Příčiny hnědé sraženiny

Změny barvy a povahy menstruace jsou alarmující. Tyto příznaky mohou znamenat jak přirozené procesy probíhající v těle, tak patologické. Důvody, proč se objevují hnědé sraženiny, jsou různé. V některých případech se neobejdete bez lékařské pomoci..

Příčiny hnědého, sraženého výboje

Existuje mnoho faktorů, které přispívají k výskytu hnědého, sraženého výtoku. Tyto změny mohou být spojeny s mimoděložním těhotenstvím, potratem, nástupem menopauzy, vystavením stresu, hormonálními poruchami. Mohou také vyvolat netypické tajemství:

 • anémie;
 • zrychlený proces srážení krve;
 • trauma v pánevní oblasti;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • dodržování přísné stravy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • dlouhodobé vystavení ultrafialovým paprskům;
 • různé patologie urogenitálního systému.

Menstruace, které mají hnědou barvu, nejsou samy o sobě nebezpečné. Musíte jen určit důvody jejich vzhledu.

V dospívání, kdy se právě tvoří hormonální pozadí, je tento příznak považován za přijatelnou normu. Pokud jsou tyto změny pozorovány v reprodukčním věku, pak často znamenají vážné problémy v těle..

Změna barvy vašeho období

Během menstruace je obvykle pozorován výtok bohaté červené barvy, což naznačuje oddělení a odchod z endometria spolu s neoplodněným vajíčkem. Z tohoto důvodu jsou poškozené malé kapiláry a objevuje se menstruace. Čím blíže jsou buňky hemoglobinu k vývodu z pochvy, tím tmavší je regulace..

Při užívání hormonálních léků je často pozorována slabá hnědá menstruace. Výtok může být tmavší, pokud je ve vagině přítomno malé množství kyslíku.

Hlavní body uprostřed cyklu

Uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci. Během tohoto období může tajemství získat hnědý odstín v důsledku otevření folikulu a zavedení vajíčka do dutiny pohlavního orgánu. Takové změny jsou považovány za normu..

Menstruační krvácení se sraženinami, které se objeví uprostřed cyklu, je pozorováno z následujících důvodů:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • nedostatek ovulace;
 • novotvary v orgánech urogenitálního systému;
 • prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • intenzivní fyzická aktivita;
 • stres.

Silné krvácení během tohoto období je důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi.

Výtok před menstruací

Ženy si všimnou, že se jim někdy před menstruací vyvinou hnědé sraženiny. Takový výtok se pozoruje několik dní před nástupem menstruace. V takovém případě není důvod k obavám. Příznaky, jako jsou tyto, naznačují, že se endometrium začalo odlupovat a že regulace brzy přijde. Po několika dnech začne být funkční vrstva intenzivněji odmítána, objeví se červený výboj.

Pokud jsou tyto příznaky pozorovány déle než tři dny, nejsou doprovázeny bolestí a celkovou nevolností, lze je považovat za variantu normy.

Výtok místo menstruace

Hnědé sraženiny, které se objevují místo menstruace, naznačují, že normální regulace nikdy nepřišla. V kritických dnech dochází ke zpoždění a podobné změny jsou pozorovány při silné fyzické námaze, stresových situacích. Hormonální antikoncepce, nízká hladina hemoglobinu, oslabená imunita a rychlý pokles tělesné hmotnosti mohou vyvolat porušení cyklu..

Sraženiny v sekretech

Hnědé sražené období by neměly být problémem. Během tohoto období se endometrium odlupuje, jeho částice vycházejí. Zvýšení menstruace a velké krevní sraženiny jsou důvodem k obavám, zvláště když žena trpí vážným nepohodlí. Tyto příznaky naznačují vývoj endometriózy. S tímto onemocněním endometrium zesiluje a přerůstá. Jsou ovlivněny přídavky a peritoneální dutina.

Hnědý výtok během těhotenství

Výtok s hnědým odstínem je platnou volbou pouze v časném těhotenství, kdy je oplodněné vajíčko zavedeno do dutiny pohlavního orgánu. Tento příznak se objeví jednou a je zaznamenán na krátkou dobu..

Vzhled hnědých sraženin, které jsou doprovázeny silnou bolestí, naznačuje porušení integrity endometria. Kromě toho existuje vážná hrozba potratu. Musíte okamžitě vyhledat pomoc od lékaře. I mírné namazání těhotné ženy, zaznamenané ve druhém nebo třetím trimestru, je důvodem pro neodkladnou návštěvu gynekologa.

Hnědý výtok v období po porodu

Po porodu je zaznamenán výskyt hojného krvácení - lochie. Takové příznaky jsou variantou normy. Během tohoto období je děloha aktivně stahována a očištěna od plodové tkáně. V průběhu času se krvácení zmenšuje a zhnědne.

Vnější faktory

Hnědá menstruace se sraženinami se objevuje při silné fyzické námaze, stresových situacích, po operaci, potratu a zavedení nitroděložního tělíska. Tyto příznaky jsou často pozorovány v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Všechny tyto faktory ovlivňují reprodukční systém, v důsledku čehož dochází k podstatným změnám v povaze výtoku..

Pooperační a potratové krvácení

Po operaci a potratových opatřeních se objeví nahnědlý výtok. Často obsahují tmavé sraženiny. Zpočátku se jedná o silné krvácení doprovázené bolestivými pocity, které se postupně mění v mazanost. Zpravidla jsou pozorovány během týdne..

Měsíc po operaci začíná menstruace. Mohou být hojnější než obvykle, ale po několika cyklech se vrátí k normálu..

Intrauterinní zařízení

Po zavedení nitroděložního tělíska je zaznamenána hnědá menstruace se sraženinami. Jejich vzhled je způsoben odmítnutím cizího těla tělem a vytvořením překážky normálnímu odtoku krve. Po několika cyklech tyto příznaky zpravidla již nejsou pozorovány..

Pokud výtok nadále obtěžuje ženu po delší dobu a je doprovázen dalšími příznaky, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Pravděpodobně budete muset najít jinou antikoncepci.

Antikoncepční léky

Vzhled hnědé koagulační regulace naznačuje nerovnováhu v estrogenu a progesteronu. K těmto změnám dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Během prvních tří měsíců poté, co jste je začali užívat, můžete krvácet mimo menstruaci..

Nouzová antikoncepce je schopna takové změny způsobit. Tyto léky obsahují velké množství hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci..

K užívání těchto léků se můžete uchýlit nejvýše dvakrát ročně. Systematické využívání těchto prostředků může mít nepříznivý účinek na tělo a vést k neplodnosti..

Menopauza

Během období zániku reprodukční funkce se pohlavní hormony začínají produkovat v nedostatečném množství. V této fázi života je zpoždění menstruace považováno za normální. Blíže k menopauze úplně zmizí menstruační krvácení. Místo toho je často pozorován hnědý výtok, ve kterém jsou přítomny sraženiny..

Změny v povaze menstruace se někdy považují za normální fyziologický proces. V některých situacích výskyt hnědých sraženin naznačuje vývoj onemocnění. Každá žena potřebuje vědět, jak rozpoznat přirozené změny v těle a umět je odlišit od patologického procesu. Z tohoto důvodu bude možné včas identifikovat onemocnění a zabránit vzniku komplikací.

Příčiny silné tmavě hnědé nebo černé menstruace s krevními sraženinami, diagnostika a léčba

Žena by neměla přehlížet změny povahy menstruačního toku. Může to být způsobeno přirozenými změnami v těle nebo mluvením o patologii. Existuje několik důvodů, proč se hustota a barva krve mění na hnědou nebo černou. V jakých případech byste se měli poradit s gynekologem?

Jaký by měl být výtok během menstruace?

Podle povahy (barvy, hojnosti) menstruace lze posoudit fungování reprodukčního systému. Normální ženský menstruační cyklus je 21-35 dní. Krvavý výtok je pozorován během prvních 3–7 dnů. Mohou obsahovat malé sraženiny (částice odmítnutého endometria).

Příčiny měsíční tmavé barvy, výtok s krevními sraženinami

Centrální nervový systém a pohlavní hormony jsou odpovědné za koordinaci menstruačního cyklu. Pokud jeden z článků v tomto řetězci selže, může se změnit povaha výtoku a doba menstruace. Žena by měla věnovat pozornost reprodukčnímu zdraví v následujících případech:

 • změna obvyklé barvy menstruačního toku na tmavší;
 • tmavě hnědé nebo černé skvrny v jakékoli fázi cyklu;
 • nepříjemný zápach;
 • hustá krev;
 • vzhled velkých hnědých sraženin;
 • další změny, které nejsou charakteristické pro obvyklou menstruaci.

Příčiny silné černé menstruace, výtoku sraženin mohou být způsobeny věkem a jinými přirozenými procesy v těle. Častěji naznačují, že došlo k selhání reprodukčního systému. To vyžaduje okamžitou nápravu, aby se zabránilo nebezpečným zdravotním následkům..

Nepatologické faktory

Silný hnědý nebo černý sražený výtok (viz foto) je široký pojem. Změny v jejich barvě a dalších charakteristikách mohou být způsobeny různými důvody. Považuje se za normální, pokud je menstruace hnědá na začátku nebo na konci (první, poslední den). Tmavé špinavé tajemství uprostřed cyklu je možné poprvé po začátku užívání OK a také po ovulaci. Neměl by být pozorován déle než 2 dny.

Některé ženy si všimnou světle hnědého výtoku na spodním prádle několik dní před nástupem nového cyklu, což se také nepovažuje za patologii. U mnoha může být výskyt tmavé krve s hlenem spojen s nástupem sexuální aktivity nebo intimity den předem. Skutečnost, že výtok zesiluje, je také ovlivněna příjmem léků, které zvyšují srážlivost krve. Tento jev lze pozorovat do 3 měsíců po instalaci nitroděložního tělíska..

Hnědý a černý výtok během menstruace je pozorován v dospívání během formování menstruačního cyklu. Pokud jsou po dlouhou dobu pozorována silná období, měli byste se poradit se svým lékařem a také jít po skončení puberty.

Dalším důvodem vzniku podobného problému jsou hormonální změny v ženském těle. Mohou být nejen patologické. Důvodem může být nástup menopauzy, stres, dlouhodobý emoční a fyzický stres. Tyto jevy jsou dočasné, ale vyžadují lékařskou pomoc..

Patologické procesy

Pokud se uprostřed cyklu objeví silný hnědý výboj, je možné:

 • mimoděložní těhotenství;
 • onkologie;
 • střevní patologie;
 • ohyb dělohy;
 • trauma, zánět pohlavních orgánů;
 • dysfunkce vaječníků;
 • porucha hypofýzy.

Tmavý výtok se sraženinami je možný při potratu, endometrióze, endometritidě (zánět sliznice pohlavního orgánu), polypy endometria. Často je to jeden z hlavních příznaků děložních fibroidů - hormonálně závislý benigní nádor. Může růst, mačkat sousední orgány a je často překážkou při porodu. Během šestinedělí je možný silný, hnědý, sražený výtok. Naznačují, že v děložní dutině jsou zbytky placenty..

Diagnostické metody pro stanovení diagnózy

Zvláště zdraví škodlivé:

 • temný výtok po každém sexuálním kontaktu, intimita je doprovázena bolestivými pocity;
 • černé krvácení je pozorováno uprostřed cyklu, OK není akceptováno;
 • hnědý výtok šel po zpoždění a potvrzení těhotenství pomocí expresního testu;
 • sporé tmavě hnědé období s hlenem a sraženinami, které doprovázejí obecnou nevolnost, bolesti zad, nízkou tělesnou teplotu.

Pro diagnostiku se provádí ultrazvuk pánevních orgánů a štítné žlázy, močové a krevní testy na hormony, stěr se odebírá z cervikálního kanálu a provádí se laparoskopie. Ve vzácných případech se používá MRI. Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření odhalena potřeba kyretáže, postup se provádí pomocí hysteroskopu. Materiál získaný během čištění je odeslán do histologie, podle výsledků které je předepsána korekční terapie.

Taktika léčby

Léčba silné černé a hnědé sražené menstruace je zaměřena na nápravu problému, který způsobil tyto příznaky. Zobrazují se konzultace úzkých specialistů: gynekologa, odborníka na výživu, hematologa, endokrinologa, nefrologa, psychoterapeuta. Pokud se ukázalo, že příčinou patologie je metabolická porucha, je upraven denní režim a výživa. Pokud je příčinou stres, jsou indikována sedativa.

Při hormonální nerovnováze bude nutná metabolická korekce a léčba hormonálními léky. U polypů endometria se podle výsledků histologie zobrazuje diagnostická kyretáž a farmakoterapie. Pokud zaznamenáte silný růst fibroidů, bude nutný chirurgický zákrok. Jinak se zvolí hormonální léčba a použije se vyčkávací taktika.

S velkou ztrátou krve se neobejdete bez užívání léků obsahujících železo. Můžete se obrátit na tradiční medicínu, která zná mnoho receptů na normalizaci menstruačního cyklu. Borovaya děloha, odvar z dřišťálu, kopřivy jsou užitečné. Jakákoli léčba by měla být dokončena a poté - pravidelně sledována gynekologem. Tím se zabrání opakování patologie a včasná identifikace nových nebezpečných nemocí..

Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Jaké jsou důkazy hnědého výtoku sraženin u žen a jaká vyšetření jsou nutná

Děsivým příznakem je uvolňování hnědých sekretů se sraženinami, v závislosti na době výskytu a dalších charakteristikách je tento jev pozorován jak u absolutního zdraví, tak u gynekologických onemocnění. Normální a negativní procesy můžete rozlišovat mnoha způsoby..

Pokud je v sekrecích trochu krve, získají barvu od žluté nebo béžové až po téměř černou, v závislosti na množství zředěného hlenu. Sraženina je hustá hmota, která se podobá želé. Tmavě hnědou látkou může být kousek endometria, který má podobnou strukturu. Někdy se cervikální sekrece stává viskózní a obarvená krví, pak je leukorea světlá nebo dokonce heterogenní s žilkami a jejichorem.

Pokud jsou v měsíční krvi husté fragmenty sliznice tmavého odstínu, není třeba se obávat. Endometrium tedy vyjde. Stojí za to věnovat pozornost, pokud máte nepříjemný zápach, bolest v břiše nebo dolní části zad. Alarmujícím znakem je náhlá změna charakteristik menstruačního toku, pokud se tak dosud nestalo..

Odstranění velkých fragmentů endometria během menstruace může způsobit fyzickou aktivitu, stres, pohlavní styk, trauma břicha a hormonální poruchy.

Pokud místo menstruace jsou hnědé výtoky se sraženinami, které nahrazují úplné krvácení, měli byste se určitě poradit s lékařem. To je považováno za normální v dospívání, kdy právě začala menstruace, a také před menopauzou, kdy reprodukční funkce klesá..

Pozor! Sraženiny sražené krve po 40 letech mohou být příznakem nádoru v děloze.

Když začíná menstruace, první části endometria a krve jsou nevýznamné a vycházejí pomalu, takže mnoho žen si před krvácením všimne hnědé „hleny“ na spodním prádle. Od okamžiku ovulace až do začátku dalšího cyklu je děloha chráněna zátkou z hustého hlenu. Vychází s malým kouskem endometria ve formě nerovnoměrně zbarvené látky tmavého odstínu.

Před ovulací vychází z cervikálního kanálu také sliznice. V tomto okamžiku se do něj smíchá několik kapek krve z prasknutí zralého folikulu. Proto můžete vidět světle hnědý, béžový nebo růžový výtok, slizký, viskózní. Tato skutečnost potvrzuje nástup ovulace..

Pokud však uprostřed měsíčního cyklu má nahnědlý výtok s velkými sraženinami tmavé odstíny, trvá 2-3 dny a je doprovázen spazmodickými a tažnými bolestmi, pak stojí za to zkontrolovat endometriózu, fibroidy, hyperplazii endometria. Tak se projevují závažné hormonální poruchy. Výjimka pro ty, kteří jsou na antikoncepční pilulce.

Chaotický výskyt hustých hrudek tmavých odstínů v intermenstruačním období ve vaginálních sekretech se vyskytuje u různých onemocnění:

 • Endometritida;
 • Polypy;
 • Ovariální cysta;
 • Prasknutí cévy;
 • Nádor;
 • Cervikální dysplázie.

Navíc, často ve druhé fázi cyklu, může k takovému výboji dojít při sportování. Skákání, zvedání velkých závaží, dlouhodobá zátěž vedou k předčasnému roztržení endometria, které vyrostlo do poměrně silné vrstvy.

Sraženiny nitroděložní sliznice v různých dobách cyklu vycházejí v prvních měsících po zahájení léčby hormonálními léky. Chovají se tak, že funkční obal orgánu je nahrazen hustším. Dokud nebude proces přestavby dokončen, vyjdou hnědé hrudky. Menstruace v prvním cyklu až 8–12 dní s tmavými skvrnami a sraženinami na začátku a na konci. Vedlejšími účinky jsou také bolesti zad a břicha, emoční výkyvy. Při užívání hormonálních látek krev zhoustne, proto se často objevují husté fragmenty téměř černé barvy.

Pozornost! Pokud je antikoncepce nesprávná, může začít krvácení. Není to tak nebezpečné, ale musíte najít jiný lék..

Po zavedení nitroděložního tělíska jsou období dlouhá, bohatá a bolestivá. Spirála vyvolává spasmodické kontrakce dělohy, proto si často můžete všimnout výtoku velkých fragmentů tmavých odstínů. Toto je endometrium.

Krvavé sraženiny v raných stádiích mohou naznačovat přítomnost hematomu v místě fixace placenty. Po cestě jsou tažné bolesti pociťovány v suprapubické oblasti a v dolní části zad. Taková diagnóza není vůbec neobvyklá, ale pouze v ojedinělých případech končí potratem nebo narozením nezdravého dítěte. Pokud je výtok tmavý, není červená krev, pak je hematom s největší pravděpodobností vyprázdněn - uzdravuje se.

Krátkodobý potrat také začíná bolestmi břicha a krvavým výtokem s hrudkami. U mimoděložního těhotenství se patologický proces vyvíjí postupně: hnědá mastnota, sraženiny a silné krvácení. Bolesti od mírně vnímatelné po nesnesitelné. Je nutná neodkladná operace, aby se pacient zachránil před smrtí.

Početí může být také poznamenáno hnědým výtokem. Jsou světlé barvy a slizké, jako ovulace. Vyskytují se den předtím, namísto menstruace nebo na pozadí zpoždění, trvají asi den. Toto vajíčko se ponořilo do endometria, což způsobilo odtok krve a působením progesteronu začal krční hlen hustnout a získával strukturu podobnou želé.

Hnědý výtok s hustými vměstky po 12 týdnech může být příznakem odtržení placenty, který se vytvořil z chorionu. Patologie ohrožuje vývoj a život dítěte, proto je nutná urgentní hospitalizace.

Všechny popsané případy, s výjimkou početí a mimoděložního těhotenství, s včasnou léčbou, lze snadno eliminovat pomocí hemostatických a hormonálních léků.

Tmavé velké fragmenty v intermenstruačním období nebo během menstruace se vyskytují u mnoha patologií ženského reprodukčního systému. Popíšeme nejpravděpodobnější příčiny tohoto příznaku..

Jedná se o infekční lézi vnitřní výstelky dělohy. Vzniká za přítomnosti patogenních mikrobů a snížené imunity. Výtok je hlenovitý, připomíná hlínu bílého, žlutého nebo nazelenalého odstínu, obsahuje nitě a pruhy hnědé. Nebo je to homogenní, špinavě hnědá látka s nepříjemným zápachem. V zásadě krvavý hnis. Tmavě hnědé skvrny během menstruace. Žena si stěžuje na křeče a bolesti v podbřišku. Někdy teplota stoupá. Pokud se infekce rozšířila do močového systému, dochází k problémům s močením. Antibakteriální léčba.

Kvůli mnoha faktorům, včetně hormonálních poruch, zánětlivých procesů, poranění během potratů a operací, vrstva mezi endometriem a myometriem zmizí. Pak aktivní povrchový prvek, který tvoří základ menstruace, začne jíst do svalů dělohy. Žena trpí prodlouženou, velmi bolestivou a bohatou menstruací s velkými sraženinami. Uprostřed cyklu se také vyskytuje hnědý výtok. Léčte individuálně, používejte hormony a další prostředky, chirurgické metody. Adenomyóza se ve většině případů po chvíli vrátí.

Aktivní endometrium se odtrhne od povrchu dělohy a zahájí cestu. Proniká do dalších orgánů, usazuje se na stěnách. Po určitou dobu pokračuje v menstruaci, způsobuje křeče a ztrátu krve a poté zemře. Ve vaječníku vyvolává tvorbu takzvané čokoládové cysty. Důvodem je hormonální porucha. Hnědý vaginální výtok s tmavými sraženinami se vyskytuje uprostřed cyklu, v předvečer a během menstruace. Bolest je cítit v místech lokalizace endometria. Velké fragmenty jsou odstraněny během laparoskopické operace. Depresi onemocnění užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv. Je těžké se úplně uzdravit.

Pozornost! Někdy je k potvrzení endometriózy nebo adenomyózy nutná operace, protože jiné diagnostické metody nejsou informativní.

Pravděpodobně s ním začínají další patologie nitroděložní vrstvy. Pod vlivem hormonálních změn roste velmi rychle a zaplňuje téměř celou dělohu. Žena objevuje hnědé sraženiny nejen ve dnech menstruace, ale také uprostřed cyklu, někdy i v intermenstruačním období. Dokonce i pohlavní styk může vyvolat částečné oddělení endometria..

Velké výrůstky v cervikálním kanálu nebo děloze působí na principu nitroděložního tělíska, způsobují kontrakce myometria a vyvolávají odloučení kousků endometria. Kromě toho jsou formace pravidelně zraněny a krvácejí, produkují hlen. Proto se často vyskytuje hnědý nebo růžový pruhovaný výboj. Menstruace dlouhá a bohatá se sraženinami. Existuje mnoho důvodů pro vznik patologie, včetně dědičného faktoru. Polypy se dnes snadno odstraňují s minimálním rizikem opakování.

Benigní fibroidy nebo rakovina se projevují krvavými nátěry v intermenstruačním období, někdy se projevují ve formě sraženin. Růst formace způsobuje nepohodlí ve střevech a močovém měchýři. Léčte patologie různými druhy chirurgických zákroků.

U anémie, podváhy, hladovění nebo nedostatečné výživy se menstruace často objevuje ve formě malých hnědých sraženin. V budoucnu se menstruace úplně zastaví kvůli nedostatečné produkci hormonů. Ženské tělo pro normální fungování vyžaduje nejen vitamíny a minerály, ale také zdravé tuky - rostlinný olej, ryby atd..

U gynekologických onemocnění je diagnóza téměř vždy standardní, s jednotlivými odchylkami v jednotlivých případech:

 • Roztěr se vyšetřuje různými způsoby na přítomnost infekce;
 • Cervix se vyšetřuje kolposkopem;
 • Provádí se ultrazvuk dělohy, vaječníků a trubiček;
 • Odeberte standardní vzorky pro HIV, hepatitidu, syfilis;
 • Obecný krevní test, biochemický, někdy na hladinu hormonů;
 • Biopsie podezřelých oblastí;
 • Kyretáž endometria pro histologické vyšetření;
 • Interní vyšetření hysteroskopem.

Zajímavý fakt! Někteří praktičtí chirurgové jsou lepší v léčbě adenomyózy, hyperplazie nebo endometriózy než gynekologové.

Výtok s hnědými sraženinami neléčí, protože jde o symptom, nikoli o nemoc. Ani lékař nebude schopen stanovit diagnózu bez testů a instrumentální diagnostiky. A pravidelná vyšetření gynekologem jsou nejlepší prevencí všech ženských problémů..

Příčiny hnědých období se sraženinami

V průměru má většina žen období 6 až 8 dnů. Tentokrát je charakterizována mírnou tažnou bolestí v podbřišku, případně špatným trávením. Ženy jsou na to všechno zvyklé, mnoho nevěnuje pozornost, když je zpoždění 2-3 dny. Pokud vás zpoždění v menstruaci nezvýší, pak když vaše menstruace začíná hnědou barvou se sraženinami, je lepší se poradit s gynekologem. Žena by měla vědět, jaké změny v jejím těle probíhají, co způsobuje tuto situaci, existuje ohrožení zdraví.

Barva menstruace

Zdravá žena má během menstruace tmavě červený odstín krve vylučované. Spolu s oddělenou vrstvou děložního endometria vyjde vajíčko, které nebylo oplodněno..

Menstruační krev je tmavší, což lze snadno vysvětlit. Zpočátku, když je oddělena slizniční vrstva, jsou poškozeny malé kapiláry, krev má normální barvu, ztmavne, když vyjde v důsledku zničení hemoglobinových buněk. Zvýraznění sytého odstínu je považováno za normu a nemělo by vzbuzovat obavy..

Výtok může mít tmavě hnědý odstín, u mladých dívek se srazí. Gynekologové to připisují nestabilnímu menstruačnímu cyklu. Tento jev by neměl být alarmující, je považován za normu, se stabilizací cyklu vše zmizí.

U žen užívajících hormonální léky se může objevit hnědá menstruace. Výtok je vysvětlen nestabilitou hormonálního pozadí a odlišnou srážlivostí krve. Hnědá barva krve může být způsobena malým množstvím kyslíku přítomným ve vagině.

Musíte navštívit lékaře, když během menstruace nedochází k normálnímu výtoku, jsou tam hnědé hrudky. Žena může cítit nevolnost, závratě, mnoho si stěžuje na bolestivé křeče pokrývající břicho.

Okamžitá návštěva gynekologa je nutná, pokud se uprostřed cyklu objeví hnědé sraženiny. Je třeba si uvědomit, že během nošení dítěte takové vypouštění také není normou, může vyvolat potrat.

Vzhled sraženin

Přítomnost malých sraženin během menstruace by neměla ženu rušit - jedná se o částice endometria, které vychází z vajíčka. Důvodem pro gynekologické vyšetření by mělo být zvýšení počtu takových sraženin, které způsobují nepohodlí.

Takové příznaky nejčastěji naznačují rozvoj endometriózy - patologie, při které vnitřní vrstva dělohy začíná hustnout. V tomto případě je důležité zahájit léčbu včas, aby se zachovalo reprodukční zdraví..

Čas vzhledu

Hnědé sraženiny, které se objevují místo menstruace, nemusí být alarmující nebo mohou být okamžitým důvodem k návštěvě lékaře. Zvláště pozorný k tomuto stavu, těhotné ženy by měly být, musíte chránit vyvíjející se dítě před možným nebezpečím.

Hnědé sraženiny uprostřed menstruačního cyklu mohou také naznačovat vývoj onemocnění v těle. Tuto podmínku byste neměli ignorovat, abyste nepoškodili vaše zdraví..

Hnědé sraženiny místo teček

Pokud jsou hnědé dny se sraženinami pozorovány po všechny dny menstruace a poté nedochází k žádnému špinění, můžeme hovořit o:

 • slabý imunitní systém;
 • nízká hmotnost;
 • nízké hladiny hemoglobinu.

Nízká hmotnost představuje neustálý stres pro všechny systémy a orgány. Všechny zdroje těla jsou zaměřeny na udržení zdraví ženy. I minimální ztráta krve může být kritická, takže menstruační tok je skrovný, hnědý. Existují případy, kdy se kvůli nízké hmotnosti menstruace úplně zastaví..

Nedávné závažné onemocnění může způsobit řídký hnědý výtok během menstruace. Tělo se snaží vzpamatovat, obranyschopnost je oslabená a nejsou k dispozici prostředky pro plné fungování reprodukčního systému. V některých případech po dlouhodobém užívání silných antibiotik zmizí menstruace ženy po dobu 1-2 měsíců, po rehabilitačním období se vše obnoví.

Nízká hladina hemoglobinu naznačuje, že v těle chybí červené krvinky, železo. Pokud by současně každý měsíc došlo k hojné ztrátě krve, pak by se stav ženy mohl prudce zhoršit, narušila by se práce vnitřních systémů. Výsledkem je, že tělo samo reguluje množství sekrecí, což je činí vzácnými..

Když hnědý výtok zcela nahradí menstruační tok, musíte jít na gynekologa, abyste vyloučili možnost vývoje patologií a novotvarů v děloze, vaječnících. Snižuje také pravděpodobnost otěhotnění..

Před menstruací

Je normální, že mnoho žen má hnědé sraženiny několik dní před menstruací. Po tomto výtoku začíná normální menstruace, odcházející krev s odděleným endometriem má červený odstín.

Není důvod k obavám, když hnědý výtok netrvá déle než 3 dny před menstruací. Současně žena nezažije silné záchvaty bolesti, není zde žádný pocit obecné slabosti.

Uprostřed cyklu

Obvykle je doba menstruačního cyklu 1 měsíc. Ovulace nastává 16. až 17. den, přibližně po 5 dnech je vnitřní vrstva dělohy odmítnuta a začíná menstruace. Hnědé hrudky se objevují uprostřed cyklu z několika důvodů:

 1. Nesprávný výběr hormonální antikoncepce. Ženy si často COC vybírají samy, což nelze provést. Ovlivňují hormonální rovnováhu. Nesprávný přípravek může narušit menstruační cyklus. V důsledku toho nemusí dojít k ovulaci, období se zkracují.
 2. Pokud se mezi menstruací objeví hnědý výtok, mělo by být vyloučeno riziko novotvarů v genitáliích. Příznaky se mohou lišit, ale objasnění pomůže pouze vyšetření gynekologa.
 3. Může se objevit rozmazaný výtok hnědého odstínu v důsledku anovulační metroragie, při které žena nemá ovulaci. V těle se produkuje nedostatečné množství hormonů, menstruace je vzácná, přicházejí dříve.

Hnědé sraženiny mohou být uvolňovány v důsledku dalších faktorů, mezi něž patří: náhlá ztráta hmotnosti, zvýšená fyzická aktivita, silný stres. Pod vlivem negativních vlivů tělo zkracuje ovulační fázi, protože stresové podmínky jsou nepříznivé pro početí. Ve výsledku jsou pozorovány sporé periody, jejich doba je zkrácena.

Pokud byl jednou pozorován hnědý výboj a poté bylo vše obnoveno, není důvod se obávat. Pravidelné opakování situace by vás mělo přinutit navštívit gynekologa.

Během těhotenství

Hnědé sraženiny, které se objeví během těhotenství, by vás měly upozornit a přinutit k rutinnímu vyšetření. To může naznačovat hormonální narušení, narušení integrity endometria..

Pokud je narušena integrita vnitřní výstelky dělohy, existuje riziko pro vyvíjející se dítě. Pokud je to nutné, měli byste se poradit s gynekologem a jít do nemocnice. Samoléčba, alternativní medicína situaci jen zhorší.

Potrat

Lékařské ukončení těhotenství je možné při užívání kombinace nezbytných léků. První lék může zabít plod, druhý vyvolává kontrakci dělohy k odstranění vajíčka. V této době žena pozoruje hnědý výtok, jehož množství závisí na délce těhotenství.

Po vakuovém potratu je pozorován kyretáž, výtok s hnědými sraženinami. Obvykle mohou trvat asi týden. Pokud je ve výtoku viditelný hnis, je třeba vyšetřit velké krevní sraženiny gynekologem, aby nezmeškal okamžik nástupu zánětlivého procesu.

Patologie a nemoci

Vrozené patologie, nemoci, které žena trpí, zanechávají otisk menstruačního cyklu, doba, hojnost, barva se mohou změnit. V případě vrozené deformity dělohy je možná slabá hnědá menstruace. Když je endometrium odmítnuto, nemůže rychle opustit vagínu, v důsledku čehož se tvoří hnědé sraženiny.

Menstruace této povahy je možná, pokud má žena polypy, endometriózu, je diagnostikována endometritida. Lékař s jistotou řekne o přítomnosti onemocnění, patologie, je-li to nutné, předepíše nezbytnou terapii.

Diagnostika

Diagnostická opatření pro stanovení diagnózy zahrnují:

 1. Gynekologické vyšetření, dodání cytologického nátěru.
 2. Ultrazvuk břišní dutiny, malá pánev.
 3. Darování krve pro hCG.
 4. Ultrazvuk štítné žlázy.

Vlastnosti diagnózy jsou stanoveny individuálně během sběru anamnézy. Na základě výsledků studie je předepsána léčba.

Léčba

Léčba přímo závisí na diagnostikované příčině hnědého výtoku. Může to být kurz sedativ, rehabilitační terapie zažívacího traktu, výběr COC nebo jejich zrušení.

Léčebný režim je individuální, lze jej v průběhu léčby upravit. Samoléčba, vysazení léků, změna dávkování je přísně zakázána.

Menstruace s hnědými sraženinami může naznačovat problémy s reprodukčním systémem. Ženy, které problém ignorují, mohou čelit neplodnosti. Pravidelné prohlídky u gynekologa, pozorný přístup k vašemu zdraví vás zbaví rizik vzniku patologií, podpoří plné fungování těla.

Některé dívky a ženy si všimnou, že během menstruace bolí jejich hrudník. Období pravidelného krvácení je spojeno s různými nepohodlí. Někteří pociťují psycho-emoční nestabilitu a podrážděnost, jiní trpí bolestmi v podbřišku a hlavě.