Fyzioterapeutické léčby během těhotenství

Fyzioterapie existuje již dlouhou dobu. Fyzioterapie během těhotenství byla před 20 lety zakázána. V nemocnicích byly přístroje zakoupeny již dávno, což těhotným pacientkám neumožňovalo provádět procedury. U těchto starých zařízení bylo mnoho kontraindikací. Těhotenství a fyzikální terapie jsou dnes kompatibilní. Existuje obrovský výběr moderních fyzioterapeutických přístrojů, které se používají k léčbě různých gynekologických a porodnických patologií. Jsou co nejbezpečnější, protože nemají negativní vliv na tělo těhotné ženy, na rozdíl od předchozích starých modelů..

 • Indikace, omezení fyzioterapie během těhotenství
 • Typy postupů povolených během těhotenství

Indikace, omezení fyzioterapie během těhotenství

Těhotné ženy mají velké množství nemocí, které narušují normální plod. Silný tón dělohy je považován za ohrožující stav. S touto patologií se hladké svaly orgánu spazmují, cévy placenty a samotná děloha se zužují. Tok krve k plodu je velmi zpomalen, což způsobuje nitroděložní hypoxii (hladovění kyslíkem).

Nedostatek kyslíku a živin ovlivňuje vývoj dítěte. Dítě zpomaluje růst, objevují se ložiska hypoxického poškození mozku. Poškození mozkové tkáně může dále vést ke snížení kognitivních funkcí, syndromu hyperaktivity, zpoždění řeči.

Druhou závažnou patologií u těhotných žen je gestóza. U gestózy stoupá krevní tlak (TK) - vysoký krevní tlak se zaznamenává na obou rukou, ale s rozdílem 30 a více jednotek. Kromě vysokého krevního tlaku se objevují příznaky dysfunkce ledvin (bílkoviny v moči, otoky).

Těžké formy gestózy vyvolávají placentární nedostatečnost (FPI). Rychlost průtoku krve v placentě je narušena. To vede k rozvoji hypoxie plodu. Gestóza může v předčasných stádiích způsobit předčasný porod.

Pacienti jsou často mučeni toxikózou prvního trimestru. Žena má zvracení ráno po jídle, nevolnost pro silné pachy. Neustálé zvracení může vést k těžké dehydrataci, snížení množství plodové vody a zpomalení vývoje plodu kvůli nedostatku stopových prvků.

Kromě těchto patologií je výskyt gestačního diabetu během těhotenství vyšší než v předchozích letech. Předpokládá se, že je to způsobeno častým používáním oplodnění in vitro. Gestační diabetes může po porodu postupovat k cukrovce.

Lze fyzikální terapii provádět během těhotenství? Dnes se k prevenci příznaků těchto onemocnění používají fyzikální postupy. Mohou být prováděny v porodnici, gynekologických nemocnicích, klinikách, sanatoriích. Pacienti mohou provádět elektroforézu, inhalaci, fototerapii, bahenní terapii, mikrovlnnou terapii, pokud je indikována..

Indikace pro fyzioterapii během těhotenství a po porodu:

 • Silný děložní tón.
 • Toxikóza.
 • Hrozba předčasného porodu.
 • Přípravná fáze pro dodání.
 • Podávání léků, pokud je nemožné užívat je parenterálně nebo enterálně.
 • Posílení regenerace stehů po císařském řezu, resorpce pooperačních adhezí.

Fyzioterapie není indikována pro: krvácení z genitálního traktu, onkopatologie, tuberkulóza genitálií, exacerbace infekčních onemocnění, selhání ledvin a jater, genitální bradavice, psychiatrické problémy.

Druhy postupů přijatelné během těhotenství

Fyzioterapie během těhotenství může zahrnovat fototerapii, elektroforézu, inhalační terapii, bahenní terapii.

Před zahájením jakékoli fyzioterapie se musíte poradit s fyzioterapeutem a lékařem..

Vynikající fyzioterapeutickou metodou používanou během těhotenství je inhalační terapie. Je to skvělé na kašel. Při použití se schválenými léky je tato technika považována za velmi efektivní a bezpečnou. Vdechování se provádí solným roztokem, Miramistinem, bylinkami (šalvěj, heřmánek). Jiné léky se užívají, pouze pokud je to indikováno..

Pro postup použijte parní inhalátory nebo rozprašovače. Druhé vám umožňují stříkat lék na malé částice, které se snadno dostanou do hrtanu, průdušnice, průdušek. Pro zápal plic jsou nebulizéry s nejlepší atomizací látky dokonalé.

Inhalační terapie je povolena kdykoli, pokud je použit roztok schválený během těhotenství.

Během inhalace by měl pacient dýchat rovnoměrně. Vdechujte páry ústy, vydechujte nosem. Jedno sezení trvá 10 minut. Terapie kurzu je 10 procedur.

Miramistin je během těhotenství bezpečný. K přípravě léčivého roztoku pro inhalaci je třeba jej naředit solným roztokem. Je nutné vzít 1 díl Miramistinu a 2 díly fyziologického roztoku.

Při nachlazení se u ženy objeví rýma, sinusitida (sinusitida, čelní sinusitida). U těchto patologií může ošetřující lékař předepsat UHF. Desky kondenzátoru jsou instalovány na obou stranách maxilárních dutin. Tento typ terapie se používá až po 12 měsících těhotenství..

U faryngitidy, rýmy, sinusitidy je také indikována elektroforéza. Intranazální elektroforéza může být použita u těhotných žen až po 8 týdnech, protože tato metoda fyzioterapie během raného těhotenství může poškodit dítě. Elektrody jsou umístěny v nosních průchodech. Procedura trvá 10-15 minut. Terapie kurzu je 10 sezení.

Fyzioterapie pro těhotné ženy je indikována u gestačního diabetu. U diabetes mellitus se elektroforéza používá od 8. týdne těhotenství ke zlepšení funkce ledvin a zvýšení průtoku krve v děloze. Kromě fyzioterapie je prokázáno, že pacient kontroluje hladinu cukru v krvi, což je rutinní vyšetření fundusu. V případě potřeby se ženě doporučují léky ke korekci hladiny glukózy.

Se silným tónem dělohy těhotné ženy je také indikována elektroforéza. Během procedury se svaly dělohy uvolňují pod vlivem proudu, což má pozitivní vliv na průběh těhotenství. Trvání relace je 10-15 minut. Průběh léčby je 10 dní.

Ultrazvuková terapie v časném a pozdním období těhotenství se nepoužívá. CMT (terapie sinusovým proudem) je kdykoli zakázána.

U těhotných pacientů lze použít ultrafialové záření (fototerapie). U rýmy, zánětu vedlejších nosních dutin se k ozáření nosních průchodů používá speciální intranazální tryska. Pod vlivem ultrafialového záření sliznice vysychají, ucpává nos, místní teplo se vytváří.

U bolesti v krku se také používá ultrafialové záření, ale na zadní straně krku. Otok a bolest pacienta rychle zmizí. Počet relací je 10-15krát. Jeden postup trvá 15 minut.

Kromě těchto technik lze světelnou masáž použít ke zvýšení průtoku krve v tkáních a děloze. Bahenní terapie je také považována za bezpečnou fyzioterapeutickou techniku ​​pro těhotné ženy..

Fyzioterapie je také relevantní v poporodním období, zejména po císařském řezu. Současně se ultrazvuková terapie, magnetoterapie, elektroforéza používají k urychlení hojení stehů a prevenci pooperačního adhezivního procesu. Tím se zabrání komplikacím po operaci.

Fyzioterapie pro těhotné ženy je indikována na nachlazení, hrozbu potratu, zvýšený tón dělohy. Fyzioterapie by se neměla používat samostatně, protože některé z nich jsou během těhotenství omezené nebo zakázané. Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem.

Fyzioterapie pro těhotné ženy

V arzenálu lékařů existuje mnoho účinných nástrojů, které pomohou nastávající matce porodit a porodit zdravé dítě. Jednou z nich je fyzioterapie, jejíž použití během těhotenství má určité vlastnosti..

9. listopadu 2016 Foto: GettyImages

Julia Sokolova

fyzioterapeut

Fyzioterapie je metoda léčby, prevence a rehabilitace s využitím fyzikálních faktorů, jako je světlo, elektrický proud, ultrazvuk, magnetická pole, vibrace. Opakuje přírodní jevy, což je činí zvládnutelnými, přísně dávkovanými a ostřelovatelně cílenými na lézi. Fyzioterapeutické metody také pomáhají rychle dodávat léky do požadované oblasti. V tomto případě léky pronikají hluboko a jejich rezervy se vytvářejí na určitém místě v těle. Lék se prakticky nešíří do jiných tkání a orgánů..

Během těhotenství lze fyzioterapii dlouhodobě používat jako metodu prevence určitých problémů. Nezpůsobuje vedlejší účinky a alergické reakce, působí přísně na určité zóny, aniž by ovlivňoval sousední orgány a tkáně. Kromě toho tato léčba funguje dobře s drogami a tradičními terapiemi, často zvyšuje účinek a snižuje dávku drog..

Fyzioterapie účinně doplňuje nebo nahrazuje farmakoterapii pro následující problémy během těhotenství: časná toxikóza, hrozba přerušení v různých obdobích těhotenství, zvýšený tonus dělohy, otoky hemoroidů, bolestivé syndromy s problémy s páteří. Specifickou metodu expozice, dobu trvání léčby a frekvenci expozice u každé těhotné ženy stanoví individuálně fyzioterapeut. Zároveň musí brát v úvahu všechny kontraindikace a individuální citlivost..

Fyzioterapie aktivuje vlastní síly těla nastávající matky, posiluje imunitní systém, obnovuje funkce orgánu. Tato metoda expozice je zcela bezpečná jak pro ženu, tak pro její nenarozené dítě, a co je důležité, dává těhotné ženě mnoho pozitivních emocí..

Dlouhý příběh

Nyní ve světové medicíně tvoří fyzioterapie 30% celkové terapie a téměř vždy se používá při komplexní léčbě. Fyzioterapie se objevila ve starověku. Léčitelé již dlouho využívají pramenité a termální vody, pečlivě studují a vybírají prameny, které splňují jejich požadavky. Léčitelé starověkého Řecka a Říma používali bahno, slunce a kameny, akupunkturu a různé druhy masáží. Tyto metody byly přijaty moderní medicínou: dnes se pomocí speciálních zařízení vytváří mnoho přírodních léčivých faktorů. Například UHF zařízení a zařízení pro elektroforézu jsou tepelnou terapií. Ve starověku se pára, horký písek a vzduch používaly ke stejným účelům; ve středověku byla lázeň obzvláště populární. Starověcí lékaři měli velkou úctu a kamennou terapii. Pomocí drahokamů a polodrahokamů zastavili krev a zmírnili bolesti kloubů. Staří Egypťané používali bahno a bahno Nilu k léčebným účelům. V moderní interpretaci se jedná o všechny druhy zábalů, aplikací bahna a thalassoterapie. A široce používaná galvanoterapie pochází z prací vědců z 18. století Volty a Galvaniho.

Sluneční svit, lesk!

Během těhotenství fyzikální terapie pomáhá:

 • zvýšit odolnost těla nastávající matky vůči různým nepříznivým faktorům;
 • rychle se přizpůsobit novým podmínkám;
 • zajistit normální podmínky pro vývoj nenarozeného dítěte.

Popouštěcí procedury jsou velmi užitečné pro nastávající matky. Například všichni milujeme sluneční světlo. Zvyšuje náladu, zmírňuje únavu u těhotných žen a zároveň pomáhá doplňovat v těle nedostatek vitaminu D. Proto se ženám, které očekávají přírůstek do rodiny, doporučuje vystavit se umělému slunečnímu záření nebo ultrafialovému záření. Tento postup je považován za jeden z nejúčinnějších. Umělé „slunce“ je užitečné zejména v zimě nebo na začátku jara pro intenzivně pracující a vždy zaneprázdněné obyvatele metropole. Stejně jako nikdo jiný nepociťují nedostatek přirozeného ultrafialového záření, ale bohužel nemohou provést těhotenství v jižních zeměpisných šířkách. Aby se vyrovnal nedostatek slunečního světla, je budoucí matka ozářena ultrafialovým světlem preventivním nebo terapeutickým způsobem. Kurz se skládá z 15-20 procedur. Během těhotenství je žádoucí provést 2 takové kurzy.

Místní ozáření světelnými vlnami určité délky také pomáhá zmírnit bolest v oblasti stydké kosti a pánevních kostí. To umožňuje, aniž je dotčeno zdraví ženy, snížit množství a dávku léků, což znamená snížit riziko nežádoucích účinků léků na nenarozené dítě.

Jak se zbavit „nákladů“

U problémových těhotenství je fyzioterapie často doplněna farmakoterapií. Dopad galvanického proudu na límcovou zónu a nervová centra, která jsou „zodpovědná“ za nepříjemné příznaky, tedy pomáhá ženě zvládnout časnou toxikózu. Tento jev, přirozený pro ženy „v pozici“, jim přináší spoustu problémů a může na chvíli výrazně snížit kvalitu života..

Pouze 5-10 postupů může zachránit nastávající matku před příznaky časné toxikózy, kterou je někdy obtížné léčit léky. Galvanizace se provádí jako kurz jednou nebo vícekrát denně v nemocnici nebo ambulantně (bez hospitalizace). Elektroforéza vápníku v zóně solar plexus nebo límci pomáhá vyrovnat se se stejným problémem. Tyto postupy mají pozitivní účinek na nervová centra a blokují excitaci center slin a zvracení. Kromě toho vystavení slabému elektrickému proudu normalizuje elektrickou aktivitu mozku a zlepšuje mozkovou cirkulaci. Výsledkem je, že se žena uvolní, uvolní se křeče, spánek zesílí, nálada stoupne, nervový systém se stabilizuje a příznaky časné toxikózy zmizí.

Pouze několik postupů elektroforézy pomůže vyrovnat se s takovým problémem nastávajících matek, jako je ucpání nosu. Aby ženy mohly volně dýchat, používají často vazokonstrikční kapky. K výběru léků během těhotenství je však třeba přistupovat velmi opatrně: i známý lék během tohoto období může způsobit vedlejší účinek (stejná alergická reakce). Elektroforéza bude bezpečná jak pro nastávající matku, tak pro její budoucí dítě..

Mnoho žen také zná takové „náklady“ na těhotenství, jako je stagnace krve v dolní polovině těla a tvorba křečových žil na nohou nebo hemoroidy. V obavě o zdraví nenarozeného dítěte dámy někdy odmítají brát léky. A zde opět přicházejí na pomoc fyzioterapeuti. Zapomenout na žilní stagnaci krve pomůže průběhu individuálně zvolených postupů bezpečných pro nenarozené dítě.

Všechno má svůj vlastní čas

Komplikace těhotenství jako předčasné ukončení v krátkém časovém období (až 16 týdnů) a hrozba předčasného porodu neztrácejí svůj význam. Často se vyskytují v důsledku zvýšení tónu dělohy. Za účelem řešení tohoto závažného zdravotního problému je žena obvykle hospitalizována. Léková léčba je v takových případech doplněna účinkem různých typů proudů na dělohu. Například galvanizace se provádí s hořčíkovými přípravky. Hořčík uvolňuje a zklidňuje a galvanizace ho pomáhá přivádět do dělohy v aktivní formě. Relaxace také způsobuje elektroforéza bromových přípravků, která má také hypnotický účinek. Kromě toho samotné proudy dávají děloze příkaz k uvolnění..

S hrozbou předčasného porodu pomáhá akupunktura a elektro-relaxace dělohy pomocí střídavého proudu. Díky těmto postupům je potlačena kontraktilní aktivita dělohy, což znamená, že je také sníženo riziko předčasného porodu..

Do jeskyně, pliz!

S pomocí fyzioterapie se budoucí matky samozřejmě zbaví nejčastějších terapeutických problémů. Například pro prevenci bronchitidy, akutních respiračních virových infekcí, astmatu se používá metoda jako haloterapie - léčba pomocí speciální solné jeskyně, která je speciálně vytvořena v mnoha moderních lékařských klinikách. K dosažení trvalého pozitivního účinku stačí 15 procedur.

Dalším fyzioterapeutickým účinkem je thalassoterapie. Toto je název použití „mořských“ terapeutických faktorů: přímořské podnebí, mořská voda, řasy, bahno v ústí řeky, mořské plody. V mořské vodě a vzduchu je mnoho stopových prvků a phytoncidů, které posilují tělo nastávající matky i dítěte. Aplikace (zábaly) s mořskými plody jsou oblíbené zejména u nastávajících matek. Po tomto postupu se svaly uvolní, póry kůže se otevřou, což je příjemné i užitečné..

Pouze na indikace

Fyzioterapeuti dnes nejsou jen na lékařských klinikách, ale dokonce i v lázních a módních kosmetických salonech. Ale ne všichni důkladně vědí, jak mohou určité postupy ovlivnit nastávající matku a její dítě. Pouze odborníci specializované lékařské kliniky, kde jsou zkušení lékaři a odpovídající vybavení, mohou vzít v úvahu všechny nuance fyzioterapie..

Přestože těhotenství není absolutní kontraindikací pro fyzioterapii, v tomto období nelze použít všechny fyzické faktory, zejména v raných fázích, kdy se formují orgány a systémy nenarozeného dítěte. Kromě toho by měla být ženě předepsána přesná léčba. Po úplném vyšetření a získání výsledků laboratorních testů je těhotná žena předána k fyzioterapeutovi porodníkem-gynekologem, který vede těhotenství. Nastávající matka zároveň obdrží lékařský průkaz s odpovídající poznámkou nebo doporučení ke konzultaci s fyzioterapeutem. Dokumenty také označují podrobnou diagnózu a výsledky vyšetření. Po prozkoumání všeho fyzioterapeut předepíše konkrétní postupy a určí jejich počet a dobu trvání.

Po prvním zákroku lékař po vyšetření ženy na gauči vyhodnotí účinek manipulace. S ohledem na to vypracuje další léčebný plán a v závislosti na změně situace jej upraví. Někdy může kombinovat fyzioterapeutické účinky s jinými typy nedrogových účinků, například s halo, hirudo, thalasso, reflexní a manuální terapií. Pokud je nutné zvýšit účinek procedur, může fyzioterapeut předepsat léky, ale musí tyto schůzky koordinovat s porodníkem vedoucím těhotenství, aby se snížilo riziko komplikací.

UHF pro sinusitidu a těhotenství: je možné to udělat a kontraindikace

Během těhotenství by žena měla být obzvláště citlivá na své zdraví. Ale co dělat, když vnější faktory negativně ovlivňují blahobyt nastávající matky?

Terapeut s více než 30 lety zkušeností

Fyzioterapie je oblast medicíny, která využívá přírodní léčivé faktory: světlo, teplo, magnety, vodu, proudy.

Fyzioterapie zmírňuje bolest a otoky, zlepšuje mikrocirkulaci krve, zmírňuje křeče a napětí. Navíc nemají vedlejší účinky na tělo a ovlivňují pouze zaměření patologie.

Fyzioterapie umožňuje léčit a předcházet mnoha chorobám bez použití léků, což činí tuto metodu nepostradatelnou pro těhotenství.

Kdy může nastávající matka potřebovat fyzioterapii

Vystavení fyzikálním metodám je užitečné pro těhotné ženy nejen s porodnickou patologií, ale také během období exacerbace somatických onemocnění, stejně jako při nachlazení a některých infekčních procesech. Fyzioterapie během raného těhotenství pomůže zachovat vyvíjející se plod a později naopak připravit tělo na porod.

Indikace pro sezení:

 • hrozící spontánní potrat nebo předčasný porod;
 • toxikóza v první polovině těhotenství;
 • příprava na pracovní činnost po dobu 40 - 42 týdnů;
 • akutní zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích;
 • gestóza během těhotenství;
 • zpomalení nitroděložního růstu;
 • s divergencí pánevních kostí - symfyziopatie;
 • k urychlení hojení pooperačních ran - po císařském řezu a perineálních poraněních;
 • stimulovat kontrakci dělohy během její subinvoluce po porodu;
 • zlepšit opravu trhlin v bradavkách, jakož i při prevenci a léčbě laktostázy;
 • stimulovat střevní motilitu v případě řezů, zejména v pooperačním období;
 • při komplexní léčbě endometritidy - zánětu děložní dutiny.

Když je postup předepsán

Procedury s terapií UHF lze použít pro různé formy onemocnění. Nejlepší je provádět léčbu akutního nebo chronického stadia sinusitidy. Je však obzvláště účinné léčit touto metodou exsudativní formu.

UHF je často předepsán pro sinusitidu, frontitidu, etmoiditidu.

Stejně jako mnoho typů fyzikální terapie má UHF několik závažných omezení. Patří mezi ně následující zákazy:

 • nemůžete zahřát nosní cesty při zvýšené tělesné teplotě;
 • v rozporu s prací srdce nebo cév;
 • s onkologickými chorobami;
 • v případě benigních nebo maligních novotvarů uvnitř nosní dutiny;
 • s chronickými onemocněními dýchacích cest;
 • s onemocněním krve;
 • v případě hypotenze.

Ošetření, která neublíží

Při přepravě dítěte je nutné ke každému postupu přistupovat opatrně. Koneckonců, ne každý přinese požadovaný účinek, ale je docela schopný ublížit mladé matce. Nechtěně můžete dokonce přijít o dítě.

Než začnete tyto techniky intenzivně používat, měli byste se poradit se svým lékařem

Elektrický šok

U žen v „zajímavé“ poloze se zpravidla používá účinek stejnosměrného elektrického proudu. Pomocí této metody fyzioterapie je možné zvýšit příjem léčivých látek do tkání a terapeutická dávka bude výrazně nižší než dávka, která by byla předepsána při jiné metodě zavádění léku do těla.
Elektroforéza během raného těhotenství je předepisována poměrně často, stejně jako s hrozbou předčasného porodu po 21 týdnech těhotenství. V takových situacích se magnézie používá jako léčivé řešení. V minimálních koncentracích ionty hořčíku pod vlivem elektrického proudu pronikají do tkání a uvolňují tón hladkých svalů dělohy. Jedná se o naprosto neškodný postup pro dítě. Elektroforéza vápníkem se používá k přípravě těla ženy na porod na konci třetího semestru.

U těžké toxikózy během těhotenství se používá endonazální elektroforéza a galvanizace. Galvanizace je metoda fyzioterapie, při které malý elektrický proud prochází speciálními elektrodami na lidském těle. V době zákroku žena pociťuje jen mírné teplo a brnění v místech aplikace.

Pokud příčina toxikózy spočívá v nestabilním psycho-emocionálním stavu, prokázala účinnost akupunktura a další typy akupunktury. Tyto metody se také úspěšně používají pro hrozící potrat..

Elektrospánek je účinek impulzních proudů na mozkovou kůru. Fyzioterapie se používá při komplexní léčbě gestózy ve třetím trimestru, kdy dochází ke zvýšení tlaku, otokům a změnám v klinických testech krve a moči.

Baroterapie

Tato metoda zahrnuje účinek vysokého nebo nízkého atmosférického tlaku na tělo. V porodnické praxi se hypobarické okysličování používá v situacích, kdy dítě zaostává v růstu dělohy. Baroterapie zlepšuje krevní oběh, dokonce i vývoj nových malých cév - kapilár, včetně placenty. Celý kurz vyžaduje alespoň 10 sezení.

Těhotenská masáž

Hlavní činností postupu je uvolnění svalů a vazů. To je důležité pro těhotné ženy, protože zvětšující se břicho zatěžuje dolní část zad a dokonce i menší otoky na nohou a pažích mohou způsobit nepohodlí, parestézii - „běhání.“ Mnoho žen si klade otázku, zda je během těhotenství možná masáž. Je povoleno používat jak hardware, tak manuální, ale na určitých částech těla - na nohou, pažích, hlavě a zadní části hlavy. Z masáže zad, zejména ve druhém a třetím trimestru, bude třeba upustit. K anticelulitidě je třeba přistupovat velmi opatrně..

Fyzioterapie pro další nemoci během těhotenství

Při komplexní léčbě rýmy a sinusitidy se používá ultrafialové záření, UHF terapie a laserové záření. Ten může žena doma použít..

Pokud těhotná žena trpí bronchiálním astmatem nebo chronickou bronchitidou, v době exacerbace onemocnění lze na určité segmenty hrudníku použít fonoforézu a elektroforézu, stejně jako inhalace s léčivými roztoky.

Co je postup UHF

Procedura UHF je metoda ovlivňování zánětu pomocí vysokofrekvenčních elektromagnetických polí. Při výběru takové léčby si pacient všimne následujících účinků:

 • oscilační účinek;
 • zahřívání tkání vystavením ultrafialovým frekvencím elektromagnetického pole, které se převádějí na tepelnou energii.

Přístroj UHF pro léčbu sinusitidy je navíc schopen ovlivnit imunitní systém těla. Při výběru takové fyzioterapie si pacienti všimnou stimulace ochranných funkcí těla, která je nezbytná pro akutní nebo chronickou sinusitidu..

Během léčby zánětu vedlejších nosních dutin působí na nosní dírky pacienta ultravysokofrekvenční vlny, které mají na postiženou oblast nezbytný léčivý účinek..

Při léčbě sinusitidy vám postup UHF umožňuje zničit následky nemoci. Kromě toho jsou zaznamenány následující účinky:

 • snížení bolesti;
 • odstranění zánětlivého procesu;
 • snížený otok měkkých tkání;
 • návrat funkcí cévního systému;
 • dopad na ochranné funkce těla;
 • zrychlení lymfodrenáže;
 • obnova postižených tkání;
 • zpomalení absorpce škodlivých produktů do krve.

Terapeutický účinek nastává po první aplikaci. Pod vlivem vysokofrekvenčního pole se obnoví práce postižených buněk a zlepší se pohoda pacienta. Po ukončení léčby si pacienti všimnou tónu cévního systému a zlepšení práce i malých cév.

Takový postup léčby vám umožní optimalizovat funkci tkáně a urychlit proces hojení..

Lékaři si všimli mnoha výhod tohoto typu léčby. Kromě zlepšení penetrace léků do poškozených tkání umožňuje léčba UHF

 • zvýšená rychlost metabolismu;
 • zlepšená propustnost buněk;
 • nedostatek nepohodlí a jiných nepříjemných pocitů;
 • snížená dávka léků;
 • zkrácení doby léčby;
 • nedostatek bolesti;
 • výrazný protizánětlivý účinek;
 • stimulace imunitního systému;
 • zvýšená aktivita fagocytů;
 • prevence rizika komplikací sinusitidy;
 • snížení možnosti opakování choroby;
 • dostupnost pro všechny segmenty populace.

nevýhody

Tento postup nemá žádné významné nevýhody. Ultravysokofrekvenční terapii však nelze použít jako hlavní léčbu. Proto je při zánětu pomocného traktu nutné podstoupit komplexní léčbu. UHF bude působit pouze jako jedna z metod léčby.

K léčbě je třeba přistupovat opatrně

Jakékoli postupy, dokonce i na první pohled, absolutně bezpečné pro matku a dítě, by měly být prováděny až po vyšetření gynekologem, který vylučuje škodlivé účinky konkrétně pro každou ženu v této klinické situaci. Neškodný pro některé postupy může vyvolat nežádoucí následky pro ostatní.

Mělo by být také omezeno používání fyzikálních terapií, jako je bahno a hydroterapie, zejména ve druhém a třetím trimestru. Jejich použití stojí za to přistupovat až 12 týdnů po posouzení všech možných rizik..

Doporučujeme vám přečíst si článek o sportu v časném těhotenství. Z něj se dozvíte o možnostech fyzické aktivity, jaký typ cvičení a komplexů zvolit pro těhotnou ženu, výhody fitness, plavání, gymnastiky a tance.

Fyzikální terapie po porodu

V období po porodu pomáhá fyzikální terapie snížit výskyt zánětlivých komplikací a také urychluje hojení stehů v perineu nebo po operaci (císařský řez).

Léčba popraskaných bradavek a prevence mastitidy pomocí ultrazvuku a termálních procedur.

Během nošení dítěte někdy existuje potřeba léků a fyzioterapie. Komplex fyzioterapeutických postupů zahrnuje elektroforézu - postup, při kterém se do těla vstřikují léky malými proudy.

Tato metoda je optimální během těhotenství a kojení, takže ji mohou provádět těhotné ženy.

Fyzioterapie během těhotenství zakázána

Jak již bylo zmíněno, existují techniky, které jsou přísně zakázány pro mladé matky. Naštěstí jich není tolik..

Magnetický náraz

Tento typ fyzioterapie má protizánětlivé, dekongesční, sedativní a analgetické účinky. Během těhotenství není kdykoli povoleno používat ani místní zdroje střídavého nebo konstantního magnetického pole, například na klouby rukou a nohou..

Mikrovlnná terapie

Je lepší bojovat proti onemocněním během těhotenství bez použití této metody fyzioterapie.

Mikrovlny, pronikající do tkání, mohou také ovlivnit vyvíjející se plod. Důsledky takového vlivu nejsou plně pochopeny..

Jaký je postup

Zvláštní příprava na postup není nutná, avšak v případě zánětu vedlejších nosních dutin s hojným výtokem lékař vypláchne nosní cesty a vedlejší nosní dutiny z nahromaděného hlenu.

Při silném ucpání nosu byste měli nejprve kapat jakýkoli vazokonstrikční lék. Poté proběhnou následující procesy:

 1. Pacient musí zaujmout pohodlnou polohu na židli.
 2. Lékař instaluje desky aparátu na zónu maxilárního sinu rovnoběžně s křídly dýchacího orgánu.
 3. Dříve se na pokožku pacienta nanáší gel a hustá tkáň, což zabraňuje přímému kontaktu.
 4. Účinek ultra-vysokofrekvenční terapie trvá asi dvacet minut.

Průběh léčby závisí na formě a závažnosti onemocnění. Úplná léčba obvykle vyžaduje alespoň pět procedur.

Účinnost

Některé ženy jsou skeptické ohledně fyzikální terapie během těhotenství, po ní. Mnozí věří, že se jedná o zcela zbytečné postupy, které vyžadují jen čas. Ve skutečnosti byla prokázána účinnost fyzioterapie. Je použitelný nejen v kombinaci s léky, ale také jako samostatná léčba v případech, kdy jsou léky kontraindikovány, například během těhotenství. Co dostane pacient při absolvování kurzu?

 • Snižování křečí a bolesti.
 • Zvyšte imunitu.
 • Zlepšení krevního oběhu.
 • Úplné uzdravení v co nejkratším čase, zejména pokud byly kromě fyzioterapie použity také léky.
 • Snižování počtu užívaných drog nebo jejich úplné opuštění.
 • Žádné vedlejší účinky.

Fyzioterapie během těhotenství je také použitelná jako prevence. Ženy, které se během období těhotenství účastnily fyzioterapeutických sezení, zaznamenaly méně komplikací během těhotenství, během porodu a po nich.

Magnetická terapie

Tato fyzioterapie je dobrá, protože zmírňuje otoky, snižuje bolest, má protizánětlivé vlastnosti a má sedativní účinek. Zdálo by se, že to je vše, co těhotná žena potřebuje! Ale ne všechny účinky konstantního nebo střídavého magnetického pole jsou extrémně kontraindikovány pro nastávající matky a děti. Nepoužívejte ani malé prsteny, náramky na nohy a paže.

Fyzioterapie během porodu: výhody, nevýhody a bezpečnostní opatření

Využívání různých typů fyzioterapie při komplexní léčbě významně urychluje proces hojení. Dopad fyzikálních faktorů se využívá ve všech oblastech medicíny. Kontraindikace k nim jsou omezené a jednoduchost a snadnost použití (některá přenosná zařízení jsou navržena speciálně pro domácí ošetření) zajišťují jejich široké použití. Je však fyzioterapie povolena během těhotenství? Jaký dopad nepoškodí dítě a pomůže matce vyrovnat se s nemocí?

Kdy může nastávající matka potřebovat fyzioterapii

Vystavení fyzikálním metodám je užitečné pro těhotné ženy nejen s porodnickou patologií, ale také během období exacerbace somatických onemocnění, stejně jako při nachlazení a některých infekčních procesech. Fyzioterapie během raného těhotenství pomůže zachovat vyvíjející se plod a později naopak připravit tělo na porod.

Indikace pro sezení:

 • hrozící spontánní potrat nebo předčasný porod;
 • toxikóza v první polovině těhotenství;
 • příprava na pracovní činnost po dobu 40 - 42 týdnů;
 • akutní zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích;
 • gestóza během těhotenství;
 • zpomalení nitroděložního růstu;
 • s divergencí pánevních kostí - symfyziopatie;
 • k urychlení hojení pooperačních ran - po císařském řezu a perineálních poraněních;
 • stimulovat kontrakci dělohy během její subinvoluce po porodu;
 • zlepšit opravu trhlin v bradavkách, jakož i při prevenci a léčbě laktostázy;
 • stimulovat střevní motilitu v případě řezů, zejména v pooperačním období;
 • při komplexní léčbě endometritidy - zánětu děložní dutiny.

Ošetření, která neublíží

Při přepravě dítěte je nutné ke každému postupu přistupovat opatrně. Koneckonců, ne každý přinese požadovaný účinek, ale je docela schopný ublížit mladé matce. Nechtěně můžete dokonce přijít o dítě.

Elektrický šok

U žen v „zajímavé“ poloze se zpravidla používá účinek stejnosměrného elektrického proudu. Pomocí této metody fyzioterapie je možné zvýšit příjem léčivých látek do tkání a terapeutická dávka bude výrazně nižší než dávka, která by byla předepsána při jiné metodě zavádění léku do těla.

Elektroforéza během raného těhotenství je předepisována poměrně často, stejně jako s hrozbou předčasného porodu po 21 týdnech těhotenství. V takových situacích se magnézie používá jako léčivé řešení. V minimálních koncentracích ionty hořčíku pod vlivem elektrického proudu pronikají do tkání a uvolňují tón hladkých svalů dělohy. Jedná se o naprosto neškodný postup pro dítě. Elektroforéza vápníkem se používá k přípravě těla ženy na porod na konci třetího semestru.

U těžké toxikózy během těhotenství se používá endonazální elektroforéza a galvanizace. Galvanizace je metoda fyzioterapie, při které malý elektrický proud prochází speciálními elektrodami na lidském těle. V době zákroku žena pociťuje jen mírné teplo a brnění v místech aplikace.

Elektrospánek je účinek impulzních proudů na mozkovou kůru. Fyzioterapie se používá při komplexní léčbě gestózy ve třetím trimestru, kdy dochází ke zvýšení tlaku, otokům a změnám v klinických testech krve a moči.

Baroterapie

Tato metoda zahrnuje účinek vysokého nebo nízkého atmosférického tlaku na tělo. V porodnické praxi se hypobarické okysličování používá v situacích, kdy dítě zaostává v růstu dělohy. Baroterapie zlepšuje krevní oběh, dokonce i vývoj nových malých cév - kapilár, včetně placenty. Celý kurz vyžaduje alespoň 10 sezení.

Těhotenská masáž

Hlavní činností postupu je uvolnění svalů a vazů. To je důležité pro těhotné ženy, protože zvětšující se břicho zatěžuje dolní část zad a dokonce i menší otoky na nohou a pažích mohou způsobit nepohodlí, parestézii - „běhání.“ Mnoho žen si klade otázku, zda je během těhotenství možná masáž. Je povoleno používat jak hardware, tak manuální, ale na určitých částech těla - na nohou, pažích, hlavě a zadní části hlavy. Z masáže zad, zejména ve druhém a třetím trimestru, bude třeba upustit. K anticelulitidě je třeba přistupovat velmi opatrně..

Fyzioterapie pro další nemoci během těhotenství

Při komplexní léčbě rýmy a sinusitidy se používá ultrafialové záření, UHF terapie a laserové záření. Ten může žena doma použít..

Pokud těhotná žena trpí bronchiálním astmatem nebo chronickou bronchitidou, v době exacerbace onemocnění lze na určité segmenty hrudníku použít fonoforézu a elektroforézu, stejně jako inhalace s léčivými roztoky.

K léčbě je třeba přistupovat opatrně

Jakékoli postupy, dokonce i na první pohled, absolutně bezpečné pro matku a dítě, by měly být prováděny až po vyšetření gynekologem, který vylučuje škodlivé účinky konkrétně pro každou ženu v této klinické situaci. Neškodný pro některé postupy může vyvolat nežádoucí následky pro ostatní.

Mělo by být také omezeno používání fyzikálních terapií, jako je bahno a hydroterapie, zejména ve druhém a třetím trimestru. Jejich použití stojí za to přistupovat až 12 týdnů po posouzení všech možných rizik..

Doporučujeme vám přečíst si článek o sportu v časném těhotenství. Z něj se dozvíte o možnostech fyzické aktivity, jaký typ cvičení a komplexů zvolit pro těhotnou ženu, výhody fitness, plavání, gymnastiky a tance.

Fyzioterapie během těhotenství zakázána

Jak již bylo zmíněno, existují techniky, které jsou přísně zakázány pro mladé matky. Naštěstí jich není tolik..

Magnetický náraz

Tento typ fyzioterapie má protizánětlivé, dekongesční, sedativní a analgetické účinky. Během těhotenství není kdykoli povoleno používat ani místní zdroje střídavého nebo konstantního magnetického pole, například na klouby rukou a nohou..

Mikrovlnná terapie

Je lepší bojovat proti onemocněním během těhotenství bez použití této metody fyzioterapie.

Kryoterapie

Nedoporučuje se vystavovat tělo těhotných žen extrémně nízkým teplotám.

Fyzioterapeutické účinky jako součást komplexní léčby nemocí a stavů dávají hmatatelný výsledek. Mnoho postupů je povoleno během těhotenství a po porodu, což zkracuje dobu zotavení. Použití jakékoli metody při nošení dítěte by však mělo být prováděno pouze podle pokynů lékaře, který posoudí jeho nezbytnost a bezpečnost v každé konkrétní situaci..

Časná toxikóza během těhotenství (v pozdějších fázích - gestóza) se vyskytuje poměrně často.... Povolená fyzioterapie během těhotenství.

Normální průběh těhotenství nevyžaduje omezení fyzické aktivity.... Povolená fyzioterapie během těhotenství.

Tradiční a lékařské typy potratů. Povolená fyzioterapie během těhotenství.

Plánování těhotenství. Tradiční metody koncepce. Vše o neplodnosti.... Povolená fyzioterapie během těhotenství.

Fyzioterapie během těhotenství. Jak pomoci nastávající matce?

Fyzioterapie je oblast medicíny, která využívá přírodní léčivé faktory: světlo, teplo, magnety, vodu, proudy.

Fyzioterapie zmírňuje bolest a otoky, zlepšuje mikrocirkulaci krve, zmírňuje křeče a napětí. Navíc nemají vedlejší účinky na tělo a ovlivňují pouze zaměření patologie.

Fyzioterapie umožňuje léčit a předcházet mnoha chorobám bez použití léků, což činí tuto metodu nepostradatelnou pro těhotenství.

Indikace pro fyzioterapii během těhotenství

Těhotenství je období, kdy je žena nejcitlivější na své zdraví. A není divu: koneckonců, mnoho léků je kontraindikováno pro těhotné ženy a onemocnění, které se objeví během porodu dítěte, vyžaduje rychlou a účinnou léčbu.

Abyste se vyhnuli mnoha chorobám a připravili imunitu na zodpovědnost „za dva“, je nejvhodnější fyzioterapie!

Fyzioterapie je široce používána ženami při přípravě na těhotenství, protože právě v této době musí být ženské tělo přivedeno do plné „bojové pohotovosti“. A co víc, fyzioterapeutické léčby jsou velmi účinné při léčbě neplodnosti u žen a mužů..

Během těhotenství je fyzioterapie předepsána v následujících případech:

 • se zvýšeným tónem dělohy;
 • s toxikózou;
 • s hrozbou ukončení těhotenství;
 • s hrozbou předčasného porodu;
 • jako příprava těla na porod.

Je důležité si uvědomit pozitivní účinky fyzioterapie v poporodním období. Pomáhá léčit ruptury po porodu, je metodou léčby prasklin bradavek, mastopatie a laktostázy.

Jaké metody fyzioterapie se používají během těhotenství?

Jakékoli metody léčby a prevence během těhotenství jsou založeny na jednom jednoduchém pravidle: pomoci ženě a nepoškodit dítě. Fyzioterapeutické postupy během těhotenství by proto měly být co nejšetrnější..

Nejčastěji jsou předepsány bahno a vodoléčba, měkké masážní procedury, elektroléčba, akupunktura, elektroforéza, helioterapie..

Kontraindikace fyzioterapie během těhotenství:

 • duševní poruchy;
 • onkologická onemocnění;
 • děložní krvácení.

Připomínáme, že každý fyzioterapeutický postup je léčebný a musí být pod dohledem lékaře. Je to fyzioterapeut, který bude schopen předepsat optimální počet procedur a zohlednit všechny nuance.

Nepoužívejte samoléčbu: jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za své dítě!

Kosmetologické postupy jsou během těhotenství a kojení kontraindikovány..

Je možné provádět fyzioterapii během těhotenství: indikace a kontraindikace

Jak dlouho je fyzioterapie bezpečná??

Fyzikální terapie během těhotenství je prospěšná. Může to být nutné nejen v případě porodnických patologií a exacerbací somatických onemocnění, ale také u některých infekčních procesů nebo běžného nachlazení. Fyzioterapie v časném těhotenství pomáhá zafixovat plod a uchovat ho. Pokud hrozí předčasný porod nebo potrat, jsou často předepsány některé postupy. V pozdním těhotenství připravuje fyzikální terapie tělo ženy i plod na porod. Výsledkem je, že fyzioterapie není nikdy nebezpečná..

Jak elektrický proud pomáhá nastávajícím matkám?

Při užívání pilulek nebo směsí musí lék nejprve vstoupit do žaludku a poté do krve. To zvyšuje zátěž jater a ledvin, protože právě tyto orgány jsou odpovědné za odstraňování tekutin z těla. Je také možné, aby léky pronikly placentou, existuje riziko narušení tvorby nebo vývoje plodu.

Nastávající matka už má potíže - její vnitřní orgány fungují pro dva. Jakékoli léky užívané během tohoto období jsou nežádoucí. Aby se zabránilo zvýšení zátěže na tělo těhotné ženy, ale současně ke zmírnění jejího stavu, provádí se elektroforéza.

Postup zabraňuje vniknutí léků do zažívacího traktu a krevního řečiště. Podstatou metody je prosakování léčiv povrchem kůže pomocí elektřiny. Pozitivně a negativně nabité částice roztoku léčiva pronikají dovnitř kůží a mezibuněčným prostorem. Navíc množství léčiva vstupujícího do těla není větší než 10% z celkového objemu.

Poznámka: jak se nefropatie projevuje u těhotných žen.
Je důležité vědět, kdy musí těhotné ženy vidět osteopata..

Hlavní dávka léčiva vstupuje do krevního řečiště velmi pomalu. Hromadí se v kůži a podkožní vrstvě, odkud postupně přechází do krevního řečiště. Dosáhne se tak dlouhodobého (denního nebo delšího) účinku na těhotnou ženu, aniž by se zvýšila jak dávka, tak riziko pro zdraví matky a dítěte..

Další výhodou elektroforézy je, že náplast s roztokem je umístěna v ohnisku bolesti, to znamená, že akce se vyskytuje pouze v omezené oblasti. To vám umožní několikrát zvýšit množství léku, aniž byste se obávali negativní reakce..

Důležité! Pouze gynekolog pozorující těhotenství může předepsat elektroforézu. Poskytne doporučení fyzioterapeutovi, který následně provede vyšetření a povolí nebo popře postup.

Když je elektroforéza nebezpečná

Elektroforéza je nejšetrnějším způsobem podávání léků během těhotenství, ale lze ji provést pouze při absenci omezení, která zahrnují:

 • toxikóza s neustálým nekontrolovatelným zvracením;
 • nemoc ledvin;
 • riziko ztráty krve při špatném srážení krve;
 • eklampsie;
 • nebezpečný stav dítěte.

Omezení jsou také určitá duševní onemocnění, přítomnost kardiostimulátoru nebo maligního nádoru, vnitřní nebo vnější zánět. Postup v zásadě nezpůsobuje vedlejší účinky u většiny těhotných žen. Aktuální síla se nastavuje individuálně, ale vždy jde o malé hodnoty, které nejsou pro ženu a plod nebezpečné.

Taková fyzioterapie navíc zlepšuje krevní oběh ve všech orgánech, včetně malé pánve, zmírňuje možnou stagnaci krve a vytváří vynikající prostředí v děloze pro implantaci embrya. Proto existují časté případy těhotenství po elektroforéze, a to iu těch, které dříve nemohly otěhotnět..

Důležité! Jakékoli změny na pokožce, oděrky nebo škrábance v místě elektroforézy jsou kontraindikacemi.

V jakých případech je předepsaná elektroforéza pro nastávající matky

Fyzikální terapie je jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak udržet těhotenství. Pokud hrozí potrat po osmém týdnu těhotenství, je předepsána elektroforéza s hořčíkovým přípravkem (magnézie). Nejenže uvolňuje dělohu, což samo o sobě snižuje riziko přerušení, ale také snižuje náchylnost k oxytocinu, látce, která zvyšuje tonus dělohy. Stejný postup pomáhá i v pozdějších fázích, kdy hrozí předčasný porod..

Podložky s elektrodami jsou umístěny do břicha těhotné ženy. Lék prosakuje do podkožní vrstvy působením proudu a postupně se rozpouští. Akce působí po prvních sezeních, ale pro spolehlivý výsledek je nutný průběh 5-10 denních procedur.

Důležité! Magnesia může být také podána injekcí, ale pro těhotnou ženu je to docela bolestivé..

Fyzioterapie se provádí, když jsou nalezeny cysty, endometrióza, adenoidy, ale možná největším problémem, kterému čelí mnoho žen, je toxikóza. Na začátku těhotenství může elektroforéza pomoci zvládnout mírnou nevolnost a zvracení. Po ukončení procedur se celkový stav ženy zlepšuje a zvyšuje se chuť k jídlu..

Důležité! V závažných případech, při neustálém zvracení, elektroforéza nepomůže. Naopak může situaci zhoršit. K léčbě těžké toxikózy a gestózy potřebujete další metody.

Pro léčbu časné toxikózy těhotných žen v mírném stadiu se elektroforéza provádí s vitamínem B1 nebo jinými vitamíny této skupiny. Procedura se provádí nosem, trvání kurzu určuje lékař (obvykle 5-10 dní).

Jmenování

Kdy může lékař předepsat fyzioterapii?

 1. Na začátku těhotenství jsou relace předepsány v případě hrozby spontánního potratu. Relace také zabraňují předčasnému porodu v pozdějším termínu. Fyzioterapii během těhotenství ve 2. trimestru lze tedy předepsat, aby nedošlo ke ztrátě dítěte..
 2. V první polovině těhotenství jsou ženy často mučeny toxikózou. Ke zmírnění stavu těhotné ženy je předepsán fyzioterapeutický kurz.
 3. Některé ženy překonává gestóza - stav podobný toxikóze, ale objevuje se ve druhé polovině těhotenství. Gestóza je nebezpečná patologie těhotenství, která ohrožuje život nejen dítěte, ale i matky. S gestózou pomáhá fyzioterapie dobře..
 4. Na konci těhotenství, počínaje čtyřicátým týdnem, jsou ženám předepsány kurzy přípravy těla na porod..
 5. Při akutním zánětu horních cest dýchacích je místo léků lepší předepsat fyzioterapii.
 6. S intrauterinní retardací růstu dítěte.
 7. S symfyziopatií - divergence pánevních kostí. Tato patologie se často vyskytuje u žen s mnoha dětmi a u vícečetných těhotenství..
 8. Fyzioterapie také pomáhá po porodu - pro rychlé hojení ran: při poranění hráze a po císařském řezu.
 9. Při léčbě endometritidy.
 10. Zlepšit střevní motilitu po porodu.
 11. Pro kontrakci dělohy po porodu.

Indikace, omezení fyzioterapie během těhotenství

Účinné při léčbě artritidy, polyartritidy, plexitidy, polyneuritidy a dalších onemocnění kloubů a nervového systému.

Elektroforéza s caripazimem

Karipazim je léčivo k léčbě herniovaných meziobratlových plotének (léčivou látkou je papain). Standardní průběh léčby karipazinem je 15-20 sezení (k dosažení stabilního klinického účinku je nutné absolvovat 2-3 kurzy s intervaly 1-2 měsíce).

Lidáza (hyaluronidáza) zvyšuje propustnost tkání a cév, zlepšuje pohyb tekutin v intersticiálních prostorech a pomáhá změkčit jizvy. Proto je elektroforéza s lidázou velmi často předepsána v gynekologii, traumatologii a chirurgii pro resorpci adhezivních procesů..

Elektroforéza s euphyllinem

Euphyllin má analgetický, bronchodilatační účinek, zlepšuje krevní oběh a prokrvení vnitřních orgánů. Proto je elektroforéza s euphyllinem široce používána k léčbě plicních, cévních, neurologických a jiných onemocnění..

Elektroforéza vápníku

Je předepsán pro bronchitidu, neuralgii, neuritidu, myositidu. Nejčastěji se elektroforéza vápníku používá v ortopedii k doplnění relativních a absolutních ztrát vápníku. Účinek vápníku na tělo:

 • detoxikace;
 • antialergický;
 • hemostatický;
 • protizánětlivý;
 • posílení krevních cév a snížení jejich propustnosti.

Používá se při léčbě zánětlivých onemocnění dýchacích cest, s bronchiálním astmatem, očních patologií.

Většina elektroforézy se provádí galvanickou metodou, tj. jednoduše se na pokožku aplikují elektrody s podložkou impregnovanou léky. Jaká technika (límec, opasek, podle Shcherbaka nebo Ratnera) však závisí na diagnóze a lokalizaci patologického zaměření. Volbu metody obvykle stanoví ošetřující lékař (nebo fyzioterapie v nepřítomnosti lékaře).

Iontové reflexy podle Shcherbaka

 • předepsané pro hypertenzi, neurózy, žaludeční vřed a duodenální vřed.

Iontový límec

 • účinné při léčbě kraniocerebrálních traumat, neuróz, hypertenze, poruch spánku atd..
 • používá se při léčbě zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů a různých poruch sexuálních funkcí.

Obecná elektroforéza (Vermelova metoda)

 • metoda je nejúčinnější při léčbě hypertenze, aterosklerózy, kardiosklerózy, neurózy, migrény atd..

Bourguignonova elektroforéza (orbitálně-okcipitální)

 • postup je předepsán k léčbě neuritidy lícního nebo trigeminálního nervu, jakož i vaskulárních, traumatických a zánětlivých procesů v mozku.
 • používá se při léčbě cévních, zánětlivých a traumatických patologických stavů mozku, žaludečních a duodenálních vředů, metabolických poruch.

Ratnerova elektroforéza

 • používá se k léčbě poruch oběhu v krční páteři, při léčbě mozkové obrny a k obnovení normálního fungování orgánů po porodu u dětí.

Účinnost

Některé ženy jsou skeptické ohledně fyzikální terapie během těhotenství, po ní. Mnozí věří, že se jedná o zcela zbytečné postupy, které vyžadují jen čas. Ve skutečnosti byla prokázána účinnost fyzioterapie. Je použitelný nejen v kombinaci s léky, ale také jako samostatná léčba v případech, kdy jsou léky kontraindikovány, například během těhotenství. Co dostane pacient při absolvování kurzu?

 • Snižování křečí a bolesti.
 • Zvyšte imunitu.
 • Zlepšení krevního oběhu.
 • Úplné uzdravení v co nejkratším čase, zejména pokud byly kromě fyzioterapie použity také léky.
 • Snižování počtu užívaných drog nebo jejich úplné opuštění.
 • Žádné vedlejší účinky.

Fyzioterapie během těhotenství je také použitelná jako prevence. Ženy, které se během období těhotenství účastnily fyzioterapeutických sezení, zaznamenaly méně komplikací během těhotenství, během porodu a po nich.

UHF při léčbě sinusitidy

UHF pro sinusitidu doporučují lékaři při předepisování fyzioterapie spolu s metodami, jako je například UFO (ultrafialové záření).

V mnoha případech UHF (ultravysoké frekvence) pomáhá rychle zmírnit zánět dutin, stimuluje zvýšení imunity pacienta.

UHF je považován za jeden z nejúčinnějších způsobů léčby nachlazení..

Jak tento postup funguje?

Tato metoda má poměrně vysokou dostupnost. UHF sezení je chápáno jako kurz léčby pacienta elektrickým proudem, který má ultravysoký elektromagnetický potenciál, který vytváří pole, které na pacienta působí.

Frekvence signálu je volena tak, aby účinek elektrického pole na člověka vytvořil tepelně terapeutický účinek.

UHF zařízení jsou stacionární a přenosná, jsou vybavena mnoha okresními poliklinikami.

Instalace může mít na pacienta následující účinky:

 1. Odstranění bolestivosti dutin.
 2. Odstranění zánětlivého procesu.
 3. Edém klesá v důsledku normalizace vaskulární funkce.
 4. Stimuluje se místní imunita.
 5. Rychlost regenerace postižených tkání se prudce zvyšuje.
 6. Zvyšuje se ochrana těla pacienta na úrovni buněk.
 7. Zpomaluje pronikání toxinů, které vznikají v místě zánětu, do krve.

Všechny tyto jevy se objevují v důsledku působení vysokofrekvenčního elektrického pole, když ihned po zapnutí UHF aparátu začíná expanze kapilár v místě léze..

To zlepšuje cirkulaci krevní plazmy, normalizuje tok lymfy. Po relaci UHF po dobu 2 dnů zůstává tón cévních stěn zvýšen, kapilární propustnost se prudce zvyšuje.

Dochází k optimalizaci metabolismu tkání, produkty zánětu rychleji opouštějí tělo pacienta.

Nevýhody a výhody UHF

Hlavní výhodou této terapeutické techniky je zrychlení dodávky léčiva do místa zánětu v důsledku zvýšení rychlosti metabolických procesů a zvýšení buněčné propustnosti..

To vám umožní snížit dávku použitého léku nebo výrazně snížit průběh léčby. U této metody léčby pacient nepociťuje žádnou bolest ani nepohodlí.

Pod vlivem UHF jsou fagocyty ostře aktivovány, což zvyšuje imunitu pacienta. Tím se zabrání tomu, aby se zánět stal chronickým, a sníží se riziko relapsu. Metoda je relativně levná.

Proceduru může předepsat terapeut nebo otolaryngolog.

Hlavní nevýhodou UHF je skutečnost, že použití pouze tohoto postupu k léčbě sinusitidy je téměř nemožné.

Tato metoda by měla být zahrnuta do komplexu opatření k odstranění onemocnění u pacienta spolu s užíváním antibiotik a protizánětlivých léků..

Kontraindikace

Fyzioterapie během těhotenství je zcela bezpečná, pouze pokud neexistují žádné kontraindikace. Postupy jsou velmi účinné a jsou předepsány každému, kdo nemá:

 • duševní poruchy;
 • jakákoli intenzita děložního krvácení;
 • onkologická onemocnění.

Pokud neexistují žádné kontraindikace, bude fyzioterapie kdykoli prospěšná. Můžete také absolvovat kurz po porodu, abyste snížili riziko možného zánětu a rychle se zotavili..

Jsou všechny postupy bezpečné?

Dnes existuje mnoho typů fyzioterapie. Ale ne všechny z nich budou mít prospěch budoucím matkám, některé by měly být používány s opatrností a pouze pod dohledem lékaře. Pokud chcete podstoupit fyzioterapii sami, nejprve se poraďte s gynekologem, který vede vaše těhotenství..

Dále vám doporučujeme seznámit se s absolutně bezpečnými postupy a těmi, s nimiž je třeba zacházet opatrně..

Co je fyzioterapie, jaké postupy s ní souvisí?

Odvětví medicíny, které studuje terapeutický účinek přírodních faktorů na lidské tělo, se nazývá fyzioterapie. To zahrnuje:

 1. Magnetoterapie. Magnetické impulsy působí přímo na postižené orgány a tkáně. Indukční vibrace pronikají několik centimetrů hluboko do pokožky a zlepšují průtok krve.
 2. Elektroforéza. Postup spočívá v použití elektrického proudu v kombinaci s léky v místech zánětu. Nabité ionty působí na měkké tkáně, což umožňuje postupné vstřebávání léku do krevního řečiště. Účinné látky léčiva tedy neovlivňují játra, ledviny a gastrointestinální trakt..
 3. Ultrazvuková léčba. Pomáhá změkčovat adheze a zlepšovat krevní oběh. Ultrazvuk působí na tkáně a vytváří účinek mikromasáže buněk.
 4. Využití ultrafialových paprsků (fototerapie). UV ošetření pomáhá eliminovat bakterie na sliznicích a pokožce.
 5. Ruční masáž. Pomáhá zbavit se syndromu bolesti nebo významně snížit jeho projev.

Vystavení elektrickému šoku

Fyzioterapie během těhotenství vystavením stálému elektrickému proudu se používá velmi často. Tento postup pomáhá výrazně snížit dávku předepsaného léku. Když jsou léčivé látky vystaveny proudu, pronikají do tkání rychleji a lépe, což urychluje zotavení.

U budoucích matek se často používá elektroforéza. Tato metoda se používá hlavně k prevenci potratu a předčasného porodu. Magnesia se používá jako léčivé řešení. Ionty hořčíku tedy ovlivňují hladké svaly dělohy, odstraňují z nich tón. Tento postup je bezpečný pro matku i dítě..

Elektroforéza vápníku se používá v pozdním těhotenství k přípravě ženy a plodu na porod.

Endonazální elektroforéza, stejně jako galvanizace, se používá pro těžkou toxikózu a gestózu. Galvanizace je přenos malého proudu tělem ženy. Procedura je bezpečná a bezbolestná, v postižených oblastech můžete cítit pouze sálavé teplo a mírné brnění.

Elektrosleep se používá u žen s gestózou v posledním trimestru těhotenství, kdy se patologie projevila silným edémem, vysokým krevním tlakem a změnami hodnot v moči a krevních testech, které nebyly lepší.

Fyzioterapie během těhotenství zakázána

Jak již bylo zmíněno, existují techniky, které jsou přísně zakázány pro mladé matky. Naštěstí jich není tolik..

Magnetický náraz

Tento typ fyzioterapie má protizánětlivé, dekongesční, sedativní a analgetické účinky. Během těhotenství není kdykoli povoleno používat ani místní zdroje střídavého nebo konstantního magnetického pole, například na klouby rukou a nohou..

Mikrovlnná terapie

Je lepší bojovat proti onemocněním během těhotenství bez použití této metody fyzioterapie.

Mikrovlny, pronikající do tkání, mohou také ovlivnit vyvíjející se plod. Důsledky takového vlivu nejsou plně pochopeny..

Baroterapie

Celý kurz baroterapie je 10 sezení. Tato terapie je předepsána v případě zpoždění nitroděložního vývoje dítěte. Baroterapie pomáhá nejen zlepšit krevní oběh, ale také tvorbu nových krevních cév a drobných kapilár u dítěte a v placentě.

Baroterapie je účinek nízkého nebo vysokého atmosférického tlaku na tělo. Postup je bezpečný pro nastávající matku a plod.

Masáž

Masáž je zaměřena na uvolnění vazů a svalů, což je pro těhotné ženy tak důležité. Neustále rostoucí břicho způsobuje bolesti dolní části zad, stagnace tekutin vede k nepohodlí v nohou a pažích, začínají běhat husí kůži, “může dokonce napnout sval. Lze masáž provádět během těhotenství? Je to možné, ale pouze v určitých oblastech - nohy, paže, hlava, zadní část hlavy a krk. Je absolutně nemožné masírovat záda, zejména ve druhém a posledním trimestru..

Pokud mluvíme o anticelulitidové masáži, nejdříve se poraďte s odborníkem, protože k tomuto postupu je třeba přistupovat s maximální opatrností.

Ošetření, která neublíží

Při přepravě dítěte je nutné ke každému postupu přistupovat opatrně. Koneckonců, ne každý přinese požadovaný účinek, ale je docela schopný ublížit mladé matce. Nechtěně můžete dokonce přijít o dítě.

Elektrický šok

U žen v „zajímavé“ poloze se zpravidla používá účinek stejnosměrného elektrického proudu. Pomocí této metody fyzioterapie je možné zvýšit příjem léčivých látek do tkání a terapeutická dávka bude výrazně nižší než dávka, která by byla předepsána při jiné metodě zavádění léku do těla.

Elektroforéza během raného těhotenství je předepisována poměrně často, stejně jako s hrozbou předčasného porodu po 21 týdnech těhotenství. V takových situacích se magnézie používá jako léčivé řešení. V minimálních koncentracích ionty hořčíku pod vlivem elektrického proudu pronikají do tkání a uvolňují tón hladkých svalů dělohy. Jedná se o naprosto neškodný postup pro dítě. Elektroforéza vápníkem se používá k přípravě těla ženy na porod na konci třetího semestru.

U těžké toxikózy během těhotenství se používá endonazální elektroforéza a galvanizace. Galvanizace je metoda fyzioterapie, při které malý elektrický proud prochází speciálními elektrodami na lidském těle. V době zákroku žena pociťuje jen mírné teplo a brnění v místech aplikace.

Elektrospánek je účinek impulzních proudů na mozkovou kůru. Fyzioterapie se používá při komplexní léčbě gestózy ve třetím trimestru, kdy dochází ke zvýšení tlaku, otokům a změnám v klinických testech krve a moči.

Baroterapie

Tato metoda zahrnuje účinek vysokého nebo nízkého atmosférického tlaku na tělo. V porodnické praxi se hypobarické okysličování používá v situacích, kdy dítě zaostává v růstu dělohy. Baroterapie zlepšuje krevní oběh, dokonce i vývoj nových malých cév - kapilár, včetně placenty. Celý kurz vyžaduje alespoň 10 sezení.

Těhotenská masáž

Hlavní činností postupu je uvolnění svalů a vazů. To je důležité pro těhotné ženy, protože zvětšující se břicho zatěžuje dolní část zad a dokonce i menší otoky na nohou a pažích mohou způsobit nepohodlí, parestézii - „běhání.“ Mnoho žen si klade otázku, zda je během těhotenství možná masáž. Je povoleno používat jak hardware, tak manuální, ale na určitých částech těla - na nohou, pažích, hlavě a zadní části hlavy. Z masáže zad, zejména ve druhém a třetím trimestru, bude třeba upustit. K anticelulitidě je třeba přistupovat velmi opatrně..

Fyzioterapie pro další nemoci během těhotenství

Při komplexní léčbě rýmy a sinusitidy se používá ultrafialové záření, UHF terapie a laserové záření. Ten může žena doma použít..

Pokud těhotná žena trpí bronchiálním astmatem nebo chronickou bronchitidou, v době exacerbace onemocnění lze na určité segmenty hrudníku použít fonoforézu a elektroforézu, stejně jako inhalace s léčivými roztoky.

Další nemoci a fyzioterapie

Laserové záření, ultrafialové záření a terapie UHF se používají při komplexní léčbě sinusitidy a rýmy u těhotných žen. První typ postupu lze dokonce použít samostatně doma.

Inhalace s léky, elektroforéza a fonoforéza jsou užitečné pro úlevu během období exacerbace bronchitidy a bronchiálního astmatu. Je možné během těhotenství fyzioterapii ve formě inhalací s určitým lékem, řekne vám to pouze lékař. Ani jednoduchý solný roztok se nepoužívá bez konzultace s gynekologem vedoucím k těhotenství..

Indikace pro elektroforézu u dospělých

Léčivá elektroforéza je široce používána v komplexní terapii neurologických, terapeutických, chirurgických, gynekologických onemocnění a také v traumatologii, pediatrii a zubním lékařství. Fyzioterapii lze předepisovat opakovaně a elektroforéza nemá žádná konkrétní časová omezení.

Onemocnění dýchacích cest

 • bronchiální astma;
 • zápal plic;
 • akutní a chronická bronchitida;
 • bronchiektázie;
 • tracheitida;
 • zánět pohrudnice;

Nemoci orgánů ORL (ucho, krk, nos)

 • rýma;
 • zánět hltanu;
 • zánět mandlí;
 • otitis;
 • zánět vedlejších nosních dutin;
 • čelní;

Nemoci gastrointestinálního traktu

 • zánět žaludku;
 • peptický vřed a 12 duodenální vřed;
 • cholecystitida;
 • pankreatitida;
 • kolitida;

Nemoci kardiovaskulárního systému

 • hypertenze 1 a 2 stupně;
 • hypotenze;
 • ateroskleróza;
 • angina pectoris;
 • phlebeurysm;
 • fibrilace síní;
 • endarteritida;

Nemoci urogenitálního systému žen a mužů

 • pyelonefritida;
 • cystitida;
 • uretritida;
 • prostatitida;
 • endometrióza;
 • adnexitida;
 • endometritida;
 • cervicitida;
 • vaginitida;
 • neuritida;
 • neuralgie;
 • radikulitida;
 • migréna;
 • neurózy;
 • intervertebrální kýla;
 • nespavost;
 • plexitida;
 • poranění mozku a míchy;
 • paréza a paralýza;
 • ganglioneuritida;

Nemoci pohybového aparátu

 • osteochondróza;
 • osteoartróza;
 • artritida a polyartritida;
 • spondylóza;
 • vykloubení a zlomeniny;
 • společná kontraktura;

Onemocnění endokrinního systému

 • popáleniny;
 • akné (akné);
 • seborrhea;
 • jizvení;
 • psoriáza;
 • trofické vředy;
 • proleženiny;
 • dermatitida;
 • folikulitida;
 • furunkulóza;
 • iridocyklitida;
 • uveitida;
 • zánět spojivek;
 • blefaritida;
 • keratitida;
 • optická atrofie.
 • stomatitida;
 • zánět dásní;
 • paradentóza;
 • periodontální onemocnění;
 • pooperační rány;
 • pooperační jizvy.

K typům fyzioterapie je třeba přistupovat opatrně

Navzdory skutečnosti, že předepsané typy jsou označovány jako bezpečné, mělo by se ke každému přistupovat opatrně a pouze po vyšetření gynekologem.

Terapie, které se nedoporučují ve druhém a třetím trimestru, zahrnují vodoléčbu a bahenní terapii. Do konce prvního trimestru by tyto typy léčby měly být používány s extrémní opatrností, s ohledem na všechna možná rizika.

Existují však také typy fyzioterapie, které jsou pro budoucí matky zcela kontraindikovány. Naštěstí existuje malý seznam takových, ale každá žena během těhotenství musí vědět, co ji může ohrozit..

Mechanismus účinku

Při provádění elektroforézy vstupují všechny léčivé látky do těla nastávající matky ve formě kladně nebo záporně nabitých iontů. Většina léčiva je zadržována v kůži a podkožním tuku a tvoří depot. Lék vstupuje do těla postupně, což vysvětluje dlouhodobý účinek elektroforézy..
Elektroforéza se provádí pomocí speciálního přístroje, který generuje určitou sílu proudu. Léčivá látka se rozpustí ve speciální lázni ve fyziologickém roztoku a zahřeje se na tělesnou teplotu. Hotový výrobek se nanese na těsnění. Podložka se aplikuje přímo na pokožku pacienta, poté se k tkáni připojí elektrody.

Magnetická terapie

Tato fyzioterapie je dobrá, protože zmírňuje otoky, snižuje bolest, má protizánětlivé vlastnosti a má sedativní účinek. Zdálo by se, že to je vše, co těhotná žena potřebuje! Ale ne všechny účinky konstantního nebo střídavého magnetického pole jsou extrémně kontraindikovány pro nastávající matky a děti. Nepoužívejte ani malé prsteny, náramky na nohy a paže.

Elektroforéza doma

Chcete-li provést postup doma, je nutné zakoupit přístroj se všemi dalšími prvky a rozpouštědlem (solný roztok), kde budou přidány určité léky.

Před použitím zařízení byste se měli poradit s lékařem, který sleduje stav těhotné ženy. Musí nastávající matce vysvětlit, jak správně postupovat, aby se minimalizovaly škodlivé účinky proudu a drog na dítě..

Stručně řečeno, můžeme říci, že je možné, aby těhotné ženy podstoupily takový postup jako elektroforéza. Během všech manipulací byste však měli být opatrní a přísně dodržovat pokyny, abyste nepoškodili dítě..

Kryoterapie

V žádném případě není povolen účinek nízkých teplot na tělo těhotné ženy. Ví to nejen každý lékař, ale měla by tomu rozumět i každá žena v zajímavém postavení..

Některé z terapií zakázaných během těhotenství pomohou rychleji obnovit ženské tělo po porodu. Nelze se však uchýlit k jedinému postupu, dokonce ani během těhotenství, bez zvláštních doporučení a pokynů. Specialista posoudí všechna možná rizika, počínaje průběhem těhotenství, a řekne, zda je možné uchýlit se k určitým postupům.

Metodologie

Podstata postupu spočívá v umístění léčiva (roztoku nebo gelu) kolmo na pohyb elektrického proudu, tj. Mezi elektrodou a povrchem lidské kůže. V závislosti na způsobu aplikace elektrod a způsobu podávání léčiva se rozlišuje několik metod elektroforézy léčiva..

Galvanické (perkutánní) - polštářky z gázy nebo filtračního papíru jsou impregnovány léčivým roztokem, který je umístěn na tělo pacienta z opačných stran patologického ohniska, aby se vytvořilo pole, ve kterém se bude léčivá látka pohybovat. Elektrody jsou umístěny uvnitř těsnění a nahoře jsou pokryty ochrannou fólií;

Zásobník - do speciální nádoby (zásobníku), která je již vybavena elektrodami, se nalije požadovaný objem léčivého roztoku. Pacient ponoří nemocnou část těla (paže nebo nohu) do kapaliny;

Dutina - roztok léku se vstřikuje do dutých orgánů (žaludek, močový měchýř, konečník, pochva, děloha), jedna z elektrod je umístěna tam a druhá je umístěna na povrchu těla;

Intersticiální - lék se podává orálně (ústy) nebo injekcí, po které se elektrody umístí do oblasti patologického ohniska. Intersticiální elektroforéza je nejúčinnější při léčbě respiračních onemocnění (bronchitida, laryngitida, tracheobronchitida atd.)

Mezi přísné kontraindikace použití elektroforézy patří:

 • chronické srdeční onemocnění zhoršené arytmiemi a srdečním selháním;
 • onkologické procesy v jakékoli fázi;
 • problémy s krvetvorbou (nadměrné zesílení krve nebo zvýšené krvácení);
 • všechny typy cyst;
 • vzhled polypů na těle a děloze před jejich odstraněním chirurgickým zákrokem;
 • období zotavení po potratu;
 • komplikace způsobené onemocněními pánevních orgánů, které vedou k výskytu hnisavých lézí;
 • řada kožních onemocnění nebo poškození kůže v místech kontaktu s elektrodami;
 • kondylomy a papilomy.

Omezení použití metody jsou zavedena také v následujících případech:

 • období těhotenství;
 • plicní patologie;
 • těžká onemocnění endokrinního systému;
 • chronický průběh cholelitiázy nebo urolitiázy.

Kromě toho existují obecné kontraindikace fyzioterapie způsobené strukturálními rysy těla:

 • nesnášenlivost dokonce slabých výbojů elektrického proudu;
 • nachlazení;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • tuberkulóza a jakákoli forma hepatitidy;
 • akutní selhání jater nebo ledvin;
 • pohlavní choroby;
 • drogová nebo duševní závislost.

Fyzioterapie existuje již dlouhou dobu. Fyzioterapie během těhotenství byla před 20 lety zakázána. V nemocnicích byly přístroje zakoupeny již dávno, což těhotným pacientkám neumožňovalo provádět procedury. U takových starých zařízení bylo velmi velké množství kontraindikací..

Těhotenství a fyzikální terapie jsou dnes kompatibilní. Existuje obrovský výběr moderních fyzioterapeutických přístrojů, které se používají k léčbě různých gynekologických a porodnických patologií..

Jsou co nejbezpečnější, protože nemají negativní vliv na tělo těhotné ženy, na rozdíl od předchozích starých modelů..

Climax je patologická změna v těle spojená se stárnutím. Vyskytuje se u žen ve věku od 30 do 50 let. Existuje několik typů klimakterického syndromu a skupiny projevů. Diagnostiku a léčbu provádí gynekolog a další úzcí odborníci.