Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Hladina hormonů u žen ve dnech a fázích menstruačního cyklu

Hormony ovlivňují ženské tělo zvláštním způsobem a vytvářejí průběh mnoha reakcí a procesů. Snad nejpalčivějším tématem je menstruace. Fáze menstruačního cyklu a hormony spolu souvisejí. Z tohoto důvodu musí žena v zájmu udržení zdraví sledovat dynamiku vývoje měsíčního cyklu a věnovat pozornost nejmenším poruchám, protože ovlivňují nejen schopnost reprodukce, ale i celé tělo..

Menstruační cyklus je přirozená fyziologická změna ženské postavy spojená s reprodukčním systémem: pochvou, dělohou a vaječníky. Je nutné připravit tělo na početí a na úspěšný průběh těhotenství..

Od jaké chvíle spočítat začátek ženského cyklu a jaké fáze menstruačního cyklu jsou určeny odborníky a jak jsou fáze menstruačního cyklu rozděleny na den, budeme dále analyzovat v článku.

Vnější příznaky nástupu menstruace

Než zjistíte, které fáze menstruačního cyklu se liší podle dne, musíte zjistit nejvíce měsíčně, co to je a jak se projevují.

Typické příznaky menstruace:

 • krvácení z pochvy;
 • hrudka mléčných žláz;
 • křeč v dolní části břicha;
 • nervozita;
 • bolestivé pocity tažného charakteru v dolní části zad;
 • časté výkyvy nálady;
 • pocit nevolnosti a zvracení;
 • migréna.

Doba menstruace se pohybuje od 3 do 7 dnů.

Ale ne všechny ženy trpí během menstruace. U mnoha lidí to zmizí bez zbytečných potíží a projeví se to ve formě děložního krvácení..

Hlavním původcem malátnosti může být nadměrná hladina prostaglandinů v krvi. Produkci těchto látek provádí děloha.

Ve dnech 1-3 cyklu se děloha vzhledově podobá povrchu rány, riziko průniku infekčních agens je významně zvýšeno. 5. den cyklu je pozorováno zvýšení tloušťky endometria.

Trvání cyklu

Také před studiem fází menstruačního cyklu ve dne musíte pochopit načasování jeho trvání..

Průměrná doba cyklu je 28 dní. Lékaři však trvají na tom, že normální hodnota je mezi 21 a 35 dny. Rozdělení na fáze se provádí s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu: postavě, věku, dědičnosti.

Faktory vyvolávající selhání:

 • hormonální poruchy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • stres;
 • přenesené infekční nemoci;
 • adaptace nebo aklimatizace na nová místa bydliště.

Ukazatele normy

Menstruační cyklus každé ženy má jiné trvání..

U mnoha žen však lze rozlišit rysy:

 1. Stejný počet dní v cyklu. Odchylka 2-3 dny je povolena. Jinak to znamená poruchy v těle, které vyžadují vyšetření..
 2. Maximální povolený objem krve je 80 ml, objemy od 30 do 60 ml se považují za normální. Abnormality jsou indikovány hojným nebo sporým výbojem. V takovém případě se musíte poradit s lékařem.

Gynekologové také rozlišují příznaky, u nichž selhání nejsou ukazateli zdravotních problémů:

 • první cykly u dospívajících (průměrný věk nástupu menstruace je 12 až 15 let);
 • systematické namáhání nervového systému - stres, časté konflikty;
 • změny hmotnosti prostřednictvím stravy nebo půstu;
 • období menopauzy.

Folikulární fáze (1. fáze menstruačního cyklu)

Proliferativní fáze (folikulární) se vyvíjí od 1. dne měsíčního cyklu. Když nastane tato fáze, hromadí se živiny a aktivují se krevní cévy. V této době je produkce hormonů, jako je estrogen a progesteron, výrazně snížena. Navzdory tomu je stará vrstva endometria odmítnuta a vystupuje spolu s krevními sekrety..

Během prezentované fáze měsíčního cyklu dochází k vývoji folikulů (bublin naplněných kapalinou). Každý z nich obsahuje jedno vejce. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly dochází k jejich vývoji.

První fáze menstruačního cyklu se vyznačuje přítomností následujících příznaků:

 • možná bolest hlavy během menstruace;
 • nestabilní nálada;
 • křeč v dolní části břicha;
 • od třetího dne se zdraví vrátí k normálu, bolest klesá;
 • 6. den (často 7. den) a 11. den dochází k emočnímu povznesení.

Na konci menstruace hladina hormonů stoupá ještě rychleji. Takže první fáze menstruačního cyklu ovlivňuje množství estrogenu a nové endometrium je v tuto chvíli nasyceno krví a všemi druhy užitečných složek. Jsou nezbytné pro účinné oplodnění vajíčka a jeho další množení v děloze..

Charakteristikou druhého týdne cyklu je sekrece sekrecí z cervikálního kanálu. Toto období je charakterizováno tenkým lepkavým výbojem, který se vyznačuje přítomností zakalené bělavé barvy. Pokud nebudou v ženské vagině, spermie zemřou, nebudou se moci dostat k vajíčku.

Po skončení menstruace z milionů folikulů „zvítězí“ pouze jeden, zbytek se přestane vyvíjet a vrátí se do původního stavu. Vaječná buňka stále roste.

Fáze ovulace (2. fáze menstruačního cyklu)

Druhá fáze menstruačního cyklu je charakterizována nejkratším obdobím - asi 24-36 hodin. Tehdy hladina estrogenu dosáhne své maximální hodnoty. Během ovulace je pozorováno zvýšení množství luteinizačního hormonu (LH) v krvi, ale koncentrace FSH klesá.

Během této fáze cyklu u žen má zralé vajíčko destruktivní účinek na stěnu folikulu a pomocí klků epitelu zahájí svůj pohyb do vejcovodu. Hnojení se provádí, když spermie vstoupí do těla ženy. Pokud se tak nestane, pak vajíčko zemře během několika dnů po vyloučení z vaječníku, poté se rozpustí v děložní sliznici.

Známky, díky nimž je možné odhalit, že přišla 2. fáze menstruačního cyklu, jsou určeny následovně:

 • výtok z pochvy získá tekutou konzistenci, někdy v nich mohou být krvavé pruhy;
 • hrudník se stává hustší a citlivější;
 • ukazatele bazální teploty se zvyšují;
 • migréna se vyvíjí;
 • existují mírné bolesti v břiše a dolní části zad;
 • výkon a sexuální touha dosáhly svého vrcholu.

Kromě toho je možné určit, že druhá fáze menstruačního cyklu prošla použitím speciálních farmaceutických testů..

Navíc je možné odhalit, že druhá fáze menstruačního cyklu začala pomocí ultrazvukového vyšetření, během kterého bude lékař muset určit velikost vaječníků a děložního čípku a jejich stav.

Fáze 2 menstruačního cyklu je charakterizována skutečností, že tloušťka endometria je v rozmezí 1-1,3 cm.

Luteální fáze (3. fáze menstruačního cyklu)

Luteální fáze menstruačního cyklu je rozpoznána jako konečná. Poté, co vajíčko opustí bublinu s tekutinou, v místě jeho prasknutí roste žluté tělísko. Jeho funkcí je syntéza androgenů, estrogenů a progesteronu. Během těhotenství udržuje progesteron dělohu uvolněnou, zabraňuje potratu nebo předčasnému porodu. Pokud nedojde k oplodnění, syntéza zastaví produkci hormonů žlutým tělem a nastane menstruace.

O těhotenství dívky se můžete dozvědět na konci této fáze objevením se implantačního krvácení a bazální teploty, která se udržuje kolem 37,3 stupňů. Pokud dívka během tohoto měsíce neotěhotněla, změní se stav těla asi dva až tři dny před menstruací. Může mít syndrom PMS, při kterém se její výkon snižuje, objevují se prudké výkyvy nálady a je přítomna nadměrná úzkost. Kromě toho se může objevit otok prsu a menší bolesti břicha..

Doba trvání fáze se pohybuje od 10 do 14 dnů. Delší trvání období naznačuje přítomnost cyst ve vaječnících nebo těhotenství. Kratší doba naznačuje rozvoj neplodnosti. V takovém případě bude vyžadován vysoce kvalitní léčebný režim..

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Provedení testů k identifikaci množství hormonů je nezbytné k určení mnoha patologií.

Vzhledem k tomu, který den cyklu se kontroluje produkce následujících hormonů podle dnů cyklu:

 • od třetího do pátého dne: LH a FSH;
 • od osmého do desátého dne: testosteron;
 • 20–21 dní cyklu (v některých situacích je možné jej vyrobit 22. den cyklu): estradiol a progesteron

Krevní test na pohlavní hormony by měl být prováděn v přísném souladu s řadou pravidel:

 • na lačno, poslední jídlo osm hodin před zákrokem;
 • pouze podle pokynů lékaře a pro určité hormony;
 • den před zákrokem je zakázáno se příliš přehánět a vystavovat se stresu;
 • den před studií je nutné opustit pohlavní styk, léky a další produkty, které stimulují nervový systém a zvyšují hladinu určitých hormonů.

Jaké hormony ovlivňují?

Zvýšení nebo snížení množství ženských hormonů v určité fázi je známkou přítomnosti onemocnění, které negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému.

Při rychlém růstu hormonu stimulujícího folikuly vznikají takové odchylky jako:

 • nádory maligní povahy v hypofýze;
 • zhoršení fungování příloh;
 • rychlá reakce těla na obezitu a špatné návyky.

Pokles hladiny luteinizačního hormonu je považován za známku problémů s prací hypofýzy, může to být způsobeno přítomností nadbytečných kilogramů. A lékař zaznamená zvýšení množství této látky, když je detekována maligní formace v mozku..

Prolaktin ovlivňuje množství progesteronu. Pomáhá potlačovat hormon stimulující folikuly během těhotenství. Poskytuje mléko během laktace. U tohoto hormonálního narušení je třeba poznamenat:

 • problémy se syntézou folikulů, které ovlivňují ovulaci a funkci vaječníků;
 • dysfunkce hypofýzy a její přídavky.

Estrogen ovlivňuje tvorbu vajíčka, jeho uvolňování po prasknutí folikulu. Zvýšené množství indikuje přítomnost novotvaru v oblasti vaječníků nebo nadledvin. Úroveň může být zvýšena, pokud má žena podváhu.

Problémy se syntézou estrogenu vyvolávají řadu poruch:

 • možnost otěhotnění klesá;
 • porušení průběhu cyklu;
 • rozvoj neplodnosti.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož malé množství je přítomno v těle žen. Podporuje svalovou hmotu, reguluje mazové žlázy a ovlivňuje stav nervového systému. Hormon také podporuje růst mléčných žláz během těhotenství a zvyšuje sexualitu..

Důvody nadměrných úrovní:

 • polycystická;
 • benigní a maligní formace;
 • dědičnost;
 • problémy s fungováním nadledvin;
 • poruchy v práci hypofýzy.

Androgeny jsou typem hormonu, který hraje docela důležitou roli v ženském reprodukčním systému. Pomocí tukových buněk a kůže se tyto hormony přeměňují na estrogen.

Androgeny inhibují úbytek kostní hmoty a jsou odpovědné za sexuální apetit a spokojenost.

Pokud má zástupce ženy narušený menstruační cyklus, je třeba si uvědomit, že jakékoli odchylky negativně ovlivňují fungování reprodukčního systému.

Výlet ke gynekologovi a provedení testů na obsah hormonů v těle by se měly stát povinnými opatřeními. Měli byste také kontrolovat fáze menstruačního cyklu ve dne, pak bude snazší identifikovat nesrovnalosti, který den cyklu a kterou fázi zjistíte pomocí speciálních elektronických kalendářů, cyklus žen je do nich zapsán ve dne.

Vliv a změny hormonů v různých fázích menstruačního cyklu

Každý měsíc prochází reprodukční systém ženy určitými změnami, které zanechávají otisk jejího fyziologického i psychologického stavu. Jsou nezbytné, aby se ženské tělo mohlo připravit na početí - a poté na nástup těhotenství. Takové změny jsou pravidelné a nazývají se menstruační cyklus - který se zase skládá z několika fází.

Podívejme se blíže na to, jak procházejí, jak dlouho vydrží - a jaké znaky naznačují nástup každé fáze.

Co se stane v první polovině cyklu

S nástupem prvního dne menstruačního krvácení začíná folikulární fáze. Bylo to pojmenováno proto, že folikuly se formují a dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden je dominantní, to znamená hlavní. Obsahuje vejce. Taková výhoda spočívá v tom, že má na svém povrchu maximální počet receptorů (vnímajících proteiny) hormonu follitropinu.

Pokračuje v produkci estrogenů během fáze 1, zatímco méně aktivní folikuly odumírají.

V děloze, po menstruačním odmítnutí vnitřní vrstvy, začíná lepší zotavení - proliferace (dělení buněk se zesílením endometria). U 28denního cyklu je první fáze přibližně 2 týdny.

Všechny tyto procesy zajišťují a regulují:

 • hypotalamický gonadoliberin (vstupuje do hypofýzy nálevkou, neobjevuje se v krvi);
 • gonadotropiny hypofýzy - luteinizující, stimulující folikuly;
 • ovariální estrogeny (hlavně estradiol).

Ze všech těchto hormonů se v první fázi cyklu pod jeho vlivem postupně zvyšuje hladina stimulujících folikulů a estradiolu. Všechny ostatní, včetně ženského steroidu progesteronu, zůstávají nízké, dokud nedojde k ovulaci. Po prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka začíná ovulační fáze a končí první (estrogenní, folikulární) fáze.

Doporučujeme vám, abyste si před testováním na hormony přečetli článek o tom, co je důležité vědět. Z toho se dozvíte o obecných doporučeních před provedením testů na hormony, přípravě na odběr vzorku krve a o tom, co se rozhodně nesmí dělat. A tady je více o testech na ženské hormony.

Související videa

Proces menstruačního cyklu, který zajišťuje reprodukční funkci ženy, sestává z několika fází, z nichž každá tvoří určité podmínky pro přípravu pohlavních žláz na úspěšné početí. Čas prvních dvou týdnů cyklu je folikulární fáze, je důležitá pro přípravu ženského těla na správné zrání vajíčka a zajištění úspěšné ovulace.

Jaké hormony jsou darovány v první fázi

Při diagnostice menstruačních nepravidelností, stejně jako neplodnosti, plánování těhotenství v první fázi je nutné posoudit estrogenní pozadí těla. Za tímto účelem se provádí krevní test na estradiol..

Vzhledem k tomu, že její produkty jsou přímo ovlivňovány hormony hypofýzy, je vhodné určit:

 • stimulující folikuly,
 • luteinizace,
 • prolaktin.

K porušení obsahu estradiolu dochází na pozadí onemocnění štítné žlázy, nadledvin. Pokud má žena příslušné klinické projevy hormonální nerovnováhy nebo je nutné určit příčinu neplodnosti, může gynekolog kromě hlavních analýz doporučit užívání dalších hormonů, včetně:

 • thyrotropin hypofýzy a tyroxin štítné žlázy;
 • kortizol, adrenální dehydroepiandrosteron v kombinaci s adrenokortikotropinem;
 • testosteron.

Optimálním obdobím pro laboratorní diagnostiku je interval od 3 do 5-6 dnů cyklu.

Před vyšetřením, 5-7 dní předem, je důležité prodiskutovat s lékařem léky, které užíváte, doplňky stravy, možnosti užívání antikoncepčních pilulek, protože mohou ovlivnit spolehlivost indikátorů.

Nedoporučuje se za den:

 • horká lázeň, sauna;
 • masáž hrudníku nebo fyzioterapie;
 • fyzický, emoční stres;
 • zahájení stravy, přejídání, pití alkoholu.

Bez ohledu na to, jaké hormony se užívají, krevní testy se provádějí přísně na prázdný žaludek, ráno a po 8-10 hodinové přestávce v příjmu potravy. Běžná pitná voda není omezena.

V den vyšetření, před návštěvou laboratoře, není povolen sport, kouření, sexuální kontakty, diagnostické testy (například ultrazvuk, rentgen).

Vnější příznaky nástupu menstruace

Než zjistíte, které fáze menstruačního cyklu se liší podle dne, musíte zjistit nejvíce měsíčně, co to je a jak se projevují.

Typické příznaky menstruace:

 • krvácení z pochvy;
 • hrudka mléčných žláz;
 • křeč v dolní části břicha;
 • nervozita;
 • bolestivé pocity tažného charakteru v dolní části zad;
 • časté výkyvy nálady;
 • pocit nevolnosti a zvracení;
 • migréna.

Doba menstruace se pohybuje od 3 do 7 dnů.

Ale ne všechny ženy trpí během menstruace. U mnoha lidí to zmizí bez zbytečných potíží a projeví se to ve formě děložního krvácení..

Hlavním původcem malátnosti může být nadměrná hladina prostaglandinů v krvi. Produkci těchto látek provádí děloha.

Ve dnech 1-3 cyklu se děloha vzhledově podobá povrchu rány, riziko průniku infekčních agens je významně zvýšeno. 5. den cyklu je pozorováno zvýšení tloušťky endometria.

Norma z hlediska hormonů

U žen v plodném věku jsou v tabulce uvedeny průměrné hodnoty normálních ukazatelů.

Název hormonuHladina krve
Estradiol12,5-165 pg / ml
Stimulace folikulů1,35-9,9 medu / ml
Luteinizace2,4-12,5 medu / ml
Prolaktin101-195 IU / ml

Je třeba mít na paměti, že v některých laboratořích mohou být použity jejich vlastní výzkumné metody a činidla, u nichž se normy hormonů v první fázi budou mírně lišit od uvedených. Aby se zabránilo nesprávnému posouzení údajů, doporučuje se provádět všechny opakované testy ve stejné instituci..

Pijte hodně tekutin

Hydratace zmírní nadýmání, citlivost prsou a zabrání zadržování tekutin. Abyste se vyhnuli otokům, přidejte do stravy diuretická jídla - tento účinek má mnoho běžných druhů zeleniny, ovoce, bobulí a koření..

Pamatujte, že nemusíte pít jen vodu. Počítá se jakákoli tekutina - čaj, džus, jídlo. Je lepší odmítnout kávu, aby nevyvolávala kortizol, ale minerální voda bude užitečná - obnoví rovnováhu solí.

Důvody pro odchylky v první fázi menstruačního cyklu

Nejvýznamnějšími poruchami, které jsou důležité pro diagnostiku, jsou pokles nebo zvýšení koncentrace folikuly stimulujícího hormonu a estradiolu v krvi. Všechny ostatní ukazatele označují důvody jejich změn..

Zvýšená úroveň

Follitropin se s takovými podmínkami u žen zvyšuje:

 • zánik funkce vaječníků související s věkem, jakož i syndrom jejich předčasného vyčerpání;
 • nádorové a cystické změny v pohlavních žlázách, hypofýze;
 • vrozené genetické abnormality;
 • ozařování, použití protinádorových látek;
 • infekce, zranění, otravy, včetně alkoholu.

Vysoká míra estradiolu se vyskytuje u ovariálních novotvarů, endometriózy. Jedno z onemocnění je charakterizováno prodlouženou retencí folikulu ve vaječníku. Tento syndrom se nazývá folikulární perzistence a objevuje se při nedostatku luteinizačního hormonu..

Estrogenní pozadí se také zvyšuje s nekontrolovaným užíváním hormonálních léků k léčbě menopauzy nebo předávkování v průběhu programů umělé inseminace. Příčinou poruchy je zvýšená funkce štítné žlázy..

Projevy nadměrného obsahu estrogenu jsou nejčastěji silná menstruace, rozmazaný výtok mezi další menstruací, napětí a bolest v mléčných žlázách. Možné otoky a depresivní stavy.

Nízké sazby

Tvorba follitropinu je inhibována:

 • nedostatečnost hypofýzy, vyskytuje se u žen, a to i po obtížném porodu;
 • zánět a vaskulární poruchy v hypofýzově-hypotalamické oblasti;
 • operace, zranění;
 • zvýšené uvolňování prolaktinu;
 • snížená funkce hypotalamu s chromozomální abnormalitou - Kallmanův syndrom;
 • zvýšené hladiny estrogenu, testosteronu;
 • nádory vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
 • syndrom polycystických vaječníků.

Nedostatek estrogenu je doprovázen zpožděním, snížením objemu menstruace. Při výrazném nedostatku estradiolu se objevují slabost, návaly horka, pocení, změny nálady, suchost v pochvě. Nedostatek hlavního hormonu v první fázi menstruačního cyklu je způsoben:

 • zánik vaječníků související s věkem, menopauza;
 • ozáření žláz, operace a traumatické poranění, novotvary;
 • odolnost ovariální tkáně vůči působení follitropinu;
 • genetické poruchy vývoje reprodukčního systému;
 • chronický zánět, infekce;
 • narušení hypofýzy, hypotalamus;
 • cirhóza jater;
 • nedostatečná hormonální aktivita hypofýzy, štítné žlázy.

Doporučujeme přečíst si článek o vitamínech pro hormonální pozadí ženy. Z toho se dozvíte o důvodech normalizace hormonálních hladin u žen, vitaminů pro zotavení, co je cyklická vitaminoterapie, stravě pro normalizaci hormonálních hladin. A tady je více o hormonálním pozadí u žen.

Hormony první fáze cyklu připravují folikul na ovulaci. Toto období trvá přibližně 2 týdny, počínaje 1. dnem menstruace. Reguluje jej hypofyzární hormon follitropin a estradiol. Pro diagnostiku je třeba stanovit v krvi, stejně jako ukazatele lutropinu, prolaktinu, funkce štítné žlázy, nadledvin. Získané údaje pomáhají určit příčinu neplodnosti nebo menstruačních nepravidelností.

Jaké hormony ovlivňují?

Zvýšení nebo snížení množství ženských hormonů v určité fázi je známkou přítomnosti onemocnění, které negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému.

Při rychlém růstu hormonu stimulujícího folikuly vznikají takové odchylky jako:

 • nádory maligní povahy v hypofýze;
 • zhoršení fungování příloh;
 • rychlá reakce těla na obezitu a špatné návyky.

Pokles hladiny luteinizačního hormonu je považován za známku problémů s prací hypofýzy, může to být způsobeno přítomností nadbytečných kilogramů. A lékař zaznamená zvýšení množství této látky, když je detekována maligní formace v mozku..

Prolaktin ovlivňuje množství progesteronu. Pomáhá potlačovat hormon stimulující folikuly během těhotenství. Poskytuje mléko během laktace. U tohoto hormonálního narušení je třeba poznamenat:

 • problémy se syntézou folikulů, které ovlivňují ovulaci a funkci vaječníků;
 • dysfunkce hypofýzy a její přídavky.

Estrogen ovlivňuje tvorbu vajíčka, jeho uvolňování po prasknutí folikulu. Zvýšené množství indikuje přítomnost novotvaru v oblasti vaječníků nebo nadledvin. Úroveň může být zvýšena, pokud má žena podváhu.

Problémy se syntézou estrogenu vyvolávají řadu poruch:

 • možnost otěhotnění klesá;
 • porušení průběhu cyklu;
 • rozvoj neplodnosti.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož malé množství je přítomno v těle žen. Podporuje svalovou hmotu, reguluje mazové žlázy a ovlivňuje stav nervového systému. Hormon také podporuje růst mléčných žláz během těhotenství a zvyšuje sexualitu..

Důvody nadměrných úrovní:

 • polycystická;
 • benigní a maligní formace;
 • dědičnost;
 • problémy s fungováním nadledvin;
 • poruchy v práci hypofýzy.

Androgeny jsou typem hormonu, který hraje docela důležitou roli v ženském reprodukčním systému. Pomocí tukových buněk a kůže se tyto hormony přeměňují na estrogen.

Androgeny inhibují úbytek kostní hmoty a jsou odpovědné za sexuální apetit a spokojenost.

Pokud má zástupce ženy narušený menstruační cyklus, je třeba si uvědomit, že jakékoli odchylky negativně ovlivňují fungování reprodukčního systému.

Výlet ke gynekologovi a provedení testů na obsah hormonů v těle by se měly stát povinnými opatřeními. Měli byste také kontrolovat fáze menstruačního cyklu ve dne, pak bude snazší identifikovat nesrovnalosti, který den cyklu a kterou fázi zjistíte pomocí speciálních elektronických kalendářů, cyklus žen je do nich zapsán ve dne.

Užitečné video

Podívejte se na video o menstruačním cyklu:

 • Testy na ženské hormony: kdy, v jaké dny...
  Při podezření na hormonální nerovnováhu je nutné při plánování těhotenství složit testy na ženské hormony. Je důležité přesně vědět, které a ve které dny si vzít, jak se správně připravit, abyste získali přesné výsledky. Kolik testů se připravuje? To, co je považováno za normální, dešifrování výsledků pro ženské pohlavní hormony. Přečtěte si více
 • Progesteron. Hormon fáze II, takže...

Je velmi důležité zjistit přesně dny, kdy je správné to udělat, zejména u žen, než se podrobíte testování na hormony. Doporučení zahrnují také otázky, zda můžete jíst, pít alkohol, jak probíhá obecná příprava. Co ještě není povoleno? Jak sex ovlivňuje výsledky testů? Přečtěte si více

Testy na hormony při plánování těhotenství...

Při plánování těhotenství je velmi vhodné nechat se vyšetřit na hormony. Obzvláště je třeba je zkontrolovat u těch, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět. Důležité jsou ukazatele štítné žlázy v krvi a také hormon hypofýzy. Přečtěte si více

Hormonální pozadí u žen: norma, poruchy a selhání...

V mnoha ohledech je to reprodukční systém, který je ovlivňován hormonálním pozadím u žen. Normou je pravidelná menstruace, těhotenství, pohoda. Pokud dojde k selhání po 40 letech, může to být menopauza nebo menopauza. Existují také psychologické důvody, které vedou k poruchám, nízké hormonální hladině. Přečtěte si více

Vitamíny pro hormonální pozadí ženy: co...

Lékař bude moci lépe vybrat vitamíny pro hormonální pozadí ženy na základě anamnézy, analýz. Existují oba speciálně navržené komplexy pro zotavení a jsou vybrány individuálně pro normalizaci hormonálního pozadí žen. Přečtěte si více

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Provedení testů k identifikaci množství hormonů je nezbytné k určení mnoha patologií.

Vzhledem k tomu, který den cyklu se kontroluje produkce následujících hormonů podle dnů cyklu:

 • od třetího do pátého dne: LH a FSH;
 • od osmého do desátého dne: testosteron;
 • 20–21 dní cyklu (v některých situacích je možné jej vyrobit 22. den cyklu): estradiol a progesteron

Krevní test na pohlavní hormony by měl být prováděn v přísném souladu s řadou pravidel:

 • na lačno, poslední jídlo osm hodin před zákrokem;
 • pouze podle pokynů lékaře a pro určité hormony;
 • den před zákrokem je zakázáno se příliš přehánět a vystavovat se stresu;
 • den před studií je nutné opustit pohlavní styk, léky a další produkty, které stimulují nervový systém a zvyšují hladinu určitých hormonů.

Změny dělohy závislé na hormonech

Deskvamace (samotná menstruace, doprovázená odmítnutím povrchových buněk),

Regenerace epitelu v důsledku bazální vrstvy endometria,

Všechny tyto jevy jsou regulovány steroidními hormony - estrogenem a progesteronem. V děloze je nástup menstruačního cyklu spojen s odlupováním a odmítáním epiteliálních buněk. Poté se chybějící povrchová vrstva endometria pod vlivem estrogenů rychle obnoví a začne se množit.

Fáze proliferace začíná přibližně 5. den cyklu a probíhá paralelně s folikulární fází ovariálního cyklu. Období proliferace endometria trvá asi 12-14 dnů. Během této doby se vytvoří funkční vrstva obsahující trubicovité žlázy, které jsou lemovány sloupovitým epitelem. Dochází k intenzivní vaskularizaci endometria - objevuje se velké množství nových krevních cév, které poskytují výživu žlázám a epitelu. Na konci proliferace dosahuje tloušťka vrstvy 8 mm.

Dalším obdobím je fáze sekrece. Probíhá paralelně s luteální fází ovariálního cyklu a je spojena s funkcí žlutého tělíska. V této době začíná cylindrický epitel lemující žlázy funkčního endometria aktivně vylučovat glykoproteiny, glukoseaminoglykany, glykogen a další sloučeniny.

Vrchol sekreční fáze klesá ve dnech 20–21. menstruační cyklus. Endometrium obsahuje velké množství enzymů s proteolytickou aktivitou. Spirální arteriální cévy, pronikající do funkční vrstvy, dosáhnou svého maximálního vývoje, splývají do spleti, žilní cévy jsou rozšířené. S 28denním trváním cyklu jsou tyto změny pozorovány 6. až 8. den. z zadržené ovulace. Poskytují optimální podmínky pro zavedení oplodněného vajíčka do endometria..

Pokud nedošlo k oplodnění, o 25-27 dní. cyklu, luteální tělo ustupuje, klesá obsah progesteronu a zhoršuje se výživa funkční vrstvy. V důsledku snížení koncentrace steroidů dochází ke křečím tepen krmících endometrium a dochází k hypoxii. V epiteliálních buňkách a žlázách se zvyšují fenomény degenerace, objevují se krvácení a krevní sraženiny, křehká cévní stěna.

To vše nakonec vede k nekrotizaci tkáňových míst a aktivní deskvamaci epitelu s jeho odmítnutím. Již první den od nástupu menstruace jsou až dvě třetiny funkčního endometria odmítnuty. Úplná deskvamace je pozorována přibližně 3-4 dny menstruačního krvácení. Ihned po odmítnutí začíná regenerace epitelu, která obvykle netrvá déle než jeden den. Poté se všechny fáze znovu opakují.

Závěr

Ženský menstruační cyklus je přímo závislý na produkci hormonů. Jakákoli patologie endokrinního systému, doprovázená změnou koncentrace pohlavních hormonů, vede k porušení menstruačního cyklu a reprodukční funkce obecně.

Během menstruace to zpravidla bolí v dolní části břicha u žen, které ještě nerodily. To je způsobeno skutečností, že děloha se stahuje během menstruace, aby se zbavila všeho zbytečného, ​​tyto kontrakce jsou podobné kontrakcím porodu, jen občas slabší. Ženy, které dosud nezažily porodní bolesti, proto mohou být bolestivé..

Někdy může být děloha umístěna v břišní dutině trochu mimo krabici, pak může s kontrakcemi ovlivnit nervová centra, což způsobuje bolest. Bolest je obvykle po porodu méně patrná. Proč mě může během menstruace tak silně bolet žaludek? Bolest během menstruace je často způsobena různými

nemoci, zvláště stojí za to věnovat pozornost těm ženám, které dříve během menstruace nezažily nepříjemné nebo bolestivé pocity. Musíte navštívit lékaře, gynekolog vás vyšetří a stanoví přesnou příčinu bolesti a předepíše nezbytnou léčbu. V takových případech byste neměli vydržet a doufat, že všechno samo zmizí..

Normální menstruační cyklus sleduje tyto vlastnosti:

 • menstruace začíná ve věku 11-14 let;
 • stabilní cyklus je stanoven po celý rok nebo 1,5 roku;
 • od prvního dne předchozího do začátku další menstruace to trvá od 21 do 33 dnů (v průměru 28);
 • zastavte se ve věku 45-50 let.

Doporučujeme seznámit se s medovou a vaječnou maskou

Ačkoli je každý organismus individuální a sexuální funkce je ovlivňována vnějšími i vnitřními faktory, s odchylkami od těchto standardů jsou nemoci častěji detekovány.

První fáze zahrnuje samotnou menstruaci a dobu zrání folikulu, ve kterém se vajíčko nachází. Toto období závisí na obsahu estrogenů a folikuly stimulujícím hormonu regulujícím jejich produkci. Nejprve je odmítnuta vnitřní vrstva dělohy (endometrium), dojde ke krvácení (při absenci těhotenství) a potom se děložní dutina obnoví růstem (množením) buněk.

Po úplném zrání folikulu praskne a vajíčko prochází vejcovody do dělohy. Tento proces se nazývá ovulace. Je doprovázen návalem hormonů - estradiolu a luteinizace. Bezprostředně po tomto vrcholu začíná druhá fáze - luteální. Vyznačuje se rostoucí produkcí progesteronu.

Endometrium přechází z přerůstání do sekrece (vylučování) látek, které pomohou vajíčku připojit se během početí. Pokud se tak nestane, pak přichází další menstruace..

My a hormony: jak na nás působí?

Změny v hormonálním pozadí ženského těla - podrobný popis každého dne v měsíci s doporučeními terapeuta.

Co dělá ženu krásnou a lehkou, nedovolí jí zestárnout? Co umožňuje ženě být matkou? Jsou to hormony, na jejichž kolísání úrovně někdy závisí naše nálada, přitažlivost, touha a výkon.

Hormonální pozadí mužů nemá ostré výkyvy. Proto jejich odhodlání, spolehlivost, stálost a maximalismus..

U žen je vše jiné: každý den menstruačního cyklu se mění produkce hormonů. Proto naše nestálost, lehkomyslnost a náhlost.

Pravděpodobně téměř každý z nás je pár dní v měsíci „zuřivostí“. Změny nálad však nejsou jedinou „přírodní katastrofou“, kterou lze předvídat, když víme, jak cyklické výkyvy hormonálních hladin ovlivňují náš životní styl..

1denní cyklus

První den cyklu je obvykle den, kdy začíná menstruační krvácení. Na pozadí snížení koncentrace hlavních "ženských" hormonů (progesteron a estrogen) začíná odmítnutí endometria - silná vrstva sliznice dělohy, "peří" připravené tělem pro možné těhotenství.

Zvyšuje se koncentrace prostaglandinů - mediátorů bolesti, stimulantů kontraktility dělohy. Dobré pro tělo - děloha se stahuje, vyhazuje staré endometrium a stahuje krvácející cévy. A pro nás - jedna porucha: bolest a tíže v podbřišku.

Antispazmodika pomohou zmírnit nepohodlí: No-shpa, Belastezin, Papaverin, Buscopan. Doporučuje se však neužívat aspirin, protože může zvýšit ztrátu krve..

Ve vaječnících se začíná rozvíjet nejpokročilejší folikul nesoucí vajíčko. Někdy je více než jeden „pokročilý“ a poté se po úspěšném oplodnění může objevit několik dětí najednou.

2denní cyklus

Opravdu chci být krásná, ale dnes proti nám pracují hormony. V důsledku nízké produkce estrogenu se zvyšuje aktivita potních a mazových žláz. Musíte strávit půl dne ve sprše, věnovat více času tváři a častěji korigovat make-up.

Vlasy mění svou chemickou strukturu a je obtížné je upravovat. Trvalá povolení během menstruace trvají méně, proto neplánujte v těchto dnech navštívit svého kadeřníka.

Citlivost na bolest je stále vysoká. Aby se zabránilo „vzrušení“, je lepší odložit návštěvu zubaře, epilaci a další nepříjemné manipulace

Svařené víno vyrobené z dobrého červeného vína pomůže zmírnit stres a možné bolestivé pocity v dolní části břicha. Více alkoholu je však v těchto dnech kontraindikováno: může prodloužit menstruaci a zvýšit ztrátu krve..

3denní cyklus

Obzvláště důležitá je věta: „Čistota je zárukou zdraví!“ V děloze se po odmítnutí sliznice vytvoří povrch rány. A děložní čípek je v dnešní době co nejotevřenější, a proto je bránou k infekci.

Doporučuje se zdržet se sexu. Pokud je však „to nemožné, ale opravdu chcete“, pak určitě používejte bariérovou antikoncepci. Pamatujte, že kondom sníží pravděpodobnost infekcí a také zabrání otěhotnění, což je možné i v těchto dnech..

4. den cyklu

„Kritické dny“ se blíží ke konci. Nálada se zlepšuje a cítíme nával síly a energie. Nepřeceňujte se však..

V této době jsou sportovní výkony, opravy, přeuspořádání nábytku a další činnosti spojené s velkou fyzickou námahou kontraindikovány. Ranní cvičení vám ale pomohou zkrátit dobu menstruace a ztrátu krve..

5denní cyklus

Proces hojení v děloze končí. Během normální menstruace ztrácí žena obvykle asi 100 ml krve. Taková ztráta krve stimuluje obranyschopnost těla, aktivuje metabolismus a je nejčastější příčinou anémie z nedostatku železa u žen ve věku od 13 do 50 let..

Proto bude užitečné zahrnout do stravy potraviny obsahující železo - hovězí maso, játra, mořské plody, pohanka, granátová jablka, jablka, sušené meruňky. Stejně jako potraviny bohaté na vitamín C: maso, listová zelenina, rybíz, angrešt, jablka, citrusové plody, šípkový vývar, džusy atd..

6denní cyklus

Pokud chcete zhubnout, vylepšit svoji postavu nebo dosáhnout sportovních vítězství, začněte to dělat dnes.

V obnoveném těle po menstruaci se metabolismus zrychluje - což znamená, že přebytečné kalorie se spalují rychleji, tuk se štěpí, aktivněji se syntetizuje bílkovina pro svaly, zvyšuje se celkový tón těla, síla a vytrvalost.

7denní cyklus

"Pokročilý" folikul ve vaječnících, který se každým dnem zvyšuje, produkuje stále více estrogenu. Současně začíná stoupat hladina testosteronu, který v ženském těle odpovídá za vlastnosti, které se obvykle připisují mužům: vysoký výkon, bystrá mysl, široký rozhled, vynikající paměť a schopnost soustředit se.

Proto je tento den jednoduše vytvořen pro studium a kariérní růst. Estrogen a testosteron společně potlačují obvyklou ospalost, dodávají energii a svěžest myšlenek lépe než ta nejdražší káva. Vypadá to, že se během dne objeví další hodina!

8denní cyklus

Je čas udělat si plán krásy na příští týden. Každý den se zvyšuje koncentrace estrogenu v krvi - hlavního hormonu krásy a ženskosti. To znamená, že pokožka, vlasy, nehty a tělo se stávají nejvíce náchylnými ke všem druhům kosmetických procedur a jednoduše září zdravím..

Po depilaci v těchto dnech zůstává pokožka hladká a měkká déle než obvykle. Důvodem není vůbec nejnovější vzorec krému po depilaci, ale změna hormonálního pozadí.

9, 10, 11 dní cyklu

Před ovulací zbývá několik dní. Obvykle jsou dny s považovány za nebezpečné z hlediska početí dítěte. Pokud však sníte o dívce, přišel váš čas.!

Existuje teorie, podle které jsou spermie s (určující ženské pohlaví dítěte) schopné „čekat“ déle než ostatní na uvolnění vajíčka z vaječníku v genitálním traktu ženy. Proto máte na skladě přibližně 4–5 dní. A v den ovulace a bezprostředně po ní se zvyšuje možnost početí chlapce..

12denní cyklus

Do dnešního dne jsou myšlenky na práci a každodenní potíže stále vzdálenější a o lásce, vášni a něžnosti - doslova pohltí celé vaše vědomí! Hlavní hormony odpovědné za ženskou sexualitu a libido jsou v čele.

U ženy se zvyšuje excitabilita, citlivost erotogenních zón a dokonce se objevuje zvláštní vůně, která může přitahovat mužskou pozornost, jako jsou feromony. Někteří odborníci se proto domnívají, že používání parfumerie v dnešní době může dokonce poněkud oslabit naši přitažlivost pro silnější pohlaví..

13denní cyklus

V těle se hromadí maximální množství estrogenu. To slouží jako signál pro produkci dalšího hormonu - luteinizace, který velmi rychle dosáhne své maximální koncentrace a zastaví růst folikulu..

Nyní obsahuje zralé vajíčko připravené k ovulaci a oplodnění..

14denní cyklus

Pod vlivem estrogenů a luteinizačního hormonu praskne stěna zralého folikulu a vajíčko se uvolní do břišní dutiny. Současně se do břišní dutiny nalije malé množství krve..

Některé ženy mohou dokonce pociťovat bolestivost v podbřišku vpravo nebo vlevo (podle toho, který vaječník ovuloval).

Jakmile je vajíčko v břišní dutině, je vajíčkem okamžitě zachyceno a vydáno směrem k „mužskému principu“.

V den ovulace má žena nejvyšší libido a je schopna zažít nejživější pocity z intimity se svým milovaným. Sexologové říkají, že pokud žena ve dnech ovulace pravidelně abstinuje (obává se nechtěného těhotenství) a nezažije orgasmus, její libido se může postupem času stabilně snižovat..

Aby se spermie snáze dostalo do vajíčka, ředí se cervikální hlen (slizniční zátka, která uzavírá vstup do dělohy a chrání před infekcí). Příležitostný sex v den ovulace je proto plný nejen nechtěného těhotenství, ale také vysokého rizika vzniku pohlavně přenosné choroby..

V tento den je pravděpodobnost početí dvojčat vysoká. Pokud se během ovulace uvolní z ženy několik vajíček najednou (obvykle to má genetickou predispozici), pak při úspěšné kombinaci okolností lze všechna oplodnit.

15denní cyklus

Ve vaječníku se místo prasklého folikulu začíná tvořit žluté tělo. Jedná se o speciální vzdělání, které - bez ohledu na to, zda došlo k oplodnění, či nikoli - bude pečlivě připravovat tělo na těhotenství během

Corpus luteum začíná produkovat hormon progesteron - hlavní hormon těhotenství. Jeho účelem je přeměnit aktivní a bezstarostnou dívku na budoucí matku a pečlivě chránit její těhotenství..

16denní cyklus

Progesteron začíná připravovat děložní sliznici (endometrium) na implantaci vajíčka, koncentrace tohoto hormonu se zvyšuje každý den.

V této fázi cyklu se zvyšuje chuť k jídlu a k nárůstu hmotnosti dochází nejrychleji. Buďte obzvláště opatrní u sacharidů. V důsledku složitých hormonálních vztahů začíná tělo požadovat více sladkostí a ukládat je „do zásoby“ ve formě tuku.

17denní cyklus

Působením progesteronu se tón hladkých svalů snižuje. Výsledkem je, že se střevní peristaltika (zvlněný pohyb) zpomaluje. To může vést k nadýmání a zácpě..

Pokuste se proto obohatit stravu hrubými vlákny, fermentovanými mléčnými výrobky.

18denní cyklus

V případě možné hladovky uloží tělo ze všech sil výživné látky pro budoucí použití, v důsledku čehož se také změní metabolismus tuků. Zvyšuje se cholesterol a škodlivé (aterogenní) tuky. A jejich přebytek nejen kazí postavu, ale také vytváří další zátěž pro srdce a cévy..

Pokuste se proto během této fáze cyklu zvýšit podíl rostlinných tuků ve vaší každodenní stravě a vyhněte se gastronomickým výkonům. Kromě toho je prospěšné jíst česnek a červené ryby, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu..

19denní cyklus

Navzdory skutečnosti, že k ovulaci již došlo, během druhé fáze cyklu si tělo stále zachovává poměrně vysokou hladinu testosteronu, což zvyšuje naše libido. Zejména jeho produkce se zvyšuje ráno..

Toho lze využít naplněním úsvitu vášní a něhou..

20denní cyklus

Do tohoto dne dochází k rozkvětu žlutého tělíska. Koncentrace progesteronu v krvi dosahuje svého vrcholu. Vajíčková buňka, cestující vejcovodem, se blíží k děloze. Do této doby je prakticky neschopná oplodnění..

Předpokládá se, že od tohoto dne začínají relativně bezpečné dny pro oplodnění..

21denní cyklus

Koncentrace luteinizačního hormonu klesá a ve vaječníku začíná opačný vývoj žlutého tělíska. Koncentrace estrogenu a progesteronu postupně klesá.

Hladina progesteronu a všechny jeho účinky však budou až do začátku dalšího cyklu poměrně výrazné..

22denní cyklus

Dochází ke zpomalení metabolismu, což je typické pro celou druhou fázi menstruačního cyklu. Progesteron působí jako antidepresivum: má uklidňující účinek, zmírňuje napětí, úzkost, uvolňuje.

V dnešní době se stáváme „neproniknutelnými“ pro pokárání od šéfa, potíže a jiné stresové situace..

23denní cyklus

Snížení hladiny estrogenu a zvýšení progesteronu, možné problémy s vyprazdňováním, zneužívání sacharidů v dnešní době - ​​to vše se odráží na obličeji, zvláště pokud existuje predispozice k akné.

Zvyšuje se aktivita mazových žláz, rozšiřují se póry a zintenzivňují se procesy keratinizace v pokožce. Proto v dnešní době musíte věnovat větší pozornost stravě a správnému čištění obličeje..

24denní cyklus

Působením progesteronu dochází ke změnám ve struktuře pojivové tkáně: vazy se stávají roztažitelnějšími, v kloubech se objevuje hypermobilita. Může se jednat o bolesti páteře a velkých kloubů.

Největší počet úrazů, zejména těch, které se týkají sportu, utrpí v těchto dnech ženy. Jeden nepříjemný pohyb se může protáhnout nebo vykloubit, takže buďte opatrní při cvičení jógy, gymnastiky a jiné fyzické aktivity.

25denní cyklus

Vědci prokázali, že v dnešní době má žena zvláštní vůni, což muži jasně ukazuje, že před námi je období nucené abstinence..

Možná je tato skutečnost důvodem pro synchronizaci cyklů u několika žen žijících společně po dlouhou dobu..

26, 27, 28 dní cyklu

Pro ženu a její blízké často nejtěžší dny. V důsledku kolísání hladiny hormonů se žena stává citlivou a zranitelnou, v tuto chvíli potřebuje citlivou podporu.

Hladina prostaglandinů v krvi se zvyšuje, práh bolesti klesá, mléčné žlázy zhrubnou, stávají se bolestivými, obraz je doplněn bolestmi hlavy, neustálou denní spavostí, úzkostí, apatií a podrážděností. Nestačí to ke zničení nálady?!

Odborníci se domnívají, že sex a čokoláda mohou být v dnešní době skvělým lékem. Sex je však složitější než čokoláda. Před menstruací klesá hladina všech hormonů, které u ženy probouzí vášeň. Podle lékařů má v premenstruačních dnech libido ženy sklon k nule..

Ale některé z krásných pohlaví, na konci cyklu, naopak, probudí vášeň a touhu, citlivost a ostrost pocitů se zvýší. Psychologové našli vysvětlení. Věří, že v dnešní době se ženy nebojí myšlenky na možné těhotenství, díky nimž jsou sexuální fantazie odvážnější a pocity jasnější..

„Hormonální hodiny“ každé ženy samozřejmě běží jinak: někteří lidé spěchají a zkracují cyklus, dokud ho ostatní mírně nezpomalí - dokud cyklus není jen nejčastější, a proto není možné vypracovat přesný a univerzální hormonální kalendář. Každá žena si to bude muset přizpůsobit sama..

Obecné vzorce kolísání hormonálního pozadí a související změny v těle však zůstávají. Když tyto vlastnosti neznáme, někdy začneme bojovat proti svým vlastním hormonům: sedíme na nejpřísnější dietě, když se tělo snaží ze všech sil zásobit se pro budoucí použití, zapomenout na obličej, když potřebuje nejintenzivnější péči, nebo se nadávat, že jsme příliš chladní s milovanou osobou naše smyslnost je na „vynucené dovolené“.

Provedením některých změn v obvyklém způsobu života můžete hormony přimět k pomstě, což nás učiní atraktivnějšími, veselšími, veselšími a žádoucími.!

Natalia Dolgopolova, praktická lékařka

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Samotný sexuální kontakt nestačí k tomu, aby bylo zaručeno, že žena otěhotní. Klíčovým faktorem je ovulace - uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění. Při stabilním cyklu dochází k ovulaci 2 týdny před menstruací a trvá 2-3 dny.