Může dojít k menstruaci u mimoděložního těhotenství?

Menstruace je krvácení z dělohy, ke kterému dochází u žen, pouze pokud během ovulace nedošlo k oplodnění. Ale nemůžete nazývat žádné krvácení z dělohy u těhotné ženy měsíčně, i když se shoduje s dobou, kdy začíná menstruace. A i když k implantaci embrya došlo mimo dělohu, nemůže to vést k obvyklé menstruaci..

Odpověď na otázku: je menstruace spojena s mimoděložním těhotenstvím - rozhodně ne

Implantace vajíčka mimo dělohu, například ve vejcovodu nebo ve vaječníku, se neliší od normálního těhotenství v raných stádiích. Ženské tělo navíc prochází změnami typickými pro těhotenství:

 • došlo ke zpoždění;
 • mléčné žlázy zhrubnou a zvětší se;
 • jsou možné ranní nemoci a další projevy časné toxikózy;
 • při vyšetření gynekologem je zaznamenána cyanóza vaginální sliznice a děložního čípku;
 • děložní čípek je zvětšen;
 • Analýza hCG ukazuje zvýšenou hodnotu.

A pokud v okamžiku, kdy si žena uvědomila, že je těhotná, nenastaly žádné komplikace, pak jsou všechny její subjektivní pocity podobné těhotenství dělohy. Při bližším zkoumání se však téměř všechny tyto příznaky stále liší od normálního těhotenství dělohy, což umožňuje lékaři podezření na implantaci vajíčka mimo dělohu. V tomto případě je však nutné dynamické pozorování, protože u mimoděložního těhotenství:

 • velikost dělohy, i když se časem zvětšuje, neodpovídá očekávané délce těhotenství.
 • HCG v dynamice se nezvyšuje tak aktivně, jak by měl.
 • při provádění ultrazvuku v děložní dutině nebude vajíčko zobrazeno, i když jsou přítomny všechny příznaky těhotenství. Proto je hlavní diagnostickou metodou pro diagnostiku mimoděložního těhotenství ultrazvuk.

Mimoděložní těhotenství často způsobují krvácení, ke kterému dochází při prasknutí trubice nebo potratu vejcovodů. Lze to mylně považovat za období, ale to je velká chyba.!

Mimoděložní těhotenství je přerušeno dostatečně brzy samo o sobě, protože plod se může vyvinout pouze v děloze. A toto období se velmi často shoduje s načasováním menstruace. Existuje několik možných scénářů vývoje událostí, z nichž nejčastější jsou:

 • prasknutí vejcovodu;
 • tubální potrat;
 • prasknutí plodu ve vaječníku.

Pokud žena předpokládá těhotenství, ale zjistí, že krvácí, okamžitě vyhledejte lékaře! V případě mimoděložního těhotenství to může být velmi nebezpečné! Je lepší to přehánět, než dostat vážné komplikace plné smrti.

Při vyšetření může být bolest při palpaci břicha, zejména v oblasti kyčelního kloubu, kde došlo k prasknutí trubice

Všechny výsledky mimoděložního těhotenství jsou doprovázeny podobnými příznaky:

 • špinění z pochvy různé závažnosti;
 • bolest v iliakální oblasti. Při tubálním potratu - spastický, prodloužený, dává křížové kosti, konečníku. V případě prasknutí potrubí - náhlý prudký záchvat bolesti, doprovázený příznaky akutní ztráty krve, jako je ztráta vědomí, bledost, cyanóza, pokles tlaku.

Je to způsobeno tím, že příznaky krvácení nemusí být výrazné, že je žena bere na menstruaci. Ale téměř ve všech případech by žena měla cítit rozdíl, pokud je trochu pozornější ke svému tělu..

Jaká jsou období mimoděložního těhotenství

Krvácení během komplikovaného mimoděložního těhotenství se v mnoha ohledech liší od obvyklé menstruace. První věc, kterou by měla žena věnovat pozornost, je objem, barva a intenzita výtoku, jakož i charakteristiky bolesti, která je doprovází..

 • Množství výtoku. Při významném prasknutí trubice může vytékat abnormálně velké množství krve. V tomto případě se krev vylévá nepřetržitě. V tomto případě se stav ženy zhorší přímo před našimi očima. Při tubálním potratu může být množství výtoku naopak nevýznamné a může se objevit pravidelně, doprovázené příznaky podobnými těm měsíčním: bolesti v dolní části břicha, bolesti zad, slabost, únava.
 • Barva vybití. Barva závisí na intenzitě krvácení: čím silnější je, tím jasnější je krev. V případě akutní ztráty krve se vylije jasná šarlatová krev. Při pomalém výdechu se tvoří sraženiny, krev ztmavne a koaguluje. Častěji krvácení probíhá přesně podle druhé možnosti, která by měla ženu upozornit.
 • Bolest. Bolest velmi často napodobuje menstruaci: táhne se do dolní části břicha, častěji chcete jít na toaletu, bolí vás dolní část zad. A obecný stav ženy ve formě slabosti a zvýšené únavy lze také připsat další menstruaci. Pokud však vezmeme v úvahu podrobněji, pak bolest během krvácení je obvykle lokalizována, má jasné ozařování do konečníku a dokonce do oblasti lopatky a je charakterizována délkou.

Pokud máte zpoždění, neváhejte navštívit lékaře

Může během mimoděložního těhotenství dojít ke skutečné menstruaci?

Hormonální pozadí v těle ženy je uspořádáno tak, že když dojde k oplodnění vajíčka spermatem, začne vylučování látek, které zastaví cyklický nástup menstruace. A i když došlo k těhotenství mimo dělohu, vliv těchto hormonů je dost, aby zabránil menstruaci.

Pokud si tedy všimnete mírného zpoždění u sebe, je lepší si okamžitě udělat těhotenský test, nechat se otestovat na hCG a kontaktovat předporodní kliniku, než čekat na menstruaci. Koneckonců to může být krvácení, jinak se můžete vyhnout vážným následkům..

Výstup

Vzhled krvácení, i když malého, během těhotenství dělohy není příliš dobrým znamením a u mimoděložního těhotenství je naléhavým důvodem navštívit lékaře. Ale protože mimoděložní těhotenství není v počátečních fázích často rozpoznáno, je jakákoli abnormální menstruace, zejména ve spojení s pozitivním těhotenským testem, důvodem pro kontaktování gynekologické kliniky.

Nyní znáte odpověď na otázku, zda k menstruaci dochází u mimoděložního těhotenství, takže poslouchejte své tělo a v jakékoli situaci, která se vám zdá neobvyklá, kontaktujte svého lékaře..

Dochází k menstruaci u mimoděložního těhotenství??

Existuje spousta pověstí a mýtů o takovém tématu, jako je mimoděložní těhotenství. Většina žen se tohoto stavu bojí, protože ví, že je zdraví nebezpečný, ale můžete si jej diagnostikovat sami? Nejčastěji dívky věnují zvláštní pozornost pravidelnosti menstruace, ale pomůže to při stanovení diagnózy? Jde menstruace s mimoděložním těhotenstvím a můžete je použít k určení početí??

Co je mimoděložní těhotenství

Dokonce i ze školního kurzu anatomie si mnozí pamatují strukturu ženského reprodukčního systému. A vědí, že jediným orgánem v tomto systému, ve kterém je možné porodit dítě, je děloha. Pokud oplodněné vajíčko nedosáhne tohoto orgánu, ale je fixováno na jiných místech, jako jsou vejcovody, břišní dutina, vaječníky nebo děložní čípek, těhotenství se nazývá mimoděložní.

Takové těhotenství je pro zdraví pacienta nebezpečné, protože může vést k následujícím stavům:

 • prasknutí tkáně v orgánu, ve kterém je vajíčko připojeno,
 • zánět pobřišnice,
 • neplodnost,
 • vnitřní krvácení,
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému,
 • tvorba adheze,
 • fatální výsledek.

Nejčastěji se embryo váže na vejcovody, které, pokud je patologie detekována předčasně, velmi pravděpodobně jednu z těchto zkumavek odstraní. To dále značně snižuje šance na úspěšné početí..

Dívky, které se nechrání před pravděpodobným počátkem, by proto měly být velmi opatrné a dávat pozor na jakékoli změny jejich stavu. A s vědomím, že někdy u mimoděložního těhotenství dochází k menstruaci, při nejmenším podezření navštivte gynekologa a proveďte ultrazvuk.

Důvody, že embryo nedosáhlo normálního místa připojení, mohou být následující faktory:

 1. poruchy rovnováhy pohlavních hormonů, které vedou k nedostatečnému množství jednoho z nich,
 2. některá onemocnění reprodukčního systému, která vedou k tvorbě adhezí ve vejcovodech,
 3. abnormality ve vývoji dělohy nebo jejích příloh,
 4. novotvary v reprodukčním systému, maligní i benigní.

Změny v menstruačním cyklu během mimoděložního těhotenství

Než se oplodněné vajíčko připojí na jakékoli místo, v reprodukčním systému ženy začnou docházet k určitým změnám. Jsou spojeny s hormonálními změnami. Konec konců, nosení dítěte vyžaduje určitou sadu ženských pohlavních hormonů. Proto okamžitě po úspěšném početí začne tělo intenzivně produkovat progesteron. Přispívá ke správné přípravě reprodukčního systému na přijetí embrya a má také vliv na to, že se menstruace zastaví. Proto je absence menstruace prvním a nejzřetelnějším znakem těhotenství..

Ale poměrně velký počet žen si po početí všimne krvavých šmouh a mýlí si je s menstruací. Ale takový výtok téměř vždy včas nesouhlasí s pravidelným nástupem menstruace, protože to nejsou oni, ale důsledek prasknutí tkáně v místě připevnění vajíčka. Také takové krvácení má rozdíly v barvě, hojnosti a dalších vlastnostech. Ženy, které se úmyslně nepokouší otěhotnět, však často nevěnují pozornost všem těmto znakům. Vidí na spodním prádle krevní stopy a myslí si, že jejich období začalo o něco dříve..

Příčiny krvácení

Odpověď na otázku, zda mohou existovat období s mimoděložním těhotenstvím, je negativní. Odkud ale pocházejí krvavé stopy, které si pacienti berou na menstruaci. Existuje několik hlavních důvodů.

Připojení vajíčka k děložnímu čípku

Pokud je embryo implantováno do jiných orgánů reprodukčního systému, pak je krvácení krátkodobé a téměř vždy trochu hojné. Pokud však dojde k připojení k děložnímu čípku, jsou pozorovány zcela odlišné příznaky. Alokace pokračují poměrně dlouhou dobu a zároveň jsou hojné..

Faktem je, že v této oblasti se nachází velké množství krevních cév. Během připevnění vajíčko poškodí část těchto cév, což způsobí zdání menstruace. Ale můžete je rozeznat podle doby jejich vzhledu. Takové krvácení se objevuje přibližně 1-1,5 týdne před očekávaným začátkem menstruace.

Poškození vejcovodu

Nejběžnější příčinou prasknutí trubice je mimoděložní těhotenství. V tomto případě existují příznaky, jako je bolest v dolní části břicha, vpravo nebo vlevo, stejně jako tmavě hnědý výtok..

Prasknutí potrubí je pro zdravotní stav velmi nebezpečné, protože při absenci včasné a adekvátní léčby může případ dokonce skončit. Musí být provedena operace okamžitě, aby se zastavilo vnitřní krvácení a zabránilo se vážnějším následkům..

Odmítnutí embrya

Takový spontánní potrat je nejlepším výsledkem pro ženu v mimoděložním těhotenství. Odmítnutí je doprovázeno následujícími znaky:

 • tahání bolesti v břiše, která vyzařuje do oblasti střev,
 • zpočátku sporý krvavý výtok, který se postupně mění v poměrně hojný.

Roztržení stěn plodu

To se může stát nejen při patologickém těhotenství, ale také při normálním těhotenství. Při normálním připojení embrya po vypuzení plodu se děloha obvykle čistí, aby se vyloučily možné následky.

Pacient si všimne poměrně výrazné bolesti v podbřišku a krátkodobých, tmavě hnědých odděleních.

Protahování tkáně

To se stane, když se oplodněné vajíčko připojí k orgánu, který nemá nést dítě. Neexistuje žádná bolest, ale výtok je obtížné zaměnit s menstruací - jsou velmi vzácné a barva je tmavě červená nebo hnědá.

Cervikální eroze

Tento stav může způsobit menstruační výtok i při normálním těhotenství. Eroze může být přítomna před koncepcí nebo se může objevit po ní. Ale pod vlivem změn v hormonálním pozadí začíná jeho růst poměrně často, což vede k rozvoji zánětlivých procesů v reprodukčním systému a ke vzniku krvácení.

Tělo zvyk

Docela vzácný případ výskytu menstruace, ale tato možnost je také možná. Existuje dokonce výraz „červené těhotenství“, kdy se během prvního trimestru menstruace nezastaví a přichází v obvyklou dobu. Nejčastěji se jedná o dědičný jev a je spojen s návykem těla na nedostatečné početí a pomalou reakcí na oplodnění vajíčka.

Známky mimoděložního těhotenství

Když dívka zná odpověď na otázku, zda existují alespoň někdy období s mimoděložním těhotenstvím, je pro ni snazší určit nástup tohoto stavu. I když se objeví výtok, který je vizuálně podobný menstruaci, bude kontrolovat svůj stav a včas si všimne abnormalit v něm. Známky mimoděložního těhotenství jsou:

 1. Toxikóza.
 2. Nevolnost.
 3. Závrať.
 4. Ospalost.
 5. Otok mléčných žláz.

Tyto charakteristické příznaky početí jsou také pozorovány během normálního těhotenství. Proto se před návštěvou lékaře doporučuje provést rutinní lékárenský test ke stanovení hormonu hCG v těle. U mimoděložního těhotenství by měl také ukázat 2 proužky, protože produkce hormonu již začala. Ale téměř vždy druhý pruh, který se objeví, bude mnohem bledší než ten kontrolní. Protože ke zvýšení množství hCG v těle u mimoděložního těhotenství dochází mnohem pomaleji než u normálu.

V každém případě, pokud máte podezření na těhotenství, měli byste navštívit gynekologa. Pokud však existuje bolest v dolní části břicha, pak je návštěva lékaře povinná, protože to je jediný způsob, jak určit mimoděložní těhotenství.

Pro diagnostiku se používá ultrazvuk, který dokáže určit patologii poměrně brzy. Po 6 týdnech je přibližně embryo vidět skrz břišní stěnu a po 4 týdnech, pokud je k diagnostice použit vaginální disk. V případě potřeby je předepsána analýza hormonu hCG, která je mnohem přesnější než testy v lékárně a dokáže určit i malé odchylky od normálního množství hormonu.

Navštivte svého lékaře ohledně neobvyklého výtoku nebo bolesti břicha. I když vyšetření prokáže, že nedochází k mimoděložnímu těhotenství, je možné, že bude zjištěno onemocnění reprodukčního systému, které je příčinou těchto příznaků. Nezanedbávejte své zdraví, protože to může vést k neplodnosti..

Existují měsíční období s mimoděložním těhotenstvím a jaké jsou její příznaky

Mimoděložní těhotenství je těhotenství, při kterém se vajíčko váže a vyvíjí se mimo dělohu. V tomto stavu bude výtok krve, poněkud připomínající menstruaci. Ženy, které čelí tomuto jevu, se zajímají o to, zda k menstruaci dochází u mimoděložního těhotenství.

Pokud se vývoj vajíčka objeví mimo dělohu, vzhled krve naznačuje prasknutí tkání v místě připojení vajíčka. Barva bude tmavší, konzistence výboje připomíná kaši. Může být bohatý nebo vzácný.

Jak embryo začíná růst, krvácení zesiluje a připojují se další charakteristické příznaky..

Období nebo ne

Mimoděložní (mimo dělohu) těhotenství se obvykle vyvíjí ve vejcovodu, ale ve vzácných případech je embryo implantováno do břišní dutiny, vaječníků, děložního čípku.

Na žádném z těchto míst se plod nemůže vyvinout, proto odumírá, jak roste, a způsobuje nejsložitější patologie u ženy - až do smrti.

Existuje několik příznaků naznačujících patologii. Jak rozlišovat normální těhotenství od mimoděložního, může menstruace pokračovat během těhotenství, měla by vědět každá nastávající matka.

Když je možná menstruace

U mimoděložního těhotenství dochází k menstruaci, pokud došlo k oplodnění na konci druhé poloviny cyklu. Proces připevnění spermií k vajíčku trvá až 7 dní. A pokud před nástupem menstruace nebylo vajíčko implantováno, progesteron se nezačal intenzivně produkovat, je možný začátek obvyklých kritických dnů z hlediska času.

Mohou také nastat období v případě porušení cyklu a načasování ovulace. Nicméně, menstruace během mimoděložního těhotenství se v každém případě bude lišit objemem výtoku, barvou.

Když je měsíčně: důvody vzhledu a povahy výtoku

Bez vhodné diagnostiky není vždy možné pochopit, zda se menstruace objeví či nikoli, zvláště pokud test ukázal pozitivní výsledek. Takový krvavý výtok se obvykle nazývá každý měsíc..

U mimoděložního těhotenství se výtok může objevit ve stejnou dobu, kdy by žena měla mít obvykle menstruaci. Pokud je plod připevněn na místě bohatém na krevní cévy, bude krvácení hojné..

Pokud je v místě prasknutí tkáně málo cév, lze pozorovat špinění nebo sporé období.

Povaha takové menstruace závisí na umístění vajíčka a na období, ve kterém dojde k prasknutí tkáně v důsledku růstu plodu. Období s mimoděložním těhotenstvím se liší od normální menstruace:

 • konzistencí připomínají kávovou sedlinu nebo kaši;
 • barva je obvykle tmavší: od hnědé a vínové po téměř černou;
 • může dojít k nerovnoměrnému vybití.

Krvácení tohoto druhu je možné v případě menstruačních nepravidelností, eroze děložního čípku, vaginálních traumat a také ve zvláštním stavu zvaném červené těhotenství (krvácení v prvním trimestru je normální).

Existuje několik důvodů pro výtok, který se mýlí s pravidelnou menstruací:

 1. Ruptura tkání děložního čípku. Je doslova pronikán krevními cévami, proto jeho poškození vajíčkem způsobuje silné krvácení a ztrátu vědomí, pokles hemoglobinu, bledost.
 2. Odmítnutí vajíčka. Způsobuje bolesti v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad a konečníku, malé rozmazání krve. Tato situace se považuje za spontánní potrat..
 3. Prasknutí jedné z vejcovodů. Obvykle se vyskytuje u mimoděložního těhotenství do konce 2. - 3. měsíce. Tento stav je charakterizován akutní bolestí, hojným výtokem. Lékaři potřebují nouzovou pomoc.
 4. Nezávislý výstup z vajíčka po prasknutí jeho stěny. V tomto případě se také objeví tažná bolest a tmavě hnědý výtok. To však nevylučuje potřebu škrábání.

Pokud si žena všimne krvavého výtoku v sobě, je možné pochopit, zda se jedná o menstruaci nebo charakteristický znak mimoděložního těhotenství, dalšími příznaky. Zvýšené krvácení, ostrá bolest v podbřišku, závratě vyžadují urgentní hospitalizaci k vyloučení nebo léčbě patologie.

Příznaky mimoděložního těhotenství

V raném období není snadné rozlišovat mezi normálním a patologickým vývojem plodu. Typické příznaky mimoděložního těhotenství:

 1. Zpožděná menstruace. V některých případech může chybět, ale výtok bude jiný - vzácnější a tmavší (falešná menstruace).
 2. Známky toxikózy. Patří mezi ně ospalost, nevolnost, zejména ráno, změna chuťových preferencí, nesnášenlivost určitých vůní a chutí..
 3. Krvavý výtok se objeví na konci 2. nebo 3. měsíce. Plod roste, zvětšuje se, začíná mačkat krevní cévy, praskat měkké tkáně, což vede ke krvácení. Pokud je vajíčko připojeno k děložnímu čípku, mohou začít již na konci prvního měsíce a budou hojné.
 4. Vznik akutní a ostré bolesti v dolní části břicha ozařováním konečníku, dolní části zad, boku, nohou. Je to také známka patologického vývoje těhotenství..

Zpoždění a negativní výsledek testu by měly ženu upozornit. Jakákoli bolest a špinění se obvykle objeví později - s vývojem vajíčka na neobvyklém místě. Na počátku těhotenství se ektopická „varianta“ neliší od obvyklé.

Protože hlavním příznakem je krvácení, může krevní test ukázat anémii. To je vyjádřeno bledostí kůže, častými závratěmi, slabostí, ospalostí. Bolest je často lokalizována do části břicha, kde je připojeno embryo.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Ektopické těhotenství se nejčastěji vyvíjí z následujících důvodů:

 1. Fyziologické změny v těle. To zahrnuje výskyt jizev, adhezí, které brání průchodu již oplodněného vajíčka do dělohy - jediného možného místa pro vývoj plodu. Tyto formace vznikají po zánětu, častých potratech, operacích, onkologických procesech v urogenitálním systému.
 2. Vrozené patologie vývoje pohlavních orgánů. Vede k tomu, že implantace neprobíhá v děloze. Důvodem jsou krátké nebo vinuté trubky. Nejčastěji se takové anomálie rozvíjejí během období nitroděložního vývoje, mohou nastat po úrazech a operacích, porodu..
 3. Nosit nitroděložní tělísko. Nitroděložní tělíska chrání pouze dělohu před implantací oplodněného vajíčka, aniž by zavíraly vejcovody. Riziko se zvyšuje, pokud produkt nosíte déle než 5 let.
 4. Hormonální antikoncepce. Injekce medroxyprogesteronu nebo minipilulky potlačují ovulaci pouze částečně, protože produkty neobsahují estrogen.
 5. Umělá inseminace (IVF). Každé 20. takové těhotenství se vyvíjí mimo dělohu..

Stává se, že k oplodnění došlo na „špatném místě“ kvůli dalším faktorům, například:

 • žena má více než 30 let;
 • porušení hormonálních hladin;
 • kouření, pití alkoholu.

U žen s mimoděložním těhotenstvím v anamnéze se riziko vzniku vajíčka ve vejcovodu nebo na jiném místě mimo dělohu zvyšuje 12krát.

Diagnostika mimoděložního těhotenství

Existují následující metody detekce těhotenství mimo dělohu:

 1. Inspekce. Umožňuje identifikovat vyvíjející se patologii pouze po dobu delší než 2 měsíce. Do konce prvního trimestru lékař určí zpoždění ve velikosti dělohy ze zpožděného období, nahmatá zhutněné a zvětšené přílohy.
 2. Krevní test. Hladina hCG určuje patologický stav co nejdříve.
 3. Stanovení hladin progesteronu. U mimoděložního těhotenství je indikátor mnohem nižší než 26 mg / l, lze také určit zvýšení leukocytů.
 4. Ultrazvuk. Transvaginální nebo transabdominální studie mohou určit „nesprávné“ těhotenství počínaje 6. týdnem od oplodnění. Vyšetřuje se nejen děloha, ale také děložní čípek, přívěsky, břišní dutina, tuby.

Nejinformativnější zůstává laparoskopie. Postup umožňuje určit nejen přítomnost těhotenství, ale také jeho jasnou lokalizaci. Tato invazivní metoda diagnostikuje a odstraňuje mimoděložní těhotenství..

Léčba

Při absenci léčby může mimoděložní těhotenství vést k následkům, které jsou nebezpečné pro zdraví a život ženy. Hlavní metodou léčby je chirurgické odstranění oplodněného vajíčka; methotrexát se používá jen zřídka, což způsobuje smrt plodu v místě připojení a jeho další resorpci.

Používají se následující chirurgické metody:

 • salpingotomie - provádí se před prasknutím vejcovodu, pokud je tam připojeno vajíčko;
 • laparotomie - používá se jen zřídka, hlavně pro masivní ztráty krve a život ohrožující;
 • laparoskopie je minimálně invazivní technika, která se dnes používá častěji než ostatní.

Bez zásahu lékařů dochází k prasknutí tkání, krevních cév v místě připojení embrya. To je plné hojného krvácení, bolestivého šoku a dokonce i smrti..

Při nejmenším podezření na mimoděložní těhotenství byste se měli poradit s lékařem a se zvyšujícím se krvácením a syndromem silné bolesti okamžitě zavolat sanitku. Tím se zachová zdraví ženy, včetně možnosti následného početí..

Menstruace s mimoděložním těhotenstvím: je to možné?

Menstruace s mimoděložním těhotenstvím - pravda nebo mýtus? Tuto otázku si klade každá žena, která se nedávno dozvěděla o své zajímavé situaci a která našla špinění. Připevnění a vývoj vajíčka mimo děložní dutinu je nebezpečný stav, který ohrožuje život a zdraví těhotné ženy. Jedním ze znaků patologie je právě menstruační výtok..

Každá žena by měla vědět o jejich povaze, vlastnostech a důvodech vzhledu. Pouze v tomto případě bude schopna včas podezřívat patologii a vyhledat lékařskou pomoc..

Naštěstí v arzenálu moderních lékařů existují všechny nástroje pro diagnostiku nebezpečného stavu v raných fázích a zbavení se pacienta takového těhotenství, aniž by došlo k poškození jejího reprodukčního systému..

Mimoděložní těhotenství: příznaky a důsledky

Děloha je jediný orgán, ve kterém je možné porodit dítě. Pokud je vajíčko fixováno mimo dutinu (ve vejcovodu, na krku, v břišní dutině nebo vaječnících), je vyloučeno úspěšné dokončení těhotenství, dítě nelze zachránit.

Kromě toho je ohrožen život a zdraví ženy, protože důsledky patologie jsou:

 • prasknutí tkání trubice nebo jiného orgánu, do kterého bylo vejce implantováno;
 • vnitřní krvácení;
 • zánět pobřišnice;
 • vývoj zánětlivých procesů v pánevních orgánech s tvorbou adhezí a jizev;
 • neplodnost;
 • v nejhorším případě - smrt.

Někdy, aby zachránili život ženy v případě pozdního zjištění mimoděložního těhotenství, musí lékaři odstranit vajíčkovod, což v budoucnu snižuje šance na početí.

Proto by každá žena měla věnovat pozornost svému stavu poté, co test ukázal 2 pečlivě vybrané proužky. To platí zejména pro nastávající matky, které již v minulosti čelily nebezpečné diagnóze - šance na opakování patologie jsou velmi vysoké.

Může menstruace pokračovat mimoděložním těhotenstvím? Odpověď je negativní, protože i po implantaci vajíčka mimo děložní dutinu dochází v těle k charakteristickým změnám, které mají vytvořit optimální podmínky pro vývoj embrya.

Za prvé začíná aktivní produkce progesteronu, který brzdí cyklus. U mimoděložního těhotenství se však může objevit menstruační výtok..

Jsou jedním ze znaků nebezpečné patologie a způsobují zvláštní obavy v kombinaci s následujícími příznaky:

 • tahání bolesti v dolní části břicha, zhoršené chůzí a otáčením těla;
 • slabost, mdloby;
 • závrať;
 • špatně vyjádřený druhý řádek testu.

Spolu s těmito příznaky může mít žena všechny příznaky normálního těhotenství:

 • otok mléčných žláz;
 • bolestivost a ztmavnutí bradavek;
 • změna chuťových preferencí;
 • reakce na pachy atd. Přečtěte si více o prvních známkách těhotenství →

Lékaři detekují mimoděložní těhotenství pomocí ultrazvukového vyšetření (po dobu 6-7 týdnů je vajíčko v děloze vizualizováno přes břišní stěnu, po dobu 4-5 týdnů - pomocí vaginálního senzoru) a testy na obsah hCG v krvi (obavy jsou způsobeny rozporem mezi indikátory a příliš pomalým jejich výška).

Pokud si všimnete kapek krve na spodním prádle v prvním trimestru těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Výtok, který se podobá menstruaci, často není známkou mimoděložního těhotenství, ale je variantou normy nebo naznačuje méně závažné patologie, jako například:

 • Implantační krvácení je řídký výtok, ke kterému dochází 10–14 dní po početí a trvá maximálně 1–2 dny. Jejich příčinou je mírné poškození cév dělohy v důsledku fixace oplodněného vajíčka v jeho sliznici..
 • Eroze, která existovala před počátkem nebo byla vytvořena pod vlivem změn v hormonálních hladinách. Během těhotenství může krvácet, což je někdy příznakem jejího zvětšení nebo rozvoje zánětlivého procesu v malé pánvi - v každém případě je nutné lékařské vyšetření, ale předpovědi úspěšného výsledku jsou skvělé. Přečtěte si více o erozi během těhotenství a plánování →
 • Poranění pochvy - například pohlavním stykem nebo vyšetřením na gynekologickém křesle.
 • Menstruační výtok v prvních měsících, spojený se zvykem těla: existují případy "červeného těhotenství", kdy v prvním trimestru, v obvyklých dnech cyklu, ženy pociťují špinění (nejčastěji se jedná o dědičnou vlastnost). Tento jev je vysvětlen zvláštním vyladěním těla, aby se snížilo množství hormonů produkovaných po oplodnění vajíčka, a ve vzácných případech, každé 4 týdny po početí, se hormonální pozadí mírně změní ze zvyku, ale to není norma, ale hrozba potratu.

Dělejte menstruaci s mimoděložním těhotenstvím: povaha výtoku

Ukázalo se tedy, že u mimoděložního těhotenství může menstruace pokračovat - přesněji řečeno výtok, který lze zaměnit za menstruaci.

Jak rozpoznat alarmující příznak? A co může způsobit takové krvácení? Každá žena by o tom měla vědět - nikdo není imunní proti výskytu patologie.

Existuje řada důvodů, proč se při mimoděložním těhotenství může objevit menstruace:

 • Samoodmítnutí vajíčka je nejúspěšnější možností pro rozvoj patologie, charakterizované slabým výtokem a tažením bolesti v dolní části břicha, které lze podat konečníku.
 • Implantace oplodněného vajíčka do cervikální části dělohy - tento segment orgánu je prostoupen velkým množstvím krevních cév, které jsou poškozeny při připojení vajíčka, což obvykle vyvolává hojné krvácení, což někdy samo o sobě představuje hrozbu pro život ženy a jednoduše nemůže zůstat bez povšimnutí..
 • Ruptura vejcovodu - takové krvácení při absenci včasné léčby je zaručeno na konci prvního trimestru nebo dříve, s mimoděložním těhotenstvím; patologie je doprovázena zvyšováním ostré bolesti a výtoku. Účet je v tuto chvíli již v provozu, žena potřebuje pohotovostní lékařskou pomoc.
 • Protahování a trhání tkání orgánu, který není určen k nosení dítěte - výtok v tomto případě lze snadno odlišit od běžné menstruace. Vyskytují se v netypických dobách, obvykle mají tmavě hnědou barvu a atypickou konzistenci..
 • Roztržení stěny vajíčka s jeho následným uvolněním je také docela úspěšným výsledkem patologie doprovázené tmavě hnědým výtokem a bolestmi v dolní části břicha. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, je v nemocničním prostředí nutná kyretáž.

Je důležité si pamatovat: ať už existují období s mimoděložním těhotenstvím nebo ne, žena potřebuje kontrolu a zásah odborníků.

Jaké jsou předpovědi, pokud menstruace neproběhne s mimoděložním těhotenstvím?

Absence atypického výboje ještě nezaručuje úspěšný průběh těhotenství. Krev na spodním prádle není zdaleka jediným a zcela nepovinným znakem nebezpečné patologie..

Je nemožné nezávisle určit nesprávné připojení vajíčka, proto ihned po odhalení zajímavé polohy pomocí testu musíte jít na konzultaci a zaregistrovat se.

V raných fázích mimoděložního těhotenství, kdy je léčba nejjednodušší a nejšetrnější, může podezřelé příznaky určit pouze odborník. Pokud je patologie zjištěna pozdě, někdy je její odstranění spojeno s odstraněním orgánu nebo části orgánu - místa implantace vajíčka.

Ať už existují období s mimoděložním těhotenstvím nebo ne - tento okamžik nemá vliv na jeho prognózu. Výtok s příměsí krve je jedním z nejpozoruhodnějších a vizuálních znaků, které umožňují rozpoznat patologii, ale jejich přítomnost nebo nepřítomnost nemění polohu - je nemožné nosit dítě mimo stěny dělohy.

V každém případě, při absenci chirurgického zákroku během prvního trimestru (maximálně po 11-12 týdnech), orgán praskne s masivním vnitřním krvácením a vysokou pravděpodobností smrti..

Situace, kdy dochází k menstruaci během mimoděložního těhotenství, jsou běžné. Toto není norma, ale alarmující signál, který vám umožní mít podezření, že něco není v pořádku, a včas se poradit s lékařem. Neodkládejte návštěvu odborníků, možná vyúčtování již proběhlo několik hodin.

Autor: Natalia Roy,
speciálně pro Mama66.ru

Jde menstruace s mimoděložním těhotenstvím?

Každá žena se těší na dva pruhy, které naznačují radostnou událost. Pozitivní test však bohužel není vždy zárukou šťastného doplňování rodiny. Existují chvíle, kdy může být druhý proužek známkou těhotenství mimo dělohu? Tomuto problému čelí téměř 5% žen. Je docela obtížné samostatně rozpoznat ektopickou patologii, protože její příznaky jsou velmi podobné přirozenému průběhu těhotenství. Například špinění, které je často pozorováno u žen v prvních týdnech zajímavé pozice. Budeme diskutovat o tomto příznaku mimoděložního těhotenství.

Co je to těhotenství mimo dělohu a může menstruace pokračovat s gynekologickou anomálií?

Těhotenství mimo dělohu je patologická komplikace charakterizovaná připojením oplodněného vajíčka mimo děložní dutinu.

V závislosti na umístění vajíčka se rozlišuje mimoděložní těhotenství:

 • trubka;
 • krční;
 • břišní;
 • ovariální.

Plný vývoj a porod dítěte je možný pouze v děložní dutině. V ostatních případech je výsledek těhotenství předem určen - je nemožné dítě vydržet a zachránit. Jinými slovy, při implantaci mimo dělohu ztratí žena dítě. To však není jediné nebezpečí. Gynekologická abnormalita může vést k ženské neplodnosti (neplodnosti) a v některých případech může těhotenství mimo dělohu ohrozit život ženy. S přihlédnutím ke všem nebezpečným následkům patologického procesu je důležité včas rozpoznat nebezpečí a přijmout opatření k jeho odstranění. To je pravděpodobně důvod, proč ženy zajímají, zda mohou existovat kritické dny s anomáliemi?

Od prvních dnů početí se v ženském těle začínají objevovat určité změny a především se to týká hormonálního pozadí. Během tohoto období se progesteron začíná aktivně produkovat, což je velmi důležité pro normální průběh těhotenství, takže nástup menstruace je nemožný. Na začátku těhotenství však ženy často pociťují krvácení z pochvy. Takové příznaky nelze nazvat měsíčně, ale mohou být známkou gynekologické patologie..

Hlavní příčinou krvácení během mimoděložního těhotenství je prasknutí tkání orgánu, ve kterém je oplodněné vajíčko fixováno.

Ale ne vždy špinění je známkou patologie. Ve většině případů mají ženy krev během implantačního období během těhotenství. Tento jev však nelze nazvat krvácením, protože množství těchto sekrecí je zanedbatelné, nazývají se také „mazanice“. Také tyto příznaky mohou během období implantace vajíčka chybět..

Může menstruace pokračovat mimoděložním těhotenstvím??

Mimoděložní nebo mimoděložní těhotenství (EMB) je nebezpečný patologický stav nejen pro ženský reprodukční systém, který může ohrozit neplodnost, ale i život obecně. Proto je nesmírně důležité diagnostikovat připojení mimoděložního embrya co nejdříve. Kdy přijde menstruace po mimoděložním těhotenství a mohou být během tohoto stavu?

Proč je taková patologie nebezpečná??

Mimoděložní těhotenství je chápáno jako patologický stav spojený s nesprávným připojením vajíčka a jeho dalším vývojem mimo děložní dutinu. Vzhledem k tomu, že jediným místem pro vývoj embrya je děložní dutina, výsledkem této patologie je smrt embrya. Kromě ztráty počatého plodu může VMB také způsobit takové patologické poruchy:

 • neplodnost;
 • vývoj zánětlivých procesů na pozadí roztržení nebo prasknutí vejcovodu;
 • zánět pobřišnice;
 • vnitřní krvácení;
 • fatální výsledek.

S ohledem na tato rizika by každá žena měla znát hlavní body patologie, které umožní včas reagovat na přítomnost porušení a chránit sebe a její reprodukční zdraví před smutnými následky.

Krvavý výtok - může to být menstruace?

Může menstruace pokračovat mimoděložním těhotenstvím? Je známo, že s nástupem těhotenství dochází v těle k hormonálním změnám, které vedou k zastavení ovulačních procesů a tedy i menstruačního cyklu. A dokonce i při mimoděložním těhotenství, bez ohledu na období, by menstruace neměla běžně běžet.

Existují tedy měsíční období s napadením námořnictvem nebo ne? Řekněme to: dokonce i při normálním fyziologickém těhotenství je menstruace možná během prvních několika týdnů. Pojďme tedy lépe pochopit, jaké mohou být příčiny výboje u IMD.

Příčiny falešné menstruace

„Falešná“ menstruace s mimoděložním připojením vajíčka není nic jiného než poškození tkáně v místě, kde došlo k patologickému zavedení embrya. Důvody pro výskyt falešné menstruace mohou být:

 1. Odmítnutí vajíčka. Někdy se stává, že tělo nezávisle přijme opatření k eliminaci nežádoucího a nebezpečného těhotenství a nedovolí, aby se embryo připojilo na „špatné“ místo. Toto je nejpříznivější výsledek námořní nemocnice. Menstruace v této situaci bude slabá s charakteristickou bolestí v podbřišku..
 2. Připevnění gestačního vajíčka v děložním čípku. Tato možnost vyvolává hojné a dlouhodobé špinění..
 3. Pokud během ektopické implantace embrya dojde k menstruaci, která se liší od obvyklé, ve výrazně tmavém odstínu a dojde ke krátkodobé bolesti v dolní části břicha, může to znamenat prasknutí stěny plodu. Aby se zabránilo nežádoucím následkům ve formě infekce, musí lékaři nutně vyčistit děložní dutinu od zbytků prasklého vajíčka.
 4. Nejnebezpečnější možností pro vývoj VMD je prasknutí vejcovodu. V tomto případě dojde k velmi silnému krvácení do peritoneální dutiny, což představuje nebezpečí pro zdraví a život ženy. V případě, že tmavá skořicová skvrna bude intenzivnější a bude doprovázena neustále se zvyšující bolestí v podbřišku, je nutné co nejdříve konzultovat odborníka, který poskytne včasnou lékařskou péči a vyhne se hrozným následkům.

Je možné samodiagnostikovat VMB?

U každé ženy je menstruační cyklus jiný. Při pravidelném krvácení by jakékoli změny v načasování nástupu, trvání a hojnosti výtoku měly upozornit nastávající matku a pobídnout ji do nemocnice.

Pokud menstruace šla dříve nebo později než obvykle, pak jsou změny zcela neviditelné a otázka těhotenství nemusí být vůbec nastolena.

Zároveň však embryo nadále roste a po 6-8 týdnech dosáhne takové velikosti, že začne ženě dodávat bolestivé pocity. Ve stejné fázi je možný neobvyklý výtok a dokonce silné krvácení. Tyto příznaky jsou jasným důvodem pro návštěvu lékaře..

Mohou také nastat situace, kdy menstruace po početí nepřišla, ale ani při vyšetření gynekolog nevidí vajíčko. Poté lékař předepíše ultrazvukové vyšetření k určení místa implantace embrya.

Testy pro těhotné ženy: jak identifikovat patologii?

Pokud tedy žena ví, že početí rozhodně proběhlo a první test po zpoždění neukáže 2. proužky a po několika týdnech byl výsledek již pozitivní, pak můžeme hovořit o patologickém připevnění gestačního vajíčka. Tyto příznaky by rozhodně měly být alarmující..

Vliv IMP na reprodukční funkci ženy

Zjistili jsme otázku menstruace po nástupu napadení námořnictvem, nyní se pokusíme zjistit, jak může ovlivnit práci reprodukčního systému u ženy?

Téměř každá žena sní o tom, že se stane matkou. A zachování reprodukční funkce závisí na tom, kdy je diagnostikována IMD. Přítomnost takové patologie často vede k odstranění jedné z vejcovodů. Ale za přítomnosti druhé plně funkční trubice jsou šance na další přirozené početí téměř stejné jako v případě 2 vejcovodů.

Horší situace je, když dojde k druhému mimoděložnímu těhotenství - pouze riziko rozvoje neplodnosti je velmi vysoké. A to nemluvě o hormonální nerovnováze, která může nastat při eliminaci nesprávně připojeného embrya..

Proto je nesmírně důležité sledovat vaše reprodukční zdraví a při nejmenší změně se obraťte na svého lékaře, nikoli na nejbližší fórum..

A na konci této publikace bych chtěl shrnout:

 1. Existují u námořnictva nějaké menstruace? Menstruace je možná nejen při mimoděložním početí, ale také při obvyklé fyziologické.
 2. Ženy by se měly více starat o povahu výtoku: pokud je tmavě hnědý, příliš hojný a dlouhodobý výtok, měli byste být ostražití a poradit se s lékařem.
 3. Pokud se objeví neobvyklé projevy menstruace, je velmi důležité co nejdříve se poradit s odborníkem. Včasná diagnostika a stanovení patologického připevnění embrya zachrání zdraví a někdy i život ženy.

Co si o tom myslíš? Možná někdo, koho znáte, již narazil na podobný problém? Sdílejte s námi a našimi čtenáři zajímavé informace, které mohou být pro někoho velmi užitečné. Zpětnou vazbu a komentáře nechte na konci publikace.

Jde menstruace s mimoděložním těhotenstvím?

Bohužel pro mnohé nejsou dva pruhy v testu vždy považovány za „normální“ početí dítěte. Někdy jeden z pruhů naznačuje, že žena má mimoděložní těhotenství. Je poměrně obtížné tento jev identifikovat, protože příznaky takového stavu jsou podobné průběhu „zdravého“ pojetí. Jde menstruace s mimoděložním těhotenstvím?.

Nebezpečí „nesprávného“ pojetí

Mimoděložní těhotenství je patologická porucha normálního a zdravého početí, při které se embryo fixuje nikoli na sliznici dělohy, ale ve vejcovodech, vaječnících, pobřišnici nebo vejcovodech pohlavních orgánů. Tento průběh těhotenství samozřejmě způsobuje mnoho zdravotních problémů..

Nejzávažnější jsou:

 • úplná sterilita;
 • zánět pobřišnice;
 • vývoj vnitřního krvácení;
 • vývoj zánětu v reprodukčním systému;
 • smrt v případě předčasné pomoci.

Znát všechny negativní aspekty průběhu těhotenství mimo stěny dělohy, každá žena by měla vědět, jak takové pojetí pokračuje a jaké příznaky jsou charakterizovány. Abyste správně identifikovali stav, měli byste zjistit, zda lze krvácení vždy pozorovat u mimoděložního těhotenství, zda v tomto případě přichází menstruace.

Příčiny patologie

Chcete-li včas identifikovat nesprávné umístění vajíčka, musíte znát důvody, proč v těle dochází k „selhání“.

Tyto zahrnují:

 1. Infekční onemocnění, která mohou ovlivnit trubice dělohy, přívěsků, vaječníků a dalších ženských pohlavních orgánů. Způsobují bariéry oplodněného vajíčka, v důsledku čehož se musí fixovat na stěnách reprodukčních orgánů.
 2. Nesprávná struktura pohlavních orgánů, která je vrozená. Taková patologie může způsobit nesprávné umístění trubiček dělohy, v důsledku čehož vajíčko nemůže proniknout do své dutiny..
 3. Operace nebo operace prováděné na ženském reprodukčním systému: potrat, odstranění cyst, vakuová aspirace.
 4. Narušení hormonálních hladin.
 5. Některé typy antikoncepce, například nitroděložní tělísko.
 6. Adheze vejcovodů.
 7. Dlouhodobé užívání léků na bázi hormonů, které žena užívala k léčbě neplodnosti.
 8. Výrůstky vaječníků, které brání postupu oplodněného vajíčka.

Jak identifikovat mimoděložní těhotenství. Prvních několik dní po nástupu početí nebude možné identifikovat příznaky tohoto stavu. Žena by však měla vždy sledovat svůj stav, aby měla čas na včasná opatření..

Znamení

Jak identifikovat mimoděložní těhotenství. Známky, které se objevují při nesprávné implantaci vajíčka, lze detekovat téměř okamžitě, protože jak vajíčko roste, bude se zvětšovat a bude stále více patrné.

Tyto zahrnují:

 • tahové bolesti, lokalizované v dolní části břicha;
 • nepohodlí dolní části zad;
 • pocity bolesti jsou stále bodavější a ostřejší;
 • známky intoxikace;
 • závrať;
 • vzhled výboje typu tmavých skvrn;
 • zvýšená srdeční frekvence a mdloby u zvláště citlivých žen;
 • krvácení po intimitě;
 • nízký tlak.

Naštěstí si většina žen všimne nepříjemných příznaků včas a okamžitě navštíví lékaře, což má příznivé důsledky pro jejich zdraví..

Může začít menstruace

Jaký výtok během mimoděložního těhotenství.

Kvůli nesprávnému početí nedochází k menstruaci, ale dochází k tmavému výtoku, který lze snadno zaměnit s měsíčním krvácením.

Někdy jsou skutečně podobné začátku cyklu, ale nejčastěji je jejich počet mnohem menší, což naznačuje, že se u ženy objevují problémy se zdravím reprodukčních orgánů..

Jak můžete nezávisle rozpoznat takový příznak, abyste měli čas včas jednat.

Dnes je známo několik důvodů, proč menstruace začíná během mimoděložního početí..

Vyjmenujme je:

 1. Spontánní odmítnutí embrya. Toto je nejbezpečnější varianta průběhu patologie, která může pokračovat s řídkým hnědým výbojem a bolestmi v dolní části břicha. Někdy lze v konečníku pozorovat nepříjemné pocity, které způsobují ostré nepohodlí.
 2. Implantace vajíčka na děložním čípku. Protože je tento orgán prostoupen mnoha cévami, zakotvení embrya na jeho základně způsobí silné krvácení, které v konzistenci nebude podobné menstruačnímu cyklu. Zpravidla k menstruaci dochází s uvolněním malých krevních sraženin. Jsou také tmavší ve srovnání s cervikálním krvácením..
 3. Prasknutí nebo poškození vejcovodů. K tomuto jevu může dojít již po 7 týdnech vývoje embrya. Ruptura je doprovázena silnou bolestí a výtokem, které nelze srovnávat s nástupem menstruace. Pokud dojde k prasknutí, žena potřebuje okamžitou pomoc, jinak dojde k smrti za několik hodin.
 4. Roztržení nebo roztažení orgánů, které nejsou určeny pro vývoj dítěte. V tomto případě je obtížné odlišit bolest od nástupu menstruačního cyklu. Mají tmavou barvu, podobnou hnědé, nepravidelnou konzistenci a různé načasování nástupu. V tuto chvíli stojí za to okamžitě konzultovat s lékařem, který ve stacionárních podmínkách provede kyretáž.

Mohou existovat období s mimoděložním těhotenstvím? Alokace, i když podobné měsíčnímu odmítnutí epiteliální vrstvy, ale povaha jejich původu je odlišná. Tento stav nutně vyžaduje lékařský dohled, aby se zabránilo nepříjemným následkům na zdraví žen..

Prognózy

Jak jsme zjistili, během menstruace nemůže dojít k mimoděložnímu těhotenství. Absenci podivného výtoku však nelze nazvat znamením, že těhotenství probíhá bezpečně. Vzhled stop krve na spodním prádle se někdy nepovažuje za nebezpečí nebo za známku vývoje závažné patologie.

Samotnou nesprávnou fixaci vajíčka nebude možné identifikovat, proto po zjištění pozitivního výsledku testu byste měli okamžitě jít k lékaři a zaregistrovat se - to je jediný způsob, jak si patologii včas všimnout a přijmout vhodná opatření k jejímu odstranění..

Při registraci lékař provede ultrazvukové vyšetření, které pomůže identifikovat polohu embrya, vyhodnotit gestační věk a také se ujistit o jeho normálním a úplném vývoji.

Není těžké určit vývoj krvácení a odlišit ho od začátku menstruace, protože bude mít jinou konzistenci, neobjeví se včas a přinese také mnohem negativnější příznaky než menstruační cyklus.

Pokud zjistíte nepříjemné bolesti a jiné příznaky mimoděložního těhotenství, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, abyste předešli zdravotním problémům. Typicky, během prvního trimestru, vejcovod praskne tam, kde je připojeno embryo. To způsobí silné krvácení, které je často viníkem smrti ženy. Tuto situaci již bohužel nelze napravit, proto byste se měli postarat o své zdraví, abyste mohli příště bezpečně otěhotnět a mít dítě. Naučte se, jak otěhotnět pomocí odkazu.

Proč se zpožděním menstruace táhne žaludekZpoždění menstruace táhne dolní část břicha - proč se to děje a co to znamená? Měl by ses bát? Možná ano, pokud menstruace nezačala několik dní, ale těhotenství je možné.