Jaké je plodné období?

Příroda dávala mužům příležitost být neustále plodní, mít možnost oplodnit ženu v kterýkoli den v měsíci. Ženy si však nemohou představit dítě, když chtějí. K tomu je třeba zvolit příznivý čas - plodné období..

Co to je?

Plodné je období měsíčního ženského cyklu, ve kterém je nejpravděpodobnější početí a těhotenství. Během ženského cyklu od menstruace po menstruaci je nástup těhotenství možný pouze po omezenou dobu, zatímco plodné dny plynou.

K početí jsou zapotřebí dvě pohlavní buňky - mužská a ženská. Spermie se u mužů produkují nepřetržitě, jsou vždy připraveni. Ale u ženského vajíčka je vše mnohem komplikovanější - tvoří se v jedné kopii v cyklu, připravenost k oplodnění dosahuje až v polovině cyklu a nežije dlouho - asi den.

Schopnost určit plodné období proto pomůže ženám, které plánují otěhotnět, rychleji otěhotnět, a těm, které jsou zmateny problémy s antikoncepcí, pomůže snížit riziko neplánovaného těhotenství..

Proces zrání vajíčka začíná po skončení další menstruace. Aby však bylo k dispozici pro spermie, musí opustit folikul, ve kterém se nachází. Zrání obvykle trvá déle než 10 dní. Poté pod vlivem hormonů folikul praskne a oocyt se uvolní. Od tohoto okamžiku, nazývaného ovulace, si během dne ženská reprodukční buňka zachovává schopnost oplodnění.

Samotná ovulace je považována za vrchol plodného období, kdy je nejpravděpodobnější početí. Samotné období však zahrnuje nejen ovulaci a den po ní, ale také několik dní před a po uvolnění vajíčka.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

K samému oplodnění dochází během ovulačního období, ale spermie v „pohotovosti“ mohou zůstat déle než ženské reprodukční buňky, mohou dobře přežít v ženském pohlavním ústrojí a oplodnit ihned poté, co opustí folikul.

Proto je nutně bráno v úvahu období života spermií, které činí v průměru 2–4 dny. A pokud během tohoto období došlo před ovulací k nechráněnému pohlavnímu styku, pak spermatické buňky mohou již počkat na okamžik uvolnění oocytů.

Je také obtížné přesně předpovědět, jak dlouho vajíčko vydrží - některé oocyty vykazují poměrně působivou životnost - až 36 hodin, a proto je po ovulaci také pro každý případ obvyklé přidat pár dní. Období plodnosti v každém měsíci, ve kterém dojde k ovulaci, tedy trvá asi 7 dní. Pouze v této době je žena schopná početí a plození..

Existuje další koncept, který vysvětluje podstatu pojmu „plodné období“. Pokud vezmeme v úvahu schopnost ženy reprodukovat se ne v rámci jednoho cyklu, ale v rámci celého jejího života, pak je takovým obdobím doba od nástupu puberty (od nástupu menstruace u dívek) do nástupu menopauzy. Průměrná doba plodného období života u žen je 15-55 let.

Stanovení načasování

Existuje několik běžných a populárních způsobů, jak zjistit, kdy je určitá žena v plodném období. To lze provést různými způsoby..

Podle kalendáře

Vše, co potřebujete, je kalendář a tužka. Druhá polovina ženského cyklu vždy trvá víceméně stejně dlouho - 14 dní plus nebo mínus denně. Vědět to pomůže určit očekávaný den ovulace. K tomu potřebujete znát pouze délku vašeho cyklu. Pokud je to pravidelné a trvá určitý počet dní každý měsíc (denní chyby jsou docela přijatelné), musíte odečíst 14 od doby trvání cyklu a přidat 4 dny před a po obdrženém datu - to budou hranice období plodnosti v jednom cyklu.

Příklad: ženský cyklus je pravidelný a stabilní a trvá 28 dní. 28-14 = 14. To znamená, že ovulaci lze očekávat 14. den cyklu. A období plodnosti (s přihlédnutím k životaschopnosti spermií) začíná od 10 dnů a končí 17-18 dnů cyklu. Pamatujte, že první den vašeho cyklu je ve výchozím nastavení první den vašeho období..

Pokud má žena nepravidelný cyklus, který může být kratší nebo delší, pak bude docela obtížné určit plodné období podle kalendáře - chyba bude příliš velká. Odborníci doporučují počítat s trváním posledních 4–6 cyklů, aby bylo možné vypočítat aritmetický průměr a zjistit průměrné trvání. Dále se počítají podle stejného principu jako v běžném cyklu.

Měli byste si uvědomit, že cyklus pod vlivem nejrůznějších okolností u ženy se může posunout, ovulace se může objevit později nebo dříve a metoda kalendáře tuto možnost nezohledňuje. Proto to není považováno za spolehlivé a přesné..

Pokud jsou hranice plodného období vhodné pro výpočet podle kalendáře, ujistěte se, že k potvrzení vašich kalendářních výpočtů lze použít druhou, přesnější metodu..

Podle bazální teploty a výtoku

Tato metoda se nazývá symptomatická metoda rozpoznávání plodnosti a její přesnost je mnohem vyšší než u metody kalendářní. Závěrem je, že musíte denně měřit bazální teplotu podle všech pravidel, sledovat povahu, viskozitu a množství vaginálního výtoku a sledovat polohu děložního čípku. Je přijatelnější pro ženy s nepravidelným cyklem, pro kojící ženy v prvním roce po porodu..

Pokud ženská bazální teplota poklesla, na grafu se objevil pokles a výtok se stal hojným, viskózním, stejně jako surový kuřecí vaječný bílek, cervix se zvedl - to znamená, že začalo období plodu. Navíc ženy pociťují zvýšenou sexuální touhu, mírné zvýšení mléčných žláz a zvýšení jejich citlivosti.

Není obtížné touto metodou určit období příznivé pro početí, vyžaduje to však od ženy disciplínu a píli - měření teploty a změny výtoku je třeba zaznamenávat každý den, aniž by chyběl den.

Testy

Existuje speciální kategorie lékárenských testů - ovulační testy. Snadno se používají doma, hlavní je řídit se pokyny. Existují testovací proužky, které jsou na několik sekund ponořeny do moči, existují kazetové a tryskové testy. Existuje kategorie přesnějších - elektronické testy moči. Chovají se stejným způsobem: činidlo zachytí určitý přebytek koncentrace luteinizačního hormonu v moči ženy, který stoupá den před ovulací.

Existují také mini mikroskopy, které vám umožní vyšetřit sliny a vaginální sekreci. Jejich působení je založeno na změnách, které způsobují estrogen v těle, který také stoupá před ovulací. Sliny pod jeho vlivem začínají krystalizovat, když vyschnou velmi specifickým způsobem..

Folikulometrie a testy hormonálního profilu

Ultrazvukové vyšetření vaječníků umožňuje přesně určit množství, kvalitu, velikost folikulů, sledovat růst dominantního folikulu a přesně určit čas ovulace. Tato metoda vám také umožňuje posoudit plodnost ženy jako celku - předpovědět její plodnost hodnocením ovariální rezervy.

Kromě toho lze provést krevní testy na hormony - pokles FSH, zvýšení LH a estrogenu naznačují přístup ovulace. Skutečnost, že ovulace již prošla, naznačuje zvýšený obsah progesteronu.

Šance na otěhotnění

Ve dnech plodnosti existuje šance na otěhotnění, ale nikdo nemůže zaručit, že těhotenství určitě přijde. Vše závisí na zdravotním stavu muže a ženy, na jejich věku.

Nejrealističtější šance na početí při správně provedeném nechráněném pohlavním styku v den ovulace u žen ve věku 20 až 30 let, pokud jsou zdravé. Tato pravděpodobnost se teoreticky rovná 30-33%, ačkoli reprodukční lékaři tvrdí, že k těhotenství dochází ve skutečnosti pouze v 11% takových případů.

Po 30 letech u žen se začíná zvyšovat počet menstruačních cyklů, ve kterých nedochází k ovulaci, hladina pohlavních hormonů se postupně snižuje. Proto je také snížena pravděpodobnost početí dítěte v jednom cyklu během plodného období. U žen ve věku 40 let a starších, i když mohou přesně vypočítat a vypočítat začátek období plodnosti, pravděpodobnost těhotenství v příznivé dny nepřesahuje 3-6%.

Existují způsoby, jak zvýšit plodnost a šance na početí. Jedná se o zdravý životní styl, žádné špatné návyky, normální noční spánek a vyváženou stravu. Plánovači by neměli mít pohlavní styk každý den, ale každý druhý den po celé plodné období (v den ovulace - povinné).

Pokud je cílem chránit se před nechtěným těhotenstvím, je třeba věnovat zvláštní pozornost antikoncepci během plodného období.

Z níže uvedeného videa můžete jasně zjistit, jak dochází k ovulaci..

Šance na otěhotnění: jaké jsou největší dny, jak zvýšit pravděpodobnost početí?

Na stránkách webu je speciální program, který vypočítá příznivé dny pro početí dítěte.

Existuje takový koncept, „plodnost“ - schopnost pohlavně dospělého organismu reprodukovat se. Toto slovo je opakem významu „sterility“.

Jaké dny cyklu s největší pravděpodobností otěhotníte??

Problém početí dítěte je relevantní pro mnoho moderních rodin. Není neobvyklé, že se manželské páry poradí s lékařem, aby zjistili, jak zvýšit své šance na těhotenství. Gynekologové radí ženám, aby vypočítaly dny, které jsou nejpříznivější pro početí dítěte..

Aby bylo možné zjistit období, ve kterém je pravděpodobnost početí nejvyšší, měla by si pacientka označit dny svého období v kalendáři po dobu 6-12 měsíců. U ženy s nestabilním menstruačním cyklem však tato metoda nepomůže. V takovém případě byste se měli poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu nepravidelných menstruací. Žena může použít metodu kalendáře až poté, co se její menstruační cyklus narovná..

Pacientka má nejvyšší šanci na otěhotnění během ovulace, která je charakterizována uvolněním vajíčka - hotové zárodečné buňky z prasklého folikulu, mířící vejcovody směrem k děložní dutině. V těle v tuto chvíli dochází ke zvýšené produkci progesteronu - hlavního hormonu těhotenství. Pokud se vajíčka v den ovulace setká se spermatem, dojde k početí. Jinak zemře.

Vejce má schopnost oplodnit se všech 48 hodin po prasknutí folikulu. Trvání ovulace tedy nepřesahuje 2–3 dny za cyklus. Páry, které sní o potomcích, by během tohoto období měly mít sex. Pokud muž nemá problémy s mužským zdravím, pravděpodobnost otěhotnění je více než 90%. Hlavním úkolem páru je přesně určit plodné dny..

Ovulace se počítá na základě délky cyklu za předpokladu, že je stabilní. Žena může vypočítat své plodné dny následovně:

 • Musíte si vzít kalendář, ve kterém žena označila dny svého období. Najděte cyklus s minimálním počtem dní, například 26.
 • Z tohoto čísla musí pacient odečíst 18,26-18 = 8, což znamená, že pravděpodobnost oplodnění se zvyšuje od 8. dne cyklu.
 • Aby bylo možné vypočítat celé příznivé období, musí žena určit cyklus s maximálním počtem dnů, například 31. Od tohoto počtu musíte odečíst 11, 31-11 = 20. V intervalu mezi 8. a 20. dnem cyklu má tedy pacientka veškerou šanci na otěhotnění..
 • Následující dny jsou považovány za bezpečné pro nechráněný styk u žen s takovým cyklem - 1. – 7. A 20–31.

Co znamená plodnost?

Období plodnosti ženy charakterizuje její schopnost otěhotnět, nést a porodit dítě. Reprodukční věk začíná nastartováním menstruačního cyklu a končí klimakterickým obdobím. Zóna plodnosti je tedy určena intervalem od 15 do 49 let. Obecně přijímané normy toto období zužují; podle lékařských doporučení by plánování těhotenství mělo probíhat ve věku od 20 do 40 let.

Mužská plodnost se týká schopnosti oplodnit partnera. Tato možnost, pokud neexistují žádné zdravotní problémy, přetrvává od okamžiku, kdy začíná produkce aktivních spermií, až do konce života..

Je možné otěhotnět během menstruace?

Podle kalendáře by pacientka s normálním 28denním cyklem neměla v kritických dnech po pohlavním styku otěhotnět. Navzdory tomuto axiomu některé ženy ovulují dvakrát ve stejném cyklu, takže metoda kalendáře může být pro takové pacientky neúčinná a nepřesná..

U pacientů s krátkým cyklem je větší pravděpodobnost, že během menstruace otěhotní (doporučujeme přečíst: je možné otěhotnět během menstruace: jaká je pravděpodobnost početí v kritických dnech?). Pokud je jeho trvání 21 dní, pak je interval mezi 10 a 21 dny, tj. Období po ovulaci, bezpečný pro nechráněný styk. Riziko početí během menstruace u žen s 21denním cyklem je způsobeno životaschopností spermií, které mohou žít v těle ženy až 10 dní..

Metody pro stanovení připravenosti k oplodnění

V praxi se ukazuje jako poměrně obtížné stanovit nejpříznivější období pro početí dítěte. Ovulace zdaleka není vždy a ne každý má specifické příznaky. Navíc jsou tato znamení často subjektivní, což vám někdy nedovolí samostatně pochopit, zda nastal den X nebo ne. Za tímto účelem bylo vyvinuto několik metod pro stanovení ovulace doma i v ordinaci lékaře..

Kalendář menstruačního cyklu

Nejjednodušší způsob, jak pomoci vypočítat ovulaci, je sestavit speciální kalendář. Tato metoda je přijatelná pouze pro ženy s pravidelným cyklem, protože jinak jsou pravděpodobné chyby..

Je možné otěhotnět před a po menstruaci?

Páry, které plánují potomky, by neměly vynechat období po menstruaci a ovulaci. Vzhledem k tomu, že spermie zůstávají životaschopné až 10 dní, mohou počkat, až folikul praskne v těle ženy..

Během ovulace je známo, že pacientka má největší šanci na otěhotnění..

Jaká je pravděpodobnost úspěšného oplodnění před kritickými dny? Mezera mezi posledním dnem po ovulaci a prvním dnem nového cyklu je bezpečná pro nechráněný styk. V tomto případě by žena měla vzít v úvahu, že pravděpodobnost oplodnění před kritickými dny je minimální, ale nerovná se 0. U některých pacientek dochází k dvojité ovulaci v jednom cyklu. V tomto případě se pravděpodobnost otěhotnění zvyšuje, i když k pohlavnímu styku došlo krátce před menstruací..

Jak vypočítat příznivé dny?

Jaké jsou nejpřesnější metody pro stanovení příznivých dnů pro početí? Zvyšování pravděpodobnosti otěhotnění se provádí různými metodami. Mezi nejúčinnější a nejpřesnější patří:

 • orientace na bazální tělesnou teplotu;
 • metoda kalendáře;
 • ovulační test v lékárně;
 • folikulometrie.

Stanovení bazální teploty je jedním z nejekonomičtějších a nejjednodušších způsobů výpočtu příznivých dnů pro oplodnění. Aby bylo možné získat spolehlivé výsledky, měla by pacientka měřit teplotu od prvního dne menstruačního cyklu. Měření se provádí ráno bezprostředně po probuzení rektální metodou.

Žena musí sestavit graf, který bude obsahovat údaje o denních hodnotách teploty. Díky tomuto schématu se pacient naučí sledovat teplotní dynamiku v závislosti na fázi cyklu. Například teplota v první polovině cyklu před prasknutím folikulu by neměla překročit 36, 9 stupňů. Den před ovulací by měla teplota prudce poklesnout o několik značek. Jakmile vajíčko opustí folikul, hodnoty teploty začnou opět stoupat, u některých pacientů v těchto dnech dosáhnou 37-37,2 stupňů.

Jelikož jednou z nevýhod této metody je nepřesnost, měli byste pochopit její důvody. Nespolehlivý výsledek měření teploty je způsoben následujícími faktory:

 • ztráta síly v důsledku nadměrné fyzické nebo duševní činnosti;
 • zneužívání alkoholických nápojů;
 • pohlavní styk 6 hodin před měřením teplotních indikátorů.

Dalším způsobem, jak vypočítat příznivé dny pro zvýšení pravděpodobnosti početí, je zaznačit si dny svého období do kalendáře. Moderní ženy dnes mají možnost používat online kalendář v gadgetu. Díky speciálním programům pacientka nikdy neztratí údaje o svém menstruačním cyklu.

Některé pacientky nedůvěřují ani první, ani druhé metodě, proto upřednostňují přesnější metodu - ovulační test v lékárně. Jeho princip činnosti je přesně stejný jako u těhotenských testů. Když dojde k ovulaci, objeví se na testu 2 proužky. Jeho činidlem je luteinizační hormon, jehož koncentrace se významně zvyšuje jeden den před uvolněním vajíčka.

Navzdory skutečnosti, že folikulometrie je ze všech výše uvedených metod nejdražší, uchyluje se k ní mnoho zoufalých žen. Tato metoda je založena na ultrazvukovém vyšetření pánevních orgánů. Po několik dní sonolog hodnotí růst folikulu, dokud jeho průměr nedosáhne 18-24 mm. Lékař může stanovit nástup ovulace, pokud žluté tělísko opustilo folikul a za dělohou je trochu tekutiny.

Proč potřebujete znát hranice úrodného okna?

Může vyvstat otázka, proč vůbec musíte počítat plodné dny? Odpověď je jednoduchá: naplánovat si život. Pokud žena chce dítě, měl by být pohlavní styk prováděn se zvláštní horlivostí přesně v období plodného období, ale pokud je cílem dámy zabránit nechtěnému těhotenství, definice „nebezpečného období“ vám umožní být ostražitější a v případě potřeby použít další antikoncepci.

Mnoho žen se na základě znalostí svého vlastního období plodnosti chrání před nechtěným těhotenstvím. Tato metoda se nazývá kalendář. Spočívá v prevenci nebo doplňkové antikoncepci během plodného období. V ostatních dnech cyklu vedou ženy obvyklý rytmus sexuální aktivity. Tento způsob ochrany, řekněme hned, je považován za nespolehlivý..

Existuje takzvaný Pearlův index - světově obecně přijímané vyjádření spolehlivosti konkrétní metody antikoncepce. Metoda kalendáře má tedy pouze 55–60%. To znamená, že šest z deseti žen ve skutečnosti neotěhotní, ale čtyři z deseti určitě čelí neplánovanému odhalení dvou pruhů na těhotenském testu.

Znalost vašich plodných dnů nelze považovat za spolehlivou ochranu před otěhotněním, protože ovulace ženy není konstantní a může se dobře měnit pod vlivem exogenních a endogenních faktorů, například v případě nemoci, nachlazení, cestování letadlem a změny klimatického a časového pásma. stejně jako kvůli stresu. Nelze také ignorovat fenomenálnost ženského těla - někdy může dojít k takzvané opakované ovulaci a poté může být druhé vajíčko, uvolněné z folikulu později než první, dobře oplodněno, protože dáma si je jistá, že vstoupila do sterilního období a není chráněna.

Pro plánování početí dítěte je však znalost plodných dnů povinnou a nezbytnou metodou. Pouze pokud dojde k ovulaci, dojde během plodnosti k pohlavnímu styku a během roku nedojde k početí, můžeme hovořit o možné neplodnosti. Praxe však ukazuje, že některé dámy se rychle začínají obávat - prostě mají pohlavní styk ve špatné dny, a proto nedojde k početí.

Právě se specifikací plodného období konkrétní dámy začíná u těch, kteří plánují těhotenství, lékařské vyšetření. A proto by vaše „chtít dítě“ mělo začít schopností správně určit hranice vašeho vlastního úrodného okna.

Jaké faktory ovlivňují koncepci?

Mnoho párů má dnes problém s počátkem. Pravděpodobnost těhotenství klesá v následujících případech:

 • Snížená aktivita a životaschopnost spermií. V takovém případě se muž musí poradit s urologem. Ve většině případů muži potřebují pouze jeden léčebný postup, aby zvýšili své šance na početí..
 • Věk porodní ženy. Pro pacienty starší 35 let je mnohem obtížnější otěhotnět a porodit dítě.
 • Špatná kvalita endometria. Nějakou dobu po oplodnění dochází k implantaci. Pokud do této doby tloušťka endometria nedosáhne požadované tloušťky, vajíčko se nebude moci připojit ke stěně a zemře.
 • Gynekologické patologie. U pacientů s chronickými ženskými chorobami a nemocemi v akutní formě existuje riziko vzniku neplodnosti.
 • Hormonální nerovnováha. Hormonální nerovnováha je jedním z nejčastějších důvodů neschopnosti otěhotnět.

Načítání...
Sdílej se svými přáteli!

Známky hrozící ovulace

V mnoha případech je přenos oplodněného vajíčka do vejcovodů doprovázen některými příznaky, i když tento proces může probíhat bez jakýchkoli příznaků. Z nejvýraznějších podmínek je důležité si uvědomit následující:

 • Nástup zvýšené citlivosti na hrudi v důsledku hormonálního nárůstu.
 • Zvýšený výtok, který připomíná bílou barvu syrového vejce.
 • Zvýšená bazální teplota.
 • Pocity tahání v břiše na pravé a levé straně, které jsou spojeny s uvolněním vajíčka z vaječníku.
 • Zvýšená sexuální touha.
 • Nárůst LH (luteinizačního hormonu), který doprovází ovulaci.
 • Změkčení a mírné otevření děložního čípku, které ovlivňuje změnu povahy výtoku.

Žena je schopna rozpoznat většinu příznaků sama bez dalších zařízení. Chcete-li však určit hladinu LH a změny v děloze, musíte se poradit s odborníkem.

Pokud se páru dlouhodobě nepodaří počat dítě, může mu být předepsáno ultrazvukové vyšetření, kde bude sledovat proces zrání a oddělení vajíčka. V některých případech ženy nemusí vůbec ovulovat, což je patologický stav..

Plodné dny a ovulace - co to je a jaký je rozdíl

Na stav reprodukčního systému ženy má vliv mnoho faktorů. Je známo, že v určitých dnech menstruačního cyklu je pravděpodobnost oplodnění vajíčka mnohem vyšší, což je třeba vzít v úvahu při plánování těhotenství. Zvažte, co je plodnost a jak se liší od ovulace.

 1. Co je to plodnost
 2. Co jsou plodné dny u žen a ovulace - jaký je rozdíl
 3. Proč potřebujete informace o cyklickosti reprodukčního systému
 4. Jak identifikovat plodné dny
 5. Jak zvýšit své šance na početí

Co je to plodnost

Plodnost určuje schopnost otěhotnět a porodit zdravé dítě. Plodné období je krátké časové období v cyklu. Trvá asi 6 dní, z toho 5 dní před ovulací a 1 den v době jejího nástupu.

p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

Jednoduše řečeno, plodnost kombinuje dobře koordinovanou práci orgánů reprodukčního systému, na nichž závisí plodení. Tato schopnost může být ovlivněna řadou faktorů, včetně věku, vrozených charakteristik těla a systémových onemocnění..

p, blockquote 4,0,0,0,0 ->

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Plodnost vysvětluje schopnost ženy otěhotnět před ovulací, kdy je pravděpodobnost početí nejvyšší. Tento den můžete určit několika osvědčenými možnostmi..

Co jsou plodné dny u žen a ovulace - jaký je rozdíl

Plodné dny a ovulace spolu souvisí, ale nejedná se o stejný koncept. Podle odborníků největší šance na otěhotnění nastává den před uvolněním vajíčka. Právě tento okamžik je určen ovulací. Padá uprostřed cyklu.

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Od okamžiku, kdy se vajíčko uvolní, zbývá 24 hodin na jeho oplodnění. Navíc v pochvě může žít několik hodin, v děloze - ne více než 5 dní. To je třeba vzít v úvahu při výběru vhodného času pro početí..

p, blockquote 8,0,1,0,0 ->

Plodnost začíná a mizí v samostatných fázích, které jsou ovlivněny stavem ženského těla. Jeho nástup spadá do věku přibližně 14 let, přetrvává přibližně do 50 let. U mladých dívek je vždy větší pravděpodobnost otěhotnění, protože tělo funguje harmonicky a chybí mnoho rizikových faktorů, které jsou charakteristické pro střední a stáří.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Doba plodnosti se může lišit a ovlivňuje to mnoho faktorů:

 • nadváha, obezita;
 • patologie endokrinního systému;
 • poruchy imunity;
 • těžká fyzická aktivita;
 • utrpěl potraty a chirurgické operace;
 • přítomnost systémových onemocnění (diabetes mellitus);
 • špatné návyky (zneužívání alkoholu, kouření);
 • nedostatečný odpočinek, nespavost.

Problémy s plodností mohou být ovlivněny ovulací. Pokud je z nějakého důvodu porušeno, možnost početí je významně snížena..

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Na plodnost má vliv také reprodukční věk, který je rozdělen do 4 fází:

 1. Počáteční období - od začátku menstruace a do 20 let věku. V této době začíná hormonální regulace. Šance na oplodnění v tomto věku je vysoká.
 2. Střední - od 21 do 40 let. U většiny během tohoto období je menstruace stabilní, stejně jako nástup plodnosti. Tělo je maximálně připraveno na oplodnění a plod.
 3. Pozdní je doba od 41 do 45 let. Endokrinní pozadí je nestabilní, zaznamenávají se poruchy produkce hormonů. Šance na oplodnění je velmi nízká.
 4. Snížení reprodukční funkce - od 45 let. Začíná klimakterické období, tělo ztrácí schopnost oplodnění.
p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Reprodukční věk je individuální. Lze to ovlivnit a existují případy, kdy i po 50 letech mohla žena bez problémů snést a porodit zdravé dítě..

Proč potřebujete informace o cyklickosti reprodukčního systému

Je známo, že procento otěhotnění v den ovulace a několik dní před ní je vysoké. Tyto informace pomáhají ženě plánovat početí. Stanovení požadovaných dnů zvyšuje pravděpodobnost uhodnutí období, které je nejpříznivější pro nástup těhotenství. Tato informace je důležitá také pro ženy, které zatím neplánují otěhotnění..

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Detekce plodné fáze je spolehlivá metoda plánování a prevence těhotenství, ale ne stoprocentní. Tělo se neustále mění a některé faktory mohou ovlivnit nástup určitých dnů cyklu..

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Pro zrod nového života je nesmírně důležitý začátek těhotenství a jeho příprava. Pokud žena dokáže spolehlivě určit období příznivé pro početí, bude schopna pozitivně ovlivnit tento proces. To platí pro změny životního stylu pro nejbezpečnější průběh těhotenství..

Jak identifikovat plodné dny

Nejpřesnějším způsobem, jak určit plodnou fázi, je ovulace. Jeho počátek můžete vypočítat pomocí testů prodávaných v lékárně. Existuje několik jejich odrůd, od testovacích proužků až po mini-mikroskopy, které přesně určují období ovulace.

Existují i ​​jiné způsoby, jak tyto dny určit, a to bazální teplotou, kalendářem, výbojem, Billingsovou metodou. Žádný z nich však neposkytuje 100% záruku.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Stanovení výtokem zahrnuje neustálé sledování cervikální tekutiny ženy. Před ovulací se stávají více zakalenými a lepkavými, a když k nim dojde, připomíná to vaječný bílek.

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

Billingsova metoda také spočívá v monitorování cervikálních sekrecí. Tato metoda je vhodná i pro nepravidelný cyklus. V takovém případě musíte pozorování věnovat více než jeden měsíc. Tato možnost stanovení ovulace byla schopna chránit pouze 50% žen před neplánovaným těhotenstvím. Jde o to, že není tak snadné si všimnout rozdílu mezi výboji v různých obdobích cyklu..

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

Dobrým způsobem, jak zjistit tyto dny, je pravidelně měřit bazální teplotu. V tomto případě je nutné několik měsíců denně (nutně ve stejnou dobu) měřit teplotu v konečníku a fixovat indikátory. Během ovulace stoupne na 37 a výše, zatímco v jiných obdobích nepřekročí 36,6 stupňů.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Nejjednodušší způsob, jak určit ovulaci a plodnost, je kalendář. Je vhodné, pokud má žena pravidelné menstruace.

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Příklad výpočtu plodných dnů podle kalendáře:

 • cyklus trvá 30 dní - 13, 14, 16 a 17 dní odpovídá plodným;
 • 28 dní - 12, 13, 15 a 16;
 • 32 dní - 14, 15, 17 a 18;
 • 29 dní - 11, 12, 13, 14, 15, 16.
p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

Tato metoda stanovení plodné fáze byla vždy považována za nejspolehlivější. Pokud to nefunguje, je pravděpodobné, že jsou problémy s ovulací nebo plodností. V takovém případě budete potřebovat pomoc odborníka. Existují však účinné způsoby, jakými může žena zvýšit plodnost..

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Během ultrazvukového vyšetření lze navíc určit plodnou fázi. Během ultrazvuku může lékař sledovat počet folikulů, poměr hormonů a pojivové tkáně, stejně jako velikost příloh.

Jak zvýšit své šance na početí

V některých případech se žena dlouhodobě neúspěšně pokouší otěhotnět. Na možnost početí může mít vliv cokoli, včetně stresu a hormonálních poruch. Cvičení, stres, nedostatek spánku - to vše může ovlivnit reprodukční zdraví.

Odborníci dávají následující tipy ke zlepšení plodnosti a plodnosti:

 • zbavit se nadváhy;
 • jíst správně;
 • vzdát se závislostí;
 • sledovat dobu trvání cyklu;
 • vyhnout se stresu a vysoké fyzické aktivitě;
 • mít pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem.
p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Nadváha významně ovlivňuje reprodukční systém. Přebytečné množství tukových buněk v těle ovlivňuje fungování vaječníků. Nedostatek tuku také narušuje produkci požadovaného množství hormonů. Pokud se váha neustále mění, negativně to ovlivňuje menstruační cyklus a narušuje ho. Ovulace a plodné dny tedy mohou nastat v různých časech cyklu..

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Důležitá je také kvalita jídla. Pro normální fungování orgánů reprodukčního systému musí ženské tělo přijímat požadované množství tuků, bílkovin a sacharidů. Neměli bychom zapomínat na další látky. Nedostatek určitých vitamínů a minerálů může ovlivnit nástup menstruace a oddálit ji.

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Cigarety a alkohol jsou nepřátelé reprodukčního systému. Chemické látky v tabákovém kouři způsobují nenapravitelné poškození reprodukčních orgánů. 30letá žena, která kouří, má ovariální kapacitu srovnatelnou s kapacitou 40leté ženy. Cigarety a alkohol vedou k časnému stárnutí těla a zkracují období normální plodnosti.

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

Je důležité sledovat doby cyklů a sledovat možné poruchy. Pokud se něco začne zhoršovat, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Lékař vám poskytne užitečné rady, jak obnovit menstruaci. V obtížných případech může být také nutná farmakoterapie..

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Stres hraje obrovskou roli ve zdraví ženy. Neustálé zkušenosti, depresivní stavy mají nepříznivý účinek na tělo jako celek, zejména na orgány reprodukčního systému. Stres může vést k hormonální nerovnováze a zastavení menstruace. K úlevě od stresu odborníci doporučují plavání, jógu, větší procházky na čerstvém vzduchu a poslech relaxační hudby.

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Odborníci také doporučují vzdát se sprchování. Tím, že to uděláte doma, můžete významně ovlivnit mikroflóru pochvy. Jeho porušení se stane faktorem ve vývoji gynekologických onemocnění, která nepříznivě ovlivňují plodnost..

p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Vylepšení plodnosti se neomezuje pouze na jedno doporučení. Žena by měla pravidelně navštěvovat gynekologa, snažit se vést zdravý životní styl a být méně nervózní.

Okno plodnosti, plodné dny - co to znamená

Ženské tělo pracuje v cyklech, a proto má každá dívka příležitost počítat své plodné dny. Toto je čas spojený s ovulací (uvolněním vajíčka).

Není těžké stanovit datum ovulace - na pomoc přicházejí vzorce, speciální testy, ultrazvuk a další metody.

Pokud neexistují žádné zdravotní problémy, můžete určit okno plodnosti a rychle otěhotnět. Nebo zabránit početí. Je pravda, že někdy se ženám nedaří „chránit“ před těhotenstvím ani v „nejbezpečnějších“ dnech. To je způsobeno jejich vysokou plodností.

Plodnost je vysoká a nízká

Reprodukční věk ženy je věk, ve kterém je schopna reprodukovat potomky. To znamená, že od začátku menstruace do menopauzy je ženské tělo víceméně plodné. Plodnost označuje schopnost ženy otěhotnět, porodit a porodit zdravé děti. Úroveň této reprodukční schopnosti je u všech žen odlišná..

Pro ženy s vysokou mírou plodnosti je snadné počat dítě, těhotenství je snadné a porod končí dobře. Jejich plodnost je tak vysoká, že je pro ně obtížné chránit se před otěhotněním, a to i pomocí antikoncepce. Vysoce plodné ženy mají nejnižší šanci na otěhotnění při užívání antikoncepce (kondomy, hormony, cívky atd.).

Není snadné stát se matkou s nízkou plodností. K tomu bude potřebovat lékařskou pomoc, vyšetření a léčbu..

Ovulace a plodná fáze jsou stejné?

Abyste pochopili, co jsou plodné dny u žen, potřebujete znát některé rysy ženského těla..

Páry, které plánují těhotenství, znají pojem ovulace. Toto je název období, kdy se zralé vajíčko úspěšně vynořilo z dominantního folikulu a je připraveno se setkat se spermatem.

Pojmy ovulace a plodná fáze spolu úzce souvisejí. Ale nejsou si rovni. Faktem je, že životaschopnost vajíčka a spermatu je velmi odlišná. Pokud je vajíčko schopné oplodnění pouze několik hodin (od 10 do 48 hodin), pak „připravenost“ spermií trvá 2–4 dny.

Plodné dny u ženy jsou určeny nejen životem vajíčka, ale také aktivitou spermií. Zárodečné buňky zdravého muže mohou být v těle ženy několik dní. V závislosti na mikroflóře pochvy, stavu děložního čípku a životním stylu se toto období pohybuje od dvou dnů do týdne. Plodnost stoupá, jak se blíží ovulační fáze. Pokud má muž problémy, doba příznivého času na početí se zkrátí. Spermie nebudou schopny udržet svoji aktivitu dlouho.

Plodný den je den, během kterého jsou podmínky pro početí nejpříznivější. Lékaři používají termín úrodné okno. Udávají dobu před, během a po ovulaci. Různé ženy mají různá „okna“: od 2 do 6 dnů. Během tohoto období může dojít k početí..

Příznivá a nepříznivá období pro početí

Vhodné dny pro početí závisí na délce cyklu. Někdy se žena stane plodnou ihned po propuštění, častěji - 1-2 týdny po nich.

Během menstruace

Menstruace je charakterizována velkým vypouštěním krve z genitálního traktu. Toto prostředí je nepříznivé pro spermie. Během menstruace je proto pravděpodobnost otěhotnění nejnižší. Délka neplodných dnů je dána délkou cyklu.

Sexuální styk během menstruace nejenže nepovede k těhotenství, ale může také způsobit nepříjemné následky v podobě zánětu, endometriózy a dalších problémů.

Po menstruaci

Obecně se věří, že první dny po menstruaci jsou nepříznivé pro početí. Lékaři toto tvrzení vyvracejí. Pokud je menstruační cyklus krátký (například 23 dní), dojde k ovulaci přibližně za 8–11 dní. Pokud krvácení trvá 5-7 dní, pak pohlavní styk po dokončení výtoku prostě spadne na dny příznivé pro početí, tj. Plodné.

Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci je u žen s krátkým cyklem a prodlouženým krvácením a nejnižší u dívek s „lunárním obdobím“ 32 dnů a více a hojným výtokem.

Uprostřed cyklu

Nejlepší dny pro početí dítěte u žen s průměrným menstruačním cyklem spadají do středu. Uvolnění oocytu nastává přibližně 2 týdny po začátku špinění. Během tohoto období cyklu existuje vysoká pravděpodobnost otěhotnění, pokud je interval mezi obdobími stabilní a nepřesahuje 28-30 dní.

Pokud má žena dlouhý cyklus, pak pohlavní styk uprostřed nemusí vést k oplodnění. Plodné dny s 35denním obdobím se vyskytují přibližně 20–21 dní a střed cyklu připadá na 17–18 dní. V této době již vejce ztratilo svoji životaschopnost..

S krátkou přestávkou mezi menstruacemi má žena více dní na otěhotnění. Pokud je jeho trvání tři týdny, pak prostřední spadne na 10. den. Ovulace nastává 8-9 dní po začátku výtoku a prakticky se shoduje s polovinou cyklu.

Před menstruací

Trvání luteální fáze u všech dívek je přibližně stejné a nepřesahuje 14 dní. Doba aktivity žlutého tělíska by neměla být kratší než 9 dní. Před menstruací je snížena plodnost ženy.

Průměrná doba životaschopnosti vajíčka je 1–2 dny. Poté gameta zemře a luteální fáze končí odmítnutím funkční vrstvy. Proto je nepravděpodobné, že pohlavní styk před menstruací povede k početí. Výjimkou jsou ženy s nestabilním cyklem, hormonálními poruchami v aktuálním měsíci a spontánní ovulací..

Plodné dny a antikoncepce

Žena potřebuje informace o plodných dnech ze dvou důvodů: k bezpečnému početí plánovaného dítěte nebo k zabránění těhotenství..

Pokud žena nechce používat antikoncepci, pak, když zná svůj měsíční cyklus a jeho vlastnosti, může se vyhnout neplánovanému těhotenství..

Tato metoda „ochrany“ je však jednou z nejvíce nespolehlivých. Pearl index tedy naznačuje 55-60% pravděpodobnost, že s touto metodou ochrany proti těhotenství nedojde k početí. Podle toho se 40-45% párů, kteří používají kalendářní metodu, stalo rodiči, aniž by to chtěli.

Pearl index - indikátor, podle kterého se počítá spolehlivost antikoncepčních metod.

Tato metoda ochrany nefunguje dobře ze dvou hlavních důvodů:

 • Kvůli stresu;
 • Kvůli opakované ovulaci.

Stresové situace ovlivňují hormony. Odchylky od normálního průběhu života způsobují změny v ženském těle. Zkouška nebo hádka se šéfem, dlouhá cesta nebo náročný den v práci - všechny tyto faktory mohou způsobit hormonální nerovnováhu.

Reovulace se vyskytuje mnohem méně často (lékaři se domnívají, že k ní obvykle může u ženy dojít jednou ročně). Zároveň je nemožné jej předvídat ani vypočítat. To znamená, že několik dní po úspěšném dokončení přirozené „normální“ ovulace dojde k druhé ovulaci. Je to ona, kdo může způsobit nechtěné těhotenství v „bezpečných“ dnech početí.

Výpočet okna plodnosti

Jak vypočítat plodné dny? Již jsme zmínili, že nejoptimálnější doba pro početí je několik dní před a po ovulaci. Během plodného období je „nejodolnější“ sperma, i po několika dnech čekání, připravena oplodnit vajíčko.

Aby tento důležitý čas nezmeškal, používá se k jeho výpočtu několik metod..

Metoda kalendáře

Metoda je velmi jednoduchá, ale ne příliš spolehlivá. Vhodné pouze pro ženy s pravidelnými menstruačními cykly.

Chcete-li vypočítat příznivé dny pro početí, musíte znát délku cyklu (od začátku do začátku menstruace). A trvat 14 dní - to bude den ovulace.

Vysoká pravděpodobnost otěhotnění je zaznamenána v den uvolnění vajíčka, 5 dní před a do 2 dnů po.

 • V 23denním cyklu bude plodné období od 4 do 11 dnů..
 • S 29 dny - koncepce je možná od 10 do 17 dnů.
 • S 34 dny - plodnými dny - od 15 do 22.

Pokud krvácení není pravidelné, pak k výpočtu bude žena muset vést kalendář po dobu jednoho roku. Po určení délky nejkratšího a nejdelšího cyklu vypočítejte pomocí vzorce: od nejkratšího musíte odečíst 19 a od nejdelšího - 10. Ovulace proběhne v přijatém časovém intervalu.

Metoda kalendáře není považována za spolehlivý prostředek prevence těhotenství, i když ji mnozí používají.

Gynekolog vám pomůže určit vhodnou dobu pro početí dítěte. Předepisuje folikulometrii (několik ultrazvuků - obvykle 3-4). Postup se provádí několikrát během cyklu a umožňuje analýzu růstu folikulů. Když graafová bublina dosáhne velikosti 18-22 mm, jsou dobré dny pro početí. Sonolog (ultrazvukový lékař), který několik dní sleduje chování vaječníků, může zhruba vypočítat dobu, po kterou je možné otěhotnět a kdy žena není plodná.

Pokud během folikulometrie velikost Graafovy bubliny dosáhla 20 mm a další den byla v zadním prostoru nalezena kapalina, pak se objevil oocyt - došlo k ovulaci.

Analýza cervikální tekutiny

Největší šance na otěhotnění je během ovulační fáze. V této době se mění poloha děložního čípku a zvyšuje se jeho sekreční aktivita. Výtok, který byl na začátku cyklu vzácný, se stává průhledným a vodnatým. Pacienti říkají, že to vypadá jako vaječný bílek. Cervikální tekutina vám může říci o blížících se plodných dnech, pokud ji pečlivě sledujete v každém intervalu mezi krvácením..

Po ovulaci hlen zhustne a stane se jako hustý krém.

Tabulka bazální teploty

Tato technika vyžaduje od ženy trpělivost a stálost: pro přesné výsledky jsou měření prováděna denně po dobu několika měsíců..

Bazální teplota - teplota v konečníku brzy ráno, kdy je tělo ve stavu úplného odpočinku, a pravděpodobnost vnějších vlivů na něj je minimalizována.

Výsledky jsou zaznamenány ve zvláštním rozvrhu. V první fázi nejsou naměřené hodnoty teploměru vyšší než 36,5 ° C. Několik dní před ovulací se číslo postupně snižuje a dosahuje minimální hodnoty před uvolněním oocytu.

Pokud při příštím měření teplota stoupne o 0,5 stupně nebo více, pak nastaly plodné dny. Tato hodnota zůstane nezměněna po další dva týdny - až do prvního dne následujícího cyklu.

Normální dvoufázový plán BT

Po nástupu ovulace může dojít k dlouho očekávané implantační retrakci (tj. V okamžiku, kdy je oplodněné vajíčko zavedeno do endometria). Den je charakterizován jediným poklesem naměřených hodnot teploměru 3-7 dní po oplodnění..

Pokud po několik měsíců čára na grafu tvrdohlavě nestoupá, je to důvod kontaktovat gynekologa.

Ovulační test

Tato technika je jednoduchá, nevyžaduje žádné výpočty a zvláštní podmínky pro provádění.

Musíte si koupit ovulační test v lékárně. Ve dnech údajné plodnosti se používá stejným způsobem jako těhotenské testy: namočené v nádobě s močí.

Test reaguje na množství estrogenu v těle ženy. Pokud přišla ovulace a přišly plodné dny, zobrazí se dva pruhy, pokud ne, jeden.

Testy nejsou levné a budou trvat několik za cyklus. Navíc při použití této techniky není možné předpovědět nástup další ovulace..

Tradiční metody

Příznivé dny pro početí se určují pomocí nekonvenčních metod. Moderní medicína je nepozná. Zvýšení šancí na oplodnění je indikováno zvýšenou sexuální touhou a bolestmi v břiše..

Lidová znamení naznačují, že je lepší začít s počátkem na rostoucím měsíci. Během nového měsíce a úplňku je pravděpodobnost těhotenství minimální. Krystalizující sliny hovoří o začátku plodného období. Pro experiment je nutné umístit kapku slin na tvrdý povrch a nechat ji uschnout.

Ovulace a početí: chytit za 48 hodin

V plodných, tj. Dnech příznivých pro početí dítěte, můžete otěhotnět. Ale některé páry dělají stejnou chybu - protože si uvědomují, že musí mít sex, cvičí to denně, někdy i několikrát denně. Styk se však musí opakovat s krátkými přerušením, aby byla koncentrace spermií vysoká..

Poté, co vajíčko opustí vaječník, je nutné mít čas na dokončení PA za 36-48 hodin. Lékaři doporučují nečekat na prasknutí folikulu. Okno plodnosti se otevře několik dní před ovulací. Největší šance na otěhotnění je den předtím. Pokud od této chvíle máte pohlavní styk s přestávkou jednoho nebo dvou dnů, brzy otěhotníte.

Co je plodná fáze?

Plodná fáze je nejlepším obdobím během menstruačního cyklu, kdy žena může otěhotnět. Dnes se na webu pro matky supermams.ru dozvíte o známkách této fáze a také o metodách výpočtu nejpříznivějšího období těhotenství..

Co je to menstruační cyklus a jakou roli v něm hraje plodná fáze??

Nejprve se vraťme k základům a pochopme pojem „menstruační cyklus“. Každá žena by o tom měla vědět, aby dokázala ovládat okamžik, kdy je ženské tělo připraveno na početí dítěte..

Menstruační cyklus je tedy období, které trvá od prvního dne krvavého výtoku a končí začátkem následující menstruace..

Nejpříznivějším obdobím pro početí dítěte je plodná fáze menstruačního cyklu. Pokud cyklus menstruace trvá v průměru 28 dní, pak fáze, o které uvažujeme, trvá asi 5 dní.

Těhotenství se s největší pravděpodobností může objevit 3 dny před ovulací a několik dní po jejím ukončení.

Aby byl proces oplodnění úspěšný, vajíčko uvolněné z vaječníku trvá až 24 hodin. Samotné spermie nadále žijí ve vagině téměř 3 dny. To vše znamená jen jednu věc: mít sex za účelem plození, musíte začít 2 dny před ovulací, následovat 4denní pokračování.

Na druhou stranu ženy, které neplánují otěhotnět, by také měly kontrolovat nástup plodné fáze, protože během tohoto období jednoduše potřebují další antikoncepční opatření.

Odpověď na otázku, zda je možné otěhotnět v plodné fázi, je tedy jednoznačná: samozřejmě ano!

Jak pochopit, že plodná fáze přišla?

Je možné ze svých pocitů pochopit, že přišlo nejpříznivější období těhotenství? Ano! Ale to není dáno každému.

Existují ženy, které bolestivou bolestí v břiše nebo prudkými kontrakcemi dělohy pochopí: „Začalo to!“.

Hlavní příznaky plodnosti jsou:

 • Bolestivé pocity v jednom z vaječníků;
 • Kolísání hormonálního pozadí, které okamžitě ovlivňuje náladu a pohodu ženy;
 • Změny cervikálního hlenu (tekutina produkovaná děložním hrdlem);
 • Kolísání bazální teploty.

Je velmi dobré, když žena ví, co je plodná fáze cyklu, a dokáže ji nezávisle určit. Dokáže tedy nejen předvídat, ale také urychlit koncepci dítěte..

Metody výpočtu plodné fáze

Ne každá žena může cítit fázi plodnosti. Nebojte se, na to existuje plodný kalendář..

Musíte si jen označit všechny fáze menstruace.

Jaká je plodná fáze u žen? Toto je období, které lze snadno vypočítat na základě znalosti délky vašeho cyklu a délky krvácení..

Je všeobecně známo, že k ovulaci dochází uprostřed cyklu. To znamená, že žena s 28denním cyklem bude mít plodné období 14. den. Tyto výpočty jsou bohužel přibližné a mohou se od vypočítaného data lišit o několik dní..

Mělo by se také vzít v úvahu, že sperma je schopná oplodnění po dobu 72 hodin, proto lze 11. den cyklu považovat za začátek plodné fáze. Tento článek poskytuje příklad výpočtu období plodnosti pro ženu s přihlédnutím k průměrné době cyklu - 28 dní. Ženy, které mají kratší nebo delší cyklus, by měly zvážit tento detail..

Co je to plodná fáze jednoduše? Toto je nejpravděpodobnější doba početí. Pouze v 15% případů se to může stát jindy. Začátek okamžiku ovulace je začátkem plodného období..

Chcete-li přesně vypočítat toto období, musíte dodržovat své měsíční údaje a zaznamenávat data minimálně 6 měsíců. Poté, co uděláte nějakou matematiku, můžete toto období vypočítat sami..

Počátek svého plodného období můžete vypočítat, pokud zvolíte nejkratší cyklus a odečtete číslo 18. Odečtením čísla 11 od celkového počtu dnů nejdelšího menstruačního cyklu vypočítáte konec období plodnosti.

Stránka supermams.ru zdůrazňuje, že metoda plánování těhotenství výpočtem plodné fáze je vhodná pouze pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem..

Jak již bylo zmíněno dříve, všechny metody výpočtu plodné fáze mohou mít určité odchylky a poskytovat nepřesné výsledky. Zde přicházejí na pomoc testy pro výpočet nástupu ovulace, které jsou opatřeny podrobnými pokyny a jsou vhodné pro domácí použití..

Pokud víte, co plodná fáze znamená a můžete ji určit, budete mít v blízké budoucnosti příležitost stát se šťastnými rodiči a snadno se vyhnout neplánovanému těhotenství, pokud nechcete..

Potřeba stimulovat nástup menstruace pomocí léků se může objevit téměř u každé ženy. Důvodem zpoždění menstruace mohou být nejen gynekologická onemocnění a těhotenství, ale také některé další faktory - například rýma nebo stresová situace.