Vše o cvičení pro děložní myomy

Děložní fibroidy jsou u žen poměrně častou patologií. Jedná se o poměrně specifické onemocnění, které se projevuje jako benigní nádor ve svalových tkáních dělohy. Mnoho lidí se zajímá o to, zda jsou sporty povoleny pro děložní myomy. V některých případech jsou nejen nejen zakázány, ale také nezbytné. Existují speciální komplexy zaměřené na léčbu této nemoci..

Příznaky děložních myomů

Je poměrně obtížné určit přítomnost nádoru samostatně. Fibroidy také není snadné diagnostikovat. Může projít úplně bez příznaků nebo se projevit známkami, které žena může považovat za normu. K prokázání onemocnění je nutné vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • dlouhá a silná menstruace;
 • bolest v dolní části břicha nebo dolní části zad;
 • poruchy trávicího a urogenitálního systému;
 • porušení funkčnosti dělohy;
 • častá zácpa.

Nezapomeňte na tyto příznaky. Pokud si je všimnete, navštivte svého lékaře.

Sportovní a děložní myomy

Ne každá aktivita s tímto problémem bude užitečná. Některá zatížení mohou vést k různým komplikacím nebo způsobit poranění myomatózních uzlin, což bude vyžadovat jejich odstranění. Proto je důležité vědět, jaká cvičení lze provádět s děložními myomy..

O něco dříve odborníci trvali na úplném odmítnutí sportovních aktivit s myomem dělohy, ale dnes je často doporučují. Aktivní životní styl pomáhá předcházet rozvoji mnoha patologických stavů, včetně uzlin myomu.

Sportování s děložními myomy není kontraindikováno, pouze je důležité vědět, která cvičení budou užitečná a která mohou být škodlivá. Než se budete věnovat gymnastice nebo jiným činnostem, poraďte se s lékařem.

Povolená fyzická cvičení pro děložní myomy

Při absenci různých porušení a komplikací a souhlasu lékaře jsou povoleny určité typy zátěží. Plavání je prospěšné, protože posiluje všechny svaly a zlepšuje fungování trávicího systému a mnoha dalších systémů. Povolené typy zatížení jsou také následující:

 • Pilates. Jeden z nejlepších typů aktivit, který trénuje hluboké svaly plynulým tempem bez náhlých pohybů. Taková gymnastika nevyvolává nadměrné zatížení pánevních orgánů, proto je povolena.
 • Fyzioterapie. Nejbezpečnější možnost. Jaká cvičení lze provést s děložními fibroidy, by měl rozhodnout lékař a zvolit komplex individuálně.
 • Ranní cvičení. Lze to provádět každý den pomalým tempem. Cvičení zahrnuje jednoduché pohyby, které by neměly zahrnovat cviky na břicho, tlaky a dřepy.
 • Dýchací cvičení. Také skvělá volba pro tuto nemoc. Pomáhá zbavit se nadváhy, odstraňuje vše zbytečné, zlepšuje fungování těla. Bodyflex je dobrá volba..
 • Aqua aerobik. Umožňuje vám zhubnout, relaxovat, posílit tělo. Je však důležité vyhnout se náhlým pohybům a skokům..
 • Jóga. Jeho výhodou je plynulé a klidné tempo, takže zatížení je přijatelné. Jóga však může být kontraindikována pro středně velké nádory rostoucí na pediklu.
 • Bubnovského cvičení. Cvičení podle Bubnovského pro děložní myomy naznačují speciální techniku ​​zaměřenou na posílení svalů dělohy, která má příznivý účinek na léčbu.
 • Běh. Lze jej vyřešit v případech, kdy je nádor malý. V tomto případě by tempo běhu mělo být pomalé..

Mnoho druhů zátěží je navíc kontraindikováno. To platí zejména tehdy, když je velikost tumoru významná a jeho struktura je specifická. Samy o sobě jsou děložní myomy poměrně závažnou patologií, proto je před zahájením výuky nutné poradit se s lékařem.

Za přítomnosti této patologie jsou zakázány následující typy aktivit:

 • Zvedání závaží. Velké váhy vytvářejí určitý tlak na pánevní orgány, což může zhoršit patologii.
 • Cvičení s váženými obručemi - naplněné pískem, vybavené masážními prvky. Tlak může také věci zhoršit..
 • Cvičení pro tisk. Rovněž jsou zakázány různé výtahy a kroucení, protože zvyšují teplotu v malé pánvi, což je negativní faktor.

V každém případě, před námahou, bez ohledu na jejich typ, je důležité poradit se s lékařem..

Kegelova cvičení pro děložní myomy

Gymnastika s děložními myomy by měla být užitečná a bezpečná. Vynikající výsledky jsou získány tréninkem intimních svalů vyvinutým gynekologem Kegelem. Cvičení se provádějí v následujícím pořadí:

 • Po dobu deseti sekund rychle vymačkejte a uvolněte vaginální svaly.
 • Pak musíte na pět sekund stlačit a uvolnit svaly a poté si udělat pětisekundovou pauzu.
 • Poté stlačte svaly, zajistěte je na 20 sekund a odpočiňte si. Postupně by měl být tento čas prodloužen na dvě minuty..

Do komplexu můžete také přidat následující podobná cvičení:

 • Provádění tlačení, připomínající vytlačování plodu během porodu.
 • Kontrakce vaginálních svalů rychlým tempem.
 • Natáhněte svaly co nejvíce, jako byste se snažili kontrolovat močení.

Taková cvičení jsou vynikající pro děložní myomy a zlepšují krevní oběh, což má také příznivý účinek na terapii a zabraňuje stagnaci krve. Růst fibroidů se zastaví a zvyšuje se šance na příznivou prognózu.

Cvičení pro děložní myomy podle Bubnovského metody

Dobré výsledky jsou získány metodou léčby myomatózních uzlů, která umožňuje použití speciálních simulátorů. Tento typ se nazývá kinezioterapie..

Hlavním cílem této techniky je aktivovat svaly, které jsou umístěny hluboko. S aktivním tréninkem se zlepšuje proces krevního oběhu, což umožňuje nasycení orgánů a tkání živinami. Metoda má také příznivý účinek na chrupavku, umožňuje zabránit stagnaci svalů a tím zlepšit jejich práci..

Lékař spojuje fibroidy se skutečností, že ve svalech pánevního dna a perineu není žádná fyzická aktivita, kterou potřebují. Onemocnění je také negativně ovlivněno svalovou slabostí tisku a dolní části zad. Hlavním úkolem kinezioterapie je vypracovat potřebné svaly, což má příznivý vliv na terapii..

Cvičení opravdu funguje skvěle a umožňuje vám dosáhnout vynikajících výsledků v léčbě..

Nabízíme vám sledování videa o cvičeních Dr. Bubnovského.

Cvičení jógy pro děložní myomy

Jóga může být pro fibroidy velmi prospěšná. Formuje nejen pružnost a tonus celého těla, ale také trénuje hluboké svaly pánve a pomáhá zlepšit emoční stav. Jedním z nejlepších cviků na toto onemocnění je nácvik břišního dýchání:

 • Při vdechování si hladce nafoukněte břicho..
 • Při výdechu jej také plynule vtáhněte..

Toto cvičení lze provádět ve stoje, vleže, vsedě. Pomáhá pracovat na břišních svalech bez zhoršení průběhu onemocnění..

Existuje další skvělé cvičení:

 • Sedněte si na židli, ohněte záda, položte dlaně tak, aby v dolní části břicha tvořily trojúhelník.
 • Při výdechu narovnejte záda a přitlačte prsty na břicho.
 • Při nádechu polohu zafixujte a potom se jemně ohněte do výchozí polohy a ohněte záda.

Mějte na paměti, že stresové situace negativně ovlivňují stav myomů. Proto je důležité ovládat svůj emoční stav a pracovat na sobě psychologicky. Pokud cvičení vyvolává bolest a nepohodlí, přestaňte s tím..

Další léčba děložních myomů

V některých případech vyžadují myomy lékařskou manipulaci. Z nich lze použít následující:

 • Embolizace cév, které napájí myomatózní uzliny. Tento postup utěsňuje cévy napájející myomatózní uzliny, a proto nádor umírá kvůli nedostatku živin a kyslíku. Postup nezahrnuje řezy. Fibroidní uzliny se rozpadají po dlouhou dobu, během prvních šesti měsíců klesají téměř čtyřnásobně. Poté, co nádor může projít genitálním traktem. Tento jev je možný, pokud je uzel umístěn v blízkosti děložní dutiny..
 • Chirurgické odstranění myomatózních uzlin. Pokud je velikost uzlu malá, odstraní se pouze nádorová tkáň. V některých případech se provádí hysterektomie - odstranění dělohy spolu s myomatózními uzlinami.
 • Cílená ultrazvuková ablace děložních fibroidů. Neinvazivní léčba. Zaměřený ultrazvukový paprsek je směrován do myomového uzlu, díky čemuž se nádorový stroma zahřívá a buňky uzlu umírají.

Během rehabilitačního období po neinvazivních metodách léčby musí žena dodržovat řadu omezení, mezi něž patří:

 • v kritických dnech se nedoporučuje používat tampony;
 • zdržet se pohlavního styku po dobu nejméně 14 dnů;
 • musíte vypít dostatečné množství čisté vody denně;
 • je třeba se vyhnout vysokým teplotám - po určitou dobu nenavštěvujte saunu, parní lázeň, solárium.

Během rehabilitačního období po intervenci lze také ukázat speciální cvičení, která pomohou rychleji se zotavit a zabrání opětovnému výskytu děložních fibroidních uzlin.

V každém konkrétním případě musí lékař určit, zda je zásah nutný nebo od něhož lze upustit. Cvičení může být skvělým doplňkem terapie. Doporučujeme sledovat několik dalších videí na toto téma..

Cvičení pro děložní myomy

Při léčbě děložních fibroidů - benigního nádoru myometria - se používá celá řada technik. Základem terapie je příjem hormonů - látek, které přispívají k rychlé regresi uzliny. Podle indikací se provádí operace - excize fibroidů nebo zastavení průtoku krve. Ale všechny tyto metody zahrnují agresivní a někdy docela traumatizující zásah do ženského těla. Existují i ​​jiné způsoby, jak problém vyřešit?

Mezi všemi alternativními metodami léčby onemocnění reprodukční sféry si zaslouží zvláštní pozornost gymnastika. Některá speciální cvičení pro děložní myomy jsou předepsána lékařem, jiná jsou vybrána ženou nezávisle na základě schopností těla. Je důležité si uvědomit, že je nepravděpodobné, že by se školení samo o sobě zbavilo nádoru, ale určitě zlepší celkový stav, pomůže posílit imunitu a vyrovnat se s některými nepříjemnými příznaky této zákeřné nemoci..

Jak cvičení ovlivňuje růst uzliny myomu

Pokud jde o cvičení s fibroidy, je důležité pochopit jednu věc: zázrak se nestane. Terapeutická gymnastika, jóga, Pilates - všechny tyto metody jsou rozhodně prospěšné pro zdraví a zvyšují celkový tonus těla, ale je nepravděpodobné, že by ženu zcela zbavily problému.

Myom je nádor, proliferace svalových vláken a vláken pojivové tkáně, tvorba v těle dělohy. Nejedná se o zánětlivý infiltrát, který zmizí po stimulaci obranyschopnosti těla. Toto není cysta, která ustoupí, když se obnoví hormonální hladina. Myom je hustá svalová formace a ani během terapie uzel nezmizí, ale pouze významně klesá jeho velikost. Jediným způsobem, jak se zbavit zaručené formace, je chirurgický zákrok. Dříve v jednom z článků jsme zvážili všechny výhody a nevýhody různých typů operací k odstranění myomatózních uzlů.

Chirurgická léčba myomů je zpravidla zaručena, že uvolní ženu z nádoru. Taktika léčby se však volí v závislosti na velikosti a lokalizaci myomatózních uzlin..

Proč se tedy ženy snaží léčit myomy cvičením a dokonce mluví o tom, jak to pomáhá? Pokud studujete recenze návštěvníků center jógy a dalších sportovních míst, můžete vidět, že pravidelné cvičení výrazně zlepšuje celkový stav a pomáhá vyrovnat se s nepříjemnými příznaky nemoci. Mnoho žen říká, že pilates, jóga a dokonce i dechová cvičení vedou k regresi nádoru, ale je poměrně obtížné tato tvrzení potvrdit..

Analýza anamnézy těchto pacientů často ukazuje, že fibroidy se po pravidelném cvičení skutečně zmenšují, někdy tomu však předcházelo těhotenství a porod, prodloužené kojení a další faktory. Pozitivní recenze na rehabilitační gymnastiku často pocházejí od žen ve věku 45-50 let, tj. Blízko menopauzy. Jak víte, při vstupu do menopauzy u mnoha pacientů se myom vyřeší sám bez jakéhokoli zásahu do tohoto procesu. U žen v reprodukčním věku nedošlo po terapeutických cvičeních k významným změnám.

Jak cvičení skutečně ovlivňuje stav uzlu myomu??

Uvažujme o některých aspektech:

  Pravidelné cvičení zesílí a posílí vaše břišní svaly. Silné břišní svaly pomáhají udržovat dělohu a další pánevní orgány na místě a zabraňují jejich posunutí v důsledku tlaku velkých uzlin. Toto tvrzení platí také pro svaly perinea, které jsou posilovány Kegelovými cviky;

Cvičení Dr. Kegela posilují svaly perinea, pomáhají jim získat pevnost a pružnost.

Správná výživa a aktivní životní styl pomáhají ženě stabilizovat hormonální hladiny.

Pozitivní účinek cvičení je pozorován hlavně u malých myomů (do 2,5-3 cm). Takové uzly se mohou zmenšit v průměru a vrátit se ke klinicky nevýznamným parametrům. Na tomto pozadí zmizí nepříjemné příznaky nemoci. Normalizuje se menstruační cyklus, trvalé bolesti v podbřišku se zmenšují nebo mizí a riziko náhlého krvácení klesá. Není divu, že mnoho žen dobře mluví o gymnastice jako o alternativní terapii..

Fyzická aktivita povolená pro děložní myomy

Cvičení a techniky užitečné pro benigní nádory dělohy:

 • Jóga (s omezeními na některé asany);
 • Pilates v příjemném rytmu;
 • Kineziterapie podle Bubnovského metody;
 • Některé prvky rehabilitační gymnastiky;
 • Kegelova cvičení pro trénink svalů pánevního dna;
 • Koupání v bazénu nebo na otevřené vodě (bez použití sauny a dlouhého pobytu na slunci).

U onemocnění reprodukčního systému ženy je plavání v bazénu velmi užitečné.

Téměř všechna tato cvičení lze po sledování tréninkového videa provádět doma, ale pro začátečníka je lepší přihlásit se ke speciálnímu programu. Některá fitness centra a lékařské instituce dnes nabízejí sportovní aktivity pro klienty s poruchami reprodukce (včetně myomů). Pod dohledem zkušeného trenéra bude žena schopna zvládnout klíčová cvičení a v budoucnu je bude moci opakovat doma. Pokud to uděláte sami, můžete dělat chyby, které nejen zpomalí zotavení, ale mohou také vést k rozvoji komplikací.

Další výhodou skupinových tříd je příležitost komunikovat s jinými ženami s děložními myomy. Psychologická podpora v takové situaci může být mnohem důležitější než trénink..

Kineziterapie podle metody Dr. Bubnovského

Sada cvičení vyvinutá Sergejem Michajlovičem Bubnovským je jedinečná v tom, že během tréninkového procesu se používají pouze vlastní zásoby těla bez další stimulace. Všechny kurzy se konají na speciálních simulátorech založených na antigravitačních a moderních dekompresních technologiích. Pohyby jsou snadné, bez zbytečného stresu, což je důležité zejména u žen s děložními myomy. Nádor je častěji detekován po 35-40 letech a v tomto věku není každý člověk schopen odolat vážnému stresu bez přepracování.

Důležité aspekty kineziterapie:

 • Všechna cvičení jsou vybírána individuálně pro každou osobu;
 • Intenzita tréninku se postupně zvyšuje s ohledem na pohodu ženy;
 • Sada cvičení zahrnuje práci na svalech a kloubech, v důsledku čehož se aktivuje svalová tkáň;

Specializovaná cvičení podle metody Dr. Bubnovského pomáhají aktivovat síly ženského těla v boji proti děložním myomům.

Dr. Bubnovsky spojuje vývoj myomů s nedostatečnou aktivitou svalů pánevního dna, abs a dolní části zad. Podle odborníka má studium těchto zón pozitivní vliv na stav dělohy a pomáhá eliminovat myomatózní uzliny. Při léčbě fibroidů zaujímají tato cvičení jednu z vedoucích pozic, protože vám umožňují vyrovnat se s dalšími nemocemi v oblasti ženských pohlavních orgánů..

Kegelova cvičení

Technika Arnolda Kegela je založena na tréninku svalů perinea za účelem jejich posílení. Slabá svalová vlákna a překrvení v pánevních orgánech zvyšují riziko onemocnění dělohy. Pro snížení myomatózních uzlů navrhují příznivci této techniky následující cvičení:

 • Rychle stlačte a uvolněte své vaginální svaly po dobu 10 sekund;
 • Stiskněte svaly a nechte v této poloze po dobu 5-10 sekund;
 • Při močení přerušte na několik sekund tok moči. Opakujte až 5krát.

Pro tuto gymnastiku existuje mnoho variací a takový trénink bude určitě přínosný. I když se myomatózní uzliny nesníží, bude zde šance na posílení svalů pánevního dna, což je nejlepší prevence prolapsu dělohy, inkontinence moči a dalších problémů, které na ženu po menopauze čekají.

Kegelova cvičení se nedoporučují pro cervikální myom.

Cvičení podle Kegelovy metody pro myom děložního hrdla je kontraindikováno.

Cvičení jógy bude záviset na tom, jak se myom chová. Pokud je onemocnění doprovázeno zjevnými příznaky, je cílem tréninku stabilizovat jeho růst a zabránit vzniku komplikací. Sada cvičení je založena na následujících principech:

 • Jsou vyloučeny všechny techniky, které mohou zvýšit průtok krve v děloze a způsobit růst uzliny: manipulace s břišním tiskem (nauli, uddiyana bandha, agnisara-dhauti-kriya), intenzivní účinky na pánevní oblast (mayurasana), zkroucení ásan, cvičení zvyšující tlak v břiše dutiny;
 • Pokud jsou myomy umístěny v děložním čípku, nepoužívají se techniky spojené s tréninkem svalů pánevního dna (moola bandha, ashvini mudra);
 • Důraz je kladen na statické zatížení a ásany, které vyžadují klidný výkon a soustředění.

Sada cvičení jógy pro děložní myomy je podobná těm, které se používají během těhotenství.

V případě novotvarů v děloze by měla být cvičení jógy prováděna dávkována s malým napětím..

U asymptomatického nádoru do velikosti 2 cm jsou povoleny téměř všechny asany, ale zátěž by měla být mírná, zavedení do praxe by mělo být plynulé a postupné. Doporučuje se každých šest měsíců navštívit gynekologa a podstoupit ultrazvukové vyšetření ke sledování stavu nádoru.

Zvláště zajímavý je popis techniky qigongu pro děložní myomy. Jedná se o komplex fyzických a respiračních cvičení, která pomáhají snižovat myomatózní uzliny a zlepšují celkový stav ženy. V systému Zhong Yuan Qigong je pozornost věnována otevírání energetických kanálů a aktivaci určitých bodů na těle. Používají se také metody duchovní praxe, zejména čtení manter. Podle praktikujících jogínů vysoce kvalitní práce na sobě spouští regeneraci buněk, stabilizuje hormonální hladiny, podporuje přijetí ženy svou podstatou a tím eliminuje uzliny umístěné v tkáních dělohy.

Cvičení pilates je založeno na jogových asanech. Indikace a omezení se neliší od indikací a omezení při praktikování různých praktik jógy. U fibroidů klesá zátěž svalů břišního a pánevního dna stejným způsobem a důraz je kladen na statická cvičení.

Terapeutická gymnastika a fitness

Myom dělohy ukládá vlastní omezení týkající se fitness a terapeutických cvičení - v tělocvičně nebo doma. Samostatné skupiny pro ženy jsou často organizovány ve zdravotnických střediscích, kde jsou zohledňovány možné problémy a kontraindikace.

S myomem můžete dělat:

  Léčebná gymnastika (LFK) pod dohledem trenéra. V ideálním případě - ve skupině pro pacienty trpící děložními myomy nebo jinými hyperplastickými chorobami;

U kurzů fyzikální terapie pro ženy s patologiemi reprodukčního systému je vhodné je kombinovat do specializovaných skupin.

Pro ženy, které nikdy nešportovaly, můžete začít plaváním v bazénu nebo vodním aerobikem. Zároveň byste se měli vyhnout návštěvě sauny nebo parní lázně. I když účinek vysokých teplot na fibroidy nebyl prokázán, je lepší neriskovat s těžkou menstruací. Více o dalších kontraindikacích pro myomy se dozvíte v článku: „Co nelze s děložními myomy udělat?“.

U děložního myomu nemůžete:

 • Cvičení pro tisk, včetně standardních cvičení na hubnutí, vakuum atd.;
 • Představte si „plank“ a podobně v Pilates;
 • Silový trénink se vzpíráním (nad 3 kg);
 • Tance, které vytvářejí zátěž pro břišní svaly (včetně břišních tanců);
 • Rychlý běh, náhlé pohyby, skoky;
 • Kroutit obruč s váhami.

Ženám s děložními myomy se nedoporučuje otáčet obruč váhami.

Žena bude mít prospěch z dýchacích cvičení, ale zde je třeba postupovat opatrně. Některá cvičení související s dopadem na břišní svaly jsou v této patologii kontraindikována..

Jakékoli školení týkající se zahřátí pánevních orgánů je zakázáno. Vysoké teploty stimulují průtok krve v děloze, což může vyvolat růst myomatózních uzlin.

Když nemůžete sportovat

Fyzická aktivita je zakázána za těchto podmínek:

 • Časté děložní krvácení, včetně velmi silné menstruace;
 • Těžká anémie s krvácením;
 • Intenzivní bolest v dolní části břicha;
 • Známky torze nohy nádoru nebo nekrózy uzliny (ultrazvukem);
 • Velké myomatózní uzliny s kompresí pánevních orgánů.

Nedoporučuje se pokračovat v cvičení, pokud způsobuje bolest, vede ke zvýšenému měsíčnímu výtoku nebo ke krvácení.

Obzvláště pozoruhodná je fyzická aktivita po operaci k odstranění myomů. Během prvních 1,5 měsíce se doporučuje vyhnout se jakémukoli stresu, včetně zvedání těžkých břemen. Tiché procházky po dobu asi hodiny denně jsou povoleny (pokud se cítíte dobře). V budoucnu se třídy cvičební terapie doporučují ve zvláštních skupinách s postupným zvyšováním zátěže. Po 4-6 měsících po operaci může žena sportovat jako obvykle, ale pouze pokud neexistují žádné kontraindikace. Před zahájením školení je třeba se poradit s lékařem.

Jaká cvičení lze a co nelze dělat s děložními myomy

Děložní myomy jsou patologie, které čelí mnoho žen. Každého z nich zajímá jedna otázka, je možné cvičit i během nemoci? Patologie má určité specifické rysy; projevuje se ve formě benigního nádoru, který se nachází ve svalové tkáni dělohy. Je důležité si uvědomit, že některé sporty, zejména gymnastika, budou prospěšné a budou mít pozitivní vliv na děložní svaly..

Vědci provedli řadu studií a potvrdili, že ženy, které vedou neaktivní životní styl, jsou náchylnější k tomuto onemocnění než ostatní. Existuje pro to jednoduché vysvětlení, takový životní styl může způsobit přetížení v pánevní oblasti. Při absenci cvičení nedostávají pánevní svaly povinnou zátěž, stávají se letargickými a v důsledku toho ztrácejí tón. Výsledky výzkumu vedly k vytvoření nové oblasti léčby založené na víře, že pohyb může přispět k uzdravení. Říká se jí kineziterapie.

Je sport užitečný během nemoci

Významná část sportovních aktivit s děložními myomy může vést k určitým komplikacím nebo více - k poranění myomatózních uzlin. Z tohoto důvodu je vysoce pravděpodobné, že budou muset být odstraněny. Z tohoto důvodu si musíte co nejvíce uvědomovat, která cvičení jsou povolena a která by měla být vyřazena..

Dosud se mnoho odborníků shodlo na tom, že sportování s děložními myomy je dokonce užitečné, i když jako jediný zakázal jakoukoli fyzickou aktivitu. Studie ukazují, že pokud sledujete sportovní životní styl, můžete zabránit rozvoji mnoha patologií, mluvíme o uzlinách myomu..

Pokud v životě není žádná fyzická aktivita, pak to nevyhnutelně vede ke zvýšení tělesné hmotnosti, v důsledku čehož se objeví zdravotní problémy. Zatímco sportovní aktivity mohou zabránit obezitě. Nemělo by se zapomínat, že s takovou diagnózou sport nepatří mezi zakázané činnosti. Je však důležité vědět, jaké fyzické cvičení lze provést s děložními myomy. Které mohou být prospěšné a které jen zhorší situaci. Před cvičením nebo jiným cvičením se poraďte s lékařem.

Jaká cvičení jsou užitečná?

Cvičení pro děložní myomy jsou povolena pouze v případě, že onemocnění probíhá bez komplikací. Zvláštní pozornost je třeba věnovat plavání. Většina lékařů považuje toto cvičení za velmi přínosné. Může posílit svaly a blahodárně působit na trávení.

Hlavní typy povoleného zatížení:

 • Cvičení pilates je považováno za jednu z nejlepších fyzických aktivit. S ním můžete trénovat hluboké svaly při zachování mírného tempa. Při provádění řady cviků nejsou pánevní orgány vystaveny nadměrnému stresu;
 • ještě jednu bezpečnou sadu cviků lze bezpochyby bezpečně nazvat lékařská gymnastika. Všechna cvičení provádí odborník, který sleduje cvičební terapii pro myomy. Každé z jeho rozhodnutí je založeno na individuálních charakteristikách pacienta a stupni onemocnění;
 • Cvičení ráno je prospěšné za každého stavu a při nádoru dělohy je obzvláště důležité. Mělo by se to dělat denně, při dodržení měřeného rytmu. Ve svém arzenálu má určité pohyby, z nichž některé jsou pro ženy s myomy zakázány. Proto nemůžete houpat lisem, dřepět a tlačit nahoru. Cvičení s takovým onemocněním je považováno za velmi účinnou techniku ​​a pomáhá snižovat děložní myomy;
 • významné místo v tomto seznamu má dýchací cvičení. Její výběr bude dobrou volbou pro cvičení pro myomy. S jeho pomocí se můžete zbavit nadváhy;
 • Chcete-li posílit tělo a snížit riziko obezity na minimum, měli byste věnovat čas aqua aerobiku. Ale nezapomeňte, že při jeho provádění se musíte vyhnout náhlým pohybům a skákání;
 • mnoho žen dává přednost terapii jógou. A jsou pro to dobré důvody. Samotná technika provádění jógy probíhá klidně a hladce, bez velkého stresu. Pokud neexistují žádné kontraindikace, může se každá žena věnovat tomuto druhu fyzického cvičení;
 • Bubnovského speciální cvičební technika je zaměřena na posílení svalů dělohy. Velké procento žen praktikujících tuto techniku ​​dosáhlo dobrých výsledků při léčbě fibroidů;

Je důležité si uvědomit, že všechny třídy musí být pravidelné. Pouze v tomto případě stojí za to čekat na výsledek..

Běh je povolen, pouze pokud nádor nedosáhl velké velikosti. I přesto je důležité držet pomalé tempo..

Nejúčinnější cvičení

Seznam povolených cvičení je poněkud omezený. Všechny fyzické aktivity musí být nejbezpečnější, v žádném případě by neměly způsobit sebemenší poškození zdraví. Dobré výsledky v léčbě děložních myomů lze dosáhnout kegelovým cvičením. Fyzická aktivita tohoto typu bude mít příznivý účinek na proces krevního oběhu, což zase zlepší proces hojení a zabrání stagnaci krve. Nádor se přestane vyvíjet a dobrá prognóza vás nenechá čekat.

Lékaři také doporučují dělat jógu a Pilates, které posilují celkový tón. Relaxační pozice budou obzvláště výhodné. Samotná jóga je velmi prospěšná, ale u pacientů s touto diagnózou nejsou povolena všechna cvičení. Sada cvičení vyvinutých odborníkem přinese pozitivní účinek. Bubnovského metoda není o nic méně populární než jóga. Tato technika bude mít pozitivní vliv na krevní oběh a bude mít také pozitivní účinek na pánevní orgány..

Kegelova cvičení

Jak již bylo zmíněno, Kegelova cvičení pro děložní myomy jsou velmi účinná..

Pořadí cvičení:

 • po dobu deseti sekund byste měli zmáčknout a poté uvolnit vaginální svaly. V tomto případě je bezpodmínečně nutné dodržovat rychlý rytmus;
 • po skončení první fáze cvičení je po dobu pěti sekund provedeno mačkání a uvolnění. Dále je nutná přestávka (také asi pět sekund);
 • závěrečná fáze zahrnuje stlačování svalů a jejich fixaci po dobu dvaceti sekund. Následuje odpočinek. Postupně je třeba zvýšit zátěž na dvě minuty komprese.

Ženám s myomy se také doporučuje věnovat pozornost dalším cvičením podobným výše uvedeným. Tyto zahrnují:

 • pokusy, které se podobají procesu porodu dítěte;
 • kontrakce vaginálních svalů (rychlým tempem);
 • svalové napětí, stejné jako při kontrole moči.

Jóga pro děložní myomy je někdy prostě nezbytná. Zlepšuje zdraví žen. Jógová terapie má pozitivní vliv nejen na zásobování krví, ale také na emocionální pozadí. Pomocí poměrně jednoduchých cvičení lze uzdravit ženské orgány. Pro ženy s touto diagnózou jsou vhodná spíše pasivní cvičení. Není nutné držet přijaté držení těla příliš dlouho a ještě více vydržet bolest prováděním cvičení „silou“.

 • zmírnit svalové napětí;
 • rozvíjet pružnost kyčelních kloubů;
 • snížit napětí v oblasti křížové kosti;
 • zvýšit pružnost svalového korzetu.

Ženy s děložními myomy by se měly vyvarovat cvičení, které:

 • znamenat silné ohyby v bederní oblasti;
 • znamená kroucení těla;
 • vyvíjet tlak na břišní oblast;
 • zahrnovat balancování na rukou;
 • vyžadovat pravidelné udržování dýchacích rytmů;
 • vyžadují skákání do výšky a dramatickou změnu své polohy.

Bubnovského technika

Dr. Bubnovsky je zodpovědný za vytvoření charakteristické metodologie zaměřené na léčbu tohoto onemocnění. Abyste si to mohli sami vyzkoušet, budete potřebovat pomoc speciálních simulátorů. Tato terapie se nazývá „kinezioterapie“. Cvičení na děložní myomy podle Bubnovského metody jsou velmi žádaná. Hlavním cílem této techniky je aktivovat příliš hluboké svaly. Pokud je podrobíte intenzivnímu tréninku, pak se zvýší proces krevního oběhu. To má dobrý účinek na tok krve do orgánů. Je tedy zajištěno jejich jídlo. Chrupavka je také prospěšná. Odstraňuje stagnaci u myší, což zlepšuje jejich fungování.

Diagnóza myomu, Bubnovsky spojená se skutečností, že v pánevních svalech podlahy a perinea prakticky neexistuje žádná fyzická aktivita. Hlavním cílem kinezioterapie je vypracovat potřebné svaly a pozitivně ovlivnit proces hojení. Tato technika již dokázala získat důvěru pacientů, dává opravdu dobrý efekt. Ženy, které si zvolily tuto techniku ​​cvičení, významně pokročily v léčbě myomů..

Jakým cvikům se vyhnout

Jak jsme již zjistili, fyzické cvičení s fibroidy musí být pečlivě vybráno. Jsou možné některé kontraindikace, jako je velká velikost nádoru a specifičnost jeho struktury. Myom dělohy je vážná patologie, než začnete s jakýmkoli cvičením (dokonce i bezvýznamným), musíte se poradit s lékařem. Existuje však zavedený seznam cvičení, která by se v žádném případě neměla dělat..

Pokud máte děložní myomy, nemůžete:

 • zvedat závaží. To vše kvůli tomu, že velká váha tlačí na pánevní orgány. To může vést k vážným negativním důsledkům;
 • cvičte s váženými obručemi. Podmínku tedy můžete jen zhoršit;
 • použít pásy pro okamžité hubnutí. Všechny mají negativní účinek na nádor. Pokud je zkombinujete s aktivní fyzickou aktivitou, povede to ke zvýšení teploty v malé pánvi, což bude mít na celou situaci extrémně negativní dopad;
 • dělat ab cvičení. Je zakázáno provádět toto cvičení, pokud se myom vyvinul do velké velikosti, když jsou myomatózní uzliny umístěny na noze a žena často krvácí. Podle statistik lze u pacientů, kteří ignorovali doporučení lékaře a pokračovali v pumpování tisku, pozorovat významné zvýšení nádoru. To bylo způsobeno nezměrným krevním oběhem v malé pánvi. Je také zakázáno dřepovat s myomy.

Výběr sportovních zátěží by měl být prováděn individuálně na základě faktorů, jako je stav myomů a specifické vlastnosti pacienta. Je důležité nerozhodovat se sami a hledat pomoc od profesionála s mnohaletými zkušenostmi. Děložní myomy vyžadují správnou a komplexní léčbu. Sportovní aktivity jsou samozřejmě prospěšné. Ale pouze s tak vážnou diagnózou musíte přistupovat k výběru cvičení s maximální odpovědností..

Cvičení pro děložní myomy

Myom je benigní nádor dělohy, který postihuje 85% žen. Vyvíjí se ze svalových buněk pohlavního orgánu. Podrobné informace o vlastnostech onemocnění najdete na našich webových stránkách. Odborná rada webu je vždy připravena odpovědět na všechny vaše otázky.

Mnoho dívek s diagnostikovaným děložním myomem se zajímá, zda mohou cvičit nebo zda jsou kategoricky kontraindikovány. Určitá sada cvičení je nejen nejen zakázána, ale také vám umožňuje posilovat děložní svaly.

V této věci je vždy nutné poradit se s lékařem. Mnoho druhů fyzické námahy může vyvolat komplikace v podobě silného krvácení, intenzivního růstu nádoru, prasknutí myomu atd. Pouze zkušený lékař vám může říci, které fyzické aktivity jsou přípustné a které poškozují tělo..

Jaká cvičení jsou povolena

Při absenci výrazných příznaků, doprovodných onemocnění jsou některé typy fyzické aktivity užitečné pro ženy s děložními myomy. Mezi nimi:

 1. Plavání. Pomáhá posilovat všechny typy svalů a má také příznivý vliv na práci trávicího systému;
 2. Fyzioterapie. Speciálně navržená sada cvičení je pro fibroidy nejbezpečnější. U každého pacienta zvolí lékař program a intenzitu zátěže individuálně;
 3. Dechová cvičení;
 4. Ranní cvičení. U děložního myomu je jednou z nejpřijatelnějších a nejúčinnějších metod. Sada cvičení musí být prováděna denně. V tomto případě by měly být vyloučeny dřepy, kliky a tlak;
 5. Pilates. Jedná se o typ fyzické aktivity, při které jsou hluboké svaly trénovány pomalým měřeným tempem bez náhlých pohybů;
 6. Aqua aerobik. Tento typ fyzické aktivity posiluje všechny svaly těla a slouží jako vynikající lék na obezitu. Při provádění řady cvičení v rámci aqua aerobiku je důležité vyhnout se náhlým pohybům a skokům;
 7. Jóga. U myomu je taková sada cvičení velmi vhodná, protože jóga zahrnuje klidné a plynulé pohyby, vylučuje intenzivní fyzickou aktivitu. Kontraindikace této techniky jsou středně velké myomy na stopce a velké myomatózní uzliny.
 8. Běh. Tento typ fyzické aktivity je povolen pouze u malých nádorů. Můžete běžet jen pomalým tempem;
 9. Sada cvičení Bubnovského s myomem. Oficiálně, gymnastika, vyvinutá S.N. Bubnovskému se říká kineziterapie. Hlavním účelem této sady cvičení je aktivovat práci a trénovat hluboce umístěné svaly zad a velkých kloubů. Sada cvičení zlepšuje krevní oběh a zlepšuje funkci orgánů. Gymnastika odstraňuje přetížení svalů a podle toho zlepšuje funkci chrupavky. Dr. Bubnovsky spojuje děložní myomy s nedostatkem potřebné fyzické aktivity ve svalech pánevního dna a perinea a také se svalovou slabostí dolní části zad a břicha. Hlavním cílem kineziterapie je vypracovat požadované svalové skupiny, což má pozitivní vliv na léčbu děložních myomů. Gymnastika se provádí pod přísným dohledem specialisty obeznámeného s Bubnovského programem pomocí speciálních simulátorů. Je možné provádět řadu cvičení doma, bez speciálního sportovního vybavení. Můžete je sledovat pomocí video pokynů, které snadno najdete v internetových zdrojích..
 10. Sada Kegelových cvičení. Jedná se o trénink intimních svalů, což znamená provádět následující cvičení:
 • Mačkání a rozepínání vaginálních svalů po dobu 10 sekund rychlým rytmickým tempem;
 • Druhý blok cvičení zahrnuje mačkání a rozepínání svalů po dobu 5 sekund, následované 5sekundovou přestávkou;
 • Posledním cvičením komplexu je mačkání vaginálních svalů fixací po dobu 20 sekund. Poté odpočiňte. Postupně zvyšujte zátěž, svalová komprese je fixována po dobu 2 minut.

Tato sada cvičení zlepšuje krevní oběh a zabraňuje stagnaci krve. Myoma přestává růst a prognózy se v tomto případě stanou příznivými.

Jakým cvikům se vyhnout

Před zakoupením předplatného do sportovního klubu byste se měli poradit se svým lékařem o možných kontraindikacích. Nemůžete sportovat s velkými myomy s výraznými příznaky.

S malou velikostí myomatózních uzlin byste neměli úplně vyloučit sport ze svého života, stačí se zdržet určitých cvičení, včetně:

 • Cvičení pro tisk. Nemohou být provedeny s velkými myomy, fibroidy na nohou, stejně jako v případech, kdy je přítomno krvácení. U žen provádějících tento typ fyzické aktivity dochází k intenzivnímu růstu nádorů v důsledku nadměrného krevního oběhu v pánevních orgánech. Podobný obrázek je pozorován při provádění řady dřepů;
 • Zvedání závaží. Když se zvedne těžký projektil, vytvoří se silný tlak na pánevní orgány, což vede k různým komplikacím s existujícím myomem;
 • Rychlé zeštíhlující pásy. V kombinaci s komplexem cvičení s vysokou fyzickou aktivitou vedou ke zvýšení tělesné teploty v pánevní oblasti, což vyvolává vznik komplikací, zejména urychluje růst myomů;
 • Sada cvičení s použitím těžkých obručí naplněných pískem nebo s dalšími masážními prvky. Použití takového zařízení může vést k prasknutí kmenového nádoru nebo k řadě dalších komplikací..

Jakákoli sada cvičení pro diagnostiku děložních myomů by měla být vybrána pro každou pacientku individuálně. Pouze kvalifikovaný lékař může určit, která zatížení budou pro pacienta přínosná a která pouze zhorší stávající problém..

Abyste pochopili, jaký druh sportu můžete s myomem dělat, musíte nejprve určit umístění uzlu a jeho typ. Pokud je novotvar umístěn pod sliznicí dělohy, má žena vysokou pravděpodobnost krvácení. U tohoto typu uzlu se nedoporučuje provádět řadu cvičení na břicho a také dřepy. S myomatózními uzlinami na noze by se ženy měly vyhýbat sportům, které zahrnují skoky, náhlé pohyby a stres na tisk.

Sport jako prevence děložních myomů

Nadváha je rizikovým faktorem pro rozvoj myomů. Pravidelná sada fyzických cvičení vám umožňuje udržovat optimální tělesnou hmotnost a slouží jako metoda prevence benigních nádorů dělohy.

Pravidelné cvičení bez nadměrné námahy zlepšuje krevní oběh v pánevních orgánech, zabraňuje vzniku ucpání, a proto snižuje riziko vzniku děložních myomů.

Správně zvolená sada fyzických cvičení tedy slouží jako dobrá prevence děložních myomů. Je obzvláště důležité sportovat pro ženy žijící v metropolitních oblastech a vedoucí sedavý životní styl.

Je důležité si uvědomit, že fyzická aktivita může být účinná pro děložní myomy pouze v kombinaci s hlavní metodou léčby. Ani jedna sada cvičení nemůže vést ke zmenšení nádoru nebo úplnému vymizení jeho klinického obrazu. Sport je věrným spojencem v boji proti myomatózním uzlům, ale v žádném případě není hlavní zbraní v boji proti němu.

Je nutné požádat o diagnostiku a léčbu této patologie na specializovaných klinikách pro léčbu fibroidů, kde praktikují přední lékaři Ruska se specializací na nemoci orgánů ženského reprodukčního systému. Všechny diagnostické a terapeutické postupy na klinikách se provádějí pomocí moderního lékařského vybavení a nejnovější a nejúčinnější taktiky léčby.

Metody léčby děložních myomů

Dosud lze patologii léčit léky a chirurgickým zákrokem, stejně jako pomocí embolizace děložní tepny. Léčba je účinná pouze pro malé uzliny. Nevýhodou této metody je její dočasný účinek. Po ukončení léčby mohou fibroidy znovu obnovit svůj růst.

Chirurgická léčba se zpravidla provádí v případech, kdy žena plánuje těhotenství v blízké budoucnosti a myomatózní uzliny narušují proces početí dítěte nebo normálního plodu. V tomto případě jsou rizika chirurgického zákroku hodnocena u každého pacienta, protože po operaci zůstávají v místě uzlů jizvy..

Nejúčinnější léčbou děložních myomů je dnes embolizace děložní tepny. Provádí se po dobu 20 až 50 minut, nevyžaduje použití celkové anestézie a dlouhou rehabilitaci.

Embolizace navíc jednou provždy vyřeší problém děložních myomů. Tato technika zahrnuje blokování děložních tepen, kterými krev vstupuje do nádoru, speciální inertní látkou. Novotvar tedy v průběhu času vysychá. Po embolizaci děloha nadále plní své funkce a krmí se tepnami vaječníků a dalších malých krevních cév.

Účinnost embolizace lze vysledovat po několika menstruačních cyklech. Žena přestává být obtěžována neustálou bolestí, normalizuje se menstruace, zmizí pocity těžkosti v podbřišku, zlepšuje se psychický stav.

Dnes je embolizace děložní tepny revolučním objevem v léčbě myomů. Používají ho lékaři ve všech vyspělých zemích světa. Na našich webových stránkách získáte podrobné informace o funkcích embolizace. Máte-li jakékoli dotazy, můžete se obrátit na e-mail. Naše odborná rada se skládá z kvalifikovaných lékařů, kteří jsou připraveni kdykoli odpovědět na všechny vaše dotazy..

Můžete si domluvit schůzku s lékařem na jedné ze specializovaných klinik pro léčbu myomů zavoláním na telefonní čísla uvedená na našich webových stránkách.

 1. Lubnin D.M. Tajná kniha pro ženy. Pokyny od jednoho gynekologa. Moskva: Lékařská informační agentura, 2014.87 s..
 2. Lipsky A.A. Gynecology // Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary: v 86 svazcích (82 svazků a 4 další). - SPb. 1890-1907.
 3. Bodyazhina, V.I.Učebnice gynekologie / V.I. Bodyazhin, K.N. Zhmakin. - M.: Státní nakladatelství lékařské literatury, 2010.-- 368 s..
 4. Braude I.L. Operativní gynekologie / I.L. Braude. - M.: Státní nakladatelství lékařské literatury, 2008.-- 728 s..

Jaká cvičení jsou povolena pro děložní myomy?

Docela časté patologie dělohy zahrnují fibroidy - benigní novotvary. Dříve, po diagnostikování onemocnění, lékaři doporučili, aby pacienti nechodili na sport a jógu..

Moderní medicína na základě výsledků mnoha studií doporučuje, aby ženy prováděly určité fyzické cvičení a jógové ásany pro děložní myom a některé kategoricky odmítly, aby nevyvolávaly komplikaci onemocnění.

Jak fyzická aktivita ovlivňuje růst myomatózního uzlu

Myomem se rozumí benigní hustý novotvar vytvořený v důsledku proliferace buněk myometria - svalové vrstvy dělohy. Správně vybrané jógové ásany a fyzická cvičení pro léčbu děložních fibroidů mají pozitivní účinek v přítomnosti malých uzlin - nepřesahujících průměr 2,5 cm. Mohou se zmenšit na klinicky nevýznamné parametry. V takovém případě již nebude pacient obtěžován příznaky nemoci. Jaký je účinek jógy a cvičení na děložní myomy:

 1. Hmotnost ženy klesá a v tukových tkáních je přirozený sklad ženských pohlavních hormonů - estrogeny, které vyvolávají růst nádorů.
 2. Svaly perinea a břicha jsou posíleny, což pomáhá udržovat dělohu a další pánevní orgány na svých místech a také jim brání v posunutí pod tlakem zvětšujících se uzlů.
 3. Posiluje se imunita ženy a v důsledku toho se snižuje riziko vzniku zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému, což nepříznivě ovlivní vývoj nádoru.

Růst velkých fibroidů se stává autonomním. Ztráta hmotnosti pacientky a normalizace jejích hormonálních hladin proto významně neovlivňují vývoj onemocnění. Léčba fibroidů o průměru větším než 3 cm se provádí neprodleně. S nástupem menopauzy se malé uzliny někdy vyřeší samy, bez jakékoli terapie.

Cvičení, která se nedoporučují

Pokud jsou v děloze novotvary, následující cvičení by se neměla provádět:

 1. Sestavte si své abs. Naložením lisu může žena vyvolat růst uzlu. Zvláště nebezpečné je cvičení vakuum v žaludku..
 2. Prkno.
 3. Otočení obruče, která má váhové prvky nebo speciální masážní hroty.
 4. Cvičení s těžkým sportovním vybavením: činky, kettlebells, činka atd. Mezi těžké granáty patří střely přesahující 3 kg.

Ženy s myomatózními uzlinami jsou kategoricky kontraindikovány k provádění jakéhokoli cvičení ve spodním prádle nebo opascích na spalování tuků. Jakákoli aktivita v těchto produktech vyvolává přehřátí pánevních orgánů, což má nepříznivý vliv na nádor.

Užitečná fyzická aktivita za přítomnosti fibroidů

U žen s diagnostikovaným děložním myomem se projevuje aktivní životní styl, je však důležité vědět, jaké cviky lze provádět.

Specialisté vyvinuli seznam užitečných činností v přítomnosti uzlů v děloze:

 1. Koupání, a to jak v bazénu, tak na otevřené vodě. Pouze vy byste měli omezit pobyt na slunci a zcela vyloučit návštěvu saun a koupelí.
 2. Vodní aerobik, ale s výjimkou skoků a náhlých pohybů.
 3. Cvičení pro ženu v pohodlném rytmu.
 4. Kurzy jógy, ale s omezeným výkonem asany.
 5. Kineziterapie vyvinutá Dr. Bubnovským.
 6. Část sady Kegelových cvičení.
 7. Některé cvičební terapie a fitness cvičení.
 8. Ranní cvičení s omezením zátěže.
 9. Pomalý běh.

Zátěž pro všechny typy aktivit by měla být postupně zvyšována..

Kineziterapie podle metody Dr. Bubnovského

Sergej Michajlovič Bubnovskij spojil vývoj fibroidů s nízkou aktivitou svalů tisku, pánevního dna a perinea.

Podle jeho názoru bude vypracování svalů těchto zón mít nejen pozitivní vliv na stav dělohy, ale aktivuje síly těla, což povede k resorpci uzliny. Vyvinul speciální techniku, kterou nazýval kinezioterapie. Jeho cílem je odstranit přetížení a zlepšit fungování svalů, které jsou umístěny hluboko.

Cvičení podle Bubnovského metody zaujímají přední místo v terapii myomů. Dávají velmi dobré výsledky a zároveň pomáhají ženám vyrovnat se s dalšími problémy v reprodukčním systému. Autorka metodiky vyvinula samostatná cvičení pro ženy, které se dříve nevenovaly sportu, a ženy s dobrou fyzickou zdatností. Níže budeme samostatně uvažovat o Bubnovského souboru cvičení pro začátečníky a o vlastnostech tréninku pro atletické ženy.

Kegelova cvičení

Arnold Kegel vyvinul vlastní techniku ​​pro posílení svalů intimní zóny.

Následující Kegelova cvičení vám pomohou snížit počet uzlů:

 1. Po dobu 10 sekund musíte velmi rychle zmáčknout a uvolnit vaginální svaly.
 2. Stiskněte svaly a fixujte je v této poloze po dobu 5 sekund a poté je po obdobnou dobu uvolněte.
 3. Závěrečné cvičení zajišťuje 20sekundovou fixaci stahovaných svalů a jejich uvolnění na stejných 20 sekund.

Žena musí poslední cvičení postupně přenést na dvouminutové tempo.

Jóga pro děložní myomy vám umožní trénovat hluboké svaly pánve. Cvičení jógy navíc výrazně zlepšuje emoční stav ženy. Jóga pro myomy je podobná té, která se provádí během těhotenství. Jsou vyloučeny ásany, jejichž zavedení zvýší průtok krve v děloze, a tím povede k růstu novotvarů. Když děláte jógu, přestaňte dělat následující:

 • nízké svahy;
 • kroucení těla;
 • skok vysoký;
 • zadržení dechu.

Na hodinách jógy nemůžete vykonávat ásany silou nebo snášet bolest, když jste dlouho v jedné pozici.

Jóga se od fibroidů liší statickým mírným zatížením. Taková cvičení mají dobrý účinek:

 1. Pomalu vdechujte, musíte plynule nafouknout žaludek a vydechovat, plynule nasávat. Cvičení se provádí ležící, stojící a sedící.
 2. Cvičení se provádí vsedě. Dlaně rukou jsou složeny do trojúhelníku a umístěny na úrovni podbřišku. Při nádechu se záda hladce ohýbá a při výdechu se narovnává. Během výdechu žena tlačí prsty na břicho.

Na každém cvičení jógy postupně zvyšujte počet opakování popsaných cvičení, ale neprovádějte je silou..

Cvičební terapie a fitness

Sportovní aktivity jsou kontraindikovány u žen s diagnostikovanými velkými myomy. Doporučují pouze každodenní chůzi v pohodlném tempu a kurzy jógy, aby se snížila úzkost. Za přítomnosti malých a středních fibroidů se doporučují ženy, které se dříve nevenovaly sportu: terapeutické cvičení, plavání, jóga, nordic walking a chůze - nejméně 30 minut denně.

Dámy s dobrou fyzickou zdatností mohou také cvičit, ale podle programu pro začátečníky a s vyloučením výše zmíněných zakázaných cvičení z cvičení. Je povoleno houpat lisem pouze malými uzly..

Je vhodné vybrat soubor cvičení pro terapeutickou gymnastiku pro každou ženu individuálně, s přihlédnutím k umístění a velikosti uzlů, jakož i přítomnosti dalších nemocí a patologií. To provádí lékař cvičební terapie a také kontroluje správnost cvičení..

Proto je vhodné začít trénovat ve zdravotnických střediscích a po zvládnutí všech cvičení, pokud je to žádoucí, pokračovat v tréninku doma..

Cvičební terapie začíná obecným zahřátím a poté se přesunete k menší kardio zátěži na běžeckém pásu a rotopedu. Zahřejte svaly a proveďte řadu cvičení doporučených lékařem cvičební terapie.

S fibroidy jsou často předepsána následující cvičení:

 1. Lehněte si na záda a opřete se o paty a lokty a ohněte paže. Při výdechu stoupejte, mačkejte perineum a zůstaňte v této poloze několik sekund. Při výdechu uvolněte svaly a vraťte se do výchozí polohy.
 2. Lehněte si na záda. Při výdechu stlačte svaly pochvy a zaujměte pózu žáby: ohněte nohy v kolenou a roztáhněte je od sebe, přitlačte nohu k noze a natáhněte ruce nad hlavu. Při nádechu se uvolněte a natáhněte do výchozí polohy.
 3. Lehněte si na záda a natáhněte ruce nad hlavu. Při výdechu si vezměte žabí pózu, zmáčkněte svaly pochvy a zůstaňte v této poloze několik sekund. Při nádechu se uvolněte a zaujměte výchozí polohu
 4. Lehněte si na záda, ruce nad hlavu a nohy v žabí poloze. Při výdechu zvedněte kolena a spojte je. Při nádechu se vrátíme do výchozí polohy.
 5. Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a dlaněmi pod hýžděmi. Při výdechu zvedněte hýždě a kolena držte pohromadě. Při nádechu se prudce spustíme do výchozí polohy.

Zatížení se plynule zvyšuje. Na prvním cvičení můžete každé cvičení provést třikrát a poté je postupně přidávat až 20krát. Měli byste přestat cvičit, pokud se objeví nepohodlí: bolest, nevolnost, závratě atd..

Jednoduchá cvičení k posílení reprodukčního systému ženy

Následující fyzická aktivita pomůže posílit reprodukční systém:

 1. Standardní ranní cvičení, při nichž je zátěž ponechána pouze na svalech krku, paží a nohou.
 2. Pohodlný běh, jak venku, tak na běžeckém pásu.
 3. Cvičení na stacionárním kole nebo cvičení na kole.
 4. Protahovací cvičení.
 5. Jóga.
 6. Chůze volným tempem na čerstvém vzduchu, alespoň půl hodiny denně.

Pravidelné zapojení do všech typů aktivit v komplexu pomůže ženě zastavit růst uzlu a pomůže snížit jeho velikost. Kromě toho pomůže ženě zhubnout, včetně zmenšení pasu a boků. Pacienti často hledají odpověď na otázku, jak odstranit žaludek bez čerpání lisu.

Základní cvičení podle metody Dr. Bubnovského

Bubnovského cvičení, o kterém jsme psali výše, prováděná na speciálních simulátorech, jsou vybírána pro každou ženu individuálně, s přihlédnutím k velikosti novotvaru a jeho umístění v děloze. Intenzita tréninku se postupně zvyšuje, ale s přihlédnutím k pohodě pacienta.

Cvičení pro začátečníky

Cvičení pro začátečníky nezahrnují použití simulátorů autorských práv, a proto je ženy s děložními myomy budou moci dělat doma.

Doporučuje se provádět následující komplex denně:

 1. Lehněte si na záda a položte ruce podél těla, mírně ohněte nohy v kolenou a přitlačte nohy k sobě. Zhluboka se nadechněte, musíte zvednout pánev a silně stlačit hýždě. Při výdechu se svaly uvolní a tělo se vrátí do původní polohy..
 2. Lehněte si na záda, zkřížte ruce na břiše a ohněte nohy v kolenou, nohy položte na podlahu. Zhluboka se nadechněte a musíte se pokusit zatlačit žaludek co nejdále. Při výdechu je žaludek zatažen.
 3. Lehněte si na záda, roztáhněte ruce do stran a ohněte nohy v kolenou a lehce je odtlačte od sebe. Zhluboka se nadechněte, musíte zvednout pánev a současně pohybovat nohama k sobě. Při výdechu se vraťte do výchozí polohy.
 4. Lehněte si na záda, dejte si ruce pod hlavu, zkřížte nohy a ohněte se v kolenou. Zvedněte holeně. Nadechněte se a při výdechu se snažte dosáhnout kolena lokty, mírně zvedněte horní část těla nahoru.
 5. Lehněte si na bok, natáhněte ruku pod tělem do strany a zkřížte nohy v holení. Nadechněte se a při výdechu loktem ruky nad tělem se snažíme dostat na kolena, zvednout tělo a zaměřit se na nataženou paži. Cvičení se provádí několikrát na jedné straně a poté na druhé.
 6. Nastupte na všechny čtyři, pevně přitlačte nohy k sobě a odtrhněte je od podlahy. Musíte se pomalu houpat ze strany na stranu, aby se nohy a pánev pohybovaly různými směry.
 7. Výchozí pozice je obdoba předchozího cvičení. Táhneme se dopředu, jako bychom chtěli ležet na břiše, ale nelehněte si, ale vraťte se do výchozí polohy.

Cvičení by mělo být prováděno denně.

Pro zkušené

Ženy s dobrým fyzickým tréninkem budou k provádění Bubnovského cvičení potřebovat simulátory vyvinuté autorem metody. S jejich pomocí jsou všechny pohyby prováděny snadno a žena nemusí vyvíjet zbytečné napětí, což je zvláště důležité v přítomnosti uzlů. Výcvik na simulátorech provádějí odborníci s lékařským vzděláním ve specializovaných rehabilitačních centrech.

Součástí komplexu jsou cviky na krokování a překřížení nohou, které se provádějí na simulátorech MTB1 a MTB2, a také různá odporová pásma. Během tréninku se zvyšuje přívod krve do pánevních orgánů, což vede ke snížení uzlin.

Když je fyzická aktivita zakázána

Fyzická aktivita nemůže být použita v takových případech:

 1. V dolní části břicha jsou bolesti.
 2. V děloze jsou velké uzliny.
 3. Ultrazvuk ukázal přítomnost torze kmene myomu nebo nekrózy nádoru.
 4. Silný menstruační tok.
 5. Anémie se vyvinula na pozadí velkého děložního krvácení.

Pokud cvičení způsobilo bolest nebo nepohodlí, mělo by být zastaveno..

Po operaci odstranění myomů, prvních 1,5 měsíce, je jakékoli školení vyloučeno.

Pokud se pacient cítí dobře, můžete chodit pomalým tempem. Pak se fyzioterapeutická cvičení doporučují ve skupinových sezeních pod dohledem odborníka. Po 4–6 měsících můžete se souhlasem ošetřujícího lékaře cvičit jógu, fitness a další fyzickou aktivitu.

Výhody cvičení

Pravidelná jóga a další fyzické aktivity zlepšují stav žen s diagnostikovanými malými děložními myomy - až do průměru 2,5 cm. Pokud však máte benigní nádory, nelze provést všechna cvičení. Pokud zanedbáte zákazy, můžete vyprovokovat růst uzlu. Třídy využívající Bubnovského metodu umožňují zmenšení velikosti nádoru na klinicky nevýznamné parametry. Některá cvičení z komplexu Kegel, jóga a cvičební terapie přispívají ke snížení počtu uzlin. Dobré výsledky budou mít pravidelný vodní aerobik, ranní cvičení, ale s omezeními cvičení. Pro dámy je dobré plavat, cvičit na stacionárním kole a běhat pomalým tempem.

Menstruace je určité období menstruačního cyklu, které se vyskytuje v ženském těle a během kterého dochází k měsíčnímu odmítnutí vrstvy děložní dutiny, endometria. Samotný proces je doprovázen odtokem hlenu z děložní dutiny as příměsí krve.