Příčina bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací, diagnostika patologie

JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT! Neuvěřitelně účinný lék na zvětšení prsou, doporučený Elenou Strizh! Přečtěte si více.

Ženský prsa je klasický cílový orgán s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí může ublížit, být přecitlivělý, naplnit nebo vyvolat tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů. Přibližně 11-14 dní menstruačního cyklu, během ovulace, dochází k prudkému zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu a poté se postupně zvyšuje hladina estrogenu a progesteronu. To je to, co nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní mléčné žlázy, těhotenství, onemocnění štítné žlázy a další orgány produkující hormony..

Příčiny bolesti prsou

Hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruací jsou hormonální změny. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na narození dítěte. Děloha se uvolňuje, aby vyloučila ukončení těhotenství, zvyšuje se chuť k jídlu. Ženská prsa jsou plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou okamžitou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, všechny příznaky zmizí s nástupem menstruace nebo několik dní před..

Mezi patologickými příčinami bolesti prsu před menstruací se rozlišují:

 • Nemoci štítné žlázy, slinivky břišní, hypofýzy, hypotalamu, nadledvin, vaječníků. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí ženy..
 • Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik 30-60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací zhoršuje..
 • Zánětlivé procesy v genitáliích, pohlavně přenosné infekce.
 • Nekontrolované nebo dlouhodobé užívání OC (perorální antikoncepce) nebo jiných hormonálních látek.
 • Kromě toho může být stav prsu ovlivněn tak nepříznivými faktory, jako je kouření, zneužívání alkoholu, nošení podprsenky, která nemá správnou velikost nebo tvar, odmítnutí kojení ihned po porodu, stres a nevhodná výživa. Hormonální pozadí se mění po potratu, porodu, během menopauzy, těhotenství. Během těchto období může dojít ke zvýšení citlivosti prsou..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací častěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 a vyšší. Vědci také identifikovali vztah mezi mentální labilitou a závažností symptomů PMS. Osoby, které jsou náchylné k častým změnám nálady, vnímavé, hluboce znepokojené, cítí změny v prsou stále jasněji před menstruací.

Co dělat?

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od těch, které se běžně vyskytují každý měsíc, první věcí, kterou by žena měla udělat, je samovyšetření. Jak správně vyšetřit a cítit vaše prsa:

 • Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje skvrny naznačující výtok z bradavek.
 • Prohlédněte bradavky a dvorce a ujistěte se, že nedochází k zarudnutí, vyrážce, loupání, zatažení, ulceraci nebo jiným abnormalitám.
 • Pás nad pasem a postavte se před zrcadlo. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar mléčných žláz. Hrudník by neměl mít abnormální boule, zasunutí nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální..
 • Lehněte si na záda a pod lopatku na levé straně položte malý váleček. Cítíte levý prsa konečky prstů levé a 3-4 falangy pravé ruky. Prsty by měly být blízko hrudníku, pohyby by měly být kruhové. Prohlédněte si hrudník po centimetru, zda neobsahuje hrudky. Věnujte pozornost oblastem, které jsou bolestivé na dotek. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Samovyšetření by mělo být prováděno jednou za měsíc 7. – 10. Den od začátku menstruace. Pokud je menstruace nepravidelná nebo chybí kvůli menopauze, laktaci nebo těhotenství, lze zákrok provést kdykoli, když nedojde k překrvení mléčných žláz.

Jak snížit citlivost prsou?

Hrudník může bolet různými způsoby. Obvykle se před menstruací pozoruje otok mléčných žláz, zvyšuje se citlivost bradavek. Některým ženám se to dokonce líbí. Pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí, měli byste dodržovat následující tipy:

 • Vyberte si podprsenku, která je pohodlná. Správná podprsenka může pomoci minimalizovat nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez prohlubní a švů. Tkanina přiléhající k hrudníku musí být přírodní. Podprsenka by měla bezpečně držet prsa, ale neměla by prsa třást ani mačkat.
 • Upravte příjem tekutin, pijte diuretika, zelený čaj. Pokud před menstruací hrudník nejen bolí, ale také bobtná, měli byste věnovat pozornost pití. Měli byste vypít ne více než 1,5 litru vody denně. Kromě toho se doporučuje pít zelený čaj, šípkový vývar, kukuřičné hedvábí. Spotřeba kávy a alkoholu by měla být vyloučena nebo snížena na minimum.
 • Sledujte svoji stravu. Aby byla prsa méně citlivá, měli byste zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, fermentovaných mléčných výrobků, ryb, obilovin. Nedoporučuje se jíst hodně sladkostí, pečiva, masa, pít mléko, pivo.
 • Dostatečně se vyspat. Během spánku se tělo zotavuje, hladiny hormonů jsou regulovány. Při chronickém nedostatku spánku se všechno děje přesně naopak, obranyschopnost se vyčerpává, do krve se začínají uvolňovat stresové hormony a také prolaktin, který může způsobit citlivost prsou a výtok z bradavek. Musíte spát nejméně 8 hodin, přičemž se doporučuje jít spát nejpozději do 23 hodin.
 • Nepřehánějte to. Snažte se vyhnout namáhavé fyzické aktivitě. Pokud vás práce nutí tvrdě pracovat, udělejte si každou hodinu krátké přestávky. Ze sportovních aktivit upřednostňujte plavání, tanec, jízdu na kole, procházky.
 • Vyhněte se stresu. Snažte se vyhnout konfliktům, nebojte se o zítřek. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, dejte si čaj s heřmánkem a mátou, přemýšlejte o něčem příjemném, nechte se rozptýlit.
 • Mějte pravidelný sexuální život. Nedostatek sexu nebo nepravidelný sex významně ovlivňuje rovnováhu hormonů v těle ženy.
 • Pijte hořčík a vitamin B6. Nedostatek těchto živin vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Před užitím pilulek se poraďte se svým lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete vypít jakékoli anestetikum (Paracetamol, Analgin, Ketanov), použít mast s anestetickými složkami (Progestozel, Mastofit, Arnica, Traumeel S). Můžete také použít obklady s kafrovým olejem, magnéziem (síranem hořečnatým), medem, zelným listem na bolavé hrudi.

Pro zvětšení prsou bez operace naši čtenáři úspěšně používají metodu Eleny Strizh. Po pečlivém prostudování této metody jsme se rozhodli nabídnout ji vaší pozornosti. Přečtěte si více.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, vyžaduje návštěvu lékaře. Navíc by žena měla být upozorněna následujícími příznaky:

 • bolestivost hrudníku na pozadí nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace;
 • jakýkoli výtok z bradavky (hnisavý, průhledný, kolostrum, krvavý);
 • zvýšená bolest v mléčné žláze;
 • těsnění;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest a otok pouze v jednom prsu;
 • změna tvaru mléčné žlázy, bradavky;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • hrbolky nebo prohlubně na kůži, změna barvy prsou nebo dvorců.

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, měli byste být vyšetřeni gynekologem nebo mammologem, abyste vyloučili vývoj patologie.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, měla by být vyšetřena žena. Nezbytný výzkum a analýza:

 • Ultrazvuk mléčných žláz v prvních dnech menstruačního cyklu;
 • mamografie (rentgen prsu);
 • analýza hormonů estradiol, progesteron, prolaktin, stejně jako hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, trijodthyronin, glukokortikoidy, inzulín, placentární laktogen podle indikací;
 • biopsie a histologické vyšetření tkáně v přítomnosti pečeti.

Teprve po stanovení diagnózy bude ženě předepsána léčba. Každý případ je individuální a neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže na bolesti na hrudi způsobené dysfunkcí orgánů produkujících hormony jsou ženě předepsány hormonální léky, vitamíny, jód, hořčík a další přísady do potravin. Pokud jsou příznaky způsobeny infekcí, používají se antibakteriální a protizánětlivé léky.

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Pokud jsou v mléčných žlázách nalezeny velké cysty nebo zhoubné nádory, je nutný chirurgický zákrok. V počátečních fázích vývoje fibrocystické mastopatie doporučují lékaři ženě otěhotnět. Přirozené zvýšení hladiny progesteronu během těhotenství má příznivý účinek na průběh onemocnění a vede dokonce k úplnému vyléčení..

Pokud má žena podezření, že citlivost prsou je způsobena těhotenstvím, je důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Poté, co těhotenský test ukáže 2 proužky, měli byste navštívit lékaře, provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

Tělo každé ženy je jiné. U některých kolísání hormonů během menstruačního cyklu zůstává zcela bez povšimnutí a nijak neovlivňuje prsa. Většina žen, zejména žen s působivou velikostí prsou, si však s nástupem ovulace všimne otoku mléčných žláz a zvýšení citlivosti bradavek. Tyto příznaky mohou mít fyziologické i patologické vysvětlení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, měli byste se poradit s mammologem. Z preventivních důvodů je třeba tohoto specialistu navštívit jednou ročně a po 40 letech se doporučuje provádět každý rok mamografické a hormonální testy..

Tajně

 • Neuvěřitelné... Můžete si zvětšit prsa bez pilulek a operací!
 • Tentokrát.
 • Žádná bolestivá rehabilitace!
 • To jsou dva.
 • Výsledek je patrný po 2 týdnech!
 • Jsou tři.

Postupujte podle odkazu a zjistěte, jak to udělala Elena Strizh!

Před menstruací 2 týdny bolí hrudník

Ženský prsa je klasický „cílový orgán“ s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí mohou mléčné žlázy ublížit, být přecitlivělé, zasypat se a vytvářet tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů..

Během ovulace, přibližně 11-14 dnů menstruačního cyklu, dochází k prudkému zvýšení koncentrace takzvaného luteinizačního hormonu, poté se postupně zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu. To nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní formace v mléčných žlázách (těhotenství, onemocnění štítné žlázy a dalších orgánů produkujících hormony).

Příčiny bolesti prsou

Změny hormonálních hladin jsou hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruačním cyklem. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na plod. Aby se vyloučilo ukončení těhotenství, děloha se uvolňuje, zvyšuje se chuť k jídlu, prsa je plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou přímou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, pak s nástupem menstruace nebo několik dní před ní všechny příznaky zmizí.

Recepce mammologa v Taganrogu 8 (8634) 36 46 01

WhatsApp +7 918 55 64 601 mammolog online

· Nemoci slinivky břišní a štítné žlázy, hypofýzy, hypotalamu, vaječníků nadledvin. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí žen..

· Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik asi 60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací výrazně zesiluje..

STI (pohlavně přenosné infekce) a další zánětlivé procesy v genitáliích.

Dlouhodobé nebo nekontrolované užívání hormonálních léků nebo perorálních kontraceptiv.

Různé nepříznivé faktory (kouření, zneužívání alkoholu, nesprávně vybraná podprsenka, nevhodná velikost nebo tvar, stres, odmítnutí kojení po porodu, nevhodná / nesprávná výživa) významně ovlivňují stav prsu.

· Hormonální pozadí se mění během těhotenství, po porodu, potratu, během menopauzy. Během těchto období lze citlivost prsu několikrát zvýšit..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací nejčastěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 nebo více. Vědci také identifikovali vztah mezi závažností symptomů PMS a mentální labilitou. Ženy náchylné k častým změnám nálady, hluboce znepokojené, vnímavé, silnější a intenzivněji pociťují změny v mléčné žláze před menstruací.

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od normy, ke kterým dochází každý měsíc, měla by si žena nejprve provést vlastní vyšetření. Každá žena může provést nezávislé vyšetření mléčných žláz:

· Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje bradavku;

· Zkontrolujte bradavky a dvorce, zda neobsahují zarudnutí, odlupování, zatažení, vyrážku, ulceraci nebo jiné patologické stavy;

· Před zrcadlem být nahý nad pasem. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar hrudníku. Prsní žláza by neměla mít abnormální zatažení, boule nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální;

Ležte na zádech, na levé straně, pod lopatkou, položte malý váleček (můžete vyhrnout ne silnou deku atd.). Cítíte levou hruď prsty levé a 4 falangy pravé ruky. Pohyb - kruhový, prsty by měly být co nejtěsněji (ale nemačkat) k hrudi. Prohlédněte si hrudník centimetr po centimetru, zda v něm nejsou hrudky. Věnujte pozornost oblastem prsu, dotek, který způsobuje bolest. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Jak snížit citlivost prsou?

Protože každý člověk je jiný, bolesti prsou se u jednotlivých žen liší. Například často před menstruací se zvyšuje citlivost bradavek a pozoruje se otok prsou - některým ženám se to líbí, zatímco jiné je velmi obtížné tolerovat..

Zde jsou některé účinné tipy, pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí:

· Pohodlná podprsenka. Správně nasazená podprsenka minimalizuje nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez kostních švů. V tomto případě musí podprsenka bezpečně držet prsa, aniž by si ji držela nebo mačkala. Živůtek musí být přírodní.

· Správný příjem tekutin. Pokud před menstruací hrudník bobtná a bolí, musíte věnovat pozornost pití. Měli byste vypít 1,5 litru čisté vody denně. Kromě vody se také doporučuje pít zelený čaj, odvar z šípku, kukuřičné hedvábí (tj. Diuretické odvarky). Minimalizujte nebo eliminujte konzumaci alkoholu a kávy.

· Sledujte svoji stravu. Abyste snížili citlivost mléčných žláz, musíte zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, ryb, obilovin a mléčných výrobků.

Snižte spotřebu sladkostí, pekařských výrobků, mléka, piva na minimum. maso.

· Dostatečný spánek. Během spánku jsou hladiny hormonů regulovány a naše tělo se regeneruje. U chronického nedostatku spánku je vše přesně naopak, tj. obranyschopnost je vyčerpána a do krve se uvolňují stresové hormony a prolaktin, což mimochodem může způsobit výtok z bradavek a celkovou bolestivost na hrudi. Je lepší jít spát nejpozději do 23 hodin a spát alespoň 8 hodin.

· Nepřepracovávejte (vyhýbejte se velké fyzické námaze, nebo alespoň každou hodinu udělejte krátké přestávky, pokud práce zahrnuje fyzickou aktivitu). Pro sport, plavání, tanec, cyklistiku, procházky.

· Snažte se vyhnout konfliktům a jiným stresovým situacím. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, pijte čaj s mátou a heřmánkem, rozptylovaný něčím příjemnějším.

· Pravidelný sexuální život. Nepravidelný pohlavní styk nebo nedostatek sexu obecně má značný vliv na stav ženy, zejména na rovnováhu hormonů v jejím těle..

· Pijte vitamin B6 a hořčík. Nedostatek těchto pro tělo prospěšných látek vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Ale než začnete užívat léky, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete si vzít lék proti bolesti. Na bolavou hruď lze také aplikovat obklady s magnéziem (síran hořečnatý), kafrový olej, zelný list, med.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, je důvodem k návštěvě lékaře! Ženy by navíc měly být upozorněny na následující příznaky:

Jamky nebo hrbolky na kůži prsu, změna barvy areoly nebo kůže prsu.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, je bezpodmínečně nutné podstoupit důkladné vyšetření mammologem nebo gynekologem, aby se vyloučil další vývoj patologie.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, je třeba vyšetřit ženu. Požadovaný výzkum a analýza:

· V prvních dnech menstruačního cyklu ultrazvuk mléčných žláz;

Mamografie (rentgenové vyšetření prsu);

· Analýzy na hormony estradiol, prolaktin, progesteron, hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, glukokortikoidy, trijodtyronin, inzulín, placentární laktogen;

V přítomnosti zhutnění, biopsie a histologického vyšetření tkáně.

Léčba bude předepsána až po stanovení diagnózy. Každý případ je čistě individuální, a proto neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže pro bolest v mléčné žláze v důsledku dysfunkce orgánů produkujících hormony jsou předepsány hormony, hořčík, vitamíny, jód a další přísady do potravin. V případě, že příznaky jsou způsobeny infekcí, používají se protizánětlivé a antibakteriální látky..

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Chirurgie je obvykle nutná, pokud jsou v hrudníku nalezeny velké cysty nebo maligní nádory. V počátečních fázích tvorby fibrocystické mastopatie se ženě doporučuje otěhotnět. Vzhledem k tomu, že přirozené zvýšení hladin progesteronu během těhotenství má velmi, velmi příznivý účinek na průběh onemocnění a někdy dokonce vede k absolutnímu vyléčení.

Pokud máte podezření, že bolestivost mléčných žláz je způsobena těhotenstvím, je nesmírně důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Pokud těhotenský test ukáže pozitivní výsledek, doporučuje se navštívit lékaře a provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

PAMATUJTE - včasná návštěva lékaře vám zachrání život!

Otevírací doba pro lékaře - od 10:00 do 17:00.

Sobota - od 10,00 do 13,00 hodin

Materiál připravila Natalia KOVALENKO. Ilustrace z webu: © 2017Thinkstock.

Hrudník bolí 2 týdny před menstruací

Hrudník bolí 2 týdny před menstruací v důsledku ovulace vyvíjející se uprostřed cyklu.

Jedná se o fyziologický faktor, který je pro ženské tělo normální. Kromě změn v hormonálních hladinách může dojít ke zhoršení pohody.

Jak dlouho máte tento bolestivý syndrom??

 • Několik dní (25%, 720)

Celkový počet voličů: 2 828

 • Proč bolí hrudník 2 týdny před menstruací
 • Kvůli tomu, co se bolest objeví velmi 2 týdny před menstruací
 • Pool pro léčbu bolesti na hrudi
 • Co říká tupá, tahová, přesná, bolestivá nebo řezná bolest na hrudi
 • Když potřebujete urgentně navštívit lékaře
 • Špičkové léky na úlevu od bolesti
 • Preventivní opatření
 • Co naznačuje náhlá bolest?
 • Správná výživa

Proč bolí hrudník 2 týdny před menstruací

Ovulace se objevuje uprostřed menstruačního cyklu. Jedná se o uvolnění folikulu z vaječníku, který obsahuje vejce. Spermie může do ní vstoupit a vytvořit početí.

Embryo se připojí ke stěně dělohy, objeví se těhotenství. Tělo se připravuje na nadcházející těhotenství a porod. Je to normální proces, ale u některých pacientů způsobuje bolest.

Aby došlo k ovulaci, je zapotřebí zvýšení pohlavních hormonů. Patří mezi ně progesteron, gestagen, estrogen. Pod jejich vlivem dochází ke změnám v reprodukčních orgánech během každého menstruačního období. Bez této funkce je koncepce nemožná..

Příznaky označující normální změny se tvoří:

 • bolest v mléčných žlázách;
 • přecitlivělost bradavek;
 • zvýšená podrážděnost, výkyvy nálady;
 • malé množství výtoku z bradavek;
 • prsa se plní, ale velikost se moc nezvyšuje.

Pokud je vyloučena fyziologie, hledají příčinu onemocnění:

 • nádory s atypickým nebo normálním složením;
 • dysfunkce endokrinních žláz (štítná žláza, hypofýza);
 • tvorba kapsle naplněné kapalinou zvyšuje riziko bakteriální infekce hnisavým exsudátem (cysty, abscesy);
 • vážné poškození, zranění, náraz;
 • zánětlivá onemocnění (mastitida);
 • prudká změna hladin hormonů;
 • infekční a zánětlivé stavy s výskytem hnisavého výtoku z bradavek, který má nepříjemný zápach;
 • svalové napětí, jiné poškození muskuloskeletálního systému;
 • neurologické poruchy.

Když se nemoc objeví, vytvoří se negativní klinické příznaky. Například stoupá tělesná teplota, zhoršuje se zdravotní stav. Se známkami se obracejí na gynekologa, endokrinologa, mammologa.

Určují, co se děje v těle pacienta, pomocí následujících testů:

 • vyšetření mammologem s palpací;
 • mamogram - snímek mléčných žláz, kde jsou viditelná těsnění, abnormální útvary;
 • rentgen hrudníku - určení struktury muskuloskeletálního systému, identifikace poškození;
 • biopsie s histologií v přítomnosti nádoru k identifikaci buněčného složení.

Pravidelně se k monitorování těla provádí obecný test krve a moči, biochemický test, koagulogram, rozšířený vzorec leukocytů. Jedná se o studie, kde se jakékoli porušení projevuje okamžitě.

Kvůli tomu, co se bolest objeví velmi 2 týdny před menstruací

Ostrá bolest není pro fyziologické procesy typická. Vytváří se v přítomnosti traumatu, poškození, neurologie, nárůstu maligního nebo benigního novotvaru.

Existuje mnoho důvodů, proto jsou zkoumány včas. Poté je stanovena diagnóza, předepsána léčba. Lékař předepisuje léky, předepisuje fyzioterapii, doporučuje chirurga. Terapie závisí na příčině příznaků.

Pool pro léčbu bolesti na hrudi

Zakřivení páteře, skolióza, sevřené nervy často způsobují bolest vyzařující do hrudníku. K odstranění problému je předepsána komplexní léčba. Jednou z metod je návštěva bazénu.

Díky fyzické aktivitě, vlivu vody, je záda vyrovnána a zlepšuje se zdravotní stav. Pacient přestane pociťovat bolesti hlavy, závratě, bolestivost.

Co říká tupá, tahová, přesná, bolestivá nebo řezná bolest na hrudi

Skutečnost, že se mění hormonální pozadí, se v těle vytváří dočasná restrukturalizace. Často se jedná o příznak onemocnění, nástup patologie.

Proto konzultují s terapeutem a po laboratorních a instrumentálních testech doporučují pacienta specialistům..

Během menstruace je vnější vrstva děložní výstelky odmítnuta. To vede k mírnému fyziologickému krvácení. Vzniká díky přeskupení hormonů, aby se tělo připravilo na početí..

Některé ženy si stěžují na mravenčení. Je v pořádku, pokud zmizí hned po skončení menstruace. Pokud nepohodlí přetrvává, vyhledává se nemoc.

Příčiny tupé bolesti:

 • mechanické poškození, zranění, která narušují integritu;
 • angina pectoris, stav před infarktem;
 • gastritida, překyselení, žaludeční vředy (syndrom se šíří do sousedních útvarů, proto je pociťována bolest břicha a hrudníku);
 • patologie lokalizované v dýchacích cestách (tracheitida, bronchitida, pneumonie, emfyzém, tuberkulóza);
 • neurologická onemocnění (štípání, mechanické poškození, zánět nervů od páteře po periferii);
 • nemoci pohybového aparátu.

Poškození páteře a nervové tkáně z ní vyčnívající je běžné.

Vznikají následující typy nemocí:

 1. Osteochondróza. Obratle se postupně opotřebovávají, objem meziobratlových plotének klesá, nervová tkáň je sevřena. Bolest se dává do ramene, lopatky, hrudníku.
 2. Interkostální neuralgie. Vlákna jsou sevřená při zakřivení polohy, skolióze. Sevření se objevuje v důsledku posunutí obratlů a žeber. Bolest je podobná příznakům kardiovaskulárních poruch. Použití tablet na krevní cévy a normalizace průtoku krve však nepomůže.

Příčiny bolesti:

 • komplikace po operaci na mléčných žlázách nebo okolních oblastech;
 • stav po porodu, například když se objeví přebytečné mléko;
 • ucpání žláz těsněním z mateřského mléka;
 • zánět žláz, bradavek (mastitida, vytvořená v důsledku úzkých kanálků nebo akumulace mléka);
 • benigní nádory (fibroadenom);
 • mastopatie - růst bez maligních novotvarů;
 • zvětšení prsou během těhotenství.

Faktory způsobující přesné a bolestivé pocity:

 • zablokování krevních cév, kapilár;
 • nástup zánětu;
 • mechanické zranění;
 • používání nepohodlného spodního prádla;
 • malé nádory benigní nebo maligní povahy, které postupně začínají růst.

Pokud dojde k pořezání, měla by být osoba ostražitá. To se nestane u premenstruačního syndromu, ovulace, menstruace. Toto je znamení, které se projevuje nemocemi, zraněními. Často se tvoří v důsledku mechanického poškození žlázy, kůže, bradavek.

Když potřebujete urgentně navštívit lékaře

Pokud se objeví nepříjemné příznaky, není vždy nutné konzultovat terapeuta. Příznak se častěji vyskytuje na pozadí hormonálních změn během PMS, ovulace, těhotenství, laktace, menstruace a nakonec přejde sám. Pokud to hodně bolí, například během menstruace, použijte léky proti bolesti.

Je nutné vyhledat lékaře, pokud se objeví následující další příznaky:

 • ozařování sousedních oblastí (břicho, záda, ramena, lopatky);
 • Zvýšení teploty;
 • čirý, bílý, hnisavý výtok z bradavek;
 • těsnění uvnitř žláz;
 • ostré řezné bolesti, které nelze tolerovat;
 • prudké zhoršení zdraví, malátnost, mdloby;
 • bolest, která v průběhu času nezmizí.

S jakýmkoli příznakem se obraťte na terapeuta nebo gynekologa.

Odkazují na následující typy vyšetření:

 • obecná analýza krve a moči - odhalí funkci oběhového, lymfatického systému;
 • biochemický test - stanovení množství transamináz;
 • koagulogram - stanovení koagulační aktivity;
 • biopsie s histologií - odhaluje normální, benigní, maligní buněčné složení;
 • mamogram;
 • rentgen hrudníku;
 • výzkum nádorových markerů.

Pokud vyšetření nepřinesla výsledky, použijte MRI. Zobrazuje obraz orgánů na obrazovce ve vrstvách. Je jasné, kde se tvoří patologie cév, nervů, svalů, vazů, šlach, kostí.

Po obdržení informací, předpokladů diagnózy je pacient odeslán k odborníkům. Patří mezi ně neurolog, kardiolog, flebolog, endokrinolog, onkolog.

Špičkové léky na úlevu od bolesti

Definice léku proti bolesti závisí na symptomech a nemoci způsobující symptom.

Existují indikace a kontraindikace, ne všechny léky jsou tolerovány pozitivně:

 1. Antispazmodika. Předepsáno pro křeče hladkých svalů. Vede ke zúžení lumen cévy, snížení bolesti svalů. Používají Spazmalgon, Spazgan. Mají malý počet vedlejších účinků a kontraindikací a jsou dobře snášeny. Nedoporučuje se pro těhotenství, kojení.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky. Jedná se o analgetika, která eliminují bolest, zánět, horečku. Účinek nastává, když je aktivita prostaglandinů potlačena. Jedná se o léky volby, neexistuje závislost na jejich příjmu. K aktivaci dochází rychle, do 30 minut. Existuje mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Nedoporučuje se déle než 10-14 dní. Použijte Ketanov, Dexalgin, Diclofenac. Berou se jako pilulky nebo injekce. Druhá forma je vhodnější pro nadměrně silnou bolest doprovázenou hypertermií. Injekce mají menší účinek na zažívací trakt, působí rychleji.
 3. Analgetika. Většina z nich má antipyretickou aktivitu, která snižuje tělesnou teplotu. Farmakodynamika se vyskytuje v důsledku potlačení funkce prostaglandinů, účinku na centrum termoregulace v hypotalamu. Paracetamol se často používá. Odstraňuje bolest hlavy, zubů, je použitelná pro neuralgii, myalgii, algodismenoreu. Nežádoucí účinky, kontraindikace jsou malé. Pacienti dobře snášen. Povoleno ve 3. trimestru těhotenství.
 4. Opioidní analgetika. Funkce centrálního nervového systému je potlačena. Impulz bolesti není vnímán, reflexy jsou potlačeny. Používají Promedol, Tramadol. Používají se pouze na lékařský předpis; bez něj není prodej v lékárně k dispozici. Tablety mají mnoho kontraindikací pro použití, negativní účinky. Účinek netrvá dlouho, nepohodlí úplně zmizí. Existuje ospalost, oslabení koncentrace. Látky se používají pouze v nouzových situacích.

Při použití léků proti bolesti je důležité si uvědomit, že neléčí základní příčinu příznaků. Potlačení příznaku bolesti nastane na chvíli, pak se objeví znovu.

Kromě toho se léky používají k léčbě základních příčin:

 • léčivé složky na bázi hormonů (estrogeny, progesterony);
 • fytopreparáty, které normalizují laktaci (Mastodinon);
 • antianginální léky, které obnovují stav krevních cév, zabraňují záchvatům anginy pectoris (nitráty, beta-blokátory, agonisté vápníku).

V některých případech léky nepomáhají. Například v případě benigních a maligních nádorů poranění. O operaci je konzultován chirurg. Ale pro přípravu a následnou rehabilitační dobu je předepsán další seznam léků.

Preventivní opatření

Ne každá žena chce čekat, až se to zhorší..

Proto byla vyvinuta preventivní opatření k prevenci nemocí:

 1. Nosit pohodlnou podprsenku. Vybírá se podle velikosti. Pokud je menší, hrudník je stlačen. To je příznivé prostředí pro rozvoj nádorů, poranění, svalové křeče, laktostázu. Velká velikost vede k ochabnutí, objevují se bolestivé pocity.
 2. Návštěva gynekologa. Přicházejí na vyšetření každý rok. Ujistěte se, že provádíte laboratorní testy, abyste porozuměli funkčnímu stavu dělohy, vaječníků, trubiček, pochvy, mléčných žláz. Všechny jsou vzájemně propojeny.
 3. Mamogram. Prochází každoročně, nádorové buňky se mohou kdykoli množit a rychle růst. Obrázky ukazují normální tkáň nebo časný projev hrudek. Procedura je kontraindikována u žen během období těhotenství a kojení, protože během procesu je emitováno záření.
 4. Jíst kvalitní jídlo. Měly by být dodávány vitamíny, stopové prvky, minerály užitečné pro vnitřní orgány. Pokud nestačí, zdravotní stav se zhoršuje. Aby identifikovali chybějící látky, projdou laboratorní analýzou. Podle něj jsou vybrány multivitamíny.
 5. Fyzická aktivita. Pokud je nedostatek, svaly oslabují, systémový průtok krve se zhoršuje. Užitečné látky a kyslík v menším objemu jsou dodávány do orgánů, včetně mléčné žlázy.
 6. Racionální používání antikoncepce. Pro adekvátní užívání antikoncepčních přípravků se předběžně provádějí testy. Nejsou k dispozici pro pacienty s vysokými krevními destičkami, srážecími prvky. Je zakázáno pít je bez souhlasu gynekologa..
 7. Správné kojení. Pokud pacient neví, jak to udělat, je lepší se poradit s odborníkem na krmení. Po každém kojení by nemělo být v levém a pravém prsu žádné mléko. Pokud dítě úplně nevysává všechno mlezivo, mělo by být provedeno odsávání. Jinak se vytvoří laktostáza.
 8. Hygienické postupy. Udržují tělo čisté, aby se zabránilo infekčním a zánětlivým procesům. Bakterie často vstupují do žláz bradavkami, zejména během těhotenství a laktace.

Preventivní opatření nebudou schopna zcela chránit pacienta před výskytem náhlých patologií, ale snižují jejich možnost. Jsou vedeni ne jednou, ale po celý život.

Pokud je žena v ohrožení, častěji absolvuje laboratorní a instrumentální vyšetření. Například během tvorby benigního nádoru se krev pravidelně kontroluje na přítomnost nádorových markerů, aby se identifikoval začínající maligní proces.

Co naznačuje náhlá bolest?

Tvorba negativních pocitů během ovulace, menstruace, těhotenství je normální fyziologický proces. S tím si nedělejte starosti. Bolesti nejsou ostré, ale táhnou. Přinášejí mírnou ztrátu síly, zdravotní stav se výrazně nezhoršuje.

Pacienti si často v obavách o život mýlí stavy. Například náhlý nástup interkostální neuralgie s angínou pectoris a infarktem myokardu.

Zavolají sanitku, provádějí různé typy testů. Je lepší navštívit terapeuta včas, než nechat ujít život ohrožující úzkost.

Správná výživa

Když se objeví nepříjemné pocity, je nutné podstoupit vyšetření a vyšetření pomocí laboratorních testů, instrumentálních postupů. U každého typu patologie se rozlišují různé stravy..

U pacientů s gastrointestinálními chorobami je pozorována přísná kontrola výživy. Zvláště s peptickým vředem dvanáctníku a žaludku.

Platí následující zásady:

 • odmítnutí pít alkohol;
 • nedostatek mastných, kořeněných, smažených, uzených potravin ve stravě;
 • nedostatek pečení;
 • jíst lehké jídlo, které nezvyšuje kyselost žaludku, rychle trávit.

Pokud se neuralgie vyvine, konzumujte potraviny bohaté na fosfor, vitamín D, B. Například ryby, obiloviny, ořechy. Během tohoto období neexistují žádná omezení týkající se potravin. Ale musíte se vzdát alkoholu. Poškozuje neurony v mozku, periferní nervové zakončení.

Pokud má pacient endokrinní poruchy, konzumuje potraviny obsahující přírodní hormonální látky. Například pivo. Obsahuje hodně droždí.

Pokud se vytvoří mastopatie, dodržují se následující pravidla:

 • doporučení omezit nebo úplně opustit čaj, kávu, kakao obsahující tekutiny a výrobky;
 • jíst potraviny s vlákninou ke stimulaci trávicího traktu, hepatobiliárního systému, střev, ovlivňující celé tělo (ovoce, zelenina, obiloviny);
 • denní přírůstek do pokrmů z oleje (olivový, hořčičný);
 • konzumace zvýšeného množství živočišných nebo rostlinných bílkovin;
 • denní příjem nejméně 2 litry vody k odstranění přebytečných solí, zvýšení krevní plazmy, nasycení těla kyslíkem.

Chcete-li zvolit správnou výživu, obraťte se na odborníka na výživu. Vyšetřuje člověka, nasměruje ho na zkoušky, zjišťuje způsob života. Pokud existují nemoci, nadváha nebo obezita, dělá omezení ve stravě. Pod jeho kontrolou a při užívání léků se zdravotní stav rychle zlepší..

Zvýšené namáhání hrudníku a dolních končetin vede k negativním dopadům. Během terapie se vyšetření pravidelně opakují a odhalují přítomnost nebo nepřítomnost zhoršení. Vyžaduje se nejen strava, ale všechny předepsané léky. Pijí se v přísném dávkování, aby nevznikly negativní vlivy..

Pokud neustále dodržujete správnou výživu, metabolismus a metabolismus se normalizují. Zlepšuje poměr peptidů, tuků a sacharidů.

Nelze vyloučit žádnou z těchto látek, všechny musí jít dovnitř, ale v určitém množství. Dieta by měla být úplná. Pokud jsou dodávány vitamíny a minerály, fungují všechny orgány normálně.

Kolik dní před menstruací prsa bobtná a zda se objevují bolestivé pocity

Před menstruací prochází ženský reprodukční systém různými změnami. V předmenstruačním období prsa bobtná před menstruací, což je jeden z hlavních znaků. Je důležité odlišit přírodní jev od vývoje patologie..

Jak dlouho před menstruací prsa bobtná

První projev příznaků se obvykle objeví dva týdny před menstruací. Cyklus trvá od 28 do 30 dnů (u některých žen to může být méně i více) a ovulace nastává uprostřed (14-15 dní). Všechny změny souvisejí s prací hormonů.

Otok mléčných žláz před menstruací je doprovázen následujícími příznaky:

 • Zvýšená neklid
 • Změny nálady
 • Bolesti dolní části břicha
 • Obecná malátnost

Otoková oblast může být bolestivá, a to je normální od začátku ovulace do samého začátku menstruace..

Povaha projevu bolesti je:

 • Konstantní
 • Pravidelně reagující na dotek
 • Brnění
 • Tahání

Bolestivé pocity pokrývají různé oblasti:

 • Přecitlivělost v jedné oblasti, neklid v jiné oblasti (lokalizované).
 • Je obtížné určit zaostření, všechny dotyky jsou nepříjemné (rozlité).
 • Oblast zad, podpaží je ovlivněna, může táhnout dolní část břicha (vyzařující).

Bolest v mléčné žláze může být přijatelná, pak jsou nutné malé změny v životním stylu. A někdy jsou nesnesitelné a vyžadují použití léků. Bolest jakékoli povahy může být příznakem PMS nebo známkou patologií.

Některé ženy vůbec nepozorují příznaky menstruace, jiné pociťují mnoho nepříjemných příznaků, které omezují jejich schopnost pracovat..

Není možné pojmenovat přesné datum zvýšení velikosti prsou, protože je to individuální.

Příčiny otoku prsu

Jednou z hlavních podmínek pro předepsání léčebného postupu je stanovení předpokladů pro toto onemocnění. Ke zvýšení poprsí před menstruací dochází z následujících důvodů:

Fyziologický

Během ovulace se uvolňuje velké množství hormonů, které způsobují ovulaci (uvolnění vajíčka). Průtok krve do mléčných žláz se zvyšuje a alveolární tkáň se rozšiřuje, kapalina se prakticky nevylučuje. A protože v hrudníku je velké množství cév, jsou stlačeny, což se projevuje bolestí.

Patologické

Proliferace tkání je způsobena fibrocystickými formacemi (mastopatie).

Narušení hormonálního systému v důsledku problémů s hypofýzou, štítnou žlázou, játry.

Otok doprovázený bolestí může naznačovat přítomnost maligních nádorů.

Jiné důvody

K nárůstu žlázové tkáně dochází v důsledku nepravidelností menstruace při užívání hormonálních léků.

Jíst hodně soli nebo kořeněných jídel vede k zadržování tekutin, otokům.

Těhotenství ovlivňuje hormony. Prsa je zvětšená, oteklá, probíhá proces přípravy na krmení dítěte.

Zvládání příznaků PMS

V případě vážného nepohodlí je lepší poradit se s lékařem, abyste snížili nepohodlí a vyloučili patologické stavy.

Taktika pomoci závisí na stížnostech, příčinách bolesti. Samoléčba je povolena - pokud se u PMS objevují příznaky pravidelně nebo příležitostně, není bolest příliš výrazná, spíše nepříjemná..

Doporučení ke snížení projevů a zlepšení celkového stavu:

 • Omezení alkoholu, kofeinovaných nápojů, kouření.
 • Pít hodně vody.
 • Vyhýbejte se slaným, kořeněným jídlům.
 • Užívání vitamínů, zejména hořčíku a E..
 • Výběr podprsenky, která netlačí na vaše prsa.
 • Aplikace speciálních mastí, obkladů ke snížení bolesti.

U silné bolesti jsou doporučení doplněna lidovou a drogovou léčbou. Pokud je žena nemocná, teplota stoupá, existuje riziko rozvoje onemocnění.

Zjišťování změn

Změnu můžete vidět sami. Pokud jsou při palpaci zjištěna těsnění nebo deformace, provede se lékařský výzkum.

Autodiagnostika

Nemoci v původní formě se léčí mnohem efektivněji. Chcete-li zjistit změny na prsou, můžete začít pravidelným měsíčním autotestem..

Palpační technika zahrnuje následující kroky:

 • Druhou rukou jemně sevřete hrudník.
 • Prsty druhé ruky sondujte polovinu prsu do kruhu, změňte polohu ruky, zkontrolujte zbytek oblasti.
 • Opakujte manipulace pro druhý prsa.

Palpační procedura se provádí dvakrát: ve stoje a vleže. Normálně je struktura mléčných žláz homogenní, laloky prsu by měly být cítit. Pokud pocítíte hrudky nebo uzliny, může se jednat o novotvar. V tomto případě provede další vyšetření otoku prsu lékař..

Průzkum

Chcete-li zjistit důvody zvětšení mléčných žláz, měli byste kontaktovat dva odborníky: gynekologa a mammologa a podstoupit vyšetření. Lékaři předepíší řadu procedur, na jejichž základě určí přesnou diagnózu a další léčbu.

Diagnostické metody zahrnují:

 • Palpace
 • RTG prsu
 • Zvukové vyšetření (hrudník, kůra nadledvin, štítná žláza, pánevní orgány)
 • CT, MRI mozku a nadledvin
 • Krevní test (na hormony, enzymová imunotest)
 • Vyšetření obsahu dusíku v moči

Jak snížit otok a bolest

K zastavení nepříjemných příznaků se používají další látky, které ovlivňují bolest a objem mléčných žláz..

Drogy

Terapie závisí na příčině otoku prsu. Aby se zastavilo zvětšení mléčných žláz a bolestivé příznaky, jsou předepsány následující skupiny léků:

 • Antikoncepční léky regulují hormonální hladiny, zabraňují ovulaci a jejím nepříjemným příznakům. Nejčastěji jsou předepisovány léky na bázi prolaktinu a progesteronu. Léky zpomalují produkci hormonů, odstraňují otoky, obnovují rovnováhu mléčných žláz.
 • Nesteroidní léky mají analgetické, antipyretické a protizánětlivé vlastnosti.
 • Léky obsahující hořčík mohou zmírnit příznaky PMS. Minerál snižuje zadržování vody v mléčných žlázách, zmírňuje břišní křeče. Kromě toho zmizí únava a podrážděnost..

Specialista předepisuje průběh léčby po vyšetření. Zohledňuje se věk pacienta.

Lidové léky

Tradiční medicína se často používá k úlevě od příznaků PMS. Ženy ve svých recenzích zdůrazňují pozitivní účinek bylinné medicíny. Ve většině případů je nepohodlí odstraněno. Při léčbě se používají bylinné přípravky, jejichž složení zahrnuje:

 • Polní pampeliška
 • Třezalka tečkovaná
 • Prase bradavičnaté
 • Kopřiva dvoudomá
 • Pichlavý zubní kámen
 • Pion
 • Marsh mochna
 • Chrpa obecná
 • Posloupnost

Před zahájením netradiční terapie se poraďte s odborníkem. Lékař objasní výhody a poškození rostlinného sběru. Rovněž eliminuje komplikace.

Proč prsa bobtná po menstruaci

Když se po menstruaci zvětší prsa nebo se objeví známky PMS, existuje několik důvodů:

 • Zvýšení žláz je způsobeno zvýšeným obsahem estrogenu. Hormon progesteron ovlivňuje tvar lalůčků, a proto se plní.
 • Hormonální narušení v těle je způsobeno menopauzou, užíváním léků, nádory, stresem.
 • Zvětšení mléčných žláz nastává v důsledku pádu nebo úderu. Nesprávná poloha podprsenky také způsobuje nepohodlí..
 • Novotvary vedou ke zvětšení prsou, nebezpečí spočívá ve vývoji maligních buněk s příznakem neustálé bolesti.
 • Infekční onemocnění a infekce pohlavních orgánů často způsobují otoky mléčných žláz. Může to být syfilis, adnexitida, zánět dělohy nebo vaječníků, endometrióza.
 • Běžnou příčinou otoku prsou je tvorba malých hrudek (mastopatie). Faktory vzniku onemocnění jsou zneužívání antikoncepce, pozdní těhotenství, odmítnutí kojit.

Otok a retence prsou

Prsa jsou oteklá, ale nedochází k žádné menstruaci - fakta, která často naznačují těhotenství. Podezření můžete zkontrolovat pomocí testu z lékárny. Pokud je výsledek negativní, existují další faktory způsobující zvětšení mléčných žláz..

 • Těžká fyzická aktivita, stres vedou ke zpoždění menstruace až o 10 dní. Tento stav je doprovázen bolestí na hrudi a děloze.
 • Změny atmosférického tlaku, změny klimatu mají na člověka mnoho účinků, jedním z nich je zvýšení tkáně žláz.
 • Náhlá změna hmotnosti (v obou směrech) ovlivňuje hladinu hormonů. Absence menstruace může trvat až 2 měsíce.

Otok PMS je přirozeným příznakem, který se u každé ženy projevuje odlišně. Ale přítomnost dalších příznaků je alarmující, doporučuje se konzultovat s odborníkem.

Proč se bolesti na hrudi vyskytují 7 dní před menstruací

Schopnost reprodukce je nejdůležitější funkcí ženského těla. Každá zdravá žena má předpoklady pro početí a nošení dítěte. Pro oplodnění je důležitá měsíční změna reprodukčního systému, jejímž základem je pravidelný menstruační cyklus. Nástup kritických dnů je u mnoha žen poznamenán podobnými příznaky. Mnoho z nich má bolesti na hrudi týden před menstruací, bobtná a bradavky jsou citlivé. Normálně tyto pocity zmizí s prvním nebo druhým dnem cyklu..

Hormonální úprava před menstruací může způsobit bolest na hrudi

K jakým změnám dojde během tohoto období

Bolest na hrudi týden před menstruací je důsledkem změn souvisejících se zvýšením počtu prsních buněk. Někteří lidé se po dva týdny cítí nepříjemně. Jedná se o normální fyziologický proces, ke kterému dochází v důsledku zrání vajíčka a jeho uvolňování z folikulu. Současně se intenzivně produkuje estrogen, protože tělo se naladí na možné těhotenství. Tyto faktory přispívají ke změnám v mléčných žlázách.

Hlavním a jediným důvodem, proč bolí hrudník dva týdny před menstruací, je zvýšená produkce hormonů.

Pokud se obrátíme k anatomii, můžeme vidět, že mléčná žláza je soubor vzájemně propojených lalůčků. Každá část je tvořena pojivovou tkání, stejně jako žlázovou a tukovou tkání. Mléčné potrubí bude protaženo všemi laloky. Estrogeny jsou lokalizovány v tukové tkáni. Proto dochází ke zpoždění menstruace při silném úbytku hmotnosti, protože tělo nemá dostatek ženského hormonu.

Estrogen se hromadí v tukové tkáni prsu

Zrychlená zvýšená tvorba estrogenu provokuje:

 1. Rozšíření objemu tukové vrstvy.
 2. Zvyšuje plochu zabranou žlázovou tkání, protože tělo je připravuje na produkci mléka. Vystavení vysokým dávkám prolaktinu a progesteronu, které je také vyšší než obvykle, vede k otokům mléčných žláz. Výsledkem je zhoršení citlivosti bradavek a bolest na hrudi se objevuje týden před menstruací..

Každá žena cítí bolest jinak kvůli svým individuálním vlastnostem. Více nepohodlí je vyvoláváno stresem, nedostatkem spánku, špatnou stravou a nadbytkem cukru ve stravě. Doba trvání bolesti je týden nebo dva. S nástupem menstruace, což je ve skutečnosti uvolnění těla z neoplodněného vajíčka, otok ustupuje z hrudníku a bolest se zastaví. Zarostlá žlázová tkáň atrofuje před nástupem další menstruace.

S nástupem menstruace se bolest normálně zastaví.

Může být bolest normální

Vzhledem k tomu, že bolest je spojena se změnou hormonálních hladin v důsledku nástupu menstruace, pak pokud má žena bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací, nejsou tyto pocity neobvyklé. Asi 10% nežného pohlaví však tyto pocity zcela neznají..

Je důležité sledovat, co pociťujete, protože přetrvávající bolest na hrudi může signalizovat vývoj patologie.

Když je bolest odchylkou

Je normální, že bolest začíná a končí přibližně ve stejné dny cyklu a je bolestivá. Existuje však bolest, která se objevuje v kterýkoli den menstruačního cyklu, charakterizovaného jako akutní. Pokud hrudník bolí tři týdny před menstruací, může to být vyvoláno různými patologiemi, jako je hormonální nerovnováha, onemocnění pánevních orgánů, novotvary v hrudníku nebo vaječnících. Pokud jsou takové bolesti pozorovány asi dva měsíce, musíte kontaktovat specialistu na zdraví žen - gynekologa a mammologa.

Toto doporučení je založeno na skutečnosti, že některá běžná gynekologická onemocnění jsou doprovázena dlouhodobým nepohodlí na hrudi..

Často hrudník bolí po celý cyklus a bolest se zhoršuje během ovulace a před menstruací. Mezi tyto patologie patří: tvorba nádorů nebo cyst v mléčných žlázách, cysty ve vaječnících, myomy, endometrióza, mimoděložní těhotenství, mastopatie. Tato onemocnění jsou také doprovázena řeznými ranami nebo ostrými bolestmi v podbřišku a hojnými obdobími a nepohodlí v běžných dnech..

Pokud bolest přetrvává, může to být známka cyst nebo nádorů.

Kdy navštívit lékaře

Každá žena musí bezpodmínečně nejméně jednou za čtyři týdny samostatně hmatat mléčné žlázy. Z preventivních důvodů je také důležité navštívit gynekologa a mammologa jednou za šest měsíců, aby se zabránilo rozvoji patologie. S včasnou diagnózou se doba léčby onemocnění zjištěného v rané fázi významně zkrátí.

Samovyšetření se provádí podle následujících pravidel: je nutné držet prsa zespodu dlaní ruky a prsty druhé ruky, cítit mléčnou žlázu ze všech stran směrem k bradavce. Hlavní příznaky patologií jsou uvedeny v tabulce.

PříznakyCo dělat
1. Když cítíte, objeví se bolest.Pokud žena zjistí tyto příznaky, je nutné navštívit mammologa nebo gynekologa. Jeden často pošle k dalšímu vyšetření jinému. Odborníci vyšetří, prohmatají mléčné žlázy a v případě potřeby pošlou na mamografii a ultrazvuk pánevních orgánů.
2. Prsní žlázy jsou příliš zhutněné.
3. Bradavky bolí.
4. Hrudky na hrudi jsou cítit.
5. Bolest je doprovázena závratěmi, nevolností a mírnou horečkou..
6. Bolest je přítomna po menstruaci.

Jaké jsou zkoušky

Pokud zjistíte tvrdé uzliny nebo výtok tekutiny nebo jejichor z bradavek, musíte se poradit s mammologem. Při dlouhodobé bolesti byste měli navštívit také gynekologa. Na základě individuálních pocitů ženy lékař nutně předepíše vyšetření:

 • mamografie;
K určení přesné příčiny se provádí mamogram.
 • Ultrazvuk dělohy a přívěsků;
 • krevní test na hormony;
 • při podezření na onkologický nádor - analýza nádorových markerů.

Jak probíhá léčba

Když hrudník bolí tři týdny před menstruací, byla žena vyšetřena gynekologem a byla odhalena patologie, léčba bude předepsána na základě diagnózy a důvodů rozvoje onemocnění. V případě hormonální nerovnováhy se doporučuje hormonální léčba. Léky normalizují produkci hormonů a obnovují pravidelnou menstruaci. Doba takové léčby je dva až tři měsíce..

Pokud jsou bolestivé pocity na hrudi způsobeny zánětem orgánů reprodukčního systému nebo novotvarů, pak adekvátní opatření k jejich odstranění jsou léčba léky nebo chirurgický zákrok.

Jaká je prevence bolesti na hrudi

Aby se snížila intenzita bolesti na hrudi týden před menstruací, měla by být před ovulací provedena profylaxe. Nepohodlí, které se objevuje během předmenstruačního období, lze snížit změnou stravovacích návyků. Nejprve je nutné snížit množství jídla smaženého na oleji. Zadruhé, denní menu obsahující mastné ryby, rostlinný olej, semena a ořechy, stejně jako potraviny bohaté na vitamíny A, E a D, sníží nebo zmírní bolest..

Toto video vám řekne o příčinách bolesti na hrudi u dívek:

Jemná masáž prsou pomocí růžového nebo čajovníkového oleje nebo meruňkových jader zlepšuje krevní oběh, zabraňuje zadržování tekutin a nadměrné citlivosti prsou.

Ovulace nastává 12-16 dní před nástupem menstruace. Trvá 24 hodin, dokud vajíčko žije, bez ohledu na věk ženy. Rozdíl je pouze ve frekvenci ovulace za rok a kvalitě uvolněného vajíčka.