Jak funguje nitroděložní tělísko

IUD nebo nitroděložní tělísko je spolehlivá moderní forma antikoncepce, která vám umožní po mnoho let zapomenout na nechtěné těhotenství. IUD používají ženy po celém světě. Ale před výběrem této antikoncepce je nutné prostudovat všechny výhody a nevýhody nitroděložního tělíska.

Intrauterinní zařízení: výhody a nevýhody používání

K čemu je spirála??

IUD je sterilní lékařský přístroj vyrobený z plastu a kovu. Injektuje se do dělohy, aby se zabránilo těhotenství.

Povrch spirál je obvykle potažen mědí, stříbrem nebo zlatem. Tyto kovy pomáhají chránit endometrium před patogenní mikroflórou a významně zvyšují antikoncepční účinek nitroděložního tělíska..

Spirály mohou mít různé tvary - ve formě prstenu, podkovy, smyčky, spirály, ve tvaru písmene T. Ten je nejoblíbenější mezi moderními ženami..

Vložené nitroděložní tělísko má několik účinků. Všechny v kombinaci mají silný antikoncepční účinek:

 1. Účinek aseptického zánětu v děložní dutině. V důsledku toho je narušen pohyb spermií partnera. IUD v děložní dutině dráždí endometrium, vyvolává zvýšenou produkci prostaglandinů - zánětlivých hormonů. Cervikální hlen se v důsledku zvýšení prostaglandinů stává viskóznějším a brání pronikání spermií.
 2. Ovariální funkce je potlačena, ovulace se zpomaluje.
 3. Dochází k narušení implantace oplodněného vajíčka do endometria. Sliznice částečně dozrává a neumožňuje vajíčku uchytit se. Zvýšení hladiny levonorgestrelu vyvolává abortivní účinek - endometrium dospívá brzy a je odmítnuto před časem, kdy vajíčko má čas bezpečně zakotvit.
 4. Povaha pohybu vajec vejcovodem se mění. Zrychlení peristaltiky vejcovodů vede k tomu, že se neoplodněné vajíčko uvolní do děložní dutiny před setkáním se spermatem.

Komplex takových antikoncepčních opatření poskytuje 98-99% antikoncepčního účinku. A díky moderním lékařským technologiím je proces zavedení IUD rychlý a bezbolestný..

Intrauterinní zařízení: klady

Tato metoda antikoncepce má více než 70 milionů ženských fanoušků po celém světě..

Jaké jsou výhody, díky nimž je nitroděložní tělísko tak populární:

 1. Stupeň ochrany je 98%. Pouze sterilizace a abstinence od pohlavního styku jsou bezpečnější.
 2. Doba ochrany. Spirály jsou instalovány po dobu 3 let. Maximální možné nošení nitroděložního tělíska je 10 let.
 3. Pohodlí použití. Není třeba monitorovat proces ochrany denně. Žena staví spirálu a po mnoho let na tento proces zapomíná.
 4. Možnost kontroly doby trvání ochrany. Můžete kdykoli jít ke gynekologovi a odstranit spirálu. Plodnost se obnoví po 1-2 menstruačních cyklech.
 5. U nitroděložního tělíska není nutné používat další metody antikoncepce.
 6. Můžete nezávisle ovládat a plánovat požadovaný počet dětí.
 7. Žena ani její sexuální partner nepociťují přítomnost produktu.
 8. IUD neinteraguje s léčivými látkami. Proto není kontraindikován při léčbě somatických patologií..
 9. Během laktace lze zavést antikoncepční prostředek.
 10. Chirurgické zákroky nejsou kontraindikovány.

Farmaceutické společnosti nabízejí široký výběr nitroděložních tělísek. V lékárnách si můžete vybrat typy produktů pro jakoukoli peněženku. Jak měděná spirála za 2 000 rublů, tak zlatá spirála za 7 000 rublů stejně dobře ochrání ženu před nechtěným těhotenstvím.

Intrauterinní zařízení: nevýhody

IUD není vždy nejlepší volbou. Tato metoda antikoncepce má své nevýhody:

• výrobek nechrání před genitálními infekcemi;

• během menstruace může dojít k vypuzení spirály;

• Ženy si ne vždy všimnou, že spirála vypadla. V tomto případě existuje vysoká šance na otěhotnění;

• cervikální kanál bude neustále pootevřený, což zvyšuje riziko vzniku endometritidy, adnexitidy a dalších zánětlivých onemocnění;

• pokud má děloha vysokou citlivost, pak první měsíce po zavedení nitroděložního tělíska může žena pociťovat bolestivé tahání bolesti nad ohanbí;

• někdy je nitroděložní tělísko plné výskytu mimoděložního těhotenství. Implantace vajíčka ve zkumavce může vyvolat jeho prasknutí a smrt ženy;

• neustálý mechanický dopad na endometrium vyvolává prodloužení menstruačního období a zvýšený výtok. U některých pacientů tento stav způsobuje anémii;

• V závažných případech může zdravotnický prostředek vyrůst do stěn dělohy. Tento problém je vyřešen chirurgicky..

IUD není vhodný pro každého pacienta. Tato metoda antikoncepce způsobuje vedlejší účinky a má určité kontraindikace.

Kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Pro instalaci spirál existuje řada kontraindikací. Nelze je zanedbávat, protože mohou mít pro tělo nebezpečné následky..

Antikoncepci nemůžete nasadit, když:

• nemoci endokrinního systému;

• anamnéza mimoděložních těhotenství;

• s děložním krvácením nevysvětlitelné etiologie;

• porušení srážení krve;

• abnormální struktury těla nebo fundu dělohy;

• benigní a maligní novotvary v děložní dutině.

Také nemůžete instalovat nitroděložní tělísko při akutních a chronických onemocněních reprodukčního systému. Před nastavením spirály je nutné vyléčit všechny infekční procesy a vstoupit do zánětlivých patologií do fáze remise.

Aby se zabránilo možným komplikacím a identifikovaly se kontraindikace, provádí se podrobné vyšetření ženy. Zahrnuje sběr anamnézy a gynekologické vyšetření, klinické rozbory moči a krve, ultrazvuk pánevních orgánů. Výzkum hepatitidy, syfilisu je povinný. HIV. Musíte také předat nátěry na cytologii a mikroflóru.

Konzultace s gynekologem a zvážení výhod a nevýhod postupu pomůže ženě rozhodnout se pro výběr nitroděložního tělíska. S kladným rozhodnutím je nutné komplexně prozkoumat a připravit orgán na postup. Takový kompetentní přístup vám umožní dosáhnout pozitivního a dlouhodobého výsledku antikoncepčního postupu..

Dotazy

Otázka: Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Komplikace a vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Obecně jsou nitroděložní tělíska dobře snášena, takže vedlejší účinky nejsou běžné. Kromě toho jsou nepříjemné příznaky nejvýraznější v prvních třech měsících používání cívky a poté úplně vymizí..

Komplikace při používání nitroděložního tělíska jsou také poměrně vzácné, jejich vývoj je nejčastěji spojen s následujícími nepříznivými faktory:


 • podcenění kontraindikací (použití spirály u žen s rizikem vzniku zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, malé nebo deformované děložní dutiny atd.);
 • nedodržování doporučení lékaře ženou;
 • nezkušenost specialisty na instalaci spirály;
 • získání nekvalitní spirály.

Nejběžnějšími komplikacemi při použití nitroděložního tělíska jsou patologie, jako jsou (uspořádané v sestupném pořadí podle četnosti výskytu):

 • infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom silné bolesti;
 • odmítnutí spirály;
 • závažné krvácení vyžadující léčbu léky.

Další důsledky používání spirály, které jsou pro zdraví ženy nebezpečné, jsou extrémně vzácné. Pro větší pohodlí jsou všechny komplikace spojené s používáním nitroděložního tělíska klasifikovány podle doby výskytu:

 • komplikace spojené přímo s instalací spirály;
 • komplikace vznikající při používání spirály;
 • komplikace se projevily po extrakci spirály.

Komplikace vyplývající z instalace nitroděložního tělíska

Perforace dělohy

Perforace (perforace) dělohy je extrémně vzácná komplikace a vyskytuje se častěji u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen, zpravidla při porušení techniky zavádění spirály.

Perforace dělohy může být úplná nebo částečná. Lze předpokládat perforaci dělohy, pokud se objeví charakteristické příznaky: syndrom silné bolesti vyskytující se na pozadí příznaků nitrobřišního krvácení (pokles krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, bledost kůže).

V některých případech se zpravidla s neúplnou perforací dělohy může patologie objevit nějakou dobu po instalaci spirály se silnou trvalou bolestí v dolní části břicha.

Pokud existuje podezření na perforaci dělohy, je k objasnění diagnózy předepsána hysteroskopie nebo ultrazvuk. V případě neúplné perforace je možné extrahovat cívku vagínou a konzervativní terapií.

Pokud dojde k úplné perforaci stěny dělohy, spirála se odstraní přes břišní přístup a defekt dělohy se zašije. V tomto případě se nejčastěji používá laparoskopická metoda (malým otvorem v břišní stěně se zavede optické vlákno s videokamerou, která přenáší obraz na obrazovku monitoru a nástroje, pomocí kterých se operace provádí).
V extrémně závažných případech se uchýlí k amputaci dělohy.

Ruptura děložního čípku

Ruptura děložního čípku je vzácná komplikace, která se obvykle vyskytuje u nulipálních žen v rozporu s technikou zavedení spirály nebo v případě podcenění kontraindikací (cervikální stenóza).

Taktika léčby závisí na hloubce prasknutí (chirurgické šití nebo konzervativní terapie).

Krvácení při instalaci cívky

Pokud během instalace spirály dojde ke krvácení, měla by být vyloučena přítomnost komplikací, jako je perforace dělohy nebo prasknutí děložního čípku. Silné krvácení je indikací k odstranění cívky, ženě se doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vasovagální reakce

Není život ohrožující, ale velmi nepříjemná komplikace. Vyskytuje se nejčastěji u nulipálních žen s úzkým cervikálním kanálem, jako zvýšená reakce nervu vagus na bolest a emoční reakce na postup. Projevuje se prudkým vyblednutím kůže, poklesem krevního tlaku a zpomalením srdeční frekvence, v závažných případech je možný rozvoj mdloby.

Pokud dojde k vazovagální reakci, je nutné zavést spirálu a pacienta uklidnit. U příznaků začínajícího mdloby se na čelo umístí studený obklad, hlava se sklopí a nohy se zvednou nahoru, čímž se zajistí průtok krve do hlavy.

V případě mdloby je hlava pacienta otočena do strany, aby se zabránilo vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest. U syndromu silné bolesti se podávají analgetika (analgin nebo ibuprofen).

Vasovagální reakce nevyžaduje lékařské ošetření, je však nutné další pozorování, aby se vyloučila přítomnost tak závažných komplikací, jako je perforace dělohy..

V rámci prevence vazovagálních reakcí se rizikovým ženám doporučuje provádět při instalaci cívky lokální (paracervikální) anestezii..

Nežádoucí účinky a komplikace, které se mohou vyskytnout při používání jakéhokoli typu cívky

Zánětlivé onemocnění pánve (PID)

Infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů jsou jednou z nejčastějších komplikací při používání nitroděložních tělísek a jsou pozorována u přibližně 4–14% případů zavedení IUD..

Tyto komplikace se zpravidla vyskytují, když jsou podhodnoceny kontraindikace používání nitroděložního tělíska, jako jsou akutní a subakutní zánětlivé procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů v době instalace spirály nebo zvýšené riziko vzniku pohlavně přenosných chorob v důsledku přítomnosti několika sexuálních partnerů..

Podle rozsáhlé studie žen s PID, které se vyvinuly na pozadí nitroděložního tělíska, se ukázalo, že v 65% případů se původcem zánětlivého procesu staly pohlavně přenosné infekce a pouze v 30% případů - nespecifická mikroflóra.

PID jsou nebezpečné s vážnými komplikacemi, jako jsou: syndrom chronické pánevní bolesti, mimoděložní těhotenství (vyplývající z porušení průchodnosti vejcovodů), neplodnost. Proto pokud máte podezření na vývoj infekčních a zánětlivých procesů v malé pánvi, musíte neprodleně konzultovat s lékařem..

Nejběžnější příznaky PID jsou:


 • bolesti v dolní části břicha, zhoršené během nebo po menstruaci;
 • horečka, nevolnost, zvracení (s akutním procesem);
 • dysurie (časté nutkání na močení, bolest při močení);
 • hnisavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem.

Terapie PID spočívá ve jmenování antibakteriálních léků s přihlédnutím k patogenu, který způsobil onemocnění.

Vývoj akutního PID je indikací k odstranění cívky, která se provádí na pozadí antibiotické terapie.

Vyhoštění

Vyhození (odmítnutí) cívky také označuje relativně časté komplikace (5-16% případů při použití nitroděložních tělísek obsahujících měď a 5-6% případů při použití nitroděložního systému Mirena).

K této komplikaci jsou nejvíce náchylné mladé ženy. S věkem i se zvyšujícím se počtem těhotenství (včetně těch, které skončily potraty) klesá pravděpodobnost vyhoštění.

Nejčastěji se tato komplikace vyvíjí v prvních dnech nebo prvních třech měsících po instalaci spirály. Často, zejména v prvních dnech a týdnech po instalaci, je vypuzování doprovázeno intenzivními křečovitými bolestmi v podbřišku, které analgetiky a antispazmodiky prakticky nezmiňují..

V takových případech je nutná diferenciální diagnostika s dalšími komplikacemi, jako jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, mimoděložní těhotenství, ukončené fyziologické těhotenství.

Pokud se v prvních dnech po zavedení spirály vyskytne syndrom intenzivní bolesti, který není zmírněn analgetiky a antispazmodiky, může to znamenat nesprávnou polohu spirály, rozpor mezi nitroděložním tělem a velikostí děložní dutiny nebo takovou impozantní komplikací, jako je perforace dělohy..

K objasnění příčin syndromu bolesti je zpravidla předepsán ultrazvuk nebo hysteroskopie. V případě spirálního vypuzení se ženě doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce..

Spirála však může vypadnout relativně bezbolestně, proto by ženy užívající nitroděložní tělíska měly pravidelně (po každém měsíci) kontrolovat přítomnost spirálových úponků v blízkosti děložního čípku..

V případech, kdy antény spirály nelze cítit, je naléhavě nutné poradit se s lékařem. Pro lokalizaci cívky je zpravidla předepsán ultrazvuk. Pokud studie prokáže nepřítomnost spirály v děloze, měli byste buď nasadit novou spirálu, nebo zvolit jinou metodu antikoncepce.

Pocit antén během pohlavního styku

Zřídka existují případy, kdy si sexuální partner stěžuje na pocit antén během pohlavního styku. Na žádost pacienta může lékař snížit antény u děložního čípku, antikoncepční účinek spirály se nesníží, ale žena ztratí schopnost pravidelně kontrolovat umístění spirály.

Nežádoucí účinky měděných nitroděložních tělísek

Prodloužené a / nebo silné krvácení

Podle doporučení WHO lze hovořit o prodlouženém krvácení, když trvá déle než 8 dní, a o silném krvácení, když je dvakrát silnější než obvykle.

Prodloužené a / nebo hojné krvácení pomocí nitroděložních tělísek s mědí je nejběžnější v prvních měsících po instalaci cívky. Zpravidla nevyžadují speciální terapii..

V případě silného a / nebo silného krvácení byste se měli poradit s lékařem, protože to může být příznak patologie, například mimoděložní těhotenství, děložní perforace nebo spontánně přerušené fyziologické těhotenství..

Pokud od instalace cívky uplynulo více než tři až šest měsíců a krvácení se nadále prodlužuje a / nebo je hojné, takže se objevují známky anémie z nedostatku železa, je lepší nitroděložní tělísko odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Na žádost ženy můžete nitroděložní tělísko obsahující měď nahradit hormonálním systémem, potom gestageny vstupující do děložní dutiny pomohou snížit ztrátu menstruační krve.

Křečové bolesti v dolní části břicha

Křečové bolesti v dolní části břicha často trápí ženy během prvních tří měsíců po instalaci spirály. Tento nežádoucí účinek je častější u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen..

Pokud bolestivý syndrom dosáhne vysoké intenzity, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní ukončení fyziologického těhotenství, odmítnutí nitroděložního tělíska, perforace dělohy, infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů atd..

Klinické zkušenosti však ukazují, že ve většině případů je silná bolest nepříjemným vedlejším účinkem nitroděložního tělíska nesoucího měď..

Pokud je bolest velmi silná a / nebo nadále obtěžuje ženu tři až čtyři měsíce po instalaci cívky, je lepší nahradit nitroděložní tělísko obsahující měď hormonálním systémem nebo cívku odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vedlejší účinky užívání hormonálních nitroděložních tělísek

Amenorea

Amenorea je poměrně častým vedlejším účinkem užívání hormonálního nitroděložního systému. Absence menstruačního krvácení je v takových případech vysvětlena reverzibilní atrofií epitelu dělohy..

Žena používající hormonální nitroděložní tělísko by měla vědět, že amenorea, která se vyvíjí pomocí spirály, je zcela reverzibilní a nepředstavuje hrozbu pro život a reprodukční zdraví..

Ihned po vzniku amenorey byste se však měli poradit s lékařem, abyste vyloučili těhotenství (včetně mimoděložních).

Špinavé špinění, acyklický menstruační cyklus, prodloužené a intenzivní krvácení

Okamžitě po instalaci cívky se mohou objevit špinění nebo slabé krvácení. Tyto příznaky obvykle vymizí po několika týdnech bez léčby..

Acyklicita menstruačního cyklu a výskyt špinění mezi menstruačním krvácením jsou poměrně častými vedlejšími účinky hormonálního nitroděložního tělíska. Pokud jsou takové příznaky pozorovány déle než 3 měsíce po instalaci spirály, je nutné vyloučit gynekologickou patologii.

Prodloužené a intenzivní krvácení během užívání hormonálního nitroděložního tělíska je extrémně vzácné, protože gestageny vstupující do děložní dutiny přispívají ke snížení závažnosti menstruačního krvácení.

V případech, kdy silné měsíční krvácení vede k rozvoji anémie z nedostatku železa, je nutné IUD odstranit a zvolit jiný typ antikoncepce.

Příznaky systémového působení gestagenů

V prvních třech měsících používání hormonálního nitroděložního tělíska se mohou objevit příznaky systémového působení gestagenů, například:


 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • akné (mladistvé akné);
 • záchvaty bolesti hlavy;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti zad připomínající ischias;
 • snížená sexuální touha;
 • zvýšená nervozita;
 • zhoršení emočního stavu až do rozvoje mírné deprese.

Závažnost těchto příznaků zpravidla postupně klesá. Pokud po třech měsících po instalaci spirály přetrvávají nepříjemné příznaky, znamená to špatnou toleranci gestagenů. V takových případech je lepší odstranit hormonální nitroděložní tělísko a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Komplikace, které se objeví po odstranění spirály

Ve většině případů dlouhodobé používání nitroděložního tělíska nepoškodí zdraví ženy, výjimkou jsou případy, kdy se zánětlivé onemocnění pánevních orgánů vyvíjí na pozadí použití spirály.

Akutní infekční procesy v malé pánvi mohou vést k rozvoji tubo-ovariálního abscesu (hnisavé spojení děložních přívěsků), zánětu pobřišnice nebo chronické (chronická adnexitida atd.).

V takových případech se po odstranění nitroděložního tělíska může vyvinout mimoděložní těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů deformovaných zánětem. Syndrom neplodnosti nebo chronické pánevní bolesti se často stává důsledkem předchozího zánětlivého onemocnění pánve..

Intrauterinní zařízení má vrozené příznaky. Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska

Populární materiály

Dnešní:

 • Doba zotavení z koronaviru. Fáze onemocnění koronaviry
 • Zdravotní skupina 1, 2, 3, co to je. Skupiny zdraví dospělých
 • Odfoukl jsem průvan, jak zacházet. Nachlazení z průvanu: jaká léčba pomůže porazit nemoc
 • Zánět lymfatických uzlin na krku je u dospělých léčen rychle. Domácí léčba lymfatických uzlin
 • Pocit pálení v různých částech těla. Příčiny pálení v těle
 • Zhubněte s Herbalife - hlavní nabídka. Ztráta hmotnosti při užívání Herbalife: plán a správný režim
 • Jak dnes počasí ovlivňuje pohodu člověka? Změna pohody se zvyšujícím se atmosférickým tlakem
 1. Intrauterinní zařízení má vrozené příznaky. Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska
 2. Důsledky nitroděložního tělíska. Intrauterinní zařízení: výhody a nevýhody
  • Jaké je nebezpečí nitroděložního tělíska pro zdraví ženy
 3. Pokud je spirála dole. Jak by měla spirála stát?
 4. Nitroděložní tělísko má 20 let následků. Jak dlouho je nitroděložní tělísko umístěno? A pokud spirála stojí více než termín (6, 10, 20 let)?
  • Kdy mohu nitroděložní tělísko odebrat?
 5. Známky vrozené spirály. Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska
 6. Pocity po instalaci spirály. „Mirena“. Návod k použití, dávkování

Intrauterinní zařízení má vrozené příznaky. Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska

Lékaři radí ženám, aby zavedly nitroděložní tělísko po dobu nejvýše 5 let. S moderními spirálami můžete chodit až 8 a dokonce 15 let. Aby se zabránilo komplikacím, je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, aby sledoval polohu spirály.

Indikací k odstranění je konec životnosti antikoncepce. Existuje několik typů nitroděložních tělísek: od mědi (doba užívání od 3 do 5 let), od stříbra s hormony (vhodné od 5 do 7 let), ze zlata (nosí se od 10 do 15 let bez kontraindikací).

Další indikace k odstranění: nástup menopauzy (rok po poslední menstruaci je spirála odstraněna z vnitřního orgánu kvůli zbytečnosti), těhotenství (během užívání antikoncepce u žen, ve vzácných případech může dojít k mimoděložnímu početí dítěte), posunutí spirály nebo její částečná ztráta (odstraněna staré a nové je nainstalováno).

IUD se také odstraní na žádost pacientky, pokud chce otěhotnět, nebo pro ni tato metoda antikoncepce není vhodná. Lékařské indikace k odstranění cívky: bolest v podbřišku, krvácení, výskyt zánětlivého procesu v děložní dutině a vaječnících, vývoj nebo růst nádorů a novotvarů.

Penetrace antikoncepce (vniknutí spirály do svalové stěny dělohy) je komplikace, která je indikací k odstranění spirály. Když se nitroděložní tělísko používá déle, než je nutné, začíná růst do tkání orgánu. K tomu může dojít také v důsledku porušení techniky antikoncepce..

Příznaky naznačující růst spirály: zhoršení blahobytu ženy, neustálá únava, vnitřní krvácení, poruchy srdečního rytmu, závratě a mdloby, bledá kůže, bolest v podbřišku.

Intrauterinní zařízení a jeho důsledky. Intrauterinní zařízení: výhody a nevýhody

Nitroděložní spirála je velmi častou metodou antikoncepce u žen v Rusku, skandinávských zemích a asijských zemích. Jeho popularitu získávají následující výhody:

 • vysoký indikátor spolehlivosti: ze 100 žen užívajících nitroděložní tělíska po dobu jednoho roku může dojít pouze k jednomu těhotenství;
 • účinek dlouhodobého užívání - od 5 do 10 let;
 • okamžitý antikoncepční účinek;
 • snadnost použití;
 • důvěrnost metody;
 • nízké náklady na antikoncepci;
 • při správném umístění v děložní dutině ji žena necítí
 • odstraněna na žádost ženy, kdykoli, jakmile se rozhodne, že již nechce používat tento typ antikoncepce;
 • velmi rychlé zotavení „plodnosti“;
 • možnost použití během kojení nepoškozuje zdraví dítěte;
 • žádný účinek na tělo jako celek;
 • používání určitých typů nitroděložních tělísek pro terapeutické účely;
 • nevyžaduje použití dalších metod antikoncepční ochrany.

Ano, existuje mnoho výhod. Pro objektivní posouzení je však nutné zvážit všechny argumenty proti použití IUD.

Mezi významné nevýhody patří:

 • přítomnost kontraindikací;
 • bohaté a prodloužené „kritické dny“;
 • špinění špinění před a po menstruaci;
 • nedostatečná ochrana před sexuálně přenosnými infekcemi;
 • vysoký výskyt zánětu v děloze a přílohách;
 • nechrání před mimoděložním těhotenstvím, spíše ho dokonce provokuje (kromě nitroděložních tělísek obsahujících hormony);
 • možné komplikace se zavedením - perforace nebo perforace stěny dělohy;
 • není vyloučeno vyloučení (spontánní výhřez nitroděložního tělíska z děložní dutiny);
 • spirálu nelze nainstalovat a odstranit sami.

Pokud tedy uvažujete o instalaci antikoncepčního nitroděložního tělíska, výhody a nevýhody jeho používání uvedené výše vám pomohou rozhodnout se pro výběr metody antikoncepce..

Pozornost! Pokud jste se rozhodli pro nitroděložní tělísko, poraďte se se svým lékařem. Specialista posoudí všechna rizika pro vaše zdraví a vybere pro vás nejvhodnější nitroděložní tělísko.

Jaké je nebezpečí nitroděložního tělíska pro zdraví ženy

Zvažte situace, kdy je nitroděložní tělísko kontraindikací:

Žena není vdaná, má více než dva sexuální partnery a promiskuitní sex. Je pro ni nebezpečné používat spirálu?

Nepochybně. Protože spirála nechrání před pohlavními chorobami. Jeho neustálá přítomnost v děložní dutině navíc zvyšuje frekvenci infekce pánevních orgánů..

Žena zaznamenává časté zhoršení chronických onemocnění dělohy a vaječníků.

Spirála jí rozhodně není prokázána: zhoršení zánětlivého procesu může být tak závažné, že je nutná chirurgická léčba.

Dlouhá, těžká a bolestivá období.

IUD situaci ještě zhorší, povede ke zvýšené ztrátě krve a rozvoji anémie z nedostatku železa.

Benigní nebo maligní nádory dělohy.

Poškození spirály je zřejmé.

Spirálu nelze jednoznačně použít za následujících podmínek:

 • definitivní nebo podezření na těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • abnormální struktura dělohy;
 • alergie na měď.

Je důležité vědět! Nitroděložní tělísko jako metoda antikoncepce je ideální pro pravidelné sexuální partnery nebo manželské páry, u nichž existuje minimální riziko vzniku pohlavně přenosných infekcí..

Instalace nitroděložního tělíska u nulipárních dívek vyvolává mnoho otázek a názory se dělí přesně naopak. Pokud jste ještě nezažili radost z mateřství a máte touhu používat spirálu, nemůžete to udělat bez důkladného vyšetření svého zdraví gynekologem.

Pokud je spirála dole. Jak by měla spirála stát?

V anotaci ke spirále se říká, že antény spirály by měly vyčnívat z děložního čípku o 1 - 2 cm. Při instalaci spirály musí gynekolog dlouhé antény ořezat na tuto délku. Podle těchto antén můžete každý měsíc zjistit, zda je spirála na svém místě. Proto je zcela normální cítit antény spirály. Nejprve jsou antény zkroucené, pak se uvolní a žena je sama cítí.

Je to jiná věc, pokud žena už necítí tykadla. Může existovat několik vysvětlení. Za prvé, možná žena prostě neví, kde hledat tykadla. Zadruhé se antény odlomily, zatímco spirála zůstala na svém místě. Zatřetí spirála vypadla z dělohy. Pokud antény necítíte, musíte navštívit gynekologa a určit skutečný důvod.

Na otázku, zda existují omezení v pohlavním styku s vyčnívajícími anténami a jaká jsou tato omezení, lze odpovědět na následující: neexistují žádná omezení. Žena ani muž by za žádných okolností neměli během styku cítit nepohodlí ze spirálových prvků. Spirála během pohlavního styku nevypadne, ledaže by muž samozřejmě vyvinul zvláštní úsilí.

Po chvíli se antény obvykle stáhnou. Někdy gynekologové nechávají velké antény záměrně, v případě nouze. A antény jsou odříznuty, když je spirála na samém dně dělohy. Se zataženou spirálou as malými anténami je spirála v případě potřeby obtížnější dosáhnout.

Někdy jsou chvíle, kdy se spirála odmítá. V těchto případech může žena také cítit vyčnívající antény vznikající spirály. To se děje jen dva týdny po instalaci: antény spadly, „spadly“ a spirála musela být odstraněna.

Některé ženy hlásí, že se tykadla občas odlepily. Jsou popsány případy, kdy vypadla pouze jedna anténa, kterou našel její manžel dva roky po instalaci. Žena šla navštívit gynekologa a lékař zjistil, že spirála je normální, a rozhodl se ji opustit. Stála za tím dalších pět let.

Cítit spirálu je tedy normální. Pokud spirála začne vypadávat, tento okamžik lze stěží přehlédnout - žena pocítí křečovitou bolest a pak musíte určitě jít k lékaři.

Nitroděložní tělísko (IUD) je malé, flexibilní plastové antikoncepční zařízení. Zavádí se do dělohy, kde poskytuje bezpečnou, vysoce účinnou a dlouhodobou antikoncepci.

Nejběžnější u žen jsou nehormonální cívky „Multiload“ a „Nova-T“ (jejichž princip činnosti je založen na prevenci implantace vajíčka spermicidním účinkem cívky způsobeného oxidační reakcí mědi, která je obalena kolem zařízení), a také hormonální cívka „Mirena“ (účinná látka - hormon levonorgestrel, který potlačuje ovulaci, zesiluje hlen v cervikálním kanálu a ztenčuje endometriální vrstvu v děloze, čímž je těhotenství téměř nemožné).

Působení spirál s měděnými vinutími je od tří do pěti let a působení Mireny nejméně pět let. Všechny tři typy spirál jsou ve tvaru písmene T a asi 1,5 cm dlouhé. Spirály můžete kdykoli odstranit na žádost ženy.

IUD jsou dobrou volbou pro ženy, které hledají vysoce účinnou, dlouhotrvající a zároveň snadno reverzibilní metodu antikoncepce. Spirály jsou také vhodné pro ženy, které nechtějí (nebo jsou kontraindikovány) používat určité hormonální metody, jako jsou antikoncepční pilulky nebo. Mějte na paměti, že nitroděložní tělísko nechrání před infekcemi pohlavních orgánů (STD).

Průměrné náklady na nitroděložní tělísko se pohybují mezi 20 a 500 dolary plus náklady na jeho instalaci. Samozřejmě, pokud se rozhodnete pro „Mirenu“, která stojí přibližně 300 USD, pak se tato částka může zdát obrovská! Ale počítejte: akce spirály trvá asi 5 let, to znamená, že se ukázalo, že ročně utratíte asi 60 $ za antikoncepci, což je mnohem levnější než antikoncepční pilulky..

Nitroděložní tělísko má 20 let následků. Jak dlouho je nitroděložní tělísko umístěno? A pokud spirála stojí více než termín (6, 10, 20 let)?

Ze všech metod antikoncepce je IUD nejspolehlivější a nejoblíbenější. Použití této techniky zahrnuje přísné dodržování provozních pravidel, z nichž jedním je trvanlivost cívky, přítomnost kontraindikací nebo omezení.

Jak dlouho je spirála nasazena, záleží na výrobci produktu a použitých materiálech při jeho výrobě. Hormonální cívka stojí 6 let (plus nebo mínus pár let, v závislosti na výrobci), verze obsahující měď je méně regulovaná - cívka stojí 10 let bez nutnosti výměny. Vzhledem k tomu, že antikoncepce je ve skutečnosti cizí těleso, měla by žena pečlivě sledovat, jak dlouho je spirála umístěna, a nepřekračovat ji, protože to může vést k vážným vedlejším účinkům.

IUD zavádí gynekolog asi 3-4 dny po nástupu menstruace, protože právě v této době je děložní čípek mírně otevřený, což usnadňuje postup. V některých případech bude nejlepší doba 5–9 dní po skončení menstruace. Lékař určí nejlepší možnost.

Během prvních dnů po zavedení je možné malé množství špinění. Po 1-1,5 měsíci musíte znovu navštívit gynekologa k vyšetření. Okamžitě musíte kontaktovat odborníka v následujících případech:

 1. neobvyklá bolest, zejména po pohlavním styku;
 2. těžké krvavé výtoky;
 3. křečovitá bolest v dolní části břicha;
 4. nedostatek menstruace;
 5. neschopnost detekovat nitky antikoncepce;
 6. zkoumání tvrdé části antikoncepce;
 7. ztráta finančních prostředků;
 8. pokud je použita spirála, která již vypršela;
 9. další atypické příznaky.

Kdy mohu nitroděložní tělísko odebrat?

Tento přírodní prostředek 100% zmírňuje bolest během menstruace! Uhádnete, co to je - zbavte se toho navždy!

Bez ohledu na typ a trvání spirály musí být po předběžném vyšetření odstraněn za sterilních podmínek gynekologem. Nestojí to za to dělat sami, protože existuje riziko poškození děložní sliznice a zavlečení infekce do těla.

Pokud během používání nitroděložního tělíska nenastaly žádné komplikace nebo infekce, bude proces odstraňování rychlý a zcela bezbolestný. Pokud není možné najít vlákno léku nebo pokud se vyskytly další komplikace, provede se hysteroskopie, která vám umožní získat úplnější obraz o umístění nitroděložní antikoncepce. Proces odebrání se skládá ze dvou hlavních fází:

 • Kontrola a posouzení stavu, ve kterém se nachází nitroděložní tělísko, doba užívání drogy v daném okamžiku atd..
 • Odstranění. Nejlepší čas na odstranění nitroděložního tělíska je, když máte menstruaci. To se provádí pomocí lokální anestézie. Pokud mluvíme o hysteroskopii, použije se anestezie. V některých případech, zejména pokud je významně překročena provozní doba nitroděložního tělíska, je odebrání léku přes cervikální kanál nemožné, proto se antikoncepce odstraňuje přes břišní dutinu.

Pokud jde o to, kdy je možné nitroděložní tělísko vytáhnout, lze to provést i před datem exspirace:

 1. na osobní žádost ženy;
 2. s částečným odmítnutím léku tělem;
 3. s posunem nitroděložního tělíska, které lze určit anténami prostředků, které se staly buď delšími nebo kratšími;
 4. v přítomnosti akutních zánětlivých procesů v pánevních orgánech;
 5. velmi silné krvácení;
 6. rakoviny;
 7. nástup menopauzy;
 8. těhotenství;
 9. jiné patologie.

Pokud cívka stojí více než termín, existuje možnost, že je látka pevně připojena ke stěnám dělohy nebo dokonce zarostlá. Proto by ženy, které užívají tento typ antikoncepce, měly být pravidelně vyšetřovány gynekologem, který pomáhá odhalit problém v raných fázích. Existují případy pacientů, u nichž spirála stojí 20 let nebo i více. Odstranění agenta za takových okolností je poměrně obtížné a obvykle se provádí v nemocničním prostředí..

Odstranění nitroděložního tělíska je běžný postup, který lze provést bez ohledu na to, jak stará je cívka. Při absenci infekce a komplikací je proces snadný a bezbolestný. Pokud se vyskytnou potíže s extrakcí, provádí se vyšetření a odstranění antikoncepce za stacionárních podmínek. Příčinou komplikací mohou být jak vlastnosti organismu, tak i nedodržování provozních podmínek. Abyste se chránili, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa a vzít v úvahu, kolik konkrétního typu spirály je umístěno.

Tento lék zbavil všechny čínské ženy menstruačních bolestí! Pomůže to také vám! Přilepte se na třísla a zapomeňte na bolest!

Známky vrozené spirály. Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii.

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tahem kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu.

Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii.

Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne.

V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením.

Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy.

V takovém případě se odstranění nitroděložní antikoncepce provede seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu.

Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Odstranění nitroděložního tělíska doma je kontraindikováno.

Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci..

Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Pocity po instalaci spirály. „Mirena“. Návod k použití, dávkování

Spirála je vložena do děložní dutiny. Jeho životnost je pět let. Na samém začátku aplikace cívky je denní rychlost uvolňování levonorgesgrelu 20 μg. V průběhu času se tento indikátor snižuje. Po pěti letech je to 11 mcg denně. Přibližná průměrná denní rychlost uvolňování hormonů je 14 mcg.

Terapeutický systém dělohy lze použít u žen, které při léčbě používaly hormonální substituční terapii. Nejdůležitější je, aby léky používané při léčbě obsahovaly estrogen a ne progestogen. Pokud je spirála "Mirena" nainstalována správně, Pearl index je 0,1%.

Produkt Mirena se prodává ve sterilním obalu. Pokud produkt v době nákupu neměl sterilní obal, neměl by být používán. Spirály extrahované z děložního čípku také nemusíte skladovat, protože stále obsahují zbytky hormonální látky.

Sterilní obal spirály se otevírá až před zavedením produktu do těla dámy. Mirenu by měl instalovat pouze zkušený lékař s příslušnými zkušenostmi v této oblasti. Před zavedením terapeutického systému musí lékař seznámit dámu s kontraindikacemi a možnými negativními jevy. Proveďte gynekologické vyšetření. Vezměte gynekologický nátěr. Pošlete tu dámu na krevní test. Před instalací přípravku Mirena lékař prozkoumá mléčné žlázy. Nežádoucí účinky (instrukce varuje před všemi negativními důsledky, které se často vyskytnou po zavedení spirály) budou minimalizovány, pokud bude pacient vyšetřen a terapeutický systém bude správně nainstalován.

Během vyšetření pacienta je nutné vyloučit těhotenství a onemocnění infekční a zánětlivé povahy. Všechny zjištěné nemoci před zavedením spirály do těla ženy musí být odstraněny.

Před zavedením spirály se zkoumá děloha a parametry její dutiny. Považuje se za správné najít „Mirenu“ ve spodní části děložního orgánu. V tomto případě je zajištěn jednotný účinek účinné látky produktu na děložní médium..

Poprvé je dáma po instalaci spirály vyšetřena po 3 měsících, pak - jednou ročně. V případě potřeby je pacient vyšetřován častěji..

Pokud je žena v plodném věku, pak se spirála vytvoří do sedmi dnů od začátku kritických dnů. Mirenu lze kdykoli nahradit jiným nitroděložním tělem. Je povoleno zavést nitroděložní tělísko bezprostředně po potratu, který byl proveden v prvním trimestru.

Po porodu je možné spirálu zavést šest měsíců po involuci dělohy. Pokud involuce přichází se zpožděním, měli byste počkat na její dokončení. Pokud je IUD zaveden s komplikacemi, silnou bolestí nebo je doprovázen krvácením, mělo by být co nejdříve provedeno ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučila možnost perforace.

V případě substituční léčby estrogenem jsou ženy s diagnózou amenorey pro zachování funkcí endometria kdykoli vybaveny spirálou Mirena. U pacientů s prodlouženou menstruací je terapeutický systém podáván v posledních dnech menstruace. Cívka se nepoužívá pro postkoitální antikoncepci.

Terapeutický systém „Mirena“ se opatrně odstraní zatažením za nitky kleštěmi. Pokud závity nebyly nalezeny, použije se k vytažení spirály tažný hák. Někdy je k odstranění nitroděložního tělíska nutná dilatace děložního čípku.

Pokud nebudou žádné vedlejší účinky, systém bude odstraněn po pěti letech. Pokud chce dáma tuto metodu antikoncepce používat i nadále, ihned po odstranění předchozího systému je zavedena nová spirála.

Spirálu vytáhněte pozdě

dobré odpoledne.
Spirálu mám přesně 7 let. Je jasné, že to musí být neodkladně odstraněno. Pokud někdo narazil, s takovým časovým obdobím ve mně je nyní snadné jej vytáhnout, nebo budou problémy? Bude to bolet nebo ne? bude nutná celková anestézie? A teď je děsivé jít si vyjmout dokonce (((((
Spirála je dobrá, importovaná, pozlacená, doktor mi za to slíbil délku života téměř 6 let. a nakonec už 7 na začátku léta bylo.

Otázkou je, jak rychle můžete po smazání nového umístit nový? Lékař na tuto otázku samozřejmě odpoví, ale i tak je hezké to zjistit předem.

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska: komplikace a důsledky

Spirála v děloze více než 7 let. Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska může způsobit neplodnost a nebezpečná onemocnění pánevních orgánů: je vhodné nitroděložní antikoncepci odstranit po 5 letech používání.

Spirála v děložní dutině

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je běžně používanou metodou prevence nechtěného těhotenství: pro většinu žen antikoncepci na několik příštích let nasadí a zapomene. Po dokončení postupu pro zavedení nitroděložní antikoncepce vám gynekolog rozhodně řekne o pravidelném sledování a připomene vám, že po 5 letech bude nutné odstranit cívku (dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska neskončí dobře).

Okamžitě vyvstává otázka - proč přesně za 5 let (ani po 3, ani po 4, ani po 6)? Mnoholeté zkušenosti s používáním této metody antikoncepce naznačují, že po 5 letech používání nitroděložního tělíska začne mít většina žen problémy (bolesti břicha, menstruační nepravidelnosti, silná menstruace, vaginální leukorea). S těmito stížnostmi lze ještě potáhnout rok nebo dva, ale pak je lepší spirálu odstranit, aby se nevytvořily podmínky pro vážné komplikace.

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska je odmítnutí odstranit cizí těleso z děložní dutiny, které je zde déle než 7 let.

Komplikace dlouhodobé přítomnosti spirály v děloze

Proti přírodě: v děloze by nemělo být vůbec nic, kromě plodu. Pokud žena nepotřebuje těhotenství, lze použít nitroděložní antikoncepci, ale s povinným dodržováním všech pravidel pro užívání. Pokud odmítnete včas odstranit nitroděložní tělísko z dělohy, měli byste se bát následujících komplikací:

 • Chronická kolpitida (zánět v pochvě s přetrvávající leucorrhoea a nepříjemným zápachem);
 • Cervicitida (ohnisko zánětu děložního čípku, které se může stát základem cervikální dysplázie);
 • Chronická endomyometritida (zánět uvnitř dělohy s poškozením hlubokých vrstev endometria);
 • Těsné připojení nitroděložního tělíska ke stěně dělohy (lidově nazývané „zarůstání“);
 • Chronická anémie (anémie) v důsledku přetrvávající silné menstruace;
 • Snížená imunitní obrana (imunodeficience), ke které dochází na pozadí chronického ohniska zánětu a anemizace.

Příroda se jistě pomstí: děloha může nějakou dobu vydržet, ale pak bude nutně reagovat zánětlivým procesem na dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska.

Důsledky nesprávného použití spirály

Ne tak často, ale některé ženy si pamatují spirálu zapomenutou v děloze 10–15 let po zavedení (je horší, pokud k tomu dojde během menopauzy, kdy přestane menstruace přicházet). Někdy vše proběhne bez následků (odstraněno a bez problémů), ale následující důsledky jsou docela možné:

 • Nástup gynekologických onemocnění (endometrióza, děložní myomy, hyperplazie endometria, polyp dělohy);
 • Sekundární neplodnost (ve věku 20 let, po prvním narození byl zaveden nitroděložní nitroděložní roztok a ve věku 35 let byla antikoncepce odstraněna, protože žena chtěla porodit druhé dítě, ale navzdory veškerému úsilí nedochází k požadovanému početí);
 • Perforace stěny dělohy (vzácná, ale skutečná);
 • Tvorba ohniska hnisavého zánětu (pyometra) uvnitř děložní dutiny;
 • Šíření zánětlivého procesu do děložních přívěsků a blízkých orgánů malé pánve (salpingitida, ooforitida, adnexitida, pelvioperitonitida);
 • Precancerous endometrium a / nebo cervikální kanál s vysokým rizikem rakoviny dělohy.

IUD v děložní dutině, s výhradou doporučení lékaře a včasného odstranění antikoncepce, nebude způsobovat problémy. Dobrovolné nebo nedobrovolné odmítnutí odstranit nitroděložní tělísko po 7 letech užívání může vyvolat komplikace. Nejhorší varianta následků - dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska se může stát důvodem chirurgického odstranění dělohy (hysterektomie): operace bude nutná, pokud existuje podezření na maligní transformaci a hnisavé komplikace zánětlivého procesu.

Intrauterinní zařízení: co je na této metodě antikoncepce dobré a co špatné

Může být čas, abyste přestali používat kondomy a antikoncepční pilulky..

Co je to nitroděložní tělísko a jak funguje

Intrauterinní zařízení jsou antikoncepční prostředky, což znamená, že vám umožňují kontrolovat nástup těhotenství. Jejich účinnost je velmi vysoká: při správném použití chrání metody antikoncepce: Jak dobře fungují? z těhotenství o 99%. Používají se dokonce k nouzové antikoncepci po nechráněném sexu..

Navenek se většina spirál, které se nyní používají, podobá písmenu T s různými ocasy. Existují však i jiné formy nitroděložních implantátů..

Spirály jsou rozděleny do dvou velkých typů:

1. Nitroděložní tělísko obsahující měď

Princip činnosti je následující: měď podporuje aseptický zánět v děloze. Aseptický znamená, že se to neděje kvůli bakteriím a nic neohrožuje. Působení mědi však mění složení cervikálního hlenu, což ztěžuje spermie vstup do děložní dutiny. Kromě toho měď narušuje připojení vajíčka ke stěně dělohy Nitroděložní tělísko (IUD).

2. Nitroděložní tělísko s hormonální složkou

Jedná se o plastové spirály, které obsahují progesteron, analog lidského hormonu, který brání těhotenství. Rovněž interferují s implantací spermií a vajíček a zároveň potlačují ovulaci u některých žen Intrauterinní systém (IUS).

Jak dlouho funguje nitroděložní tělísko

Spirály od různých výrobců a s různým složením jsou instalovány po dobu tří až deseti let.

Nitroděložní tělísko stojí poměrně hodně: od několika tisíc rublů (spolu s postupem instalace). Vyplácí se to však rychle a je to jedna z nejdostupnějších metod antikoncepce pro ženy, které mají pravidelný sexuální život..

Jak nainstalovat spirálu

Pouze lékař může nainstalovat jakýkoli druh spirály, a tak ji může odstranit. Proto nemůžete udělat bez konzultace s odborníkem, který vám pomůže vybrat lék (s mědí nebo hormony) a rozhodnout o instalaci.

Jedná se obvykle o jednoduchý postup, ale komplikace je extrémně vzácná - perforace dělohy INTRAUTERINE DEVICES. Někdy může spirála také vypadnout. Proto v prvních třech měsících musíte pravidelně navštěvovat gynekologa, lékař sám určí plán.

Po instalaci není spirála cítit, pouze dvě krátké antény jsou uvolněny z cervikálního kanálu (z děložního čípku). Jedná se o nitroděložní tělíska (IUD), která pomáhají zajistit, aby byla cívka na svém místě. Následně také pomohou gynekologovi extrahovat spirálu.

Tytéž tykadla nezasahují do každodenního života, včetně sexu.

Někdy po instalaci může žena cítit nepohodlí a závratě, ale odejdou poměrně rychle. Samotný postup není příliš příjemný, ale není o moc horší než obvyklé vyšetření u gynekologa.

Jaké jsou výhody nitroděložního tělíska

Hlavní výhodou je spolehlivost antikoncepce. Nic zde nezávisí na ženě, jejím partnerovi a množství vnějších faktorů. Kondomy se lámou, na pilulku můžete zapomenout a spirála zůstává na svém místě a nikam nevede.

Cívku navíc mohou používat kojící ženy, které si nemohou dovolit například hormonální antikoncepci.

Ve většině případů si ženy spirálu vůbec nevšimnou..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení může být spirála instalována u žen, které ještě nikdy nenarodily nebo neotěhotněly (je však lepší spirálu používat po 20 letech, kdy jsou vnitřní orgány zcela vytvořeny). Cívky mají reverzibilní účinek a můžete otěhotnět doslova v prvním měsíci po vyjmutí cívky.

Cívky navíc nezvyšují riziko rakoviny a jsou kombinovány s jakýmikoli léky Váš průvodce antikoncepcí.

Když nemůžete nasadit nitroděložní tělísko

 1. Těhotenství. Pokud chcete použít cívku jako nouzovou antikoncepci, musíte si pospíšit.
 2. Infekční onemocnění pánevních orgánů (včetně pohlavně přenosných chorob nebo spojená s komplikacemi po ukončení těhotenství). To znamená, že nejprve léčíme infekce, pak zavedeme spirálu.
 3. Rakovina dělohy nebo děložního čípku.
 4. Vaginální krvácení neznámého původu.
 5. Pro spirálu s hormony platí další omezení, jako pro užívání hormonální antikoncepce.

Jaké mohou být vedlejší účinky

Kromě komplikací během instalace cívky jsou nejčastějším vedlejším účinkem změny v menstruačním cyklu. Vaše období obvykle ztěžují a trvají déle. To je patrné zejména v prvních měsících po instalaci spirál..

Někdy je krvácení příliš silné a příliš dlouhé, krvácení se objevuje mezi cykly - v každém případě by to mělo být konzultováno s lékařem. Někdy se musíte této metody antikoncepce vzdát.

Cívky nechrání před sexuálně přenosnými infekcemi a v některých případech zvyšují riziko vzestupné infekce pohlavních orgánů. Proto s novým partnerem musíte použít další metody antikoncepce..

Co se stane, když otěhotníte, když bude spirála

Přestože šroubovice je jednou z nejspolehlivějších metod, těhotenství je možné jen zřídka. Pokud se žena rozhodne dítě ponechat, pokusí se spirálu odstranit co nejdříve, aby nepoškodila plodový močový měchýř a nevyvolala potrat..

Někdy žena potřebuje, aby menstruace skončila rychleji. K tomu můžete použít řadu pravidel a použít některý z léčivých nebo bylinných prostředků. Nemusíte používat více než jednu metodu.