepoužívejte ultrazvuk v režimu pulzního záření.
 • Darsonvalizace a ultratonoterapie.
 • Měděná elektroforéza, vysokofrekvenční magnetoterapie.
 • Horské klima.
 • Vibrační masáž.
 • Ruční masáž lumbosakrální páteře.

U děložního myomu je nutné se vyvarovat tepla, přenosu tepla a tepla generujícího vnější vlivy.

V lidové praxi existuje řada metod, které nejsou fyzioterapeuty uznávány a doporučovány, ale neexistuje pro ně žádný přísný zákaz - to je akupunktura, hirudoterapie, půst atd..

Magnetoterapie při léčbě myomatózních uzlin

Tato metoda se začala v gynekologii používat k léčbě děložních myomů poměrně nedávno. V kombinaci s konzervativními metodami vede magnetoterapie pro děložní myomy ke zvýšení jejich účinnosti. Jeho dlouhodobé užívání zastavuje růst vzdělání. Při magnetoterapii nízkofrekvenční pulzy ovlivňují novotvar lokálně do hloubky 5 cm.

Indikace pro magnetoterapii je malá velikost nádoru - až 12 týdnů u žen v reprodukčním věku. Po jeho aplikaci je viditelný pozitivní trend:

 • emoční pozadí se zlepšuje;
 • obnovuje se cyklus menstruace;
 • syndrom bolesti klesá;
 • pokles výtoku z dutiny orgánu.

Magnetoterapii doplňuje hormonální léčba a správná výživa. Pro vyléčení je nutné podstoupit 20–25 procedur jednou ročně po dobu tří let. Před operací k odstranění nádoru je předepsáno změkčení adhezí v malé pánvi. Po operaci se působení magnetu používá profylakticky, aby se zabránilo tvorbě infiltrátů.

Fyzioterapeutický postup trvá až 30 minut. Počet sezení na kurz je patnáct. U některých pacientů možná dočasné závratě, nevolnost. Neexistuje žádná specifická léčba, příznaky odezní samy.

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že postup je uznán jako bezpečný, nemůže jej provádět každý a ne vždy. Stojí za to ji opustit v následujících případech:

 1. Myom je ve stadiu aktivního růstu;
 2. Velikost fibroidu přesahuje 12 týdnů;
 3. Přítomnost zánětlivého procesu v pánevních orgánech;
 4. Srdeční a kardiovaskulární problémy;
 5. Přítomnost kardiostimulátoru v těle pacienta;
 6. Poruchy srážení krve;
 7. Alergie na drogu, která není tak vzácná;
 8. Nemoci kůže;
 9. Zvýšení tělesné teploty (buď přítomné, nebo nastávající po nebo během procedury).

Tato léčba je docela bezpečná a všestranná. Předepisovat by jej však měl pouze lékař..

Postup postupu

Stojí za to pamatovat, že metoda je předepsána pouze tehdy, když fibroid neroste. Je také důležité, aby jeho velikost nepřesáhla 12 týdnů. Během procedury je tělo pacienta vystaveno galvanickému proudu a jodovým iontům, jodidům. Postup je následující:

 1. Bavlněné látkové vložky jsou impregnovány 2% roztokem jodidu;
 2. Jsou umístěny na pacientově břiše a dolní části zad;
 3. Poté jsou k nim připojeny speciální elektrody;
 4. Elektrody jsou připojeny k hlavnímu přípravku v instalaci;
 5. Na elektrody je přiveden proud.

Postup trvá jen několik minut. To nezpůsobuje nepohodlí. Během ní vstupují účinné látky do těla mazovými a potními žlázami. Aktuální síla během procedury je vybrána jednotlivě. Měl by být takový, aby pacientovi nezpůsoboval nepohodlí..

Manipulace by měla být prováděna denně. Během menstruace si však musíte dát pauzu. Z jiných důvodů nelze kurz přerušit. Tím se sníží účinnost léčby. Délka kurzu často dosahuje 20 dnů..

Elektroforéza

Pacienti se často ptají: „Je možné provést elektroforézu pro děložní myomy?“ Odpověď je jednoznačná - je možné, že se jedná o jednu z nejúčinnějších metod fyzioterapeutické léčby..

Elektroforéza je účinek stejnosměrných elektrických impulsů na tělo. Používá se současně s některými léky, což jim pomáhá proniknout pod kůži do léze. Fibroidní elektroforéza je nejúčinnější, nejúčinnější a nejbezpečnější metodou fyzioterapie. Má následující účinky na patologické zaměření a tělo jako celek:

 • Snižuje intenzitu klinického obrazu onemocnění, v některých případech jej zcela eliminuje;
 • Obnovuje patologicky změněné endometrium;
 • Podporuje normalizaci funkce vaječníků a produkci ženských hormonů;
 • Snižuje proliferační účinek pohlavních hormonů na endometrium u starších pacientů.

V kombinaci s přípravky z jódu a draslíku má výrazný pozitivní vliv na funkci vaječníků. Nejvýraznějšího terapeutického účinku lze dosáhnout současným použitím elektroforézy s myomem dělohy a jod-bromovými nebo radonovými koupelemi.

Indikace a kontraindikace

Mezi nemoci vyplývající z hormonální nerovnováhy u ženy patří adenomyóza, mastopatie, endometrióza a děložní myomy. Každý z nich bez včasné léčby může být komplikován transformací do maligního procesu. Fyzioterapeutické metody jsou široce používány při komplexní léčbě mnoha nemocí. Navzdory skutečnosti, že myom je benigní formace, je zakázáno používat k léčbě následující postupy:

 • parafinová terapie, naftalan;
 • laserové a ultrazvukové ošetření;
 • fonoforéza;
 • koupele se sirovodíkem, terpentýn, koncentrovaná sůl (povoleno k léčbě endometritidy - zánětlivý proces vnitřní sliznice dělohy);
 • terapeutické bahno, horké zábaly;
 • horská střediska;
 • masážní a vibrační terapie v břiše.

Účinek masáže v důsledku průtoku krve a zvýšené produkce hormonů vaječníky má stejnou sílu jako 20minutová procedura horkým bahnem ve stejné zóně.

Kterákoli z těchto metod může vést ke zvýšení teploty a vyvolat zvýšenou produkci estrogenu..

Bez rizika růstu nádoru, elektroforéza s jodem nebo zinkem, magnetoterapie, radonové a jod-bromové koupele, UHF (ultravysoká frekvence).

Vlastnosti použití agonistů GnRH

Takové léky pomáhají snižovat parametry formací myomu a zajišťují účinek předčasného nástupu menopauzálního období. Agonisté GnRH se doporučují pouze v případě malých uzlin s velikostí nepřesahující 5 cm. Délka léčby je přibližně 3–7 měsíců.

U velkého nodulárního myomu je použití tohoto druhu léků neoprávněné, protože pod jejich vlivem se uzliny snižují, což ztěžuje jejich detekci během chirurgické léčby. Podobný faktor může následně vést k rozvoji relapsu, všemožným komplikacím atd..

Proto je vhodné používat agonisty GnRH při léčbě malých myomů nebo v pooperačním období po odstranění velkých formací, díky čemuž se rychle obnovují děložní struktury a růst zbývajících nádorových základů je nakonec potlačen..

M. agnitoterapie

Magnetická terapie pro děložní myomy se doporučuje s nízkou frekvencí. Metoda magnetoterapie je založena na skutečnosti, že jakýkoli magnet má severní a jižní pól a má určitý účinek na lidské tělo. Účinnost magnetoterapie ve světové vědecké komunitě je kritizována. Například v USA platí zákaz reklamy na jakékoli magnetické zářiče jako na zdravotnické prostředky, ale v Rusku je tato metoda fyzioterapie oficiálně uznána, proto se magnetoterapie provádějí ve veřejných nemocnicích a v soukromých zařízeních..

Magnetická terapie pro děložní myomy se používá s ohledem na skutečnost, že nestimuluje produkci estrogenu, a to je velmi důležité, protože myom je hormonálně závislý nádor. Příznivý účinek magnetických polí je zaznamenán také u zánětlivých onemocnění dělohy (endometritida), použití magnetoterapie před chirurgickým zákrokem umožňuje „změkčení“ adhezí.

Kontraindikací magnetoterapie je nízký krevní tlak, ischemická choroba srdeční.

Doma se používají následující zařízení: MAGOFON-01, Almag-01, MAG-30-4, Polimag-01 a další.

Magazín

Zařízení Almag-01 bylo vyvinuto a vyrábí se v Rusku, jeho účinek spočívá v pulzním pohyblivém magnetickém poli (BEMF), mění se ve třech parametrech: čas, velikost, směr. Pokyny neobsahují doporučení pro použití přípravku Almag-01 pro děložní myomy, doporučuje se pro zánětlivá onemocnění žen po císařském řezu. Na druhou stranu je možné použít Almag 01 pro myomy, ale je třeba vzít v úvahu kontraindikace: těhotenství, těžká onemocnění krve, sklon k nízkému krevnímu tlaku, onkologická onemocnění.

Výhodou tohoto zařízení je jeho kompaktnost a snadné použití, ale musíte být připraveni, že se může změnit povaha menstruace: krvácení může být hojnější nebo se časem prodlouží, ale skromné.

Elektroforéza v děložním myomu

Elektroforéza v děložních myomech se doporučuje provádět s „dodávkou“ jódu. Elektroforéza je fyzioterapeutický postup, při kterém se léky injektují pomocí stejnosměrného proudu. Elektrody přístroje jsou impregnovány léčivou látkou a elektrické pole při kontaktu s potem, mazovými žlázami, vlasovými folikuly přenáší léčivou látku póry do těla.

První fyzioterapeutické postupy mají na tělo malé účinky, protože se léčivý přípravek usazuje na horních vrstvách dermis. Při každé další fyzioterapii látka proniká hlouběji a hlouběji do pokožky, vstupuje do krevních a lymfatických cév. Prostřednictvím krevního řečiště je látka přenášena po celém těle a znovu vstupuje do postiženého orgánu, v jehož oblasti byla provedena elektroforéza.

Množství absorbovaného léčiva ovlivňují různé faktory: věkové charakteristiky pacienta, individuální charakteristiky kůže, aktuální parametry a doba trvání fyzioterapeutického postupu. Pro zavedení větší části látky je účinek elektroforézy zvýšen pomocí dalších metod (magnetoterapie a další).

Elektroforéza má několik výhod:

 • Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky „přetrvávají“ na horních vrstvách dermis, rozpouštějí se postupně a působí na tělo po delší dobu..
 • Elektroforéza pro fibroidy se provádí v děloze, takže zbytek těla nedostává další dávku léčiva a látka se koncentruje v postiženém orgánu ve větším objemu než při jiné metodě zavedení látky.
 • Riziko rozvoje alergických reakcí na látku touto metodou je na rozdíl od injekčních způsobů podání minimální.
 • Látka se přeměňuje na iontovou formu a vstupuje tak do těla, a ne v molekulární formě jako při běžném podávání, ale aktivita látky v iontové formě má vyšší rychlosti.
 • Látky se zavádějí bez nečistot, v čisté formě.
 • Postup je naprosto bezbolestný.
 • Vzhledem k tomu, že léky působí na pozadí elektrických proudů, zvyšuje se jejich účinnost..

Elektroforéza pro děložní myom se provádí intrakavitární metodou s přihlédnutím ke skutečnosti, že neexistují žádné známky degenerace do maligního nádoru. Při intrakavitární metodě je elektroda vložena do pochvy a další dvě jsou připojeny k suprapubickým a sakrálním oblastem.

Fyzioterapie trvá 20 - 30 minut, kurz zahrnuje 10 až 20 procedur denně nebo každý druhý den.

Jód je vybrán jako lék na děložní myomy, protože pomáhá regulovat produkci estrogenu vaječníky. Kontraindikací je individuální intolerance na léky. Chyby během fyzioterapie snižují její účinnost: polarita terminálů je obrácená, je použito nesprávné rozpouštědlo a další..

Koupelny

Fyzioterapie radonovými koupelemi je velmi populární u žen s děložními myomy. Princip jejich činnosti spočívá v tom, že radioaktivní plynný radon je přidáván do vody, a když se rozkládá, dochází k alfa záření. Existují přírodní zdroje radonové vody, ale jsou také připravovány uměle. Kromě toho se používají vzduchové radonové koupele, sprchy, mikroklystery a další..

Progesteron

Terapeutická účinnost léčiv na bázi progesteronu při léčbě děložních myomů nebyla prokázána, protože skutečnost léčivého účinku tohoto hormonu nebyla nakonec identifikována.

Odborníci proto nedoporučují používat takové léky při léčbě antimyomem. Výjimkou je přítomnost kombinace tvorby myomů s hyperplastickými změnami v endometriu..

Existují dva protichůdné názory. Zastánci jednoho věří, že nedostatek progesteronového hormonu podporuje růst vzdělání. Přívrženci jiného úhlu pohledu tvrdí, že se zvýšenou hladinou tohoto hormonu (například během těhotenství) je také pozorován aktivní růst nádoru.

Proto takové neshody. Obě strany mají svým způsobem pravdu, takže není zcela jasné, zda lze progesteronové léky užívat s myomoterapií nebo ne..

Je poměrně obtížné předpovědět účinek určitého léku progesteronu na myomatózní nádor. Vzhledem ke stávajícím rozporům zůstává konečné rozhodnutí o jmenování progesteronových látek v léčbě myomů u ošetřujícího gynekologa.