Výtok u žen

Vaginální sekrece je směs hlenu, deskvamovaného epitelu a zástupců slizniční mikroflóry. Vagina nemá svěrač, a proto neustále interaguje s prostředím. Výtok u zdravé ženy chrání sliznici před vysycháním a plní ochrannou funkci potlačením růstu bakterií, které vstupují do pochvy.

Normální leucorrhoea nevyvolává nepříjemné příznaky, žena si je prostě nevšimne. Množství, barva a konzistence vaginálních sekretů se mění v závislosti na dni menstruačního cyklu, během puberty a menopauzy. Zvažte typy výtoku u žen s fotografií.

Druhy vaginálního výtoku

Výtok z pohlavních orgánů u žen má 3 typy: patologický, fyziologický a menstruační. Normální leucorrhoea chybí u dívek a objevuje se v době puberty, kdy začíná aktivní produkce estrogenu ve velkém množství.

Sliznice pochvy a cervikálního kanálu začíná produkovat hlen, jehož množství se mění v různé dny menstruačního cyklu, v závislosti na hladině pohlavních hormonů. Viskózní kapalina myje genitálie, připravuje je na budoucí početí a vytlačuje buňky deskvamovaného epitelu.

K patologickému výboji dochází při onemocnění pohlavních orgánů. Stávají se hojnějšími, mají podivnou konzistenci a barvu, hnilobný zápach. Patologie je doprovázena specifickými příznaky.

Vaginální sekrece u pacientů se zánětlivým procesem v genitáliích obsahuje zvýšené množství patogenních mikroorganismů a leukocytů. Kyselost pochvy se mění na pozadí dysbiózy. Normálně převládají bakterie mléčného kvašení, které vytvářejí kyselé prostředí. Při pH patologie se hlen stává alkalickým v důsledku aktivity patogenů.

K menstruačnímu toku dochází jednou za měsíc ve formě krvácení, které trvá 3 až 5 dní. Obvykle by vaše menstruace neměla být příliš těžká a příliš vzácná. Krev má specifický zápach, ale není odpudivá. Pokud vaše menstruace páchne jako shnilá, je to známka patologie..

Normální výboj

Normální výtok se liší v závislosti na věku a hormonálním pozadí dívky a na dni menstruačního cyklu.

Úplná absence hlenu je pozorována u mladých dívek a u žen, které vstoupily do menopauzy. Před pubertou a během menopauzy chybí estrogeny, které jsou odpovědné za zvlhčení genitálií. Pokud je žena v plodném věku v intimní oblasti suchá, lze předpokládat hormonální narušení.

12-20 měsíců před menarchií se u dívek rozvine leucorrhoea s následujícími vlastnostmi:

 • transparentní nebo bělavý;
 • sporý;
 • mít slabý kyselý zápach.

Po nástupu menstruace se během roku vytvoří menstruační cyklus, proto se mezi plánovaným krvácením může objevit špinění. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, jsou variantou normy..

U dívek se zavedeným menstruačním cyklem se leucorrhoea mění v závislosti na dni cyklu:

 1. První fáze cyklu je doprovázena nedostatečnou leucorrhoea. Jsou vodnaté, homogenní, bez zápachu.
 2. Během ovulace, ke které dochází přibližně uprostřed cyklu, se výtok stává hojným, viskózním, podobně jako vaječný bílek.
 3. Po ovulaci množství leucorrhoea klesá, jsou krémové, bělavé.

Pokud vaginální hlen neodpovídá dni cyklu, není to vždy patologie. Takže leucorrhoea se mění při změně sexuálního partnera, během těhotenství, při pohlavním styku, při užívání perorálních kontraceptiv. Mohou být ovlivněny spodním prádlem, prostředkem pro intimní hygienu. Při absenci zánětu jsou tyto projevy považovány za normální..

Perorální antikoncepce vyvolává hormonální změny v těle, takže výtok je vzácný. Po ukončení léčby se leucorrhoea vrátí do normálního stavu..

Během těhotenství dochází také k hormonálním změnám, zvyšuje se krevní oběh v pánevních orgánech a zvyšuje se produkce hlenu. Jedná se o ochrannou funkci, díky hojné leucorrhoea se patogeny rychle vymývají a riziko infekce plodu je minimalizováno.

Výtok po porodu se mění, nejprve jsou krvavé, pak tmavé barvy, růžové a žluté. Tento stav se nazývá lochie, krvácení z dělohy po oddělení placenty. Jak se rána hojí, barva hlenu se mění z krvavé na žlutou a nakonec se stává běžnou leucorrhoea..

Když změníte sexuálního partnera, zvyknete si na jeho mikroflóru, takže se leucorrhoea může stát hojnější. Pokud je výsledkem pohlavního styku svědění a hlen páchne, můžete mít podezření na STD infekci. V tomto případě se ženě doporučuje konzultovat dermatovenerologa..

Leucorrhoea se mění s individuální reakcí na materiály, ze kterých je spodní prádlo, vložky a tampony vyrobeny, na mýdlo a intimní gely, spermicidy. Sliznice se tedy snaží vyhnat alergen, očistit se. Proto musíte vyloučit alergickou reakci..

Možné příznaky nemoci

Patologická leucorrhoea se vyskytuje u zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. V hlenu se objevují nečistoty hnisu, odpadní produkty patogenních mikroorganismů a v důsledku toho leucorrhoea mění svoji konzistenci, barvu a vůni.

U pohlavně přenosných chorob se objevuje žlutá leucorrhoea s nepříjemným zápachem - kapavka, chlamydie. U trichomoniázy jsou pěnivé a bohaté. Hnisavý exsudát je vylučován zánětem vaječníků, dělohy a pochvy.

Zelený hlen je důsledkem zánětlivého procesu v pochvě způsobeného gonokoky. S takovou leucorrhoea musíte co nejdříve navštívit lékaře..

Silný bílý hlen se zrnky, podobný tvarohu - známka kandidální vaginitidy nebo drozdů.

Hnědá leucorrhoea se objevuje u endometriózy i na pozadí chronického zánětu pochvy. Tento druh výtoku se vyskytuje při poranění sliznice, například při vyšetření gynekologem nebo při násilném styku.

Bakteriální vaginóza provokuje šedý hlen vůní ryb. Obecně se uznává, že vaginóza se tvoří, když je prospěšná mikroflóra potlačena oportunní gardnerellou.

Kdy začít dělat starosti?

Změna barvy a vůně bílých nemusí vždy znamenat vývoj infekčního onemocnění. Za přítomnosti řady varovných signálů se doporučuje naléhavě navštívit gynekologa:

 • svědění v genitální oblasti, zejména v pochvě;
 • zarudnutí stydkých pysků, bobtnají;
 • výtok zasychá na kůži a tvoří krusty;
 • v hlenu se objevují vločky a hrudky;
 • strach z bolesti v dolní části břicha;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • pálení během močení v pochvě;
 • během pohlavního styku a po něm žena bolí;
 • na kůži nebo sliznicích se vytvořil vřed, objevila se vyrážka;
 • strach z vysoké tělesné teploty, zimnice.

Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj vaginitidy nebo pohlavně přenosné choroby..

Samostatně je nutné zdůraznit špinění, které není spojeno s menstruací. Jedná se o variantu normy v případě mechanického poranění a v prvních měsících užívání perorálních kontraceptiv. V ostatních případech je důvodem ke zkoumání krevní nátěr.

Krvavý výtok během těhotenství je patologický znak, který naznačuje hrozbu potratu nebo nástupu porodu. Když se objeví krev, těhotná žena si musí lehnout a zavolat sanitku.

Analýzy a diagnostika

Podle povahy leucorrhoea ani nejzkušenější gynekolog nemůže stanovit přesnou diagnózu. Infekci lze míchat, postupovat latentně, proto jsou k diagnostice pohlavně přenosného pohlavního styku nutné laboratorní testy:

 1. ELISA nebo enzymová imunoanalýza - detekuje protilátky proti infekcím v krvi;
 2. PCR analýza nátěru z genitálního traktu - detekuje stopy DNA patogenu v biologickém vzorku;
 3. Vyšetření nátěrů pod mikroskopem a kultivace bakterií s analýzou citlivosti na antibiotika.

Patologická leucorrhoea, zejména hnisavá, může být známkou zánětlivého procesu v děloze a přídavcích. Gynekolog proto provádí bimanuální vyšetření (palpaci) genitálií. Zanícený orgán je bolestivý, zvětšený a ztuhlý. K potvrzení diagnózy je pacient odeslán na ultrazvuk pánve.

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud se ženská leucorrhoea změnila, musí se poradit s gynekologem. Lékaři doporučují navštívit ženského lékaře každých 6 měsíců nebo naléhavě, pokud se objeví jakýkoli patologický příznak.

Není nutné ošetřovat samotný výtok, je nutné eliminovat příčinu jejich vzhledu a zmizí. Terapie proto bude záviset na tom, jaké onemocnění vyvolalo výskyt špatného hlenu..

Při syfilisu a kapavce budou ženě předepsána antibiotika a vaginální čípky s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Trichomoniasis, chlamydia, gardnerellosis provokují nejjednodušší mikroorganismy, proto se léčba provádí pomocí antiprotozoálního činidla.

Genitální herpes je virové onemocnění a je léčen antivirotiky a imunomodulátory. Drozd je způsoben houbami, proto je léčen antifungálními pilulkami a čípky..

Zánět dělohy a přívěsků vyžaduje komplexní terapii, předepisuje se antibiotikum, nesteroidní protizánětlivé léčivo a kombinované vaginální čípky. Dokončete léčbu fyzioterapií a lázeňskou relaxací.

Obzvláště nebezpečné jsou nemoci vnitřních orgánů, které vyvolávají tvorbu adhezí a neplodnost. Léčba endometritidy a adnexitidy musí být brána vážně a musí být prováděna včas..

Při léčbě příčiny patologické leucorrhoea musíte věnovat pozornost svému životnímu stylu. Je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny, ráno a večer se umýt a vyměnit spodní prádlo. Menstruační vložky by se měly měnit každé 3 hodiny. Nepoužívejte žínky a ručníky s jinými lidmi. Doporučuje se přestat mít sex, dokud se neuzdraví..

Pokud jsou tato pravidla špatně dodržována, infekce po léčbě znovu vstoupí do genitálního traktu a dojde k relapsu..

Komplikace a důsledky při absenci léčby

Nejběžnější komplikací zánětlivého onemocnění pochvy je přechod infekce do chronické formy. Při akutním zánětu ovlivňují mikroby pouze sliznici, ale postupem času pronikají do hlubších vrstev. Příznaky mizí nebo se zdají velmi mírné, ale patogeny nadále poškozují tělo.

Chronická vaginitida se neustále zhoršuje, což způsobuje nepohodlí u ženy během sexu a sucho v intimní oblasti. Tento stav vážně narušuje kvalitu života a je obtížné jej léčit..

Infekce v pochvě může snadno vstoupit do dělohy přes cervikální kanál. V tomto případě dochází k endometritidě - zánětu endometria. Endometritida je pro reprodukční zdraví ženy velmi nebezpečná, protože poškozuje sliznici a vytváří na ní jizvy. Výsledkem je nemožnost připevnění embrya, diagnostikuje neplodnost.

Pokud infekce pronikne do vaječníků a vejcovodů, vytvoří se adnexitida. Zánět způsobuje tvorbu adhezí ve vejcovodech a jejich ucpání. Výsledkem je, že vajíčko nemůže fyzicky vstoupit do dělohy a pacient se stává neplodným..

Ve zvláště závažných případech, pokud žena všemi možnými způsoby ignoruje silnou bolest, vysokou tělesnou teplotu a neléčí zánět vnitřních orgánů, vyvine se absces nebo hnisání, pak zánět pobřišnice (zánět pobřišnice) a smrt. To se stává velmi zřídka, protože bolesti jsou nesnesitelné a žena jde k lékaři. Ale riziko vzniku neplodnosti na pozadí těchto komplikací je velmi vysoké, protože absces může způsobit odstranění dělohy nebo vaječníku.

Závěr

Vaginální výtok je obvykle přítomen u každé ženy v plodném věku, což je dobrým znamením pro zdraví reprodukčního systému. Pokud však leucorrhoea změní svou barvu, vůni a je doprovázena nepříjemnými příznaky, je nutné se poradit s gynekologem.

Patologie ženských pohlavních orgánů musí být okamžitě ošetřeny, jinak jistě ovlivní reprodukční funkci ženy. Léčba obstrukce vejcovodů a špatného endometria je mnohokrát obtížnější než akutní zánětlivý proces nebo pohlavní choroba.

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Normální ženský výtok a známky patologie

Pro mnoho žen je vaginální výtok nežádoucí a neestetický proces. Obzvláště znepokojivé jsou pochybnosti o tom, zda se jedná o přirozený a zdravý jev. Je známo, že změny barvy, vůně, chuti a množství vaginálních sekretů mohou signalizovat poruchy reprodukčního systému a hormonálních hladin. Chcete-li se zbavit zbytečných starostí, ale nenechte si ujít alarmující příznaky, je důležité zjistit, který vaginální výtok je pro ženu normou a který je známkou patologie.

Proč se objevuje výtok

Ženská vagina má speciální elastickou strukturu se sliznicí a systémem krevních cév, ze kterých do vagíny proniká zvlhčující transudát. Cervix a vagina jsou navzájem spojeny cervikálním kanálem, ze kterého se vylučují sekrece tvořené speciálními buňkami citlivými na hormony. Hormony estrogen a progesteron mají obrovský vliv na typ a množství sekrece. A také ve vagině existují různé žlázy, které produkují pot, mastný hlen a laktobacily, zaměřené na udržení kyselého prostředí.

Normální výtok u žen, který je pozorován na spodním prádle nebo vložkách, kombinuje tajemství skládající se z transudátu, vaginální mikroflóry, děložního hlenu, potu a tuku. Jedná se o přirozený proces, který začíná krátce před začátkem vaší první menstruace. Do 12 let by dívky neměly mít vaginální sekreci. Objevují se v období od roku do nástupu menarché..

Po skončení puberty nebo po normalizaci hormonální rovnováhy je 28denní menstruační cyklus ovlivněn na vzhled a vlastnosti vaginálních sekretů..

Výtok z pohlavních orgánů slouží mnoha užitečným funkcím při udržování zdraví žen:

 1. Předcházení infekcím a udržování zdravé mikroflóry.
 2. Samočištění vaginálního prostředí od mrtvých epiteliálních buněk.
 3. Udržování rovnováhy mezi prospěšnými a oportunistickými mikroorganismy.
 4. Udržování kyselého prostředí uvnitř pochvy.
 5. Zvlhčující stěny pochvy.
 6. Přizpůsobení se mikroflóře sexuálního partnera během nechráněného pohlavního styku.
 7. Ochrana plodu během těhotenství.

Vliv menstruačního cyklu na výtok

Jak již bylo uvedeno, hormony mají obrovský vliv na ženské sekrece. Během celého menstruačního cyklu se hladiny progesteronu a estrogenu v krvi mění. Proto se také liší vlastnosti vaginálních sekretů. Vzhledem k individuálním charakteristikám každé ženy neexistuje stejně přísný standard absolutoria. Možnosti sazby se mohou lišit podle kritérií, jako je barva, konzistence, vůně, množství a dokonce i chuť.

Během reprodukčního období může výtok u dívek změnit každou fázi ženského cyklu:

 1. V první polovině cyklu (po menstruaci) se hladina pohlavních hormonů snižuje, a proto klesá množství sekrece. Obvykle je hlien čirý nebo bílý a konzistence může být mírně vodnatá. Některé ženy během tohoto období nemají prakticky žádné tajemství. Vzhled malého množství rozmazaného hnědého výtoku 2-3 dny po menstruaci je považován za normální. Tak zbývají zbytky oxidované krve.
 2. Uprostřed vašeho cyklu hladiny hormonů obvykle dosáhnou vrcholu. Z tohoto důvodu se během ovulace významně zvyšuje množství vaginální sekrece. Barva se pohybuje od bílé po mléčně béžovou. Konzistence je slizká a vláknitá, jako vaječný bílek.
 3. Druhá polovina cyklu je rozdělena do 2 fází. Na první, po ovulaci, zůstává velké množství sekrece z bílého až nažloutlého odstínu. Na druhé, blíže k nástupu další menstruace, se objem vylučovaného hlenu zmenší a konzistence se stává hustou, viskózní nebo krémovou..
 4. Během menstruace se objevuje krvavý výtok, jehož množství se postupně snižuje.

Můžete jasně porovnat, jaký je přirozený vaginální výtok u žen v každé fázi cyklu, viz fotografie.

1. Začátek cyklu po menstruaci.

2. Před ovulací.

3. Během ovulace.

4. Několik dní po ovulaci.

5. Před menstruací.

A také průběh fyziologických procesů, které ovlivňují hormonální pozadí a menstruační cyklus ženy, lze hodnotit jako přirozené změny ve výtoku:

  Těhotenství. Během tohoto nádherného období je tělo zcela přestavěno podle potřeb plodu. Ochrana před pronikáním patogenních mikroorganismů se stává důležitou součástí péče o nenarozené dítě. Tento hormonální nárůst vyvolává zvýšení produkce vaginálních sekretů. Čím blíže k porodu, tím více se objeví výtok. To se děje za účelem přípravy porodních cest a bezpečného porodu dítěte..

Tvorba hlenové zátky

 • V období po porodu se běžně vyskytuje lochie, specifický vaginální výtok obsahující hlen, krev a mrtvou tkáň. Prvních pár dní po porodu připomínají menstruační krvácení. Již v mnohem menším objemu se lochie může objevit do měsíce po narození dítěte..
 • Kojící období, vaginální sekrece získává normální vzhled, do obnovení menstruace však může být velmi vzácné. Normální výboj:
 • Orální podávání antikoncepčních prostředků uměle potlačuje ovulaci, a tím ovlivňuje hladinu pohlavních hormonů. Tím se také významně snižuje množství sekrece během jejich příjmu..
 • S nástupem menopauzy je skromný výtok považován za normální. Úrovně estrogenu jsou výrazně sníženy a vaginální prostředí je suchší. Během tohoto období, dokonce i při pohlavním styku, je často nutné používat umělé mazivo..
 • Faktory ovlivňující vaginální sekreci

  Pokud vezmeme v úvahu, jaký by měl být ženský výtok, co se týče množství, konzistence, chuti a vůně, musíte věnovat pozornost životně důležitým procesům konkrétní ženy.

  Objem

  Během pohlavního styku se tedy v důsledku vzrušení výrazně zvyšuje průtok krve v pánvi, a proto se uvolňuje více vaginálního transudátu. Toto mazání je nezbytné, aby nedošlo k poranění vaginálních stěn při zasunutí penisu..

  Hlen vylučovaný během sexu.

  Hojné tekuté mazivo může ženu po pohlavním styku rušit. To se často stává po sexu bez použití kondomu s novým sexuálním partnerem. V tomto případě hraje lubrikant ochrannou roli a snaží se zbavit cizí mikroflóry přivedené penisem. Obvykle se tento jev nevyskytuje více než několikrát a neměl by být doprovázen dalším nepohodlí. Poté, co se mikroflóra vagíny přizpůsobí mikroflóře stálého partnera, takový jev přestane obtěžovat.

  Hořký nebo sladký výtok u žen obvykle není známkou patologie. Chuť vaginálních sekretů může být přirozeně ovlivněna jídlem, pitím nebo špatnými návyky. Dieta může během několika dní změnit úroveň acidobazické rovnováhy a změnit chuťový pocit na kyselejší, sladší nebo hořčí. Chuť se také může změnit v důsledku hormonálních změn, emočního stresu nebo léků..

  Pokud si vy nebo váš sexuální partner všimnete chuti moči, ryb nebo kovu, měli byste být opatrní. To může naznačovat vývoj škodlivých bakterií, patologických stavů močové trubice nebo dělohy.

  Vůně

  Abychom pochopili, jaká je normální vůně výtoku u žen, je důležité věnovat pozornost zvykům konkrétní ženy, hormonální rovnováze, životním podmínkám a psychickému stavu. Dokonale zdravá dívka nemá téměř žádný zápach nebo může být mírně kyselá.

  Z přírodních důvodů se vůně může měnit se změnami kyselé hladiny pochvy. Normálně by měla být vysoká, ale během menstruace, po sexu nebo při konzumaci určitých potravin může dočasně začít převládat alkalické prostředí, spolu s tím se vůně mírně mění. Dalším častým problémem je zápach moči.

  To obvykle znamená, že močová trubice je příliš blízko pochvy. Vážnějším problémem je výskyt nepříjemného zápachu v důsledku inkontinence. Důvod může být skrytý v močovinových onemocněních a vyžaduje jeho léčbu..

  Fyziologický výtok u žen není anomálií a obvykle nevyžaduje zvláštní zacházení. Je však důležité si uvědomit, že mnoho patologií a zánětlivých procesů může být po dlouhou dobu téměř bez příznaků. Proto i při menších změnách vaginálních sekretů je lepší poradit se s lékařem..

  Známky patologie

  Patologické výtoky u žen se mohou lišit od normálu vzhledem, množstvím a vůní. Také doprovodné příznaky by měly být alarmujícím znamením:

  • svědění genitálií;
  • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
  • bolesti dolní části břicha;
  • zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost;
  • pokud je v intimní oblasti neustálý pocit vlhkosti.

  Abnormální výtok z genitálního traktu může být:

  • vaginální;
  • vestibulární;
  • děložní;
  • krční;
  • trubkovitý.

  Je nemožné určit, odkud bylo tajemství přiděleno vnějšími znaky. Pouze gynekolog může určit typ takového výtoku. Je nutné vyhledat lékařské vyšetření, když se objeví leucorrhoea, protože se často stávají posly zánětu a patologických změn v orgánech reprodukčního systému..

  Někdy špatný výtok u žen není doprovázen nepříjemnými příznaky. Ve většině případů pomáhají laboratorní testy identifikovat abnormality, které vám řeknou, jaký typ leucorrhoea vás obtěžuje. Je však možné zaznamenat některé změny vaginální sekrece neprofesionálním okem..

  Nejčastějším a nejrozšířenějším příznakem infekčních procesů ve vagině je nepříjemný zápach, barva a konzistence. Mezi hlavní příčiny štiplavého zápachu výtoku u žen:

  1. Plísňové infekce. Kandidóza se lidově nazývá „drozd“ kvůli specifické vůni fermentovaného mléka. Myšlenka na mléčné výrobky také evokuje vzhled výtoku se sraženou strukturou. Toto onemocnění způsobuje silné svědění genitálií a pálení při močení.
  2. Patologické změny mikroflóry pochvy. Vaginóza je onemocnění, při kterém se mění kyselá rovnováha pochvy a převezme ji nějaký druh oportunních bakterií. Nedostatek hygieny, časté sprchování, používání nevhodných hygienických prostředků nebo oslabení imunitního systému může vyvolat zánětlivý proces. Toto onemocnění je charakterizováno výrazným rybím zápachem a bohatým pěnivým výtokem bílé, žluté nebo šedé.
  3. Dalším infekčním onemocněním, které je doprovázeno nepříjemným shnilým zápachem, je vaginitida. Toto onemocnění je vyvoláno genitálními infekcemi a různými patogenními koky, které vstupují do pochvy, pokud není dodržována osobní hygiena, hormonální nerovnováhou nebo traumatem pochvy. Kromě pálení a svědění se může při pohlavním styku objevit bolest v podbřišku a boláky na sliznici.
  4. Urážlivé pachy s pěnivou zelenou nebo šedou bílou jsou typickými příznaky pohlavně přenosných chorob. Společníci sexuálně přenosných infekcí - bolest v podbřišku, pálení, vysoká tělesná teplota a svědění genitálií.

  I když se vzhled vaginálních sekrecí neliší od normálu, ale špatně voní, je doprovázen svěděním nebo bolestí - je to alarmující známka mnoha infekčních onemocnění a patologií reprodukčního systému..

  Výtok během infekčních procesů v těle u žen je obvykle vaginální nebo vestibulární. Jiné typy leucorrhoea často naznačují patologii reprodukčních orgánů. Je však mnohem obtížnější je určit běžným okem..

  Je třeba věnovat pozornost vypouštění hnědé, červené nebo růžové barvy, pokud nejsou spojeny s menstruací. Výtok z dělohy obsahující krevní pruhy nebo sraženiny mohou být předzvěstí závažných gynekologických patologií:

  • endometritida;
  • endometrióza;
  • mimoděložní těhotenství;
  • patologie těla a děložního čípku;
  • onkologické nádory.

  Pouze gynekolog může pomoci při stanovení přesné příčiny výskytu jakékoli leucorrhoea.

  Gynekologické vyšetření

  Potřeba návštěvy gynekologa nastává, když výtok způsobí ženě fyzické nebo psychické nepohodlí. Pokud vypadají divně nebo jsou doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, je to důvod k okamžité konzultaci s lékařem..

  Setkání s gynekologem začíná popisem příznaků a známek, které vás trápí. Je důležité podrobně popsat povahu vaginální sekrece a také je třeba si pamatovat, jak dávno a za jakých okolností se projevila. To neznamená, že jste povinni navštívit lékaře se všemi podrobnostmi o svém osobním životě. Pokud však existuje možnost infekce sexuálním partnerem, plachost není na místě. Kvalifikovaný odborník nebude komentovat osobní život pacienta a získané informace mohou výrazně zjednodušit diagnostiku.

  A také s odkazem na lékaře s problémem výtoku byste neměli přehánět s hygienou. Není nutné sprchovat nebo používat hygienické prostředky se silným zápachem. Lékař musí jasně vidět, o jakém problému se diskutuje.

  Nadměrná vaginální hygiena může poškodit mikroflóru, což vede k nesprávným testům stěrů.

  K určení typu výtoku u ženy je nutné absolvovat laboratorní testy. Povinnými testy jsou vyšetření při vyšetření flóry a leukocytů, cytologie děložního čípku a kolposkopie. Pokud problémem není infekce, může být pacientovi předepsán ultrazvuk pánve a biopsie.

  Existuje-li důvod k podezření na genitální infekce, je třeba vzít v úvahu, že je nutné provést opakované testování pohlavně přenosných nemocí. Podruhé je třeba je užít 3 měsíce po první návštěvě lékaře. Důvodem je takzvané „okenní“ období vlastní mnoha virovým onemocněním..

  Konzultace s odborníkem pomůže určit, zda výtok znamená přítomnost nebo nepřítomnost gynekologických onemocnění. Na základě výsledků vyšetření a analýzy stanoví lékař přesnou diagnózu.

  Normální výtok u ženy je přirozený proces, který vykonává mnoho užitečných funkcí při práci reprodukčního systému. Vaginální leucorrhoea také může včas informovat ženu o zdravotním problému. Pozornost a zodpovědný přístup k ženské fyziologii pomohou správně zacházet s vaginálním výtokem a včas zaznamenat patologické změny.

  Normální a abnormální výtok u žen: barva, objem, vůně a konzistence

  Vaginální výtok u žen je výsledkem určitých procesů v těle. Hlen z cervikálního kanálu plní důležité funkce reprodukčního systému. A podle stavu vylučované tekutiny může být porušení diagnostikováno v rané fázi vývoje.

  Jaké výtoky u žen se považují za normální

  Neexistuje jasný obraz toho, jaký by měl být výtok zdravé ženy. Lékaři však tvrdí, že rychlost výtoku u žen má následující relativní vlastnosti:

  1. Objem. Několik mililitrů denně, ale ne více než 5 ml. To lze určit podle denního proužku, na kterém by skvrna neměla přesahovat průměr 1 nebo 1,5 cm.
  2. Konzistence. Výtok může vypadat jako hlen, vaječný bílek, hlen. Docela tlustý, ale žádné hrudky. Vodnaté jsou povoleny pouze po určitou dobu cyklu, během těhotenství a se silným vzrušením.
  3. Struktura. Homogenní bez hrudek, velkých hrudek nebo vloček. Menší těsnění do 4 mm jsou povolena.
  4. Aroma. Výtok voní kvůli kyselině vaginální trochu kyselě, ale častěji zápach zcela chybí.

  Chcete-li posoudit svůj stav, musíte studovat, jakou barvu by měl mít výboj:

  • průhledný;
  • bílý;
  • béžový;
  • žlutá.

  Je důležité vzít v úvahu odstín ve spojení s dalšími znaky normy. Žádná z těchto barev by neměla být děsivá, pokud nedojde k nepohodlí nebo jiným nepříjemným pocitům. Ale v každém parametru jsou povoleny malé odchylky kvůli individuálním charakteristikám každého organismu. Přečtěte si v jednom z našich článků o tom, proč mají dívky na kalhotkách bílý výtok pomocí odkazu.

  Význam tajemství a jeho složení

  Mnoho žen se snaží zbavit vaginálního výtoku, protože je to nepřirozené a patologické. Cervikální tekutina nebo hlen však hraje důležitou roli ve fungování reprodukčního systému a udržování zdraví žen..

  Vaginální sekrece má obvykle následující složení:

  1. Buněčné a tekuté složky. Sliznice dělohy se neustále obnovuje, staré buňky odumírají, spojují se s vaginální tekutinou a jdou ven. Může být přítomen plazmatický a lymfatický transudát.
  2. Hlen cervikálního kanálu. Cervix obsahuje speciální žlázy, které produkují sekreci, čímž chrání reprodukční systém před penetrací a dalším množením patogenních mikroorganismů.
  3. Bakterie a houby vaginální flóry. Sexuální mikroflóra obsahuje nejen prospěšné laktobacily, ale v malém množství i podmíněně škodlivé mikroorganismy. U zdravé dívky tyto patogeny umírají a vystupují spolu s vaginálními sekrety..
  4. Leukocyty. Podle jejich obsahu lze diagnostikovat přítomnost zánětlivého procesu. Limit normy je 10 ks. v nátěru, ale malé odchylky jsou povoleny.

  Ženský výboj má mnoho funkcí:

  • samočištění vagíny;
  • udržování zdravé mikroflóry;
  • boj proti škodlivým bakteriím, tyčinkám, houbám;
  • přirozená hydratace během pohlavního styku;
  • odstranění mrtvých buněk;
  • ochrana plodu během těhotenství.

  Nejdůležitějším účelem vaginální sekrece zůstává včasné varování ženy před nepříznivými procesy v reprodukčním systému..

  Co ovlivňuje vaginální sekreci

  První vaginální výtok se vyskytuje u dívek bezprostředně po narození v důsledku hormonů matky. Toto období netrvá dlouho, po kterém hlen zmizí a znovu se objeví krátce před menarche..

  Indikátory vaginálního hlenu u ženy se zavedeným menstruačním cyklem závisí na:

  • obecné zdraví;
  • hormonální podmínky;
  • stáří;
  • aktivita vaječníků;
  • frekvence pohlavního styku.

  Změny během cyklu

  Menstruační cyklus postupně mění pH pochvy. Kyselost v první polovině stoupá, během plodného období mírně klesá, poté opět stoupá a krátce před menstruací klesá na minimální úroveň. A během menstruace jsou již zaznamenány alkalické reakce..

  Vlastnosti samotné tekutiny z cervikálního kanálu závisí na hlavních ženských hormonech a jejich poměru. Když je hodně estrogenu, dívčí výtok je tenčí, dokonce vodnatý. Na pozadí zvýšení hladiny progesteronu hlen z pochvy postupně zesiluje a prakticky mizí až do dalšího skoku estrogenu.

  Vezmeme-li standardní cyklus 28 dnů, pak je u žen zaznamenána následující dynamika výtoku:

  1. až 12. den. Lehce kyselý zápach, homogenní struktura, malé množství. Konzistence je tekutá nebo slizká na pozadí průhledného, ​​nažloutlého nebo bílého odstínu. Mnoho žen nemá po menstruaci žádný výtok..

  Vodnatý slizovitý výtok

  Ovulace. Plodné období je charakterizováno uvolňováním velkého množství tekutiny, která se snadno protahuje mezi prsty a připomíná sopel nebo kuřecí vaječný bílek. Hlen může být bílý, průhledný, béžový. Někdy se objeví příměs krve, což naznačuje příznivý okamžik početí.

  Průhledný slizovitý výtok s krví

  Druhá fáze cyklu. Vaginální sekrece se stává mnohem méně, někdy úplně zmizí. Kapalina má krémovou nebo rosolovitou konzistenci.

  Vypouštění bílého hlenu Bílý krém

  Několik dní před menstruací je povoleno hnědé, bez zápachu a bezbolestné špinění, které signalizuje přístup měsíčního krvácení.

  Povaha normálního výboje u žen (foto výše) se mění podle doby cyklu, ale není to pravidlem pro každý případ. Někdy se bílý výtok po ovulaci produkuje ve velkém množství a zůstává tekutý bez nepohodlí, což naznačuje hormonální skok nebo nedostatek progesteronu..

  Důvody pro malé odchylky

  Je důležité zjistit, které výtoky se za určitých podmínek považují z pochvy za normální. Změna povahy sekrece bez přítomnosti onemocnění reprodukčního systému může:

  • těhotenství;
  • premenopauza;
  • menopauza;
  • nedávné narození dítěte;
  • období laktace;
  • užívání antikoncepčních pilulek;
  • léčba některými léky.

  V závislosti na konkrétním důvodu se konzistence, množství a barva přirozeného sekretu u žen mění, ale ne na dlouho. Pokud má vaginální tekutina nepříjemný zápach nebo jiné příznaky, jako je svědění, pálení, silná bolest, měli byste se poradit s lékařem.

  Jak identifikovat nemoc

  Nejčastější příčinou patologického výtoku u žen je porušení vaginální mikrobiocenózy. Způsobuje změny v normálním fungování vaginální mikroflóry, nedodržování hygieny genitálií nebo nadměrné sprchování vodou nebo speciálními roztoky.

  A také problémy samočištění vagíny se vyskytují na pozadí:

  • užívání antibiotik;
  • hormonální léčba;
  • užívání perorálních kontraceptiv;
  • diabetes mellitus;
  • oslabená imunita.

  Doporučuje se studovat povahu výtoku u dívek, pokud jde o barvu a vůni, protože tyto dva příznaky pomohou pochopit, co se děje v těle a zda existuje důvod kontaktovat gynekologa a složit potřebné testy.

  Průhledný

  I bezbarvý vaginální hlen může naznačovat určité poruchy:
  Zánět endometria nebo přívěsků. Množství cervikální tekutiny s nepříjemným zápachem se zvyšuje na pozadí endometritidy a andexitidy. V pokročilých případech hlen obsahuje krevní sraženiny.

  Dysbióza. Onemocnění je doprovázeno zarudnutím vnějších genitálií, bohatou vodnatou tekutinou z pochvy, sekrety páchnoucí jako shnilé ryby.

  Bílý

  Bílý homogenní vaginální výtok bez nepříjemného zápachu a svědění je druh výtoku, který by měl být u žen normální. Pokud vás však tekutina s bělavým nádechem neustále obtěžuje, měli byste se poradit se svým lékařem, zvláště pokud má vlastnosti popsané níže a uvedené příznaky.

  1. Vlastnosti: tvarohová konzistence; velký počet; silný nepříjemný zápach.
  2. Příznaky: svědění a pálení; zarudnutí vnějších pohlavních orgánů.

  Pouze lékař může přesně zjistit, proč má dívka bílý výtok, protože existuje několik údajných důvodů:

  • porušení pravidel intimní hygieny;
  • dostat infekci do těla;
  • kolpitida nebo andexitida;
  • problémy se stěnami pochvy;
  • kandidóza (drozd);
  • dlouhodobá hormonální terapie;
  • neaktivní životní styl;
  • používání nevhodných hygienických prostředků.

  S krví

  Bílo-hnědý, růžový, krvavý, hnědý nebo šarlatový denní výtok je považován za známku potíží a může naznačovat následující patologie:

  • ektopie děložního čípku (eroze);
  • benigní novotvar;
  • pokročilý zánět endometria;
  • maligní nádory.
  • polypy.

  Hlen s krevními sraženinami není vždy spojen s onemocněním. Může to být důsledek potratu, potratu, nesprávné dávky nebo nevhodných hormonálních pilulek atd. Nebude však na škodu navštívit lékaře, aby mu byla stanovena přesná diagnóza a zvolena vhodná léčba..

  Žlutá a béžová

  Hlen žlutého nebo béžového odstínu se může uvolňovat přirozeně po menstruaci, nedávném porodu nebo během ovulace. Při samovyšetření není na škodu sledovat, jak často se na kalhotkách objevují žluté značky a jak vypadají. Tohle by mohlo být:

  1. Trichomoniasis. Žlutý nebo zelený pěnivý hlen z pochvy se špatným zápachem.
  2. Zánět vaječníků nebo vejcovodů. Existuje spousta žlutozelené vaginální tekutiny, někdy je přítomna krev.
  3. Vaginální infekce. Vylučovaný hlen je zpočátku malý, závažné příznaky se mohou začít objevovat rok po infekci.
  4. Kapavka. Bohatá žlutá kapalina s příměsí hnisu a páchnoucího zápachu. Onemocnění způsobuje silné pálení a svědění.

  Typ vaginálního výtoku u žen hraje významnou roli při studiu současného stavu reprodukčního systému. Znát rysy normální vaginální sekrece, je možné identifikovat onemocnění v rané fázi času a s pomocí lékaře zvolit léčbu.

  Vše o vaginálním výtoku: příčiny a léčba

  Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

  Vaginální výtok: příčiny a léčba v závislosti na barvě, vůni, konzistenci a dalších faktorech

  Vaginální výtok: příčiny jejich vzniku, stejně jako účinné metody terapie
  Vaginální výtok je poměrně častým stavem, který čas od času znepokojuje všechny krásné ženy, bez výjimky. Ve většině případů výskyt vaginálního výtoku u ženy vyvolává strach. Ve skutečnosti jen málo lidí dokáže rozlišit normální od patologického výtoku. Hned si všimneme, že vaginální výtok může být jak bez zápachu, tak bez zápachu. Jejich barva se může pohybovat od krvavě červené až nažloutlé. Konzistencí se rozlišuje sýrový, pěnivý a rosolovitý výtok. Spolu s jejich výskytem se u ženy mohou také objevit příznaky, jako je bolest, svědění, podráždění. Po přečtení informací uvedených v tomto článku se můžete seznámit s nejběžnějšími formami vaginálního výtoku a seznámit se s metodami diagnostiky a léčby patologických stavů, které jsou zaznamenány. Tento článek navíc poskytne informace týkající se problému vaginálního výtoku během těhotenství..

  Znamená vaginální výtok vždy přítomnost zdravotního stavu? V jakých případech je vaginální výtok považován za normu?
  Vaginální výtok se může objevit iu zcela zdravých žen a tento stav je považován za normální. Známky zdravého vaginálního výtoku zahrnují:

  • Čirý, tenký výtok (želé, hlen)
  • Vypouštění bez znatelného zápachu
  • Malé množství výboje
  • Výtok, který nezpůsobuje podráždění kůže a sliznic pohlavních orgánů
  • Výtok není doprovázen zvýšením tělesné teploty, bolestí nebo nepohodlí v oblasti genitálií.

  Pokud je žena zcela zdravá, pak vaginální výtok nejčastěji ve své konzistenci připomíná hlen, který je produkován žlázami děložního čípku. Tento druh výtoku je považován za normální jev, protože s jejich pomocí je možné vyčistit pohlavní ústrojí a chránit pohlavní orgány před účinky určitých infekcí. Jak množství normálního vaginálního výtoku, tak jejich konzistence jsou určeny nejen obecným zdravotním stavem nežného pohlaví, ale také fází menstruačního cyklu. Například v době přiblížení k ovulaci je zaznamenáno obzvláště velké množství tekutého vaginálního výtoku..
  Zvýšení množství tohoto druhu výtoku za normálního zdravotního stavu je také možné v případě nadměrného sexuálního vzrušení na pozadí stresujícího stavu nebo použití určitých léčiv v důsledku změn klimatických podmínek.
  U těhotných žen je pozorováno poměrně velké množství tekutého výtoku a v posledních měsících těhotenství je jich ještě více. Nárůst jejich počtu během těhotenství lze snadno vysvětlit. Faktem je, že během tohoto období v těle ženy dochází ke zvýšení počtu pohlavních hormonů.

  Vaginální výtok - co to může být?
  Níže bude čtenářům poskytnuta informace o nejběžnějších formách vaginálního výtoku a také o důvodech, které vyvolávají jejich vývoj..

  Vaginální výtok různých barev, pachů a konzistencí
  O něco výše jsme již řekli, že všechny zdravé ženy nežného pohlaví mají vodnatý, průhledný a bezbarvý vaginální výtok. Pokud získají jinou konzistenci, specifický zápach nebo nějakou barvu, pak se s největší pravděpodobností v těle ženy usadila nějaká nemoc:

  Krvavý (červený) vaginální výtok je signál, že ve vaginálním výtoku je krev. Ve většině případů se tento druh výtoku vyskytuje dva až čtyři dny před nástupem menstruace, poté se spolu s nástupem menstruace přemění na těžký výtok. Stojí za zmínku, že tento druh výtoku má tendenci být zaznamenán několik dní po menstruaci. Pokud výtok není hojný, je lepší, aby žena nepanikařila. Tento jev je obzvláště často pozorován u žen, které nosí spirálu.
  Krvavý výtok je často obdařen černou nebo hnědou barvou, která signalizuje skutečnost oxidace a destrukce krve v pochvě..
  Existují také případy, kdy má žena špinění, které obsahuje malé množství krve. Specifický zápach zpravidla není vlastní krvavému výtoku téměř před menstruací..

  Někdy je mírné špinění zaznamenáno v době ovulace, stejně jako u žen, které nosí spirálu nebo používají orální antikoncepci. V případě neustálého výskytu tohoto jevu při nošení nitroděložního tělíska nebo užívání antikoncepčních prostředků je nutné tuto skutečnost projednat s gynekologem, který se s ním dříve přihlásil ke konzultaci.
  Pokud krvavý vaginální výtok není v žádném případě spojen s menstruačním cyklem, lze je považovat za signál o přítomnosti jakékoli patologie.
  Ve většině případů se tento druh výboje projeví:

  • Pro menstruační nepravidelnosti
  • Endometrióza (adenomyóza)
  • Rakovina nebo eroze děložního čípku. V tomto případě je výtok obzvláště hojný po pohlavním styku..

  Pokud má žena krvavý vaginální výtok, který v žádném případě nesouvisí s menstruací, musí o této záležitosti okamžitě prodiskutovat s lékařem..
  Pokud jde o náhlé červené výtoky, mohou být vyvolány neočekávaným potratem v prvních měsících těhotenství. V případě vývoje mimoděložního těhotenství má žena velmi silné prodloužené krvácení. Pokud má žena kromě výtoku také nějaké příznaky těhotenství, musí být okamžitě převezena do nemocnice.

  Žlutý i bělavý vaginální výtok je zvláště často pozorován při vývoji určitých infekčních patologií, které bývají sexuálně přenosné. Žlutá nebo bělavá barva je způsobena akumulací velkého počtu leukocytů a mikrobů v sekrecích.

  Hnisavý vaginální výtok je zaznamenán u takových infekčních patologií, jako jsou chlamydie, trichomoniáza, drozd, kapavka a další. Tento druh výtoku zpravidla také způsobuje pocit nepohodlí v genitální oblasti a svědění. Někdy si ženy také stěžují na bolesti v bederní oblasti nebo v podbřišku. Během těhotenství se bělavý viskózní vaginální výtok považuje za normální stav, pokud u nastávající matky neexistují žádné další příznaky onemocnění..

  Sražený, pěnivý, hustý vaginální výtok
  Změna konzistence vaginálního výtoku je také považována za jeden z jasných příznaků přítomnosti této nebo té patologie. O něco výše jsme již řekli, že normální výtok musí být kapalný, podobný hlenu. Pokud je výtok bílý sýrový nebo pěnivý, pak s největší pravděpodobností má žena nějaký druh infekčního onemocnění.

  Zapáchající vaginální výtok
  Vzhled vaginálního výtoku, obdařený specifickým zápachem, naznačuje přítomnost infekční patologie. Vůně v tomto případě může být kyselá i shnilá, nebo připomínat vůni ryb. Vzniká na pozadí vitální aktivity patogenů, které mají tendenci rozkládat složky živin, přičemž uvolňují plyny vybavené velmi nepříjemným zápachem.

  Vaginální výtok před a po pohlavním styku
  V okamžiku sexuálního vzrušení mají vaginální žlázy spravedlivého sexu tendenci intenzivně syntetizovat vaginální mazání, takže velké množství tekutých transparentních sekretů, které jsou zaznamenány před a během pohlavního styku, je považováno za normu. Ženy by neměly být zastrašovány výskytem silného a hojného výtoku po pohlavním styku. Faktem je, že pokud k pohlavnímu styku došlo bez použití kondomu, je docela možné, že se tímto způsobem vagína snaží očistit od spermií. Ve většině případů tento druh výboje zmizí za poměrně krátkou dobu..
  Pokud má žena během sexu nebo po něm krvavý výtok, pravděpodobně má erozi děložního čípku.
  Vzhled žlutého, hnisavého, bílého, šedého nebo nazelenalého výtoku několik dní nebo týdnů po pohlavním styku je považován za signál o výskytu jakéhokoli infekčního onemocnění.

  Vaginální výtok jako příznak infekce
  Vaginální výtok je považován za jasný znak rozvoje infekční patologie genitálního traktu pouze v několika málo případech. Největší počet patologií, u nichž je zaznamenán vaginální výtok, je infekční a přenáší se během pohlavního styku.
  Mezi nejčastější důvody pro vznik vaginálního výtoku patří:

  • Kandidóza (drozd)
  • Urogenitální trichomoniáza
  • Bakteriální vaginóza

  Urogenitální trichomoniáza jako příčina vaginálního výtoku
  Urogenitální trichomoniáza je zánětlivá patologie genitálního traktu mužů a žen, která má infekční povahu. Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku expozice mikroorganismu Trichomonas vaginalis lidskému tělu. Infekce touto patologií nastává během pohlavního styku. Zánět poševní sliznice je považován za jasný znak rozvoje tohoto onemocnění. V medicíně se tento stav nazývá vaginitida. V případě vaginitidy má žena velmi silný pěnivý vaginální výtok, který má velmi specifický zápach. U chronické vaginitidy je výtok tlustý, žlutý nebo bílý. Ve většině případů se žena kromě výtoku obává také velmi silného svědění v oblasti vnějších genitálií..

  Diagnostika urogenitální trichomoniázy
  Je nemožné stanovit přesnou diagnózu urogenitální trichomoniázy, bereme-li v úvahu pouze přítomnost sekrecí a některé další příznaky této patologie..
  K identifikaci této patologie by tyto studie měly být prováděny jako:

  • Metoda kulturního výzkumu - pěstování kolonií mikroorganismů odebraných z pochvy na speciálním živném médiu a jejich další studium.
  • Mikroskopické vyšetření nepoškozeného (nativního) nátěru odebraného z pochvy.
  • PCR (polymerázová řetězová reakce) je výzkumná metoda zahrnující studium genetického materiálu Trichomonas vaginalis.
  • Mikroskopické vyšetření znečištěného vaginálního nátěru. Barví to speciálními barvivy.

  Terapie urogenitální trichomoniázy je možná pouze tehdy, pokud byla ženě stanovena skutečně přesná diagnóza této patologie. Mezi nejúčinnější léky používané v boji proti této patologii patří: Nimorazol, Metronidazol, Ornidazol, Tinidazol a další. Je velmi důležité, aby léčba tohoto onemocnění probíhala pod pečlivým dohledem lékaře. Samoléčba se v tomto případě nedoporučuje, protože tato patologie s iracionální léčbou se může změnit na chronickou formu. Během léčby urogenitální trichomoniázy je vaginální výtok zpravidla nejprve slabší, poté úplně zmizí. Je také důležité upozornit čtenáře na skutečnost, že absence výtoku není skutečností úplného uzdravení, a proto musí být průběh léčby proveden až do konce. Jak dlouho to bude trvat, určí váš lékař.

  Bakteriální vaginóza jako příčina přispívající k rozvoji vaginálního výtoku
  Bakteriální vaginóza je velmi častá patologie doprovázená sekrety, které jsou vybaveny nepříjemným zápachem. Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku velmi silného růstu bakterií přímo na vaginální sliznici. Ve zdravém stavu jsou tyto bakterie přítomny také ve vagině, ale pouze ve velmi malém množství. Patří sem jak Peptococci, tak Herdenerella vaginalis, Bacteroids a další. S rozvojem této patologie má žena bílý vaginální výtok, obdařený vůní ryb. K diagnostice bakteriální vaginózy nestačí vědět o přítomnosti výtoku..

  Diagnóza bakteriální vaginózy zahrnuje použití výzkumných metod, jako jsou:

  • Mikroskopické vyšetření neposkvrněných vaginálních výtěrů.
  • Vyšetření pod mikroskopem obarvené speciálními barvicími nátěry odebranými z pochvy.
  • pH-metry nebo identifikace kyselosti vaginálního prostředí. V normálním stavu má vagina kyselé prostředí, ale v případě bakteriální vaginózy se stává zásaditou.

  Jakmile je stanovena diagnóza, lékař okamžitě předepíše účinnou léčbu tohoto onemocnění..

  Terapie bakteriální vaginózy zahrnuje použití topických léků, jmenovitě:

  • Vaginální čípky klindamycin (sto miligramů) - musí být zavedeny do pochvy jednou denně po dobu šesti dnů.
  • Sedmdesát pět procent metronidazolového gelu - musí být injikováno do pochvy jednou denně po dobu pěti dnů.

  Existují také případy, kdy se v boji proti této patologii používají systémové léky:
  • Ornisid forte by měl být užíván perorálně, pět set miligramů ráno a večer po dobu pěti dnů.
  • Klindamycin se užívá v kapslích po třech stech miligramech ráno a večer po dobu sedmi dnů.
  • Metronidazol (Trichopol) ve formě tablet o hmotnosti dvě stě padesát miligramů. Užívejte dvě tablety ráno a večer po dobu sedmi dnů.

  Po dokončení léčby antibiotiky je bezpodmínečně nutné obnovit intimní mikroflóru. K tomu jsou vhodná vaginální probiotika, jako je Lactozhinal. Druhá fáze ve formě probiotika je nezbytná pro bakteriální vaginózu, aby obnovila intimní mikroflóru, snížila riziko opakovaných exacerbací a zachovala místní imunitu. Pokud laktofloru rychle neobnovíte, je možná aktivace oportunní mikroflóry, která povede k drozdům nebo bakteriálním infekcím. Ze stejného důvodu nemusí být samotná antimikrobiální terapie dostatečně účinná. Proto je důležité po první fázi léčby zaměřené na eliminaci infekce provést druhou fázi - obnovit rovnováhu prospěšné mikroflóry pomocí probiotika. V poslední době gynekologové stále více upřednostňují francouzské probiotikum Lactoginal. Rychle obnovuje pH, vaginální mikroflóru a dlouhodobě chrání před opakovanou exacerbací bakteriální vaginózy a drozdů. Dvoustupňová terapie se nedávno stala zlatým standardem pro léčbu stavů s abnormálním vaginálním výtokem. Mnoho odborníků si je jisté, že pouze taková metoda může poskytnout výrazný a dlouhodobý terapeutický účinek, posílit lokální imunitu, která slouží jako prevence následných exacerbací. Pokud jste v plodném věku a nemáte nedostatek estrogenu, je důležité zajistit, aby probiotikum podle vašeho výběru neobsahovalo hormony.

  Urogenitální kandidóza (afty) jako příčina vaginálního výtoku
  Urogenitální kandidóza je zánětlivá patologie pohlavních orgánů u žen a mužů, která je důsledkem vystavení těl hub rodu Candida tělu. U žen s rozvojem tohoto onemocnění je pozorován bílý silný výtok. Kromě toho mohou být narušeni nepohodlí a svěděním v genitální oblasti. Docela často toto onemocnění také způsobuje bolest a křeče během močení..

  Diagnóza drozdů zahrnuje použití následujících výzkumných metod:

  • Mikroskopické vyšetření neposkvrněných vaginálních výtěrů.
  • Vyšetření pod mikroskopem obarvené speciálními barvicími nátěry odebranými z pochvy.
  • Mykologická studie, která stanoví detekci typu houby, která vyvolala rozvoj urogenitální kandidózy.

  Terapie urogenitální kandidózy je dána patogenezí onemocnění: pokud má žena občasné exacerbace této nemoci, je jí předepsáno léky, jako jsou:
  • Dvě stě miligramů vaginálních tablet klotrimazolu - musí být zavedeny do pochvy jednou denně po dobu tří dnů.
  • 1% klotrimazolový vaginální krém by měl být injikován do pochvy jednou denně po dobu sedmi až čtrnácti dnů.
  • Isoconazole - vaginální čípky o šesti stech miligramech. Doporučuje se podat injekci do pochvy jednou.

  Pokud se exacerbace urogenitální kandidózy vyskytnou více než čtyřikrát ročně, zatímco žena má velmi silný silný bílý výtok, používají se systémové léky ve formě tablet:
  • Itrakonazol (Irunin, Orungal) by měl být užíván dvě stě miligramů jednou denně po dobu tří dnů.
  • Flukonazol (Diflucan, Flucostat, Mikomax) se používá podle několika terapeutických režimů: sto padesát miligramů jednou nebo sto miligramů první, čtvrtý a sedmý den léčby.

  Místní terapie infekčních a zánětlivých onemocnění ženského reprodukčního systému umožňuje nejen zničit patogeny, ale také nevyhnutelně vede k nerovnováze prospěšné mikroflóry pochvy a snížení lokální imunity. Pokud laktofloru rychle neobnovíte, je možná aktivace oportunní mikroflóry, což povede k exacerbaci drozdů nebo bakteriálních infekcí. Ze stejného důvodu nemusí být antifungální léčba vaginální kandidózy dostatečně účinná. Proto je důležité po první fázi léčby zaměřené na zničení infekce provést druhou fázi - obnovit rovnováhu prospěšné mikroflóry pomocí tobolek Lactozhinal. Toto je jediný tribiotický lék registrovaný v Ruské federaci. Lactozhinal rychle obnovuje pH, vaginální mikroflóru a dlouhodobě chrání před opakovanou exacerbací bakteriální vaginózy a drozdů. Dvoustupňová terapie se nedávno stala zlatým standardem pro léčbu stavů s abnormálním výbojem. Mnoho odborníků si je jisté, že pouze taková metoda může poskytnout výrazný a dlouhodobý terapeutický účinek, posílit místní imunitu, která slouží jako prevence následných exacerbací..

  V boji proti závažným formám této patologie se používají poměrně složité kombinace a schémata antifungálních léků, které pacientovi předepisuje jeho ošetřující lékař.
  Samoléčba u žádného z výše uvedených onemocnění není možná. Někdy je vaginální výtok výsledkem několika infekčních patologií najednou. Za takových okolností může být průběh terapie předepsán pouze odborníkem a poté, co má na rukou výsledky veškerého nezbytného výzkumu.

  Vaginální výtok během těhotenství
  Vaginální výtok je obzvláště alarmující pro nastávající matky, protože během tohoto období jsou odpovědné nejen za sebe, ale i za dítě. Ve skutečnosti by každá těhotná žena měla věnovat zvláštní pozornost povaze vaginálního výtoku, aby ve správný čas „spustila poplach“.

  Výtok v časném těhotenství
  O něco výše jsme již hovořili o tom, že hojný transparentní výtok v prvních měsících těhotenství, který není obdařen specifickým zápachem, je normální jev..
  Pokud má žena během tohoto období krvavý výtok, může to sloužit jako signál neočekávaného potratu nebo mimoděložního těhotenství..
  Bělavý nebo hnisavý vaginální výtok v časném těhotenství je považován za známku vývoje té či oné infekční patologie.

  Výtok v pozdním těhotenství
  Ve druhém trimestru těhotenství u zdravé těhotné ženy může být vaginální výtok tlustší a viskóznější. Tento jev je normální. Pokud je vaginální výtok krvavý, může to sloužit jako signál pro nástup předčasného porodu nebo potratu, proto se v takových případech doporučuje nouzová hospitalizace nastávající matky. Hnědý vaginální výtok v pozdním těhotenství se často vyskytuje kvůli malému krvácení z cév děložního hrdla. V takovém případě by těhotná žena měla navštívit lékaře..

  Kdy navštívit lékaře pro vaginální výtok?

  Každá žena a dívka může mít normální a abnormální vaginální výtok. Normální výtok je způsoben přirozenými fyziologickými procesy, které se vyskytují v těle, a proto nejsou příznaky patologie a nevyžadují návštěvu lékaře. Ale patologický výtok je způsoben různými chorobami, takže když se objeví, musíte se poradit s lékařem. Proto, abyste pochopili, kdy navštívit lékaře s vaginálním výtokem, musíte vědět, který výtok je patologický a který je normální..

  Normální výtok je malý, průsvitný, průhledný nebo bělavý, vodnatý, krémový nebo rosolovitý, s mírně kyselým zápachem. Normální výtok nedráždí pohlavní orgány ani nezpůsobuje nepohodlí, svědění, zarudnutí nebo otoky. Běžné vypouštění také nevydává silný nebo nepříjemný zápach (např. Rybí zápach, silný kyselý zápach atd.).

  Je také normální mít mírný krvavý nebo nahnědlý výtok 2 až 4 dny před a po menstruaci. Světelné špinění po dobu několika dní během ovulace je také normální..

  Patologické krvácení se nepředpokládá před nebo po menstruaci a také ne během ovulace. Patologickým výtokem je navíc nazelenalá, nažloutlá, šedivá, zemitá barva, která obsahuje nečistoty hnisu, krve, vloček, bublin, má tvarohovou nebo jinou heterogenní konzistenci, vyzařuje nepříjemný ostrý zápach nebo způsobuje svědění, pálení, otoky, zarudnutí a nepohodlí v oblasti genitálií. orgány.

  Jakého lékaře mám kontaktovat s patologickým výtokem z pochvy?

  V případě jakéhokoli patologického výtoku by se žena měla poradit s porodníkem-gynekologem (zaregistrovat se). Pokud výtok způsobí pocit nepohodlí, svědění, zarudnutí, pálení nebo otok v oblasti genitálií, může žena kontaktovat porodníka-gynekologa nebo venereologa (zaregistrovat se), protože tyto příznaky naznačují přítomnost infekčně-zánětlivého procesu, který může léčit a gynekolog a venerolog.

  Pokud se do dvou týdnů po pohlavním styku změnila povaha výtoku, objevily se v nich nečistoty hnisu, hlenu, vloček nebo bublin, staly se nazelenalými, nažloutlými, šedivými nebo zemitými, začaly vyzařovat nepříjemný zápach, pak se žena může také poradit s venerologem nebo gynekolog, protože takový výtok naznačuje infekci infekčním onemocněním.

  Jaké studie mohou lékaři předepsat pro vaginální výtok?

  Seznam testů a vyšetření, která může lékař předepsat pro vaginální výtok, závisí na povaze těchto výtoků, doprovodných příznacích a výsledcích gynekologického vyšetření.

  Za prvé, pro jakýkoli typ výtoku lékař předepisuje gynekologické bimanuální vyšetření (ručně) a vyšetření tkání pochvy a děložního čípku v zrcadlech. Tyto studie jsou považovány za rutinní a jsou prováděny bezchybně, když se žena přihlásí do zdravotnického zařízení o vaginálním výtoku jakékoli povahy..

  Dále, pokud dojde k poměrně silnému krvácení (krvácení, stejně jako během menstruace, ve stejném nebo větším množství), lékař obvykle předepíše ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) (přihlášení) a / nebo samostatnou diagnostickou kyretáž (přihlášení). Kromě toho se nejprve provede ultrazvuk a pokud je podle výsledků ultrazvuku detekován novotvar v děloze (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, samostatná diagnostická kyretáž se neprovádí, protože to není nutné. V takové situaci, pokud je zjištěn novotvar, může lékař předepsat hysteroskopii (zaregistrovat se) nebo nabídnout operaci k odstranění formace. Pokud je detekována endometrióza, lékař předepíše stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Kromě toho je v některých případech s endometriózou předepsána diagnostická laparoskopie (registrace). Pokud je podle výsledků ultrazvuku zjištěna na pozadí krvácení, hyperplazie endometria, potratu atd., Je předepsána kyretáž.

  Pokud je krvácení nevýznamné nebo má povahu krvácení, pak lékař během vyšetření zjistí stav děložního čípku a vaginálních tkání. Pokud dojde k poranění děložního čípku, například eroze, trauma nitroděložním tělískem nebo jiným předmětem, pak je předepsána kolposkopie (přihlášení) a odběr vzorků stěr pro cytologii (přihlášení), stejně jako odstranění traumatického předmětu a v případě potřeby šití rány. Kromě toho, pokud dojde k erozi děložního hrdla, může lékař předepsat testy na přítomnost herpes virů, lidského papilomaviru (přihlášení), cytomegaloviru (přihlášení), viru Epstein-Barr. Pokud není děložní hrdlo poškozeno, pak je předepsáno malé krvácení / krvácení, hysteroskopie, diagnostická kyretáž a ultrazvuk.

  S patologickým výtokem zánětlivé povahy (se nazelenalým, nažloutlým, šedivým, zemitým zbarvením, obsahující příměs hnisu, krve, vloček, bublin, sražené nebo jiné heterogenní konzistence, vyzařující nepříjemný štiplavý zápach nebo vedoucí ke svědění, pálení, otoku, zarudnutí a nepohodlí v genitální oblasti), lékař vždy nejprve předepíše stěr na flóru (registrace), který vám umožní identifikovat řadu následujících infekčních onemocnění: kandidóza, trichomoniáza, gardnerelóza (bakteriální vaginóza), kapavka (registrace). Tyto genitální infekce jsou nejčastější ve srovnání s ostatními, a proto lékař v první fázi nepředepisuje nákladnější a složitější testy, protože je lze detekovat jednoduchým rozmazáním flóry.

  Pokud podle výsledků nátěru bylo možné identifikovat kandidózu, trichomoniázu, gardnerelózu nebo kapavku, může lékař jít dvěma způsoby - buď okamžitě předepsat léčbu, nebo odebrat nátěr z vagíny na bakteriologickou a mykologickou kulturu, aby určil, která antibiotika a antifungální látky budou nejvíce škodlivé pro patogen dostupný v konkrétním případě. Pokud se okamžitě předepsaná léčba ukáže jako neúčinná, lékař předepíše bakteriologickou nebo mykologickou kulturu.

  Pokud podle výsledků nátěru nebyly nalezeny žádné infekční agens, ale existuje obraz zánětu, lékař předepíše složitější testy k identifikaci patogenních mikrobů. Obvykle je nejprve předepsána (analýza) vaginálního výtoku na přítomnost Trichomonas a gonokoků pomocí PCR a krevní test na syfilis (bledý treponema), protože tyto patogeny jsou nejčastější. Pokud jsou podle výsledků analýzy nalezeny, je předepsána léčba.

  Pokud nejsou nalezeny gonokoky, Trichomonas nebo bledé treponemy, je předepsána analýza ureaplasmy (registrace), chlamydií (registrace), mykoplazmy (registrace), gardnerelly, bakteroidů. Analýzy těchto patogenů mohou být různé - bakteriologická kultura, PCR, ELISA a různé metody sběru a barvení stěr z pochvy. Výběr analýzy provádí lékař a závisí zejména na technických možnostech zdravotnického zařízení nebo na finančních možnostech pacienta, protože nejpřesnější analýzy je často nutné provádět v soukromých laboratořích za poplatek.

  Pokud výsledky testu odhalí nepřítomnost trichomoniázy, kapavky, syfilisu, kandidózy, ureaplasmózy, chlamydií, mykoplazmózy a gardnerelózy, ale v genitáliích dochází k zánětlivému procesu, může lékař předepsat testy na přítomnost virů - herpes virus typu 1 a 2, lidský papilomavirus, cytomegalovirus, virus Epstein-Barr, které jsou také schopné vyvolat zánět v ženských genitáliích.

  Těhotným ženám s podezřením na únik plodové vody je obvykle předepsán vaginální test na šupiny. Kromě toho existují farmacie a testy na únik plodové vody připravené k použití, které jsou v zásadě podobné těhotenským testům. Těhotná žena může takové testy použít sama. V opačném případě, s výskytem zánětlivého vaginálního výtoku, jsou těhotným ženám předepsány stejné testy jako těhotným ženám. A když během těhotenství dojde ke krvácení, ženy jsou poslány do nemocnice k vyšetření, protože v takové poloze mohou být známkou těhotenských komplikací.

  Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

  Autor: Pashkov M.K. Koordinátor projektu obsahu.

  Některé ženy jsou šťastné, když začíná jejich menstruace: to znamená, že těhotenství nenastalo! Jiní jsou naštvaní, protože dlouho snili o dítěti.