Proč bolí žaludek před menstruací?

Závratě, slabost, překrvení mléčných žláz, podrážděnost a bolesti v podbřišku týden před nástupem menstruace jsou projevy premenstruačního syndromu (PMS). K nepohodlí dochází v důsledku stresu, přepracování, sedavého životního stylu, nedostatku vitamínů a dalších faktorů.

Nevýznamné jednotlivé pocity nevyžadují pozornost, ale pokud Algomenorea nahradí PMS, musíte zjistit, proč bolí břicho týden před menstruací, a přijmout opatření k odstranění problému.

Příčiny bolesti před menstruací

Kreslení bolesti v podbřišku se objevuje týden před menstruací a dříve, bezprostředně po ovulaci, nebo vyvolává úzkost několik dní před krvácením. Některé ženy určují bezprostřední nástup menstruace právě kvůli špatnému zdraví a nespavosti..

Pokud v předvečer kritických dnů žaludek neustále bolí, může to být způsobeno anatomickými rysy vnitřních pohlavních orgánů. PMS způsobuje bolest na hrudi, břiše a dolní části zad, žena je podrážděná, slabá nebo kňourá a zaznamenává otoky obličeje a končetin.

Hormony

Pokud týden před menstruací dolní část břicha táhne natolik, že nepohodlí se stane nesnesitelným, můžete se nejprve pokusit změnit svůj životní styl - vzdát se špatných návyků, chodit častěji na čerstvý vzduch, revidovat stravu.

Průběh mnoha procesů v ženském těle závisí na produkci hormonů. Druhá polovina cyklu je charakterizována prudkým zvýšením hladiny progesteronu. Hormonální nerovnováha způsobuje nejen PMS, ale také střevní problémy:

 • Zácpa.
 • Nadýmání.
 • Snížená peristaltika.

Algodismenorea

Pokud při přechodu na zdravý životní styl nepohodlí nezmizí, je nutné vyšetřit gynekologa a zjistit skutečnost algodismenorea. Jedná se o porušení menstruační funkce se silnou bolestí v dolní části břicha, v oblasti křížové kosti nebo dolní části zad. Jejich postava je kňučení, tahání nebo křeče.

Příčiny primární algodismenorey:

 1. Endokrinní poruchy.
 2. Pomocí nitroděložního tělíska.
 3. Nedostatečný vývoj dělohy.
 4. Nesprávná poloha pohlavního orgánu.
 5. Fyzická / duševní únava.

Sekundární algodismenorea se vyvíjí pod vlivem gynekologických onemocnění získaných s věkem. Týden nebo dokonce dříve před menstruací začíná bolet břicho u žen z následujících důvodů:

 • Historie břišní chirurgie.
 • Genitální chirurgie.
 • Nervová vzrušivost nebo deprese.
 • Nepravidelný sexuální život.
 • Sexuální nespokojenost.
 • Různé duševní poruchy.

Fyziologické příčiny

Pocit tíže v břiše a mírné zvýšení způsobuje tekutinu, která se hromadí v těle před menstruací. Tahavé bolesti břicha jsou také vyvolávány samotnou dělohou, respektive skutečností jejího nárůstu krátce před krvácením.

Ovulace

Při pozdní ovulaci je nepohodlí v dolní části břicha jasně patrné na levé nebo pravé straně, v závislosti na tom, kde se vajíčko nachází. V době prasknutí folikulu dochází k mírnému krvácení, ale krev vstupuje do břišní stěny a způsobuje místní podráždění.

Ovulační bolest není patologická. Jsou znakem fungování ženského reprodukčního systému..

Acyklická bolest

Acyklická bolest je vždy prodloužena a jejich vzhled není spojen s ovulací.

Nelze vyloučit nepohodlí pomocí léků proti bolesti z důvodů, že dolní část břicha bolí týden před menstruací na pozadí závažných patologií:

 1. Cystitida.
 2. Myom dělohy.
 3. Endometrióza.
 4. Adhezní anomálie.
 5. Ucpání v prostředí pánve.
 6. Urolitiáza.
 7. Křečové žíly v malé pánvi atd..

Drozd

Když žaludek vytrvale bolí týden před menstruací, je nutné pečlivě se podívat na vaginální výtok. Normálně se jedná o vícesložkovou látku:

 • Sliz.
 • Glykogen.
 • Mikroby.
 • Laktobacily.
 • Mrtvý epitel.
 • Tajemství bartholinových žláz.

Normální výtok je průhledný nebo bělavý, jeho konzistence je hlenovitá a objem je nevýznamný, až 5 ml denně. Žádný nepříjemný zápach. Během ovulace vrcholí hladina glykogenu.

Urogenitální kandidóza (běžně používaná - drozd) způsobuje, že výtok je bílý a sýrový, páchnoucí. Houba způsobuje svědění a pálení ve slabinách, nepohodlí při močení. Stydké pysky vypadají červené a oteklé.

Hlavní příčinou drozdů je slabá imunita. Genitální houba je často spojována s infekcí HIV, diabetes mellitus a pohlavně přenosnými chorobami.

Těhotenství

Zvýšení tónu dělohy v časném těhotenství způsobuje bolesti v podbřišku. Žena možná ještě neví, že se brzy stane matkou, a v očekávání svého období zaznamená zhoršení blahobytu. Nejprve přisuzuje nepohodlí PMS, ale později lékař diagnostikuje těhotenství.

U mimoděložního těhotenství může bolest obtěžovat také ženu. Pokud je lumen vejcovodů příliš úzký, oplodněné vajíčko nemůže najít způsob, jak vstoupit do dělohy, a je připevněno ke stěně trubice. Bolest vyzařuje ze spodní části břicha do konečníku.

S výskytem nevolnosti, bolestivé bolesti v dolní části břicha, závratě, slabosti a v případě epizod ztráty vědomí je nutné urgentně konzultovat gynekologa. Rostoucí embryo vyvolává prasknutí vejcovodů, sepsi a smrt. Provoz pomůže zabránit smutným následkům.

Je-li vyžadována povinná lékařská konzultace

Pokud si žena poprvé všimla zvláštních změn v těle před menstruací, které tam dříve nebyly, musí jít na kliniku a říct gynekologovi o tom, co se obává.

Existuje řada závažných okolností a všechny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Bolest obtěžuje více než 7 dní.
 2. Tělesná teplota je zvýšená.
 3. Po bolestivé PMS následují těžká období.
 4. Během jednoho cyklu přijdou kritické dny několikrát s krátkými přestávkami.
 5. Mdloby před menstruací.
 6. Podezření na těhotenství.
 7. V minulosti bylo každé období bezbolestné.

Hlavní důvody, proč má pacient bolesti v podbřišku týden před menstruací, jsou během vyšetření objasněny. Jedná se buď o latentní infekci, která ovlivnila reprodukční systém, nebo o závažné onemocnění nebo o komplikaci po porodu.

Kromě toho lze tahové pocity v břiše v předvečer kritických dnů vysvětlit dědičnou predispozicí.

Co dělat?

Pokud lékař potvrdí hormonální povahu špatného zdravotního stavu před menstruací, mohou být užívány vitamíny a léky proti bolesti k odstranění příznaků PMS. Chcete-li uvolnit svaly dělohy, můžete aplikovat teplo na břicho nebo se vykoupat. Bolestivou oblast lze jemně masírovat.

Pokud jde o stravu, doporučuje se vyhýbat se smaženým, kořeněným a uzeným pokrmům. Místo kávy je lepší pít neperlivou vodu. V každodenní stravě musí být přítomno ovoce. Od kouření a alkoholických nápojů by se mělo zcela upustit nebo by se alespoň nemělo zneužívat.

Chcete-li snížit bolest v předvečer menstruace, můžete užívat perorální antikoncepci. Výběr antikoncepce však musí být svěřen lékaři. Jako sedativum můžete užívat Corvalol, tinkturu kozlíku a infuze máty, heřmánku.

Pokud bylo podezření na těhotenství a pozitivní test potvrdil tento odhad, s bolestmi v podbřišku, jako před menstruací, je také nutné poradit se s lékařem. Vyšetření s následnou lékařskou péčí pomůže vyhnout se potratu kvůli zvýšenému tonusu dělohy. Pokud je diagnostikováno mimoděložní těhotenství, včasná konzultace s gynekologem ochrání ženu před prasknutím vejcovodu.

Aby se zabránilo situaci, kdy se spodní část břicha táhne týden před menstruací, budou sloužit tři jednoduché kroky:

 1. Změna životního stylu.
 2. Lehké sportovní aktivity před menstruací.
 3. Neustálá kontrola tělesné hmotnosti (nadváha vyvolává bolestivé PMS).

Po dohodě s lékařem lze tampony Chinese Beautiful Life použít ke zlepšení gynekologické sféry. Urychlují proces léčby ženských chorob a zabraňují jejich rozvoji.

Příčiny bolesti v dolní části břicha týden před menstruací

V souvislosti s restrukturalizací těla před menstruací vždy dochází ke změnám v reprodukčních orgánech, které způsobují nepohodlí 80% žen. Mezi takové nežádoucí projevy patří skutečnost, že týden před menstruací táhne podbřišek.
Příznak může být způsoben přirozenými příčinami a je změnou normálního fungování ženského těla.

Úzkost nastává, když bolest zasahuje do každodenních činností a není zdaleka mírně nepříjemná. Rozumíte možným důvodům toho, co se děje, když dolní část břicha táhne a bolí týden před nástupem menstruace..

Dysmenorea

Dysmenorea v medicíně se nazývá menstruační křeče v dolní části břicha před a během kritických dnů. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy a procesem odstraňování přebytečných částic endometria krví venku. Bolestivý syndrom může být spuštěn individuálním počtem citlivých receptorů a nízkým prahem bolesti. Kvůli dysmenorei 8-10 dní před nástupem menstruace bolí a táhne dolní část břicha.

Příznaky mohou začít v pubertě a doprovázet ženu až do menopauzy. U mnoha, s věkem nebo po narození dítěte, se bolestivý syndrom stává méně nápadným..

Mírná malátnost může být vyvolána hormonálními změnami v těle nebo strukturálními rysy reprodukčního systému.

Předmenstruační syndrom

Cyklický syndrom je celý komplex poruch endokrinního, psychoemotionálního a vegetativně-vaskulárního systému. Za hlavní příčinu PMS se považují hormonální poruchy u rizikových žen a náchylné k těmto faktorům:

 • přepracování v práci;
 • neustálý stres;
 • sklon k depresivním stavům;
 • trauma a chirurgie;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • nedostatek vyvážené výživy.

Není divu, že více než 55% žen zná zkratku PMS na vlastní kůži..

Neexistuje přesný údaj, kolik dní před menstruací se dolní část břicha začne táhnout. Míra se pohybuje od 2 do 14 dnů. Kromě bolestivých bolestí v podbřišku existují i ​​příznaky, jako jsou migrény vyzařující do očních bulv, zažívací potíže, bolestivá citlivost mléčných žláz, slabost, podrážděnost, nadměrná zranitelnost, apatie. Vyznačuje se prudkou změnou nálady - od vzrušené až po slzavé depresivní.

Malátnost může mít příznaky kardiovaskulárních onemocnění: bušení srdce, necitlivost rukou, pocení, dušnost.

Známky premenstruačního syndromu se mohou s věkem zdvojnásobit.

Tento stav obvykle vymizí s nástupem menstruace, ale někdy přetrvává i několik dní po jeho skončení..

Hormonální nerovnováha

Pokud je 4-5 dní před menstruací spodní část břicha silně zatažena, příčinou může být hormonální nerovnováha:

 1. Estrogenová rovnováha je nesmírně důležitá pro správné fungování reprodukčního systému. Jeho nadbytek, jako nedostatek, může vyvolat nepohodlí a nadýmání, stejně jako nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Známky jako šupinatá a suchá kůže, otupělost a vypadávání vlasů, migrény, nespavost, nestabilní krevní tlak, bolesti na hrudi a špatná nálada naznačují nezdravý estrogen v těle..
 2. Úroveň progesteronu před menstruací by měla být dostatečně vysoká a zvýšení jeho množství začíná kolem 15. dne cyklu, kdy vajíčko opustí folikul. Nedostatek hormonu vyvolává křeče a kontrakce těla dělohy, které vedou k bolestivé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad před menstruací. Nerovnováha je indikována otoky a bolestmi mléčných žláz, silným výtokem během menstruace, krvácením v období mezi menstruací, otokem obličeje.
 3. Nízké hladiny „hormonů štěstí“ mohou být příčinou nepohodlí v břiše. Endorfiny jsou určeny k vyhlazení bolesti a stresu pro tělo. S jejich nedostatkem, když dolní část břicha bolí a táhne před menstruací, se však cítí silnější než obvykle. A také existují depresivní stavy, apatie, citlivost prsů a vaginálních stěn během sexu, poruchy gastrointestinálního traktu.
 4. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které monitorují a regulují biochemické procesy v těle. Jsou to oni, kdo vysílají signály do mozku o nepříjemných pocitech během menstruace. V důsledku porušení hormonálních hladin se může zvýšit množství prostaglandinů as nimi i citlivost na bolest.

Ovulace

Protože může být obtížné určit, kolik dní před menstruací vás začne bolet žaludek, může to ovlivnit období ovulace. V závislosti na vlastnostech ženského těla se může objevit v intervalu od 7 do 19 dnů cyklu. Tento rozdíl je vysvětlen dopadem vnějších faktorů na tělo - stres, přepracování, zdraví a další..

Malé bolesti v dolní části břicha jsou běžným příznakem ovulace a kvůli nepravidelnému cyklu se mohou obtěžovat asi týden před menstruací. Nepohodlí může být doprovázeno mírným krvavým výtokem, mírně vznešeným stavem, zvýšeným sexuálním apetitem, exacerbací chuťových pohárků a vůně.

Těhotenství

Hnojení vajíčka se může projevit velmi specifickými příznaky - zpožděním menstruace a skutečností, že dolní část břicha tolerovatelně bolí. Ve druhém nebo třetím týdnu těhotenství lze tyto příznaky snadno zaměnit s kritickými dny přicházejícími v novém měsíci..

Tyto příznaky se mohou objevit, a to jak z přirozených důvodů souvisejících s hormonálními změnami v těle, tak se mohou stát alarmujícím signálem..

Může se jednat o:

 • tři nebo čtyři dny před očekávanou menstruací je zvýšená teplota;
 • akutní bolestivé pocity v dolní části břicha a zad, vyzařující do slabin a pubis;
 • křečovité pulzující pocity;
 • pocit napětí a tlaku v břiše;
 • jakékoli nepohodlí, které se objeví spolu s krvavým nebo hnědým výtokem 5. nebo 6. den zpoždění;
 • malátnost je doprovázena nevolností a zvracením;
 • bolest v pátém týdnu těhotenství může varovat před mimoděložním těhotenstvím.

I když nepohodlí není příliš nepříjemné, musíte navštívit lékaře. Je užitečné provést test a ujistit se, že jste těhotná..

Hormonální antikoncepce

Výskyt nepohodlí v břiše před menstruací může být spojen s užíváním OK. Léky silně ovlivňují poměr hormonů a vlastnosti menstruačního cyklu.

Bolest břicha může naznačovat vedlejší účinky antikoncepčních prostředků a jejich neslučitelnost s tělem.

Příznak je také pozorován po prudkém ukončení užívání OK v důsledku silného hormonálního skoku.

Nezapomeňte, že než začnete užívat perorální antikoncepci a přestanete ji používat, musíte se poradit s gynekologem. To pomůže vyhnout se nepříjemným překvapením..

Adheze

Proces adheze je nejčastěji způsoben traumatem pánevních orgánů nebo gynekologickými operacemi. Riziková skupina zahrnuje také ženy trpící zánětlivými onemocněními nebo endometriózou. V důsledku výskytu adhezí rostou orgány spolu navzájem prostřednictvím cév a kapilár, což narušuje jejich pohyblivost a normální fungování. Mezi charakteristické znaky tvorby adheze patří zácpa, bolest při vyprazdňování a skutečnost, že 2-3 dny před menstruací je dolní část břicha silně zatažená.

Benigní novotvary

Nestabilita hormonálního pozadí může vést k vývoji různých typů formací a tuleňů.

Myom dělohy je příčinou 50% případů onemocnění reprodukčního systému. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v myometriu v důsledku hormonální nerovnováhy. Podporuje růst tvorby estrogenových hormonů. Myomum postupuje během reprodukčního období až do menopauzy, kdy se zastaví produkce estrogenu v těle.

Riziko onemocnění se zvyšuje v případě průběhu procesů, které ovlivňují hormonální pozadí:

 • zánětlivé procesy;
 • endometrióza;
 • endokrinní onemocnění;
 • gynekologické operace a potrat;
 • nedostatek pravidelného sexuálního života.

Příznaky onemocnění jsou podobné mnoha jiným gynekologickým patologiím, proto lze nádor detekovat pouze při vyšetření gynekologem. Důvod k podezření, že něco není v pořádku, může být: velmi silné bolesti před menstruací, tlak na močový měchýř, hojnější menstruace než obvykle a v důsledku velké ztráty krve, bledosti kůže, slabosti.

Zánětlivé procesy

Malátnost 3 nebo 4 dny před nástupem menstruace může naznačovat zánětlivý proces reprodukčních orgánů. Pokud pocity obvykle nebyly příliš nepříjemné, pak zánět bolest výrazně zvýší..

Původcem patogenních procesů mohou být genitální infekce a viry. Existuje vysoká pravděpodobnost jejich vstupu do těla s nástupem chladného počasí. Tělo nemá čas se přizpůsobit, což vede k prudkému snížení imunity.

Výskyt zánětu je možný na pozadí jiného onemocnění virové nebo infekční povahy. To platí zejména pro infekci pánevních a břišních orgánů.

Nejběžnější zánětlivá onemocnění spojená s bolestmi dolní části břicha jsou:

 1. Adnexitis - zánět vaječníků a přívěsků. Pro patologii je typická následující skupina příznaků: horečka, slabost, zimnice, nevolnost, zvracení, pocit pálení při močení, hnisavý výtok, napětí v břišní dutině a bolesti břicha s křečemi před menstruací a v dalších fázích cyklu.
 2. Cervicitida je zánět děložního čípku, infekční a neinfekční. Nemoc může být téměř bez příznaků. V ostatních případech jsou charakteristické pocity usrkávání v dolní části břicha, zvláště výrazné během sexu. Onemocnění se může projevit krvácením mezi obdobími a také hnisavými sekrety sliznic..
 3. Vulvitida je vnější zánět genitálií. Bolest a pocit brnění se obvykle šíří do dolní části břicha a vyzařují do pubis a genitálií. Objeví se výtok nažloutlého odstínu jiné konzistence, který má nepříjemný zápach. Jak se příznaky zhoršují, může dojít ke zvýšení teploty a pocitu únavy..
 4. Endometritida je akutní zánět povrchové vrstvy endometria. Chronická forma onemocnění se vyvíjí v důsledku infekcí vstupujících do dělohy a vejcovodů, ke kterým může dojít na pozadí jiných gynekologických onemocnění, komplikací po porodu a chirurgických zákroků. Urogenitální infekce - chlamydie, ureaplasma, mykoplazma a herpes virus mohou vyvolat zánět. Pokračuje akutními příznaky: teplota nad 38 stupňů, bolesti břicha, hnisavý výtok, migrény, nadýmání.

Endometrióza

Endometrióza je proliferace endometriální tkáně mimo její přirozenou vrstvu u více než 8% žen v reprodukčním období. Toto onemocnění má hormonální povahu, nicméně lékařské články a studie dosud neposkytly přesnou odpověď na příčiny patologie..

Nemoc je jednou z hlavních příčin bolesti břicha a je často zaměňována s běžným menstruačním nepohodlí..

Riziko patologie je:

 • ženy s menstruací méně než 27 dnů a bolestivými menstruacemi;
 • ti, kteří již měli v rodině případy onemocnění;
 • dívky, které mají první menstruaci dříve;
 • nulipární nebo pozdě narozené ženy.

Převážná většina menstruačního cyklu se endometrióza může vyvinout téměř asymptomaticky. Příznaky se zesilují a pociťují, když se týden před menstruací začne nepříjemně táhnout dolní část břicha a dolní část zad. Během pohlavního styku je bolest, špinění v posledních fázích cyklu, zácpa, časté močení, mírné zvýšení teploty.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud vás malátnost doprovázená nepohodlí v dolní části břicha sedm dní před menstruací pravidelně obtěžuje, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

Je také důležité věnovat pozornost výskytu následujících příznaků:

 • bolestivé nepohodlí více než pět dní před menstruací doprovázené krvavým výtokem;
 • nepohodlí se vyskytuje během nebo po sexu;
 • zaznamenáte skoky v tělesné teplotě;
 • nevolnost, existuje nutkání zvracet;
 • bolest se šíří do dolní části zad, nohou nebo genitálií;
 • výtok získal nažloutlý nebo hnisavý odstín, objevil se nepříjemný zápach;
 • dolní část břicha bolí a bolí před menstruací v poporodním období nebo po operaci.

Pokud je břišní nepohodlí doprovázeno dalšími příznaky, bude lepší okamžitě podstoupit lékařskou diagnózu a provést všechny nezbytné testy.

Na základě komentářů na fórech pro ženy je mnoho žen zvyklých léčit bolest několik dní před menstruací jako součást svého menstruačního cyklu. Je však důležité si uvědomit, že malátnost, která zbavuje radost ze života, může být alarmujícím signálem a varovat před přítomností závažných patologií, zvláště pokud onemocníte poprvé. Klíčem k rychlému vyřešení problému je včasné prozkoumání. Milujte se a nedovolte, aby vám bolest zničila život.

Před menstruací po dobu jednoho týdne táhne dolní část břicha a dolní část zad

Nepohodlí v bederní oblasti před nástupem menstruace se tvoří v reakci na podráždění receptorů bolesti umístěných v pánevní dutině. Děloha a její přídavky se nacházejí v projekci křížové kosti, pod vlivem hormonů dochází k jejich fyziologickým změnám, zvětšují se a vytvářejí určitý tlak. 5-7 dní před nástupem menstruace se vyvíjí premenstruační syndrom, který je charakterizován souborem příznaků, včetně bolesti v bederní oblasti. Má specifický charakter a jasnou lokalizaci, což umožňuje odlišit od podobného symptomu v patologii.

Bolesti dolní části zad před menstruací mohou nastat z několika přirozených nebo patologických příčin. První jsou fyziologické a nepředstavují hrozbu pro zdraví ženy. Bolestivé pocity mají následující důvody:

 • citlivost se zvyšuje před menstruací;
 • děloha bobtná a zvětšuje se, odchyluje se zpět - to přispívá ke stlačení receptorů umístěných v blízkosti orgánů, což je spojeno s bolestí v dolní části břicha, v dolní části zad, v křížové kosti;
 • vzhledem k tomu, že se mění hormonální pozadí, dochází k zadržování tekutin v těle, v důsledku čehož všechny měkké tkáně bobtnají a mačkají blízké orgány;
 • když se mění hormonální pozadí, dochází ke periodickým kontrakcím dělohy v důsledku zvýšené hladiny prostaglandinů: čím intenzivněji se děloha stahuje, tím větší je bolest;
 • při použití nitroděložního tělíska (nitroděložní tělísko) se děloha aktivněji stahuje, což přispívá ke zvýšené bolesti;
 • nekontrolovaný příjem antikoncepčních pilulek;
 • dědičnost: pokud matka měla bolestivé menstruace a výrazné PMS, bude mít dcera stejné.

Fyziologické příčiny způsobují syndrom mírné bolesti, pokud roste a nemá tendenci mizet déle než 3–5 dní, stojí za to podezření na patologické změny a provedení vhodné diagnostiky.

V přítomnosti chronických zánětlivých onemocnění, včetně infekční povahy, se na konci cyklu zhoršují. To je způsobeno posílením biochemických a fyziologických procesů. V těle dochází ke snížení imunity, což je příznivé podmínky pro růst a vývoj patogenních bakterií. V důsledku nahromaděné tekutiny v měkkých tkáních dochází k určitým strukturálním změnám. Patologické příčiny bolesti dolní části zad před menstruací jsou:

 1. 1. Infekce urogenitálního systému. Existují specifické (gonokoky, chlamydie, Trichomonas) a nespecifické (streptokoky, enterokoky, stafylokoky) patogeny. Při zánětlivých procesech se tvoří adheze, díky nimž je narušen odtok krve. Děloha se silněji stahuje, mačká nervová vlákna v bederní oblasti, vznikají nepříjemné bolestivé pocity.
 2. 2. Nezhoubné novotvary jako cysty, fibroidy. Jsou objemné, v důsledku čehož se velikost orgánu mění a mačká sousední anatomické struktury, ovlivňuje receptory, a proto dochází k bolesti.
 3. 3. Poruchy štítné žlázy vedou k hormonální nerovnováze. Změněné hormonální pozadí vyvolává nárůst syndromu bolesti.
 4. 4. Mimoděložní těhotenství způsobuje bolesti nejen v dolní části zad, ale také v dolní části břicha, což je spojeno s přetažením vejcovodů a porušením jejich integrity.

Za účelem diagnostiky patologických příčin je nutné provést vyšetření, které je způsobilé jmenovat pouze lékaře. Při přirozených změnách jsou ukazatele laboratorních údajů a instrumentálních studií v normálních mezích. Pokud je bolest v dolní části zad způsobena onemocněním, dochází ke změně indikátorů v závislosti na závažnosti patologického procesu.

Bolest dolní části zad před menstruací je obvykle jedním z příznaků PMS. U tohoto syndromu se objevují další příznaky, jako je podrážděnost, slzavost, rychlé změny nálady, agresivita, únava, slabost, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšení prsou, nadýmání, otoky, pocit přibývání na váze, zvýšená chuť k jídlu, bolesti dolní části břicha.

Povaha fyziologické bolesti je specifická. Žena bude mít pocit, že dolní části zad bolí, bolí, v bederních obratlích bude nějaké nepohodlí. Známkou přirozeného procesu je tahání bolesti, právě s tímto pocitem začíná PMS. Pak se příznaky mohou zvyšovat, bolest se začne silně obtěžovat a projevuje se křečemi těsně před samotnou menstruací, a ne za týden, kdy se objeví premenstruační syndrom.

Pokud je bolest v dolní části zad spojena s patologickými příčinami, pak příznaky závisí na typu onemocnění. Mezi nejběžnější patří:

ChorobaVlastnosti vývoje a klinický obraz
Infekce urogenitálního traktuVyznačují se bolestí v dolní části břicha, v dolní části zad, velkým výtokem a někdy nepravidelnostmi v menstruačním cyklu. Se specifickou flórou existují zvláštnosti: s gonoreální infekcí je výtok bohatý, purulentní povahy s nepříjemným zápachem; s chlamydiovou infekcí je výtok sliznatý nebo mukopurulentní; s infekcí Trichomonas - výtok je sliznatý, pěnivý, s nepříjemným zápachem. Jsou doprovázeny svěděním a pálením v oblasti genitálií, příznaky se objevují v průměru 3–7 dní po nechráněném pohlavním styku
Benigní novotvaryMezi benigní novotvary patří cysty, děložní myomy. Tato hromadná tvorba je doprovázena růstem nejčastěji v dutině orgánu. Cysta má v sobě dutinu, na rozdíl od fibroidů. Cysta je kulatá formace, nejčastěji asymptomatická. Myom je doprovázen silnou, prodlouženou menstruací, bolestmi v dolní části břicha a v bederní oblasti, kompresí sousedních orgánů, která je doprovázena zácpou a častým močením, je také charakteristická neplodnost
Dysfunkce štítné žlázyDysfunkce štítné žlázy probíhá jako hypo- a hypertyreóza. U hypotyreózy (nedostatek hormonů štítné žlázy) jsou pozorovány následující příznaky: slabost, únava, snížená pozornost, paměť a koncentrace, přírůstek hmotnosti, otoky končetin, hrubost a chrapot hlasu, vypadávání vlasů, lámavé nehty, suchá a šupinatá pokožka. U hypertyreózy (nadbytečné hormony štítné žlázy) dochází ke zrychlenému metabolismu, hubnutí, zvýšené chuti k jídlu, podrážděnosti, zácpě nebo průjmu, pocení, úzkosti a menstruačním nepravidelnostem. Hlavně s hypotyreózou a bolestmi dolní části zad
Mimoděložní těhotenstvíPříčina mimoděložního těhotenství je nejčastěji spojena s předchozí infekcí pohlavních orgánů. V důsledku infekčního procesu se ve vejcovodech tvoří adheze, které narušují uvolňování oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Vejcovod se zvětšuje a stlačuje sousední orgány, což způsobuje bolesti zad. Často vyzařuje do dolní části břicha, perinea a po stranách, což je specifické pro diagnostiku adhezí

Spolu s doprovodnými příznaky má lokalizace syndromu bolesti velký význam. U premenstruačního syndromu se bolest vyskytuje také v pánevní oblasti, dolní části břicha, perineu, zádech, nohou a mléčných žlázách. U každé ženy toto období probíhá individuálně, takže intenzita nepříjemných pocitů a závažnost lokalizační zóny se budou lišit. Pokud bolestivý syndrom po celou dobu silně doprovází menstruaci, měli byste se poradit s lékařem, možná je to individuální rys těla.

Tyto bolesti jsou spojeny s otoky tkání v důsledku zadržování tekutin v těle. Aby byla bolest méně výrazná, musíte dodržovat vodní režim a dietu 3–7 dní před menstruací.

Pro zmírnění příznaků je nutné snížit nebo vyloučit konzumaci kávy a alkoholu, omezit příjem tekutin na 1,5 litru denně, snížit množství soli v potravinách, snížit příjem mastných, sladkých, kořeněných - to vše brání zadržování tekutin v těle. Doporučuje se užívat multivitaminové komplexy (zejména A, B, E), použití mořských plodů, ořechů, zelené listové zeleniny (špenát, petržel, zelí, salát). S bolestí můžete dělat lehkou fyzickou práci, procházky na čerstvém vzduchu, gymnastika, jóga mají dobrý účinek.

Pokud se PMS stane velmi výrazným, je nutné navštívit gynekologa, aby vám předepsal léčbu, například předepisování biologicky aktivních látek, vitamínů, kombinovaných perorálních kontraceptiv. Ve všech případech lékaři doporučují dodržovat režim práce a odpočinku, vyhýbat se podchlazení a psycho-emocionálnímu stresu.

Mnoho žen může mít bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud se fenomén vyskytne z fyziologických důvodů, nevyžaduje zásah a zmizí v průměru 2. den menstruace. Někdy nepříjemné pocity naznačují patologické stavy. Pak se kromě nich objeví další příznaky a v takových případech je nutná pomoc odborníka.

Důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, se obvykle dělí na 2 typy. První mohou být spojeny s nástupem kritických dnů a jsou způsobeny změnami produkce ženských pohlavních hormonů, což je normou. Druhé indikují zdravotní problémy.

Přirozené příčiny bolesti v bederní oblasti během tohoto období:

 1. Vlastnosti ženského těla a specifické umístění genitálií, zejména ohyb děložního čípku. Před menstruací se děloha zvětšuje, tlačí na nervové receptory sousedních orgánů, což vyvolává bolest v bederní oblasti.
 2. Kontrakce dělohy. Zavedené nitroděložní tělísko zvyšuje bolest.
 3. Nízký práh bolesti a zvýšená citlivost na bolest.
 4. Zvýšená sekrece estrogenu. Ovlivňuje nejen kontrakci dělohy, ale také schopnost těla vylučovat látky tlumící bolest.
 5. Genetická predispozice. Pokud příbuzní starších generací zažili bolestivé pocity před menstruací, pak dívka s největší pravděpodobností zdědí tuto vlastnost..
 6. Zadržování tekutin a otoky, typické před kritickými dny. Může způsobit nepohodlí a bolest páteře v důsledku vnitřního tlaku.

Tento příznak se objevuje týden před menstruací a zmizí několik dní po jejich nástupu..

Mezi příčiny bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem kritických dnů, patří nejčastější patologické stavy endokrinního systému a pohlavních orgánů, stejně jako těhotenství.

Bolesti zad před menstruací nejsou jediným pocitem v předmenstruačním období, který je považován za normální. Má přirozenou povahu tahu a bolesti a pokrývá významnou část těla: může bolet dolní část zad, stejně jako celá oblast pánevních orgánů, zejména se objevují bolesti v podbřišku.

Můžete také zaznamenat následující příznaky:

 • nepohodlí - táhne dolní část břicha. V podmínkách měnících se hormonálních hladin se děloha stahuje, což vede k bolesti;
 • zvýšená citlivost a tíha na hrudi;
 • nervozita, změny nálady, podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu, vznik specifických chuťových preferencí;
 • bolesti hlavy, závratě, ospalost;
 • přírůstek hmotnosti od 1 do 3 kg způsobený stagnací nadbytečné tekutiny a zvýšením svalové hmoty dělohy. Z tlaku vnitřních orgánů na sebe s otokem také bolí ocasní kost.

Pokud dolní část zad hodně bolí před menstruací, může to znamenat přítomnost patologických procesů, jako jsou:

 1. Infekční onemocnění reprodukčního a vylučovacího systému. Kromě bolesti žena pociťuje časté nutkání vyprázdnit močový měchýř, doprovázené nepohodlí a pálením.
 2. Benigní formace, cysty na orgánech urogenitálního systému. Důkazem jsou výtoky s krevním hlenem, brnění v děloze, zvýšená citlivost mléčných žláz a narušení menstruačního cyklu..
 3. Poruchy endokrinního systému, vyvolávající hormonální poruchy. Kromě bolesti v dolní části zad jsou nemoci doprovázeny poklesem tělesné hmotnosti, nevolností, otoky nohou a celkovým zhoršením pohody.

V těchto případech je bolest, která se objeví, akutní a silná. Další příznaky patologických stavů:

 • odmítnutí pachů;
 • zvýšená únava;
 • poruchy spánku;
 • rozptýlení.

Žena musí urgentně konzultovat odborníka a podstoupit vyšetření k potvrzení diagnózy.

Dolní část zad může táhnout před menstruací a na začátku těhotenství, a to jak děložní, tak mimoděložní. Postup detekce hCG to pomůže určit před zpožděním..

Následující opatření pomohou snížit bolestivý syndrom před menstruací:

 1. Preventivní a wellness masáž zad a břišních svalů, která pomůže udržet páteř zdravou a svaly napnuté.
 2. Zdravá a vyvážená strava, která zabrání tvorbě střevního odpadu a hromadění plynů. Zvýšený objem zažívacích orgánů zvyšuje vnitřní tlak. Někteří odborníci doporučují minimalizovat spotřebu kávy a úplně se jí vzdát ve dnech před menstruací..
 3. Relaxační bylinná a éterická olejová koupel, kterou lze užívat před nebo po nepohodlí.
 4. Použití komplexů vitamínů předepsaných lékařem.
 5. Pravidelná fyzická aktivita - posílí nejen svaly zad, ale také zvýší celkovou imunitu.
 6. Cvičení ke zmírnění bolestivých pocitů: dechová cvičení, jógové ásany, protahování. Účinné, když se příznak již objevil. Rovněž pomůže samo-masáž dolní části břicha a dolní části zad s kruhovými pohyby střední intenzity.
 7. Léčba patologií, které způsobovaly bolest.
 8. Hormonální podpora těla. Nejčastěji se provádí užíváním antikoncepčních prostředků vybraných gynekologem..
 9. Pití bylinných čajů, nálevů a odvarů na základě květů heřmánku, listů máty a třezalky tečkované.
 10. Užívání léků proti bolesti. Doporučuje se uchýlit se k této metodě jako poslední, protože takové léky zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému.

Pro maximální efekt se doporučuje dodržovat zdravý životní styl a pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky. Čím silnější je tělo, tím méně je náchylné k negativním účinkům dočasných změn..

Závratě, slabost, překrvení mléčných žláz, podrážděnost a bolesti v podbřišku týden před nástupem menstruace jsou projevy premenstruačního syndromu (PMS). K nepohodlí dochází v důsledku stresu, přepracování, sedavého životního stylu, nedostatku vitamínů a dalších faktorů.

Nevýznamné jednotlivé pocity nevyžadují pozornost, ale pokud Algomenorea nahradí PMS, musíte zjistit, proč bolí břicho týden před menstruací, a přijmout opatření k odstranění problému.

Kreslení bolesti v podbřišku se objevuje týden před menstruací a dříve, bezprostředně po ovulaci, nebo vyvolává úzkost několik dní před krvácením. Některé ženy určují bezprostřední nástup menstruace právě kvůli špatnému zdraví a nespavosti..

Pokud v předvečer kritických dnů žaludek neustále bolí, může to být způsobeno anatomickými rysy vnitřních pohlavních orgánů. PMS způsobuje bolest na hrudi, břiše a dolní části zad, žena je podrážděná, slabá nebo kňourá a zaznamenává otoky obličeje a končetin.

Pokud týden před menstruací dolní část břicha táhne natolik, že nepohodlí se stane nesnesitelným, můžete se nejprve pokusit změnit svůj životní styl - vzdát se špatných návyků, chodit častěji na čerstvý vzduch, revidovat stravu.

Průběh mnoha procesů v ženském těle závisí na produkci hormonů. Druhá polovina cyklu je charakterizována prudkým zvýšením hladiny progesteronu. Hormonální nerovnováha způsobuje nejen PMS, ale také střevní problémy:

 • Zácpa.
 • Nadýmání.
 • Snížená peristaltika.

Pokud při přechodu na zdravý životní styl nepohodlí nezmizí, je nutné vyšetřit gynekologa a zjistit skutečnost algodismenorea. Jedná se o porušení menstruační funkce se silnou bolestí v dolní části břicha, v oblasti křížové kosti nebo dolní části zad. Jejich postava je kňučení, tahání nebo křeče.

Příčiny primární algodismenorey:

 1. Endokrinní poruchy.
 2. Pomocí nitroděložního tělíska.
 3. Nedostatečný vývoj dělohy.
 4. Nesprávná poloha pohlavního orgánu.
 5. Fyzická / duševní únava.

Sekundární algodismenorea se vyvíjí pod vlivem gynekologických onemocnění získaných s věkem. Týden nebo dokonce dříve před menstruací začíná bolet břicho u žen z následujících důvodů:

 • Historie břišní chirurgie.
 • Genitální chirurgie.
 • Nervová vzrušivost nebo deprese.
 • Nepravidelný sexuální život.
 • Sexuální nespokojenost.
 • Různé duševní poruchy.

Pocit tíže v břiše a mírné zvýšení způsobuje tekutinu, která se hromadí v těle před menstruací. Tahavé bolesti břicha jsou také vyvolávány samotnou dělohou, respektive skutečností jejího nárůstu krátce před krvácením.

Při pozdní ovulaci je nepohodlí v dolní části břicha jasně patrné na levé nebo pravé straně, v závislosti na tom, kde se vajíčko nachází. V době prasknutí folikulu dochází k mírnému krvácení, ale krev vstupuje do břišní stěny a způsobuje místní podráždění.

Ovulační bolest není patologická. Jsou znakem fungování ženského reprodukčního systému..

Acyklická bolest je vždy prodloužena a jejich vzhled není spojen s ovulací.

Nelze vyloučit nepohodlí pomocí léků proti bolesti z důvodů, že dolní část břicha bolí týden před menstruací na pozadí závažných patologií:

 1. Cystitida.
 2. Myom dělohy.
 3. Endometrióza.
 4. Adhezní anomálie.
 5. Ucpání v prostředí pánve.
 6. Urolitiáza.
 7. Křečové žíly v malé pánvi atd..

Když žaludek vytrvale bolí týden před menstruací, je nutné pečlivě se podívat na vaginální výtok. Normálně se jedná o vícesložkovou látku:

 • Sliz.
 • Glykogen.
 • Mikroby.
 • Laktobacily.
 • Mrtvý epitel.
 • Tajemství bartholinových žláz.

Normální výtok je průhledný nebo bělavý, jeho konzistence je hlenovitá a objem je nevýznamný, až 5 ml denně. Žádný nepříjemný zápach. Během ovulace vrcholí hladina glykogenu.

Urogenitální kandidóza (běžně používaná - drozd) způsobuje, že výtok je bílý a sýrový, páchnoucí. Houba způsobuje svědění a pálení ve slabinách, nepohodlí při močení. Stydké pysky vypadají červené a oteklé.

Hlavní příčinou drozdů je slabá imunita. Genitální houba je často spojována s infekcí HIV, diabetes mellitus a pohlavně přenosnými chorobami.

Zvýšení tónu dělohy v časném těhotenství způsobuje bolesti v podbřišku. Žena možná ještě neví, že se brzy stane matkou, a v očekávání svého období zaznamená zhoršení blahobytu. Nejprve přisuzuje nepohodlí PMS, ale později lékař diagnostikuje těhotenství.

U mimoděložního těhotenství může bolest obtěžovat také ženu. Pokud je lumen vejcovodů příliš úzký, oplodněné vajíčko nemůže najít způsob, jak vstoupit do dělohy, a je připevněno ke stěně trubice. Bolest vyzařuje ze spodní části břicha do konečníku.

S výskytem nevolnosti, bolestivé bolesti v dolní části břicha, závratě, slabosti a v případě epizod ztráty vědomí je nutné urgentně konzultovat gynekologa. Rostoucí embryo vyvolává prasknutí vejcovodů, sepsi a smrt. Provoz pomůže zabránit smutným následkům.

Pokud si žena poprvé všimla zvláštních změn v těle před menstruací, které tam dříve nebyly, musí jít na kliniku a říct gynekologovi o tom, co se obává.

Existuje řada závažných okolností a všechny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Bolest obtěžuje více než 7 dní.
 2. Tělesná teplota je zvýšená.
 3. Po bolestivé PMS následují těžká období.
 4. Během jednoho cyklu přijdou kritické dny několikrát s krátkými přestávkami.
 5. Mdloby před menstruací.
 6. Podezření na těhotenství.
 7. V minulosti bylo každé období bezbolestné.

Hlavní důvody, proč má pacient bolesti v podbřišku týden před menstruací, jsou během vyšetření objasněny. Jedná se buď o latentní infekci, která ovlivnila reprodukční systém, nebo o závažné onemocnění nebo o komplikaci po porodu.

Kromě toho lze tahové pocity v břiše v předvečer kritických dnů vysvětlit dědičnou predispozicí.

Pokud lékař potvrdí hormonální povahu špatného zdravotního stavu před menstruací, mohou být užívány vitamíny a léky proti bolesti k odstranění příznaků PMS. Chcete-li uvolnit svaly dělohy, můžete aplikovat teplo na břicho nebo se vykoupat. Bolestivou oblast lze jemně masírovat.

Pokud jde o stravu, doporučuje se vyhýbat se smaženým, kořeněným a uzeným pokrmům. Místo kávy je lepší pít neperlivou vodu. V každodenní stravě musí být přítomno ovoce. Od kouření a alkoholických nápojů by se mělo zcela upustit nebo by se alespoň nemělo zneužívat.

Chcete-li snížit bolest v předvečer menstruace, můžete užívat perorální antikoncepci. Výběr antikoncepce však musí být svěřen lékaři. Jako sedativum můžete užívat Corvalol, tinkturu kozlíku a infuze máty, heřmánku.

Pokud bylo podezření na těhotenství a pozitivní test potvrdil tento odhad, s bolestmi v podbřišku, jako před menstruací, je také nutné poradit se s lékařem. Vyšetření s následnou lékařskou péčí pomůže vyhnout se potratu kvůli zvýšenému tonusu dělohy. Pokud je diagnostikováno mimoděložní těhotenství, včasná konzultace s gynekologem ochrání ženu před prasknutím vejcovodu.

Aby se zabránilo situaci, kdy se spodní část břicha táhne týden před menstruací, budou sloužit tři jednoduché kroky:

 1. Změna životního stylu.
 2. Lehké sportovní aktivity před menstruací.
 3. Neustálá kontrola tělesné hmotnosti (nadváha vyvolává bolestivé PMS).

Po dohodě s lékařem lze tampony Chinese Beautiful Life použít ke zlepšení gynekologické sféry. Urychlují proces léčby ženských chorob a zabraňují jejich rozvoji.

Nepohodlí v dolní části břicha během menstruace je běžným stavem ženy během tohoto období. Nejčastěji dolní část břicha táhne týden před menstruací a v prvních dnech. Je to způsobeno zvýšením přítomnosti hormonu estrogenu a intenzivním uvolňováním prostaglandinů, histaminů do krve.

Ale někdy žaludek táhne týden před nástupem menstruace z jiných důvodů (zánět přívěsků, děloha, onemocnění střevního traktu). Je důležité rozlišovat, ve kterých případech je nepohodlí normou a kdy signalizují vývoj onemocnění.

Povaha a trvání výtoku, kolik dní před menstruací bolí žaludek - vše závisí na hormonálním pozadí ženského těla. Hladiny estrogenu, progesteronu určují zejména fungování reprodukčního systému a zejména menstruačního cyklu.

Žaludek může u zdravých žen bolet z několika fyziologických důvodů:

 1. Nízký práh bolesti. Vysoká citlivost na jakékoli nepohodlí vysvětluje, proč žaludek bolí týden před menstruací. Kontrakce dělohy vedou k podráždění nervových receptorů, vyvolávají pocity křečí v dolní části břicha.
 2. Puffiness. Asi 3-6 dní před nástupem menstruace vede produkce hormonů hypofýzou k zadržování tekutin v těle. Otok se vyskytuje nejen venku, zejména na obličeji a dolních končetinách, ale také na vnitřních orgánech. Výsledkem je, že břicho usrkává, bolest se může objevit také v dolní části zad nebo na boku.
 3. Reakce na nitroděložní tělísko. Při nošení tohoto léku, týden před menstruací, bolí dolní část břicha. Jeho přítomnost zvyšuje kontrakce dělohy, které jsou zřetelnější. Bolest v týdnu před menstruací se může objevit také při pravidelném užívání některých perorálních kontraceptiv.
 4. Nedostatek endorfinu. Z tohoto důvodu často před menstruací bolí záda nebo žaludek. Hladina tohoto hormonu, který tlumí bolest, klesá ve druhé polovině cyklu, v důsledku čehož se zvyšuje práh bolesti u žen..
 5. Fyzické přetížení. 3-4 dny před kritickými dny lze pozorovat nepohodlí v dolní části břicha v důsledku zvedání hmotnosti, nadměrného sportovního nadšení, emocionálního přepětí. V tomto případě bolesti nejsou uvnitř břišní dutiny - svaly bolí.

Nepříjemné pocity způsobené fyziologickými důvody jsou krátkodobé. Pokud dolní část břicha táhne po dobu 5 dnů a intenzita nepohodlí se nesníží, existuje riziko vzniku infekčních a zánětlivých patologií. Jsou také indikovány barvou výtoku, která se výrazně liší od normálních menstruačních - normálně by menstruační krev neměla být tmavé nebo černé barvy, ale měla by mít běžnou tekutou konzistenci bez jakýchkoli nečistot a vměstků.

Bolesti v podbřišku v týdnu před menstruací a během kritických dnů mohou mít patologické příčiny v důsledku infekčního nebo zánětlivého procesu. Tyto zahrnují:

 1. Algomenorea. Předpokládá se, že touto chorobou trpí až 70% žen. Tento stav je způsoben silnou kontrakcí dělohy kvůli skutečnosti, že pohlavní hormony jsou produkovány v přebytku. Kromě bolesti se často vyskytují i ​​další nemoci - závratě, průjem, zvracení, bolesti hlavy, točení hlavy.
 2. PMS. Pokud dolní část břicha táhne po dlouhou dobu až do menstruace (týden nebo více), psycho-emoční pozadí je nestabilní, žena cítí návaly horka, časté výkyvy nálady, pocení, závratě, což naznačuje přítomnost premenstruačního syndromu. Tento stav je způsoben snížením syntézy progesteronu a estrogenu asi 2 týdny před nástupem kritických dnů.
 3. Nemoci střev. Tah nebo ostrá bolest v dolní části břicha často nejsou spojeny se zánětem nebo infekcí ženských pohlavních orgánů. Mohou být způsobeny gastroduodenitidou, gastritidou, vředy.
 4. Patologická struktura dělohy, nedostatečný vývoj orgánu. V tomto případě je narušen odtok odděleného endometria, je možná stagnace krve a doprovázející bolest.

Mezi další důvody patří mimoděložní těhotenství, hormonální nerovnováha, nedávný porod nebo potrat, trauma. Také nepříjemné pocity mohou být doprovázeny uvolněním vajíčka. V tomto případě po ovulaci přitáhne rozkrok, což je norma..

Bolestivý syndrom v případě vážných patologií se neobjevuje sám o sobě. Pokud se vyskytnou další onemocnění, je třeba podrobně zvážit, jaké příznaky doprovázejí nepohodlí..

Pokud dojde ke zvýšení teploty, zimnici, zvýšenému krvácení, posunu cyklu, je nutné najít příčinu tohoto stavu.

Nástup menstruace u každé ženy má řadu příznaků. Jedním z nich je stav, kdy spodní část břicha přechází do menstruace po dobu 10 dnů nebo déle. Kromě toho existují další známky blížících se kritických dnů:

 • asi za 7 dní se může na pozadí hormonální nerovnováhy objevit zánět a akné na obličeji;
 • bolest před menstruací je často doprovázena nevolností, změnou chuťových preferencí, zhoršeným čichem;
 • každý měsíc, 10 dní před nástupem menstruace, se může zvýšit chuť k jídlu, což je také způsobeno hormonálními změnami;
 • na hrudi se objevují bolestivé pocity, měkké tkáně bobtnají, před menstruací je pozorována bolest prsou a mírně se zvyšuje. Bolest v břiše, dolní části zad, otok mléčných žláz mohou být také způsobeny hormonálními změnami v těle;
 • v břiše je nepohodlí - plynatost, průjem nebo zácpa;
 • změny nálady, nespavost.

Celý tento komplex příznaků hovoří o premenstruačním syndromu. Obvykle se vyvíjí 8-9 dní před začátkem menstruace..

V závislosti na formě patologie může žena pociťovat agresi, úzkost, deprese, otoky, nadýmání, nadměrnou podrážděnost, bolesti hlavy, rázy krevního tlaku a dokonce záchvaty paniky..

Spolu s tím, na pozadí PMS, před menstruací začne bolet žaludek, mohou být nepohodlí také lokalizovány v dolní části zad, nohou, srdci a hrudní kosti..

Právě se zvýšením koncentrace ženských hormonů je pozorován zvláštní stav - nevolnost, někdy těsně před nástupem menstruace, může dojít k pocitu nástupu těhotenství s charakteristickým výskytem citlivosti prsou, ranním zvracením, změnami chuti jídla, averzí k určitým pachům.

Bolest v podbřišku můžete odstranit pomocí speciálních masážních technik, fyzioterapeutických procedur, teplých koupelí a lokálního použití tepla. Ale moderní léky proti bolesti budou účinnější.

Seznam nejpopulárnějších a nejúčinnějších léků, které se dokáží vyrovnat s bolestivými pocity během menstruace, zahrnuje:

 • Paracetamol;
 • Aspirin;
 • Piroxikam;
 • Ibuprofen;
 • Ketoprofen;
 • Naproxen.

Kromě léků proti bolesti se široce používají antispazmodika, která uvolňují hladké svaly a snižují intenzitu bolesti:

Při intenzivní bolesti se doporučuje užívat současně spazmolytika a protizánětlivé nesteroidní léky. To vám umožní odstranit nepohodlí a zastavit křeč, která jej způsobila. Nedoporučuje se užívat léky déle než 3 dny po sobě.

Bez pomoci léků proti bolesti za přítomnosti intenzivní nebo mírné bolesti můžete tento stav zmírnit pomocí osvědčených lidových prostředků:

 • heřmánek posiluje imunitní systém a má mírný sedativní účinek a éterický olej rostliny je považován za přírodní analgetikum;
 • maliny regulují cyklus, zmírňují bolest;
 • citronový balzám má také mírný sedativní účinek, je předepsán pro nespavost, úzkost, podrážděnost;
 • kořen elecampanu stabilizuje hormonální hladiny a eliminuje bolestivé nepohodlí s algomenoreou;
 • přeslička má protizánětlivý, mírný močopudný a posilující účinek, používá se v případě silné bolesti během kritických dnů.

Dlouhodobé nepohodlí, které se opakuje každý měsíc v každém menstruačním období, výtoky mezi menstruacemi, nepravidelnosti, zvyšující se bolest nebo krvácení jsou příznaky vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Velmi často u žen, týden před menstruací, táhne dolní část břicha, ne každý ví, co to nepohodlí znamená a zda je možné se ho zbavit. Je třeba zjistit, zda lze předpokládat, že projev těchto příznaků je důsledkem gynekologické patologie, nebo zda se jedná o běžný přirozený stav, ve kterém není absolutně žádný důvod k prožívání. Bolest v podbřišku výrazně snižuje kvalitu života zástupce ženy, což jí brání ve správné práci a provádění každodenních činností. Chcete-li zmírnit tento stav, musíte vědět o dostupnosti některých metod, které tyto bolestivé projevy eliminují..

Nežné pohlaví by mělo vědět vše o svém těle, například kolik dní před menstruací začne bolet dolní část břicha. Touha ženy být krásná a potěšit muže je nenapravitelná. Ale jen málo lidí ví, že tajemství skutečné krásy jsou jednoduchá a málo. Prvním pravidlem kouzla je dobrá nálada, která je velmi obtížná, když dolní část břicha bolí týden před menstruací, a pak to stále bolí během bezprostředních kritických dnů. Hlavní věc je myslet jen na dobré a nezapomínat se přátelsky usmívat. I když je to váš vlastní odraz. Dobrý spánek je úžasný pocit na celý den a samozřejmě tajemství krásy.

Ženské tělo je nádherným výtvorem přírody, který existuje díky složitým cyklům různých změn. V průměru každý měsíc pod vlivem hormonů ve vaječnících dospělo jedno ze stovek tisíc vajíček, která v nich byla od okamžiku narození. Zralé vajíčko se uvolňuje z vaječníku (proces známý jako ovulace) a putuje do dělohy. Současně dochází k zesílení a uvolnění endometria - měkké houbovité tkáně lemující dělohu zevnitř. Pokud je vajíčko oplodněno, je zavedeno do endometria připraveného pro něj a začíná se z něj vyvinout plod.

Bolest před menstruací je často běžným přirozeným stavem a není důvod se obávat

Dívky často vidí menstruaci jako trest, kterému se nelze vyhnout. Dokonce i během mládí našich matek a babiček byl příchod menstruace skutečně událostí. Byli nuceni používat objemná zařízení vyrobená z vaty a gázy a čas od času si stříhali vlasy, aby zjistili, zda není problém. V takovém cyklu oblečení neměli nejlepší oblečení, nenavštěvovali tance a obecně raději zůstávali doma. To lze snadno vysvětlit: v té době neexistoval tak úžasný nástroj jako tampon, který vám umožní odvážně představit váš obvyklý způsob života. Jsou malé velikosti, takže je vždy vhodné je nosit s sebou. Chrání před únikem, zaručují pohodlí a při správném vložení jsou prakticky nepostřehnutelné.

Pro některé dívky mohou být první pokusy o zavedení tamponu obtížné, i když ve skutečnosti to není vůbec obtížné. Stačí si jen jasně představit, jak funguje tampon, jak funguje, stejně jako struktura vašeho těla. Musíte vědět, že existují tampony s aplikátory. Hladký aplikátor vám umožňuje pohodlně a hygienicky vložit tampon a správně jej umístit dovnitř, to znamená, že umožňuje jednak nedotýkat se tamponu rukama a jednak jej zavádět takovým způsobem, že ho uvnitř těla nebude téměř cítit..

Obecně, jak ukazuje praxe, je používání tamponů relevantním tématem, protože nám umožňují, ne-li zcela ignorovat některé nepříliš příjemné projevy ženské fyziologie, pak alespoň minimalizovat nepříjemnosti s nimi spojené. A vést aktivní životní styl každý den v měsíci. Dělejte věci, které máte rádi, tancujte, lehce sportujte, protože byste během menstruace neměli tělo přetížit. Se správnou implementací všech pravidel bude nálada skvělá, například v běžný den..

Často existují situace, kdy se spodní část břicha táhne týden před menstruací, důvody tohoto stavu mohou být velmi rozmanité. Nejprve je třeba určit povahu bolesti. Pokud je bolest nesnesitelná a je také přítomna v každém cyklu menstruace, nemusíte se opírat o léky proti bolesti, ale jednoduše jít do lékařské instituce pro diagnostiku. Příčinou bolesti jsou zpravidla kontrakce svalové tkáně dělohy, způsobují křeče v dolní části břicha.

V oblasti gynekologie dostal tento stav dokonce vědecké jméno - dysmenorea nebo algodismenorea. S takovou kontrakcí se děloha dokáže očistit od nepotřebných prvků endometria spolu s krví, které jsou vylučovány z těla. Receptory bolesti jsou umístěny kolem genitálií, jsou individuální pro každou ženu a fungují v různých režimech, takže reakce na kontrakci je odlišná. Proto, pokud ještě existuje 10 dní před menstruací, ale dolní část břicha se táhne, neexistují žádné důvody k obavám, i když stojí za to navštívit gynekologa.

Bolest nastává v důsledku kontrakcí dělohy

V některých případech může být důvodem, že žaludek bolí týden před menstruací, hormonální nerovnováha, v důsledku čehož stoupá rychlost estrogenu, což způsobuje silné a dlouhodobé krvácení. Problémy s hormonálními hladinami mezi prostaglandiny a pohlavními hormony také vedou k bolestivým pocitům. Podíl prostaglandinů má významnou roli při výskytu nepříjemných pocitů během kritických dnů, čím větší je jejich počet, tím více se stahuje děloha, což způsobuje silnou bolest.

Existují situace, kdy dolní část břicha táhne ne 5 dní před menstruací, ale 7-10 dní. Existuje mnoho důvodů, které vedou k výskytu takových projevů, z nichž nejčastější jsou:

 • Předmenstruační syndrom. Tato příčina bolesti, PMS, je jednou z nejčastějších. Tento proces je doprovázen, kromě bolestivých pocitů, střevních nepohodlí, nadýmání, agresivity, vysokého stupně dráždivosti a může se také objevit zvýšená únava, příznaky nedostatku síly a apatie.
 • Snížená produkce progesteronu. Známkami této poruchy je výskyt pocitů, při kterých 10 dní před menstruací táhne žaludek a dolní část zad.
 • Pokles endorfinů. Liší se nevyváženým psycho-emocionálním stavem, podrážděností, otokem mléčných žláz nebo výskytem problémů s trávicí soustavou.
 • Nástup zánětlivého procesu. Výsledkem vývoje infekčních onemocnění nebo hypotermie je bolest v akutní formě a výskyt křečí.
 • Procesy spojené s nástupem ovulace.

Týden před menstruací táhne dolní část břicha a dolní část zad kvůli možným změnám v reprodukčním systému. Právě během tohoto období se v jednom z vaječníků vytvoří folikul, ve kterém je přítomno vajíčko. Asi týden před kritickými dny dosáhne požadované velikosti, když vaječná buňka dozrává a je připravena k oplodnění, pak určitě opustí folikul, jeho stěny budou předem roztrhané. Tento okamžik může být doprovázen nepohodlí v břiše. Bylo možné zjistit, kolik dní před menstruací bolí žaludek, ve většině případů se jedná o normální jev v životě ženy.

Pokud se bolest vyskytuje pravidelně, má nesnesitelnou sílu a je doprovázena specifickými sekrety, měli byste okamžitě kontaktovat lékařskou instituci, protože existuje riziko zánětlivého procesu.

Období menstruace je důležitým procesem v životě každé ženy, má velké množství funkcí a nuancí. Nejprve musíte pochopit, že musíte pravidelně navštěvovat gynekologa, abyste včas zjistili výskyt patologického procesu. To platí zejména pro ty, kteří zažívají různé nepohodlí nejen během kritických dnů, ale také dlouho předtím, než začnou..

Popíjení bolesti v dolní části břicha je jednou z nejčastějších stížností u žen a mužů. Spravedlivé pohlaví je však náchylnější k pocitům tohoto druhu. To je způsobeno anatomickými rysy ženského těla, protože téměř všechny orgány reprodukčního systému jsou umístěny v pánvi..

Kreslení bolesti v dolní části břicha může být projevem onemocnění dělohy, přívěsků, močového měchýře, ledvin, střev, páteře nebo jiných orgánů. Kromě toho je u žen takový nepříjemný příznak často spojen s menstruačním cyklem nebo těhotenstvím..

V každém případě by to však nemělo zůstat bez náležité pozornosti. Pokud se táhne v dolní části břicha, existuje pouze jedna jistá cesta ven - kontaktovat specialistu na vyšetření, které pomůže určit příčinu a odstranit ji.

Vzhledem k prevalenci tohoto problému se vám pokusíme říct, proč může dolní část břicha tahat, co ohrožuje a co je třeba v určitých situacích udělat.

Příčiny bolesti v dolní části břicha mohou být patologické a fyziologické.

Patologické důvody zahrnují následující:

 • akutní nebo chronický zánět močového měchýře;
 • zánět přídavků;
 • zánět dělohy;
 • endometrióza;
 • pohlavní choroby;
 • vrozené anomálie orgánů reprodukčního systému;
 • osteochondróza;
 • pyelonefritida;
 • kolitida;
 • proktitida;
 • hemoroidy;
 • divertikulitida a další.

Z fyziologických důvodů je nejčastěji vyvolána bolest v podbřišku tažné povahy, například:

 • psycho-emocionální šok;
 • těhotenství;
 • předmenstruační syndrom;
 • pohlavní styk;
 • ovulace.

Po prostudování více než jednoho ženského fóra jsme byli schopni identifikovat řadu otázek na toto téma, které se ženy nejčastěji ptají. Navrhujeme je zvážit.

Ovulace je fyziologický proces, který zahrnuje prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka z vaječníku do břišní dutiny. Začátek ovulačního období spadá do středu menstruačního cyklu - to je přibližně 14-15 dní. Závažnost a trvání bolesti během ovulace závisí na prahu citlivosti na bolest: u některých žen to snáší tolerovatelně a u některých je to velmi těžké. Zvyšuje se také bolest během a po sexuálním kontaktu..

Důvodem, který táhne spodní břicho během ovulace, je prasknutí folikulu, stejně jako roztažení vazivového aparátu vaječníků, ke kterému dochází v důsledku změn v hormonálním pozadí a aktivního průtoku krve do přívěsků.

Bolest je téměř vždy jednostranná, to znamená, že táhne dolní část břicha doleva nebo doprava, podle toho, z kterého vaječníku pochází vajíčko.

Také tahání bolesti během ovulace může také naznačovat zánětlivý proces přívěsků, proto s dostatečně intenzivním bolestivým syndromem nebude nadbytečné konzultovat odborníka - gynekologa.

Téměř každá pátá žena si stěžuje, že po ovulaci táhne dolní část břicha a dolní část zad. Tento stav se v medicíně nazývá postovulační syndrom..

Existují dva důvody pro postovulační syndrom: těhotenství a nemoc.

Pokud se týden po ovulaci táhne dolní část břicha, pak to s největší pravděpodobností naznačuje, že došlo k početí a vejce se připojilo ke stěně dělohy. Následující příznaky také podporují těhotenství:

 • hrudník bolí a dolní část břicha táhne a prsa bobtnají a bradavky jsou přecitlivělé;
 • táhne spodní část břicha a vypouští bílé, krémové, narůžovělé nebo nahnědlé odstíny;
 • menstruace je zpožděna;
 • ranní nevolnost a tahání v podbřišku.

Proč se dolní část břicha táhne po početí? Není tu nic vážného, ​​jen šestý nebo sedmý den po oplodnění vajíčko „dorůstá“ ke stěně dělohy a způsobuje menší bolest.

Kromě těhotenství však mohou být bolesti v dolní části břicha vyvolány různými patologickými stavy, a to:

 • prasklá ovariální cysta;
 • zánět močového měchýře;
 • apendicitida, pokud je dolní část břicha znepokojena vpravo;
 • zánět vaječníků, dělohy nebo vejcovodů;
 • poranění pánve a páteře;
 • osteochondróza a další.

Nejprve doporučujeme poradit se s gynekologem a v žádném případě se nezabývat samodiagnostikou a samoléčbou. Lékař provede vyšetření (manuální gynekologické vyšetření, vyšetření pochvy a děložního čípku v zrcadlech, krevní test na pohlavní hormony, mikroskopii vaginálních nátěrů, ultrazvuk pánevních orgánů, kolposkopii a další), určí příčinu a v případě potřeby vydá terapeutická doporučení.

Pokud chybí těhotenství nebo jakékoli nemoci, musíte se uklidnit, pít dostatek tekutin, užívat mírný lék proti bolesti (Ibuprofen, Paracetamol nebo Tamipul).

Také v případě hormonální nerovnováhy může odborník doporučit užívání perorálních kontraceptiv, které potlačují ovulaci..

Výskyt bolesti před menstruací se obvykle nazývá premenstruační syndrom (PMS), který se také vyznačuje bolestmi hlavy, závratěmi, podrážděností, slzavostí, celkovou slabostí, zvýšeným pocením, otoky obličeje a končetin, nadýmáním, nevolností, zvětšením mléčných žláz a dalšími..

V zásadě týden před menstruací táhne podbřišek, ale PMS se může objevit také bezprostředně po ovulaci nebo těsně před menstruací.

PMS se může objevit na pozadí nedostatku vitamínů, sedavého způsobu života, chronického stresu, přepracování, nezdravé stravy, nedostatečné stravy atd. Nezaměňujte koncept předmenstruačního syndromu a algomenorey, kterému se budeme dále věnovat.

Téměř všechny ženy si všimnou, že během menstruace bolí dolní část zad a táhne dolní část břicha, pouze některé mají menší bolesti a nenarušují celkový stav, zatímco jiné mají silné bolesti a jsou doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky.

Ostré paroxysmální a tažné bolesti během menstruace jsou odborníky považovány za patologii a nazývají se algodismenorea.

Algodismenorea má charakteristické rysy, jmenovitě:

 • vyskytuje se 1-2 dny před menstruací nebo přímo během menstruace;
 • silná bolest v tahu nebo křeče v dolní části břicha;
 • bolest vyzařuje do pochvy nebo dolní části zad;
 • doprovázené celkovou slabostí, nevolností, bolestmi hlavy, závratěmi, zácpou nebo průjmem atd..

Algodismenorea se nejčastěji vyvíjí na pozadí onemocnění ženských pohlavních orgánů, obtížného porodu, potratu, chirurgického zákroku, stresu.

K léčbě algomenorey se používají léky proti bolesti (Nurofen, Tamipul, Aspirin, Paracetamol), antispazmodika (No-shpa, Riabal, Papaverin), perorální antikoncepce, stejně jako fyzioterapeutické metody (fonoforéza, reflexologie, elektroforéza) a dieta.

Po menstruaci táhne dolní část břicha ze tří důvodů:

 • hormonální nerovnováha (zvýšené hladiny prostaglandinů v krvi;
 • nemoc štítné žlázy;
 • nemoci orgánů reprodukčního systému (endometritida, salpingo-ooforitida, endometrióza a další).

Pokud spodní část břicha táhne, ale není tam žádná doba, pak lze ženě s největší pravděpodobností blahopřát, protože ve většině případů se jedná o známku těhotenství. Prvním krokem je proto provést těhotenský test..

Na otázku, proč se spodní část břicha táhne na počátku těhotenství, odpovíme dále.

Ale co to znamená, když dojde ke zpoždění menstruace, test je negativní a táhne dolní část břicha? V tomto případě není vyloučeno hormonální selhání, gynekologická onemocnění a patologie orgánů jiných systémů. Proto stále musíte kontaktovat gynekologa.

Během těhotenství se mohou objevit následující situace:

 • táhne dolní část břicha během raného těhotenství téměř u všech žen v důsledku aktivního průtoku krve do dělohy a zrychlení mikrocirkulace;
 • v pozdějších stadiích jsou bolesti břicha způsobeny hlavně kontrakcí svalových vláken dělohy.

V 5. týdnu těhotenství jsou pravidelné tahové bolesti v dolním kvadrantu břicha spojeny s napětím vazů a jsou přítomny v normě. Ze stejného důvodu může v 6. týdnu těhotenství tahat za břicho..

Pokud se však dolní část břicha neustále táhne a z pochvy je hnědý výtok, pak je to nebezpečné znamení, které hovoří o nástupu spontánního potratu a vyžaduje okamžitou kvalifikovanou pomoc.

V pozdějších fázích těhotenství, stejně jako v počátečních fázích, žena také často pociťuje nepříjemnou bolest v břiše. Zvažte důvody podle týdne.

 • 34. týden těhotenství: táhne dolní část břicha, stejně jako dolní část zad, stydkou oblast, perineum, křížovou kost. V tomto případě pocity připomínají bolest během menstruace. Důvod tohoto nepohodlí je spojen s přípravou na porod (přitlačování hlavy k pánevní kosti, divergence stydkých kostí, snižování hlavy, tréninkové kontrakce atd.). Důležité! Pravidelné křeče nebo bolesti v dolní části břicha, které jsou doprovázeny výtokem sliznice, uvolňováním plodové vody a silným prolapsem břicha, jsou známkou předčasného porodu. Pokud máte takové příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku..
 • V 35. týdnu těhotenství jsou bolesti v podbřišku také běžným stavem, což naznačuje přípravu na nadcházející porod. Pokud se však příznaky předčasného porodu objeví v 35. týdnu těhotenství, musíte urgentně zavolat sanitku. Musíte také udělat, pokud začnete tahat dolní část břicha v 36-37 týdnu těhotenství.
 • V 38. týdnech táhne dolní část břicha, poklesy břicha, sliznice a voda se vzdálily - to jsou známky otevření děložního čípku, je čas se připravit na nemocnici. Musíte však vědět, že v 38. týdnu těhotenství mohou být bolesti v dolní části břicha způsobeny patologickými stavy. Včasná návštěva gynekologa vám umožní přesně určit příčinu takové bolesti a vyhnout se vážným následkům pro ženu a dítě.
 • Ze stejných důvodů spodní část břicha táhne v 39. týdnu těhotenství nebo ve 40. týdnu těhotenství. Proto musíte dávat pozor na své pocity a informovat o nich svého porodníka-gynekologa..

Důvody pro tahání bolesti v dolní části břicha mohou být:

 • kontrakce dělohy během přichycení k prsu, což je norma;
 • Císařský řez (bolest v oblasti švu);
 • zánět slizniční vrstvy dělohy;
 • zánět přídavků;
 • placentární polyp;
 • onemocnění střev a další.

Většina žen čelí takovým problémům, ale ne všechny se obrátí na odborníka. Bolestivost po pohlavním styku se může objevit z následujících důvodů:

 • prasknutí panenské blány během prvního pohlavního styku;
 • vaginismus, ke kterému dochází ze strachu ze sexuálního styku;
 • vaginitida - zánět vaginální sliznice různé povahy;
 • proces adheze, který se vytvořil po operaci na malé pánvi nebo na pozadí chronického zánětu;
 • trauma porodního kanálu během porodu;
 • sexuálně přenosné nemoci, které se vyvinou po nechráněném pohlavním styku;
 • stagnace krve v žilním aparátu malé pánve;
 • endometrióza;
 • zánět nervů;
 • neslučitelnost partnerů;
 • nedostatek vaginálního mazání a další.

Nejčastěji u mužů táhne dolní část břicha zánětem semenných váčků, zánětem a rakovinou prostaty.

Na obou stranách prostaty jsou semenné váčky, jejichž zánět je charakterizován tahovou bolestí nad ohanbí a ve slabinách. Bolest se zvyšuje po pohlavním styku nebo když je močový měchýř plný.

Při zánětu prostaty (prostatitida) může táhnout jak v perineu, tak v suprapubické oblasti. Kromě toho bolest vyzařuje do dolní části zad..

V počátečních fázích se rakovina prostaty prakticky nerozdává. Příznaky se objevují v pozdějších stadiích onemocnění. Maligní novotvar prostaty se ve většině případů projevuje silnými tažnými bolestmi, které jsou podobné záchvatu radikulitidy.

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů pro tahání bolesti v podbřišku. V některých případech jsou takové pocity normou, zatímco v jiných signalizují zdravotní problémy. Zkušené oko odborníka pomůže určit příčinu a v případě potřeby ji odstranit.

Zpoždění menstruace je nejcharakterističtějším, univerzálním a nejběžnějším znakem časného těhotenství. V naprosté většině všech případů ženy začínají mít podezření, že k početí došlo právě kvůli absenci další menstruace včas.