Normální rektální teplota pro ženu

Když je člověk nemocný, jeho tělesná teplota stoupá. Může to být známka infekční choroby. Abyste věděli přesně svoji tělesnou teplotu, musíte ji změřit. Jak to udělat správně?

K měření teploty těla člověka se používá teploměr. Pokud měříte tradičně, musíte dát teploměr pod podpaží, přitlačit jej na tělo a počkat určitou dobu.

Málokdo ví, že přesnou tělesnou teplotu lze měřit i jiným způsobem - rektálně. Tato metoda je dobře známá mnoha lidem, zůstává relevantní pro rodiče s malými dětmi a pro ženy, které plánují těhotenství..

Rektální teplota

Měří se v konečníku. Teoreticky k tomu můžete použít běžný teploměr, jehož konec by neměl být ostrý, ale zaoblený. Doporučujeme mít v domě dva teploměry:

 • měřit teplotu obvyklým způsobem;
 • měřit to rektálně.

Nejpřesnější indikace je dána rektální metodou.

V jakých případech se měří

Chcete-li zjistit teplotu vnitřních orgánů, musíte provést měření v konečníku. Tímto způsobem budou získané hodnoty nejpřesnější. Existují případy, kdy se měří pouze rektální teplota. Tyto zahrnují:

 • termoneurózy;
 • nemoc u malých dětí;
 • vyhublost nebo nadměrná hubenost pacienta (pokud v podpaží není dostatek měkkých tkání);
 • hypotermie těla (když je teplota kůže mnohem nižší než teplota vnitřních orgánů);
 • přítomnost zánětlivých procesů na kůži axilární oblasti a ústní dutiny;
 • stav, kdy je pacient v bezvědomí.

Není vždy možné měřit konečník, existují také kontraindikace. U střevních poruch, retence stolice, se zánětlivými procesy v konečníku, přítomností hemoroidů a s análními trhlinami (během období jejich exacerbace) - to je kontraindikováno.

Jak měřit rektální teplotu

Měří se pomocí teploměru, který je elektronický a rtuťový, což nijak neovlivňuje odečty, ale pouze dobu trvání procedury. K měření jsou vhodné obě možnosti. Musíte ležet na jedné straně, teploměr je předem ošetřen dezinfekčním roztokem nebo omyt tekoucí vodou. Aby se zabránilo poškození měkkých tkání, je konec rtuťového teploměru mazán rostlinným olejem nebo vazelínou. Musí být zasunut do hloubky 5 cm a utažen hýždě. Do 5 minut rtuťový teploměr ukáže přesný výsledek. Elektronický teploměr bude signalizovat konec signálem, což znamená, že jej můžete vyjmout.

Chcete-li provést správné měření ráno, musíte si večer připravit teploměr. Nedávejte jej pod polštář, kde ho můžete rozdrtit, bylo by lepší nechat ho poblíž postele na nočním stolku.

Všechny vnitřní orgány a sliznice člověka mají teplotu o něco vyšší. Pokud tedy teploměr při měření rektální teploty ukazuje 37,2-37,7 stupňů, jedná se o normální teplotu, jinými slovy o normu.

Pokud má člověk horečku

Zvýšená tělesná teplota může být způsobena následujícími chorobami:

 • nachlazení;
 • infekční choroby;
 • abscesy a hnisavé nemoci;
 • tuberkulóza;
 • anémie;
 • autoimunitní onemocnění;
 • benigní nebo maligní nádory.

Některá onemocnění se mohou projevit doprovodnými příznaky, jako je vyrážka a silná bolest.

Pokud je tělesná teplota mírně zvýšená, může to být způsobeno nervovým napětím, přehřátím, poruchami, otravou nebo jinými faktory..

Teplota u dětí

Tento jev u novorozenců může být spojen s podchlazením a přehřátím - jejich tělo je velmi citlivé. Je třeba poznamenat, že teplota u dětí je o něco vyšší než u dospělých. U kojenců je rektální teplota považována za normální, pokud její indikátor dosáhne 38 stupňů. Norm znamená, že dítě je zdravé.

Není vždy možné měřit teplotu u malých dětí pomocí tradiční metody, ale rektální metoda vám to umožní a získáte přesnější údaje. Pokud nemáte dovednosti, neměli byste to dělat s rtuťovým teploměrem, bylo by lepší použít elektronický.

Chcete-li měřit rektální teplotu u dítěte, musíte jej nejprve uklidnit. Od prvních dnů života dítěte se jeho teplotní linie pouze stanoví. Jeho hodnoty mohou být nepřesné, když dítě pláče, krmí se nebo se převléká.

Pokud dítě do jednoho roku zvýšilo a trvá nějakou dobu, musíte zavolat lékaře a neléčit se.

Rektální teplota u ženy

Těhotenství je plánováno pomocí rektálního grafu. Můžete si také všimnout období ovulace a přístupu menstruace..

Menstruační cyklus zdravé ženy je 28 dní, ale může to být 23 a dokonce 31 dní - pro každou ženu je to individuální.

Při plánování těhotenství by každá žena měla provádět oba hygienické postupy a měřit teplotu. Během celého menstruačního cyklu to může být jiné: den před koncem menstruace - 36,3; na začátku cyklu - 36,8 a v době ovulace - pod 36,6. Pokud nedošlo k těhotenství, pak těsně před menstruací vzroste na 37,0. Každá žena je zvláštní, proto budou ukazatele v každém případě individuální.

Chcete-li vytvořit přesný plán, musíte dodržovat některá pravidla:

 1. Musíte ji začít první den menstruace po celý měsíc, aniž byste vynechali den.
 2. Měření by měla být prováděna ráno, každý den ve stejnou dobu, aniž byste vstávali z postele. Pokud chcete ve volném dni spát déle, nezapomeňte si to poznamenat do kalendáře. Čas pro indikaci je v tomto případě nezbytný, protože další hodina spánku zvyšuje bazální teplotu o 0,1 stupně.
 3. Potřebuji se dostatečně vyspat. Nepřerušovaný spánek posledních 4-5 hodin před měřením poskytne přesný výsledek.
 4. Měření provádějte rtuťovým teploměrem po dobu nejméně 5 minut a elektronickým teploměrem až do signálu.
 5. Zapište přijatá data do tabulky. Přesnosti lze dosáhnout udržováním grafu alespoň tří cyklů.
 6. Musíte použít stejný teploměr, který před měřením protřepejte..
 7. Pokud užíváte hormonální nebo antikoncepční pilulky, plán nemusí být dodržen, protože údaje budou nepřesné.
 8. V případě vašeho onemocnění, zvýšení tělesné teploty v důsledku infekce - odložte plán až do úplného uzdravení.
 9. Přejídání, pití, stres v práci nebo doma mohou ráno vést k neinformativním údajům.

Pokud je teplota před menstruací vyšší než 37 stupňů a trvá o několik dní déle než obvykle, lze vzít v úvahu skutečnost těhotenství. Je důležité přesně měřit a dodržovat plán - pak budou splněna vaše očekávání.

Lékaři doporučují vypracovat a dodržovat plán pro ženy, které potratily, zmrazily plod a které jsou vystaveny riziku spontánního potratu. To vám umožní věnovat pozornost problému, který se dosud neprojevil, a zahájit léčbu včas. Pomocí plánu, který se provádí déle než jeden měsíc, je možné identifikovat různé nemoci pohlavních orgánů, které se začínají projevovat stále více a více s věkem..

Pokud rektální indikátory zůstávají nezměněny během celého cyklu po dobu několika měsíců, znamená to nepřítomnost ovulace, což není normou a je příčinou neplodnosti.

Teplota od 37 do 38 stupňů: příčiny výskytu

Menstruační cyklus je jedním z dalších kritérií pro hodnocení stavu ženského těla. Pokud probíhá měsíčně bez jakýchkoli poruch, je funkce vaječníků normální. U zdravé ženy trvá cyklus 28-35 dní a je rozdělen do několika fází, které se navzájem neustále nahrazují. 1. den cyklu je 1. dnem menstruace. Doba počáteční fáze je přibližně 2 týdny. Během tohoto období se aktivně produkuje hormon estrogen a folikul dozrává. Poté, co přijde „rovník“ cyklu, tedy období ovulace.

Obsah článku

Doba trvání 2. fáze je také asi 2 týdny. V této fázi ženské tělo aktivně produkuje hormon progestogen a připravuje se na možné těhotenství. Pokud nedojde k početí, začne menstruace a podle toho nový cyklus.

Cyklická povaha procesu vám umožňuje provádět některá diagnostická opatření, která umožňují získat informace o fungování ženského těla, určit příznivé období pro početí nebo naopak zabránit nástupu nechtěného těhotenství.

Tyto metody výzkumu zahrnují měření bazální teploty, tuto diagnostickou metodu používá mnoho žen.

Tento postup umožňuje určit nejnižší indikátory teploty, kterých tělo dosáhne během hlubokého spánku, když nedochází k žádné fyzické nebo emoční aktivitě..

Bazální teplota by měla být měřena po dlouhou dobu (několik cyklů za sebou). To je jediný způsob, jak získat informace o fungování vašeho těla..

Normální hodnoty bazální teploty v různých obdobích cyklu

Tělo každé osoby je individuální, proto nelze přesně říci, jaké hodnoty bazální teploty by měly být pro všechny ženy v jednom či druhém období menstruačního cyklu. V normálním stavu jsou ukazatele teploty ženy nejčastěji následující:

 • do okamžiku ovulace hodnoty bazální teploty zpravidla nepřesahují 36,9 stupňů;
 • po nástupu ovulace je bazální teplota 37,2 stupňů;
 • ve druhé polovině cyklu je bazální teplota 37,1 stupňů;
 • během těhotenství je bazální teplota 37,0 stupňů.

Důvody pro změnu hodnot teploty

Co znamená bazální teplota 37 stupňů? Je naprosto normální, pokud je bazální teplota během menstruace 37. Někdy mohou hodnoty teploty v tomto časovém období dosáhnout 38 stupňů..

Bazální teplota 37 stupňů před menstruací však může být také příznakem zánětu vaječníků..

Kromě tohoto příznaku je patologie doprovázena nevolností, zvracením, slabostí, křečemi v dolní části břicha, vyzařujícími do oblasti konečníku.

Pokud jsou 2 dny před menstruací bazální teplota 37 stupňů, může to být příznak těhotenství. Pokud jsou zvýšené hodnoty teploty doprovázeny krvavým výtokem, může to znamenat hrozbu ukončení těhotenství..

Pokud je před nástupem menstruace bazální teplota na úrovni 36,9 stupňů, pak nedošlo k početí.

Co to znamená, pokud je po ovulaci pozorována bazální teplota 37,1 a neklesá? Pokud je před menstruací bazální teplota 37,1 stupňů, pravděpodobně došlo k početí. Těhotenství může nastat, i když je test negativní. Retence a bazální teplota 37,1 stupňů jsou často prvními příznaky těhotenství..

V tomto ohledu, pokud je bazální teplota 37,1 a test je negativní, neměli byste spěchat k závěrům, v takovém případě musíte kontaktovat svého lékaře, který potvrdí těhotenství. Také v normálních mezích a bazální teplotě 37 v časném těhotenství (ne nižší než uvedená hodnota).

Co znamená bazální teplota 37,2 stupňů? Uvedené hodnoty mohou být také známkou těhotenství. Pokud je bazální teplota před menstruací 37,2, znamená to, že došlo k početí. I když je test negativní, bazální teplota 37,2 stupňů s vysokou mírou pravděpodobnosti naznačuje, že další menstruace nastane až po 9 měsících..

V některých případech je před nástupem menstruace pozorována bazální teplota 37,3, co to znamená? Tyto indikátory jsou mimo normální rozsah. Bazální teplota 37,3 před menstruací, pravděpodobně v důsledku přetížení nervového systému nebo zánětlivého procesu v těle. V takové situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Bazální teplota 37,3 stupňů je často doprovázena endometriózou. Tento patologický stav se také projevuje tachykardií, zimnicí, zvýšením hladiny leukocytů v krvi a ESR.

Mohou se vyskytnout křeče v dolní části břicha, poruchy stolice. Při vyšetření se stanoví zvětšená velikost dělohy a její bolestivost..

Co znamená bazální teplota 37,4 stupňů? Tento jev může naznačovat narušení hormonálního pozadí. Při nedostatku estrogenu je pozorována bazální teplota 37,4 před menstruací. Nedostatek tohoto hormonu v těle může být také indikován bazální teplotou 37 v první fázi..

I když k menstruaci nedojde, s největší pravděpodobností bude při bazální teplotě 37,4 test negativní, protože u indikátorů zvýšené teploty je nepravděpodobné, že by bylo možné otěhotnět. V takové situaci byste se měli poradit s gynekologem, který může doporučit endokrinologovi. Při bazální teplotě 37,4 může být nutné plánované těhotenství odložit. Nejprve je důležité zjistit důvod zvýšení teplotních hodnot.

Co znamená bazální teplota 37,5? Zvýšení ukazatelů teploty na uvedené hodnoty může signalizovat konec cyklu, to znamená, že před menstruací je často stanovena bazální teplota 37,5.

Bolestivé pocity na hrudi, bolesti hlavy, podrážděnost a bazální teplota 37,5 jsou hlavními příznaky premenstruačního syndromu.

Lze pozorovat v tomto období a bazální teplotě 37,6 stupňů.

Bazální teplota během těhotenství

Pokud dojde k početí, změní se hormonální pozadí ženy, což zase vede ke zvýšení bazální teploty. V normálním stavu budou v prvních 4 měsících těhotenství teplotní hodnoty v rozmezí 37,1-37,3 stupňů. Někdy je však tento údaj o něco vyšší - některé ženy mohou mít během těhotenství bazální teplotu 37,5.

V určitých situacích, během období porodu, je zaznamenána bazální teplota 37,6, co to znamená? Tyto ukazatele mohou být příznakem zánětu v pánevních orgánech..

Co znamená bazální teplota 37,8 během porodu? Zvýšení teplotních indikátorů na uvedené hodnoty může projevit mimoděložní těhotenství. Bazální teplota 37,8 stupňů a více je důvodem k okamžitému odeslání do zdravotnického zařízení.

Bazální teplota 37 během těhotenství naznačuje nedostatek progesteronu v těle, což může zase vyvolat zmrazení plodu a potrat..

Pokud je bazální teplota 37 stupňů, je nutná konzultace s pozorujícím gynekologem. Po ambulantních vyšetřeních lékař předepíše léky potřebné k podpoře těhotenství. Včasným zjištěním poklesu teplotních hodnot a provedením nezbytných lékařských manipulací lze zabránit a udržovat negativní důsledky patologických změn v hormonálním pozadí..

Měli byste vědět, že měření bazální teploty je relativně spolehlivou diagnostickou metodou pouze v prvních 14 dnech těhotenství..

Po uvedeném období dojde v ženském těle k významným hormonálním změnám a výsledky měření teplotních indikátorů již nebudou informativní.

Doporučení pro měření bazální teploty

Měření teploty by měla být prováděna denně, bezprostředně po probuzení, přibližně ve stejnou dobu. Procedura se vždy provádí pomocí stejného teploměru (nejlépe rtuti) a jedné z vybraných metod: teplotu lze měřit rektálně, v ústech nebo v pochvě.

Hodnoty bazální teploty ovlivňuje celá řada faktorů, jmenovitě:

 • poloha těla. Postup měření musí být proveden bez vstávání z postele. Neměli byste si sednout, může to způsobit příval krve do pánevních orgánů a v důsledku toho budou získané hodnoty nespolehlivé.
 • fyzická aktivita. Měření by mělo být prováděno v pohodlné poloze těla, aniž by se měnilo až do konce procedury. Jakékoli zatížení může ovlivnit teplotní indikátory..
 • doba spánku. Pro získání přesných údajů je nesmírně důležitý nepřerušovaný spánek, který by měl trvat nejméně 6 hodin.
 • sexuální kontakt. Pokud je po určitou dobu nutné ovládat graf teplotních hodnot, doporučuje se pro tuto dobu vyloučit sexuální kontakty.
 • léky. Některé léky mohou ovlivnit odečty teploty, což způsobí jak zvýšení bazální teploty, tak její snížení. V tomto ohledu musí být použití jakýchkoli zdravotnických prostředků dohodnuto s ošetřujícím lékařem..
 • příjem potravy. První trimestr těhotenství je u mnoha žen doprovázen toxikózou; aby se snížily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují jíst lehké jídlo ihned po probuzení. Je však třeba mít na paměti, že příjem potravy do těla před měřením teploty může vést k získání nepřesných údajů..
 • choroba. V případě nachlazení nebo infekčních chorob budou údaje o teplotě nepřesné, v takových situacích byste se měli obrátit na odborníka.

Pokud byl postup měření teploty vždy proveden v souladu s uvedenými doporučeními, ale byly zjištěny významné odchylky od normy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

V takových případech je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem:

 • nedochází k ovulaci (za předpokladu, že měření jsou prováděna v několika cyklech za sebou);
 • během celého cyklu se zvyšují hodnoty teploty;
 • abnormálně nízké hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu;
 • během celé 2. fáze cyklu se stanoví bazální teplota 37, test je negativní;
 • menstruační cyklus trvá méně než 20 nebo více než 34 dnů;
 • ukazatele teploty překračují po několik cyklů 37 stupňů, nedochází k těhotenství.

Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu různých „rychlých“ testů k určení těhotenství a ovulace. Navzdory tomu zůstává regulace bazální teploty nejoblíbenější metodou doporučovanou odborníky a používanou dnes ženami..

Graf bazální teploty umožňuje určit příznivé dny pro početí v ženském cyklu a také získat informace o důvodech absence těhotenství. V tomto ohledu mnoho gynekologů s takovým problémem, jako je neplodnost, doporučuje ženám stanovit hodnoty bazální teploty po několik cyklů.

Je však také důležité pochopit, že pro přesnou diagnózu obrazu změn teplotních indikátorů to samozřejmě nebude stačit - je nutný další lékařský výzkum.

Bazální teplota 37

Menstruační cyklus má dvě fáze a mezi nimi dochází k ovulaci. První stupeň je charakterizován nižšími teplotními indexy a po ovulaci se teplota zvyšuje, jak se zvyšuje progesteronový hormon, a zůstává na přibližně 37 stupních a o něco více. Pokud nedošlo k početí, teplota pomalu klesá s nástupem menstruace. Další měsíční cyklus se řídí stejným vzorem..

Pokud došlo k početí, pak okamžitě neuvidíte pokles BT na křivce bazální teploty. Postupně se bude snižovat a bude udržována na stejné úrovni až do samotného narození a následné menstruace..

Co může znamenat bazální teplotu 37 stupňů nebo více?

Bazální teplota 37 stupňů odpovídá normě měsíčního harmonogramu cyklu. Je důležité, aby k tomuto zvýšení teplotních úrovní došlo ve druhé polovině cyklu a nepřesáhlo 37,5.

Pokud si všimnete, že první část měsíčního cyklu byla charakterizována nižší teplotou a o dva týdny později vzrostla na 37 nebo 37,5, je to norma. Toto zvýšení nenaznačuje žádný druh zánětlivého onemocnění a je naprosto normální..

  Pokud je bazální teplota vyšší než 37 a trvá celý menstruační cyklus, může to znamenat porušení ženské reprodukční funkce. S největší pravděpodobností je to způsobeno patologickými změnami v hormonální rovnováze, konkrétně nedostatkem estrogenu nebo zvýšením množství prolaktinu v krvi. Nadváha vůči hormonu progesteron způsobuje zvýšení bazální teploty během celého měsíčního cyklu.
  Tyto změny jsou jasně viditelné a identifikovatelné pomocí vestavěného grafu bazální teploty..

 • Těhotenství je další příčinou zvýšené bazální teploty. Vysoká úroveň BT v teplotním grafu zůstává po dlouhou dobu. Toto zvýšení je způsobeno zvýšeným obsahem progesteronu, který má velký význam při přípravě ženského těla na porod a budoucí porod..

 • Díky vytvořenému harmonogramu BT je těhotenství detekováno v raných fázích. To lze určit ještě předtím, než si všimnete zpoždění menstruace, pokud na grafu v určité dny cyklu teplota nezačne klesat a bude udržována na 37-37,2 stupních.

  Bazální teplota během těhotenství

  Bazální teplota a menstruační cyklus

  Stanovení bazální teploty hraje důležitou roli při hodnocení menstruačního cyklu ženy. Zvažte změnu parametrů na příkladu normálního 28denního ženského cyklu.

  První (folikulární) fáze menstruačního cyklu trvá od 1 do 14 dnů a je pod vlivem estrogenu. V tuto dobu folikuly dozrávají a dominantní je mezi nimi izolován. Úroveň BT během tohoto období zůstává v rozmezí od 36,1 do 36,7 ° C.

  Ovulace s 28denním cyklem nastává ve dnech 13-14. Zrání a uvolňování vajíčka se shoduje s vrcholem hladin LH (luteinizačního hormonu). Den před ovulací klesá bazální teplota o 0,5 ° C. Bezprostředně v době ovulace BT opět stoupá, dosahuje 37,0 - 37,4 ° C a zůstává na této úrovni po celou druhou fázi cyklu.

  Druhá (luteální) fáze probíhá pod vlivem progesteronu. Endometrium roste a připravuje se na možnou implantaci vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, v místě prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko. Od 14 do 28 dnů cyklu zůstává bazální teplota nad 37,0 ° C. Pokles indikátorů nastává až těsně před samotnou menstruací, během 24-48 hodin. Během měsíčního krvácení zůstává BT nízká (od 36,1 do 36,7 ° C).

  Pravidla měření

  Při stanovení bazální teploty je nutné dodržovat určitá pravidla, jinak mohou být získané údaje nesprávně interpretovány:

  BT se stanoví pouze v konečníku. Měření teploty v podpaží nebo v ústech nejsou spolehlivá.
  Měření se provádějí ráno, bez vstávání z postele, před zahájením jakékoli fyzické aktivity. Teploměr mějte vždy po ruce.
  Před zahájením studie musí uplynout alespoň 4 hodiny klidného nepřetržitého spánku.
  Měření BT se provádí elektronickým teploměrem - to samé

  Můžete použít rtuťový teploměr, ale s velkou opatrností.
  Studie by měla probíhat přibližně ve stejnou denní dobu. Odchylky 30-60 minut v libovolném směru jsou povoleny.
  Čas výzkumu - minimálně 5 minut.
  Během menstruace nedochází k žádné přestávce.

  Přijatá data se do tabulky zapisují každý den. V budoucnu bude na základě zjištěných výsledků možné vyvodit určité závěry. K posouzení menstruačního cyklu a identifikaci gynekologické patologie se doporučuje měřit bazální teplotu po dobu nejméně 3 po sobě jdoucích měsíců. Studii je vhodné zahájit první den menstruačního cyklu (tj. První den menstruace).

  Je možné měřit bazální teplotu během dne? Ano, po 4 hodinách spánku. Bohužel, takové výsledky jsou často nespolehlivé, proto se nedoporučuje zaměřit se na ně. Pokud žena pracuje na noční směně, může provádět průzkum během dne, pokud je to její obvyklý, prakticky neměnný způsob práce a odpočinku po mnoho měsíců.

  Jak správně měřit

  Je nutné provádět měření BT na sliznicích těla, protože to dává nejpřesnější výsledek.

  Teplotu lze měřit:

  • Pod jazykem. Tato metoda měření má velkou chybu a ne vždy odpovídá realitě..
  • V pochvě. Přesnější způsob, ale také má chybu.
  • Rektálně. Tato metoda měření poskytuje nejspolehlivější hodnoty..

  Při měření BT musíte dodržovat základní pravidla a doporučení:

  1. Měření se provádějí každý den ve stejnou dobu. Výsledek nebude spolehlivý, pokud se některé hodnoty odečítají ráno a jiné večer. Nejoptimálnější období pro měření je 6-7 hodin ráno..
  2. Nejlepší je měřit ihned po probuzení. Neměli byste dělat zbytečné pohyby, proto byste si měli předem připravit teploměr a notebook s perem, abyste zaznamenali výsledek.
  3. Změřte teplotu vleže.
  4. Použijte stejný teploměr. Nejbezpečnějším a nejjednodušším způsobem použití je elektronické měřicí zařízení, které se vyznačuje vysokou přesností a rychlostí měření..
  5. Je třeba poznamenat akce neobvyklé pro obvyklý stav. Například stres, léky, nemoc.
  6. Současně s odečty teploty by měla být zaznamenána povaha výboje.

  S výhradou výše uvedených pravidel měření budou ukazatele BT nejpřesněji odrážet změny, ke kterým dochází v těle ženy, což umožní včasné rozpoznání a nezmešká nástup vývoje mnoha patologických stavů.

  Když se bazální teplota odchyluje od normy

  Stojí za to říci, že zvýšení bazální teploty a její udržení na určitých hodnotách není vůbec absolutním znakem těhotenství. Někdy to může znamenat něco úplně jiného. Pokud však byla žena pomocí testu přesvědčena, že došlo k početí, nemusí vždy tento indikátor ovládat. Lékař obvykle trvá na měření BT kvůli problémům s těhotenstvím v minulosti, aby je zachytil v rané fázi. Existuje tedy více příležitostí k neutralizaci negativních faktorů..

  Proč je bazální teplota příliš vysoká

  Nadměrné zvýšení bazální teploty je způsobeno zánětlivým procesem v těle. Ve většině případů je spojena s reprodukční sférou, ale ne vždy.

  Dalším důvodem pro příliš vysokou BT může být mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko se navzdory abnormální lokalizaci vyvíjí, což znamená, že progesteron se produkuje v obvyklém množství pro těhotenství. Současně v těle probíhá zánětlivý proces, který může zvýšit tělesnou teplotu i BT..

  Žena musí poslouchat pocity v dolní části břicha a sledovat výtok. Pokud místo průhledných hnědých vyjde, měl by být proveden ultrazvuk vejcovodů a břišní dutiny.

  Možná hrozba přerušení

  Pokles bazální teploty v raných stádiích těhotenství nastává s hrozbou jejího ukončení. Hlavním důvodem je ve většině případů nedostatek progesteronu. Hormon vytváří podmínky pro vývoj vajíčka: uvolňuje horní vrstvu vnitřní výstelky dělohy a fixuje v ní embryo.

  Díky tomu se bazální teplota zvyšuje také v časných stádiích těhotenství, 37 je její průměrná hodnota za první 2 týdny po početí. Menší indikátor je důvodem k přijetí opatření, která zabrání odmítnutí vajíčka, které může brzy začít. Pokud navíc žena pocítí bolest v břiše, všimne si výtoku potřísněného krví, potřebuje okamžitě pomoc.

  Zmrazené těhotenství

  Nízká bazální teplota v časném těhotenství může být také známkou zmrazení plodu. To znamená, že embryo se přestalo vyvíjet. Z jakého důvodu se to stane, lze jen hádat. Ale o takové situaci musíte vědět, protože plod ne vždy vyjde sám. Je nutné ji odstranit, a čím dříve, tím je to pro ženu bezpečnější. V krátkodobém horizontu se to provádí vakuovou metodou a po zotavení můžete po chvíli znovu naplánovat těhotenství..

  Zastavení vývoje embrya je doprovázeno nejen poklesem BT, ale také dalšími příznaky, z nichž hlavní je zmizení dalších známek jeho existence. Žena zastaví toxikózu a zvětšení mléčných žláz. V tomto případě také klesá hladina progesteronu, protože žluté tělo ji již nemusí produkovat.

  Existuje nízký BT během normálního těhotenství?

  Míra bazální teploty v raných stádiích těhotenství je poměrně libovolná. Není vůbec nutné, aby orgán předváděl své hodnoty jako v učebnici. Jeho individuální charakteristiky se mohou ukázat takovými, že u normálně se rozvíjejícího těhotenství indikátor nedosáhne průměru za všech 12 týdnů, pokud to má smysl měřit. A nízký bt během raného těhotenství neublíží nést a porodit zdravé dítě.

  Měření bazální teploty je užitečné po dobu prvních 3 měsíců, kdy jsou jeho hodnoty pouze informativní. Dále nemají určující hodnotu. Ale ani v prvním trimestru byste je neměli přeceňovat. Bazální teplota se stává důležitou pouze v souvislosti s jinými příznaky. Proto se při jakýchkoli nesrovnalostech s průměrnými údaji nemusíte bát, ale je lepší jít na předporodní kliniku, abyste se ujistili, že je vše v pořádku..

  Brzy těhotenství bude určeno změnami bradavek a kůže kolem nich. Z bledě růžové se stává nahnědlá, na areolách jsou patrné tuberkulózy.... Bazální teplota.

  Hlavní příznaky a příznaky, jak identifikovat mimoděložní těhotenství v raných fázích.... Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět během těhotenství. Bazální teplota v časném těhotenství.

  Teplota během raného těhotenství stoupne na 37,0-37,5 C. A to je norma. Méně nebo více naměřených hodnot bude příčinou poplachu.!

  bazální teplota je snížena; začaly se objevovat křečové bolesti; objevilo se rozmazané krvácení (výtok během zmrazeného těhotenství v raných fázích má právě takovou konzistenci).

  Bazální teplota během těhotenství

  BT vám umožňuje zjistit skutečnost oplodnění a identifikovat abnormality ve vývoji plodu. Indikátory je nutné zaznamenávat denně. Následně budou potřebné pro plánování.

  Tabulka bazální teploty během těhotenství

  Jaká je bazální teplota během těhotenství před zpožděním? Po ovulaci BT stoupne nad 37. Při úspěšném početí zůstává teplota několik dní vysoká. Asi týden po ovulaci bazální teplota klesne na průměrnou úroveň (36,7). Takový skok je známkou zatažení implantátu, během kterého se vajíčko implantuje do dělohy. Následující den se zpravidla BT vrací na vysoké úrovně (37+) a pokračuje v růstu a vytváří třetí fázi, netypickou pro obvyklý cyklus..

  Jaká je bazální teplota během těhotenství? BT je v těhotenství vždy zvýšená. Normálně je to 37-37,5 stupňů Celsia. Doporučuje se měřit BT před 12-15 týdny těhotenství.

  Doporučení pro měření bazální teploty

  Měření teploty by měla být prováděna denně, bezprostředně po probuzení, přibližně ve stejnou dobu. Procedura se vždy provádí pomocí stejného teploměru (nejlépe rtuti) a jedné z vybraných metod: teplotu lze měřit rektálně, v ústech nebo v pochvě.

  Hodnoty bazální teploty ovlivňuje celá řada faktorů, jmenovitě:

  • poloha těla. Postup měření musí být proveden bez vstávání z postele. Neměli byste si sednout, může to způsobit příval krve do pánevních orgánů a v důsledku toho budou získané hodnoty nespolehlivé.
  • fyzická aktivita. Měření by mělo být prováděno v pohodlné poloze těla, aniž by se měnilo až do konce procedury. Jakékoli zatížení může ovlivnit teplotní indikátory..
  • doba spánku. Pro získání přesných údajů je nesmírně důležitý nepřerušovaný spánek, který by měl trvat nejméně 6 hodin.
  • sexuální kontakt. Pokud je po určitou dobu nutné ovládat graf teplotních hodnot, doporučuje se pro tuto dobu vyloučit sexuální kontakty.
  • léky. Některé léky mohou ovlivnit odečty teploty, což způsobí jak zvýšení bazální teploty, tak její snížení. V tomto ohledu musí být použití jakýchkoli zdravotnických prostředků dohodnuto s ošetřujícím lékařem..
  • příjem potravy. První trimestr těhotenství je u mnoha žen doprovázen toxikózou; aby se snížily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují jíst lehké jídlo ihned po probuzení. Je však třeba mít na paměti, že příjem potravy do těla před měřením teploty může vést k získání nepřesných údajů..
  • choroba. V případě nachlazení nebo infekčních chorob budou údaje o teplotě nepřesné, v takových situacích byste se měli obrátit na odborníka.

  Pokud byl postup měření teploty vždy proveden v souladu s uvedenými doporučeními, ale byly zjištěny významné odchylky od normy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

  V takových případech je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem:

  • nedochází k ovulaci (za předpokladu, že měření jsou prováděna v několika cyklech za sebou);
  • během celého cyklu se zvyšují hodnoty teploty;
  • abnormálně nízké hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu;
  • během celé 2. fáze cyklu se stanoví bazální teplota 37, test je negativní;
  • menstruační cyklus trvá méně než 20 nebo více než 34 dnů;
  • ukazatele teploty překračují po několik cyklů 37 stupňů, nedochází k těhotenství.

  Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu různých „rychlých“ testů k určení těhotenství a ovulace. Navzdory tomu zůstává regulace bazální teploty nejoblíbenější metodou doporučovanou odborníky a používanou dnes ženami..

  Graf bazální teploty umožňuje určit příznivé dny pro početí v ženském cyklu a také získat informace o důvodech absence těhotenství. V tomto ohledu mnoho gynekologů s takovým problémem, jako je neplodnost, doporučuje ženám stanovit hodnoty bazální teploty po několik cyklů.

  Je však také důležité pochopit, že pro přesnou diagnózu obrazu změn teplotních indikátorů to samozřejmě nebude stačit - je nutný další lékařský výzkum.

  Důvody pro změnu hodnot teploty

  Co znamená bazální teplota 37 stupňů? Je naprosto normální, pokud je bazální teplota během menstruace 37. Někdy mohou hodnoty teploty v tomto časovém období dosáhnout 38 stupňů..

  Bazální teplota 37 stupňů před menstruací však může být také příznakem zánětu vaječníků..

  Kromě tohoto příznaku je patologie doprovázena nevolností, zvracením, slabostí, křečemi v dolní části břicha, vyzařujícími do oblasti konečníku.

  Pokud jsou 2 dny před menstruací bazální teplota 37 stupňů, může to být příznak těhotenství. Pokud jsou zvýšené hodnoty teploty doprovázeny krvavým výtokem, může to znamenat hrozbu ukončení těhotenství..

  Pokud je před nástupem menstruace bazální teplota na úrovni 36,9 stupňů, pak nedošlo k početí.

  Co to znamená, pokud je po ovulaci pozorována bazální teplota 37,1 a neklesá? Pokud je před menstruací bazální teplota 37,1 stupňů, pravděpodobně došlo k početí. Těhotenství může nastat, i když je test negativní. Retence a bazální teplota 37,1 stupňů jsou často prvními příznaky těhotenství..

  V tomto ohledu, pokud je bazální teplota 37,1 a test je negativní, neměli byste spěchat k závěrům, v takovém případě musíte kontaktovat svého lékaře, který potvrdí těhotenství. Také v normálních mezích a bazální teplotě 37 v časném těhotenství (ne nižší než uvedená hodnota).

  Co znamená bazální teplota 37,2 stupňů? Uvedené hodnoty mohou být také známkou těhotenství. Pokud je bazální teplota před menstruací 37,2, znamená to, že došlo k početí. I když je test negativní, bazální teplota 37,2 stupňů s vysokou mírou pravděpodobnosti naznačuje, že další menstruace nastane až po 9 měsících..

  V některých případech je před nástupem menstruace pozorována bazální teplota 37,3, co to znamená? Tyto indikátory jsou mimo normální rozsah. Bazální teplota 37,3 před menstruací, pravděpodobně v důsledku přetížení nervového systému nebo zánětlivého procesu v těle. V takové situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

  Bazální teplota 37,3 stupňů je často doprovázena endometriózou. Tento patologický stav se také projevuje tachykardií, zimnicí, zvýšením hladiny leukocytů v krvi a ESR.

  Mohou se vyskytnout křeče v dolní části břicha, poruchy stolice. Při vyšetření se stanoví zvětšená velikost dělohy a její bolestivost..

  Co znamená bazální teplota 37,4 stupňů? Tento jev může naznačovat narušení hormonálního pozadí. Při nedostatku estrogenu je pozorována bazální teplota 37,4 před menstruací. Nedostatek tohoto hormonu v těle může být také indikován bazální teplotou 37 v první fázi..

  I když k menstruaci nedojde, s největší pravděpodobností bude při bazální teplotě 37,4 test negativní, protože u indikátorů zvýšené teploty je nepravděpodobné, že by bylo možné otěhotnět. V takové situaci byste se měli poradit s gynekologem, který může doporučit endokrinologovi. Při bazální teplotě 37,4 může být nutné plánované těhotenství odložit

  Nejprve je důležité zjistit důvod zvýšení teplotních hodnot

  Co znamená bazální teplota 37,5? Zvýšení ukazatelů teploty na uvedené hodnoty může signalizovat konec cyklu, to znamená, že před menstruací je často stanovena bazální teplota 37,5.

  Bolestivé pocity na hrudi, bolesti hlavy, podrážděnost a bazální teplota 37,5 jsou hlavními příznaky premenstruačního syndromu.

  Lze pozorovat v tomto období a bazální teplotě 37,6 stupňů.

  Správné měření bazální teploty

  Vypracovaný harmonogram odpoví na mnoho důležitých otázek. Aby bylo možné správně dešifrovat grafickou změnu v BT, měla by být zobrazena gynekologovi. Jedná se o kvalifikovaného odborníka, který po diagnostikování harmonogramu bude schopen odpovědět na mnoho zajímavých otázek..

  Chcete-li získat nejspolehlivější odpovědi, musíte dodržovat plán minimálně 3 menstruačních cyklů.

  Co je potřeba pro správné měření BT:

  • Měření změn bazální teploty by mělo být zahájeno od prvního dne menstruačního krvácení, což graficky odráží plnou dynamiku teplotních změn.
  • Podpaží obecně není vhodné k provádění bazálních měření.
  • Měření musí být prováděno ve stejném časovém intervalu, je lepší to udělat ráno, hned po probuzení, aniž byste vstali z postele.
  • Všechna měření musí být prováděna stejným teploměrem, což pomůže eliminovat chyby měření.

  Všechny hodnoty získané při měření BT by měly být okamžitě zaznamenány a zaznamenány do grafu, přičemž by měly být zaznamenány faktory, které by mohly ovlivnit indikátor BT. Mezi tyto faktory patří:

  • příjem v předvečer alkoholických nápojů;
  • stresové a napjaté prostředí;
  • dlouhodobý pobyt v autě nebo v letecké dopravě,
  • ARI, zánětlivé procesy;
  • pohlavní styk večer nebo ráno;
  • užívání prášků na spaní;
  • užívání hormonálních léků,
  • užívání psychotropních nebo jiných léků.

  Vhodné pro měření BT:

  • ústní dutina;
  • pochva;
  • řiť.

  Výsledky získané měřením teploty v řiti jsou považovány za nejspolehlivější.

  Je důležité si uvědomit, že po celou dobu zpracování grafického odrazu bazálních měření by měla být všechna, bez výjimky, prováděna na stejném místě. Pokud byla zvolena anální metoda měření, pak se celý den měří indikátor teploty pouze rektálně

  Všechny výše uvedené faktory mohou významně ovlivnit BT.

  Jaké ukazatele nám umožňují dospět k závěru, že k těhotenství nedošlo

  Ukazatele vysoké bazální teploty, které přetrvávají po dlouhou dobu, s možným těhotenstvím, dokud není potvrzeno zpoždění, bohužel nejsou vždy známkou úspěšného početí.

  V některých případech může být taková změna spojena se zánětlivými procesy v přílohách a někdy naznačuje komplikace průběhu gestačního období.

  Důležité! Stojí za zmínku, že nemusíte hledat paniku, když zjistíte odchylky od normy, protože každý organismus je jedinečný. V případě jakýchkoli pochybností je lepší poradit se s odborníkem ohledně přesné diagnózy.

  BT s hrozbou potratu

  Riziko potratu je spojeno s nedostatečnou produkcí hormonu progesteronu, který podporuje těhotenství. K tomu dochází, když jsou problémy s hormonálním pozadím a nesprávně fungujícím žlutým tělem, které se obvykle objevuje místo folikulu.

  Vědět! U této patologie hodnoty nepřesahují 37 stupňů..

  Pokud je tedy bazální teplota během těhotenství 36,8 nebo o jednu desetinu stupně vyšší, měli byste tomu věnovat pozornost a pokusit se pochopit důvody těchto změn.

  BT se zmrazeným těhotenstvím

  Pokud se vývoj embrya zastaví, žláza vytvořená v místě folikulu se začne rozpadat a hladina progesteronu proto klesá. To vede k poklesu hodnot BT na 36,4 - 36,9 stupňů.

  Jsou chvíle, kdy, když embryo zamrzne, se teplota udržuje na dostatečně vysoké úrovni. Je pravda, že se to stane, když nízká teplota vůbec není indikátorem vyblednutí. Vždy byste měli poslouchat sami sebe a svůj vnitřní stav..

  BT pro mimoděložní těhotenství

  Mimoděložní těhotenství je diagnostikováno, pokud k uchycení oplodněného vajíčka nedošlo v děloze, ale ve vejcovodu.

  Důležité! V tomto případě se produkce progesteronu žlutým tělem nezastaví, jako v normálním průběhu těhotenství. V tomto případě je nemožné vyvodit závěry na základě hodnot BT.

  Při plánování početí a v prvním trimestru těhotenství má smysl kontrolovat bazální teplotu.

  Ve druhém a třetím trimestru nehraje významnou roli.

  Je důležité si uvědomit, že přesnost měření je nezbytná, protože jakékoli odchylky ovlivní interpretaci výsledků..

  Rektální teplota během těhotenství

  Rektální teplota se především stává jedním z nejúčinnějších způsobů, jak určit nástup těhotenství. Někdy jsou testy špatné a výtok i po oplodnění, což může ženu uvést v omyl ohledně úspěšného těhotenství. Rektální teplota však neklame - její zvýšené ukazatele po dobu tří dnů při absenci menstruace kategoricky naznačují, že došlo k oplodnění.

  Rektální teplota se měří v konečníku. A v prvních 20 týdnech po těhotenství bude jeho indikátor asi 37 stupňů a mírně vyšší. Tuto situaci vysvětluje skutečnost, že v prvních týdnech těhotenství procesy probíhající v těle ženy regulují hormony druhé poloviny menstruačního cyklu.

  Ženy, které se zabývaly mapováním bazální, zejména rektální teploty, vědí: před ovulací, přibližně do poloviny menstruačního cyklu, je rektální teplota pod 37 stupňů. Poté, co indikátory porostou přibližně o půl stupně, můžeme hovořit o nástupu ovulace. V tomto případě zůstává zvýšená teplota konečníku po celou druhou polovinu cyklu. Pokud došlo k těhotenství, zůstává zvýšená teplota konečníku - kvůli hormonální regulaci.

  Navzdory skutečnosti, že moderní vyšetřovací metody umožňují obejít se bez měření teploty konečníku během těhotenství, v některých případech lékaři předepisují takové postupy budoucím matkám. Budou obzvláště důležité pro ženy, které již dříve potratily: pokles teploty v konečníku se stává alarmujícím znamením, což naznačuje existující hrozbu ukončení těhotenství. Pokud je tedy při měření rektální teploty během těhotenství pozorován pokles, měli byste se neprodleně poradit s lékařem. Totéž platí pro zvýšenou rektální teplotu: pokud je její indikátor zvýšen na 37,6-37,8 stupňů, je to vážný důvod pro další vyšetření. Takže zvýšená teplota konečníku během těhotenství může naznačovat průběh zánětlivých procesů v těle. A přesto by se ženy, které předtím neměly případy potratu, ukazatele 36,9 stupňů při měření rektální teploty, neměly příliš starat: každý organismus je jedinečný a výkyvy o 1-2 stupně jsou docela přijatelné.

  Aby bylo možné získat co nejpřesnější údaje, měří se rektální teplota ráno, ihned po probuzení, aniž by vstala z postele. Doporučuje se umístit vedle něj teploměr předem večer, po vyřazení předchozích indikátorů. Lékaři také nedoporučují nejen nevystoupit z postele před měřením rektální teploty, ale ani neotevřít oči a nemluvit - náhlé pohyby, jasné paprsky a obecně jakékoli akce mohou ovlivnit výsledek. Nejlepší je měřit rektální teplotu během těhotenství současně se stejným teploměrem. Pokud jste se museli probudit dříve než obvykle, například na toaletu, je ještě lepší měřit teplotu konečníku před vstáváním. Rektální teplota se měří, aby se získaly potřebné informace o průběhu těhotenství až do 16-20 týdnů - po uplynutí této doby teplota poklesne a její měření nebudou informativní.

  Nízká rektální teplota během těhotenství se stává závažným argumentem pro návštěvu lékaře: její pokles pod 37 stupňů může znamenat hrozbu selhání a navíc riziko zastavení vývoje plodu. To vše je výsledkem změn hormonálních hladin, které lze zjistit pravidelným měřením rektální teploty..

  Bazální teplota během těhotenství

  Bazální teplota během těhotenství je důležitým ukazatelem. Umožňuje určit nejen okamžik početí, ale také včas identifikovat porušení ve vývoji plodu. Existují určitá omezení normy, pro jakékoli odchylky se musíte poradit s gynekologem.

  1. Co to je
  2. Proč měřit
  3. Jak a kdy měřit
  4. Jak ovládat
  5. Denní normy
  6. Co znamenají odchylky?
  7. Mimoděložní těhotenství
  8. Riziko potratu
  9. Blednutí vývoje plodu

  Co to je

  Bazální teplota (BT) je teplota vnitřního prostředí těla ve stavu úplného odpočinku. Je vyšší než tělesné indikátory o 0,2-0,4 jednotek. Můžete měřit v ústní dutině, pochvě. Nejspolehlivější jsou ale hodnoty v konečníku..

  Pravidelné udržování grafu rektální teploty pomáhá získat důležité informace o ženském těle:

  • posoudit celkový stav vnitřních pohlavních orgánů;
  • dozvědět se o přítomnosti onemocnění reprodukčního systému;
  • vidět okamžik ovulace;
  • identifikovat možné příčiny neplodnosti.

  Vaše zdraví můžete posoudit pouze na základě plánů po dobu nejméně 3 měsíců. Protože vysoké nebo nízké hodnoty mohou být normální, je to individuální vlastnost organismu.

  Proč měřit

  Indikátory rektální teploty jsou ovlivněny stavem hormonálního pozadí. Hodnoty se mění během menstruačního cyklu. Což vám umožní určit příznivý den pro početí, nástup těhotenství ještě před nástupem dalších časných příznaků.

  Jak se mění bazální teplota během cyklu

  FázeIndikátory BT (stupně)
  Folikulární - od prvního dne menstruace do 11-1 dnů36,1-36,8
  OvulaceV indikátorech dochází k výraznému skoku na 37-37,7 jednotek.

  Pokud je teplotní skok menší než 0,4 jednotky, považuje se cyklus za anovulační. Tyto hodnoty signalizují přítomnost hormonálních patologií..

  LutealNad 37 jednotek. Několik dní před menstruací klesá o 0,3-0,5 jednotek.

  Pokud nedojde k žádnému poklesu, je pravděpodobnost početí vysoká..

  Měření bazální teploty během těhotenství je nutné pro včasné zjištění zamrzlého mimoděložního těhotenství, hrozby potratu.

  Gynekolog, endokrinolog doporučuje měření BT u těhotných žen. Graf pomáhá získat přesnější obraz o průběhu těhotenství, sledovat práci hormonálního systému.

  Jak a kdy měřit

  Při měření bazální teploty po početí byste měli dodržovat jednoduchá pravidla, aby byly výsledky spolehlivé.

  Jak správně měřit bazální teplotu během těhotenství:

  1. Změřte rektální teplotu pouze ráno. Doba spánku - nejméně 6 hodin, jinak nelze výsledky považovat za správné.
  2. Před procedurou nesmíte vstát, sednout si, jíst, pít.
  3. Změřte teplotu pomocí stejného teploměru.
  4. Udržujte rtuťový teploměr v konečníku po dobu 7-10 minut, elektronický teploměr po dobu 1-2 minut.
  5. Neměňte čas měření. Přípustné odchylky - maximálně půl hodiny.

  Zaznamenejte přijatá data do grafu. Nakreslete 2 osy na kousek papíru do buňky, na jedné označte datum a na druhé indikátory BT.

  V případě odchylek uveďte okolnosti, které by mohly ovlivnit změny rektální teploty. Nachlazení, nespavost, pohlavní styk den předem - všechny tyto faktory ovlivňují hodnoty BT.

  Existují speciální mobilní aplikace, které vytvářejí graf na základě zadaných hodnot BT.

  Jak ovládat

  Po nástupu těhotenství je nutné udržovat BT plán až do 16-20 týdnů. V pozdějších fázích je nepraktické měřit rektální teplotu.

  Denní normy

  Bazální teplota během raného těhotenství je 37,1-37,4 stupňů. Zároveň se ukazatele v druhé polovině menstruačního cyklu nesnižují..

  Takové hodnoty bazální teploty přetrvávají až 16 týdnů, postupně se snižují o 20 týdnů. Co je spojeno s hormonálními a funkčními změnami v těle.

  Během dne se indikátory BT mění.

  Co ovlivňuje bazální teplotu:

  • příjem potravy a léky;
  • fyzická aktivita;
  • emocionální zážitky;
  • přehřátí, hypotermie;
  • přepracování;
  • nedostatek spánku.

  Proto je důležité provádět měření ráno, ve stejnou dobu. Mezi měřením BT a pohlavním stykem musí uplynout alespoň 12-14 hodin, jinak budou ukazatele nespolehlivé.

  Co znamenají odchylky?

  Během těhotenství by BT měla být nad 37,1 stupňů, spodní hranice normy je 37 stupňů. Pokud jsou ukazatele nižší, může to znamenat porušení ve vývoji plodu, nestabilní produkci progesteronu, hrozbu potratu..

  Bazální teplota nad 37,5 stupňů je známkou komplikací těhotenství, přítomnosti infekčního nebo zánětlivého procesu.

  Periodická odchylka bazální teploty během těhotenství od normy může být způsobena přepracováním, aklimatizací, nespavostí nebo stresem. Patologické porušení lze posoudit, pokud jsou ukazatele mimo přípustné hodnoty po dobu delší než 1–2 dny.

  Mimoděložní těhotenství

  Když je vajíčko fixováno mimo děložní dutinu, hodnoty BT jsou v normálních mezích, někdy stoupnou na 37,5-38 stupňů.

  Ale takové hodnoty mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v pánevních orgánech..

  O mimomaternicové implantaci svědčí i další příznaky - horečka, nevolnost a zvracení, akutní bolesti břicha, ztráta vědomí.

  Riziko potratu

  S hrozbou potratu BT klesá asi o 0,2 jednotky. To je způsobeno nedostatečnou produkcí progesteronu.

  Ukončení těhotenství je také možné u BT 38 stupňů. Takové hodnoty vznikají během zánětlivého procesu, který může vyvolat odmítnutí vajíčka.

  Blednutí vývoje plodu

  U zmrazeného těhotenství se hodnoty BT snižují na 37 stupňů a níže. Indikátory klesají na úroveň, která byla před oplodněním vajíčka.

  Pokles teploty v konečníku nemusí vždy nastat okamžitě a zmrazit vývoj plodu. Někdy je pokles patrný až po několika týdnech.

  Při zmrazeném těhotenství se BT často udržuje na 37 jednotkách. Je to způsobeno zánětem endometria, ke kterému dochází během rozkladu embrya. Zvýšené hodnoty jsou také pozorovány u septických komplikací způsobených smrtí plodu..

  U zmrazeného těhotenství se objevují další negativní příznaky. Projevy toxikózy zmizí, zvětšení mléčných žláz se zastaví, objeví se tažná bolest v podbřišku, krvavý nebo hnědý vaginální výtok s pronikavým zápachem.

  Odchylky v hodnotách bazální teploty během těhotenství nejsou důvodem k panice. Graf není jediným důvodem pro diagnózu. Se zvýšením nebo snížením hodnot je těhotným matkám předepsáno další vyšetření - obecná analýza moči a krve, analýza hCG a dalších hormonů, ultrazvuk.

  Myšlenka na těhotenství může nastat krátce před nástupem menstruačního cyklu. Pokud po několika dnech menstruace nepřijde, může to znamenat poruchu reprodukčního systému těla nebo koncepci, ke které došlo.