Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Velikosti folikulů podle dne cyklu

Folikuly jsou součástí ženských pohlavních žláz, tj. Jejich nedílnou součástí. Jedná se o speciální formace, ve kterých jsou nezralé zárodečné buňky spolehlivě chráněny. Úkolem folikulu je chránit oocyty a až přijde čas, zajistit bezpečnost vajíčka během zrání a uvolňování v den ovulace..

Jak k růstu dochází?

Folikuly jsou dány ženě v právu prvorozenství. Novorozené dívky mají ve vaječnících od 500 tisíc do milionu prvotřídních folikulů, jejichž velikost je zanedbatelná. S nástupem puberty dívka zahájí měsíční nepřetržitý proces folikulogeneze, který bude trvat po celý její reprodukční život a skončí až nástupem menopauzy.

Na celý život je ženě přiděleno asi 500 pohlavních buněk, jsou to oni, kteří budou zrát po jednom v každém menstruačním cyklu a v den ovulace opustí azylovou bublinu, která dosáhla své maximální velikosti. Po ovulaci je možné oplodnění během 24-36 hodin. K početí je zapotřebí pouze jeden folikul a jedno vejce.

S nástupem puberty začíná dívka produkovat hormon zodpovědný za růst folikulů. Říká se tomu FSH, což je hormon stimulující folikuly. Je produkován přední hypofýzou. Pod jeho vlivem se primodiální vezikuly začínají zvětšovat a již během příští ovulace se některé z nich nejprve stanou předběžnými a poté antrálními, uvnitř kterých je dutina naplněná kapalinou.

Antrální folikuly na samém začátku ženského cyklu mohou být od 5 do 25. Jejich počet umožňuje lékařům předpovědět, kolik je žena schopná sebepojetí, zda je těhotenství možné bez stimulace a pomoci lékařů. Devět až 25 bublin je považováno za normální. Pokud má žena méně než 5 folikulů antrálního typu, je stanovena diagnóza "neplodnosti", ve které je indikováno IVF s dárcovskými vejci.

Antrální folikuly rostou přibližně stejnou rychlostí, stejnou rychlostí, ale brzy se začne formovat vůdce, který roste rychleji než ostatní - takové bublině se říká dominantní. Zbytek zpomalí růst a obrátí vývoj. A dominantní stále roste, rozšiřuje se dutina s kapalinou, ve které dozrává vaječná buňka.

Uprostřed cyklu dosáhne folikul velkých velikostí (od 20 do 24 mm), během nichž obvykle praskne pod vlivem hormonu LH. Vejce bude k dispozici pro oplodnění během příštích 24-36 hodin.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Bývalý folikul, nebo spíše zbytky jeho membrán, jsou seskupeny do nové formace - žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Pokud nedošlo k početí, žluté tělo zemře po 10–12 dnech a produkce progesteronu před menstruací prudce klesá. Během těhotenství žluté tělo nadále funguje až do konce prvního trimestru..

Při absenci těhotenství probíhá nová fáze folikulogeneze podle stejného schématu od prvního dne cyklu, tj. Od samého začátku další menstruace. Pokud ženské tělo funguje normálně, nejsou žádné problémy s hormonálními hladinami, pak dochází k ovulaci měsíčně. Za přijatelné jsou považovány 1–2 anovulační cykly ročně. S věkem se počet cyklů bez zrání a ovulace folikulů zvyšuje na 5-6 ročně, ale je to normální, protože ženský genetický materiál stárne a zásoba folikulů je vyčerpána.

Nelze jej doplnit - příroda takovou příležitost nepředvídala, a proto je důležité sledovat své zdraví a řádně se starat o ovulační rezervu.

Změna velikosti

Je těžké říci, jakou velikost by měl mít folikul normálně v té či oné fázi vývoje. Údaje, které existují v tabulkách, jsou pouze přibližné, nezohledňují individualitu konkrétní ženy. S každým dnem cyklu se velikost bublin mění, protože proces folikulogeneze je kontinuální a konstantní.

Na samém začátku cyklu velikost folikulů nepřesahuje 2-4 mm. Jak však roste, průměr antrálních folikulů se zvětšuje a počet samotných folikulů klesá. 8. den od začátku cyklu se dominantní folikul obvykle uvolní a poté se zaznamená pouze jeho velikost až do ovulace.

Tabulka velikostí folikulů ve dne.

Den cyklu

Velikost folikulu

Změny

Je možné určit počet antrálních folikulů.

Počet antrálních váčků začíná klesat.

Je přidělen dominantní folikul.

Dominantní folikul roste

Uvnitř dominantního folikulu je možné definovat dutinu s oocytem.

Dutina uvnitř folikulu se rozšiřuje.

Na povrchu folikulu se tvoří tuberkulóza, samotný folikul se blíží k ovariální membráně co nejblíže.

Stanoví se stigma na povrchu folikulu.

21-22 mm (23-24 mm je přijatelné)

Folikul je připraven k ovulaci.

Není vůbec nutné, aby v konkrétním případě 10-11. Dne cyklu byl růst dominantní bubliny 11-18 mm, protože vše je zcela individuální, ale k předpovědi ovulačního období se stále používá velikost folikulu. Například ženě s velikostí folikulu 16 mm bude nabídnuto počkat na ovulaci, protože velikost bubliny neznamená, že k prasknutí dojde velmi brzy.

A je také důležité překročit normy velikosti: pokud má 7-9 den cyklu nebo v jakémkoli jiném období před ovulací folikul rozměry větší než 25 mm (26-27, 30-34 mm atd.), Lékař s největší pravděpodobností předpokládá cystickou vzdělání než normální ovulační cyklus.

Důležité! Tyto normy jsou relevantní pro ženy, které nedostávají hormonální léčbu. Při stimulaci ovulace se velikosti mohou lišit.

Jak zkontrolovat?

Je samozřejmě nemožné měřit folikuly samostatně. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je navštívit lékaře a nechat si udělat folikulometrii. Jedná se o typ ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk), při kterém je dynamicky pozorován stav vaječníků ženy. První ultrazvuk se obvykle provádí bezprostředně po skončení menstruace, obvykle 7. - 8. den cyklu existuje každá příležitost posoudit počet antrálních váčků. Poté se ultrazvuk provádí několikrát pravidelně každé 2-3 dny, aby nezmeškal den ovulace.

Ultrazvukový lékař vám na základě průměrné velikosti folikulu řekne, kdy je lepší stimulovat ovulaci, kdy je lepší předepsat postup punkcí vaječníků v protokolu IVF, a bude také schopen s jistotou říci, zda v současném cyklu vůbec došlo k ovulaci..

Folikulometrie se nutně provádí za účelem zjištění podstaty a příčin neplodnosti a také k rozhodnutí o vhodnosti stimulace.

Hned při prvním zákroku může být žena překvapena, když slyší, že ve vaječnících dozrává poměrně mnoho folikulů. Pro antral - to je zcela normální. Situace, kdy je takových bublin buď příliš mnoho, nebo příliš málo, jsou alarmující. Pokud je jich 26 nebo více, lékař bude mít podezření na syndrom polycystických vaječníků, u kterého je koncepce bez předchozí léčby nemožná..

Pokud existuje méně než 5 antrálních váčků (jeden folikul, 2, 3, 4 folikuly), znamená to, že žena je neplodná, takže folikuly nerostou ani při stimulaci - v tomto případě se neprovádí stimulace funkce IVF a vaječníků. IVF s oocytem dárce je přijatelné.

Optimální množství pro početí bez problémů je 11-25 folikulů. Právě toto množství označuje normální zásobení folikulem a úroveň plodnosti. S množstvím 6-10, které mluví o snížené folikulární rezervě, může být žena stimulována.

Příčiny poruch folikulogeneze

Procesy folikulogeneze probíhají pod vedením hormonálního pozadí a závisí na koncentraci a poměru hormonů FSH, estradiolu, luteinizačního hormonu, progesteronu, testosteronu, prolaktinu. Jakákoli odchylka endokrinního doprovodu může proto způsobit narušení procesu zrání folikulů, což povede k tomu, že zrání bude probíhat buď příliš pomalu nebo rychle. V prvním případě je možná pozdní ovulace, ve druhém - brzy. Žádný z nich není pro normální početí příliš příznivý..

Poruchy folikulogeneze jsou různé. Například při perzistenci folikulární membrána nepraskne. Tento jev je obvykle spojen s nedostatečnými hladinami hormonu LH. V tomto případě vajíčko přezrálo, odumírá a folikul zůstává na povrchu pohlavních žláz ještě několik dalších týdnů. To způsobí poruchu menstruačního cyklu, početí během tohoto období je nemožné..

Při luteinizaci folikulu se žluté tělísko začíná rozvíjet dříve, než dojde k prasknutí, takže nedojde ani k ovulaci. A pokud folikul nedospěje na požadovanou velikost a náhle zastaví jeho vývoj, pak mluví o atrézii folikulu. Ve všech případech je proces ovulace narušen - žena si nemůže představit dítě.

Důvody, proč je narušen vývoj folikulů, jsou četné. Existují dočasné faktory, po jejichž odstranění se cyklus obnoví a žena se může stát matkou bez pomoci lékařů.

Existují vážnější důvody vyžadující povinnou léčbu, pomoc reprodukčních specialistů, embryologů a dalších specialistů, kteří jsou schopni dát ženě štěstí v mateřství i ve zdánlivě beznadějných případech..

Dočasné porušení může způsobit:

 • nadměrná fyzická námaha, profesionální sporty;
 • koníček pro mono-diety, drastické hubnutí nebo přibývání na váze v krátkém časovém období;
 • chronický stres, emoční nestabilita, starosti;
 • práce v podniku s vysokým stupněm pracovního rizika (barvy, laky, dusičnany, během noční směny, v podmínkách silných vibrací a zvýšeného elektromagnetického záření);
 • cestování a letecká doprava, pokud jsou spojeny se změnou klimatu a časovými pásmy;
 • zrušení perorálních kontraceptiv;
 • nemoci utrpěné v současných měsících se zvýšením tělesné teploty.

Ženy si často nevšimnou jakéhokoli narušení folikulárního zrání, protože ne vždy věnujeme náležitou pozornost zpoždění menstruace nebo hojnějšímu výtoku.

Z patologických příčin zhoršeného zrání folikulů lze zaznamenat různá onemocnění a stavy, při nichž je narušeno endokrinní pozadí:

 • patologie hypofýzy, hypotalamus;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů a pánevních orgánů;
 • poranění tkáně vaječníků, důsledky chirurgického zákroku;
 • narušení štítné žlázy, kůry nadledvin.

Hormonálním poruchám často předchází porod a potrat, špatné návyky, dlouhodobé užívání antibiotik, antidepresiva, antikoagulancia.

Co dělat?

Pokud je narušen růst folikulů a ovulace, obvykle se používá hormonální léčba. Domácí léky, tradiční léky (kančí děloha, šalvěj a další) nemohou vyřešit problém, který existuje na metabolické úrovni, zvýšit zásobu folikulů nebo vybudovat endometrium, pomoci růst folikulů.

Přípravky FSH pomáhají urychlit jejich růst a dosáhnout zralého folikulu a plné ovulace. Předepisuje je lékař v přísně individuálním dávkování („Clostilbegit“, „Clomiphene“ a další). Rychlost, s jakou folikuly rostou za den, je řízena folikulometrií. Když růst dosáhne požadovaných parametrů, je injikována injekce hCG 10 000, po které začíná ovulace po 24-36 hodinách.

Léky, které stimulují růst folikulů, si nelze předepisovat a nekontrolovatelně užívat. To může vést k velmi smutným následkům..

Pokud nedojde k růstu ani při doporučené hormonální léčbě, doporučuje se IVF s dárcovskými oocyty, protože neexistuje jiný způsob, jak získat zralá vajíčka, jak stimulovat ovariální hyperaktivitu..

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Co se stane s folikulem po a před menstruací? Tabulka velikostí pro dny cyklu a popis procesu

Během menstruačního cyklu se velikost folikulu mění ze dne na den, jak dospívá, zvyšuje se a těsně před nástupem menstruace praskne a uvolní se zárodečná buňka. Znalost změny velikosti folikulů je velmi důležitá, protože vám umožňuje vypočítat období ovulace. Je to také skvělý způsob, jak sledovat zdraví ženského reprodukčního systému..

Co je folikul?

Folikul je speciální útvar ve vaječnících ženy, který se skládá z nezralého vajíčka obklopeného několika vrstvami zvláštních buněk.

Je to hlavní strukturální formace ženských pohlavních žláz, která plní reprodukční a endokrinní funkce. K záložce dochází ještě před narozením dívky.

Základem pro tyto formace je oogonia - primární zárodečná buňka, která migruje do vaječníku někde v šestém týdnu těhotenství.

Po jejich vzniku přecházejí primordiální folikuly pokryté kubickým epitelem do takzvaného spícího stavu v těle dívky až do její puberty.

Velikost podle dnů cyklu

V závislosti na dni cyklu se velikost folikulu postupně mění směrem nahoru. Na konci menstruace se pod vlivem hypofýzy a účinných látek na vaječníky aktivuje vývoj epitelových kokonů (celkem se během tohoto období vytvoří 6 nebo 7 z nich).

Avšak již s nástupem osmého dne od začátku vývoje je určen dominantní folikul, jehož genová aktivita byla nejvyšší, což mu umožnilo dosáhnout velikosti o 8-10 milimetrů rychleji než ostatní. Zbytek epiteliálních kokonů zastaví jejich vývoj nebo podstoupí plánovanou buněčnou smrt (apoptózu).

Dominantní

Po plánované buněčné smrti (apoptóze) zbývajících folikulů se ženské tělo soustředí na dominantní folikul. Všichni ostatní přestanou růst, což šetří živiny i energii.

Den za dnem před nástupem ovulace se dominantní epiteliální kukla zvětšuje o jeden a půl až dva milimetry.

V tuto chvíli začíná zrání vajíčka, průchod několika jeho po sobě jdoucích dělení, během nichž se ve folikulu koncentruje zvýšené množství živin a vytvářejí se potřebné membrány (všechny se tvoří v normálně se vyvíjejícím vejci).

Během 5-7 dnů po cyklu mají všechny folikuly ve vaječnících přesně stejnou velikost, nepřesahující průměr 2-6 milimetrů.

S nástupem 11. dne cyklu se folikul vyvíjí na velikost 15-16 milimetrů, poté se jeho růst částečně zpomaluje. Toto je právě období, kdy vejce vstupuje do závěrečné fáze vlastního vývoje a začíná se připravovat na ovulaci..

Načasování jejího nástupu závisí na tom, jak aktivní je endokrinní systém ženy, a také na zdravotním stavu ženského těla. Pokud nedojde k žádnému porušení nebo patologii, dojde k ovulaci vajíčka nejpozději do 15-18 dnů.

Na počátku 15 dnů (jsou možné posuny za dva, tři dny) folikul dorůstá do své maximální velikosti - 22-24 milimetrů, což je kritický bod jeho růstu, to znamená, že nemůže dále růst. Po dosažení této velikosti praskne epiteliální kukla a zárodečná buňka zhasne - přímo do břišní dutiny s následným přechodem do vejcovodu.

Přímo během tohoto období, trvajícího pouze od 36 do 50 hodin, je nejpravděpodobnější možnost oplodnění.

Pokud během ovulační fáze pozorujete vývoj folikulární tkáně, je možné vidět prudký nárůst epiteliálního kokonu, uvolnění vajíčka a poté pokles. Výsledkem je, že na jeho místě zůstane pouze žluté tělísko, což je pozůstatek tohoto samotného kokonu..

Tabulka růstu

Pro nejjasnější vizualizaci vývojového procesu uvádíme níže tabulku jeho růstu. Údaje v něm jsou počítány pro ženy ve věku 29-32 let, které neužívají perorální antikoncepci, u nichž je menstruační cyklus přísně pravidelný a trvá předepsaných 28 dní.

Den cykluVelikost a počet folikulů
1-4Několik folikulů, z nichž každý nepřesahuje průměr 4 milimetry.
PětNěkolik folikulů se vyvíjí rovnoměrně (atrézie některých z nich je přijatelná). Velikost - 5-6 milimetrů.
7Je identifikován jeden dominantní folikul, jehož velikost dosahuje 8-9 milimetrů. Zbytek se začíná snižovat.
8Dále je uvedena velikost pouze zbývajícího dominantního folikulu. Už narostl na 12 milimetrů.
devět14 mm
deset16 mm
jedenáct18 mm
1220 mm
1322 mm
čtrnáct24 mm. Dochází k ovulaci.

Proč se neděje vývoj?

Mnoho faktorů může být důvodem nesprávného vývoje nebo dokonce zastavení růstu. Zvažme ty nejdůležitější:

 1. Hypotalamus nebo hypofýza nefunguje správně.
 2. Infekce nebo zánět ženských pohlavních orgánů.
 3. Index tělesné hmotnosti menší než 17,5.
 4. Přítomnost cyst ve vaječnících.
 5. Nedostatečný vývoj nebo patologie vaječníků.
 6. Onkologie.
 7. Časný nástup menopauzy.
 8. Stres.

Hledání příčin by mělo začít u hormonálních poruch v ženském těle. Nejčastěji je tato patologie hlavním faktorem, který zastavuje růst folikulu ve vaječníku..

Při dysfunkci hypofýzy nebo nádorů začíná u ženského těla docházet k nedostatku hormonu FSH, dysregulaci sekrece štítné žlázy a vaječníků účinných látek.

Inhibici vývoje folikulů lze také pozorovat při špatném výkonu nebo nedostatečném vývoji vaječníků..

Co se stane před menstruací?

Před nástupem menstruace se folikuly primordiálního řádu postupně transformují na folikuly preantrálního, antrálního a preovulačního řádu. Tento proces se nazývá folikulogeneze..

Folikulogeneze obvykle končí ovulací - uvolněním zralého a zcela připraveného vajíčka k oplodnění. V místě, kde byl folikul lokalizován, se tvoří endokrinně aktivní corpus luteum.

Bezprostředně před nástupem menstruace praskne dominantní folikul uvolněním pohlavně dospělého vajíčka připraveného k ovulaci. Zdravá žena nemusí ani cítit příznaky prasklého folikulu..

Folikulogeneze začíná FSH, dokonce i v pozdním stadiu luteální fáze. Tento proces končí na vrcholu uvolňování gonadotropinů..

Jeden den před nástupem menstruace tělo znovu zvyšuje hladinu FSH, což proces začíná znovu. Folikulární fáze při absenci jakýchkoli porušení nebo patologií trvá 14 dní.

Po menstruaci

Nejčastěji se menstruace vyskytuje 15-17 dní po nástupu folikulogeneze. Poté, co dominantní folikul dokončí svůj vývoj, praskne, jak již bylo popsáno výše, a uvolní vajíčko připravené k oplodnění..

Prochází do dělohy a vejcovodů, aby se setkal se spermatem, a v místě prasklého dominantního folikulu se tvoří žluté tělísko.

Pokud jde o druhé, tento novotvar je velmi důležité přechodné hormonálně aktivní tělo, fungující po dobu 14 dnů po jeho objevení..

To je hlavní zdroj androgenů, progesteronu a estradiolu. Dále vše závisí na tom, zda dochází k oplodnění vajíčka či nikoli. Pokud nedojde k oplodnění, pak se žluté tělísko postupně degraduje a vylučuje se spolu se zbytkem sekrecí a neoplodněnou buňkou.

V případě oplodnění poskytuje corpus luteum dočasně dostatečnou hladinu potřebných hormonů pro úspěšný vývoj těhotenství..

Vlastnosti folikulární fáze

Folikulární fáze nastává pokaždé, když začíná měsíční cyklus. Hlavním hormonem pro toto období je FSH, který je zodpovědný za stimulaci folikulů a také za zahájení a udržení procesu tvorby ovariálních prvků.

Trvání folikulární fáze se může pohybovat mezi 7 a 22 dny. Kromě aktivního vývoje folikulů je tato fáze také charakterizována oddělením a odstraněním mrtvého endometria dělohy.

Folikulární fázi lze stručně charakterizovat třemi procesy:

 • čištění stěn dělohy;
 • vývoj a růst folikulů;
 • zhutnění obnovené vrstvy endometria v děloze.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je období mezi pravidelnými procesy exfoliace a odstraněním z těla vyčerpané vrstvy endometria dělohy..

Je nutné vypočítat menstruační cyklus se zahrnutím prvního dne menstruace a končícím prvním dnem následujícího.

Velikost dominantního folikulu od prvního dne cyklu do ovulace

Každý měsíc vajíčko dozrává ve vaječníku ženy. Vychází ze speciální „bubliny“, která je položena před narozením, postupně dospívá a poté praskne. Tato „bublina“ je dominantním folikulem. Někdy se tomu říká dominantní, ale lékaři dávají přednost první možnosti..

Velikost folikulu v den cyklu je velmi důležitá. Schopnost ženy otěhotnět závisí na tomto faktoru..

Fáze vývoje

Co je dominantní folikul? Jedná se o „vůdce“, který předstihl své „kolegy“ v růstu a rozvoji. Pouze on má šanci prasknout a vyprodukovat zralé vejce, které bude poté oplodněno spermatem. Lékaři rozlišují čtyři fáze jeho vývoje:

 1. Folikuly se u dívky objevují ještě předtím, než se narodí. Jsou položeny v prvním trimestru těhotenství a "dřímají", dokud jejich majitel nedosáhne věku 12-14 let. Říká se jim prvotní. Celkově má ​​dívka asi milion těchto „bublin“. Většina z nich zemře - to je přirozený proces. Zbytek dozrává, ale ne současně, ale v malých skupinách - každý cyklus několik folikulů. Některé z nich se stanou dominantní a ovulují ve věku 13 let. Jiní budou „spát“ a čekat na své desítky let.
 2. Když začnou dozrávat, stanou se předstírajícími. V této fázi nevypadají jako bubliny, ale jako malé kostky..
 3. Antrální folikuly jsou další fází. Každý měsíc se neobjeví více než 9 takových „bublin“ (pokud jich je více, pak je to odchylka). Zvětšují se (dosahují asi 4 mm), získávají další skořápku. Současně se zvyšuje produkce estrogenu v ženském těle..
 4. Jeden (zřídka dva) folikuly začínají růst rychleji než jejich protějšky. Tento vůdce je dominantní folikul. Při ovulaci je její velikost „obrovská“ (ve srovnání s velikostí antrálních „bublin“) - má průměr více než 2 cm a je ji snadno vidět na ultrazvuku. Tato fáze končí ovulací, kdy folikul praskne a vyjde z něj vajíčko..

Jaký by měl být folikul v různých dnech cyklu: lékařské standardy

Pokud vám na ultrazvukovém vyšetření bylo řečeno, že v levém vaječníku (nebo v pravém to nezáleží) je dominantní folikul, musíte se zeptat na jeho velikost. Bohužel se stává, že velikost neodpovídá dni cyklu, to znamená, že plnohodnotné vejce nezraje.

Velikost folikulu podle dnů cyklu závisí na délce menstruačního cyklu (jmenovitě jeho první fázi). Čím delší je, tím pomaleji vaječná buňka dozrává a tím menší je v určitý den. Například v 10. den cyklu může být folikul 10 mm považován za relativní normu, pokud je měsíční cyklus 35 dní. Ale s 28denním cyklem to již není normou..

Je-li cyklus naopak krátký, pak folikul zrání rychleji a dosáhne své maximální velikosti již 11. - 12. den..

Normy, které uvádíme níže, by proto neměly být brány jako absolutní. Hodně záleží na vašich individuálních vlastnostech. Budou ale užitečné pro referenci. Zde jsou pokyny pro zdravou ženu s 28denním menstruačním cyklem..

 • Od 1 do 4 dnů cyklu může ultrazvuk vidět několik antrálních folikulů o velikosti 2-4 mm.
 • Den 5 - 5-6 mm.
 • 6 dní - 7-8 mm.
 • 7 dní - 9-10 mm. Dominantní folikul je určen, zbytek jej „zaostává“ a již neroste. V budoucnu se zmenší a zemřou (tento proces se nazývá atrézie).
 • Den 8 - 11-13 mm.
 • Den 9 - 13-14 mm.
 • 10 dní - 15-17 mm.
 • Den 11 - 17-19 mm.
 • Den 12 - 19-21 mm.
 • Den 13 - 22-23 mm.
 • Den 14 - 23-24 mm.

Z této tabulky tedy vyplývá, že normální růst je přibližně 2 mm denně, počínaje dnem 5 MC.

Pokud velikost neodpovídá normám

Pokud je folikul 11 ​​mm cyklu 11 nebo 13 mm 13 dne cyklu, pak tato velikost není normou. To znamená, že vajíčko zraje příliš pomalu a ovulace je stěží možná. Důvodem tohoto stavu jsou nejčastěji hormonální abnormality: porucha funkce štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků nebo celého tohoto „svazku“.

Tento stav vyžaduje další vyšetření (zejména je nutné zjistit hladinu hormonů) a lékařskou korekci. Gynekologové často užívají hormonální léky, ale není tomu tak vždy. V některých případech existuje dostatek vitamínů, léků, které zlepšují krevní oběh, bylinná medicína, fyzioterapie.

Zkušení lékaři vědí, že mnoho žen neovuluje každý cyklus. A nespěchají předepisovat hormonální léky založené na folikulometrii pouze na jeden měsíc. Možná, že v příštím cyklu vajíčko dozraje „správnou“ rychlostí.

Někdy je anovulace (nedostatek ovulace) spojena s přirozenými příčinami:

 • Stres, přepracování, nedostatek spánku;
 • Podvýživa (přísná strava, zejména bez tuku);
 • Obezita nebo extrémní hubnutí;
 • Těžká fyzická práce nebo vyčerpávající sportovní trénink.

Pokud tyto faktory vyloučíte, je pravděpodobné, že se ovulace vrátí sama..

Velikost pro ovulaci

Když folikul praskne, v jaké velikosti dochází k ovulaci? K tomu obvykle dochází 12. - 16. den menstruačního cyklu. V 28denním cyklu dochází k ovulaci přibližně ve 14. den (plus nebo minus dva dny). S cyklem 30 dnů - 15. den.

Při ovulaci je velikost folikulu 24 mm. Minimální hodnota - 22 mm.

Aby folikul praskl, je nezbytný koordinovaný účinek různých hormonů v těle ženy. Jmenovitě - estradiol, LH, FSH. Po ovulaci vstupuje do procesu také progesteron..

Jak pochopit, že došlo k ovulaci? Následující metody vám pomohou:

 • Folikulometrie (typ ultrazvuku). Toto je dnes nejspolehlivější metoda;
 • Ovulační testy. Jsou docela pravdivé a snadno se používají, ale nejsou stoprocentně přesné;
 • Bazální teplota. V tomto případě je nutné vytvořit plán BT: metoda je pečlivá, ne vždy spolehlivá, ale cenově dostupná.

Některé dívky (i když ne všechny) fyzicky pociťují ovulaci, zde jsou charakteristické příznaky prasknutí folikulu:

 • Táhne dolní část břicha a dolní část zad;
 • Je možné malé špinění uprostřed cyklu;
 • Po ovulaci bolí prsa.

Někteří lidé pociťují podráždění a únavu. Jiní naopak nárůst síly a sexuální energie.

Vejce má nyní 12-24 hodin na setkání se spermatem. Pokud se tak nestane, ustoupí a po 12-14 dnech přijde menstruace.

Pokud folikul nepraskne

Stává se, že folikul, který dosáhl průměru 22-24 mm, nepraskne, ale změní se na folikulární cystu. Je to způsobeno nedostatkem určitých hormonů v těle. Tento stav lze určit pomocí ultrazvuku.

Někdy je cysta jednoduchá a sama se „vyřeší“. Pokud se tak nestane, nejdříve se to pokusí eliminovat léky. A pouze pokud je velký a nezmenšuje se, uchýlí se k chirurgickému zákroku.

Někdy existuje mnoho takových cyst. Deformují vaječníky, narušují jejich správné fungování. Tento stav se nazývá syndrom polycystických vaječníků a vyžaduje léčbu..

Pokud se ukáže, že dominantní folikul ve vaječníku dozrává, ale nepraskne, mohou lékaři užívat hormonální léky. Například injekce hCG pro ovulaci.

Odkud pocházejí dvojčata?

„Hlavní“ folikul se stanoví přibližně 7. – 10. Den cyklu. Všichni ostatní se zmenšují a přirozeně odumírají. Někdy se ale stane, že jsou dva „vůdci“ najednou. V přirozeném cyklu (tj. Bez použití hormonů ke stimulaci ovulace) k tomu dochází poměrně zřídka - u jedné ženy z deseti a ne u každého měsíčního cyklu.

Stává se, že dva dominantní folikuly v různých vaječnících (nebo v jednom - to je také možné) ovulují, tj. Prasknou. A pak existuje šance, že obě vajíčka budou oplodněna. Proto se narodí bratrská dvojčata.

Na rozdíl od dvojčat (když je jedno vejce oplodněno dvěma spermiemi), dvojčata nejsou stejná, ne ve stejné tváři. Mohou být stejného pohlaví nebo různého pohlaví a jsou si navzájem podobní, jako obyčejní bratři a sestry..

Správný růst dominantního folikulu a následná ovulace jsou tedy jasnými známkami zdraví žen. A možná porušení by vás (a vašeho lékaře) měla upozornit, ale ne vyděsit. Ve většině případů jsou tyto odchylky skutečně úspěšně léčeny.

Vývoj folikulů: růst v den cyklu

Zrání folikulů a následný vývoj dominantního je základem ovulačního procesu a možnosti přirozeného oplodnění vajíčka spermatem. Abnormální vývoj těchto buněk může vést k neplodnosti. V různých dnech se velikost folikulu mění podle dnů cyklu. Jak dospívají, zvětšují se a před ovulací praskne a uvolní vajíčko.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg "alt =" vývoj folikulů podle dne "width = "660" height = "351" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / image_novyj-razmer-300x160.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je folikul a folikulogeneze?

Folikuly jsou uloženy v přídavcích dívky, i když je v děloze. Zpočátku je jich asi 30 tisíc, ale před nástupem puberty asi polovina z nich zemře - to je přirozený výběr. Folikul se nazývá „rudimentární“ pohlavní buňky, jejichž hlavní funkcí je chránit vejce během vývoje před vnějšími faktory, které ohrožují jeho životaschopnost. Ochrana je zajištěna několika vrstvami epidermální tkáně.

V medicíně se proces vývoje a růstu bubliny s vejcem nazývá folikulogeneze, která zahrnuje 3 fáze:

 1. Transformace premordiálních buněk na preantrální buňky. Tato fáze je charakterizována zrychlením vývoje 10-15 folikulů.
 2. Tvorba antrálního folikulu. U jednoho, méně často u dvou, se vytvoří dutina a vývoj pokračuje. Zatímco ostatní upadnou do pozastavené animace, regenerují se.
 3. Vznik Graafiánské bubliny. V této fázi dochází ke zvýšení objemu tekutiny uvnitř buňky, což vyvolává její prasknutí a uvolnění vajíčka.

Folikulární fáze

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází: folikulární a luteální. Během první fáze dozrává „embryonální“ buňka, ze které se v případě oplodnění později vyvine plod.

Folikulární fáze začíná prvním dnem nových období a končí ovulací. Doba trvání této fáze je přibližně ½ celého menstruačního cyklu. Speciální buňky v této fázi produkují pohlavní hormony estrogeny.

Během folikulární fáze nepřekračuje rektální teplota 37 ° C. 2-3 dny před ovulací teplota stoupne o 1-1,2 ° C a v den ovulace prudce klesá. Měření bazální teploty je jedním ze způsobů, jak určit plodnou fázi - nejlepší čas na otěhotnění.

Po folikulární fázi dochází k luteální fázi. V této fázi se uvnitř bubliny v místě uvolněného vajíčka vytváří žluté tělísko, čímž se udržuje rovnováha hormonů estrogen a progesteron, které jsou vylučovány žlutým tělem, aby se tělo připravilo na možné těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png "alt =" fáze menstruačního cyklu "width =" 660 " height = "542" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/pic1-300x246.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Dominantní folikul

Každý měsíc se ve vztahu k jejich „bratrům“ začíná rychleji vyvíjet 7-9 embryonálních buněk v ženských přívěskech. Poté je jejich vývoj pozastaven a tělo se „soustředí“ na jeden - dominantní folikul. Velikost tohoto epiteliálního kokonu se neustále zvyšuje..

Ve stejné době začíná vaječná buňka uvnitř dozrávat: prochází několika po sobě jdoucími děleními, která jsou doprovázena hromaděním živin a vzhledem vnějších membrán, z nichž má vaječná buňka pouze 3.

Folikulometrie - způsob stanovení velikosti a ovulace folikulů

Není možné určit velikost sami. Pro tyto účely existuje speciální postup zvaný folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém je možné určit velikost, počet a dynamiku růstu embryonálních buněk.

 • přesné datum ovulace;
 • nesprávné fungování příloh;
 • účinnost terapie.

Folikulometrie umožňuje identifikovat přítomnost patologických onemocnění:

 • folikulární cysta - novotvar v nadvarlete, což je vejce, které nevypadlo po roztržení epidermálního kokonu do vejcovodu;
 • atrézie - patologický nedostatečný rozvoj DF;
 • vytrvalost - přítomnost viru v tkáních nadvarlete, která brání plnému vývoji vajíčka;
 • luteinizace - narušení vývoje "bubliny", kdy se žluté tělo začne vyvíjet ve stále nezralé buňce.

Specifičnost folikulometrie je následující:

 1. Během prvního postupu lékař určí antrální folikuly, z nichž jeden se následně stane dominantním.
 2. Po 3 dnech se provede další ultrazvuk, během kterého se stanoví přítomnost nebo nepřítomnost DF.
 3. A během třetího postupu lékař určí maximální hodnotu DF, což naznačuje přístup k ovulaci.

Velikost folikulu podle dne cyklu

Mění se a roste každým dnem. Existují speciální tabulky, jejichž údaje byly získány na základě folikulometrie, což naznačuje rychlost vývoje.

Normální velikost v různé dny cyklu:

 1. Den 1-4 - tvorba antrálních základních buněk, z nichž každá nepřesahuje 4 mm v průměru. Mohou se objevit a vyvíjet v obou přílohách současně nebo střídavě v každé z nich..
 2. 5-6 dní - buňky rychle rostou až do velikosti 6 mm.
 3. Týden po začátku menstruačního cyklu se stanoví DF, jeho průměrná velikost dosahuje 10 mm. V této fázi je vývoj dalších antrálních buněk pozastaven..
 4. 8. den - velikost dominantní bubliny může být již 12 mm.
 5. Den 9 - DF se zvětší o 2 mm, to znamená, že jeho velikost může běžně být již 14 mm.
 6. 10. den - DF dosáhne průměru 16 mm, zbytek se nadále zmenšuje.
 7. Den 11 - velikost hlavního folikulárního kokonu může dosáhnout 18 mm.
 8. 12 dní - v této fázi cyklu DF roste na 20 mm.
 9. 13 dní - velikost Graafovy bubliny dosahuje 22 mm a na jednom z jejích pólů je vidět stigma.
 10. 14-16 dní - prasknutí folikulárních tkání, uvolnění zralého vajíčka. V této fázi zpravidla není hodnota DF větší než 24 mm.

Silné odchylky od stanovených norem ve směru snižování mohou naznačovat přítomnost patologie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg "alt =" ovulace "šířka =" 660 "výška = "427" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/tsts-300x194.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrňme:

 1. Folikul - bublina, ve které probíhá vývoj vajíčka a jeho ochrana před vnějšími faktory, které mohou do té či oné míry narušit jeho plný vývoj.
 2. Kolik folikulů roste? Začátek vývoje této buňky se shoduje s prvním dnem menstruačního cyklu. To znamená, že první den menstruace začíná nový cyklus a současně začíná vývoj skupiny embryonálních buněk, z nichž jedna se později stává dominantní. Růst folikulární tkáně trvá až do ovulace, během níž praskne a vajíčko je připraveno k oplodnění. To znamená, že doba fáze zrání je 14-16 dní..
 3. Existují standardní indikátory velikosti vyvíjejícího se DF, odchylka od kterého je nejčastěji spojena s vývojem patologií různé etiologie..

A zajímalo by vás, jaká specifičnost je charakterizována vývojem folikulů? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, už měli folikulometrii? Podělte se s námi a našimi čtenáři o zajímavá fakta a osobní zkušenosti zanecháním vašich komentářů na konci publikace.

Mnohokrát budu blogem maminky

Míra folikulů a endometria v den cyklu

Tento příspěvek byl zaslán Mnohokrát se stane matkou · 30. července 2014

8 116 zobrazení

Na příkladu 28denního cyklu s ovulací ve 14-15DC...

Dny 1, 2, 3

Hormony: FSH začíná růst pomalu (2,45-9,47 mU / ml), LH zůstává přibližně na nejnižší úrovni (1,84-26,97 mU / ml), estradiol klesá od prvního dne na nejnižší hladinu ( 68-1269 pmol / l), progesteron - nízký (0, 32-2, 23 pmol / l)

Folikuly: nic se neděje

Výtok: řídká červená krev, kluzké a mokré pocity

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: mírně otevřená, středně měkká, slizniční zátka vyteklá krví

PA: počkejte během silného krvácení

Dny 4, 5

Hormony: FSH nadále roste (2, 45-9, 47 mU / ml), LH - stejná hladina (1, 84-26, 97 mU / ml), estradiol - nízký (68-1269 pmol / l)

Folikuly: nic se neděje

Endometrium: 3-4 mm

Výtok: krvácení, žádný hlen, téměř žádný cervikální výtok, pocity sucha

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavírá se, prodlužuje se, tvoří se sliznice

PA: neplodné dny (nemůžete použít ochranu, pokud neplánujete dítě)

Dny 6, 7, 8

Hormony: FSH dosahuje úrovně prvního prahu (který spouští fázi zrání těch folikulů, které jsou pro něj naprogramovány) (2,45-9,47 mU / ml), LH - konstantní (1,84-26,97 mU / ml), estradiol - začíná pomalu růst (jakmile začnou růst folikuly, vaječníky pomalu zvyšují svoji produkci) (68-1269 pmol / l)

Folikuly: ty, které jsou nejlépe zásobeny krví a jsou naprogramovány na tento první práh FSH, začínají zrát - dosahují průměru 2-6 mm v průměru

Endometrium: 4-6 mm

Výtok: Dostatečně suchý, krémový nebo lepkavý výboj, pokud je přítomen

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavřená, tvrdá, vytvořená hlenovitá zátka

PA: neplodné dny

Dny 9, 10

Hormony: FSH nadále roste (2,45-9,47 mU / ml), LH je konstantní (1,84-26,97 mU / ml), roste estradiol, produkovaný aktivními vaječníky (131-1655 pmol / l)

Folikuly: aktivně rostoucí - dominantní 12-15 mm

Endometrium: 5-10 mm

Výtok: zvlhnutí, objeví se první tenký hlen

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: změkčuje, začíná produkovat tenký hlen

PA: relativně plodné dny (ochrana je nutná, pokud neplánujete dítě)

Dny 11, 12, 13

Hormony: FSH roste (2, 67-15, 67 mU / ml), dosahuje druhé prahové hodnoty, LH roste rychle, vyprovokováno estradiolem, estradiol nadále roste (131-1655 pmol / l)

Folikuly: ty (1-2 kusy), které produkují maximum estradiolu, což znamená, že jsou největší (asi 15 mm), dosahují druhého prahu, vstupují do ovulační fáze, zbytek, malý, nadměrný

Endometrium: 7-14 mm

Výtok: řídký, velmi viskózní hlen, vlhké pocity

BT: Pokles o 0, 1-0, 2 stupně je možný, teplota často zůstává stabilní

Cervix: měkká, otevřená, sliznice vytéká ven a úplně otevírá průchod

PA: plodné dny (aktivní sexuální život, pokud plánujete dítě)

Dny 14, 15:

Hormony: FSH klesá (0,01-6,4 mU / ml), LH dosáhne svého vrcholu (do 36 hodin, maximum od začátku zvýšené produkce) (19, 61-114, 93 mU / ml), vzestup estradiolu, progesteron roste pomalu (0, 48-9, 41 pmol / l)

Folikuly: dominantní folikuly, které dosáhnou určité velikosti (18-25 mm) a produkují určité množství estradiolu, jsou citlivé na LH. 12 hodin poté, co LH dosáhne svého maxima, dojde k prasknutí folikulu - ovulace.

Endometrium: 10-16 mm

Výtok: hojný, vláknitý, mokrý

BT: roste o 0, 3—0, 4 stupně

Cervix: otevřený, měkký, oteklý, začíná se tvořit zátka

PA: plodné dny (aktivní sexuální život, pokud plánujete dítě)

16., 17., 18. den

Hormony: FSH prudce klesá, LH klesá bezprostředně po svém vrcholu (0, 61-15, 91 mU / ml), klesá estradiol (91-861 pmol / l), progesteron po ovulaci mírně klesá, ale zůstává trvale vysoký

Ovum: pohybuje se podél vejcovodu, ve kterém splývá (nebo se nevyskytuje) se spermatem. Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře 2-3 dny po ovulaci

Corpus luteum: vytvořeno, provokuje produkci progesteronu a změkčení, otok endometria, průměr 15-20 mm

Endometrium: 10-16 mm, otok

Výtok: lepkavý, ne kluzký, mírně vlhký

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální)

Cervix: zavírá, tvrdne, prodlužuje se, tvoří se zátka

PA: relativně plodné dny (koncepce je stále možná - vajíčko žije 2–3 dny po ovulaci)

Dny 19, 20, 21

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol mírně klesá, ale zůstává vyšší než v první fázi (91-861 pmol / l), progesteron je trvale vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l)

Ovum: oplodněné se pohybuje vejcovodem. Po fúzi jader vajíčka a spermií začíná dělení zygoty (oplodněného vajíčka). 3. den po početí - 16-32 buněk - morula. 4-5 - blastocyst - 250 buněk, tvar moruše. Corpus luteum: rostoucí, 25-27 mm

Endometrium: 10-18 mm

Výtok: lepkavý, suchý

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavřený, tvrdý

PA: neplodné dny

Dny 22, 23

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol je stabilní, progesteron je vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l)

Blastocyst: dochází k implantaci

Corpus luteum: 25-27 mm

Endometrium: 10-18 mm, oteklé, volné

Výtok: pokud došlo k početí, je možné krvácení, obvykle suché, výtok je lepkavý

BT: během implantace je možný mírný pokles teploty o 0, 1-0, 2 stupně

Cervix: uzavřený, tvrdý

PA: neplodné dny

Dny 24, 25, 26, 27, 28

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol je stabilní, progesteron je vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l) - spadá poslední den cyklu nebo se zvyšuje po implantaci v případě těhotenství (8, 9-468, 4 pmol / l)

Embryo: vytvoří se vajíčko, vytvoří se tři tkáňové vrstvy (ektoderm - kůže, oči, nervový systém, vlasy; mezoderm - kostra, svaly, krevní cévy; endoderm - vnitřní orgány)

Corpus luteum: roste a zvyšuje hladinu progesteronu, pokud došlo k implantaci. Snižuje (10-15 mm), pokud tomu tak nebylo, čímž se snižuje hladina progesteronu, což vyvolává oddělení endometria.

Endometrium: 10 - 17 mm, pokud nedošlo k početí, 11 - 20 mm, pokud k němu nedošlo

Výtok: suchý, lepkavý nebo krémový

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální) - pokud nedošlo k početí; 36, 8-37 (orální), 36, 9-37, 2 (vaginální a rektální) - pokud došlo k implantaci

Cervix: tvrdý, uzavřený

PA: neplodné dny

Eliso, malý článek pro vásLaserové omlazení pochvy
Moderní medicína usiluje o nízkou invazivitu a laserové metody jsou v tomto směru vlajkovou lodí. Existuje stále více způsobů, jak se zbavit skalpelu a vyřešit problém bez operace.