Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Fáze menstruačního cyklu: schéma podle dne

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní). Během tohoto období se vajíčko podaří zrát a opustit vaječník, může dojít ke koncepci a konsolidaci embrya ve slizniční vrstvě dělohy. Pokud nedojde k fúzi mužské reprodukční buňky a ženského vajíčka, začíná nový menstruační cyklus..

Hlavní fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří hlavních fází:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Jejich normální průběh přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. V každé ze tří fází se poměr hormonů mění. To ovlivňuje schopnost otěhotnět, pohodu a náladu..

První den krvavého výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu, jeho dokončení se shoduje s posledními dny před novým krvácením. Obvykle se doba trvání cyklu pohybuje od 21 do 35 dnů. Intenzita výtoku a nepohodlí, které je doprovází, jsou individuální.

Fáze menstruačního cyklu se rozlišují podle připravenosti na zrození nového života. Názvy fází odrážejí procesy, které probíhají v ženském těle. Změny spojené s hormonálními hladinami se objevují v různých fázích..

První fáze

Nástup první fáze menstruačního cyklu - folikulární - se shoduje s výskytem krvavého výtoku. Tam je odmítnutí dělohy vnitřní vrstvy (endometria), která rostla v předchozím měsíci. Současně začíná proces zrání folikulů pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve vaječníku.

Během období, které trvá menstruace, začíná růst 7 až 12 buněk. Největší folikul (dominantní) se po 7 dnech od začátku cyklu nadále vyvíjí, zbytek atrofuje.

Podšívka pohlavního orgánu smíchaná s krví z poškozených cév vychází z těla ženy v malých úlomcích. Jeho podíl na celkovém objemu vypouštění je relativně malý - ne více než třetina. Po menstruaci si tedy zdravé ženy udržují normální zdraví, anémie se nevyvíjí..

V prvních dnech nového cyklu může dívka pociťovat těžkost, bolestivost v dolní části břicha. To je způsobeno skutečností, že svalová vrstva dělohy se stahuje křečovitě, aby se vyloučilo mrtvé endometrium ven..

Pokud folikuly během folikulární fáze cyklu nerostou nebo nedosahují požadované velikosti, k ovulaci nedojde. Žena s takovým porušením nemůže otěhotnět. Dalším selháním je přítomnost mnoha malých sekundárních folikulů 8. – 9. Den cyklu. Takové porušení může být spojeno se stimulací vaječníků užíváním antikoncepčních léků.

Druhá fáze

Začátek druhé fáze menstruačního cyklu je určen připraveností folikulu prasknout a uvolnit vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci dochází pod vlivem luteinizačního hormonu.

Bezprostředně před uvolněním vajíčka z folikulu a během tohoto procesu je žena obzvláště atraktivní, veselá, energická, usiluje o sex.

 • Slabost během menstruace
 • Co říká nadýmání během menstruace?
 • Průjem během menstruace je příčinou průjmu
 • Co dělat, pokud vaše období připadne na novoroční svátky

Tento jev je vysvětlen skutečností, že během ovulace jsou hormony (estrogen, luteinizace) na svém vrcholu. Nejlepší den pro početí je tedy období uvolnění vajíčka z vaječníku..

Druhá fáze menstruačního cyklu není vždy doprovázena ovulací. Předpokládá se, že ovulace nemusí nastat 2-3krát ročně. To se děje pod vlivem stresových situací, nemocí, změn v pracovním a klidovém režimu, klimatických podmínek. Tento jev se nepovažuje za patologii. Toto je rys ženského těla..

Třetí fáze

Luteální fáze ukončuje měsíční cyklus, jinak se jí říká fáze žlutého tělíska. Začíná to poté, co zralé vejce vstoupí do zkumavky. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Tato žláza je nestabilní a produkuje progesteron. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro připojení oplodněného vajíčka, nástup těhotenství. Během tohoto období je produkce folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů významně snížena..

Pokud je vajíčko při pohybu podél trubice oplodněno spermatem, sestupuje do dělohy a připojuje se k vnitřní výstelce. Syntéza chorionického gonadotropinu (hCG) začíná bezprostředně po implantaci. Hladina tohoto hormonu se neustále zvyšuje, od prvních hodin těhotenství po 8–11 týdnů. Pod vlivem hCG funguje žluté tělo a produkuje progesteron až do samotného narození.

Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře (36-48 hodin po opuštění folikulu). Žluté tělísko odumírá 10–12 dní po ovulaci. Progesteron přestává být syntetizován. Uvnitř dělohy se endometrium odlupuje a začíná další menstruace.

Fáze cyklu ve dne

Délka měsíčního cyklu je od 21 do 28-35 dnů. Doba trvání druhé poloviny se nemění - 14 dní. Jeho zvýšení nebo kratší období jsou spojeny pouze s patologickými procesy v těle ženy.

Ale první polovina menstruačního cyklu může mít různou délku. Abychom lépe porozuměli tomu, co ženy pociťují v počáteční fázi menstruačního cyklu ve dne, je třeba to podrobně zvážit.

Během prvních dvou dnů menstruace se většina žen necítí dobře. Projevuje se křečovými bolestmi různé intenzity v dolní části břicha, bolestmi v bederní zádech. Toto období cyklu je charakterizováno poklesem výkonu, špatnou náladou.

Od 3 do 6 dnů se blahobyt dívek zlepšuje. Týden po nástupu menstruace a až do 12 hodin pociťují nárůst síly, energie, jejich libido je na vrcholu.

Ve dnech 13-14 u žen s 28denním cyklem dochází k ovulaci. U žen s kratšími nebo delšími počátečními obdobími popsaný vzor zapadá do časového rámce mezi 7 dny a 3 týdny. Poté tělo ženy plynule vstupuje do druhé fáze cyklu, která trvá 14 dní.

Období mezi 15–22 dny je pro ženy obdobím dobré nálady a přívalu energie. V případě, že došlo k oplodnění, mohou se objevit drobné výtoky, mírné bolesti mravenčení uvnitř dělohy. Jsou to implantační satelity, které nevydrží déle než den.

Když je vajíčko ponecháno neoplodněné, objeví se příznaky premenstruačního syndromu. Spadají na období od 23 do 28 dnů cyklu. Dívky se stávají podrážděnými, kňourajícími, některé z nich mají depresi.

Co může způsobit změnu cyklu

Reprodukční systém funguje dobře, pokud jsou všechny fáze měsíčního cyklu řízeny hormony. Jakékoli narušení endokrinní povahy se okamžitě projeví v menstruačním období..

Například, když vajíčko dozrává, obsah estrogenu stoupá, hladina progesteronu je nízká. Když první dosáhne své maximální koncentrace, zvyšuje se také množství druhé biologicky aktivní látky. Pokud je uprostřed cyklu hladina estrogenu nízká, množství luteinizačního hormonu se nezvýší, v důsledku toho nedojde k ovulaci, prostor uvnitř folikulu zůstane prázdný, zemře. To znamená, že bude vyloučena možnost početí..

 1. Silný stres.
 2. Fyzická, duševní únava.
 3. Prudká změna klimatu.
 4. Nedostatek živin ve stravě.
 5. Nadváha nebo podváha.

Častým důvodem selhání měsíčního cyklu jsou zdravotní problémy. Virové infekce přenášené ženami - chřipka, plané neštovice, zarděnky - se téměř vždy odrážejí v měsíčním rozvrhu. Když je štítná žláza nefunkční, jsou často pozorovány dlouhé přestávky střídané častým krvácením. Proto by nepravidelná, příliš dlouhá nebo krátká období měla být důvodem k návštěvě lékaře..

závěry

Po první menstruaci u dospívajících se vytvoří jasné fáze cyklu po dobu 1–2 let. Jsou stabilní u zdravých dospělých žen. Pokud tedy rytmus selže, je nutné hledat jeho příčinu. Koneckonců, jakýkoli problém z gynekologie může ovlivnit schopnost ženy stát se matkou..

Menstruační cyklus u žen: co to je, popis jednotlivých fází

Ahoj! Co by měla každá žena vědět o svém měsíčním přirozeném jevu? V materiálu „Menstruační cyklus u žen“ jsou podrobné odpovědi na mnoho důležitých otázek.

 1. Funkce ženského těla
 2. Co brání stárnutí ženy
 3. Sexuální cykly
 4. První menstruace u dívek

Funkce ženského těla

Co je to menstruace? Jednou za měsíc si děloha vytvoří nové endometrium nebo výstelku v rámci přípravy na příjem oplodněného vajíčka. Když tam není, děloha začne odmítat výstelku.

Menstruační období začíná u dívek ve věku 11-14 let a u žen trvá přibližně 50 let. Výtok se stává nepravidelným ve věku 39-51 let, poté se úplně zastaví.

Nástup tohoto přírodního jevu může vést dívku k úzkosti. Zpočátku mohou dívky nepravidelně krvácet. Za rok se vše vrátí do normálu.

Norma je 21,28,30 dne. Menstruační cyklus potvrzuje, že dívka je zdravá, vyvinutá a schopná mít potomky..

Ženský cyklus může vést dívku k těhotenství i při náhodném styku. Maminka musí připravit svou dceru na dospělost, aby nevznikly žádné potíže.

Jaký je cyklus menstruace? Cyklus je období od prvního dne krvácení do prvního dne následujícího krvácení..

Doba trvání menstruačního cyklu:

 • průměr - 28 dní
 • krátké - 21 dní
 • dlouhá - 35 dní
 • u dospívajících to není neobvyklé - 45 dní. Je to v pořádku, pak všechno vyjde.

Pokud zaznamenáte nepravidelnosti v menstruačním cyklu, to znamená, že trvá déle než 7 dní, měli byste se poradit s lékařem. Možná předepíše léčbu.

Kontrolu nad cyklem zajišťují hormony: estrogen a progesteron. Co to je? Jedná se o nejdůležitější ženské hormony.

 • Estrogen podporuje tvorbu endometria v děloze.
 • Progesteron se tvoří uprostřed cyklu, to znamená po ovulaci.

Oba hormony připravují dělohu na příjem oplodněného vajíčka..

Střední cyklus u žen, co to je?

Kolem středu cyklu dozrává v ženském těle vajíčko schopné oplodnění, tj. Dochází k ovulaci. Pokud plánujete těhotenství, pak je v této době ženské tělo připraveno na početí dítěte. Jak určit tento okamžik ve dne.

S cyklem 28-30 dnů dochází k ovulaci ve dnech 14-15, pokud počítáte od začátku krvácení.

Sexuální styk v dnešní době nejčastěji končí těhotenstvím. Kupte si testy zrání vajec. Testování by mělo být provedeno 24-48 hodin před ovulací. Pokud neplánujete mít děti, pak jsou tyto dny považovány za nejnebezpečnější..

Ale testování může selhat, protože existuje mnoho různých faktorů, které mohou ovlivnit délku cyklu. Fáze menstruačního cyklu si můžete vypočítat sami, pokud denně měříte bazální teplotu. Některé ženy počítají v těchto dnech pro početí, zatímco jiné - naopak, aby neotěhotněly..

 1. Vezměte běžný teploměr. Brzy ráno, bez vstávání z postele, bez náhlých pohybů (to je důležité!), Zaveďte to do konečníku.
 2. Nechte to tam 7 minut.
 3. Zapište si hodnoty.
 4. Na základě denních odečtů nakreslete graf. V horním řádku uveďte dny měření, na straně - bazální dávku. Na křižovatce položte body, které se pak spojí přímkou.

Kdy tento proces začíná?

Ve dnech, kdy teplota prudce stoupá, dochází k ovulaci.

Je důležité, aby každá žena znala fáze cyklu, aby se neměla v počtu mýlit. Fáze cyklu, jaké jsou? Toto jsou důležitá období mezi obdobími..

 • První fáze je folikulární (první fáze trvá kolik dní - 3-4 dny);
 • Druhou fází je ovulace;
 • Třetí fáze je luteální.

Folikulární dává počátek tvorby a zrání vajíčka. Ovulace - určená k výkonu důležité ženské funkce - početí.

Co se stane ve druhé fázi?

V první fázi cyklu se teplota udržuje na přibližně 36,8 ° C. 1–2 dny před ovulací dochází k poklesu doslova o zlomek stupně. Poté indikátor začne růst do 3 dnů a zůstane na těchto indikátorech až do konce druhé fáze (37,0-37,5 ° C). Tělo se připravuje na těhotenství.

Pozornost! Jakýkoli stres, nevolnost, alkohol, špatné návyky mohou změnit váš rozvrh a ovulace se může objevit v jiný den a poté nežádoucí těhotenství. Co se stane s tělem, pokud horečka přetrvává dva týdny? Gratulujeme vám k těhotenství!

Průměrná doba trvání druhé fáze cyklu, co to znamená pro ženu? Dítě můžete počat do 4–6 dnů.

Luteální fáze probíhá dvěma způsoby:

 • s oplodněným vejcem;
 • nebo bez ní, pokud nebyla oplodněna;
 • pokud došlo k početí, začne se produkovat žluté tělo, které aktivně vylučuje hormon lutein. Je to on, kdo bude podporovat a „krmit“ vejce.

Co brání stárnutí ženy

To jsou hormony. Často na nich závisí pracovní kapacita, mládí, přitažlivost a nálada ženy. Produkce hormonů se navíc během procesu krvácení mění téměř každý den, a proto se dámské nálady mění tak často..

Je důležité znát dny cyklu, jejichž popis vám pomůže lépe poznat sebe sama. 1. den děloha vyhodí použité endometrium, to znamená, že začne krvácení. Žena se může cítit špatně, bolesti v podbřišku. Chcete-li snížit bolestivé pocity, můžete si vzít „No-shpa“, „Buscopan“, „Belastezin“, „Papaverin“.

2. den začíná silné pocení. 3. den je děloha velmi otevřená, což může přispět k infekci. V tento den může žena také otěhotnět, takže sex by měl být chráněn..

Od 4. dne se nálada začíná zlepšovat, objevuje se výkon, protože menstruace se blíží ke konci.

Co je odpolední cyklus? Dny 9 až 11 jsou považovány za nebezpečné a můžete otěhotnět. Říkají, že v tuto chvíli si můžete představit dívku. A v den ovulace a bezprostředně poté je vhodné k početí chlapce.

12. den se zvyšuje libido žen, což s sebou nese silnou sexuální touhu.

Kdy začíná druhá polovina? Od 14. dne, kdy se vejce začne pohybovat k mužskému původu, dojde k ovulaci. 16. den může žena přibírat na váze, jak se zvyšuje její chuť k jídlu. Možnost otěhotnění zůstává až 19 dní.

Od 20. dne začínají „bezpečné“ dny. Co jsou Bezpečné dny? Šance na otěhotnění dnes klesají.

Mnoho žen si klade otázku: je možné, aby žena otěhotněla před menstruačním cyklem?

Pravděpodobnost je malá, ale nikdo nemůže poskytnout plnou záruku. Období menstruace se může změnit v důsledku mnoha faktorů. Žádná žena nemá po celý život rovnoměrný cyklus. I nachlazení, únava nebo stres to mohou změnit..

Mnoho lékařů varuje, že tělo je schopné „rozdávat“ opakovanou ovulaci, takže i 1 den před menstruací si můžete otěhotnět.

Ženský cyklus ve dne, co se děje v těchto dnech, by měla každá žena vědět, protože to ukáže, kdy jste připraveni na otěhotnění, když jste vášniví nebo naopak - chladno, proč se vaše nálada tak mění.

Sexuální cykly

Když uslyšíte - ovariálně-menstruační cyklus, je v těle zavedena cyklická sekrece gonadotropinu. Koncept sexuálního cyklu zahrnuje normální proces, který probíhá ve vaječnících pod vlivem hormonů, následovaný menstruací..

Jeho trvání je v průměru 28 +/- 7 dní. Jaký je normální interval mezi obdobími? Pokud nedojde k oplodnění, pak jakmile tento cyklus skončí, začne období nového cyklu. Jak dlouho to trvá? Interval mezi obdobími je normou od 21 do 35 dnů. Ale také se to děje jiným způsobem. Vytvořte malý kalendář, kde si označíte první den vybíjení.

Stojí za zmínku, že mezi ovulací a dalším obdobím by mělo uplynout 14 dní, ale jsou možné odchylky 1-2 dny. Pokud si všimnete, že váš cyklus je příliš krátký nebo příliš dlouhý, měli byste kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčiny.

Porušení cyklickosti může naznačovat onemocnění genitální oblasti. Kdy začíná prodlužování cyklu? Cyklus se může prodloužit až po 45 letech, protože v procesu zrání vajíček dochází ke změnám.

Někdy si žena po menstruaci všimne krvavého výtoku. To by nemělo být!

Kapka krve může být uvolněna pouze v době ovulace. Pokud si všimnete náhlého výtoku, neléčte se - okamžitě vyhledejte lékaře!

Fáze ovariálně-menstruačního cyklu. Jména:

 • Menstruační (fáze deskvamace)
 • Postmenstruační (estrogenní, proliferativní, reparativní nebo folikulární)
 • Premenstruační (progestin, luteální, sekreční fáze před těhotenstvím).

Menstruační fáze trvá v průměru 4 dny. První den cyklu je začátkem odmítnutí endometria. V dnešní době chybí progesteron a estrogen se ještě nevytvořil.

Postmenstruační fáze - začíná 5. den ovariálního cyklu, končí 1-2 dny po ovulaci. K ovulaci dochází uprostřed cyklu. Během této fáze dochází k růstu a vývoji folikulů. Během vývoje folikulů se produkuje velké množství estrogenu.

Premenstruační fáze trvá 12-14 dní. Vysoká hladina progesteronu v dnešní době vytváří příznivé podmínky pro implantaci embrya.

Graf zobrazuje období menstruace, kdy můžete otěhotnět.

První menstruace u dívek

Maminka musí s dcerou projít všemi fázemi svého dospívání, včetně začátku menstruace. Nejprve musíte vysvětlit, co je menstruace u dívek. Nejjednodušším vysvětlením je, že tento jev je vlastní přírodě a není třeba se ho bát. Nezapomeňte vysvětlit - jaká je délka menstruačního cyklu.

Je důležité, aby dívka poznala fáze svého období, protože uprostřed nich může dívka otěhotnět, což je pro nezralý organismus velmi nežádoucí. Která fáze je považována za nejnebezpečnější, měl by o tom vědět také každý teenager..

Jak k menstruaci dochází, je pro test popsáno výše. Tento proces je stejný pro dospělou ženu i dívku. Pokud však dospělá žena již ví, jaké příznaky jí předcházejí, je třeba teenagerovi jasně vysvětlit.

Před nástupem menstruace jsou pozorovány následující jevy:

 • kreslení bolesti v křížové kosti, často v dolní části zad;
 • bolesti hlavy;
 • únava, slabost;
 • citlivost bradavek
 • přibývání na váze;
 • někdy dochází k vylučování slizničních sekrecí.

Přidělení podle dne:

 • 1 den - nedostatečné propuštění;
 • 2,3 dne - hojné;
 • 4,5 dne - pokles výtoku;
 • 6-7 dní - ukončení menstruace.

Drahé matky, až bude vaší dceři 10–11 let, začněte hovořit o přístupu přirozeného procesu. Naučte podložky a další předměty osobní hygieny. Hlavní věcí je mluvit o časném těhotenství a jeho důsledcích, aby byl život vaší dcery radostný a bez zbytečných problémů..

Proč má žena bolesti na hrudi? Odpovědi odborníků na otázky žen

Hormonální narušení u žen: vše, co o tom potřebujete vědět

Proč žena bolí v podbřišku?

Proč bradavky u žen a dívek bolí a co lze dělat

Efektivní použití červeného kartáče (rhodiola za studena) pro ženy

Co je dress code pro ženy a jaké to je

Fáze a trvání menstruačního cyklu v normě a v případě porušení

Zkrácení nebo prodloužení kritických dnů a selhání menstruačního cyklu jsou častými problémy, s nimiž ženy v reprodukčním věku hledají schůzku s gynekologem. Poruchy jsou často diagnostikovány u pacientů v klimakterickém období a u dospívajících ve věku 12-14 let. Problém nehovoří vždy o patologii, ale vyžaduje pozornost a objasnění příčiny porušení.

Co je to menstruační cyklus

Přibližně v pravidelných intervalech dochází k fyziologickým změnám v ženských pohlavních orgánech. Začátek jedné menstruace (vzhled výtoku) a celé období až do začátku další - to je cyklus menstruace u žen. Tento fenomén dostal své jméno díky latinskému jazyku, v překladu z čehož „mensis“ znamená „měsíc“. Krvavý výtok je tekutina, přesněji řečeno směs krve, deskvamovaného epitelu sliznice dělohy, průhledného hlenu, takže barva se může měnit od jasně červené po hnědou.

Patologické faktory

V ženském těle jsou všechny orgány a procesy, které se v nich vyskytují, úzce propojeny. V menstruačním cyklu není zapojen pouze reprodukční systém, ale celý endokrinní systém. Proto mohou jakékoli zánětlivé procesy způsobit menstruační nepravidelnosti, zejména po 40 letech. V gynekologii se rozlišují následující faktory, které mají častěji než jiné negativní účinek:

 • Patologické změny na vaječnících.
 • Endometrióza.
 • Fibroidy, fibromy a jiné onkologické neoplazmy.
 • Genetická predispozice.
 • Chirurgický zákrok.
 • Infekční choroby.
 • Duševní poruchy.
 • Endokrinní onemocnění.
 • Hypertenze a patologie kardiovaskulárního systému.

Gynekologie odhalila téměř všechna tajemství fungování ženského reprodukčního systému. Práce všech orgánů v ní obsažených podléhá určitému rytmu, který je konvenčně rozdělen do tří fází. Během celého období menstruace v těle ženy vajíčko dozrává, poté začíná fáze, když je připravena k oplodnění. Pokud nedošlo k početí, pak se vytvoří žluté tělísko, hladina hormonu progesteronu klesá, odmítnutí epiteliální vrstvy dělohy - fáze končí.

 • Premenopauza u žen: příznaky a léčba
 • Obnova menstruace po hubnutí
 • Věštění z menstruace: osvědčené metody pro ženy

Folikulární

Začátek této fáze se shoduje s nástupem kritických dnů a folikulární fáze trvá téměř dva týdny. Během této doby folikuly rostou ve vaječnících, uvolňují estrogenové hormony do krevního řečiště, které stimulují růst endometria (výstelky dělohy). Všechny akce reprodukčního systému v této fázi jsou zaměřeny na zrání vajíčka a vytvoření optimálních podmínek pro jeho oplodnění.

Ovulační

Nejkratší ze všech vybraných fází cyklu. S menstruací trvající 28 dní je ovulace pouze 3. Pod vlivem hormonů se zralý vajíčko vytvoří ze zralého folikulu. Pro ženu, která chce otěhotnět, je těchto pár dní jedinou šancí na početí. Nástup ovulační fáze se projevuje mírnou bolestí v podbřišku. Pokud je vajíčko oplodněno, váže se na děložní výstelku. Jinak je práce těla zaměřena na zbavení se žlutého tělíska.

Luteal

Ovulace nastává, ale nekončí těhotenstvím - to znamená, že nastala polovina cyklu nebo třetí fáze. Aktivní produkce hormonů progesteronu, estrogenu, vede ke komplexu příznaků známých jako PMS (premenstruační syndrom). Během celé luteální fáze, která je od 11 do 16 dnů, mohou ženské mléčné žlázy bobtnat, měnit náladu, zvyšovat chuť k jídlu a tělo vysílá signál do dělohy, že je nutné se zbavit zbytečného endometria. Tím končí jedno menstruační období a další je nahrazeno krvavým výtokem..

Je možné otěhotnět

Všechny ženy, u kterých byla diagnostikována menstruační dysfunkce, se zajímají o to, zda je s touto diagnózou možné těhotenství, protože ovulační fáze neustále probíhá v různých časech. Podle recenzí lékařů je koncepce docela pravděpodobná, ale možnost jejího výskytu závisí na určitém počtu faktorů:

 • závažnost hormonální poruchy;
 • stav vrstvy endometroidu a užitečnost implementace jejích funkcí;
 • stupeň vývoje dělohy.

Více než 50% případů poruch prodlouženého cyklu je doprovázeno neplodností, kterou nelze pomocí konzervativní terapie eliminovat. Potřebujeme moderní techniky asistované reprodukce, které zvládly vědecká centra porodnictví a gynekologie..

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, je jí nabídnuto podstoupit IVF nebo využít služeb náhradní matky. Ceny těchto služeb jsou však často vysoké, což je pro průměrné rodiny znemožňuje..

Poruchy v práci endokrinního systému způsobují selhání endometria dělohy, kvůli kterému je normální proces implantace vajíčka obtížný. Pokud se embryo ještě dokázalo plně integrovat do stěny dělohy, má žena s endokrinní patologií vysokou pravděpodobnost přerušení těhotenství v rané fázi. Opatrní by měli být zejména pacienti s nedostatečnou produkcí progesteronu a hCG v těle.

Po úspěšné léčbě poruch cyklu a nástupu těhotenství by ženy měly být pod pečlivou pozorností gynekologů. Často, pro plné uplatnění, potřebují dlouhodobé užívání hormonálních látek. Podle statistik se u mnoha žen po úspěšném porodu problémy s menstruačním cyklem vyřeší samy. Obnova hormonálních hladin přispívá k tomu, že následné těhotenství proběhne bez problémů.

Jaký je normální cyklus menstruace?

Lékařská věda nedává jednoznačnou odpověď. Pokud vezmeme v úvahu faktor trvání menstruačního období, pak se koncepce normy hodí na dobu od 21 dnů do 35. Průměrný indikátor normálního cyklu je 28 dní. Menstruace (krvavý výtok) trvá 2-6 dní, zatímco množství ztracené krve nepřesahuje 80 ml. Určitý vzorec lze vysledovat ve skutečnosti, že ženy v jižních oblastech mají kratší cyklus než ženy, které žijí v severních zeměpisných šířkách.

Proč je cyklus nestabilní

Když dívka právě začíná menstruaci, dochází v jejím těle k restrukturalizaci. Uvolňování určitých hormonů se zvyšuje a snižuje. Ve výsledku máme nestabilní cyklus.

Dva až tři roky před menopauzou se tělo začne připravovat na úpadek reprodukčního systému. V tuto chvíli se děje to samé, jako když je cyklus ustaven.

Hormonální nerovnováha je spojena nejen s fyziologickými faktory, ale také s vnějšími. Z tohoto důvodu může menstruační cyklus trvat ne 20–21 dní, ale 25:

 1. Stres. Bojoval s přítelem, obával se zkoušky - ovlivnil tělo.
 2. Nesprávná výživa. Omezte příjem sladkostí a nezdravého jídla. Vyvarujte se alkoholu a cigaret. Ty ovlivňují tělo, vytvářejí hormonální poruchy a odvádějí zdraví. Jezte střídmě sladké a rychlé občerstvení. Pamatujte: jedna čokoládová tyčinka nahradí jedno jídlo a někdy dvě - podle toho, jaké porce máte..
 3. Nadměrná fyzická aktivita. Cvičte správně v tělocvičně: neberte nesnesitelné váhy. Po tréninku byste měli jít domů, ne plazit se. Trochu odpočíváme a „taháme“ obrovské váhy, svaly překyslujeme, v důsledku toho nerostou, ale začínají se rozpadat. Při velkém počtu opakování se do svalů dostane příliš mnoho kyseliny mléčné - a začíná katabolismus - destrukce svalových vláken. Proveďte 8-12 opakování v jedné sadě.
 4. Užívání perorální antikoncepce. Perorální antikoncepce jsou další hormony. Když tělo dostane příliš mnoho estrogenu, reaguje na něj nestabilním menstruačním cyklem. Menstruace může jít dříve, nebo může dojít ke zpoždění..
 5. Intrauterinní zařízení. Tělo reaguje na cizí těleso uvolňováním hormonů a „posouvá“ cyklus. V prvním týdnu po instalaci nitroděložního tělíska je krev, ale je to důsledek poškození pochvy během operace. Pokud se krvavý výtok nezastaví, musíte navštívit lékaře: budete muset změnit metodu antikoncepce. Změny v hormonálním pozadí a posuny v menstruačním cyklu jsou známkou některých onemocnění:
 6. Endometrióza Endometrium v ​​děloze roste natolik, že začíná překračovat své hranice a ovlivňuje vaječníky, břišní orgány. Někdy se endometrium dostane dokonce do plic.
 7. Myom dělohy. Ve svalové vrstvě dělohy - myometria - jsou vlákna hladkého svalstva propletena a tvoří uzly. Jsou malé velikosti, ale někdy mohou dorůst až několik centimetrů. Je to zhoubný nádor.
 8. Polypy. Jedná se o útvar v děloze, který vypadá jako koule. Navenek se polyp může projevit pouze posunem menstruačního cyklu a hnědým výtokem během menstruace, intermenstruačním krvácením.

Normální odchylka menstruace je zpoždění o 1–13 dní nebo začátek o 1–2 dny dříve. Pokud menstruační cyklus trvá 31 dní, není na tom nic špatného. Když menstruace začne o pět až šest dní dříve, navštivte svého lékaře.

Jak vypočítat období

Chcete-li určit časové rozpětí od prvního dne období do posledního, měli byste vytvořit kalendář. Pro větší pohodlí si můžete vybrat tištěnou verzi nebo online aplikace, pak nemusíte mít všechna data v hlavě a nehrozí, že na něco zapomenete. Označením dat do menstruačního kalendáře můžete vypočítat délku intervalu. Uprostřed cyklu lze určit pomocí ovulačního testu nebo měřením bazální tělesné teploty (po probuzení vložte teploměr do konečníku). Pro spolehlivý výpočet musíte vzít v úvahu údaje o 4 menstruaci za sebou.

 • Příznaky ovulace - první příznaky, metody stanovení pomocí testů, ultrazvuk nebo měření bazální teploty
 • Proč menstruace u dívek a žen probíhá dvakrát měsíčně. Důvody opětovného vybití
 • Chudnutí a dieta během menstruace - co nejíst a zda můžete cvičit

Kalendář menstruačního cyklu

Při plánování těhotenství, při péči o své vlastní zdraví, by si spravedlivé pohlaví mělo pravidelně vést kalendář. Papírová vložka do obchodního deníku, online aplikace je volba založená na pohodlí, ale určitě byste měli označit dny svého období, dělat si poznámky do tabulky, abyste mohli určit dobu trvání a vypočítat interval: od prvního dne předchozího období do prvního dne následujícího. Kalendář pomáhá sledovat pravidelnost, fáze cyklu u žen, určit období ovulace nebo „nebezpečné dny“, pokud není potřeba otěhotnět..

Zpracování NMC

Léčba závisí na příčinách menstruačních nepravidelností. Úkolem lékaře je identifikovat provokující faktor a koordinovat jej s terapeutickou metodou. V mnoha případech stačí, aby žena změnila svůj životní styl:

 • vyloučit kofeinové nápoje;
 • nekouřit a přestat pít alkohol;
 • chránit tělo před stresem a nadměrným stresem;
 • jíst vyváženou stravu, zahrnout do stravy více zeleniny, ovoce, vlákniny, libového masa a ryb, mléčné výrobky;
 • dostatek odpočinku a spánku.

Pokud jsou tato doporučení dodržována, po měsíci nebo dvou, pokud příčinou selhání cyklu byl nesprávný životní styl, začíná menstruace probíhat podle očekávání. při absenci účinku je bezpodmínečně nutné určit příčinu neúspěchu absolvováním vyšetření a nasměrováním úsilí na eliminaci základního onemocnění.

Léčba dospívajících

Pokud má dívka ve věku 12-14 let pravidelné menstruační nepravidelnosti komplikované krvácením mladistvých, terapie se provádí pomocí hemostatických látek a hormonálních léků. Aby bylo krvácení méně závažné, začnou užívat Dicinon, Vikasol, Tranexam, Etamsilat.

Při normální hladině hemoglobinu (80-100 g / l) jsou předepsány hormony - Novinet, Mersilon a další, na doporučení lékaře po dobu 1-3 měsíců. Pokud je hemoglobin snížen, provádí se škrábání s dalším studiem materiálu, jsou předepsány přípravky železa. Při absenci účinku jejich příjmu se provádí krevní transfuze, erytrocytová hmota. Léčba anémie trvá, dokud se hemoglobinový index úplně nestabilizuje.

Vitaminoterapie je povinná, pro dívky se vybírají různé vitamíny v různých fázích:

 • v první fázi cyklu se užívají vitamíny B1 a B6;
 • ve druhé - kyselina listová a askorbová, vitamíny A, E.

Taková cyklická terapie je poskytována v případech jednoduchých poruch cyklu..

Terapie pro ženy v plodném věku

Ve věku 20 nebo 30 let a u čtyřicetiletých žen se menstruační poruchy začínají léčit kyretáží. O týden později je hormonální terapie spojena, léky ze skupiny perorálních kontraceptiv se používají podle obvyklého schématu. Pokud je luteální fáze nedostatečná, doporučují se tablety Utrozhestan a Dyufaston od 12-14 dnů cyklu. Používá se Norkolut a 17-OPK.

Léčba dále zahrnuje:

 • doplnění objemu krve zavedením koloidních roztoků;
 • léky, které obnovují normální hladinu hemoglobinu;
 • vitaminová terapie;
 • spalování endometrioidní vrstvy při absenci pozitivního účinku kyretáže.

Je důležité léčit komorbidity, které zhoršují nebo způsobují poruchy cyklu. Vysoký krevní tlak vyžaduje neustálé léky, aby se snížil. Onemocnění jater jsou léčena hepatoprotektory, dietou, odběrem alkoholu.

Mnoho žen léčí přetrvávající příznaky premenstruačního syndromu (PMS), projevující se slabostí, podrážděností a bolestmi břicha, lidovými prostředky. Takové terapie se používají opatrně, pokud lékař pozitivně komentuje použití konkrétních bylin. Samoléčba vám může pomoci vynechat vážné onemocnění.

Ženy v plodném věku často potřebují stimulovat vývoj folikulů léky Choriogonin, Pergonal. Tablety klomifenu jsou předepsány ke stimulaci ovulace.

Léčba v klimakterickém období

Dojde-li ke krvácení u ženy během menopauzy, je nutné škrábání děložní dutiny. To je nezbytné pro včasnou diagnostiku atypické hyperplazie nebo adenokarcinomu endometriální vrstvy. Během menopauzy se ženám doporučuje používat přípravek na bázi progestogenu - Depo-Provera. A také je předepsán Duphaston, v případě menstruačních nepravidelností, recenze léku potvrzují jeho účinnost.

Před diagnostikou pacienta s NMC předepíše gynekolog seznam nezbytných vyšetření. K obnovení cyklu nejsou vždy nutné složité metody terapie nebo dlouhodobé užívání hormonů. Často stačí zhubnout, začít si dobře odpočívat a poskytnout tělu vyváženou stravu. V případě jakéhokoli problému se zdravím žen je nutné navštívit lékaře a určit faktor, který selhání vyvolal.

Druhy porušení

Pravidelný menstruační plán pro každou ženu je jiný, takže byste si měli sami stanovit ženský cyklus. V případě znatelných odchylek, pokud dojde ke zpoždění menstruace nebo výtok má štiplavý zápach, sytější odstín, měli byste se poradit s lékařem. Důležitými příznaky, které naznačují porušení, jsou neobvyklý objem výtoku, výskyt bolestivých pocitů nejen uprostřed menstruace, ale také ve fázi zrání folikulů nebo ve druhé polovině cyklu.

S nepravidelným cyklem a souvisejícími příznaky je obvyklé hovořit o následujících možných porušeních:

 • polymenorea (prodloužené děložní krvácení, plán cyklu je definován jako interval kratší než 21 dní);
 • hypermenorea (silné menstruační krvácení);
 • hypomenorea (slabé špinění, snížená produkce pohlavních hormonů);
 • oligomenorea (délka menstruace nepřesahuje 2 dny);
 • amenorea (absence kritických dnů po dobu delší než šest měsíců);
 • metroragie (atypické krvácení, při kterém není odmítnuta endometriální žláza);
 • algodismenorea (menstruace doprovázená silnými bolestivými pocity).

Problémy cyklu v dospívání

Dospívající dívka, která prožívá poruchu menstruačního cyklu, by měla být urgentně předvedena specialistovi, pokud se problém nevyřeší sám do 1-2 let po první menstruaci.

Rozlišují se následující patologické faktory, u kterých může dojít k porušení u dospívajících:

 • traumatické poranění mozku s poškozením hypofýzy nebo hypotalamu;
 • závažné infekce postihující membrány a tělo mozku (meningitida);
 • vegetativní vaskulární dystonie;
 • nízká imunita a v důsledku toho přetrvávající ARVI;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • sklerocyklické přídavky.

Kvůli udržování přísných diet, zvýšené fyzické námaze, kterou dívky mají rádi, se NMC vyvíjí s příznaky typu opsomenorea - kritické dny netrvají déle než dva dny a uvolňuje se velmi málo krve. Problém je doprovázen nedostatkem hmotnosti, slabostí, nízkým hemoglobinem a nedostatkem vitamínů. K eliminaci a prevenci ještě většího selhání stačí stanovit životní styl teenagera, vyvážit stravu a chránit před přetížením.

Cyklus u dospívajících může být narušen z několika dalších důvodů:

 • časná sexuální aktivita;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • infekce pohlavně přenosnými infekcemi;
 • kouření, pití alkoholu;
 • abnormální vývoj dělohy a přívěsků.

Juvenilní krvácení je častým problémem mladých dívek. Menstruace trvá déle než 7 dní, denně se ztrácí více než 80 ml krve, což vede k rozvoji anémie. Teenageři zřídka chodí k lékařům sami a kladou otázky dospělým, rodiče by měli mít dívky pod kontrolou.

Léčba menstruačních nepravidelností

První věc, kterou je třeba brát zpravidla, pokud máte podezření na porušení: samoléčba je kategoricky nepřijatelná! Nebezpečí života, pokud selže měsíční cyklus u žen, je velmi vysoké, takže je třeba kontaktovat gynekologa o pomoc, možná budete muset konzultovat endokrinologa, neurologa, terapeuta nebo onkologa. Rozumný přístup k léčbě, když se obnoví cyklus, hormony hypofýzy se správně vytvoří a sekreční fáze fungují - to je šance na šťastné mateřství nebo způsob, jak odolat rozvoji onemocnění reprodukčního systému.

Chcete-li určit povahu poruch, zvolit účinný léčebný režim, žena bude muset podstoupit vyšetření, provést ultrazvukové vyšetření, darovat krev a během gynekologického vyšetření lékař odebere nátěr. Pokud je vyloučen vliv vnějších faktorů, odborník na základě diagnózy nabídne pacientovi léčebný režim zvolením jednoho nebo několika typů terapie:

 • Chirurgická léčba (ablace endometria, kyretáž děložní dutiny, odstranění orgánů).
 • Hormonální terapie. Předpokládá použití kombinovaných perorálních kontraceptiv, navíc jsou předepisováni agonisté nebo gestageny gonadoliberinu, což přispívá k vytvoření dvoufázového cyklu, ve kterém je ovulace nemožná.
 • Hemostatická terapie. Provádí se na krvácení a pomáhá stabilizovat funkce reprodukčního systému a celého těla.
 • Nehormonální terapie. K normalizaci menstruačního plánu jsou předepsány přípravky na bázi bylinných komplexů, minerálů a prospěšných kyselin. Kromě toho jsou doplňky výživy určeny na podporu reprodukčního systému během fáze žlutého tělíska, ovulace, oplodnění a postupného odmítání endometria nebo hormonální rovnováhy..

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud dojde k posunům v menstruačním cyklu, žena by se měla poradit s gynekologem. Již po vyšetření na gynekologickém křesle může lékař mít podezření na patologii spojenou se zpožděním menstruace. K objasnění a potvrzení diagnózy však žena potřebuje:

 • podstoupit obecný krevní test;
 • předat nátěr pro mikroskopické vyšetření;
 • udělat ultrazvuk genitálií.

Když dojde k ovulaci po menstruaci

Délka cyklu závisí na tom, kdy (pokud vůbec) dojde k ovulaci. Normálně, nejčastěji 14 dní poté, co vajíčko opustí dominantní folikul do břišní dutiny, začíná menstruace. Mezi ovulací a menstruací by mělo být 14 dní. Normálně jsou možné mírné odchylky 1-2 dny.

Pokud máte normální cyklus 28 dnů, ale z nějakého důvodu vajíčko dozrálo dříve - 11. – 12. Den, menstruace přijde 25. – 26. Den cyklu. K tomu dochází po úspěšné léčbě nemocí, kdy se tělo zotavuje dobře a rychle. Dalším důvodem je dlouhá dovolená v teplém podnebí, u moře nebo u minerálních pramenů. Menstruace se objevuje o něco dříve než obvykle - není třeba se toho bát, ledaže by přišlo dříve než 21 dní.

Druhá polovina cyklu trvá dva týdny, ale první může trvat déle - například tento měsíc jste utrpěli vážný stres. Oocyt pomalu dospívá, menstruace se „sbírá“ pouze po dobu 31–31 dnů. To jsou všechny varianty normy.

Možná je váš cyklus vždy 21 dní. Krátký cyklus je typický pro mladé dívky. Hlavní věcí je zajistit, aby to bylo pravidelné. Měsíc je také dobrý, pokud se to vždycky stane. Cyklus se mírně prodlužuje u dospělých žen se zavedenou menstruací. Blíže k menopauze se může cyklus prodloužit až na 40-48 dní.

Ukazatele normy

Největším problémem a odchylkou od normy je rozdíl v počtu dní v průměrné délce cyklu. Například pokud je tento měsíc 30 dní a další - 21, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Míra přípustné odchylky, která může být až 3 dny. Pokud výtok trvá déle než týden, není to norma, zvláště pokud je hojná. S největší pravděpodobností existuje patologie, kterou může určit pouze lékař..

Existuje několik indikátorů, které se považují za normální odchylku od normy:

 • puberta. Tělo teenagera je nepředvídatelné a rozhodně není možné něco určit. Poruchy jsou možné neustále, protože reprodukční funkce se stále zlepšuje. 13 až 15 let je normální věk pro normální cyklus dospívajících dívek. Ale nezapomeňte na individualitu!;
 • stres, neurózy;
 • příliš přísné diety nebo půst;
 • menopauza - konec reprodukčního systému.

Na co si musíte dávat pozor?

V každém věku je velmi důležité věnovat pozornost signálům, které vaše tělo vydává, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje řada důvodů, které naznačují negativní změny:

 • nepochopitelný výtok mezi menstruací by měl ženu upozornit - to naznačuje možné onemocnění urogenitálního systému;
 • nepravidelný cyklus;
 • příliš silné a časté bolesti v dolní části břicha, které přetrvávají dlouhou dobu před a po menstruaci;
 • PMS je příliš výrazný, silný stres a neuróza;
 • doba menstruace - pokud období přesahuje týden.


Pokud je během menstruace pozorováno příliš mnoho výtoku, je to důvod k návštěvě gynekologa

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Pokud dojde k hormonálnímu selhání, doporučuje se neprodleně projít testy, aby se zjistil jejich počet. Proč je to potřeba? Zjistit v raných fázích výskytu různých patologií, které jsou nebezpečné pro zdraví ženy. Klinické ukazatele se kontrolují, když nastanou příslušné dny cyklu:

 • LH - 2 - 5 dní cyklu;
 • FSH - 3 - 5 dní;
 • 6 - 10 - hladina testosteronu;
 • od 20. dne - progesteron a někdy - estradiol.

Jaká pravidla je třeba dodržovat před provedením testů:

 • nemůžete jíst před porodem, poslední jídlo by nemělo být dříve než před 8 hodinami;
 • doporučení k testům by měl vydat lékař;
 • nevstupujte do intimity 24 hodin před porodem;
 • neužívejte žádné léky (poraďte se s lékařem);
 • nebuďte nervózní, nepřetěžujte se.

Analýza se provádí pro určité hormony, striktně pro zamýšlený účel.


Testy mohou detekovat onemocnění v raných stádiích

Může dojít k ovulaci hned po menstruaci?

Ihned po ukončení předchozího cyklu je nástup ovulace nemožný. Koneckonců, tělo se musí pečlivě připravovat na těhotenství. Několik dní uplyne, než nový dominantní folikul dozraje..

Proto se prvních 8–10 dní po nástupu menstruace z hlediska početí běžně považuje za bezpečný den. Na tomto je založena kalendářní metoda prevence těhotenství..

Nelze však předvídat, jak se ženské tělo bude chovat při změně životního stylu a dalších okolností. Teoreticky jsou tedy možné případy, kdy může dojít k početí 7. – 8. Den cyklu - pokud během této doby má vajíčka najednou čas na zrání. Pak by došlo k velmi malé přestávce - méně než 21 dní.

Pokud jde o oplodnění, musíte vědět, že spermie mohou žít v ženských genitáliích až 7 dní po pohlavním styku. To znamená, že je možné početí ihned po menstruaci a dny, které jsou v ovulační kalkulačce označovány jako bezpečné, jsou podmíněně bezpečné.

Poruchy reprodukčního systému se vyskytují z různých důvodů. Mezi prvním a druhým měsícem je možná minimální přestávka v dospívání a během menopauzy. Premenopauza se vyznačuje prodloužením období mezi obdobími..

Pokud se množství produkovaného progesteronu zvýší, pak vajíčko nemusí vůbec dozrát - cyklus se zkrátí. Folikulární fáze je zkrácena (první polovina cyklu, když vajíčka ve folikulích dozrávají). Normálně to trvá o něco méně než 2 týdny. V tomto případě bude interval mezi začátkem menstruace a počátečním bodem sekreční fáze kratší než 7 dní. Nejkratší normální cyklus je 21 dní. Pokud je kratší, nemusí mít ovulaci. To lze diagnostikovat ultrazvukem, pouze to budete muset projít několikrát.

Nyní víme, jaká by měla být přestávka mezi obdobími - průměrná a nejkratší. A co může být nejdelší - ale reprodukční systém funguje normálně?

Terapie

Prvním krokem je návštěva lékaře. Provede ultrazvukové vyšetření a provede nezbytné testy. Na základě výsledků diagnózy bude předepsána léčba. Nepravidelné menstruace lze napravit následujícími způsoby:

 1. Užívají se hormonální léky. Po ukončení léčby se cyklus normalizuje.
 2. Hemostatické léky jsou předepsány pro těžké období a trvají dlouhou dobu.
 3. Úkon. Provádí se s akumulací krevních sraženin v děložní dutině, cystami, nádory vaječníků. Po operaci je nutná konzervativní léčba - hormony, hemostatické léky, jinak nelze dosáhnout požadovaného výsledku.

Některé anatomické a fyziologické rysy ženského těla

Vnější ženské genitálie (pubis, stydké pysky, vestibulární baňka, velké a malé vestibulární žlázy, klitoris) jsou určeny k ochraně vnitřních pohlavních orgánů. Malé rty ohraničují otvor močové trubice a předsíň pochvy. Klitoris je spojovacím bodem těchto orgánů. Je bohatý na nervová zakončení, takže jeho hlavní funkcí je přinášet ženě potěšení. Uvnitř je pochva spojena s děložním hrdlem. Dále se děloha rozšiřuje, vstupuje do ní oplodněné vajíčko (zygota), ze kterého se následně vytvoří plod. Pokud vajíčko není oplodněno, opouští tělo spolu s krvavými sekrety. Proto se místo připravené pro implantaci zygoty také stává zbytečným. 2 týdny po ovulaci je endometriální epitel odmítnut a vylučován ve formě krvavého výtoku. Poté se cyklus znovu opakuje.

Proč se cyklus po porodu stabilizuje?

Těhotenství a porod je účel, pro který je reprodukční systém určen. Po dokončení úkolu reprodukční systém plně dospívá.

Asi měsíc po porodu dochází k involuci dělohy - jejímu přechodu do stavu před těhotenstvím. Spodní část orgánu klesá a je naplněna epitelem.

Lochia je krvavý výtok vytvořený k čištění dělohy od zbytků placenty. Trvají 6-8 týdnů.

První menstruace po porodu je často bohatá. Nepropadejte panice: děloha se ještě nezmenšila na předchozí velikost, takže objem výtoku bude větší, dokud se orgán nevrátí do předchozího stavu. U matek, které porodily císařským řezem a odmítly kojit, začíná jejich menstruace za měsíc nebo dva. Pokud matka kojí, pak musíte na rok zapomenout na menstruaci, protože hormon podporující laktaci - prolaktin - inhibuje zrání vajíčka.

Hladiny prolaktinu jsou nestabilní, pokud:

 • žena krmí dítě na požádání, a ne podle režimu;
 • Maminka praktizuje smíšené krmení: GW plus doplňková jídla.

S minimálním poklesem prolaktinu mohou vaječníky začít fungovat, takže někdy menstruace přijde za 3-4 měsíce.

Normální menstruační tok

Rovnoměrné krvácení během menstruace je normální a mohou v něm být malé krevní sraženiny, což je také normální. Ve skutečnosti během kritických dnů spolu s vylučováním pochvy vychází odmítnutá vrstva epidermis.

Na začátku a na konci menstruace může být výtok hnědý - při změně barvy není nic špatného. V těchto stádiích je málo krve, má čas se srážet pod vlivem kyslíku a vaginální mikroflóry.

Během stejného období může být výtok růžový. To je způsobeno skutečností, že proces čištění dělohy od hlenu a odmítnutí zbytečné epidermis ještě nezačal nebo již skončil. Krev se uvolňuje v malém množství - několik kapek, tedy růžová.

Kdy by vás měla růžová upozornit?

Menstruace trvá několik dní, ale místo charakteristického krvavého výtoku na podložce je růžový hlen nepříjemného zápachu a heterogenní konzistence. Jaký je důvod a jak dlouho to může trvat:

 1. Vypouštění růžové barvy může být výsledkem hormonálních poruch, nedostatku progesteronu. Tento stav je léčen hormonální terapií..
 2. V pooperačním období mohou mít ženy místo krve bledě růžový hlen. Jakmile se tělo zotaví, cyklus se normalizuje.
 3. K této barvě menstruace dochází při erozi děložního čípku, cysty, lipomu, potratu. V takových případech byste měli být okamžitě vyšetřeni gynekologem. Doba léčby a obnovení normálního menstruačního cyklu je individuální.
 4. Růžový výtok u žen trvající déle než 10 dní je příznakem infekčních onemocnění, poruch štítné žlázy a dalších patologických stavů.

Světelný výboj v pooperačním období je považován za normu.

Jaké barvy by měly upozornit?

Kolik příznaků pohlavně přenosných chorob znáte? Jedním z nich je hnisavý nebo oranžový výtok během menstruace, často s kapavou. Často jsou doprovázeny svěděním, ostrou bolestí během močení a mají specifický rybí zápach. Takový menstruační tok je hojný a hustý. Oranžový výtok se vyskytuje také u vaginózy..

Jak se cítí žena ve fázi 2

V důsledku kolísání hormonálního pozadí ve druhé fázi dochází ke změnám v blahobytu. Objeví se následující příznaky:

 • nálada výrazně stoupá;
 • zvýšení libida;
 • zvýšená účinnost a mentální potenciál.

Všechny tyto příznaky jsou přítomny bezprostředně po ovulaci. Pak, pokud nedošlo k oplodnění, objeví se příznaky PMS..

Dívka si začala stěžovat na:

 • slabost;
 • zvýšená citlivost v mléčné žláze;
 • zvýšené množství vaginálního výtoku;
 • vyrážky na kůži;
 • bolesti hlavy;
 • snížený výkon;
 • časté výkyvy nálady;
 • plačtivost;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • otok;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • ospalost;
 • nepříjemný pocit v dolní části břicha.


Chuť k jídlu často stoupá před menstruací
Vše je individuální. U některých dívek může být PMS intenzivní a způsobující značné nepohodlí, zatímco jiné naopak nemají zjevné známky změny jejich stavu..

PMS, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu, by měla být doprovázena mírným nepohodlí. V případě závažného zhoršení stavu se poraďte s lékařem, abyste vyloučili možné patologické poruchy.

Důvody nepravidelného cyklu

Nepravidelnost menstruačního cyklu a premenstruační syndrom jsou výsledkem hormonálního narušení. Další hormonální porucha nastává v důsledku chronického nedostatku vitamínů v těle, které jsou regulátory metabolismu a hormonálních účinků. Nedostatek kyseliny listové, vitamíny B, A, C narušují inaktivaci estrogenu játry, což ovlivňuje poměr estrogenu a progesteronu.

Nedostatek vitamínů B12, B1, B9, B2 a B6 vede ke změně menstruačního cyklu. Snížení hladiny vitaminu D, hořčíku, vápníku vyvolává výskyt premenstruačního syndromu. Postupem času se poruchy v těle hromadí a vedou k velmi vážným onemocněním..

Krvácení mezi obdobími

Někdy dochází ke krvácení mezi obdobími, jehož příčiny jsou velmi odlišné. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že krvavý výtok, i když je bez bolesti a není hojný, je vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Mezi menstruacemi by nemělo docházet ke krvácení! Jedinou výjimkou je, když žena neustále ovuluje mikroskopické kapičky krve, viditelné pouze jako slabá značka na toaletním papíru. To je možné kvůli poškození malých krevních cév, když je ovulace velmi jasná a malé cévy jsou křehké. V tomto případě je tento jev vždy pozorován 14 dní před menstruací - je snadné jej vypočítat.

Stává se, že si žena všimne mazanice mezi hnědými nebo béžovými obdobími. Proč se barevná leucorrhoea objevuje uprostřed cyklu? Existuje mnoho důvodů:

Výtok z hnědé čokolády po menstruaci a před jejím zahájením - příznak endometriózy.

V každém případě, i když trochu krvácíte, musíte být vyšetřeni: být vyšetřeni na hormony a atypické buňky, podstoupit ultrazvukové vyšetření. Krvavý výtok mezi obdobími naznačuje nějaký patologický proces, který musí být identifikován a eliminován.

Měsíční cyklus by měl být pravidelný a měl by se pohybovat od 21 do 35 dnů. Pokud máte odchylky od těchto čísel, je lepší kontaktovat gynekologa a zkontrolovat vaše zdraví. A v období, kdy se rozhodnete plánovat dítě, s tím nebudete mít vážné potíže..

Aktuální video

Zastavení menstruace během těhotenství

Hnojení vajíčka spermatem vstupujícím do vajíčka a správný vývoj těhotenství přerušují měsíční cyklus. Od tohoto okamžiku začíná vaječník produkovat hormony, které iniciují správnou implantaci oplodněného vajíčka do dělohy a další vývoj těhotenství, dokud tuto funkci nepřevezme výsledná placenta. K tomu dochází v 16-17 týdnu těhotenství. Absence dalšího menstruačního cyklu by proto měla být signálem pro těhotenský test, který detekuje přítomnost chorionického gonadotropinu v moči ženy. Lidský choriový gonadotropin nebo hCG je hormon, který se vyskytuje v krvi a moči těhotné ženy několik dní po implantaci embryonálního vajíčka do dělohy, poté se jeho koncentrace zvyšuje až do 9–11 týdnů těhotenství a poté postupně klesá na určitou hladinu.

Co způsobuje fluktuace cyklu?

Menstruační období u žen je provázáno se všemi změnami v těle. Délka cyklu se může na pozadí snižovat nebo zvyšovat:

 1. Stres.
 2. Zvýšená pracovní zátěž.
 3. Virová a nachlazení.
 4. Změny v regionu, zemi pobytu a klimatu.
 5. Nepříznivá ekologická situace.

Podzimní sezóna mimo sezónu, kdy se zhoršují chronická onemocnění, může také způsobit výkyvy cyklu. 6-7denní odchylky od normy v případech uvedených výše jsou považovány za přijatelné.

Tampony z rakytníku se používají při léčbě různých chorob v gynekologii. Jejich účinnost a léčivé vlastnosti jsou již dlouho prokázány. Použití rakytníkového oleje v gynekologii vstoupilo do medicíny od starověku.