Příčiny nepravidelných období a léčby

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus. Nepravidelná menstruace, změna v množství a povaze výtoku je signál z těla, že došlo k selhání jeho práce, které by nemělo být ignorováno. Takové porušení je často příznakem onemocnění genitální oblasti a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co by měl být normální (pravidelný) menstruační cyklus

Ženský reprodukční systém funguje jako hodiny a každý měsíc prochází určitým sledem fází, které jsou aktivně ovlivňovány ženskými pohlavními hormony. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus. Začíná to první den menstruace ve formě krvavého výtoku z dělohy, jehož trvání se pohybuje od 3 do 8 dnů. Obvykle trvá 26 až 36 dní..

Zpoždění nástupu menstruace o 5-7 dní není odchylkou, pokud k ní nedochází pravidelně.

Každý menstruační cyklus prochází čtyřmi fázemi: zrání vajíčka, ovulace, spouštění zralého vajíčka do dělohy a odmítnutí děložní výstelky neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.

Říká se o nestabilitě menstruace, pokud je pozorováno následující:

 1. Kritické dny začínají v různých intervalech a pro ženu je poměrně obtížné předpovědět datum dalšího období..
 2. Menstruace běží nepravidelně. To znamená, že někdy trvají 3 dny a příští měsíc více než 8 dní.
 3. Dochází ke změně intenzity menstruačního toku, která může být buď hojná, nebo vzácná. Taková období lze považovat za nepravidelná..
 4. Je zaznamenána absence menstruace, která není spojena s oplodněním.

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny spojené s nepravidelnou menstruací

Nepravidelný menstruační cyklus, který nesouvisí s fyziologií, by měl ženu upozornit, protože to může znamenat, že může mít problémy se zdravím genitální oblasti nebo s hormonálními abnormalitami:

 1. Endometrióza je jedním z běžných onemocnění souvisejících s hormonálním narušením těla. U endometriózy vnitřní vrstva stěn dělohy roste do dalších reprodukčních orgánů (pochva nebo vaječníky). V důsledku porážky sliznice dělohy se ztrácí cyklickost nástupu menstruace.
 2. Nestabilní cyklus je jedním z příznaků chronické endometritidy (zánět sliznice dělohy).
 3. Nesprávné umístění dělohy, které vede k zánětlivým procesům, změnám tónu, malformaci pohlavního orgánu, často vede k poruše reprodukční funkce ženy.
 4. Nádory dělohy, polypy nebo hormonálně závislé nádory mléčné nebo štítné žlázy, nadledvinky vedou k nestabilním obdobím a vyvolávají děložní krvácení.
 5. Nerovnováha ve funkci štítné žlázy vede k velmi vážným poruchám práce celého těla a v důsledku toho je narušen menstruační cyklus.
 6. Diabetes mellitus typu 2 a obezita se stávají faktorem vzniku nepravidelností v menstruačním cyklu.

Nepravidelný cyklus: co dělat

Samotné selhání menstruačního cyklu není nebezpečné. Výjimkou je situace, kdy se jedná o známku vážné nemoci. Gynekolog by měl zjistit příčinu selhání a předepsat nezbytné vyšetření..

Pacientkám, které se potýkají s problémem nepravidelné menstruace, je obvykle přiděleno komplexní vyšetření těla za účelem zjištění příčiny porušení.

Důrazně se nedoporučuje samostatně obnovovat pravidelnost menstruace užíváním hormonálních léků nebo být léčeni léčivými bylinami nabízenými tradičními léčiteli. Nesprávný přístup k problému může vyvolat zhoršení stavu ženy a progresivní průběh onemocnění..

Skutečnost, že v souvislosti s onemocněním vznikl nepravidelný menstruační cyklus, naznačují následující faktory:

 1. Cyklus menstruace se mění s každým měsícem. Interval mezi obdobími se zvětšuje a zmenšuje.
 2. Žena v reprodukčním věku nemá menstruaci.
 3. Menstruace se stává bolestivým, hojným výtokem.
 4. Mezi obdobími dochází ke krvácení.
 5. Výtok mezi obdobími má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci a mění barvu.

Nedostatek menstruace u dívek starších 15 let je důvodem k návštěvě lékaře.

Jak je diagnostikován nerovnoměrný menstruační cyklus?

Při první návštěvě pacienta u gynekologa provede odborník standardní gynekologické vyšetření, odebere nátěr k identifikaci patogenní mikroflóry nebo předepíše následující vyšetření:

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 2. Krevní test (obecný, biochemický).
 3. Krevní test k určení hladiny hormonů v různých dnech cyklu.
 4. Hysteroskopie (je-li uvedena).

Jak léčit a obnovit normální období

Chcete-li obnovit normální menstruaci, měli byste vědět, že taktika léčby závisí na věku pacienta a hlavní příčině selhání ženského těla:

 1. Pokud ženě „vnitřní hodiny“ selžou kvůli stresu, intenzivní fyzické aktivitě nebo poruchám výživy, bude jí doporučeno změnit svůj životní styl, zavést výživu a umožnit tělu zotavit se.
 2. K regulaci menstruace gynekologové často předepisují užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, a to i ženám, které nejsou sexuálně aktivní. Pokud je po užívání antikoncepčních pilulek cyklus narušen, objeví se krvácení nebo časté výtoky, může lékař doporučit hormonální lék jiného složení.
 3. Nestabilní období jsou často pozorována u žen, které používají nitroděložní tělísko jako ochranu před nechtěným těhotenstvím. K normalizaci cyklu bude přiděleno extrakci a jmenování jiné antikoncepce.
 4. Pokud je příčinou menstruačních nepravidelností onemocnění endokrinního systému (polycystické onemocnění, onemocnění štítné žlázy), je předepsána léčba hormonálními léky k obnovení hormonální rovnováhy těla.
 5. Pokud se zjistí nádor, polypy, cystické útvary, syndrom polycystických vaječníků, je indikováno chirurgické odstranění problémové oblasti. Úplné odstranění orgánů reprodukčního systému nastává, když jsou detekovány maligní novotvary, které ohrožují život pacienta.

Je možné otěhotnět s nepravidelným cyklem?

Nepravidelný menstruační tok naznačuje problém s reprodukčním systémem, a proto mohou mít ženy s nestabilním cyklem často problém s počátkem. Po zjištění příčiny nesprávné funkce těla a po absolvování nezbytné léčby mají mnozí zvýšenou šanci na otěhotnění a nosení zdravého dítěte.

Potíže s otěhotněním není pro tyto pacientky jediným problémem. Pokud hormonální nerovnováha (nedostatek těhotenského hormonu progesteronu) vede k selhání menstruace, mohou nastat problémy s porodem dítěte.

Gynekologové doporučují pacientkám s nepravidelnou menstruací podstoupit vyšetření a léčbu před plánováním těhotenství.

Prevence a zotavení z nepravidelných období

Nestabilní měsíční cyklus je nejčastěji způsoben vnějšími faktory spojenými s nesprávným životním stylem. Lékaři doporučují, aby ženy pravidelně podstupovaly gynekologická vyšetření, aby zjistily možné problémy se zdravím žen a dodržovaly následující pravidla:

 1. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací, vyhněte se nervovému napětí.
 2. Sledujte svoji stravu, konzumujte více zdravých potravin a neexperimentujte s přísnými dietami.
 3. Odstraňte špatné návyky (kouření, pití alkoholu).
 4. Věnujte se mírné fyzické aktivitě, posilujte obranyschopnost těla užíváním komplexů vitamínů.
 5. Musíte poslouchat doporučení gynekologa o výběru antikoncepce a nebrat hormonální léky samostatně.
 6. Ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Navzdory skutečnosti, že je normální, že zdravá žena odkládá menstruaci o několik dní, měli byste pozorně poslouchat signály těla. Nedůsledný menstruační cyklus je dobrým důvodem k zahájení komplexního vyšetření a návštěvě vašeho gynekologa.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Proč menstruace nejde: příčiny a léčba stavů

Zpožděné menstruační krvácení se může objevit v jakémkoli věku: s tvorbou menstruace u dospívajících dívek, v reprodukčním věku, v premenopauzálním období - a je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Může to být způsobeno řadou důvodů, protože hormonální pozadí ženy závisí na různých faktorech prostředí a vnitřního prostředí, od činnosti nervového systému a dalších vnitřních orgánů až po častý silný stres a nezdravou stravu. Amenorea může být známkou patologických změn v ženském těle a vyžaduje pečlivé vyšetření a léčbu.

 • 1 Charakteristika menstruačního cyklu
 • 2 Zpoždění menstruace
 • 3 Důvody absence menstruace
 • 4 Algoritmus akcí při absenci menstruace
 • 5 Plán průzkumu
 • 6 Léčba
 • 7 způsobů, jak vyvolat menstruaci

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace je první fází menstruačního cyklu a naznačuje nedostatečné početí a těhotenství. Pravidelnost menstruace naznačuje normální fungování reprodukčního systému ženského těla..

Regulace menstruačního cyklu se provádí pomocí hormonů, které produkují vaječníky a hypotalamo-hypofyzární systém. Pod jejich vlivem během prvních 14 dnů cyklu vaječníky dozrávají a vnitřní vrstva dělohy je připravena na implantaci embrya..

Uprostřed menstruačního cyklu se z folikulu uvolní zralá samičí zárodečná buňka - oocyt a při jeho úspěšném oplodnění spermatem dojde k těhotenství. Pokud nedojde k početí, je vnitřní děložní vrstva odmítnuta a vylučována z těla ve formě krvavého výtoku..

První menstruace (menarche) u dívek nastává ve věku 11-15 let. Zpočátku dochází ke krvácení nepravidelně a zpoždění menstruace v tomto období je variantou normy. Po 12-18 měsících by měl být cyklus plně zaveden.

Vzhled menarche před 11. rokem věku a absence po 17. roce věku je považován za projev patologie a vyžaduje odvolání ke gynekologovi.

Absence menstruace před 18-20 lety je známkou takových patologických procesů, jako je zpoždění fyzického vývoje, dysfunkce hypofýzy a hypotalamu, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy.

Trvání menstruačního cyklu u zdravých žen zůstává nezměněno a pohybuje se od 26 do 32 dnů. Stanovení data nástupu menstruace v takových případech není obtížné..

U 60% žen trvá cyklus 28 dní nebo 4 týdny, nebo jeden lunární měsíc, u 30% - jeho délka je přesně 21 dní a u 10% - menstruační cyklus trvá 30-35 dní. Průměrná doba výtoku je od 3 do 7 dnů a ztráta krve během jednoho období je 50-150 ml..

Ženy nad 45 let mají úplné zastavení menstruačního krvácení, což naznačuje nástup menopauzy.

Zpoždění menstruace se nazývá porušení menstruačního cyklu, kdy krvácení nezačne v zamýšlenou dobu.

Jako varianta normy je obvyklé číst nepřítomnost menstruace po dobu nejvýše 7 dnů.

Různé opožděné menstruační krvácení jsou následující poruchy cyklu:

 • oligomenorea - charakterizovaná krátkou, až 2 dny, neustálou spontánní menstruací s intervalem mezi nimi od 36 dnů 6 měsíců;
 • opsomenorea - projevuje se prodloužením trvání menstruačního cyklu až na 35 dní nebo více;
 • amenorea - charakterizovaná absencí menstruačního krvácení po dobu šesti měsíců nebo déle.

Pokud období nepokračuje ve stanovenou dobu, pak to ve většině případů znamená patologické změny v těle ženy a vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči. Gynekologové identifikují fyziologické a patologické důvody absence menstruace..

Fyziologické faktory zahrnují:

ZpůsobitMechanismus popisu a vývoje
Emoční nebo fyzický stresTyto faktory jsou na prvním místě mezi fyziologickými příčinami menstruačních nepravidelností. Stres, nedostatek spánku, únava, zkoušky, rodinné problémy, zvýšené sportovní nebo tréninkové zatížení atd., Mohou oddálit menstruaci. Je to způsobeno tím, že v důsledku stálého stresu zastavuje hypotalamus a hypofýza normální sekreci hormonů odpovědných za regulaci cyklu
Změna obvyklého životního stylu a klimatických podmínekV některých případech menstruace neprobíhají včas kvůli dlouhým letům letadlem, změně časových pásem a změně rytmu života. Příčinou této situace je stres. Nadměrná fyzická aktivita, dlouhodobý pobyt ve vodě a na otevřeném slunci mají také obrovský dopad na ženský cyklus.
Podvýživa a nízkokalorická stravaPůst vede ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která hraje důležitou roli při produkci pohlavních hormonů. Během rychlého poklesu tělesné hmotnosti je narušena tvorba gonadoliberinu hypotalamem, který spolu s hypofýzou reguluje tvorbu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, které mají přímý vliv na práci vaječníků. Prudký pokles hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu a zániku funkce vaječníků
Hormonální úprava během pubertyU dospívajících dívek je „krátkodobá amenorea“ fyziologickou normou. Několik let po menarché je zaveden pravidelný menstruační cyklus.
Reprodukční pokles během menopauzyJe to způsobeno změnami v hypotalamo-hypofyzárním systému souvisejícími s věkem, snížením sekrece estrogenu. Počet ovulací klesá a zvyšuje se počet anovulačních menstruačních cyklů. To vše vede ke zpoždění nebo úplné absenci menstruace.
Zrušení hormonální antikoncepceV důsledku ukončení používání syntetických hormonů dochází k dočasné hyperinhibici funkce vaječníků. Dlouhodobé užívání antikoncepčních přípravků vylučovalo funkci vaječníků a obnovení jejich plné činnosti nějakou dobu trvá. To se projevuje obdobím absence menstruace trvajícím několik týdnů až několika měsíců.
Užívání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Postkoitální antikoncepce obsahuje vysoké dávky pohlavních hormonů a používá se k prevenci těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Tyto léky však mají negativní vliv na menstruační cyklus a způsobují jeho poruchu.
KojeníZpoždění menstruace během kojení je spojeno s uvolňováním hormonu hypofýzou zvaného prolaktin, který je odpovědný za sekreci mléka a současně potlačuje cyklickou práci vaječníků. Při absenci laktace se menstruace obnoví po 2 měsících po porodu, v případě kojení se menstruace nejčastěji obnovuje po odstavení dítěte
Užívání určitých drogDlouhodobé užívání kortikosteroidů, psychotropních a diuretik, léků na léčbu peptických vředů, depresivních stavů, tuberkulózy atd. Vede k poruchám menstruačního cyklu..
Doprovodné nemociNachlazení (ARVI, chřipka) nebo chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin mohou vést k absenci menstruace

Patologickými důvody pro zpoždění menstruace jsou onemocnění reprodukčního systému. Tato skupina zahrnuje:

PatologieDůvody pro absenci menstruace včas
Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (adnexitida, ooforitida)Absence menstruace ve stanovenou dobu je způsobena porušením činnosti vaječníků, zráním folikulu a tvorbou pohlavních hormonů, které se podílejí na regulaci ženského cyklu
Onemocnění nádoru (děložní myomy)Hormonální poruchy, které vedou k rozvoji děložních fibroidů, mají negativní vliv na menstruační cyklus. Těžká období, charakteristická pro toto onemocnění, mohou začít se zpožděním. Menstruace s myomy dělohy je nepravidelná a jejich zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců
EndometriózaMenstruační nepravidelnosti se vyskytují v důsledku nadměrné produkce estrogenu a nedostatečného progesteronu. V důsledku těchto patologických změn dochází ke krvácení, které ženy užívají pro nástup menstruace.
Polycystický vaječníkToto onemocnění je charakterizováno porušením syntézy ženských pohlavních hormonů, zvýšením koncentrace mužských pohlavních hormonů, nesprávným fungováním menstruačního cyklu, neplodností atd. Ženy se syndromem polycystických vaječníků nemají ovulaci, což vede ke zpoždění menstruace. Kromě neustálého zpoždění jsou charakteristické následující příznaky: mužský růst vlasů, akné, rychlý přírůstek hmotnosti
Cysta žlutého tělíska vaječníkuTyto formace vedou k nerovnováze ženských pohlavních hormonů a uvolnění zralého oocytu z folikulu. Obvykle tyto cysty zmizí bez vnějšího zásahu s nástupem dalšího menstruačního cyklu.
Mimoděložní těhotenstvíBěhem těhotenství mimo děložní dutinu menstruace také nezačíná ve stanovenou dobu, jako u normálního těhotenství. Patologický stav je však charakterizován mírným krvácením nebo krvavými skvrnami z genitálního traktu. Současně také vždy bolí žaludek, zejména v dolních částech, nebo jsou bolesti lokalizovány v bederní oblasti
Stav po spontánním potratuPo potratu dochází k dlouhodobému poklesu vysoké koncentrace progesteronu, která se během těhotenství zvýšila, a k prudkému zvýšení hladiny estrogenu. Zpoždění menstruace je způsobeno vzniklou hormonální nerovnováhou
Kritická ztráta hmotnostiPři prudkém úbytku hmotnosti je pozorováno narušení endokrinního a nervového systému, což se projevuje výrazným snížením tvorby hormonů hypofýzy a následným potlačením funkce vaječníků. Ztráta hmotnosti na kritickou tělesnou hmotnost 45 kilogramů vede ke zpoždění nebo dokonce úplné absenci menstruace, což se stává ochrannou reakcí ženského těla na stres a podvýživu. Plodnost se obnoví až po dosažení normální hmotnosti

Po potratu je důvodem absence menstruace mechanické odstranění endometria, jehož odmítnutí by mělo nastat nezávisle během menstruace, a hormonální poruchy. Cyklus se vrátí do normálu po několika měsících.

Se zpožděním menstruace je plán dalších opatření určen věkem ženy, pohlavním stykem a životním stylem. Je třeba dodržovat následující doporučení:

Proveďte preventivní prohlídku u gynekologa

Pokud nemáte menstruaci déle než 3 měsíce, je-li těhotenský test negativní, musíte kontaktovat gynekologa k vyšetření a následnému vyšetření

Pokud má žena podezření na gynekologické onemocnění, měli byste co nejdříve kontaktovat gynekologa..

Abychom zjistili příčinu menstruačních nepravidelností, jsou kromě gynekologického vyšetření vyžadována následující další vyšetření:

 • měření a plánování kolísání bazální teploty, což ukazuje na přítomnost nebo nepřítomnost ovulace;
 • studium koncentrace hCG, vaječníkových hormonů, hypofýzy ve venózní krvi;
 • vyšetření na přítomnost pohlavně přenosných chorob (za účelem vyloučení mykoplazmózy, kapavky, syfilisu, trichomoniázy, ureaplasmózy atd.);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin za účelem zavedení těhotenství (dělohy nebo mimoděložního), nádorových procesů v děloze, vaječnících a dalších faktorech, které způsobily zpoždění menstruace;
 • diagnostická kyretáž endometria pro následné histologické vyšetření;
 • RTG hlavy, encefalografie, magnetická rezonance a počítačová tomografie mozku a malé pánve za účelem diagnostiky nádorů hypofýzy a vaječníků.

Po zjištění onemocnění souvisejících se zpožděním menstruace se provádějí konzultace s endokrinologem, odborníkem na výživu, psychoterapeutem a dalšími odborníky.

Zpožděná menstruace nemusí vždy vyžadovat léčbu. Přijímání opatření, která mohou způsobit menstruaci, je přísně zakázáno, protože ve většině případů se jejich nepřítomnost stává známkou těhotenství a pokusy o stimulaci jejich vzhledu mohou mít vážné následky..

Zpoždění menstruace je důsledek, nikoli příčina patologického stavu, proto, když jsou eliminovány faktory, které ji způsobily, menstruační cyklus se normalizuje sám.

Pokud menstruace nepřišla včas kvůli intenzivnímu sportu, změně klimatu nebo úbytku hmotnosti, cyklus se normalizuje po snížení intenzity fyzické aktivity, zvyknutí si na nové životní podmínky nebo přechodu na normální stravu.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace v důsledku silného stresu nebo prudké podvýživy, je indikována konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem.

Po léčbě základního onemocnění zmizí menstruační nepravidelnosti způsobené chorobami pohlavních orgánů.

Relativně neškodné způsoby, jak urychlit nástup menstruace, když jsou opožděné, jsou:

 • horká koupel po dobu 20-30 minut;
 • zvýšená frekvence pohlavního styku;
 • aktivní sport (kontraindikováno v případě fyzické přepracovanosti).

K vyvolání menstruace se používají následující recepty tradiční medicíny:

 1. 1. Je nutné důkladně žvýkat 4krát denně a jíst špetku petrželky.
 2. 2. 150 gramů petrželky je třeba nalít 1 litrem vroucí vody a vařit 10 minut. Připravený vývar přeceďte a během dne dvakrát použijte půl sklenice.
 3. 3. Musíte nalít 1 šálek cibulové kůry se 3 šálky vroucí vody a nechat hodinu. Měli byste vypít 200 ml výsledné kapaliny. Výsledek se objeví následující den.
 4. 4. Je nutné smíchat 4 lžíce heřmánkových květů, 3 lžíce kozlíku lékařského a 3 lžíce listů máty a nalijte půl litru vroucí vody. Trvejte na tom 20 minut. Výsledná tinktura musí být filtrována, ochlazena a spotřebována ve 100 ml dvakrát denně po dobu 1 měsíce.
 5. 5. Smíchejte 2 lžíce listů kopřivy, oregano, řebříček, elecampan, Rhodiola rosea, šípky, bylinu křídlatky a zalijte 1 litrem vroucí vody. Trvejte na produktu v termosku po dobu 12 hodin, napněte. Je nutné vypít veškerý výsledný vývar během dne..

Na doporučení gynekologa, když je menstruace zpožděna, lze použít následující léky:

 1. 1. Pulsatilla. Jedná se o homeopatický přípravek založený na lumbago. Chcete-li vyvolat menstruaci, je nutné rozpustit 5-7 granulí po dobu 3 dnů.
 2. 2. Duphaston. Jedná se o syntetický analog pohlavního hormonu progesteronu. Aby se obnovila menstruace, lék se užívá 1 tableta dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Léky jako mifepriston, dinoprost atd. Mohou vyvolat menstruaci, ale používají se k ukončení těhotenství přísně pod dohledem lékaře. Vlastní užívání těchto hormonů je nebezpečné.

6 důvodů pro nepravidelnou menstruaci

Uznejte, setkali jste se někdy s problémem menstruačních nepravidelností? Pamatujte, že nepravidelná menstruace může být známkou hormonální nerovnováhy a dalších vážných zdravotních problémů. V tomto článku jsme shrnuli 6 nejčastějších příčin nepravidelné menstruace..

Různé faktory mohou způsobit menstruační nepravidelnosti a opožděné menstruace. Proto, pokud máte takový problém, doporučujeme vám okamžitě se poradit s gynekologem a stanovit správnou diagnózu..

Menstruační cyklus je biologický a hormonální proces, kterým ženy určitého věku pravidelně procházejí. Průběh menstruace přímo závisí na psychologickém a fyziologickém zdraví ženy..

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní. Samotná menstruace trvá od 3 do 6 dnů, ale vše závisí na hormonálním stavu každé ženy.

Během každé následující menstruace dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují její sexuální a reprodukční funkce. Některé ženy však bohužel ignorují první poplašné zvony, což může být indikováno nepravidelnou menstruací a změnou povahy výtoku..

Délka a povaha menstruace se mohou v průběhu života lišit a je to způsobeno různými hladinami hormonů mezi pubertou a menopauzou..

Každá žena musí být schopna rozlišit mezi příznaky menstruačních nepravidelností, protože mohou naznačovat hormonální změny v těle a závažné poruchy v práci vnitřních orgánů.

Pokud jsou vaše menstruace často opožděné nebo naopak začínají dříve, než je obvyklé, doporučujeme vám kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčinu nepravidelné menstruace..

Nepravidelná menstruace - příčiny

Samozřejmě byste se neměli předem připravovat na negativní, nicméně poté, co se objeví první známky menstruačních nepravidelností, je lepší se poradit s odborníkem, abyste předešli dalším komplikacím.

Většina žen trpících nepravidelnými obdobími nerozumí příčinám nepravidelností menstruace. Proto jsme využili příležitosti a našli pro vás 6 hlavních důvodů nepravidelné menstruace.

Problémy se štítnou žlázou

Poruchy štítné žlázy jsou hlavními spouštěči menstruačních nepravidelností.

Vzhledem k tomu, že tento orgán je zodpovědný za produkci životně důležitých hormonů, vede jejich nerovnováha k amenorei (absence období po dobu 6 měsíců nebo déle) a nepravidelné menstruaci. Statistiky naznačují, že přibližně 15% žen s amenoreou má problémy se štítnou žlázou..

Někteří odborníci považují štítnou žlázu za hlavní žlázu v těle, protože mezi její hlavní funkce patří kontrola nad endokrinním systémem, rychlost metabolismu a sexuální libido..

Zastavení antikoncepce

Perorální antikoncepce je navržena tak, aby kontrolovala porody a předcházela nechtěným těhotenstvím.

Tyto pilulky udržují hladinu estrogenu vysoko v těle. Tělo vnímá tento stav během těhotenství, a proto brání oplodnění.

Po 21 dnech pravidelného užívání antikoncepce je nutné udělat sedmidenní přestávku, po které se cyklus znovu opakuje.

Problém je v tom, že často po ukončení užívání antikoncepčních prostředků v těle ženy mohou nastat určité změny, zejména porušení menstruačního cyklu a absence menstruace..

Studie prokázaly, že přibližně 29% žen, které přestaly používat antikoncepci, nemá kritický den do tří měsíců.

Intenzivní fyzická aktivita

Intenzivní fyzická aktivita může způsobit změny v práci nadledvin a štítné žlázy a nadvarlete. Při sportu byste tedy měli být opatrní, protože vyčerpávající trénink může nejen narušit menstruační cyklus, ale také nepříznivě ovlivnit práci dalších vnitřních orgánů..

Například ženy, které se účastní sportovních maratonů nebo se profesionálně věnují atletice, nemusí mít několik měsíců kritické dny kvůli zvýšené hormonální aktivitě v těle..

Asi 81% žen, které se věnují kulturistice, navíc často trpí po celý život nepravidelnými obdobími..

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha v těle způsobená syndromem polycystických vaječníků často vede k menstruačním nepravidelnostem.

Tento stav mění hladinu pohlavních hormonů, konkrétně estrogenu, progesteronu a testosteronu..

Výsledkem je, že menstruační cyklus také prochází určitými změnami a často se objevují nepříjemné příznaky, jako je růst vlasů v nežádoucích oblastech, akné a náhlé přírůstky hmotnosti..

Existuje další nepříjemný znak hormonální nerovnováhy v těle - předčasná menopauza. U žen, které trpí tímto příznakem, končí menstruace před 40. rokem věku.

-U hormonálních poruch jsou nepravidelná období často doprovázena takovými nepříjemnými příznaky:

 • Vaginální suchost
 • Nadměrné pocení v noci
 • Neustálé změny nálady

Alergie a citlivost na určité potraviny

Imunita vůči některým potravinám a potravinovým alergiím jsou častým společníkem nepravidelného menstruačního cyklu..

Alergie na určité potraviny obvykle vedou ke zhoršení štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena rovnováha pohlavních hormonů a tělo se stává zranitelnější vůči stresovým situacím.

Nedostatek živin v těle

Nerovnováha vitamínů a minerálů v těle má také nepříznivý vliv na fungování štítné žlázy a nadledvin..

Strava s nízkým obsahem antioxidantů, vitamínů, probiotik a minerálů zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), což vede k poruchám, jako je hypertyreóza (syndrom, při kterém se zvětšuje štítná žláza) a hypoadrenie (ztráta nadledvin)..

Mějte však na paměti, že vysoké hladiny kortizolu nejen že zvyšují náchylnost těla ke stresu. Rovněž narušuje produkci mnoha důležitých hormonů (včetně těch, které jsou zodpovědné za sexuální aktivitu člověka).

Při prvních známkách menstruačních nepravidelností vám doporučujeme přidat do své stravy co nejvíce výživných potravin.

Je velmi důležité znát všechny možné příčiny nepravidelné menstruace, abyste včas identifikovali problém a vyhledali radu od odborníka.

Doporučujeme také pravidelně kontrolovat hladinu hormonů v těle, abyste zabránili rozvoji poruch jiných vnitřních orgánů a systémů..

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Co dělat s nepravidelným menstruačním cyklem a jaké jsou jeho příčiny

Ženy se často obracejí na gynekologa s takovým problémem, jako je zpoždění menstruace a obtížný průběh kritických dnů. Ale někdy je obava málo oprávněná. Proto byste se neměli nafouknout a okamžitě si vložit do hlavy hrozné vyhlídky..

První věcí v situaci opožděné menstruace je vyloučení těhotenství. Kupte si nějaké testy v lékárně. Pokud pochybnosti přetrvávají, stojí za to začít stanovením hladiny hCG (lidský choriový gonadotropin). Tento hormon stoupá úplně první po oplodnění, takže tato diagnóza je přesnější. Analýzu lze provést i bez gynekologa, jednoduše kontaktováním jakékoli soukromé laboratoře.

Existuje mnoho důvodů, proč může být váš menstruační cyklus nepravidelný. Životní styl není posledním důvodem na seznamu. Existuje mnoho způsobů řešení nepravidelných období, a to jak v tradiční, tak v tradiční medicíně. Než však podniknete jakékoli kroky, měli byste se dozvědět více o samotném pojmu menstruační nepravidelnosti. Faktem je, že tělo každé ženy je individuální, takže délka menstruačního cyklu se může značně lišit..

Co je nepravidelný menstruační cyklus?

K poruchám v cyklu dochází, když jsou porušeny jeho frekvence a doba trvání. To znamená, že v jednom měsíci mohou nastat kritické dny s frekvencí 28 dnů, v jiném - s frekvencí 32 dnů atd. U žen s nepravidelnými cykly není možné předpovědět, jak dlouho bude menstruace trvat..

Taková selhání jsou téměř vždy známkou problémů. Rovněž je velmi obtížné včasnou diagnostiku těhotenství. Normální menstruační cyklus u žen trvá 21-34 dní. Je nebezpečné, pokud po dobu delší než 60-70 dnů neexistuje žádné období. Trvání krvácení by mělo být 3-7 dní. Příliš hojné nebo řídké vypouštění je známkou potíží, proto byste se při prvních příznacích měli poradit s lékařem.

Příčiny nepravidelných období

Nepravidelný cyklus může být způsoben:

 • V dospívání je to možné v prvním roce po menarché (prvním menstruačním krvácení);
 • Stres;
 • Působením záření;
 • Genetické faktory (pokud má matka problémy s cyklem, může tím trpět i dcera);
 • Klimatická změna;
 • Podvýživa;
 • Nízká tělesná hmotnost;
 • Fyzické přetížení (například po přestávce náhle obnovíte trénink);
 • Účinek léků na tělo;
 • Instalace nitroděložní nehormonální cívky, kterou tělo vnímá jako cizí těleso, které musí být vytlačeno;
 • Změna sexuálního života směrem ke snížení nebo zvýšení sexuální aktivity;
 • Diety;
 • Špatné návyky, včetně pití hodně silného čaje a kávy;
 • Hormonální poruchy;
 • Nádory a poranění mozku ovlivňující hypofýzu;
 • Cévní poruchy;
 • Autoimunitní onemocnění (artritida, systémový lupus erythematodes atd.).

Mezi nejnebezpečnější nemoci, které se projevují poruchou ovulačně-menstruačního cyklu, patří benigní a maligní nádory a cysty na vaječnících, endometrióza.

Mezi léky, které ovlivňují povahu menstruace, patří antidepresiva a hormonální antikoncepce. Pokud nejsou správně zvoleny, mohou vážně poškodit ženský reprodukční systém..

Zpoždění je způsobeno léky na gastritidu a vředy, takže se nemusíte příliš bát, pokud je užíváte. Pokud však máte podezření, že jste těhotná, proveďte test..

Dalším důvodem zpoždění je potrat, potrat. K obnovení cyklu v takových případech může lékař předepsat specifickou hormonální léčbu..

Proč se cyklus po letní dovolené scestí?

V létě je příjemné být na neznámých místech a změnit svůj životní styl na aktivnější. Ale lety, neznámé jídlo, namáhavé cvičení mohou způsobit menstruační poruchy. Tento jev je zpravidla dočasný a menstruace se pravidelně objevuje po určité době (několik měsíců). Není nutná žádná akce. Pokud se ovulačně-menstruační cyklus neobnoví za 2 měsíce, budete si muset vybavit telefonní číslo svého gynekologa.

Tipy na dovolenou jsou velmi jednoduché:

 • Jezte obvyklé jídlo.
 • Zvyšujte zatížení pouze postupně.
 • Nepřehřívejte se na slunci, zejména v přítomnosti benigních novotvarů, jako jsou cysty, endometrióza.

Pozornost! Zpoždění menstruace po dovolené je normální, pouze pokud nedochází k mírnému krvácení mezi cykly. Určitě tomu věnujte pozornost. Špinavý výtok uprostřed cyklu může být známkou hyperplazie endometria, endometriózy, fibroidů a dokonce hrozby ukončení těhotenství, o které možná ani nevíte..

Co dělat, když se cyklus stále ztrácí?

Neustále - to znamená častěji 2krát ročně. Jednotlivé změny v menstruačním cyklu by neměly vzbuzovat obavy, zvláště pokud pravidelně navštěvujete svého gynekologa a ten nezjistí patologické stavy. Příznaky poruchy v menstruačním cyklu jsou:

 • Trvalá změna v délce menstruačního cyklu.
 • Bohatá období.
 • Nedostatek menstruace.

Po 35 letech během premenopauzálního období jsou takové jevy běžné. Musíte navštívit gynekologa.

K tomu může u dospívajících dojít, protože v mladém věku reprodukční systém teprve začíná pracovat a rozvíjí svůj vlastní rytmus. V tomto případě se nemusíte ničeho obávat - během 1-2 let se cyklus obvykle stává pravidelným. Ve věku 12-18 let může občas dojít k narušení cyklu, a to i po delší době.

U některých začíná menstruace pravidelně docházet až po prvním narození. V období po porodu je menstruace také nepravidelná, pokud nebudete krmit, pak se obvykle vše stabilizuje 10 týdnů po porodu. Pokud existuje laktace, pak v tuto chvíli nemusí být vůbec žádná menstruace. A to je důvod, proč žena může nevědomky vynechat těhotenství. Kojíte? Proveďte těhotenské testy a použijte bariérovou metodu (blokování průchodu spermatu do děložního čípku).

Jak se léčí přerušený cyklus??

Obvykle je po konzultaci s gynekologem, vyšetřením na křesle, ultrazvukem pánevních orgánů a testy na hormony předepsána léčba těmito léky:

 • Analgetika (pro silné bolesti).
 • Antibiotika (na infekce).
 • Hormony (v případě selhání endokrinologie).
 • Zklidňující látky, adaptogeny.
 • Imunostimulanty.
 • Vitamíny, zejména vitamin E (je bohatý na různé oleje a naklíčená zrna).

Kromě toho lze předepsat tradiční medicínu a bylinné léky. Pamatujte, že je nemůžete užívat bez konzultace s lékařem! Fytoestrogeny normalizují cyklus dobře, ale je důležité, aby nekolidovaly s estrogeny, které produkuje vaše tělo. Jinak bude estrogenu příliš mnoho. A to je nadváha, problémy se žilami a další potíže. Ale ve srovnání s hormonálními činidly se při užívání fytoestrogenů vyskytují komplikace mnohem méně často..

Účinek léků na byliny je mírnější, je třeba je užívat dlouhodobě, aby byl účinek opravdu znatelný. Pokud jde o homeopatické léky, dnes je přístup medicíny k nim v pohodě. Mohou být předepsány s jinými léky a taková terapie funguje, pouze pokud tomu věříte..

Dobře pomáhá infuze vodního pepře a listů malin. Musíte si vzít infuzi 3x denně na dezertní lžičku. Dobře zmírňuje bolest během menstruace..

Pokud trpíte chronickou únavou, měli byste zvážit užívání léků, které zvyšují vitalitu. Předepisovat by je však měl pouze lékař. Věnujte také pozornost svému životnímu stylu: před nástupem menstruace více chodte, nepřetěžujte se prací. Toto období bylo koncipováno přírodou k uzdravení. Žena před a během menstruace by měla věnovat více času sama sobě. Kurzy jógy jsou velmi užitečné. Eliminují hormonální nerovnováhu a poruchy v autonomním nervovém systému.

Neschopnost relaxovat je pro moderní ženy prvořadým problémem. Nemůžete se dočkat, až bude cyklus jako hodiny, pokud budete neustále nervózní, zůstanete pozdě a budete jíst cokoli. Je nezbytně nutné zaměřit se na rostlinnou stravu, nikoli na zvíře. Může to být těžké vegetariánství a nic, ale zeleninový salát, dušená masa, pečená zelenina, čerstvé džusy a smoothies by vždy měly být na stole ženy, která se o sebe stará. Ujistěte se, že jíte ovoce v zimě, zmrazte bobule z léta. Je přísně zakázáno zbavovat tělo tuku.

Co lékaři léčí menstruační nepravidelnosti?

Aby se menstruace obnovila, musíte odstranit všechny patologické jevy a vyloučit ze svého života některé nežádoucí faktory. A pak už nemusíte úzkostlivě čekat na další příchod „červených dnů“ nebo si během menstruace lehnout. S jejich těžkým průběhem byste neměli pít jen léky proti bolesti. Pokud máte v prvních dnech velké bolesti, objevuje se nevolnost, bolest na hrudi, to znamená, že v těle něco není v pořádku.

První věcí, kterou musíte v takové situaci udělat, je jít ke gynekologovi. Bude dohlížet na celý proces. S největší pravděpodobností si objedná hormonální testy na začátku menstruačního cyklu. Krev se odebírá ze žíly a můžete ji darovat v kterékoli laboratoři. Pokud vaše hormony nejsou v rovnováze, pravděpodobně vám budou předepisovány kombinované perorální antikoncepce po dobu 6-12 měsíců. Vaše menstruace budou pravidelná a méně hojná..

Nezapomeňte na pravidelné návštěvy lékaře po ukončení menstruace v postmenopauze. Pokud po dobu 1-1,5 roku nebyla menstruace a pak se obnovila, nelze to považovat za normu..

Co dělat, pokud je v gynekologii vše v pořádku?

Někdy je k vyřešení problému nutná pomoc neurologa, psychoterapeuta, revmatologa nebo endokrinologa. Mohou si objednat MRI mozku, aby zjistili stav hypofýzy a hypotalamu, doporučili metody řešení stresových situací nebo jim může být přidělen screening k systémovým onemocněním, které ovlivňují stav celého těla. Revmatologie se zabývá autoimunitními systémovými chorobami. A pokud jde o bolesti na hrudi, možná se budete muset poradit s mammologem, zvláště pokud jste již dříve byli léčeni mastopatií nebo pokud je váš věk vyšší než 35 let.

Štítná žláza také hraje důležitou roli v těle ženy. Pokud to nefunguje dobře, existuje struma, pak budou období nepravidelná. Tento problém je na Ukrajině velmi častý kvůli nedostatku jódu. Proveďte ultrazvuk štítné žlázy, testy na TSH, T3 a T4 a kontaktujte endokrinologa s výsledky.

Další endokrinologická patologie, při které je cyklus narušen, je diabetes mellitus. V posledních desetiletích s ním byly nemocné i mladé dívky. V počátečních fázích se můžete vrátit k normální menstruaci dodržováním speciální stravy. Později se přidávají speciální léky a inzulín. Kontrolovaný diabetes vám umožňuje nosit a porodit zdravé dítě.

Naučili jste se základní informace o menstruačních nepravidelnostech. S dlouhodobým problémem to nelze vyřešit bez lékaře. Najděte svého gynekologa - zkušeného, ​​kompetentního, taktního a poté vás potěší vaše reprodukční zdraví. Je nepřijatelné zanedbávat zdraví a utišovat svůj stav od lékaře. Jakékoli podrobnosti, které řeknete, mohou pomoci zjistit skutečnou příčinu zmeškaného menstruačního cyklu..

Zvažte, jaké testy musíte podstoupit u ženských hormonů s menopauzou. Studie hormonálního pozadí u žen po 45 letech se provádí v případě dlouhodobé nepřítomnosti menstruace a s výraznými známkami nástupu menopauzy.

Kategorie ženNezbytná opatření
Pro ženy a dívky, které nemají žádný sexuální život
 1. 1. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou vést ke zpoždění menstruace (stresové situace, nevyvážená strava, intenzivní fyzická aktivita atd.).
 2. 2. Pokud nemáte menstruaci po dobu 3 měsíců nebo déle bez zjevného důvodu, musíte být vyšetřeni gynekologem
Pro dívky a ženy, které mají sex
 1. 1. Proveďte těhotenský test.
 2. 2. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou oddálit menstruaci (stresové situace, podvýživa, nadměrná fyzická aktivita atd.).
 3. 3. V případě pozitivního těhotenského testu nebo v případě, že žena není těhotná, a v případech, kdy zpoždění menstruace trvá delší dobu bez zjevného důvodu, měli byste okamžitě vyhledat gynekologa
Pro ženy ve věku 40 a více let
Pro ženy, které přestanou užívat antikoncepci nebo po potratu