Vaginální suchost - jak se zbavit nepříjemného příznaku?

Suchost v pochvě nebo, jak lékaři říkají, atrofická forma vaginitidy nebo kolpitidy - fenomén, kterému může čelit každá žena na planetě.

A samotný proces není vždy způsoben hormonální nerovnováhou v jejím těle - spíše odráží dystrofické jevy spojené s nedostatečnou produkcí přirozeného vaginálního mazání.

Nedostatek mazání může být způsoben řadou důvodů - věkem nebo průběhem patologického procesu a také vnějšími faktory. Zjištění příčiny a podstoupení léčby je klíčem k normálnímu a plnohodnotnému životu každé ženy.

 1. Diagnostika
 2. Příznaky
 3. Příčiny patologie
 4. Během pohlavního styku
 5. Před menstruací
 6. Během období těhotenství
 7. Po porodu
 8. V průběhu menopauzy
 9. Ve stáří
 10. Léčba patologie
 11. Léky
 12. Hormonální terapie
 13. Léčba bez použití hormonů
 14. Lidové recepty a metody
 15. Recenze
 16. Prevence

Diagnostika

Vývoj nadměrné vaginální suchosti je doprovázen mnoha konkrétními stížnostmi - zjistit hlavní příčinu patologického procesu, odlišit jej od jiných možných onemocnění reprodukčního systému, diagnostikovat:

 1. Gynekologické vyšetření na židli - v tomto případě lékař diagnostikuje, že sliznice vypadá bledě a ztenčně, je na ní vizuálně viditelná eroze a otok, při dotyku krvácí a hladina pH se zvýší na 5-5,7
 2. Provedení rozšířené metody výzkumu pomocí kolposkopie - vyšetření stěn pochvy pod mikroskopem, které odhalí patologické vyčerpání a lokální krvácení a podlitiny. Pokud se použije pro diagnostiku Schillerova testu - sliznice, ve které nebude žádný glykogen, je zbarvena slabě, s nerovnoměrným rozložením barviva.
 3. Colpocytologický typ výzkumu - v tomto případě ukazatele indexu zralosti vaginálního epitelu, jeho celkového stavu a přítomnosti destruktivních procesů.
 4. Provádění nátěru na mikroflóru - při takové analýze se zvyšuje hladina leukocytů a laktobacily se snižují, lze také detekovat vývoj hladiny patogenní mikroflóry v nevýznamném množství.
 5. Stanovení hladiny estradiolu v laboratoři - předepsáno, pokud existuje podezření na poruchu a dysfunkci v práci vaječníků.
 6. K posouzení celkového stavu vnitřních orgánů urogenitálního systému lékaři předepisují diagnostiku pro ultrazvuk a tomografii a za účelem vyloučení patologického procesu ve vagině - bakteriální kultura a diagnostika PCR. Pokud existuje podezření na onkologii - testy pomocí nádorových markerů a související studie.

Příznaky

V oblasti gynekologie lékaři rozlišují následující příznaky:

 1. Úplná absence ženy nebo výrazné snížení přirozeného vaginálního výtoku v těle, což vyvolává negativní příznaky.
 2. Pocit nadměrné suchosti v pochvě, doprovázený a zhoršený svěděním a pálením, lokalizovaný v oblasti stydkých pysků, zhoršený chůzí a třecím spodním prádlem, během sexu.
 3. Bolest, nepohodlí, krvácení - pokud nepřijmete včasná opatření, může se snadno dostat infekce do děložní dutiny a pochvy, která provokuje sepsi a peritonitidu.
 4. Na povrchu pochvy se objevují praskliny a krvácející rány, ke kterým se při neléčení připojí infekce a vznikne zánětlivý proces.
 5. Časté a nepřiměřené nutkání močit na toaletu, které nepřináší úlevu - je to způsobeno skutečností, že tkáň močové trubice je umístěna v těsné blízkosti pochvy a také podléhá patologickému ztenčení.

Příčiny patologie

K obnovení a normalizaci práce žláz v pochvě a odstranění patologického procesu je důležité zjistit hlavní příčinu patologického procesu a od něj předepsat účinnou léčbu.

Lékaři podmíněně rozdělují všechny důvody do 3 skupin:

 • Patologie a nemoci vnitřních orgánů a systémů. Lékaři nejčastěji nazývají takové patologické procesy onkologií a vaginózou, vyvolané patogenní, bakteriální mikroflórou, endometriózou a myomem dělohy, diagnózou Sjogrenova syndromu.
 • Hormonální nerovnováha - nejčastěji mluvíme o období menopauzy a restrukturalizace těla během období početí a těhotenství. Považuje se to za normu a vyžaduje od ženy kontrolu - v průběhu času si tělo samo obnovuje hladinu pohlavních hormonů.
 • Běžné hlavní příčiny:
  • Nesprávná intimní hygiena nebo její nedostatek - žena nedodržuje pravidla osobní hygieny nebo často používá vonné gely, bezdůvodně často sprchuje, nosí syntetické těsné spodní prádlo.
  • Užívání určitých léků, nejčastěji antibiotik a diuretik, které snižují hladinu krevního tlaku. Často vyvolávají vaginální suchost, ale na konci jejich příjmu - hladina je obnovena.
  • Alergie na použité prací prášky a látky, mýdla a gely - stojí za to revidovat vlastní zásobu chemikálií pro domácnost.
  • Selhání průtoku krve a zásobování pánevními orgány, stejně jako nepravidelný sexuální život u ženy.

Během pohlavního styku

Pocity nepříjemné během sexu se ženou negativně ovlivňují jak samotnou pacientku, tak jejího sexuálního partnera, když bolest a nepohodlí, krvácení zcela odradí veškerou touhu po sexuální intimitě.

Neměli byste se však vzdát sexu - hormonální, vaginální čípky a lubrikanty, lubrikanty vám pomohou vytvořit a vrátit radost v intimní sféře.

Pokud je hlavní příčinou neschopnost a spěch partnera, pak stojí za to věnovat více času delšímu cvičení předehry a vzrušené tělo ženy bude produkovat dostatek přirozeného vaginálního mazání.

Často se nedoporučuje používat kondom - ovlivňuje úroveň přirozeného vaginálního mazání a dráždí epitel, což může způsobit tento příznak sucha ve vaginální oblasti.

Před menstruací

Mnoho nepříjemných, dráždivých pocitů před nástupem menstruace často trápí mnoho žen v reprodukčním věku, ale pouze 10% z nich se obává takového problému, jako je nadměrné sucho v pochvě.

To je způsobeno skutečností, že 2–3 dny před nástupem menstruačního kalendáře produkuje tělo větší množství gestagenu, který na chvíli potlačuje produkci pohlavního hormonu estrogenu. Lékaři nazývají tento stav normou..

Během období těhotenství

Mateřství je v životě ženy vždy nádherným obdobím..

Samotný průběh těhotenství je však doprovázen mnoha změnami vnitřních orgánů, systémů, celého těla nastávající matky - ranní nevolnost a vaginální suchost, která je způsobena nadměrnou produkcí hormonu progestogenu.

Také změna velikosti dělohy - vytváří další vnitřní tlak na okolní systémy a orgány, mění hladinu a ukazatele mikroflóry v pochvě a snižuje pružnost stěn. Tak se projevují negativní příznaky - pálení a svědění, nadměrná suchost.

Po porodu

Po narození dítěte je takový příznak jako nadměrná vaginální suchost podle názoru lékařů běžným jevem a postupně přechází sám, po normalizaci hormonální úrovně přijímají vnitřní orgány anatomicky správnou předchozí pozici.

Ale každý pátý pacient po porodu si stěžuje na nepříjemné příznaky - tento jev je způsoben produkcí hormonu prolaktinu, který ve své činnosti potlačí pohlavní hormon v těle ženy estrogen.

V průběhu menopauzy

Období menopauzy je důležitou etapou v životě ženy, kdy dochází k významné restrukturalizaci těla, ke změně hormonálních hladin a ke snížení hladiny estrogenu v krvi. Po 55-60 letech u žen diagnostikují gynekologové atrofickou formu vaginitidy.

Ve stáří

5-6 let poté, co žena prošla menopauzou, hladina estrogenu v jejím těle klesla na 80%. Podle statistik asi 75% žen ve věku nad 60 let trpí atrofickou kolpitidou.

Léčba patologie

Léky

Hlavní seznam léků předepsaných při diagnostice nadměrné suchosti je zaměřen na jeho působení při odstraňování především hlavní příčiny a poté - negativních příznaků ve formě nedostatečné produkce mazání a pocitu pálení, prasklin.

Předepisují je výhradně gynekolog po vyšetření a diagnostice a na základě výsledků předepisuje léky ze skupiny antibiotik a protizánětlivé, hormonální nebo obnovení vodní rovnováhy v těle.

Lékaři nejčastěji předepisují následující:

 1. Vitamíny A a E v kapslích nebo v tekuté formě - pomáhají obnovit a udržovat stav epitelu a sliznic na zdravé úrovni.
 2. Svíčky, které obsahují extrakt z měsíčku - Vagikal, pomáhají zmírnit podráždění a pálení, suchost a urychlit hojení trhlin..
 3. Vaginální čípky - Feminela nebo Cicatridin poskytují vaginální hydrataci po dlouhou dobu a to vše je dosaženo díky kyselině hyaluronové přítomné v jejich složení.
 4. Homeopatické přípravky - Klimadinon nebo Cyklodinon, které ovlivněním hypofýzy stimulují produkci a uvolňování hormonu estrogenu do krve. Ten také normalizuje práci vnitřních žláz a produkci dostatečného mazání pochvy.

Hormonální terapie

Kurz hormonální terapie je velmi populární metoda řešení kolpitidy, vyvolaná hormonální nerovnováhou, nedostatkem estrogenu v krvi.

Kurz hormonální terapie zahrnuje použití těchto prostředků:

 1. Gel Dermestril nebo Klimara, Divigel - jsou zavedeny do pochvy pomocí speciálního aplikátoru a nepohodlí budou odstraněny během hodiny.
 2. Hormonální kruhy - obsahují hormon estrogen. Postupně bude absorbován stěnami pochvy a obnoví hladinu vlhkosti - účinnost takového léku od 1 do 3 měsíců.
 3. Vaginální čípky Ovestin a Oripod - používají se v kurzu po dobu 2 týdnů a vkládají se do pochvy. Postupně zmizí pocit sucha a nepohodlí a obnoví se úroveň pH.

Léčba bez použití hormonů

V určitých případech předepsaných v praxi lékařů je průběh užívání hormonálních léků a vhodné terapie jednoduše kontraindikován..

Současně jsou příznaky nadměrné vaginální suchosti s mírným nedostatkem estrogenu v těle mírné - mohou být použity nehormonální léky a formulace.

Takže překonat vaginální suchost a obnovit dodávanou hladinu pH pomůže sběr léčivých poplatků a bylin, což umožní průtok krve, normalizuje hladinu hormonálních hladin, působí jemně a bez negativních důsledků..

Lidové recepty a metody

Arzenál tradiční medicíny má ve své aktivitě také mnoho receptů a formulací, které pomohou vyrovnat se s takovým problémem, jako je nadměrná vaginální suchost. Bylinné koupele a sbírky, stejně jako sprchování a zavádění speciálních tamponů jsou přirozenými a účinnými pomocníky při odstraňování nadměrné vaginální suchosti.

Hlavní věcí je dohodnout se na jejich použití s ​​ošetřujícím lékařem, vzít v úvahu individuální nesnášenlivost konkrétní rostliny a pamatovat, že se jedná spíše o doplňková opatření k hlavnímu, medikačnímu nebo hormonálnímu průběhu léčby.

Mezi takové účinné lidové léky v boji proti nadměrné suchosti patří:

 1. Kopřiva, oregano a měsíček - tyto rostliny berou 60, 20 a 30 gramů, promícháme a přidáme po 50 gramech. barvy heřmánku a Veronica officinalis. 2 lžíce směsi se vaří v půl litru vroucí vody a vaří se 3 minuty. a nechte vychladnout, přičemž trváte paralelně - vezměte 100 ml vývaru v průběhu 10-14 dnů. Pokud suchost a pocit pálení nadále obtěžují ženu, měli byste se poradit s lékařem.
 2. Připravený bylinný odvar z dělohy bóraxu a základní desky dokonale zvládá suchost pochvy - stačí smíchat po 40 gramech. každá rostlina a 2 lžíce. sběr páry ve 400 ml. vařící voda. Nechte to vařit a vezměte 1/3 šálku po celý den - maximálně 1 šálek vývaru.
 3. Terapeutické sprchování infuzí měsíčku je skvělý způsob, jak zvládnout vaginální kolpitidu během menopauzy a eliminovat suchost, pálení a nepohodlí. Jen vařená ve sklenici vroucí vody 1 polévková lžíce. l. barva měsíčku, trvat a filtrovat - aplikujte infuzi na sprchování. Kurz - 5 dní, provádění procedur každý druhý den.
 4. Koupání s přídavkem odvaru z matčiny - pomáhá nejen eliminovat vaginální svědění a nadměrnou suchost, ale také uvolnit a normalizovat centrální nervový systém. 60 g suroviny se vaří v půl litru vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu 2-3 minut - po filtraci se přidá do lázně. Doporučuje se vykoupat se ne více než 1-2krát týdně..
 5. Tampony namočené v olejovém roztoku vitaminu E také pomohou eliminovat nadměrnou suchost pochvy, ale neměli byste ji používat v čisté formě - vitamin z tobolek je rozpuštěn v bázi, jakýkoli rostlinný olej v poměru 1 ku 3. Tampon je impregnován takovým roztokem a vložen do pochvy o 5 -7 minut. Místo vitaminu E můžete použít extrakt z aloe vera nebo kokosový ořech, ricinový olej - pomohou obnovit hladinu pH a eliminovat vaginální suchost a urychlí hojení trhlin. Kromě toho stojí za zmínku, že při používání olejů dostává tělo nejen dobré mazání, ale také dodává tělu dobrou dávku tuků, které obnovují a omlazují tkáně. A když jsou zavedeny do stravy, přispívají k přirozené produkci ženských hormonů.

Recenze

Recenze žen:

Prevence

Preventivní opatření mohou zabránit nebo významně snížit bolestivé a nepříjemné pocity při diagnostice vaginální suchosti:

 1. Nejprve je to dodržování pravidel osobní hygieny a odmítnutí agresivních detergentů - aromatických gelů a mýdel s jasnými barvivy..
 2. Použití vložek, vložek a vložek během menstruace vám pomůže zbavit se patologie..
 3. Zdravý životní styl a správná výživa, přiměřený pitný režim jsou také součástí normální úrovně pH pochvy, práce vnitřních žláz.
 4. Pokud jde o prádlo, je nejlepší zvolit si prostý, bavlněný, spíše než syntetický. Eliminujte časté, nepřiměřené sprchování, které narušuje normální mikroflóru pochvy.
 5. Pravidelný sex - je to pohlavní styk, který stimuluje práci vnitřních žláz a dostatečnou produkci přirozeného vaginálního mazání, což pomáhá snižovat projevy nadměrné suchosti.
 6. A vzdejte se špatných návyků - kouření a alkohol, sedavý životní styl a nedostatek pravidelného sexuálního života nemají nejlepší vliv na úroveň produkce přirozeného mazání.

Tato pravidla jsou jednoduchá, ale stojí za pochopení - v některých případech je nutné podstoupit hlavní průběh léčby, protože důvody vyvolávající vaginální suchost mohou být docela vážné.

Co dělat pro vaginální suchost: léky

Po celý život ženy čelí různým problémům intimní povahy, o nichž se ve slušné společnosti nebývá zvykem diskutovat. Samozřejmě nejsou předmětem diskuse, ale měly by se stát důvodem pro kontaktování specialisty. Vaginální suchost je stav intimní zóny, kdy množství přírodního maziva vylučovaného tělem prudce klesá (proces jeho uvolňování se zastaví). V důsledku nedostatku tekutin se stěny vagíny ztenčují, objevují se nepříjemné příznaky, které narušují zdravý a aktivní život.

Příčiny pocitu sucha v pochvě

V lékařské praxi se tato patologie nazývá atrofická vaginitida (kolpitida). Tento termín však platí pouze ve vztahu k některým variantám nástupu patologie. Procesy ztenčení vaginální sliznice, změny velikosti, ztráta elasticity plochého stratifikovaného epitelu nejsou vždy spojeny s hormonálními poruchami v ženském těle. Příčiny onemocnění se někdy stávají infekcemi močových cest, množstvím parfémované intimní kosmetiky a dlouhodobým užíváním antibiotik.

Řada gynekologů upřednostňuje termín „vaginální atrofická dermatitida“, který přesněji označuje projev nemoci. Typické příznaky jsou:

 • pocit pálení v perineu;
 • pocit napětí ve vnitřních stěnách pochvy;
 • svědění v stydkých pyskech, vaginální otvor;
 • nepohodlí během pohlavního styku, které je doprovázeno bolestí;
 • krvácení sliznice v důsledku výskytu ran, vředů na epitelu intimní zóny.

K výše uvedeným příznakům se přidává řada konkrétních příznaků, pokud má žena klasické příznaky kolpitidy způsobené hormonálními poruchami těla:

 • Neochota mít sex s partnerem. Nízké hladiny estrogenu snižují libido. Navíc snížená citlivost, bolest, suchost, krvácení během sexu negativně ovlivňují intimní život ženy..
 • Infekční choroby. Pokles přirozeného mazání vede k řídnutí epitelu vnitřních, vnějších pohlavních orgánů, zhoršení prospěšné mikroflóry sliznice, suché sliznice. Patogenní prostředí se proto stává zdrojem zánětlivého procesu v intimní oblasti..
 • Problémy s močením: časté nutkání, pálení.
 • Celkové zhoršení zdraví, bolesti hlavy, letargie, slabost.

K normalizaci funkcí žláz, vyvážení hormonální dysfunkce, odstranění sucha, určení správné léčby je nutné zjistit důvody, které lze podmíněně rozdělit do tří skupin:

 1. Vážné onemocnění / nemoc těla. Pouze lékař pomůže stanovit přesnou diagnózu a předepsat kompetentní léčbu. Pozorováno, když:
  1. výskyt novotvarů;
  2. vaginóza způsobená bakteriální infekcí;
  3. endometrióza, myom dělohy;
  4. zánět sliznic celého těla v důsledku dysfunkce žláz (Sjogrenův syndrom).
 2. Změny v hormonálním pozadí ženy. Ve většině případů se patologie vyskytuje v době menopauzy nebo během těhotenství..
 3. Běžné důvody. Zobrazí se, když:
  1. nesprávná intimní hygiena;
  2. nepřiměřené použití sprchování;
  3. užívání antibiotik nebo diuretik, léků snižujících krevní tlak;
  4. alergické reakce na složené prací prášky, mýdla, gely;
  5. zhoršení krevního oběhu v pánevních orgánech;
  6. nepravidelný sexuální život nebo jeho nedostatek.

Nyní oblíbené použití parfémovaných sprchových gelů je pro ženské tělo nebezpečné: vůně a nadbytek chemických složek způsobují poruchy činnosti sliznic. Přestávají normálně fungovat, jejich sekrece klesá: v důsledku toho se objeví nepříjemný pocit. Nezapomeňte na možné alergické reakce na složky intimní kosmetiky.

Kyselé prostředí, které stimuluje produkci prospěšných bakterií mléčného kvašení ženskými genitáliemi, je ničeno pod vlivem kyselinově nevyvážených gelů. Optimální hodnota by měla být 4–4,5 pH. Chcete-li se zbavit problémů, měli byste opustit nově vyvinuté dezodorované toaletní výrobky ve prospěch běžného mýdla, toaletního papíru bez nečistot a přísad..

Pevné spodní prádlo, které mačká cévy a narušuje krevní oběh v pánevních orgánech; syntetika, někdy nekvalitní, z níž jsou vyrobeny kalhotky, škodí zdraví ženy. Nemoc se cítí podrážděním, brněním, svěděním perinea. Vyměňte módní, krásné polyamidové spodní prádlo za neméně krásnou a elegantní bavlnu - a na problém zapomenete.

 • Lněné semínko prospívá a škodí
 • ACC - návod k použití při kašli u dětí a dospělých
 • Příčiny mimoděložního těhotenství u žen, známky a vývoj v raných stádiích

Další hrozbou je nedostatek hygieny v intimní oblasti. Patogenní mikroflóra vytlačuje prospěšné laktobacily: mnoho žen čelí kandidóze způsobené houbou Candida. Vzhled nepříjemného zápachu, svědění a pálení, ztenčení slizničního epitelu signalizují nesprávnou funkci těla. I při velkém výtoku existují známky atrofické vaginitidy a nepohodlí.

Před menstruací

Proč nepříjemné pocity pravidelně trápí zdravé ženy v reprodukčním věku před menstruací? Asi 10% spravedlivého sexu se s tímto problémem obrací na gynekologa: několik dní před nástupem menstruace se v těle zvyšuje množství hormonu progestogenu, který na krátkou dobu potlačuje produkci estrogenu. Takové jevy nepatří k patologiím a jsou považovány za naprosto neškodné..

Během těhotenství

Očekávání mateřství je v životě ženy nádherným obdobím. Někdy je však průběh těhotenství doprovázen určitými zdravotními problémy: ranní nevolnost, nevolnost, sucho v intimní oblasti, banální drozd jsou způsobeny restrukturalizací těla, aktivitou hormonu progestogenu. Zvětšující se děloha vytváří další tlak na všechny orgány, což má za následek změnu mikroflóry pochvy, snížení elasticity, výskyt příznaků svědění a podráždění.

Po porodu

V poporodním období vaginitida většinou zmizí sama: hormonální pozadí se normalizuje a sekreční žlázy vagíny začnou pracovat v obvyklém rytmu. Asi 20% porodních žen si stěžuje na sucho a pocit pálení v oblasti stydkých pysků. Je to způsobeno uvolňováním hormonu prolaktinu, který dočasně „přeruší“ estrogen. Doba zotavení trvá 60 až 90 dní. U žen, které porodily císařským řezem, doporučují gynekologové obnovení hormonálních hladin až 120 dní.

S menopauzou

Menopauza (klimakterické období) je obdobím významných změn v životě ženy souvisejících s věkem. Obnova těla je spojena s významným poklesem produkce ženského hormonu estrogenu. Vaginální suchost se vyskytuje u 50% spravedlivého pohlaví ve věku nad 55 let. Při menopauze se tato patologie nazývá atrofická vaginitida. Zúžení vaginálních stěn, ztráta přirozeného mazání, poškození žláz vedou k vytvoření alkalického prostředí, které způsobuje pocit tření, svědění. Nezapomeňte kontaktovat gynekologa, který vám předepíše hormonální substituční terapii.

Během pohlavního styku

Nepříjemné pocity sexu negativně ovlivňují sexuální život obou partnerů. Bolest, nepohodlí a občas krvácení odradí ženu od intimního života a muže intimita trochu potěší. Gynekologové však doporučují, aby se nevzdali tělesných radostí: hormonální čípky, maziva pomohou vytvořit sexuální život.

 • Tamburový šev - podrobné pokyny. Jak udělat řetězový steh s jehlou nebo háčkováním pro začátečníky
 • Jablečný ocet prospívá a poškozuje lidské tělo
 • Nejlepší antioxidanty

Pokud je důvodem banální neschopnost, spěch partnera, řešením problému bude prodloužení doby pro předehru. Tělo ženy vzrušeně reaguje zvýšeným průtokem krve do genitálií a pochvy, čímž zvyšuje přirozenou sekreci žláz. Trvalé používání kondomů negativně ovlivňuje množství maziva vytvářeného v pochvě: pokud je podrážděný slizniční epitel, zkuste alespoň na chvíli kondom opustit.

Věková suchost

5-7 let po nástupu menopauzy klesá množství estrogenu vylučovaného tělem o 80%. Podle vědců trpí ve věku 60 až 65 let více než 75% žen atrofickou kolpitidou se všemi doprovodnými příznaky: pokles lumen pochvy, suchost a krvácení ze sliznice. Odkazy na věk, nechuť k lékaři mohou skončit katastrofou: s tímto onemocněním se nejen vícevrstvý epitel pochvy, ale také stěny močového měchýře (tkáně močové trubice) ztenčí a méně pružně.

Metody léčby

Pouze gynekolog může po vyšetření určit a předepsat správnou léčbu a zjistit příčiny vaginitidy. Z nezbytných postupů bude žena muset podstoupit gynekologické vyšetření, při kterém lékař provede Pap stěr (k vyloučení rakoviny), předepíše obecný (klinický) krevní test, aby se zabránilo možnému rozvoji infekcí močových cest.

Obecná opatření zaměřená na odstranění patologie, jako je vaginální dermatitida, zahrnují následující:

 • Při menopauze může být ženám nabídnuta nehormonální nebo hormonální substituční léčba ke zmírnění sucha a podráždění v pochvě.
 • Během těhotenství, při kojení dítěte, lékař doporučí ženám používat speciální zvlhčovače - gely, masti, lokální lubrikanty, které nejsou absorbovány do krevního oběhu, aby chránily dítě.
 • V případě sucha v důsledku porušení pravidel intimní hygieny je lepší odmítnout jakoukoli intimní kosmetiku, toaletní papír nebo vlhčené ubrousky s aromatickými přísadami.
 • Jakékoli léky, zejména atropin, antihistaminika, léky snižující krevní tlak nebo diuretika, by měly být užívány pouze v případě potřeby a na lékařský předpis. Samoléčba je nebezpečná z důvodu výskytu nežádoucích účinků: od sucha po zánětlivé procesy v pochvě a močových cestách.
 • Opuštění špatných návyků, které zhoršují prokrvení pochvy a způsobují sucho, svědění, pálení.
 • Vyvážená strava s vysokým obsahem luštěnin, omega-3 mastných kyselin k normalizaci sekrece vaginálních žláz a prevenci suchosti intimní oblasti..
 • Pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem. V počátečních fázích je vhodné používat intimní lubrikační gely ke snížení sucha. Je lepší vzdát se ochucených kondomů.
 • Přítomnost onemocnění urogenitálního systému, jejichž vedlejším účinkem je suchost sliznic pochvy, je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc. V takovém případě může být nutný chirurgický zákrok nebo zdlouhavý léčebný postup..

Léky: tablety, čípky a krémy

Nekomplikované případy atrofické kolpitidy, mírně spojené s porušením produkce hormonu estrogenu, lékaři navrhují léčbu nehormonálními léky. Jsou také dobré v situacích, kdy hormonální substituční léčba není z mnoha důvodů možná. Vaginální tablety, homeopatické léky, gely a masti, topické krémy (zvlhčující sliznici) vám pomohou zbavit se nepohodlí.

 • Před pohlavním stykem použijte lubrikant bez vůně.
 • Vitamíny A a E - podporují zdravý stav slizničního epitelu bez podráždění.
 • Svíčky na bázi měsíčku "Vagikal" pomáhají odstranit dráždivé faktory - pálení, svědění, suchost, hojení ran a prasklin.
 • Vaginální čípky "Feminela", "Cicatridin" oválná forma zajišťují dlouhodobé zvlhčení pochvy díky kyselině hyaluronové - elixír mládí a aloe, měsíček odstraňují suchost.
 • Homeopatické léky "Cyclodinon", "Klimadinon" působí na hypofýzu, stimulují produkci estrogenu a chrání intimní oblast před suchem.
 • Vaginální gel "Gynokomfort" odstraňuje příznaky kolpitidy, normalizuje úroveň kyselosti pochvy, chrání před infekcemi.

Hormonální terapie

S menopauzou, změnami hormonálních hladin souvisejícími s věkem bude hormonální substituční léčba optimálním řešením problému sucha ve vaginální oblasti. Samy předepsané (na doporučení přítele, souseda, internetu) estrogenové léky jsou zdraví škodlivé: mohou způsobit tvorbu zhoubných nádorů nebo dysplazie. Hormonální terapie navrhuje použití vaginálních kroužků, mastí nebo lubrikantů, čípků, tablet:

 • Gely „Dermestril“, „Klimara“, „Divigel“ se zavádějí do pochvy pomocí speciálního aplikátoru. Nepříjemné pocity zmizí do hodiny.
 • Hormonální kroužky zavádí gynekolog. Obsahují určitou dávku estrogenu, který je postupně absorbován vaginálním epitelem (účinný od 1 do 3 měsíců), zmírňuje suchost a pálení.
 • Svíčky na pochvu "Ovestin", "Oripod" se používají v kurzu: každý den po dobu 2 týdnů, postupně snižujte dávku na minimum, dokud nezmizí pocit sucha.
 • V některých případech je systematické užívání tablet předepsáno jako součást komplexní hormonální substituční terapie.

Jak odstranit suchost pomocí lidových prostředků

Bylinné přípravky, koupele, sprchování jsou velmi důležitými pomocníky při léčbě atrofické dermatitidy pochvy. Vzhledem k individuálním charakteristikám (intolerance, alergie) bude žena schopna vyhnout se příznakům sucha, svědění a pálení v pochvě tím, že se orálně nebo koupe s léčivými bylinami:

 • Budete potřebovat: kopřivu, oregano, měsíček v poměru (60 g, 20 g, 30 g), heřmánek a Veronica officinalis po 50 g. Nalijte 0,5 litru vroucí vody a vařte nejméně 5 minut. Nechte vařit. Průběh podávání je 10-12 dní, 100 ml denně. Pokud suchost stydkých pysků nezmizí, navštivte svého gynekologa.
 • Velmi dobře odstraňuje suchost stěn v pochvě, odvar z dělohy a matky. Smíchejte 50 g každé bylinky, zalijte 400 ml vody a povařte. Vezměte třetinu sklenice 3x denně před jídlem.
 • Sprchování odvarem z měsíčku je ideálním způsobem, jak se zbavit atrofické kolpitidy s menopauzou, odstranit pocit sucha a těsnosti stěn. Aby nedošlo k narušení prospěšné mikroflóry pochvy, počet sprchování v jednom kurzu není větší než 5.
 • Koupele s odvarem z matčiny trávy uvolňují nervový systém, zmírňují svědění a nepohodlí: 60 g trávy nalijte 500 ml vroucí vody a vařte 2-3 minuty. Nechte vařit půl hodiny, přeceďte a přidejte do lázně. aby pocit sucha zmizel, dejte si takové koupele alespoň jednou týdně.
 • Domácí tampony ze sterilního obvazu navlhčeného v tekutém olejovém roztoku vitaminu E pomohou odstranit suchost a posílit stěny pochvy.Zkombinujte obsah kapsle s 10 čajovými lžičkami vařeného rafinovaného slunečnicového oleje, ponořte tampon do směsi a vložte jej do pochvy na 5 minut. Může být použit k mazání sliznic, dokud příznaky nezmizí.

Proč nelze ignorovat vaginální suchost?

Vaginální suchost nebo atrofická vaginitida je podráždění způsobené řídnutím nebo zvrásněním tkání ve vagině. Tento příznak byste neměli ignorovat, protože může hovořit o závažných onemocněních reprodukčního systému nebo nástupu menopauzy.

Příčiny

Lékaři říkají, že vaginální suchost může být příčinou i důsledkem vývoje fyziologických poruch. Na vzhled tohoto problému mají vliv následující faktory:

 1. Menopauza. Během klimakterického období se v těle ženy snižuje produkce estrogenu, který je zodpovědný za zvlhčení a udržování kyselosti pochvy..
 2. Snížená produkce kyseliny hyaluronové. Tato látka je zodpovědná za tón, pružnost a výživu tkání. Jeho absence negativně ovlivňuje mechanismus produkce vlhkosti v pochvě..
 3. Nedostatečná sekrece hlenu. Tento faktor je obvykle spojen s užíváním léků (antibiotika, antidepresiva, chemoterapie, hormonální léky).
 4. Stresující situace. Jakýkoli stres narušuje rovnováhu hormonů v těle žen. V důsledku takových situací dochází k poruše menstruačního cyklu, svědění, pálení a suchosti v perineu..
 5. Příjem v pořádku. Tento příznak je způsoben hlavně minitabletami obsahujícími výhradně progesteron..
 6. Dermatologické patologie.
 7. Úplný nedostatek sexu nebo nepravidelný sexuální život.
 8. Shergenův syndrom (zánět slzných, slinných žláz a sliznic).
 9. Alergie na výrobky pro intimní hygienu (na stydkých pyskech se objevují červené skvrny).
 10. Časté sprchování bez zjevného důvodu. Tento postup narušuje mikroflóru pochvy, způsobuje sucho a další nemoci..
 11. Předmenstruační syndrom. Suchost je v tomto případě způsobena produkcí gestagenu..
 12. Poruchy imunity.
 13. Genitální infekce (vyrážka na rtech, zápach, hnědý výtok atd.).
 14. Plísňové nemoci (svědění ve slabinách a genitální oblasti).
 15. Používání kosmetických a hygienických prostředků (mýdla, gely, pěny, parfémy, barviva atd.) V perineu.
 16. Operace orgánů urogenitálního systému nebo odstranění vaječníků.
 17. Ovulační období.
 18. Špatné návyky. Například kouření má negativní vliv na krevní oběh v celém těle, a tedy i v genitáliích.

Vaginální suchost během menopauzy se může objevit v absolutně jakémkoli věku a výrazně změní intimní život ženy. Naštěstí je léčitelná..

Během těhotenství a po porodu

S tímto problémem se často setkávají mladé matky nebo ženy během těhotenství. To je způsobeno skutečností, že během těhotenství děloha neustále tlačí na pochvu, což vyvolává změny v mikroflóře orgánu a ovlivňuje hladinu estrogenu.

Vaginální suchost po porodu přetrvává u žen po určitou dobu, dokud se hormonální hladiny nevrátí k normálu.

Příznaky

Absence výtoku je vždy doprovázena několika doprovodnými příznaky. Tyto zahrnují:

 • pocit napětí ve stěnách pochvy;
 • svědění a pálení ve vaginální oblasti;
 • bolest při pohlavním styku;
 • modřiny v důsledku ran a vředů na stydkých pyskech.

Pokud během menopauzy dojde k suchu v perineu, není neobvyklé, že se u ženy vyskytnou výkyvy nálady, změny nálady, změny hlasu, změny vlhkosti pokožky, problémy se spánkem a návaly horka..

Prevence

Ve většině případů se perineálnímu nepohodlí lze vyhnout dodržováním jednoduchých pravidel. Když dojde k suchu a oblasti jejich dodržování, pak je to důvod k návštěvě gynekologa. Mezi základní opatření k prevenci atrofické vaginitidy patří následující opatření:

 1. Noste bavlněné spodní prádlo.
 2. Vedete zdravý životní styl, který zahrnuje sport a vzdání se špatných návyků.
 3. Sledujte vodní bilanci těla.
 4. Vést naplněný intimní život.
 5. Odmítněte časté sprchování.
 6. Léčte gynekologická onemocnění úplně.
 7. Minimalizujte použití tamponů a použití vložek bez parfémů.
 8. Používejte přijatelné výrobky pro intimní hygienu.
 9. Pokuste se ze stravy úplně vyloučit sladká, kořeněná, konzervovaná a nakládaná jídla. Je lepší dát přednost zelenině, ovoci, bobulím, ořechům, mořským rybám a rostlinným olejům.

Problémům s vaginální suchostí lze často předcházet včasným kontaktováním lékaře. Možná je důvod tak nevýznamný, že stačí vyměnit mazivo nebo přestat užívat nějaké léky.

Potenciální nebezpečí

U každého zdravotního problému je nejhorší odložit jeho léčbu. Mnoho žen se stydí konzultovat s touto citlivou otázkou lékaře. Toto chování může mít za následek akutní onemocnění, operaci nebo delší léčbu..

Kromě toho, pokud je suchost příznakem menopauzy, pak v prvních fázích menopauzy může být její nástup zastaven užíváním hormonálních léků.

Ignorování příznaků, jako je vaginální suchost, je pro ženu plné vážných zdravotních problémů. A některá onemocnění, doprovázená nepohodlí v této oblasti, lze vyléčit pouze chirurgicky. Proto s tímto problémem neváhejte kontaktovat gynekologa..

Co dělat, když vaginální suchost narušuje sex?

Vaginální suchost je nejen bolestivá, ale může vážně ovlivnit váš sexuální život. Dále se naučíte, jak se zbavit vaginální suchosti a přestat pociťovat nepohodlí během sexu.!

Vaginální suchost je zvláště patrná během sexu, protože vlhkost má důležitou funkci při pohlavním styku: mokrý film snižuje tření, a proto snižuje riziko zranění. Proto je suchá pochva často bolestivá. Ženy se silnou vaginální suchostí jsou obvykle také náchylnější k infekcím a zánětu. Ale jaké jsou příčiny vaginální suchosti?

Příčiny vaginální suchosti

Vaginální průtok krve je zvláště důležitý pro adekvátní hydrataci. Proto je nedostatek prokrvení často nepřímou příčinou vaginální suchosti..

Může to být způsobeno některými léky nebo nemocemi, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Možnějšími příčinami vaginální suchosti mohou být i vážnější zdravotní stavy, jako je roztroušená skleróza nebo vedlejší účinky léčby rakoviny..

Nejčastější příčinou suché vagíny je však hormonální rovnováha ženy. Může být narušen různými faktory. Například, když tělo vstoupí do menopauzy, hladina estrogenu klesá, což může negativně ovlivnit stav genitálií. Hormonální systém se také zbláznil během těhotenství a kojení. Naštěstí existuje několik věcí, které mohou pomoci vyřešit problém vaginální suchosti..

1. Relaxace proti vaginální suchosti

Vaginální suchost může mít více než jen lékařské a fyzické příčiny. Stres a nervozita také přispívají k suchu v genitální oblasti. Pokud jsou vaše problémy duševní, měli byste se je pokusit vyřešit. K tomu vám mohou pomoci relaxační techniky, jako je jóga, autogenní trénink nebo progresivní svalová relaxace. Psychoterapie nebo sexuální poradenství jsou účinné při vážných problémech.

2. Polštářky místo tamponu

Ženy se silnou vaginální suchostí během menstruace by měly používat spíše vložky než tampony. Kromě krve mohou tampony také absorbovat vaginální sekrece a zvyšovat tak vaginální suchost..

3 Mazivo a olej pro vaginální suchost

Nedostatek vlhkosti během sexu lze kompenzovat. Existuje mnoho lubrikačních krémů a gelů, které mohou pomoci snížit tření. Prodávají se na přepážkách v lékárnách, kosmetických prodejnách a dokonce i v supermarketech. Je důležité, aby výrobky byly na bázi silikonu nebo vody, protože olejový gel poškodí materiál kondomu..

Mnoho lidí také používá masáž nebo dětský olej jako alternativu ke zvýšení vaginální vlhkosti. Nelze je však použít s kondomem..

4. Drogy bez hormonů

Kromě léků obsahujících estrogen existuje také řada léků bez hormonů, o nichž se předpokládá, že pomáhají proti vaginální suchosti. Obsahují kyselinu hyaluronovou. To je dobrá alternativa, zejména pro ženy, které z různých důvodů nemohou užívat hormony..

5. Mírná intimní hygiena

Pokud trpíte vaginální suchostí, je nejlepší se umýt čistou teplou vodou. Intimní krémy, vaginální gely nebo mýdla mohou dráždit pokožku pouze v intimní oblasti.

6. Správné oblečení

Slipy vyrobené ze syntetických vláken nebo příliš těsného spodního prádla mohou způsobit vaginální suchost. Kvůli nim se hromadí teplo v genitální oblasti - to je škodlivé. Je lepší nosit pouze přírodní vlákna..

7. Pohyb, pohyb, pohyb

Pravidelné cvičení podporuje krevní oběh - také v dolní části břicha. Sporty jako běhání nebo jen každodenní procházka jsou důležité nejen pro náladu, ale také pro zmírnění vaginální suchosti..

Vaginální suchost: proč se objevila a jak se jí zbavit?

Suchost v pochvě - tento problém znepokojuje ženy před menstruací, během těhotenství, laktace a menopauzy, což je způsobeno přirozenými příčinami. Ale nepohodlí často naznačuje přítomnost nemoci..

Vaginální suchost může být způsobena jak přirozenými příčinami, tak nemocemi

Příčiny vaginální suchosti

Normálně každý den žena uvolňuje malé množství leucorrhoea - složení přírodního lubrikantu zahrnuje mezibuněčnou tekutinu, buňky epitelu, kyselinu mléčnou a hlen, obsahuje bakterie, které udržují rovnováhu vaginální mikroflóry.

Proces tvorby leucorrhoea je regulován hlavně estrogeny, s poklesem hladiny tohoto hormonu, v důsledku toho klesá jejich počet - atrofická vaginitida.

Přirozené příčiny vaginální suchosti

Množství lubrikantu u žen se neustále mění, vše závisí na stavu hormonálního pozadí.

Když je málo bělejší:

 1. Před menstruací - po ovulaci klesá hladina estrogenu, množství progesteronu se postupně zvyšuje až do 21. dne cyklu. Pak se žena začne obávat vaginální suchosti během sexu, po menstruaci nepohodlí zmizí.
 2. Během těhotenství - obvykle během tohoto období se zvyšuje množství leucorrhoea, protože je syntetizováno velké množství estrogenu. Pocit sucha se objevuje hlavně v pozdějších stadiích kvůli problémům s krevním oběhem - plod stlačuje cévy v malé pánvi.
 3. Po porodu - hormon prolaktin je zodpovědný za laktaci, potlačuje syntézu estrogenu, mazivo se neuvolňuje nebo je ho velmi málo.
 4. Menopauza. Pocit sucha je jedním z prvních projevů menopauzy, který je spojen s přirozeným poklesem množství estrogenu a kyseliny hyaluronové.

Suchost pochvy jako známka patologických procesů

Kromě přirozených příčin mohou pokles vaginálního mazání vyvolat nemoci, léky a vnější faktory. V tomto případě nejen suché uvnitř pochvy, ale také se objeví další nepříjemné příznaky - krvácení ze sliznic v důsledku prasklin a vředů, silné nepohodlí při sexu, svědění, pálení v intimní oblasti.

Dlouhodobé užívání antibiotik způsobuje vaginitidu

Příčiny atrofické vaginitidy:

 1. Dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv, antihistaminik, antihypertenziv, antibiotik, antidepresiv, diuretik, chemoterapie.
 2. Stresové situace negativně ovlivňují hormonální rovnováhu, což vede k narušení menstruačního cyklu, snížené citlivosti a libida, svědění, pálení, suchých genitálií.
 3. Sjogrenův syndrom je autoimunitní patologie, při které se vyvíjí dysfunkce různých endokrinních žláz, klesá množství leukorea.
 4. Vaginální kandidóza - s drozdem je narušena rovnováha vaginální mikroflóry, na stydkých pyskech se objeví bílý plak s kyselým zápachem, žena si stěžuje na silné a neustálé svědění, podráždění. Onemocnění se zhoršuje před menstruací.
 5. Alergie na hygienické výrobky a antikoncepci, maziva.
 6. Sexuální infekce, cystitida - na pozadí zánětlivého procesu jsou sliznice pokryty četnými erozemi, tkáně bobtnají, normální mikroflóra zemře, přírodní mazivo zmizí. Fibroidy, endometrióza, benigní a maligní nádory mohou způsobit nepohodlí.
 7. Odstranění vaječníků nebo užívání léků k blokování jejich funkcí - vede k chirurgické menopauze.

Genitální infekce jsou doprovázeny suchostí v pochvě

Atrofická vaginitida se u diabetiků často projevuje po operacích orgánů urogenitálního systému, císařským řezem. Při závislosti na alkoholu a nikotinu dochází u ženy k mikrocirkulačním odchylkám v tkáních, zhoršuje se práce krevních cév - na pozadí špatného krevního oběhu se uvolňuje malé mazání i při vzrušení.

Jakého lékaře kontaktovat?

Léčba atrofické vaginitidy se provádí:

 • gynekolog;
 • endokrinolog;
 • venerolog;
 • onkolog;
 • revmatolog;
 • reproductologist;
 • neurolog.

Diagnostika

Gynekolog provede počáteční diagnózu atrofické vaginitidy na základě typických potíží u žen, vyšetření pomůže zjistit přesnou příčinu vývoje onemocnění.

Jednou z výzkumných metod je schůzka s gynekologem, vyšetření a absolvování testů

Metody výzkumu:

 • vyšetření na židli - při nedostatečném mazání je sliznice bledá, tenká, hladká, edematózní, eroze, pokrytá plakem, na povrchu jsou viditelné krvácející rány;
 • obecná analýza krve a moči;
 • nátěr, bakteriální kultura;
 • hormonální testy;
 • analýza STI;
 • PCR, ELISA - provádí se u infekčních patologií za účelem určení typu patogenu;
 • kolposkopie - s vícenásobným zvětšením jsou odhalena ztenčená místa, oblasti krvácení;
 • Schillerův test - s poklesem glykogenu je sliznice zbarvena nerovnoměrně a slabě;
 • cytologické vyšetření ke stanovení zralosti vaginálního epitelu;
 • Ultrazvuk, CT vyšetření pánvových orgánů.

Ošetření vaginální suchosti

Pokud je nepohodlí způsobeno patologickými důvody, provádí se léčba drogami.

S mírným poklesem výroby maziv pomohou lidové prostředky.

Léky k odstranění problému v intimní oblasti

Základ terapie tvoří hormonální přípravky ve formě čípků, krémů, které kompenzují nedostatek estrogenu.

Divigel - estrogenová mast na hormonální poruchy

Jak zacházet:

 • tablety k odstranění hormonální nerovnováhy - Klimen, Estrofem, musíte je užívat neustále;
 • injekční lék - tibolon, injekce se podávají jednou za 2 týdny;
 • gely s antibakteriálním a antiseptickým účinkem - Gynofit, Klomegel, působí rychle a po dlouhou dobu, ničí patogenní mikroby;
 • masti s estrogenem - Divigel, Estrogel, jsou účinné při hormonálních poruchách;
 • čípky s estrogenem - Ovestin, Estrokad, snižují projevy menopauzy;
 • nehormonální čípky - Climaxan, Feminella, zvlhčují sliznici, eliminují svědění a pálení;
 • antibiotika - azithromycin, Ofloxacin, se používají k bakteriálním infekcím;
 • vitamíny A, E - urychlují regeneraci sliznic.

Azithromycin se užívá k léčbě bakteriálních infekcí

Estrogenový prstenec, který je zaveden do pochvy, dobře odstraňuje suchost a další nepříjemné příznaky - hormon proniká přímo do tkání. Hormonální antikoncepce se mění každé 3 měsíce.

Lidové léky na vaginální suchost

Metody alternativní medicíny mají zvlhčující, protizánětlivý účinek, eliminují nepohodlí v intimní oblasti.

Odvar z heřmánku se používá pro sedací koupele

Jak se zbavit vaginální suchosti:

 1. Vytáhněte tampon ze sterilního obvazu, namočte ho do teplého kokosu, rakytníku nebo olivového oleje a vložte do vagíny hluboko před spaním. Doba léčby - 1-2 týdny.
 2. Vařte 1 polévkovou lžíci. l. heřmánkové květenství 400 ml vroucí vody, vaříme na mírném ohni po dobu čtvrt hodiny, přeceďte. Použijte protizánětlivý vývar na sedací koupele, sprchování.
 3. Vařte 450 ml vroucí vody 2 lžíce. l. děloha, přivede se k varu, nechá se v uzavřené nádobě do vychladnutí. Pijte 100 ml před večeří.
 4. Kořeny arniky a lékořice, šalvěj, lípa, chmel - tyto rostliny obsahují přírodní analogy estrogenu, pomohou zvýšit množství mazání. 2 lžíce nalijte 600 ml vroucí vody. l. jakékoli bylinky, vařte na mírném ohni po dobu 5-6 minut, vložte do chladničky. Pijte vývar po celý den místo čaje..
 5. Mazejte stydké pysky vitamínem E dvakrát týdně.

Možné důsledky a komplikace

Při suchém pohlavním styku dochází k bolesti a nepohodlí, na sliznicích se tvoří mikrotrhliny, kterými pronikají patogenní mikroorganismy, cystitida, uretritida, adnexitida.

Problémy s močením - důsledky vaginitidy

Důsledky atrofické vaginitidy:

 • enuréza;
 • potíže s močením;
 • dysfunkce děložního čípku a přívěsků;
 • neplodnost;
 • puberta vaginálních stěn;
 • atrofie sliznice;
 • narušení menstruačního cyklu.

Bolestivé pocity během sexu negativně ovlivňují sexuální aktivitu, což dále zhoršuje průběh atrofické vaginitidy.

Prevence důvěrného problému

Abyste se vyhnuli suchu v pochvě, dodržujte několik jednoduchých pravidel, dávejte pozor na zdraví žen, pravidelně navštěvujte gynekologa.

Žijte plnohodnotný sexuální život, noste pohodlné spodní prádlo a dodržujte správnou hygienu, abyste se vyhnuli intimním problémům

Jak zabránit vzniku atrofické vaginitidy:

 1. Opláchněte produktem bez barviv a vůní s pH 4,5.
 2. Máte pravdu, jezte pravidelně.
 3. Vzdejte se závislostí.
 4. Vyhněte se stresovým situacím.
 5. Noste pohodlné bavlněné spodní prádlo.
 6. Cvičení - Cvičení zlepšuje krevní oběh v pánevních orgánech.
 7. Mějte plný a pravidelný sexuální život.
 8. Dodržujte pravidla pro používání vložek a tamponů.
 9. Pijte nejméně 2 litry čisté vody denně.

Pokud sucho naruší, použijte ke zvlhčení gynekologické lubrikanty na vodní bázi - produkty vracejí citlivost, urychlují proces obnovy sliznic.

Vaginální suchost pravidelně znepokojuje každou dívku a ženu. Pokud znáte možné příčiny nepohodlí, je snadné zabránit jejich výskytu. Při těžkém a chronickém nepohodlí je dlouhodobá léčba nezbytná. Lidové léky se dobře vyrovnávají s příznaky, ale přímo nevylučují onemocnění.