Jess, jak pít

Jessovy antikoncepční pilulky obsahují účinnou látku ethinylestradiol (forma betadex klatrátu) a aktivní složka drospirenon je také obsažena v Jessově složení..

Tablety navíc obsahují další složky: kukuřičný škrob, monohydrát laktózy, stearát hořečnatý.

Složení obalu tablety zahrnuje hypromelózu, oxid titaničitý, mastek, barvivo.

Formulář vydání

Hormonální pilulky Jess jsou potaženy filmem.

Aktivní tablety jsou kulaté, bikonvexní, světle růžové barvy. Na jedné straně - gravírování „DS“ do šestiúhelníku, bílé jádro na zlomenině tablety.

Placebo tablety jsou kulaté, bikonvexní, potažené bílou filmovou skořápkou. Na jedné straně tabletu je vyryto „DP“ v šestiúhelníku. Na přelomu - bílé jádro.

Tablety jsou baleny v blistrech po 28 ks..

farmaceutický účinek

Abstrakt naznačuje, že lék Jess je monofázická perorální antikoncepce, která má také antiandrogenní a antimineralokortikoidní účinek na tělo..

Antikoncepční prostředek potlačuje proces ovulace a ovlivňuje také cervikální sekreci, v důsledku čehož přes ni spermie nemůže volně pronikat.

Ženy, které užívají tento přípravek, si povšimnou, že jejich měsíční cyklus je pravidelnější, menstruace je méně bolestivá a krvácení méně hojné. Výsledkem je snížení rizika anémie. Rakovina vaječníků a endometria je také snížena kombinovanou perorální antikoncepcí.

Léčivá látka drospirenon má anti-mineralokortikoidní účinek na tělo. Pod jeho vlivem je zabráněno hromadění nadbytečných kilogramů v těle, stejně jako výskyt otoků. Pozitivně působí na stav ženy v období PMS, snižuje intenzitu psycho-emocionálních poruch, bolesti na hrudi v kloubech a další nepříjemné příznaky.

Je zaznamenána antiandrogenní aktivita této složky, která určuje pozitivní vliv na stav pokožky. Výsledkem je snížení množství akné, snížení mastnoty pokožky a vlasů. Účinek drospirenonu je podobný účinku přirozeného progesteronu v těle..

Drospirenon nemá žádnou estrogenní, androgenní, glukokortikoidní a antiglukokortikoidní aktivitu. V kombinaci s ethinylestradiolem má drospirenon příznivý účinek na lipidový profil.

Farmakokinetika a farmakodynamika

Drospirenon se po perorálním podání rychle a téměř úplně vstřebává. Maximální koncentrace je zaznamenána 1 - 2 hodiny po podání. Úroveň jeho biologické dostupnosti je 76-85%. Biologická dostupnost nezávisí na vztahu mezi příjmem potravy a drogou. Pokud se užívá v cyklech, je maximální hladina drospirenonu v séru pozorována mezi 7 a 14 dnem léčby.

Po perorálním podání je drospirenon značně metabolizován. Pouze malá část látky se vylučuje beze změny. Metabolity se vylučují ledvinami a střevy. Látka je dobře snášena pacienty s mírnou až středně těžkou jaterní nedostatečností.

Ethinylestradiol se po perorálním podání vstřebává úplně a rychle. Po jednorázové spotřebě je maximální koncentrace pozorována po 1-2 hodinách. Biologická dostupnost složky je asi 60%. Metabolizuje se úplně aromatickou hydroxylací. Metabolity se vylučují z těla žlučí a močí.

Indikace pro použití

Jess je antikoncepční pilulka, takže jejich hlavní indikací je antikoncepce. Léky mohou být předepsány k léčbě středně těžkého akné a k léčbě závažných příznaků premenstruačního syndromu.

Kontraindikace

Byly zaznamenány následující kontraindikace užívání Jess:

 • žilní a arteriální trombóza a tromboembolismus (v historii v současnosti), cerebrovaskulární poruchy;
 • stavy předcházející trombóze;
 • migréna (historie, v současné době);
 • diabetes mellitus komplikovaný vaskulárními příznaky;
 • přítomnost rizikových faktorů pro projev žilní nebo arteriální trombózy u ženy;
 • pankreatitida s hypertriglyceridemií (historie, v současnosti);
 • závažné onemocnění jater, selhání jater;
 • zhoubné nádory jater (v současnosti);
 • selhání ledvin v těžké a akutní formě;
 • maligní onemocnění závislá na hormonech, podezření na jejich vývoj;
 • nedostatek adrenalinu;
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • podezření na těhotenství;
 • kojení;
 • vysoká citlivost na složky léčiva.

Lék by měl být užíván s opatrností za přítomnosti jakéhokoli z faktorů přispívajících k projevům tromboembolismu, trombózy a dalších onemocnění, u nichž je možné porušení průtoku periferní krve. S opatrností je předepsána antikoncepce pro jakékoli onemocnění jater, hypertriglyceridemii, dědičný angioedém.

Jess je pečlivě předepisována ženám v poporodním období, stejně jako těm, které mají nemoci, které se objevily nebo zhoršily během těhotenství nebo při užívání pohlavních hormonů. Může to být cholelitiáza, cholestáza, otoskleróza, porfyrie, herpes atd..

Vedlejší efekty

Nejčastější nežádoucí účinky přípravku Jes jsou zaznamenány:

 • nevolnost;
 • nepravidelné období;
 • krvácení z genitálií neznámého původu;
 • bolest v mléčných žlázách.

Závažné vedlejší účinky léku, které se vyskytují zřídka, jsou tromboembolismus (žilní, arteriální).

Někdy byly také hlášeny následující nežádoucí účinky:

 • migréna;
 • depresivní nálada, výkyvy nálady, snížená sexuální touha;
 • erythema multiforme.

Existuje řada vedlejších účinků, které se vyskytují velmi zřídka, ale zároveň mohou být spojeny s použitím léku Jess:

 • nádory;
 • erythema nodosum;
 • hypertenze;
 • zhoršení příznaků angioedému;
 • narušení jater;
 • vliv na inzulínovou rezistenci, změna glukózové tolerance;
 • Crohnova nemoc;
 • chloasma;
 • nespecifická ulcerózní kolitida;
 • příznaky přecitlivělosti.

Návod k použití Jes (metoda a dávkování)

Pokud si žena zvolí antikoncepční pilulky Jess, měla by přesně dodržovat pokyny k použití. Předpokládá se, že tablety musí být užívány přísně v pořadí uvedeném na jejich obalu. Každý den by měl být lék užíván přibližně ve stejnou dobu, vypláchnut velkým množstvím tekutiny. Pokyny k použití přípravku Jesse stanoví užívání jedné tablety denně po dobu 28 dnů. Nové balení by mělo začít den poté, co si ženy vezmou poslední pilulku z předchozího balení. Krvácení může obvykle začít 2-3 dny po vysazení.

Pokud žena v předchozím měsíci neužívala žádnou hormonální antikoncepci, začíná Jess první den měsíčního cyklu. Je možné začít s užíváním 2. až 5. den cyklu, ale během prvních sedmi dnů užívání tablet Jess je vhodné používat další bariérovou antikoncepci..

Jak užívat pilulky při přechodu na ně po jiných metodách antikoncepce, měli byste se zeptat gynekologa, který doporučil tento lék.

Po potratu v raných fázích můžete Jess začít užívat okamžitě, zatímco další antikoncepční opatření nejsou nutná.

Pokud k porodu nebo potratu došlo ve druhém trimestru, je vhodné začít užívat přípravek Jess OK 21. až 28. den poté.

V případě, že žena vynechala pilulku, která je neaktivní, lze to ignorovat. Zmeškané neaktivní pilulky by se neměly užívat, za což jsou vyhozeny.

Pokud je pilulka přeskočena, což je aktivní, a zpoždění nepřesáhne 12 hodin, v tomto případě se ochrana nesníží. Musíte si vzít drogu co nejdříve. Pokud zpoždění přesáhne 12 hodin, žena vynechala 2 tablety nebo byla přestávka ještě delší, v takovém případě je úroveň ochrany snížena. Čím delší je přestávka, tím větší je pravděpodobnost oplodnění..

Důsledky ukončení užívání přípravku Jess jsou tedy následující: pokud jsou to 4 dny nebo více, pravděpodobnost těhotenství se významně zvyšuje. Aby došlo k adekvátnímu potlačení hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému, je nutné užívat pilulky nepřetržitě po dobu sedmi dnů.

Pokud tedy žena projde, musí co nejdříve užít další pilulku, je povoleno užívat dvě pilulky najednou. Dále příjem aktivních pilulek pokračuje v obvyklou dobu. Neaktivní by měly být vyhozeny a mělo by být zahájeno nové balení. V tomto případě je krvácení nepravděpodobné, když se užije, ale při jeho užívání lze zaznamenat mírný výtok..

Pokud během období užívání došlo k přerušení užívání aktivních pilulek a nedošlo ke krvácení ve dnech užívání neaktivních pilulek, mělo by být vyloučeno těhotenství.

V případě vzniku závažných gastrointestinálních poruch je možná neúplná absorpce účinných látek. V takové dny je nutné používat další antikoncepci. Pokud žena zvrací do 4 hodin po užití pilulky, postupujte jako při vynechání pilulky.

Jak přestat užívat pilulky a současně přejít na jiné metody antikoncepce, je vhodné se podrobně zeptat gynekologa.

Předávkovat

Neexistují žádné informace o závažných případech předávkování drogami. V důsledku předávkování může žena pociťovat zvracení, nevolnost, výskyt špinění i metroragii. Provádí se symptomatická léčba.

Interakce

Při současném užívání přípravku Jess a dalších léků (řada antibiotik, induktorů enzymů) může vyvolat projevy průlomového krvácení i snížení úrovně spolehlivosti.

Při současném užívání léků, které indukují mikrozomální jaterní enzymy (jsou to barbituráty, primidon, karbamazepin, fenytoin, rifampicin atd.) S Jess, se zvyšuje clearance pohlavních hormonů.

Pod vlivem některých antibiotik je možné snížení intestinálně-jaterní cirkulace estrogenů a podle toho snížení koncentrace ethinylestradiolu.

Během období současného podávání léků, které ovlivňují mikrozomální enzymy, a také do 28 dnů po zrušení těchto léků jsou zapotřebí další antikoncepce. Další antikoncepce je nutná do 7 dnů po užití ampicilinů a tetracyklinů.

Jess může ovlivnit metabolismus jiných léků.

Chcete-li zjistit pravděpodobnost interakce s jinými léky s Jessem, musíte si pečlivě přečíst pokyny pro ně..

Podmínky prodeje

Prodává se na předpis v lékárnách.

Podmínky skladování

Jess skladujte při teplotách do 30 ° C, chraňte před vlhkostí a přístupem k dětem.

Skladovatelnost

Lze skladovat po dobu 5 let.

speciální instrukce

Za přítomnosti určitých rizikových faktorů musíte před podáním přípravku Jess zvážit vhodnost užívání této konkrétní antikoncepce.

Je třeba poznamenat, že v procesu výzkumu byla nalezena souvislost mezi ochranou pomocí perorálních kontraceptiv a zvýšením výskytu tromboembolismu, žilní a arteriální trombózy. Tato onemocnění jsou však velmi vzácná. Vyšší riziko trombózy je pozorováno u kuřáků ve vyšším věku s obezitou, migrénou, onemocněním srdečních chlopní, dyslipoproteinemií, fibrilací síní.

S nárůstem intenzity a frekvence migrén musíte přestat užívat Jess.

U žen s perzistentní infekcí lidským papilomavirem existuje také riziko rakoviny děložního čípku..

U žen užívajících perorální antikoncepci se vzácně vyskytly benigní nádory jater. Ve velmi vzácných případech byly hlášeny maligní nádory jater.

U žen, u kterých je vysoké riziko hyperkalemie, by měly být během prvního cyklu užívání přípravku Jess stanoveny hladiny draslíku v krvi.

Ženy s hypertriglyceridemií by měly vzít v úvahu, že při užívání přípravku Jess mají zvýšené riziko vzniku pankreatitidy.

Pokud má žena během užívání léku výrazné zvýšení tlaku, měla by být antikoncepce vysazena. Pokud lze pomocí antihypertenzní léčby normalizovat ukazatele krevního tlaku, lze v užívání tablet pokračovat dále.

U akutních nebo chronických poruch jater je nutné léčbu zrušit, dokud se stav nevrátí k normálu..

V procesu užívání kombinovaných perorálních látek se mohou některé laboratorní parametry změnit, ale nepřekračují normální rozmezí.

Jess, stejně jako jiné kombinované orální antikoncepce, nemůže chránit před pohlavně přenosnými chorobami a před infekcí HIV.

Při použití Jessových pilulek na ochranu žena poznamenává, že při užívání není žádná doba. Někdy, častěji v prvních měsících, si žena všimne, že menstruační cyklus je nepravidelný. Adaptační období zpravidla trvá tři cykly.

Užívání léku neovlivňuje schopnost soustředit se..

Proč po zrušení Jess došlo ke zpoždění menstruace

Dnes je orální antikoncepce nejúčinnějším prostředkem ochrany před nechtěným těhotenstvím. Mnoho z těchto léků najdete v lékárnách. Liší se množstvím účinné látky, pravidly přijetí, náklady, složením atd..

Antikoncepční pilulky Jess jsou jednou z nejmodernějších jednofázových antikoncepcí. Jejich účinek je založen na interakci různých faktorů, nejdůležitější je potlačení ovulace, stejně jako účinek na vlastnosti vertikální sekrece, díky čemuž se promění v nízkou permeabilitu pro spermie..


Dnes jsou antikoncepční pilulky Jess jednou z nejmodernějších drog.

Vlastnosti drogy

Co nám tedy o tomto léku říkají farmakologové? Jess tablety jsou kombinovaný přípravek skládající se z různých účinných látek, jejichž obsah je minimální a nemění se během celého cyklu. Balení obsahuje blistr s 28 tabletami, 4 z nich neobsahují účinné látky, jinými slovy, jedná se o placebo. Zařízení je také vybaveno speciálními samolepkami, které minimalizují riziko průchodu.

Mnoho lidí si logicky položí otázku - „proč potřebujeme tyto 4 neaktivní pilulky?“. Šipky na obalu označují pořadí užívání tablet. Růžové jsou aktivní pilulky a na konci jsou 4 neaktivní pilulky. Důvodem je vyloučení porušení lékového režimu..

Každá z aktivních pilulek Jess obsahuje:

 • 3 mg drospirenonu;
 • 20 mcg ethinylestradiolu;
 • pomocné komponenty.

Princip fungování Jess je podobný jako u jiných perorálních kontraceptiv, ale jeho složení bylo vylepšeno. Lék obsahuje minimální množství estrogenu. Díky této funkci je bezpečnější. Mikrodávky hormonů jemně ovlivňují ženské tělo, čímž významně snižují pravděpodobnost negativních reakcí a komplikací.

Antikoncepční Jess má ještě jednu vlastnost - přítomnost drospirenonu. Patří do 4. generace progesteronu, takže se svým působením co nejvíce blíží přirozenému progesteronu. Tato látka blokuje zadržování tekutin a sodíku způsobené estrogeny, což má za následek, že při užívání jiné antikoncepce mnoho žen pociťuje otoky a přírůstek hmotnosti. Kromě toho usnadňuje PMS a dokonce i jeho obzvláště závažné formy..


Schéma užívání antikoncepčních pilulek ve směru šipky, na konci - 4 neaktivní

Preventivní opatření

Při předepisování Jess je nutné pečlivě studovat stávající rizikové faktory a během přijetí pečlivě sledovat reakce těla. V případě nežádoucích účinků byste se měli poradit s lékařem a analyzovat možnost zrušení OK.

Údaje z lékařského výzkumu naznačují vztah mezi OC a rozvojem tromboembolických stavů. Hrozba rozvoje VTE se nejsilněji projevuje v prvním roce přijetí a po obnovení kurzu po přestávce delší než jeden měsíc. V druhém případě jsou obzvláště riskantní první tři měsíce přijetí. Pokud je pacient v pořádku, měl by věnovat pozornost následujícím příznakům patologie:

Hluboká žilní trombóza:

 • Otok na jedné straně nohou nebo podél žíly
 • Bolestivost a znepokojující nepohodlí v nohou, které se projevují pouze ve vzpřímené poloze nebo při pohybu
 • Místní nárůst teploty v problémových oblastech nohou
 • Změna stavu kůže na nohou (zarudnutí nebo jiný nádech).
 • Problémy s dýcháním (těžké nebo dušnost)
 • Náhlý kašel (někdy s krví)
 • Bolesti na hrudi, obzvláště silné při inspiraci
 • Závrať
 • Zvýšená úzkost
 • Porucha srdečního rytmu.

Když se tyto příznaky objeví, je nutná okamžitá akce, protože arteriální TE může vést k cévní mozkové příhodě, IM a vaskulární obstrukci. Pokud se objeví několik příznaků současně a jeden z nich je nejvýraznější, nelze vyloučit vzájemné posilování negativních tendencí. V takovém případě musí být Jess okamžitě zrušen..

Riziko trombózy a PE se zvyšuje:

 • S věkem
 • U kuřáků (zvláště často u žen starších 35 let)
 • Kvůli nadváze a zvláště silně u obezity
 • V přítomnosti patologie u blízkých příbuzných
 • Kvůli prodloužené nehybnosti
 • V důsledku utrpěl vážný chirurgický zákrok, jakékoli operace na nohou, rozsáhlá zranění. V těchto případech je nutné zrušit OK, dokud nebude dosaženo plné mobility. Kromě toho je třeba mít na paměti, že prodloužená imobilizace je také považována za dlouhý pobyt v letadle po dobu delší než 4 hodiny.
 • Když se změní složení lipoproteinů v krvi
 • S hypertenzí, migrénou
 • V důsledku abnormálních srdečních chlopní, fibrilace síní.

Před předepsáním Jess by žena měla být informována o riziku těchto jevů a příznacích tvorby trombů..

Výhody pilulek Jess oproti jiným antikoncepcím

Hlavní výhodou drogy Jess je to, že poskytuje velmi vysoký antikoncepční účinek, ale pouze při správném použití. Pokud dojde k porušení pravidel používání, může se účinnost produktu snížit. Kromě toho má lék následující pozitivní účinky:

 • normalizuje menstruační cyklus;
 • snižuje intenzitu krvácení;
 • snižuje bolest během menstruace;
 • zlepšuje pohodu s PMS:
 • reguluje sekreci mazových žláz, čímž snižuje mastnotu vlasů a pokožky, pomáhá v boji proti akné;
 • snižuje riziko neoplastických onemocnění oblasti ženských pohlavních orgánů;
 • snižuje pravděpodobnost aterosklerózy;
 • stabilizuje emoční pozadí.

Indikace pro použití

S čím Jess pomáhá? Podle pokynů jsou antikoncepční pilulky předepsány v následujících případech:

 • Prevence nechtěného těhotenství (antikoncepce);
 • S akné vulgaris způsobené hormonální nerovnováhou v těle ženy;
 • Těžký premenstruační syndrom (PMS);
 • Nadměrně silné menstruační krvácení, které vede k rozvoji anémie z nedostatku železa;
 • Převaha mužských pohlavních hormonů má za následek narušení menstruačního cyklu a zvýšení ochlupení.

Vylepšené složení

Není to tak dávno, co se na trhu objevily tablety Jess Plus. Liší se od běžných pouze přítomností syntetické podobnosti kyseliny listové, která se vstřebává mnohem lépe, přirozeně.

Kyselina listová je pro ženské tělo velmi důležitá, její příjem v nezbytných dávkách:

 • předchází anémii;
 • zajišťuje správný vývoj placenty;
 • stabilizuje emoční pozadí;
 • zabraňuje abnormalitám ve vývoji plodu;
 • zlepšuje regenerační kapacitu tkání.


Vylepšená receptura tablet Jess Plus obsahuje kyselinu listovou

Analogy

Absolutním analogem drogy je Jess plus. Obsahuje hormony a také vápenatý vitamin levomefolinát, který má vlastnosti kyseliny listové a dobře se vstřebává v těle..

Používají se také další analogy léčiva:

 1. Midiana je kombinovaná perorální antikoncepce, dostupná ve formě tablet, 21 kusů v blistru. Používá se k dosažení terapeutického a antikoncepčního účinku.
 2. Yarina je léčivý přípravek podobného složení a principu působení. K dispozici jako tablety, 21 na talíř.
 3. Janine - COC ve formě tablet. Ethinylestradiol a dienogest jsou přítomny jako aktivní složka v kompozici. Účinek léku je podobný.

Výměna se provádí až po návštěvě lékaře a absolvování diagnostického vyšetření.

Pravidla přijetí


Při užívání antikoncepčních pilulek je třeba dodržovat pravidla
Požadovaného výsledku lze dosáhnout pouze přísným dodržováním pravidel pro užívání drog. Jess není výjimkou. Podle pokynů musí být přípravek užíván denně v pořadí uvedeném na krabičce, nejlépe pokud možno současně. Mezi použitým obalem a dalším by neměly být žádné přestávky, proto by měl být produkt zakoupen předem.

Po užití pilulek, které neobsahují účinné látky, obvykle začíná menstruace ve dnech 2–3 a může trvat i po začátku konzumace pilulek obsahujících hormonální složky.

Začátek příjmu

Existuje řada doporučení, jak užívat Jess pro ty, kteří tento lék dříve nepoužívali:

 • U dívek, které se nikdy předtím nesetkaly s antikoncepcí, se doporučuje začít užívat tyto pilulky první den kritických dnů. Je také možné to udělat po dobu 2-5 dnů, ale první týden po začátku přijetí by měl být dodatečně chráněn kondomy nebo jinou bariérovou antikoncepcí.
 • Po spontánním nebo indukovaném potratu před 12. týdnem těhotenství začnou Jess okamžitě užívat, aniž by bylo nutné používat další antikoncepci.
 • Přechod z gestagenní antikoncepce (například minipilulek nebo implantátů) na Jess lze provést kdykoli, kdykoli je to vhodné, ale bez přerušení. První týden musíte používat kondomy..
 • V případě potratu nebo porodu během 2. trimestru těhotenství se doporučuje začít užívat léčbu od 21-28 dnů.

Pokud žena z nějakého důvodu potřebuje odložit nástup menstruace, musí pokračovat v užívání léků z nového balení a odmítat užívat pilulky, které neobsahují účinné látky. Můžete tedy cyklus prodloužit o požadované období. Je však třeba mít na paměti, že to nevylučuje výskyt průlomového krvácení z dělohy nebo menší špinění.

Co dělat, když přeskočíte

Přeskočení tablety Jess, která neobsahuje účinné látky, lze ignorovat. Vynechaná pilulka by však měla být vyhozena, aby se omylem nezvýšila doba jejich konzumace. V případě chybějících tablet s účinnými látkami se doporučuje postupovat následovně:

 • Pokud se opozdíte o méně než 24 hodin, musí žena užít vynechanou pilulku co nejrychleji, další se užije v obvyklou dobu. V takovém případě není antikoncepční ochrana snížena..
 • Pokud jste pozdě 24 hodin nebo více. V prvních 7 dnech cyklu musíte vynechanou pilulku vypít co nejdříve, zbytek se použije jako obvykle, zatímco dalších 7 dní, pokud je to nutné, použijte kondomy. Ve druhém týdnu cyklu, s jednou předčasně užívanou pilulkou, nejsou nutná další antikoncepční opatření. Spolehlivost léku je významně snížena o 15-24 dní. Pokud dojde během této doby k vynechání pilulky, doporučuje se užívat přípravek jako obvykle, dokud nedojde k vyčerpání tablet obsahujících účinné látky. Poté by měly být neaktivní pilulky vyhozeny a okamžitě, bez přerušení, začněte používat nové balení drogy.

Kdy by se tyto pilulky neměly užívat?

Hormonální pilulky Jess jsou kontraindikovány za následujících podmínek:

 • jaterní nádory, benigní i maligní;
 • tromboembolismus a trombóza, jakož i předispozice k nim a přítomnost rizikových faktorů pro jejich vývoj;
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • závažné onemocnění jater;
 • diabetes mellitus, který je doprovázen vaskulárními komplikacemi;
 • těhotenství a kojení;
 • pankreatitida;
 • jaterní a nadledvinová nedostatečnost;
 • hormonálně závislé maligní formace;
 • vysoká citlivost na složky přítomné v přípravku.

Kontraindikace

Při negramotném užívání může droga Jess způsobit vážné komplikace a hormonální poruchy, kterých se pak bude velmi problematické zbavit. Proto se před zahájením léčby doporučuje nejen navštívit lékaře, ale také pečlivě prostudovat pokyny. Tyto tablety mají určitá omezení a kontraindikace pro použití:

 • zvýšená pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, křečových žil;
 • oběhové problémy;
 • přítomnost diabetes mellitus s výraznými angiopatiemi;
 • infarkt myokardu (i když byl přenesen před několika lety);
 • srdeční ischemie;
 • migréna;
 • přítomnost zhoubných nádorů a onemocnění závislých na hormonech;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu (pankreatitida a vředy jsou obzvláště nebezpečné);
 • dysfunkce jater a selhání jater;
 • periodické intermenstruační krvácení, jehož původní zdroj nebyl identifikován;
 • těhotenství;
 • období laktace;
 • věk nad 35 let;
 • individuální nesnášenlivost určitých složek léčiva.

Tento lék také nebude tou nejlepší volbou pro ženy po porodu, protože obsah aktivních hormonů v něm je minimální, což zvyšuje riziko opětovného těhotenství..

Pokud se některý z těchto faktorů objeví, je třeba pilulky užívat s maximální opatrností, ale je mnohem rozumnější odmítnout užívání tohoto hormonálního léku. Pokud má žena patologické stavy, které přispívají k tvorbě krevních sraženin a narušení průtoku periferní krve, je naprosto nemožné užívat léky..

Vedlejší efekty

Podobně jako mnoho léků, může mít i Jess nežádoucí účinky. Během 1-2 měsíců po zahájení užívání léku se mohou objevit následující negativní reakce:

 • migréna;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • změny nálady;
 • děložní krvácení;
 • psycho-emoční poruchy;
 • pokles sexuální touhy;
 • nevolnost, zvracení.

Mezi další možné vedlejší účinky patří selhání jater, tromboembolismus a zvýšená hladina cukru v krvi. Užívání této antikoncepce však tyto patologie způsobuje velmi zřídka..

Pokud výše uvedené podmínky přetrvávají déle než dva měsíce, měli byste se poradit s lékařem a projednat vhodnost užívání drogy. Možná budete muset nahradit Jessovy antikoncepční pilulky jinou vhodnější metodou.

Křížové lékové interakce

Jess doporučuje postupovat podle pokynů k použití s ​​ohledem na možné vzájemné reakce s látkami jiných léků.

Léky zaměřené na indukci jaterních enzymů při interakci s OC zvyšují clearance pohlavních hormonů, což vyvolává krvácení z vysazení a změnu (zvýšení nebo snížení) antikoncepčního účinku. V případě snížení účinku antikoncepce se doporučuje dodatečně se chránit jinými nehormonálními přípravky. Během léčby těmito léky a po jejím ukončení - po dobu dalších 28 dnů by měla být aplikována další antikoncepční opatření..

Mezi léky, které oslabují účinek přípravku Jess, patří: antiepilepika (fenytoin, primidon, karbamazepin), barbituráty, antibiotikum rifampicin. Při kombinaci s Oxkarbazepinem, Felbamatem, Griseofulvinem a léky na bázi třezalky tečkované je nutná opatrnost.

Působení Jess se mění v kombinaci s inhibitory proteázy HIV nebo hepatitidy C, některých léků ze skupiny NNRTI. Při předepisování je nutné vzít v úvahu možné důsledky pro obsah hormonů v těle..

Při současném užívání s inhibitory CYP3A4, Diltizem, Verapamil, grapefruitový džus, dochází ke zvýšení plazmatických hormonů (jednotlivě nebo všech).

Jess je schopna ovlivnit metabolické procesy jiných léků: zvýšit plazmatickou koncentraci ciplosporinu nebo snížit lamotrigin.

Pokud je nutné kombinovat Jess s inhibitory angiotensie a NSAID, měl by být sledován obsah draslíku v plazmě. Je obzvláště důležité provádět výzkum v raných fázích kurzu..

Být či nebýt, to je otázka.. Klady a zápory hormonálních pilulek


Což je lepší a bezpečnější - hormonální pilulky, nebo..
Docela pálčivá otázka, která znepokojuje tolik nežného pohlaví - „stojí za to používat antikoncepční pilulky.. jak je to škodlivé.. atd.“. A zde jsou názory velmi rozporuplné, některé jsou pro, jiné proti. Je obtížné objektivně a jednoznačně posoudit, kdy jde o zdravotní péči na jedné straně a bezpečnost na straně druhé..

Abychom se dostali k pravdě, pojďme nejprve zjistit, co o tom říkají samotní lékaři, podívejte se na video, ve kterém jsou zváženy všechny výhody a nevýhody hormonální antikoncepce.

Pokud posloucháme další názory lékařů, uvidíme jednu zajímavou skutečnost - lékaři sami připouštějí, že ne všechny možné důsledky (vedlejší účinky) hormonálních pilulek byly medicínou studovány, to znamená, že může existovat více "překvapení", než je popsáno v pokynech k léku. Kromě toho můžeme konstatovat - „jakékoli hormonální léky mohou vést k poruchám“. A to je logické, když dojde k takovému zásahu do přírody..

Recenze drogy a stojí za to ji použít

Když si přečtete uživatelské recenze tohoto léku z autoritativních zdrojů, uvidíte, že jsou velmi rozporuplné. Nezavazujeme se hodnotit objektivitu uživatelských recenzí, jsou pozitivní i negativní, ale sami si je můžete přečíst na internetu. Pojďme jen shrnout, že po prostudování všech recenzí o droze Jess můžeme dojít k závěru - „stokrát změřit, jednou snížit“. Buďte opatrní při rozhodování, zda užívat antikoncepční pilulky.

Lidové léky nám pomohou léčit děložní myomy

Jess, jak pít

Jess: návod k použití a recenze

Latinský název: Yaz

ATX kód: G03AA12

Léčivá látka: Drospirenon + Ethinylestradiol (Ethinylestradiol + Drospirenon)

Výrobce: Bayer Schering Pharma AG (Německo)

Popis a aktualizace fotografií: 19.10.2018

Ceny v lékárnách: od 934 rublů.

Jess je monofázická orální antikoncepce s antiandrogenními vlastnostmi.

Uvolněte formu a složení

Jessova léková forma - potahované tablety: bikonvexní, kulaté, jádro při přetržení od téměř bílé po bílou: aktivní - světle růžová, na jedné straně je ve správném šestiúhelníku rytina ve formě písmen „DS“; placebo - bílé, vyryté na jedné straně ve správném šestiúhelníku ve formě písmen „DP“ (28 ks, z toho 24 aktivních a 4 placebo, v blistrech, ve skládací knize 1 nebo 3 blistry; každý 30 ks. (aktivní tablety) v blistrech, po 1 blistru ve flex-kartuších, v lepenkové krabici 1 nebo 3 flex-kartuše, případně kompletní s dávkovačem Clyk).

Aktivní složky v 1 aktivní tabletě:

 • ethinylestradiol (ve formě betadex klatrátu) - 0,02 mg;
 • drospirenon - 3 mg.

Pomocné složky v 1 tabletě (aktivní / placebo):

 • jádro: monohydrát laktózy - 48,18 / 23,205 mg, mikrokrystalická celulóza - 0 / 54,21 mg, kukuřičný škrob - 28/0 mg, stearát hořečnatý - 0,8 / 0,585 mg;
 • skořápka: mastek - 0,3036 / 0,2024 mg, hypromelóza - 1,5168 / 1,0112 mg, oxid titaničitý - 1,1748 / 0,7864 mg, červené barvivo oxid železitý - 0,0048 / 0 mg.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Jess je jednou z kombinovaných hormonálních kontraceptiv, které mají antimineralokortikoidní a antiandrogenní účinky..

Antikoncepční účinek je založen na interakci různých faktorů, z nichž nejdůležitější jsou změny ve vlastnostech cervikální sekrece a potlačení ovulace..

Pokud je Pearl index používán správně, je menší než 1 (může se zvýšit, pokud nebude dodržen doporučený režim příjmu).

Během léčby je menstruační cyklus pravidelnější, bolestivá období se rozvíjejí méně často, intenzita krvácení klesá, což snižuje pravděpodobnost anémie. Podle výsledků epidemiologických studií navíc užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv pomáhá snižovat pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků a endometria..

Jedna z aktivních složek Jes - drospirenon - má anti-mineralokortikoidní účinek. Zabraňuje zvýšení tělesné hmotnosti a vzniku otoků, které jsou spojeny s retencí tekutin vyvolanou estrogeny, v důsledku čehož je lék dobře snášen. Drospirenon má pozitivní vliv na premenstruační syndrom (PMS).

Drospirenon má také antiandrogenní aktivitu a pomáhá redukovat akné, mastné vlasy a pokožku. Tento účinek je podobný účinku přírodního progesteronu, který je produkován tělem..

Drospirenon nemá estrogenní, androgenní, antiglukokortikoidní a glukokortikoidní aktivitu. To vše v kombinaci s antiandrogenním a antimineralokortikoidním účinkem poskytuje drospirenon s farmakologickým a biochemickým profilem podobným přirozenému progesteronu..

Drospirenon, pokud se používá s ethinylestradiolem, má příznivý účinek na lipidový profil charakterizovaný zvýšením HDL.

Jess lze užívat v obvyklém („24 + 4“) nebo „flexibilním“ (rozšířeném) režimu, který spočívá v nepřetržitém příjmu aktivních pilulek po dobu 120 dnů. Kontinuální doba užívání tedy může být od 24 do 120 dnů a přestávka v užívání tablet by neměla být delší než 4 dny. Tento terapeutický režim je možný pouze s dávkovačem Clyk a flex kazetami. Umožňuje dosáhnout maximální délky období bez krvácení (až 120 dnů) a snížit celkový počet dnů menstruace za rok na 41 dní.

Farmakokinetika

Drospirenon

Absorpce: látka je rychle a téměř úplně absorbována; biologická dostupnost - 76–85% (příjem potravy nemá žádný účinek); Cmax (maximální koncentrace látky) v séru je dosaženo přibližně po 1–2 hodinách a je přibližně 38 ng / ml.

Distribuce: po perorálním podání dochází k dvojfázovému poklesu sérového drospirenonu s T1/2 (poločas) 1,6 ± 0,7 hodiny, respektive 27 ± 7,5 hodiny. Neváže se na globulin, k vazbě dochází u sérového albuminu. Css max (koncentrace v ustáleném stavu během cyklického podávání) látky v séru je dosažena mezi 7. a 14. dnem léčby a je přibližně 70 ng / ml.

Metabolismus: Látka je rozsáhle metabolizována. Plazmatické metabolity jsou zastoupeny hlavně kyselými formami drospirenonu. Drospirenon je také substrátem pro oxidační metabolismus, který je katalyzován izoenzymem cytochromu P450 CYP3A4.

Vylučování: rychlost metabolické clearance látky v séru je 1,5 ± 0,2 ml / min / kg. T1/2 - asi 40 hodin. Je zobrazen beze změny pouze ve stopových množstvích. K vylučování metabolitů dochází ledvinami a střevy v poměru přibližně 1,4: 1,2.

Ethinylestradiol

Absorpce: zcela a rychle vstřebává; po jednom orálním podání Cmax je dosaženo za 1-2 hodiny a je přibližně 88-100 pg / ml. Absolutní biologická dostupnost při prvním průchodu játry je asi 60%. Biologická dostupnost ethinylestradiolu může snížit současný příjem potravy.

Distribuce: sérová koncentrace ethinylestradiolu klesá ve dvou fázích, T1/2 terminální fáze je 24 hodin. Vypadá to, žed je asi 5 l / kg. Látka je významně, ale nikoli konkrétně, spojena se sérovým albuminem (přibližně 98,5%) a způsobuje zvýšení koncentrací SHBG v séru.

Metabolismus: Látka podléhá významnému primárnímu metabolismu v játrech a střevech. Rychlost metabolické clearance - přibližně 5 ml / min / kg.

Vylučování: prakticky nezobrazeno beze změny. Metabolity etinylestradiolu se vylučují střevem a ledvinami v poměru 6: 4. T.1/2 metabolity - 24 hodin.

Indikace pro použití

Jess je předepsána pro antikoncepci, včetně souběžné léčby středního akné (akné vulgaris) a těžkého premenstruačního syndromu.

Kontraindikace

 • přítomnost zvýšeného rizika arteriální / venózní trombózy;
 • trombóza (arteriální a žilní) a tromboembolismus (včetně plicního tromboembolismu, trombózy hlubokých žil, infarktu myokardu), včetně zatížené anamnézy těchto onemocnění, cerebrovaskulární poruchy;
 • přítomnost predispozice (dědičné nebo získané) k arteriální / venózní trombóze (včetně rezistence na aktivovaný protein C, nedostatek antitrombinu III, proteinu C a S), hyperhomocysteinemie, protilátky proti fosfolipidům;
 • nedostatek adrenalinu;
 • maligní / benigní jaterní nádory, včetně anamnézy;
 • hormonálně závislá maligní onemocnění, včetně mléčných žláz nebo pohlavních orgánů, včetně diagnostikovaných nebo podezřelých;
 • těžké / akutní selhání ledvin;
 • krvácení z pochvy s nejasnou etiologií;
 • angina pectoris, přechodné ischemické ataky a další stavy předcházející trombóze, včetně zatížené anamnézy;
 • migréna, doprovázená fokálními neurologickými příznaky, včetně zatížené anamnézy;
 • selhání jater a závažné onemocnění jater (před normalizací ukazatelů);
 • diabetes mellitus s vaskulárními komplikacemi;
 • malabsorpce glukózy a galaktózy, nedostatek laktázy, intolerance laktózy;
 • těhotenství (potvrzené nebo podezřelé) a období kojení;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva.

Relativní (nemoci / stavy, v jejichž případě Jesovo jmenování vyžaduje posouzení poměru přínosů a rizik):

 • přítomnost rizikových faktorů pro rozvoj trombózy a tromboembolie, včetně kouření, trombózy, zatížené rodinné anamnézy infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody v mladém věku, migrény, rozsáhlých traumat, vážných chirurgických zákroků, onemocnění srdečních chlopní, poruch srdečního rytmu, dlouhodobé imobilizace, dyslipoproteinemie, obezita arteriální hypertenze;
 • dědičný angioedém;
 • další nemoci, u kterých se mohou vyskytnout poruchy periferního oběhu, včetně diabetes mellitus, systémového lupus erythematodes, hemolyticko-uremického syndromu, flebitidy povrchových žil, srpkovité anémie, ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby;
 • nemoc jater;
 • hypertriglyceridemie;
 • poporodní období;
 • nemoci, které se poprvé objevily nebo zhoršily během těhotenství nebo na pozadí předchozího užívání pohlavních hormonů, například cholestáza, žloutenka, porfyrie, cholelitiáza, otoskleróza se sluchovým postižením, opary těhotných žen, Sydenhamova chorea.

Návod k použití Jess: metoda a dávkování

Režim příjmu "24 + 4"

Tablety Jess je třeba užívat denně (bez přerušení), přibližně ve stejnou dobu, 1 ks. den s trochou vody. Po 28 dnech (po ukončení užívání tablet z předchozího balení) pokračuje příjem z nového balení. Krvácení z vysazení obvykle začíná 2-3 dny po zahájení užívání placeba (neaktivní, bílé) a může pokračovat až do zahájení dalšího balení..

„Flexibilní“ režim příjmu

Tablety je třeba užívat denně, přibližně ve stejnou dobu, 1 ks. den s trochou vody. Tento režim lze použít pouze s flex kazetami a dávkovačem Clyk. Jess se užívá nepřetržitě po dobu nejméně 24 dnů. Na základě rozhodnutí pacienta lze mezi 25 a 120 dny léčby udělat přestávku maximálně 4 dny. Interval v léčbě by měl být stanoven nejpozději do 120 dnů nepřetržitého užívání pilulek. Užívání pilulek po každé přestávce by mělo trvat minimálně 24 dní, maximálně 120 dní. Krvácení z vysazení se obvykle objeví během přestávky v užívání léku. Pokud se objeví špinění / krvácení z pochvy po dobu 3 po sobě jdoucích dnů v období od 25 do 120 dnů, doporučuje se pauza 4 dny, což sníží celkový počet dnů krvácení.

Začněte užívat drogu

 • absence užívání hormonální antikoncepce v předchozím měsíci: léčba začíná 1. den menstruačního cyklu (tj. 1. den menstruačního krvácení), další antikoncepční opatření nejsou nutná. Pokud je příjem zahájen 2-5. Den - prvních 7 dní se doporučuje používat bariérové ​​metody antikoncepce;
 • přechod z jiné kombinované perorální antikoncepce, vaginálního kroužku nebo antikoncepční náplasti: je lepší zahájit léčbu následující den po užití poslední aktivní tablety, nejpozději však následující den po obvyklé sedmidenní pauze (21 tablet v balení) nebo po užití poslední neaktivní tablety (v balení po 28 tabletách) ); vaginální kroužek nebo náplast - léčba začíná v den odstranění, nejpozději však v den, kdy by měla být nalepena nová náplast nebo vložen nový kroužek;
 • přechod z antikoncepce obsahující pouze progestogeny nebo z nitroděložní antikoncepce uvolňující progestogen (prvních 7 dní se doporučuje používat bariérové ​​metody antikoncepce): přechod z „mini-pilulky“ - léčbu můžete zahájit každý den (bez přerušení); přechod z implantátu nebo nitroděložní antikoncepce s gestagenem - léčba začíná dnem jejich odstranění; přechod z injekční antikoncepce - léčba začíná dnem další injekce;
 • použití po potratu (spontánní / lékařské) a porodu: potrat v prvním trimestru těhotenství - můžete začít užívat Jess okamžitě po potratu bez dalších ochranných opatření; potrat ve druhém trimestru a porod (při absenci kojení) - léčba může být zahájena po 21-28 dnech (pokud léčba začne později, jsou nutné další bariérové ​​metody antikoncepce po dobu 7 dnů). V případech, kdy již došlo ke sexuálnímu kontaktu, musíte počkat na první menstruaci nebo vyloučit těhotenství.

Ukončení terapie

Jesse můžete kdykoli odmítnout vzít. V případech plánování těhotenství se po ukončení léčby doporučuje počkat na přirozené menstruační krvácení..

Užívání zmeškaných pilulek

Pokud byly placebo pilulky vynechány během režimu „24 + 4“, doporučuje se je vyhodit, aby nedošlo k náhodnému prodloužení doby užívání. Nejsou nutná žádná další opatření.

Všechna další doporučení se vztahují na užívání aktivních pilulek..

Pokud je zpoždění menší než 24 hodin, účinek Jess se nesníží. Vynechaná jednotlivá dávka by měla být užita co nejdříve, aniž by došlo ke změně dávkovacího režimu.

Po delší dobu může být antikoncepční ochrana snížena. Čím více tablet bylo vynecháno a čím blíže je přestávka k fázi užívání neaktivních tablet (režim „24 + 4“) nebo k období bez užívání tablet („flexibilní“ režim), tím vyšší je pravděpodobnost těhotenství. V takových případech musíte dodržovat následující doporučení:

 • přestávka v užívání Jess by neměla být delší než 7 dní (pro „flexibilní“ režim a režim „24 + 4“ je doporučený interval pro užívání aktivních pilulek 4 dny);
 • adekvátní suprese systému hypotalamus-hypofýza-ovaria je dosaženo po 7 dnech kontinuální léčby.

Pomocí dávkovače Clyk můžete ovládat příjem pilulek. Dávkovač také varuje ženu v případech, kdy je nutné použít další metodu antikoncepce (se symbolem „vykřičníku“ na displeji, když vynecháte užívání pilulek nebo budete-li pilulky užívat nepravidelně déle než 7 dní v řadě). V případě vynechání více než jedné tablety se doporučuje poradit se s lékařem.

Pokud nejsou informace z dávkovače Clyk k dispozici nebo pokud existují pochybnosti o jeho spolehlivosti, je třeba postupovat podle následujících doporučení.

1–7 dní, s výhradou některého ze způsobů podání: vynechanou pilulku musíte užít co nejdříve, i kdyby to znamenalo užít 2 pilulky najednou. Během následujících 7 dnů by žena měla použít další ochranná opatření. Pokud došlo k pohlavnímu styku do 7 dnů před datem průchodu, měla by se vzít v úvahu pravděpodobnost těhotenství.

8–14 dní v režimu „24 + 4“ a 8–24 dní v „flexibilním“ režimu: vynechanou tabletu musíte užít co nejdříve, i kdyby to znamenalo užít 2 tablety najednou. Dávkovací režim by dále neměl být upravován. Pokud v předchozím období nedošlo k porušení Jessova schématu, neměly by se používat další ochranné metody. Jinak, nebo pokud jsou vynechány ≥ 2 tablety po dobu 7 dnů, je třeba dodržovat doporučení pro další ochranná opatření.

15–24 dní v režimu „24 + 4“ a 25–120 dní v „flexibilním“ režimu: během tohoto období existuje možnost snížení účinnosti léku. Jedno z následujících dvou pravidel musí být přísně dodržováno. Navíc pokud během 7 dnů před první vynechanou pilulkou nebyl porušen režim užívání drog, není nutné používat další ochranná opatření. V opačném případě byste měli použít první z následujících schémat a navíc používat bariérovou metodu antikoncepce po dobu 7 dnů.

 1. Vynechanou dávku musíte užít co nejdříve, i když musíte vypít 2 tablety najednou. Režim „24 + 4“ - následující pilulky se užívají v obvyklou dobu, dokud nedojdou aktivní pilulky v balíčku, poté musíte začít užívat aktivní pilulky z nového balení, vynecháním placeba. Do konce příjmu z nového balení je výskyt krvácení z vysazení nepravděpodobný, nicméně je možné špinění / průlomové krvácení. „Flexibilní“ režim - tablety by se měly užívat denně po dobu nejméně 7 dnů.
 2. Režim „24 + 4“ - užívání aktivních pilulek lze přerušit a po 4 dnech přerušení můžete začít užívat nový balíček obvyklým způsobem. V případech, kdy během užívání placeba nedošlo ke krvácení z vysazení, musí být potvrzena absence těhotenství. „Flexibilní“ režim - je přípustné udělat si čtyřdenní přestávku (včetně dne přijetí) a poté zahájit nový cyklus. Pokud ke krvácení z vysazení nedojde v dalším období přestávky, lze předpokládat těhotenství.

Na pozadí závažných gastrointestinálních poruch může být absorpce Jess neúplná, a proto je třeba přijmout další ochranná opatření.

Pokud v období 3-4 hodin po užití aktivní tablety došlo k průjmu nebo zvracení, musíte dodržovat doporučení pro vynechání tablet nebo si vzít další jednotlivou dávku.

Aby se oddálil nástup krvácení z vysazení, měly by být neaktivní tablety vynechány. Tuto dobu lze tedy prodloužit o jakékoli období až do konce tablet z balení. Aktivní pilulky můžete kdykoli přestat užívat přestávkou 4 dny.

Vedlejší efekty

Možné nežádoucí účinky při sledování dvou způsobů podání (> 10% - velmi často;> 1% a 0,1% a 0,01% a

Kritické dny jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, včetně slabosti, migrény, bolesti břicha, podrážděnosti. Některé dívky mají před a během menstruace průjem, což je velmi nepříjemné.