Proč po menstruaci táhne podbřišek

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Příčiny bolesti po menstruaci

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Hormonální posuny

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Ovulace

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Těhotenství

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

Ovariální hyperstimulační syndrom

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Potrat nebo potrat

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Gynekologické patologie

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Nemoci jiných orgánů

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Důvod návštěvy lékaře

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Způsoby, jak zmírnit a léčit bolest

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Proč po menstruaci táhne podbřišek

Pro některé je menstruace bezbolestná, pro jiné období mučení a zkouška pro příbuzné. Jedná se o běžné jevy a obvyklé vlastnosti jednoho a téhož fyziologického procesu. Ale otázka, proč se dolní část břicha táhne po menstruaci, stojí za to věnovat zvláštní pozornost! Kromě toho musí žena vědět, odkud tento pocit pochází a co mu může předcházet, aby nezmeškala vážnou nemoc..

Samoléčba tohoto onemocnění

Každý se alespoň jednou v životě věnoval této fascinující činnosti. To přináší nejvyšší pocity radosti, když lze překonat bolest nebo symptom, a ten nejtrapnější pohled do očí lékaře, když se na něj stále musíte obrátit.

Můžete mluvit hodně o tom, kde je moderní medicína silná a kde je list lopuchu vhodný jako obklad, ale pokud se v pánevní oblasti vyskytne nepohodlí, neměli byste odkládat stanovení a rozhodování. Důvodem může být skutečná patologie, kterou je třeba co nejdříve diagnostikovat a správně léčit. Ani první, ani druhý nelze provést samostatně..

Samozřejmě byste neměli hned zaznít poplach, ale nebude nadbytečné pozorovat své tělo a konzultovat odborníka.

Přidružené příznaky bolesti

Pokud vaše menstruace skončila a dolní část břicha táhne, je to jasný signál, že je čas se „vzdát“ lékařům. Při jmenování lékaře je nutné popsat co nejvíce příznaků a souvisejících pocitů, které doprovázejí tažnou nebo bolestivou bolest břicha. Žena si také může stěžovat na projevy, jako jsou:

 • dolní část zad také bolí;
 • teplota stoupá;
 • mléčné žlázy zhrubnou a bolí bolestivou bolestí atd..

Všechno výše uvedené je třeba pečlivě sledovat, protože to pomůže v diagnostickém procesu..

Při schůzce s diagnostickým lékařem je nejprve třeba uvést povahu bolesti: ať už je konstantní nebo má periodickou povahu, jejíž intenzita je akutní nebo tupá, bolestivá, tažná nebo bodavá. Pokud to nestačí k vytvoření jasného obrazu, může lékař předepsat úplné gynekologické vyšetření pomocí ultrazvuku pánevních orgánů. Nebojte se o tomto problému hovořit, protože jakoukoli nemoc lze na začátku jejího vývoje snáze porazit..

Těhotenství a kojení

Existuje mnoho důvodů, proč dolní část břicha u žen po menstruaci bolí. A těhotenství, stejně jako období kojení, nelze z tohoto seznamu vyloučit. Prudké změny v hormonálním pozadí a stavu endometria během tohoto období obvykle vylučují výskyt menstruace. Často se však tyto změny vyskytují postupně, doprovázené krvavým výtokem po dobu 2-4 měsíců. Není těžké zaměnit je za menstruaci. Kromě toho, pokud žena neví o své poloze, pak tahání bolesti v děloze způsobí její úzkost.

Další možnou možností rozvoje těhotenství způsobující bolesti břicha může být nedostatek progesteronu a v důsledku toho zahájený potrat. Pokud dojde k průlomovému krvácení v den, kdy by měl začít menstruační tok, je to jasný signál hrozby ukončení těhotenství. Progesteron slouží k udržení tónu pohlavního orgánu a nedovoluje mu smršťovat se, ale pokud není dostatečně produkován, děloha se stahuje.

Dojde k oddělení vajíčka a hematom vytvořený v důsledku tohoto procesu se vyprázdní a způsobí krvácení. Jsou tím, co žena bere na menstruaci, po které přichází bolest..

Možné patologie a nemoci

V důsledku patologie močového systému se u žen mohou objevit bolesti v pánevní oblasti. Pyelonefritida, bakteriurie, cystitida nejčastěji slouží jako zdroje bolesti, během nichž může břicho bolet, tahat, nesmírně těžké. Ultrazvukové vyšetření močového měchýře a ledvin, stejně jako analýza moči, mohou pomoci diagnostikovat něco takového. Mezi další faktory, které signalizují onemocnění močového měchýře nebo ledvin, patří:

 • hořící;
 • únik moči;
 • celková teplota.

Dalším zdrojem bolestivých pocitů mohou být střeva. Retence stolice po dobu delší než tři dny naznačuje zácpu. V tomto případě se k tahavým bolestem přidá nadýmání a nadýmání. Břišní tlak nastává, když jsou střeva plná a tlačí na dělohu. To způsobuje nepříjemné, přitahující bolestivé pocity před a po menstruaci. Pokud je vše omezeno na tyto příznaky, pak byste se s největší pravděpodobností neměli příliš starat. Ale když teplota stoupne, můžeme mluvit o infekci nebo intoxikaci. Tady stačí navštívit lékaře.

Častým důvodem, proč se žaludek po menstruaci stahuje, je tvorba nádoru. Druh tekutinové bubliny, která se tvoří ve vaječníku, může být docela velká. To způsobuje tlak na orgány umístěné v okolí a způsobuje přetažení ovariální tkáně. Pokud po menstruaci bolí dolní část zad, pak je čas domluvit si schůzku s gynekologem, abyste odstranili všechna podezření na tento typ nádoru. Může se to ukázat jako benigní a zmizet za pár měsíců, ale zvláštní riziko ještě nikoho nepřivedlo k dobrému.

Ale nádor může být lokalizován nejen ve vaječníku. Myom nebo polyp (nádor přímo v dutině pohlavního orgánu) obvykle způsobuje ostrou řeznou bolest.

Hnědý výtok během menstruace signalizuje vývoj endometriózy. V tomto případě je nejčastěji břišní stěna, vejcovody a vaječníky ovlivněna množením výstelky dělohy. Méně často se vyskytuje ve střevech a nadledvinách. Krvácení se objevuje nejen v děloze, ale také v postižených oblastech, díky čemuž se menstruace prodlužuje. Spolu s nahnědlým nádechem výtoku naznačuje zvýšené období menstruace vývoj tohoto typu patologie..

Zánětlivý proces v těle může také způsobit bolest břicha během menstruace. Je doprovázeno neobvyklým vzorem výboje. Neléčená infekce nebo pohlavně přenosná nemoc způsobuje zánět a zvětšení postiženého orgánu a způsobuje bolest.

Bolest se zvyšuje při pohybu nebo při pohlavním styku a výtok získává žlutý odstín a nepříjemný zápach. Infekce je dnes poměrně častou příčinou onemocnění. Nejen pohlavní styk může způsobit, že se dostane do těla. Nízká úroveň osobní hygieny při návštěvě veřejných lázní a saun, toalet a sprch v bazénu může mít pro člověka mnoho následků.

Žaludek bolí po menstruaci v prvních měsících dospívajících dívek. Pohlavní orgány se mění ve velikosti, mění se tón dělohy, hormonální pozadí je nestabilní. První období může být celkově bolestivé..

Ještě více důvodů, proč, když menstruace pokračuje, bolí dolní část břicha, se objeví u žen na konci reprodukčního období. Patří mezi ně porod, potrat, operace dělohy nebo vaječníků, v důsledku čehož mohou na genitáliích zůstat jizvy. Ohýbání dělohy a změna její obvyklé polohy lze také připsat seznamu příčin nepohodlí v dolní části břicha. Proto se po 40 letech doporučuje ženám, aby byly opatrnější ohledně svého těla a vzhledu nových, zvláště nepohodlných, pocitů.

Kromě toho může dolní část břicha vpravo také tahat s apendicitidou. V takovém případě je zakázáno váhat navštívit lékaře. Nejlepší je zavolat sanitku.

Obecná doporučení pro nemocné

Samoléčba, tradiční medicína a rady od „dobrých“ přátel nikdy nezaručí dobré zdraví a zbavení se všech možných onemocnění. Takové zacházení je účinné pouze ve výjimečných případech, které spadají do podmínek obecné chyby z celkového počtu pozorování..

Konzultace s odborníkem by nikdy neměla být opomíjena, protože pouze výsledek vyšetření a analýz může zaručit absenci kontraindikací, odchylek a fyziologických charakteristik těla. Teprve poté, co se potvrdí všeobecný dobrý stav těla, můžete do svého života přidat obecné postupy posilování a zpevňování. Cvičení vám pomůže neochotit, ale nemůže vyléčit.

Pokud neexistují žádné závažné nemoci a kontraindikace, nebude nadbytečné začít posilovat své vlastní tělo. Ke zlepšení stavu svalových tkání a vazů i tkání vnitřních orgánů se doporučuje cvičit Pilates a obecnou gymnastiku. Elasticita genitálních tkání pro ženu bude klíčem ke zdravému tělu a zdravým dětem.

Po menstruaci táhne dolní část břicha: těhotenství nebo patologie

Ženské tělo je harmonický systém ovlivňovaný hormony a jejich kombinacemi. Všechny změny, které s ní probíhají, jsou zaměřeny na naplnění nejdůležitějšího poslání - zrození nového života. Tělo vám při nejmenším „rozpadu“ dá vědět bolestí nebo nepohodlí. Proto, pokud se po menstruaci táhne dolní část břicha, musíte tomu věnovat pozornost.

Změny cyklu

Nejprve si připomeňme, co se děje v ženském reprodukčním systému během menstruačního cyklu..

Začátek menstruace je první den cyklu. Krvavý výtok naznačuje obnovení vnitřní vrstvy dělohy - endometria, v reakci na smrt neoplodněného vajíčka. Kvůli absenci těhotenství koncentrace progesteronu a estrogenu prudce klesá, což způsobuje křeče endometriálních cév a uvolňování prostaglandinů, které vyvolávají kontrakce dělohy. To vše způsobuje během menstruace krvavé výtoky a bolesti v podbřišku..

Současně s menstruací začíná folikulární fáze, během níž jsou všechny změny zaměřeny na zrání folikulu novým vajíčkem. V této době se koncentrace folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů postupně zvyšuje. Do 12. - 14. dne cyklu dojde k ovulaci: zralý folikul praskne a vajíčko připravené k oplodnění opustí vaječník a přes vejcovody se dostane do orgánové dutiny.

O tři dny později pod vlivem luteinizačního hormonu začíná zrání žlutého tělíska v místě prasklého folikulu. Pokud dívka otěhotní, je to tento dočasný orgán, který bude syntetizovat těhotenské hormony, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k setkání vajíčka a spermií, corpus luteum atrofuje a cyklus se opakuje.

Fyziologické příčiny bolesti dolní části břicha na konci menstruace

Bolest v dolní části břicha nejčastěji doprovází první 1-3 dny samotné menstruace. Stává se však, že v důsledku hormonálních změn u dívek s nízkým prahem bolesti bolí žaludek jak na konci menstruace, tak po několika dnech.

Pokud bolest není doprovázena porušením cyklu, nezpůsobuje velké nepohodlí, není spojena s jinými patologickými výtoky, trvá déle než 3 dny po skončení menstruace a přechází sama o sobě, není důvod k obavám.

Snažte se více odpočívat a pravidelně cvičte lehce.

U některých žen ovulace nezapadá do knižních standardů a nedochází k ní 12. – 14. Den, ale dříve, od 6. do 10. dne cyklu. Během tohoto přirozeného procesu v důsledku prasknutí folikulu vstupuje do pánevní dutiny malé množství krve, což dráždí pobřišnici. Časná ovulace je důvodem, proč po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní část zad.

Pokud taková bolest na levé nebo pravé straně netrvá déle než dva až tři dny a není doprovázena patologickými příznaky (krvácení, slabost, letargie, závratě, ztráta chuti k jídlu, snížení krevního tlaku), můžete být klidní.

Začátek těhotenství

Pokud ovulujete brzy a bolesti břicha bolejí 10–14 dní po menstruaci, měli byste myslet na možné těhotenství. Právě v těchto dnech může dojít k okamžiku připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

Žena může pociťovat, kromě bolesti, mírné slabosti a pozorovat krátkodobé špinění malého objemu po dobu 1-3 dnů (implantační krvácení).

Někdy s nestabilním cyklem, na poslední skrovnou menstruaci, dívka vezme jen implantační krvácení, poté bude břicho bolet také kvůli těhotenství.

Pokud se spodní část břicha táhne hned po menstruaci, může to být začátek těhotenství. Musíte použít test (moderní technologie je činí přecitlivělými a dokáže určit počátek gestačního období v nejbližší možné době). Na prenatální klinice můžete darovat krev ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu (hCG).

Přečtěte si o tom, zda můžete být s menstruací těhotná a jak zjistit, zda je menstruace pravdivá..

Intrauterinní zařízení

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby byl umožněn normální průběh procesu. Na tomto pozadí se může umístění IUD změnit, což vyvolává nástup bolesti. To obvykle nevyžaduje lékařskou péči a zmizí samo..

Užívání hormonální antikoncepce

Na samém začátku užívání perorálních kontraceptiv může bolet břicho v důsledku hormonálních změn v těle. Pilulky jsou zahájeny po ukončení předchozího cyklu. Bolest v břiše je obvykle dočasná, málo intenzivní a sama odezní. Je však třeba mít na paměti, že COC mohou v případě těhotenství vyvolat potrat. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy dohodnuto s gynekologem..

To je místo, kde hlavní fyziologické příčiny bolesti skončily. Nyní si promluvme o tom, co bude vyžadovat okamžitou gynekologickou péči a odborný komentář..

Sexuálně přenosné infekce

Zvýšení tělesné teploty, bolest, výtok z genitálního traktu s neobvyklou barvou a vůní - možnou příčinou toho všeho může být přítomnost sexuálně přenosné infekce. Tato skupina také zahrnuje tak zjevná onemocnění, jako je syfilis, kapavka, pohlavní choroba lymfogranulomatóza, opar a latentní infekce: chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza. Všechny vyžadují nejranější možnou terapii, při které neexistuje vysoká pravděpodobnost komplikací, včetně neplodnosti, protože přítomnost většiny těchto příznaků naznačuje závažnost procesu.
Pokud zjistíte uvedené příznaky a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a provést nezbytné testy.

Endometrióza

Někdy jsou z neznámých důvodů buňky vnitřní vrstvy dělohy přenášeny do jiných orgánů a tkání, což tam způsobuje neobvyklý výtok. To vše vede k zánětu a narušení samotného reprodukčního systému a postižených orgánů..

Kromě skutečnosti, že s endometriózou bolí děloha po menstruaci (bolest může být cyklická nebo konstantní, během menstruace nebo před ní), rozlišují se následující příznaky tohoto nebezpečného onemocnění:

 • změna trvání a intenzity krvácení během kritických dnů;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest během stolice a / nebo močení;
 • problémy s koncepcí.

Pokud zjistíte jeden nebo více příznaků endometriózy, které se objevily během posledního měsíce, proveďte co nejdříve ultrazvuk pánevních orgánů a poraďte se s lékařem.

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Nádory

Pokud se objeví otázka, proč dolní část břicha bolí hned po menstruaci, po týdnu nebo dvou, během menstruace, je bolest intenzivní, doprovázená porušením cyklu, krvavým nepravidelným výtokem a porušením celkové pohody, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Všechny tyto příznaky mohou být projevem maligního procesu nebo benigní formace. Oba vyžadují terapii, a co nejdříve.

Kromě genitálií věnujte pozornost mléčným žlázám: změna jejich velikosti a vzhledu, překrvení bradavek a výtok z nich by vás měly upozornit a způsobit schůzku pro ultrazvuk.

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Pokud to po menstruaci bolí doleva nebo doprava, stojí za to přemýšlet o zánětlivých onemocněních reprodukční sféry: adnexitida (zánět vaječníku a trubice), ooforitida (izolovaný zánět vaječníku), salpingitida (zánět vejcovodu).

Zanedbání těchto onemocnění povede k vážným komplikacím, ve většině případů vyžadujících chirurgický zákrok. Proto se zvýšením tělesné teploty, letargií a únavou, porušením menstruačního cyklu, pokud menstruace prošla, a dolní část břicha se stále táhne. Stojí za to vyhledat pomoc od odborníka.

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Ženská dolní část břicha bolí po menstruaci - jaký je důvod?

Většina dívek pociťuje během kritických dnů bolesti v podbřišku, což je normální. Nepříjemné pocity v pánevní oblasti lze snížit pomocí spazmolytik, což výrazně šetří situaci. Ale co dělat, když po menstruaci bolí dolní část břicha? Uvažujme o možných příčinách a způsobech jejich řešení. Je obzvláště důležité rozpoznat problém v počáteční fázi u každé dívky..

Co se stane po menstruaci

Když kritické dny skončí a přestane z pochvy vyčnívat krvavý výtok, začíná období zrání vajíček a příprava na početí. Přibližně 12. až 15. den opouští folikul a očekává setkání se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, začne znovu menstruace. Průměrně cyklus trvá 24 až 35 dní.

Většina žen obvykle pocítí úlevu po skončení menstruace, ale není tomu tak vždy. Někdy po několik dní bolest v dolní části břicha pokračuje a navíc se přidává nepohodlí na hrudi a dolní části zad.

Proč bolí břicho po menstruaci a výtok nezmizí? Takové příznaky mohou být normální a skrývat vážný problém pro ženské tělo spojené s onemocněním a patologickým procesem. Důvody mohou být způsobeny různými faktory: od běžného nachlazení po infekční nebo zánětlivý proces.

Snažte se vždy dodržovat plán kritických dnů a všímejte si příznaků, které se vyskytují v konkrétní den cyklu. V takovém případě budete moci včas sledovat odchylky od normy a okamžitě se poradit s lékařem..

Alokace po skončení kritických dnů

Obvykle, pokud je žena zdravá, pak ji problém spojený s tím, proč bolí dolní část břicha a přítomný výtok, neobtěžuje. A menstruace prochází bez patologií. Výtok, který nemá nepříjemný zápach, se považuje za normu..

Známky patologických změn ve vaginální mikroflóře mohou být:

 1. Zvýraznění se žlutým nebo zeleným odstínem. Často jsou doprovázeny chorobami (bronchitida, tonzilitida atd.).
 2. Přítomnost velkých krevních sraženin s hlenem, které mohou být doprovázeny svěděním a pálením. Tento jev naznačuje vážné problémy v pánevních orgánech. Spuštění takového problému je plné zdraví.
 3. Krvavý výtok s černým nádechem signalizuje možný zánět pánevních orgánů, křečové žíly v této oblasti a také vyvíjející se onkologický proces.

Pokud si všimnete podivného výtoku po kritických dnech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Po menstruaci táhne žaludek

Skutečnost, že během menstruace dochází k bolesti, se považuje za normu. Ale co ty nepříjemné pocity, které se vyskytnou po skončení kritických dnů??

Zvažme nejčastější důvody:

 1. Silná plynatost ve střevech, která vyvíjí tlak na dělohu a zesiluje ji.
 2. Zánětlivá onemocnění, jako je pyelonefritida a cystitida, také často vyvolávají bolest nejen v dolní části břicha, ale také v močové trubici..
 3. Chirurgická nebo gynekologická patologie. Může to být prasklá cysta, potrat během těhotenství, apendicitida atd..

Tyto problémy by neměly být ponechány náhodě. Vždy je nejlepší navštívit lékaře včas, protože následky mohou být velmi smutné.

Ovulace

Bolesti v podbřišku během ovulace neobtěžují všechny ženy. Někteří se s tímto jevem možná vůbec nesetkali. Příznaky se obvykle projevují uprostřed cyklu, přibližně 12-16 dní.

Co se může stát během ovulace:

 1. Bolesti dolní části břicha. Tento jev není vždy normální a může být způsoben nemocí. Tento problém vyřeší pravidelné sledování u gynekologa. A pokud nejsou nalezeny žádné patologie, nemůžete se obávat, ale přijměte tuto skutečnost jako rys vašeho reprodukčního systému..
 2. Někdy se mohou objevit bolestivé pocity buď na pravé, nebo na levé straně. Toto je alternativní práce vaječníků.
 3. Během ovulace může dojít k mírnému krvácení z vaječníku, které je doprovázeno bolestí. Povaha a intenzita tohoto jevu závisí na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu..

Možné těhotenství

Pokud dívka po ukončení kritických dnů pociťuje bolesti v podbřišku, které se opakují následující den, je třeba vyloučit možnost početí. Podobné příznaky jsou bohužel způsobeny mimoděložním těhotenstvím, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V tomto případě je menstruace nejčastěji bezbolestná a krátká, a má také malé skvrny..

Nevylučujte těhotenství s tažením bolesti v dolní části břicha. Stává se také, že začínají kritické dny bez ohledu na početí. Abyste se uklidnili, měli byste se nechat otestovat na hCG. Tento hormon je velmi citlivý a ukáže správný výsledek dlouho před testovacím proužkem..

Pokud má žena spirálu, dochází v kritických dnech k jejímu přirozenému vysídlení. Je to tato akce, která způsobuje bolest. Tento jev nastává v důsledku skutečnosti, že během menstruace má děložní čípek tendenci se otevírat a nitroděložní tělísko se zase může posouvat a dokonce vypadávat. Bolest v tomto případě se může zvýšit, ale při užívání spazmolytik brzy zmizí.

Hormonální nerovnováha

Z jakých dalších důvodů bolí dolní část břicha ženy po menstruaci? Činnost pánevních orgánů, zejména dělohy, je vysoce závislá na hormonu estrogenu. Jeho aktivní nárůst lze pozorovat u žen, které dosáhly věku 30 let a více. Taková změna v těle vyvolává prodloužení menstruačního cyklu a intenzivnější bolestivý syndrom..

Pokud děloha začne aktivně produkovat prostaglandiny nebo naopak hladina některých hormonů v krvi klesá, pak nepříjemné pocity v dolní části břicha přetrvávají několik dní po skončení menstruace. Pokud bolest neustupuje, ale přetrvává, měli byste kontaktovat gynekologa, protože tento jev může negativně ovlivnit vaše zdraví..

Jiné důvody

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, měli byste okamžitě hledat příčinu nepohodlí. Mezi nejčastější onemocnění patří: endometrióza, adnexitida a vulvitida.

Endometrióza může být doprovázena bolestivými bolestmi v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity křečí, které vyzařují do konečníku.

Ženská dolní část břicha často bolí po menstruaci v přítomnosti infekčních onemocnění v pánevních orgánech. Hormonální nerovnováha a problémy s gastrointestinálním traktem mohou také přispět k bolesti v podbřišku. U žen starších 35 let se takové problémy vyskytují mnohem častěji. Pamatujte, že bolest po skončení kritických dnů není normou.!

Hrudník bolí po menstruaci

Podle statistik je bohužel asi 70% žen náchylných na takový jev, jako je mastalgie.

Na recepci gynekologové často slyší od spravedlivého sexu, že hrudník bolí po menstruaci. Stojí za zmínku, že s tímto problémem se nejčastěji potýkají dospívající dívky. Mléčné žlázy aktivně rostou. Jakmile tvorba prsou skončí, bolest ustoupí..

Proč bolí hrudník po menstruaci u dívek po 20 letech? Takový jev, jako je mastalgie, se vyskytuje u dospělých žen a kdykoli v průběhu cyklu.

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci:

 1. Hormonální nerovnováha. Často spojená s těhotenstvím.
 2. Anatomické rysy.
 3. Zatížení svalů a kloubů v oblasti hrudníku.
 4. Užívání antidepresiv a antikoncepce.
 5. Možný je také onkologický proces, ale v praxi je vzácný.

Dolní část zad bolí po menstruaci

Existuje mnoho příčin spojených s bolestmi dolní části zad. Nejběžnější jsou:

 1. Nemoc ledvin.
 2. Nemoci močového měchýře.
 3. Zánět v pánevních orgánech.
 4. Osteochondróza a osteoporóza.

Většina žen, které čelí takovým problémům, věří, že je způsobena hormonální nerovnováhou. Pokud se však obrátí na endokrinologa, nedostanou potvrzení svých odhadů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti dolní části zad po menstruaci, musíte podstoupit úplné vyšetření..

Co dělat jako první

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, je nutné vyloučit přítomnost gynekologických onemocnění a patologií. Vyhodnoťte příznaky a poraďte se s lékařem. Gynekolog předepíše řadu povinných vyšetření a testů, po kterých vydá verdikt.

Nejčastěji jsou jmenováni zdravotničtí pracovníci:

 1. Biochemie a kompletní krevní obraz.
 2. Dodávka vaginálního nátěru pro flóru a onkocytologii.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 4. Obecné vyšetření gynekologem.

Jak se léčí

Proč bolí žaludek po menstruaci? Jaké léky a léčba jsou předepsány pacientovi? Dávkovací režim závisí na výsledcích vyšetření. Léčba je často dostačující, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Je třeba si uvědomit, že žena během bolestivých pocitů může užívat antispazmodikum. Musí však ovládat povahu bolesti! Pokud se zesílí, doprovázené nevolností, závratěmi, horečkou a krvavým výtokem, prognóza je špatná. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Téměř každý léčebný režim tohoto typu problému je založen na příjmu antibakteriálních, protizánětlivých léků a léků proti bolesti. Váš ošetřující gynekolog může navíc předepsat hormonální, enzymové a jiné prostředky.

Neobávejte se znovu, pokud po konci menstruace pocítíte bolestivé pocity v dolní části břicha, možná je to vaše individuální vlastnost. Je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, protože zdraví žen je velmi důležitou součástí života každé ženy..

Kdy ihned navštívit lékaře

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha a výtok se nadále obtěžuje, každá dívka zpanikaří. Pokud je bolest v kritických dnech normou, pak po skončení menstruace nejčastěji naznačuje patologii. Zvažte hlavní příznaky, když potřebujete navštívit lékaře:

 1. Oteklé prsa a výtok bílé tekutiny z bradavek.
 2. Zvýšená bolest v břiše.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Hustý, páchnoucí výtok.
 5. Po skončení kritických dnů červené skvrny pokračují.

Chcete-li snížit bolest, můžete použít antispazmodika, například „No-Shpa“, „Spazmalgon“ a další. A poté okamžitě vyhledejte lékaře, který vás sleduje u gynekologa.

Pamatujte, že žena by měla pravidelně sledovat své zdraví a navštívit lékaře, i když se s ničím nebojí.!

Proč se žaludek po menstruaci stahuje do spodní části

Mnoho žen čelí situaci, kdy po menstruaci stále bolí žaludek. To je důvodem k obavám, protože bolest může naznačovat zánět gynekologické povahy, močového měchýře nebo střev. Abyste pochopili, co způsobuje tažné bolesti v dolní části břicha po menstruaci, měli byste znát další doprovodné příznaky naznačující patologii.

Někdy bolest nezmizí ani po skončení menstruace

Proč se objevuje bolest

Zpravidla je menstruace doprovázena bolestí, která způsobuje křeč dělohy. Tahání bolesti před menstruací je normální fyziologický proces, který není nebezpečný a je charakteristický pro všechny ženy. Zpravidla nevydrží déle než jeden den..

Během menstruace oslabuje imunita kvůli určité ztrátě krve a zvyšuje se riziko nákazy infekcí, což vede k onemocněním urogenitálního systému, jehož první známkou je tažení bolesti jak během menstruace, tak i po nich.

Bolest může být také spojena se stresem, hormonálními změnami, nezdravým stavem zažívacího a močového systému a těhotenstvím. Hormonální povahu nepohodlí doprovázejí emoční výbuchy, citlivost kůže, vůně a meteorologická závislost..

Pokud bolest trápí teenagera, pak je ve většině případů spojena se špatným tónem dělohy a dosud nezjištěným hormonálním pozadím.

Bolest jako obvykle

Pokud dojde k neintenzivní tažné bolesti, nemusí to být patologie. V těle ženy probíhá řada procesů (popsaných v tabulce), které jsou doprovázeny mírnou bolestí, a to není důvod k návštěvě lékaře..

OvulaceFáze, ve které je vejce připraveno k oplodnění. Často doprovázené tažením bolesti, jako před menstruací. Ovulace nastává 12. - 18. den cyklu a trvá nejméně 12 hodin, maximálně dva dny. Během takového období je možný špatný průtok krve, což je také normou..
PMSU zdravých žen se vyskytuje 7 dní před menstruací, ale pokud je cyklus nestabilní, je obtížné zachytit plán předmenstruačního syndromu. Pokud se žaludek zatáhne a po chvíli začne menstruace, není důvod k obavám.
Brzké těhotenstvíPokud po menstruaci břicho táhne, může to být první známka vývoje plodu. Podobné pocity zpravidla doprovázejí první trimestr. Další příznaky těhotenství: bolest a otok na hrudi, ranní nevolnost, zvýšený čich.

Bolest s patologiemi

Mnoho ženských nemocí je doprovázeno nepohodlí v dolní části břicha. Podobné pocity jsou typické pro:

 • Vulvitida. Toto je onemocnění způsobené genitálními infekcemi, pohlavně přenosnými chorobami a houbami. Je charakterizován zánětem pochvy. Je doprovázen šedým výtokem, pálením, otokem a bolestí břicha.
U ovariální cysty je pozorována velmi silná bolest
 • Endometrióza. Jedná se o abnormální proliferaci vnitřní výstelky dělohy, při které břicho táhne kdykoli během menstruačního cyklu.
 • Adnexitida. Jedná se o zánět vaječníků a vejcovodů. Nebezpečnou chorobou je tvorba adhezí. Souběžnými příznaky jsou zvýšená tělesná teplota a výtok. Zánět vaječníků může nastat v důsledku špatné funkce žaludku. Když atonický žaludek sestupuje, tlačí na pravou ledvinu, která se zase pohybuje směrem k vaječníku. Pod tlakem ve vaječníku je narušen krevní oběh a vzniká zánět. Proto je nutné léčit základní příčinu a poté sekundární onemocnění - adnexitidu.
 • Ovariální cysty. Když vyrůstali, vyvíjeli tlak na orgány a způsobovali bolestivý syndrom.
 • Nádory jsou benigní a maligní. Myom je benigní novotvar. Vyskytuje se na vnější nebo vnitřní stěně dělohy. Čím větší je nádor, tím více stlačuje orgány. Mezi zjevné příznaky patří vypouklé břicho, selhání cyklu, periodické krvácení a silné bolesti při tažení. Onkologie je zhoubný nádor. V prvních fázích se neliší od adnexitidy. Žena se obává pocitu tahání v břiše a mírného pravidelného špinění krve. Silná bolest nastává, když nádor dosáhne velké velikosti a metastázy mají čas se objevit.
 • Výhřez dělohy. Opakovaný porod a stárnutí těla vedou k nepružnosti tkání. Z tohoto důvodu jsou stěny dělohy napnuté a pohybuje se blíže k pochvě. Tento proces je často doprovázen následným posunem močového měchýře. Ženy trpí menopauzou.
S prolapsem dělohy si ženy také stěžují na bolest.

Žaludek ne vždy bolí kvůli zánětu orgánů reprodukčního systému. Zanícená ledvina nebo močový měchýř mohou přenášet křeč do vaginální oblasti. Během močení dochází ke zvýšení pocitu. Také dysbióza a nadýmání střev vyvolávají bolesti břicha..

Pokud je nepohodlí lokalizováno na pravé straně břicha, tento pocit způsobí apendicitidu, která vyžaduje tísňové volání k lékaři.

Co to může cítit

Když břicho táhne na konci menstruace, může být povaha bolesti odlišná. Na základě toho může lékař podezření na konkrétní onemocnění a předepsat další vyšetření..

Žena může pociťovat bolavou bolest, táhnoucí se, ostré, bodné, tupé, epizodické. Nepohodlí se může objevit neočekávaně nebo může souviset s konkrétním faktorem. Ženská bolest by nikdy neměla být ignorována. Návštěva lékaře by měla být okamžitá, pokud je doprovázena dalšími nepříjemnými událostmi.

V případě silné bolesti je důležité co nejdříve navštívit gynekologa.

Jak vyloučit patologii

Pokud tažné bolesti, které vznikly před menstruací, nezmizely na svém konci a jejich intenzita přetrvává po dobu tří dnů a uvolňuje se tekutina jiné povahy, měli byste se poradit s odborníkem. Vyšetří a předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Na základě výsledků vyšetření může gynekolog doporučit konzultaci s urologem nebo endokrinologem.

Pokud dojde k ostré bolesti, která se v průběhu času jen zesiluje, doporučuje se okamžitě zavolat sanitku.

Aby se vyloučil vývoj nemocí, doporučují se kurzy jógy, strečink - protáhnout a posílit vazy; orientální tance - ke zlepšení krevního oběhu v malé pánvi. Je také nutné udržovat imunitu, dodržovat pravidla intimní hygieny, zdržet se neformálních vztahů a předcházet podchlazení.

Jaké léky brát

Není možné předepsat si lék samostatně, protože není jasné, co léčit. Teprve po vyšetření může lékař předepsat adekvátní terapii, která bude zahrnovat antispazmodika, která uvolní svaly a zmírní bolest, nebo protizánětlivé léky. Pokud je příčinou bolesti tahem infekce, bude předepsáno antibiotikum.

Jaké jsou tipy pro úlevu od bolesti

Pokud jste si jisti, že tažná bolest není způsobena zánětem, ale je důsledkem ovulace, můžete si dát teplou koupel a vypít horký čaj. Teplá voda rozšíří cévy a zmírní křeče. Můžete také pít No-Shpu.

U zánětu močového měchýře, který se vyznačuje častým nutkáním na močení a pálením, pomáhá také teplá koupel, koupel nohou nebo vyhřívací podložka na podbřišku. Poté zabalte spodní část břicha péřovým šátkem.

Pokud bolest vyvolala plynatost, musíte si vzít uhlí, Smectu nebo Espumisan. Někdy může lehké cvičení a strečink pomoci zvládnout bolest..

Tradiční lék na bolest

Můžete si nezávisle připravit odvar z bylin na pití po několik dní, například oregano. Vhodný je i lipový čaj - lipa obsahuje flavonoidy, které se maximálně podobají ženským hormonům a příznivě působí na zdraví žen.

Proč bolí břicho po menstruaci? Toto video o tom řekne:

Heřmánkový čaj je přírodní antibakteriální látka a vařené větve vrby (smuteční vrba) jsou přírodní antibiotikum. Chcete-li připravit vrbový vývar, potřebujete špičky větví stromů dlouhých 15-20 cm, které by měly být očištěny od listů a rozděleny na menší kousky. Nalijte do půl litru vroucí vody, vařte 5 minut na mírném ohni a poté nechte vařit 25 minut. Přeceďte a vypijte 3-4 doušky před jídlem třikrát denně.

Pokud vás bolí žaludek v důsledku zanícených ledvin nebo močového měchýře, doporučuje se denně pít brusinkovou šťávu. Brusinka propláchne ledviny a zabíjí bakterie způsobující choroby.

Proč táhne dolní část břicha po menstruaci: hlavní příčiny bolesti

Pokud kritické dny již uplynuly a tažné pocity v dolní části břicha stále trápí, je to alarmující. Menší opakující se bolest může naznačovat chronický zánětlivý proces, infekční onemocnění nebo hormonální změny. Pokud se žena obává nejen nepohodlí v dolní části břicha, ale také bolestivé bolesti v dolní části zad a nohou, slabost, nepřiměřené výkyvy nálady, nepravidelnosti v menstruačním cyklu, patologické špinění během menstruace a mezi ní, to vše je důvodem pro kontaktování odborníka.

 • 1 Fyziologické příčiny bolesti po menstruaci
  • 1.1 Ovulace
  • Těhotenství
 • 2 Patologické příčiny
  • 2.1 Patologické procesy pánevních orgánů
  • 2.2 Primární algomenorea
  • 2.3 Poruchy trávicího systému
  • 2.4 Endokrinní patologie
  • 2.5 Sexuálně přenosné nemoci
  • 2.6 Problémy s močovým systémem

Existuje mnoho důvodů pro vznik bolestivého syndromu po skončení menstruace. Mohou být fyziologicky stanoveny nebo naznačovat vývoj patologie.

Přirozené (fyziologické) příčiny:

 1. 1. Ovulace.
 2. 2. Těhotenství.

Pokud dívka po menstruaci táhne dolní část břicha, hlavně vlevo nebo vpravo, 7-12 dní po ukončení menstruace, může to znamenat začátek ovulace. Chcete-li to potvrdit, stačí si zakoupit vhodný test v lékárně..

Tento stav je normální, pouze pokud bolest není příliš výrazná..

Pokud po ukončení menstruace - uprostřed nebo na konci menstruačního cyklu - dojde k pocitu tahání v dolní části břicha - je to často fyziologický znak těhotenství. Tento stav je také doprovázen příznaky, jako jsou:

 1. 1. Závratě.
 2. 2. Periodická nevolnost.
 3. 3. Bolavá prsa a bradavky.

Pro těhotenství je zvláště typické, pokud je dívka ráno bez zjevného důvodu nemocná, což je spojeno s bolestmi v podbřišku. Chcete-li potvrdit koncepci, musíte podstoupit těhotenský test nebo pro přesnější diagnózu provést ultrazvuk.

Během období porodu je bolest v dolní části břicha spojena se zvýšeným krevním oběhem v reprodukčních orgánech a roztahováním děložních vazů, které se táhnou po rostoucí děloze.

Během těhotenství rostoucí děloha stlačuje okolní orgány, což vede k bolesti

V normálním průběhu těhotenství se nepohodlí neobjevuje neustále a ke snížení bolestivého syndromu musí žena zaujmout vodorovnou polohu a relaxovat.

Ale zvýšená bolest na jedné nebo obou stranách, přítomnost hojného nebo rozmazaného růžového nebo hnědého krvavého výtoku, zhoršení celkové pohody jsou alarmujícími příznaky. Jsou způsobeny zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím, hrozbou potratu. Přítomnost těchto příznaků vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Nástup laparoskopické metody provádění operací umožnil minimalizovat interference s tělem, čímž se urychlil proces obnovy po zákroku. Předpokládá se, že tento typ operace prakticky nezpůsobuje komplikace a je snáze snášen tělem.