Žádné čištění po čištění dělohy

Škrábání (čištění) dělohy se týká traumatických gynekologických intervencí, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu. Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá výtok, je to špatný příznak. Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Příčiny

Pokud po kyretáži nedojde k výboji, může být příčinou tohoto stavu právě hematometr. Patologie je akumulace krve v děložní dutině po čištění, v důsledku porušení fyziologického mechanismu evakuace tekutého obsahu orgánu. Podmínka je poměrně vzácná.

Důvodem, proč po kyretáži nedochází ke krvácení, může být křeč svalů cervikálního kanálu. Výsledkem je, že se krk před čištěním úplně uzavřel, čímž se uvolňování krve úplně zastaví.

Absence výtoku po kyretáži se může také vyvinout v důsledku atonie dělohy. Jeho kontraktilní schopnost nestačí k vytlačování krve, která se hromadí po vyčištění. Ve výsledku se zvlní a zesílí. V důsledku toho se v děložní dutině tvoří velké sraženiny, které blokují výstup do cervikálního kanálu..

Je také možné identifikovat patologické důvody porušení odtoku krve z dělohy po kyretáži. Zejména se může jednat o velké polypózové formace na slizničním povrchu cervikálního kanálu. Díky široké základně jsou schopny deformovat výstup a zcela blokovat lumen.

V některých případech lékaři nenaleznou žádné viditelné důvody pro zastavení sekrece.

Příznaky

Výtok po kyretáži dělohy chybí pouze z jednoho důvodu - tvorba hematomů. Odstranění endometriální vrstvy je spojeno s významným orgánovým traumatem. Hematometr po čištění dělohy se může vytvořit v důsledku hromadění neodstraněných fragmentů sliznice a krve v ráně, která je spojuje. Fetální fragmenty mohou navíc zůstat v děložní dutině po kyretáži pro ukončení těhotenství..

 • Silná bolest. Sekrece nahromaděné v děloze po jejím čištění způsobují hyperextenzi stěn, což značně dráždí nervová zakončení. Tělo reaguje zvýšenými kontrakcemi. To je důvod, proč s rozvojem hematomů - patologickým zastavením sekrecí po kyretáži dělohy - žena pociťuje bolest v oblasti lokalizované v dolní části břicha. Svou silou mohou připomínat porodní bolesti..
 • Náhlé zastavení výtoku po čištění dělohy. Právě tento příznak pomáhá gynekologovi provést předběžnou diagnózu..
 • Vývoj lokálního zánětu. Protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie, tento hematometr doprovází vývoj lokálního zánětu. To je také usnadněno snížením imunitní obrany způsobeným provedenou kyretáží. Na pozadí absence krvácení po vyčištění stoupá tělesná teplota, zhoršuje se celkový zdravotní stav a zvyšuje se bolestivost. Po infekci přecházejí sekrece hematometru nahromaděné v děloze do pyometry.

Diagnostika

Pokud žena nemá po lékařské nebo diagnostické kyretáži výtok, stane se předběžnou diagnózou hematometr.

Diagnóza je potvrzena při gynekologickém vyšetření a ultrazvuku. Známky patologie jsou bolestivé, zvětšené a měkké dělohy při palpaci.

Ozvučení je navíc přiřazeno. Postup vypadá takto:

 • žena je na gynekologickém křesle;
 • lékař opatrně vloží tenkou sondu ze speciálního lékařského kovu do děložní dutiny.

Kromě sondování je ženě přiděleno intravaginální ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost tekutého obsahu. Zařízení ale nedokáže určit jeho typ.

Laboratorní testy se provádějí bez selhání. Budou to:

 • nátěry z pochvy a děložního čípku na mikroflóru;
 • bakteriální kultura;
 • PCR.

Testy jsou nezbytné k potvrzení infekce, která téměř ve všech případech doprovází zastavení krvácení. Klinické příznaky zánětu hematometru však nejsou vždy doprovázeny.

V závažných případech je ženě přidělen postup hysteroskopie. Tato technika vám umožňuje provést vizuální vyšetření dělohy. Lékař bude schopen prozkoumat stěny orgánu a posoudit stav sliznice cervikálního kanálu. Kromě toho lze v průběhu zákroku provést léčbu - pokud vyvstane podobná potřeba.

Léčba

Léčba hematomů - stav, při kterém se výtok po čištění zastaví - spočívá v obnovení mechanismů evakuace obsahu dělohy. Poměrně často dochází k vylití tekutého obsahu během diagnostického sondování.

Ale i po vyprázdnění děložní dutiny z nahromaděných sekrecí existuje možnost jejich opětovné akumulace, pokud nebyl odstraněn skutečný důvod pro tvorbu hematomů.

Pokud zpoždění výtoku po čištění způsobilo, že částice plodu zůstaly, pak je ženě předepsáno druhé škrábání nebo vakuová aspirace.

Když polypy cervikálního kanálu nebo submukózní (submukózní) myomatózní uzliny přispívají k zastavení krvácení po čištění, jsou odstraněny. Mohou vytvářet podmínky pro opakování patologie..

Po uvolnění dělohy z akumulace krve jsou přijata terapeutická opatření k obnovení tónu její svalové stěny a zlepšení kontraktilních schopností. Za tímto účelem se používají speciální léky, zejména Oxytocin, stejně jako léky z kategorie antispazmodik.

Bez ohledu na to, zda má žena příznaky zánětu nebo ne, jsou jí předepsána antibiotika.

Po kartáčování žádný výtok

Výtok po kyretáži děložní dutiny: jak dlouho trvá a proč se mění

Kyretáž děložní dutiny je typ operace. Tento postup se obvykle provádí v celkové anestezii. Účelem operace může být odstranění zamrzlého těhotenství nebo diagnostika některých gynekologických onemocnění..

Bez ohledu na cíle v prvních dnech má žena výtok po kyretáži děložní dutiny. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Ukazatele normy

Vzhled výtoku z dělohy po operaci je přirozený a logický proces.

Jelikož je funkční vrstva endometria (vnitřní výstelka dělohy) odstraněna během kyretáže, zůstává na tomto místě krvácející rána. Děloha po diagnostické kyretáži vždy krvácí.

Povaha krvácení po operaci se obvykle neliší od toho během menstruace..

Okamžitě se objeví výtok po kyretáži dělohy. Jejich intenzita může být různá - od špatné anestézie krve až po silné krvácení. Doba trvání závisí na objemu operace a individuálních charakteristikách těla ženy.

Normální výtok z dělohy má následující charakteristiky:

 1. Střední intenzita.
 2. Obsahují převážně čerstvou krev..
 3. Žádný nepříjemný zápach.
 4. Krev je postupně nahrazována světlejšími sekrety..
 5. Dále se množství jejichoru postupně snižuje.
 6. Po několika dalších dnech se mazanice úplně zastaví..
 7. Výtok může být doprovázen mírnou tažnou bolestí v podbřišku. Bolest může vyzařovat do dolní části zad. Příčinou těchto bolestí je kontrakce svalů dělohy..

Pokud pooperační období probíhá podle popsaného „scénáře“ - je to známka toho, že hojení probíhá normálně.

Doba vybíjení

Stav těla bude záviset na tom, kolik vyprázdnění po seškrábání. Pokud bylo čištění provedeno podle všech pravidel a obnova probíhá normálně, celková doba nepřesáhne 10 dní. Pokud se škrábání provádí v předvečer menstruace, je doba krvácení přibližně stejná jako doba menstruace. Obvykle v takových případech netrvá déle než 5-6 dní.

Pokud byl postup proveden v cervikálním kanálu dělohy, bude výtok velmi krátkodobý. Pokud krvácení trvá příliš dlouho (více než 10–20 dní), může to znamenat hormonální nerovnováhu v těle ženy.

Žádné krvácení

Někdy se také stává, že po škrábání děložní dutiny se špinění vůbec neobjeví. Tento příznak je nepříznivý a měl by varovat zdravotníka i samotnou ženu..

Důvodem, proč nedochází k výtoku, mohou být krevní sraženiny, které se tvoří v děložní dutině (hematometr). Někdy se na krku vytvoří modřina, která naruší normální odtok tekutiny z dutiny.

Velmi často se spojuje zánět, pak se bolesti břicha ženy zesilují, teplota stoupá, celková pohoda se zhoršuje.

Tyto změny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Příčiny a příznaky patologie

Výtok z děložní dutiny může být patologický. Tyto změny mohou být způsobeny:

 1. Přítomnost onemocnění urogenitálních orgánů.
 2. Porušení pravidel asepsy a antiseptik během kyretáže a v pooperačním období.
 3. Špatná kvalita škrábání.
 4. Nedostatečné množství odstraněného endometria.

Patologický výtok lze rozpoznat podle jeho charakteristických rysů. Patří mezi ně následující změny:

 1. Krvácení je masivní i několik hodin po čištění (žena potřebuje více než 1 tampón za hodinu).
 2. Vypouštění přebírá štiplavý nepříjemný zápach.
 3. Navenek se stávají jako maso. Tyto příznaky naznačují přidání infekce a rozvoj zánětlivého procesu..
 4. Jakmile se vytvoří hematomy, může se krvácení náhle zastavit..
 5. Obecný stav ženy se mění: teplota stoupá, dochází k slabosti a malátnosti. Může se objevit nevolnost a zvracení.
 6. Pacient cítí silnou křečovitou bolest v dolní části břicha.
 7. Bolest se může postupně šířit do celého břicha a vyzařovat do dolní části zad, stehen a perinea. Bolest nelze zmírnit užíváním antispazmodických léků.
 8. Při dlouhodobém krvácení se vyvíjí anémie.

Jednou z nejzávažnějších komplikací po očištění je děložní krvácení. Může se vyvinout, pokud má žena narušený systém srážení krve. Toto krvácení je intenzivnější a delší. Může představovat vážnou hrozbu pro zdraví a život ženy..

Léčba komplikací po čištění

Pokud se u ženy po diagnostické kyretáži děložní dutiny objeví patologický výtok, měla by být hospitalizována v gynekologické nemocnici. Lékaři provedou vyšetření a předepíší vhodnou léčbu:

 1. Nejčastěji se provádí škrábání.
 2. S rozvojem zánětlivého procesu jsou předepsány antibakteriální léky.
 3. V případě hormonální nerovnováhy je nutná konzultace s gynekologem-endokrinologem, který provede příslušnou korekci.
 4. K zastavení krvácení jsou předepsány léky, které snižují svaly dělohy (Oxytocin).
 5. Pokud se u pacienta objeví anémie, doporučuje se zlepšit výživu. Strava by měla zahrnovat hovězí játra, telecí maso, granátová jablka a pohanka.

Je možné snížit riziko pooperačních komplikací, pokud je kyretáž prováděna pomocí hysteroskopu. Toto zařízení umožňuje lékaři vidět děložní dutinu zevnitř, posoudit její stav a provést zákrok co nejúčinněji a bez zbytečného traumatu.

Po seškrábnutí žádný výboj

 • 1 Důvody
 • 2 Příznaky
 • 3 Diagnostika
 • 4 Léčba

Škrábání (čištění) dělohy se týká traumatických gynekologických intervencí, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu. Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá výtok, je to špatný příznak. Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Příčiny

Pokud po kyretáži nedojde k výboji, může být příčinou tohoto stavu právě hematometr. Patologie je akumulace krve v děložní dutině po čištění, v důsledku porušení fyziologického mechanismu evakuace tekutého obsahu orgánu. Podmínka je poměrně vzácná.

Absence výtoku po kyretáži dělohy může být způsobena přítomností vrozených anomálií ve struktuře orgánu, nedostatečnou kvalitou práce gynekologa a četnými důvody anorganického původu.

Důvodem, proč po kyretáži nedochází ke krvácení, může být křeč svalů cervikálního kanálu.

Výsledkem je, že se krk před čištěním úplně uzavřel, čímž se uvolňování krve úplně zastaví.

Absence výtoku po kyretáži se může také vyvinout v důsledku atonie dělohy. Jeho kontraktilní schopnost nestačí k vytlačování krve, která se hromadí po vyčištění. Ve výsledku se zvlní a zesílí. V důsledku toho se v děložní dutině tvoří velké sraženiny, které blokují výstup do cervikálního kanálu..

Je také možné identifikovat patologické důvody porušení odtoku krve z dělohy po kyretáži. Zejména se může jednat o velké polypózové formace na slizničním povrchu cervikálního kanálu. Díky široké základně jsou schopny deformovat výstup a zcela blokovat lumen.

Nedostatek výtoku po čištění dělohy k potratu může být způsoben opuštěním kousků endometriální tkáně nebo kousků plodu.

V některých případech lékaři nenaleznou žádné viditelné důvody pro zastavení sekrece.

Příznaky

Výtok po kyretáži dělohy chybí pouze z jednoho důvodu - tvorba hematomů. Odstranění endometriální vrstvy je spojeno s významným orgánovým traumatem.

Hematometr po čištění dělohy může být vytvořen v důsledku nahromadění neodstraněných fragmentů sliznice a sousední krve z rány.

Fetální fragmenty mohou navíc zůstat v děložní dutině po kyretáži pro ukončení těhotenství..

 • Silná bolest. Sekrece nahromaděné v děloze po jejím čištění způsobují hyperextenzi stěn, což značně dráždí nervová zakončení. Tělo reaguje zvýšenými kontrakcemi. To je důvod, proč s rozvojem hematomů - patologickým zastavením sekrecí po kyretáži dělohy - žena pociťuje bolest v oblasti lokalizované v dolní části břicha. Svou silou mohou připomínat porodní bolesti..
 • Náhlé zastavení výtoku po čištění dělohy. Právě tento příznak pomáhá gynekologovi provést předběžnou diagnózu..
 • Vývoj lokálního zánětu. Protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie, tento hematometr doprovází vývoj lokálního zánětu. To je také usnadněno snížením imunitní obrany způsobeným provedenou kyretáží. Na pozadí absence krvácení po vyčištění stoupá tělesná teplota, zhoršuje se celkový zdravotní stav a zvyšuje se bolestivost. Po infekci přecházejí sekrece hematometru nahromaděné v děloze do pyometry.

Diagnostika

Pokud žena nemá po lékařské nebo diagnostické kyretáži výtok, stane se předběžnou diagnózou hematometr.

Diagnóza je potvrzena při gynekologickém vyšetření a ultrazvuku. Známky patologie jsou bolestivé, zvětšené a měkké dělohy při palpaci.

Ozvučení je navíc přiřazeno. Postup vypadá takto:

 • žena je na gynekologickém křesle;
 • lékař opatrně vloží tenkou sondu ze speciálního lékařského kovu do děložní dutiny.

Pokud se nahromadí výtok z děložní dutiny, uvolní se buď krev, nebo hnis.

Kromě sondování je ženě přiděleno intravaginální ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost tekutého obsahu. Zařízení ale nedokáže určit jeho typ.

Laboratorní testy se provádějí bez selhání. Budou to:

 • nátěry z pochvy a děložního čípku na mikroflóru;
 • bakteriální kultura;
 • PCR.

Testy jsou nezbytné k potvrzení infekce, která téměř ve všech případech doprovází zastavení krvácení. Klinické příznaky zánětu hematometru však nejsou vždy doprovázeny.

V závažných případech je ženě přidělen postup hysteroskopie. Tato technika vám umožňuje provést vizuální vyšetření dělohy. Lékař bude schopen prozkoumat stěny orgánu a posoudit stav sliznice cervikálního kanálu. Kromě toho lze v průběhu zákroku provést léčbu - pokud vyvstane podobná potřeba.

Léčba

Léčba hematomů - stav, při kterém se výtok po čištění zastaví - spočívá v obnovení mechanismů evakuace obsahu dělohy. Poměrně často dochází k vylití tekutého obsahu během diagnostického sondování.

Ale i po vyprázdnění děložní dutiny z nahromaděných sekrecí existuje možnost jejich opětovné akumulace, pokud nebyl odstraněn skutečný důvod pro tvorbu hematomů.

Pokud zpoždění výtoku po čištění způsobilo, že částice plodu zůstaly, pak je ženě předepsáno druhé škrábání nebo vakuová aspirace.

Když polypy cervikálního kanálu nebo submukózní (submukózní) myomatózní uzliny přispívají k zastavení krvácení po čištění, jsou odstraněny. Mohou vytvářet podmínky pro opakování patologie..

Po uvolnění dělohy z akumulace krve jsou přijata terapeutická opatření k obnovení tónu její svalové stěny a zlepšení kontraktilních schopností. Za tímto účelem se používají speciální léky, zejména Oxytocin, stejně jako léky z kategorie antispazmodik.

Bez ohledu na to, zda má žena příznaky zánětu nebo ne, jsou jí předepsána antibiotika.

Nezapomeňte, že dlouhodobá přítomnost krvavého výtoku v děložní dutině může způsobit rozvoj sepse..

Po škrábání nedochází k žádnému výboji

Škrábání (čištění) dělohy označuje traumatické gynekologické zákroky, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu.

Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud po škrábání děložní dutiny žena nemá výtok, je to špatný příznak.

Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Výtok po kyretáži - norma a patologie

Užitečný článek? Sdílej se svými přáteli:

Navzdory popularitě lékařské a diagnostické kyretáže ne všechny ženy, které podstoupí tento zákrok, mají znalosti o tom, jak by pooperační období mělo běžně probíhat. Přítomnost výtoku je po tomto postupu přirozenou fází..

Tento zcela přirozený proces trvá určitou dobu. Je samozřejmé, že mnoho pacientů se během této doby zajímá o normální trvání, intenzitu výtoku a pocity..

Aby nezmeškal nástup děložní patologie, musí každá žena rozlišovat mezi normálním výtokem po kyretáži a patologií.

Normální výboj po kyretáži

Při škrábání děložní dutiny je bez ohledu na důvody tohoto postupu odstraněna funkční vrstva endometria. Výsledkem je samozřejmě děložní dutina nepřetržitě otevřená rána, která po určitou dobu krvácí..

Po škrábání se stav prakticky neliší od menstruace, protože během menstruace (deskvamace) je funkční vrstva odmítnuta.

Každá žena má individuální délku menstruace, která závisí na hormonální funkci vaječníků a hypofýzy a také na vylučovaném sekreci po kyretáži.

Normální výtok po škrábání je mírný, bez nepříjemného zápachu a trvá 5-6 dní. Poté se krvácení zmenší, výtok se rozmazává a postupně se zastaví.

Celková doba spotřeby by obvykle neměla přesáhnout deset dní. Varianty normy během krvácení jsou malé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, které doprovázejí kontrakce dělohy..

V případě provádění kyretáže v předvečer menstruace doba výtoku obvykle odpovídá délce menstruace, a to ne více než šest dní.

Patologický výtok po kyretáži

Patologický výboj po kyretáži poznáte podle následujících znaků:

 • nadměrně prodloužený výtok (trvající více než 10 dní) může naznačovat hormonální nerovnováhu;
 • nepříjemný zápach, který má barvu masa, což může naznačovat přítomnost infekce;
 • náhlé zastavení výtoku, což je známka krevních sraženin v děložní dutině.

Kromě charakteristického výtoku s infekčními chorobami dělohy může žena pociťovat bolesti v dolní části břicha a zvyšovat tělesnou teplotu. Stává se to také při náhlém zastavení sekrecí - hematometru, protože krevní sraženiny vytvořené v děloze mohou způsobit zánět. Léčba může zahrnovat antibiotickou terapii a opakovanou kyretáž..

Prodloužené vylučování naznačuje nestabilitu hormonálního pozadí ženy. Tito pacienti potřebují pozorování u gynekologa-endokrinologa.

Navíc s prodlouženým krvácením existuje riziko anémie, a proto kromě užívání léků během tohoto období musí žena dobře jíst..

Potraviny, které mají příznivý účinek na tvorbu krve: granátové jablko, pohanka, hovězí játra, červené maso.

Možné komplikace po kyretáži

Možné komplikace po kyretáži jsou následující:

 1. děložní krvácení, které je poměrně vzácné a vyskytuje se zpravidla u žen s poruchami krvácení. Děložní krvácení je na rozdíl od běžného špinění, které je považováno za normální a pokračuje i několik týdnů po kyretáži, skutečnou hrozbou pro život ženy. Pokud po škrábání z pochvy dojde k hojnému špinění, kvůli kterému je nutné vyměnit 2-3 vložky nebo tampony během 2-3 hodin, může lékař předepsat několik injekcí Oxytocinu.
 2. hematometr - nahromadění krevních sraženin v děloze, ke kterému dochází v důsledku silné komprese (křeče) děložního čípku, ke kterému dochází bezprostředně po ukončení čištění. Vysoké riziko této situace je způsobeno vysokým rizikem infekce. Aby se zabránilo hromadění krevních sraženin v děloze, může lékař předepsat léky ze skupiny antispazmodik (například No-shpa), které podporují děložní čípek v uvolněném stavu. Prvním příznakem možné akumulace krevních sraženin je rychlé zastavení krvavého výtoku po kyretáži a výskyt silné bolesti v podbřišku.
 3. endometritida je infekce a zánět výstelky dělohy, ke kterému dochází, když mikroby vstoupí do dělohy. Dnes, kvůli prevenci, po kyretáži infekce dělohy, lékaři předepisují antibiotika. Prvním příznakem infekce je výskyt několik dní po škrábání bolesti břicha, zimnice, horečky.
 4. Neplodnost je narušení schopnosti ženy počat dítě, které je po kyretáži extrémně vzácné.

Je nutné co nejdříve konzultovat lékaře, pokud po škrábání:

 • krvavý výtok se rychle zastavil a v břiše byly bolesti;
 • teplota vzrostla nad 38 ° C;
 • byly silné bolesti břicha, které nezmizely po užití léků proti bolesti;
 • z pochvy silně krvácí, rychle plní hygienické vložky a nezastaví se několik hodin;
 • z pochvy je páchnoucí a hojný výtok;
 • zdravotní stav se prudce zhoršil, jsou pozorovány slabost, závratě nebo ztráta vědomí.

Proč po škrábání nedochází k výboji

Škrábání (čištění) dělohy označuje traumatické gynekologické zákroky, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu.

Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud po škrábání děložní dutiny žena nemá výtok, je to špatný příznak.

Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace.

Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok.

Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou indikovat jak vývoj patologického procesu, tak říci, že zásah nezpůsobil žádné poruchy.

V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítána a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci.

Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť.

K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu.

První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta..

V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení reparačních procesů těla..

U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem..

Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Doba trvání

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní po RFE děložní dutiny krvavý výtok pokračuje.

Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení.

Za normálních okolností bude vylučování trvat 10 dní: 7. až 8. den je jich velmi málo a desátý úplně zmizí. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po škrábání se objeví pouze v případě bakteriální infekce..

Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy.

Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku..

Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků..

Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Vypouštění se zastavilo další den po škrábání. Žádné čištění po čištění dělohy

Škrábání (abrasio - lat.), Můžete také slyšet význam - abraze - je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněn obsah a vnitřní vrstva stěny dělohy. Tento postup se provádí chirurgickou „lžící“.

 • kvalita postupu škrábání;
 • dodržování hygieny během operace;
 • samotný důvod, kvůli kterému bylo nutné uchýlit se k této operaci;
 • zkušenosti chirurga a doba, během níž operace probíhá;
 • nemoci u pacienta v době operace, zejména u onemocnění reprodukčního systému.

Normální výboj po kyretáži

Výtok krve po takovém chirurgickém zákroku je normou. Ale každá žena potřebuje vědět, co by měly být a jaké příznaky by měly být doprovázeny. Je důležité vědět, abyste nezmeškali nástup patologického výtoku a včas konzultujte s lékařem.

Ve skutečnosti se normální výtok po škrábání příliš neliší od menstruace. Vzhledem k tomu, že během operace byla odstraněna ochranná vrstva epidermální tkáně dělohy a ta se změnila na otevřenou ránu, která krvácí. Normou je propuštění do 6 až 10 dnů. Každá žena to má individuálně, stejně jako délku menstruace..

Výtok bez patologie by měl mít normální zápach, výtok by neměl být hojný a každý den by se množství výtoku mělo snižovat. Žena také může cítit bolest v dolní části zad, což naznačuje kontrakci dělohy a považuje se za normu.

Patologický výtok po kyretáži

Nyní si promluvme o sekrecích, které se po kyretáži nepovažují za normální a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc a léčbu..

Hlavní znaky patologického výtoku se vyznačují:

 • výtok trvá déle než 10 dní;
 • výtok je doprovázen nepříjemným, štiplavým zápachem a má „špatnou“ barvu;
 • zastavte příliš náhle.

Pokud výtok nezmizí do 10 dnů, znamená to poruchu hormonálního pozadí pacienta. Žena by měla kontaktovat gynekologa-endokrinologa o radu a léčbu. Také příliš dlouhý výtok může vyvolat anémii, takže musíte začít užívat hemostatické látky a ujistit se, že máte pro pacienta správnou výživu. Je vhodné přidat do jídelníčku pohanku, červené maso, granátové jablko, hovězí játra.

Nepříjemný zápach během výboje signalizuje infekční onemocnění. Možné je také zvýšení teploty a bolesti v podbřišku..

Pokud se výtok zastaví náhle a ne postupně, může to být známka krevních sraženin v děloze. Abyste odstranili sraženiny z děložní dutiny, možná budete muset provést druhou škrábání. Lékař také předepisuje antibiotika. Během hematometrie může mít žena horečku a bolesti v podbřišku.

Možné komplikace po kyretáži

Po seškrábnutí jsou možné následující komplikace:

 • slza děložního čípku. Hlavní příčinou této komplikace může být demontáž kleští na kulky. A předpoklady mohou být následující: kvůli zvýšené ochablosti tkání odlétají kleště na kulky, když je tkáň tažena, a takový ostrý pohyb způsobí slzu. Malé slzy nepotřebují léčbu a uzdravují se samy, pokud je mezera velká, pacient je sešit;
 • Perforace dělohy. Porušení integrity tkání dělohy. Mohou existovat dva důvody: Pokud jsou tkáně dělohy velmi volné, pak je při nejmenším tlaku na stěnu propíchnuta. Nebo děložní čípek reaguje špatně, když ho chce lékař rozšířit, a nadměrné úsilí chirurga se přenáší na dělohu. Výsledkem je zranění. Drobná poranění se hojí sama (je však nutný lékařský dohled a je možná určitá léčba), je nutné šití velkých perforací;
 • Hematometr. Nastává, když se v děložní dutině hromadí krev, což může po kyretážové operaci vést ke křeči děložního čípku. Léčba hematometrie probíhá pomocí farmakoterapie. Pro prevenci se doporučuje brát v prvních dvou dnech po škrábání no-shpu;
 • Zánět dělohy. Příčinou této komplikace může být zánět, který byl před operací, nebo porušení hygieny během kyretáže. Léčí se antibiotickou terapií;
 • Poškození sliznice po škrábání (nadměrné škrábání). Tento důsledek naznačuje hrubou operaci, která vede k poškození základní vrstvy sliznice. Tuto komplikaci je obtížné léčit a má špatné následky, protože nové endometrium nemusí dorůst..

Gynekologická kyretáž je jedním z typů chirurgického zákroku. Během tohoto postupu je sliznice dělohy zraněna, v důsledku čehož má pacientka krvavý výtok z pochvy. Jak lze odlišit bolestivé krvácení od normálního krvácení, což naznačuje postupnou obnovu ženských reprodukčních orgánů? K tomu stojí za to prostudovat níže uvedené ukazatele získané při analýze stížností, stovky pacientů a výsledky jejich pooperačních analýz..

Normální doba krvácení po kyretáži

Ihned po dokončení čištění děložní dutiny začíná krvácení, které pokračuje další 2 nebo 5 dní. V některých případech je možný 2týdenní projev takových následků chirurgického zákroku. Intenzita výtoku zároveň nepřesahuje intenzitu charakteristickou pro váš normální menstruační cyklus. Tento údaj do značné míry závisí na tom, kolik vypouštění jde po seškrábnutí. Poměrně intenzivní krvácení se obvykle zastaví již 2. - 3. den. V budoucnu bude mít žena mírný „rozmazaný“ výtok z pochvy.

Patologické krvácení po gynekologickém čištění

Pokud doslova den po operaci krvácení úplně zmizelo a silné bolesti se pevně "usadily" v dolní části břicha, okamžitě vyhledejte odborníka. Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj hematomů. Hlavní příčinou tohoto onemocnění jsou cervikální křeče. Vedou ke stagnaci krve a tvorbě krevních sraženin, které se v budoucnu mohou stát hlavním zaměřením zánětlivého procesu.

Této patologie se můžete zbavit užíváním drog - spazmolytik. Nejjednodušším příkladem takových léků je známá No-shpa. Umožňuje vám zbavit se křeče děložního čípku a zabránit tak stagnaci krve. Příznaky infekce dělohy během operace nebo nekvalitní odstranění vajíčka, které se zmrazilo ve vývoji: výskyt nepříjemného zápachu z pochvy, změna odstínu výtoku a nerovnoměrnost jeho konzistence (přítomnost sraženin a hlenu). Nažloutlá barva krve je známkou poškození ženských pohlavních orgánů streptokokem, stafylokokem nebo jinými typy infekcí. Pokud jsou zjištěny takové odchylky od normy, odborníci doporučují pacientům opakovanou kyretáž a volí pro ně individuální farmakoterapii (užívání antibiotik a hormonálních léků).

Závislost délky krvácení na typu gynekologického čištění

Odpověď na otázku „jak dlouho vybíjení trvá po seškrábnutí?“ do značné míry závisí na tom, která verze diagnostického a léčebného postupu byla předepsána konkrétnímu pacientovi. Takže po potratu (odstranění neživotaschopného vajíčka) je krvácení docela hojné. Jejich průměrná doba trvání je od 3 do 5 dnů (při čištění v časném těhotenství). Pokud se žena musí zbavit dostatečně velkého vyvinutého plodu ve věku 7-10 týdnů (ze zdravotních důvodů), je zaručeno, že krvácení bude intenzivní a prodloužené.

Při provádění diagnostické kyretáže se objeví mírný výboj, který zmizí 2. nebo maximálně 6. dne. Tělo každé ženy je jedinečné, takže je obtížné určit jasný časový rámec pro normální dobu krvácení. Všichni lékaři se však jednomyslně shodují na jednom názoru - pokud je jejich trvání delší než 1,5-2 týdny, měl by být pacient urgentně odeslán na diagnostické vyšetření a měl by být vydán odkaz na testování. Na základě získaných údajů se rozhodne o nutnosti opakované kyretáže..

Na které klinice můžete podstoupit gynekologické čištění??

Tuto službu poskytuje téměř každé moderní multidisciplinární lékařské centrum. Chcete-li však obnovit své reprodukční schopnosti a úplně se zbavit patologií, které brání početí, neměli byste jít do první lékařské instituce, která narazí. Analyzujte recenze na internetu, konzultujte se svými přáteli. Pokud budete přesně dodržovat toto doporučení, ujistíte se, že je to naše klinika, která si zaslouží vaši důvěru. Nejnovější vybavení, dobře vyškolený a vysoce kvalifikovaný personál je hlavní zárukou rychlého a efektivního zotavení vašeho reprodukčního zdraví.!

Ženy, které zažily otěr, vědí, že výtok po škrábání je normální. Existují však přípustné normy a jakákoli odchylka od nich vyžaduje objasnění důvodů. Přítomnost výtoku po této operaci je tedy přirozená, ale jejich trvání, povaha a bolest, která je doprovází, by měly být normální. Žena je proto povinna sledovat její stav, aby si všimla komplikace ve formě děložní patologie. Je důležité rozlišovat mezi výbojem souvisejícím s normou a odchýlením se od ní.

Druhým lékařským názvem tohoto postupu je oděr. Jeho podstata spočívá v chirurgickém zákroku za účelem odstranění nahromaděného obsahu děložní dutiny spolu s vnitřní vrstvou. Tato manipulace se provádí ve zdravotnickém zařízení pomocí chirurgické lžíce..

Abraze je indikována po umělém nebo spontánním potratu, v době těžkého děložního krvácení a také po narození dítěte k odstranění zbytkových prvků placenty.

Komplikace po oděru: ovlivňující faktory

Curettage není jen diagnostické a terapeutické metody, které se používají k eliminaci krvácení, zmeškaného těhotenství, potratu, ale také jako druh umělého ukončení těhotenství - potrat.

Samotná abrazivní technika je identická s potratem, jediný rozdíl je v tom, co způsobilo operaci a jaký je objem odstraněného prvku děložní dutiny.

Fyziologicky je výsledkem kyretáže otevřená rána v děložní dutině. Přirozeně krvácí. Tento proces připomíná menstruační krvácení, když je endometrium odmítnuto a odstraněno. Menstruace je u každé ženy individuální a závisí na funkci vaječníků a hypofýzy. Výboj po oděru je také čistě individuální..

Jak dlouho bude výtok trvat po provedení kyretáže (čištění dělohy), závisí také na:

 1. Indikace pro chirurgický zákrok.
 2. Přítomnost onemocnění břišní dutiny a malé pánve.
 3. Kvalita práce a profesionalita lékaře.
 4. Sterilita.
 5. Objem výtoku z dělohy.

Normy pro dobu krvácení v závislosti na důvodu oděru:

 1. Při potratu po dobu 10 týdnů nebo déle trvá výtok obvykle 7-10 dní. Pokud je doba těhotenství kratší, bude méně hojná a zmenší se rychleji..
 2. Jako diagnóza abraze předpokládá krvácení slabého charakteru po dobu 2-5 dnů.

Výtok jako norma a patologie

Za normální výtok po kyretáži děložní dutiny se považují výtoky, které trvají 5 až 7 dní (maximálně 10) bez nepříjemného zápachu a nejsou příliš hojné bez sraženin. Bolestné pocity během tohoto období jsou normou. To je způsobeno skutečností, že děloha se začíná aktivně stahovat. kyretáž také může být, obvykle k tomu dojde 5 dní po operaci. To se vysvětluje skutečností, že krev již má čas na srážení kvůli malému množství sekrecí. Postupně se rozmazávají a úplně končí..

V případě, že k oděru došlo před další menstruací, krvácení obvykle trvá úměrně normálnímu výtoku..

Pokud během chirurgického zákroku došlo k chybám z hlediska asepsy nebo byl proveden špatně, může povaha výtoku získat známky patologie. Žlutý výtok po vyčištění může naznačovat množení bakterií v genitáliích a rozvoj nemocí, jako je trichomoniáza, chlamydie.

V případě, že během postupu nebyly odstraněny všechny prvky výtoku, tj. placenta, vajíčko, začíná vývoj zánětlivého procesu:

 1. Endometritida. Toto onemocnění, způsobené komplikací po kyretáži, je zánět dělohy. K proniknutí infekce může dojít ze špatně sterilizovaných nástrojů, porušení asepsy v době manipulace nebo pokud byly v děložní dutině ponechány prvky výtoku (vajíčko, endometrium nebo zbytky placenty). Výtok po takové operaci může být hojný, s krví nebo hromaděním sraženin. Je také těžké si nevšimnout přítomnosti nepříjemného zápachu. Barva výboje často připomíná rozložený substrát. Samotnou pacientku může doprovázet zvýšení tělesné teploty a bolest v dolní části břicha.
 2. Prodloužené krvácení. Pokud výtok trvá déle než 10 dní, důvodem je narušené hormonální pozadí nebo neúplné odstranění místa. Krvácení se prodlužuje, když byla kyretáž prováděna v první polovině nebo uprostřed cyklu.
 3. Přítomnost hematomů. Jedná se o proces akumulace krevních sraženin v děložní dutině. Jejich odstranění je problematické kvůli předčasnému uzavření cervikálního otvoru. Pokud k této skutečnosti dojde, žena může zjistit náhlé zastavení krvácení jakéhokoli druhu. Obvykle se to stane pár dní po seškrábnutí. Kromě zastavení výtoku jsou charakteristické ostré, podobné porodu, bolestivé pocity a zvýšení tělesné teploty.

Komplikace po zákroku

Jakékoli narušení integrity těla může vést k řadě komplikací, v případě kyretáže jsou to:

 1. Prasknutí krku. To je možné v okamžiku odrazu kleští chirurga. To znamená, že slabá pružnost tkaniny vyvolává shromáždění nástroje v okamžiku napětí. Ostrost a poškození. Pokud jsou slzy malé, mohou se samy uzdravit, v případě velké slzy je nutné šit.
 2. Deformace dělohy. To je možné ze dvou důvodů:
  • uvolnění orgánových tkání a jejich propíchnutí s minimálním tlakem na stěnu dělohy;
  • slabá reakce děložního čípku během expanze (úsilí lékaře přenáší zátěž na orgán, je zraněno);

Poranění malého formátu se mohou sama léčit pod dohledem lékaře, v ostatních případech je nutné šití.

 1. Vývoj hematomů. Pokud po oděru dojde ke křeči děložního čípku, způsobí to hematometry - hromadění krevních sraženin v děložní dutině. Typem léčby této patologie je léčba. Jako prevence se dobrých výsledků dosáhne užíváním léku No-shpa nebo jeho analogu Drotaverinu.
 2. Porušení integrity děložní sliznice. K tomu dochází při hrubé nebo nadměrné kyretáži, kdy je deformována hlavní vrstva děložní sliznice. To je vážná patologie. Jeho častým důsledkem je neplodnost kvůli absenci nové vrstvy endometria..

Kromě toho je častý zánět dělohy. Je však možné zabránit vzniku tohoto onemocnění provedením přísné sanitace..

Tyto komplikace mohou výrazně komplikovat život ženy, dokonce vést k smutným následkům..

Pro profylaxi lékaři předepisují antibiotika ihned po ukončení kyretáže. To pomáhá snížit riziko komplikací a urychlit proces obnovy..

Samozřejmě je důležité, aby operaci prováděl chirurg s rozsáhlými zkušenostmi, efektivně a efektivně..

Nouzová pomoc: v případě potřeby?

Žena po operaci k vyléčení obsahu dělohy by měla být v klidu a dodržovat všechny pokyny lékaře. Podle její pohody a výsledků testů může být propuštěna na rehabilitaci doma.

Situace jsou však jiné. Pokud žena po operaci odešla domů z vlastního rozhodnutí, musí nezávisle sledovat stav těla po abrazi. Jakékoli nové příznaky, bolest nebo změny jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Mezi tyto signály patří:

 1. Výskyt silné tažné a křečové bolesti v dolní břišní dutině.
 2. Zastavení krvavého výtoku a najednou.
 3. Zvýšení tělesné teploty nad 38 ° C.
 4. Výskyt silné bolesti břicha, která nezmizí ani po užití antispazmodiky.
 5. Pokud má žena silné krvácení, které nesnižuje objem po dobu několika hodin za sebou.
 6. Nadměrné vypouštění přijímá nepříjemný zápach.
 7. Obecná pohoda ženy se zhoršuje, zvyšuje se slabost, je možná ztráta vědomí.

Tyto podmínky jsou nepřijatelné, v takových případech musí být žena urgentně převezena do zdravotnického zařízení zavoláním sanitky.

Proto je po operaci kyretáže tak důležité pečlivě sledovat své tělo. Pokud se krvácení ještě mírně zvýšilo, měli byste navštívit lékaře. Lepší být příliš ostražití, než připustit komplikace, jako je neplodnost nebo závažné chronické onemocnění dělohy.

Pouze vysoce kvalifikovaný lékař by měl provádět kyretáž pro diagnostické nebo terapeutické a profylaktické účely. Neměli byste důvěřovat svému zdraví neznámému a pochybnému specialistovi, to je častá chyba žen, které se snaží levně a rychle ukončit nechtěné těhotenství.

Péče o své zdraví je pro ženu jasnou budoucností, její schopností nést a porodit zdravé dítě.

Curettage je druh chirurgického zákroku, který se aktivně používá pro gynekologické účely. Tento postup se provádí s terapeutickým i profylaktickým účelem. Během operace je odstraněna horní vrstva sliznice v děložní dutině. Tato metoda se často používá pro kyretáž cervikálního kanálu, který se nachází v děložním čípku ženy. Krvácení po škrábání děložní dutiny je zcela běžné..

Postup kyretáže

Taková operace se provádí podle indikací, například s polypy, hyperplazií endometria, v případě následků po potratu. Kyretáž se provádí s možnými změnami v děloze, s prodlouženými, doprovázenými krevními sraženinami.

Za poměrně častou příčinu kyretáže dělohy lze považovat zmrazené těhotenství. Materiál získaný během tohoto postupu musí být zaslán k výzkumu. Curettage je standardní postup pro potrat.

Důsledky škrábání

Kyretáž dělohy se vyskytuje téměř slepě, pomocí speciálních nástrojů, z tohoto důvodu dochází k porušení. Lékař provádějící takový postup musí být schopen přirozené a patologické.

Tento typ chirurgického zákroku je druh operace a může mít také řadu komplikací. To přímo závisí na profesionalitě specialisty. Důležitou roli hraje doba trvání procedury. Míra provedeného chirurgického zákroku závisí na různých druzích nemocí, zpracování nástrojů a dodržování všech pravidel a předpisů.

U žen se špatnou srážlivostí krve se může objevit po kyretáži, jejíž trvání může být způsobeno přítomností hormonálních problémů. Pokud je takový chirurgický zákrok u řady indikací nezbytný, je lepší jej svěřit odbornému odborníkovi, který má s prováděním takového postupu rozsáhlé zkušenosti..

Po celou dobu léčby je nutné udržovat kontrolu. To je třeba provést, aby se zabránilo různým druhům komplikací a dalším problémům s genitáliemi. Neúspěšné operace mohou vést k neplodnosti.

Pozoruje se to téměř u všech žen, protože škrábání je odstranění celé horní vrstvy sliznice, což znamená, že děložní dutina dívky se změní na obrovskou ránu, a proto je takový výtok považován za normu. Krvácení po kyretáži děložní dutiny se příliš neliší od menstruačního cyklu, je ve skutečnosti stejné, protože děloha začíná odmítat vrstvu sliznice.

Krvácení každé ženy trvá jinak. Předpokládá se, že míra krvavého výtoku je, když nevydrží déle než 4-5 dní, mírná, aniž by měla nepříjemný zápach. Po takovém zásahu může dojít k bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, ke které dochází v důsledku kontrakce dělohy..

Patologické krvácení

Komplikace mohou nastat z mnoha důvodů. nebo po jiných postupech, častěji spojených s délkou operace, a pokud jsou porušeny normy pro zpracování chirurgických prostředků, běžnou komplikací není kvalitní kyretáž, to je případ, kdy částice patologické sliznice zůstávají v děložní dutině.

Škrábání prováděné pomocí hysteroskopu prakticky vylučuje možnost komplikací. Při používání tohoto zařízení se snižuje riziko poškození svalové vrstvy a poskytuje také příležitost odborníkovi posoudit kvalitu odvedené práce.

Krvácení u dívky, která má patologickou povahu, lze rozlišit podle následujících znaků:

 • Kolik dní trvá (obvykle více než 10 dní).
 • Zánětlivý proces způsobený zavlečením škodlivých bakterií.
 • Tvorba krve v děložní dutině bez možnosti úniku.

Patologický výtok je považován za dobu trvání delší než 10 dní, může to být způsobeno zbytky neodstraněné tkáně v děloze. může vyvolat zánětlivý proces, který se vyskytuje v endometriu. Vyskytuje se, když bakterie stafylokoků vstoupí do vrstvy, což znamená nekvalitní zpracování lékařských nástrojů.

Se zbytky částic vajíčka nebo jiných tkání má výtok nepříjemný zápach.

S hromaděním krve v děloze mají ženy horečku, objevují se silné bolesti v podbřišku podobné kontrakcím. Druhý den po operaci se výtok náhle zastaví.

Aby se eliminovalo riziko vývoje, je nutné po operaci léčit krvácení. Jako terapie jsou předepsány speciální hemostatické léky, stejně jako léky, díky nimž se děloha začíná stahovat. Pokud má pacient během kyretáže infekci, odborníci mu předepisují antibiotika. Ve vzácných případech se uchýlí k reoperaci. Hormonální nerovnováhu napraví lékař - endokrinolog.

Pokud špinění začne po škrábání, je to normální. Je důležité si uvědomit, že přirozený průtok krve by neměl překročit 7-8 dní a měl by končit postupně.

Patologické krvácení lze rozpoznat podle:

 • Více než 10 dní,
 • Silné krvácení,
 • Náhlé zastavení výboje,
 • Krvácení má nepříjemný zápach a barvu,
 • Zvýšení teploty,
 • Silná bolest v dolní části břicha,
 • Velká slabost, ztráta vědomí.

Pokud se u Vás vyskytnou jakékoli příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Specialisté provedou úplné vyšetření a předepíší léčbu. Se zpožděním v takových situacích se mohou objevit závažné komplikace, které bude velmi obtížné zastavit..

Neměli byste zahájit samoléčbu drogami nebo použitím metod tradiční medicíny. Pouze gynekolog pomůže zjistit skutečnou příčinu prodlouženého krvácení, předepsat léčbu nebo opakovat operaci.

Curettage označuje drobné chirurgické zákroky. Provádí se po porodu, potratu, k odstranění novotvarů v děloze. Většina žen tento postup dobře snáší. Někteří pacienti však pozorují patologické změny v těle, včetně výtoku.

Řekneme vám, kolik dní krvácení trvá, kdy je v normálních mezích a v jakých případech vyžaduje konzultaci s lékařem.

Škrábání je gynekologická operace zaměřená na čištění děložní dutiny od různých formací, krevních sraženin, zbytků placenty a vajíčka. Provádí se mechanicky - zavedením speciálních nástrojů do děložní dutiny nebo vakuovou aspirací.

Škrábání je indikováno u žen:

 • po porodu, pokud jsou v děloze nalezeny zbytky placenty nebo velké krevní sraženiny;
 • po potratu při zachování částí vajíčka;
 • odstranit myomy a plolipy;
 • pro diagnostické účely, získat kousek tkáně a vyšetřit ji na přítomnost rakovinných buněk.

Zvláštní poškození těla je způsobeno opakovaným čištěním, například po hysteroskopii škrábáním. Operace vede ke zranění stěn dělohy, na ní se objevují krvácející rány. A pokud po operaci neuplynul dostatek času, může opakovaný zásah způsobit infekci rány. Žena by proto měla vědět, jaký druh výtoku by měl být po škrábání, aby mohla včas konzultovat pomoc s lékařem..

Vybití v normálních mezích

Po diagnostické kyretáži nebo za účelem čištění děložní dutiny je normou špinění. Důvodem jejich vzniku je odmítnutí horní vrstvy endometria a trauma děložní dutiny. Lékař by měl varovat, jak dlouho výtok trvá a jakou intenzitu.

Povaha výtoku po kyretáži do značné míry závisí na nemoci, pro léčbu které byla nutná operace.

Po porodu

Curettage je předepsán ženám při porodu, které nemají kontrakci dělohy nebo jsou diagnostikovány zbytky placenty v děloze. K odstranění krevních sraženin se provádí vakuová aspirace nebo mechanické čištění. Po škrábání by nemělo dojít ke krvácení, žena má i nadále lochii - poporodní výtok. Intenzitou připomínají menstruaci v prvních 2–3 dnech. Výboj netrvá déle než 1,5 měsíce.

Po potratu

Často po potratu zůstávají zbytky vajíčka v děloze. Pokud není odstraněna, je možná infekce. Škrábání se provádí za účelem očištění dělohy, normalizace jejího fungování. Kvůli traumatu na stěnách se žena začala vytékat. Ichor je pozorován po dobu 5-10 dnů, poté vaginální sekrece zhnědne a zastaví se 14. den.

Po odstranění novotvarů

Může být nepřítomný výtok po seškrábnutí děložní dutiny za účelem odstranění novotvarů. Pokud byl postup proveden pomocí moderních metod bez poranění sliznic, žena se cítí dobře. Ale první 3-4 dny se růžový výtok malého objemu nepovažuje za odchylku od normy. Hlavní věc je kontrolovat jejich počet a v případě změn se poraďte s lékařem.

Povaha absolutoria a doba trvání

Normální výboj po mechanické kyretáži má následující příznaky:

 • průměrný objem, jako je menstruace, ne déle než 3 dny;
 • neexistují žádné velké krevní sraženiny;
 • bolest v břiše je přijatelná;
 • není nepříjemný, hnilobný zápach.

Jaký druh výboje je v konkrétním případě pozorován, jsme zvažovali dříve. Stojí za to zaměřit se na předložené normy, aby bylo možné včas diagnostikovat přítomnost infekce v děložní dutině.

Krvavý výtok po škrábání trvá maximálně 5-7 dní. Výjimkou je období po porodu, kdy je povolen výskyt krve do 14 dnů. Po seškrábnutí v den 7 nahradí jejichor hnědý výtok. Jsou poměrně vzácné, nezpůsobují nepohodlí a úplně se zastaví po 2-3 dnech..

Možné komplikace

Ichor je po operaci normou. Pokud po kyretáži nedojde k výboji, lze v některých případech předpokládat komplikace:

 • nádor nebo krevní sraženiny nebyly během operace odstraněny;
 • krev se hromadí uvnitř dělohy.

Děloha odmítá endometrium po porodu a potratu. Pokud dochází k porušení reprodukčního orgánu, je zaznamenána absence vaginálních sekretů. To není norma a vyžaduje ultrazvukové vyšetření..

Je možná i opačná situace - výtok se zesiluje, trvá déle než předepsanou dobu. To může naznačovat komplikace:

 • Vnitřní krvácení spojené se zánětem děložní dutiny.
 • Prasknutí krku. K tomu dochází se zvýšenou pružností děložního čípku a neopatrným jednáním chirurgů. V případě menšího poškození se tkáně samy zotaví. Pokud jsou rány četné nebo hluboké, je nutné šití.
 • Deformace dělohy. Při čištění děložní dutiny působí lékař „naslepo“, což může vyvolat poranění orgánu. U drobných poranění dochází k malému krvácení. Pokud jsou rány vážné, pak žena může přijít o hodně krve..
 • Porušení integrity sliznice. Při hysteroskopii endometriálního polypu je možné poškození děložní výstelky.
 • Hematometr. Po operaci se děloha začne stahovat, aby odstranila krevní sraženiny. Pokud se tak nestane, hromadí se uvnitř krev. Tento stav je charakterizován skutečností, že po škrábání se objeví první hnědý výtok a poté začne krvácení.

Pokud se výtok náhle zastavil, je to důvod pro konzultaci s lékařem..

Alarmujícím příznakem je silná bolest řezu v břiše. K tomu dochází, když je děloha zapálená a rána je infikována. Silná bolest v kombinaci s krvácením je důvodem pro okamžitou hospitalizaci ženy.

Jiné vypouštění

Po operaci se zvyšuje riziko infekce a zánětu genitálií. Onemocnění lze určit podle charakteristických příznaků:

 • žlutý výtok po škrábání a konci krvácení naznačují zánět přídavných látek nebo dělohy;
 • vaginální sekrece zelené nebo šedé barvy naznačuje infekční patologii;
 • sražená leucorrhoea je první známkou drozdů.

Dalšími příznaky jsou nepříjemný zápach z genitálií, svědění a pálení. Bolest v dolní části břicha není vyloučena.

V normálních mezích pouze bezbarvý slizovitý výtok, který nezpůsobuje nepohodlí. Vyskytují se před zahájením menstruace a 5 dní před ovulací. Absence dalších sekrecí naznačuje úspěšnou operaci..

Menstruace po kyretáži: norma a patologie

U většiny žen je menstruační cyklus po gynekologických manipulacích narušen. Uvolňuje se méně nebo více krve, doba se zkracuje nebo prodlužuje. Po léčbě onemocnění jsou období zpravidla méně bolestivá a bohatá. Také v normálním rozsahu zpoždění po dobu prvních 2-3 měsíců.

První menstruace se může objevit až měsíc po datu operace. Žena se nemusí bát, porušení cyklu je možné kvůli poruše hormonálního cyklu.

Jak předcházet komplikacím

Když víte, kolik výboje po seškrábnutí jde, měli byste se zaměřit na tento indikátor. Pokud existují odchylky, je nutné se poradit s lékařem. Žena musí také dodržovat řadu pravidel, aby zabránila možným komplikacím:

 • provádět léčbu pouze na kvalifikované klinice se zkušeným personálem;
 • sledovat hygienu genitálií, zejména v prvních dnech po operaci;
 • dodržujte sexuální odpočinek až do konce výtoku;
 • absolvovat léčebný kurz předepsaný lékařem k obnovení těla;
 • být vyšetřen měsíc po operaci;
 • obohatit jídlo čerstvým ovocem a zeleninou;
 • pokud není plánováno těhotenství, zvolte vhodnou metodu antikoncepce.

Kyretáž označuje drobné gynekologické operace. Předepisuje se v řadě situací, kdy je nutné vyčistit děložní dutinu z různých formací. Žena by měla znát povahu výtoku po kyretáži, aby mohla kontrolovat proces hojení dělohy a zabránit rozvoji komplikací.

Pravidelná menstruace je známkou správně fungujícího reprodukčního systému a připravenosti ženského těla na mateřství. Někdy je však nutné odložit příchod menstruace o několik dní a důvody jsou různé - nějaká oslava, dovolená na moři, služební cesta, účast na sportovních soutěžích atd..