Jde vaše menstruace bez vaječníků?

Ženský reprodukční systém má poměrně složitou a jedinečnou strukturu. Složení obsahuje mnoho různých prvků, které tak či onak ovlivňují sexuální funkce. Dojde-li k patologickým změnám na kterémkoli oddělení, které vyžaduje chirurgický zákrok, bude činnost tohoto systému rozhodně narušena..

Někdy jsou během operace odstraněny reprodukční orgány. To vše nepochybně ovlivňuje fyziologický a psychologický stav ženy. Pokud byla dříve provedena oboustranná ooforektomie, vyvstává přirozená otázka, pokud nejsou žádné vaječníky, existuje menstruace.

Poté, co ženy v reprodukčním věku provedou odstranění děložních přívěsků z obou stran, může během celého období zotavení pociťovat výskyt různých alarmujících příznaků. Nejprve operace ovlivňuje ukazatele krevního tlaku, které často zobrazují údaje přesahující normu..

Na tomto pozadí se může vyvinout horečnatý stav nebo se objeví pocit zimnice, je zaznamenáno ztenčení žil. Ženy poměrně často věnují pozornost skutečnosti, že se obávají bolesti hlavy. Porušení jsou také zaznamenána psychologického typu. Pacienti často upadají do depresivních stavů, mají neurózy a emoční poruchy.

Změny

Po oboustranném odstranění vaječníků je ženám diagnostikována pooperační menopauza. Tato podmínka je vážná, protože na pozadí skutečnosti, že nežnější pohlaví zažívá ztrátu plodnosti, začíná pociťovat všechny projevy období menopauzy. To je způsobeno nedostatečnou produkcí ženských pohlavních hormonů..

Během prvních 14-21 dnů po operaci se tělo začne obnovovat. Zpočátku bude pro ženy docela obtížné tyto pocity zažít, ale během 2-3 měsíců se projevené příznaky postupně sníží. Budou se však vyvíjet další nepříjemné podmínky..

Po oboustranném odstranění vaječníků bude tělo nežného pohlaví nasyceno estrogeny, protože budou produkovány nadledvinkami. Kromě toho je v tukové tkáni zaznamenán malý obsah této látky..

Pokud je hormon v krvi ženy v reprodukčním věku velmi malý, je možný vývoj dalších závažných problémů. Zejména u pacientů se vyvine umělá menopauza a na jejím pozadí ateroskleróza, osteoporóza, obezita a budou také problémy s žilkami dolních končetin. Lékaři často nazývají tento stav postkastračním obdobím..

Menstruace

Pokud jasně odpovíte na otázku, zda dochází k menstruaci při absenci vaječníků na obou stranách, pak lékaři jednoznačně řeknou, že pravidelné krvácení se zastaví. To je způsobeno skutečností, že v tomto stavu již není prováděna reprodukční a reprodukční funkce. V situacích, kdy po operaci přetrvává menstruační krvácení, je nutné co nejdříve konzultovat gynekologa.

Ve většině případů je důvodem pro odstranění vaječníků vývoj rakoviny, tj. Tvorba maligního nádoru. Pokud byla předepsána hormonální substituční léčba, pak užívání léků tohoto typu může vyvolat výskyt krvácení, které si ženy často mýlí s menstruací..

Bilaterální odstranění děložních přívěsků je velmi vážná operace, která výrazně destabilizuje emoční a duševní stav ženy. Takovým pacientům se doporučuje, aby vyhledali pomoc nejen u gynekologa, ale také u psychologa, který jim pomůže uzdravit se a zabránit jim v upadnutí do depresivních stavů..

Změny v těle po odstranění jednoho vaječníku

Mnoho žen, které čelí potřebě ooforektomie, přemýšlí, jak žít s jedním vaječníkem. Takové operace se v moderní chirurgické praxi provádějí poměrně často. To je způsobeno skutečností, že počet gynekologických onemocnění vyžadujících chirurgickou léčbu se každým rokem zvyšuje. V posledních letech se objevuje tendence omlazovat ženy, které vyžadují odstranění vaječníků. Lékaři se všemožně snaží zabránit chirurgickému ošetření pacientů, kteří stále plánují těhotenství. Složitá gynekologická onemocnění a patologie však nelze eliminovat bez chirurgického zákroku. Bez chirurgického zákroku je tedy těžké se takových nemocí zbavit:

 • zhoubné nádory;
 • některé typy endometriózy;
 • hnisavé léze přívěsků a dělohy.

Co se stane s hormony po ooforektomii

I když jsou vaječníky malé genitálie, jejich význam nelze příliš zdůraznit. Tyto orgány nejen uchovávají vejce, ale jsou také zodpovědné za produkci ženských a mužských hormonů. Život s jedním vaječníkem se významně mění v důsledku změn v hormonálních hladinách. Ovariektomie vede k tomu, že se stav celého organismu mění. Faktem je, že hormony genitální oblasti ovlivňují všechny orgány ženy, včetně stavu nervového systému. Podporují zdravé vlasy, pokožku a nehty a jsou také zodpovědné za reprodukční funkci. Po operaci prudce klesá koncentrace hormonů v krvi pacienta. Jejich produkce se samozřejmě nezastaví, ale zapojeny jsou i další orgány, které nejsou schopné udržet počet hormonů na požadované úrovni..

Pooperační následky přímo závisí na věku ženy. Pokud je tedy pacient v období menopauzy, můžeme říci, že zdroj vajec již byl vyvinut. Pokud je tedy jeden z orgánů odstraněn, následky v tomto případě nebudou nijak zvlášť patrné..

U pacientů v plodném věku lékaři s předepsáním operace nijak nespěchají, a proto se pokoušejí nejprve provést léčbu drogami. Pokud nelze zabránit chirurgickému zákroku, provedou odborníci chirurgický zákrok. Existují pro to dobré důvody, protože je důležité zachovat schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě a také nerušit hormonální pozadí. Samozřejmě, jakákoli operace je pro ženské tělo velkým stresem, ale pokud se lékařům podaří co nejvíce zachovat orgány, nebude pro pacienta tak těžké žít..

Dopad operace na zdraví

Po operaci čelí mnoho žen tak nepříjemným následkům, jako je post-kastrační syndrom. Stojí za to pamatovat, že to není pozorováno u každého a může mít spíše mírný průběh. U přibližně 25 procent pacientů se kvalita života se zbývajícím orgánem nijak nemění. U některých však může být post-kastrační syndrom poměrně intenzivní. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Pooperační období mohou doprovázet tři skupiny poruch. První příznaky tohoto procesu jsou obvykle pozorovány již 2-3 týdny po operaci a po několika měsících se stávají výraznějšími..

Skupina poruch zahrnuje následující příznaky:

 • návaly horka, zejména v noci;
 • zvýšené pocení a zimnice;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • hypertenze a konstantní tlakové rázy i v klidu;
 • pocit obecné slabosti a únavy;
 • změny nálady a podrážděnost;
 • špatný spánek a nespavost;
 • snížená nebo úplná ztráta libida;
 • narušení paměťových procesů.

Všechny tyto reakce začnou mizet jeden rok po odstranění. Kvůli nedostatku hormonů někteří pacienti pozorují citlivost sliznice urogenitálního systému. Ženy často trpí vaginální suchostí, výskytem nepohodlí v pánevních orgánech, častým močením a nepohodlí při pohlavním styku. Zřídka, ale stále existují případy narušení práce jiných sliznic. Existuje tedy zánět spojivek, narušení střev a sucho v ústech.

Pokud žena podstoupila bilaterální chirurgický zákrok, projevy post-kastračního syndromu se stávají výraznějšími. Tito pacienti čelí významnějším hormonálním poruchám. Tělo přestává produkovat pohlavní hormony ve správném množství, což vede k ateroskleróze, onemocněním kardiovaskulárního systému, poruchám oběhu, osteoporóze, zhoršení stavu pokožky a vlasů a dalším nežádoucím následkům.

Léčba po operaci

Po odstranění jednoho z vaječníků léčba nutně zahrnuje hormonální terapii. Taková terapie vám umožňuje upravit hladinu estrogenů a progestinů, jejichž množství se nejčastěji snižuje kvůli tomu, že jeden vaječník je přestal produkovat. Pokud byla operace provedena pro onkologické indikace, není předepsána hormonální léčba. V tomto případě můžete stabilizovat pohlavní hormony pomocí homeopatických léků. Léčba po jednostranné ooforektomii musí být kombinována se zdravým a mobilním životním stylem.

Zpravidla se operovaným pacientům po několika cyklech podaří obnovit menstruaci. Menstruace po odstranění vaječníku prochází stejným způsobem jako dříve, proces vývoje vajíčka a ovulace však probíhá pouze na jedné straně, a ne střídavě. Současně je důležité, aby byl zbývající orgán zcela zdravý a vykonával své funkce..

To vše korigují umělé hormony. Je však třeba připomenout, že hormonální terapie nemůže trvat dlouho. Ženám, které podstoupily chirurgický zákrok, se proto doporučuje naplánovat těhotenství co nejdříve po obnovení cyklu..

Kdy plánovat těhotenství

Otázka možnosti početí dítěte s jedním vaječníkem je velmi často zajímavá pro ženy. Jakákoli operace na pánevních orgánech může samozřejmě vést k neplodnosti, zejména pokud je prováděna nesprávně nebo jsou pozorovány komplikace. Díky moderní chirurgii je odstranění jednoho nadvarlete a vaječníku velmi bezpečné pro zdraví ženy. Pokud nejsou pozorovány žádné negativní důsledky ooforektomie a hormonální léčba umožnila druhému vaječníku zcela převzít funkce dvou orgánů, nedojde v životě pacientky k žádným výrazným změnám. Současně se obnoví menstruační cykly a ovulace, stejně jako dříve, se objeví každý měsíc. Jediný rozdíl je v tom, že zbývající orgán bude rozvíjet své zdroje rychleji, protože bude muset uvolňovat vajíčka ne za měsíc, ale v každém cyklu..

Na základě toho lékaři doporučují neodkládat početí dítěte, zejména pokud nedochází k souběžným onemocněním a pooperačním komplikacím. Pokud odložíte těhotenství na delší dobu, můžete vydržet, dokud se vaječník neunaví a nepřestane ovulovat..

Pokud je žena zdravá a ultrazvukové vyšetření potvrdí přítomnost ovulace, lékaři doporučují neodkládat těhotenství. To samozřejmě neznamená, že budete muset počat dítě v příštím roce, neměli byste však příliš dlouho odkládat. Pokud dojde k těhotenství, je velmi důležité se ujistit, že je to normální. Statisticky bylo zjištěno, že po unilaterální ooforektomii se významně zvyšuje riziko mimoděložního připojení plodu.

Shrnuto, je třeba říci, že ne všechny ženy s odstraněným vaječníkem mají zkušenosti se změnami v kvalitě života. Ve většině případů má taková operace malý vliv na zdraví pacienta, pokud je provedena správně a pooperační léčba přinesla pozitivní výsledky. Menstruační cyklus se obnovuje poměrně rychle, protože zdravý orgán začíná reagovat na produkci požadovaného množství hormonů. To umožňuje ženě otěhotnět a mít zdravé dítě..

Život s jedním vaječníkem

Operace k odstranění jednoho vaječníku se nejčastěji provádějí v pozdním reprodukčním věku. Proto může mít žena po operaci problémy s plodností. Navíc mnoho z nich má zhoršenou kvalitu života, autonomní poruchy a další příznaky. Pojďme si promluvit o životě s odstraněným vaječníkem, o hlavních důsledcích této operace a jejím vlivu na reprodukční funkci.

Příznaky po jednostranné ooforektomii

Odstranění vaječníku na jedné straně je operace, která se obvykle provádí u benigních lézí. U velké cysty není vždy možné provést intervenci zachovávající orgány. V mnoha případech je proto vaječník ženám v reprodukčním věku odstraněn. Zánět nebo mimoděložní těhotenství je méně častou příčinou jednostranné ooforektomie..

Hlavní důsledky takové operace:

 • vegetativní-vaskulární poruchy;
 • psycho-emoční poruchy;
 • snížená plodnost.

U poloviny žen se příznaky objevují 1 měsíc po operaci, ve druhé polovině - za 2-3 měsíce. Hlavní projevy:

 • pocení;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • návaly horka;
 • emoční nestabilita;
 • únava;
 • rozptýlení;
 • slabost.

Hormonální poruchy

Po odstranění jednoho vaječníku jsou možné menstruační nepravidelnosti. Ale ne všechny ženy je rozvíjejí. V mladém věku je riziko poškození nižší. K menopauze ale dochází dříve u všech, kteří podstoupili operaci..

Hlavní menstruační nepravidelnosti, ke kterým dochází po odstranění jednoho vaječníku:

 • nepravidelná menstruace;
 • zastavení menstruace;
 • silné krvácení;
 • bolestivá období.

Po operaci se zvyšuje hladina FSH v krvi (folikuly stimulující hormon). Jeho množství se postupně zvyšuje a dosahuje maxima šest měsíců po odstranění vaječníku. Koncentrace LH se zvyšuje v menší míře. To vše naznačuje pokles ovariální rezervy a pokles produkce estrogenu. Rovněž se zvyšuje hladina prolaktinu. Jeho množství se však nezvyšuje natolik, aby vedlo k narušení reprodukční funkce..

Změny ve druhém vaječníku

Po odstranění jednoho orgánu převezme jeho funkce další. Proto je u většiny žen po operaci pozorována kompenzační hypertrofie (zvětšení) druhého vaječníku. Zvyšuje se objem v průměru 2krát již za 3 měsíce po operaci.

Rozměry jsou určeny ultrazvukem. V průměru je objem zbývajícího vaječníku 16 kubických centimetrů, ale u jednotlivých žen se velmi liší. Šest měsíců po operaci dosahuje průměrný objem v průměru 24 kubických centimetrů, což je třikrát více než před operací. Často na ultrazvuku je určena multifolikulární struktura.

Uvedené rozměry, kterých je dosaženo po šesti měsících, jsou maximální. Poté začne hlasitost klesat. Rok po operaci má v průměru 14 kubických centimetrů. Ve srovnání s předoperačním objemem je zvětšen přibližně 1,7–1,8krát. V tomto stavu se vaječník stabilizuje a již se významně nemění..

Hormonální funkce se postupně zlepšuje. Ale není to úplně normalizované. Orgány závislé na pohlavních hormonech proto trpí. Může být narušen metabolismus fosforu a vápníku. Většina žen má mírný pokles dělohy 12 měsíců po operaci.

Kvalita života

Existuje mnoho dotazníků, které hodnotí kvalitu života ženy. Dokazují, že se snižuje v důsledku provedené operace u řady parametrů:

 1. Fyzická aktivita. Po odstranění vaječníku si mnoho žen stěžuje na únavu, ospalost a sníženou schopnost pracovat. Chybí jim vitalita. Snížená tolerance cvičení. Tyto změny se vyvíjejí postupně a svého vrcholu dosáhnou na konci prvního roku po operaci..
 2. Deprese. Podle jedné studie se vyvíjí u 13% žen, které podstoupily jednostrannou ooforektomii..
 3. Další poruchy psycho-emocionálního profilu. Někteří pacienti si stěžují na zvýšenou úzkost, neschopnost soustředit se, emoční labilitu.
 4. Sociální vazby. Více než polovina žen zaznamenala nárůst počtu konfliktů se svými nejbližšími příbuznými. Důvodem se stává podrážděnost a poptávka po zvýšené pozornosti k sobě samému. Obvykle se však vztah zlepší šest měsíců po operaci a vrátí se na původní úroveň. Některé ženy po operaci pociťují zvýšenou osamělost a sociální vazby s přáteli..
 5. Vztah s manželem. Zhoršující se vztahy zaznamenává přibližně polovina žen. Je nepravděpodobné, že by to bylo způsobeno snížením kvality sexuálního života: po jednostranném odstranění vaječníků obvykle nedochází k vaginální suchosti a sníženému libidu, což je charakteristické pouze pro bilaterální ooforektomii.
 6. Volný čas. Tři čtvrtiny žen po odstranění vaječníku zaznamenají ztrátu nebo pokles zájmu o své dřívější oblíbené činnosti nebo odmítnutí z důvodu zhoršení fyzické kondice.

Jednostranné odstranění vaječníku zároveň na rozdíl od bilaterální ooforektomie nemá vliv na profesionální činnost a každodenní život..

Je možné těhotenství?

Odstranění jednoho vaječníku snižuje pravděpodobnost těhotenství, ale neznemožňuje realizaci reprodukční funkce. Operace snižuje ovariální rezervu. Pokud byla původně vysoká a žena nemá další gynekologická onemocnění, s výjimkou patologie, která se stala indikací pro jednostrannou ooforektomii, může otěhotnět. Je vysoce pravděpodobné, že početí nastane krátce po začátku pokusů, protože ovulační procesy ve zbývajícím vaječníku se nezastaví..

Pokud jsou možné problémy:

 • pozdní reprodukční věk;
 • zpočátku nízká ovariální rezerva;
 • doprovodné nemoci;
 • adheze v pánvi po operaci.

Je možné pochopit, zda je těhotenství možné v prvních měsících po operaci. Ovulační procesy se obvykle rychle zotaví. Na ultrazvukovém vyšetření můžete zjistit, zda došlo k ovulaci. K posouzení průchodnosti vejcovodu se používá ultrazvuk nebo rentgenová metoda. Pokud dojde k ovulaci, trubice je průchodná a kvalita spermií partnera je dobrá, pak s vysokou pravděpodobností dojde k těhotenství nejpozději do šesti měsíců od pravidelných pokusů.

Léčba plodnosti po odstranění vaječníků

Když lékaři potřebují pomoc:

 • vejcovod je neprůchodný;
 • žádná ovulace;
 • těhotenství nenastane 12 měsíců;
 • u ženy po 35 letech nebo s hladinou anti-Müllerových hormonů nižší než 1,0 ng / ml nedojde k těhotenství během 6 měsíců.

Pokud existují problémy s ovulací, jsou předepsány léky, které ji způsobují. Počáteční léčba je klomifenem. Pokud nedojde k ovulaci po dobu 3 po sobě jdoucích cyklů nebo nedojde k těhotenství po dobu 6 po sobě jdoucích cyklů, přepnou na gonadotropiny. Žena dostane injekce FSH a LH, sleduje růst folikulu, poté je injikován HCG a je stanoveno datum pohlavního styku..

Někdy je pro těhotenství nutné IVF. Uchýlí se k němu, pokud:

 • zbývající vejcovod je neprůchodný;
 • jsou identifikovány související faktory neplodnosti;
 • špatná kvalita spermií u manžela;
 • indukce ovulace gonadotropiny po dobu 6 cyklů nevedla k těhotenství.

Nejhorší ze všeho bylo, kdyby se ovulační procesy v konzervovaném vaječníku úplně zastavily. V tomto případě lze těhotenství dosáhnout pouze pomocí dárcovských vajíček..

Menstruace po laparoskopické operaci vaječníků

K léčbě mnoha závažných gynekologických onemocnění nebo k jejich diagnostice se používá laparoskopická metoda. Menstruace po laparoskopii vaječníků se objevuje u každé ženy v závislosti na jejích individuálních vlastnostech. Aby se zabránilo časným komplikacím, je nutné sledovat změny v těle a možné nepravidelnosti v menstruačním cyklu, které se mohou objevit po operaci. Laparoskopie zřídka vede k nepříznivým následkům, ale pokud jsou zjištěny abnormality, je nutná odborná konzultace.

Laparoskopie jako chirurgická léčba a diagnostická metoda výzkumu

Laparoskopie je moderní, minimálně invazivní chirurgická metoda. Laparoskopická chirurgie je v gynekologii velmi žádaná pro onemocnění vaječníků. Lze jej použít k provedení:

 • resekce (odstranění části vaječníku);
 • adnexektomie (odstranění celého orgánu);
 • ovariální cystektomie (exfoliace cysty se zachováním orgánu).

Takové operace se používají k léčbě cyst, polycystických onemocnění a jiných typů formací. Laparoskopie vám umožňuje diagnostikovat, detekovat přítomnost onemocnění a provést biopsii.

Ovariální laparoskopie je chirurgický zákrok, který vyžaduje pečlivost a péči chirurga. Odstranění patologických útvarů by mělo být prováděno pomocí speciálního lékařského vybavení a neměla by být narušena integrita zdravé části vaječníku.

Laparoskopie během menstruace

Je kategoricky nemožné provést laparoskopickou intervenci během deskvamace endometria (období menstruačního krvácení), protože se mění ukazatele koagulogramu ženy. Což znamená snížení srážení krve. Během chirurgických manipulací je v důsledku poškození cév nevyhnutelná ztráta krve. Proto, aby se zabránilo velkým ztrátám krve, na pozadí takového fyziologického stavu je tento postup nepřijatelný..

Změny v menstruačním cyklu a účinek laparoskopie na ženské tělo

Každé ženské tělo reaguje na takovou operaci svým vlastním způsobem. Jsou chvíle, kdy postup vede k obnovení menstruace, v ostatních případech nejsou pozorovány žádné změny. Vše závisí na umístění operace.

První pooperační den se objeví krvavý výtok, jehož trvání je obvykle dva nebo tři dny. Dále se výtok stává žlutým. Při absenci bolesti je přirozeným procesem posun, zpoždění menstruačního cyklu a těžké období..

Offset cyklu

Podle odborníků je první den menstruace dnem operace. Nejčastěji začíná menstruace jako v normálním cyklu ženy. Povaha výtoku je krvavě slizovitá, bez zjevných změn. Jejich trvání může být od dvou do tří týdnů, což je zcela normální proces. Pokud se však výtok stane zeleným nebo hnědým, s nepříjemným zápachem doprovázeným bolestí v dolní části břicha, pak je to začátek projevu zánětu nebo infekce.

Zpožděná menstruace

Pokud je váš menstruační cyklus opožděn o dva nebo tři týdny, není třeba se obávat, protože se cyklus v průběhu času zotaví a stabilizuje. Důvodem takového porušení je emoční přepětí pacienta před samotnou operací nebo po vystavení anestezii. Po laparoskopii vaječníků a vejcovodů se po dlouhou dobu nemusí objevit menstruace.

Bohatý výtok během menstruace

Hojení poškozeného vaječníku trvá mnohem déle než kůže. Bohatá, jasná období bez známek zánětu, při první menstruaci po operaci, tedy nejsou porušením..

Pokud se přetáhly hojné období, znamená to vnitřní krvácení. V takovém případě je nutná návštěva lékaře!

Vlastnosti obnovy menstruačního cyklu po laparoskopii

Pro rehabilitaci ženského těla, prevenci komplikací po odstranění novotvaru musí pacient zůstat v nemocnici. Čas vypouštění určuje lékař. Pokud nic neohrozí její zdraví, obvykle nezůstane déle než jeden den a výsledek ultrazvukového vyšetření je uspokojivý.

Žena může mít pocit, že během menstruace po provedení laparoskopie vaječník bolí, všimněte si mírného hnědého výtoku. Tyto příznaky obvykle vymizí za jeden nebo dva dny. Proto jsou léky proti bolesti předepsány zřídka..

Po propuštění je vhodné po dobu dvou týdnů snížit fyzickou aktivitu, konzumaci alkoholu a vysoký příjem potravy. Čerstvý vzduch a dodržování sexuálního odpočinku mají příznivý účinek na tělo ženy. Dodržování doporučení povede k rychlému uzdravení pacienta.

Menstruace po odstranění formací

Když se na vaječnících a ženských patologiích objeví novotvary, je ve většině případů předepsána laparoskopie, aby se snížilo riziko neplodnosti nebo zvýšila pravděpodobnost těhotenství. Díky této operaci je léčba možná:

 • cystická formace;
 • ovariální endometrióza;
 • polycystická;
 • adhezivní proces a další patologické formace.

Léčba endometriózy

Endometrióza je onemocnění, které je diagnostikováno a léčeno laparoskopií. Po léčbě této patologie touto konkrétní metodou se může objevit pocit bolesti a krvácení, které si ženy mýlí s menstruací. Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, odborník předepíše konzervativní léčbu, která obnoví hormonální hladiny.

Léčba jiných typů formací

Měsíčně po operaci k odstranění ovariální cysty nebo léčbě polycystických onemocnění, s předepsanou hormonální terapií, jsou obnoveny a přicházejí včas. Pokud v blízké budoucnosti nedojde k jejich vzhledu, doporučuje se ženě otěhotnět dítě. Toto doporučení se používá k prevenci vzniku nových cystických útvarů a ke snížení rizika recidivy adheze..

Nepravidelnosti cyklu po laparoskopii

Hlavním znakem normalizace funkcí reprodukčního systému je zdravá menstruace odpovídající normám. Ale ne vždy a ne u všech žen, po tak minimálně invazivní metodě, jako je laparoskopie, je menstruace normální. Cyklus může být ztracen nebo zcela chybí. Měli byste znát etiologii porušení a opatření nezbytná pro amenoreu (absence).

Etiologie porušení

Příčiny porušení závisí na práci chirurga a jeho profesionalitě. Důležitou roli hrají také vlastnosti ženského těla:

 • stáří;
 • hormonální pozadí;
 • zdravotní stav.

V lékařské praxi existují případy, kdy je absence menstruačního krvácení vysvětlena poškozením integrity vaječníku. Podle lékařů je menstruační dysfunkce způsobena slabou imunitou, stresem, depresí a psychickými poruchami před a po operaci..

Opatření, která je třeba přijmout v případě porušení

Každá žena by měla kontrolovat menstruační cyklus a sledovat všechny změny. Povaha, množství, barva, vůně, konzistence sekrecí, celkové poruchy v těle - tyto příznaky jsou důležité pro stanovení příčiny a stanovení diagnózy. Nepoužívejte samoléčbu.

Když po operaci k odstranění vaječníků nemá gynekolog po dlouhou dobu měsíční období, předepisuje konzervativní terapii, která zahrnuje užívání léků stimulujících ovulaci. Pokud je důvodem nízká imunita, měla by žena podstoupit kúru vitamínovou terapií, která je schopna doplnit tělo chybějícími vitamíny a zlepšit funkci imunitního systému.

Efektivní metoda, když po laparoskopii ovariální cysty nejsou žádné období, znamená to, že otěhotníte v příštích šesti měsících.

Laparoskopie je z hlediska psychiky pro ženy obtížně tolerovatelná, proto je nutná konzultace s psychologem.

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus

Při vyšetření ženských orgánů zevnitř pomocí hysteroskopie lze diagnostikovat a okamžitě odstranit různé patologie. Po vyšetření a vyšetření ženských genitálií bez poškození membrán zůstane menstruační cyklus beze změny. Pokud je cílem hysteroskopie léčit onemocnění polycystických vaječníků, obnoví se po hormonální terapii menstruace..

Pro léčbu endometriální hyperplazie dělohy je předepsána chirurgická hysteroskopie. Poté se může otevřít krvácení, které by se nemělo zaměňovat s nástupem menstruace..

Důvody absence menstruace nejsou vždy spojeny s laparoskopickým výkonem. Menstruace je složitý proces v ženském těle. Faktory a poruchy v těle vedou k posunu, zpoždění, nepřítomnosti a dalším změnám v tomto procesu. Nesmíme zapomenout - léčba předepsaná gynekologem pomůže správně obnovit, sladit menstruační cyklus.

Jak je odstranění vaječníků?

Odstranění vaječníků je vážná operace, která je předepsána pouze v případě závažných indikací. Chirurgická intervence patří do kategorie jednoduchých, dříve byla aktivně používána, ale dnes se uchyluje pouze v určitých případech, kdy nelze orgán zachovat. Tento článek pojednává o vlastnostech odstranění vaječníků a období zotavení..

 1. Jakou roli hrají?
 2. Důvody operace
 3. Odrůdy chirurgického zákroku
 4. Laparotomie
 5. Laparoskopie
 6. Období zotavení
 7. Pocity po operaci
 8. závěry

Jakou roli hrají?

Vaječníky jsou důležitým párovým orgánem v ženském těle. Provádějí tři klíčové úkoly:

 1. vegetativní. Je zodpovědná za pubertu adolescentů a formování vzhledu ženy;
 2. hormonální. Produkují se dvě hlavní látky - estrogen a progesteron, druhé se také nazývá těhotenský hormon. Tento proces také zahrnuje taková oddělení mozku, jako je hypofýza a hypotalamus;
 3. plodit. Před nástupem menopauzy dozrávají folikuly, odkud se v den ovulace uvolňují životaschopná vajíčka připravená k oplodnění.

Vaječníky jsou spárovaná hormonální žláza, struktura pravého a levého prvku je identická. Z tohoto důvodu odstranění jednoho z nich stále umožňuje ženě dále poznat radost z mateřství..

Každý orgán má hustou pojivovou vnější membránu. Pod ním jsou malé folikuly obsahující vejce od narození. První se začínají tvořit na začátku každého menstruačního cyklu až do menopauzy..

Důležité! Nejčastěji zjištěnou patologií je hormonální dysfunkce, která vyvolává narušení cyklu a rozvoj neplodnosti.

Lékaři se rozhodnou provést operaci, pouze pokud nastanou následky, které ohrožují život pacienta. Pokud je odstraněn pouze jeden vaječník, žena má stále šanci stát se matkou..

Důvody operace

V gynekologické oblasti je obvyklé zvažovat jakýkoli klinický případ z pozice zachování jednoho nebo druhého orgánu, zvláště pokud jde o ženy v reprodukčním věku. V tomto ohledu má každý zásah své vlastní lékařské indikace..

Rozhodnutí o tom, zda lze vaječník vyjmout, se zvažuje v těchto případech:

 1. existuje nebezpečná situace, kdy je možné zachránit život pacienta pouze díky ovariektomii. Mluvíme o hnisavých procesech vyskytujících se v přívěskech, zánětu ve vejcovodech. Tento efekt není vždy možné odstranit bez odebrání orgánu..
 2. Slzení cyst. Nejčastěji mluvíme o folikulárních a endometriotických formacích žlutého tělíska. Začíná těžké krvácení, které lékaři nemohou vždy přestat používat lehčí techniky.
 3. Mimoděložní těhotenství. Často, pokud se oplodněné vajíčko nemůže dostat do dělohy kvůli ucpání trubiček.
 4. Přítomnost endometriózy bez plné tkáně vaječníků.
 5. Rostoucí maligní nádor.
 6. patologie vejcovodů.

Odkaz! Statistiky naznačují, že se častěji provádějí operace k odstranění pravého vaječníku.

Pokud jde o odstranění vaječníku a přívěsků, patří tato manipulace do kategorie obtížných.

Je jmenována pouze v kritických situacích. Postup lze provést na jednom nebo obou vaječnících. Pokud existuje jen malá šance na zachování přídavků, měl by to lékař využít, protože důsledky pro zdraví pacienta mohou být nejzávažnější.

Tyto zahrnují:

 1. podrážděnost;
 2. poruchy spánku;
 3. plačtivost;
 4. zkušenosti spojené se stavem méněcennosti;
 5. rychlá únavnost;
 6. riziko vzniku srdečních onemocnění;
 7. vaginální patologie;
 8. problémy s chodením na toaletu;
 9. zvýšený krevní tlak a teplota;
 10. přílivy a odlivy.

Důležité! Příznaky mohou být výraznější, pokud existují negativní faktory, jako je nadváha, kouření, cukrovka.

Odrůdy chirurgického zákroku

Chirurgové odstraňují vaječníky dvěma hlavními způsoby:

Oba typy intervencí začínají až poté, co je pacient uveden do stavu celkové anestezie. Chirurg, bez ohledu na metodu, musí provést řez. S laparoskopií však bude steh menší a přesnější. První metoda má také své výhody, protože lékař bude schopen vidět stav všech orgánů a cítit je, a v případě potřeby změnit taktiku.

V případě laparoskopie je riziko infekce významně sníženo. Kromě toho je rehabilitační období snazší..

Laparotomie

Nejprve je pubis a místo, kde bude proveden řez, ošetřeny antiseptikem. Může být vertikální nebo horizontální. V druhém případě je jizva méně nápadná, ale v prvním případě je úroveň vidění chirurga lepší..

 1. kůže je řezána skalpelem;
 2. pak se svaly břišního kanálu od sebe oddělí a přílohy a vaječníky jsou z dutiny prakticky odstraněny;
 3. pomocí terminálů jsou svazky stlačeny a nad nimi jsou provedeny řezy;
 4. lékař šije tkáň ve vrstvách a na ni se aplikuje obvaz.

Po ukončení operace musí být odebrané orgány vyšetřeny v lékařské laboratoři..

Laparoskopie

Tato metoda byla poprvé testována v roce 1980. Celou tu dobu chirurgové pracovali na zdokonalení této techniky, aby snížili možná rizika..

Právě k této metodě lékaři doporučují ve většině případů se uchýlit..

 1. pacientka by měla být v poloze připomínající, jak sedí na gynekologickém křesle;
 2. nohy jsou roztaženy na různých stranách a upevněny ve třmenech;
 3. někdy je nutné sledovat všechny manipulace vaginálním ultrazvukem;
 4. lékař provede nejméně tři vpichy, kde jsou zavedeny nástroje určené pro laparoskopii. Jedná se o speciální trubky;
 5. do největšího vpichu je vložen endoskop s videokamerou, což vám umožní posoudit stav vnitřních orgánů na obrazovce;
 6. děloha je fixována pomocí manipulátoru;
 7. vazy se protínají;
 8. další krok zahrnuje řezání a utěsnění krevních cév;
 9. je také ovlivněna horní část vejcovodu;
 10. všechny ostatní prvky jsou řezány nůžkami;
 11. lékař dá šev;
 12. vaječník je určen k výzkumu.

Důležité! Pokud jsou nalezeny velké cysty, jejich obsah je obvykle eliminován, čímž se rozšiřuje protokol pro odebrání orgánu.

Období zotavení

Po operaci bude mít pacient období zotavení. První den po zákroku je to poměrně obtížné, protože silná bolest je zaznamenána v dolní části břicha. K zastavení syndromu se lékaři uchylují k předepisování analgetik. Je obvyklé umístit nohy pacienta do speciálních punčoch, aby se zabránilo rozvoji tromboephlebitidy. Žena během tohoto období se nedoporučuje vstávat z postele..

Během prvních dnů po vyříznutí vaječníku se doporučuje dodržovat dietu. Můžeš použít:

 1. voda bez plynu;
 2. bujón;
 3. jídlo ve formě bramborové kaše;
 4. kompot bez cukru;
 5. čaj;
 6. ovocný nápoj.

Důležité! Tato strava stimuluje normální činnost střev. Je povoleno vrátit se k obvyklé stravě po dvou dnech..

Bolest břicha může přetrvávat až 1,5 týdne. Rychlost zotavení také závisí na tom, jak aktivní je pacient..

Po odstranění vaječníku zpravidla dochází k menstruaci 25-30 po operaci. Každý případ je však jiný a menstruace může začít jako obvykle, ale bude skromná..

Pocity po operaci

Po příslušném postupu je produkce hormonů znatelně snížena, což může ovlivnit pouze reprodukční funkci. K menopauze dochází po bilaterálním chirurgickém zákroku. Žena obvykle cítí:

 1. návaly horka;
 2. snížená touha mít sex;
 3. nestabilní nálada.

Pozornost! Pokud by došlo k bilaterální operaci, pak jsou zde faktory podobné, ale jejich závažnost se zdvojnásobuje.

Kromě toho může žena rychle stárnout, může dojít k osteoporóze a onemocněním srdce. Pro zmírnění stavu pacienta lékaři předepisují hormonální substituční terapii.

Pokud mluvíme o pacientovi ve vyšším věku, konkrétně ve věku nad 50 let, je třeba mít na paměti, že menopauza již přišla. V tomto ohledu nemusí být nutný další příjem léků hormonálního typu, protože aktivita vaječníků je již neúplná..

závěry

Odstranění jednoho nebo obou vaječníků je operace, která se provádí výhradně, pokud existují určité indikace. Zejména lékař musí učinit správné rozhodnutí, pokud je žena v plodném věku. Je třeba pamatovat na určité důsledky, je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, aby zotavení proběhlo co nejrychleji..

Jak se mění život po odstranění vaječníků?

Odstranění vaječníku nebo dvou najednou (ovariektomie) lékaři často neprovádějí, protože k tak drastickému opatření je zapotřebí velmi dobrých důvodů. Může to být rakovina, prasknutí vaječníků, mimoděložní těhotenství. Pokud je možné zachránit alespoň jeden vaječník, lékař to určitě udělá, protože důsledky operace pro ženu v tomto případě nebudou tak kritické.

 1. Změny v těle
 2. Hormonální pozadí
 3. Psycho-emocionální stav
 4. Rehabilitace
 5. Bolesti dolní části břicha
 6. Teplota
 7. Povaha vypouštění
 8. Jaké léky by se měly používat?
 9. Obvaz
 10. Těhotenství
 11. Napájení pro zotavení

Změny v těle

Důležitost vaječníků pro tělo ženy je velmi obtížné přeceňovat..

Jsou zodpovědní za několik životně důležitých funkcí:

 1. Vegetativní. Díky vaječníkům během puberty získává dívka charakteristické ženské rysy kulatosti, měkké pokožky, bez vlasů na tváři a těle a jemného hlasu. Vaječníky začínají pracovat během prvního menstruačního období adolescenta a končí po nástupu menopauzy.
 2. Hormonální. Vaječníky produkují v určitém režimu dva hormony, estrogen a progesteron, nezbytné pro zrání vajíčka a následné uchování těhotenství..
 3. Plodit. Jsou to vaječníky, které produkují vajíčka připravená k oplodnění..

Normální fungování všech tělesných systémů dává ženě zdraví, krásu, emoční stabilitu a schopnost otěhotnět a porodit zdravé dítě..

Odkaz. Když je odstraněn co i jen jeden vaječník, produkce hormonů je ostře narušena, počet ovulací klesá, vzhled se zhoršuje a dochází k náhlým změnám nálady.

Pokud se lékař rozhodne odstranit vaječníky z obou stran, je žena zcela zbavena požadovaného estrogenního vlivu. Má časnou pooperační menopauzu, nazývanou také postcastrační syndrom..

Pro ženy nad 50 let, které se již blíží přirozenému konci menstruačního cyklu, operace nepřináší tak závažné důsledky jako pro mladé dívky v plodném věku..

S nástupem přirozené, s věkem související menopauzy se tělo postupně přizpůsobuje snížení produkce hormonů a ukončení zrání vajíček. Po operaci je umělá menopauza u žen obvykle extrémně obtížná..

Hormonální pozadí

Pokud je odstraněn pouze jeden vaječník, tělo se po chvíli přizpůsobí, přenese všechny funkce na druhý přívěsek a žena přežije jen krátkodobé snížení množství vylučovaných hormonů.

Po nějaké době se pozadí podporované farmakoterapií zotaví a žena bude dokonce schopna plánovat těhotenství..

Pokud jsou odstraněny oba vaječníky, produkce estrogenů buď prudce klesá, nebo úplně zmizí, protože orgán, který je produkuje, již neexistuje.

Také kvůli odstranění orgánů a zániku produkce estrogenu a progesteronu se objevují nepříjemné příznaky, jako jsou:

 • zhrubnutí kůže, zhoršení stavu vlasů,
 • vzhled černé tečky a pupínky na obličeji,
 • náhlý přírůstek nebo úbytek hmotnosti,
 • mužská srst vzhled chlupů na hrudi, bradě, tvářích,
 • suchost sliznice, včetně pochvy,
 • časté nachlazení.

Aby se snížily následky operace, musí pacient přísně dodržovat všechna doporučení lékaře, užívat předepsané hormonální léky (někdy mohou být nahrazeny bylinnou medicínou a homeopatií), pečlivě sledovat její vzhled a věnovat velkou pozornost výživě a pitnému režimu.

Psycho-emocionální stav

Hormonální nedostatek vede několik týdnů po operaci k post-kastračnímu syndromu.

Objevuje se psychická nestabilita, nervová zhroucení, plačlivost, zvýšená úzkost a podezření. Z fyziologických důvodů dochází také k prudkému poklesu libida. Pokud přesto dojde k pohlavnímu styku, dává ženě jen nepříjemné pocity (bolest, pocit pálení a vaginální suchost). Na tomto pozadí může dokonce dojít k mírnému znechucení dříve milovaného partnera..

Na pozadí hormonálních poruch, které jsou umocněny obtížným obdobím zotavení po operaci, se mohou objevit depresivní stavy, úplný nezájem o život a neustálé poruchy blízkých..

Odkaz. Deprese zesiluje neschopnost rychle se vrátit k obvyklé práci nebo oblíbeným činnostem, protože paměť ženy se může prudce zhoršit, stane se roztržitá, nepozorná. Po operaci ženy velmi často odmítají řídit auto nebo pracovat s komplikovanými dokumenty, protože se necítí sebevědomě.

Důsledky odstranění jednoho vaječníku nejsou tak kritické, zpravidla se žena po maximálně dvou měsících vrátí do stabilního emocionálního stavu.

Rehabilitace

Závažnost a trvání pooperačního období závisí na faktorech, jako jsou:

 • typ operace (laparoskopie nebo laparotomie),
 • věk pacienta,
 • přítomnost souběžných onemocnění,
 • počet odstraněných vaječníků.

Po laparoskopii může být žena propuštěna s doporučeními pro domácí léčbu za tři až čtyři dny. Provedení laparotomie zahrnuje lékařský dohled v nemocnici po dobu nejméně jednoho týdne.

V nemocnici, kromě antibiotické terapie, bude ženě předepsána denní léčba stehů po propuštění, bude se o ně muset pečlivě starat doma.

Lékař také předepíše hormony, vitamíny, léky obsahující estrogen (včetně bylinných odvarů) a sedativa, která mohou snížit závažnost post-kastračního syndromu.

Nástup sexuální aktivity je povolen nejdříve jeden a půl až dva měsíce po operaci.

Zároveň se žena bude moci vrátit do práce a začít sportovat, chůze, lehká gymnastika, tanec pomůže posílit tělo po operaci a je snazší přežít hormonální poruchy.

Bolesti dolní části břicha

Prvních několik týdnů po operaci je mírná bolest v místě odstraněného orgánu zcela přirozená. I po úplném zotavení těla se mohou čas od času objevit malé nepříjemné příznaky. U některých meteosenzitivních žen se místo operace unavuje při změně počasí, silné únavě nebo fyzické námaze.

Důležité! Pokud vás bolí břicho hodně i po měsíci a více po vyjmutí vaječníku, měli byste navštívit lékaře. Mohly se vytvořit adheze, které vyžadují ošetření.

Teplota

Po laparoskopii teplota, i v prvních dnech, zřídka stoupne nad subfernal.

Vzhledem k tomu, že žena je v této době v nemocnici pod dohledem lékařů a je jí předepsána antibiotická léčba, není třeba se obávat.

Břišní chirurgie má vážnější následky v prvních dnech po ní, teplota může vystoupit na 38 stupňů.

Má smysl se obávat, pokud po propuštění teplota stoupne a bude doprovázena příznaky jako:

 • nárůst je prudký a nad 38 ° С.,
 • rány se nehojí dobře, jejich okraje jsou zarudlé, vnitřek hnisá,
 • existují zjevné příznaky infekčního onemocnění sípání v plicích, bolesti, bolest v očích,
 • bolest v oblasti stehu nebo odstraněného orgánu nezmizí nebo se zesílí.

Ve všech těchto případech musíte co nejdříve navštívit svého lékaře..

Je nutné zavolat sanitku a okamžitě přivést pacienta do nemocnice, když se kromě vysoké teploty objeví i následující příznaky:

 • prudké silné pocení doprovázené silným srdečním rytmem a suchým jazykem,
 • zimnice k chvění,
 • zvracení nebo silná nevolnost,
 • silné bolesti hlavy.

Tyto příznaky mohou naznačovat závažný zánětlivý proces, který začal, jsou nebezpečné pro život ženy..

Povaha vypouštění

Mírný nahnědlý výtok po operaci je normální a obvykle netrvá déle než tři až čtyři dny.

Bílý výtok s kýčovitými vměstky, kyselý zápach, doprovázený svěděním v pochvě, mluví o nástupu drozdů. Toto onemocnění je důsledkem antibakteriální terapie a může být snadno léčeno za několik dní svíčkami nebo tabletami předepsanými lékařem..

Stojí za to znepokojit, pokud výtok zežloutne se zelenkavými nečistotami a skvrnami krve - to znamená, že v místě chirurgického zákroku začala infekce..

Důležité! Pokud se ve výtoku objeví hnis, získali ostrý, nepříjemný zápach, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a nechat se otestovat..

Jaké léky by se měly používat?

V pooperačním období jsou ženě předepsána antibiotika k prevenci hnisání, léky k udržení mikroflóry (Hilak forte, Lactobacterin), vitamíny na imunitu.

Hlavní terapií je hormonální substituce.

Ženy po 50 letech věku, které již měly menopauzu, nemají předepsané léky, mladší pacienti musí přísně dodržovat doporučení lékaře a podstupovat kurzy estrogenů a progestinů.

Tablety jsou určeny k nahrazení ztracené hormonální funkce orgánů.

Doposud jsou léky schopny poskytnout pacientovi potřebné hormony a maximálně usnadnit pooperační období..

Hormonální terapie může zabránit prudkému zhoršení vzhledu, snížit výkyvy nálady.

Obvaz

V některých případech je pacientovi po laparotomii předepsáno nosit obvaz, aby chránil stehy, snižoval bolest a udržoval vnitřní orgány..

Nejpohodlnější jsou obvazové kalhoty, které dobře fixují oblast švů a uvolňují zátěž v oblasti pánve..

Pokud má žena nadváhu, může lékař doporučit speciální gynekologický pás.

Těhotenství

Po odstranění jednoho z vaječníků, při plném zachování všech funkcí druhého, je docela možné přirozeně otěhotnět.

Vejce nadále dozrávají, hormonální funkce oslabuje, ale přetrvává.

V některých případech bude pacientovi předepsáno další užívání hormonálních léků pro úspěšné početí nebo zachování již existujícího těhotenství..

Odkaz. Po odstranění dvou vaječníků je přirozené těhotenství nemožné, žena nemá vajíčka.

Pokud však bude zachována děloha a trubice, může být pacientovi nabídnuto podstoupit postup IVF za účasti dárcovského vajíčka a spermatu partnera.

Napájení pro zotavení

Po odstranění vaječníků je nutné dodržovat dietu zaměřenou na řešení několika problémů:

 • přibírání na váze,
 • změny nálady, deprese,
 • akutní nedostatek hormonů,
 • oslabení těla po operaci.

Aby se zabránilo obezitě, je nutné zcela vyloučit výrobky, které kombinují průmyslovou cukrovou a tukovou zmrzlinu, koláče, pečivo, mražený jogurt, cukrářské krémy a vdolky.

Můžete je nahradit medem, sušeným ovocem, čerstvým ovocem a bobulemi..

V malém množství můžete konzumovat vysoce kvalitní čokoládu a ne více než dvě až tři plátky denně.

Měly by být také vyloučeny následující skupiny produktů:

 • Fast Food,
 • tlusté maso,
 • pikantní slané sýry,
 • konzervy a uzené výrobky průmyslové výroby.

Nezapomeňte zahrnout do stravy:

 • čerstvé zeleninové saláty (zelí, mrkev, řepa, bylinky, okurky),
 • lněný olej a semena, zmírní hormonální nedostatek,
 • nízkotučné ryby,
 • ovoce a bobule,
 • ořechy,
 • drůbež a vejce,
 • celozrnný chléb,
 • fermentované mléčné výrobky, nejlépe od důvěryhodného výrobce nebo zemědělské produkty, které neobsahují umělé hormony.

Odkaz. Po konzultaci s gynekologem můžete do stravy zahrnout bylinné čaje se šalvějí, bóraxovou dělohou a červeným kartáčem. Tyto byliny obsahují přírodní fytohormony, které mohou výrazně usnadnit proces obnovy těla..

Gynekolog - porodník
6 let zkušeností Moderní medicína umožňuje ženě, která podstoupila odstranění vaječníků, přežít pooperační období, hormonální změny, bez závažných následků. Lékaři vám po takovém zákroku mohou dokonce pomoci naučit se radosti z mateřství. Pečlivě dodržujte doporučení lékaře, dodržujte dietu, chodte, přidejte do svého života pozitivní emoce, období zotavení bude mnohem snazší.

Mnoho dívek se zajímá: jak dobrý nápad je jít do bazénu během menstruace? V tomto článku vysvětlíme, proč můžete plavat v kritických dnech a jak se na to připravit..