Důvody pro zpoždění menstruace o 14 nebo více dní

14denní zpoždění menstruace vnímá poctivé pohlaví jako důvod k obavám. Hlavním důvodem pro odložení kritických dnů o dva týdny je považováno za pozitivní oplodnění vajíčka, proto s prodlouženou absencí menstruace děvče provede těhotenský test. Pokud test ukázal negativní výsledek a stále existuje zpoždění 2 týdny, zvyšuje se pravděpodobnost, že došlo k poruše v činnosti ženských pohlavních orgánů. Aby zjistila, co by to mohlo být, dívka se obrátí na gynekologa.

Proč dochází ke zpoždění

Ve většině případů dochází k dvoutýdennímu zpoždění výtoku během puberty, kdy se menstruační cyklus neměl čas stabilizovat..

Pokud zpoždění kritických dnů není doprovázeno bolestivými pocity a nevyvolává rozvoj hojné ztráty krve na začátku menstruace, nedoporučuje se léčba patologie léčit.

Je považováno za přirozený jev oddálit menstruaci o 14 dnů během období laktace..

Aby se mléko produkovalo v dostatečném těle, zvyšuje se hladina ženských hormonů v těle matky. Nadměrné množství prolaktinu způsobuje hormonální poruchy, v důsledku čehož menstruační cyklus selhává.

 • Nepravidelná období a zpoždění trvající 2–3 týdny u žen nad 40 let naznačují nástup menopauzy, který je doprovázen změnou hladin hormonů. Kromě oddálení menstruace může hormonální nerovnováha způsobit neustálé návaly horka, výkyvy nálady a zhoršování stavu pokožky a vlasů..
 • Stabilita menstruačního cyklu závisí na životním stylu dívky. To vysvětluje skutečnost, že k problému, jako jsou nepravidelná období, často dochází v důsledku fyzické zátěže. Při aktivním sportu ženy nekontrolují hladinu stresu a přetížení těla, v důsledku čehož dochází k poruchám reprodukčního systému..
 • Zpoždění menstruace nastává v důsledku přísné stravy ženy. Při nedostatečné výživě trpí tělo nedostatkem užitečných vitamínů a minerálů, což negativně ovlivňuje fungování orgánů reprodukčního systému. Důvodem zpoždění může být také nesprávná výživa, v důsledku čehož dívka získává nadváhu.
 • Příčinou menstruačních nepravidelností může být vývoj gynekologického onemocnění - endometrióza, děložní myomy, rakovina.

Pokud neexistují měsíční období déle než dva týdny, je nutné naléhavě kontaktovat gynekologa, který určí provokující faktor a na základě příčiny vzniku patologie předepíše účinnou léčbu.

Příznaky

Pokud je důvodem nedostatečné regulace pozitivní oplodnění vajíčka, je zpoždění doprovázeno následujícími charakteristickými příznaky:

 • nevolnost;
 • zvýšení objemu mléčných žláz;
 • nadměrná tvorba bílého vaginálního výtoku;
 • zvýšená ospalost;
 • změna chuťových preferencí;
 • tahání bolesti na hrudi a břiše.

Změny hladin hormonů v důsledku vývoje endokrinních a gynekologických onemocnění způsobují v kritických dnech zpoždění. Kromě narušení menstruačního cyklu je hormonální nerovnováha doprovázena následujícími příznaky:

 • přetrvávající bolesti hlavy a závratě, které předcházejí ztrátě vědomí;
 • hojný pěnivý výtok doprovázený specifickým zápachem;
 • nepohodlí během močení;
 • bolestivý průběh kritických dnů;
 • vývoj reprodukční dysfunkce.

Zpoždění vyvolané zánětem přívěsků je doprovázeno také nepříjemnými příznaky, které zahrnují:

 • bolestivé bolesti v dolní břišní dutině;
 • otok měkkých tkání;
 • nepřirozený odstín menstruačního toku;
 • teplo;
 • zažívací potíže, které předcházejí rozvoji zvracení.

Nejnebezpečnější příčinou opožděné menstruace je vývoj děložních myomů. V raných stádiích je onemocnění asymptomatické, což snižuje pravděpodobnost včasného odhalení patologie. Zanedbanou formu myomů doprovázejí specifické příznaky - velká ztráta krve, pravidelná zácpa a bolestivé močení.

Co dělat

Zpoždění kritických dnů o dva týdny je důvodem pro těhotenský test. Pokud expresní proužek vykazuje negativní výsledek, doporučuje se po několika dnech test opakovat, aby se potvrdila absence těhotenství..

S dlouhým zpožděním byste měli okamžitě konzultovat gynekologa. Během jmenování lékař provede externí vyšetření genitálií a odebere výtěr pro laboratorní vyšetření. Jako další diagnóza je pacientka poslána na ultrazvukové vyšetření vaječníků.

Pokud výsledky vyšetření potvrdí přítomnost hormonální nerovnováhy, měla by pacientka navštívit konzultaci endokrinologa. V případě, že zpoždění kritických dnů je vedlejším účinkem užívání těžkých léků, gynekolog zvolí alternativní alternativu k léku.

Zpoždění menstruace v důsledku fyzického nebo psychického vyčerpání těla je léčeno turistikou na čerstvém vzduchu a kvalitním spánkem. Okysličené tělo začíná správně fungovat a pomáhá obnovit menstruační cyklus.

Ženy na dietě musí pečlivě sledovat svoji stravu a doplnit nedostatek užitečných složek pomocí vitamínových doplňků. Aby strava nevyčerpala tělo, je nutné se postupně vzdát používání škodlivých produktů. Nejprve je vhodné snížit spotřebu cukru a potom vyloučit pekárenské výrobky ze stravy..

Zpoždění menstruace o 2 týdny s negativním testem?

Absence menstruace, zpoždění 2 týdny, test je negativní - to vše upozorní každou ženu. Stojí za zmínku, že většina žen zaznamenala posun nástupu menstruace. Může existovat mnoho důvodů pro toto zpoždění. Pokud dojde ke zpoždění, je okamžitě zakoupen těhotenský test a, jak ukazuje praxe, i během těhotenství může dojít k negativnímu výsledku.

V takových situacích mají ženy jen jednu otázku: co dělat a proč došlo ke zpoždění menstruace?

Zpoždění: co se děje

Normální cyklus by měl být 26-32 dní. Mělo by se to počítat od prvního dne menstruace. Je velmi důležité, aby se každý cyklus časově kryl s předchozími. Zpoždění 14 dnů je absence menstruace po dobu 14 dnů. Pokud je menstruační cyklus mnohem kratší nebo naopak delší než obvykle, je to dobrý důvod k návštěvě lékaře..

Pokud je zpoždění den nebo dva, test je negativní a tento jev se již vyskytl 1-2krát, nebojte se. Mírná odchylka od normy nastává pod vlivem různých faktorů a nemusí nutně doprovázet žádnou patologii. Pokud je zpoždění v menstruaci pravidelné, pokud je zpoždění 15 dní nebo více a test je negativní, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, abyste zjistili důvody.

Známky těhotenství bez těhotenství

Docela často vyvstává otázka: co to znamená, pokud jsou přítomny všechny příznaky těhotenství, ale test vykazuje výjimečně negativní výsledek? Některé ženy ospalé, začínají bolet hrudník, objevuje se zvracení, neustálá nevolnost a nálady se rychle mění. Samozřejmě, každá žena s takovými příznaky si bude myslet, že je těhotná, a okamžitě podstoupí test. Ale co dělat v této situaci, pokud test ukazuje negativní výsledek a příznaky se každým dnem zhoršují?

Stojí za to počkat ještě několik dní a poté test opakovat. Musíte to udělat ráno a vybrat si produkt od jiné společnosti.

Kromě toho můžete podstoupit speciální krevní test, který ukáže hladinu lidského choriového gonadotropinu. Tato analýza se provádí výhradně v laboratoři, ale o těhotenství se můžete dozvědět ještě dříve, než dojde ke zpoždění menstruace..

Co když například zpoždění 13 dní nebo i více a test ukáže negativní výsledek? Gynekolog provede úplné vyšetření a také vám řekne o vývoji těhotenství, pokud je přítomen.

Žádný měsíčně: proč

Problémy s měsíční zprávou mohou nastat nejen v důsledku těhotenství. Důvodem může být nějaký druh onemocnění nebo přítomnost patologie v ženském těle.

Ke zpoždění dochází zpravidla po porodu, což je považováno za normální. Po narození dítěte žena začíná produkovat prolaktin ve velkém množství, což způsobuje zpoždění menstruace. Prolaktin pomáhá produkovat dostatek mléka.

Kvůli hormonálním poruchám může také dojít k dlouhému zpoždění. Příčinu poruchy lze zjistit pouze s pomocí lékaře.

Příčinou zpoždění jsou velmi často polycystické vaječníky. Tato patologie je velmi častá. Spolu se zpožděním se objevují další příznaky onemocnění: vlasy na těle silně rostou (na zádech, na pažích, na břiše, mohou se objevit i malé antény), zvyšuje se hladina mastných vlasů a kůže atd..

Důvodem posunu cyklu mohou být různé druhy gynekologických onemocnění. Mezi taková onemocnění patří fibroidy, záněty děložních přívěsků, endometrióza, onkologická onemocnění dělohy nebo děložního čípku atd. Ve většině případů je příčinou banální zánět vaječníků, který způsobuje bolest a nepohodlí..

V důsledku patologie nebo onemocnění endokrinního systému nebo v důsledku některých poruch plného fungování štítné žlázy může dojít k poměrně dlouhému zpoždění. V tomto případě je nutné provést vyšetření k určení příčiny zpoždění: ultrazvuk vaječníků a dělohy, nadledviny, tomografie mozku a také pečlivě vyšetřit štítnou žlázu.

V některých případech je příčinou časná menopauza. Tento jev je považován za vážnou patologii. Je to způsobeno narušením hormonálního pozadí a selháním endokrinního systému..

Další důvody zpoždění

Zpoždění menstruace o 2 týdny může být způsobeno následujícím:

 1. Přísná strava, půst, podváha nebo naopak obezita.
 2. Pokud žena spíše náhle změní místo trvalého pobytu, může dojít k aklimatizaci těla, což způsobí zpoždění menstruace o dva týdny nebo i déle..
 3. Žena má neustálou fyzickou aktivitu, její práce vede k fyzickému vyčerpání těla. U žen, které se profesionálně věnují sportu nebo samostatně kontrolují úroveň vytrvalosti svého těla v různých obtížných situacích, může dojít k příliš velké zátěži..
 4. Důvodem zpoždění menstruačního cyklu je velmi často silný stres, neustálá úzkost, velmi dlouhá a vážná nemoc nebo těžké trauma..

Kromě toho můžete najít případy, kdy zpoždění není nic jiného než individuální reakce ženského těla na užívání určitých léků..

Může to být jak léky, tak perorální antikoncepce. To je poměrně vzácné a v tomto případě je vyšetření lékařem povinné. Je to on, kdo musí stanovit tu či onou diagnózu..

Žádná menstruace: co dělat v této situaci

Pokud žena nemá menstruaci a několik testů ukázalo výjimečně negativní výsledek, musíte nejprve určit přítomnost nebo nepřítomnost těhotenství jinými způsoby. Pokud nedojde k těhotenství, musíte navštívit lékaře. Předepíše nezbytné testy a vyšetření, určí důvod zpoždění a předepíše vhodnou léčbu. Je vyžadován ultrazvukový postup a krevní testy, které mohou nejpřesněji indikovat důvod absence menstruace.

Pokud má lékař podezření, že příčinou zpoždění mohou být některé problémy s hormonálním pozadím, je žena odeslána k endokrinologovi, který provede další vyšetření.

Kromě toho nezapomeňte na kompletní vyšetření celého těla pomocí moči a krevních testů, ultrazvuku ledvin, ultrazvuku břicha a ultrazvuku nadledvin. Pokud je příčina zpoždění stanovena správně a nemoc je plně vyléčena, pak se menstruační cyklus zotaví sám.

Faktory, které mohou vyvolat zpoždění menstruačního cyklu, je velmi důležité včas vyloučit. Kromě toho je nutné provádět vyšetření a léčit nemoci včas. To pomůže obnovit menstruaci co nejrychleji a vyhnout se komplikacím..

Některé ženy potřebují jen odpočinek, malou dietu, méně fyzické aktivity, morální odpočinek. V některých situacích to bude stačit k normalizaci hormonálního pozadí a celkového stavu ženy, což způsobilo zpoždění menstruace..

Zpoždění menstruace bez potvrzení těhotenství je důvodem k okamžitému doporučení specialistovi. Důvodem zpoždění mohou být gynekologická onemocnění, která musí být okamžitě léčena, aby nedošlo k vážným následkům. Proto při prvních známkách zpoždění v kritických dnech musíte podstoupit vyšetření a jít ke gynekologovi. I když je důvod zpoždění triviální, vyšetření ženského těla nebude zbytečné..

Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.

Samozřejmě zpožděním není oplodnění vajíčka. Pokud se však ráno cítíte špatně, mléčné žlázy zhrubnou, měli byste zkontrolovat, provést těhotenský test.

Navzdory skutečnosti, že silná touha mít děti vede mnoho žen k fanatismu, neoprávněné naděje vedou k nervovým zhroucením, ale je lepší hned navštívit lékaře. Je důležité zjistit příčiny porušení v rané fázi..

 1. Menstruace a menstruační cyklus - co to je?
 2. Role menstruace pro ženy
 3. Příčiny menstruačních nepravidelností
 4. Zpožděná menstruace - důvody
 5. Existuje zpoždění, ale test je negativní - důvody
 6. Co dělat, když dojde ke zpoždění, ale test je negativní?
 7. Prevence menstruačních nepravidelností
 8. Co se nedoporučuje?

Menstruace a menstruační cyklus - co to je?

Menstruační cyklus je nedílnou součástí křehkého organismu, což je přirozený proces, který trvá po celou dobu reprodukčního věku. Kritické dny začínají u dívek ve věku 12-14 let a až 55 let u žen.

Menstruace je první den nového cyklu. Dodává se s krvavým výtokem, protože vnitřní vrstva dělohy je odmítnuta, což naznačuje absenci oplodnění. Pokud příští menstruace nepřijde podle plánu, lze předpokládat těhotenství..

Pokud je test negativní, důvody se liší. Od patologického vývoje těhotenství po další závažné zdravotní problémy.

Cyklus menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí žen. Cyklus trvá určitý počet dní.

Zahrnuje 3 fáze:

 1. 1 fáze se začátkem vývoje vajíčka, transformace na dospělého jedince.
 2. Fáze 2, upadající uprostřed cyklu s nástupem ovulace, příprava genitálií na možné početí.
 3. Fáze 3 s odmítnutím enometriální vrstvy, poklesem hladin estrogenu, příchodem další menstruace.

Vlastnosti cyklu:

 1. V počátcích cyklu dochází k stálému zvyšování hladiny estrogenu, ke zvýšení endometria v děložní dutině. Vysoká pravděpodobnost oplodnění vajíčka klesá uprostřed cyklu - 12-14 dní, kdy dojde k ovulaci. Vajíčko plně dospívá, nechává vaječník venku. Toto je nejpříznivější období pro početí, protože se místo dříve žijícího vajíčka tvoří žluté tělísko. Hnojení musí být ve vejcovodu. Těhotenství se začíná vyvíjet přímo v děloze.
 2. Normální doba cyklu je 28-32 dní. Měsíc by měl být zpravidla stejný. Počítání nového cyklu začíná od 1. dne příchodu menstruace a pro ženy není těžké provádět výpočty.
 3. Zpoždění 2–3 dny se považuje za zpoždění. Samozřejmě není třeba se takovým posunem rozrušovat. Důvodem negativního testu může být nedostatečná hladina chorionického gonadotropinu od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko dosáhne stěn pohlavního orgánu.
 4. Bez ohledu na provokující faktory, se zpožděním menstruace o více než 7 dní nebo více, by ženy měly navštívit lékaře. Je možné provádět ultrazvuk, další diagnostické metody.

Role menstruace pro ženy

Menstruace - výtok krve z pochvy. Obvykle přicházejí jednou za měsíc s trváním 3–5 dní. Začátek menstruace je první den cyklu. Jedná se o zcela přirozený proces během puberty, komplexní modifikace, příprava na možné těhotenství, následný porod..

Souhrnně se tento proces nazývá menstruační cyklus. Průměr - 26-28 dní by mělo být stabilní, se stejným počtem dní v měsíci.

Odchylka cyklickosti po několik dní je přijatelná z důvodu:

 • průběh zánětlivého procesu;
 • přenos chirurgie;
 • stres, nervozita.

Hlavním regulátorem cyklu je mozková kůra a dokonce i u zdravých genitálií jsou možné malé odchylky menstruačního cyklu.

Cyklické změny ovlivňují zejména: hypofýza, hypotalamus, hormonální žlázy.

Úlohou hypotalamu je kontrolovat mozkovou kůru, která obsahuje speciální kapsu, která začíná vylučovat gonadotropin, který signalizuje uvolňování dalších hormonů.

Menstruační cyklus je složitý proces. Všechny hormony spolu úzce souvisejí. Pokud dojde ke zrychlení výroby některých, pak současně - k výraznému poklesu v jiných.

Stává se, že menstruace začíná brzy, kdy je cyklus obvykle kratší než 21 dní. Důvodem je krátké trvání fáze žlutého tělíska, nedostatek progesteronu v krvi. Lékaři to nepovažují za odchylku od normy. Pokud se takové porušení opakuje z měsíce na měsíc, je lepší navštívit specialisty, kteří mají být vyšetřeni.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Při hledání ideální postavy, spálení nadbytečných kilogramů, často dívek, žen dochází k hormonálnímu selhání, zpoždění menstruace od 5 dnů do 2 měsíců.

Důvody porušení však mohou být různé:

 • obezita;
 • stěhování do jiné země, do nového místa bydliště;
 • prudká změna klimatu, která může vést tělo k záměně s adaptací na několik dní v podobě zpoždění menstruace;
 • vývoj infekce se zánětlivým průběhem v těle;
 • gynekologické patologie;
 • degenerativní procesy v pánevní oblasti;
 • potrat s nadměrnou kyretáží děložní dutiny spolu s embryem;
 • nucené ukončení těhotenství;
 • zneužívání léků, hormonálních látek, způsobující nerovnováhu;
 • infekční onemocnění (kandidóza, drozd) se zpožděním menstruace až 2-3 týdny;
 • nedostatek ovulace jako předpoklad pro rozvoj neplodnosti;
 • časté užívání hormonální antikoncepce;
 • období laktace;
 • nástup časné menopauzy po 40 letech;
 • vývoj benigního nádoru v hypofýze.

Mírné zpoždění menstruace u dívek během tvorby hormonálních hladin je zcela normální. V ostatních případech je po vyrovnání hladiny hormonů důvodem k návštěvě gynekologa zpoždění menstruace.

Často je to násilný zásah do povahy ženského těla, který vede k narušení menstruačních funkcí. Obnovení hormonální rovnováhy bude nějakou dobu trvat. U žen po 45 letech dochází k blednutí funkce vaječníků, což může také vyvolat zpoždění až 15-16 dní.

Pokud žena udržuje svůj menstruační cyklus pod kontrolou, není těžké si všimnout porušení. Mnoho lidí se okamžitě uchýlí k těhotenskému testu.

Při negativním verdiktu lze předpokládat hormonální nerovnováhu, pokud dojde k prudké odchylce cyklu od obvyklého rozvrhu po příchodu kritických dnů po dobu delší než 1 týden.

Samozřejmě ve většině případů je zpoždění menstruace těhotenství..

Zpožděná menstruace - důvody

Prvním příznakem je těhotenství. Ženy by měly poslouchat své tělo. Pokud menstruace nepřijde podle kalendáře, musíte si koupit expresní test a nechat se zkontrolovat.

Pokud je rozsudek záporný, můžete počkat další 2–3 dny a zkontrolovat to znovu. Koneckonců se často ukáže, že je test vadný, nebo byl test proveden příliš brzy.

Stává se, že důvodem zpoždění menstruace je těhotenství a ponoření testovacího proužku do moči bylo prostě nedostatečné, což vedlo k falešnému výsledku. Procedury se nejlépe provádějí ráno (1 polovina dne). Při nákupu je důležité zkontrolovat datum vypršení platnosti testu při otevření - neporušenost obalu.

Dnes v prodeji najdete hypersenzitivní testy se schopností detekovat hCG těhotenství již 2–3 dny po zpoždění menstruace. Přesto se doporučuje provést test znovu po dalších 5 dnech, pokud je test negativní se zpožděním menstruace.

Onemocnění reprodukčního a endokrinního systému mohou vyvolat zpoždění. Selhání menstruačního cyklu je dysfunkce vaječníků, modifikace nadledvin, štítné žlázy.

Důvody pro zpoždění menstruace o 3,4,6,10 a více dnů se mohou lišit:

 • dědičná predispozice, pokud se u žen podél ženské linie vyskytly podobné jevy u příbuzných;
 • prudká změna klimatu, která může vést k poruše hormonální regulace, negativně ovlivňuje menstruační cyklus;
 • horečka s nachlazením.

Existuje zpoždění, ale test je negativní - důvody

Ženy by měly přemýšlet o důvodech, pokud v posledním měsíci nedošlo k nechráněnému pohlavnímu styku a dny menstruačního cyklu se počítají správně.

Hlavní důvody zpoždění:

 1. Užívání v pořádku (orální antikoncepce). Kvůli užívání hormonální antikoncepce, která může vyvolat poruchu frekvence cyklu. Ženy musí pochopit, že užívání drog k ochraně před nechtěným těhotenstvím je zbytečné. Pouze několik dní v měsíci se považuje za nebezpečné - 3-5 dní před nástupem ovulace, 1 den po uvolnění vajíčka z dutiny vaječníků. Dobře, často vede ke zpoždění menstruace, negativní test. Recepce vyvolává selhání reprodukčních funkcí obecně, silné potlačení ovulace a dokonce i po ukončení užívání léku se tělo může zotavit po dlouhou dobu, až 3-4 měsíce. Během užívání antikoncepčních prostředků je potlačena funkce vaječníků a teprve po ukončení užívání léku se začíná postupně zlepšovat práce hormonálního pozadí a ženských reprodukčních orgánů.
 2. Minulé nemoci mohou způsobit, že hormonální hladiny vyskočí, zejména v posledním měsíci. To je běžná příčina selhání cyklu, když dojde ke zpoždění menstruace, ale nedojde k těhotenství a test je negativní. Pozoruje se hlavně na pozadí účinku onemocnění, kdy menstruace začíná přicházet pozdě. Příčinou může být také onkologie (rakovina děložního čípku), další ženská onemocnění (endometrióza, adnexitida, adenomyóza, polycystický vaječník, děložní myom).
 3. Hormonální narušení, které brání včasnému příchodu ovulace, kdy jsou šance na početí výrazně sníženy, menstruace přichází nepravidelně. Příčinou může být syndrom polycystických vaječníků nebo přebytek inzulínu v těle
 4. Po porodu, kdy dochází k hormonální nerovnováze během obnovy reprodukčních funkcí během kojení dítěte. Je to přichycení dítěte k prsu, které potlačuje ovulaci. Menstruace by měla být normalizována a hormonální hladina by měla být stabilizována po přechodu dítěte na umělé krmení nebo na konci období laktace. V krvi kojící matky je převládajícím hormonem laktocin, který je schopen produkovat laktaci a oddálit nástup menstruace. Pokud žena, která porodila, nedojčí dítě, měl by být cyklus obnoven 2-3 měsíce po porodu..
 5. Problémy s hmotností, kdy by žena měla kontaktovat odborníky na výživu, aby si vybrali přijatelnou denní stravu, stravu, která pomáhá problém vyřešit, regulovat menstruační cyklus.
 6. Stres také negativně ovlivňuje hormony, mnoho systémů v těle. To je častá příčina opožděných období, pokud žena není těhotná. Zkušenosti mohou vést k nepřítomnosti menstruace, zpoždění až 2 týdny. Samozřejmě, bez ohledu na současnou situaci, stojí za to udržet si kontrolu, nedovolit nervová zhroucení, negativní dopad na menstruační pozadí. Časté emoční zážitky vedou k poruše vaječníku, dělohy. Tento jev se může stát trvalým a rušivým. Pokud je nervový stav vyloučen, měl by se menstruační cyklus vrátit k normálu po 1-2 týdnech.
 7. Polycystické onemocnění často vede ke zpoždění menstruace u žen bez ohledu na věk. Hormonálně závislý nádor je nebezpečný, jako novotvar, plný neplodnosti, nepravidelných menstruačních cyklů, vývoje endometriózy.

Co dělat, když dojde ke zpoždění, ale test je negativní?

Pokud test dvakrát ukáže negativní výsledek, stojí za to navštívit gynekologa. Lékař se poradí, zjistí skutečné důvody, které vedly k porušení menstruačního cyklu. Pokud je zjištěno nedostatečné množství progesteronu, je možné předepsat lék Dufaston, zejména s endometriózou.

Ženy potřebují bojovat proti obezitě, ale také nemohou hladovět a organizovat vyčerpávající tréninky v tělocvičně, uchýlit se k přísné nízkokalorické stravě. Je důležité dávkovat fyzické aktivity.

Pokud je důvodem absence menstruace vyčerpání těla, bude nutné normalizovat vyváženou stravu, zahrnout do stravy výjimečně zdravé potraviny.

Hlavní věcí je zjistit skutečné důvody zpoždění menstruace v počáteční fázi, pokud je těhotenský test negativní.

Co nelze ignorovat:

 • bolesti dolní části břicha (vlevo, vpravo);
 • hojný slizniční výtok místo krvavý;
 • vypouštění bílých.

Táhne žaludek během mimoděložního těhotenství. Navíc se hlava točí, zvrací. Příznaky jsou podobné jako u normálního těhotenství. Zpoždění menstruace by však v žádném případě nemělo být doprovázeno bolestivými příznaky. Bolest v dolní části břicha bez menstruace je často známkou gynekologických onemocnění.

Prevence menstruačních nepravidelností

Prevence spočívá v pozorném a pečlivém přístupu žen k jejich zdraví, přičemž je třeba věnovat pozornost i drobným přerušením cyklu.

Bylinné infuze (len, lipa šalvěj), které je třeba užívat v období 6-15 dnů menstruačního cyklu, pomohou blahodárně působit na tělo a posílit imunitní systém. Neměli byste však zanedbávat rady lékařů, zejména pokud byl menstruační cyklus neúspěšný, používejte jako hlavní léčbu bylinnou medicínu..

Lékaři důrazně doporučují:

 • navštívit předporodní kliniku alespoň 1krát ročně;
 • vést kalendář příchodu menstruace;
 • sledovat svou váhu;
 • plně odpočívat, mít dostatek spánku;
 • zefektivnit sexuální život, zajistit pravidelnost;
 • držet se zdravé výživy;
 • zbytečně nepoužívejte antikoncepci.

Dívky v mladém věku s negativním testem často začínají silně zpanikařit zpoždění menstruace.

Musíte si však vyjasnit, koupit test a nechat se otestovat. Pokud je těhotenství vyloučeno, je nejlepší vyhledat radu od gynekologa v rané fázi..

Co se nedoporučuje?

Zpožděná období, test negativní - důvod k obavám.

Existují však způsoby, k nimž je lepší se uchýlit:

 • Je nemožné použít metody tradiční medicíny k vyvolání menstruace. Některé léčivé rostliny jsou schopné zvýšit kontrakce dělohy, což vede k odmítnutí endometria.
 • Nedoporučuje se, aby se ženy opíraly o kopr, petržel ve velkém množství, jen aby stimulovaly nástup menstruace. Kyselina askorbová je také vynikajícím stimulantem, ale vždy je lepší konzultovat vhodnost použití s ​​odborníkem..

Zpoždění menstruace je běžným jevem u žen v jakémkoli věku. Hlavní věcí je včas identifikovat důvody odchylky. Při absenci menstruace po dobu delší než 7-8 dní s negativním testem může příčina naznačovat vývoj vážného onemocnění.

Důvody pro dvoutýdenní zpoždění s negativním testem

Zpožděná menstruace může být fyziologická nebo patologická. Tento stav nemusí vždy vyžadovat léčbu. Pokud je zpoždění 2 týdny, ale test je negativní, neměli byste zcela vyloučit možnost těhotenství. Speciální testy nejsou vždy schopny rozpoznat proces porodu dítěte v raných fázích. Spolehlivým způsobem je měření hladiny hCG nebo ultrazvuku. Pokud dojde ke zpoždění 2 týdny, měli byste navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit skutečné důvody prodloužené absence menstruace. Normálně menstruační cyklus trvá 28–32 dní. Z fyziologických důvodů jsou možná zpoždění několikrát ročně.

Zpožděná menstruace může nastat z různých důvodů.

Když je zpoždění fyziologické

Zpoždění není vždy důvodem k zahájení léčby. Absence menstruace je často způsobena věkem. Takové přirozené příčiny jsou popsány v tabulce.

10-13 letV této době mají dívky často první menstruaci. Poté může další rok menstruační cyklus kolísat..
U dívek se může objevit zpoždění až rok. Menstruace může někdy chybět měsíc.
40–55 letV této době dochází v těle k významným změnám. Ženské tělo se připravuje na nadcházející menopauzu. Pohoda se významně mění. Nastávají výkyvy nálady. Pravidelné bolesti hlavy, slabost, závratě, spontánní návaly.
Do nástupu menopauzy má žena pravidelně zpoždění. Nejprve menstruace chybí týden nebo dva týdny, poté měsíce nedochází k výtoku. Kritické dny časem úplně zmizí.
S menopauzou přestává být ženské tělo plodné. Hmotnost se může zvýšit.

Při interakci s některými vnějšími faktory může dojít ke zpoždění 1–2 týdny.

Krátkodobá absence menstruace je přirozenou reakcí těla, když:

 • stres;
 • změny úrovně fyzické aktivity;
 • změny ve stravě;
 • půst;
 • klimatická změna;
 • přenos nachlazení;
 • brát nějaké léky.
Během půstu se může menstruace zpozdit

Zpoždění je fyziologická reakce těla na nedávné zahájení užívání hormonální antikoncepce. V takovém případě může dojít ke zpoždění pouze v počátečních fázích. Po několika měsících se stav sám o sobě vrátí do normálu. Pokud po delší dobu neexistují kritické dny, měli byste se poradit s lékařem..

Přirozenou reakcí je, když jsou zpoždění důsledkem nedostatku přiměřeného spánku. K normalizaci zdraví stačí dát přednost odpočinku a 8hodinovému spánku.

Zpoždění téměř vždy pociťují ženy, které mají novorozence a kojí. V takovém případě bude cyklus obnoven na další rok. Stačí pravidelně navštěvovat gynekologa.

Jaké patologie mohou způsobit zpoždění

Zpoždění je důsledkem onemocnění štítné žlázy. Hypo- nebo hypertyreóza vždy vede k menstruačním nepravidelnostem. Podmínka se vrátí do normálu až po odstranění základní příčiny.

K tomu také vede onemocnění štítné žlázy.

Další pravděpodobnou příčinou je onemocnění polycystických vaječníků. Toto je hormonální onemocnění. Někdy může odchylka vést k úplné absenci menstruace. V tomto případě žena začíná růst vegetace na hrudi a obličeji..

Bylo zjištěno, že zpoždění je jedním z příznaků nesnášenlivosti lepku u žen.

Vypořádat se s porušením je možné pouze pomocí účinné a komplexní léčby. Jakékoli patologické procesy musí navštívit lékaře. Aktuální nemoci nelze ignorovat. Jinak dojde ke vzniku nebezpečných následků.

Může být test špatný

První věcí, kterou dívky dělají v době, kdy se neobjeví kritické dny, je těhotenský test. Jeden sloupec naznačuje, že koncepce nebyla úspěšná a je třeba hledat jiné důvody zpoždění.

V případě zpoždění se doporučuje provést těhotenský test

Při aktivním sexuálním životě a nechráněném pohlavním styku byste testu neměli důvěřovat na 100%. Někdy se tyto expresní proužky mýlí. Stává se, že hladina hCG je příliš nízká, aby potvrdila těhotenství doma.

Obecně se doporučuje uchýlit se k použití 3–5 testů přesnosti. Pokud menstruace stále nepřichází, měli byste přemýšlet o kontaktování lékaře. Lékař bude studovat stav ženského těla a nasměrovat jej na výzkum, který přesně potvrdí nebo popře pravděpodobné oplodnění.

Jak rozlišit těhotenství od zpoždění

Existují známky, u nichž lze podezření na průběh těhotenství i při negativním výsledku zvláštního testu. Ženy nosící dítě se obvykle setkávají s následujícími příznaky:

 • poslech fetálního srdečního rytmu a průtoku krve;
 • skok bazální teploty;
 • modrý odstín poblíž pochvy a děložního čípku;
 • tahání bolestivého pocitu v dolní části břicha;
Pokud toužíte po slaném, může to být známka těhotenství.
 • citlivost a otok mléčných žláz;
 • nesnášenlivost některých drsných vůní;
 • změna chuťových preferencí;
 • podrážděnost;
 • časté výkyvy nálady;
 • nadměrná slzavost;
 • ranní nevolnost a dávivý reflex;
 • zvýšené močení;
 • ospalost;
 • pocit velké únavy;
 • poruchy spánku.

Uvedené znaky jsou individuální. Těhotná žena může mít buď jeden příznak, nebo všechny najednou.

Fyziologické zpoždění se nemusí nijak projevit. Patologický stav je nutně doprovázen nepříjemnými klinickými projevy a vaginálním výtokem se specifickým zápachem a barvou.

Toto video vám řekne o příčinách opožděné menstruace:

Co dělat

2 týdny je vážné zpoždění. V takovém případě by žena měla navštívit gynekologa, který předepíše požadované studie a v případě potřeby zvolí léčbu. Neexistují žádná jednotlivá terapeutická opatření. Léky jsou vybírány individuálně. Dívkám se rozhodně doporučuje:

 • omezte se na stresové situace;
 • jíst správně;
 • chodit na čerstvém vzduchu každý den;
 • odmítnout špatné návyky;
 • dát přednost dobrému spánku;
 • střídat fyzický a psychický stres.

Těhotenství lze potvrdit testem hCG nebo ultrazvukem.

Proč neexistuje žádné období a test je negativní: nejčastější důvody zpoždění a další akce

Zpoždění menstruace, test je negativní - a žena je ztracena, neví, co má dělat. Návštěva gynekologa vám umožní zjistit příčinu, ale často nechcete ztrácet čas návštěvou lékaře.

Těhotenství není jediným důvodem zpoždění. Selhání cyklu může být způsobeno vlivem vnějších faktorů, fyziologickými změnami nebo onemocněním. Zvažte, kdy potřebujete urgentně navštívit lékaře a kdy není důvod k obavám.

Kdy lze provést test?

Od okamžiku oplodnění se v ženském těle začíná produkovat hCG (těhotenský hormon) a jeho hladina se denně zvyšuje. Pokud došlo k ovulaci včas, pak 2 dny zpoždění s pravidelnou menstruací jsou 10-14 dní po početí. Množství hormonu v moči bude dostatečné na to, aby testovací proužek vykazoval dvě čáry. Pokud je výsledek záporný, stojí za to opakovat následující den..

Pokud jsou 4 dny zpoždění a test je negativní, je možné několik důvodů:

 • pozdní ovulace (v moči je stále málo hormonu);
 • onemocnění ledvin, které ztěžuje vstup hCG do moči (s potvrzeným těhotenstvím a se zpožděním 15 dnů nebo více bude negativní);
 • nesprávné použití testeru;
 • vadné testovací proužky.

Dlouhá absence menstruace a negativní odečty testeru jsou důvodem pro návštěvu gynekologa. Může se vyvinout vážná porucha reprodukce.

Důvody pro absenci pruhů, když nedojde k menstruaci

Existuje několik důvodů, proč dochází ke zpoždění menstruace a test je negativní. Začněme s fyziologickými:

 1. Laktace. Hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, blokuje ovulaci a zastavuje menstruaci. Žádná menstruace a negativní těhotenský test - to je normální, pokud kojíte.
 2. Potrat. Lékařské ukončení těhotenství je doprovázeno krvácením a často vede k posunu cyklu. Jednou za 2 týdny se zpoždění po potratu nepovažuje za odchylku.
 3. Klimatická změna. Při přizpůsobování novým podmínkám by jednorázové zpoždění až 12 dní nemělo vzbuzovat obavy.
 4. Climax. Menstruace se stává nepravidelnou, může se objevit jednou za 2 měsíce - to je známka zániku reprodukční sféry.
 5. Přepracování a nervové napětí. Fyzický a psychický stres může oddálit nástup menstruace.
 6. Přísné diety. Nedostatek příjmu živin v těle ztěžuje ovulaci a menstruace nepřichází.
 7. Užívání hormonů. Až 10 dní může dojít ke zpoždění a negativnímu testu během léčby hormony nebo nouzového používání speciálních antikoncepčních prostředků po nechráněném sexu.

Pokud není žádné období a test je negativní, důvody nejsou vždy neškodné. Důvodem absence menstruace mohou být závažné patologie:

 • hormonální poruchy;
 • chronická nebo akutní intoxikace;
 • polycystický vaječník;
 • zánět reprodukčních orgánů;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • nádory hypofýzy;
 • endometrióza;
 • anémie;
 • zánět močového měchýře.

U fyziologických faktorů dochází ke zpoždění a test neukazuje těhotenství, ale celková pohoda netrpí. Pokud se objeví nepříjemné pocity nebo vaginální výtok, pak je to vždy známka patologie.

Pokud je zpoždění doprovázeno silnou bolestí, měli byste se poradit s lékařem

Kolik dní testeři zobrazí výsledek?

Vše závisí na citlivosti indikátoru zařízení. Většina testovacích proužků a elektronických zařízení je nakonfigurována tak, aby detekovala koncentraci hCG 25–30 mMU / ml, která se objevuje 10–14 dní po početí. Pokud je 3denní zpoždění a test je negativní, ale existuje podezření, že došlo k oplodnění, stojí za to opakovat test následující den s použitím zařízení od různých výrobců.

9denní zpoždění menstruace by však mělo být důvodem pro návštěvu lékaře, aby se potvrdilo nebo popřelo početí. Známky některých onemocnění jsou podobné projevům časné toxikózy u těhotných žen..

Co to může být, když bolí dolní část břicha?

Pokud není menstruace, test je negativní a bolestivé pocity v dolní části břicha, pak je docela možné, že se jedná o premenstruační syndrom. V případě stresu, přepracování nebo přesunu do oblasti s odlišným podnebím může být normou zpoždění 5 dní s výskytem mírné bolesti.

Důvodem zpoždění menstruace s negativním testem a bolestmi břicha mohou být:

 • ektopické umístění vajíčka;
 • zánět děložní sliznice;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • dysbióza pochvy;
 • drozd;
 • adnexitida.

U některých žen může být zánět apendikulárního procesu příčinou absence menstruace. Latentní (skrytý) průběh katarálního zánětu slepého střeva může trvat několik dní, což ztěžuje nástup menstruace a je doprovázeno mírným břišním diskomfortem. S přechodem zánětu na flegmonální formu příznaky rychle rostou a apendicitida je diagnostikována charakteristickými znaky. Po apendektomii přichází menstruace po 2-3 dnech.

Bolest v podbřišku může být relativně neškodná a v některých případech může znamenat vážnou patologii. Co to může být, je možné určit až po vyšetření.

Proč mě bolí hrudník??

První myšlenka, když bolí hrudník a menstruace nepřišla včas, bude o budoucím mateřství. Pokud však neexistuje žádné období a test je negativní, může to být:

 1. Chyby testu (nesprávné použití, výrobní vady). Pro získání přesného výsledku se doporučuje provádět testování v intervalu 2–3 dnů s využitím prostředků různých společností..
 2. Zánět v děloze. Prsní žlázy a reprodukční orgán spolu úzce souvisí, takže zánět dělohy je doprovázen změnami v prsu.
 3. Adnexitida. Zánětlivý proces ve vaječníku vyvolává zvýšení syntézy estrogenu. Změny hormonálních hladin způsobují bolestivé nepohodlí na hrudi.
 4. Endokrinní onemocnění. Nedostatečná nebo zvýšená práce hypofýzy, nadledvin nebo štítné žlázy ovlivňuje kritické dny a může způsobit bolest na hrudi.
 5. Vliv léků. Některé léky (antikoncepce, antibiotika, hormony) ovlivňují ovulaci. Obtížné opuštění vajíčka může být doprovázeno bolestí v mléčné žláze.
 6. Lékařské postupy. Kauterizace eroze, vyšetření s otevřením děložního čípku a další terapeutické a diagnostické manipulace mohou narušit hormonální pozadí. To povede k bolestivému otoku bradavek a opožděným menstruacím..
 7. Nádory prsu. Komprese prsní tkáně novotvarem znesnadňuje ovulaci a narušuje cyklus menstruace. A tlak vzdělávání na tkáně způsobuje bolest.

Nic nebolí, ale je tam bílý výtok

Bělavý výtok z pochvy se objevuje během určitých fyziologických procesů nebo onemocnění. Pokud je zpoždění 4 dny, je test negativní a bílý výboj, pak to může být:

 1. Početí. Hormonální změny mohou být doprovázeny výskytem bělavého výtoku. Absence pozitivního výsledku během testování je možná při nedostatečné koncentraci hCG nebo při použití defektních testerů.
 2. Zánět. Nedávné nachlazení nebo gynekologické zánětlivé procesy jsou často doprovázeny bílým výtokem.
 3. Stres. Silné nervové zážitky zpožďují menstruaci a bílý hlen vylučovaný z pochvy slouží jako druh indikátoru, že brzy přijdou kritické dny.
 4. Hormonální abnormality. Změny poměru hormonů mění povahu vaginálního hlenu. Může se objevit bělavý výtok.

Bílý výtok, pokud je test negativní, ale dochází ke zpoždění menstruace, může být předzvěstí nástupu menstruace, což může naznačovat těhotenství, zánět nebo hormonální abnormality. Důvod lze zjistit pouze během vyšetření.

Důvody pro oddálení menstruačního cyklu o 2 týdny s negativním těhotenským testem

Menstruační cyklus je multifaktoriální proces, během kterého je zapojeno mnoho struktur ženského těla. Narušení fungování alespoň jednoho z nich naruší kaskádu procesů, které jej tvoří, a podle toho se cyklus ztratí. V tomto případě musí žena naléhavě vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa pro diagnostiku a léčbu patologie, protože sebemenší zpoždění může vést k závažným komplikacím, jako je syndrom polycystických vaječníků, endometrióza, perzistence a atrézie folikulů. Nejprve je nutné vyloučit možné těhotenství..

 • 1 Důvody absence menstruace
  • 1.1 Syndrom polycystických vaječníků
  • 1.2 Endometrióza
  • 1.3 Perzistence folikulů
  • 1.4 Folikulární atrézie
 • 2 Související příznaky
 • 3 Obnova menstruace

Prodloužení menstruačního cyklu na krátkou dobu není vždy patologický stav. Pokud se vaše menstruace zpozdí až o 10 dní, lze to považovat za běžnou možnost. Důvody tohoto jevu mohou být: nervové vypětí, změna klimatu, podvýživa, přepracování a další vnější faktory. Pokud se vaše menstruace zpozdí o 2 týdny nebo déle, měli byste se poradit s lékařem.

Nejčastější příčinou vynechání menstruace je těhotenství. To však není jediný faktor. Je důležité si uvědomit, že oblíbené těhotenské testy nejsou vždy přesné. Pokud vaše menstruace nezačala do 10 dnů od normálního času ai když test ukazuje negativní výsledek, ještě to není indikátor absence těhotenství. Je nutné konzultovat gynekologa a darovat krev pro analýzu hCG, aby bylo možné vyvrátit možné pojetí.

S pozitivními výsledky výzkumu by mělo být vyloučeno mimoděložní nebo mimoděložní těhotenství. Je třeba si uvědomit, že v této poloze se u dívky objeví další příznaky: nevolnost, otok mléčných žláz, zvětšení břicha, touha po různých pachech, zvrácení chuti.

Pokud důvodem zpoždění menstruace není těhotenství, pak je samodiagnostika a samoléčba kontraindikováno. Prodloužení cyklu může být způsobeno:

 • silné nervové šoky;
 • neurologická onemocnění;
 • metabolické poruchy;
 • avitaminóza;
 • doprovodné infekční nemoci;
 • mechanická poranění urogenitálního systému;
 • hormonální poruchy;
 • užívání perorálních kontraceptiv bez lékařského dohledu;
 • užívání hormonálních léků;
 • nádorová onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, centrální nervový systém ženského reprodukčního systému;
 • nadměrná fyzická aktivita; náhlá ztráta nebo přírůstek hmotnosti;
 • předchozí gynekologické operace a manipulace;
 • patologie endokrinních žláz;
 • onemocnění vaječníků.

Mezi nejčastější gynekologická onemocnění způsobující opožděnou menstruaci patří: syndrom polycystických vaječníků, endometrióza, folikulární perzistence, atrézie a hormonální nerovnováha u žen.

Všechny tyto komplikace přímo korelují s věkem dívky. Čím více je pacient, tím je pravděpodobnější vývoj konkrétní patologie.

Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění charakterizované tvorbou cyst ve vaječnících. Tato patologie se často vyskytuje se zvýšením hladiny testosteronu (mužského pohlavního hormonu) při současném snížení ženských pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu. S takovým onemocněním nedochází k ovulaci, která bez řádné léčby vede k neplodnosti ženy..

Průvodními příznaky patologického stavu jsou: nadváha, ochlupení v různých částech těla, dermatologické problémy s pokožkou obličeje a hlavy, často - bolest v dolní části břicha nebo v dolní části zad..

Endometrióza je gynekologické onemocnění charakterizované proliferací buněk ve výstelce dělohy mimo endometrium. Tato patologie se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. U endometriózy je absence menstruace způsobena skutečností, že tkáň endometria není schopna odmítnout kvůli svému růstu. Souběžnými příznaky onemocnění jsou:

 • přetrvávající nebo cyklická bolest v pánevní oblasti;
 • zvýšené a prodloužené menstruační krvácení;
 • silná bolest během pohlavního styku;
 • bolest při vyprazdňování střev nebo močového měchýře;

Nedostatečná léčba vede k ženské neplodnosti.

Přetrvávání folikulů je absence druhé fáze menstruačního cyklu. Tento stav je způsoben nedostatkem zvýšení luteotropního hormonu, který stimuluje ovulaci..

Folikul nepraskne a zralé vajíčko nemigruje do děložní dutiny, ale v těle nadále existuje. Perzistenci folikulů lze určit analýzou hormonálního pozadí: dojde ke zvýšení estrogenního pozadí a ke snížení hladin progesteronu.

Atrézie folikulů je charakterizována skutečností, že nedochází k závěrečné fázi vývoje folikulů, ale je pozorováno jejich zvrásnění. V takových případech se vyvíjí častěji než jeden folikul, ale několik najednou..

S touto patologií bude pozorováno zvýšení hladiny estrogenu a pokles progesteronu, ale rozdíl v jejich poměru bude vyrovnanější díky skutečnosti, že zrání folikulu nedosahuje svého vrcholu.

Pokud se menstruace z různých důvodů zpozdí, mohou se také objevit další příznaky:

 • může táhnout spodní část břicha;
 • bolest v bederní oblasti;
 • svědění a pálení v pochvě;
 • vzhled bílého nebo hnědého (krvavého) výtoku
 • nepohodlí během pohlavního styku a močení;
 • časté výkyvy nálady;
 • rychlá únava, nervozita;
 • častý hlad nebo nedostatek chuti k jídlu.

Je možné vrátit menstruaci pouze přísně pod dohledem lékaře, protože obnovení cyklu je velmi dlouhý a pečlivý proces. Specialista provede ultrazvukové vyšetření, v případě potřeby další metody a analýzy, poté předepíše léčbu (léky, chirurgický zákrok atd.). Všechny pokusy o vyvolání menstruace samy o sobě mohou vést k ještě větší hormonální nerovnováze. První věcí, kterou musíte udělat, je vyloučit faktor, který vyvolává nepřítomnost menstruace.

Aby menstruační cyklus proběhl hladce každý měsíc (28 dní), doporučuje se upravit denní režim, vyvážit stravu a přísně dodržovat předpisy lékaře. V případě hormonálních poruch je kromě hlavní terapie předepsán vitamin E..

Je třeba si uvědomit, že čím dříve je léčba opožděné menstruace zahájena, tím rychleji je možné obnovit cyklus a obnovit ženu.

Vaginální výtok je považován za normální, ale neměl by být ignorován. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnou patologii v ženském těle. Je důležité věnovat pozornost, pokud se v dolní části břicha vyskytne hnědý, červený výtok doprovázený bolestivostí.