Fyzioterapie pro děložní myomy

Ženy, které mají benigní nádor na reprodukčních orgánech, se často ptají, jaké fyzioterapeutické postupy jsou kontraindikovány pro myom dělohy a co pomůže zbavit se této nemoci. Uvažovaný typ účinku na tělo je v medicíně velmi běžný, protože umožňuje nejen léčit patologie, ale také jim předcházet..

Tvorba myomatózních uzlin je diagnostikována velmi často u žen v reprodukčním věku. Aby se zabránilo zvětšení nádoru a jeho odstranění, je nutné pravidelně provádět určité lékařské postupy. Proto stojí za to podrobně zvážit, zda je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů, které z nich a které je lepší odmítnout.

Četnost detekce děložních fibroidů je poměrně vysoká, proto v moderní medicíně lékaři praktikují nejen odstranění novotvarů chirurgickou metodou, ale také konzervativní typ terapie, který je vyvíjen s přihlédnutím k klinickému případu a individuálním charakteristikám těla každé ženy.

Než pochopíte, zda je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů, stojí za to určit, o co jde. Tento typ terapie zahrnuje širokou škálu různých metod ovlivňování těla. Díky tomu je možné zvolit typ, který nepoškodí pacienta s diagnostikovaným myomem.

Struktura dělohy a typy myomů. Zdroj: dor-lic.ru

Proto nelze říci, že fyzioterapie v přítomnosti benigního nádoru v reprodukčních orgánech je kontraindikována. Existuje však řada dopadů, kterým je třeba se vyhnout:

 • Ultrazvukové ošetření;
 • Vystavení těla laserem;
 • Parafínová terapie a fonoforéza;
 • Masáž oblasti reprodukčních orgánů;
 • Vibroterapie břišní dutiny a křížové páteře;
 • Tepelné zpracování.

Odborníci identifikují pouze dva důvody, proč by se od těchto fyzioterapeutických postupů mělo upustit. Faktem je, že každá manipulace ze specifikovaného seznamu má jeden společný rys - mají stimulační účinek na tělo, a proto se zvyšuje úroveň produkce estrogenu. Vzhledem k tomu, že nádor je závislý na hormonech, s velkým množstvím této látky dochází k rychlému nárůstu velikosti uzlů myomu..

Je také třeba poznamenat, že každá manipulace vede ke zvýšení tělesné teploty. Výsledkem je zlepšení krevního oběhu v malé pánvi a rychlejší růst myomu..

Povoleno

Fyzioterapie pro malé děložní myomy může být docela účinným terapeutickým opatřením. Pokud má žena nádor benigní povahy, který se vyvíjí v dutině reprodukčního orgánu, stojí za to zvolit postupy, které pomohou snížit hladinu hormonů v těle.

V moderní medicíně lékaři upřednostňují elektroforézu jódem, radonovou a jod-bromovou koupel. Magnetoterapie a ozonoterapie mají také vysoký terapeutický účinek. Každý postup vám umožňuje zastavit zánětlivý proces, takže jsou často předepsány před operací.

Je důležité si uvědomit, že fyzioterapie je z velké části terapeutická opatření, proto je nutné dodržovat doporučení, kdy bude jejich implementace nejvíce oprávněná. Gynekologové zjistili, že je nejlepší ovlivňovat tělo takovým způsobem, když nastane 5-7 dní menstruačního cyklu.

Procedury lze samozřejmě provádět během ovulace nebo ve druhém období cyklu. To však povede ke skutečnosti, že terapeutický účinek bude snížen, protože v této době je reprodukční orgán obzvláště citlivý na různé podněty. Fyzioterapie se neprovádí během menstruačního krvácení.

Magnetoterapie

Odpověď na otázku, zda je možné provést magnetoterapii pro děložní myomy, byla před několika lety odpověď na ni negativní. Poté, co vědci provedli několik specifických studií, bylo zjištěno, že přítomnost benigního nádoru v děložní dutině není kontraindikací postupu..

Magnetická terapie pro benigní nádory. Zdroj: april-knows.ru

Lékaři zjistili, že takový účinek na tělo nemá stimulační účinek, a proto se množství produkovaných pohlavních hormonů nezvyšuje. Magnetoterapie je charakterizována následujícími výsledky, pokud se používá k boji proti benignímu nádoru v děložní dutině:

 • Myomatózní uzliny se zmenšují, i když jsou situace staré a patologie jsou velké;
 • Při provádění konzervativní léčby ve spojení s magnetoterapií se zvyšuje účinnost první;
 • Při dlouhodobém vystavení tělu můžete pomocí tohoto postupu dosáhnout úplného zastavení růstu děložních myomů;
 • Došlo ke zlepšení celkového stavu pacienta, včetně psychoemotional, úzkost, deprese, podrážděnost zmizí.

Symptomatologie patologického procesu, pokud se projeví, se po magnetoterapii stává méně výraznou. Ženy si všimnou zmizení bolestivého syndromu v dolní části břicha, jejich menstruační cyklus se stabilizuje, výtok se stává méně hojným.

Tento typ fyzioterapeutického účinku na tělo je oprávněný pouze u pacientů, jejichž velikost nádoru není delší než 12 týdnů. Pro zvýšení účinnosti léčby je žádoucí kombinovat magnetoterapii s hormony a dietou..

První sezení se nejlépe provede ihned po ukončení menstruačního krvácení. Během regulace stojí za to odmítnout ovlivňovat tělo. Jinak dojde k hojnému uvolňování biologické tekutiny..

Elektroforéza

Další poměrně častou otázkou pacientů je, zda je možné provést elektroforézu s děložním myomem. Takový účinek na tělo je povolen a podporován. Díky postupu se žena může téměř úplně zbavit nepříjemných příznaků, které jsou charakteristické pro progresi zánětlivého onemocnění, které postihuje reprodukční orgány..

Elektroforéza také pomáhá obnovit a normalizovat práci vaječníků. Úroveň produkce ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenu, klesá. Stav endometria (sliznice orgánu) se obnoví. Pokud je postup předepsán ženám ve vyšším věku, pomáhá snížit nebo úplně vyloučit proliferativní účinek pohlavních hormonů na všechny vrstvy dělohy..

Při diagnostice fibroidů je lepší upřednostnit elektroforézu s jodem nebo jodidem sodným a draselným. Právě tyto látky mají příznivý vliv na práci vaječníků. I když vezmeme v úvahu, že elektroforéza je univerzální metodou ovlivňování těla, před provedením se musíte ujistit, že chybí následující kontraindikace:

 • Poruchy v práci srdečního systému;
 • Přítomnost nainstalovaných kardiostimulátorů;
 • Akutní fáze progrese zánětlivé patologie;
 • Zhoršená schopnost srážení krve;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Nemoci kůže;
 • Individuální nesnášenlivost k užívaným drogám;
 • Vysoká pravděpodobnost vzniku alergických reakcí.

Je třeba poznamenat, že u děložních fibroidů je elektroforéza jednou z prioritních metod fyzioterapie. Pokud je doplníte konzervativní léčbou, očekávaný účinek se dostaví rychleji a bude stabilnější. Pravděpodobnost, že se začnou vyvíjet onemocnění vaječníků nebo bude narušena jejich práce, je snížena.

Ozonoterapie

V současné době je aktuální otázkou, zda se ozónová terapie provádí pro děložní myomy. Recenze lékařů upozorňují pacienty na skutečnost, že taková metoda expozice může být také docela účinná v kombinaci s konzervativní terapií.

V případech s benigním nádorem lze provádět procedury ve formě výplachů, vaginálního výplachu a subkutánních injekcí. Ozonová léčba děložního myomu se neprovádí intravenózním podáním léku. U této metody expozice tělu existuje možnost, že se plyn prostřednictvím systémového oběhu dostane do novotvaru, což může vést k maligní tvorbě.

Je třeba říci, že fyzioterapie je v moderní medicíně stále populárnější. Většina z nich se navíc provádí za přítomnosti různých typů gynekologických onemocnění. To by však nemělo být považováno za všelék, protože ne každý může mít pozitivní terapeutický účinek..

Jaké fyzioterapeutické postupy lze provést pro děložní myomy

V současné době je fyzioterapie pro děložní myomy jednou z kontroverzních metod nechirurgické léčby..

Fyzioterapie pro děložní myomy

Fyzioterapie pro děložní myomy se doporučuje pouze v případě, že neexistují žádné indikace pro operaci (velikost formace není větší než 12 týdnů). Principy fyzioterapie pro děložní myomy:

 • Průběh procedur by měl být zahájen bezprostředně po ukončení menstruace, přibližně sedmý den menstruačního cyklu. Pokud začátek kurzu spadne na den ovulace nebo předmenstruační dny, pak je vysoká pravděpodobnost zvýšení bolesti..
 • Během menstruace je možná fyzioterapie, ale s velkou ztrátou krve, tvorbou sraženin (která je u fibroidů téměř vždy přítomna) je nutné zastavit všechny procedury.
 • Optimálně dodržujte denní přestávku mezi fyzioterapií.
 • Je nutné zvolit jeden fyzioterapeutický postup a absolvovat celý kurz; není možné měnit postup každý den, protože to neumožňuje vyhodnotit jejich účinnost.
 • Fyzioterapie nevylučuje použití léků, ve většině případů je to pouze doplňková, ale ne hlavní metoda léčby.
 • Fyzioterapie je také předepsána pro časné zotavení po myomektomii..
 • U děložního myomu mohou kurzy fyzioterapie trvat tři roky.
 • Je bezpodmínečně nutné sledovat velikost děložních myomů během všech cyklů, proto je nutné každých 6 měsíců provádět ultrazvukovou diagnostiku.

Idey fyzioterapie a princip jejich působení

U myomu dělohy se používají určité fyzioterapeutické postupy.

Tyto fyzioterapeutické postupy by neměly mít účinek stimulující estrogen.

M. agnitoterapie

Magnetická terapie pro děložní myomy se doporučuje s nízkou frekvencí. Metoda magnetoterapie je založena na skutečnosti, že jakýkoli magnet má severní a jižní pól a má určitý účinek na lidské tělo. Účinnost magnetoterapie ve světové vědecké komunitě je kritizována. Například v USA platí zákaz reklamy na jakékoli magnetické zářiče jako na zdravotnické prostředky, ale v Rusku je tato metoda fyzioterapie oficiálně uznána, proto se magnetoterapie provádějí ve veřejných nemocnicích a v soukromých zařízeních..

Magnetická terapie pro děložní myomy se používá s ohledem na skutečnost, že nestimuluje produkci estrogenu, a to je velmi důležité, protože myom je hormonálně závislý nádor. Příznivý účinek magnetických polí je zaznamenán také u zánětlivých onemocnění dělohy (endometritida), použití magnetoterapie před chirurgickým zákrokem umožňuje „změkčení“ adhezí.

Kontraindikací magnetoterapie je nízký krevní tlak, ischemická choroba srdeční.

Doma se používají následující zařízení: MAGOFON-01, Almag-01, MAG-30-4, Polimag-01 a další.

Magazín

Zařízení Almag-01 bylo vyvinuto a vyrábí se v Rusku, jeho účinek spočívá v pulzním pohyblivém magnetickém poli (BEMF), mění se ve třech parametrech: čas, velikost, směr. Pokyny neobsahují doporučení pro použití přípravku Almag-01 pro děložní myomy, doporučuje se pro zánětlivá onemocnění žen po císařském řezu. Na druhou stranu je možné použít Almag 01 pro myomy, ale je třeba vzít v úvahu kontraindikace: těhotenství, těžká onemocnění krve, sklon k nízkému krevnímu tlaku, onkologická onemocnění.

Výhodou tohoto zařízení je jeho kompaktnost a snadné použití, ale musíte být připraveni, že se může změnit povaha menstruace: krvácení může být hojnější nebo se časem prodlouží, ale skromné.

Elektroforéza v děložním myomu

Elektroforéza v děložních myomech se doporučuje provádět s „dodávkou“ jódu. Elektroforéza je fyzioterapeutický postup, při kterém se léky injektují pomocí stejnosměrného proudu. Elektrody přístroje jsou impregnovány léčivou látkou a elektrické pole při kontaktu s potem, mazovými žlázami, vlasovými folikuly přenáší léčivou látku póry do těla.

První fyzioterapeutické postupy mají na tělo malé účinky, protože se léčivý přípravek usazuje na horních vrstvách dermis. Při každé další fyzioterapii látka proniká hlouběji a hlouběji do pokožky, vstupuje do krevních a lymfatických cév. Prostřednictvím krevního řečiště je látka přenášena po celém těle a znovu vstupuje do postiženého orgánu, v jehož oblasti byla provedena elektroforéza.

Množství absorbovaného léčiva ovlivňují různé faktory: věkové charakteristiky pacienta, individuální charakteristiky kůže, aktuální parametry a doba trvání fyzioterapeutického postupu. Pro zavedení větší části látky je účinek elektroforézy zvýšen pomocí dalších metod (magnetoterapie a další).

Elektroforéza má několik výhod:

 • Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky „přetrvávají“ na horních vrstvách dermis, rozpouštějí se postupně a působí na tělo po delší dobu..
 • Elektroforéza pro fibroidy se provádí v děloze, takže zbytek těla nedostává další dávku léčiva a látka se koncentruje v postiženém orgánu ve větším objemu než při jiné metodě zavedení látky.
 • Riziko rozvoje alergických reakcí na látku touto metodou je na rozdíl od injekčních způsobů podání minimální.
 • Látka se přeměňuje na iontovou formu a vstupuje tak do těla, a ne v molekulární formě jako při běžném podávání, ale aktivita látky v iontové formě má vyšší rychlosti.
 • Látky se zavádějí bez nečistot, v čisté formě.
 • Postup je naprosto bezbolestný.
 • Vzhledem k tomu, že léky působí na pozadí elektrických proudů, zvyšuje se jejich účinnost..

Elektroforéza pro děložní myom se provádí intrakavitární metodou s přihlédnutím ke skutečnosti, že neexistují žádné známky degenerace do maligního nádoru. Při intrakavitární metodě je elektroda vložena do pochvy a další dvě jsou připojeny k suprapubickým a sakrálním oblastem.

Fyzioterapie trvá 20 - 30 minut, kurz zahrnuje 10 až 20 procedur denně nebo každý druhý den.

Jód je vybrán jako lék na děložní myomy, protože pomáhá regulovat produkci estrogenu vaječníky. Kontraindikací je individuální intolerance na léky. Chyby během fyzioterapie snižují její účinnost: polarita terminálů je obrácená, je použito nesprávné rozpouštědlo a další..

Koupelny

Fyzioterapie radonovými koupelemi je velmi populární u žen s děložními myomy. Princip jejich činnosti spočívá v tom, že radioaktivní plynný radon je přidáván do vody, a když se rozkládá, dochází k alfa záření. Existují přírodní zdroje radonové vody, ale jsou také připravovány uměle. Kromě toho se používají vzduchové radonové koupele, sprchy, mikroklystery a další..

Pokud pacientka leží v radonové lázni po dobu 20 minut, pak 0,5% radonu pronikne její kůží a asi 2 5% zůstane na kůži, rozpadne se 2-3 hodiny po ukončení fyzioterapie. Radon, který se hromadí na pokožce, vstupuje do krevního řečiště a poté je dodáván do vnitřních orgánů, ale jsou mnohem méně vystaveny záření než kůže. Radon opouští tělo plícemi, pokožkou během 4-5 hodin.

Při radonové terapii je ozáření rozloženo nerovnoměrně a rychlost dávkování určitých tkání je několikanásobně vyšší než expozice přirozenému záření při nízké dávce ozařování celého těla - to je terapeutický účinek radonu používaného v malých dávkách..

Pod vlivem radonu dochází k ionizaci vody, která má příznivý účinek na metabolické, redoxní procesy v buňkách.

U myomu je nutné se vykoupat s nízkou koncentrací radonu, v takovém případě je ovlivněn endokrinní systém: štítná žláza, pohlavní žlázy, nadledviny - to pomáhá normalizovat hladinu hormonů v těle. Kromě toho mají protizánětlivé, sedativní účinky. Délka fyzioterapie trvá asi 10-15 minut, průběh léčby je 12-15 procedur. Před koupelí se navíc po dobu 15–20 minut provádí vaginální výplach nebo mikroklystry..

Kontraindikace radonových koupelí: akutní infekční onemocnění, vše během těhotenství, přítomnost maligních nádorů, fibroidy staré více než 12 týdnů, tuberkulóza, onemocnění krve, hypofunkce vaječníků, epilepsie.

Th schválené koupele

Jod-bromové lázně se získají rozpuštěním jod-bromové soli. Jod-bromová voda neobsahuje žádné přírodní zdroje, ale v chloridových minerálních vodách jsou přítomny ionty jodu a bromu. V sanatoriích se používají uměle připravené jod-bromové lázně. Tyto fyzioterapeutické postupy lze snadno implementovat doma. Chcete-li to provést, musíte si koupit hotové řešení v lékárně nebo si ho připravit sami.

Jódové ionty procházejí kůží do krevního řečiště a poté jsou absorbovány štítnou žlázou, pod jejich vlivem se obnoví hormonální rovnováha a stimuluje se produkce bílkovin. Kromě toho mají sedativní účinek na nervový systém, krevní tlak je normalizován..

No prostorné vany

Perličková lázeň je druh plynové lázně. Získávají se přesycením vody plyny, v přírodě jsou to perlivé minerální vody, v sanatoriích jsou nasyceny plyny. V případě perličkové lázně dochází k nasycení běžným vzduchem, jinak lze tento postup nazvat hydromasáž. Výhody vzduchu spočívají v tom, že má maximální pohyblivost bublin a díky tomu je možné dosáhnout největšího účinku, když se jich dotknou a odtrhnou je od pokožky..

Fyzioterapie trvá 10–15 minut, kurs je od 8 do 20 koupelí. U děložních myomů se doporučují, ale nelze je použít, pokud existuje tepelný faktor.

Koupele s oxidem uhličitým

U děložního myomu jsou možné pouze suché, ale ne vodní lázně s oxidem uhličitým. Vyrábí se přiváděním suché směsi oxidu uhličitého a vzduchu o nízké teplotě. Trvání procedury je 2-3 minuty. Suché koupele blahodárně působí na periferní oběh, což vede ke snížení krevního tlaku, zlepšení celkové pohody při srdečních onemocněních.

Laserové záření

Navzdory skutečnosti, že ve většině internetových zdrojů se laserové záření vztahuje na zakázanou fyzioterapii, podle M. M. Ipatové lze laserové záření použít pro děložní myomy. Laserové záření zlepšuje krevní oběh, normalizuje metabolické procesy, aktivuje imunitu, zlepšuje krevní obraz a stimuluje endokrinní systém. Laserové záření se používá pro chirurgické účely s myomektomií.

A fytoterapie

Infitoterapie je fyzioterapeutický postup, jehož princip je založen na použití pulzních elektrických polí nízké intenzity.

Zařízení „INFITA-T“ vytváří pulzní nízkofrekvenční elektrické pole (INEP) jiné než tepelné intenzity.

Tento fyzioterapeutický postup je snadno proveditelný: pacient si sedne, položí ruce na stůl a položí hlavu od ozařovače na vzdálenost 20–25 cm. Délka procedury je od 2 do 20 minut každý den, kurs je od 10 do 30 procedur. Infitoterapie má sedativní, protizánětlivý, defibrózní účinek, zvyšuje imunitu a pomáhá normalizovat krevní tlak při hypertenzi.

Elektroneurostimulace

Fyzioterapie, při které dochází k působení nízkofrekvenčních pulzů elektrického proudu na určité orgány a tkáně.

Nízkofrekvenční střídavé proudy

Fyzioterapie využívající interferenční, diadynamické (DDT), fluktuující, sinusově modulované (SMT, amplipulzní terapie) proudy s myomem dělohy jsou povoleny. Zlepšují krevní oběh, mají analgetický účinek, používají se po operaci k rychlému zotavení..

Které postupy jsou zakázány

Fyzioterapie pro děložní fibroidy je předepsána s ohledem na to, že fibroidy jsou onemocnění spojené s narušením hormonální rovnováhy (estrogeny a progesterony) v těle, proto všechny fyzioterapeutické postupy, které zvyšují účinek estrogenů nebo stimulují jejich produkci, vyvolávají růst děložních fibroidů, proto jsou přísně zakázány.

Zakázaná fyzioterapie pro děložní myomy:

 • Léčivé bahno.
 • Vyhřívaný písek, jíl, parafín, ozokerit a další.
 • Balneoterapie nebo léčba minerální vodou. Sirovodík, terpentýn, sůl, paroh, uhličité, horké koupele jsou kontraindikovány.
 • Nepoužívejte ultrazvuk v režimu pulzního záření.
 • Darsonvalizace a ultratonoterapie.
 • Měděná elektroforéza, vysokofrekvenční magnetoterapie.
 • Horské klima.
 • Vibrační masáž.
 • Ruční masáž lumbosakrální páteře.

U děložního myomu je nutné se vyvarovat tepla, přenosu tepla a tepla generujícího vnější vlivy.

V lidové praxi existuje řada metod, které nejsou fyzioterapeuty uznávány a doporučovány, ale neexistuje pro ně žádný přísný zákaz - to je akupunktura, hirudoterapie, půst atd..

O hovorech

Většina recenzí o fyzioterapii s využitím radonových vod.

Šel jsem do Belokurikha do radonového letoviska a kromě toho jsem pil kurs bylin. Po léčbě bylinami a radonem se velké fibroidy snížily a malé zmizely.

Radonové koupele vůbec nepomohly, naopak, myomy nadále rostly a hrudník začal bolet.

Radonové vany nelze předvídat. Po radonové terapii se fibroidy mého přítele významně snížily. Po týdenním kurzu myom rychle rostl a začal silný edém. Lékaři okamžitě operovali. Všechno je tedy velmi individuální.

Fyzioterapie pro myomy

Každým rokem se zvyšuje frekvence onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému. Prevalence děložních myomů není v tomto případě výjimkou..

Před několika desítkami let byl nádor diagnostikován pouze u 30% žen. Ve skutečnosti se vyskytuje u více než 80% nežného pohlaví. Jde o to, že patologie se ve většině případů vyvíjí asymptomaticky a projevuje se pouze ve 30% případů.

Podrobné informace o nemoci, metodách její diagnostiky a terapii jsou uvedeny na našich webových stránkách. Naše odborné poradenství je vždy připraveno odpovědět na všechny vaše dotazy a poskytnout užitečná doporučení.

Co jsou to děložní myomy

Myom dělohy je benigní novotvar, který roste ze svalových vláken reprodukčního orgánu.

Zahájí svůj vývoj v reakci na poškození dělohy. Takové léze jsou menstruace, která se opakuje mnohokrát z měsíce na měsíc. Spouštěcím mechanismem pro růst myomatózních uzlin jsou hormonální poruchy a řada faktorů, včetně:

 • Potrat a gynekologická kyretáž;
 • Reprodukční trauma;
 • Chirurgický zákrok na děloze;
 • Endometrióza;
 • Zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • Nadváha;
 • Dysfunkce endokrinního systému;
 • Genetický faktor.

V praxi se myomy léčí léky, embolizací děložních tepen a chirurgickým zákrokem. S touto diagnózou je někdy předepsána fyzioterapie, která účinně neutralizuje výrazné příznaky a inhibuje růst myomů..

Jaké fyzioterapeutické postupy jsou užitečné pro myomy

Růst fibroidů je pozorován na pozadí nerovnováhy hormonů v těle. Tato nerovnováha vede ke zvýšenému dělení svalových buněk v děloze a tvorbě nádorů. Aktivní zásobování krví v pánevní oblasti, teplo, stres a další faktory stimulují jeho růst.

Fyzioterapie pro myomy by měla působit proti těmto faktorům a normalizovat fungování nervového systému, normalizovat hladiny hormonů a zabránit zvýšenému přísunu kyslíku do myomových tkání.

Následující fyzioterapeutické postupy pomohou normalizovat cyklus, snížit množství menstruačního toku a zlepšit celkovou pohodu:

 • Elektroforéza;
 • Magnetoterapie;
 • Jód-brom a radonové koupele.

Všechny fyzioterapeutické procedury se provádějí mimo menstruaci, nejlépe po dobu 6-7 dnů cyklu.

Elektroforéza pro myomy

Elektroforéza je zajištěna napájením galvanickým proudem. Někteří odborníci tvrdí, že to způsobí zahřátí pánevní oblasti. Ve skutečnosti je situace poněkud odlišná. Elektroforéza bez vystavení vysokým teplotám poskytuje lepší citlivost tkáně na léky.

Elektroforéza pro myomy může být použita ne ve všech případech, ale pouze tehdy, když je nádor méně než 12 týdnů těhotná a vyznačuje se pomalým růstem. U velkých fibroidů je taková fyzioterapie jako elektroforéza kontraindikována..

Ke zmírnění stavu ženy během elektroforézy je injekčně podán jodid draselný a sodný. Tato fyzioterapie se provádí 15-20krát..

Elektroforéza se provádí následujícím způsobem: bavlněné polštářky se impregnují 2% roztokem, nanesou se na bederní oblast a břicho a poté se připojí k elektrodám připojeným k zařízení. Elektrony léčivých látek vstupují do těla mazovými a potními žlázami.

Aktuální síla pro každého pacienta je vybrána individuálně, v závislosti na úrovni její citlivosti. Během elektroforézy by neměly být žádné bolestivé pocity. Tento fyzioterapeutický postup trvá jen několik minut..

Elektroforéza s děložními myomy má následující účinek:

 • Snižuje zánětlivý proces v reprodukčním orgánu;
 • Snižuje bolest během menstruace;
 • Snižuje produkci estrogenu ve vaječnících;
 • Eliminuje špinění mezi obdobími.

O účelnosti použití fyzioterapie v každém konkrétním případě může rozhodnout pouze zkušený lékař. Proto musí být léčba fibroidů prováděna pod dohledem kvalifikovaného odborníka, který kontaktuje kliniku pro léčbu fibroidů. Je důležité si uvědomit, že s existujícími kontraindikacemi může elektroforéza poškodit a zhoršit průběh onemocnění..

Magnetická terapie pro myomy

Fyzioterapie je účinek na oblast těla, kde se nachází nádor, s nízkofrekvenčními pulsy. Jejich účinek na tělo je jemný a hloubka průniku je 5 centimetrů. Tento typ fyzioterapie vede k normalizaci koncentrace mnoha látek, včetně hormonů..

 • Normalizujte menstruační cyklus;
 • Snižte bolest v dolní části břicha;
 • Snižte množství menstruačního toku;
 • Zvyšte úroveň imunity;
 • Odstraňte otoky.

U některých pacientů po této fyzioterapii velikost myomů klesá. To je způsobeno stabilizací centrálního nervového systému, snížením stresu pod vlivem magnetických paprsků. Fyzioterapie trvá asi 10-25 minut. Počet sezení je 10-15.

Fyzioterapie se provádí pomocí přístroje, který vytváří magnetické pole. Zařízení se umístí nad umístění fibroidů a přístroj se zapne. Stejně jako elektroforéza může být tento fyzioterapeutický postup použit pouze u malých nádorů a podléhá jejich pomalému růstu..

Magnetoterapii může předepsat pouze ošetřující lékař. V takovém případě by měl být pacient po celou dobu fyzioterapie pod pečlivým dohledem lékaře..

Jód-brom a radonové koupele pro myomy

Radon obnovuje biologické procesy v těle, snižuje produkci pohlavních hormonů a zlepšuje imunitu. Jód-bromové koupele zlepšují metabolismus sacharidů a lipidů a stabilizují hladinu hormonů. Jód pomáhá při resorpci zánětlivých ložisek a pomáhá snižovat velikost novotvarů.

Uvedené fyzioterapeutické postupy mohou být účinné, pouze pokud jsou prováděny správně při absenci kontraindikací. Taková léčba by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Pokud se budete cítit hůře, měli byste o tom rozhodně informovat lékaře. Na našich webových stránkách je možné konzultovat e-mailem.

O fyzioterapii a dalších účinných metodách řešení fibroidů se můžete dozvědět od odborníků na jedné ze specializovaných klinik. Můžete si domluvit schůzku s lékařem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu. V našich specializovaných lékařských centrech se léčba děložních myomů provádí všemi známými metodami, včetně použití embolizace děložních tepen. Jedná se o vysoce efektivní techniku ​​uznávanou po celém světě. Podrobnosti o této metodě lze konzultovat s odbornou radou našeho webu.

 1. Lubnin D.M. Tajná kniha pro ženy. Pokyny od jednoho gynekologa. Moskva: Lékařská informační agentura, 2014.87 s..
 2. Hodnocení kvality života pacientů s děložními myomy po různých typech chirurgické léčby / D.V. Doletskaya, M.A. Botvin, N.M. Pobedinsky et al. // Porodnictví a gynekologie. 2006. Č. 1. S. 10-13.
 3. SV Nuzhnov Studium kvality života žen před a po embolizaci děložních tepen v děložním myomu // Bulletin of ChGPU. Č. 8. 2011. P.245-251.
 4. Benigní onemocnění dělohy / A.N. Strizhakov, A.I. Davydov, V.M. Pashkov, V. A. Lebedev. M.: 2 Geotar-Media. 2010 S. 288.

Jaké fyzioterapeutické postupy jsou kontraindikovány pro myom dělohy

Myom dělohy je benigní novotvar svalových vláken, který postihuje hlavně ženy v reprodukčním věku.

Ženy s diagnostikovaným děložním myomem jsou zvyklé si myslet, že léčba onemocnění se omezuje na užívání hormonálních léků nebo na chirurgickou léčbu. Jen málo lidí přemýšlí o tom, že fyzioterapii lze provádět pomocí děložních myomů. Samozřejmě, jako nezávislý typ terapie, takové postupy obecně nejsou předepsány, ale jsou účinným posílením hlavních metod. Bohužel ne všechny postupy se doporučují pro děložní myomy.

Jaké fyzioterapeutické postupy jsou kontraindikovány pro myom dělohy.

U děložního myomu se nedoporučuje provádět:

 • ozokeritové ošetření;
 • terapie fonoforézou;
 • masáž zad v bederní páteři, stejně jako masáž břicha;
 • použití ultrafialových paprsků;
 • léčba střídavým magnetickým polem, metoda zvaná induktotermie;
 • použití infračerveného záření;
 • vibrační terapie v pánevní oblasti;
 • parafínová terapie.

Fyzioterapie pro děložní myomy: kontraindikace pro všechny metody.

Fyzioterapie pro děložní myomy je zaměřena na normalizaci hormonálních hladin a stabilizaci práce nervového systému. také jsou předepsány některé typy postupů ke snížení bolesti a zastavení růstu myomů. Volba fyzioterapie je zaměřena na snížení projevů příznaků onemocnění. Zmizení nebo snížení projevů děložních myomů vede ke zlepšení kvality života pacientky.

Lokalizace a velikost myomatózního uzlu závisí na tom, jaké fyzioterapeutické postupy jsou možné s děložními myomy. V zásadě se doporučuje jmenování následujících postupů:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapie;
 • radonové a jod-bromové lázně.

Fyzioterapie se provádí u malých a středních děložních fibroidů, protože léčba bude u velkých velikostí neúčinná. Je také třeba poznamenat, že fyzioterapie se nejlépe provádí na pozadí hormonální terapie. To je způsobeno přímým účinkem samotných postupů na produkci hormonu estrogenu..

Je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů a o které rozhodne ošetřující lékař. Vlastní výběr metody může vést k negativnímu účinku, který provokuje růst uzlu. U gynekologických onemocnění, včetně děložních myomů, se fyzioterapie doporučuje provádět 5-7 dní po skončení poslední menstruace.

Při výběru fyzioterapeutických postupů je na prvním místě elektroforéza, protože je považována za nejúčinnější a nejbezpečnější metodu. Touto metodou se zvyšuje náchylnost těla k lékům. Působení elektroforézy je založeno na dodávce konstantního elektrického proudu s nízkým napětím a relativně nízkou silou.

Během procedury fyzioterapeut aplikuje speciální impregnované vložky na bederní páteř a břicho. Dále jsou tyto ubrousky připojeny k elektrodám připojeným k jednotce přístroje. Napájení proudu se určuje v každém případě individuálně. Postup je relativně krátký a trvá jen pár minut. Metoda je naprosto bezbolestná, ale v případě bolestivých pocitů je pacientovi injekčně podán jodid sodný a draselný.

Výsledkem expozice elektroforéze děložním fibroidům je:

 • významné snížení syndromu bolesti, a to jak před menstruací, tak během ní;
 • ovlivňuje fungování vaječníků, snižuje produkci estrogenu;
 • výběr, který nastane uprostřed cyklu, zmizí.

Je možné dělat magnetoterapii pro děložní myomy.

Podstata postupu spočívá v tom, že existuje účinek na patologické zaměření magnetického pole s nízkou nebo proměnnou pulzní frekvencí.

Metoda magnetoterapie vede k:

 • zmenšení velikosti myomatózních uzlin dělohy;
 • zvýšení účinnosti léčby drogové závislosti na pozadí této metody;
 • dlouhé složité postupy vedou k zastavení růstu uzlů.

Jód-brom a radonové koupele

U děložních fibroidů jsou předepsány také lázně s radonem. Výhodou tohoto postupu je, že radon ovlivňuje uzel, čímž snižuje produkci estrogenu. V důsledku toho se růst uzliny zastaví a klinické projevy děložních myomů zmizí..

Je možné udělat UHF s děložními fibroidy?

UHF terapie se provádí pomocí elektromagnetických polí, která mají ultravysokou frekvenci. U děložního myomu jsou destičky umístěny v hypotalamu a hypofýze. Pod vlivem UHF vln se obnoví hormonální funkce dělohy. Výsledkem je obnovení menstruačního cyklu ženy, normalizace produkce estradiolu a progesteronu. Tato terapie má tedy výrazný korekční účinek. tato metoda se také ve většině případů doporučuje při komplexní terapii pooperačního období při odstraňování děložních myomů.

O nutnosti fyziologických postupů pro děložní myomy rozhodne ošetřující lékař. také určuje, který druh je v každém případě potřebný. Je třeba si uvědomit, že samoléčba může způsobit větší poškození zdraví..

Zakázáno

Četnost detekce děložních fibroidů je poměrně vysoká, proto v moderní medicíně lékaři praktikují nejen odstranění novotvarů chirurgickou metodou, ale také konzervativní typ terapie, který je vyvíjen s přihlédnutím k klinickému případu a individuálním charakteristikám těla každé ženy.

Než pochopíte, zda je možné provést fyzioterapii děložních fibroidů, stojí za to určit, o co jde. Tento typ terapie zahrnuje širokou škálu různých metod ovlivňování těla. Díky tomu je možné zvolit typ, který nepoškodí pacienta s diagnostikovaným myomem.

Proto nelze říci, že fyzioterapie v přítomnosti benigního nádoru v reprodukčních orgánech je kontraindikována. Existuje však řada dopadů, kterým je třeba se vyhnout:

 1. Ultrazvukové ošetření;
 2. Vystavení těla laserem;
 3. Parafínová terapie a fonoforéza;
 4. Masáž oblasti reprodukčních orgánů;
 5. Vibroterapie břišní dutiny a křížové páteře;
 6. Tepelné zpracování.

Odborníci identifikují pouze dva důvody, proč by se od těchto fyzioterapeutických postupů mělo upustit. Faktem je, že každá manipulace ze specifikovaného seznamu má jeden společný rys - mají stimulační účinek na tělo, a proto se zvyšuje úroveň produkce estrogenu. Vzhledem k tomu, že nádor je závislý na hormonech, s velkým množstvím této látky dochází k rychlému nárůstu velikosti uzlů myomu..

Je také třeba poznamenat, že každá manipulace vede ke zvýšení tělesné teploty. A to rozhodně přispěje ke zvýšení koncentrace hormonů v těle..

Povoleno

Fyzioterapie pro malé děložní myomy může být docela účinným terapeutickým opatřením. Pokud má žena nádor benigní povahy, který se vyvíjí v dutině reprodukčního orgánu, stojí za to zvolit postupy, které pomohou snížit hladinu hormonů v těle.

V moderní medicíně lékaři upřednostňují elektroforézu jódem, radonovou a jod-bromovou koupel. Magnetoterapie a ozonoterapie mají také vysoký terapeutický účinek. Každý postup vám umožňuje zastavit zánětlivý proces, takže jsou často předepsány před operací.

Je důležité si uvědomit, že fyzioterapie je z velké části terapeutická opatření, proto je nutné dodržovat doporučení, kdy bude jejich implementace nejvíce oprávněná. Gynekologové zjistili, že je nejlepší ovlivňovat tělo takovým způsobem, když nastane 5-7 dní menstruačního cyklu.

Procedury lze samozřejmě provádět během ovulace nebo ve druhém období cyklu. To však povede ke skutečnosti, že terapeutický účinek bude snížen, protože v této době je reprodukční orgán obzvláště citlivý na různé podněty. Fyzioterapie se neprovádí během menstruačního krvácení.

Magnetoterapie

Na otázku, zda je možné provést magnetoterapii pro děložní myomy, by před několika lety byla odpověď negativní. Poté, co vědci provedli několik specifických studií, bylo zjištěno, že přítomnost benigního nádoru v děložní dutině není kontraindikací postupu..

Lékaři zjistili, že takový účinek na tělo nemá stimulační účinek, a proto se množství produkovaných pohlavních hormonů nezvyšuje. Magnetoterapie je charakterizována následujícími výsledky, pokud se používá k boji proti benignímu nádoru v děložní dutině:

 • Myomatózní uzliny se zmenšují, i když jsou situace staré a patologie jsou velké;
 • Při provádění konzervativní léčby ve spojení s magnetoterapií se zvyšuje účinnost první;
 • Při dlouhodobém vystavení tělu můžete pomocí tohoto postupu dosáhnout úplného zastavení růstu děložních myomů;
 • Došlo ke zlepšení celkového stavu pacienta, včetně psychoemotional, úzkost, deprese, podrážděnost zmizí.

Symptomatologie patologického procesu, pokud se projeví, se po magnetoterapii stává méně výraznou. Ženy si všimnou zmizení bolestivého syndromu v dolní části břicha, jejich menstruační cyklus se stabilizuje, výtok se stává méně hojným.

Tento typ fyzioterapeutického účinku na tělo je oprávněný pouze u pacientů, jejichž velikost nádoru není delší než 12 týdnů. Pro zvýšení účinnosti léčby je žádoucí kombinovat magnetoterapii s hormony a dietou..

První sezení se nejlépe provede ihned po ukončení menstruačního krvácení. Během regulace stojí za to odmítnout ovlivňovat tělo. Jinak dojde k hojnému uvolňování biologické tekutiny..

Elektroforéza

Další poměrně častou otázkou pacientů je, zda je možné provést elektroforézu s děložním myomem. Takový účinek na tělo je povolen a podporován. Díky postupu se žena může téměř úplně zbavit nepříjemných příznaků, které jsou charakteristické pro progresi zánětlivého onemocnění, které postihuje reprodukční orgány..

Elektroforéza také pomáhá obnovit a normalizovat práci vaječníků. Úroveň produkce ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenu, klesá. Stav endometria (sliznice orgánu) se obnoví. Pokud je postup předepsán pro starší ženy, pak pomáhá snížit nebo úplně eliminovat proliferativní účinek pohlavních hormonů na všechny vrstvy dělohy..

Při diagnostice fibroidů je lepší upřednostnit elektroforézu s jodem nebo jodidem sodným, draslíkem. Právě tyto látky mají příznivý vliv na práci vaječníků. I když vezmeme v úvahu, že elektroforéza je univerzální metodou ovlivňování těla, před provedením se musíte ujistit, že chybí následující kontraindikace:

 1. Poruchy v práci srdečního systému;
 2. Přítomnost nainstalovaných kardiostimulátorů;
 3. Akutní fáze progrese zánětlivé patologie;
 4. Zhoršená schopnost srážení krve;
 5. Zvýšená tělesná teplota;
 6. Nemoci kůže;
 7. Individuální nesnášenlivost k užívaným drogám;
 8. Vysoká pravděpodobnost vzniku alergických reakcí.

Je třeba poznamenat, že u děložních fibroidů je elektroforéza jednou z prioritních metod fyzioterapie. Pokud je doplníte konzervativní léčbou, očekávaný účinek se dostaví rychleji a bude stabilnější. Pravděpodobnost, že se začnou vyvíjet onemocnění vaječníků nebo bude narušena jejich práce, je snížena.

Ozonoterapie

V současné době je aktuální otázkou, zda se ozónová terapie provádí pro děložní myomy. Recenze lékařů upozorňují pacienty na skutečnost, že taková metoda expozice může být také docela účinná v kombinaci s konzervativní terapií.

V případech s benigním nádorem lze provádět procedury ve formě výplachů, vaginálního výplachu a subkutánních injekcí. Ozonová léčba děložního myomu se neprovádí intravenózním podáním léku. U této metody expozice tělu existuje možnost, že se plyn prostřednictvím systémového oběhu dostane do novotvaru, což může vést k maligní tvorbě.

Je třeba říci, že fyzioterapie je v moderní medicíně stále populárnější. Většina z nich se navíc provádí za přítomnosti různých typů gynekologických onemocnění. To by však nemělo být považováno za všelék, protože ne každý může mít pozitivní terapeutický účinek..

Vlastnosti použití fyzioterapie pro děložní myomy

Fyzioterapie je obor medicíny, který studuje vliv přírodních fyzikálních faktorů na lidské tělo, které lze použít jak k léčbě a prevenci různých patologií, tak k rehabilitaci po nemoci..

V překladu z řečtiny slovo „fyzioterapie“ doslovně znamená „léčba přírodními silami“. Fyzikální faktory, které lze v gynekologii použít, se dělí do dvou skupin:

 • Přírodní přírodní složky (voda, bahno atd.);
 • Umělé (hardwarové) metody.

Fyzioterapeutický účinek vyvolaný těmito faktory je založen na absorpci fyzické (elektrické, magnetické, tepelné atd.) Energie orgány a tkáněmi a její transformaci na biologickou energii, což zvyšuje vlastní zdroje těla a aktivuje jeho obranu. Účinek fyzioterapie nastává po průběhu procedur.

Po dlouhou dobu existoval názor, že pokud má žena takové onemocnění jako děložní myomy, nelze na ni aplikovat fyzioterapii (termální procedury). Dnes je jisté, že toto tvrzení je jen mýtus. Vysvětlíme to: fyzioterapie, stejně jako všechny lékařské vědy, nestojí na místě, ale neustále se vyvíjí a postupuje. Fyzioterapie se dnes nejen „zahřívá“, jako tomu bylo před mnoha lety, kdy všechny polikliniky měly pouze zastaralé vybavení pro termické procedury. Nyní v arzenálu fyzioterapeutů existují také netepelné faktory, které nejen mohou, ale také je třeba je použít pro myom dělohy a další gynekologické patologie, když je oteplování kontraindikováno.

Fyzioterapeutické postupy pro fibroidy lze praktikovat pouze v případě, že nádor nedosáhl gigantických rozměrů a je zcela vyloučena pravděpodobnost jeho maligní transformace.

„Neubližujte“ je hlavní zásada lékaře, který pacientovi předepisuje fyzioterapeutické postupy. V každém případě lékař používá individuální přístup, aniž by zohlednil věk ženy, její další reprodukční plány, trvání onemocnění, individuální vlastnosti těla a přítomnost doprovodné patologie.

Jakou fyzioterapii lze použít

Vzhledem k tomu, že děložní fibroidy jsou hormonálně závislý nádor, je-li přítomen, není povoleno používat postupy, které vedou ke zvýšení obsahu estrogenu v ženském těle. Je povoleno používat pouze ty fyzikální faktory, které nepřispívají k aktivní produkci estrogenu. Tyto zahrnují:

 • Galvanizace;
 • Elektroforéza;
 • Magnetoterapie;
 • Radonové vody;
 • Jód-brom a perličkové koupele.

Při přísném dodržování nezbytných podmínek lze fyzikální metody použít v takových oblastech těla:

 • Na horní polovině těla (kromě mléčných žláz);
 • V bederní oblasti;
 • V hypogastrické oblasti (dolní část břicha);
 • Na přední břišní stěně;
 • V suprapubických a tříselných oblastech;
 • Na přední straně stehen.

Fyzioterapeutická pravidla pro myomy:

 • Průběh procedur by měl být zahájen bezprostředně po ukončení menstruace, tj. 5. - 7. den cyklu;
 • Dodržování 24hodinové frekvence mezi postupy má velký význam;
 • Pozitivní dynamika z fyzioterapie je pozorována po 7-10 sezeních;
 • Myom by měl být malý.

Fyzioterapie zahájená během menstruace vede ke zvýšené ztrátě menstruační krve.

Druhy fyzioterapie a jejich princip činnosti

K dispozici jsou následující možnosti fyzioterapeutické léčby:

Galvanizace

Tento postup zahrnuje vystavení konstantnímu (galvanickému) proudu nízkého napětí a malé síle přiložením elektrod na povrch těla. Když galvanický proud prochází tkáněmi těla, způsobuje v nich složité fyzikálně-chemické reakce a tím má terapeutický účinek.

Endonazální galvanizace a vystavení cervikobaciální oblasti pomáhá normalizovat poměr pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu.

Léčivá elektroforéza

Způsob léčby, při kterém se léčivo vstřikuje přes kůži a sliznice pomocí stejnosměrného proudu. Když lék vstoupí do těla elektroforézou, jeho aktivita se významně zvyšuje.

U myomu dělohy má elektroforéza jódu nebo zinku na podbřišku dobrý terapeutický účinek..

 • Snižte produkci estrogenu ve vaječnících;
 • Potlačit zánětlivé procesy v děložním svalu;
 • Obnovte pravidelný menstruační cyklus.

Elektroforéza s jinými léky, včetně karipazimu, je u fibroidů kontraindikována.

Magnetoterapie

Bylo prokázáno, že použití magnetoterapie při komplexní léčbě děložních myomů způsobuje regresi myomatózních uzlin. Četné studie potvrdily, že po průběhu magnetoterapie nebyl po dobu 12 měsíců pozorován růst tumoru dělohy.

Magnetoterapie pro myomy má následující účinky:

 • Protizánětlivé a zmírňující bolest;
 • Dekongestant;
 • Antineoplastický - inhibuje nebo stabilizuje růst uzlu;
 • Obecné posílení;
 • Normalizuje endokrinní systém;
 • Obnovuje menstruační cyklus.

Léčba elektromagnetickým polem je také indikována po odstranění fibroidů v pooperačním období pro nejrychlejší zotavení těla..

Zavedení magnetoterapie do praktické medicíny umožnilo zvýšit účinnost léčby děložních myomů.

Balneoterapie

K léčbě děložních myomů lze použít přírodní nebo uměle připravené minerální vody. Nejběžnější z těchto postupů jsou:

Radonové koupele

Pozitivní účinek postupu je vysvětlen příjmem radonu z inertního plynu a jeho produktů rozpadu do těla, které tvoří aktivní plak na pokožce. Alfa záření vyplývající z rozpadu radonu má pozitivní vliv na průběh biochemických procesů v buňkách a tkáních těla, pomáhá zastavit krvácení a zvyšuje inhibiční reakce v mozkové kůře.

Takové záření zpomaluje růst nádoru a aktivace metabolických procesů vede k normalizaci hormonální rovnováhy a obnovení menstruačního cyklu. Užívání radonových koupelí s děložními myomy je proto užitečné.

Další pozitivní účinky radonových koupelí:

 • Uklidňující a relaxační účinek;
 • Normalizace průtoku vaskulární krve;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Protizánětlivý a analgetický účinek.

Recenze odborníka na radonovou terapii pro myomy

Super vlastnosti radonu jsou známy asi 100 let. Radonové koupele jsou často předepsány jako nepostradatelná součást léčby benigních nádorových procesů v děloze. V tomto případě by velikost orgánu neměla překročit 12týdenní těhotenství.

Radonové postupy používané v lékařské praxi jsou přesně dávkovány a krátkodobé ozařování není pro tělo absolutně nebezpečné. Za prvé, dávka záření je v tomto případě slabá. Za druhé, radon je vylučován z těla za 3-4 hodiny..

Terapeutický průběh radonových koupelí je 10-12-14 procedur, které stanoví lékař individuálně v každém případě. Účinnost léčby radonem je vyšší s každoročním opakováním postupů. Je užitečné zavlažovat pochvu radonovou vodou v kombinaci s koupelí z radonu.

Radonové koupele nejsou povoleny pro ty, kteří mají srdeční choroby, poruchy centrálního nervového systému, zvýšenou funkci štítné žlázy, zánět a také během těhotenství.

Ivanchenko O.V., porodník-gynekolog

Jod-bromové vodní postupy

Jód uvolněný z léčivých vod se hromadí v tkáních štítné žlázy (je součástí hormonu tyroxinu) a brom - ve strukturách mozku (v buňkách hypofýzy). Na tom je založen terapeutický účinek postupu. Jód-bromové koupele normalizují rovnováhu hormonů hypofýzy a vaječníků, normalizují hormony, stabilizují růst děložních myomů.

Pokud je jedním z důvodů rozvoje fibroidů endokrinní poruchy, jsou jako fyzioterapie předepsány jod-bromové koupele a endonazální galvanizace..

Pokud je růst nádoru doprovázen zánětlivým procesem nebo nitroděložními intervencemi, doporučuje se použití radonových koupelí a elektroforéza s jódem nebo zinkem..

Perlové koupele

Jednou z možností vodoléčby jsou perlové koupele. Jejich zvláštností je přítomnost plynových bublin v kapalině, které působí na nervové receptory kůže..

Vzduch je vháněn roštem umístěným na dně vany pomocí kompresoru. Ve vodě se tak tvoří velké vzduchové bubliny připomínající perly. Odtud název takových lázní..

Teplota vody by měla být kolem 34-36 ° C. Perličkové koupele nemají při léčbě myomů pomocí fyzioterapeutických metod žádný zvláštní význam, protože nezpůsobují žádné chemické reakce. Jejich použití je povoleno jako relaxační a antistresové činidlo, které vytváří pozitivní emoce..

Solné koupele

Použití solných lázní pro myomy je vědecky podloženo. Je známo, že hypertonický roztok chloridu sodného má schopnost „vytahovat“ intracelulární tekutinu, toxiny, strusky, čímž zbavuje tkáně škodlivých látek. V myometriu ovlivněném nádorem se obnoví mikrocirkulace, zrychlí se regenerační procesy a zpomalí se růst myomu. Aby se zabránilo negativní reakci kardiovaskulárního a nervového systému, doporučuje se používat sodné lázně střední koncentrace.

Solné koupele lze připravit také doma. Dávka stolní nebo mořské soli by měla být 4–6 kg na 200 litrovou koupel. Zpočátku by měla být sůl rozpuštěna v kbelíku s horkou vodou a poté by měl být koncentrovaný roztok vypuštěn do lázně přidáním čerstvé vody z vodovodu o teplotě 36-37 ° C. Vykoupejte se během 10-15 minut, postup opakujte každý druhý den. Průběh léčby je od 8 do 15 sezení. Po ukončení procedury se doporučuje intenzivně otřít ručníkem a odstranit přebytečnou sůl z pokožky.

Solné koupele by se neměly používat v takových případech:

 • Vysoký krevní tlak;
 • Problémy se srdcem nebo ledvinami;
 • Porušení celistvosti kůže (rány, oděrky) ze zřejmých důvodů.

Sirovodíkové lázně

Terapeutický účinek těchto koupelí na tělo je způsoben obsahem sulfidů a sirovodíku v nich, které mají aktivní účinek na metabolismus..

Užívání koupelí se sirovodíkem s fibroidy však není povoleno, protože stimulují produkci estrogenu.

Terpentýnové koupele

Terpentýnové koupele si dnes získávají popularitu a používají se k léčbě mnoha nemocí. U děložních myomů se ale nedoporučuje jejich použití, protože se týkají faktorů, které zvyšují saturaci těla estrogeny. Takové postupy nesníží velikost nádoru, ale naopak podpoří jeho růst..

Horké koupele

Procedury horkou vodou jsou nadměrně dráždivé, proto nejsou indikovány k léčbě děložních myomů. Škodlivé je i koupání v termálních pramenech s nezhoubnými nádory.

Všechny postupy zahřívání a oteplování se nepoužívají pro hormonálně závislé formace, protože zvyšují aktivitu estrogenů produkovaných vaječníky, což znamená, že stimulují růst nádoru.

Parohové koupele

Parohové koupele - oblíbený léčebný postup, který slibuje vyléčení mnoha zdravotních problémů, je přidání extraktu nebo koncentrátu z vařeného jeleního (sobího) parohu do vody. Ale s benigními formacemi dělohy jsou kontraindikovány..

Uhličité koupele

Lázně s oxidem uhličitým mohou pocházet z přírodního zdroje oxidu uhličitého nebo z umělého přípravku. Když je tělo ponořeno do uhličité minerální vody, působí na něj dvoufázové médium voda-plyn. Oxid uhličitý dráždí termoreceptory pokožky a způsobuje výrazný pocit tepla, i když teplota takové lázně je 32-33 ° C.

Pod vlivem uhličitých koupelí se rozšiřují kožní cévy, snižuje se krevní tlak, zlepšuje se ventilace plic a výměna kyslíku. Rovněž stoupají hladiny estrogenu.

Suché koupele s oxidem uhličitým - vývoj ruských vědců - vyžadují pro jejich realizaci speciální zařízení. Mají podobné účinky jako oxid uhličitý..

Narzanské lázně jsou také druhem minerálních koupelí s oxidem uhličitým.

Použití jakýchkoli typů minerálních koupelí s oxidem uhličitým pro myomy je kontraindikováno, protože přispívají ke zvýšení hladiny estrogenu.

Sódové koupele

Sódové koupele mají úžasný kosmetický účinek, uvolňují fyzické a nervové napětí, ale jsou absolutně kontraindikovány v přítomnosti jakýchkoli nádorů v těle. Proto nelze použít sódové koupele s děložními myomy.

Akupunktura

Předpokládá se, že akupunkturu u pacientů s diagnostikovanými fibroidy lze provést za určitých podmínek:

 • Nádor nedosahuje velkých rozměrů;
 • Žádné více uzlů;
 • Neexistuje žádné děložní krvácení vedoucí k těžké anémii ženy.

Akupunktura má obecný posilující účinek na celé tělo a obnovuje hormony. Tento postup je velmi zdlouhavý. Léčebný kurz trvá několik měsíců.

Různé akupunktury jsou metody jehlové reflexologie. K tomuto účelu se používá buď Kuznetsovův aplikátor, nebo Lyapkov aplikátor. Podstata techniky spočívá v akupunkturním účinku na bioaktivní body, který zlepšuje průtok krve, eliminuje svalové křeče, zmírňuje bolest a posiluje celé tělo. Účinnost takové léčby děložních myomů však nebyla prokázána..

Ozonoterapie, CMT (sinusové modulované proudy) a další typy fyzioterapie se také používají pro benigní nádory dělohy..

Jaké postupy jsou zakázány?

U myomu dělohy jsou fyzioterapeutické postupy, které zvyšují estrogenní pozadí těla nebo odkazují na oteplování tepla, kategoricky kontraindikovány. Některé z fyzioterapeutických metod zakázaných pro tuto patologii již byly zmíněny. Kromě výše uvedeného se u fibroidů nedoporučuje:

 • Všechny typy bahenní terapie;
 • Infračervená sauna;
 • Ozokerit;
 • Ultrazvukové ošetření;
 • Laserová terapie;
 • UHF terapie;
 • Fonoforéza;
 • Masáže (gynekologické a lumbosakrální);
 • Aplikace parafínu.

Tyto fyzioterapeutické metody vedou k růstu děložních myomů.

Četné fyzioterapeutické techniky používané k léčbě děložních myomů mohou být nepochybně užitečné a účinné. Neměli byste však naivně předpokládat, že vás nemoci úplně zbaví. Fyzioterapie pomáhá předcházet komplikacím, pomáhá zpomalit růst nádoru a umožňuje ženě na chvíli odložit operaci a porodit zdravé dítě. Nejsou však náhradou za lékařské nebo chirurgické ošetření myomů..

Užitečné video o fyzioterapeutické léčbě gynekologických problémů

Indikace a kontraindikace

Mezi nemoci vyplývající z hormonální nerovnováhy u ženy patří adenomyóza, mastopatie, endometrióza a děložní myomy. Každý z nich bez včasné léčby může být komplikován transformací do maligního procesu. Fyzioterapeutické metody jsou široce používány při komplexní léčbě mnoha nemocí. Navzdory skutečnosti, že myom je benigní formace, je zakázáno používat k léčbě následující postupy:

 • parafinová terapie, naftalan;
 • laserové a ultrazvukové ošetření;
 • fonoforéza;
 • koupele se sirovodíkem, terpentýn, koncentrovaná sůl (povoleno k léčbě endometritidy - zánětlivý proces vnitřní sliznice dělohy);
 • terapeutické bahno, horké zábaly;
 • horská střediska;
 • masážní a vibrační terapie v břiše.

Účinek masáže v důsledku průtoku krve a zvýšené produkce hormonů vaječníky má stejnou sílu jako 20minutová procedura horkým bahnem ve stejné zóně.

Kterákoli z těchto metod může vést ke zvýšení teploty a vyvolat zvýšenou produkci estrogenu..

Bez rizika růstu nádoru, elektroforéza s jodem nebo zinkem, magnetoterapie, radonové a jod-bromové koupele, UHF (ultravysoká frekvence).

Vlastnosti

Fyzioterapie je ve většině případů předepsána ženě po chirurgickém odstranění fibroidů, aby se snížil zánětlivý proces a zvýšil účinek konzervativní terapie. Optimální doba pro zahájení procedur je 5-7. Den menstruačního cyklu.

Při fyzioterapii během ovulace nebo ve druhé polovině cyklu se zvyšuje citlivost na podněty. Výsledkem je, že účinnost postupů je nižší z důvodu snížení intenzity dopadu. Obecným pravidlem pro všechny metody není zahájení léčby menstruací.!

Určité gynekologické stavy znemožňují krevní oběh ve vaječnících a děloze. Léčba endometriózy, děložních myomů je komplikována nežádoucími účinky. Kombinace s fyzioterapií zlepšuje stav ženy bez rizika jejího zdraví.

Magnetoterapie při léčbě myomatózních uzlin

Tato metoda se začala v gynekologii používat k léčbě děložních myomů poměrně nedávno. V kombinaci s konzervativními metodami vede magnetoterapie pro děložní myomy ke zvýšení jejich účinnosti. Jeho dlouhodobé užívání zastavuje růst vzdělání. Při magnetoterapii nízkofrekvenční pulzy ovlivňují novotvar lokálně do hloubky 5 cm.

Indikace pro magnetoterapii je malá velikost nádoru - až 12 týdnů u žen v reprodukčním věku. Po jeho aplikaci je viditelný pozitivní trend:

 • emoční pozadí se zlepšuje;
 • obnovuje se cyklus menstruace;
 • syndrom bolesti klesá;
 • pokles výtoku z dutiny orgánu.

Magnetoterapii doplňuje hormonální léčba a správná výživa. Pro vyléčení je nutné podstoupit 20–25 procedur jednou ročně po dobu tří let. Před operací k odstranění nádoru je předepsáno změkčení adhezí v malé pánvi. Po operaci se působení magnetu používá profylakticky, aby se zabránilo tvorbě infiltrátů.

Fyzioterapeutický postup trvá až 30 minut. Počet sezení na kurz je patnáct. U některých pacientů možná dočasné závratě, nevolnost. Neexistuje žádná specifická léčba, příznaky odezní samy.

Elektroforéza pro myomy

Elektroforéza zvyšuje penetraci léčiv do tkání a podporuje jejich lokální akumulaci. Metoda je založena na působení galvanického proudu, tkáně nejsou vystaveny zahřívání. Před předepsáním fyzioterapeutické metody lékař předepíše pacientovi diagnostické vyšetření, aby se vyloučila přítomnost maligní formace nebo nekrózy.

Důležitá je také velikost myomatózního uzlu, jeho umístění, dynamika růstu..

Elektroforéza s děložními myomy má následující účinky:

 • snižuje zánětlivý proces;
 • obnovuje proces produkce hormonů a funkce vaječníků;
 • normalizuje tloušťku endometria.

U starších pacientů pomáhá elektroforéza eliminovat proliferativní účinek pohlavních hormonů na dělohu. Pro léčbu myomů se používá s jodem a jodidy sodíku nebo draslíku.

Kontraindikace pro vedení:

 • abnormality v práci srdce;
 • nainstalovaný kardiostimulátor;
 • chronické onemocnění v akutním stadiu;
 • vysoká tělesná teplota;
 • špatná srážlivost krve;
 • kožní choroby.

Lékař může zakázat průchod fyzioterapie v případě individuální nesnášenlivosti léčivých látek.

Použití elektroforézy nejen snižuje projevy děložních fibroidů, ale také obnovuje funkci vaječníků a stav svalové vrstvy orgánu. Kurz se skládá z 15-20 procedur.

Kromě léků a fyzikální terapie by žena měla věnovat pozornost svému životnímu stylu. Korekce výživy a denního režimu se provádí pod vedením ošetřujícího lékaře.

Jaká fyzioterapie je užitečná pro myomy

Předepisují se postupy ke stabilizaci menstruačního cyklu, snížení výtoku během nich a zvýšení celkového tónu pacienta.

Fyzioterapie se navíc používá k:

 • Prevence zvýšeného přívodu kyslíku do postižených tkání;
 • Normalizace činnosti nervového systému;
 • Zlepšení hormonálních hladin.

Optimální fyzioterapeutický účinek zajišťuje:

 • Magnetoterapie;
 • Elektroforéza;
 • Léčivé koupele.

Elektroforéza

Elektroforéza v děložních fibroidech je jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších fyzioterapeutických metod. Je založen na působení vyvíjeném na tělo impulsy elektrického proudu. Během postupů elektroforézy se používají léky, které jsou pod vlivem elektrických impulsů lépe dodávány do léze.

Mezi úkoly řešené elektroforézou patří:

 • Obnova hormonálních hladin a stabilizace vaječníků;
 • Odstranění nebo zmírnění příznaků doprovázejících zánětlivé procesy;
 • Normalizace a obnovení děložní výstelky.

Dopad na myomatózní uzel se provádí pomocí jodu a jodidů, stejně jako jodidu draselného nebo sodného.

Postup elektroforézy je poměrně jednoduchý: impregnují speciální bavlněné podložky roztokem drogy a umístí je na dolní část zad a břicha a spojí je elektrodami.

Trvání manipulace určuje odborník a síla úrazu elektrickým proudem závisí na citlivosti pacienta, ale neměla by způsobovat pocit bolesti nebo nepohodlí.

Magnetoterapie

Magnetická terapie pro děložní myom je součástí komplexní terapie a je předepisována s přihlédnutím k vývoji onemocnění. Během terapie ovlivňují nízkofrekvenční impulsy postiženou oblast, hloubka expozice je asi pět centimetrů. Délka jednoho sezení - ne více než dvacet pět minut, kurz zahrnuje až patnáct sezení.

Předepisováním magnetoterapie dosahují takových účinků, jako jsou:

 • Snížení bolesti v pánevní oblasti;
 • Stabilizace hladiny pohlavních hormonů a menstruačního cyklu;
 • Snížený menstruační tok;
 • Zmenšení velikosti nádoru;
 • Obnova imunity a tónu těla jako celku;
 • Odstranění nebo snížení metabolických poruch a otoků;
 • Normalizace centrálního nervového systému.

Léčivé koupele

V boji proti rozvoji myomů se osvědčily terapeutické koupele, které mají dvojí účinek na tělo pokožkou: nervovými receptory a krví. Zpravidla jsou předepsány jód-bromové a radonové lázně, méně často - terpentýn, protože se používají s maximální opatrností v případě nádorů..

Díky léčebným lázním:

 • Vývoj nádoru se zpomaluje;
 • Zlepšuje se srážení krve;
 • Na buněčné úrovni dochází k regeneraci tkání v postiženém orgánu;
 • Děložní krvácení klesá;
 • Všechny metabolické procesy jsou zlepšeny.

Jaké postupy by se neměly dělat a kdy?

Při výběru metod léčby děložních myomů je třeba věnovat pozornost kontraindikacím, protože některé postupy mohou mít nejen pozitivní účinek, ale také zvýšit hladinu estrogenu a tělesnou teplotu, což vede ke zvýšenému krvácení a růstu nádorů.

Pokud jsou novotvary detekovány v genitální oblasti, fyzioterapie se nedoporučuje:

 • Používání laserového a ultrazvukového záření, včetně fonoforézy;
 • Tepelné ošetření, včetně koupelí, saun a solárií;
 • Vibroterapie;
 • Masáž v pánevní oblasti.

Ve většině případů je taková fyzioterapie kontraindikována..

Optimálním obdobím pro fyzioterapii je pátý až sedmý den menstruačního cyklu..

Terapie není předepsána během menstruace, stejně jako během ovulace, protože kvůli vysoké citlivosti těla na dráždivé látky klesá intenzita expozice.

Recenze žen

Stačí si přečíst recenze pacientů, abyste se ujistili, že fyzioterapie účinně pomáhá při léčbě myomů, ale musíte si uvědomit, že jakékoli postupy by měly být předepsány ošetřujícím lékařem po vyšetření a obdržení výsledků testů.

Během plánované návštěvy gynekologa mi byl diagnostikován malý myom, který byl potvrzen ultrazvukovým vyšetřením. Můj lékař doporučil konzervativní léčbu v kombinaci s fyzioterapií, včetně elektroforézy a radonových koupelí. Po dokončení celého průběhu léčby druhé vyšetření neodhalilo více novotvarů.

Dřívější vyšetření pomocí ultrazvuku odhalilo děložní fibroidy, které za mnoho let získaly poměrně velkou velikost. Vzhledem k tomu, že jsem proti chirurgickým operacím, lékař předepsal tradiční léčbu, stejně jako elektroforézu a magnetoterapii. Po ukončení léčby vyšetření ukázalo, že myomy nejen zastavily růst, ale také se mírně snížily.

Alexandra, 29 let

Během rutinního vyšetření gynekolog odhalil malý myom myomu. Pro léčbu drogami mi byl doporučen kurz magnetoterapie. Průběh léčby právě začal, ale doufám v pozitivní výsledek, protože již zaznamenávám snížení nepříjemné bolesti.

Hlavní kontraindikace pro děložní myomy

U žen, u kterých byla diagnostikována tato skutečnost, existuje řada kontraindikací a doporučení týkajících se každodenního života:

 • Přehřátí těla by nemělo být povoleno. Přestaňte používat vířivky ve prospěch sprch.
 • Potraty jsou přísně zakázány.
 • Budete muset vyloučit škodlivé potraviny a alkohol, dodržovat dietu předepsanou lékařem.
 • Snažte se chránit před stresem, protože to může způsobit negativní změny v ženském těle..
 • Je zakázáno zvedat více než 3 kg nákladu. Toto nařízení se vztahuje na nakupování a fitness.
 • Nemůžete hrát sporty, které zahrnují těžká břemena v oblasti pánve a tisku. Taková cvičení mohou vést ke zvýšení velikosti nádoru..
 • Snažte se nevyvolávat hormonální nerovnováhu. Před použitím hormonální antikoncepce se poraďte s odborníkem.
 • Neliečte se a neignorujte terapii doporučenou lékařem. Tumor může způsobit komplikace, které vedou k neplodnosti.

Co by se nemělo jíst s děložními myomy

Pokud vám byl diagnostikován benigní nádor, snažte se, aby vaše strava byla co nejzdravější a nejlehčí. Kromě zjištění, co nelze s děložními myomy udělat, nezapomeňte na zakázané potraviny:

 • Vysokokalorické potraviny s vysokým obsahem tuku. Mezi kontraindikace - sádlo, tučné maso, 10% nebo více tvarohu, fermentované pečené mléko, zakysaná smetana. Rozhodně byste měli vyloučit rychlé občerstvení, uzené, konzervované.
 • Smažená jídla. U tohoto onemocnění je vhodnější jídlo vařit, péct nebo vařit v páře.
 • Cukroví. Velký příliv glukózy vytváří v těle vysokou hladinu inzulínu, narušuje hormonální rovnováhu.
 • Pečení. Omezte spotřebu pečiva a chleba.
 • Snižte příjem soli. Krystaly tohoto doplňku zadržují vodu v těle..

Je možné udělat masáž

Postup s masáží kůže pro děložní myomy lze vyřešit, pokud není pozorováno krvácení, nejsou žádné ostré bolesti a nádor neroste nebo roste velmi pomalu. Účinek na pánevní oblast, břišní svaly a stehna je kontraindikován. Obecná masáž se nedoporučuje. Procedury povolené v oblastech:

 • otelení horní části zad;
 • nohy (kromě stehen);
 • ruce;
 • krk.

Poškození masáže onemocněním je způsobeno tím, že se tkáně zahřívají. Pokud jsou manipulace prováděny v oblastech blízko dělohy, krev vstupuje do oblasti myomu. Jeho velké hromadění může vést k hnisání, rozvoji zánětlivého procesu v pánevní dutině. Takové jevy mohou vyvolat transformaci benigní formace na sarkom, což povede k úplné neplodnosti..

Je možné sportovat

Ženy vedou aktivní životní styl sportováním. Když je detekován nádor, je nutné snížit množství a sílu fyzické aktivity. Je velmi důležité chránit oblast tisku před expozicí, aby nedošlo k dalšímu průtoku krve do pánevních orgánů. Co absolutně nelze udělat s děložními myomy? Cvičení na simulátorech jsou zakázána. Běh a fitness by mělo být nahrazeno chůzí. Je přísně zakázáno:

 • zvedněte činku nebo jiná závaží;
 • skákací provaz;
 • pumpovat lis a další svaly;
 • jet na kole.

Fyzioterapie

Jsou uvedeny některé fyzioterapeutické postupy pro benigní děložní myom. Odstraňují zánět a nejsou spojeny s vystavením teplu. Tyto zahrnují:

 • magnetoterapie;
 • extrémně efektivní vysokofrekvenční fyzioterapie (UHF) založená na použití vln.

Jakýkoli druh fyzioterapeutické léčby maligních nádorů je zakázán. Nepoužívejte prostředky, které zahrnují oteplování nebo světelný efekt:

 • parafínové ošetření;
 • UFO;
 • hydromasáž;
 • elektroforéza;
 • ozokeritové ošetření;
 • laserová terapie;
 • aplikace sollux.

Je možné s myomem jít do vany

Jedním z faktorů, které nelze s děložními myomy provést, je návštěva koupele nebo sauny. V takových institucích se předpokládá účinek vysokých teplot na celé tělo. Může stimulovat růst nádoru a jeho přechod na maligní. To je vysvětleno, stejně jako v případě masáže, velký průtok krve do pánevních orgánů. Takové postupy jsou kontraindikovány v jakékoli fázi tvorby fibroidů. Po konzultaci s lékařem může být zakázáno i horké koupání..

Je možné se opalovat?

Vystavení ultrafialovým paprskům myomy je kategoricky kontraindikováno. Je zakázáno, aby ženy trpící onemocněním zůstávaly dlouho na slunci a používaly solárium. Když se opalujeme, vystavujeme své tělo přehřátí, což u nemocných žen vyvolává nárůst novotvaru. Pokud jste plánovali dovolenou v zemích s horkým podnebím, nezapomeňte se před cestou poradit se svým gynekologem. Lékař vám dá doporučení.

Jaké kosmetické procedury nelze provést s fibroidy

Některé salonní procedury, pokud máte novotvar v děloze, budete muset odmítnout:

 • Myostimulace. Jedná se o bodový účinek proudu, který má za následek svalové kontrakce. Jádro postupu nese stejná nebezpečí jako fitness, silové cvičení.
 • Zábaly. Dokonce i studený typ je založen na zahřátí pokožky, proto je přísně zakázáno zabývat se salonem a domácím balením s filmem..
 • Ultrazvuková liposukce. Kavitace zahrnuje jak zahřátí, tak zlepšení průtoku krve. Výhody, které přináší zdravému člověku, lze přeměnit na újmu v případě nemoci..

Jaká fyzioterapie je užitečná pro myomy

Mezi povolené metody fyzioterapie existuje několik nejúčinnějších postupů:

 • Elektroforéza s použitím jodu;
 • Jod-bromové a radonové lázně;
 • Vystavení interferometrickým proudům;
 • Magnetoterapie.

Výše uvedené fyzioterapeutické postupy nejen pomáhají obnovit fyziologicky normální funkci ženských orgánů, ale mají také silný protizánětlivý účinek..

To je zvláště důležité jako rehabilitační terapie po operaci dělohy..

Všechny fyzioterapeutické postupy mají svůj vlastní mechanismus účinku založený na fyzikálně-chemických vlastnostech ovlivňujícího faktoru. Abyste věděli, proč je tato metoda fyzioterapie účinná a druhá ne, měli byste zvážit mechanismus účinku každé metody zvlášť.

Elektroforéza

Pacienti se často ptají: „Je možné provést elektroforézu pro děložní myomy?“ Odpověď je jednoznačná - je možné, že se jedná o jednu z nejúčinnějších metod fyzioterapeutické léčby..

Elektroforéza je účinek stejnosměrných elektrických impulsů na tělo. Používá se současně s některými léky, což jim pomáhá proniknout pod kůži do léze. Fibroidní elektroforéza je nejúčinnější, nejúčinnější a nejbezpečnější metodou fyzioterapie. Má následující účinky na patologické zaměření a tělo jako celek:

 • Snižuje intenzitu klinického obrazu onemocnění, v některých případech jej zcela eliminuje;
 • Obnovuje patologicky změněné endometrium;
 • Podporuje normalizaci funkce vaječníků a produkci ženských hormonů;
 • Snižuje proliferační účinek pohlavních hormonů na endometrium u starších pacientů.

V kombinaci s přípravky z jódu a draslíku má výrazný pozitivní vliv na funkci vaječníků. Nejvýraznějšího terapeutického účinku lze dosáhnout současným použitím elektroforézy s myomem dělohy a jod-bromovými nebo radonovými koupelemi.

Magnetoterapie

Podstatou magnetoterapie je účinek magnetického pole na tělo s nízkou, proměnnou nebo konstantní frekvencí. Nejčastěji se tato metoda používá u fibroidů bezprostředně před operací na děloze. To je způsobeno skutečností, že magnetoterapie má nejen protizánětlivý účinek, ale také pomáhá zmírnit adheze vzniklé v důsledku zánětu..

Neméně důležitá je tato metoda působení v pooperačním období, aby se zabránilo komplikacím nebo aby se léčil již vytvořený pooperační infiltrát. Pro zvýšení účinku se doporučuje kombinovat magnetoterapii s elektroforézou s použitím jódu, hořčíku nebo zinku.

Pozitivní účinky magnetoterapie:

 • Snížení velikosti děložních novotvarů;
 • Zastavení růstu myomatózních uzlů;
 • Snížení a / nebo úplné odstranění syndromu bolesti v oblasti patologického zaměření;
 • Obnova normálního menstruačního cyklu se snížením množství výtoku na přijatelnou fyziologickou normu;
 • Zlepšení psycho-emocionálního stavu ženy.

Magnetoterapie pro myomy je předepsána pacientkám v reprodukčním věku, jejichž nádor dělohy nepřesahuje 12 týdnů. Průběh léčby začíná následující den po úplném ukončení menstruace. Je povoleno používat populární lékařský přístroj „Almag“ doma.

Fyzioterapeutické koupele pro myomy

Mnoho žen se zajímá o otázku: "Je možné provádět léčebné koupele na nezhoubné novotvary?".

U děložního myomu jsou povoleny radonové a jodobromové koupele, které se nejčastěji používají. Terpentýnové koupele vykazují dobré výsledky v léčbě myomatózních uzlin, ale nejsou vhodné pro všechny pacienty..

Jmenování tohoto nebo toho postupu je přísně individuální a mělo by být kontrolováno ošetřujícím lékařem. Terpentýnové koupele na benigní nádory se používají s maximální opatrností.

Radonové koupele pro děložní myomy:

 • Snižte intenzitu (až do úplného zastavení) krvácení z dělohy;
 • Regenerujte struktury postiženého orgánu na buněčné úrovni;
 • Zvyšuje rychlost srážení krve;
 • Stimuluje všechny metabolické procesy;
 • inhibovat nádorové procesy:

Jod-bromové lázně s myomem:

 • Mají protizánětlivé účinky;
 • Zlepšete krevní oběh a nezvyšujte průtok krve do pánevních orgánů;
 • Stimuluje normalizaci štítné žlázy;
 • Aktivovat metabolické procesy;
 • Mají uklidňující účinek na nervový systém.

Terpentýnové koupele pro myomy:

 • Snižte růst uzlů a zmenšete velikost myomů;
 • Obnovte průtok kapilární krve;
 • Aktivovat metabolismus;
 • Normalizujte všechny metabolické procesy.

Důležité! Terpentýnové koupele se používají pouze pro myomy, jejichž velikost nepřesahuje 8 týdnů. Jód-bromové koupele - inhibují růst novotvarů doprovázený prodlouženým zánětlivým procesem.

Charcot sprcha

Někteří věří, že Charcotova sprcha má resorpční účinek na nádorové formace, ale s myomem dělohy je lepší tento postup odmítnout. Sprchování zvyšuje průtok krve, což může vést k růstu a zrychlenému vývoji nádorového procesu.

Zpětná vazba od pacientů potvrzuje, že fyzioterapie pomáhá rychle zvládnout myom. Nejoblíbenější z důvodu jejich účinnosti a bezpečnosti při léčbě myomů jsou elektroforéza a magnetoterapie. Je však třeba připomenout, že všechny procedury lze provést až po rozhovoru s lékařem. Samoléčba je nepřijatelná, jinak může dojít k vážnému zhoršení onemocnění.

Recenze pacientů

Olga, 38 let

Nedávno byl diagnostikován fibroid, který se nachází na přední stěně dělohy. Fibroidy jsou malé, ne více než 4 cm. Lékaři doporučují magnetoterapii jako doplněk léčby drogové závislosti. Stále si myslím, že názory na fyzioterapii jsou velmi kontroverzní..

Marina, 42 let

Před několika lety ultrazvukové vyšetření odhalilo děložní myomy. Do té doby se jí podařilo dorůst do poměrně velké velikosti. Odmítl jsem chirurgickou léčbu, lékař předepsal magnetoterapii v kombinaci s elektroforézou. Myoma nejen přestal růst po několika kurzech, ale dokonce se zmenšil.

Anna, 29 let

Při rutinním vyšetření měl gynekolog podezření na malý myom, což bylo potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením. Byla navržena konzervativní léčba, protože malá velikost formace, jak vysvětlil lékař, není indikací pro operaci. Prošel několika cykly radonových koupelí s elektroforézou a formace úplně zmizely.

O nemoci

Ve většině případů se děložní fibroidy vyvíjejí na pozadí zvýšené koncentrace estrogenu v krvi. Jedná se o benigní nádorovou formaci, která se skládá z hladkých svalů stěny dělohy a prvků pojivové tkáně. Může být ve formě jednoho uzlu nebo více uzlů. Jeho velikost určuje závažnost příznaků..

Co je zakázáno

Diagnostikovaný myom vyžaduje přechod do mírně odlišného rytmu života, vzdání se některých obvyklých činností a postupů. Nedodržení jednoduchých pravidel může vyvolat růst uzlin, další nepříjemné příznaky a komplikace.

Tepelné přehřátí dolní části břicha

Jakýkoli tepelný účinek způsobuje místní zahřívání tkání a zvyšuje průtok krve. V podmínkách dobrého zásobování krví dostávají buňky více kyslíku a živin a aktivně se dělí. To je dobré pro zdravou tkáň, ale špatné pro patologické.

Zejména jakékoli vystavení teplu vyvolává růst fibroidů. Může to být horká koupel, návštěva sauny nebo koupele, opalování na přirozeném slunci nebo v soláriu. Průtok krve se zvyšuje na kole.

Pokud je tendence ke krvácení uprostřed cyklu, silná menstruace způsobená fibroidy, pak další vystavení teplu povede ke zvýšené ztrátě krve. Tento stav bude vyžadovat chirurgickou kontrolu krvácení pomocí kyretáže. Mohou se také objevit známky anémie různé závažnosti..

Stejná skupina zahrnuje všechny fyzioterapeutické postupy pro dolní část břicha, které zahřívají tkáně..

Masáž dolní části břicha

Lymfodrenáž, gynekologická masáž má škodlivý účinek na myom, kavitace - účinek na tukovou tkáň pomocí ultrazvuku. Dokonce i masáž chodidel zvyšuje průtok krve v pánvi, což pouze stimuluje růst myomů..

Zákaz se nevztahuje na masáž jiných částí těla - zad, krku, paží. Masáž těchto oblastí není kontraindikována a bude prospěšná..

Zvedání závaží

Malá myomatózní ložiska nebudou na zvedání závaží nijak reagovat. Nebezpečí se objevuje u velkých ložisek a umístění fibroidů na noze.

Velký nádor táhne vazivový aparát dělohy a po zvednutí hmotnosti se zvyšuje nitrobřišní tlak, pánevní vazy se ještě více roztáhnou. To může vést ke změně umístění orgánů..

Subserózní uzel umístěný na pediklu se může zkroutit. Cévy krmící nádor procházejí v noze pojivové tkáně, ale když jsou zkroucené, jsou sevřeny, je narušen přísun uzlu. To vede k ischemii tkáně a vzniku nekrózních ložisek.

Tento stav je doprovázen akutními bolestmi břicha a vyžaduje urgentní operaci. Pokud není poskytnuta včas, objeví se obraz peritonitidy - zánětu pobřišnice. Tato patologie je vážnou komplikací, která vyžaduje chirurgickou léčbu, stejně jako antibiotika a detoxikaci..

Tvrdá fyzická práce

Velké zatížení ženského těla má negativní účinek. Odčerpávají sílu, vyžadují spoustu energie a živin a negativně ovlivňují hormonální hladiny..

Fibrom je důvod, proč se chránit před nadměrnou fyzickou námahou v práci i doma. Unavená tvrdá práce může způsobit zvýšenou bolest a únavu. Během menstruace může být krvácení intenzivnější a doprovázeno bolestí.

Pokud uzel roste submukózně a nachází se na noze, může jeho narození vyvolat těžká fyzická aktivita. V tomto případě se objeví krvácení, křečové bolesti v dolní části břicha, bušení srdce, pocení. Ve vagině se objeví pocit plnosti.

Narození myomatózní uzliny je eliminováno chirurgickým zákrokem k jejímu odstranění. K zastavení krvácení se provádí kyretáž děložní dutiny.

Stres a hormonální poruchy

Ženské tělo ve větší míře než mužské závisí na emočním stavu. Hypotalamo-hypofyzární systém je navzdory své nezávislosti ovlivňován autonomním nervovým systémem. Stres vede ke zvýšenému uvolňování adrenalinu a norepinefrinu, ke zvýšení nadledvin.

Chronický stres vede ke zvýšení krevního kortizolu, stresového hormonu. Má stimulační účinek na játra, což vede ke zvýšení koncentrace glukózy v krvi. To způsobuje zvýšené uvolňování inzulínu. Tkáně se naopak stávají méně citlivými na inzulín. Dlouhodobá stimulace slinivky břišní může způsobit rozvoj cukrovky.

Kortizol ovlivňuje metabolismus lipidů. Dlouhodobý stres vede ke stimulaci lipogeneze, ale ne v játrech, ale v samotné tukové tkáni. To se odráží v hromadění tuku a jeho redistribuci v těle..

Přebytečná tuková tkáň je dalším zdrojem estrogenů - tvoří se aromatizací androgenů. Výsledkem bude zvýšení růstu myomatózních uzlin, výskyt hyperplazie endometria.

Těhotenství

Fibroidy jsou jednou z příčin neplodnosti u velkého počtu žen. Ale i na pozadí nádoru mnoho otěhotní a porodí. Je to nežádoucí, protože těhotné ženy mají přirozený vzestup hladiny estrogenu. To může stimulovat růst uzlin, což se obvykle děje u těhotných žen..

Samotný fakt těhotenství a schopnost ho udržovat závisí na umístění a velikosti uzlů. Pokud fibrom deformuje děložní dutinu, pak narušuje připojení oplodněného vajíčka, těhotenství nemusí nastat nebo v krátké době skončit potratem.

Nádor vytváří překážku pro normální připojení placenty, v určitém okamžiku může dojít k oddělení, což také vede k úmrtí plodu a masivnímu krvácení.

Některé ženy s myomy však otěhotní a jsou těhotné. Porod se často provádí císařským řezem při odstraňování myomatózních uzlin.

Potrat

Počátek těhotenství již hrozí, že zvýší růst myomů. A pokud žena neplánuje porod a rozhodne se o potratu, hrozí také nepříjemné následky..

Chirurgické ukončení těhotenství je poměrně hrubý účinek, během kterého může dojít k poškození uzliny a narušení průtoku krve. Jelikož se jedná o zásah do vnitřního prostředí, vždy existuje riziko infekce a myomy mohou najednou začít růst.

Lékařský potrat má několik výhod. Provádí se pomocí léku Mefipriston, který žena užívá podle určitého schématu. Poté je pod lékařským dohledem. Ale pro takový postup je třeba dodržovat další podmínky - gestační věk by neměl přesáhnout 5 týdnů a velikost uzlin by neměla přesáhnout 3-4 cm.

Pro potrat s fibroidy existují určité lékařské indikace. Pokud k nim dojde, je ženě nabídnuto k ukončení těhotenství:

 • rychlý růst uzlů;
 • fibrózní nekróza;
 • snížení nárůstu velikosti hlavy po 25 týdnech (indikuje hypoxii plodu a placentární nedostatečnost).

Pijte v noci dostatek tekutin

Pitný režim ženy by měl zahrnovat nejméně 1,5 litru vody denně. To dodá pokožce pevnost, dostatečnou pro normální průtok krve. Se zvýšeným pocením se v horkém období zvyšuje množství tekutiny. Hlavní podmínkou je jednotný příjem během dne a pokles večer.

Neměli byste se snažit vypít chybějící mililitry bezprostředně před spaním. V noci budou ledviny aktivně filtrovat tekutinu, což povede k otokům. Zahrne se edém dělohy. To zhorší přívod krve do tkání..

Malé uzly jsou schopné tento stav přežít. V případě velkého nedostatečného průtoku krve a otoku povede k hypoxii, která zvýší tvorbu pojivové tkáně v ohniskách, a proto povede ke zvýšení uzlin.

Vyberte si antikoncepci sami

Žena s myomy musí rozhodně zvolit účinný prostředek prevence těhotenství. Pokud chce používat hormonální antikoncepci, lékař vám pomůže vybrat tu správnou..

Na první pohled mají kombinované orální antikoncepce stejný účinek, liší se však složením a dávkováním hormonů. S malým fibroidem může správný lék zastavit růst nádoru.

Pro ženy, které mají myomy kombinované s hyperplazií endometria, může být vhodné nitroděložní tělísko Mirena. Obsahuje progestogenní složku, která inhibuje nadměrný růst endometria a snižuje krvácení. Ale gestageny nemají vždy příznivý účinek na myomy, v některých jsou schopny dát impuls k růstu.

Některé ženy se budou muset rozhodnout pro kondomy nebo spermicidy. Jejich výběr nevyžaduje konzultaci s gynekologem a upřednostňuje se na základě individuálního snadného použití.

V tomto videu názory lékařů na to, co lze a co nelze dělat s myomy:

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti.