Co znamená 3denní zpoždění v menstruaci: možné důvody

Menstruační cyklus ženy v reprodukčním věku trvá od 21 do 35 dnů. Obvykle je to pravidelné a každá žena má jiný směr. Jeho frekvence závisí na fyziologických charakteristikách těla a porušení naznačuje přítomnost zánětlivého procesu, početí nebo jiných změn, ke kterým došlo. Aby žena pochopila, jaké léčebné a diagnostické taktiky zvolit, potřebuje vědět o možných příčinách a příznacích, které je doprovázejí..

 • 1 Důvody
  • 1.1 Fyziologické
   • 1.1.1 Těhotenství
   • 1.1.2 Hormonální změny během puberty a během menopauzy
   • 1.1.3 Jiné důvody
  • 1.2 Patologické
 • 2 Příznaky

Menstruační cyklus je regulován mnoha biochemickými procesy. Existuje mnoho důvodů, které mohou vyvolat zpoždění menstruace o tři dny. Je důležité, aby se žena naučila ovládat situaci a častěji poslouchala své tělo. K tomu vám pomůže vedení menstruačního kalendáře s poznámkami o prvním dni a délce menstruace..

Všechny důvody pro zpoždění menstruace lze obvykle rozdělit do dvou skupin:

 • fyziologický;
 • patologické.

Hlavní fyziologické příčiny zpoždění jsou

Hlavní fyziologickou příčinou je těhotenství. Když dojde ke zpoždění, první věcí, kterou by žena měla udělat, je potvrdit nebo vyloučit tuto možnost..

Většina pokynů pro expresní testy k určení těhotenství naznačuje, že je lepší diagnostikovat ji od prvního dne zpoždění. Třetí den je koncentrace hormonu hCG v moči již dostatečná, aby spolehlivě prokázala, že došlo k oplodnění. I slabý pruh naznačuje těhotenství..

Doporučuje se provést 3-4 testy, protože mohou být nekvalitní, což povede k nespolehlivému výsledku.

Pokud je těhotenství potvrzeno a požadováno, pak o měsíc později musíte požádat o registraci lékaře, pokud je tento stav nežádoucí, pak byste neměli váhat jít do nemocnice: množství lékařského zásahu během potratu přímo závisí na délce těhotenství. Pokud je test negativní, je nutná diagnostika a monitorování, aby se zjistila příčina zpoždění.

Výsledky testu podle dne menstruačního cyklu

Zpoždění v dospívání během puberty jsou obvykle normální, protože se menstruační cyklus ještě nestabilizoval. Patologické stavy zahrnují zpoždění, které trvá více než dva roky po nástupu menstruace. Při absenci údajů o patologii na základě výsledků vyšetření stojí za to mluvit o dědičnosti stavu.

Všechny patologické a fyziologické důvody zpoždění během puberty se neliší od důvodů v dospělosti a reprodukčním věku. Při absenci sexuální aktivity se některé infekční a sexuálně přenosné nemoci přenášejí prostředky domácnosti, a proto by měly být také vyloučeny.

Během menopauzy jsou potlačeny reprodukční funkce, takže menstruace je nepravidelná. Žlázové tkáně se znovu rodí do pojivových tkání, převažuje tuková tkáň. Pod vlivem hormonů se často vyvíjejí patologické formace, cysty a nádory. Aby se zabránilo patologii, je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

Třídenní zpoždění menstruace je podmíněně normální, příčinou jsou často fyziologické podmínky, které se v těle vyskytly, a některé okolnosti, se kterými se žena v daném kalendářním období setkala. Mezi hlavní patří:

 • změna klimatu, zejména při cestování na dlouhé vzdálenosti;
 • harmonogram noční práce;
 • změna rytmu života;
 • užívání léků;
 • půst nebo systematické přejídání;
 • prudký úbytek hmotnosti nebo nekontrolovaný přírůstek hmotnosti;
 • hormonální nerovnováha;
 • chronický stres, psycho-emoční stres;
 • přepracování;
 • nemoci urogenitálního systému;
 • nachlazení a jiná zánětlivá onemocnění.

Téměř každá situace v životě ženy může vést ke zpoždění menstruace o 3 dny. Druhý den byste měli věnovat zvláštní pozornost přítomnosti doprovodných příznaků. Týden se považuje za kritické období, 10. den by se žena měla rozhodně poradit s lékařem, a pokud se objeví doprovodné příznaky, je lepší to udělat ihned po jejich výskytu.

U žen v reprodukčním věku, které jsou sexuálně aktivní, jsou často příčinou pohlavně přenosné choroby, ale vzhledem k tomu, že infekční patogeny mají inkubační dobu, patologické příznaky se nevyvíjejí okamžitě. Po vyloučení těhotenství je nutné podstoupit studii k identifikaci pohlavně přenosných chorob.

Patologické důvody mohou být:

 1. 1. Nemoci reprodukčního a endokrinního systému. Jednou z hlavních příčin nepravidelností menstruace je hormonální nerovnováha. Hormony produkují nejen orgány ženského reprodukčního systému, ale také štítná žláza, nadledviny, hypofýza a další. Podílejí se také na tvorbě fyziologického menstruačního cyklu. Nemoci těchto orgánů mohou vést ke zpoždění.
 2. 2. Patologie vaječníků. Ze všech onemocnění oblasti ženských genitálií je nejčastější patologie vaječníků. Během období dozrávání vajíček se v místě žlutého tělíska a nepřerušeného folikulu vyvíjí funkční cysta. Po insolvenci ovulace se cysta naplní endogenní tekutinou a ve většině případů má sklon k samovolnému rozpuštění.
 3. 3. Onkologická onemocnění. Často jsou v počátečních fázích asymptomatické, proto s pravidelným zpožděním 2 dny a více musí žena podstoupit úplné vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů a břišní dutiny.
 4. 4. Intoxikace. Otrava drogami, alkoholem a nadměrné kouření mohou vyvolat krátkodobé zpoždění. Proto žena potřebuje udržovat zdravý životní styl, jíst správně a racionálně, provádět povinné minimum fyzických cvičení a vzdát se špatných návyků..

Zpoždění často nastává bez dalších příznaků, ale může se vyvinout živý klinický obraz. Závisí to na příčině a závažnosti patologického procesu, pokud je základem porušení.

Obecné projevy, které obvykle doprovázejí premenstruační syndrom, těhotenství nebo první den menstruace, lze považovat za podmíněnou normu. Pokud bolí dolní část zad, znamená to bezprostřední nástup menstruace, ale pokud táhne dolní část břicha, je to příznak mnoha stavů. Silná a intenzivní bolest se označuje jako stav nouze, při jehož léčbě je nutná konzultace s lékařem.

Pokud táhne dolní část břicha, bolí dolní část zad a z pochvy se objeví bílý výtok slizniční konzistence, je třeba předpokládat předmenstruační syndrom. Leucorrhoea je zkapalněná sliznice z děložního čípku. Vaše menstruace by měla začít do dvou dnů..

Následující příznaky naznačují přítomnost patologie:

 • hnědý a hnisavý výtok;
 • vysoká teplota;
 • pulzující a nesnesitelná bolest v podbřišku;
 • slabost a zimnice;
 • náhlé krvácení.

Pokud máte patologické příznaky, měli byste okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc. V případě vzniku mimořádné události určuje načasování zahájení terapeutických opatření příznivý výsledek.

Někdy se klinický obraz patologického procesu objeví nějakou dobu po provedení pozitivního testu. Příčinou může být mimoděložní těhotenství nebo odtržení placenty v důsledku spontánního potratu. Je nutná hospitalizace ve specializované nemocnici.

Důvody pro zpoždění menstruace o 2-3 dny: nepatologické faktory a důvody pro návštěvu lékaře

Mnoho žen zná délku svého menstruačního cyklu a dokáže zjistit, kdy by měla menstruace začít několik dní před objevením prvních známek jejich přístupu. V tomto ohledu pro pozorného zástupce spravedlivého pohlaví nebude zpoždění 2 dny bez povšimnutí. Jaký je důvod odchylek od normálního cyklu? Co musíme udělat?

Důvody pro oddálení menstruace o 2 - 3 dny

Gynekologové jsou toho názoru, že 3denní zpoždění menstruace není vážným důvodem k obavám. Existuje mnoho nepatologických důvodů, proč menstruace nepřicházejí včas. Změny v cyklu však nelze ignorovat. Pokud třetí den není menstruace, je nutné analyzovat předchozí události a doprovodné příznaky. Některé příznaky mohou naznačovat vývoj patologie..

Nepatologické faktory

Nejběžnější příčinou opožděných období o dva nebo více dní je těhotenství. Pokud má žena uprostřed cyklu nechráněný sex, je třeba provést test. Bude to nejvíce informativní po 7denním zpoždění. Mezi další nepatologické faktory patří:

 • Stres. Silné vzrušení vede k narušení některých vnitřních procesů. Zpoždění menstruace o 2 dny nastává v důsledku reakce mozku na stav úzkosti.
 • Fyzický stres. Pokud žena začala sportovat nebo tvrdě pracovala v předvečer menstruace, mozek to vnímá jako hrozbu pro reprodukční proces. Vysílá signál do těla, že je nutné pozastavit funkce spojené s oplodněním..
 • Změna klimatu nebo režimu dne. Změny prostředí nebo rutiny jsou tělem vnímány jako stresující situace. K obnovení cyklu je zapotřebí adaptační období..
 • Nástup menstruačního cyklu nebo přístup k menopauze. U dívek mladších 17 let může být menstruační cyklus nepravidelný, protože k hormonálním posunům dochází v průběhu 2 let. Nepravidelnost menstruace u žen po 45 letech je také vysvětlena hormonálními změnami. Před nástupem menopauzy klesá produkce ženských pohlavních hormonů, takže dochází ke změnám v trvání měsíčního cyklu.
 • Změna hmotnosti. Uvolňování hormonů do těla je korigováno podkožním tukem. Při prudké změně množství tukové vrstvy je narušen mechanismus hormonální regulace, dochází ke zpoždění 2 nebo více dní.
 • Užívání léků. Měsíční cyklus se mění při dlouhodobém užívání hormonů, antidepresiv, léků na tuberkulózu, diuretik, anabolických steroidů. Tyto léky jsou schopné ovlivnit koncentraci hormonů a mozkovou aktivitu..
 • Nedávné nachlazení, očkování. K potlačení infekce tělo aktivně využívá imunitní systém. Reakce imunity mohou vyvolat změnu hormonálních hladin a způsobit zpoždění.
 • Špatná výživa. Normální fungování reprodukčního systému závisí na mnoha vitamíny a minerály. Nedostatek základních živin v důsledku nesprávné výživy může vést k menstruačním nepravidelnostem.

Patologické procesy

Následující patologie způsobují zpoždění menstruace:

 • Hormonální porucha. Hormonální pozadí je narušeno v důsledku různých faktorů: gynekologická onemocnění, infekční onemocnění, zranění, chirurgické operace. Někdy se tělo nedokáže vyrovnat s problémy, které se objevily samy. Hormonální nerovnováha vede k úplné absenci menstruace, opožděné menstruaci o 3 a více dní, neplodnosti.
 • Zánět dělohy. Endometritida je nebezpečná nejen pro menstruační nepravidelnosti. Toto onemocnění vede k vážným problémům s oplodněním a porodem dítěte..
 • Předchozí potrat, potrat. Nepřirozené ukončení těhotenství způsobuje narušení menstruačního cyklu. Tyto projevy jsou pozorovány během několika cyklů..
 • Mimoděložní těhotenství. Tento patologický stav je také doprovázen neobvyklými pocity a výtoky..
 • Formace v reprodukčních orgánech. Zpoždění je způsobeno cystou, myomem, fibroidy, bez ohledu na umístění a velikost nádoru. Důvodem absence menstruace je často polycystický vaječník.
 • Infekční onemocnění pohlavních orgánů. Nemoci jsou vždy doprovázeny dalšími příznaky.
 • Endokrinní poruchy. Protože endokrinní systém reguluje produkci všech hormonů, narušení jeho práce ovlivňuje všechny procesy spojené s hormonálními hladinami.
 • Chronická onemocnění nesouvisející s reprodukčními orgány.

Příznaky nástupu těhotenství se zpožděním několika dní

Pokud se menstruace zpozdí o 2-3 dny, další příznaky naznačují nástup těhotenství:

 • hrudník je plný a bolí;
 • bradavky se stávají vzrušujícími;
 • nestabilní nálada;
 • rychlá únavnost;
 • změna chuťových preferencí;
 • mírné napětí v dolní části břicha;
 • časté nutkání močit;
 • bystrý čich.

Během těhotenství během několika týdnů se však doprovodné příznaky ne vždy objeví. Žena se o nástupu oplodnění dozví po testu nebo při pozorování změn bazální teploty. Během těhotenství zůstává na úrovni 37-37,3 stupňů.

Proč může být těhotenský test negativní?

Většina žen věří, že když dojde k těhotenství, měl by test kdykoli poprvé ukázat dva proužky. Tento názor je však mylný. Mechanismus účinku těhotenských testů je založen na skutečnosti, že po oplodnění se v těle ženy aktivně zpracovává určitý hormon, choriový gonadotropin. V malém stádiu těhotenství je jeho koncentrace v moči nízká, proto může být test s krátkým zpožděním negativní. Spolehlivějšího výsledku se dosáhne po 7-14 dnech absence menstruace. Další důvody negativního testu:

 • Nesprávný postup. Těhotenský hormon dosahuje nejvyšší koncentrace ráno. Pro potvrzení koncepce by mělo být testování provedeno v prvních hodinách po probuzení..
 • Vadný nebo prošlý výrobek.
 • Vývoj embrya mimo dělohu. U mimoděložního těhotenství hladina hCG stoupá pomalu. Po dvou až třech dnech nepřítomnosti bude test regulace vykazovat negativní výsledek. Provedení postupu za několik dní poskytne slabý druhý proužek.
 • Užívání hormonů nebo jiných silných látek. Některé chemické prvky potlačují hormonální aktivitu, takže koncentrace hCG v moči nebude stačit.

Kromě falešně negativního výsledku však těhotenské testy někdy dávají falešně pozitivní výsledek. K tomuto jevu dochází s vývojem nádorů nebo hormonálních poruch. Pokud se naměřené hodnoty neshodují s vnitřními vjemy a dalšími příznaky, měli byste se poradit s gynekologem.

Atypický výtok a další doprovodné příznaky s mírným zpožděním

Atypické příznaky by měly vyvolávat obavy. Alarmující příznaky a možné patologické stavy jsou popsány v tabulce..

PodepsatPovaha projevůMožné patologie
PřiděleníŠtíhlá hnědá
 • mimoděložní těhotenství;
 • hormonální nerovnováha;
 • zánětlivé procesy urogenitálního systému;
 • onkologie děložního čípku;
 • endometritida a endometrióza.
Bílá s nepříjemným nebo neobvyklým zápachem
 • drozd;
 • infekční choroby.
Žlutá s vůní nebo bez zápachu
 • pohlavně přenosná infekce;
 • hormonální nerovnováha.
CítitBolesti dolní části břicha
 • mimoděložní těhotenství;
 • endometritida;
 • adnexitida.
Nepohodlí dolní části zad
 • zánětlivé procesy pohlavních orgánů;
 • ukotvení embrya mimo dělohu.
Tělesná teplotaZvýšené
 • akutní zánět urogenitálního systému
Pod normální
 • vnitřní krvácení;
 • komplikace těhotenství.
Arteriální tlakVysoký
 • endokrinní onemocnění;
 • kardiovaskulární patologie;
 • různá chronická onemocnění.
Nízký

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění 2 - 3 dny?

Pokud je zpoždění menstruace zanedbatelné a nic vás neobtěžuje, musíte počkat několik dní. Pokud menstruace nepřijde, musíte si udělat těhotenský test. Pokud je výsledek negativní a zpoždění je více než 5-7 dní, měli byste se poradit s lékařem. Specialista vám pomůže pochopit příčiny menstruačního selhání a v případě potřeby předepíše léčbu.

V případě, že nepřítomnost menstruace je doprovázena neobvyklým výtokem, bolestí nebo jinými neobvyklými příznaky, musíte jít ke gynekologovi, bez ohledu na délku zpoždění. Úzkost by měla být také způsobena intenzivním krvácením, které se objevilo po několika dnech zpoždění a je doprovázeno bolestí v podbřišku.

K intenzivnímu krvácení dochází v důsledku potratu nebo mimoděložního těhotenství. V takových případech je nutná urgentní pomoc gynekologa, protože vzniklé komplikace vedou k neplodnosti..

Zpoždění menstruace 3 dny: stojí za to panikařit?

I nepatrné zpoždění menstruace může způsobit paniku a řadu úzkostí a obav. Pokud je žena sexuálně aktivní, vyvstává otázka těhotenství, i když je pár pečlivě chráněn. Ale zpoždění 3 a více dní nemusí vždy znamenat určité problémy..

Zpožděná menstruace nastává z různých důvodů.

Je to normou?

Typický menstruační cyklus je 28 dní. Pokud po 35 dnech kritické dny nepřijdou, lze toto období již připsat zpoždění. Ženský cyklus je však poměrně „křehký“ jev a nemusí být vždy předvídatelný. Existuje dokonce určitá norma „zpoždění“, ve které není třeba se obávat.

Normální zpoždění je tedy od 2 do 7 dnů. Ne každá dívka se může pochlubit pravidelným cyklem, který se opakuje každý měsíc, den co den. Časový plán je velmi často „plovoucí“, každý měsíc se posune o 2-3 dny.

Pokud je zpoždění delší než týden, musíte si dělat starosti. Prvním krokem je provést těhotenský test, a pokud je negativní, navštivte svého gynekologa a informujte ho o všech podezřeních.

Za normálních okolností se cyklus může posunout o 2-3 dny.

Problém s těhotenstvím

Mohlo by takové malé zpoždění hovořit o těhotenství? Někdy ano. Po oplodnění v těle ženy je obsah chorionického gonadotropinu - hormonu, který je produkován placentou během několika dní po vytvoření vajíčka.

Těhotenství je obvykle doprovázeno dalšími příznaky:

 • zvětšení prsou;
 • bradavky jsou citlivější a bolestivější;
 • změny bazální teploty;
 • dochází k apatii;
 • ospalost se zvyšuje;
 • existuje neustálá migréna;
 • známé potraviny způsobují nevolnost a znechucení.

Slepě důvěřovat těhotenskému testu poprvé nestojí za to. Reaguje přesně na hladinu hCG v moči a v době zákroku nemusí hormon dosáhnout požadované úrovně, která je pro test nezbytná. Může dojít k nepříjemnějšímu jevu: u mimoděložního těhotenství roste hladina hCG dvakrát pomaleji než u normálního a test to nemusí jednoduše rozpoznat.

Pokud je test negativní a po dalších 3–4 dnech menstruace nenastala, je lepší postup opakovat. Pokud je druhý proužek velmi slabý, ale přesto viditelný, jedná se o zjevný příznak mimoděložního těhotenství a naléhavou potřebu poradit se s gynekologem.

Někdy zpoždění naznačuje těhotenství, které skončilo potratem v nejbližší možné době, kdy žena ještě neměla čas cítit další příznaky. Poté menstruace stále začíná, ale prochází hojněji než obvykle..

Těhotenský test není vždy přesný

Další možné důvody zpoždění

Nejen těhotenství může „snížit“ načasování menstruačního cyklu. Citlivé ženské tělo reaguje na celou řadu faktorů, mezi které patří obvyklé fyziologické faktory:

 • choroba;
 • stres;
 • klimatická změna;
 • podchlazení;
 • duševní stres;
 • prudká změna hmotnosti;
 • užívání hormonálních léků;
 • některé léky;
 • chirurgické zákroky;
 • vážná fyzická aktivita.

Jakékoli onemocnění může vyvolat zpoždění - od běžného nachlazení až po zhoršení chronického onemocnění. To, stejně jako nervový nebo fyzický stres, je pro tělo vážným stresem, který často reaguje na potíže se zpožděním..

Diety jsou také nebezpečné. Příliš prudký pokles hmotnosti (méně často - přírůstek) negativně ovlivňuje práci vaječníků. Pokud váha zůstane po dlouhou dobu pod normálem, může se menstruace nejen oddálit, ale také úplně zmizet.

Důvody uvedené výše jsou relativně neškodné. Někdy však i nepatrné zpoždění může naznačovat vážné problémy:

 • poruchy zrání folikulů;
 • problémy v endokrinním systému;
 • předčasná menopauza;
 • různé gynekologické nemoci;
 • anovulace (porucha reprodukčního systému).

Rostoucí příznaky PMS (výkyvy nálady, nepohodlí v dolní části břicha, poruchy stolice), po kterých nedochází k menstruaci, by měly způsobovat zvláštní úzkost. Všechny tyto příznaky jsou důvodem k vyšetření gynekologem..

Proč dochází ke zpoždění menstruace o 3 dny?

Zpoždění menstruace o 3 a více dní samo o sobě lze považovat za závažnou menstruační nepravidelnost a důležitý důvod pro kontaktování gynekologa.

Pokud dojde ke zpoždění spolu s takovými bolestivými stavy, jako je nevolnost, nepohodlí v dolní části břicha, závratě, je třeba co nejdříve naplánovat schůzku s lékařem..

Těhotenství jako hlavní příčina

První věc, na kterou žena v plodném věku myslí v případě opožděné menstruace, je těhotenství. Některé ženy se navíc velmi bojí otěhotnění, zatímco jiné se naopak těší na nástup tohoto úžasného stavu a následný vzhled dítěte. Určité jasnosti v odpovědi na otázku, zda jste těhotná, lze dosáhnout absolvováním známého těhotenského testu třikrát..

I když však byly všechny 3 výsledky testů negativní, neznamená to, že nedošlo k těhotenství. Abyste se zcela ujistili, že chybí, měli byste být testováni na hormon hCG. Doporučení pro takovou analýzu vám poskytne váš lékař..

Pokud jsou jednorázové těhotenské testy negativní a výsledek testu hCG poskytl jiný výsledek, může to znamenat přítomnost mimoděložního těhotenství. Není žádným tajemstvím, že mimoděložní těhotenství je pro každou ženu život ohrožující stav. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost všem alarmujícím příznakům..

Selhání menstruačního cyklu: příčiny

V některých případech nemusí zpožděná doba kratší než tři dny znamenat zdravotní problém. Stojí za to začít se vážně obávat zpoždění o 3 dny, pouze pokud je doprovázeno dalšími bolestivými příznaky..

Možné příčiny menstruačních nepravidelností, když menstruace nepřijde třetí den, jsou:

 1. Stres. Silný stres často vede ke zpoždění menstruačního cyklu. Kromě toho může prodloužená deprese a neustálé změny nálady také oddálit menstruaci. Aby se cyklus vrátil do normálu, často stačí k dosažení emoční rovnováhy. Pokud je obtížné dosáhnout tohoto cíle vlastním úsilím, neměli byste se stydět hledat radu od psychologa nebo dokonce psychoterapeuta..
 2. Klimatické změny. Cestování do teritoria, jejichž klima se výrazně liší od trvalého prostředí ženy, může také vést ke zpoždění menstruace. Důvodem těchto důsledků mohou být prudké změny vlhkosti nebo atmosférického tlaku..
 3. Těžká fyzická aktivita může také vést ke zpoždění o 3 dny. Abyste se vyhnuli přerušení cyklu souvisejícího s přetěžováním, měli byste vyvážit svůj každodenní režim, vyhnout se plánování příliš tvrdé práce a věnovat dostatek času relaxačním aktivitám a koníčkům. Abychom se vyhnuli přepracování, může nám pomoci dodržovat zavedenou denní rutinu, schopnost říci „ne“, když požadavky a očekávání lidí kolem nich významně překračují dostupné fyzické a emoční schopnosti.
 4. Konstantní inteligentní zatížení také často vede ke zpožděním cyklu. K dosažení nástupu menstruace stačí „vyložit“ mozek. Toho lze dosáhnout důvěrným rozhovorem s blízkými přáteli, konzultací s psychologem, čtením jakékoli literatury s lehkým obsahem nebo posloucháním vaší oblíbené hudby..

Kdy by zpoždění mělo být spojeno s gynekologickými chorobami?

Někdy i to nejmenší zpoždění v menstruačním cyklu může být jedním z příznaků poměrně závažných gynekologických onemocnění..

Pokud je zpoždění doprovázeno příznaky, jako je bolest v podbřišku, krvavý nebo hnědý vaginální výtok, svědění v oblasti stydkých pysků, bolest při sexu nebo močení, stojí za to se obávat o své zdraví.

Tyto a některé další příznaky, v kombinaci s třídenním zpožděním cyklu, mohou naznačovat jak zánětlivá onemocnění ženských orgánů, tak nástup infekce..

Bez ohledu na povahu gynekologického onemocnění si však v každém případě zaslouží včasnou a kvalifikovanou léčbu..

Nejběžnější gynekologická onemocnění doprovázená zpožděním cyklu:

 1. Vaginitida. Jedná se o zánětlivé onemocnění vaginálních stěn, projevující se silnou, „řeznou“ bolestí v podbřišku a v bederní oblasti. Toto onemocnění může vést k pálení a svědění ve vnější genitální oblasti ženy..
 2. Adnexitida. Jedná se o zánět jednoho nebo obou vaječníků, vejcovody k nim přiléhající. V počátečním stadiu onemocnění se zánět vaječníků může projevit pouze mírnou bolestí v podbřišku. Zanedbané zánětlivé procesy však často vedou k závažnějším gynekologickým onemocněním. Například tento zánět vaječníků může vést k neplodnosti..
 3. Endometritida. Jedná se o zánětlivý stav sliznice dělohy (endometria). Toto onemocnění může být doprovázeno zpožděním menstruace po dobu 3 nebo více dnů a prodlouženým krvácením po několik dní, během akutního stadia bolí žaludek.

Zde jsme uvažovali pouze o zánětlivých onemocněních ženských pohlavních orgánů, což může vést ke třídennímu zpoždění. Takové zpoždění však může být způsobeno také infekčními chorobami nebo přítomností benigních (nebo dokonce maligních novotvarů) ve vaječníkové nebo děložní dutině..

Další nemoci vedoucí ke zpoždění cyklu

 1. Nemoci ledvin a močových cest. Stav močového měchýře nebo ledvin může také ovlivnit menstruační cyklus. Například zánětlivá onemocnění urogenitálního systému, jako je pyelonefritida nebo cystitida, často vedou k významnému zpoždění cyklu..
 2. Nemoci střev. Onemocnění střev mohou také vést ke zpoždění menstruace. Obzvláště častá onemocnění trávicího traktu doprovázená menstruačními nepravidelnostmi jsou: zánětlivé procesy střev, přítomnost kýly nebo srůsty, benigní nebo maligní nádory ve střevní dutině, akutní apendicitida.

Na základě všech výše uvedených skutečností můžeme dojít k závěru, že třídenní (nebo delší) zpoždění menstruačního cyklu může být způsobeno řadou důvodů: od stresu po rozvoj rakoviny.

Chcete-li přesně určit, co přesně vedlo k narušení cyklu v každém konkrétním případě, měli byste navštívit gynekologa. Je obzvláště důležité naplánovat návštěvu lékaře, pokud je zpoždění doprovázeno dalšími alarmujícími příznaky, které naznačují vývoj jakýchkoli nemocí..

Samotné zpoždění tři dny a více není důvodem k vážným obavám. Pokud je však zpoždění doprovázeno bolestmi dolní části zad nebo břicha, zvracením, nevolností, zácpou, průjmem, nadýmáním nebo horečkou, pravděpodobně nastanou vážnější zdravotní problémy. V takovém případě byste neměli váhat nebo se uchýlit k samoléčbě. Včasná návštěva lékaře může nakonec pomoci vyrovnat se s nemocí bez vzniku nebezpečných komplikací, za kratší dobu a za mnohem nižší náklady..

Co může vyvolat zpoždění menstruace o 2-3 dny

Menstruační cyklus zdravé ženy se vyznačuje určitou pravidelností. Jakékoli narušení fyzického nebo emočního stavu ženského těla ovlivňuje délku cyklu. Pokud dojde ke zpoždění menstruace po dobu 2-3 dnů, může to být známka obvyklého přepracování a příznak patologie.

Ve skutečnosti každá žena měla menstruaci alespoň jednou v životě se zpožděním, některé měly zpoždění dva dny, jiné týden a další čelí podobné anomálii každý měsíc. V každém konkrétním případě může pouze gynekolog zjistit důvod, proč to může být.

Pokud jsou dívčí období zpožděna ve věku 13-15 let, může to být normou pro pubertu, kdy se hormony stále tvoří, těhotenství není vždy důvodem zpoždění, takže dívky se nemusí stydět a očekávat od matky odsouzení. Pokud s matkou neexistuje důvěryhodný vztah, měly by dívky vědět, že v takovém případě musí kontaktovat gynekologa, který dostává schůzku na dětské klinice. Pouze lékař bude schopen určit přesnou příčinu a v případě potřeby předepsat léčbu.

Zvažme hlavní důvody, které mohou způsobit zpoždění kritických dnů.

Příčiny

Na první pohled je 2denní zpoždění nevýznamnou odchylkou od normy pro menstruační cyklus, ale jak ukazuje mnoho let výzkumu, v některých případech může být i tak krátká fluktuace známkou vážných patologií v těle. Existuje několik hlavních důvodů, proč lze kritické dny odložit:

 • fyziologické změny;
 • početí;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivé procesy;
 • důsledky potratu;
 • užívání léků na hormonální bázi;
 • infekce a nemoci v chronickém stadiu;
 • nezdravá strava, přísná strava;
 • silný stres a změny životních podmínek.

Zvažte, ve kterých případech je absence menstruace považována za normu, a také podrobněji prostudujeme nejpopulárnější důvody, kvůli kterým dochází ke zpoždění 2-3 dny a test je negativní.

Příznaky

I když zpoždění v menstruaci bylo jen 2–3 dny, můžeme již hovořit o porušení menstruačního cyklu. Chcete-li zjistit důvod změny trvání cyklu, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům. Pokud má žena jen zpoždění nepříjemných příznaků, pak odborník, který zjistí důvod absence menstruace, bude muset provést mnohem více dalších testů a vyšetření, aby vyloučil všechny možné příčiny tohoto jevu..

Fyziologie

2 dny zpoždění je naprosto přijatelné období absence menstruace, jehož příčinou mohou být fyziologické změny v těle. U dívek v pubertě velmi často dochází k nepravidelnému menstruačnímu cyklu v důsledku hormonálních změn v rostoucím těle. Pokud zpoždění není doprovázeno bolestí nebo jinými patologickými příznaky, neměli byste se s tím příliš starat. Cyklus by se měl normalizovat za rok a půl. Dojde-li k častému zpoždění 2-3 roky po první menstruaci, je to důvod k návštěvě gynekologa.

Další častou příčinou fyziologických zpoždění v menstruaci je menopauza. U žen po 45 letech může na pozadí poklesu hladin estrogenu dojít ke zpoždění o tři dny. Kromě prodloužení doby trvání cyklu může dojít ke snížení objemu menstruačního toku a ke snížení počtu kritických dnů. Existuje řada dalších příznaků, které signalizují vadnutí reprodukční funkce ženy:

 • periodický pocit tepla v horní části těla;
 • Nadměrné pocení;
 • časté výkyvy nálady;
 • bolest hlavy;
 • zvýšený krevní tlak.

Během puberty a menopauzy byste se neměli příliš starat o nepřítomnost menstruace, zvláště pokud je test negativní, protože takové fluktuace cyklu jsou normou a nepatří k patologickým příznakům tohoto období.

Těhotenství

Když dojde ke zpoždění, nejčastěji mají ženy tendenci spojovat tento příznak s nástupem těhotenství. Ale stojí za to hovořit o možné koncepci, pouze pokud neexistuje měsíční období po dobu delší než 12-14 dnů, ačkoli je také nemožné vyloučit těhotenství u sexuálně aktivní ženy, a to i se zpožděním 2-3 dny. Následující příznaky mohou navíc signalizovat těhotenství:

 • nadměrná únava;
 • změněný čich a chuť;
 • silná citlivost a otok prsou;
 • zvýšení množství vaginálního výtoku;
 • nepohodlí v dolní části břicha;
 • časté nutkání močit;
 • emocionální skoky.

Někdy se takové příznaky začnou objevovat ještě dříve, než dojde ke zpoždění kritických dnů, ale žena jim nevěnuje pozornost. Mohou také doprovázet mimoděložní těhotenství, což je patologie. Chcete-li potvrdit nebo vyvrátit těhotenství, můžete si koupit jednoduchý test v lékárně. Pokud jsou na něm 2 proužky, došlo k početí, pokud není menstruace a test ukazuje jeden proužek, pak by měl přítel hledat důvod zpoždění.

Dysfunkce vaječníků

Vzhledem k tomu, že pravidelnost menstruačního cyklu do značné míry závisí na správném fungování vaječníků, ovlivňuje jakákoli dysfunkce způsobená vnějšími i vnitřními faktory délku cyklu. Kromě 3denního zpoždění je ovariální dysfunkce charakterizována řadou dalších příznaků:

 • výrazný PMS;
 • hojnost nebo naopak nedostatek menstruačního toku;
 • špinění mezi obdobími;
 • úplné zastavení menstruace (amenorea);
 • bolest v dolní části břicha;
 • Spontánní potrat;
 • neplodnost.

Podobné příznaky jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Zánět

Důvodem zpoždění menstruace o 2-3 dny může být vývoj zánětlivého procesu v děloze nebo vaječnících, nejčastějším důvodem absence kritických dnů je endometritida a adnexitida. Kromě zpoždění se vyskytují následující příznaky:

 • pocity bolesti různé síly;
 • neobvyklý výtok z genitálního traktu;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • Zvýšení teploty.

Pokud neposkytnete pomoc včas, může akutní průběh onemocnění přejít do chronického stadia, které je plné vzhledu adhezí, které zabraňují normálnímu oplodnění a způsobují neplodnost. Zánětlivý proces se také může rozšířit do dalších orgánů a způsobit peritonitidu. V tomto případě dochází k velmi silným bolestem v břišní dutině a objevují se příznaky podráždění pobřišnice..

Výsledek potratu

Po potratu nebo potratu mohou další kritické dny přijít se zpožděním 2–3 dny, což je způsobeno hormonálními změnami v těle a změnami slizniční vrstvy dělohy. Jakékoli ukončení těhotenství není normálním fyziologickým procesem, proto je v této situaci nutný povinný lékařský dohled. Žena by měla být obzvláště opatrná na své tělo bezprostředně po potratu, protože první den po něm lze pozorovat krvavý výtok, který způsobuje nepohodlí a bolest v dolní části břicha. Intenzita této symptomatologie bude záviset na období, ve kterém došlo k ukončení těhotenství..

Hormonální léky

Pokud žena užívá hormonální léky a má 3denní zpoždění v menstruačním cyklu, pak je nejpravděpodobnější důvod pro změnu trvání cyklu právě v hormonální terapii. Velmi často se takové změny v těle vyskytují na pozadí prudkého vysazení hormonální antikoncepce. Pokud žena užívala hormonální antikoncepci po dlouhou dobu, mohlo by to významně snížit její vlastní funkci vaječníků, proto jakmile se syntetické hormony přestaly dostávat do těla, aktivně se začal přizpůsobovat novému způsobu práce. Pokud se cyklus nevrátí do normálu za 2-3 měsíce, měli byste se určitě poradit se svým lékařem.

Kritické dny lze oddálit užíváním nouzových antikoncepčních léků, které pomáhají předcházet těhotenství v případě nechráněného sexu. Takové pilulky se užívají do 72 hodin od okamžiku důvěrného vztahu. Velká dávka hormonů v nich obsažených potlačuje práci vaječníků, což se stává důvodem zpoždění. Nouzová antikoncepce ovlivňuje normální fungování reprodukčního systému, proto je třeba si uvědomit, že její užívání nemůže zůstat bez povšimnutí. Tyto metody ochrany by neměly být používány více než jednou za cyklus..

Diagnostika a léčba

Není třeba se obávat jediného krátkodobého zpoždění menstruace; nepřítomnost menstruace déle než týden by měla vzbuzovat obavy. Každá žena by měla vědět, co v takové situaci dělat. Pokud se vaše menstruace opozdila o 3 dny, je třeba nejprve provést těhotenský test. Třídenní zpoždění stačí k získání spolehlivého potvrzení nebo vyvrácení těhotenství testem. Pokud se ukáže jako negativní nebo kromě nepřítomnosti menstruace existují i ​​jiné nepříjemné příznaky, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Gynekolog nejprve provede gynekologické vyšetření a za účelem objasnění diagnózy může předepsat krevní test na hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Léčba je předepsána po stanovení přesné diagnózy a bude záviset na její závažnosti a na celkovém zdravotním stavu pacienta. Včasné určení příčiny zpoždění a absolvování adekvátní léčby pomůže ženě regulovat cyklus a vrátit se k normálnímu životnímu stylu..

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Kdy zazní alarm, pokud je test negativní a není tam žádná perioda

Každá žena alespoň jednou čelila problému opožděné menstruace. 2 dny zpoždění a již běží koupit těhotenský test. Situace je známá, ale co si myslet, pokud je test negativní, ale stále neexistuje žádné období. Kdy zazní alarm a stojí to za to?

Před napsáním článku o zpoždění menstruace jsme se setkali s gynekologem. Konverzace probíhala v uvolněné atmosféře nad šálkem kávy. Lékař odpověděl na mnoho otázek o zdraví žen. Gynekolog moudře poradil, jak se chovat, pokud je menstruace opožděná a test je negativní nebo pozitivní.

Zpoždění 3 dny - je čas udělat těhotenský test?

Pro běžnou ženu docela logická otázka. Test lze provést již dva týdny po početí. Počítat dítě můžete pouze během ovulace. Třídenní zpoždění již zahrnuje období dvou týdnů vývoje plodu. Těhotenské testy jsou nyní citlivé a ke zjištění těhotenství stačí 3denní zpoždění menstruace.

Test na zpoždění negativní, co dělat?

3 dny ještě nejsou indikátorem jakýchkoli abnormalit v ženském těle. Důležité je, jak se žena cítí. Pokud se žena s ničím nebojí, nedochází k výtoku, bolesti v dolní části břicha, pak je brzy porazit poplach. Musíte počkat několik dní. Až 8-10 dní zpoždění v menstruaci bude jasné, co se děje.

Zpoždění může být způsobeno emočním stavem ženy, stresem. Během prodlení se doporučuje nekonzumovat alkoholické nápoje, kávu a silný čaj. Žena by se měla starat o celonoční spánek po dobu nejméně 8 hodin..

Pokud dojde k 20dennímu zpoždění menstruace a test je negativní, pak stojí za to kontaktovat gynekologa k vyšetření. Možná došlo k hormonálnímu narušení nebo nemoci. Včasně zahájená léčba ulehčí chronickým onemocněním.

Jaké testy jsou předepsány pro negativní test a zpoždění menstruace?

Zpravidla je ženě předepsán obecný krevní test, krevní test na hCG, nátěr na mikroflóru, analýza na cytologii.

Pokud je hCG negativní, hledáme příčiny zpoždění mimo těhotenství. Testy na hormony se provádějí, pokud je cyklus nepravidelný a po několik měsíců neexistuje měsíční období. Přiřaďte analýzu pro progesteron, prolaktin, estradiol, LH, FSH.

Hladiny hormonů se mohou lišit v závislosti na dni cyklu.

Dysfunkce štítné žlázy někdy vede k hormonálnímu narušení. Pokud existuje podezření na příčiny související se štítnou žlázou, jsou předepsány TSH, T3 a T4.

Nátěr na mikroflóru určuje stupeň čistoty pochvy, přítomnost zánětlivého procesu.

Jak se chovat při zpoždění a namazání?

První pravidlo, když zpoždění není panikařit.

Pokud dojde k rozmazání a 9denní zpoždění, pak určitě musíte navštívit lékaře. Existuje mnoho důvodů pro rozmazání a jeden z nich vyžaduje naléhavá opatření pomoci. Je to způsobeno mimoděložním těhotenstvím. 9 dní zpoždění je přesně čas, kdy stojí za to zaznít poplach, jinak mohou být následky velmi vážné. Mimoděložní těhotenství je diagnostikováno s defektem. Při vyšetření lékař provede punkci dolního předkolení pochvy a určí přítomnost krve v břišní dutině.

Humbuk může být spojen s nástupem menstruace. Endometrióza může také způsobit krvácení.

Když jdete do ordinace lékaře, musíte si vzít plenu, podložky, převléknout se a obout. Pro urgentní hospitalizaci může být zapotřebí oblečení.

Musíme jen poděkovat Tatyaně Vasilievně za poučný rozhovor a moudré rady ženám v takové pikantní situaci. Chtěl bych popřát všem ženám zdraví.

Zpoždění menstruace 3 dny: důvody?

Menstruační cyklus je rozdělen do 3 fází:

 • Menstruační fáze (folikulární) trvá v průměru asi 3 - 5 dní, s cyklem 28 dní. Vyskytuje se na konci ovariálního cyklu (pravidelně se opakující morfologické a funkční změny), pokud nedojde k oplodnění (oplodnění vajíčka) a implantaci (zavedení oplodněného vajíčka do stěny dělohy).
 • Proliferativní fáze (ovulační) - se mění v trvání od 7-11 dnů. Shoduje se s ovulační a folikulární fází, ve kterých se zvyšuje hladina estrogenu v krevní plazmě, zejména est-radiol-17r. Hlavní funkcí estrogenů v proliferativní fázi menstruačního cyklu je stimulace tkáňových buněk k proliferaci obnovením funkcí vrstvy endometria a vývojem epitelu na sliznici dělohy. Endometrium dělohy v této fázi pod vlivem estrogenů zahušťuje a zvětšuje její žlázy, vylučují hlen a spirální tepny se také prodlužují.
 • Sekreční fáze (luteální) je interval mezi nástupem menstruace a ovulace. Jeho trvání je 13-16 dní. Po prasknutí folikulu jeho membrány splynou a buňky akumulují luteální pigment a lipidy. Endometriální žlázy začínají zrát, vylučovat, proliferovat a začínají se vylučovat, jak se děloha připravuje na implantaci oplodněného vajíčka.
 • K ukončení menstruačního cyklu (menopauza) dochází ve věku 40-58 let. Reprodukční funkce v tomto okamžiku zmizí. Nástup menopauzy závisí také na dědičném faktoru a určitých chorobách nebo lékařských zákrocích, které mohou způsobit časný nástup menopauzy..

Abnormality v menstruačním cyklu

Třídenní zpoždění menstruace se nepovažuje za kritické a nemusí znamenat nic: ani těhotenství, ani hormonální poruchy, ani nemoci. Normální cyklus je považován za 21–35 dní dlouhý, v průměru 28–30 dní.

I když menstruace u dívky vždy začala včas, někdy pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů může dojít ke zpoždění o několik dní. Selhání až 7 dní není příznakem patologických stavů. Ale takové zpoždění je dost pro to, aby test zjistil těhotenství. Pokud je výsledek negativní, příčina nedostatečného výtoku je v jiném.

Co se děje v ženském těle během menstruačního cyklu?

Celý menstruační cyklus je závislý na ženském hormonálním systému ovládaném hypotalamem. Nachází se v mozku, odkud vysílá příkazy prostřednictvím speciálně navržené žlázy, díky níž se aktivují vaječníky. Produkují hormony, jako je progesteron a estrogen, které regulují vývoj vajíček a aktivitu dělohy.

Několik dní před koncem menstruace se sliznice děložní dutiny stává elastickou, což naznačuje její připravenost přijmout oplodněné vajíčko. Pokud nedošlo k oplodnění, hladina hormonů v krvi prudce klesá, což má za následek snížení přívodu krve do endometria a zúžení jeho cév.

Tento proces neprobíhá současně, rozpad některých částí se provádí dříve a jiných později, proto trvá menstruace několik dní (v průměru 3 - 5).

Co si myslet (dělat), pokud je menstruace „zpožděna“ na pár dní, stojí za to panikařit

Při absenci menstruace s negativním testem po dobu 3-5 dnů a přítomnosti dalších příznaků je nutné konzultovat s odborníkem, aby se vyloučily takové patologické stavy, jako jsou:

 1. Dysfunkce vaječníků. V tomto případě neexistuje žádné období, žaludek bolí a objevuje se neobvyklý výtok: krvavý nebo jiný bohatý s nepříjemným zápachem.
 2. Amenorea - charakteristická pro ženy v plodném věku a často doprovázená stresujícími podmínkami těla, emočním a fyzickým vyčerpáním.
 3. Zánětlivá onemocnění různé etiologie v současném časovém období. U infekčních lézí (stafylokoky, afty, pohlavní choroby), bolesti v dolní části břicha, svědění a pálení stydkých pysků, nepohodlí při pohlavním styku, neobvyklé výtoky: hojné, s nepříjemným zápachem a heterogenní konzistencí. Při cystitidě se žena obává ostrých bolestivých pocitů během častého močení, krvácení, horečky.
 4. Nemoci mozku. Jsou signalizovány stavem kůže, změnou celkové pohody a rysů obličeje a selháním menstruačního cyklu..
 5. Cystické útvary na vaječnících. Může způsobit zpoždění menstruace o 5 nebo více dní. Současně je zdravotní stav ženy podobný stavu, který se vyskytuje v raných fázích těhotenství: oblast vaječníků bolí, táhne hrudník, nevolnost, teplota těla stoupá. Polycystický syndrom zcela narušuje hormonální pozadí ženy, vede k nedostatku ovulace a neplodnosti.

Aby nedošlo k zahájení onemocnění, měli byste co nejdříve kontaktovat odborníka na vyšetření pomocí testů a ultrazvuku. Zánětlivý proces je ve většině případů detekován již během klinického vyšetření; pro podrobnější diagnostiku jsou zapotřebí další metody..

Pokud dívka pečlivě vede kalendář menstruace, pak i dvoudenní zpoždění již způsobí určité obavy - proč její období "nepřišlo"? Pokud máte pravidelný cyklus bez přerušení, musíte jít k lékaři nebo alespoň absolvovat test. Přesto je samozřejmě vhodné připomenout si celý minulý měsíc: měli jste hodně fyzické námahy, přepracovali jste, byli jste nervózní, změnili jste klima.

Je také třeba si pamatovat vaše sexuální vztahy, i když jste, jak se vám zdá, byli pečlivě chráněni, ale neexistuje žádná menstruace, pak s největší pravděpodobností přišlo těhotenství. Ovulace byla, došlo k početí. V tomto případě může být i jeden den zpoždění indikátorem, že jste „v pozici“.

Maximální zpoždění, které nevyžaduje léčbu

Maximální doba zpoždění, která nevyžaduje léčbu, závisí na individuálních charakteristikách organismu, ale v průměru není delší než 7 dní.

Pokud nedojde k menstruaci po dobu delší než 5 dnů, je otázka, zda může být těhotná, hlavní otázkou, která ženu zajímá, pokud je test negativní. Je lepší absolvovat testy hCG a být vyšetřeni ultrazvukem, abyste získali spolehlivé informace.

Příčiny nepravidelných období

Pokud systematicky neexistuje žádná lhůta, mohou být hlavními důvody jejich nepřítomnosti:

 • nemoci vyplývající z hormonální nerovnováhy. Nejčastěji se to děje během kritických fyziologických období: puberta, menopauza, zotavení po porodu a kojení;
 • onemocnění a dysfunkce vaječníků - cystická a polycystická;
 • novotvary na genitáliích;
 • adenom hypofýzy.

Navíc kouření, nadváha, cvičení, zneužívání alkoholu a špatné spánkové vzorce jsou často důvodem, proč se menstruace často zpozdí o několik dní. Postačí přehodnotit postoj k životnímu stylu - a cyklus se urovná..

Nejběžnějšími způsoby regulace menstruačního cyklu jsou hormonální terapie, léčba a obnova nervového systému a specifická gynekologická onemocnění. Vyvážená výživa, posilování imunity pomocí vitamínů a tělesná výchova zlepšující zdraví jsou považovány za základní metody..

Zvýšená fyzická aktivita

Vysoká a pravidelná fyzická aktivita je pro tělo stresující. V tomto případě tělo přejde do stavu, který vypne reprodukční funkci u žen, v důsledku čehož se pro tělo objeví zpoždění cyklu 3 dny. To je typické pro profesionální sportovce a ženy, které pracují ve fyzicky náročných zaměstnáních..

Nemoci ženského urogenitálního systému, vyskytující se v akutní a chronické formě

Zpoždění menstruace o 3 a více dní může být způsobeno následujícími gynekologickými a endokrinními chorobami:

 • Adenomyóza;
 • Endometrióza;
 • Ovariální cystóza;
 • Myom dělohy;
 • Hyperplazie endometria;
 • Zánět příloh;
 • Cukrovka;
 • Poruchy funkce nadledvin a štítné žlázy.

Infekční onemocnění urogenitálního systému mohou také vést ke zpoždění..

Užívání léků

Dlouhodobé užívání antituberkulózy, diuretik, antipsychotik, antidepresiv, protivředových léků, stejně jako anabolických a kortikosteroidních hormonů může vést ke zpoždění menstruace.

Ukončení užívání perorálních kontraceptiv

Antikoncepce svým principem působení izolují vaječníky od cyklu. V tomto ohledu jsou po ukončení příjmu inhibovány funkce vaječníků, ale po 1 nebo 2 měsících se obnoví menstruační cyklus.

Cyklické krvácení začíná u dívek v pubertě a končí po 50 letech. Doba pro ukončení menstruace je individuální a závisí na mnoha faktorech..