Fytoestrogeny pro ženy: které léky pomáhají zůstat déle krásné a zdravé

Ženské pohlavní hormony regulují více než jen menstruační cyklus. Podporují syntézu kolagenu, udržují pevnost pokožky a sílu chrupavek a vazů. Estrogeny se podílejí na metabolismu vitaminu D a vápníku, a jsou proto odpovědné za hustotu kostí. Stimulují kognitivní schopnosti mozku a chrání kardiovaskulární systém před přebytečným cholesterolem. Ale v průběhu času se množství estrogenu v ženském těle snižuje, zejména je patrný pokles hladiny pohlavních hormonů během menopauzy. Jaké změny čekají ženu a jak lze zachovat krásu a zdraví po 40 letech?

Co jsou fytoestrogeny a proč je tělo potřebuje?

V ženském těle není jediný orgán, který by nebyl ovlivněn tak či onak pohlavními hormony estrogeny. S věkem však jejich produkce klesá. Množství estrogenu v ženském těle začíná postupně klesat asi po 37 letech. Přibližně od této doby jsou patrné procesy stárnutí: snižuje se tón pleti, objevují se vrásky, protože právě estrogeny regulují aktivitu syntézy kolagenu, hlavního strukturního proteinu těla. Asi ve věku 45 let jsou pohlavní hormony tak malé, že jejich nedostatek začíná ovlivňovat vnitřní a vnější stav ženy..

Změny souvisejí s obdobím, které lékaři nazývají perimenopause, ale v hovorové řeči se udomácnilo jiné jméno - menopauza. Mezi příznaky patří návaly horka, výkyvy nálady a náhlý krevní tlak. Tyto problémy postupně pomíjejí, ale objevují se další..

Estrogeny podporují aktivitu osteoblastů - buněk, které obnovují strukturu kostí; regulují vstřebávání vápníku a vitaminu D. Vzhledem k tomu, že hladina pohlavních hormonů klesá, po menopauze prudce klesá mineralizace kostí - vzniká osteoporóza. Projevuje se jako patologické zlomeniny, ke kterým dochází s minimálním fyzickým dopadem. Ke snížení závažnosti těchto příznaků se často doporučují léky na bázi fytoestrogenů..

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, molekulární struktura a chemické působení podobné hlavním estrogenům ženského těla - estradiolu a estronu. Interagují se stejnými receptory, ale jejich účinek je nižší než u „přirozených“. Fytoestrogeny mohou mít také antiestrogenní účinek - snižují účinek ženských pohlavních hormonů na tělo. U mladých žen se doporučují pro nepravidelná období a příliš těžká nebo bolestivá období..

Když jsou vlastní hormony v těle extrémně malé, stanou se fytoestrogeny „kouzelnou hůlkou“, která může zpomalit změny související s věkem. Pomáhají snižovat závažnost a frekvenci „návalů“, normalizovat psycho-emocionální stav a spánek. Navíc při dlouhodobém užívání mohou fytoestrogeny snížit pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění a v kombinaci s vápníkem a vitaminem D mohou zpomalit rozvoj osteoporózy [1].

Druhy fytoestrogenů

Podle jejich chemické struktury jsou fytoestrogeny rozděleny do tří tříd:

 1. Isoflavony. Jejich zdrojem jsou luštěniny, jetel červený, lékořice, hrozny, chmel, cimicifuga, vitex, dioscorea. Sójové isoflavony - genistein a daidzein - jsou nejvíce studovány ze všech fytoestrogenů. Jsou to silné antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem (předpokládá se, že se oxidační stres podílí na stárnutí a vývoji rakoviny). Při pravidelném používání tyto fytoestrogeny pomáhají snižovat „špatný“ cholesterol v krevním séru, zpomalují aktivitu ukládání tuků v tukových buňkách a zabraňují rozvoji osteoporózy. Jak isoflavony cimicifugy fungují, není dosud přesně známo, ale experimenty ukázaly, že se neváží na estrogenové receptory [2]. Předpokládá se, že se tyto isoflavony vážou na serotoninové receptory, a proto snižují intenzitu vegetativních projevů perimenopauzy [3]. Schopnost výtažků cimicifuga snížit podrážděnost a obnovit spánek je navíc spojena s možným účinkem podobným serotoninu..
 2. Lignany. Většina z nich se nachází v semenech lnu a evropského smrku. Lignany lze nalézt v nízkých koncentracích v ořechech a celých zrnech. Výhodou těchto fytoestrogenů je, že pomáhají normalizovat lipidové složení krevní plazmy tím, že zvyšují množství lipoproteinů s vysokou hustotou („dobrý“ cholesterol) a snižují množství lipoproteinů s nízkou hustotou („špatný“ cholesterol). Lignany mají antioxidační aktivitu, mají protizánětlivé účinky a pomáhají normalizovat váhu snížením chuti k jídlu [4].
 3. Kumestany byly nalezeny v jetele červeném a vojtěšce. Jedná se o nejméně studované fytoestrogeny. Možná mají určitý účinek na kostní hustotu, pravděpodobný účinek na vazomotorické příznaky (návaly menopauzy) není dobře znám.

Při vývoji přípravků obsahujících fytoestrogeny používají výrobci výtažky z různých rostlin. Nejběžnější produkty jsou na bázi sóji, cimicifuga, lnu, červeného jetelu.

Produkty Isoflavon: co hledat na pultech lékáren

Z farmaceutických přípravků s fytoestrogeny pro ženy jsou nejoblíbenější přípravky na bázi sójového isoflavonu - genisteinu, protože, jak již bylo zmíněno, jedná se o nejvíce studovaný fytoestrogen. Druhým nejoblíbenějším produktem je extrakt z cohosh černé (také známý jako black cohosh). Podívejme se na některé z nich podrobněji..

Přípravky na bázi genisteinu (sójový isoflavon)

Fáze údržby Estera III

Komplexní doplněk stravy, který obsahuje sójové isoflavony, lignany z lněného semene, granátové jablko a brokolici. Isoflavony a lignany, jak již bylo zmíněno, jsou cenné pro své estrogenní účinky, zatímco výtažky z granátového jablka a brokolice jsou cenné pro jejich silný antioxidační účinek..

 • Indikace: doporučeno pro ženy starší 40 let ke snížení závažnosti příznaků menopauzy.
 • Kontraindikace: těhotenství, kojení, individuální nesnášenlivost složek.
 • Způsob aplikace: jedna tobolka denně s jídlem. Výrobce neuvádí dobu přijetí.

Balení 60 tobolek, což je dost na dva měsíce používání, bude stát přibližně 3900 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Estera Maintenance Phase III“ v Registru státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.006830.06.15, datum registrace - 3. června 2015 [5].

ESTROVEL®

Kombinovaný doplněk stravy s komplexním složením. Obsahuje sójové isoflavony, extrakt dioscorea, extrakt posvátného vitexu, indol-3-karbinol, vitamíny E, B6, B9, K1, bór, L-5-hydroxytryptofan.

Soudě podle složení komplexu je zaměřen spíše na boj proti PMS a regulaci menstruačního cyklu, než na zmírnění příznaků menopauzy. Sójové isoflavony u žen v plodném věku mají antiestrogenní účinek. Extrakt Dioscorea a Vitex obsahují látky, které jsou prekurzory progesteronu: podle moderních konceptů se hlavní příčinou PMS stává nerovnováha mezi progesteronem a estrogeny. Vitamin B6 a kyselina listová snižují projevy syndromu předmenstruačního napětí a L-5-hydroxytryptofan vyhlazuje depresivní projevy v PMS.

Lék lze nicméně použít také ke snížení závažnosti projevů perimenopauzy. V klimakterickém období působí sójové isoflavony jako estrogeny, vitamin K podporuje mineralizaci kostí, indol-3-karbinol, případně inhibuje vývoj nádorů a bór zvyšuje účinek fytoestrogenů.

 • Indikace: ke snížení závažnosti projevů menopauzy a premenstruačního syndromu.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna nebo dvě kapsle denně s jídlem po dobu dvou měsíců.

Balení drogy (30 tobolek) stojí asi 500 rublů, to znamená, že průběh aplikace bude stát 1000-2000 rublů.

* Číslo doplňku stravy „ESTROVEL®“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.R.004621.12.19, datum registrace - 18. prosince 2019 [6].

„KOMPLIVIT® Calcium D3 Gold“

Složitý produkt obsahující genistein, vitamin D3, vitamin K1 a vápník. Jak je vidět z kompozice, léčivo má dvojí účinek zaměřený na prevenci rozvoje osteoporózy a na potlačení projevů menopauzy. Genistein v přípravku s vysokou úrovní čistoty a aktivity látky se vyrábí ve Švýcarsku pomocí patentované technologie. Předpokládá se, že genistein má ve srovnání s jinými isoflavony nejvíce vlastnosti podobné estrogenu.

Komponenty COMPLIVIT® Calcium D3 GOLD pomáhají snižovat počet návalů horka, snižují podrážděnost a únavu a normalizují spánek. To vše má pozitivní vliv na náladu a pohodu během období hormonálních změn.

Vitamin K je pro tělo nezbytný pro syntézu proteinu osteokalcin, který váže kolagenovou základnu kostní tkáně na vápník. Kombinace vitamínů a genisteinu tedy pomáhá posilovat kosterní systém, doplňovat nedostatek vápníku v těle a zabraňovat jeho vyplavování. Ve srovnání s jednoduchou kombinací vápníku a vitaminu D3 posiluje fytoestrogenní vzorec kosti o 15-20%.

 • Indikace: zlepšit pohodu ženy během menopauzy, posílit kosti, podpořit zdraví kloubů, stav pokožky a aktivovat syntézu kolagenu.
 • Kontraindikace: během těhotenství, laktace a v případě individuální nesnášenlivosti složek.
 • Způsob aplikace: jedna tableta jednou denně po dobu jednoho měsíce. V případě potřeby lze kurz opakovat

Cena balení (30 tablet) - asi 500 rublů.

* Číslo doplňku stravy „KOMPLIVIT Calcium D3 Gold“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci společnosti Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.004497.10.16, datum registrace - 6. října 2016 [7].

Přípravky na bázi cimicifuga

Klimadinon®

Léčivý přípravek, který obsahuje extrakt z cimicifugy, se vyrábí ve formě potahovaných tablet a kapek pro orální podání. Terapeutický účinek se dostavuje postupně, přibližně po dvou týdnech užívání..

 • Indikace: s příznaky perimenopauzy - návaly horka, pocení, poruchy spánku, zvýšená excitabilita.
 • Kontraindikace: během těhotenství a kojení by se neměla užívat individuální intolerance, nádory závislé na estrogenu. Kromě toho jsou pilulky kontraindikovány pro intoleranci laktózy a kapky pro alkoholismus. Lidé s onemocněním jater, epilepsií, poraněním mozku by měli být opatrní a před použitím se poradit s odborníkem.
 • Způsob aplikace: dvakrát denně, jedna tableta nebo 30 kapek, délku léčby stanoví ošetřující lékař.

Náklady na balení jsou asi 500 rublů.

* Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v potahovaných tabletách ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 01 ze dne 30. července 2007 [8].

** Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v kapkách pro orální podání ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 02 ze dne 3. dubna 2007 [9].

„Vitamíny Tsi-Klim® pro ženy od 45 let“

Složitá příprava. Kromě extraktu z cimicifuga obsahuje extrakt z mateřské dřeně, který má mírný uklidňující účinek; L-karnitin, který normalizuje mikrocirkulaci krve v mozku a srdečním svalu; selen; komplex vitamínů B, vitamínů A a E, stejně jako rutin, který udržuje cévní tonus.

 • Indikace: Vhodné pro snížení autonomních a psycho-emocionálních poruch souvisejících s vyvrcholením.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna tableta denně. Trvejte alespoň dva měsíce.

Balíček (60 tablet) stojí asi 430 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Tsi-Klim® vitamíny pro ženy 45+“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.011525.07.12, datum registrace - 16. července 2012 [10].

Estrogeny - ženské pohlavní hormony - ovlivňují téměř všechny tělesné funkce. V období perimenopauzy se jejich obsah v těle ženy prudce snižuje, což způsobuje známé projevy menopauzy, jako jsou „návaly horka“, pocení, poruchy nálady a spánku. Po menopauze je u žen pravděpodobnější výskyt osteoporózy (snížení kostní denzity). Fytoestrogeny - rostlinné látky podobné struktury jako ženské pohlavní hormony - pomáhají snižovat příznaky menopauzy a při dlouhodobém užívání snižují závažnost osteoporózy, zejména v kombinaci s vápníkem a vitaminem D3.

* Ceny jsou pouze pro informační účely a jsou platné od ledna 2020.

Jaké potraviny obsahují fytoestrogeny, účinky na tělo

Fytoestrogeny jsou speciální rostlinné látky, které mají podobnou chemickou strukturu jako estrogeny. Estrogeny jsou pohlavní hormony se silným feminizujícím účinkem.

 • 1 Mechanismus působení
 • 2 Výrobky obsahující fytoestrogeny
 • 3 Tabulka
 • 4 Tabulka isoflavonů
 • 5 bylin s rostlinnými estrogeny
 • 6 Účinek fytoestrogenů
 • 7 Rostlinné estrogeny pro menopauzu

Fytoestrogeny kombinují celou skupinu chemických látek, jako jsou flavony, isoflavony, kumestany a lignany. Tyto látky nejsou ani rostlinné hormony, ani estrogeny, ale v lidském těle mohou působit podobně jako pohlavní hormony..

Isoflavony jsou přírodní složky obsažené v určitých potravinách a bylinách, jako je sója a jetel. Tyto látky jsou fytoestrogeny. Isoflavony jsou součástí lidské stravy a mají metabolické a antikarcinogenní vlastnosti.

Mechanismus účinku

Fytoestrogeny jsou strukturně podobné estradiolu. Díky tomu se mohou projevit jako estrogeny i jako antiestrogeny. Tyto látky byly objeveny v roce 1926, ale až do padesátých let zůstaly jejich účinky neprozkoumané. Poprvé bylo zjištěno, že ovce pasoucí se na pastvinách bohatých na jetel (rostlina s velkým množstvím fytoestrogenů) mají sníženou plodnost.

Hlavním mechanismem působení fytoestrogenů je vazba na estrogenové receptory, které existují ve dvou formách: alfa a beta. Mnoho rostlinných estrogenů má mnohem větší afinitu k receptorům beta typu. Účinek fytoestrogenů na tělo je asi o 500–1 000 slabší než účinek lidských hormonů.

Hlavní strukturní prvky molekuly rostlinného hormonu, které vysvětlují jeho vysokou afinitu k estrogenu, jsou:

 • fenolový kruh;
 • isoflavonový kruh, který napodobuje estrogenový kruh v místě kontaktu s receptorem;
 • nízkomolekulární hmotnost sloučeniny, podobná ženským pohlavním hormonům;
 • vzdálenost mezi dvěma hydroxylovými skupinami jádra isoflavonu, která je podobná estradiolu.

Kromě feminizujícího účinku mohou mít fytohormony také antiestrogenní účinek. U zdravé ženy s normálními hormonálními hladinami konkurují bylinné estrogeny jejím osobním hormonům. Obsazují receptory, které by mohly využívat přírodní hormony.

Výrobky obsahující fytoestrogeny

Podle studie L.W.Thompsona a B.A. Bookera z roku 2006 vedou ořechy a olejnatá semena na seznam potravin, které obsahují fytoestrogeny. Za nimi následují sójové výrobky, obilninový a otrubový chléb, luštěniny, maso a další potravinářské plodiny. Největší množství isoflavonu se nachází v sóji a jiných luštěninách. Lignanové fytoestrogeny v potravinách se nacházejí v lněném semeni, ořechech, ovoci (citrusové plody, třešně, jablka) a zelenině (brokolice, špenát, česnek a petržel).

Nejlépe studované fytoestrogeny, které se nacházejí v sóji: látky isoflavonu daidzein a genistein. Tyto látky jsou v rostlině přítomny ve formě glykosidů. Díky působení bakterií v lidském střevě se sloučenina rozpadá. Ne všechny produkty rozpadu indukují buněčnou estrogenní reakci, hlavní příspěvek k hormonálnímu působení sóji pochází z equolu (upravený produkt daidzeinu).

Pro zvýšení poprsí se již dlouho doporučuje jíst zelí. Všechny jeho druhy (bílé, barevné, růžičková kapusta a brokolice) obsahují velké množství fytoestrogenů, které mohou zvýšit hormonální hladinu.

Mléčné výrobky také obsahují přírodní estrogeny. Plesnivé sýry obsahují mnoho těchto látek, což je způsobeno působením speciální houby.

Jakákoli semena a ořechy také obsahují velké množství fytoestrogenů. Fytosteroly, které mají hormonální aktivitu, se nacházejí v pšeničných klíčcích, olivových a palmových olejích a kokosovém oleji. Estrogen zvyšuje také sušené ovoce, jako jsou sušené meruňky, švestky a datle.

Lidé nejí jen potraviny s fytoestrogeny, ale také nápoje s těmito hormony. Červené víno obsahuje resveratrol, který je vysoce antioxidační. Pycnogerol se získává z hroznové slupky a semen. V chmelových hlávkách, ze kterých se vyrábí pivo, je přítomen 8-prenylnaringenin, který je 10krát aktivnější než jiné fytoestrogeny..

Stůl

Srovnávací množství fytoestrogenů v potravinách (μg / g)

1 μg = 0,000001 g

PramenyMnožství μg na 100 g produktu
Lněné semínko379380 μg
Sójové boby103920 μg
Sójový jogurt10275 μg
sezamové semínko8008,1 μg
Lněný chléb7540 μg
Sójové mléko2957,2 μg
Humus993 μg
Česnek603,6 μg
Sušené meruňky444,5 μg
Pistácie382,5 mcg
Termíny329,5 μg
Slunečnicová semínka216 μg
Kaštany210,2 μg
Olivový olej180,7 mcg
Mandle131,1 μg
Kešu oříšky121,9 μg
Zelené fazole105,8 mcg
Arašíd34,5 mcg
Luk32 μg
Borůvky17,5 mcg
Kukuřice9 μg
Káva6,3 μg
Vodní meloun2,9 mcg
Kravské mléko1,2 μg

Kniha Cassidy A. Potenciální rizika a přínosy fytoestrogenních diet. 2003 březen

Isoflavonový stůl

Potravinové zdroje isoflavonů (μg / g)

Skupina potravinCelkový počet isoflavonůDaidzeinGenisteinGlycetin
Sója1176-4215365-1355640-2676171-184
Pražená sója26619411426294
Sójová mouka20144121453149
Izolát bílkovin621-98789-191373-640159-156
Tofu53223824549
Sójový hot dog2365512952
Sójová slanina144268335
Čedar43-1970-834-6239-52
Sýr mozzarella123246252
Tofu jogurt28210316217
Sójový nápoj28721-

Byliny s rostlinnými estrogeny

Byliny obsahující rostlinné estrogeny mají nejen hormonální, ale také obecný posilující účinek. Patří mezi ně: jetelové hlavy, šalvěj, lékořice, verbena, třezalka tečkovaná a vojtěška. Infuze z těchto bylin se užívají orálně nebo se připravují ze směsí na oplachování vlasů.

Červený jetel. Fytoestrogeny květin a bylin jetele obsahují isovlavon a sloučeniny kumestanu. Dosud neexistují žádné studie, které by prokázaly, že tuto bylinu lze bezpečně používat k prevenci menopauzálních poruch..

Lékořice. Kořeny této rostliny obsahují isoflavon zvaný glabridin. V malých dávkách stimuluje množení rakovinných buněk a ve vysokých dávkách je potlačuje.

Vojtěška. Estrogeny v bylinách vojtěšky jsou kumestrol a malé množství formononetinu. Stejně jako hlavy jetele červeného může tato bylina způsobit poškození reprodukcí u ovcí. Účinek této rostliny na člověka také není dobře znám..

Prádlo. Tato bylina obsahuje velké množství ženských fytohormonů lignanové skupiny. Ve střevech lidského těla se bylinné estrogeny přeměňují na enterodiol a enterolakton.

Účinek fytoestrogenů

Fytoestrogeny v malých dávkách mají stejný biologický účinek jako endogenní hormony. Jejich účinek na tělo do značné míry závisí na pohlaví a věku, osobě, která konzumuje výrobky s fytoestrogeny.

 • Dopad na mladé ženy

Rostlinné hormony mohou působit opačným směrem než normální estrogeny. Je to způsobeno koncentrací ženských pohlavních hormonů v krvi a citlivostí jejich receptorů.

Pokud má žena normální hladinu estrogenu, rostlinné hormony budou působit jako antiestrogeny. Čím vyšší je jejich koncentrace, tím je tento účinek výraznější. Fytoestrogeny v tabletách proto nemají vždy pozitivní účinek na ženské tělo. Na klinice existují určité indikace pro tyto léky, jako je léčba premenstruačního syndromu a bolestivé menstruace..

Účinek fytoestrogenů na rakovinu prsu zůstává kontroverzní. Některé studie (D. Ingram et al., 1997) ukázaly, že tyto látky mají ochranný účinek, zatímco jiné experimenty (studie M.L. De Lemos, 2001) popisují, že fytoestrogeny stimulují růst rakovinných buněk u žen s předchozí rakovinou prsu..

 • Dopad na muže

Studie z roku 2010, kterou vypracovali D. Hamilton Hamilton-Reeves a kol., Zjistila, že přidání isoflavonů nebo sójových produktů do potravin nezměnilo hladinu testosteronu u mužů. Rovněž nedošlo k žádným změnám v morfologii, koncentraci, počtu nebo motilitě spermií. Účinek fytoestrogenů na vývoj rakoviny varlat zůstává kontroverzní a stále nebyl prokázán..

 • Vliv dětí a dospívajících

Věřilo se, že u mladých chlapců, zejména v období novorozence a puberty, mají estrogeny rostlinného původu velmi silný feminizující účinek. Proto bylo doporučeno, aby chlapci a ženy během těhotenství nezneužívali potraviny obsahující estrogeny. Ale výzkum R. D. Merritta a H. B. Hanks, který vyšel v roce 2004, dokázal opak. Přehled literatury dospěl k závěru, že krmení dětí sójovou výživou nezpůsobuje další problémy. Nebyly zjištěny žádné abnormality v sexuálním vývoji, chování nebo fungování imunitního systému.

Rostlinné estrogeny pro menopauzu

Po 50 letech se u ženy mohou objevit různé poruchy, včetně podrážděnosti, letargie, únavy, depresivní nálady, návalů tepla, palpitace a dalších příznaků. Jedním z moderních trendů v léčbě menopauzálních poruch je hormonální substituční léčba..

Vzhledem k tomu, že užívání hormonálních léků v menopauze někdy vyvolává výskyt závažných vedlejších příznaků, ženy tyto léky často odmítají a uchylují se k fytoestrogenům. Používají se hlavně léky obsahující isoflavonové fytoestrogeny (například Menoril, Climaxan, Remens, Klimadinon).

Vzhledem k tomu, že v menopauze dochází k výraznému snížení koncentrace hormonů, rostlinné látky nepůsobí jako antiestrogeny, to znamená, že u žen po 40 letech je jejich použití relativně bezpečné.

Fytohormony mohou mít potenciálně následující příznivé účinky:

 • snížit stupeň projevů menopauzy a působit jako mírná forma hormonální substituční terapie;
 • snížit hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak;
 • snížit riziko vzniku osteoporózy;
 • může snížit riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a kůže.

Data zveřejněná E. Letabym a kol. V roce 2013 rostlinné estrogeny u žen po 40 - 50 letech významně nezmiňují příznaky menopauzy. Současně je navíc nutné provést studii o účincích genicysteinu, jehož vliv nebyl s konečnou platností objasněn..

Fytoestrogeny v potravinách a léčivých bylinách se používají pro různé hormonální poruchy v gynekologii. Jejich nekontrolované podávání může vést k tomu, že se chovají odlišně od normálních ženských hormonů, ale jako antiestrogeny. Potenciál fytohormonů dosud nebyl vyčerpán a může být odhalen v blízké budoucnosti.

Top 10 fytoestrogenů

Funkce v hodnocení

1RemensNejlepší neškodná akce
2KlimadinonNejlepší při prvních známkách menopauzy
3ŽenskýEfektivní z dlouhodobého hlediska
4EstrovelNejvýkonnější fytoestrogeny v jednom přípravku
PětTsi-klimNejlepší pro úlevu od příznaků
6InoklimEliminuje negativní účinky menopauzy
7Climafit-911Vhodné pro komplexní terapii
8BonisanNejrychlejší
devětMenoril plusVytvořeno k prevenci komplikací příznaků menopauzy
desetDivigelUnikátní externí příprava

Ženské hormony jsou odpovědné za metabolické procesy, zdraví, krásu, vyrovnanou náladu a morální pohodu. S věkem je však tělo přestává produkovat ve stejném množství, proto výše uvedené ukazatele klesají. Naštěstí vědci již dlouho našli cestu ven. Fytoestrogeny nebo látky rostlinného původu byly objeveny již v roce 1926. Jsou nejblíže pohlavním hormonům žen a účinně tak kompenzují jejich nedostatek. Pro znatelný účinek však musí být koncentrace fytoestrogenů vysoká. Pak přicházejí do hry drogy.

Shromáždili jsme 10 nejlepších léků, jejichž příjem má silný vliv na tělo a hormony. Nominovaní jsou vhodní pro ženy nad 40 let při prvních projevech menopauzy, léčbě některých nemocí, menopauze. Nahrazují pohlavní hormony, účinnost dokazují nejen výzkumy, ale také recenze zákazníků. Posledně jmenované hovoří o zlepšení pohody, kvality spánku a vzhledu. Ačkoli léky nevyžadují lékařský předpis, většina výrobců doporučuje, abyste se před užitím poradili s odborníkem.

Top 10 nejlepších fytoestrogenů

10 Divigel

Otevírá hodnocení nejlepšího Divigelu, který se na rozdíl od drtivé většiny analogů používá externě. Vzorec se skládá z estradiolu, který je biologickou aktivitou podobný ženským hormonům. Lék je indikován během menopauzy, po ovariektomii, ke snížení příznaků menopauzy. Látky zabraňují úbytku kostní hmoty. Jsou určeny k dlouhodobému nepřetržitému užívání během léčby pod dohledem lékaře. To vede k hlavní nevýhodě - nákladnému průběhu léčby..

Gel musí být aplikován na malou oblast pokožky. Část receptury okamžitě vstupuje do krevního řečiště, zbytek je zadržen v horních vrstvách epidermis a uvolňuje se postupně. Kupující píší, že oblast po určitou dobu zůstává lepkavá, musíte počkat, až úplně vyschne. Gel by se neměl nanášet stejnou rukou každý den, ani by se neměl nechat na dlaních. Výrobce doporučuje, abyste během léčby pravidelně navštěvovali odborníka..

9 Menoril plus

Suplement Menoril Plus je jedním z nejlepších zdrojů isoflavonů, vitamínů a minerálů pro ženy během menopauzy. Pozitivně působí na příznaky menopauzy. Kupující zaznamenávají pokles intenzity návalů horka, bolestí hlavy a krevního tlaku. Droga zlepšuje náladu, plní energii. Obsahuje velkou dávku vitaminu D, která je nezbytná pro ženy nad 40 let. Vzorec předchází osteoporóze.

V recenzích je Menoril plus chválen zákazníky s častým a silným přílivem. Může být kombinován s jinými léky a užíván po dlouhou dobu. Dostatek 1 tablety před jídlem, abyste viděli významné změny. Složky ve vzorci zabraňují rozvoji komplikací spojených s menopauzou. Jak je předepsáno lékařem, je schváleno pro léčbu gynekologických onemocnění, poruch reprodukčního systému.

8 Bonisan

Bonisan, na rozdíl od většiny analogů, vstoupí v platnost během několika dní. Lék má pozitivní účinek na ženské tělo po 40 letech. Je účinný při prvních známkách menopauzy: návaly horka, závratě, deprese, otoky. Je předepsán k léčbě menopauzy, prevenci problémů se srdcem a cévami. Při dlouhodobém používání se zlepšuje vzhled, zvyšuje se pružnost pokožky. Přírodní estrogeny posilují kostní a chrupavkovou tkáň, snižují hladinu špatného cholesterolu.

Bonisan ovlivňuje autonomní nervový systém. Lék má dvě formy uvolňování: kapsle a gel. Ten je určen pro externí použití, ale má více vedlejších účinků. Obě možnosti účinně uvolňují pocení, regulují chuť k jídlu a teplotu. Jsou předepsány k prevenci onemocnění kloubů a kostí u pacientů starších 45 let..

7 Climafit-911

Climafit-911 je nejlepším doplňkem k léčbě předepsané lékařem při poruchách způsobených hormony. Obsahuje nejbezpečnější fytoestrogeny, které podporují fyzickou aktivitu, zbavují ženy bolesti hlavy, deprese a úzkosti. Vzorec se skládá z výtažků z hlohu, přesličky, kozlíku lékařského, sóji, černého rasce. Je doplněn o vitamíny a makroživiny. Výsledek se dostaví za několik týdnů. Příznaky se však vrátí, pokud přestanete používat.

Výrobce zajišťuje, že se Klimafit-911 podílí na syntéze elastinu a kolagenu, udržuje mladost pokožky. Kupující nezaznamenali výrazné zlepšení vzhledu, ale potvrzují účinek na emoční stav, snížení nepohodlí během návalů tepla. Lék je indikován na osteoporózu k posílení kostní tkáně, asimilaci fondů vápníkem a fosforem. Je předepsán hypertonikům k normalizaci krevního tlaku.

6 Inoklim

Inoclim je založen na isoflavonu získávaném ze sójových bobů, který nahrazuje lidské hormony. Je doplněn o pomocné prvky pro komplexní podporu těla po 40. Například slunečnicový olej je bohatý na vitamíny A, D, F, Omega-3 a 6. Výrobce vybral vzájemně závislé prvky, rychle se vstřebávají. Fytoestrogeny pomáhají s věkem souvisejícími změnami v kostní tkáni a vyplavují užitečné látky. Pravidelné užívání drogy zvyšuje pevnost chrupavky.

Zákazníci zaznamenávají pokles negativních příznaků menopauzy, pravidelný cyklus se vrací mladým ženám. Inoklim nemá prakticky žádné vedlejší účinky, je to jeden z nejbezpečnějších. Fytoestrogeny normalizují duševní stav, zmírňují deprese, nespavost, stres. Dlouhodobé užívání zlepšuje vzhled, zpomaluje proces stárnutí. Lék je indikován k prevenci bolestí hlavy a svalů, břišních diskomfortů.

5 Tsi-klim

Nehormonální lék Tsi-Klim byl vytvořen za účelem zlepšení kvality života během menopauzy. Receptura s výtažkem cimicifuga zmírňuje návaly horka, odstraňuje podrážděnost, pocení. Obnovuje zdravý spánek, stabilizuje emoční pozadí. Výrobce vybral přísady, které ženám umožňují podstoupit hormonální změny beze ztrát. Tsi-klim je schválen pro použití se silnějšími léky, opouští tělo za několik dní.

Podle doporučení výrobce je lék indikován u žen starších 45 let. Kupující v recenzích zaznamenávají znatelné změny po 2 týdnech, doporučují být trpěliví. Soudě podle komentářů, mnoho pro lepší výsledky přidává komplexy vitamínů a kyselinu listovou. Po měsíci dochází k výraznému snížení počtu návalů. Zdravý spánek přichází mnohem dříve, podrážděnost zmizí, zvyšuje se ochrana před stresem a únavou.

4 Estrovel

Estrovel je komplex nejsilnějších fytoestrogenů, které mohou ve vážných případech obnovit zdraví. Základem je extrakt z cimicifuga, známý svým pozitivním účinkem na nervový systém. Pomáhá při pocení, návalu horka, závratích. Lék zmírňuje příznaky hormonální nerovnováhy, snižuje bolesti kloubů. Isoflavony posilují kostní tkáň a mají protizánětlivé vlastnosti. Přípravek Estrovel je indikován u pacientů starších 40 let k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Recenze píšou o normalizaci stavu po prvních dnech přijetí. Uživatelé s nepravidelnými menstruačními cykly hlásí návratnost. Lék je doplněn vitamíny, které ovlivňují zdraví pokožky, vlasů, nehtů. Spolu s fyzickou pohodou se emoční stav zlepšuje. Podrážděnost, letargie zmizí. Pravidelné užívání snižuje riziko nádorů, aterosklerózy.

3 Ženský

Doplněk stravy Feminal je určen k investování do období před a během menopauzy. Lék je dostupný ve formě tobolek, které obsahují isoflavony (asi 40 mg na kus). Získávají se z červeného jetele, který je známý svou obrovskou koncentrací této látky. Podle výrobce jsou isoflavony nejlepšími fytoestrogeny díky své jedinečné podobnosti s přírodními hormony. Nejenže snižují projevy příznaků, ale také bojují s problémem. Jeden kurz je 30 dní, i když tobolky lze užívat mnohem déle.

Jedinou výhradou doplňku stravy je individuální nesnášenlivost, jinak je zcela bezpečná. Ženy v recenzích zaznamenávají zlepšení blahobytu. Podrážděnost je na prvním místě. Pak další satelity vyvrcholení zmizí. Po měsíci se emoční zdraví vrátí k normálu. Charakteristickým rysem produktu je jeho účinnost na konci kurzu, proto je dovoleno dělat přestávky a nebrat to neustále.

2 Klimadinon

Ženám nad 40 let, u kterých se objeví první příznaky menopauzy, se doporučuje věnovat pozornost přípravku Klimadinon. Fytoestrogeny ve složení opakují působení estrogenu v těle: podporují reprodukční funkci, mají pozitivní vliv na činnost dělohy. Lék je založen na přírodních složkách, z kontraindikací pouze individuální nesnášenlivost. Je považován za jeden z nejúčinnějších při snižování příznaků menopauzy. Výsledek se dostaví po 2 týdnech přijetí. Ačkoli je Klimadinon droga, ve skutečnosti je to jednosložkový doplněk stravy s látkou black cohosh.

Ženy v recenzích sdílejí své zkušenosti s používáním produktu a upozorňují na absenci vedlejších účinků. Návaly zmizí za několik týdnů, jeden kurz je 3 měsíce. K upevnění pozitivního výsledku výrobce doporučuje opakovat schůzku několikrát ročně. Lék neléčí problém, ale snižuje nepohodlí, je doplněn silnějšími léky.

1 Remens

Remens je stovkami zákazníků uznáván jako nejlepší, což dokazují pozitivní recenze. Lék má 2 formy uvolňování: ve formě tablet a kapek. Patří mezi ně cimicifuga, pilocarpus, sanguinaria, hadí jed surukuku a tajemství sépiové žlázy. Nástroj prakticky neinteraguje s jinými léky, používá se při léčbě endometritidy, klimakterického syndromu. Je předepsán ke stabilizaci menstruačního cyklu. Oficiálně nebyl zaregistrován ani jeden případ předávkování nebo vedlejších účinků, Remens je v pořadí nejbezpečnější.

Fytoestrogeny ve složení výrazně usnadňují život žen během menopauzy, zmírňují návaly horka. Výrobce doporučuje užívat několik tablet nebo kapek před jídlem třikrát denně. Výsledek není okamžitě viditelný, účinnost se postupně zvyšuje, maximální účinek se dostaví po 3 týdnech. Jakmile příznaky vymizí, je nutné přejít na udržovací dávku.

Fytoestrogeny pro ženy

Z článku se dozvíte, které přípravky s fytoestrogeny mají nejlepší účinnost a mohou být použity u žen, stejně jako u potravin bohatých na ně..

  • Výhody a poškození fytoestrogenů
  • Přehled hlavních fytoestrogenních přípravků
   • Estrovel
   • Ženský
   • Tsi-klim
   • Doppelherzova aktivní menopauza
   • Femiwell
   • Climatodon
   • Klimadinon
   • Klimadinon-Uno
   • Lignarius
   • Remens
   • Climafem
   • Inoklim
  • Homeopatie pro menopauzu
   • Remens
   • Climaxan
  • Vaginální čípky s fytoestrogeny
  • Byliny a fytoestrogeny
  • Potraviny a fytoestrogeny

Výhody a poškození fytoestrogenů

Fytoestrogeny jsou látky podobné hormonům rostlinného původu, které se vyskytují v přírodě. Mají širokou škálu hormonální aktivity, působí na tělo podobně jako ženské pohlavní hormony.

Hlavní výhody používání fytoestrogenů v tabletách nebo rostlinných přípravcích jsou následující:

ženy zaznamenávají zlepšení celkového blahobytu a zvýšení efektivity;

autonomní nervový systém pracuje vyváženým způsobem;

regenerace a metabolické procesy ve tkáních a orgánech jsou urychleny;

hladina cholesterolu a lipoproteinů v krvi je normalizována;

příznaky menopauzy jsou méně závažné;

aktivita imunitního systému se zvyšuje.

Užívání fytoestrogenů ve formě léků a potravin nevede k rozvoji negativních důsledků. Množství účinných látek v rostlinách je zanedbatelné a nejsou schopné způsobovat vedlejší účinky. Léky jsou vybírány pro ženy, pouze pokud mají známky nedostatku estrogenu v těle, což umožňuje předcházet negativním důsledkům léčby.

Přehled hlavních fytoestrogenních přípravků

Lékárny prodávají velké množství fytoestrogenních přípravků pro ženy. Pouze gynekolog by měl vybrat konkrétní lék a posoudit jeho možné výhody a poškození. Některé léky jsou nejoblíbenější u žen po 50 letech a starších..

Estrovel

Estrovel je komplexní produkt obsahující výtažky z cimicifugy, kořene yam a sóji. Doplněk stravy navíc obsahuje řadu vitamínů B a výtažek z kopřivy. Při pravidelném používání přípravku Estrovel klesá počet návalů horka, snižují se závratě a emoční labilita. Kvalita spánku je normalizována. Výzkum ukazuje, že kost je posílena prevencí osteoporózy, která chrání ženy před traumatickými zlomeninami. Lék se používá na 1-2 tablety denně ve formě 2měsíčního kurzu. Estrovel náklady - 400-500 rublů.

Ženský

Aktivní fytoestrogeny z jetele červeného. Kromě nich přípravek obsahuje velké množství rostlinných flavonoidů, které ovlivňují práci kardiovaskulárního a nervového systému. Žena má normalizaci nálady, snížení počtu a závažnosti návalů horka, normalizaci krevního tlaku a dalších autonomních funkcí. Feminal eliminuje nespavost, což má pozitivní vliv na kvalitu života. Nástroj se používá jednou denně - tableta by se měla užívat s jídlem. Průměrná cena léku je 600 rublů.

Tsi-klim

Droga ruské výroby, která je velmi oblíbená u žen a gynekologů. Fytoestrogeny jsou odvozeny z extraktů cimicifuga. S výhradou jmenování specialisty si žena všimne zlepšení nálady, zvýšeného výkonu během dne i odstranění autonomní dysfunkce, která se projevuje prudkým poklesem krevního tlaku, bolestmi hlavy, horečkou a pocity přílivu. Průměrná doba užívání je 6 týdnů. Lék se prodává v lékárnách za cenu 300 rublů.

Doppelherzova aktivní menopauza

Doplněk stravy obsahující fytoestrogeny z obyčejných sójových bobů, vápník a vitamíny skupiny B. Složité složení umožňuje normalizovat hormonální hladiny u žen a předcházet menopauzálním poruchám. Při správném používání doplňků stravy Doppelgerts Active Menopause eliminuje nervozitu ženy, snižuje závažnost návalů horkosti a labilitu hladiny krevního tlaku a má také pozitivní vliv na celkovou pohodu. Lék by měl být užíván od 1 do 2 měsíců jednou denně. Cena - 400 rublů.

Femiwell

Doplněk stravy založený na červeném jetele a sóji. S vitaminem E jsou spojeny další účinky. Při užívání přípravku Femivell se snižuje závažnost klimakterických příznaků: závratě, návaly horka, otoky nohou, nervozita a bolest hlavy. Vitamin E je silný antioxidant, který pomáhá chránit tkáně těla před škodlivými účinky stárnutí a vnějšími faktory. Jedna dávka přípravku Femivell může zvýšit adherenci žen k terapii. Cena léku se pohybuje od 1000 do 2000 rublů, v závislosti na počtu tobolek v balení.

Climatodon

Klimatodon obsahuje fytoestrogeny z cimicifugi a mikroelementy: hořčík, železo a vápník. Lék snižuje nervozitu ženy, snižuje riziko osteoporózy a má pozitivní vliv na fungování kardiovaskulárního systému a imunity. Climatodon se používá dvakrát denně, 1 tableta nebo 30 kapek. Různé lékové formy umožňují ženě vybrat si pro sebe to nejvhodnější. Cena Klimatodonu je 470 rublů.

Klimadinon

Lék je ve formě kapek, obsahuje fytoestrogeny z rostliny cimicifuga. Hlavním účinkem je normalizace nervového systému. U žen zmizí zvýšená podrážděnost a úzkost, obnoví se spánek. Po několika týdnech pravidelného užívání se práce vegetativní části centrálního nervového systému normalizuje: bolesti hlavy, slabost zmizí, hladina krevního tlaku se vrátí k normálu. Cena léku je 300-400 rublů.

Klimadinon-Uno

Lék podobný předchozímu, ale obsahující větší množství fytoestrogenů. Doporučeno pro ženy s menopauzálními příznaky: emoční labilita, časté změny v krevním tlaku, pocení, zvýšená ospalost, nespavost atd. Léčba trvá podle lékařského předpisu 4 až 12 týdnů. Po terapii dochází k normalizaci hormonálního pozadí a vymizení projevů menopauzy. Cena léku je 490 rublů.

Lignarius

Doplněk stravy s lignany, oblíbený mezi gynekology, obsahuje velké množství fytoestrogenů. Důležitým rozdílem od analogů je aktivní forma rostlinných hormonů, která rychle vede k pozitivním změnám v těle ženy. Lignarius předchází rozvoji osteoporózy a snižuje závažnost autonomních poruch a stabilizuje činnost kardiovaskulárního systému a dalších vnitřních orgánů. Doba přijetí je 1 měsíc. V případě potřeby lze průběh léčby opakovat. Průměrná cena v lékárnách - 1300 rublů.

Remens

Lék ve formě kapek, také vytvořený na bázi cimicifuga. Umožňuje vám normalizovat autonomní systém, eliminovat bolesti hlavy a poruchy srdeční činnosti. Nálada a celková pohoda ženy se pozitivně mění, což je důležité pro menopauzu.

Remens má průměrnou cenu 600 rublů na láhev kapek. Při dlouhodobém užívání nevede k rozvoji vedlejších účinků a závislosti, která je příznivě srovnatelná s hormonálními látkami.

Climafem

Climafem je jedním z nejdražších léků na menopauzu. Cena jednoho balení tablet dosahuje 5 tisíc rublů. Aktivní složky léčiva se získávají z chmele a jetele červeného. Kromě fytoestrogenů obsahuje Klimafem multivitaminový komplex, který má další účinek na ženské tělo.

Tento doplněk stravy zlepšuje schopnost ženy pracovat, normalizuje fungování vnitřních orgánů a nervového systému. Při pravidelném užívání přípravku Klimafem klesá závažnost osteoporózy a počet návalů charakteristických pro menopauzu.

Inoklim

Doplněk stravy získaný ze sójových bobů. Vyrábí se ve formě tobolek, počítaných v jednom balení po dobu 1 kalendářního měsíce, což usnadňuje užívání drogy. Hlavní účinky při pravidelném užívání: normalizace hladin krevního tlaku, snížení pocení a další projevy dysfunkce autonomního nervového systému. Má pozitivní vliv na náladu ženy, snižuje závažnost emoční lability a úzkosti.

Doplněk stravy nezpůsobuje rozvoj vedlejších účinků ani závislosti. Náklady na Inoklim v lékárnách se pohybují od 800 do 1 000 rublů, což je pro většinu žen dostupné.

Homeopatie pro menopauzu

Homeopatické léky s fytoestrogeny jsou oblíbené u žen a lékařů. To je způsobeno jejich nízkými náklady a nedostatkem vedlejších účinků. Je důležité si uvědomit, že homeopatické léky nebyly prokázány jako účinné a neměly by být používány jako jediný zdroj fytoestrogenů..

Remens

Komplexní homeopatický přípravek obsahující extrakt z cimicifuga, kanadské sanguinaria, extrakt ze sépiových žláz a hadího jedu. Hlavním účinkem, pokud je užíván správně, je normalizace hormonálního pozadí s eliminací příznaků menopauzy. Ženy hlásí pokles počtu návalů horka a závratí, obnovení normálního krevního tlaku a hladiny spánku, dobrou náladu a zvýšení efektivity a energie během dne. Tablety se užívají dvakrát denně. Celková dávka léku je 2 tablety denně. Při použití kapek je třeba užít 10 kapek denně. Trvalý pozitivní účinek je zaznamenán po 3 měsících přijetí. Lékaři doporučují užívat Remens po dobu šesti měsíců. Cena homeopatického přípravku je 500-600 rublů.

Climaxan

Hlavní lék pro ženy během menopauzy, trpící poruchami autonomního nervového systému a duševními poruchami. Při pravidelném užívání mohou fytoestrogeny obsažené v léčbě tyto příznaky minimalizovat..

Climaxan je homeopatický lék, to znamená, že obsahuje aktivní složku v nízké dávce. Většina žen užívajících homeopatické fytoestrogeny reaguje na léčbu pozitivně. Průměrné náklady na Climaxan v lékárnách jsou 100 rublů.

Vaginální čípky s fytoestrogeny

Menopauza je charakterizována změnami na sliznicích - vysychají, což vede k jejich častému poškození a rozvoji zánětu. Nejčastěji jsou sliznice pochvy ovlivněny rozvojem vulvovaginitidy. Na tomto pozadí je zaznamenáno přidání bakteriální nebo plísňové infekce se zhoršením stavu ženy.

K prevenci a léčbě takové komplikace menopauzy se používají vaginální čípky s fytoestrogeny:

Vakigal svíčky obsahující výtažek z květu calendula officinalis.

Čípky mají pozitivní vliv na stav sliznice, protože fytoestrogeny ve svém složení mají protizánětlivou aktivitu a také urychlují procesy obnovy. Používá se 1 čípek denně, dokud nezmizí nepohodlí v perineální oblasti. Průměrná cena - 200-350 rublů;

čípky Feminella hialosoft obsahují několik účinných látek: bylinné extrakty a kyselinu hyaluronovou.

Místní působení fytoestrogenů zvlhčuje vaginální sliznici a zabraňuje její atrofii doprovázené záněty a bolestí. Čípky se užívají jednou denně. Průběh léčby je 7-10 dní, v závislosti na závažnosti příznaků. Svíčky Feminella hialosoft stojí 950 rublů;

Climaktol-Anticanum - vaginální čípky oblíbené u žen v menopauze.

Komplexní přípravek obsahující výtažek z chmelové šišky a éterické oleje bohaté na fytoestrogeny. Při použití samozřejmě zlepšují stav vaginální sliznice, zabraňují jejímu poškození a atrofii. Čípky Climaktol-Antical by se měly používat po dobu 1-2 měsíců, 1 čípek v noci.

Čípky s fytoestrogeny se používají v perorální formě jako tablety nebo kapky. Tento přístup vám umožňuje normalizovat hormonální pozadí ženy a chránit ji před nepříjemnou komplikací menopauzy ve formě vulvovaginitidy..

Byliny a fytoestrogeny

Tradiční medicína také nabízí několik receptů pro ženy, jak získat fytoestrogeny přímo z rostlin. K tomu použijte následující bylinky:

červený kartáč. Kapky založené na něm se prodávají v lékárnách za cenu 150-200 rublů. Použijte červený kartáč, 2-3 kapky denně. Doporučuje se užívat s doplňky stravy obsahujícími fytoestrogeny;

kančí děloha, prodávaná ve formě kapek. Aplikujte 30 kapek třikrát denně. Optimální průběh užívání je 30 dní, poté je nutná týdenní přestávka. Žena v menopauze musí podstoupit tři kúry, aby odstranila příznaky autonomní dysfunkce;

směs měsíčku, heřmánku a řebříčku, připravená ve formě infuze. Bylinná infuze se připravuje následujícím způsobem: sušené rostliny se nalijí vroucí vodou a nechají se přes noc. Po namáhání použijte 3 lžíce. třikrát denně před jídlem;

infuze houževnatého slámy. Pro jeho přípravu 2 lžíce. suchá rostlina se nalije vroucí vodou po dobu 3-4 hodin a trvá na tom. Poté se infuze filtruje a ochladí. Bedstraw je přijímán pro 2-3 lžíce. jednu hodinu před jídlem.

Bylinné infuze obsahují nejen fytoestrogeny, ale také velké množství vitamínů, stopových prvků a biologicky aktivních látek - flavonoidy a alkaloidy. Působí komplexně na ženské tělo a snižují závažnost projevů před menopauzou a menopauzou..

Potraviny a fytoestrogeny

Kromě léků a rostlinných nálevů se fytoestrogeny nacházejí v potravinách. Zvýšení jejich spotřeby vede ke zvýšení počtu analogů ženských pohlavních hormonů v těle, což má pozitivní vliv na pohodu ženy. Mezi potravinami se nachází velké množství fytoestrogenů:

zelenina a kořenová zelenina: mrkev, brambory, česnek, chřest a špenát. Kromě fytoestrogenů obsahuje vitamíny a užitečné mikroelementy. Mrkev je zdrojem vitaminu A, který má pozitivní vliv na stav pokožky a zrakovou ostrost ženy;

ovoce a bobule. Jablka jsou sezónní ovoce bohaté na rostlinné estrogeny a vitamin C. Ten má výrazný antioxidační a imunomodulační účinek, chrání buňky těla před poškozením a stárnutím. Grant obsahuje velké množství stopových prvků: hořčík, draslík, fosfor atd. Všechny jsou nezbytné pro normální fungování nervového a kardiovaskulárního systému, zejména ve stáří. Černý rybíz, hrozny a jiné bobule s kyselou chutí jsou zdrojem vitaminu C a velkého množství fytoestrogenů;

obiloviny a obiloviny: sója, pšenice, rýže a čočka. Sója je bohatá na fytoestrogeny a biologicky aktivní látky, které normalizují hormonální pozadí ženy. Vědecký výzkum ukazuje, že při pravidelném užívání je riziko osteoporózy sníženo. Všechny obiloviny jsou kromě rostlinných estrogenů zdrojem vlákniny nezbytné pro normální fungování střev a její mikroflóry.

Rostlinná strava obsahuje fytoestrogeny v různých množstvích. Největší množství hormonálně aktivních látek se nachází v sóji, zelenině a ovoci. Jejich pravidelné stravování umožňuje ženě snížit závažnost menopauzálních příznaků a snížit dávku léků. Je třeba poznamenat, že pro výběr léčby a korekci stravy je nutné se poradit se svým gynekologem.

Laparoskopie označuje minimálně invazivní operace. Používá se k diagnostice a léčbě děložních myomů, endometriózy a adhezivních onemocnění. Ženy se často zajímají o to, v který den cyklu se laparoskopie provádí.