Zvýšený estrogen u žen. Příčiny, příznaky a léčba. Důsledky ignorování

Ženské tělo je tak jemné a citlivé na sebemenší změny, že vyžaduje neustálou pozornost a péči. Změny zdraví, drobné poruchy ve fungování ženského systému, výkyvy hormonálních hladin jsou považovány za jeden z prvních příznaků zvýšeného estrogenu, který má nepříznivý vliv na vnitřní a vnější stav žen.

Co jsou estrogeny, jejich rychlost a význam pro tělo

Skupina ženských pohlavních hormonů, které jsou v ženském těle syntetizovány vaječníky a regulují speciální sexuální funkce, se nazývají estrogeny. Tento hlavní typ ženských hormonů zajišťuje v dospívání u dívek vývoj a tvorbu sekundárních sexuálních charakteristik.

Ve zralejším věku se estrogeny aktivně podílejí na tvorbě ženského reprodukčního systému, přípravě na těhotenství, zajišťují včasné uvolnění vajíčka do pohlavního ústrojí a oplodnění po ovulaci, přispívají k přirozenému zvlhčení vaginálních sliznic a zachování její příznivé mikroflóry.

Estrogeny v těle fungují společně s progesteronem a společně zajišťují nástup dlouho očekávaného těhotenství, jeho bezpečnost a příznivý porod..

Normální hladina estrogenu má příznivý vliv na stav pokožky a vlasů. Na jeho optimálním množství závisí hladina cholesterolu v krvi, síla kostních tkání, dobrá paměť, plná asimilace vápníku, hořčíku, draslíku v těle a dobře koordinovaná práce celého organismu..

Jinými slovy, estrogen je hormon mládí, který je zodpovědný za emoční stav ženy, její sexuální touhu, přitažlivost a sexualitu..

Tělo produkuje tři typy estrogenu:

 • estriol - minoritní pohlavní hormon, je přítomen v nízké koncentraci a produkuje se hlavně během těhotenství;
 • estradiol - nejaktivnější steroidní hormon, běžný u žen v plodném věku;
 • estron je jediný hormon, který tělo produkuje po nástupu menopauzy.

Hormony nezůstávají stát, jejich hladiny se mohou neustále měnit v závislosti na ženském cyklu. V první fázi vývoje folikulů jsou hladiny estrogenu na poměrně nízké úrovni, ale spolu s vývojem převládajícího folikulu dochází k postupnému zvyšování hladin estrogenu.

S úplným zráním a prasknutím folikulu se během uvolňování vajíčka během ovulace zvyšuje hladina estrogenu na maximální hodnotu. Po nástupu ovulace během luteální fáze množství estrogenu postupně klesá a klesá na minimální hodnotu.

Optimální výkyvy hladin estrogenu u zdravé ženy jsou:

Fáze cykluFázové obdobíFáze trváníHladina hormonů, pg / ml
FolikulárníPrvní den menstruaceod 7 do 22 dnůod 57 do 227 pg / ml
Periovulačníobdobí před a po ovulaci2-3 dnyod 127 do 476 pg / ml
Corpus luteum (luteální) fázepo ovulaci12-14 dníod 77 do 227 pg / ml
Menopauzaod 19,7 do 82 pg / ml
Zvýšený estrogen u žen může být normálním příznakem ovulace

S věkem hladina hormonu výrazně klesá. Po nástupu klimakterických změn a menopauzy se jeho množství snižuje o 40 - 60%. Estrogeny jsou přirozené hormony, které jsou důležité pro sexuální vývoj a další tělesné funkce. Před menopauzou se vytvářejí hlavně ve vaječnících, po menopauze v tukové tkáni.

Při stabilní práci je estrogen v rovnováze s jinými hormony, ale někdy se pod vlivem určitých faktorů může jeho hladina zvýšit a začít převládat nad progesteronem, což může vést k vážnému narušení určitých funkcí těla.

Příčiny zvýšené hladiny estrogenu

Moderní člověk je v neustálém rytmu rychlého života, kdy není mnoho času myslet na jeho kvalitu a bezpečnost. Jedním z důležitých faktorů ovlivňujících lidské zdraví je životní prostředí. Většina nemocí se bohužel vyvíjí na pozadí nepříznivých podmínek prostředí..

To zahrnuje znečištěné ovzduší, zejména v průmyslových oblastech, které emitují škodlivé látky do atmosféry. Nekvalitní pitná voda může být zdrojem zhoršení zdraví v důsledku znečištění vodních útvarů patogenními viry a infekcemi.

Jíst upravené potravinářské výrobky obsahující přebytek škodlivých a karcinogenních látek, hormony, instantní jídlo, rychlé občerstvení.

Všechny tyto vnější faktory mají přímý dopad na zhoršení vnitřního zdravotního stavu, vedou k hormonálním poruchám, poruchám metabolického procesu a přispívají k rozvoji mnoha druhů nemocí.

Kromě vnějších faktorů může být zvýšení hladiny estrogenu vyvoláno zejména:

 • neustálý stres a prodloužená deprese;
 • nadváha, estrogen úzce souvisí s tukovými tkáněmi a čím více přebytečného tělesného tuku, tím vyšší množství hormonu;
 • nadměrná konzumace alkoholu a kouření;
 • nadměrná fyzická aktivita nebo naopak jejich úplná nepřítomnost má negativní vliv na metabolismus těla;
 • nedostatek látek ze skupiny živin, jako jsou: kyselina listová, selen, provitamin A, lykopen;
 • dlouhodobé užívání hormonálních kontraceptiv;
 • častý kontakt s chemikáliemi pro čištění prostor, praní a čištění domácích spotřebičů, které obsahují celou řadu zdravotně nebezpečných látek, které se mohou hromadit v tělesných tkáních;
 • neustálý příjem léků na snížení cukru, antidepresiv, léků proti tuberkulóze a léků, které snižují kyselost žaludku;
 • nemoci spojené se štítnou žlázou;
 • některé gynekologické onemocnění.

Příznaky zvýšeného estrogenu

Zvýšený estrogen u žen, jehož příznaky lze určit jednoduše nasloucháním jejich tělu, se vyznačuje:

 • přírůstek hmotnosti, hlavně v pase a bocích;
 • menstruační problémy, nepravidelnosti v cyklu;
 • časté bolesti hlavy;
 • vypadávání vlasů a lámavé nehty;
 • potíže se soustředěním;
 • podrážděnost a chronická únava;
 • nedostatek sexuální touhy;
 • zvýšená citlivost a otok prsu;

Diagnóza hladin estrogenu

Jejich hladina se může lišit v závislosti na psychoemotionálním stavu ženy, užívání léků, konkrétním dni cyklu, těhotenství nebo menopauze. Jedná se o celkovou rovnováhu normální fyziologie ženského těla a může se změnit, pokud začne dominovat estrogen.

Pro spolehlivé potvrzení zvýšení hormonů stojí za to provést gynekologické testy na odběr krve na normu hormonů.

Před analýzou byste měli pečlivě připravit a dodržovat několik pravidel:

 1. Biomateriál se předává pouze ráno, nalačno (po posledním jídle musí uplynout alespoň 12 hodin).
 2. Během dne před provedením testu byste se měli vzdát alkoholu, kouření, sexuálního života a fyzické aktivity.
 3. Doporučuje se přestat užívat léky nejméně 24 hodin před užitím biomateriálu.
 4. Krevní test na estrogen se provádí 6-7 dní po nástupu menstruace.

Dalším způsobem, jak sledovat hormonální panel, je analýza slin. Tato moderní metoda umožňuje měřit pouze aktivní části hormonů a ukazuje výsledek za přítomnost jejich okamžité koncentrace v těle. Testování slin pomáhá určit, jak se tělo detoxikuje a jak se s detoxikací vyrovnává.

Analýza moči umožňuje sledovat 3 typy estrogenu a to, jak dobře ho tělo odstraní. Měření hladiny hormonu v moči, které se shromažďuje během několika hodin, poskytuje stabilní průměrnou rychlost fluktuace hormonů, na rozdíl od jeho koncentrace ve slinách.

Před provedením takové analýzy se nedoporučuje jíst potraviny, které mohou změnit barvu moči (mrkev, řepa, přírodní džusy).

Dobrá příprava je zárukou úspěchu při spolehlivém testování hladin hormonů. Toto je první důležitý krok pro diagnostiku a nezbytnou terapii předepsanou lékařem..

Výsledky testu nehodnotí jednotlivé hodnoty indikátorů a nediagnostikují konkrétní stav, ale poskytují lékaři informace o možné příčině identifikovaných příznaků. Při hodnocení hladiny estrogenu je třeba kontrolovat hladinu testosteronu a progesteronu, protože poměr je velmi důležitý.

Jakého lékaře kontaktovat

Zvýšený estrogen u žen, příznaky mohou být způsobeny jinou hormonální nerovnováhou, například: nízká dysfunkce štítné žlázy nebo špatná funkce nadledvin.

Pokud jde o hormony, pak stojí za to provést komplexní analýzu hormonů a dalších vzájemně souvisejících funkcí v těle, aby bylo možné určit hlavní příčinu, která pomůže vypracovat konkrétní léčebný plán..

Těmito typy hormonálních poruch se zabývá gynekolog - endokrinolog. Na základě obdržených analýz určuje metody eliminace nemocí, dává doporučení ohledně stravy, rady ohledně změny životního stylu. Lékař může navíc podle svého uvážení předepsat další studie pro ultrazvuk nebo testy na infekce..

Prevence zvýšené hladiny estrogenu

Co můžete udělat, abyste se vyhnuli dominanci estrogenu? Nejdříve je důležité nerozčilovat se nebo si dělat starosti, ale pokusit se podniknout kroky na podporu vrozené schopnosti těla samy vyrovnávat hormony..

To vyžaduje:

 • udržovat optimální tělesnou hmotnost;
 • odstranit všechny syntetické chemikálie, vonné látky, čisticí prostředky, které obsahují látky, které ničí endokrinní systém a zvyšují zátěž estrogenu zvenčí;
 • vyhněte se stresu a chronické únavě, protože během neustálého stresu dochází k nouzovému restartu těla a nahrazuje hormony nezbytné pro život a zdraví hormony nezbytnými pro přežití;
 • je důležité věnovat pozornost práci gastrointestinálního traktu, protože estrogen je metabolizován játry a vylučován střevy;
 • v potravinách se vyvarujte jednoduchých sacharidů, cukru a potravin obsahujících herbicidy, pesticidy a jiné škodlivé sloučeniny;
 • proveditelné fyzické cvičení pomůže zvýšit hladinu lidského růstového hormonu, čímž odstraní přebytečný estrogen z těla;
 • zahrnout do stravy vitamínové komplexy, které budou obsahovat hořčík, zinek, vitamin E;
 • Postarejte se o zdravou střevní flóru pomocí probiotických potravin a doplňků
 • zkuste nepoužívat plastové nádobí pro skladování a ohřev potravin, protože plast obsahuje ropné produkty, které zvenčí vyvolávají zvýšení estrogenu.

Metody léčby pro zvýšení hladiny estrogenu

Jedinečné biologické vlastnosti těla jsou schopné samostatně se vyrovnat s počátečním stadiem hormonální nerovnováhy. Ale v různých situacích je vhodné použít lékovou terapii, která je zaměřena na změnu hladiny hormonů v těle na optimální rychlost..

Drogová terapie

Tento typ lékové terapie spočívá ve jmenování antiestrogenních léků, které blokují hormonální receptory a překládají se do neaktivní fáze. Mezi tyto léky patří antiestrogeny, jako je klomifen a tamoxifen.

Klomifen citrát, deriváty clomidu a serofenu, zlepšují ovulaci a jsou předepsány k léčbě neplodnosti u žen. Tento pre-orální lék je bezpečný a vysoce účinný..

Používá se k léčbě nepravidelných menstruačních cyklů, odstranění nedostatku luteální fáze zvýšením sekrece progesteronu během druhé poloviny cyklu. Současně je lék schopen negativně ovlivnit produkci estrogenu..

Během léčby je nutné sledovat funkci jater. Použití léku zajišťuje symptomatickou terapii. Obvyklé doporučení pro přijetí je až 6 cyklů, jedna dávka 50 mg, pouze pod lékařským dohledem.

Tamoxifen (Nolvadex, Soltamox) je selektivní modulátor estrogenových receptorů. Používá se pro hormonální poruchy spojené s rizikem vzniku mastopatie a nádorů prsu. Lék selektivně blokuje účinek estrogenu na určité buňky mléčných žláz, zatímco jej aktivuje v kostních a jaterních buňkách.

Tamoxifen zde pomáhá obnovit kostní systém a snížit hladinu cholesterolu v játrech. Odborníci doporučují užívat drogu denně, přísně v určitou dobu. Průběh přijetí a kompatibilita léku s jinými léky stanoví individuálně pouze lékař.

Jako souběžnou terapii lze předepsat léky ze skupiny inhibitorů enzymů, jejichž účinek je zaměřen na blokování, inhibici aktivity aromatózy a snížení hladiny ženských pohlavních hormonů. Aromatáza je enzym nacházející se v buňkách produkujících estrogen umístěných v nadledvinách, vaječnících a tukové tkáni.

Působí na testosteron a přeměňuje ho na estrogen. Zvýšená aktivita aromatázy v některých oblastech mléčných žláz vyvolává lokální, chronické zvýšení estrogenu v těchto oblastech, což může vést k novotvarům.

Léky jako: Anastrozol, Letrozol, Exemestan jsou nesteroidní inhibitory syntézy aromatázy a estrogenu s protinádorovou aktivitou.

Užívání těchto léků by podle doporučení odborníků mělo být doprovázeno dalším užíváním doplňků stravy s vápníkem a vitaminem D, aby se snížilo riziko osteoporózy. Léková terapie může být nejčastěji doprovázena jednotlivými vedlejšími účinky, proto je doba podávání a dávkování léků předepsána pouze lékařem v integrovaném přístupu.

Tradiční metody

V počátečních fázích zvyšování hormonu tradiční medicína ze zkušeností a praxe navrhuje přirozenou rovnováhu hladin estrogenu. Nejčastěji se spoléhají na úpravu stravy se zahrnutím potravin, které obsahují látky, které mohou snížit množství estrogenu v ženském těle, do stravy..

Zvýšený estrogen u žen - příznaky a diagnostika to potvrzují, což znamená, že je nutné začít vést zdravý životní styl, přehodnotit výživu, pokusit se dodržovat dietu a zavést do stravy:

 1. Potraviny obsahující vlákninu. Játra trpí, když se účastní štěpení estrogenu na žlučové kyseliny, které se následně vylučují střevem. Dostatečný příjem vlákniny pomáhá eliminovat zbytkový estrogen ve žluči. Nachází se v celozrnných obilovinách, zelenině a ovoci.
 2. Silné antioxidanty - polyfenoly nalezené pouze v rostlinné říši. Tyto účinné látky mají příznivé a ochranné vlastnosti pro tělo, snižují obsah hormonů. Denní dávka je 1 gram polyfenolů denně. Jejich vysoký obsah v semenech lnu, sezamu, celozrnných rýží, kukuřice, pšenice. Vyskytují se také v zelenině a ovoci. Charakteristickým rysem polyfenolů je, že jsou necitlivé na světlo a kyslík, takže neztrácejí své vlastnosti ani po tepelném zpracování. Poznámka: v tomelu obsahuje na 100 gramů ovoce denní normu polyfenolů.
 3. Potraviny obsahující síru pomáhají čistit játra a odstraňovat z nich škodlivé látky, čímž podporují jeho úlohu při odbourávání estrogenu. Síra se nachází v zelené zelenině, hlávkovém salátu, česneku, cibuli a citrusových plodech.
 4. Zelený čaj má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a obsahuje látky na rostlinné bázi. Denní užívání alespoň dvou šálků snižuje nadměrnou produkci estrogenu.
 5. Jakákoli křupavá zelenina, která zahrnuje všechny druhy zelí, křenu, ředkvičky, tuřínu. Jejich jedinečná rostlinná chemie zvyšuje nutriční hodnotu stravy.
 6. Minimalizujte spotřebu živočišných produktů, zejména těch, které se pěstují v průmyslové výrobě.

Je důležité si uvědomit, že všechny hormony v těle jsou vzájemně propojeny, jejich společná práce probíhá komplexně a pokud je práce jednoho narušena, pak trpí celý systém. Proto velmi často mohou být řešením těchto problémů drobné úpravy stravy nebo změny životního stylu..

Jiné metody

V integrovaném přístupu spolu s úpravou výživy můžete věnovat pozornost fytoterapii s použitím léčivých bylin, jejichž výtažky a výtažky jsou v biologicky aktivních přísadách.

Osvědčené:

 1. Extrakt z stromu Abraham nebo Vitex je jednou z mála léčivých rostlin, která pomáhá udržovat hladinu estrogenu na optimální úrovni, normalizuje menstruační cyklus, obnovuje přirozenou rovnováhu estrogenu a progesteronu, zejména po dlouhodobém užívání antikoncepce nebo hormonálních léků. Výtažky z plodů a listů rostliny jsou obsaženy v různých homeopatických přípravcích pro zdraví žen.
 2. Maca peruánský kořenový prášek podporuje saturaci buněk antioxidanty, snižuje hladinu estrogenu a zlepšuje výkon nadledvin.
 3. Děloha, chmel, lékořice, jetel, islandský mech - všechny tyto byliny jsou považovány za fytoestrogeny, které neutralizují syntetický estrogen v těle. Odvar z těchto rostlin se doporučuje zejména v případě, že existuje riziko rozvoje fibrocystické mastopatie..

Všechny tyto léčivé byliny jsou součástí bylinných homeopatických přípravků, jako jsou: Agnucaston, Mastodinon, Cyklodinon, doplňky stravy: Mirazenova, Mastofit, komplex vitamínů Pregnoton.

Taková léčiva působí jako symptomatická léčba menstruačních nepravidelností, rizik rozvoje mastopatie, premenstruačních syndromů, benigní proliferace svalové tkáně dělohy, endometriózy, strukturálních změn v mléčných žlázách..

S takovými onemocněními ženského systému, jejichž vývoj vyvolává nadbytek progesteronu a snížení obranyschopnosti těla.

Obecnou terapii je dobré posílit lehkým cvičením, plaváním, chůzí, tancem nebo jízdou na kole. Pohyb s nízkou intenzitou každý den, pomáhá urychlit metabolické procesy a detoxikovat.

Silová cvičení můžete provádět i několikrát týdně. Je důležité naslouchat tělu a začít s malým, i ranním jednoduchým cvičením, zvyšuje vitalitu celého těla, posiluje imunitní systém a příznivě působí na hormonální pozadí.

Pravidelné cvičení se doporučuje jako součást zdravého životního stylu. Pomáhají nejen snižovat produkci přebytečného estrogenu, ale také přirozeně podporují hubnutí.

Komplikace

Zvýšený estrogen u žen, jehož příznaky je ohrožují řadou nebezpečných nemocí. Zvýšená produkce estrogenu a jeho přebytek ovlivňuje vzhled ženy, který je charakterizován vypadáváním vlasů, akné, zvýšeným krevním tlakem.

Zvýšený obsah estrogenu navíc zabraňuje odbourávání tuků, což vyvolává růst tukové tkáně..

Aktivita aromatázy a dominance estrogenu jsou některé z nejčastějších faktorů spojených s menstruačními nepravidelnostmi, cystami a benigními hmotami prsou..

V některých případech může vysoká hladina hormonu zesílit zánětlivé procesy v imunitním systému a vyvolat nerovnováhu ve fungování štítné žlázy. Zdaleka největší riziko v důsledku dominance estrogenu je spojeno s neplodností, rakovinou prsu, dělohy a vaječníků.

Pokud jsou příznaky zvýšeného estrogenu u žen povědomé, měli byste navštívit lékaře. Včasná diagnostika a identifikace zdrojů zvýšení hormonů pomůže vyhnout se závažným komplikacím a snížit riziko vzniku řady chronických onemocnění.

Design článku: Mila Fridan

Estrogenová videa

Elena Malysheva vám řekne o estrogenech:

Zvýšený estrogen u žen (hyperestrogenemie): příčiny, příznaky a léčba

Estrogeny jsou název řady hormonů, které se nacházejí v ženském těle a zajišťují jeho normální fungování. Estrogen se tvoří ve vaječnících, ale v případě problémů v těle se hormon začíná syntetizovat v tukových buňkách, nadledvinách. Společným problémem tohoto hormonu je jeho přebytek (hyperestrogenemie).

Hyperestrogenemie je stav, při kterém dochází k nadbytku estrogenu, který narušuje rovnováhu hormonální rovnováhy a práci vnitřních orgánů.

Estrogeny jsou velmi důležité pro zdravé ženské tělo, ovlivňují také reprodukční systém, metabolismus a chování. Jakákoli odchylka od normy negativně ovlivňuje osobu. V tomto článku vám řekneme o příčinách, léčbě a prevenci hyperestrogenemie, řekneme vám, jak snížit a normalizovat hladinu estrogenu v těle..

Druhy estrogenů

Hlavní typy estrogenů:

 • Estradiol je nejaktivnější; v případě hormonálního deficitu se do těla podává injekčně. Tvoří se hlavně ve vaječnících, ale v malém množství se syntetizuje v nadledvinách, játrech;
 • Estriol - vyvíjí se v placentě při nošení dítěte. Pokud se jeho množství zvýší v moči těhotné ženy, znamená to, že plod může být životaschopný a placenta je dobře vyvinutá;
 • Estrone - podporuje vývoj dělohy, produkuje se v tukových buňkách před nástupem menopauzy v játrech. Pomáhá při tvorbě sekundárních pohlavních orgánů.

Funkce

 • zabránit zničení kostní tkáně;
 • napomáhají tvorbě bílkovin v krvi;
 • zvýšit srážlivost krve;
 • pomáhají správnému vývoji dělohy;
 • snížit laktaci;
 • zvýšit růst mléčných žláz;
 • podporovat vývoj pochvy;
 • podporovat optimální metabolismus;
 • normalizovat menstruační cyklus;
 • usnadnit těhotenství bez komplikací;
 • pozitivně ovlivňuje růst vlasů, nehtů a stav pokožky.

Důvody pro zvýšení estrogenu v těle

Existují dva důvody vysoké hladiny estrogenu v těle ženy:

 • člověk to nezávisle vyrábí
 • nebo hormon pochází z vnějšího prostředí.

V každodenním životě se potýkáme s velkým množstvím věcí, které stimulují růst estrogenu v důsledku přítomných částic, jedná se o potraviny, léky, kosmetiku, výrobky pro domácnost.

Na hladinu estrogenových hormonů má vliv několik faktorů, například:

 • genetická predispozice;
 • věk, různé nemoci;
 • tělesný tuk.

Existují i ​​jiné příčiny hyperestrogenismu. Jsou to špatné návyky:

 • velké množství konzumace alkoholu;
 • kouření;
 • léky.

Na výskyt hyperestrogenismu u žen mohou mít vliv také různá onemocnění:

 • obezita;
 • nemoci srdce a endokrinního systému;
 • vysoký krevní tlak;
 • cukrovka.

K nadbytku hormonů může přispět také následující:

 • přítomnost benigních nebo maligních nádorů ve vaječnících;
 • tvorba novotvarů, které nezávisle produkují estrogen;
 • ovariální cysta;
 • patologie v nadledvinách.

Nesprávný životní styl, nevyvážená strava, stresové situace, nepravidelný sexuální život, nedostatek vitamínů také vedou k nadbytku estrogenu. Ženy mohou trpět hyperestrogenismem v jakémkoli období života, někdy jsou příčinou některé rysy související s věkem, ale nejčastěji jsou to důsledky hormonálního narušení.

Příznaky

Příznaky hyperestrogenismu u ženy:

 • nadváha (viz foto výše). Hormon vyvolává zvýšení chuti k jídlu, což vede k hromadění tuku, a stimuluje zvýšenou produkci estrogenových hormonů atd. V kruhu;
 • cévní poruchy. Hyperestrogenismus vede ke zhrubnutí krve, což může vést ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • duševní poruchy. Při nadbytku hormonů může žena cítit:
  • Deprese;
  • nervozita;
  • změny nálady;
  • zvyšuje se slabost a únava;
  • účinnost klesá;
  • žena může trpět záchvaty paniky.
 • dlouhodobé užívání léků obsahujících vysoké hladiny estrogenu může nepříznivě ovlivnit štítnou žlázu a slinivku břišní, až do výskytu pankreatitidy;
 • porušení menstruačního cyklu (stává se nepravidelným, výtok může být bohatý nebo naopak malý, je možné krvácení z dělohy). Mnoho žen si stěžuje na bolestivé pocity v břiše a na hrudi, což je způsobeno velkou akumulací vody v těle;
 • žena je trápena silnými bolestmi hlavy, klesá zájem o sex;
 • existují problémy s trávicím systémem (nevolnost, zvracení), střevní potíže (průjem, zácpa);
 • poruchy spánku (nespavost).

Léčba

Léčba hyperestrogenismu

Při léčbě drogami jsou předepsány následující léky:

 • Tamoxifen je dlouhodobý lék používaný k screeningu rakoviny prsu. Užívání tohoto léku pomáhá snižovat hladinu estrogenu u ženy. Mezi vedlejší účinky patří: snížená pravděpodobnost početí, zhoršení stavu vlasů a nehtů, akné, riziko trombózy a mozkové mrtvice.
 • Yarina je perorální antikoncepce, která může snížit produkci hormonů, zlepšit stav vlasů, nehtů a pokožky. Pomozte normalizovat menstruační cyklus. Přípravek Yarina lze použít k prevenci rakoviny vaječníků a dalších nádorů ovlivněných hormonem estrogen. Tento lék má řadu kontraindikací - těhotenství a kojení, trombóza, selhání ledvin. Před užitím byste se měli poradit se svým lékařem. Lze použít i jiné antikoncepční pilulky..
 • Indinol - tento lék lze používat po dobu 6 měsíců, lék nezpůsobuje vedlejší účinky, s výjimkou osobní nesnášenlivosti pacienta. Dávkování je předepsáno lékařem. Neužívejte, pokud jste těhotná nebo kojíte. Snižuje estrogen a předchází rozvoji onemocnění hormonální rovnováhy.
 • Mastodinon - normalizuje menstruační cyklus a snižuje jeho bolest. Zvyšuje šance na početí, ale tento lék lze přijmout pouze po konzultaci s odborníkem, s nástupem těhotenství musí být léčba zastavena. Pokud se užívá nad rámec normy, mohou se objevit příznaky jako nevolnost, bolesti hlavy, malý přírůstek hmotnosti.
 • Klomifen - ovlivňuje buňky, zabraňuje tvorbě estrogenu. Kontraindikace: nádory pohlavních orgánů, onemocnění jater a hypofýzy.
 • Antioxidanty - s jejich pomocí dochází k procesu přeměny testosteronu na estrogen, jeho hladina klesá.

Léky proti nadbytku estrogenu mají své vlastní vedlejší účinky, bolesti hlavy, sníženou koncentraci a výkon, silné pocení.

Endokrinolog předepíše dávku léku po výsledcích vašeho krevního testu a předpovědi rizika. Při užívání léků jsou pravidelně předepisovány krevní testy k posouzení účinnosti léčby.

Výživa

 • zkuste používat pouze biopotraviny;
 • vyvážená strava, zahrnovat potraviny obsahující hodně bílkovin, snížit příjem soli;
 • nemusíte jíst, co vede k obezitě, měli byste konzumovat více vitamínů, které jsou obsaženy v zelenině a ovoci. Například hrozny jsou velmi užitečné, v semenech jsou látky, které zabraňují tvorbě hyperestrogenismu;
 • snížení estrogenového hormonu pomůže potravinám bohatým na vlákninu (sušené ovoce, ořechy);
 • jíst potraviny obsahující síru. Normalizuje fungování gastrointestinálního traktu a jater;
 • houby narušují syntézu estrogenu;
 • jíst mořské plody, ryby, krevety, řasy (lze použít rybí olej);
 • zelený čaj pomáhá předcházet rakovině;
 • potraviny s polyfenoly: lněná semena, kukuřice, pšenice.

etnoscience

Dále vám řekneme, jak snížit estrogeny pomocí lidových prostředků..

Pozornost. Lidové léky mohou účinně pomoci, pouze pokud se použijí jako další léčba. Před použitím se poraďte se svým lékařem..

 • Tyto rostliny syntetizují velké množství estrogenu, pomáhají odstraňovat hormony z těla:
  • poskok;
  • lékořice;
  • oregano;
  • Červený jetel;
  • ženšen;
  • aloe.
 • Manžeta a islandský mech mají vynikající léčivé vlastnosti. Manžeta pomáhá normalizovat fungování endokrinního systému a snížit benigní nádory prsu. Islandský mech se používá k přípravě odvarů, jsou účinné pro FCM.
 • Borovaya děloha - z ní můžete připravit tinkturu nebo odvar s alkoholem, pomáhá eliminovat všechny odchylky v hormonální rovnováze. Zvyšuje pravděpodobnost početí a ovulace. Červený kartáč se používá podobným způsobem, pomáhá zbavit se hormonální nerovnováhy, normalizuje menstruační cyklus a snižuje bolest během tohoto období. Tato rostlina by se neměla používat během těhotenství a kojení, s infekcemi, depresemi nebo vysokým krevním tlakem;
 • Při použití Vitex a Abraham strom, výsledky budou viditelné za dva týdny, použijte nejméně šest měsíců. Stabilizuje menstruační cyklus, pomáhá s PMS;
 • Maca je peruánská rostlina, která obnovuje hormonální rovnováhu, posiluje imunitní systém, zlepšuje psychologický stav, zmírňuje bolesti během menstruace. Maximální denní dávka je 1 gram. Tato bylina se prodává jako prášek a lze ji konzumovat jako doplněk stravy.

Některé bylinky lze užívat současně, například pomocí červeného kartáče a bórové dělohy lze zvýšit účinnost léčby krvácení z dělohy, neplodnosti, myomů.

Během těhotenství a laktace, deprese nebo infekce je použití této rostliny přísně zakázáno..

Někdy léčba vyžaduje zásah chirurga, jedná se buď o chirurgický zákrok k odstranění vaječníků, nebo o ozáření.

Důsledky hyperestrogenismu

Přebytek hormonu může vést ke stavu, kdy dojde k nebezpečnému krvácení. Toto se nazývá hyperplazie endometria. Pokud tento stav trval dlouho, postupně se z něj vyvinuly děložní myomy. Nodulární děložní myom je velmi nebezpečný a vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Někdy je nutná protizánětlivá léčba. Pokud se vyvíjí endometrióza, může to vést ke vzniku posthemoragické anémie v důsledku neustálého krvavého výtoku.

Mohou se také vyvinout další nemoci, jako jsou nádory na hrudi, polypy, vaskulární onemocnění, slinivka břišní.

Prevence.

Správné užívání perorálních kontraceptiv a zdravý životní styl snižují riziko hormonální nerovnováhy. Mnoho žen jde k odborníkovi, když je estrogen v těle již příliš vysoký na to, aby byl léčen bez použití hormonálních látek. A ne vždy mají pozitivní vliv na tělo. Pokud navštívíte svého lékaře brzy, je pravděpodobné, že bude předepsána fyzikální terapie, která pomůže vyhnout se zdravotním rizikům. Pamatujte, že přebytek estrogenu negativně ovlivňuje tělo, pomáhá při tvorbě různých patologií a nemocí, které představují ohrožení života.

Snížení estrogenového hormonu pomůže:

 • omezení nebo úplné vyloučení alkoholu;
 • nepřejídejte se;
 • snížit příjem mléka;
 • úplně nebo částečně přestat užívat kofein a jednoduché cukry;
 • konzumovat méně klobás a uzených produktů;
 • sportovat;
 • zkuste se vyhnout stresovým situacím;
 • dostatečně se vyspat;
 • omezit interakce s materiály, které ve svém složení obsahují toxické látky;

Ženy, které si všimly známek hyperestrogenismu, by měly být pravidelně vyšetřovány, aby zjistily hladinu hormonu obsaženého v těle. Je také nutné každých šest měsíců podstoupit ultrazvukové vyšetření a každé tři měsíce navštívit gynekologa..

Mnoho žen se bojí brát léky, ale je to nepřiměřené, s využitím služeb odborníka vám léčba drog určitě pomůže urychlit zotavení.

ZVÝŠENÝ ESTROGEN U ŽEN: PŘÍZNAKY, PŘÍČINY, LÉČBA

Mnoho dívek začíná pociťovat příznaky zvýšeného estrogenu v pozdním dospívání nebo v raném mladém věku (po 15-20 letech). Během reprodukčního období taková hormonální nerovnováha často vede k endometrióze, PCOS, fibrocystickým onemocněním prsu a neplodnosti..

Co je estrogenová dominance?

Tento termín označuje zvýšenou hladinu ženských hormonů v těle..

ZVÝŠENÉ ÚROVNĚ ESTROGENU U ŽEN: PŘÍZNAKY (SEZNAM)

Stejně jako u jakékoli hormonální nerovnováhy je nadměrná hladina ženských hormonů doprovázena řadou nepříjemných příznaků. Jak může žena vědět, že estrogen je v jejím těle zvýšený? Je velmi důležité spojit příznaky, které dívka zažívá ze dne na den nebo v určitých fázích cyklu, s krevním testem na estradiol a další hormony. Známky vysokého estrogenu se mohou objevit v následujících kombinacích:

 1. Vysoký estradiol v séru s normálními hladinami progesteronu (běžný u žen s nadváhou).
 2. Normální estrogen v krvi v kombinaci s nízkým sérovým progesteronem (velmi časté u žen s nadváhou - 5–7 kg - a žen s dysfunkcí štítné žlázy).
 3. Normální estradiol v séru a normální progesteron, ale s nadměrnou expozicí endokrinním disruptorům.
 4. Syndrom rezistence na progesteron (například u PCOS nebo endometriózy).

Známky vysokého estrogenu u žen (úplný seznam příznaků):

 • zvýšená citlivost prsu a mléčných žláz;
 • snížená nebo snížená touha;
 • přírůstek hmotnosti, zejména v bocích a na dně;
 • změny v menstruačním cyklu (narušení frekvence, křeče, bolest nebo migréna během menstruace, silné krvácení);
 • vypadávání vlasů a / nebo řídnutí, změna barvy;
 • problémy s plodností, potíže s počátkem (s nízkým progesteronem je také vysoké riziko potratu);
 • změny nálady, včetně deprese, úzkosti, úzkosti;
 • nadýmání;
 • zadržování vody v těle, zejména v pažích, nohou a obličeji;
 • změny funkce střev;
 • nedostatek energie, únava;
 • přerušení spánku / bdění (nespavost, snížená kvalita spánku);
 • zpomalení metabolismu (přírůstek hmotnosti, i když nedošlo ke změně stravy);
 • poruchy produkce dalších hormonů (nízká hladina testosteronu, onemocnění štítné žlázy atd.).

Žena, která má vysoký estrogen, nemusí mít nutně všechny příznaky. Někteří lidé mohou navíc zaznamenat určité příznaky, které jsou závažnější než jiné. Například některé ženy mají tendenci být náchylné k přibývání na váze a mohou zaznamenat 50 procentní zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku přebytku estrogenu. Jiní mohou mít výrazné poruchy nálady, ale nemají problémy s hmotností.

Jaké jsou příčiny vysokého estrogenu u žen?

Existují 3 hlavní důvody (faktory), které mohou způsobit dominanci ženského hormonu:

 1. Nadměrná aktivace estrogenových receptorů - Některé látky mohou být podobné přirozenému estrogenu a aktivovat receptory. Například takové endokrinní disruptory zahrnují xenoestrogeny..
 2. Nadprodukce estrogenu (zvýšené hladiny estradiolu v krvi).
 3. Nízký obsah hormonu progesteronu v těle.

Další příčiny zvýšeného estrogenu u žen

 • Zvýšení hmotnosti (5-7 kg)

Nejčastější příčinou nadměrného vystavení estrogenu v těle ženy je přebytek tukové tkáně. Tukové buňky mohou ve skutečnosti zvýšit hladinu estrogenu přeměnou androgenů (mužských hormonů) na estrogeny. Tento proces se nazývá aromatizace a je jedním z hlavních způsobů, jak si ženy mohou udržovat hladinu estrogenu po menopauze..

Ale někdy je tento mechanismus problémem, pokud je v těle příliš mnoho tuku (někdy stačí pouze 5-7 kg navíc). V tomto případě může být přebytek androgenů přeměněn na ženské hormony (zejména v tukové tkáni břicha). Tento problém se často změní v začarovaný kruh, protože přebytečný tuk může také zvýšit cirkulující androgeny v těle (jako je tomu u PCOS).

Přírůstek hmotnosti tedy může vést ke zvýšení mužských hormonů, což následně zvyšuje množství estrogenu, což může vést k dalšímu přírůstku hmotnosti atd. Je možné tento proces zastavit hubnutím, ale to není vždy snadné, protože vysoký estrogen může ovlivnit jiné hormony, jako jsou leptin a hormony štítné žlázy, což vede k dalšímu přibývání na váze a odolnosti proti hubnutí..

 • Vystavení xenoestrogenům a chemikáliím narušujícím endokrinní systém

Další častou, ale často přehlíženou příčinou zvýšeného estrogenu je expozice xenoestrogenům nebo endokrinním disruptorům. Jedná se o chemikálie nacházející se v potravinách, plastech a jiných domácích potřebách. Některé z těchto chemikálií mohou být podobné přirozenému estrogenu, který cirkuluje v těle. Když vypadají „jako“ hormon, mohou působit na estrogenové receptory. Tělo si je začíná mýlit se skutečným estrogenem..

Tyto chemikálie se nazývají „chemikálie narušující endokrinní systém“ (EDC), protože narušují normální fungování hormonů v těle. Některé z nich mohou podobně poškodit štítnou žlázu. Tyto chemikálie se nacházejí všude: v kosmetice, lahvích, plastových nádobách.

Každý s nimi přichází do styku denně, ale ne každý má kvůli tomu hormonální problémy. Pro některé lidi to nemá žádný negativní účinek. Ale ti, kteří mají problémy, například s játry, nemohou snadno odstranit škodlivé látky z těla. Právě tito lidé jsou náchylnější k negativním účinkům než ostatní..

V tomto případě je nutné omezit kontakt s těmito látkami: pít ze skleněných lahví místo plastových, zkusit používat přírodní organické předměty a produkty.

 • Snížený progesteron

Progesteron a estrogen jsou vzájemně propojeny a musí mezi nimi existovat rovnováha. I při normálním estradiolu je možné mít nízký progesteron, a proto pociťovat příznaky estrogenové dominance. Jak častý je nízký progesteron? Tento hormon začíná klesat rychleji než estrogen přibližně od 35 let do menopauzy. To znamená, že mnoho (většiny) žen pravděpodobně bude mít nízký progesteron jen kvůli věku..

V některých případech může tento problém vyřešit bioidentický progesteronový krém, který může zmírnit příznaky přebytku estrogenu. Tyto léky by neměly být zaměňovány se syntetickými hormony, jako jsou antikoncepční pilulky. COC nebo OC mohou naopak zvýšit dominanci estrogenu, zatímco progesteron může potenciálně zlepšit stav. Pokud však ženský estrogen není zvýšen kvůli nízkému progesteronu, tato léčba pravděpodobně nebude fungovat..

 • Syndrom rezistence na progesteron

Syndrom rezistence na progesteron je stav, kdy se tělo stává necitlivým na tento hormon. V některých buňkách jsou receptory progesteronu sníženy. Aby hormon fungoval, je nutná vyšší hladina. Rezistence je také zjištěna vůči dalším hormonům: inzulínu, leptinu. Není zcela jasné, jak se vyvíjí rezistence na progesteron, ale lékaři mají podezření na vysokou hladinu estrogenu..

Syndrom rezistence na progesteron může být obtížné léčit, ale je známo, že dobře reaguje na bioidentický progesteronový krém.

 • Dysfunkce štítné žlázy, hypotyreóza

Hypotyreóza může ovlivnit hladinu pohlavních hormonů v těle. Hormony štítné žlázy jsou důležité pro regulaci hmotnosti, náladu, vlasy, kůži, nehty a zdraví gastrointestinálního traktu. Pomáhají také udržovat poměr progesteronu k estrogenu. Jedním z častých vedlejších účinků neléčené hypotyreózy je neplodnost, která může být způsobena nízkým progesteronem..

Je známo, že hormon štítné žlázy stimuluje uvolňování progesteronu z luteálních buněk. Hypotyreóza pak může vést k nízké progesteronu, neplodnosti a nerovnováze pohlavních hormonů..

Další studie navíc ukázaly, že ženy s hypotyreózou mají více menstruačních nepravidelností a trpí subfertilitou (sníženou plodností) ve srovnání se ženami s normální funkcí štítné žlázy. Pokud tedy máte podezření na dominanci estrogenu, je důležité podstoupit vyšetření štítné žlázy. Léčba hypotyreózy v tomto případě může zcela zmírnit příznaky vysokého estrogenu..

LÉČBA ZVÝŠENÉHO ESTROGENU U ŽEN

 • Změna stravy

Zdravá výživa žen s vysokým obsahem estrogenu je prvním krokem k uzdravení. Odborníci doporučují zaměřit se na přírodní biopotraviny a zahrnout do stravy i silnější zeleninu (různé druhy zelí, ředkvičky, ředkvičky). Tato zelenina obsahuje indol-3-karbinol, který pomáhá tělu zvýšit metabolismus estrogenu. Estradiol se metabolizuje na několik estrogenových metabolitů, z nichž některé jsou prospěšnější než jiné. Zelí zvyšuje počet prospěšných metabolitů a snižuje negativní.

 • Vláknina jako součást stravy

Pro dobrou funkci trávení a zdraví srdce byste měli do své každodenní stravy zahrnout alespoň 20 až 30 gramů vlákniny. Dietní vláknina a potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, luštěniny, semena, celá zrna) mohou pomoci vyplavit přebytečný tuk a cholesterol z těla a také snížit vysoký obsah estrogenu, což zase může snížit riziko rakoviny prsu. Studie z roku 2007 zjistila, že zvýšený příjem vlákniny z ovoce a obilovin hraje roli při snižování hladin ženských hormonů a rizika onemocnění souvisejících s hormony, včetně rakoviny prsu..

Studie z roku 2004 zjistila, že ženy, které konzumovaly méně tučná jídla a konzumovaly nejméně 29 gramů vlákniny denně po dobu jednoho roku, snížily hladinu estradiolu v krvi..

Vláknina vám také může pomoci zůstat déle hladová a zhubnout, což může vést k cukrovce a hormonální nerovnováze..

Některé doplňky mohou zvýšit metabolismus estradiolu a / nebo přímo snížit příznaky zvýšeného estrogenu. Doplňky jako DIM, kořen maca, zinek, kalcium-d-glukarát a ashwagandha jsou obzvláště prospěšné.

 • Cvičte stres

Cvičení, zejména silový trénink, má pozitivní vliv na hormonální rovnováhu v těle. Pro ženy je navíc přínosné změnit typ fyzické aktivity v závislosti na fázi cyklu. Když jsou hladiny testosteronu vysoké (dny 1–14 vašeho cyklu), je nejlepší zaměřit se na silový trénink. Když je testosteron nižší (20–28 dní cyklu), můžete se soustředit na méně intenzivní cvičení, jako je jóga nebo Pilates..

 • Řešení stresu

Eliminace stresu je důležitá pro vyvážení jak estrogenu, tak progesteronu. Akutní stres může způsobit prudký nárůst hladiny pohlavních hormonů a kortizolu, zatímco chronický stres může vést k syndromu rezistence.

 • Bioidentický progesteronový krém

Přírodní progesteronový krém funguje dobře, pokud má žena nedostatek tohoto hormonu, což způsobuje vzestup estrogenu. Mělo by se však pamatovat na to, že i když je tento lék dostupný a komerčně dostupný, je to silný hormon a neměl by se nadměrně užívat bez konzultace s lékařem..

Estrogen je metabolizován v játrech, díky správnému fungování tohoto orgánu je možné se vyhnout přebytku ženského hormonu. Poruchy, jako je tukové onemocnění jater v důsledku nadváhy, mohou naopak způsobit poškození orgánů a vést k narušení procesu detoxikace..

 • Obecné hormonální pozadí

Štítná žláza je nezbytná pro rovnováhu pohlavních hormonů, ale i jiné hormony mohou přispívat k různým onemocněním. Když dominuje estrogen, doporučuje se kontrolovat funkci testosteronu, inzulínu, leptinu a štítné žlázy.

 • Xenoestrogeny a chemické analogy hormonů

Je vhodné se vyvarovat užívání syntetických hormonů. Se zvýšeným estrogenem může ženský stav zlepšit odmítnutí perorální antikoncepce. Syntetické léky nejsou bioidentické a mohou způsobit problémy s normálním metabolizmem hormonů a dokonce blokovat nebo zpomalit jejich normální produkci.

Proč je zvýšený estrogenový hormon u žen nebezpečný

Známky zvýšeného estrogenového hormonu

Zvýšená hladina estrogenu u žen je někdy způsobena přirozenými příčinami. K růstu hormonu dochází během puberty nebo se změnami hormonálního pozadí během menstruace. K uvolňování estrogenu dochází také během těhotenství. Na první pohled se zdá, že čím vyšší je hladina estrogenu v těle ženy, tím více se projevuje její povaha. Přebytek tohoto hormonu je však vážným problémem pro zdraví žen..

V těle existují tři typy estrogenu. Prvním z nich je estradiol. Na jejím základě byly vytvořeny orální antikoncepce kombinované léčby. Estrone se podílí na vývoji dělohy a sliznice tohoto orgánu. Třetí typ hormonu, estriol, působí na placentu. Rychlost estrogenu v různých fázích menstruačního cyklu je 57 - 227 pg / ml.

U žen žijících v Rusku s hormonální nerovnováhou se často vyskytuje nadbytek estrogenu. Tato situace vede k rozvoji mastopatie a rakoviny prsu..

Známky nadbytku estrogenu lze snadno zjistit:

 • začíná otoky končetin;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz;
 • vyvíjejí se fibrocystické útvary;
 • sexuální touha klesá;
 • menstruační cyklus je narušen;
 • často se vyskytují bolesti hlavy a poruchy paměti;
 • změny nálad nastávají náhle;
 • objeví se nadváha;
 • ztráta vlasů začíná;
 • existuje pocit neustálé únavy a bezmoci;
 • zvyšuje se krevní tlak;
 • mít problémy s počátkem dítěte.

Tyto příznaky vyžadují okamžitou návštěvu endokrinologa..

Důsledky zvýšené hladiny estrogenu jsou závažné. Pod vlivem hormonu začíná patologická proliferace děložních tkání. Změny sekrece sliznice tohoto orgánu vedou ke změně menstruačního cyklu. Souběžně s narušením ovulace začíná růst nádorových buněk. V takovém stavu těla nemůže dojít k početí ani k normálnímu narození dítěte.

Estrogen je exotoxin, který stimuluje mozek. Nadbytek hormonu proto způsobuje neodolatelnou touhu hodně mluvit a poté vyvolává záchvat deprese. Po ukončení užívání léků obsahujících estrogen se často vyvinou neurózy a nespavost.

Estrogen přímo ovlivňuje distribuci a množství tělesného tuku.

Jak se blíží menopauza, hladina tohoto hormonu klesá. Tělo se snaží syntetizovat chybějící estrogen z tukových depozit a ukládá takovou tkáň v nadbytku. To vede k obezitě. Za stejným účelem tělo ukládá tuk během těhotenství..

Příčiny zvýšené hladiny estrogenu u žen

Lékaři spojují nadměrnou sekreci hormonu s řadou vnitřních faktorů:

 • rozvoj benigních a maligních nádorů vaječníků;
 • patologické změny v práci nadledvin;
 • novotvary, které se objevily v těle;
 • adenom hypofýzy;
 • hormonální změny související s věkem, především - menopauza;
 • cukrovka.

Tento seznam je rozšířen o vnější vlivy na tělo ženy:

 • vystavení účinkům fytoestrogenů, pesticidů a xenoestrogenů;
 • prudký pokles progesteronu;
 • užívání léků obsahujících estrogen;
 • užívání steroidních léků;
 • užívání perorálních kontraceptiv.

Hormonální rovnováha je citlivá na téměř jakékoli změny v těle ženy.

Dieta pomáhá snižovat estrogen

Pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, měla by se žena poradit s lékařem. Jak normalizovat hormon, gynekolog a endokrinolog vám pomohou rozhodnout. Pro jmenování léčby je hladina estrogenu specifikována v laboratoři provedením krevního testu. Odběr vzorků venózní krve pro výzkum se provádí ráno, 5. den cyklu. V předvečer odmítají brát alkohol, kouřit a nadměrně se namáhat. Doporučuje se vyhýbat se intimním vztahům.

Bez léků jsou hladiny estrogenu upravovány jídlem. Sója, luštěniny, sýry a jogurty jsou ze stravy vyloučeny. Zelí a káva budou nadbytečné. Tyto potraviny obsahují fytoestrogeny. Toto je název rostlinných látek, které mají podobné vlastnosti jako lidský estrogen..

Oves, ječmen a lněné semínko působí proti produkci estrogenu. Použití hrušek, jablek a bobulí pomůže stabilizovat tento hormon..

Mastné ryby, jako je tuňák a losos, pomohou snížit estrogen. Obsahují omega-3 mastné kyseliny. Pro vyvážení hormonálního pozadí stojí za to nasytit tělo vitamínem B6 a užitečnými stopovými prvky: hořčík a zinek. Taková strava podporuje práci enzymů, které vyrovnávají testosteron a estrogen. Pomáhá snižovat hladinu estrogenu.

Léčba drogami

Pokud dieta nepomůže, používají se dva způsoby, jak snížit zvýšený hormon estrogen:

 • lékařský zásah;
 • chirurgická operace.

Někdy farmakologické léky nepomáhají a hrozba vývoje nádoru přetrvává. V tomto případě jsou vaječníky chirurgicky odstraněny. Za tímto účelem se ablace vaječníků provádí laparoskopem. Takovou operaci snáze snášíme ve srovnání s otevřeným typem zásahu..

Jak zacházet s pacientem se zvýšeným estrogenem závisí na výsledku vyšetření a reprodukční úrovni ženy.

Vysoká hladina estrogenu je vážným problémem vyžadujícím okamžitou lékařskou pomoc. Důsledky zanedbání tohoto onemocnění jsou závažné: neplodnost, rozvoj zhoubných nádorů a smrt. Pokud se u ženy objeví příznaky zvýšené hladiny estrogenu, znamená to nebezpečí..

Císařský řez je porodně-gynekologická operace zaměřená na umělý porod. Umělý porod pomáhá řešit problémy, které během těhotenství nastaly v těle matky nebo dítěte, a předcházet vzniku komplikací.