Oteklé prsa

Každá žena čelí dočasným změnám ve velikosti prsou. Poprsí se může zmenšit při náhlé ztrátě hmotnosti nebo bobtnat během menstruace. To může naznačovat jak přirozené fyziologické procesy, tak závažné poruchy v těle. Je velmi důležité oddělit obvyklé příznaky (mírné nepohodlí, citlivost) od nepřirozené bolesti, podezřelých hrudek a nesprávné funkce mléčných žláz. Jaký je mechanismus otoku prsu, z jakých důvodů k tomu dochází a v jakých případech je nutná pomoc lékaře?

Anatomická struktura orgánu

Prsní žláza je sekundární pohlavní charakteristika, která se vyvíjí u všech savců. U sexuálně zralých žen tvoří žlázy dvě symetrické eminence, které sousedí s přední hrudní stěnou (mezi 3. a 7. žebrem). Na povrchu prsu je bradavka obklopená dvorcem. Samotná mléčná žláza je husté tělo ve formě konvexního disku. Je obklopen vrstvou tukové tkáně a je doslova „připevněn“ k tělu pomocí svalů. Orgán je zásobován krví přes vnitřní a boční hrudní tepnu.

 • Anatomická struktura orgánu
 • Mechanismus otoku prsu
 • Možné příčiny zvětšení prsou
 • Když potřebujete navštívit lékaře?
 • Musím si sama prozkoumat prsa??

Po celý život prochází ženská prsa cyklickými změnami. Úzce souvisí s menstruačním cyklem a přípravou těla na oplodnění. Než začne menstruace, vaše prsa nabobtnají a stanou se citlivějšími a vaše bradavka a areola mohou mírně změnit barvu. Pokud nedojde k oplodnění, obnoví se rovnováha hormonů, citlivost zmizí a prsa se vrátí do své obvyklé velikosti.

Mechanismus otoku prsu

Zvýšení velikosti a citlivosti prsou je absolutně normální příznak, který se vyvíjí u většiny sexuálně zralých žen. To je způsobeno složitou strukturou mléčné žlázy. Prsa se skládá ze tří typů tkání - pojivové tkáně, tukové tkáně a žlázové tkáně. Pojivová tkáň tvoří rám prsu a zřídka prochází významnými fyziologickými změnami. Tuková a žlázová vrstva jsou tvárnější a závislejší na hormonech. Mohou růst nebo naopak zmenšovat se pod vlivem určitých hormonů, skoky na váze, celkové zdraví.

Kromě tuku mohou krevní cévy také vyvolat otok prsou. Velikost a struktura mléčných žláz závisí do značné míry na zásobení krví. Jak to funguje? Krev proudí do oblasti hrudníku, rozšiřuje krevní cévy, což ovlivňuje objem hrudníku. Podobný efekt lze pozorovat při sportu nebo jiné aktivní zábavě. Jakmile se přívod krve normalizuje, objem cév a prsou se sníží..

Pokud je otok prsu u žen příznakem normálních i patologických vnitřních změn, pak nárůst mužských prsou naznačuje konkrétní onemocnění. Říká se tomu gynekomastie. Jedná se o zvětšení prsou s hypertrofií tukové tkáně. Toto onemocnění naznačuje nerovnováhu mezi ženskými a mužskými hormony.

Možné příčiny zvětšení prsou

Otok mléčných žláz může být dlouhodobý nebo krátkodobý. Například během těhotenství zůstává maximální objem prsu až do konce kojení a se sexuálním vzrušením zmizí po několika minutách nebo hodinách. Jak je tohle možné?

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus má obrovský dopad na zdraví, náladu a pohodu zralých žen. Každý den cyklu je spojen s produkcí určitého množství hormonů. Tyto hormony ovlivňují vnitřní stav i vnější krásu. Například progesteron a prostaglandiny, které se hromadí v těle ve druhé fázi menstruačního cyklu, zvyšují práh bolesti, vyvolávají otoky a zvyšují citlivost prsu..

Pokud jsou vaše prsa oteklá, citlivá nebo bolestivá během první fáze menstruačního cyklu, navštivte svého lékaře. Možná je narušena rovnováha hormonů nebo v těle probíhají jiné patologické procesy.

Těhotenství a kojení

Aktivní růst prsou během těhotenství je spojen s důležitým hormonem prolaktinem. Většina prolaktinu se produkuje v hypofýze, poté vstupuje do krve a intenzivně připravuje ženské tělo na budoucí roli matky. Již ve druhém měsíci těhotenství se prsa výrazně zvětšují a bradavka a areola ztmavnou. Změny ovlivňují nejen vnější, ale i vnitřní vlastnosti orgánu. Prsní žláza je přestavěna, aby poskytovala nenarozenému dítěti mléko.

Během kojícího období může hmotnost prsu dosáhnout od 300 do 900 gramů (obvykle se toto číslo pohybuje od 150 do 200 gramů).

Otok prsu během těhotenství a kojení je dočasný. Po dokončení krmení se hormonální rovnováha postupně obnovuje a ženské tělo se připravuje na další těhotenství. Mléčná žláza brzy ztratí objem a tvar, ale obvykle se nevrátí do původní velikosti před těhotenstvím.

Stimulace a vzrušení

Většina žen definuje prsa jako jednu z erotogenních zón. Je extrémně citlivá na dotek, náhlé pohyby a jakoukoli jinou stimulaci. V reakci na vzrušení se mléčné žlázy mohou mírně zvětšit, stát se elastickými a mírně tvrdými. Reakce těla na ten či onen dopad může být konkrétní a závisí na každé konkrétní ženě. Někteří během aktivní stimulace prsou nezažijí žádné emoce, jiní dokonce reagují na tření oděvů nebo spodního prádla. Krmení dítěte lze také považovat za stimulaci. Jakmile dítě popadne prsa, vyšle se do mozku signál o nutnosti produkce mléka. Výsledkem je, že tekutina plní mléčné kanály a vizuálně zvětšuje žlázu..

Pokles teploty

Vystavení vysokým nebo extrémně nízkým teplotám může také ovlivnit velikost poprsí. Je to všechno o narušení krevního oběhu. Při přehřátí kapalina rychle naplňuje cévy a významně je rozšiřuje, což vede k otokům mléčných žláz.

Při podchlazení tělo spouští přirozený obranný proces a zrychluje průtok krve, aby přežilo. To lze vysledovat reakcí pokožky na studenou vodu - zčervená, objeví se mírný otok a jsou možné nepříjemné pocity brnění. Podobné změny nastávají ve všech měkkých tkáních, včetně prsu..

Specifika životního stylu

Nejen kvalita života závisí na každodenní stravě, ale také na vzhledu člověka. Pokud konzumujete mnohem více kalorií, než jste schopni utratit, nadváha se v těle postupně hromadí. Přebytečný tuk je distribuován do každé části těla podle specifik jeho struktury, které ovlivňují hrudník.

Nedostatek tekutin může vést k otokům. Nejčastěji jsou doprovázeny nepohodlí, suchou kůží a někdy bolestivými pocity..

Patologické příčiny otoku

Otok prsou a těsnost nemusí vždy naznačovat přirozené fyziologické procesy v těle.

Někdy je to příznak takových onemocnění:

 1. Laktostáza. Jedná se o stagnaci mléka v kanálcích mléčných žláz. Tento stav je typický pouze pro kojící matky. Stagnace se může tvořit v jedné žláze nebo ovlivnit obě najednou. Pro neutralizaci laktostázy se doporučuje pít hodně tekutin a často se přichytávat na dítě k prsu. Pokud to nepomůže, měli byste se poradit s lékařem.
 2. Mastopatie. Nadměrný růst prsní tkáně, který je doprovázen bolestí a abnormální sekrecí. Po desetiletí zůstává mastopatie jedním z nejčastějších onemocnění prsu..
 3. Fibroadenom. Benigní novotvar způsobený nedostatkem progesteronu a estrogenu. Nádor zvětšuje nebo provokuje nová rakovinová ložiska, která doslova tlačí na tkáň a vyvolávají její otok.
 4. Mastitida Zánět prsu. Může se vyvinout u jakékoli ženy bez ohledu na těhotenství, porod a počet dětí.

Když potřebujete navštívit lékaře?

Nejprve určete povahu a příčinu bolesti. Pokud jste nikdy takové pocity nezažili, kontaktujte svého gynekologa. Popište svůj stav a řekněte nám, za jakých podmínek vznikl. Pokud lékař zjistí podezřelé příznaky, můžete okamžitě diagnostikovat a včas neutralizovat onemocnění. Přirozený otok mléčných žláz často nepřináší výrazné nepohodlí. Hlavní věcí je být rozumný a naučit se naslouchat svému vlastnímu tělu..

Musím si sama prozkoumat prsa??

Existuje všeobecná víra, že prsa by měla být pravidelně vyšetřována / sondována, aby se zabránilo vzniku nebezpečných chorob a změn. Hlavní obavy žen souvisejí s rakovinou, hormonálními poruchami, které mohou ovlivnit velikost prsou. Je to tak, jak účinná je palpace a jak se správně starat o mléčné žlázy?

Samovyšetření nelze srovnávat s návštěvou lékaře a rutinní diagnostikou. Žena si často může všimnout podivného otoku prsou, cítit těsnění, stanovit strašnou diagnózu a dostat se do psychózy.

Nebo naopak pravidelně sondujte prsa, cítíte se bezpečně a odmítněte plánovaný mamograf. Pokud jde o patologické změny, zaměření na rakovinu může být omezeno na několik milimetrů a bez zvláštního vybavení nebude možné jej opravit. Autodiagnostika je další, nikoli základní manipulace. Užijte si výhody moderní medicíny, nezapomeňte na pravidelné návštěvy gynekologa a diagnostická opatření.

 • Proč nemůžete držet dietu sami
 • 21 tipů, jak nekupovat zastaralý produkt
 • Jak udržet zeleninu a ovoce čerstvé: jednoduché triky
 • Jak překonat chuť na cukr: 7 neočekávaných jídel
 • Vědci tvrdí, že mládež lze prodloužit

Pokud se rozhodnete provést pravidelnou palpaci, vypočítejte pevnost správně. Nadměrný mechanický tlak na hrudník může vést k hematomům, zánětu a bolesti. Jaké příznaky bych měl navštívit lékaře? Hrudka, otok, změna barvy kůže, zatažení bradavek, zduření lymfatických uzlin v podpaží, krev nebo jakýkoli jiný výtok z mléčných žláz.

Ke kterému lékaři mám jít? Odborníci radí nejprve kontaktovat gynekologa. V případě potřeby pošle pacienta mamologovi nebo onkologovi.

S palpací zacházejte standardně (jako je čištění zubů) a nepřeceňujte příznaky. Otoky a otoky žláz ve druhé fázi cyklu lze snadno zaměnit s cystou nebo falešným těhotenstvím.

Abyste předešli nedorozuměním, diskutujte se svým gynekologem, jak se cítíte před / během / po menstruaci, popište bolest na hrudi a obvyklý stav. Takže budete lépe rozumět svému tělu a oddělit normy od patologií..

Co dělat, pokud je hrudník oteklý a bolí?

Prsní žláza je orgán s funkcí vnějšího vylučování. Prezentováno u žen i mužů.

V nitroděložním období dochází ke stejnému pokládání orgánů, ale později se podle pohlaví rozlišuje. Dochází k anatomickým a funkčním změnám, které jsou pro ženy nejdůležitější.

 1. Struktura prsou
 2. Prsa funkce
 3. Příčiny bolesti na hrudi u ženy
 4. Známky otoku prsou
 5. Příčiny otoku mléčných žláz
 6. Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie
 7. Diagnostika
 8. Instrumentální diagnostické metody
 9. Laboratorní diagnostické metody
 10. Léčba
 11. Léčebné metody léčby
 12. Lidové léky
 13. Oteklé bradavky
 14. Samovyšetření
 15. Prevence bolesti na hrudi

Struktura prsou

Struktura a komponenty mléčné žlázy:

 • Orgán je spárován a nachází se na přední stěně hrudní kosti. Připevňuje se k němu prostřednictvím vazů a svalů.
 • V průběhu času je charakteristická změna jeho velikosti a také dochází k postupnému posunu směrem dolů kvůli ztrátě pružnosti a pevnosti vazivového aparátu.
 • Prsní žláza má lalokovitý typ struktury, téměř celý se skládá z žlázové tkáně.
 • V závislosti na tělesné hmotnosti, množství podkožního tuku a funkčním stavu se může objem doplňující tukové tkáně lišit. Normálně korelují 1: 1. Během kojení se zvyšuje množství žlázové složky a během menopauzy je naopak nahrazeno tukem.
 • Každá z laloků má vylučovací kanál, který tvoří expanzi na výstupu z mléčné žlázy, kde se později hromadí mléko. Otevírají se na povrch kůže v oblasti bradavek, jedná se o pigmentovanou formaci, která vyčnívá nad povrch kůže.
 • Bradavka má obvykle konvexní tvar a na svatozáře jsou mazové žlázy, které zajišťují zachování hydrolipidového filmu.
 • Kromě toho má žláza silné prokrvení a lymfodrenáž. Existuje asi 40 lymfatických uzlin, do kterých lymfa proudí z orgánu, největší a diagnosticky nejdůležitější jsou podpažní.

Prsa funkce

Prsní žláza má několik funkcí, ale zároveň jsou nezbytné:

 • Hlavní je laktogeneze. Právě v tomto orgánu se produkuje mléko, které je nezbytné pro výživu novorozenců a kojenců. U každého organismu jsou schopnosti orgánu odlišné, proto v některých případech ženy čelí problému nedostatečné tvorby tajemství, tj. mléko. Mužské mléčné žlázy jsou zbaveny této funkce..
 • Další funkce je estetická, během puberty se zvětšuje velikost tohoto orgánu, což vede k formování ženského typu postavy a psychologického typu ženy.
 • Během sexu hraje prsní žláza roli vzrušení.

Příčiny bolesti na hrudi u ženy

Všechny faktory, které vedou k výskytu této symptomatologie, se obvykle dělí do dvou hlavních skupin, jedná se o fyziologické a patologické příčiny.

Mezi fyziologické patří cyklická bolest spojená s menstruací:

 • V tomto případě je nejtypičtější výskyt těchto příznaků ve druhém období cyklu, kdy převládá progesteron, což vede k proliferaci žlázové tkáně.
 • Během puberty. V tomto případě je proces normální, protože je spojen se zvýšením tkáně a konečnou tvorbou orgánu, který jej připravuje na následnou laktaci. V některých případech mohou některé fáze předcházet ostatním..
 • Během těhotenství. V některých případech si žena možná ani neuvědomuje svůj nástup, pokud nedojde ke zpoždění a těhotenské testy jsou negativní, a v tomto okamžiku se prsa začne aktivně připravovat na laktaci. V tomto případě je zaznamenán aktivní růst, který je doprovázen otokem tkáně..
 • Laktace. V tomto případě může být bolest způsobena několika důvody. Jedná se o akumulaci mléka v dutině mléčných kanálků a také o přidání zánětlivého procesu spojeného s laktostázou, zatímco teplota stoupá. Může to být způsobeno nesprávným připojením dítěte, musíte na krátkou dobu přestat kojit.
 • Menopauza. To je také jeden z důvodů vzniku bolesti u ženy a je spojen s procesem nahrazení žlázové složky tkáně mastnou a vláknitou. Během menopauzy se velmi často mohou objevit volumetrické formace, častěji benigní povahy.
 • Potrat. V tomto případě je příznak spojen s přirozenou náhlou změnou hormonálních hladin. V tomto případě stupeň závažnosti přímo závisí na obsahu hladiny hormonů zpočátku. Nezávisí na gestačním věku a věku ženy, občas se může objevit bolest.

Patologické důvody zahrnují nemoci, které často vyžadují povinnou léčbu:

 • Maligní novotvary. V tomto případě povaha bolesti a stupeň otoku prsu závisí na fázi procesu a typu nádoru..
 • Mastopatie také působí jako jeden z příznaků tohoto stavu. V tomto případě se může objevit v první polovině cyklu, pro kterou není bolest přirozená. Intenzita závisí na závažnosti a typu procesu.

Ne vždy může být bolest v mléčné žláze způsobena chorobami a fyziologickými podmínkami..

V úvahu je třeba vzít také vnější faktory:

 • Jedná se o užívání drog, včetně hormonálních.
 • Nesprávně namontované spodní prádlo.
 • Trauma a chirurgie.
 • Stresující situace a další faktory ovlivňující tělo jako celek.

Známky otoku prsou

Velmi často si ženy nevšimnou na samém začátku vývoje procesu a mohou přesně říci stupeň závažnosti a rychlost nárůstu:

 • Za první známku se považuje zvětšení mléčné žlázy. V některých případech to může být absolutně bezvýznamné, ženě to může chybět, zvláště pokud je mléčná žláza zpočátku velká. Obecně však dochází ke změně v několika velikostech, v některých případech až ve dvou. To vede k tomu, že spodní prádlo, které žena nosí, jí způsobuje nepohodlí a také se stahuje..
 • Nástup bolesti, který se může objevit spontánně nebo v závislosti na různých fyzických činnostech, stejně jako při dotyku, tření atd..
  Ženu znepokojuje zejména výskyt syndromu bolesti na pozadí absolutního klidu nebo nedostatečného kontaktu s pokožkou..
 • Na pozadí otoku mléčné žlázy se mohou objevit různé druhy výtoku z bradavek. Jejich povaha přímo závisí na typu patologie. Nejběžnější jsou těžké, čiré nebo bílé mléčné výboje.
 • Kromě místních příznaků se žena velmi často setkává s porušením jejího celkového blaha. Vyjadřuje se změnou nálady, nervozitou, slzavostí. Může se také objevit slabost, snížená motorická aktivita a mírná bolest břicha a hlavy.

Příčiny otoku mléčných žláz

Ne vždy, v případě otoku mléčných žláz, je třeba se bát a pokusit se identifikovat jakoukoli nemoc.

Za normálních okolností mohou mléčné žlázy bobtnat kvůli skutečnosti, že orgán je hormonálně závislý, a když se změní hladina progesteronu a estrogenu, dojde k reakci doprovázené otokem mléčné žlázy.

Mezi tyto podmínky patří:

 • Období menstruace
 • Těhotenství
 • Stejně jako změny související s věkem. Obvykle se jedná o období puberty, kdy se dívce tvoří prsa.

Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie

Pokud jsou vyloučeny fyziologické důvody pro otok mléčných žláz, je třeba provést komplexní vyšetření, které je nezbytné k vyloučení vážných problémů v těle.

Nejnebezpečnější příčinou tohoto stavu by měla být rakovina. Neméně důležitý je zánět, zvláště pokud k němu dojde během kojení. Neměli bychom zapomínat na bolest, která se objevuje na pozadí benigních změn v mléčné žláze..

Diagnostika

Jedná se o celý komplex opatření zaměřených na kompletní vyšetření nejen mléčné žlázy, ale také reprodukčního a endokrinního systému..

Diagnostika:

 • Začíná to návštěvou odborníka, může to být buď gynekolog, nebo mammolog. Je nutné, aby lékař objasnil všechny stížnosti ženy a údaje o anamnéze. Je velmi důležité zjistit čas nástupu bolesti v závislosti na menstruačním cyklu..
 • Lékař vyšetřuje mléčnou žlázu, palpaci a externí vyšetření. Po této fázi si specialista zvolí řadu dalších opatření a také léčbu.

Všechny další aktivity jsou obvykle rozděleny na instrumentální a laboratorní.

Instrumentální diagnostické metody

Instrumental zahrnuje:

 • Mamografie. Metoda založená na rentgenovém záření. Je široce používán k diagnostice patologických stavů prsu a je relativně levný a rozšířený. Existují však omezení spojená s věkem a fyziologickými podmínkami..
 • Ultrazvuková vyšetřovací metoda. Získal široké použití kvůli tomu, že je možné jej provést v jakémkoli věku, často se ultrazvukové vyšetření provádí u dívek v pubertě, během těhotenství, stejně jako v případech, kdy mamografie neposkytuje úplné posouzení patologického zaměření.
 • Metoda biopsie je jednou z konečných a zároveň diagnosticky důležitých. Provádí se odběr prsní tkáně, což u odborníků vzbuzuje podezření. Buňky pocházející z prsu jsou pečlivě vyšetřeny.

Laboratorní diagnostické metody

Laboratorní metody zahrnují:

 • Odběr krve k testování hladiny hormonů. Obecná klinická analýza krve neposkytuje úplné hodnocení patologického procesu. Pokud je podezření na zánětlivý proces, může také nepřímo posoudit stav, aniž by existovalo přesné potvrzení.
 • Z celého hormonálního spektra budou zapotřebí studie hladiny prolaktinu, progesteronu i estrogenů. Nemůžete provést studii těchto indikátorů současně, každý hormon je odevzdán v určitý den menstruačního cyklu.
 • V některých případech může být nutný výzkum nádorových markerů prsu, zvláště je-li podezření na maligní proces nebo jeho objasnění.

Léčba

Volba další taktiky závisí především na příčině, která tuto symptomatologii způsobila. Množství použitých finančních prostředků je však poměrně malé.

Léčebné metody léčby

Ke snížení bolesti lze primárně použít třídu nesteroidních protizánětlivých léků..

Jsou nejen schopni snížit impulsy bolesti, ale také snížit závažnost kompartmentu a otoky. Z této skupiny se v současné době upřednostňují selektivní agenti.

Při léčbě mastopatie v různých věkových obdobích se používají hormonální léky. Účinná látka se vybírá na základě stáří a povahy procesu.

Upřednostňuje se cyklický příjem. Navíc může být užíván orálně nebo lokálně..

Masti založené na hormonech byly široce používány, což snižuje závažnost příznaků mastopatie.

Lidové léky

Tato metoda léčby má v poslední době velký význam bez ohledu na skutečnost, že se na trhu objevuje mnoho farmaceutických syntetických látek. Používají se pro různé typy patologie..

Nejběžnější z nich jsou:

 • Zelný list. Jedná se o levný a cenově dostupný způsob léčby bolesti v mléčné žláze způsobené hormonální nerovnováhou, zánětem, laktostázou a prasklinami. Při pravidelném používání může navíc snížit velikost fibroadenomů a cyst.
 • Nastrouhaná hmota červené řepy. V tomto případě je kořenová zelenina smíchaná s malým množstvím octa distribuována do patologického ohniska na několik dní. Compress pomáhá zmírnit otoky a závažnost zánětlivého procesu.
 • Taková běžná rostlina jako matka a nevlastní matka pomáhá účinně zvládat příznaky mastopatie. K tomu se na postiženou lézi aplikují čerstvé listy. K dosažení účinku někdy stačí pět postupů.
 • Doporučuje se snížit bolestivý syndrom, zánět, urychlit léčbu hnisavého zaostření pomocí obkladu z kamenné nebo mořské soli. Chcete-li to provést, musíte si připravit kompresi a nechat ji na těle po dobu až 5 hodin nebo v okamžiku, kdy úplně vyschne.

Existuje mnoho dalších metod bylinné medicíny, které ženy široce používají..

Oteklé bradavky

Toto je jeden z nejčastějších příznaků, při kterém ženy přicházejí k specialistovi. Kromě otoku se v této oblasti objevuje bolestivost, velmi často je to způsobeno tím, že oblast bradavek je dobře inervována, takže bolest může být někdy jednoduše nesnesitelná.

Kromě toho může být povaha odlišná, jsou buď trvalé, nebo periodicky vznikající. Také bolest, v závislosti na patologii, jsou bodavé, akutní, bolestivé a jiné.

Je třeba poznamenat, některé z nejčastějších patologií, ve kterých se objevuje otok bradavky:

 • Jednou z nejčastějších příčin je těhotenství. Jedná se o proces restrukturalizace těla spojený se zvýšením progesteronu, který způsobuje, a to hned v prvních dnech a týdnech, restrukturalizaci vnitřních orgánů, včetně mléčných žláz. V důsledku toho se začínají zvětšovat, dochází k plnohodnotné tvorbě mléčných kanálků pro následné krmení dítěte atd. Výsledkem je, že bolest na hrudi postupně mizí. Kromě otoku a bolesti lze zaznamenat změnu barvy dvorce, bude tmavší než obvykle.
 • Dalším důvodem otoku bradavek je změna hormonálních hladin v důsledku bezprostředního nástupu menstruace. V tomto případě se mohou objevit silné nepohodlí, zvýšená citlivost oteklé bradavky a bolest v celé oblasti hrudníku. Pokud se tyto příznaky objeví u ženy bez závislosti na menstruaci, je třeba provést komplexní vyšetření, aby se vyloučily nebezpečné nemoci.
 • Tato skupina onemocnění nejčastěji zahrnuje dyshormonální mastopatii, tento stav je doprovázen porušením buněčné diferenciace v mléčné žláze v důsledku neustále se měnících hormonálních hladin. Ve většině případů je otok bradavky spojen s urychlením růstu tkáně k tvorbě mléčných kanálků.

V některých případech lze důvody otoku bradavek v kombinaci s bolestivostí a výskytem výtoku přičíst vnějším faktorům, jako jsou:

 • Používání syntetického prádla.
 • Neshoda podprsenky se správnou velikostí
 • Poškození v důsledku použití cizích předmětů, jako jsou spony atd..
 • Kojení, které je doprovázeno poškozením jak bradavky samotné, tak svatozáře.
 • Užívání léků, jako je hormonální antikoncepce, může také způsobit otok bradavek. V důsledku jejich příjmu může také dojít k restrukturalizaci hormonálního pozadí ženy a mléčná žláza podléhá jejich působení. Někdy se podobný příznak vyskytuje ve spojení se zvětšením prsou, jeho výrazným zhutněním, mírným uvolněním bílého obsahu a zvýšenou citlivostí. V takovém případě může dojít k výraznému narušení životního stylu, snížení libida, vzniku problémů s oblečením..
 • Otok bradavek je také možný v důsledku fyziologických změn během puberty, kdy dochází k přirozené tvorbě žlázové tkáně mléčné žlázy a vývoj mléčných kanálků neodpovídá rychlosti.
 • Ve vzácných případech může být otok jedné bradavky spojen s těžkými infekčními chorobami nebo tuberkulózou.

Samovyšetření

Metoda autodiagnostiky patologie prsu je docela relevantní, protože po ní je často žena nucena konzultovat s odborníkem. Po tomto postupu se také zvyšuje pravděpodobnost detekce patologických procesů v raných stádiích..

 1. Samovyšetření zahrnuje především externí vyšetření. Doporučuje se provést jej nejpozději do 10 dnů od začátku menstruace. Je zkontrolována symetrie žláz. Normálně by se velikost neměla příliš lišit, velká asymetrie může být známkou nemoci nebo malformace.
 2. Také palpuje tkáň ve směru hodinových ručiček a zajišťuje rovnoměrné pokrytí celé tkáně, takže každý pohyb překrývá předchozí..
 3. Poté je bradavka prozkoumána, je také nutné ji prohmatat a poté zmáčknout, pokud je obsah zvýrazněn, musíte si pamatovat jeho konzistenci a barvu. Normálně se může oddělit malé množství jasného obsahu.

Patologickým znakem je výskyt krvavého hnisavého obsahu heterogenní konzistence. Na povrchu prsu, dvorce a ještě více na bradavce by neměly být žádné vředy a vady.

Prevence bolesti na hrudi

Toto je soubor opatření, jejichž cílem je zabránit vzniku těchto příznaků:

 • Nejprve je to samozřejmě změna životního stylu. Je nutné zahrnout do své stravy mírnou fyzickou aktivitu, správnou výživu a zdravý spánek. Vyvarujte se zvýšeného příjmu potravy, což vede ke zvýšení množství tukové tkáně a narušení odtoku lymfy.
 • Měli byste zvolit správné spodní prádlo, nejlépe z přírodních materiálů, pro podprsenku to může být bavlna. Velikost spodního prádla by měla odpovídat vaší hrudi. Vyvarujte se těsných popruhů a ramenních popruhů, všechny upevňovací prvky by měly být čisté, nehrabat se do těla a vytvářet nepříjemné pocity.
 • Během puberty nemůže dívka záměrně zhubnout, což může vést nejen k hormonálním poruchám, ale také k porušení diferenciace prsní tkáně.
 • V reprodukčním období by žena měla zvolit vhodnou antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství a jeho ukončení. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze, která vede k vážné nerovnováze. Zvyšuje se riziko vzniku onemocnění prsu.
 • Užívání hormonální antikoncepce by mělo být zahájeno po komplexním vyšetření, aby se vyloučily stávající nemoci.
 • Kromě toho je nutné pravidelně navštěvovat odborníka, neotáčet, abyste včas odhalili patologické stavy a zahájili léčbu.

Hrudník je oteklý a bolavý: jaký je důvod a co dělat

Nejčastějším důvodem návštěvy lékaře je otok a bolest prsou. Statistiky jsou bohužel neúprosné a stále více žen starší generace čelí těmto projevům. Někdy je to doprovázeno hroznou nemocí a někdy - obvyklými hormonálními změnami v těle. Výjimkou však nejsou ani mladé ženy v plodném věku. Z nějakého důvodu se také stávají terčem tohoto onemocnění. Jak porozumět situaci, co způsobuje bolesti na hrudi a kdy navštívit odborníka?

Abyste pochopili, kdy je bolest považována za normální a kdy jde o patologii, musíte zvážit, v jakých případech může dojít k nepohodlí..

V závislosti na dni cyklu

Stav mléčných žláz je v přímém poměru k hormonům produkovaným v reprodukčních a štítných žlázách, v hypotalamu. Jejich mírný otok během menstruace je v mnoha případech normální stav, i když někdy může naznačovat vývoj nežádoucích onemocnění.

Před zahájením měsíčního cyklu u žen se prsa připravuje na možné těhotenství a kojení. Mléčné kanály rostou, proto se zvětšuje objem prsou, objevují se bolestivé příznaky. Pokud tyto projevy nezmizí po skončení cyklu a pocítíte některá těsnění, může to znamenat výskyt patologií.

Mnoho žen se zajímá o otázku: proč mléčné žlázy bobtnají a bolí. Více než polovina žen v plodném věku pociťuje během předmenstruačního období určitý stupeň nepohodlí. Nejčastěji si však ženy všimnou, že hrudník bolí a bobtná ve druhé polovině menstruačního cyklu a bolest je cítit v obou mléčných žlázách. V takových případech dochází ke zhoršení výkonu a pohody. Pokud se intenzita bolesti pokaždé zvyšuje, měli byste zvážit návštěvu lékaře a podstoupit příslušné vyšetření..

Na konci cyklu nepohodlí obvykle zmizí. Pokud se tak nestane, je vhodné provést těhotenský test. Negativní test naznačuje jeho nepřítomnost. Otok a citlivost prsu je jedním z nepřímých příznaků těhotenství, pokud dojde ke zpoždění, depresi, bolestem hlavy, je lepší navštívit lékaře.

Výtok z bradavek, hrudky v prsní tkáni a další podobné příznaky mohou naznačovat vážné onemocnění.

Během těhotenství

V průběhu těhotenství i po porodu má žena zvětšený objem prsou. Jedná se o přirozený proces, který je spojen se zvýšením množství hormonů odpovědných za jeho růst. Během tohoto období tělesná teplota zpravidla zůstává na 37 stupních..

První trimestr je poznamenán výskytem nepříjemných pocitů v oblasti hrudníku, po zahájení krmení se otok a bolest sníží a poté úplně zmizí.

Po početí může být žena narušena dalšími příznaky. Jedná se o bolesti dolní části zad, mírné zvýšení teploty. To však nedává důvod k obavám, pokud po několika dnech tyto projevy zmizí..

Pokud se po porodu bolest zvýší a je doprovázena uvolňováním tekutiny z bradavek, měli byste se poradit s lékařem.

Během laktace

Další fyziologickou příčinou otoku prsu může být poporodní období a laktace. Endokrinní systém připravuje tělo ženy na toto důležité období, přičemž si můžete všimnout, že prsa jsou oteklá a bolí bradavky. Ale tyto příznaky následně samy odezní..

Alarmující příznaky - okamžitě vyhledejte lékaře

V některých případech se důrazně doporučuje vyhledat služby kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje několik onemocnění prsu, které nelze oddálit. Včasná pomoc vás ochrání před mnoha problémy. Jaké jsou tyto patologie a jaké jsou jejich příznaky?

Mastopatie

Jedná se o benigní formaci, ke které dochází v důsledku nerovnováhy ženských pohlavních hormonů. V tloušťce žláz se tvoří těsnění, umístěná chaoticky. Následně rostou a způsobují nepohodlí..

 • mírná bolest bradavek, obvykle před cyklem
 • neobvyklý výtok ve formě zakalených kapek vyčnívajících pod tlakem;
 • otok.

Existují dva typy mastopatie: difuzní a fibrocystická. První případ je typický pro mladé dívky. V tomto případě se žlázy zvyšují rovnoměrně. Ve druhém případě jsou pozorovány formace, které se liší tvarem a velikostí, vytvářejí se uzly a dutiny.

Pro stanovení diagnózy se budete muset uchýlit k ultrazvuku. Může být také provedena biopsie uzliny, aby se vyloučily vážnější stavy prsu. K léčbě tohoto onemocnění se používají hormonální léky a také se uchylují k chirurgickému zákroku..

Laktostáza a mastitida

Příznaky laktostázy se obvykle objevují u žen, které během kojení porušují režim kojení. Jinými slovy, můžeme říci, že stojaté mléko nebo jeho velké množství v prsou přispívá k protažení koncových částí. V těchto případech se uchýlí buď ke krmení, nebo k nucenému projevu mléka..

Mastitida je způsobena stagnací mléka a následným zánětem v důsledku expozice patogenním bakteriím. Pronikají do prsní tkáně prasklinami v oblasti bradavek.

 • zvýšení teploty;
 • silná bolest v bradavkách;
 • prasknutí a tupá bolest na hrudi, někdy pulzující;
 • oteklé žlázy.

Pokud se podezření potvrdí, kojení se zastaví, pomocí odsávačky se zajistí stálý odtok. Předepsaná léčba drog zaměřená na eliminaci intoxikace těla. Výsledné abscesy, pokud existují, jsou léčeny chirurgicky.

Onkologická onemocnění

Bohužel vznikají v důsledku frivolního přístupu žen k jejich zdraví. Vývojové onemocnění se projevuje různými vnějšími příznaky, které vedou k vážným následkům.

 • bolest v bradavkách po dlouhou dobu;
 • změna tvaru bradavek;
 • zvýšení lymfatických uzlin v podpaží;
 • jsou nalezeny hrudky nebo hrudky;
 • tělesná teplota se pohybuje od 37 do 38 stupňů;
 • ztráta chuti k jídlu, zhoršení zdraví, úbytek hmotnosti.

Abyste se chránili, musíte být pravidelně sledováni mammologem a nezávisle vyšetřovat mléčné žlázy, pokud jsou prsa opuchnuté a bradavky bolavé, stejně jako přítomnost ztvrdlých krust na nich nebo výtoku.

Jiné příčiny bolesti na hrudi

Pít hodně tekutin

Tekutina se zpravidla zadržuje v oblasti žláz, což vede k situacím, kdy je hrudník oteklý a bolavý. Pití velkého množství nápojů, které obsahují kofein, má také nepříznivý vliv na stav této zóny..

Špatné spodní prádlo

Příliš těsné spodní prádlo nebo nevhodné oblečení může způsobit bolest a otok prsou..

Sedavý životní styl a nezdravá strava

Jíst velké množství soli (více než 5 gramů), stejně jako nadměrné smažené jídlo, má nepříznivý vliv na zdraví celého těla.

Pokud žena současně nevede aktivní životní styl, brzy to povede nejen k tomu, že její prsa jsou velmi plná, ale také k dalším nepříjemným následkům..

Hormonální poruchy

Příčinou bolesti může být menopauza u žen starších 45 let. Hormonální nárůst a nerovnováha vedou k výskytu těchto příznaků.

V případě potřeby jsou předepsány léky proti bolesti, ženám se doporučuje věnovat pozornost správné výživě a zdravému životnímu stylu.

Jak zmírnit bolest doma

Existuje několik metod preventivních opatření v případě, že je hrudník plný a bolí. Pomáhají předcházet nemoci v rané fázi, zmírňují otoky, uklidňují a zmírňují bolest..

Fytoterapie

Poplatky za dávkování najdete v jakékoli lékárně. Je lepší upřednostňovat ty, které obsahují kopřivu, třezalku tečkovanou, provázek, vlaštovičník, pampelišku, mátu. Lněná a sójová semínka pomohou obnovit hormonální rovnováhu, ale je nejlepší se nejprve poradit se svým lékařem. Zelné obklady, které se aplikují na bolestivé místo, také pomohou, pokud je mléčná žláza plná a bolí.

Masáž

Účinný způsob, jak zmírnit bolest. Můžete samostatně studovat techniku ​​popravy nebo se můžete obrátit na odborníka.

Kontrastní sprcha a sport

Kombinace studené a horké vody a mírné cvičení zlepšují krevní oběh..

Ale neměli byste být příliš horliví: nedoporučuje se používat vodu s kriticky nízkou nebo vysokou teplotou, ani se účastnit vyčerpávajících tréninků.

Dieta nebo diuretika

Pokud jsou prsa oteklá, důvodem může být zadržování tekutin v těle, musíte dbát na správnou výživu a užívání diuretik.

Eliminujte depresivní stavy

Emocionální pozadí výrazně ovlivňuje stav celého organismu. Chcete-li chránit prsa před nemocemi, musíte se vyvarovat stresových situací, šoků a obav..

Léčba lékařem

Pokud otok mléčné žlázy, stejně jako doprovodné příznaky nezmizí, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Provádí se diagnostika, navštěvuje se mammolog a gynekolog, provádějí se testy. Na základě získaných údajů je předepsána léčba.

Průzkum zahrnuje také následující fáze:

 1. Ultrazvuk, kromě mléčných žláz, je vhodné zkontrolovat pánevní orgány.
 2. Mamografie.
 3. Analýza obsahu hormonů pohlavních žláz v krvi.

Pokud není stav zanedbán, jsou předepsány masáže a přírodní léky.

Pečlivý přístup k vašemu zdraví a včasná pomoc jsou zárukou vynikajícího zdraví, aktivity a dlouhého života!

Video

V tomto videu se dozvíte, co dělat, abyste zmírnili bolest v oteklých prsou..

Příčiny otoku prsu u žen, příznaky a způsob léčby

Pokud jsou ženská prsa oteklá, okamžitě nepanikařte. Příčinou fyziologického stavu je s největší pravděpodobností jakýkoli přirozený proces, například přístup menstruace nebo těhotenství. Pokud se však vyskytnou neobvyklé příznaky (silná bolest, výtok atd.), Měli byste se poradit s lékařem - mammologem nebo gynekologem.

Známky otoku prsou

Zjistit přítomnost problému jednoduše pomocí následujících příznaků:

 1. Zvětšení prsou o 1-2 velikosti, v závislosti na příčině. Například během laktace se velikost může zvýšit o více než dvě čísla.
 2. Ztvrdnutí prsou. Prsní žlázy jsou hutnější a na dotek „těžké“.
 3. Bolestivé pocity při dotyku nebo stisknutí, stejně jako neustále doprovázející bolestivý pocit při pohybu.
 4. Přecitlivělost bradavek.
 5. Související změny v těle, jako je bolestivá bolest břicha.

Pokud je otok způsoben patologickým onemocněním, pak si ženy všimnou těsnění, lokální bolesti, zarudnutí, odlupování kůže na hrudi, zvýšené tělesné teploty, výtoku z bradavek a dalších. V takovém případě se neobejdete bez léčby..

Možné důvody

Změny v objemu prsu mohou naznačovat možné onemocnění (rakovinu prsu) nebo být krátkodobým procesem. V každém případě musíte před přijetím opatření určit příčinu otoku.

Lékaři identifikují několik provokativních faktorů:

 • menstruace;
 • těhotenství;
 • užívání léků, včetně hormonální antikoncepce;
 • puberta u dívek;
 • menopauza;
 • zadržování tekutin v těle;
 • porušení krevního oběhu v mléčných žlázách.

Existují i ​​jiné příčiny otoku prsu. U některých žen takto „reaguje“ tělo na stres nebo prudkou změnu výživy, změnu klimatických podmínek. Někdy může nepohodlná podprsenka způsobit nepohodlí na hrudi a narušit tok krve a lymfy..

Otok mléčných žláz u novorozenců, včetně chlapců, se považuje za normální, když se mateřské hormony přenášejí během porodu placentou na dítě. Po dvou nebo třech týdnech se vše vrátí do normálu bez jakýchkoli následků v budoucnu..

Fyziologické příčiny

Otok prsu může být normální. Mezi fyziologické důvody patří menstruace, těhotenství, kojení, změny související s věkem.

Menstruační cyklus

Cyklická mastalgie (tak se nazývá bolestivé otoky mléčných žláz) podle statistik postihuje každou pátou ženu v plodném věku. Mastalgie se nejčastěji vyskytuje ve druhé části menstruačního cyklu a zmizí první den menstruace. Někdy se bolest objeví několik dní před ovulací. Mastalgie je způsobena nedostatkem hormonu progesteronu, což může být doloženo dalším příznakem - ženský žaludek táhne.

Jednoduše řečeno, každý měsíc se ženské tělo připravuje na nosení dítěte a krmení. V tomto případě dochází ke zvýšení žlázové tkáně, průtoku krve. To vše zase způsobuje otoky. Bolestivé pocity vznikají na pozadí mačkání nervových zakončení přebytečnou tekutinou. Když dojde k menstruaci, žlázová tkáň zemře a mléčné žlázy se vrátí do normálu..

Mastalgie není považována za chorobu a není nijak léčena. Ženy s takovým problémem však musí být opatrnější, pokud jde o prsa, provádět pravidelné prohlídky, jak je znázorněno na fotografii, a navštívit mammologa.

Těhotenství

Zvětšení prsou je jedním ze znaků těhotenství u ženy. Prsní žlázy se začínají aktivně zvětšovat ihned po početí. Důvodem je hormon progesteron, který ovlivňuje růst žlázové tkáně, a estrogen, který rozšiřuje mléčné kanály..

Druhé prudké zvětšení prsou nastává těsně před porodem. V tomto případě se tělo připravuje na laktaci. Důkazem toho je výtok z bradavek, kterému se říká kolostrum..

Souběžnými příznaky jsou také síť žil vyčnívajících po celém povrchu prsu a ztmavnutí kolem dvorce bradavek. Ty, mimochodem, jsou také upraveny. Táhnou se dopředu a kolem nich se tvoří malé tečkované uzlíky. To dítěti usnadní krmení. Totéž se děje s mimoděložním těhotenstvím..

Laktace

Zvýšení objemu prsou po porodu je způsobeno tokem mléka. Za prvé, novorozené dítě obdrží kolostrum od matky a za den nebo dva dorazí mléko do prsu. To je často doprovázeno bolestivými pocity a zvýšením tělesné teploty, prsa jsou na dotek horká. Abyste se cítili lépe, měli byste mléčné žlázy hnětet a jemně masírovat.

Přirozené příčiny citlivosti a otoku prsou během laktace zahrnují:

 • Rychlý tok mléka. V této době matka cítí prasknutí a brnění. Prsa je nalita a aktivně bobtná a z bradavek může odtékat mléko.
 • Mléko spláchne. K tvorbě laktace dochází do tří měsíců. Budou dodržovat plán krmení dítěte.

Tento stav bude pokračovat po celou dobu laktace. Délka krmení závisí na matce.

Věkové změny

Otok prsu se objevuje během puberty u dospívajících. Příznak u 7leté dívky je nepřijatelný, i když v poslední době bylo u dětí stále častěji pozorováno zrychlení. 11-15 let se považuje za normu. Nejprve bradavky nabobtnají, areola kolem bradavky, poté se zvětší samotná mléčná žláza. U menopauzy je také možné zvětšení prsou, ale může být jednostranné nebo částečné.

Patologické příčiny

Někdy je zdravotní stav příčinou otoku prsou. Mezi takové patologické faktory patří mastopatie, rakovina, fibroadenom a mnoho dalších..

Mastopatie. Prvním příznakem je otok prsu bezprostředně po menstruaci. Žena si začne stěžovat na bolest, zarudnutí části prsu a zvýšení teploty. Při palpaci je cítit zanícený uzel.

Onkologie mléčných žláz. Bohužel benigní nebo maligní nádor je jednou z nejčastějších onemocnění u žen starších 45 let. Včasné odhalení rakoviny zvyšuje šance na uzdravení, proto gynekologové doporučují navštívit lékaře každých šest měsíců, stejně jako samovyšetřování jednou za měsíc.

Fibroadenom. Vyskytuje se během těhotenství. Problém je způsoben hormonální nerovnováhou. Léčba se provádí až po porodu.

Kdy navštívit lékaře

Pokud si žena všimla, že edém prsu má nefyziologickou povahu, musí se obrátit o pomoc na předporodní kliniku. Důvodem zkoušky může být:

 • zarudnutí hrudníku;
 • tvrdá nebo šupinatá kůže kolem mléčných žláz;
 • silná bolest při dotyku nebo neustálá bolest;
 • lokální otok;
 • oteklé bradavky;
 • výtok z bradavek jiné povahy.

V takovém případě se mohou objevit další doprovodné příznaky. Může to být zvýšená tělesná teplota, bolest v podbřišku, celková slabost..

Diagnostika a léčba

Pokud žena neobdržela žádné zranění před nástupem nepříjemných příznaků, ale zároveň začala trpět bolestí a objevily se otoky, je třeba najít důvod k jejich odstranění. Za tímto účelem se provádí komplexní diagnostika, včetně:

 • Palpace. Lékař bude cítit prsa prsty na hrudky nebo jiné útvary.
 • Mamografie. Umožňuje získat podrobný obraz o žláze.
 • Ultrazvuk prsu, nadledvin, štítné žlázy. Standardní postup při problémech s prsy.

Nadledviny a štítná žláza jsou zodpovědné za produkci hormonů. Ta může ovlivnit stav prsu.

 • Vyšetření urogenitálního systému, zejména dělohy, vaječníků a souvisejících orgánů.
 • Krevní a močové testy, včetně testů na dusík v moči.
 • MRI a CT mozku a nadledvin.

Čím dříve je ženě diagnostikována, tím dříve jí bude předepsána léčba. Terapie prsu závisí na diagnóze, proto byste se v žádném případě neměli léčit sami.

Otok mléčných žláz může naznačovat jak normální fyziologické procesy v těle ženy, tak vážnější problémy. V každém případě se doporučuje poradit se s lékařem. Pouze odborník bude schopen určit skutečnou příčinu nepříjemných příznaků a předepsat potřebnou léčbu.

Fyzioterapie existuje již dlouhou dobu. Fyzioterapie během těhotenství byla před 20 lety zakázána. V nemocnicích byly přístroje zakoupeny již dávno, což těhotným pacientkám neumožňovalo provádět procedury.