Příčiny a léčba dlouhých období u žen

Dlouhá období se v některých případech považují za variantu normy. V průměru menstruace trvá 3-7 dní. Stává se to však až 14 dní, což medicína stále nepovažuje za patologii. K tomu dochází u dospívajících dívek v období bezprostředně po menarché - první menstruaci, ke které dochází ve věku 12-13 let a je doprovázena prudkou změnou hormonálních hladin. Tento jev lze ze stejného důvodu pozorovat také u žen v období před menopauzou ve věku 45–52 let..

Dlouhé kritické dny mohou být výsledkem genetické predispozice, důsledkem užívání hormonální antikoncepce nebo instalace nitroděložního tělíska. Ve všech ostatních případech to lze považovat za patologii..

 • 1 Když je důvod navštívit lékaře?
 • 2 Možné nemoci a jejich léčba
  • 2.1 Myom
  • 2.2 Polypy dělohy
  • 2.3 Endometrióza
  • 2.4 Hyperplazie endometria
  • 2.5 Chronická endometritida
  • 2.6 Nemoci vaječníků

Delší období může znamenat ohrožení zdraví nebo alespoň reprodukční funkci. To platí pro následující případy:

 1. 1. Prodloužená menstruace začíná po stejně dlouhém zpoždění. Možná, když je samotné zpoždění způsobeno těhotenstvím, které je aktuálně přerušeno, nebo hrozí potrat.
 2. 2. Menstruace se prodlužuje při zachování normálního menstruačního cyklu. Mohou naznačovat, že se srážení krve zhoršilo. Vyskytuje se v důsledku nedostatku vitamínů nebo s rozvojem onemocnění oběhového systému.

Někdy menstruace nastává po potratu a trvá neobvykle dlouho. Teoreticky by den, kdy byl potrat proveden, měl být začátkem nového menstruačního cyklu. Ale krvavý výtok nelze považovat za plnohodnotnou menstruaci. U menstruace je to důsledek přirozeného odmítnutí endometria a odstranění jeho buněk z těla.

Po potratu, ať už je příčina jakákoli, je také očištěna děloha. Vystupují krevní sraženiny a zbytky placenty. Krvácení je způsobeno poškozením malých krevních cév. To platí zejména tehdy, když byl potrat prováděn déle než 8 týdnů, kdy plod již dosáhl relativně velké velikosti. Toto krvácení trvá 3-4 týdny. Někdy lékař předepíše další čištění. V raných fázích se provádí lékařský potrat, což znamená užívání hormonálních léků. To způsobuje nové změny v hormonálním pozadí, což zvyšuje krvácení..

Případy jsou obzvláště nebezpečné, když jsou hojné nebo řídké, ale stále dlouhá období jsou doprovázena změnou barvy výtoku a výskytem nepříjemného zápachu. To naznačuje, že zánětlivý proces se vyvíjí souběžně..

Někdy jsou sporná dlouhá období způsobena prožívaným stresem, nedostatkem živin a vitamínů (často pro ty, kteří mají rádi přísnou dietu) a endokrinními chorobami. Tento stav je často doprovázen anémií a prudkým poklesem hladiny hemoglobinu v krvi..

Kromě výše popsaných situací existují i ​​jiné příčiny menoragie (v medicíně se tak nazývá dlouhé a těžké období). Není to ani tak menstruace, jako děložní krvácení. Začíná to současně s menstruačním cyklem.

Příčinou menoragie jsou v zásadě různá systémová onemocnění - jak endokrinního systému, tak reprodukčních orgánů. Pokud jde o první, jedná se o dysfunkci štítné žlázy - hypotyreózu, diabetes mellitus.

V prvním případě se používají léky jako Thyroidin, přípravky hormonů T3 a T4, kombinované možnosti Thyrootom nebo Thyrocomb. U diabetes mellitus jsou předepsány léky, které regulují hladinu cukru v krvi - Glucophage (Metformin).

Menoragie a podobné poruchy jsou způsobeny různými patologickými stavy dělohy. Jsou způsobeny změnami souvisejícími s věkem (menopauza), endokrinními patologiemi, zánětlivými a infekčními procesy, psycho-emočním stresem, proto se někdy doporučuje i sedativa.

Jedná se o benigní nádor, který je lokalizován v pojivové nebo svalové tkáni. Tento jev způsobuje narušení obvyklých kontrakcí dělohy, což narušuje vylučování endometria.

Menstruace v takových případech trvá déle než 10 dní, ale cyklus není přerušen. Někdy myom zmizí sám nebo spíše konzervativně - spočívá v užívání hormonálních léků Norkolut, Gestrinon atd. Pokud léčba drogami nepomůže, nádor je chirurgicky odstraněn.

Jedná se o benigní formace (výrůstky, které se tvoří přímo z buněk endometria). Mají různé velikosti - od 2-3 mm do několika centimetrů. Polypy mohou být snadno zraněny, což vede k děložnímu krvácení. Léčba může být pouze chirurgická.

Onemocnění charakterizované proliferací epitelu vnitřního povrchu dělohy (endometria). Přesahuje své hranice, proniknout do sousedních orgánů a tkání. Menstruace může být silná nebo skrovná, ale obvykle je vždy prodloužena..

Léčba zahrnuje užívání hormonálních léků, které jsou antagonisty gonadotropního hormonu - Buserelin, Decapeptil nebo Zoladex, jejichž dávky se stanoví individuálně.

K zastavení zánětu a zmírnění bolesti se používají indomethacin a nimesulid. Současně se užívají hepatoprotektory - Essentiale, Methionin nebo Silibinin. Pro resorpci růstů se používají Ronidase a Wobenzym.

Jedná se o benigní onemocnění, při kterém endometrium roste, ale pouze uvnitř samotné dělohy. Jeho vrstva se stává silnější. Toto onemocnění je nebezpečné, protože v postižených tkáních jsou buňky, u nichž je možná maligní degenerace. Nejúčinnější léčbou je v tomto případě chirurgický zákrok k odstranění postižené tkáně..

Zánětlivé onemocnění, které nejprve postihuje endometrium a poté se šíří do svalové vrstvy dělohy. Dochází k porušení obvyklého cyklu, menstruace se prodlužuje, někdy se také zvyšuje jejich objem.

Nejběžnější příčinou je penetrace bakteriální infekce nebo instalace nitroděložního tělíska. V tomto případě se používají antibiotika - Metronidazol, Tinidazol a další podobné léky, které jsou předepsány lékařem po příslušných testech.

Na bolest užívají nesteroidní protizánětlivé léky, nejčastěji Ketanov a Nimesulid. Někdy se používají lidové léky - tampony s rakytníkovým olejem, který urychluje opravu tkání

Ovariální onemocnění nejsou vždy způsobena infekčními procesy. Příčinou jsou často hormonální poruchy. Vedou k dysfunkci vaječníků, což je hrozba pro reprodukční zdraví, to znamená, že způsobuje neplodnost. V tomto případě dojde k dysfunkčnímu krvácení (není to úplně měsíčně, ale vzhledem je to blízko), menstruace je nepravidelná. Dorazí za méně než 21 dní nebo s velkým zpožděním, trvají déle než týden.

S cukrovkou a obezitou se může vyvinout onemocnění polycystických vaječníků. Často se kombinuje s hyperplazií endometria. Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou několika cystických dutin na povrchu vaječníků. I když samy o sobě nepředstavují hrozbu, v kombinaci se všemi uvedenými patologiemi vedou k tvorbě nádorů prsu a onkologickým onemocněním dělohy..

Léčba patologie by měla být komplexní. Za přítomnosti diabetes mellitus se užívají léky ke snížení inzulínové rezistence těla - metformin, rosiglitazon a pioglitazon. Snižují citlivost na inzulín, snižují riziko vzniku cukrovky, pokud má pacient prediabetes, a předcházejí onemocněním krve a cév..

U onemocnění vaječníků je často nadbytek mužských hormonů. Jedná se o vypadávání vlasů, hirsutismus, akné. V takových případech jsou podle výsledků testů předepsány antiandrogenní léky, které snižují hladinu mužských hormonů - Diane-35. Kromě své hlavní funkce antikoncepce normalizuje měsíční cyklus. Diuretikum Veroshpiron také potlačuje mužské hormony.

Proč menstruace trvá dlouho a jak je zastavit?

Fyziologické příčiny prodloužené menstruace

Menstruační krvácení u zdravé ženy má stejné trvání. V prvních dnech může být výtok hojný a mírně bolestivý, což se také nepovažuje za odchylku od normy. Ženy se zvýšenou srážlivostí krve mohou mít menstruaci se sraženinami a hlenem, ale neměly by způsobovat nepohodlí. Normální doba menstruačního krvácení je 3 až 7 dnů. Pokud jediný hnědý výtok trvá až 8–9 dní, není důvod k panice. Pravidelná prodloužená období však mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a dokonce vést k anémii..

Častým důvodem, proč menstruace trvá dlouho, jsou děložní myomy a endometrióza.

Příčiny prodlouženého výboje:

 • Přechodný věk. V prvním roce, s tvorbou menstruačního cyklu, mohou mít dívky obvykle poruchy. Krvácení nepřichází včas, může být velmi slabé nebo hojné.
 • Užívání léků. Menstruace je dlouhá a výtok se rozmazává po dobu 5-10 dnů při použití některých léků. Tuto reakci nejčastěji způsobují hormonální léky. Tento vedlejší účinek je vždy uveden v anotaci léčivé látky..
 • Používání nitroděložní antikoncepce. Cívky, které chrání před otěhotněním, často způsobují tuto reakci v těle. Menstruace se stává nejen dlouhou, ale také bohatou.
 • Porušení menstruačního cyklu. Období delší než obvykle mohou být způsobena zpožděním. Není důvod k panice, pokud příští menstruace přijde včas a není doprovázena dlouhým výtokem.
 • Důsledky potratu. Po ukončení těhotenství je krvácení delší než normální menstruace. Lékař obvykle na takové reakce těla předem pacienta upozorní..
 • Poporodní období. Během 1,5-2 měsíců po porodu má žena lochii. Nemají nic společného s obdobími, ale někteří pacienti jim říkají dlouhé období..

Stres, změna klimatu, dramatická ztráta hmotnosti, změny ve stravě a další faktory, které nejsou patologickými příčinami, mohou ovlivnit délku menstruačního toku..

Patologie způsobující krvácení

Pokud výtok nekončí déle než 9-11 dní, znamená to patologii. Tento stav vyžaduje diferenciální diagnostiku, protože může být příznakem různých patologií. Seznam povinných studií zahrnuje:

 • Ultrazvuk malé pánve;
 • obecný a biochemický krevní test;
 • koagulogram;
 • vaginální nátěr pro čistotu;
 • Test PAP;
 • kolposkopie děložního čípku;
 • pipetová endometriální biopsie;
 • MRI dělohy.

Pokud je to nutné, provede se kyretáž a poté je předepsána studie získané biopsie nebo hysteroskopie. Diagnóza nejčastěji není obtížná..

Pokud je doba krvácení o 1-2 dny delší než obvykle, není důvod k panice

Patologické krvácení je způsobeno následujícími chorobami:

 • Endometrióza dělohy. Patologie je charakterizována rozšířením funkční vrstvy dělohy do tloušťky myometria. Ženy mají výtok před a po menstruačním krvácení, jsou přítomny sraženiny.
 • Myom dělohy. Benigní nádor myometria s velkými rozměry způsobuje deformaci orgánu a delší dobu.
 • Nádory vaječníků. Sexuální žlázy zajišťují pravidelný cyklus. Když se objeví novotvary, jejich práce je narušena.
 • Endokrinní poruchy. Menstruační cyklus odráží onemocnění štítné žlázy, nadledvin, hypotalamu a hypofýzy.
 • Hormonální nerovnováha. Prodloužené krvácení způsobuje nadbytek mužských hormonů, nedostatek progesteronu.

Po čtyřiceti letech mají ženy často narušení cyklu. Tento stav hovoří o blížící se menopauze. Důvodem pro zkoušku jsou dlouhá období na pozadí zpoždění..

Co dělat

Pokud je krvácení silné, žena často začne panikařit a neví, jak zastavit výtok. První věcí, kterou musíte udělat v případě prudkého zhoršení zdraví, je zavolat sanitku. Zatímco lékařský tým jde k hovoru, musíte zaujmout vodorovnou polohu a aplikovat chlad na dolní část břicha. Než se objeví lékaři, neměly by se užívat léky, protože mohou komplikovat diagnostiku.

Pokud je menstruace prodloužena, opakuje se více než jeden cyklus, ale nezpůsobí vážné zhoršení pohody, je nutné navštívit gynekologa. Po vyšetření lékař diagnostikuje a předepíše vhodné korekční schéma.

Léčba hnědého výtoku

Hemostatika se používají k zastavení menstruačního krvácení a k poskytnutí nouzové péče. Stimulují tvorbu krevních sraženin v cévách, pomocí kterých je zastaveno krvácení. Hemostatika lze užívat pouze při absenci kontraindikací.

Druhou fází korekce je etiotropní léčba. V závislosti na příčinách krvácení se vybírají léky. Perorální antikoncepce je často předepisována ženám. Potlačují produkci vlastních hormonů, snižují aktivitu vaječníků a zajišťují pravidelný menstruační tok..

Dlouhodobé krvácení může vyžadovat chirurgický zákrok. Tato metoda léčby se nejčastěji používá při problémech s endometriem. Během kyretáže je odstraněna funkční vrstva dělohy. V budoucnu je ženě předepsána antibiotika k prevenci infekčních procesů, injekce ke zvýšení kontraktilní aktivity svalové vrstvy a hormonální léky.

Menstruace by měla být pravidelná, ale nikoli bohatá. Doba krvácení a doba intervalu mezi obdobími vám umožní posoudit práci reprodukčních orgánů.

Proč existují dlouhá období a jaké metody léčby existují

Celkový stav ženského těla do značné míry závisí na pravidelnosti menstruačního cyklu. Výskyt určitých změn může signalizovat vývoj určitých zdravotních problémů. Například například dochází ke snížení nebo zvýšení trvání menstruace nebo objemu výtoku.

Jednou z nejčastějších nesrovnalostí jsou delší období. Pokud k takovému stavu dojde, doporučuje se okamžitě vyhledat pomoc od lékaře..

Včasné odhalení patologie vám umožní v krátké době se problému zbavit.

Příčiny

Odborníci identifikují mnoho faktorů, které u spravedlivého sexu vyvolávají dlouhá období. Je třeba poznamenat, že některé důvody jsou zcela neškodné, zatímco projevy jiných mohou naznačovat vážné zdravotní problémy, což vyžaduje urgentní terapeutická opatření. Proto by každá žena měla vědět, za jakých okolností není důvod k obavám a kdy navštívit gynekologa.

Když je to v pořádku

Menstruační cyklus představuje určité změny, ke kterým dochází každý měsíc v ženském těle, což je přímo ovlivněno hormonálními hladinami. Hlavním úkolem těchto změn je poskytnout příležitost otěhotnět a připravit tělo na narození dítěte..

V normálním stavu trvá menstruační cyklus 28 dní. Vzhledem k tomu, že tělo je individuální, délka období se může pohybovat v rozmezí 21-35 dnů. Dokončení každého cyklu je doprovázeno odmítnutím vytvořené vrstvy endometria na stěnách dělohy. Tato fáze se nazývá menstruace. Menstruace obvykle trvá 3–7 dní. Během této doby ztrácí spravedlivé pohlaví asi 150 ml krve. Právě tento stav je považován za normální..

V případě, že menstruace trvá od 10 do 15 dnů, pak ženu navštíví myšlenky, že s jejím tělem není něco v pořádku. Je však důležité si uvědomit, že existují důvody, které nemají nic společného s patologickými procesy..

Patří mezi ně následující faktory:

 1. Stáří. Během prvních několika let může menstruace trvat dlouho. V tomto případě je začátek a konec cyklu označen rozmazanými sekrety, které mají tmavou barvu. Navíc po dosažení čtyřicítky prochází tělo hormonálními změnami, což naznačuje nástup menopauzy. V takových situacích je prodloužení doby menstruace považováno za normální..
 2. Potrat a porod. Podobné procesy doprovází také rekonstrukce reprodukčního systému a intenzivní kontrakce dělohy..
 3. Antikoncepční léky. Užívání hormonální antikoncepce pomáhá zvyšovat nebo snižovat kritické dny.
 4. Dědičná predispozice. V případě, že příbuzní, kteří nedosáhli věku 40 let, menstruace trvá déle než sedm dní, znamená to přirozenou predispozici k prodlouženému krvácení. Po 45 letech ovlivňuje nástup menopauzy délku cyklu..
 5. Použití nitroděložního tělíska. Tuto adaptaci vnímá ženské tělo jako cizí těleso, které je doprovázeno reakcí, která se projevuje v podobě dlouhých období.

Na povahu menstruačního cyklu mají vliv také stresové situace, přehřátí nebo podchlazení těla, změna klimatu a časté zkušenosti.

Patologie

V případě, že se krvácení, které trvá 10-15 dní, stane pravidelným, může to znamenat závažné poruchy v těle. K určení příčiny těchto poruch se doporučuje vyhledat pomoc odborníka a podstoupit příslušné vyšetření. Po potvrzení podezření na vývoj patologického procesu lékař předepíše nezbytnou léčbu.

Délka menstruace závisí na mnoha provokujících faktorech. Tyto zahrnují:

 • hypotyreóza;
 • cukrovka;
 • prolaktinom (patologie hypofýzy).

Taková onemocnění vedou k narušení produkce hormonů, v důsledku čehož se mění povaha menstruačního toku, jejich trvání a intenzita..

Kromě jiných příčin se nazývají patologie vaječníků a dělohy. Provokujícími faktory pro vznik onemocnění mohou být jak hormonální poruchy, tak různé procesy infekční a zánětlivé povahy..

Mezi běžné onemocnění vaječníků patří:

 1. Dysfunkce, která se vyznačuje porušením produkce hormonů, což vede k dysfunkčnímu krvácení z dělohy. Jinými slovy, nepravidelnost cyklu a doba menstruace jsou více než sedm dní..
 2. Polycystický je patologický proces doprovázený tvorbou cystické dutiny, která ovlivňuje povrch vaječníků. Často se vyskytuje ve spojení s hyperplazií endometria. Současně je menstruace prodloužená a bohatá..

Mezi nemoci dělohy patří:

 • myom;
 • endometrióza;
 • polypy;
 • chronická endometritida;
 • hyperplazie.

Dlouhá období se vyskytují také na pozadí vývoje maligních novotvarů v děloze nebo vaječnících..

Jaké kroky podniknout

Chcete-li zastavit krvácení, musíte kontaktovat odborníka, který zjistí příčinu vývoje patologie a zvolí účinné metody léčby. Mezi nejúčinnější metody léčby patří užívání perorálních kontraceptiv a hemostatik. Po konzultaci s odborníkem můžete použít tradiční medicínu.

Antikoncepční pilulky

Tyto léky pomáhají zastavit krvácení pouze v případě, že příčinou prodloužené menstruace je porušení produkce estrogenu a progesteronu. Tyto prostředky navíc pomáhají upravit hormonální pozadí. Pokud se to změnilo kvůli vážnému onemocnění, je zvolena jiná taktika léčby..

Hemostatika

Jedná se o skupinu hemostatických léků. Patří mezi ně následující léky:

 1. Vikasol. Syntetizuje protein, který je zodpovědný za srážení krevní tekutiny. K dispozici ve formě injekcí a tablet.
 2. Tranexam. Obsahuje kyselinu tranexamovou. Droga má antihistaminikum, protizánětlivé a hemostatické účinky.
 3. Dicinon. Podporuje zvýšení propustnosti stěn cév. Při delším období se považuje za účinný lék..

Jakýkoli lék by měl být užíván pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře a po přečtení pokynů.

Lidové léky

S dlouhou menstruací funguje vaječná směs dobře. K jeho přípravě potřebujete šest vajec a čajovou lžičku kyseliny citronové. Ingredience by měly být smíchány a vypity. V případě potřeby se postup opakuje.

Bylinná infuze není o nic méně účinná. Chcete-li jej připravit, musíte nalít stejné porce heřmánku a citronové máty jedním litrem převařené vody. Výsledná směs trvá a užívá se ráno, v poledne a večer, vždy 200 ml před jídlem..

Prevence

Aby se zabránilo vzniku dlouhých období, odborníci doporučují dodržovat některá pravidla:

 • vést zdravý životní styl;
 • včas léčit nemoci;
 • sledovat tělesnou hmotnost, předcházet obezitě;
 • pravidelně užívejte komplexy vitamínů;
 • nezneužívejte alkoholické nápoje;
 • nevystavujte tělo častému stresu.

Navíc musíte trávit více času venku a cvičit..

Závěr

Je důležité si uvědomit, že dlouhodobá období se nedoporučují léčit samostatně, zejména pomocí metod alternativní medicíny. V takovém případě musíte kontaktovat odborníka. Včasné zjištění příčiny a provedení odpovídajících terapeutických opatření pomůže předcházet vážným zdravotním problémům v oblasti gynekologie.

Když jsou dlouhá období patologie a kdy je to norma

Dlouhá období jsou výboje trvající déle než týden. Lékaři považují takový jev za normu, pokud:

 • přechází na pozadí změn v hormonálních hladinách u dospívajících as menopauzou;
 • působí jako dědičný faktor;
 • po nedávném porodu (úzkost by měla být způsobena náhle zastavenou lochií, jejich obnovení po konečném ukončení),
 • během kojení (menstruace by se měla vrátit k normálu, když jsou zavedeny doplňkové potraviny);
 • po nedávném potratu;
 • pod vlivem hormonální antikoncepce, nitroděložní tělísko;
 • v případě změny klimatu, porušení teplotního režimu, ve stresových situacích;
 • s obezitou.

Dlouhá období se stávají patologickými, když:

 • hyperplazie endometria;
 • polypy a eroze na sliznici dělohy;
 • myomy;
 • anatomické patologie struktury dělohy (dvourohá děloha);
 • ovariální dysfunkce způsobená zánětlivými nebo neoplastickými procesy.
Polypy v děložní dutině

Příznaky abnormálního výtoku: trvající déle než týden a významná ztráta krve (vložka se mění každou hodinu), s každým delším cyklem jsou krevní sraženiny. Kromě toho se mohou objevit silné bolesti v dolní části břicha, někdy způsobující bolesti v dolní části zad, pravidelné závratě, slabost a snížená schopnost pracovat.

Před zahájením léčby nebo užíváním lidových prostředků musíte být vyšetřeni lékařem. Nekontrolovaný příjem hemostatických léků a lidových metod může významně zhoršit průběh onemocnění a vyvolat vývoj nových.

Pokud je zjištěna dlouhá a silná menstruace, lékař může předepsat následující léky: Vikasol, Traneskam, Ditsinon. Někdy je volba hormonální antikoncepce..

Doma vám pomůže zastavit krvácení čaj z listů kopřivy (užitečné i během laktace) a infuze heřmánku a květů citronové máty. Vložte přísady do misky, přidejte vodu, přiveďte k varu, vařte 5 minut. Vezměte jednu sklenici třikrát denně. Před užitím se ujistěte, že neexistují žádné alergie.

Další informace o faktorech, které mohou vyvolat prodlouženou menstruaci, a o tom, jak s nimi zacházet, najdete v našem článku..

Příčiny prodloužené menstruace

Menstruační cyklus je u každé ženy individuální, normou je jeho opakování každých 21-35 dní. Během každého měsíce se ztratí v průměru 50–150 ml krve. Prodloužené pokračování krvácení v kritických dnech může být způsobeno mnoha fyziologickými i patologickými důvody..

Kdy je to norma

Existuje mnoho fyziologických faktorů, které určují dlouhý průběh menstruace, z nichž hlavní jsou následující:

 • Intrauterinní zařízení
  Tvorba menstruačního cyklu během puberty a zánik reprodukční funkce v menopauze.

Během těchto věkových období je menstruační cyklus často nepravidelný a krvácení během kritických dnů může trvat déle, než se očekávalo..

 • Genetická podmíněnost. Dědičný faktor hraje důležitou roli v pravidelnosti menstruačního cyklu a délce krvácení. Pokud měly nejbližší příbuzní ženy podobné problémy, pak s vysokou pravděpodobností bude trpět prodlouženou menstruací a těžkým průběhem menopauzy.
 • Nedávné porody a potraty. V poporodním období se povaha menstruace obnoví během několika měsíců, stejný jev lze pozorovat i po umělém ukončení těhotenství.
 • Hormonální nerovnováha způsobená perorálními antikoncepčními prostředky, která často vede ke zvýšení období měsíčního propuštění.
 • Použití nitroděložního tělíska jako prostředku ochrany před nechtěným těhotenstvím. V tomto případě je hojné prodloužené krvácení během menstruace způsobeno skutečností, že endometrium dělohy vnímá spirálu jako cizí těleso.
 • Změna klimatu, stresové situace, porušení teplotního režimu.

Obvykle se doba trvání kritických dnů po vyloučení negativních faktorů vrátí k normálu, avšak pokud se tento jev vyskytuje pravidelně, je to s největší pravděpodobností příznak onemocnění a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

A zde je více o tom, jaký je rozdíl mezi těžkými obdobími a krvácením.

GV a po porodu

Pravidelný menstruační cyklus po narození dítěte se neobnoví okamžitě, v této době povaha menstruace závisí na mnoha faktorech, zejména:

 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • nalezení dítěte na kojení nebo umělém krmení.

Poporodní období je spojeno s globálními hormonálními změnami v těle, během nichž se připravuje na laktaci a obnovení reprodukční funkce.

V prvních týdnech po porodu si většina žen všimne přetrvávajícího krvácení z pochvy, které někdy připomíná menstruační krvácení..

Ve skutečnosti však tyto výtoky nejsou měsíční, protože nejsou způsobeny odmítnutím endometria v nepřítomnosti těhotenství, ale očištěním dělohy od kousků membrán, krevních sraženin, hlenu a dalších nečistot po porodu. Takový výtok se nazývá lochie a jejich vzhled je normální fyziologický proces..

Lochia může mít různou konzistenci: někdy se jedná o velmi hojný výtok šarlatové barvy a v některých případech jde o sliznici s menšími nečistotami krve. Obvykle se úplně zastaví po 1-1,5 měsících..

Intenzita vylučování lochie je velmi individuální. Někdy se zhorší po spánku nebo kojení.

Následující vlastnosti lochie by měly způsobit poplach:

 • výtok se náhle zastaví několik dní po porodu, může to být příznakem jejich zpoždění v děloze, což může způsobit rozvoj zánětlivých procesů, protože lochie je příznivým prostředím pro život bakterií;
 • obnovení zářivě červeného výboje několik dní po jejich úplném zastavení, což naznačuje děložní krvácení způsobené poporodními komplikacemi.

Normální menstruace se dostaví po ukončení uvolňování lochie, obvykle je toto období v průměru 8–10 týdnů. Menstruace nemůže začít, dokud není endometrium zcela obnoveno.

Kojení také ovlivňuje povahu menstruačního cyklu v poporodním období, protože v této době se v ženském těle aktivně produkuje hormon prolaktin..

Během laktace je povaha menstruace čistě individuální: u některých žen může pravidelné krvácení v tomto okamžiku úplně chybět a v některých případech může být prodlouženo s malým množstvím vylučované krve. Normální pro kojení je obnovení menstruačního cyklu bezprostředně po zavedení první doplňkové stravy dítěti..

Podívejte se na toto video o vaší menstruaci po porodu:

Patologie reprodukčního systému

Dlouhá období mohou být příznakem různých gynekologických onemocnění, mezi které patří především:

 • hyperplazie endometria, tj. Proliferace vnitřní sliznice dělohy, která je nejčastěji způsobena hormonální nerovnováhou;
 • polypy a eroze na děložní sliznici;
 • fibroidy - novotvar v děložní dutině, nejčastěji benigní povahy;
 • anatomické patologie struktury dělohy, například dvourohá děloha;
 • ovariální dysfunkce způsobená zánětlivými nebo neoplastickými procesy.

Symptomem všech těchto patologií je prodloužené krvácení během kritických dnů, často doprovázené velkou ztrátou krve..

Příznaky patologie

Za normálních okolností trvají kritické dny ne déle než týden a intenzivní ztráta krve je pozorována pouze v prvních třech dnech, po kterých se výtok stane rozmazaným a barva se změní z jasně červené na nahnědlou.

O patologickém průběhu menstruace s pravidelným cyklem lze hovořit ve dvou případech:

 • špinění trvá déle než týden, někdy může trvat až dva týdny;
 • menstruace je doprovázena významnou ztrátou krve, kdy je nutné těsnění měnit každou hodinu.

Tato patologie může být doprovázena vedlejšími příznaky:

 • kritické dny jsou doprovázeny silnými bolestmi v dolní části břicha;
 • žena si stěžuje na pravidelné závratě;
 • dochází k obecné slabosti těla a ke snížení pracovní kapacity.

Dlouhá období bez zjevné patologie

Příliš dlouhé kritické dny jsou pozorovány nejen kvůli různým chorobám, někdy je tento jev výsledkem jiných procesů v těle:

 • S tvorbou menstruačního cyklu u dospívajících dívek v prvních měsících může krvácení během menstruace trvat až 10 dní, během šesti měsíců se cyklus postupně normalizuje a jejich trvání se snižuje na průměrné hodnoty.
 • Hormonální změny v těle během menopauzy. Během tohoto období se mění povaha kritických dnů, doprovázená v mnoha případech prodlouženým krvácením.
 • Silný stres a emoční stres.
 • Obezita. S nadváhou u žen je funkce endokrinního systému často narušena, v důsledku čehož se mění povaha měsíčního výtoku. V některých případech může krvácení trvat až deset dní..

V těchto případech není nutné žádné zvláštní zacházení: normalizace stravy a zvýšení fyzické aktivity mohou normalizovat menstruační cyklus a zbavit se nepohodlí spojeného s prodlouženým krvácením.

Stojí za to přestat sami s drogami a lidovými prostředky

Před pokusem o dlouhodobý boj je nutné přesně zjistit příčinu tohoto jevu, ale v žádném případě nelze přijmout žádný prostředek tradiční nebo tradiční medicíny bez konzultace s gynekologem.

Nekontrolovaný příjem hemostatických léků hrozí vážnými následky, zejména prostředky zaměřené na zvýšení ukazatelů srážení krve mohou vyvolat tvorbu krevních sraženin a výskyt zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému..

Kdy navštívit lékaře

Dlouhá období, opakovaná v každém cyklu, vyžadují povinnou konzultaci s gynekologem, je obzvláště důležité navštívit odborníka v následujících případech:

 • menstruace trvá pokaždé více než sedm dní;
 • během kritických dnů jsou ve výtoku přítomny krevní sraženiny;
 • menstruace je doprovázena silnými bolestmi v dolní části břicha, které mohou vyzařovat do bederní oblasti;
 • zhoršení zdraví, neustálý pocit únavy, závratě, snížená schopnost pracovat.

Kterýkoli z těchto faktorů může být příznakem závažné patologie, proto by návštěva lékaře neměla být odložena.

Prostředky pro prodlouženou menstruaci

Volba taktiky léčby závisí na příčinách prodlouženého krvácení během menstruace, je stanovena na základě komplexního vyšetření. Předepisování léků na úpravu menstruačního cyklu provádí ošetřující lékař s přihlédnutím k potřebě léčit základní onemocnění, které způsobilo dlouhé kritické dny.

Pokud neexistují žádné kontraindikace, jsou k zastavení krvácení předepsána hemostatika, z nichž nejoblíbenější jsou:

 • Vikasol. Lék je syntetickým analogem vitaminu K, bez něhož je nemožný normální proces produkce protrombinu v těle, což je protein, který určuje ukazatele srážení krve. Tento nástroj je cenově velmi dostupný a nemá prakticky žádné vedlejší účinky a kontraindikace.
 • Traneskam je lék, který obsahuje kyselinu traneskamovou, která je dobrým hemostatikem. Jmenování přípravku Traneskam je zvláště indikováno v případě identifikovaných zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému, protože má výrazný protizánětlivý účinek.
 • Dicinon je účinný profylaktický prostředek a lék na krvácení různé etiologie. Lék má dobrý účinek na stav stěn cév a zlepšuje mikrocirkulaci krve, navíc stimuluje proces zrání krevních destiček.

V některých případech může perorální antikoncepce pomoci zastavit prodloužené krvácení během menstruace a normalizovat menstruační cyklus. Obvykle jsou předepsány, pokud je takový jev spojen s hormonální nerovnováhou..

Po konzultaci s ošetřujícím lékařem je možné použít tradiční medicínu, která se osvědčila z hlediska schopnosti zastavit krvácení. Během menstruace se doporučuje pít čaj vařený podle jednoho z následujících receptů:

 • čaj vyrobený z listů kopřivy, který je obzvláště užitečný během laktace, protože je nejen hemostatickým činidlem, ale také obsahuje vysokou koncentraci vitamínů a minerálů;
 • infuze heřmánkových květů a citronové máty, kterou je třeba užívat třikrát denně, jednu sklenici.

Je třeba mít na paměti, že tyto finanční prostředky lze použít pouze v případě, že nedojde k alergické reakci na jakoukoli složku bylinné sbírky.

A tady je více o léku Duphaston se zpožděním menstruace.

Dlouhá období nelze ignorovat, protože kromě přirozeného nepohodlí mohou být příznakem vážné patologie. Pouze ošetřující lékař může na základě výsledků studie určit, jak tento stav napravit..

Užitečné video

O krvácení s myomy viz toto video:

Hlavní příčiny dlouhých období a co dělat

Proč menstruace trvá déle než obvykle?

V kolik hodin začne žena menstruovat a kdy to skončí, záleží na hormonálním pozadí. Koncentrace dvou pohlavních hormonů, estrogenu a progesteronu, má rozhodující význam. Povaha menstruačního toku a jeho trvání závisí na jejich objemu v krvi. Normální období může trvat 3–7 dní..

Často, když má žena menstruaci po dlouhou dobu, důvodem mohou být změny endokrinního systému. To je potvrzeno hodnocením koncentrace hormonů v krevním řečišti..

Mezi patologiemi doprovázenými prodloužením menstruačního cyklu lékaři nazývají následující:

 • nadváha;
 • nemoc štítné žlázy;
 • nádory dělohy;
 • poruchy orgánů systému srážení krve;
 • polypy v děloze;
 • hyperplazie endometria;
 • endometrióza;
 • endometritida;
 • porucha funkce vaječníků.

Proč po 40 letech trvá menstruace dlouho?

Po 40 letech dochází v ženském těle k mnoha změnám. Sexuální žlázy postupně snižují svou funkčnost. V důsledku toho dochází ke snížení koncentrace pohlavních hormonů v krvi, což se odráží v povaze menstruačního toku..

Ženy dodržují:

 • snížení množství vypouštění;
 • porušení frekvence menstruace;
 • periodická absence menstruace.

Prodloužení doby menstruačního cyklu u žen ve zralém věku je ve většině případů způsobeno snížením jejich objemu. Mnoho pacientů je charakterizuje jako mazanici, která se může objevit uprostřed cyklu - menstruace skončila a začala znovu. Uvolněný výtok, pokud je na podložce jen několik kapek krve, může trvat 5-7 dní. Prodloužení cyklu nahoru může naznačovat patologii..

Menstruace trvá dlouho s následujícími nemocemi:

 • polycystický vaječník;
 • endometrióza;
 • endometritida.

Dlouhá období po zpoždění

Mnoho žen pociťuje opožděnou menstruaci. Změny klimatických podmínek, přetěžování, stres mohou vyvolat situace, kdy menstruace nepřijde včas. Pokud vaše menstruace přijde, trvá déle. To je způsobeno skutečností, že vrstva endometria je značně zesílena a její odmítnutí a uvolnění trvá déle. To vysvětluje, proč menstruace dlouho nekončí. V některých případech, kdy po zpoždění menstruace nekončí, však důvody tohoto jevu mohou souviset s patologií.

Pokud je krvácení doprovázeno silnou bolestí v dolní části břicha, bledostí kůže, studeným potem, ztrátou vědomí, je nutné vyloučit prasknutí vajíčkovodu, ke kterému dochází na pozadí progresivního mimoděložního těhotenství. Situace vyžaduje urgentní hospitalizaci, pohotovostní lékařskou péči a může být vysvětlením, proč vaše menstruace nekončí.

Při užívání antikoncepce se menstruace nezastaví

Mnoho dívek, které pravidelně a dlouhodobě užívají antikoncepci, si často všimne, že jejich menstruace trvá déle než obvykle. Lékaři považují tento jev za reakci těla na změny hormonálních hladin. Současně závažnost těchto změn přímo závisí na přirozené hladině hormonů.

Možné příčiny prodlouženého menstruačního cyklu při užívání antikoncepce zahrnují:

 • nesprávný výběr léku;
 • porušení přijímacího algoritmu;
 • přeskočení další pilulky;
 • přítomnost patologií reprodukčního systému.

Menstruace trvá dlouho po zrušení antikoncepce

Balení orální antikoncepce ve většině případů obsahují počet tablet počítaný na 1 měsíc. Po užívání druhé, po 1-2 dnech, začíná výtok, který gynekologové označují jako krvácení z vysazení. V takových případech ženy nezastaví menstruaci po dobu 3-4 dnů. Současně je objem výtoku menší než obvykle: při užívání OK nemá endometrium dostatečnou tloušťku.

Pokud vaginální výtok po ukončení užívání antikoncepce nezmizí po několika dnech, ale zesílí, měli byste se poradit s lékařem. Tyto příznaky mohou být způsobeny děložním krvácením, které je vyvoláno prudkou změnou hormonálních hladin. Během vyšetření lékaři také vylučují možnost narušení systému srážení krve (trombocytopenie).

Menstruace trvá dlouho po odstranění spirály

Nitroděložní tělísko pro pohlavní orgán je cizí těleso, a proto po dlouhou dobu po jeho instalaci mohou být zaznamenána objemná období. Podle gynekologů lze prodlouženou menstruaci pozorovat do šesti měsíců po zavedení nitroděložního tělíska. Tento jev je považován za fyziologickou reakci těla..

Situace je jiná, když menstruace po odstranění spirály z dělohy dlouho nekončí. Může to být způsobeno vysoce zarostlým endometriem, které se za normálních okolností nemohlo z dělohy odlupovat. Po odstranění nitroděložního tělíska překážky v cestě menstruačního toku úplně zmizí, takže vycházejí ve větším objemu.

Další důvody pro prodloužení období menstruačního cyklu:

 • trauma endometriální vrstvy;
 • endometrióza;
 • endometritida.

Menstruace trvá dlouho po kauterizaci eroze

V některých případech se ženy potýkají se situací, kdy se po menstruaci mazanice nezastaví. Tato symptomatologie je charakteristická pro erozivní formace v děložním čípku. Chcete-li je odstranit, odstranit příznaky onemocnění a zlepšit stav ženy, eroze je kauterizována. Tento postup pomáhá eliminovat rány na povrchu sliznice, aby se zabránilo zánětu. Po zákroku si však mnoho žen všimne změny v povaze jejich měsíčního výtoku..

Podle samotných lékařů je prodloužení doby menstruace možné z následujících důvodů:

 • reakce děložních receptorů na účinek přístroje;
 • psychologické zkušenosti spojené s postupem;
 • slizniční reakce na zranění.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po lékařském potratu?

Při této metodě ukončení těhotenství není vajíčko vystaveno žádným vlivům. Nezávisle se postupně odlupuje od stěny dělohy a je vyloučen ven. S ohledem na tyto vlastnosti je vaginální výtok zaznamenán již několik hodin po zákroku. Obvykle trvají 3-4 dny, mají šarlatový odstín. Jejich objem se postupně zmenšuje a mizí..

Situace, kdy menstruace trvá dlouhou dobu po ukončení léčby přípravkem, vyžaduje lékařskou péči. Pokud je výtok prodloužen a trvá déle než 5-7 dní, jejich objem se nezmenšuje ani nezvyšuje, musíte se poradit s lékařem. Podobná situace naznačuje děložní krvácení, které může být vyvoláno hormony, které jsou součástí léku na potrat.

Menstruace trvá dlouho po škrábání

Vysvětlení, proč se menstruace nezastaví, je často kyretáž děložní dutiny. Tento postup lze provést jak pro terapeutické účely (pro polypy), tak v procesu ukončení těhotenství, čištění děložní dutiny po potratu. Během jeho implementace je endometriální vrstva zcela odstraněna: je jednoduše odříznuta chirurgickým nástrojem. Nejprve po manipulaci si ženy všimnou silného krvácení, které se může změnit na menstruaci..

Prodloužení trvání a objemu menstruace může být spojeno s:

 • s vážným poškozením endometria;
 • přístup infekce;
 • zvýšení tloušťky vrstvy endometria.

Jaká je menstruace normální

Délka menstruačního cyklu je u každé ženy individuální a závisí na vnitřních i vnějších důvodech. Hlavní roli hraje poměr hormonů: estrogen a progesteron. Stres, změna klimatu, dlouhotrvající nemoc a řada dalších životních okamžiků vedou ke změnám v načasování a trvání cyklu..

V průměru dochází k menstruaci s cyklem 28 dnů. K tomuto indikátoru můžete přidat nebo odečíst týden, což bude také normou. Samotná menstruace trvá 3–7 dní a žena ztrácí asi 80 ml krve. Odchylkou od normy jsou:

 • nepravidelné cykly, které tvoří různé časové intervaly;
 • krátké trvání;
 • příliš dlouhý, zdlouhavý.


Každá dívka má jiný cyklus.
Dámský kalendář je obecně dobře naolejovaný mechanismus, který funguje bez selhání u zdravé ženy. Řada důvodů však vede ke změnám a nejnebezpečnější z nich je nepřetržité špinění po dlouhou dobu..

Poznámka: Bylo zjištěno, že ženy na severu mají pravidelnější cyklus než jižanky. Je zajímavé, že ženy, které spolu žijí dlouhou dobu, mají současně menstruaci..

Proč je prodloužená menstruace nebezpečná??

Pokud ženská menstruace nekončí do 7 dnů, je to důvod k návštěvě lékaře. Když jsou stanoveny všechny faktory vysvětlující, proč menstruace nekončí, jsou určeny důvody, je předepsána léčba.

Nebezpečí pro zdraví žen může představovat jak samotná dlouhá období, tak příčiny, které je způsobily:

 1. Zvýšená ztráta krve vede ke snížení koncentrace erytrocytů v krvi a rozvoji anémie.
 2. Snížení hladiny hemoglobinu v krvi negativně ovlivňuje zdraví a celkovou pohodu ženy..

Jaké příznaky jsou považovány za alarmující?

 • průtok krve je velmi intenzivní; polštářky, tampony musí být vyměněny po 1,5-2 hodinách; menstruační kalíšek je naplněn za méně než hodinu;
 • ve výtoku se objevily velké krevní sraženiny, nepochopitelné vločky nebo hrudky;
 • menstruace trvá déle než 7 dní;
 • cyklus je velmi krátký (10 až 20 dní);
 • hojný meziprodukt „mazanice“;
 • slabost, ztráta síly, nevolnost, závratě (spojené s nedostatkem železa v těle kvůli ztrátě krve).

Doporučujeme také podívat se na článek: Známky a léčba hypertenze u žen

Všechny tyto příznaky jsou důvodem k tomu, abyste se urgentně objevili u svého gynekologa.

Výše popsaná onemocnění jsou léčena docela snadno léky bez chirurgického zákroku pouze v počátečních fázích. Je přísně zakázáno provádět samoléčbu, a to i po stanovení konečné diagnózy. Přesto je to hormonální reprodukční systém, který ze ženy dělá ženu, tak proč ji rozmazlovat a ublížit si?

Co dělat, pokud vaše menstruace nekončí?

Prodloužený menstruační cyklus by měl být důvodem k návštěvě lékaře. Mnoho žen však s objednáním nespěchá a aby rychleji ukončily menstruaci, uchýlí se k lidovým metodám. Takové manipulace mohou negativně ovlivnit zdraví reprodukčního systému a zhoršit situaci, proto by se neměly používat bez předchozí konzultace s gynekologem..

Pokud vaše menstruace nekončí a důvody prodloužené menstruace nejsou známy, lékaři doporučují dodržovat následující pravidla:

 1. Eliminujte fyzickou aktivitu.
 2. Nezvedejte závaží.
 3. Odmítněte navštívit saunu, koupel.
 4. Nepoužívejte horké koupele.
 5. Kontaktujte předporodní kliniku.

Jaké léky se používají k léčbě

Lékařské ošetření se provádí pod dohledem lékaře. Obvykle jsou předepsány léky, které zvyšují srážlivost krve, což může způsobit rozvoj trombózy. Předepisují se hormonální léky, které mohou narušit rovnováhu hormonů. Všichni jednají krátkou dobu a nejsou schopni problém vyřešit, dokud není zjištěna příčina prodlouženého výboje..

Z hemostatických léků se nejčastěji používají:

 • Vikasol, který ovlivňuje srážení krve;
 • Duphaston, obsahující hormon progesteron;
 • Tranexam, schopný zastavit menstruaci;
 • Etamsylát, který zvyšuje produkci krevních destiček.


Tranexam pomůže zastavit krvácení
Lék Mirena pomůže zpomalit dlouhá období po 40 letech. V předvečer menopauzy, kdy vaječníky přestanou plnit svou funkci, je docela možné narušení ženského kalendáře a doba menstruace se změní a poté se úplně zastaví.

Důležité! Nemůžete zastavit menstruaci bez lékařské pomoci a dělat to pořád. Interference s přirozeným ženským cyklem následně vede k gynekologickým problémům.

Lze k léčbě použít antikoncepční pilulky

Při pravidelném užívání perorálních kontraceptiv podle schématu není menstruační cyklus zpravidla narušen. Jeho trvání a objem vybíjení jsou výrazně sníženy. Pokud selže, měli byste pokračovat v užívání předepsaného léku. Pokud se použije lék s třífázovým cyklem, pak třetí fáze pomůže zastavit dlouhá období, ale zároveň se sníží ochrana proti početí..

Antikoncepční pilulky jsou předepsány pro těžké výboje. Pomáhají obnovit menstruaci, ale nejprve byste se měli seznámit se seznamem kontraindikací, jejichž seznam je poměrně velký. A pokud existuje souběžné onemocnění, pak je užívání těchto léků zakázáno.

Pokud se podíváte na toto video, dozvíte se příčiny a metody dlouhodobé léčby:

Je možné použít alternativní medicínu

Odvar z bylin, kořenů a semen rostlin vždy hlídal zdraví žen. Jedná se o bezpečný a přirozený způsob, jak zastavit dlouhá období doma. K normalizaci cyklu stačí vypít 3 šálky čaje s mátou a malinami v případě stresu nebo změny klimatu.

Pomáhají také další recepty: odvar ze žaludů, přesličky, kopřivy, pastýřské kabelky, vodního pepře. Účinná je také infuze čerstvé petrželky. Pokud je menstruace pravidelně zpožděna a nejedná se o patologii, můžete pomocí bylin snížit prodloužený výtok.

Jakékoli závažné změny spojené s porušením ženského cyklu vyžadují lékařskou pomoc. Nemůžete jednat sami, aniž byste věděli o důvodech, které způsobují poruchy v těle. To je obzvláště nebezpečné v plodném věku, kdy je žena schopna porodit dítě..

Hygienická pravidla pro menstruaci

Aby se usnadnil život žen, nyní se masivně vyrábějí tampony a vložky. Každá dívka si sama vybere, co použije pro svoji hygienu.

Typ hygienického výrobkuPopis
TamponyPohodlný a diskrétní hygienický výrobek. Ale ne všechny dívky to používají, protože kvůli anatomickým vlastnostem může dojít k nepříjemnostem, když se tampon nafoukne. Hygienický výrobek je třeba měnit každé 4 hodiny, 8 hodin po instalaci, nadměrně bobtná a jeho odstraňování je nepohodlné. Z tohoto důvodu používejte v noci pouze polštářky. Na rozdíl od populárního mýtu mohou panny používat tampony, protože panenská blána má otvor pro odchod krve z pochvy. Během menstruace se panenská blana stává elastickou, otvor v ní je natažen na průměr 2,5 cm Je zakázáno používat tampony pouze na onemocnění genitálií.
TěsněníTento hygienický výrobek je k dispozici ve dvou typech: denní a noční. První jsou krátké a méně absorbují; je třeba je měnit trochu častěji. Noční jsou na obou stranách zvětšeny, aby byly chráněny před možností krvácení. Doporučuje se zakoupit podložky s bavlněným povrchem, aby na nich nerostly bakterie. Je třeba je měnit každé 4 hodiny během dne; v noci lze interval prodloužit na 6 hodin. Před použitím v noci a ráno pečlivě hygienujte genitálie.

Kromě používání hygienických produktů existují další pravidla:

 • musíte se osprchovat nejméně 3-4krát denně, nejlépe po každé výměně vložky nebo tamponu;
 • při vodních procedurách je nutné použít speciální intimní gel, protože běžné mýdlo vysušuje pokožku;
 • nosit bavlněné spodní prádlo.

Gynekologové doporučují používat vložky, protože tampony mohou vyvolat exacerbaci drozdů a narušit vaginální mikroflóru. Žádná žena však není imunní vůči menstruačním nepravidelnostem..

Dlouhá období bez zjevné patologie

Příliš dlouhé kritické dny jsou pozorovány nejen kvůli různým chorobám, někdy je tento jev výsledkem jiných procesů v těle:

 • S tvorbou menstruačního cyklu u dospívajících dívek v prvních měsících může krvácení během menstruace trvat až 10 dní, během šesti měsíců se cyklus postupně normalizuje a jejich trvání se snižuje na průměrné hodnoty.
 • Hormonální změny v těle během menopauzy. Během tohoto období se mění povaha kritických dnů, doprovázená v mnoha případech prodlouženým krvácením.
 • Silný stres a emoční stres.
 • Obezita. S nadváhou u žen je funkce endokrinního systému často narušena, v důsledku čehož se mění povaha měsíčního výtoku. V některých případech může krvácení trvat až deset dní..

V těchto případech není nutné žádné zvláštní zacházení: normalizace stravy a zvýšení fyzické aktivity mohou normalizovat menstruační cyklus a zbavit se nepohodlí spojeného s prodlouženým krvácením.

Preventivní opatření

Jak zabránit krvácení? Několik tipů na prevenci:

 • Infekce je často příčinou nátěru. Abyste zabránili infekci, musíte sledovat hygienu, pravidelně prát a vyměňovat prádlo, posilovat imunitu a nepřechlazovat. Abyste nedostali pohlavně přenosnou chorobu, musíte se během pohlavního styku chránit..
 • S výskytem výtoku se nemůžete samoléčit. Užívání léků, které lékař nepředepsal, může příznaky zhoršit.
 • Měli byste navštívit lékaře k preventivním prohlídkám alespoň jednou ročně a u žen starších 45 let - alespoň jednou za šest měsíců. V raných fázích je léčba onemocnění mnohem jednodušší než v pokročilém stadiu..

Čím dříve žena konzultuje problém s lékařem, tím dříve zahájí léčbu. Mnoho nebezpečných nemocí se projevuje tímto způsobem, takže krvácení nelze ignorovat..

Sdílej se svými přáteli!

Co dělat

Každá žena v reprodukčním věku by měla vědět, co dělat, pokud její menstruace trvá 10 a více dní. Zde jsou hlavní doporučení a tipy pro normalizaci menstruačního cyklu s prodlouženým obdobím. Použití následujících tipů pomůže zmírnit stav s těžkou ztrátou krve:

 • lehněte si vodorovně a položte nohy nad úroveň hlavy, pokud je to nutné, vložte si pod nohy váleček;
 • aplikujte studený obklad, abyste odstranili bolest a snížili krvácení;
 • pijte hodně tekutin, ale ne sodovky.

Jablečný ocet na bradavice

Ovarie s menstruací

V některých případech může lékař předepsat komplexní léčbu, která ovlivňuje různé systémy v těle:

 • je možné zvýšit srážlivost krve pomocí hemostatických léků, jako jsou Dicinon a Vicasol;
 • je předepsána řada léků ke zvýšení tonusu dělohy a ke zlepšení funkce krevních cév;
 • hormonální antikoncepce pomůže normalizovat rovnováhu hormonů;
 • vitaminová terapie. Nejčastěji je předepsán vitamin B12 a kyselina listová, tyto složky mají příznivý účinek na proces krvetvorby a pomáhají rychle obnovit tělo po dlouhodobé ztrátě krve. Ze stopových prvků s prodlouženou menstruací může dojít k nedostatku železa, proto jsou předepsány přípravky obsahující železo, které rychle doplňují hladinu hemoglobinu v krvi.

V některých případech může lékař povolit použití alternativních metod léčby hypermenorey. Existuje mnoho receptů na tradiční medicínu, zde jsou ty nejoblíbenější a nejúčinnější:

 • smíchejte ve stejném poměru listy kozlíku lékařského, břízy, máty peprné a řebříčku. 2 lžíce směsi se zalijí 0,5 litru vroucí vody a vaří se čtvrt hodiny ve vodní lázni. Po ochlazení a namáhání vypijte sklenici denně;
 • listy z mladých březových větví se nalijí vroucí vodou a usazují se po dobu 6-8 hodin. Infuzi musíte aplikovat třikrát denně na třetinu sklenice;
 • 0,1 kg březových pupenů se nalije 500 ml vodky a napustí se do skleněné nádoby po dobu nejméně jednoho měsíce. Musíte si vzít tinkturu dvakrát denně na doušek;
 • vezměte 30 g suché suroviny kopřivy, nalijte sklenici vroucí vody a nechte hodinu. Pijte infuzi třikrát denně;
 • polévková lžíce suchých surovin pastýřské kabelky musí být nalita šálkem vroucí vody, po 30 minutách musí být výsledná infuze filtrována a vypita najednou.

Pokud je prodloužená menstruace doprovázena bolestmi v podbřišku, pomůže vám zmírnit stav čaj z lipového květu, který se pije na lačný žaludek. Průběh přijetí je 2 týdny. Je však třeba mít na paměti, že jakékoli tradiční metody by měly být používány pouze po konzultaci s lékařem..

Obvykle je menstruační cyklus mírným krvácením z genitálií, které se objevuje v intervalech 21 až 35 dnů a trvá 3 až 6 dní.

Tímto způsobem se děloha zbaví sliznic, tekutin a dalších látek, které by byly užitečné v případě těhotenství. Ale protože nedošlo k početí, pohlavní orgán je očištěn a odmítá krevní sraženiny..

Cyklus každé ženy je jiný, ale když její období trvá déle než 10 dní, je to vždy alarmující. Dnes budeme hovořit o tom, ve kterých případech je hypermenorea normou a kdy byste měli být ve střehu, pokud se budou „kritické dny“ přetahovat.

Patologické

Pokud období trvá u sexuálně aktivní ženy déle než 10 dní, může to být známka mimoděložního vývoje plodu nebo spontánního potratu v počátečních stádiích, zejména v případech, kdy se ve výtoku objeví velké sraženiny připomínající kousky jater. S takovými příznaky musíte naléhavě požádat o pomoc gynekologa..

Existují další patologické důvody, kvůli kterým může menstruace trvat 10 dní nebo déle:

 • Námořnictvo. Tento typ antikoncepce se vyznačuje vysokými ochrannými vlastnostmi, i když má řadu vedlejších účinků. U některých žen může nitroděložní tělísko během regulace způsobit silné krvácení, které není někdy velmi obtížné zastavit, dokonce ani při lékařské pomoci;
 • hormonální nerovnováha, jejíž příčinou mohou být přenesené chirurgické zákroky, potraty, porod atd. Za normální situace se rovnováha hormonů vrátí do normálu za 1–2 měsíce, pokud se tak nestalo, měli byste hledat další patologické stavy, které vyvolaly prodlouženou regulaci;
 • endokrinní patologie. Nesprávné fungování štítné žlázy může vyvolat zvýšení nebo snížení ženských pohlavních hormonů v těle. K diagnostice onemocnění je nutné provést krevní test na hormony a poradit se s endokrinologem;
 • problémy se srážením krve. Při nedostatečné tvorbě krevních destiček může být menstruace oddálena o více než 10 dní; krvácení z dásní a prodloužené krvácení z ran může být také dalším příznakem krevních onemocnění;
 • vnitřní endometrióza. Vývoj tohoto onemocnění je spojen s nadměrným růstem vnitřní vrstvy dělohy mimo dutinu pohlavního orgánu. Dalším příznakem tohoto závažného onemocnění jsou výrazné příznaky PMS a velmi silná bolest v oblasti vaječníků, která vyžaduje zmírnění bolesti;
 • polyp. Jedná se o benigní fokální proliferaci endometria, kterou lze diagnostikovat pomocí hysteroskopu;
 • fibroidy jsou benigní nádor, který může postihnout každou ženu v reprodukčním věku. Prodloužená regulace může být jediným příznakem patologie;
 • rakovina je nejnebezpečnější příčinou prodlouženého období, které bez včasné léčby může vést k úmrtí pacienta.

Estradiol (E2) je hormon produkovaný vaječníky a kůrou nadledvin, jakož i místem plodu během těhotenství. Hlavní rolí estradiolu je udržovat stabilitu menstruačních a sexuálních funkcí.