Fáze menstruačního cyklu: schéma podle dne

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní). Během tohoto období se vajíčko podaří zrát a opustit vaječník, může dojít ke koncepci a konsolidaci embrya ve slizniční vrstvě dělohy. Pokud nedojde k fúzi mužské reprodukční buňky a ženského vajíčka, začíná nový menstruační cyklus..

Hlavní fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří hlavních fází:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Jejich normální průběh přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. V každé ze tří fází se poměr hormonů mění. To ovlivňuje schopnost otěhotnět, pohodu a náladu..

První den krvavého výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu, jeho dokončení se shoduje s posledními dny před novým krvácením. Obvykle se doba trvání cyklu pohybuje od 21 do 35 dnů. Intenzita výtoku a nepohodlí, které je doprovází, jsou individuální.

Fáze menstruačního cyklu se rozlišují podle připravenosti na zrození nového života. Názvy fází odrážejí procesy, které probíhají v ženském těle. Změny spojené s hormonálními hladinami se objevují v různých fázích..

První fáze

Nástup první fáze menstruačního cyklu - folikulární - se shoduje s výskytem krvavého výtoku. Tam je odmítnutí dělohy vnitřní vrstvy (endometria), která rostla v předchozím měsíci. Současně začíná proces zrání folikulů pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve vaječníku.

Během období, které trvá menstruace, začíná růst 7 až 12 buněk. Největší folikul (dominantní) se po 7 dnech od začátku cyklu nadále vyvíjí, zbytek atrofuje.

Podšívka pohlavního orgánu smíchaná s krví z poškozených cév vychází z těla ženy v malých úlomcích. Jeho podíl na celkovém objemu vypouštění je relativně malý - ne více než třetina. Po menstruaci si tedy zdravé ženy udržují normální zdraví, anémie se nevyvíjí..

V prvních dnech nového cyklu může dívka pociťovat těžkost, bolestivost v dolní části břicha. To je způsobeno skutečností, že svalová vrstva dělohy se stahuje křečovitě, aby se vyloučilo mrtvé endometrium ven..

Pokud folikuly během folikulární fáze cyklu nerostou nebo nedosahují požadované velikosti, k ovulaci nedojde. Žena s takovým porušením nemůže otěhotnět. Dalším selháním je přítomnost mnoha malých sekundárních folikulů 8. – 9. Den cyklu. Takové porušení může být spojeno se stimulací vaječníků užíváním antikoncepčních léků.

Druhá fáze

Začátek druhé fáze menstruačního cyklu je určen připraveností folikulu prasknout a uvolnit vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci dochází pod vlivem luteinizačního hormonu.

Bezprostředně před uvolněním vajíčka z folikulu a během tohoto procesu je žena obzvláště atraktivní, veselá, energická, usiluje o sex.

 • Slabost během menstruace
 • Co říká nadýmání během menstruace?
 • Průjem během menstruace je příčinou průjmu
 • Co dělat, pokud vaše období připadne na novoroční svátky

Tento jev je vysvětlen skutečností, že během ovulace jsou hormony (estrogen, luteinizace) na svém vrcholu. Nejlepší den pro početí je tedy období uvolnění vajíčka z vaječníku..

Druhá fáze menstruačního cyklu není vždy doprovázena ovulací. Předpokládá se, že ovulace nemusí nastat 2-3krát ročně. To se děje pod vlivem stresových situací, nemocí, změn v pracovním a klidovém režimu, klimatických podmínek. Tento jev se nepovažuje za patologii. Toto je rys ženského těla..

Třetí fáze

Luteální fáze ukončuje měsíční cyklus, jinak se jí říká fáze žlutého tělíska. Začíná to poté, co zralé vejce vstoupí do zkumavky. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Tato žláza je nestabilní a produkuje progesteron. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro připojení oplodněného vajíčka, nástup těhotenství. Během tohoto období je produkce folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů významně snížena..

Pokud je vajíčko při pohybu podél trubice oplodněno spermatem, sestupuje do dělohy a připojuje se k vnitřní výstelce. Syntéza chorionického gonadotropinu (hCG) začíná bezprostředně po implantaci. Hladina tohoto hormonu se neustále zvyšuje, od prvních hodin těhotenství po 8–11 týdnů. Pod vlivem hCG funguje žluté tělo a produkuje progesteron až do samotného narození.

Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře (36-48 hodin po opuštění folikulu). Žluté tělísko odumírá 10–12 dní po ovulaci. Progesteron přestává být syntetizován. Uvnitř dělohy se endometrium odlupuje a začíná další menstruace.

Fáze cyklu ve dne

Délka měsíčního cyklu je od 21 do 28-35 dnů. Doba trvání druhé poloviny se nemění - 14 dní. Jeho zvýšení nebo kratší období jsou spojeny pouze s patologickými procesy v těle ženy.

Ale první polovina menstruačního cyklu může mít různou délku. Abychom lépe porozuměli tomu, co ženy pociťují v počáteční fázi menstruačního cyklu ve dne, je třeba to podrobně zvážit.

Během prvních dvou dnů menstruace se většina žen necítí dobře. Projevuje se křečovými bolestmi různé intenzity v dolní části břicha, bolestmi v bederní zádech. Toto období cyklu je charakterizováno poklesem výkonu, špatnou náladou.

Od 3 do 6 dnů se blahobyt dívek zlepšuje. Týden po nástupu menstruace a až do 12 hodin pociťují nárůst síly, energie, jejich libido je na vrcholu.

Ve dnech 13-14 u žen s 28denním cyklem dochází k ovulaci. U žen s kratšími nebo delšími počátečními obdobími popsaný vzor zapadá do časového rámce mezi 7 dny a 3 týdny. Poté tělo ženy plynule vstupuje do druhé fáze cyklu, která trvá 14 dní.

Období mezi 15–22 dny je pro ženy obdobím dobré nálady a přívalu energie. V případě, že došlo k oplodnění, mohou se objevit drobné výtoky, mírné bolesti mravenčení uvnitř dělohy. Jsou to implantační satelity, které nevydrží déle než den.

Když je vajíčko ponecháno neoplodněné, objeví se příznaky premenstruačního syndromu. Spadají na období od 23 do 28 dnů cyklu. Dívky se stávají podrážděnými, kňourajícími, některé z nich mají depresi.

Co může způsobit změnu cyklu

Reprodukční systém funguje dobře, pokud jsou všechny fáze měsíčního cyklu řízeny hormony. Jakékoli narušení endokrinní povahy se okamžitě projeví v menstruačním období..

Například, když vajíčko dozrává, obsah estrogenu stoupá, hladina progesteronu je nízká. Když první dosáhne své maximální koncentrace, zvyšuje se také množství druhé biologicky aktivní látky. Pokud je uprostřed cyklu hladina estrogenu nízká, množství luteinizačního hormonu se nezvýší, v důsledku toho nedojde k ovulaci, prostor uvnitř folikulu zůstane prázdný, zemře. To znamená, že bude vyloučena možnost početí..

 1. Silný stres.
 2. Fyzická, duševní únava.
 3. Prudká změna klimatu.
 4. Nedostatek živin ve stravě.
 5. Nadváha nebo podváha.

Častým důvodem selhání měsíčního cyklu jsou zdravotní problémy. Virové infekce přenášené ženami - chřipka, plané neštovice, zarděnky - se téměř vždy odrážejí v měsíčním rozvrhu. Když je štítná žláza nefunkční, jsou často pozorovány dlouhé přestávky střídané častým krvácením. Proto by nepravidelná, příliš dlouhá nebo krátká období měla být důvodem k návštěvě lékaře..

závěry

Po první menstruaci u dospívajících se vytvoří jasné fáze cyklu po dobu 1–2 let. Jsou stabilní u zdravých dospělých žen. Pokud tedy rytmus selže, je nutné hledat jeho příčinu. Koneckonců, jakýkoli problém z gynekologie může ovlivnit schopnost ženy stát se matkou..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Menstruační cyklus u žen: co to je, popis jednotlivých fází

Ahoj! Co by měla každá žena vědět o svém měsíčním přirozeném jevu? V materiálu „Menstruační cyklus u žen“ jsou podrobné odpovědi na mnoho důležitých otázek.

 1. Funkce ženského těla
 2. Co brání stárnutí ženy
 3. Sexuální cykly
 4. První menstruace u dívek

Funkce ženského těla

Co je to menstruace? Jednou za měsíc si děloha vytvoří nové endometrium nebo výstelku v rámci přípravy na příjem oplodněného vajíčka. Když tam není, děloha začne odmítat výstelku.

Menstruační období začíná u dívek ve věku 11-14 let a u žen trvá přibližně 50 let. Výtok se stává nepravidelným ve věku 39-51 let, poté se úplně zastaví.

Nástup tohoto přírodního jevu může vést dívku k úzkosti. Zpočátku mohou dívky nepravidelně krvácet. Za rok se vše vrátí do normálu.

Norma je 21,28,30 dne. Menstruační cyklus potvrzuje, že dívka je zdravá, vyvinutá a schopná mít potomky..

Ženský cyklus může vést dívku k těhotenství i při náhodném styku. Maminka musí připravit svou dceru na dospělost, aby nevznikly žádné potíže.

Jaký je cyklus menstruace? Cyklus je období od prvního dne krvácení do prvního dne následujícího krvácení..

Doba trvání menstruačního cyklu:

 • průměr - 28 dní
 • krátké - 21 dní
 • dlouhá - 35 dní
 • u dospívajících to není neobvyklé - 45 dní. Je to v pořádku, pak všechno vyjde.

Pokud zaznamenáte nepravidelnosti v menstruačním cyklu, to znamená, že trvá déle než 7 dní, měli byste se poradit s lékařem. Možná předepíše léčbu.

Kontrolu nad cyklem zajišťují hormony: estrogen a progesteron. Co to je? Jedná se o nejdůležitější ženské hormony.

 • Estrogen podporuje tvorbu endometria v děloze.
 • Progesteron se tvoří uprostřed cyklu, to znamená po ovulaci.

Oba hormony připravují dělohu na příjem oplodněného vajíčka..

Střední cyklus u žen, co to je?

Kolem středu cyklu dozrává v ženském těle vajíčko schopné oplodnění, tj. Dochází k ovulaci. Pokud plánujete těhotenství, pak je v této době ženské tělo připraveno na početí dítěte. Jak určit tento okamžik ve dne.

S cyklem 28-30 dnů dochází k ovulaci ve dnech 14-15, pokud počítáte od začátku krvácení.

Sexuální styk v dnešní době nejčastěji končí těhotenstvím. Kupte si testy zrání vajec. Testování by mělo být provedeno 24-48 hodin před ovulací. Pokud neplánujete mít děti, pak jsou tyto dny považovány za nejnebezpečnější..

Ale testování může selhat, protože existuje mnoho různých faktorů, které mohou ovlivnit délku cyklu. Fáze menstruačního cyklu si můžete vypočítat sami, pokud denně měříte bazální teplotu. Některé ženy počítají v těchto dnech pro početí, zatímco jiné - naopak, aby neotěhotněly..

 1. Vezměte běžný teploměr. Brzy ráno, bez vstávání z postele, bez náhlých pohybů (to je důležité!), Zaveďte to do konečníku.
 2. Nechte to tam 7 minut.
 3. Zapište si hodnoty.
 4. Na základě denních odečtů nakreslete graf. V horním řádku uveďte dny měření, na straně - bazální dávku. Na křižovatce položte body, které se pak spojí přímkou.

Kdy tento proces začíná?

Ve dnech, kdy teplota prudce stoupá, dochází k ovulaci.

Je důležité, aby každá žena znala fáze cyklu, aby se neměla v počtu mýlit. Fáze cyklu, jaké jsou? Toto jsou důležitá období mezi obdobími..

 • První fáze je folikulární (první fáze trvá kolik dní - 3-4 dny);
 • Druhou fází je ovulace;
 • Třetí fáze je luteální.

Folikulární dává počátek tvorby a zrání vajíčka. Ovulace - určená k výkonu důležité ženské funkce - početí.

Co se stane ve druhé fázi?

V první fázi cyklu se teplota udržuje na přibližně 36,8 ° C. 1–2 dny před ovulací dochází k poklesu doslova o zlomek stupně. Poté indikátor začne růst do 3 dnů a zůstane na těchto indikátorech až do konce druhé fáze (37,0-37,5 ° C). Tělo se připravuje na těhotenství.

Pozornost! Jakýkoli stres, nevolnost, alkohol, špatné návyky mohou změnit váš rozvrh a ovulace se může objevit v jiný den a poté nežádoucí těhotenství. Co se stane s tělem, pokud horečka přetrvává dva týdny? Gratulujeme vám k těhotenství!

Průměrná doba trvání druhé fáze cyklu, co to znamená pro ženu? Dítě můžete počat do 4–6 dnů.

Luteální fáze probíhá dvěma způsoby:

 • s oplodněným vejcem;
 • nebo bez ní, pokud nebyla oplodněna;
 • pokud došlo k početí, začne se produkovat žluté tělo, které aktivně vylučuje hormon lutein. Je to on, kdo bude podporovat a „krmit“ vejce.

Co brání stárnutí ženy

To jsou hormony. Často na nich závisí pracovní kapacita, mládí, přitažlivost a nálada ženy. Produkce hormonů se navíc během procesu krvácení mění téměř každý den, a proto se dámské nálady mění tak často..

Je důležité znát dny cyklu, jejichž popis vám pomůže lépe poznat sebe sama. 1. den děloha vyhodí použité endometrium, to znamená, že začne krvácení. Žena se může cítit špatně, bolesti v podbřišku. Chcete-li snížit bolestivé pocity, můžete si vzít „No-shpa“, „Buscopan“, „Belastezin“, „Papaverin“.

2. den začíná silné pocení. 3. den je děloha velmi otevřená, což může přispět k infekci. V tento den může žena také otěhotnět, takže sex by měl být chráněn..

Od 4. dne se nálada začíná zlepšovat, objevuje se výkon, protože menstruace se blíží ke konci.

Co je odpolední cyklus? Dny 9 až 11 jsou považovány za nebezpečné a můžete otěhotnět. Říkají, že v tuto chvíli si můžete představit dívku. A v den ovulace a bezprostředně poté je vhodné k početí chlapce.

12. den se zvyšuje libido žen, což s sebou nese silnou sexuální touhu.

Kdy začíná druhá polovina? Od 14. dne, kdy se vejce začne pohybovat k mužskému původu, dojde k ovulaci. 16. den může žena přibírat na váze, jak se zvyšuje její chuť k jídlu. Možnost otěhotnění zůstává až 19 dní.

Od 20. dne začínají „bezpečné“ dny. Co jsou Bezpečné dny? Šance na otěhotnění dnes klesají.

Mnoho žen si klade otázku: je možné, aby žena otěhotněla před menstruačním cyklem?

Pravděpodobnost je malá, ale nikdo nemůže poskytnout plnou záruku. Období menstruace se může změnit v důsledku mnoha faktorů. Žádná žena nemá po celý život rovnoměrný cyklus. I nachlazení, únava nebo stres to mohou změnit..

Mnoho lékařů varuje, že tělo je schopné „rozdávat“ opakovanou ovulaci, takže i 1 den před menstruací si můžete otěhotnět.

Ženský cyklus ve dne, co se děje v těchto dnech, by měla každá žena vědět, protože to ukáže, kdy jste připraveni na otěhotnění, když jste vášniví nebo naopak - chladno, proč se vaše nálada tak mění.

Sexuální cykly

Když uslyšíte - ovariálně-menstruační cyklus, je v těle zavedena cyklická sekrece gonadotropinu. Koncept sexuálního cyklu zahrnuje normální proces, který probíhá ve vaječnících pod vlivem hormonů, následovaný menstruací..

Jeho trvání je v průměru 28 +/- 7 dní. Jaký je normální interval mezi obdobími? Pokud nedojde k oplodnění, pak jakmile tento cyklus skončí, začne období nového cyklu. Jak dlouho to trvá? Interval mezi obdobími je normou od 21 do 35 dnů. Ale také se to děje jiným způsobem. Vytvořte malý kalendář, kde si označíte první den vybíjení.

Stojí za zmínku, že mezi ovulací a dalším obdobím by mělo uplynout 14 dní, ale jsou možné odchylky 1-2 dny. Pokud si všimnete, že váš cyklus je příliš krátký nebo příliš dlouhý, měli byste kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčiny.

Porušení cyklickosti může naznačovat onemocnění genitální oblasti. Kdy začíná prodlužování cyklu? Cyklus se může prodloužit až po 45 letech, protože v procesu zrání vajíček dochází ke změnám.

Někdy si žena po menstruaci všimne krvavého výtoku. To by nemělo být!

Kapka krve může být uvolněna pouze v době ovulace. Pokud si všimnete náhlého výtoku, neléčte se - okamžitě vyhledejte lékaře!

Fáze ovariálně-menstruačního cyklu. Jména:

 • Menstruační (fáze deskvamace)
 • Postmenstruační (estrogenní, proliferativní, reparativní nebo folikulární)
 • Premenstruační (progestin, luteální, sekreční fáze před těhotenstvím).

Menstruační fáze trvá v průměru 4 dny. První den cyklu je začátkem odmítnutí endometria. V dnešní době chybí progesteron a estrogen se ještě nevytvořil.

Postmenstruační fáze - začíná 5. den ovariálního cyklu, končí 1-2 dny po ovulaci. K ovulaci dochází uprostřed cyklu. Během této fáze dochází k růstu a vývoji folikulů. Během vývoje folikulů se produkuje velké množství estrogenu.

Premenstruační fáze trvá 12-14 dní. Vysoká hladina progesteronu v dnešní době vytváří příznivé podmínky pro implantaci embrya.

Graf zobrazuje období menstruace, kdy můžete otěhotnět.

První menstruace u dívek

Maminka musí s dcerou projít všemi fázemi svého dospívání, včetně začátku menstruace. Nejprve musíte vysvětlit, co je menstruace u dívek. Nejjednodušším vysvětlením je, že tento jev je vlastní přírodě a není třeba se ho bát. Nezapomeňte vysvětlit - jaká je délka menstruačního cyklu.

Je důležité, aby dívka poznala fáze svého období, protože uprostřed nich může dívka otěhotnět, což je pro nezralý organismus velmi nežádoucí. Která fáze je považována za nejnebezpečnější, měl by o tom vědět také každý teenager..

Jak k menstruaci dochází, je pro test popsáno výše. Tento proces je stejný pro dospělou ženu i dívku. Pokud však dospělá žena již ví, jaké příznaky jí předcházejí, je třeba teenagerovi jasně vysvětlit.

Před nástupem menstruace jsou pozorovány následující jevy:

 • kreslení bolesti v křížové kosti, často v dolní části zad;
 • bolesti hlavy;
 • únava, slabost;
 • citlivost bradavek
 • přibývání na váze;
 • někdy dochází k vylučování slizničních sekrecí.

Přidělení podle dne:

 • 1 den - nedostatečné propuštění;
 • 2,3 dne - hojné;
 • 4,5 dne - pokles výtoku;
 • 6-7 dní - ukončení menstruace.

Drahé matky, až bude vaší dceři 10–11 let, začněte hovořit o přístupu přirozeného procesu. Naučte podložky a další předměty osobní hygieny. Hlavní věcí je mluvit o časném těhotenství a jeho důsledcích, aby byl život vaší dcery radostný a bez zbytečných problémů..

Proč má žena bolesti na hrudi? Odpovědi odborníků na otázky žen

Hormonální narušení u žen: vše, co o tom potřebujete vědět

Proč žena bolí v podbřišku?

Proč bradavky u žen a dívek bolí a co lze dělat

Efektivní použití červeného kartáče (rhodiola za studena) pro ženy

Co je dress code pro ženy a jaké to je

Fáze menstruačního cyklu u žen a jejich charakteristiky

Jednou z látek, které regulují funkce orgánů a systémů v ženském těle, jsou hormony. U žen dochází každý měsíc k výkyvům sekrece a koncentrace pohlavních hormonů, které určují průběh různých procesů ve vaječnících a děloze. Takovým změnám se říká menstruační nebo ovariálně-menstruační cyklus. Během jeho průběhu (obvykle 28 dní) jsou zaznamenány určité fáze, které se vyznačují vlastními charakteristickými rysy.

 • 1 Obecně
 • 2 Popis fází cyklu
  • 2.1 Změny vaječníků
  • 2.2 Charakteristické procesy v děloze

Pro lepší pochopení a představení změn v menstruačním cyklu je důležité porozumět následujícím konceptům:

 1. 1. Ovarie. Jedná se o spárované pohlavní žlázy žen, které komunikují s dělohou vejcovody..
 2. 2. Folikuly. Jsou součástí vaječníků a jsou hlavními strukturálními prvky orgánu.
 3. 3. Vajíčko. Reprodukční buňka, která zraje ve folikulích a musí se dále spojit se spermatem pro oplodnění.
 4. 4. Endometrium. Vnitřní vrstva dělohy.

Všechny změny, ke kterým dochází v ženském těle během menstruačního cyklu, jsou pod kontrolou pohlavních hormonů. Funkce hlavních jsou popsány v tabulce:

HormonHlavní zdroj syntézyRole v těle
Folikuly stimulující (FSH)Přední lalok hypofýzy. Signály pro sekreci jsou dány faktorem hypotalamu uvolňujícím gonadotropinStimuluje růst folikulů a syntézu estrogenu
Luteinizace (LH)Podobně se FSH + podílí na tvorbě žlutého tělíska
EstrogenOvariální folikulyPodílí se na regeneraci epitelu po menstruaci
ProgesteronCorpus luteumPřipravuje dělohu na implantaci embrya

Celý cyklus je doprovázen určitými procesy jak ve vaječnících, tak v děloze, proto jsou pro pohodlí popsány fáze menstruačního cyklu každého z orgánů samostatně.

Fáze jsou popsány v tabulce:

Ve vaječníku, v místě zničeného folikulu, pod kontrolou LH, se začíná formovat formace zvaná corpus luteum. Tato struktura je hlavním zdrojem sekrece progesteronu. Další vývoj luteálního těla má 2 možnosti:

 1. 1. Během oplodnění se tvoří žluté tělísko těhotenství.
 2. 2. V případě, že nedojde ke splynutí vajíčka se spermatem, změní se žluté tělísko na bílé, které po měsíci odezní. Současně je významně snížena hladina estrogenu a progesteronu, což vede k menstruaci.
FázeCharakteristický
Folikulární nebo předmenstruačníV první fázi dochází ke zvýšení koncentrace FSH a LH (ve větší míře první), v důsledku čehož dochází ke zvýšenému růstu folikulu a zvýšené produkci estrogenů. Tyto změny vedou ke skutečnosti, že folikul se zvětšuje a poté praskne. Toto období trvá od 1. do 12. dne cyklu
OvulaceV důsledku prasknutí folikulu ve druhé fázi ho vejce opouští a pohybuje se do vejcovodů, aby se spojilo se spermatem a provedlo proces oplodnění. Tato fáze je pozorována uprostřed cyklu - 13. - 14. den. Ovulace neproběhne, pokud nedojde k prudkému, špičkovému zvýšení LH: jeho zvýšení je nejdůležitější podmínkou
Luteal

Pod vlivem hormonů rostou všechny folikuly, ale normálně pouze jeden praskne a do vejcovodů vstoupí pouze jedno vajíčko. Zbytek je obrácen.

Jsou výsledkem změn ve vaječníku a procházejí ve 3 obdobích:

Je třeba poznamenat, před ovulací. Protože během tohoto období dochází ke zvýšené sekreci estrogenu, dochází ke zvýšenému dělení epiteliálních buněk a obnovování endometria po menstruaci.

Pokud nedošlo k těhotenství, je zaznamenána involuce žlutého tělíska, proto je hladina progesteronu a estrogenu významně snížena. V důsledku nedostatku hormonální stimulace jsou v těle ženy pozorovány následující změny:

 1. 1. První den menstruace dochází k vazospasmu a narušení výživy epitelu, v důsledku čehož se nekrotizuje, je pozorováno jeho odmítnutí a uvolnění spolu s krevními sraženinami z pochvy. Objevují se charakteristické bolesti v dolní části břicha.
 2. 2. den začíná hladina estrogenu stoupat, což přispívá k tvorbě nového vajíčka. Kromě toho se zvyšuje sekrece potu a mazových žláz, takže během tohoto období je třeba pečlivěji dodržovat osobní hygienu..
 3. 3. Protože došlo k výraznému ztenčení epitelu, třetí den menstruace se v endometriu vytvoří rána. Toto zranění slouží jako „brána“ pro infekci, a proto se ženě doporučuje omezit pohlavní styk.
 4. 4. Čtvrtý den je charakterizován zlepšením blahobytu ženy. Zvýšená sportovní zátěž je kontraindikována, protože může vyvolat zvýšení objemu ztráty krve.
 5. 5. Pátý den menstruace je doprovázen úplnou regenerací dělohy pod vlivem estrogenu.

Během normálního cyklu se ztratí přibližně 100 ml krve. Doporučuje se zahrnout do stravy potraviny obsahující železo (hovězí maso, játra, pohanka, granátové jablko, jablka atd.), Protože během vypouštění dochází ke ztrátě tohoto chemického prvku, což může vést k rozvoji anémie z nedostatku železa.

Fáze menstruačního cyklu u žen - hormony, tabulky, denní popis


Každý měsíc prochází reprodukční systém ženy určitými změnami, které zanechávají otisk jejího fyziologického i psychologického stavu. Jsou nezbytné, aby se ženské tělo mohlo připravit na početí - a poté na nástup těhotenství. Takové změny jsou pravidelné a nazývají se menstruační cyklus - který se zase skládá z několika fází.

Podívejme se blíže na to, jak procházejí, jak dlouho vydrží - a jaké znaky naznačují nástup každé fáze.

První fáze menstruačního cyklu se nazývá menstruační fáze.

Co potřebujete vědět o menstruaci?

Jeho trvání je přibližně 3-7 dní..

 1. Krvavý vaginální výtok.
 2. Zvětšení prsou.
 3. Bolest v břiše.
 4. Podrážděnost.
 5. Bolesti beder.
 6. Změna nálady.
 7. Nevolnost a někdy zvracení.
 8. Bolesti hlavy.

Ne nutně všechny výše uvedené příznaky budou doprovázet „kritické“ dny. U mnoha dívek procházejí klidně a jediná věc, která naznačuje menstruaci, je přítomnost děložního krvácení..

Menstruační cyklus začíná v den, kdy se objevil krvavý výtok z genitálií. Během ní je staré endometrium odmítnuto.

Děložní krvácení naznačuje, že v předchozím cyklu nedošlo k těhotenství.

Současně se ve vaječnících začínají vyvíjet folikuly. Toto je název bublin naplněných kapalinou. Každý z nich obsahuje jedno vejce. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly začínají zrát.

Co se stane během druhé, folikulární (proliferativní) fáze cyklu?

Po skončení menstruace se ženské tělo začne připravovat na možné početí dítěte. Všechny procesy probíhající v tomto období jsou způsobeny folikuly stimulujícím hormonem - který je zase produkován hypofýzou.

FSH má tedy obrovský dopad na hladinu estrogenu v krvi. Od 1 dne menstruace roste rychle vzhůru. Díky tomu je endometrium, které rostlo v novém cyklu, nasyceno krví a různými živinami. To je nezbytné, aby v případě úspěšného početí mohlo oplodněné vajíčko přijmout v děloze vše, co potřebuje pro další růst a vývoj..

Bezprostředně po ukončení menstruace jeden folikul ve svém vývoji „předběhne“ své kamarády, v důsledku čehož tento folikul přestane růst a vrátí se do předchozího stavu. „Vítězná“ láhev s tekutinou nadále pěstuje vajíčko.

O blahobytu ženy během tohoto období

Během druhé fáze dívka:

 1. Zvýšená účinnost.
 2. Zlepšuje náladu.
 3. Zvýšená sexuální touha.

Třetí, ovulační fáze cyklu

Ovulační fáze na rozdíl od ostatních trvá velmi málo - přibližně 24–36 hodin. Během této fáze mají ženy šanci otěhotnět..

Hladina hormonu estrogen ve třetí fázi je nejvyšší. Během ovulace stoupá obsah luteinizačního hormonu v krvi, ale koncentrace hormonu stimulujícího folikuly klesá.

Co se stane se zralým vejcem během této fáze?

Nejprve zničí stěnu folikulu - a pomocí klků epitelu se začne pohybovat do vejcovodu.

Pak, když potká spermie, dojde k jejímu oplodnění.

V opačném případě vajíčko zemře již den po opuštění vaječníku, poté se rozpustí ve výstelce dělohy.

 • Vaginální výtok se stal tekutým v konzistenci. Někdy v nich lze pozorovat pruhy krve..
 • Hrudník se zvětšil a začal bolet.
 • Bazální teplota se zvýšila.
 • Objevily se bolesti hlavy.
 • Došlo k mírné bolesti v břiše a dolní části zad.
 • Zvýšené libido.

Kromě toho lze k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti ovulace použít domácí testy..

Nástup ovulační fáze lze také zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření, během kterého bude lékař muset zjistit, jaké jsou velikosti vaječníků a děložního čípku a v jakém stavu jsou nyní.

Čtvrtá fáze menstruačního cyklu je fáze žlutého tělíska neboli luteální

Jeho trvání je čtrnáct dní..

Poté, co vejce opustí lahvičku s kapalinou, začne v místě jejího prasknutí růst žluté tělo. Produkuje estrogeny, androgeny a progesteron „těhotenský hormon“.

Aby žena mohla otěhotnět a potom porodit dítě včas, mohou jí lékaři předepsat užívání speciálních hormonálních léků.

Jaké další funkce progesteron plní??

Díky němu endometrium změkne, uvolní se, zvětší se jeho tloušťka. To je nezbytné, aby do něj vajíčko mohlo proniknout..

Těhotenství přišlo nebo ne - zjistíte to až na konci luteální fáze. Menstruace, pokud došlo k početí, nezačne. Bazální teplota bude udržována kolem 37,3.

Přítomnost těhotenství můžete určit pomocí domácího testu, který lze zakoupit v jakékoli lékárně, nebo darováním krve na klinice na úroveň hCG.

Nevolnost, závratě a další příznaky početí, které se objevily, se objeví mnohem později.

Známky a příznaky luteální fáze

Pokud vajíčko nebylo oplodněno spermatem, bude se dívka v prvních dnech luteální fáze cítit skvěle. Žena „v pozici“ se bude cítit stejně.

Jediným znakem, který jí může naznačovat, že došlo k početí, je výskyt několika kapek krve na spodním prádle - implantační krvácení - 7-10 dní po intimitě.

Pokud nedošlo k těhotenství, může se stav ženy změnit několik dní před menstruací. Může se u ní vyvinout syndrom PMS, který je často spojen s podrážděností a úzkostí ženy. Její prsa mohou nabobtnat a mohou mít menší bolesti břicha.

Jaké jsou 3 fáze menstruačního cyklu u žen?

Ženský reprodukční systém provádí každý měsíc mnoho funkcí, aby se připravil na oplodnění a následné narození dítěte. V průměru menstruační cyklus trvá 21-36 dní, ideálně 28 dní. Začátek cyklu je první den krvavé sekrece (menstruace). Ženy pociťují různé příznaky, jako je bolest v podbřišku, slabost, silná podrážděnost atd. Takto se tělo připravuje na zrání nového vajíčka..

Menstruační cyklus je rozdělen do fází, které se vždy navzájem nahrazují. Aby žena lépe pochopila, o co jde, musíte rozeznat fáze menstruačního cyklu ve dne. První fáze je folikulární, trvá asi 14 dní. Druhý - ovulační, nahrazuje folikulární po dobu 14-15 dnů. Třetí - luteální, začíná 15. - 17. den menstruačního cyklu a trvá asi dva týdny. Podívejme se na každou z nich blíže..

Hlavní fáze

Menstruační cyklus začíná po odmítnutí endometria. Krvavá sekrece může být bohatá, skromná, rozmazaná - vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Když je staré endometrium odmítnuto, tělo se začne připravovat na zrání vajíčka..

Začátek cyklu představuje přípravu na oplodnění vajíčka a následné těhotenství. Celý cyklus je rozdělen do tří hlavních období:

 1. První fáze menstruačního cyklu je folikulární.
 2. Druhou fází menstruačního cyklu je ovulace.
 3. Třetí, poslední, je luteální.

Každá fáze tedy na základě svého názvu plní určité funkce. Během tohoto období se aktivně produkují hormony, které jsou odpovědné za začátek a výsledek všech procesů. Všechno začíná folikulární fází měsíčního cyklu, je to ona, kdo spouští tvorbu a následné zrání vajíčka

Níže vidíte schéma ženského cyklu ve dne..

Folikulární fáze

Fáze 1 trvá v průměru dva týdny. Prvních 3–7 dnů folikulární fáze je doprovázeno uvolňováním krvavé sekrece. Sedmý den cyklu se menstruace zastaví a poté se endometrium aktivně obnoví. Současně s fází proliferace folikul a vajíčko dozrávají. Během tohoto období se aktivně produkují estrogeny a hormony stimulující folikuly..

Po týdnu jeden folikul předběhne zbytek, a proto přestávají růst a vyvíjet se. Olověná bublina zvětšuje vajíčko, dokud nedosáhne 20–25 milimetrů. Po skončení folikulární fáze cyklu se celý reprodukční systém připravuje na možné oplodnění. Na konci proliferativní fáze nastává ovulace.

Současně se výrazně zvyšuje hladina estrogenu, který slouží jako signál pro produkci dalšího hormonu - luteinizace. Je to on, kdo připravuje tělo na ovulaci. Vysoká koncentrace estrogenu napomáhá nasycení endometria živinami a krví, takže během těhotenství může děloha normálně obsahovat vajíčko, což podporuje jeho růst a vývoj. Zde končí první fáze cyklu a začíná druhá menstruační fáze. Je nejkratší, protože trvá pouze 24-35 hodin.

Po zjištění, co je folikulární fáze a jaké dny cyklu ovlivňuje, můžete začít uvažovat o ovulační fázi.

Ovulační fáze

Po dozrání vajíčka začíná druhá fáze menstruačního cyklu. Během tohoto období se výrazně zvyšuje hladina estrogenu a luteinizačního hormonu a snižuje se hormon stimulující folikuly. Některé dívky počítají nástup ovulace podle kalendáře, aby nezmeškaly uvolnění vajíčka z folikulu a možné oplodnění. Tento čas je ideální pro plánování těhotenství. Mnoho lidí neví, kolik dní ovulace trvá. Fáze 2 netrvá déle než 36 hodin, právě teď může žena otěhotnět.

Během ovulační fáze je vajíčko připraveno k oplodnění, uvolňuje se z folikulu a začíná se pohybovat do vejcovodu. Dva dny čeká na setkání se spermatem, které může žít asi 5 dní. V dutině folikulu, odkud vyšlo vajíčko, aktivně roste žluté tělísko. Výsledkem je, že se intenzivně produkuje progesteron, který je zodpovědný za úspěšné připojení vajíčka k endometriu. Pak vše záleží na tom, zda tam bylo početí nebo ne. Luteální fáze cyklu se vyvíjí ve dvou scénářích.

Luteální fáze

Co je to luteální fáze, jak probíhá a v jaký den cyklu začíná, jsou hlavní otázky žen, které budou popsány v následujícím článku. Fáze začíná, jakmile vajíčko opouští folikul a v jeho dutině roste žluté tělísko, což vyvolává produkci progesteronu. Tento hormon připravuje výstelku dělohy na připevnění vajíčka. Sekreční fáze trvá asi 2 týdny. 7-12 dní po početí se tělo aktivně připravuje na zavedení embrya. Pokud došlo k oplodnění, začne se produkovat choriový gonadotropin, hormon nezbytný pro podporu žlutého tělíska, který produkuje progesteron..

Luteální fázi je možné přesně určit, pouze pokud žena zná délku svého menstruačního cyklu. Obvykle by měl být cyklus rozdělen na 2 hlavní fáze a mezi nimi bude ovulace. Počínaje středem menstruačního cyklu až do konce je aktivováno corpus luteum nebo luteální fáze. Během tohoto období již můžete zjistit své těhotenství, protože všechny testy reagují na chorionický gonadotropin - takzvaný těhotenský hormon.

Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko a vajíčko zemřou a výstelka dělohy se zničí. Na samém konci tohoto procesu je endometrium odmítnuto a opouští se spolu s krvavou sekrecí. Konec cyklu u žen je charakterizován zpomalením metabolismu a 7 dní před menstruací se zvyšuje práce mazových žláz. Ženy si mohou všimnout výskytu akné, některé z nich trpí PMS. Snížené hladiny hormonů vedou k psychickému utrpení.

Dívka se stává podrážděnou, zranitelnou, takže v tuto chvíli potřebuje podporu ostatních. Luteinizační fáze může probíhat jiným způsobem. Pokud došlo k početí, aktivně se produkuje luteální hormon, který udržuje vajíčko, dokud se nevytvoří placenta. Spolu s progesteronem poskytuje luteální hormon příznivé oplodnění, nezbytnou ochranu a výživu vajíčka. V této chvíli se žena cítí skvěle, protože o něco později se objeví nevolnost, slabost a závratě..

Faktory ovlivňující posun cyklu

Fáze ženského cyklu jsou složité procesy, které jsou někdy narušeny. Důvodem jsou velmi často hormony. Jsou to oni, kteří zajišťují koncepci a další narození dítěte. Porušení množství hormonů vede k narušení menstruačního cyklu. Lékaři identifikují několik hlavních důvodů:

 • Prodloužená deprese nebo stres;
 • Užívání silných léků nebo COC - perorální antikoncepce s hormony;
 • Špatná ekologie;
 • Nadměrná fyzická aktivita;
 • Puberta u dívek nebo menopauza;
 • Špatné návyky;
 • Gynekologická onemocnění;
 • Poranění nebo chirurgický zákrok na pohlavních orgánech.

Všechny ženy jsou individuální, takže cyklus mohou ovlivnit jakékoli provokující faktory. Některé mají příliš dlouhou dobu, jiné trpí PMS. Aby všechny fáze probíhaly harmonicky, musíte vést zdravý životní styl a sledovat své intimní zdraví.

Fáze cyklu u žen jsou pravidelným a neměnným fenoménem. Postupně se navzájem nahrazují, ale doba trvání je vždy individuální. Znáte všechny nuance svého těla, můžete přesně vypočítat příznivé dny pro početí a předpovědět nástup PMS. Kvůli pohodlí je veden speciální deník, takže jakékoli porušení bude okamžitě patrné.

Nástup menstruace způsobuje u ženy nepohodlí. To je způsobeno nejen fyziologickými vlastnostmi. Během kritických dnů musí dívka dodržovat zvláštní pravidla osobní hygieny a dodržovat dietu.

FázePopis
Proliferativní
SecretinovaPo ovulaci a tvorbě žlutého tělíska začíná zvýšená produkce progesteronu. Tento hormon způsobuje zvýšenou sekreci endometriálních žláz. Stávají se stočenými, hromadí velké množství živin a zvyšuje se průtok krve v endometriu. Hlavním úkolem těchto změn je vytvořit optimální podmínky pro implantaci oplodněného vajíčka.
Menstruační fázeHodnota
Hodnota
Hodnota