Fytohormony pro ženy: bezpečné prodloužení mládí

Po překročení čtyřicetileté hranice není mnoho žen připraveno na projev menopauzy. Podrážděnost, bolesti hlavy, zvýšené pocení, vzhled vlasů na těle - všechny tyto menopauzální projevy způsobují nepohodlí a negativně ovlivňují kvalitu života.

Všechny tyto procesy se vyskytují v důsledku změn v hormonálním pozadí ženy. Bezpečné bylinné přípravky - fytohormony s menopauzou pomohou odstranit nepříjemné příznaky a zpomalit proces stárnutí.

Fytohormony pro ženy

Dokonce i starověcí léčitelé si všimli léčivé síly rostlin. Někteří zástupci flóry obsahují látky podobné svým účinkem jako ženské hormony. Díky těmto vlastnostem se objevily jedinečné produkty, které mají jemný účinek na tělo ženy během projevů menopauzy. Říká se jim fytohormony..

Fytohormony jsou rostlinné produkty získané z extraktu rostlin, ovoce atd. Fytoestrogeny slouží jako alternativa k syntetické hormonální terapii.

Mnoho žen se bojí předepisovat hormonální terapii, která je důležitá pro doplnění hormonálních hladin. Fytohormony pro ženy mají jemnější účinek, odstraňují nežádoucí příznaky, nezpůsobují odmítnutí tělem, zlepšují stav pokožky a vlasů a mají pozitivní vliv na psychický stav.

Co je to menopauza

Menopauza je fyziologický stav ženy spojený se zánikem funkce vaječníků na začátku menopauzy, doprovázený změnou hormonálního pozadí ženského těla.

 • časté výkyvy nálady, podrážděnost, slzavost;
 • nedostatek menstruace;
 • bolesti hlavy;
 • vypadávání vlasů, lámavé nehty;
 • vzhled nežádoucích ochlupení na těle;
 • metabolické poruchy, přírůstek hmotnosti;
 • zvýšené pocení, časté „návaly horka“;
 • zhoršení kůže;
 • nespavost.

Menopauza se častěji vyskytuje u žen ve věku 45-50 let. V současné době menopauza mladší a některé začínají trpět po 40 letech. Nemusíte se léčit, požádejte o radu své přátele, v první řadě musíte kontaktovat gynekologa.

Lékař zvolí individuální kompetentní léčbu v závislosti na vašem stavu.

Zdroje fytohormonů

Fytoestrogeny se nacházejí ve velkém množství v rostlinách, luštěninách, obilovinách atd. Jetel a sója obsahují největší množství rostlinných estrogenů. Díky informacím, které produkty obsahují užitečné pro ženské tělo, je možné zahájit boj proti menopauze vypracováním správné stravy.

Fazole, hrách, čočka, len, slunečnice, sója jsou součástí seznamu produktů, které jsou užitečné pro ženy starší 40 let. Jíst jídlo obvykle nestačí, hormonální terapie je povinná.

Fytohormony pro ženy se stanou nepostradatelnými při léčbě menopauzy. Kromě toho, že účinně bojují proti hlavním projevům menopauzy, mají navíc preventivní účinek proti rakovině prsu..

Dalším plusem je absence vedlejších účinků. Jedinou výjimkou je individuální nesnášenlivost kterékoli ze složek. V takovém případě vám kvalifikovaný gynekolog pomůže vybrat jiný fytohormon, který bude pro vás ideální..

Jak používat bylinné přípravky

Terapeutický účinek fytohormonů nepřichází okamžitě, tyto prostředky mají kumulativní účinek. První známky zlepšení začínají pár týdnů poté, co jste jej začali užívat. Účinek fotografických látek není tak výrazný a rychlý jako účinek syntetických hormonů.

Hormonální substituční léčba má řadu vedlejších účinků. Kromě toho, pokud má žena v anamnéze nemoci, které jsou absolutní kontraindikací pro užívání hormonů, bude použití fytohormonů prospěšným řešením..

Japonští vědci tvrdí, že udržení zdraví žen musí začít předem tím, že se do denní stravy začlení potraviny obsahující rostlinné estrogeny: ryby, mořské plody, sója, lněné a rostlinné oleje, rýže, čočka atd..

Po 40 letech můžete začít používat foto nástroje po konzultaci s lékařem, který zvolí správné dávkování léku. Se zvýšeným obsahem fytohormonů v těle vede k dyspeptickým poruchám: nevolnost, zvracení na pozadí bolesti hlavy, stejně jako řídký výtok z ženských pohlavních orgánů.

Při užívání fytohormonů je třeba vzít v úvahu, že některé faktory mohou výrazně snížit absorpci léků:

 • kouření neumožňuje úplné vstřebávání fytoestrogenů;
 • užívání alkoholických nápojů;
 • nedostatečný příjem vlákniny z potravy.

Indikace pro použití

Fytohormony pro ženy by měly být používány přísně podle pokynů:

 • Pokud se menstruace zastavila před dosažením věku 45 let. Toto je považováno za předčasné ukončení, které může vést k hormonálnímu narušení..
 • Žena měla nepravidelný menstruační cyklus dlouho před menopauzou.
 • Když jsou vaječníky odstraněny, dojde k úplné hormonální reorganizaci těla..
 • Po chemoterapii obnovit tělo.
 • Různé patologie srdce, oběhové poruchy.
 • Žena, která má cukrovku.
 • Vysoký krevní tlak.
 • První příznaky osteoporózy: únava, ranní křeče v nohou atd..

Fytohormony pro ženy se doporučuje užívat ženám, které jsou kontraindikovány syntetickými hormony. Ideální pro srdeční choroby, onemocnění ledvin, nízkou tělesnou hmotnost.

Působení drog

Fytohormony lze zakoupit v lékárně. Jsou k dispozici jako doplňky stravy a nevyžadují lékařský předpis. Je lepší neléčit se, ale dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Seznamy fytohormonů

Klimandion. Základem produktu je extrakt z kořene cimicifuga. Má dobrý uklidňující účinek, bojuje s podrážděností, poruchami spánku. Účinek je patrný po 7 dnech používání. Klimandion účinně zmírňuje příznaky menopauzy.

Remens. Účinný prostředek k obnovení hormonálního pozadí ženy během menopauzy. Projdou intenzivní bolesti hlavy, reguluje se produkce potu, normalizuje se kardiovaskulární aktivita.

Ženský. Na základě extraktu z jetele - jedné z nejúčinnějších a nejoblíbenějších rostlin obsahujících fytoestrogen. Chová se jako ženské pohlavní hormony. Návaly tepla jsou poměrně vzácné, příznaky menopauzy jsou vyhlazeny, stav pokožky a nehtů se zlepšuje.

Incolim. Bylinný přípravek na bázi sójových bobů. Účinný ve vztahu k příznakům klimakterického syndromu, eliminuje nespavost, dodává sílu a účinnost.

Climaxan. Složení: extrakt z apis a cimicifuga. Nejprve tento lék ovlivňuje normalizaci psychologického stavu. Eliminuje podrážděnost, časté výkyvy nálady, nespavost, záchvaty migrény. Dalším rysem je, že ego je předepsáno pro sklon k alergickým reakcím..

Navzdory stejným indikacím mají všechny druhy bylinných přípravků na každého pacienta individuální účinek. Bude proto správné, pokud ošetřující gynekolog předepíše lék a jeho dávkování.

Rostliny s fytoestrogeny

S negativními příznaky je kromě léků možné použít bylinné odvarky. K vaření potřebujete 1 lžíci nasekaných suchých bylin, nalijte sklenici vroucí vody. Nechejte vývar vařit po dobu 15 minut, použijte jako čaj. Pro větší účinek se do koupele přidávají bylinky.

Seznam nejúčinnějších léčivých bylin:

 • červený kartáč -rodiola, nejúčinnější pro normalizaci hormonálních poruch;
 • máta má sedativní účinek;
 • cimifuga - reguluje metabolické procesy, zlepšuje stav kardiovaskulárního systému;
 • jetel - obsahuje některé z nejsilnějších fytoestrogenů;
 • matka - má výrazný uklidňující účinek;
 • šalvěj - má tonizující účinek;
 • rozmarýn - zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na pokožku a nehty;
 • chmel - účinně zklidňuje nervový systém.

Fytohormony v kosmetologii

Unikátní vlastnosti rostlin se vyrábějí nejen v tabletách, v krémech jsou fytohormony. K udržení pokožky a nehtů ve výborném stavu jsou vhodné všechny stejné léčivé byliny, ale v pohodlnější formě uvolnění.

Krém se nanáší velmi snadno na obličej, krk, ruce a začíná přímo topickou aplikací. Pokud použijete celý komplex, účinek bude mnohem silnější. Vedlejším účinkem může být pouze alergická reakce na jednu ze složek.

Fytopreparáty jsou prioritou volby v léčbě klimakterického syndromu u žen. Jsou bezpečné, jemně ovlivňují tělo, zcela vyhlazují příznaky menopauzy, zlepšují celkový stav těla.

Ale je tu jedna věc! Při dávkování bylinných přípravků musíte být velmi opatrní. To, co byl lék, se stává skutečným jedem, pokud je dávkování nesprávné.

Proto je správné poradit se s lékařem před užitím fytohormonů..

Fytoestrogeny pro ženy: které léky pomáhají zůstat déle krásné a zdravé

Ženské pohlavní hormony regulují více než jen menstruační cyklus. Podporují syntézu kolagenu, udržují pevnost pokožky a sílu chrupavek a vazů. Estrogeny se podílejí na metabolismu vitaminu D a vápníku, a jsou proto odpovědné za hustotu kostí. Stimulují kognitivní schopnosti mozku a chrání kardiovaskulární systém před přebytečným cholesterolem. Ale v průběhu času se množství estrogenu v ženském těle snižuje, zejména je patrný pokles hladiny pohlavních hormonů během menopauzy. Jaké změny čekají ženu a jak lze zachovat krásu a zdraví po 40 letech?

Co jsou fytoestrogeny a proč je tělo potřebuje?

V ženském těle není jediný orgán, který by nebyl ovlivněn tak či onak pohlavními hormony estrogeny. S věkem však jejich produkce klesá. Množství estrogenu v ženském těle začíná postupně klesat asi po 37 letech. Přibližně od této doby jsou patrné procesy stárnutí: snižuje se tón pleti, objevují se vrásky, protože právě estrogeny regulují aktivitu syntézy kolagenu, hlavního strukturního proteinu těla. Asi ve věku 45 let jsou pohlavní hormony tak malé, že jejich nedostatek začíná ovlivňovat vnitřní a vnější stav ženy..

Změny souvisejí s obdobím, které lékaři nazývají perimenopause, ale v hovorové řeči se udomácnilo jiné jméno - menopauza. Mezi příznaky patří návaly horka, výkyvy nálady a náhlý krevní tlak. Tyto problémy postupně pomíjejí, ale objevují se další..

Estrogeny podporují aktivitu osteoblastů - buněk, které obnovují strukturu kostí; regulují vstřebávání vápníku a vitaminu D. Vzhledem k tomu, že hladina pohlavních hormonů klesá, po menopauze prudce klesá mineralizace kostí - vzniká osteoporóza. Projevuje se jako patologické zlomeniny, ke kterým dochází s minimálním fyzickým dopadem. Ke snížení závažnosti těchto příznaků se často doporučují léky na bázi fytoestrogenů..

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, molekulární struktura a chemické působení podobné hlavním estrogenům ženského těla - estradiolu a estronu. Interagují se stejnými receptory, ale jejich účinek je nižší než u „přirozených“. Fytoestrogeny mohou mít také antiestrogenní účinek - snižují účinek ženských pohlavních hormonů na tělo. U mladých žen se doporučují pro nepravidelná období a příliš těžká nebo bolestivá období..

Když jsou vlastní hormony v těle extrémně malé, stanou se fytoestrogeny „kouzelnou hůlkou“, která může zpomalit změny související s věkem. Pomáhají snižovat závažnost a frekvenci „návalů“, normalizovat psycho-emocionální stav a spánek. Navíc při dlouhodobém užívání mohou fytoestrogeny snížit pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění a v kombinaci s vápníkem a vitaminem D mohou zpomalit rozvoj osteoporózy [1].

Druhy fytoestrogenů

Podle jejich chemické struktury jsou fytoestrogeny rozděleny do tří tříd:

 1. Isoflavony. Jejich zdrojem jsou luštěniny, jetel červený, lékořice, hrozny, chmel, cimicifuga, vitex, dioscorea. Sójové isoflavony - genistein a daidzein - jsou nejvíce studovány ze všech fytoestrogenů. Jsou to silné antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem (předpokládá se, že se oxidační stres podílí na stárnutí a vývoji rakoviny). Při pravidelném používání tyto fytoestrogeny pomáhají snižovat „špatný“ cholesterol v krevním séru, zpomalují aktivitu ukládání tuků v tukových buňkách a zabraňují rozvoji osteoporózy. Jak isoflavony cimicifugy fungují, není dosud přesně známo, ale experimenty ukázaly, že se neváží na estrogenové receptory [2]. Předpokládá se, že se tyto isoflavony vážou na serotoninové receptory, a proto snižují intenzitu vegetativních projevů perimenopauzy [3]. Schopnost výtažků cimicifuga snížit podrážděnost a obnovit spánek je navíc spojena s možným účinkem podobným serotoninu..
 2. Lignany. Většina z nich se nachází v semenech lnu a evropského smrku. Lignany lze nalézt v nízkých koncentracích v ořechech a celých zrnech. Výhodou těchto fytoestrogenů je, že pomáhají normalizovat lipidové složení krevní plazmy tím, že zvyšují množství lipoproteinů s vysokou hustotou („dobrý“ cholesterol) a snižují množství lipoproteinů s nízkou hustotou („špatný“ cholesterol). Lignany mají antioxidační aktivitu, mají protizánětlivé účinky a pomáhají normalizovat váhu snížením chuti k jídlu [4].
 3. Kumestany byly nalezeny v jetele červeném a vojtěšce. Jedná se o nejméně studované fytoestrogeny. Možná mají určitý účinek na kostní hustotu, pravděpodobný účinek na vazomotorické příznaky (návaly menopauzy) není dobře znám.

Při vývoji přípravků obsahujících fytoestrogeny používají výrobci výtažky z různých rostlin. Nejběžnější produkty jsou na bázi sóji, cimicifuga, lnu, červeného jetelu.

Produkty Isoflavon: co hledat na pultech lékáren

Z farmaceutických přípravků s fytoestrogeny pro ženy jsou nejoblíbenější přípravky na bázi sójového isoflavonu - genisteinu, protože, jak již bylo zmíněno, jedná se o nejvíce studovaný fytoestrogen. Druhým nejoblíbenějším produktem je extrakt z cohosh černé (také známý jako black cohosh). Podívejme se na některé z nich podrobněji..

Přípravky na bázi genisteinu (sójový isoflavon)

Fáze údržby Estera III

Komplexní doplněk stravy, který obsahuje sójové isoflavony, lignany z lněného semene, granátové jablko a brokolici. Isoflavony a lignany, jak již bylo zmíněno, jsou cenné pro své estrogenní účinky, zatímco výtažky z granátového jablka a brokolice jsou cenné pro jejich silný antioxidační účinek..

 • Indikace: doporučeno pro ženy starší 40 let ke snížení závažnosti příznaků menopauzy.
 • Kontraindikace: těhotenství, kojení, individuální nesnášenlivost složek.
 • Způsob aplikace: jedna tobolka denně s jídlem. Výrobce neuvádí dobu přijetí.

Balení 60 tobolek, což je dost na dva měsíce používání, bude stát přibližně 3900 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Estera Maintenance Phase III“ v Registru státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.006830.06.15, datum registrace - 3. června 2015 [5].

ESTROVEL®

Kombinovaný doplněk stravy s komplexním složením. Obsahuje sójové isoflavony, extrakt dioscorea, extrakt posvátného vitexu, indol-3-karbinol, vitamíny E, B6, B9, K1, bór, L-5-hydroxytryptofan.

Soudě podle složení komplexu je zaměřen spíše na boj proti PMS a regulaci menstruačního cyklu, než na zmírnění příznaků menopauzy. Sójové isoflavony u žen v plodném věku mají antiestrogenní účinek. Extrakt Dioscorea a Vitex obsahují látky, které jsou prekurzory progesteronu: podle moderních konceptů se hlavní příčinou PMS stává nerovnováha mezi progesteronem a estrogeny. Vitamin B6 a kyselina listová snižují projevy syndromu předmenstruačního napětí a L-5-hydroxytryptofan vyhlazuje depresivní projevy v PMS.

Lék lze nicméně použít také ke snížení závažnosti projevů perimenopauzy. V klimakterickém období působí sójové isoflavony jako estrogeny, vitamin K podporuje mineralizaci kostí, indol-3-karbinol, případně inhibuje vývoj nádorů a bór zvyšuje účinek fytoestrogenů.

 • Indikace: ke snížení závažnosti projevů menopauzy a premenstruačního syndromu.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna nebo dvě kapsle denně s jídlem po dobu dvou měsíců.

Balení drogy (30 tobolek) stojí asi 500 rublů, to znamená, že průběh aplikace bude stát 1000-2000 rublů.

* Číslo doplňku stravy „ESTROVEL®“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.R.004621.12.19, datum registrace - 18. prosince 2019 [6].

„KOMPLIVIT® Calcium D3 Gold“

Složitý produkt obsahující genistein, vitamin D3, vitamin K1 a vápník. Jak je vidět z kompozice, léčivo má dvojí účinek zaměřený na prevenci rozvoje osteoporózy a na potlačení projevů menopauzy. Genistein v přípravku s vysokou úrovní čistoty a aktivity látky se vyrábí ve Švýcarsku pomocí patentované technologie. Předpokládá se, že genistein má ve srovnání s jinými isoflavony nejvíce vlastnosti podobné estrogenu.

Komponenty COMPLIVIT® Calcium D3 GOLD pomáhají snižovat počet návalů horka, snižují podrážděnost a únavu a normalizují spánek. To vše má pozitivní vliv na náladu a pohodu během období hormonálních změn.

Vitamin K je pro tělo nezbytný pro syntézu proteinu osteokalcin, který váže kolagenovou základnu kostní tkáně na vápník. Kombinace vitamínů a genisteinu tedy pomáhá posilovat kosterní systém, doplňovat nedostatek vápníku v těle a zabraňovat jeho vyplavování. Ve srovnání s jednoduchou kombinací vápníku a vitaminu D3 posiluje fytoestrogenní vzorec kosti o 15-20%.

 • Indikace: zlepšit pohodu ženy během menopauzy, posílit kosti, podpořit zdraví kloubů, stav pokožky a aktivovat syntézu kolagenu.
 • Kontraindikace: během těhotenství, laktace a v případě individuální nesnášenlivosti složek.
 • Způsob aplikace: jedna tableta jednou denně po dobu jednoho měsíce. V případě potřeby lze kurz opakovat

Cena balení (30 tablet) - asi 500 rublů.

* Číslo doplňku stravy „KOMPLIVIT Calcium D3 Gold“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci společnosti Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.004497.10.16, datum registrace - 6. října 2016 [7].

Přípravky na bázi cimicifuga

Klimadinon®

Léčivý přípravek, který obsahuje extrakt z cimicifugy, se vyrábí ve formě potahovaných tablet a kapek pro orální podání. Terapeutický účinek se dostavuje postupně, přibližně po dvou týdnech užívání..

 • Indikace: s příznaky perimenopauzy - návaly horka, pocení, poruchy spánku, zvýšená excitabilita.
 • Kontraindikace: během těhotenství a kojení by se neměla užívat individuální intolerance, nádory závislé na estrogenu. Kromě toho jsou pilulky kontraindikovány pro intoleranci laktózy a kapky pro alkoholismus. Lidé s onemocněním jater, epilepsií, poraněním mozku by měli být opatrní a před použitím se poradit s odborníkem.
 • Způsob aplikace: dvakrát denně, jedna tableta nebo 30 kapek, délku léčby stanoví ošetřující lékař.

Náklady na balení jsou asi 500 rublů.

* Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v potahovaných tabletách ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 01 ze dne 30. července 2007 [8].

** Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v kapkách pro orální podání ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 02 ze dne 3. dubna 2007 [9].

„Vitamíny Tsi-Klim® pro ženy od 45 let“

Složitá příprava. Kromě extraktu z cimicifuga obsahuje extrakt z mateřské dřeně, který má mírný uklidňující účinek; L-karnitin, který normalizuje mikrocirkulaci krve v mozku a srdečním svalu; selen; komplex vitamínů B, vitamínů A a E, stejně jako rutin, který udržuje cévní tonus.

 • Indikace: Vhodné pro snížení autonomních a psycho-emocionálních poruch souvisejících s vyvrcholením.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna tableta denně. Trvejte alespoň dva měsíce.

Balíček (60 tablet) stojí asi 430 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Tsi-Klim® vitamíny pro ženy 45+“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.011525.07.12, datum registrace - 16. července 2012 [10].

Estrogeny - ženské pohlavní hormony - ovlivňují téměř všechny tělesné funkce. V období perimenopauzy se jejich obsah v těle ženy prudce snižuje, což způsobuje známé projevy menopauzy, jako jsou „návaly horka“, pocení, poruchy nálady a spánku. Po menopauze je u žen pravděpodobnější výskyt osteoporózy (snížení kostní denzity). Fytoestrogeny - rostlinné látky podobné struktury jako ženské pohlavní hormony - pomáhají snižovat příznaky menopauzy a při dlouhodobém užívání snižují závažnost osteoporózy, zejména v kombinaci s vápníkem a vitaminem D3.

* Ceny jsou pouze pro informační účely a jsou platné od ledna 2020.

Fytoestrogeny, alanin a spol.: přehled léků pro ženy po 40 letech

Mnoho žen je podezřelých z tvrzení, že život po 40 letech teprve začíná. Důvodem tohoto skepticismu jsou změny související s věkem: během tohoto období se hladina různých hormonů v těle postupně snižuje, což nevyhnutelně ovlivňuje pohodu a vzhled ženy. Je však příliš brzy na to, abyste se vzdali: na psychologickou stránku problému se můžete podívat filozoficky, protože věk není jen vrásky a únava, ale také životní zkušenosti nashromážděné v průběhu let, znalosti a dojmy, které můžete využít ve svůj vlastní prospěch. Pokud jde o fyziologii, naštěstí nyní na trhu existuje mnoho léků, které mohou v jistém smyslu prodloužit mládí. V článku vám o nich řekneme více..

Jak je tělo přestavováno po 40 letech

Jedním z hlavních ženských hormonů je estrogen. Ve skutečnosti to není ani jeden hormon, ale celá podtřída steroidních ženských pohlavních hormonů, které jsou produkovány hlavně folikulárním aparátem vaječníků. Estrogeny jsou zodpovědné za mnoho důležitých procesů v těle, včetně růstu a opravy kostní tkáně, stejně jako kožního turgoru. Estrogen navíc snižuje riziko aterosklerózy a různých kardiovaskulárních onemocnění a má příznivý účinek na psycho-emocionální stav ženy. Proto je snadné uhodnout, že snížení hladiny estrogenu má za následek řadu degenerativních změn v těle: různé bolesti, zhoršení paměti, výkyvy nálady, křehkost kostí, ztráta pružnosti kůže, vazokonstrikce atd..

Mnoho žen po 40 letech má také nedostatek jiného hormonu, který se nazývá „pomocník“ estrogenů - progesteron, který je zodpovědný za reprodukční systém. Nedostatek progesteronu může vést k menstruačním nepravidelnostem, bolestivým menstruacím a problémům s počátkem a těhotenstvím. Během tohoto období také klesá hladina melatoninu, lépe známého jako spánkový hormon. Z tohoto důvodu je spánek starších lidí mnohem citlivější než spánek kojenců a dospívajících. Spolu s melatoninem klesá hladina somatropinu nebo růstového hormonu také v druhé polovině života. Zlepšuje syntézu bílkovin a inhibuje štěpení bílkovin a zrychluje spalování tuků. Kvůli nedostatku somatropinu je mnohem snazší získat celou velikost v pátém desetiletí, než například během studentských dnů.

Moderní medicína se všemožně snaží pomáhat ženám cítit se lépe a vypadat mladší, proto v lékárnách najdete mnoho specializovaných komplexů vitamínů a minerálů a léků. Jak se liší a jak vybrat ten správný? Přečtěte si o tom níže.

Přípravy pro ženy: co trh nabízí?

Sortiment takových produktů je opravdu skvělý, ale všechny je lze jasně rozdělit do dvou skupin..

Alaninové přípravky

Alanin je alifatická aminokyselina, která se nachází v mnoha bílkovinách a biologicky aktivních sloučeninách. Přípravky s beta-alaninem a jeho dalšími podtypy se doporučují ženám jako šetrnější alternativa k hormonální terapii.

Mezi takové přísady patří TEMERO GENERO. Jedná se o komplex komponent pro zlepšení fungování neuroendokrinního a imunitního systému. Obsahuje kyselinu glutamovou, kyselinu asparagovou, glycin, alanin, lysin, prolin, 5-HTP, cholin, kyselinu listovou, vápník, hořčík a zinek. Podle zástupců značky TEMERO moduluje epifýzu, normalizuje metabolismus a má příznivý účinek na játra, zatímco GENERO posiluje imunitní systém a urychluje regeneraci těla. Seznam indikací pro použití takového léku je široký - je to slabá imunita a klimakterické poruchy, deprese a poruchy spánku. Kontraindikace užívání přípravku TEMERO GENERO jsou: individuální nesnášenlivost jeho složek, těhotenství a kojení, věk do 14 let. Doporučuje se užívat tento lék jednu tabletu TEMERO ráno a jednu tabletu GENERO druhou. Doba přijetí je čtyři až šest týdnů. V případě potřeby můžete kurz opakovat po celý rok. Cena balení - 1300 rublů. Počet tablet v balení - 60 kusů.

* Osvědčení o státní registraci biologicky aktivních přísad č. RU.77.99.11.003.Е.000133.01.14 ze dne 16. ledna 2014.

Přípravky s fytoestrogeny

Genistein. Je to jeden z nejvíce studovaných fytoestrogenů u žen. Nachází se ve velkém množství v sóji a v malém množství v některých dalších potravinách. Ze všech isoflavonů je genistein nejaktivnější ve vazbě na estrogenové receptory, vykazuje aktivitu podobnou přírodním estrogenům a také pomáhá posilovat kosti podporou tvorby a mineralizace kostní tkáně, aktivuje produkci vlastního kolagenu a chrání pokožku před fotostárnutím. Kromě toho hraje genistein důležitou roli při udržování zdraví kloubů regulací metabolických procesů v buňkách kloubní chrupavky..

Jedním z nejznámějších přípravků na bázi genisteinu je Complivit® Calcium D3 GOLD. Je určen speciálně pro ženy, které čelí věkovým hormonálním změnám, a je zaměřen na boj proti nedostatku estrogenu, menopauze a menopauze. Genistein ve složení produktu je obohacen o vápník a vitamíny D3 a K1. To vede k dvojímu účinku komplexu: snížení příznaků menopauzy a posílení kostí. Genistein ve složení léčiva se vyrábí ve Švýcarsku pomocí patentované technologie, má vysokou úroveň čistoty a aktivity látky. Je také známo, že ve srovnání s jinými isoflavony má genistein nejvýraznější vlastnosti podobné estrogenu [1].

Složky Complivit® Calcium D3 GOLD pomáhají snižovat počet návalů horka, snižují podrážděnost a únavu. Tento lék je také schopen urychlit proces usínání. To vše má pozitivní vliv na náladu a pohodu během období hormonálních změn.

Kombinace vitamínů a genisteinu pomáhá předcházet osteoporóze a také pomáhá posilovat kosterní systém, doplňovat nedostatek vápníku v těle a předcházet ztrátě minerálů. Ve srovnání s jednoduchou kombinací vápníku a vitaminu D posiluje přípravek Complivit® Calcium D3 GOLD s fytoestrogeny kosti o 15–20%.

Kontraindikace k použití je individuální nesnášenlivost složek nebo těhotenství a kojení. Tento lék s fytoestrogeny pro ženy se doporučuje užívat jednu tabletu denně po dobu jednoho měsíce. Cena nádoby s 30 tabletami je 410 rublů.

* Osvědčení o státní registraci biologicky aktivní přísady č. RU.77.99.11.003.Е.003721.04.14 ze dne 18. dubna 2014.

Další lék z této skupiny - kapsle s fytoestrogeny "Menoril". Kromě genisteinu obsahuje tento doplněk stravy také pomocné složky: želatinu, laktózu, stearát hořečnatý a oxid křemičitý. Doplněk stravy pomáhá snižovat frekvenci návalů horka, snižovat bolesti hlavy, normalizovat krevní tlak a zlepšovat náladu. Indikace pro použití jsou menopauza a menopauza. Pokud jde o kontraindikace, přípravek "Menoril", stejně jako všechny podobné doplňky, by neměl být používán během těhotenství, kojení a v případě individuální nesnášenlivosti složek léčiva. Menoril se doporučuje užívat jeden až třikrát denně s jídlem po dobu jednoho měsíce. Cena za balení obsahující 30 tobolek - 420 rublů.

* Osvědčení o státní registraci biologicky aktivní přísady č. RU.77.99.11.003.Е.004935.05.14 ze dne 13. května 2014.

Na základě cimicifuga. Je to bylina pocházející ze Severní Ameriky. Rostlina se dlouhodobě používá k úlevě od příznaků menopauzy, zejména návalů horka a nočního pocení. Určená skupina fytoestrogenů pro ženy nad 40 let zahrnuje přípravek „Tsi-Klim“. Jako pomocná látka používá mikrokrystalickou celulózu, bramborový škrob a stearát vápenatý. Tento komplex s fytoestrogeny je předepsán nejen pro výše uvedené příznaky menopauzy, ale také pro nespavost, neurózy, apatie a další nepříjemné společníky menopauzy. Kromě standardních kontraindikací (těhotenství, kojení a nesnášenlivost jednotlivých složek) by přípravek "Tsi-Klim" s fytoestrogeny neměl užívat ženy s nádory závislými na estrogenu. V případě poškození funkce jater, epilepsie, nemocí a poranění mozku je použití možné pouze po konzultaci s lékařem. Ve vzácných případech byly zjištěny vedlejší účinky: výskyt bolesti v epigastrické oblasti a zvýšení tělesné hmotnosti. Tyto fytoestrogenní tablety se užívají jednou denně po dobu jednoho měsíce. Cena léku je 690 rublů. Jedno balení - 60 kusů.

* Osvědčení o státní registraci antiklimakterického bylinného přípravku č. ЛСР-006592/09 ze dne 18. srpna 2009.

Extrakt z cimicifuga je také obsažen v přípravku s fytoestrogeny pro ženy "Remens". Jedná se o sublingvální homeopatické tablety. Složení také obsahuje pilocarpus, hadí jed surukuku, kanadský sanguinaria, tajemství sépiové žlázy a také pomocné látky: stearát hořečnatý, bramborový škrob, monohydrát laktózy. Indikace pro použití přípravku "Remens", kromě menopauzy, jsou bolestivá menstruace, endometritida a adnexitida. V případě přecitlivělosti na kteroukoli ze složek je příjem kontraindikován; během těhotenství a kojení je nutná konzultace s lékařem. Nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky. Režim užívání tohoto léku s fytoestrogeny pro menopauzální syndrom: jedna tableta jednou až třikrát denně. Průběh léčby je nejméně šest měsíců. Cena balíčku obsahujícího 12 tablet je 200 rublů, 36 tablet - asi 500 rublů.

* Osvědčení o státní registraci homeopatického léku č. LS-000469 ze dne 4. května 2010.

Všechny výše uvedené léky jsou dostupné bez lékařského předpisu. To ale neznamená, že je můžete nekontrolovatelně užívat - musíte přesně dodržovat pokyny. Kromě toho se doporučuje poradit se s lékařem dříve, než začnete užívat vitamíny s fytoestrogeny..

* Informace nejsou veřejnou nabídkou. Všechny ceny jsou pouze pro informační účely..

Fytoestrogeny mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy.

Fytoestrogeny pro ženy: přehled nejlepších léků a bylin

Přírodní a přírodní estrogeny jsou analogy ženských pohlavních hormonů rostlinného původu. V komplexní hormonální substituční terapii jsou fytoestrogeny pro ženy jedním ze způsobů, jak normalizovat hormonální hladiny a stabilizovat reprodukční funkce..

 1. Co jsou fytoestrogeny
 2. Kdo potřebuje fytoestrogeny
 3. Fytoestrogeny v potravinách
 4. Kulinářské recepty s fytoestrogeny pro ženskou krásu
 5. Přírodní estrogeny v bylinách
 6. Hotové lékové formy
 7. Kosmetika s fytoestrogeny

Co jsou fytoestrogeny

První část názvu „fyto“ znamená „rostlina, rostlina“, ale bylo by mylné si myslet, že v případě fytoestrogenů mluvíme o rostlinných hormonech.

Ve skutečnosti jsou látky izolovány z rostlin, které mají podobný účinek jako lidské estrogeny na ženské tělo..

S pomocí těchto sloučenin je v některých případech možné normalizovat hormonální poruchy, zmírnit příznaky během menopauzy a obnovit reprodukční funkci.

Funkce přirozeného estrogenu:

 • tvorba sekundárních sexuálních charakteristik
 • růst prsou
 • zdraví pohlavních orgánů
 • schopnost otěhotnět a nést dítě

Kromě toho se hormonální výkyvy odrážejí ve stavu pokožky, vlasů, kostí..

Spolu s léky obsahujícími umělé, chemicky syntetizované hormony zahrnuje terapie užívání doplňků stravy, vitamínů, změnu stravy s nárůstem produktů obsahujících estrogeny (pokud jsou nedostatečné) nebo jejich vyloučení z jídelníčku (pokud je v nadbytku).

Kdo potřebuje fytoestrogeny

Zhoršením zdraví, menstruačními nepravidelnostmi, nedostatkem menstruace, sníženou sexuální funkcí, problémy s počátkem lze předpokládat nerovnováhu ženských hormonů. Lékař však bude schopen po stanovení provést přesnou diagnózu..

Krev ze žíly se odebírá na prázdný žaludek od druhého do sedmého dne cyklu (v závislosti na jeho trvání) a stanoví se obsah estrogenu. Teprve poté lékař vypracuje individuální program, který koriguje hormonální pozadí.

Samoléčba je plná vážných následků, nadbytek hormonů představuje přímé riziko vzniku závažných patologických stavů genitální oblasti, včetně maligních útvarů dělohy, mléčných žláz, vaječníků.

Fytoestrogeny v potravinách

Obsah přírodních estrogenů v potravinách není vysoký, nicméně se poměrně aktivně váží na citlivé receptory na povrchu buněk a normalizují rovnováhu hormonů, a to jak s jejich nedostatkem, tak s přebytkem.

Dualita práce s fytoestrogeny umožňuje jejich použití v terapii v obou směrech.

Dostupné jsou produkty obsahující fytoestrogeny, bohaté na vitamíny a stopové prvky, užitečné jak pro dospělé ženy po 40 letech, s menopauzou po 50 letech, tak pro mladé dívky v pubertě, těhotné ženy pro zdravé dítě.

Největší množství rostlinných hormonů v sóji. Po dlouhou dobu se věřilo, že ženy žijící v asijských zemích jsou méně náchylné k chorobám reprodukčního systému, benigním novotvarům a rakovině než Evropané, protože ve své stravě mají velký podíl luštěnin, včetně sóji..

Dnes je tato hypotéza vyvrácena, kromě výživy je nutné věnovat pozornost životnímu stylu obecně, ale fytoestrogeny by neměly být podceňovány..

Isoflavony - genistein, daidzein, equol mají antioxidační účinek, slouží k prevenci kardiovaskulárních chorob, osteoporózy, regulují hladinu glukózy v krvi.

Hlavní činností je kontakt s estrogenovými receptory, což vám umožňuje snížit nebo zvýšit množství estrogenu.

Lněné semínko

Lněná semínka jsou připisována skutečně magickými vlastnostmi, pomáhají hubnout a omlazovat, čistí střeva a zlepšují jeho práci, zlepšují stav pokožky a vlasů.

Fytoestrogeny se produkují v lidském střevě enzymy, ale je lepší použít lněnou mouku nebo lněný olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny.

Konzumace velkého množství semen v čisté formě může způsobit vážné poškození těla, až k zablokování lumen střeva a výskytu střevní obstrukce..

Červené hrozny

Resveratrol je fytohormon, který se nachází v šupkách z červených hroznů, červeném víně, arašídech, borůvkách, kakau a ořechech. Kromě rovnováhy estrogenů má resveratrol protizánětlivé a protinádorové účinky, snižuje hladinu glukózy v krvi a příznivě působí na zdraví srdce a cév..

Ovoce

Ovoce obsahující fytoestrogeny - jablka, granátová jablka, papája, třešně, švestky.

Zelenina

Zelenina bohatá na fytohormony - zázvor, mrkev, petržel, brokolice, zelí a květák, česnek, chřest, celer, brambory.

Rostlinné oleje

Je užitečné dochucovat zeleninová jídla rostlinnými oleji s přírodními estrogeny. Strava by měla obsahovat lněný olej, olivový, sójový, sezamový, palmový, kokosový.

Stejné oleje lze použít k výrobě masek a domácích krémů..

Kulinářské recepty s fytoestrogeny pro ženskou krásu

Občerstvení

 • Nakrájejte zelené jablko na kostky, přidejte listový zelený salát, celer a koriandr (bazalka), hrst vlašských ořechů nebo piniových oříšků, dochuťte solí, dochuťte 1 sek. l. olivový (sójový) olej smíchaný s ½ lžičky. jablečný ocet.
 • Vařte hnědou rýži, přidejte vařené fazole, rajčata nakrájenou na kostičky, žloutek a rybí konzervu.
 • Salát dochutíme olejem, pokvapkáme citronovou šťávou.
 • Nakrájejte rajčata, okurky, salát, avokádo, přidejte vařená kuřecí prsa (nakrájená na kostičky), semínka granátového jablka, nakládané houby. Salát oblékněte olejem a citronovou šťávou.

První jídlo

 • zelná polévka s čerstvým zelím a hříbky;
 • Hrachová polévka;
 • krémová polévka s brokolicí a žampiony;
 • fazolová polévka

Druhé kurzy

 • pečené brambory s houbami;
 • zeleninový guláš z rajčat, cukety a bylinek se sýrem;
 • dýňový kastrol s višňovou omáčkou;
 • rýže se zeleninou

Přírodní estrogeny v bylinách

Čaje, odvar, infuze mají méně výrazný terapeutický účinek, ale neměly by být sníženy.

 • Jetel je považován za šampióna mezi léčivými rostlinami v obsahu fytoestrogenů. Léčivé léky na jeho základě stabilizují emoční pozadí v případě hormonálních poruch. Snižují nervozitu a podrážděnost, normalizují spánek, zlepšují mikrocirkulaci v malé pánvi, obnovují sliznice a zabraňují suchosti a svědění v pochvě. Užívání léků s červeným jetelem navíc normalizuje procesy močení, obnovuje libido, zmírňuje únavu, snižuje otoky a bolest v mléčných žlázách. Bolesti hlavy zmizí, stav pokožky se zlepší.
 • Borovaya uterus je lék na léčbu hormonálních poruch. Tinktura bórové dělohy se užívá jednu hodinu před jídlem, 30 kapek, třikrát denně. Nejčastěji po třech týdnech užívání si dají týden pauzu a poté pokračují v léčbě. Přijetí dělohy boru může trvat několik měsíců.
 • Chmelové hlávky se vaří s vroucí vodou, lijí se 30-40 minut, filtrují se a pijí se ráno a večer na ½ šálku. Chmel se nachází v pivu vařeném podle pivovarských kánonů.
 • Červený kartáč nahradí děložní bór po skončení kurzu. Tinktura z červeného kartáče se pije hodinu a půl před jídlem, 30 kapek zředěných v lžíci převařené vody ráno a večer. Vezmutí červeného štětce může být docela dlouhé.
 • Bylina pastýřské kabelky se vaří a pije místo čaje. 1 polévková lžíce. l. nalijte 0,3 litru vody, nechte hodinu v termosce, přeceďte. Pijte po malých dávkách po celý den..
 • Lipové květy jsou smíchány s květy heřmánku, vaří se vroucí vodou a pijí se místo černého čaje.

Seznam bylin s fytoestrogeny je poměrně velký. Před zahájením léčby byste se však měli poradit se svým lékařem. Pouze bezpečná a kompetentní kombinace rostlin přinese výhody.

Hotové lékové formy

V lékárně si můžete koupit léky s fytoestrogeny vyráběné ve formě tablet nebo tobolek.

 • Pro zmírnění příznaků menopauzy je vhodný nehormonální přípravek Tsi-Klim. Obsahuje extrakt cimicifuga, pomáhá zmírnit projevy menopauzy. Jedná se o návaly horka, nervozitu, podrážděnost, poruchy spánku, nadměrné pocení, suché sliznice. Na základě cimicifuga se vyrábějí přípravky Estrovel, Klimadinon, Feminalgin, Klimaktoplan.
 • Sójový extrakt obsahuje přípravky Inoklim, Bonisam, Femivell.
 • Ženský podle červeného jetele
 • Femikaps s pupalkou, pasiflorou, petrklíčem a vitexem.
 • Tribulus je plíživý
 • Sanguinaria, cimicifugu, pilocarpus, spolu s extraktem ze sépiových žláz a hadího jedu, obsahuje Remens.
 • Hloh, přeslička polní, sója a svízel jsou součástí přípravy Klimafit-911.

Kromě léků je indikován příjem vitamínových a minerálních komplexů..

Kosmetika s fytoestrogeny

Phytoestrogenní krém na obličej obsahuje fytohormony v nízkých koncentracích. Působí přímo na pokožku v místě aplikace a není třeba od ní očekávat zázraky.

Výrobci často používají fytoestrogeny jako návnadu pro kupujícího..

Při výběru ve prospěch přírodní kosmetiky byste měli upřednostňovat výrobky seriózních výrobců, kteří nešetří penězi na dermatologické testy a zkoušky.

Doma si můžete vyrobit masky nebo pleťové vody z odvarů léčivých bylin. Jen se ujistěte, že na ně nejsou alergičtí..

S velkou péčí musíte zacházet s prostředky ke zvětšení poprsí. K dnešnímu dni je znám pouze jeden prostředek pro zvětšení prsou - mamoplastika. Všechno ostatní je reklama na důvěřivé mladé dámy se skromnými tvary..

Jakékoli cíle, kterých byste chtěli dosáhnout pomocí fytoestrogenů, musíte konzultovat s lékařem, než je začnete užívat. Přebytek ženských hormonů negativně ovlivňuje zdraví žen. Benigní nádor, fibroidy, onemocnění žen v reprodukčním věku - reakce těla na zvýšenou hladinu estrogenu.

Hladiny estrogenu u žen: nedostatek a přebytek

Bylinný přípravek "Serelis": recenze žen

Lékaři o vitamínech pro ženy po 40 letech

Červený kartáč pro ženy: léčivé vlastnosti a indikace k použití

Hormonální poruchy u žen: příznaky a příčiny

Lidové léky na menopauzu: jak zmírnit stav?

Seznam fytohormonů pro boj s příznaky menopauzy

Během klimakterického období vaječníky postupně zastavují syntézu pohlavních hormonů a v ženském těle dochází ke komplexním hormonálním změnám. Na pozadí snížené hladiny hormonů se začínají objevovat klimakterické příznaky.

Aby se zmírnily nepříjemné příznaky menopauzy a zabránilo se komplikacím a patologiím, je ženám předepsána hormonální substituční léčba nebo zkráceně HRT. Fytohormony pro menopauzu mohou být dobrou alternativou k HRT a významně zlepšit život ženy.

Rostlinné hormony a jejich typy

Rostlinné hormony jsou nízkomolekulární organické látky produkované rostlinami. Říká se jim fytohormony, aby nedošlo k jejich záměně s hormony syntetizovanými v lidském těle..

Plní regulační funkce v mnoha životních procesech rostlin: klíčení semen, kvetení, zrání plodů atd..

V závislosti na chemické struktuře jsou fytohormony rozděleny do následujících skupin:

 • abscisiny;
 • auxiny;
 • cytokiny;
 • ethylen;
 • hiberreliny.

Kromě rostlinných hormonů patřících do uvedených skupin se v rostlinách tvoří i další biologicky aktivní sloučeniny. Zejména fytoestrogeny.

Co jsou fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, které působí na lidské tělo podobným způsobem jako estrogen, hlavní ženský pohlavní hormon. Jejich působení je způsobeno vlastností vazby na stejné receptory jako organický estrogen.

Během menopauzy klesá hladina estrogenu v těle. Užíváním léků obsahujících fytoestrogen bude žena schopna normalizovat hormonální hladiny a výrazně zlepšit její stav..

Fytohormony obsahující rostlinný estrogen jsou klasifikovány následovně:

 1. Isoflavony - sója je lídrem v jejich obsahu.
 2. Flavony - existuje mnoho z nich v citrusových plodech, mrkvi a všech odrůdách zelí.
 3. Kumestins - většina z nich v červeném jetele.
 4. Lignany - vysoce obsažené v lněném semenu.

Ke snížení intenzity klimakterických příznaků nestačí pouze fytoestrogeny vstupující do těla s jídlem. Proto jsou ženám předepsány bylinné léky. Obsahují zpravidla několik druhů fytohormonů..

Kdo jsou fytoestrogeny indikované pro menopauzu?

Bylinné přípravky patří do skupiny doplňků stravy, nikoli léků. Při menopauze mohou být předepsány jako hlavní léčba nebo jako další léčba k již probíhající hormonální substituční terapii, když je menopauza obtížná.

Fytoestrogenní léky jsou předepsány ke snížení intenzity časných klimakterických projevů a prevenci rozvoje patologií a komplikací.

Indikace pro jejich jmenování jsou následující situace:

 1. S nástupem časné menopauzy - menstruace se zastavila před věkem 45 let.
 2. Ženy v reprodukčním věku nemají dlouhou dobu menstruaci..
 3. Existují známky osteoporózy.
 4. Nástup inkontinence moči spojený s nástupem menopauzy.
 5. Žena v klimakterickém věku má silnou hypertenzi.
 6. Cévní klimakterické příznaky se začaly objevovat před menopauzou.
 7. Pacient má cukrovku.
 8. Existují kontraindikace hormonální substituční terapie.
 9. Dívka začala menstruovat pozdě - po 16 letech.

Fytohormony jsou předepisovány pacientům, kteří mají chirurgickou menopauzu po odstranění vaječníků, aby zlepšili svůj celkový stav.

Jak bylinné léky fungují při menopauze

Rostlinné estrogeny nevykompenzují nedostatek pohlavního hormonu estradiolu v ženském těle. Mají účinek podobný estrogenu zaměřený na hypotalamus, v důsledku čehož snižuje produkci hormonů. Výsledkem je pokles produkce luteinizačního hormonu v hypofýze..

Vzhledem k tomu, že všechny hormony v ženském těle jsou vzájemně propojeny a působí na systém hypotalamus-hypofýza, je možné sladit hormonální pozadí.

Rané klimakterické příznaky se objevují na pozadí hormonální nerovnováhy. Když se stabilizuje, intenzita příznaků klesá, nebo úplně zmizí. Mezi časné příznaky menopauzy patří návaly horka, zvýšené pocení, poruchy spánku atd..

Terapeutický účinek užívání léků obsahujících fytoestrogen nastává až po 14 dnech pravidelného užívání.

Pravidla přijetí

Fytohormony by měl předepisovat výhradně lékař na základě výsledků krevních testů a vyšetření pacienta. Bude také sledovat průběh léčby, měnit dávkování a rušit příjem léku..

Fytopreparáty mají řadu kontraindikací, včetně určitých onemocnění a stavů. Proto je bezpodmínečně nutné informovat gynekologa o přítomnosti chronických onemocnění a použité léčbě. Rostlinné hormony by se neměly užívat profylakticky.

Dávkování

Průběh léčby léky obsahujícími fytoestrogen není předepsán po dobu kratší než 3 měsíce. Dávkování léku provádí výhradně lékař. Na základě výsledků krevních testů na hormony a vyšetření pacienta zvolí optimální lék, dávku a průběh léčby.

Po ukončení léčby je žena znovu vyšetřena a vyšetřena na krev. Na základě jejich výsledků se lékař může rozhodnout předepsat další terapeutický kurz, ale po přestávce.

Vedlejší efekty

Užívání fytohormonů může vyvolat následující nežádoucí účinky:

 1. Objeví se nevolnost a někdy zvracení.
 2. Kůže a oční bělma nažloutnou.
 3. Moč ztmavne.
 4. Hmotnost se zvyšuje, ale zároveň není chuť k jídlu.
 5. Bolestivé pocity se objevují v hrudníku nebo pánevních orgánech.
 6. Závrat, který se náhle objeví.
 7. Bolesti hlavy podobné migrenózním záchvatům.
 8. Existuje pocit vnitřního chvění, který je doprovázen celkovou slabostí.
 9. Žena hodně hubne, aniž by změnila svůj jídelníček.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře. Pouze on se může rozhodnout pokračovat v užívání léku se změněnou dávkou nebo ji zrušit.

Pokud složení užívaného léku obsahuje extrakt z oddenku cimifuga, pak první 4 polohy ze seznamu mohou naznačovat negativní účinek léčivé rostliny na játra.

Kontraindikace

Přípravky s rostlinnými hormony mají následující kontraindikace pro použití:

 1. Období těhotenství a kojení.
 2. Nesnášenlivost kterékoli ze složek produktu.
 3. Alergické reakce na jakoukoli složku léčiva.
 4. Poruchy v práci mozku.
 5. Epilepsie v jakékoli fázi onemocnění.
 6. Přítomnost benigních nebo maligních nádorů.
 7. Průlomové krvácení z nevysvětlitelných důvodů.
 8. Patologie v játrech, vedoucí k významné změně biochemických parametrů.
 9. Chronický alkoholismus.

Pokud začnete užívat bylinné hormony a ignorujete kontraindikaci, začne onemocnění rychle postupovat.

Nejlepší fytohormony pro menopauzu

Určitý fytohormon nemá stejný účinek na různé ženy. Stav mnoha žen se zlepšuje užíváním drog ve složení, které zahrnuje cimicifuga, a některé prakticky nepociťují žádné změny. Kromě toho nejsou vhodné pro osoby s nesnášenlivostí laktózy. Mohou pracovat s výtažky ze sóji nebo červeného jetele.

Lékaři sestavili seznam léků, které jsou účinné při menopauze:

 1. Opravuje lék v kapkách a tabletách.
 2. Climaxan tablety a granule.
 3. Climandion tablety a kapky.
 4. Ženské kapsle.
 5. Inoklim tobolky.
 6. Tablety Menoforse.
 7. Estravel kapsle.
 8. Tablety a krém Qi-Klim.
 9. Femikaps - v kapslích.
 10. Klimaktoplan - tablety.

U různých odborníků se seznam účinných léků předepsaných pro menopauzu může lišit a zahrnuje finanční prostředky, které nejsou uvedeny výše. Na farmaceutickém trhu je skutečně uveden velký sortiment těchto léčiv..

Byliny na klimakterické návaly horka

Pokud se žena obává pouze návalů horka, může si vzít bylinné infuze, snížit jejich intenzitu a eliminovat další nepříjemné projevy.

Nejoblíbenější recepty:

 1. 1 polévková lžíce. nalijte lžíci suché šalvěje se 2 šálky vroucí vody a nechte ji vařit pod víkem po dobu 1 hodiny a pak přeceďte. Pijte několik doušků po celý den. Průběh léčby je 1 měsíc, poté je nutná 14denní přestávka.
 2. Nalijte 1 čajovou lžičku sušených květů hlohu sklenicí vroucí vody a duste 15 minut na parní lázni. Nechte vařit po dobu 45 minut a přeceďte do sklenice. Přidejte vařenou vodu do plné sklenice. Pijte 2krát denně na ½ sklenice 30 minut před jídlem. Užívejte, dokud nezmizí silné pocení.

Každá léčivá bylina má své vlastní kontraindikace, proto je lze použít pouze po lékařském vyšetření, krevních testech, mamografii a ultrazvuku pánevních orgánů.

Byliny s fytohormony jsou přísně zakázány v přítomnosti maligních nebo benigních novotvarů.

Phytoseeds

Sběr léčivých bylin normalizuje hormonální pozadí ženy, což vede ke snížení intenzity klimakterických projevů nebo k jejich úplnému odstranění.

Populární bylinné čaje:

 1. Sbírka: 3 lžíce. lžíce travních manžet a 1 polévková lžíce. lžíce meduňky, chmelových hlávek a šípků. Nalijte 1 čajovou lžičku kolekce s 1 sklenicí vroucí vody a vařte na vodní lázni po dobu 15 minut. Nechte vařit, dokud není úplně vychladlý, a vypusťte. Vezměte 4krát denně po 2 polévkové lžíce. lžíce vývaru 30 minut před jídlem. Průběh léčby je měsíc.
 2. Uklidňující kolekce: 3 polévkové lžíce. lžíce ostružinových listů, 2 lžíce. lžíce motherwort a 1 polévková lžíce. lžíce plodů hlohu, meduňky a sušené řeřichy. 1 polévková lžíce. nalijte lžíci sběru s 1 šálkem vroucí vody a nechte 30 minut působit a pak napněte. Užívejte 3krát denně po 1/3 výsledné infuze, bez ohledu na jídlo, nejlépe však každý den ve stejnou dobu. Průběh léčby je 14 dní, přestávka 7 dní a nový kurz.

Lékárny nabízejí hotové bylinné čaje s pokyny k jejich vaření.

V různých regionech se náklady na jeden lék mohou lišit v následujícím rozmezí:

 1. Remens - 170-350 rublů.
 2. Tsi-Klim - 260-400 rublů.
 3. Klimadinon - 400-600 rublů.
 4. Estrovel - 450-650 rublů.
 5. Ženský - 600-900 rublů.
 6. Inoklim - 850-1500 rublů.
 7. Femikaps - 1800-2500 rublů.

Některé léky vyrábí různé farmaceutické společnosti. Cena produktu závisí na výrobci a někdy je rozdíl zcela hmatatelný.

Nebezpečí samoléčby

Fytohormony velmi zřídka způsobují nežádoucí účinky, ale to neznamená, že si je můžete předepsat sami a pít je po dlouhou dobu bez kontroly. Rovněž by se neměly používat k preventivním účelům. Měly by být předepsány lékařem na základě výsledků krevního testu na hormony..

Před zahájením léčby je nutné kompletní lékařské vyšetření, aby se zajistilo, že se neobjeví žádné benigní nebo maligní novotvary. Pokud jsou k dispozici, léky nejsou předepsány.

Po porodu naleznou čerstvé matky výtok z genitálií po několik týdnů. Obvykle jsou krvavé, nahnědlé nebo vodnaté. Vzhled krve na spodním prádle může být děsivý, vyvolávat obavy z přítomnosti děložního krvácení po porodu.