Normální ženský výtok a známky patologie

Pro mnoho žen je vaginální výtok nežádoucí a neestetický proces. Obzvláště znepokojivé jsou pochybnosti o tom, zda se jedná o přirozený a zdravý jev. Je známo, že změny barvy, vůně, chuti a množství vaginálních sekretů mohou signalizovat poruchy reprodukčního systému a hormonálních hladin. Chcete-li se zbavit zbytečných starostí, ale nenechte si ujít alarmující příznaky, je důležité zjistit, který vaginální výtok je pro ženu normou a který je známkou patologie.

Proč se objevuje výtok

Ženská vagina má speciální elastickou strukturu se sliznicí a systémem krevních cév, ze kterých do vagíny proniká zvlhčující transudát. Cervix a vagina jsou navzájem spojeny cervikálním kanálem, ze kterého se vylučují sekrece tvořené speciálními buňkami citlivými na hormony. Hormony estrogen a progesteron mají obrovský vliv na typ a množství sekrece. A také ve vagině existují různé žlázy, které produkují pot, mastný hlen a laktobacily, zaměřené na udržení kyselého prostředí.

Normální výtok u žen, který je pozorován na spodním prádle nebo vložkách, kombinuje tajemství skládající se z transudátu, vaginální mikroflóry, děložního hlenu, potu a tuku. Jedná se o přirozený proces, který začíná krátce před začátkem vaší první menstruace. Do 12 let by dívky neměly mít vaginální sekreci. Objevují se v období od roku do nástupu menarché..

Po skončení puberty nebo po normalizaci hormonální rovnováhy je 28denní menstruační cyklus ovlivněn na vzhled a vlastnosti vaginálních sekretů..

Výtok z pohlavních orgánů slouží mnoha užitečným funkcím při udržování zdraví žen:

 1. Předcházení infekcím a udržování zdravé mikroflóry.
 2. Samočištění vaginálního prostředí od mrtvých epiteliálních buněk.
 3. Udržování rovnováhy mezi prospěšnými a oportunistickými mikroorganismy.
 4. Udržování kyselého prostředí uvnitř pochvy.
 5. Zvlhčující stěny pochvy.
 6. Přizpůsobení se mikroflóře sexuálního partnera během nechráněného pohlavního styku.
 7. Ochrana plodu během těhotenství.

Vliv menstruačního cyklu na výtok

Jak již bylo uvedeno, hormony mají obrovský vliv na ženské sekrece. Během celého menstruačního cyklu se hladiny progesteronu a estrogenu v krvi mění. Proto se také liší vlastnosti vaginálních sekretů. Vzhledem k individuálním charakteristikám každé ženy neexistuje stejně přísný standard absolutoria. Možnosti sazby se mohou lišit podle kritérií, jako je barva, konzistence, vůně, množství a dokonce i chuť.

Během reprodukčního období může výtok u dívek změnit každou fázi ženského cyklu:

 1. V první polovině cyklu (po menstruaci) se hladina pohlavních hormonů snižuje, a proto klesá množství sekrece. Obvykle je hlien čirý nebo bílý a konzistence může být mírně vodnatá. Některé ženy během tohoto období nemají prakticky žádné tajemství. Vzhled malého množství rozmazaného hnědého výtoku 2-3 dny po menstruaci je považován za normální. Tak zbývají zbytky oxidované krve.
 2. Uprostřed vašeho cyklu hladiny hormonů obvykle dosáhnou vrcholu. Z tohoto důvodu se během ovulace významně zvyšuje množství vaginální sekrece. Barva se pohybuje od bílé po mléčně béžovou. Konzistence je slizká a vláknitá, jako vaječný bílek.
 3. Druhá polovina cyklu je rozdělena do 2 fází. Na první, po ovulaci, zůstává velké množství sekrece z bílého až nažloutlého odstínu. Na druhé, blíže k nástupu další menstruace, se objem vylučovaného hlenu zmenší a konzistence se stává hustou, viskózní nebo krémovou..
 4. Během menstruace se objevuje krvavý výtok, jehož množství se postupně snižuje.

Můžete jasně porovnat, jaký je přirozený vaginální výtok u žen v každé fázi cyklu, viz fotografie.

1. Začátek cyklu po menstruaci.

2. Před ovulací.

3. Během ovulace.

4. Několik dní po ovulaci.

5. Před menstruací.

A také průběh fyziologických procesů, které ovlivňují hormonální pozadí a menstruační cyklus ženy, lze hodnotit jako přirozené změny ve výtoku:

  Těhotenství. Během tohoto nádherného období je tělo zcela přestavěno podle potřeb plodu. Ochrana před pronikáním patogenních mikroorganismů se stává důležitou součástí péče o nenarozené dítě. Tento hormonální nárůst vyvolává zvýšení produkce vaginálních sekretů. Čím blíže k porodu, tím více se objeví výtok. To se děje za účelem přípravy porodních cest a bezpečného porodu dítěte..

Tvorba hlenové zátky

 • V období po porodu se běžně vyskytuje lochie, specifický vaginální výtok obsahující hlen, krev a mrtvou tkáň. Prvních pár dní po porodu připomínají menstruační krvácení. Již v mnohem menším objemu se lochie může objevit do měsíce po narození dítěte..
 • Kojící období, vaginální sekrece získává normální vzhled, do obnovení menstruace však může být velmi vzácné. Normální výboj:
 • Orální podávání antikoncepčních prostředků uměle potlačuje ovulaci, a tím ovlivňuje hladinu pohlavních hormonů. Tím se také významně snižuje množství sekrece během jejich příjmu..
 • S nástupem menopauzy je skromný výtok považován za normální. Úrovně estrogenu jsou výrazně sníženy a vaginální prostředí je suchší. Během tohoto období, dokonce i při pohlavním styku, je často nutné používat umělé mazivo..
 • Faktory ovlivňující vaginální sekreci

  Pokud vezmeme v úvahu, jaký by měl být ženský výtok, co se týče množství, konzistence, chuti a vůně, musíte věnovat pozornost životně důležitým procesům konkrétní ženy.

  Objem

  Během pohlavního styku se tedy v důsledku vzrušení výrazně zvyšuje průtok krve v pánvi, a proto se uvolňuje více vaginálního transudátu. Toto mazání je nezbytné, aby nedošlo k poranění vaginálních stěn při zasunutí penisu..

  Hlen vylučovaný během sexu.

  Hojné tekuté mazivo může ženu po pohlavním styku rušit. To se často stává po sexu bez použití kondomu s novým sexuálním partnerem. V tomto případě hraje lubrikant ochrannou roli a snaží se zbavit cizí mikroflóry přivedené penisem. Obvykle se tento jev nevyskytuje více než několikrát a neměl by být doprovázen dalším nepohodlí. Poté, co se mikroflóra vagíny přizpůsobí mikroflóře stálého partnera, takový jev přestane obtěžovat.

  Hořký nebo sladký výtok u žen obvykle není známkou patologie. Chuť vaginálních sekretů může být přirozeně ovlivněna jídlem, pitím nebo špatnými návyky. Dieta může během několika dní změnit úroveň acidobazické rovnováhy a změnit chuťový pocit na kyselejší, sladší nebo hořčí. Chuť se také může změnit v důsledku hormonálních změn, emočního stresu nebo léků..

  Pokud si vy nebo váš sexuální partner všimnete chuti moči, ryb nebo kovu, měli byste být opatrní. To může naznačovat vývoj škodlivých bakterií, patologických stavů močové trubice nebo dělohy.

  Vůně

  Abychom pochopili, jaká je normální vůně výtoku u žen, je důležité věnovat pozornost zvykům konkrétní ženy, hormonální rovnováze, životním podmínkám a psychickému stavu. Dokonale zdravá dívka nemá téměř žádný zápach nebo může být mírně kyselá.

  Z přírodních důvodů se vůně může měnit se změnami kyselé hladiny pochvy. Normálně by měla být vysoká, ale během menstruace, po sexu nebo při konzumaci určitých potravin může dočasně začít převládat alkalické prostředí, spolu s tím se vůně mírně mění. Dalším častým problémem je zápach moči.

  To obvykle znamená, že močová trubice je příliš blízko pochvy. Vážnějším problémem je výskyt nepříjemného zápachu v důsledku inkontinence. Důvod může být skrytý v močovinových onemocněních a vyžaduje jeho léčbu..

  Fyziologický výtok u žen není anomálií a obvykle nevyžaduje zvláštní zacházení. Je však důležité si uvědomit, že mnoho patologií a zánětlivých procesů může být po dlouhou dobu téměř bez příznaků. Proto i při menších změnách vaginálních sekretů je lepší poradit se s lékařem..

  Známky patologie

  Patologické výtoky u žen se mohou lišit od normálu vzhledem, množstvím a vůní. Také doprovodné příznaky by měly být alarmujícím znamením:

  • svědění genitálií;
  • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
  • bolesti dolní části břicha;
  • zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost;
  • pokud je v intimní oblasti neustálý pocit vlhkosti.

  Abnormální výtok z genitálního traktu může být:

  • vaginální;
  • vestibulární;
  • děložní;
  • krční;
  • trubkovitý.

  Je nemožné určit, odkud bylo tajemství přiděleno vnějšími znaky. Pouze gynekolog může určit typ takového výtoku. Je nutné vyhledat lékařské vyšetření, když se objeví leucorrhoea, protože se často stávají posly zánětu a patologických změn v orgánech reprodukčního systému..

  Někdy špatný výtok u žen není doprovázen nepříjemnými příznaky. Ve většině případů pomáhají laboratorní testy identifikovat abnormality, které vám řeknou, jaký typ leucorrhoea vás obtěžuje. Je však možné zaznamenat některé změny vaginální sekrece neprofesionálním okem..

  Nejčastějším a nejrozšířenějším příznakem infekčních procesů ve vagině je nepříjemný zápach, barva a konzistence. Mezi hlavní příčiny štiplavého zápachu výtoku u žen:

  1. Plísňové infekce. Kandidóza se lidově nazývá „drozd“ kvůli specifické vůni fermentovaného mléka. Myšlenka na mléčné výrobky také evokuje vzhled výtoku se sraženou strukturou. Toto onemocnění způsobuje silné svědění genitálií a pálení při močení.
  2. Patologické změny mikroflóry pochvy. Vaginóza je onemocnění, při kterém se mění kyselá rovnováha pochvy a převezme ji nějaký druh oportunních bakterií. Nedostatek hygieny, časté sprchování, používání nevhodných hygienických prostředků nebo oslabení imunitního systému může vyvolat zánětlivý proces. Toto onemocnění je charakterizováno výrazným rybím zápachem a bohatým pěnivým výtokem bílé, žluté nebo šedé.
  3. Dalším infekčním onemocněním, které je doprovázeno nepříjemným shnilým zápachem, je vaginitida. Toto onemocnění je vyvoláno genitálními infekcemi a různými patogenními koky, které vstupují do pochvy, pokud není dodržována osobní hygiena, hormonální nerovnováhou nebo traumatem pochvy. Kromě pálení a svědění se může při pohlavním styku objevit bolest v podbřišku a boláky na sliznici.
  4. Urážlivé pachy s pěnivou zelenou nebo šedou bílou jsou typickými příznaky pohlavně přenosných chorob. Společníci sexuálně přenosných infekcí - bolest v podbřišku, pálení, vysoká tělesná teplota a svědění genitálií.

  I když se vzhled vaginálních sekrecí neliší od normálu, ale špatně voní, je doprovázen svěděním nebo bolestí - je to alarmující známka mnoha infekčních onemocnění a patologií reprodukčního systému..

  Výtok během infekčních procesů v těle u žen je obvykle vaginální nebo vestibulární. Jiné typy leucorrhoea často naznačují patologii reprodukčních orgánů. Je však mnohem obtížnější je určit běžným okem..

  Je třeba věnovat pozornost vypouštění hnědé, červené nebo růžové barvy, pokud nejsou spojeny s menstruací. Výtok z dělohy obsahující krevní pruhy nebo sraženiny mohou být předzvěstí závažných gynekologických patologií:

  • endometritida;
  • endometrióza;
  • mimoděložní těhotenství;
  • patologie těla a děložního čípku;
  • onkologické nádory.

  Pouze gynekolog může pomoci při stanovení přesné příčiny výskytu jakékoli leucorrhoea.

  Gynekologické vyšetření

  Potřeba návštěvy gynekologa nastává, když výtok způsobí ženě fyzické nebo psychické nepohodlí. Pokud vypadají divně nebo jsou doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, je to důvod k okamžité konzultaci s lékařem..

  Setkání s gynekologem začíná popisem příznaků a známek, které vás trápí. Je důležité podrobně popsat povahu vaginální sekrece a také je třeba si pamatovat, jak dávno a za jakých okolností se projevila. To neznamená, že jste povinni navštívit lékaře se všemi podrobnostmi o svém osobním životě. Pokud však existuje možnost infekce sexuálním partnerem, plachost není na místě. Kvalifikovaný odborník nebude komentovat osobní život pacienta a získané informace mohou výrazně zjednodušit diagnostiku.

  A také s odkazem na lékaře s problémem výtoku byste neměli přehánět s hygienou. Není nutné sprchovat nebo používat hygienické prostředky se silným zápachem. Lékař musí jasně vidět, o jakém problému se diskutuje.

  Nadměrná vaginální hygiena může poškodit mikroflóru, což vede k nesprávným testům stěrů.

  K určení typu výtoku u ženy je nutné absolvovat laboratorní testy. Povinnými testy jsou vyšetření při vyšetření flóry a leukocytů, cytologie děložního čípku a kolposkopie. Pokud problémem není infekce, může být pacientovi předepsán ultrazvuk pánve a biopsie.

  Existuje-li důvod k podezření na genitální infekce, je třeba vzít v úvahu, že je nutné provést opakované testování pohlavně přenosných nemocí. Podruhé je třeba je užít 3 měsíce po první návštěvě lékaře. Důvodem je takzvané „okenní“ období vlastní mnoha virovým onemocněním..

  Konzultace s odborníkem pomůže určit, zda výtok znamená přítomnost nebo nepřítomnost gynekologických onemocnění. Na základě výsledků vyšetření a analýzy stanoví lékař přesnou diagnózu.

  Normální výtok u ženy je přirozený proces, který vykonává mnoho užitečných funkcí při práci reprodukčního systému. Vaginální leucorrhoea také může včas informovat ženu o zdravotním problému. Pozornost a zodpovědný přístup k ženské fyziologii pomohou správně zacházet s vaginálním výtokem a včas zaznamenat patologické změny.

  Co by mělo být normální výtok u žen

  Vlastnosti výtoku u žen

  Vaginální sekrece - jinak leucorrhoea - je produkována speciálními žlázami umístěnými v submukóze děložního čípku, v předvečer pochvy. Tajemství má slizniční konzistenci, obsahuje malé množství vaskulárního výpotku stěn vagíny, dělohy. Hlavním úkolem hlenu je ochrana před vysycháním sliznic genitálního traktu, pronikáním patogenní mikroflóry. Bylo prokázáno, že ženy, které se umývají 10krát denně, často se sprchují, aby odstranily leucorrhoea, nejčastěji trpí genitálními infekcemi.

  Zdravé ženské tělo vylučuje asi 2–5 ml hlenové sekrece denně. Denní objem se může měnit vzrušením během pohlavního styku, ovulace, v různých stádiích těhotenství. Složení vaginálního hlenu je také odlišné:

  • epitelové buňky;
  • leukocyty;
  • oportunní mikroflóra.

  Vaginální prostředí zahrnuje až 12 různých mikroorganismů: některé kokkální bakterie, houby, viry. Pokud se jejich objem zvýší, vyvine se zánětlivý proces..

  U mladých žen je pochva obývána kyselinou mléčnou mikroflórou. Děloha, cervikální kanál, vaječníky, vejcovody jsou sterilní. Struktura leucorrhoea by neměla obsahovat cizí nečistoty. Pro ženy je důležité kontrolovat výtok, vyloučit faktory vedoucí k zánětlivému procesu.

  Jaký by měl být výtok

  Existuje několik kritérií, podle kterých můžete posoudit povahu vypouštění a uvést je do souvislosti s normou:

  • barva - v závislosti na dni cyklu se odstín liší, může být bílý, nažloutlý, krémový nebo zcela průhledný;
  • zápach - vzhledem k převaze prostředí kyseliny mléčné ve vaginální dutině může mít leucorrhoea obvykle mírně kyselý zápach;
  • objem - uvolňování hlenové sekrece je mírné, množství není vzácné a nepřiměřené.

  Spojení svědění, zarudnutí a dalších nepříjemných příznaků je důvodem k návštěvě lékaře.

  Normální ukazatele jsou ovlivněny nejen biochemickými faktory, ale také hormonálními hladinami, věkem, sexuální aktivitou, anamnézou života, anatomií pohlavního ústrojí.

  Normální výtok během menstruace

  Povaha menstruačního toku v aktivní fázi cyklu je také indikátorem zdraví ženy. Normální výtok u žen má následující kritéria:

  • doba krvácení se pohybuje od 4 do 8 dnů, menstruace je stabilní, dochází včas;
  • nedostatek silné bolesti;
  • homogenita struktury bez velkých sraženin, které představují akumulaci mrtvého endometria;
  • barva výtoku zhnědne na konci menstruace, aktivní fáze končí skvrnitým výbojem.

  Za celý menstruační cyklus se uvolní až 250-300 ml krve, což se považuje za normu. Zdravé ženské tělo je připraveno vyrovnat ztráty a zabránit rozvoji anemického syndromu.

  Období změn vaginálních sekretů

  Alokace se mohou také měnit podle dne cyklu. Vzhledem k tomu, že zdravá mladá žena má průměrně 28denní cyklus, je možné určit tendenci ke změně vaginální sekrece podle dne fáze cyklu:

  1. 1–12 dnů nebo fáze I cyklu - slizniční složka je ztenčená, má jednotnou konzistenci. Vzhled malých hrudek epitelu, mírně kyselý zápach je povolen.
  2. 13-15 dnů nebo fáze II cyklu - období ovulace, kdy je možné oplodnění. Objem vaginálního výtoku stoupá na 4–5 ml denně, konzistence je viskózní, což přispívá k nejlepšímu vývoji spermií. Barva slizu se pohybuje od bílé po béžovou.
  3. Po 15-16 dnech se hlen stává nejtransparentnějším, nažloutlým. Před menstruací je přípustná adheze krve, takže leucorrhoea zhnědne.

  Změny mohou být trochu děsivé, ale všechny jsou normální, v závislosti na zdraví, věku ženy a také na jejím hormonálním pozadí. Současně se mění vaginální mikroflóra, a proto je toaleta vnějších pohlavních orgánů tak důležitá. Je lepší používat hygienické vložky, měnit je každé 3-4 hodiny, v závislosti na objemu vypouštění.

  Nepatologické příčiny změn leucorrhoea

  Hlenovitý vaginální výtok se může změnit pod vlivem řady fyziologických faktorů:

  • časný nebo pozdní nástup sexuální aktivity;
  • častá změna sexuálních partnerů;
  • použití různých prostředků ke zlepšení pohlavního styku: gely, stimulační krémy, hračky;
  • gynekologická vyšetření, chirurgické zákroky, katetrizace;
  • užívání perorálních kontraceptiv;
  • poporodní období, laktace;
  • těhotenství - dochází ke zvýšení výtoku.

  Psychické nepohodlí při pohlavním styku, komplexy, nadměrný stres, psycho-emoční nestabilita, špatné návyky mohou změnit strukturu hlenu.

  Problémy příznaky

  Existuje další důvod pro odchylky od normy - patologické změny v orgánech reprodukčního systému ženy. Následující příznaky mohou naznačovat onemocnění:

  • mléčně bílý intenzivní výboj;
  • kýčovitá struktura bělejší;
  • zvýšení denního objemu vypouštění;
  • nepříjemný zápach;
  • suchost sliznic pohlavního ústrojí;
  • změna zabarvení sliznic na zelenou, pěnivou hnědou, červenou, oranžovou nebo žlutou.

  Strukturální změny hlenu jsou často kombinovány se zarudnutím genitálií, dysurickými poruchami, horečkou, bolestí, pocitem pálení během močení.

  Výskyt nepříjemného zápachu je přímým důkazem patologické povahy změn ve vaginálních sekrecích:

  • zánět horních nebo dolních močových cest;
  • dysbióza, drozd;
  • genitální infekce různé povahy;
  • herpetická infekce;
  • papilomy, polypy;
  • rakovinné nádory.

  K identifikaci skutečné příčiny patologie je nutná diferenciální diagnostika, potvrzení onemocnění na základě laboratorních, endoskopických a dalších výzkumných metod. Při změně normálního výtoku je důležité, aby žena okamžitě konzultovala gynekologa.

  Druhy sekrecí a nemocí

  Podle barvy výtoku lze předpokládat různé gynekologické nemoci infekční povahy. Existují následující typy vaginálního výtoku:

  • Žlutá. Žlutá leucorrhoea může být zakalená, sotva průhledná, ale intenzivní žlutý až oranžový odstín s nepříjemným zápachem naznačuje chlamydie, urogenitální tychomoniázu, salpingitidu, kapavku, vaginózu.
  • Zelený. Změna barvy na zelenou je způsobena vysokým obsahem leukocytů, mrtvého epitelu. Výskyt zeleného výtoku je obvykle spojen s akutním infekčním nebo zánětlivým procesem. Existuje podezření na rozvoj cervicitidy, cystitidy, vulvitidy, kolpitidy až po vznik maligních nádorů..
  • Mléčně bílá. Vzhled mléčné leucorrhoea je považován za normální, ale podléhá jednotné konzistenci a nepřítomnosti nepříjemného zápachu. Sražená konzistence přímo naznačuje kandidózu nebo drozd - plísňové onemocnění.
  • Krvavý. Vzhled krve v 1. a 2. fázi cyklu naznačuje vnitřní krvácení, pokud žena není chráněna perorální antikoncepcí. Za normálních okolností je výskyt krve od začátku podávání a po vysazení léků přičítán fyziologické reakci těla. U šarlatového krvácení byste se měli určitě poradit s lékařem. Je možný rozvoj rakoviny, eroze, endometriózy, hormonálních poruch, mimoděložního těhotenství.

  Všechny biochemické změny se vyskytují v reakci na patologické procesy, nemoci, porušení neinfekční povahy. Pokud se objeví atypické příznaky, doporučuje se podstoupit rutinní vyšetření u gynekologa.

  Výtok během těhotenství a po porodu

  Povaha tajemství se mění bezprostředně po početí dítěte. Pokud nedojde k další menstruaci, slizniční sekrece zesílí, čímž zabrání vypuzení vajíčka. Na konci 1. trimestru se výtok snižuje. Určité zvýšení výtoku je možné ve 3. trimestru a před porodem. Po porodu se hlen uvolňuje nejintenzivněji, zahrnuje krev, mrtvý epitel dělohy a cervikální kanál. Hnědý nádech vaginálních sekretů může trvat až 4 týdny.

  Norma v menopauze

  Se zánikem reprodukční funkce prochází tělo zvláštními změnami na hormonální a fyziologické úrovni. Objem slizniční složky je významně snížen, leucorrhoea se stává průhlednou, tekutou, získává žlutavě mléčný odstín.

  Přístup k infekcím, endometrióza, nádory zhoršují strukturu sekrece sliznice. Výtok je často nestabilní, mění barvu a vůni. S hormonálními změnami jsou změny ve struktuře a konzistenci sekrecí přirozené, jsou věkovou normou.

  Vaginální výtok je primárním faktorem při změně zdravotního stavu ženy, proto je tak důležité přijmout včasná opatření k odstranění patologických příznaků a hlavního důvodu jejich výskytu.

  Normální a abnormální výtok u žen: barva, objem, vůně a konzistence

  Vaginální výtok u žen je výsledkem určitých procesů v těle. Hlen z cervikálního kanálu plní důležité funkce reprodukčního systému. A podle stavu vylučované tekutiny může být porušení diagnostikováno v rané fázi vývoje.

  Jaké výtoky u žen se považují za normální

  Neexistuje jasný obraz toho, jaký by měl být výtok zdravé ženy. Lékaři však tvrdí, že rychlost výtoku u žen má následující relativní vlastnosti:

  1. Objem. Několik mililitrů denně, ale ne více než 5 ml. To lze určit podle denního proužku, na kterém by skvrna neměla přesahovat průměr 1 nebo 1,5 cm.
  2. Konzistence. Výtok může vypadat jako hlen, vaječný bílek, hlen. Docela tlustý, ale žádné hrudky. Vodnaté jsou povoleny pouze po určitou dobu cyklu, během těhotenství a se silným vzrušením.
  3. Struktura. Homogenní bez hrudek, velkých hrudek nebo vloček. Menší těsnění do 4 mm jsou povolena.
  4. Aroma. Výtok voní kvůli kyselině vaginální trochu kyselě, ale častěji zápach zcela chybí.

  Chcete-li posoudit svůj stav, musíte studovat, jakou barvu by měl mít výboj:

  • průhledný;
  • bílý;
  • béžový;
  • žlutá.

  Je důležité vzít v úvahu odstín ve spojení s dalšími znaky normy. Žádná z těchto barev by neměla být děsivá, pokud nedojde k nepohodlí nebo jiným nepříjemným pocitům. Ale v každém parametru jsou povoleny malé odchylky kvůli individuálním charakteristikám každého organismu. Přečtěte si v jednom z našich článků o tom, proč mají dívky na kalhotkách bílý výtok pomocí odkazu.

  Význam tajemství a jeho složení

  Mnoho žen se snaží zbavit vaginálního výtoku, protože je to nepřirozené a patologické. Cervikální tekutina nebo hlen však hraje důležitou roli ve fungování reprodukčního systému a udržování zdraví žen..

  Vaginální sekrece má obvykle následující složení:

  1. Buněčné a tekuté složky. Sliznice dělohy se neustále obnovuje, staré buňky odumírají, spojují se s vaginální tekutinou a jdou ven. Může být přítomen plazmatický a lymfatický transudát.
  2. Hlen cervikálního kanálu. Cervix obsahuje speciální žlázy, které produkují sekreci, čímž chrání reprodukční systém před penetrací a dalším množením patogenních mikroorganismů.
  3. Bakterie a houby vaginální flóry. Sexuální mikroflóra obsahuje nejen prospěšné laktobacily, ale v malém množství i podmíněně škodlivé mikroorganismy. U zdravé dívky tyto patogeny umírají a vystupují spolu s vaginálními sekrety..
  4. Leukocyty. Podle jejich obsahu lze diagnostikovat přítomnost zánětlivého procesu. Limit normy je 10 ks. v nátěru, ale malé odchylky jsou povoleny.

  Ženský výboj má mnoho funkcí:

  • samočištění vagíny;
  • udržování zdravé mikroflóry;
  • boj proti škodlivým bakteriím, tyčinkám, houbám;
  • přirozená hydratace během pohlavního styku;
  • odstranění mrtvých buněk;
  • ochrana plodu během těhotenství.

  Nejdůležitějším účelem vaginální sekrece zůstává včasné varování ženy před nepříznivými procesy v reprodukčním systému..

  Co ovlivňuje vaginální sekreci

  První vaginální výtok se vyskytuje u dívek bezprostředně po narození v důsledku hormonů matky. Toto období netrvá dlouho, po kterém hlen zmizí a znovu se objeví krátce před menarche..

  Indikátory vaginálního hlenu u ženy se zavedeným menstruačním cyklem závisí na:

  • obecné zdraví;
  • hormonální podmínky;
  • stáří;
  • aktivita vaječníků;
  • frekvence pohlavního styku.

  Změny během cyklu

  Menstruační cyklus postupně mění pH pochvy. Kyselost v první polovině stoupá, během plodného období mírně klesá, poté opět stoupá a krátce před menstruací klesá na minimální úroveň. A během menstruace jsou již zaznamenány alkalické reakce..

  Vlastnosti samotné tekutiny z cervikálního kanálu závisí na hlavních ženských hormonech a jejich poměru. Když je hodně estrogenu, dívčí výtok je tenčí, dokonce vodnatý. Na pozadí zvýšení hladiny progesteronu hlen z pochvy postupně zesiluje a prakticky mizí až do dalšího skoku estrogenu.

  Vezmeme-li standardní cyklus 28 dnů, pak je u žen zaznamenána následující dynamika výtoku:

  1. až 12. den. Lehce kyselý zápach, homogenní struktura, malé množství. Konzistence je tekutá nebo slizká na pozadí průhledného, ​​nažloutlého nebo bílého odstínu. Mnoho žen nemá po menstruaci žádný výtok..

  Vodnatý slizovitý výtok

  Ovulace. Plodné období je charakterizováno uvolňováním velkého množství tekutiny, která se snadno protahuje mezi prsty a připomíná sopel nebo kuřecí vaječný bílek. Hlen může být bílý, průhledný, béžový. Někdy se objeví příměs krve, což naznačuje příznivý okamžik početí.

  Průhledný slizovitý výtok s krví

  Druhá fáze cyklu. Vaginální sekrece se stává mnohem méně, někdy úplně zmizí. Kapalina má krémovou nebo rosolovitou konzistenci.

  Vypouštění bílého hlenu Bílý krém

  Několik dní před menstruací je povoleno hnědé, bez zápachu a bezbolestné špinění, které signalizuje přístup měsíčního krvácení.

  Povaha normálního výboje u žen (foto výše) se mění podle doby cyklu, ale není to pravidlem pro každý případ. Někdy se bílý výtok po ovulaci produkuje ve velkém množství a zůstává tekutý bez nepohodlí, což naznačuje hormonální skok nebo nedostatek progesteronu..

  Důvody pro malé odchylky

  Je důležité zjistit, které výtoky se za určitých podmínek považují z pochvy za normální. Změna povahy sekrece bez přítomnosti onemocnění reprodukčního systému může:

  • těhotenství;
  • premenopauza;
  • menopauza;
  • nedávné narození dítěte;
  • období laktace;
  • užívání antikoncepčních pilulek;
  • léčba některými léky.

  V závislosti na konkrétním důvodu se konzistence, množství a barva přirozeného sekretu u žen mění, ale ne na dlouho. Pokud má vaginální tekutina nepříjemný zápach nebo jiné příznaky, jako je svědění, pálení, silná bolest, měli byste se poradit s lékařem.

  Jak identifikovat nemoc

  Nejčastější příčinou patologického výtoku u žen je porušení vaginální mikrobiocenózy. Způsobuje změny v normálním fungování vaginální mikroflóry, nedodržování hygieny genitálií nebo nadměrné sprchování vodou nebo speciálními roztoky.

  A také problémy samočištění vagíny se vyskytují na pozadí:

  • užívání antibiotik;
  • hormonální léčba;
  • užívání perorálních kontraceptiv;
  • diabetes mellitus;
  • oslabená imunita.

  Doporučuje se studovat povahu výtoku u dívek, pokud jde o barvu a vůni, protože tyto dva příznaky pomohou pochopit, co se děje v těle a zda existuje důvod kontaktovat gynekologa a složit potřebné testy.

  Průhledný

  I bezbarvý vaginální hlen může naznačovat určité poruchy:
  Zánět endometria nebo přívěsků. Množství cervikální tekutiny s nepříjemným zápachem se zvyšuje na pozadí endometritidy a andexitidy. V pokročilých případech hlen obsahuje krevní sraženiny.

  Dysbióza. Onemocnění je doprovázeno zarudnutím vnějších genitálií, bohatou vodnatou tekutinou z pochvy, sekrety páchnoucí jako shnilé ryby.

  Bílý

  Bílý homogenní vaginální výtok bez nepříjemného zápachu a svědění je druh výtoku, který by měl být u žen normální. Pokud vás však tekutina s bělavým nádechem neustále obtěžuje, měli byste se poradit se svým lékařem, zvláště pokud má vlastnosti popsané níže a uvedené příznaky.

  1. Vlastnosti: tvarohová konzistence; velký počet; silný nepříjemný zápach.
  2. Příznaky: svědění a pálení; zarudnutí vnějších pohlavních orgánů.

  Pouze lékař může přesně zjistit, proč má dívka bílý výtok, protože existuje několik údajných důvodů:

  • porušení pravidel intimní hygieny;
  • dostat infekci do těla;
  • kolpitida nebo andexitida;
  • problémy se stěnami pochvy;
  • kandidóza (drozd);
  • dlouhodobá hormonální terapie;
  • neaktivní životní styl;
  • používání nevhodných hygienických prostředků.

  S krví

  Bílo-hnědý, růžový, krvavý, hnědý nebo šarlatový denní výtok je považován za známku potíží a může naznačovat následující patologie:

  • ektopie děložního čípku (eroze);
  • benigní novotvar;
  • pokročilý zánět endometria;
  • maligní nádory.
  • polypy.

  Hlen s krevními sraženinami není vždy spojen s onemocněním. Může to být důsledek potratu, potratu, nesprávné dávky nebo nevhodných hormonálních pilulek atd. Nebude však na škodu navštívit lékaře, aby mu byla stanovena přesná diagnóza a zvolena vhodná léčba..

  Žlutá a béžová

  Hlen žlutého nebo béžového odstínu se může uvolňovat přirozeně po menstruaci, nedávném porodu nebo během ovulace. Při samovyšetření není na škodu sledovat, jak často se na kalhotkách objevují žluté značky a jak vypadají. Tohle by mohlo být:

  1. Trichomoniasis. Žlutý nebo zelený pěnivý hlen z pochvy se špatným zápachem.
  2. Zánět vaječníků nebo vejcovodů. Existuje spousta žlutozelené vaginální tekutiny, někdy je přítomna krev.
  3. Vaginální infekce. Vylučovaný hlen je zpočátku malý, závažné příznaky se mohou začít objevovat rok po infekci.
  4. Kapavka. Bohatá žlutá kapalina s příměsí hnisu a páchnoucího zápachu. Onemocnění způsobuje silné pálení a svědění.

  Typ vaginálního výtoku u žen hraje významnou roli při studiu současného stavu reprodukčního systému. Znát rysy normální vaginální sekrece, je možné identifikovat onemocnění v rané fázi času a s pomocí lékaře zvolit léčbu.

  Výtok u žen

  Vaginální sekrece je směs hlenu, deskvamovaného epitelu a zástupců slizniční mikroflóry. Vagina nemá svěrač, a proto neustále interaguje s prostředím. Výtok u zdravé ženy chrání sliznici před vysycháním a plní ochrannou funkci potlačením růstu bakterií, které vstupují do pochvy.

  Normální leucorrhoea nevyvolává nepříjemné příznaky, žena si je prostě nevšimne. Množství, barva a konzistence vaginálních sekretů se mění v závislosti na dni menstruačního cyklu, během puberty a menopauzy. Zvažte typy výtoku u žen s fotografií.

  Druhy vaginálního výtoku

  Výtok z pohlavních orgánů u žen má 3 typy: patologický, fyziologický a menstruační. Normální leucorrhoea chybí u dívek a objevuje se v době puberty, kdy začíná aktivní produkce estrogenu ve velkém množství.

  Sliznice pochvy a cervikálního kanálu začíná produkovat hlen, jehož množství se mění v různé dny menstruačního cyklu, v závislosti na hladině pohlavních hormonů. Viskózní kapalina myje genitálie, připravuje je na budoucí početí a vytlačuje buňky deskvamovaného epitelu.

  K patologickému výboji dochází při onemocnění pohlavních orgánů. Stávají se hojnějšími, mají podivnou konzistenci a barvu, hnilobný zápach. Patologie je doprovázena specifickými příznaky.

  Vaginální sekrece u pacientů se zánětlivým procesem v genitáliích obsahuje zvýšené množství patogenních mikroorganismů a leukocytů. Kyselost pochvy se mění na pozadí dysbiózy. Normálně převládají bakterie mléčného kvašení, které vytvářejí kyselé prostředí. Při pH patologie se hlen stává alkalickým v důsledku aktivity patogenů.

  K menstruačnímu toku dochází jednou za měsíc ve formě krvácení, které trvá 3 až 5 dní. Obvykle by vaše menstruace neměla být příliš těžká a příliš vzácná. Krev má specifický zápach, ale není odpudivá. Pokud vaše menstruace páchne jako shnilá, je to známka patologie..

  Normální výboj

  Normální výtok se liší v závislosti na věku a hormonálním pozadí dívky a na dni menstruačního cyklu.

  Úplná absence hlenu je pozorována u mladých dívek a u žen, které vstoupily do menopauzy. Před pubertou a během menopauzy chybí estrogeny, které jsou odpovědné za zvlhčení genitálií. Pokud je žena v plodném věku v intimní oblasti suchá, lze předpokládat hormonální narušení.

  12-20 měsíců před menarchií se u dívek rozvine leucorrhoea s následujícími vlastnostmi:

  • transparentní nebo bělavý;
  • sporý;
  • mít slabý kyselý zápach.

  Po nástupu menstruace se během roku vytvoří menstruační cyklus, proto se mezi plánovaným krvácením může objevit špinění. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, jsou variantou normy..

  U dívek se zavedeným menstruačním cyklem se leucorrhoea mění v závislosti na dni cyklu:

  1. První fáze cyklu je doprovázena nedostatečnou leucorrhoea. Jsou vodnaté, homogenní, bez zápachu.
  2. Během ovulace, ke které dochází přibližně uprostřed cyklu, se výtok stává hojným, viskózním, podobně jako vaječný bílek.
  3. Po ovulaci množství leucorrhoea klesá, jsou krémové, bělavé.

  Pokud vaginální hlen neodpovídá dni cyklu, není to vždy patologie. Takže leucorrhoea se mění při změně sexuálního partnera, během těhotenství, při pohlavním styku, při užívání perorálních kontraceptiv. Mohou být ovlivněny spodním prádlem, prostředkem pro intimní hygienu. Při absenci zánětu jsou tyto projevy považovány za normální..

  Perorální antikoncepce vyvolává hormonální změny v těle, takže výtok je vzácný. Po ukončení léčby se leucorrhoea vrátí do normálního stavu..

  Během těhotenství dochází také k hormonálním změnám, zvyšuje se krevní oběh v pánevních orgánech a zvyšuje se produkce hlenu. Jedná se o ochrannou funkci, díky hojné leucorrhoea se patogeny rychle vymývají a riziko infekce plodu je minimalizováno.

  Výtok po porodu se mění, nejprve jsou krvavé, pak tmavé barvy, růžové a žluté. Tento stav se nazývá lochie, krvácení z dělohy po oddělení placenty. Jak se rána hojí, barva hlenu se mění z krvavé na žlutou a nakonec se stává běžnou leucorrhoea..

  Když změníte sexuálního partnera, zvyknete si na jeho mikroflóru, takže se leucorrhoea může stát hojnější. Pokud je výsledkem pohlavního styku svědění a hlen páchne, můžete mít podezření na STD infekci. V tomto případě se ženě doporučuje konzultovat dermatovenerologa..

  Leucorrhoea se mění s individuální reakcí na materiály, ze kterých je spodní prádlo, vložky a tampony vyrobeny, na mýdlo a intimní gely, spermicidy. Sliznice se tedy snaží vyhnat alergen, očistit se. Proto musíte vyloučit alergickou reakci..

  Možné příznaky nemoci

  Patologická leucorrhoea se vyskytuje u zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. V hlenu se objevují nečistoty hnisu, odpadní produkty patogenních mikroorganismů a v důsledku toho leucorrhoea mění svoji konzistenci, barvu a vůni.

  U pohlavně přenosných chorob se objevuje žlutá leucorrhoea s nepříjemným zápachem - kapavka, chlamydie. U trichomoniázy jsou pěnivé a bohaté. Hnisavý exsudát je vylučován zánětem vaječníků, dělohy a pochvy.

  Zelený hlen je důsledkem zánětlivého procesu v pochvě způsobeného gonokoky. S takovou leucorrhoea musíte co nejdříve navštívit lékaře..

  Silný bílý hlen se zrnky, podobný tvarohu - známka kandidální vaginitidy nebo drozdů.

  Hnědá leucorrhoea se objevuje u endometriózy i na pozadí chronického zánětu pochvy. Tento druh výtoku se vyskytuje při poranění sliznice, například při vyšetření gynekologem nebo při násilném styku.

  Bakteriální vaginóza provokuje šedý hlen vůní ryb. Obecně se uznává, že vaginóza se tvoří, když je prospěšná mikroflóra potlačena oportunní gardnerellou.

  Kdy začít dělat starosti?

  Změna barvy a vůně bílých nemusí vždy znamenat vývoj infekčního onemocnění. Za přítomnosti řady varovných signálů se doporučuje naléhavě navštívit gynekologa:

  • svědění v genitální oblasti, zejména v pochvě;
  • zarudnutí stydkých pysků, bobtnají;
  • výtok zasychá na kůži a tvoří krusty;
  • v hlenu se objevují vločky a hrudky;
  • strach z bolesti v dolní části břicha;
  • menstruační nepravidelnosti;
  • pálení během močení v pochvě;
  • během pohlavního styku a po něm žena bolí;
  • na kůži nebo sliznicích se vytvořil vřed, objevila se vyrážka;
  • strach z vysoké tělesné teploty, zimnice.

  Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj vaginitidy nebo pohlavně přenosné choroby..

  Samostatně je nutné zdůraznit špinění, které není spojeno s menstruací. Jedná se o variantu normy v případě mechanického poranění a v prvních měsících užívání perorálních kontraceptiv. V ostatních případech je důvodem ke zkoumání krevní nátěr.

  Krvavý výtok během těhotenství je patologický znak, který naznačuje hrozbu potratu nebo nástupu porodu. Když se objeví krev, těhotná žena si musí lehnout a zavolat sanitku.

  Analýzy a diagnostika

  Podle povahy leucorrhoea ani nejzkušenější gynekolog nemůže stanovit přesnou diagnózu. Infekci lze míchat, postupovat latentně, proto jsou k diagnostice pohlavně přenosného pohlavního styku nutné laboratorní testy:

  1. ELISA nebo enzymová imunoanalýza - detekuje protilátky proti infekcím v krvi;
  2. PCR analýza nátěru z genitálního traktu - detekuje stopy DNA patogenu v biologickém vzorku;
  3. Vyšetření nátěrů pod mikroskopem a kultivace bakterií s analýzou citlivosti na antibiotika.

  Patologická leucorrhoea, zejména hnisavá, může být známkou zánětlivého procesu v děloze a přídavcích. Gynekolog proto provádí bimanuální vyšetření (palpaci) genitálií. Zanícený orgán je bolestivý, zvětšený a ztuhlý. K potvrzení diagnózy je pacient odeslán na ultrazvuk pánve.

  Jakého lékaře kontaktovat?

  Pokud se ženská leucorrhoea změnila, musí se poradit s gynekologem. Lékaři doporučují navštívit ženského lékaře každých 6 měsíců nebo naléhavě, pokud se objeví jakýkoli patologický příznak.

  Není nutné ošetřovat samotný výtok, je nutné eliminovat příčinu jejich vzhledu a zmizí. Terapie proto bude záviset na tom, jaké onemocnění vyvolalo výskyt špatného hlenu..

  Při syfilisu a kapavce budou ženě předepsána antibiotika a vaginální čípky s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Trichomoniasis, chlamydia, gardnerellosis provokují nejjednodušší mikroorganismy, proto se léčba provádí pomocí antiprotozoálního činidla.

  Genitální herpes je virové onemocnění a je léčen antivirotiky a imunomodulátory. Drozd je způsoben houbami, proto je léčen antifungálními pilulkami a čípky..

  Zánět dělohy a přívěsků vyžaduje komplexní terapii, předepisuje se antibiotikum, nesteroidní protizánětlivé léčivo a kombinované vaginální čípky. Dokončete léčbu fyzioterapií a lázeňskou relaxací.

  Obzvláště nebezpečné jsou nemoci vnitřních orgánů, které vyvolávají tvorbu adhezí a neplodnost. Léčba endometritidy a adnexitidy musí být brána vážně a musí být prováděna včas..

  Při léčbě příčiny patologické leucorrhoea musíte věnovat pozornost svému životnímu stylu. Je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny, ráno a večer se umýt a vyměnit spodní prádlo. Menstruační vložky by se měly měnit každé 3 hodiny. Nepoužívejte žínky a ručníky s jinými lidmi. Doporučuje se přestat mít sex, dokud se neuzdraví..

  Pokud jsou tato pravidla špatně dodržována, infekce po léčbě znovu vstoupí do genitálního traktu a dojde k relapsu..

  Komplikace a důsledky při absenci léčby

  Nejběžnější komplikací zánětlivého onemocnění pochvy je přechod infekce do chronické formy. Při akutním zánětu ovlivňují mikroby pouze sliznici, ale postupem času pronikají do hlubších vrstev. Příznaky mizí nebo se zdají velmi mírné, ale patogeny nadále poškozují tělo.

  Chronická vaginitida se neustále zhoršuje, což způsobuje nepohodlí u ženy během sexu a sucho v intimní oblasti. Tento stav vážně narušuje kvalitu života a je obtížné jej léčit..

  Infekce v pochvě může snadno vstoupit do dělohy přes cervikální kanál. V tomto případě dochází k endometritidě - zánětu endometria. Endometritida je pro reprodukční zdraví ženy velmi nebezpečná, protože poškozuje sliznici a vytváří na ní jizvy. Výsledkem je nemožnost připevnění embrya, diagnostikuje neplodnost.

  Pokud infekce pronikne do vaječníků a vejcovodů, vytvoří se adnexitida. Zánět způsobuje tvorbu adhezí ve vejcovodech a jejich ucpání. Výsledkem je, že vajíčko nemůže fyzicky vstoupit do dělohy a pacient se stává neplodným..

  Ve zvláště závažných případech, pokud žena všemi možnými způsoby ignoruje silnou bolest, vysokou tělesnou teplotu a neléčí zánět vnitřních orgánů, vyvine se absces nebo hnisání, pak zánět pobřišnice (zánět pobřišnice) a smrt. To se stává velmi zřídka, protože bolesti jsou nesnesitelné a žena jde k lékaři. Ale riziko vzniku neplodnosti na pozadí těchto komplikací je velmi vysoké, protože absces může způsobit odstranění dělohy nebo vaječníku.

  Závěr

  Vaginální výtok je obvykle přítomen u každé ženy v plodném věku, což je dobrým znamením pro zdraví reprodukčního systému. Pokud však leucorrhoea změní svou barvu, vůni a je doprovázena nepříjemnými příznaky, je nutné se poradit s gynekologem.

  Patologie ženských pohlavních orgánů musí být okamžitě ošetřeny, jinak jistě ovlivní reprodukční funkci ženy. Léčba obstrukce vejcovodů a špatného endometria je mnohokrát obtížnější než akutní zánětlivý proces nebo pohlavní choroba.

  TOP 5 osvědčených venerologických klinik

  1. MedCenterService (18 poboček)
   8 (495) 324-88-22
  2. SM-Clinic (13 poboček)
   8 (495) 292-63-14
  3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
   8 (495) 023-33-00
  4. Akademie zdraví
   8 (495) 162-57-77
  5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
   8 (495) 532-66-57

  Normální vaginální výtok u dívek a žen

  Ženy, které zbožňují čistotu a pečlivě udržují tělesnou hygienu, jsou často příliš horlivé a snaží se zbavit leucorrhoea. Pokud mají ženy a dívky na spodním prádle vaginální výtok, není třeba se obávat patologie - jedná se o přirozený proces způsobený fyziologií. Pokud se však k tajemství připojí nepohodlí, nepříjemný zápach nebo podezřelá barva, je nutné navštívit gynekologa - takové jevy naznačují možné zánětlivé nebo infekční procesy v urogenitálním systému. Aby bylo možné přijmout včasná opatření, je nutné pochopit, kde končí přirozené procesy a začíná vývoj patologie..

  Jak se tvoří výboj a co to je

  Před zvážením toho, co by měla být leucorrhoea v normě, definujeme, jaké jsou. Vylučované tajemství je zpravidla přirozeným jevem, produkují ho žlázy umístěné na slizniční vrstvě vagíny, děložního čípku. Ke složení hlenu se přidává určitý objem exsudace vaginálních cév, sekrece děložní dutiny. Jedním z hlavních úkolů tajemství je ochrana děložních a vaginálních stěn před zavlečením patogenů. Je také nutné zabránit vysychání z pochvy čištěním pohlavních orgánů. V souladu s tím eliminuje žena ty leucorrhoea, které jsou normou, také odstraňuje ochrannou vrstvu a otevírá přístup k infekcím.

  Obvykle se během dne uvolní 1 až 5 ml vaginálního hlenu, zatímco jeho vlastnosti se mohou během menstruačního cyklu měnit, včetně odstínu a konzistence. Objem se také může změnit, přirozené důvody ovlivňující tento indikátor jsou:

  • ovulační období;
  • nošení dítěte;
  • sexuální vzrušení.

  Při nedostatečné produkci vaginální tekutiny může dojít k bolesti během sexu a časté infekci těla. Pokud vezmeme v úvahu parametry vaginálního hlenu u ženy, jeho složení zahrnuje buňky a různé mikroorganismy:

  • Hlen tvořený cervikálním kanálem, který je ochranou proti infekčním patologiím v děložním čípku.
  • Neustále se obnovující buňky děložního epitelu, zatímco oddělené sestupují do vaginální dutiny a poté zůstávají venku.
  • Mikroflóra, která zahrnuje 5 až 12 druhů mikroorganismů, včetně malého počtu koksových bakterií, virů a hub. Aktivně se množí pod vlivem negativních faktorů a jsou schopni vyvolat vývoj zánětlivého procesu.

  Předpokládá se, že normálně jsou vaječníky, děložní dutina a vejcovody spolu s děložním čípkem zcela sterilní a mikroorganismy kolonizují pouze pochvu..

  U žen a dívek v reprodukčním věku zahrnuje přirozená vaginální mikroflóra z větší části bakterie mléčného kvašení, díky čemuž je normální vylučovaná sekrece kyselé médium s hodnotou pH 3,8 až 4,4. To vysvětluje možnou kyselou vůni hlenu..

  Vlastnosti přirozeného vaginálního výtoku

  Každá dívka, která dosáhla plodného věku, by měla mít výtok, který naznačuje zdraví jejího reprodukčního systému.

  Existuje řada znaků, podle nichž je žena schopna nezávisle určit, nakolik vylučované tajemství splňuje normu:

  • Posuzuje se, jaké barvy je tajemství, výsledky korelují s obdobím menstruačního cyklu - odstíny mohou být bílé, krémové, žluté nebo se mohou lišit v průhlednosti.
  • Většina přirozeného vaginálního výtoku nemá téměř žádný zápach nebo jsou přítomny kyselé odstíny.
  • Konzistence hlenu se může pohybovat od řídké až po viskózní.
  • I když se objem sekrece může lišit, neměl by přesáhnout asi lžičku.
  • Množství hlenu se významně zvyšuje před menstruací, po pohlavním styku, během sexuálního vzrušení.

  Povahu vaginálního výtoku do značné míry ovlivňuje věk ženy, hormonální pozadí jejího těla, přítomnost nebo nepřítomnost sexuálního života a další faktory. U dívek by leucorrhoea měla chybět až do puberty, s přihlédnutím ke zvláštnostem hormonálního pozadí a struktuře pohlavních orgánů charakteristických pro tento věk.

  Výtok je známkou patologie, pokud má vůni, barvu a objevuje se u dívek ve věku 10–12 let. Tento hlen obvykle indikuje problémy v urogenitálním nebo trávicím systému. Asi 12 měsíců před začátkem prvního menstruačního cyklu začínají dospívající dívky produkovat vaginální tekutinu v důsledku hormonálních posunů. Leucorrhoea může být tekutá nebo slizniční, natřená bílou nebo slabě žlutou barvou, při opuštění pochvy by nemělo docházet k žádnému nepohodlí - bolestivost, pálení nebo svědění, otok a zarudnutí. Po stabilizaci měsíčního cyklu jsou pozorovány cyklické změny ve vlastnostech sekrecí. Vzhledem k tomu, že nejčastěji mají dívky a ženy měsíční cyklus 28 dní, zvažte přirozené změny vaginálního výtoku, přičemž to bereme jako základ:

  • V počáteční fázi cyklu - a to je období od prvního do dvanáctého dne po skončení menstruace - je vylučovaný hlen často tekutý, rovnoměrné konzistence, někdy se zahrnutím hrudek, které se skládají z mrtvého epitelu. Jeho barva je průhledná, ale bílé nebo žluté odstíny nejsou považovány za patologii. Vůně chybí nebo je mírně kyselá.
  • Třináctý - patnáctý den začíná ovulační období, ve kterém se objem denních sekretů zvyšuje na 4 ml, jejich konzistence je podobná viskóznímu hlenu, barva se pohybuje od průhledných po bílé nebo světle béžové tóny.
  • Ve druhé fázi cyklu, která začíná patnáctý nebo šestnáctý den, normální výtok u žen klesá v objemu, konzistence je podobná želé nebo řídkému krému. Barva zůstává průhledná, bělavá nebo nažloutlá. Bezprostředně před menstruací se výtok stává slizovitým a rozmazaným a získává hnědý odstín.

  Přečtěte si také o tématu

  Proč se mění leucorrhoea

  Kromě měsíčního cyklu a patologických stavů existuje mnoho nejčastěji hormonálních faktorů, které ovlivňují povahu tajemství:

  • Když dívka začne mít sexuální život nebo dojde ke změně partnerů, pronikne do pochvy nová mikroflóra, která je v podstatě nepatogenní, ale zcela cizí. Výsledkem je, že v určitém časovém intervalu, jehož doba trvání je u každého jednotlivého organismu individuální, se reprodukční systém přizpůsobuje změněnému složení mikroflóry. V takových okamžicích může dojít ke zvýšení objemu vylučované sekrece, ke změně její konzistence a barvy. V takovém případě by jakékoli nepříjemné pocity, včetně svědění nebo pálení, neměly zcela chybět..
  • Samotný sexuální kontakt také vyvolává produkci specifické leucorrhoea - po činu bez použití kondomu po dobu několika hodin je vaginální výtok jako průhledné sraženiny natřené v bělavých nebo nažloutlých odstínech. O šest nebo osm hodin později se hlen znovu změní - stává se tekutý a bohatý, zbarvený bíle. Při použití kondomu nebo při přerušení činu má později uvolněná sekrece strukturu podobnou krému, protože se skládá z „odpadního“ maziva z pochvy. Jeho barva je bělavá, množství je spíše vzácné.
  • Orální antikoncepce u žen významně mění hormonální pozadí, potlačuje ovulaci a při jejich užívání pomáhá snižovat objem sekrecí. Po ukončení používání přípravku se obnoví povaha vaginálního výtoku. Podobně je charakter leucorrhoea ovlivněn laktačním obdobím. Když období laktace končí, množství produkovaného hlenu je dostatečně nízké.
  • Zvažte, jaký výtok se považuje za normální u žen, které nosí dítě. Obvykle se jejich počet zvyšuje, protože se zrychluje krevní oběh v genitáliích a určité množství plazmy proniká do lumen pochvy. V posledním trimestru objem tajemství roste ještě znatelněji, což je předzvěstí práce.

  Těhotné ženy musí věnovat zvýšenou pozornost povaze látky uvolněné z pochvy, protože to může naznačovat skryté problémy. Například tekutý hlen v posledním trimestru často naznačuje odtok vody.

  Leucorrhoea, která se objeví po porodu, se nazývá lochie, jsou to děložní sekrece, které zahrnují krev, hlen, odmítnuté kvůli neživotaschopnosti tkáně. Za normálních okolností se lochie vylučuje po dobu tří až šesti týdnů, někdy se toto období zvyšuje na téměř jeden a půl měsíce. V této fázi je důležitá tendence ke snížení objemu lochie a jejich zesvětlení - prvních sedm dní výtoku připomíná obvyklou silnou menstruaci, která může obsahovat sraženiny. Postupně se objem lochie snižuje, barva se také mění směrem k žluto-bílým odstínům, což usnadňuje velké množství hlenu, který je v nich obsažen, mohou být přítomny krvavé inkluze. Blíže přibližně do čtvrtého týdne se výtok rozmazává, na konci šestého týdne (toto období může trvat až osmý týden) se leucorrhoea stává stejnou jako před koncepcí dítěte.

  Hormonální pozadí u žen se významně mění v období před nástupem postmenopauzy. Zvažte, jaký by měl být v současné době výtok - jejich objem je výrazně snížen, ve složení jsou z větší části kokové mikroorganismy, mezi něž patří streptokoky a stafylokoky.

  Mělo by se pamatovat: bez ohledu na období menstruačního cyklu a další okolnosti by uvolňování vaginálních sekretů nemělo být doprovázeno nepříjemnými pocity. Jinak je nutné okamžité gynekologické vyšetření.

  Známky patologického výtoku

  Zkoumali jsme přirozený výtok u dívek a žen, nyní je třeba pochopit, kdy se leukorea stane patologickou, a vývoj, jaké nemoci doprovázejí. Podmíněně patogenní mikroorganismy přítomné v malém množství ve vaginálním prostředí se pod určitými důvody začnou aktivně množit a potlačovat laktobacily, což způsobí zánět a procesy.

  Ženy často věnují pozornost zpoždění menstruace, ale je nebezpečnější, když začnou brzy. Pokud žena není v situaci, kdy jsou nepravidelnosti cyklu normální (laktace, přechod, menopauza), mělo by to být výstrahou.