Příčiny těžkých období se sraženinami: známka onemocnění a norma

Povaha menstruace závisí na mnoha faktorech: celkové zdraví, individuální vlastnosti těla, změny hormonálních hladin související s věkem. U různých onemocnění orgánů reprodukčního systému dochází k významným odchylkám od normy. Je důležité včas věnovat pozornost vzhledu neobvyklých znaků. Pokud jsou období bohatá, sraženiny doprovázejí příznaky, které způsobují nepohodlí, znamená to vážnou patologii. Současně však mohou být sraženiny v menstruačním cyklu normální..

Přirozené příčiny srážení menstruace

Normální výtok během menstruace má slizkou konzistenci, tmavě červenou barvu. Někdy v nich můžete vidět malé hrudky, které jsou sraženou krví nebo částicemi epitelu děložní dutiny..

Pokud je jich málo a objem menstruace nepřesahuje 80-100 ml, je s největší pravděpodobností tvorba sraženin způsobena přirozenými příčinami. Normální období netrvá déle než 5-6 dní a není příliš bolestivé a výtok nemá nepříjemný zápach.

K srážení v normálním sekretu může dojít, když:

 1. V děložní dutině jsou adheze, jizvy, které zabraňují odtoku hlenu a menstruační krve. Stagnující krev koaguluje a někdy se vylučuje z dělohy ve formě hrudek.
 2. Existují vrozené abnormality ve tvaru nebo poloze dělohy (např. Ohyb děložního čípku, přítomnost sept v dutině), což přispívá ke tvorbě krevních sraženin.
 3. Krev má zvýšenou viskozitu (tento stav nastává například při nedostatečném příjmu tekutin, převaze bílkovinných produktů ve stravě, při onemocněních jater, ledvin, cév).
 4. Žena dlouho sedí nebo leží. Krev a hlen se hromadí a zesiluje a při vstávání je hojný výtok s hrudkami hlenu.
 5. Srážení krve se zvyšuje v důsledku užívání léků - koagulantů (například na krvácení z nosu) nebo hormonálních léků. To pomáhá snížit dobu a intenzitu krvácení, ale vede ke vzniku krevních sraženin ve výtoku..
 6. V děloze je instalována antikoncepční cívka, která přispívá k tvorbě krevních sraženin v menstruační krvi.
 7. U ženy došlo k přerušení těhotenství, které právě začalo (po 1–2 týdnech). Po krátkém zpoždění jsou hojná prodloužená období se sraženinami nerovnoměrně exfoliovaného endometria.

Normou je výskyt hrudek během první menstruace po potratu, kdy sekrece mohou obsahovat zbytky vajíčka. Hormonální posun, ke kterému dochází v těle po potratu a porodu, je důvodem, proč se menstruace stává hojnou. Hormony také ovlivňují produkci enzymů, které regulují srážení krve.

V různých obdobích života ženy, spojených s přirozenou změnou hormonálních hladin (vývoj reprodukčního systému, nástup sexuální aktivity, menopauza), jsou také možné odchylky v povaze menstruace. Malý výboj se může střídat se silným výbojem. Vzhled hrudek je způsoben změnou struktury sliznic.

Podchlazení, podvýživa, špatné návyky přispívají k výskytu odchylek v povaze menstruace..

Dodatek: Alkohol zvyšuje viskozitu krve. Poté, co se hromadí v krvi, může menstruace obsahovat velké krevní sraženiny..

Video: Proč se během menstruace tvoří krevní sraženiny

Příčiny patologické těžké menstruace se sraženinami

Silné a dlouhodobé krvácení během menstruace může způsobit anémii z nedostatku železa. Velká ztráta krve vede ke snížení hladin hemoglobinu, to znamená k nedostatečnému zásobování buněk těla kyslíkem. Příznaky tohoto nebezpečného stavu jsou závratě a bolesti hlavy, únava, bledost a snížený krevní tlak. To nevyhnutelně ovlivňuje produkci hormonů, stejně jako práci hematopoetických orgánů, což vede k porušení jednotnosti složení měsíčního výtoku, vzniku sraženin v nich.

Patologická hojná období se sraženinami mohou být příznakem různých hormonálních poruch a onemocnění reprodukčních orgánů.

Známky patologie

Skutečnost, že hojná menstruace heterogenní konzistence je patologická, lze posoudit podle následujících znaků:

 1. Kromě zvýšené ztráty krve během menstruace je v intervalech mezi nimi pozorováno krvácení nebo hnědé skvrny.
 2. Příliš častá menstruace (méně než 21 dní) nebo příliš pozdě (o více než 35 dní později). Možné střídání dlouhých a krátkých cyklů.
 3. Ztráta krve je 100-150 ml nebo více.
 4. Trvání menstruace 8 nebo více dní.
 5. Vypouštění krve má štiplavý zápach, jsou v nich nečistoty hnisavého hlenu.
 6. Menstruaci doprovází silná bolest v podbřišku.

Teprve po gynekologickém vyšetření a ultrazvukovém vyšetření bude lékař schopen zjistit, co způsobilo těžké období.

Nemoci, ve kterých dochází k patologickým obdobím

Výskyt hustých nečistot v menstruačním toku může být spojen s abnormálním vývojem endometria, který se obnovuje s každým menstruačním cyklem. Důvodem jejich vzniku je také poškození tkání a krevních cév, tvorba překážek v cestě výstupu sekrecí z dělohy.

Myom dělohy. Tento benigní nádor se vyvíjí ve svalech stěny dělohy a může růst ve směru k jeho vnějším membránám. Pokud vyplní děložní dutinu, dochází k různým porušením cyklu. Důvodem je komprese a poškození krevních cév, roztažení dělohy. Nádor blokuje výstup z dutiny do krku, což vede k tvorbě krevních sraženin. Bohatá období s krevními sraženinami, stejně jako zvýšení břicha a tahání bolesti pod pupkem jsou charakteristickými příznaky fibroidů..

Hyperplazie endometria. Výsledkem hormonálního narušení v těle, stejně jako poškození endometria během potratu nebo kyretáže, je narušení jeho vývoje a struktury. Sliznice se zahušťuje, bobtná, dochází k nerovnoměrnému oddělení. Zároveň se v menstruaci objevují husté částice. Zvýšená ztráta krve ze zničených cév.

Endometrióza Onemocnění je spojeno se zvýšením objemu endometria uvnitř dutiny, s jeho klíčením do zkumavek a vaječníků, krku a peritoneální oblasti. V tomto případě jsou narušeny všechny procesy menstruačního cyklu. Menstruace je bohatá, nepravidelná a obsahuje nečistoty.

Polypy v dutině a děložním čípku. Tyto výrůstky jsou výrůstky na vnitřních stěnách. Jsou snadno zranitelné, když endometrium opouští dělohu během menstruace. Zvyšuje se objem krvavého výboje, jsou v nich částice rozpadající se tkáně.

Cervikální eroze. Poškození sliznic v cervikálním kanálu a při vstupu do pochvy vede k výskytu vředů a mikrotrhlin v této oblasti. Příčinou eroze děložního čípku je jeho poškození během porodu, potratu, kyretáže děložní dutiny. Rány mohou hnisat. Bakterie snadno pronikají do vnitřních pohlavních orgánů a způsobují zánět. To vše vede k narušení cyklu a vzniku hojných období se sraženinami..

Infekční onemocnění pohlavních orgánů. Vedou k výskytu zánětlivých procesů, které narušují strukturu děložní dutiny. Mikroorganismy navíc vylučují látky, které při vstupu do krve mohou změnit její kyselost a viskozitu. To způsobí tvorbu sraženin.

Varování: Silné krvácení se sraženinami může být známkou rakoviny dělohy. Proto, pokud je zjevná malátnost se sraženinami v menstruaci, musíte okamžitě podstoupit gynekologické vyšetření.

Příčinou patologického výtoku během menstruace může být nesprávný metabolismus, diabetes mellitus, narušení hypofýzy, štítné žlázy a dalších orgánů endokrinního systému.

Video: Hojná menstruace s endometriózou

Co dělat s menstruací se sraženinami

Pokud existují jasné příznaky patologie, musíte kontaktovat gynekologa. Možná budete muset konzultovat endokrinologa, onkologa. Pokud je ztráta krve příliš velká, existují velké sraženiny a výtok je jasně červený, je třeba zavolat sanitku. Děložní krvácení lze někdy zastavit pouze úplným odstraněním endometria. Je nepřijatelné se samoléčit, používat domácí léky k zastavení krvácení.

Příčiny těžkých období u žen

Menstruace je určité období menstruačního cyklu, které se vyskytuje v ženském těle a během kterého dochází k měsíčnímu odmítnutí vrstvy děložní dutiny, endometria. Samotný proces je doprovázen odtokem hlenu z děložní dutiny as příměsí krve.

Mnoho faktorů ovlivňuje délku menstruace a hojnost výtoku:

 1. Genetická predispozice - pokud měla matka a babička těžké dlouhé období, pak je žena bude mít alespoň týden.
 2. Vlastnosti těla - menstruace, jejich početnost a doba trvání také závisí na tom, jak funguje systém srážení krve a jaká je struktura děložního čípku a celého reprodukčního systému ženského těla.
 3. Denní rutina a strava, stejně jako fyzická aktivita - také přímo ovlivňují délku menstruace, spolu se stresem a psychickým přepětím.
 4. Průběh užívání perorálních kontraceptiv je právě zvýšení uměle definovaného hormonu v krvi a může vyvolat hojný a prodloužený měsíční výtok.
 5. Patologické procesy v těle - gynekologické nebo endokrinní, jiné poruchy mohou způsobit silnou menstruaci.
 1. Těžká období - jak určit?
 2. Příčiny patologického procesu
 3. První bohatá období
 4. Těžká období během dospívání
 5. Měsíční sraženiny
 6. Těžká období po porodu a císařským řezem
 7. Silná menstruace po potratu
 8. Bohatá období v premenopauze
 9. Kvůli užívání léků
 10. Velmi silná a bohatá období
 11. Co dělat?
 12. Diagnostika
 13. Léčba
 14. Konzervativní léčba
 15. Chirurgická operace
 16. Tradiční metody léčby
 17. Prevence

Těžká období - jak určit?

Těžká období jsou nadměrný vaginální výtok u ženy, který trvá déle než týden.

Existují další příznaky, které naznačují průběh těžké menstruace:

 1. Těžká a bolestivá povaha bolesti, která nebyla dříve pozorována u ženy.
 2. Nutnost měnit těsnění každou jednu a půl až dvě hodiny.
 3. Samotný výtok během menstruace se nezastaví, pouze se každý den zintenzivňuje a je stále intenzivnější.
 4. Výtok je šarlatový a samotná menstruace nastává dříve nebo později..
 5. Zneklidněný záchvaty nevolnosti a zvracení, zblednutí kůže a snížená srdeční frekvence.

Příčiny patologického procesu

Bohatý ve svém projevu, menstruaci nebo jak jim lékaři říkají - menoragie je silný a hojný objem ztráty krve během období menstruačního toku, což naznačuje průběh určitých patologií v těle.

Je však třeba připomenout, že pouze lékař by měl hledat příčinu, ale nejčastěji jde o:

 1. Hormonální nerovnováha v těle a poruchy práce a fungování endokrinního systému.
 2. Endometrióza je patologie, při které jsou buňky lemující děložní dutinu rozptýleny za její hranice.
 3. Adenomyóza - slizniční vrstva děložní dutiny vyroste do svalových vláken.
 4. Selhání schopnosti srážení krve a diagnostikována rakovina, která ovlivňuje reprodukční systém ženy.
 5. Fibrom dělohy a vývoj benigních změn ve struktuře endometria.
 6. Ženská léčba určitými léky.

Toto není úplný seznam důvodů, které mohou vyvolat silnou a prodlouženou menstruaci..

První bohatá období

V tomto případě je hladina hormonů narušena a projevuje se nepravidelná a bohatá menstruace, zatímco tělo může potřebovat několik měsíců až 1,5–2 roky k regulaci celého cyklu..

Těžká období během dospívání

Je to bohatá a prodloužená menstruace, která se nejčastěji vyvíjí, jak je uvedeno výše, u dospívajících dívek, když tělo prochází hormonálními změnami a začíná první menstruace..

Je to nestabilita hormonálního pozadí adolescenta, rozdíl v hormonálních ukazatelích, který negativně ovlivňuje endometrium - výstelku děložní sliznice.

Důležité! Pokud je menstruace teenagera často prodloužená a bohatá, pokud jde o menstruační tok, stojí za to okamžitě navštívit lékaře a zahájit léčbu. Při absenci léčby takového patologického jevu, jako je menoragie, se u dospívajícího může v budoucnu vyvinout polycystické vaječníky.

Lékaři také nazývají další důvody, které v dospívání vyvolávají silné krvácení:

 1. Silná menstruace u teenagera je nejčastěji vyvolána traumatizující situací, častými zkušenostmi a nadměrnou fyzickou námahou..
 2. Ovlivňuje také hojný průběh menstruace a celkový stav endokrinního systému.
 3. Dívky s vývojovými poruchami nejsou o nic méně ohroženy..
 4. Bohatá ztráta krve může být také důsledkem vývoje patologie, krevních onemocnění.
 5. Další hlavní příčiny.

Měsíční sraženiny

V praxi existuje neoddělitelný a přímý vztah mezi množstvím krve ztracené během menstruačního cyklu a jeho konzistencí. Často je menstruační tok doprovázen vylučováním tmavých krevních sraženin. Krev tedy již koagulovala a vychází již ve formě těchto sraženin.

Docela často se ženy ptají - proč je menstruace dlouhá a bohatá na krevní sraženiny?

V tomto případě lékaři identifikují následující hlavní příčiny takového negativního jevu:

 1. Jedná se o přítomnost vnitřní překážky normálního toku menstruační krve z děložní dutiny. Myomatózní uzliny mohou být takovými překážkami, pokud rostou uvnitř děložní dutiny, deformují ji. Kromě toho se mohou tvořit sraženiny v děložní dutině a v důsledku polypů endometria ovlivňujících cervikální kanál.
 2. Snížení tónu stěn děložní dutiny je právě porušením samotného mechanismu svalové kontrakce a vyvolává předčasnou evakuaci krve, která koaguluje a poté odchází s menstruací.
 3. Po porodu - takové sraženiny naznačují porušení procesu přirozené obnovy děložní dutiny, svalového tonusu.
 4. Hormonální nerovnováha - těžké krvácení během menstruace je nejčastěji způsobeno nesrovnalostí v hladině hormonů.
 5. O něco méně často je hlavní příčinou vzniku sraženin v menstruační krvi onemocnění krve a její nadměrná srážlivost. Když koaguluje a nemá čas opustit děložní dutinu, stává se to důvodem vzniku sraženin v menstruačním toku.

Těžká období po porodu a císařským řezem

Pokud má žena po porodu silnou menstruaci, nemusí to pro ni vždy znamenat vážnou patologii..

Stačí jí zapamatovat si a pochopit - během období těhotenství byly její vaječníky po dlouhou dobu v pozměněném, přesněji spícím stavu a potřebují určitou dobu k obnovení práce.

Svalová tkáň lemující děložní dutinu, myometrium, takřka „unavená“ nadměrným stresem během těhotenství a při porodu, vyžaduje mimo jiné obnovení předchozí prenatální úrovně tónu.

Normy a patologie:

 1. Pokud je porodná žena zdravá a porod přirozeně nebo pomocí císařského řezu, proběhlo to bez komplikací, těžké období nepůjde déle než 2–3 cykly, postupně se vrátí k normálu.
 2. Vzhledem k tomu, že při provádění císařského řezu lékař napodobuje přirozený proces porodu, jsou důvody vedoucí k silnému krvácení stejné jako při přirozeném porodu. Zde však stojí za to vzít v úvahu důvod, proč se lékař uchýlil k císařskému řezu - není schopen vyvolat hojnou ztrátu krve?.
 3. Bohatá menstruace se považuje za normální během prvních 2–3 cyklů po porodu nebo císařském řezu a obnovuje se sama, pokud nejsou doprovázeny takovými negativními příznaky, jako jsou bolest a horečka, zhoršení celkového stavu a horečka. Nejčastěji to naznačuje průběh zánětlivého procesu v reprodukčním systému ženského těla..

Silná menstruace po potratu

Po lékařském potratu v nemocnici, který proběhl bez negativních komplikací - kvůli selhání hormonálního pozadí může být první menstruace buď příliš bohatá, nebo příliš vzácná.

To se však považuje za normální reakci na těle - je důležité kontrolovat množství a dobu trvání krvácení.

Je však třeba poznamenat, že silné krvácení může ženu po takzvaném lékařském potratu obtěžovat - v tomto případě může být menstruace poznamenána silnou ztrátou krve a krvácením.

Stejně jako v předchozím případě je to pro ženu nebezpečné a slibuje rozvoj anémie nebo úmrtí..

Bohatá období v premenopauze

V období před nástupem menopauzy u ženy je důležité odlišit normální průběh menopauzy od patologického stavu, což může být obtížné..

Kvůli výkyvům v hormonálním pozadí a jeho restrukturalizaci bude menstruační tok nepravidelný a bohatý, menstruace nemusí být několik měsíců, a pak přijde a odejde docela hojně.

Stačí si uvědomit, že následující důvody mohou vyvolat silné krvácení v období před nástupem menopauzy:

 1. Leimiom dělohy a vývoj hyperplazie endometria.
 2. Narušení hormonálního pozadí ženy během menopauzy.
 3. Polypy, které ovlivňují endometrium a krevní poruchy, které interferují s srážením krve.
 4. Porucha štítné žlázy a další patologické procesy.

Je však důležité si uvědomit, že existují situace, kdy by žena měla navštívit lékaře:

 1. Krvácení nastává po sexu nebo trvá déle než týden.
 2. Hojná ztráta krve byla diagnostikována, když žena ztratila více než 80 ml. krev.
 3. Pokud krvácení a výtok z menstruace obsahují krevní sraženiny, a ještě více - sraženiny hnisu.

V tomto případě stojí za to navštívit lékaře a podstoupit všeobecné vyšetření, nejlépe pomocí rozšířené kolposkopie nebo ultrazvuku.

Kvůli užívání léků

Stabilita samotného menstruačního cyklu a hojnost menstruačního cyklu mohou být také ovlivněny určitými léky, léčivými přípravky předepsanými lékařem nebo užívanými nezávisle..

V této skupině léků tedy lékaři zahrnují:

 1. Léky a formulace na ředění krve - je to příjem antikoagulancií, které ženě brání v tvorbě krevních sraženin v cévách a tepnách, což může vyvolat silnou ztrátu krve během menstruace. Zpočátku samy zvýší trvání a hojnost menstruačního cyklu, ale zároveň neovlivní samotné trvání cyklu..
 2. Užívání antidepresiv. Právě tyto formulace mohou mírně, ale ovlivnit stabilitu průběhu menstruace a celého cyklu, což vyvolává nejen hojný výtok, ale také zpoždění samotného cyklu.
 3. Užívání hormonálních léků - perorální antikoncepce. V tomto případě závisí množství a trvání menstruačního toku na složení účinných látek - hormonů. Například pokud v kompozici převažuje progestogen, doba celého cyklu a jeho množství se nemění a pokud je lék zvolen nesprávně, může to vyvolat silný menstruační tok.
 4. Protivředové sloučeniny a léky. Takové léky nejčastěji ovlivňují zpoždění cyklu ve větší míře, v menší míře na jejich hojnosti a intenzitě. Proto je tak důležité koordinovat příjem léků s ošetřujícím lékařem..

V každém případě je důležité konzultovat s lékařem včas, pokud máte podezření na patologický proces.

Velmi silná a bohatá období

Vzhled ženy, místo další menstruace podle plánu, velmi silné, dokonce silné menstruace, může naznačovat děložní typ krvácení, které se shodovalo s nástupem menstruace. Je důležité rozlišovat mezi těmito dvěma patologickými procesy..

Pokud mluvíme o cyklickém děložním krvácení, které se časově shodovalo s nástupem menstruace, trvá déle než obvyklé období menstruace a objem ztracené krve je velmi velký.

A na rozdíl od dokonce silné menstruace - krvácení z dělohy nebylo poznamenáno nezávislým, spontánním ukončením kurzu, doprovázeným záchvaty migrény a závratěmi, stejně jako celkovou slabostí a nevolností.

Velmi bohatá menstruace během jejich průběhu může být výsledkem:

 1. Zánětlivý proces nebo vědecky metroendometritida, kdy je žena spolu s menstruačním nepohodlí u ženy znepokojena a intenzivní bolest a záchvaty horečky, zhoršení celkového stavu pacienta.
 2. Diagnóza ženy s děložními myomy a adenomyózou - naruší rytmus a sílu kontrakce děložních svalů, zvětší oblast odmítnutí endometria a tak provokuje hojné krvácení.
 3. Hormonální původ nádorů ovlivňujících vaječníky.
 4. Ne-gynekologické faktory se mohou stát také hlavní příčinou - jsou to různé endokrinní patologie a problémy s játry a srdcem, cévním systémem..

Co dělat?

Pro ženu s těžkým krvácením prostě neexistuje žádná univerzální rada - je důležité jít k lékaři včas a podstoupit vyšetření a již od hlavní příčiny patologického procesu předepsat efektivní průběh léčby.

Věc je, že bez pomoci zkušeného odborníka je nemožné předepsat správnou léčbu a zastavit krvácení..

Je však také důležité si uvědomit, že některé důvody silné menstruace ne vždy naznačují vývoj patologie v těle ženy. S ohledem na to můžete doma přijmout určitá opatření k zastavení krvácení. Musíte však přijmout určitá opatření, pouze pokud znáte hlavní příčinu, která vyvolala patologický proces.

Tipy:

 1. Nejprve byste měli omezit vlastní fyzickou aktivitu - měli byste ležet na rovném povrchu a na spodní část břicha si položit topnou podložku se studenou vodou nebo ledový obklad.
 2. Chcete-li zvýšit tón krevních cév a úroveň srážení krve, můžete si připravit odvar z kopřivy nebo heřmánku, mateřské dřeně nebo pastýřské kabelky.
 3. Představte si více potravin bohatých na vitamín C - citrusové a kyselé ovoce, určitě se vzdejte alkoholu a silné kávy.
 4. Můžete se také uchýlit k pomoci a hemostatické léky. Ale stojí za to pochopit - nemusíte si je vybírat sami, ale musíte se předem dohodnout na té či oné volbě s ošetřujícím lékařem.

Diagnostika

Menoragie nebo silné krvácení, pokud poslední trvá déle než týden a ztráta krve je více než 80 ml krve, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a diagnostiku a následnou léčbu.

 1. Nejprve lékař provede průzkum a sběr anamnézy o průběhu patologického procesu - těhotenství a potratu, užívání léků a souběžných patologií.
 2. Dále se na gynekologickém křesle provádí vyšetření vnějších a vnitřních pohlavních orgánů za účelem detekce patologií a cizích těles, které mohou vyvolat krvácení, průběh těhotenství, zejména nitroděložní a děložní myomy.
 3. Lékaři navíc používají také diagnostické metody, jako je nitroděložní biopsie a ultrazvuk, diagnostické škrábání a hysteroskopie..
 4. Neméně efektivní analýzou je studium složení krve a cytologické vyšetření odebraného nátěru.

Lékaři doporučují ženě, aby vedla kalendář menstruačního toku, který by uváděl odděleně a jejich trvání, intenzitu.

Léčba

Léčba v každém konkrétním případě je vybírána individuálně - může to být léčba nebo chirurgie.

Konzervativní léčba

Způsob a doba léčby silného menstruačního toku - přímo závisí na hlavní příčině, která vyvolala patologický proces.

Léky pro léčbu těžkých období:

 1. Pokud je příčina patologie v endometriu, je předepsán průběh užívání perorálních kontraceptiv. Zabraňují nadměrnému růstu endometria a podle toho snižují menstruační tok o 40%.
 2. Příjem přípravků obsahujících železo je také indikován, aby se zabránilo rozvoji anémie, a příjem rutinu, jako je vitamin C, pomáhá snižovat těžké ztráty krve.
 3. Lékaři také předepisují hemostatická léčiva - například Ibuprofen, a pro těžké krvácení - etamsylát, chlorid nebo glukonát vápenatý.
 4. Použití nitroděložních systémů, které zahrnují levonogestrel, je také oprávněné - má antikoncepční účinek a brání patologickému růstu endometria, a tudíž hojné ztrátě krve.
 5. Je prokázáno, že reviduje váš vlastní denní režim, správně jíst a odpočívat a při absenci pozitivního terapeutického účinku se uchýlit k chirurgickému zákroku.

Chirurgická operace

Chirurgické metody léčby menoragie se používají, pokud má žena následující indikace:

 1. S relapsem a intenzivním růstem endometria a patologickým průběhem silného krvácení.
 2. S fyziologickou poruchou nebo poškození ženských pohlavních orgánů.
 3. Nízká účinnost předepsané terapeutické léčby.

Za účelem úplné a komplexní diagnostiky mohou lékaři provádět chirurgickou kyretáž a nejčastěji se to praktikuje při nadměrném růstu polypů, které způsobily menstruační krvácení.

Ale zde je důležité si uvědomit, že taková kyretáž přináší pozitivní výsledky pouze pro několik příštích menstruačních cyklů a po návratu patologického krvácení.

Tradiční metody léčby

Tradiční medicína ve svém arzenálu má také mnoho nástrojů a receptů, které mohou zastavit menstruační krvácení..

Ale stojí za to si uvědomit - používají se se souhlasem lékaře a s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu.

Je také důležité si uvědomit, že příčinou krvácení mohou být nádory nebo polypy, vrozené patologie, nejsou léčeny bylinami, ale vyžadují rychlou a kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Lidové recepty:

 1. Nejprve stojí za to se uchýlit k pomoci odvar z kopřivy - stojí za to vařit 1 polévkovou lžíci ve sklenici vroucí vody. l. suché suroviny a necháme 15 minut. Poté, co je filtrován a užíván po celý den, před jídlem, v průběhu 2 týdnů. To pomůže zastavit krvácení..
 2. Speciální komprese z cibule, po ochlazení v mrazáku - 5 lžící. l. sůl se smíchá s 12-13 lžícemi. l. nakrájenou cibuli a aplikován na dolní část břicha, pravidelně se měnící. Doba aplikace - 7-8 hodin.

Prevence

Stačí říci, že silné menstruační krvácení není vždy důsledkem patologie a naznačuje konkrétní onemocnění.

Pokud jde o prevenci hojné a dlouhodobé ztráty krve - zde lékaři dávají řadu tipů a doporučení:

 1. Snížení nadměrné fyzické aktivity a eliminace dráždivých a stresujících faktorů.
 2. Pravidelný odpočinek a správná výživa, užívání vitamínů B a C, zavádění jídel bohatých na železo do stravy - játra a pohanka, vaječný žloutek.
 3. Udržování zdravého životního stylu a odstraňování špatných návyků, stejně jako vypracování vlastního menstruačního kalendáře, který umožní lékaři kontrolovat průběh patologie.

Kontrolujte krvácení a podle potřeby - vyhledejte lékaře, aby zjistil příčinu.

Menstruace sraženin (hrudek) - příčiny děsivého jevu

Menstruace je doprovázena mnoha procesy v těle ženy. Centrální nervový systém koordinuje celý měsíční cyklus, reguluje pohlavní hormony. Pokud jedna z vazeb nefunguje správně, změní se povaha výtoku, doba menstruace. Pokud vaše menstruace přichází s krevními sraženinami - je normální nebo abnormální? O čemž svědčí tento obrázek?

Sraženiny jsou normální

Od prvního dne menstruace začíná další měsíční cyklus. Narodí se nové vajíčko, které se musí vyvinout před a po ovulaci. Souběžně s tím se děloha připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Pod vlivem hormonů se tvoří další vrstva dělohy - endometrium. Pokud nedošlo k oplodnění, děloha se ho začne zbavovat. Dělá kontrakce, vytlačuje vše zbytečné. Spolu s krví vycházejí zbytky endometria dělohy. Proto období s krevními sraženinami.

Během kritických dnů se navíc žena snaží více lhát, sedět a méně se hýbat. To zpomaluje proces uvolňování krve venku. Jakmile se dostane do pochvy, zvlní se. Na podložce může být vidět sražený výtok. Obvykle se objevují uprostřed menstruace nebo na konci. Důkaz, že krev přestává být energicky vylučována, je děloha zcela zbavena epitelu.

Pokud se výtok krve neliší od předchozích měsíčních období, není bolest, neobvyklé nepohodlí, není důvod k obavám. Výtok s krevními sraženinami je normální.

Někdy těžké období s krevními sraženinami doprovází ženu kvůli patologickým anomáliím. Pro takový stav je to norma, ale obecně je to odchylka. Patří mezi ně struktura dělohy se septa. Během menstruace krev přetrvává uvnitř, rychle koaguluje, objevuje se výtok s krevními sraženinami. A také dvouděložnou dělohu. Tento abnormální jev způsobuje bohatá období sraženin doprovázená silnou bolestí. Problém je vyřešen chirurgickým zákrokem.

Pokud se výtok během menstruace velmi liší od obvyklého, můžete mít podezření na patologické procesy v těle nebo gynekologické onemocnění.

Hormonální nerovnováha

Hormony jsou zodpovědné za celý proces menstruačního cyklu. V první fázi zajišťuje vývoj vajíčka hormon estrogen. Pod jeho vlivem děloha tvoří endometrium. Ve druhé fázi má přednost progesteron. Hormon pomáhá posilovat oplodněné vajíčko ke stěnám dělohy - připravenému endometriu. Pokud nedošlo k oplodnění, progesteron spouští menstruaci. Hormonální nerovnováha vede k selhání celého reprodukčního systému. Situace se může vyvíjet různými způsoby. Děloha tvoří přebytečnou vrstvu endometria, nástup menstruace bude opožděn. Výsledkem je bohatá nebo řídká menstruace s krevními sraženinami. V prvním případě je hlavním důvodem velkého počtu sraženin a silné menstruace vrstva endometria. Ve druhé - sražená krev.

Hormonální nerovnováha vůbec neznamená, že příčinou selhání je narušení reprodukčního systému. Za produkci a normální fungování hormonů jsou odpovědné:

 • Štítná žláza;
 • nadledviny;
 • mozek;
 • hypofýza.

Hladina hormonů se stanoví pomocí krevního testu, který se provádí v určité dny měsíčního cyklu. Při hormonální nerovnováze je měsíční výtok s krevními sraženinami vždy temný, doprovázený bolestmi v podbřišku, horečkou a nevolností. Při nedostatečném progesteronu je menstruace vzácná. S přebytkem - bohatá menstruace. Hormonální nerovnováha nastává během menopauzy. Poté přestává být menstruace pravidelná a výtok doprovází krevní sraženiny. Problém je vyřešen užíváním hormonálních léků.

Gynekologická onemocnění

Nemoci reprodukčního systému jsou často doprovázeny příznaky různé závažnosti. Ale někdy jsou menstruační nepravidelnosti a výtoky s krevními sraženinami jediným příznakem patologického procesu v těle..

 • Endometrióza je příčinou sraženin

Poměrně časté onemocnění u žen v jakémkoli věku. Hlavní příčinou patologie je hormonální narušení. Endometrióza se týká onemocnění dělohy. Orgán vytváří nadměrnou vrstvu endometria, která přesahuje hranice dělohy. To vše je doprovázeno bolestivou bolestí v předvečer menstruace nebo během menstruace. Nepohodlí při pohlavním styku. Pitva endometria způsobuje silnou menstruaci s krevními sraženinami. Po menstruaci zůstává bolestivá bolest. Situace se může objevit 1krát nebo se může opakovat každý měsíc. Což je dobrý důvod navštívit lékaře. Nemoc může být chronická, bude se pravidelně cítit. Endometrióza je jednou z příčin neplodnosti.

 • Myom dělohy

Onemocnění penisu, charakterizované přítomností benigních formací. Gynekologové rozdělují myomy, fibromy, fibroidy. Závisí na umístění nádoru a tkáních, které se podílejí na tvorbě. V závažných případech se novotvar může změnit na maligní formu. Příčinou onemocnění je často hormonální narušení. Fibroidy se velmi často objevují u žen po 40 letech před menopauzou. Může se však vyskytovat u žen v plodném věku. Hlavním nebezpečím onemocnění je absence příznaků. Kromě neobvyklého výtoku s krevními sraženinami se žena zpočátku nebojí ničeho. Fibroidy mohou časem zmizet nebo se zvětšit. Vyhovuje hormonální léčbě. V případě nadměrného růstu je nádor chirurgicky odstraněn. Je velmi důležité včas identifikovat onemocnění. Pak bude léčba mnohem efektivnější. Nádor zasahuje do volného toku krve během menstruace. Kroutí se i uvnitř penisu. Na podložce se objeví výtok s krevními sraženinami.

 • Polypóza endometria

V poslední době se lékaři domnívali, že příčinou nemoci byl potrat, porod v dospělosti. V současné době existuje více případů polypů u mladých žen, které nepotratily. Na stěnách dělohy rostou malé novotvary. Vyvolávají silné krvácení, tvorbu sraženin. Kromě toho po celý měsíční cyklus dochází k bolesti v podbřišku, mazanici s hnědým výtokem. Jednou z příčin onemocnění je hormonální nerovnováha, ale nejdůležitější je mechanický náraz..

 • Křečové žíly malé pánve

Nemoc se může vyvinout v raném věku. Někdy může být těžké období se sraženinami podezřelé ze zdravotních problémů. Už nedochází k hromadění krve, ale k přítomnosti hlenu. Menstruace je v mladém věku bohatá. S přibývajícím věkem se bolestivé pocity zvyšují.

Existuje mnoho důvodů pro vznik menstruace se sraženinami. Je nemožné rozpoznat to sami doma. Je nutné podstoupit vyšetření, diagnózu, dlouhý průběh léčby.

Fotografie abnormálního výtoku s velkými sraženinami při onemocněních dělohy

Přítomnost nitroděložního tělíska

Hormonální antikoncepce není vhodná pro všechny ženy. A někteří je záměrně nechtějí používat, protože se obávají změn ve svém vzhledu a zdraví. Nitroděložní tělísko je běžnou antikoncepcí u žen po porodu. Doporučuje se instalovat jej 6 měsíců po porodu, ale některé dámy dají spirálu po 2 měsících. Spirála je instalována v děložní dutině, nezpůsobuje nepohodlí, není cítit při pohybu. Tělo to ale vnímá jako cizí předmět.

Spirála ovlivňuje povahu výtoku během menstruace. První 3 měsíce se tělo a reprodukční systém přizpůsobují antikoncepci. V této době jsou období sraženinami bohatá. Doba trvání více než 7 dní. Neexistuje žádná zvláštní bolest, celková slabost, malátnost. V některých případech jsou pozorovány závratě. V období mezi obdobími může být hnědý výtok, malé množství sraženin. Menstruace se vrátí do normálu do 3 měsíců. Někdy se vylučované množství krve a doba trvání kritických dnů stanou stejnými.

Pokud se situace se sraženinami a silným krvácením opakuje, musíte navštívit lékaře. Přítomnost dalších bolestivých pocitů spolu s hojným výtokem může naznačovat zánět. Příčinou onemocnění a výtoku s přítomností velkého počtu sraženin je spirála.

Potrat, porod, potrat - měsíční hrudky

Důvodem hojného vypouštění s přítomností sraženin může být potrat. Může to být reakce těla na hormonální nerovnováhu a fyzické interference. Může to znamenat neúplné odstranění embrya, přítomnost zánětlivého procesu. Podobná situace se zbytkem plodu může nastat v důsledku vakuového potratu nebo malého potratu pomocí tablet. Bohatá menstruace s přítomností sraženin a hrudek během kyretáže - důsledek poranění orgánu.

Po porodu musí žena projít cestou obnovení měsíčního cyklu. Jsou možné všechny druhy odchylek se zpožděním menstruace, porušením doby trvání menstruace. Je také možné silné krvácení se sraženinami. Situace by neměla být ignorována. Je nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučily nemoci a patologické procesy.

Potrat nebo spontánní ukončení těhotenství se často objevují během prvních 12 týdnů po početí. Někdy žena ani neví o těhotenství a po krátkém zpoždění 1-3 týdny začíná menstruace. Zároveň je výboj hojnější než dříve. Konzistence není homogenní s krevními sraženinami. Doporučuje se, aby žena podstoupila ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že se děloha sama vyčistila. V ostatních případech se provádí další škrábání.

Přípravky k vyvolání menstruace

Volný přístup k internetu umožnil moderní ženě vyřešit své problémy bez pomoci lékaře. Situace se zpožděním menstruace je diskutována na fórech. Tam si ženy navzájem dávají rady, jak vyvolat menstruaci. Jak asi tušíte, menstruace může být zpožděna z mnoha důvodů. Řešení problému je čistě individuální. Mezitím ženy chodí do lékárny a kupují léky na menstruaci.

Menstruace sraženin je výsledkem použití přípravku Dufaston, Norkolut. Jedná se o nejčastější léky mezi ženami. Musíte užívat pilulky dvakrát denně po dobu 10 dnů. Na konci období přichází menstruace. U některých žen k tomu dochází po 3–5 dnech užívání drogy. Tyto pilulky obsahují velké množství progesteronu. Pokud je rovnováha hormonů v těle nevyvážená a zpoždění není spojeno s nedostatkem progesteronu, léky způsobí silnou menstruaci a sraženiny (hrudky krve).

Menstruace s krevními sraženinami by neměla být ignorována. Žena by měla analyzovat situaci, množství výtoku, posoudit její celkový zdravotní stav. Pokud situace vyvolává obavy, měli byste navštívit gynekologa. Ve většině případů je problém vyřešen kvalifikovaným ošetřením. Nezávislé úsilí nepřinese výsledky.

Bohatá období se sraženinami

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Epidemiologie
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Prevence
 • Předpověď

Někdy v životě ženy nastává problém s těžkými obdobími sraženin, které neumožňují vést plnohodnotný životní styl. O jaký druh onemocnění jde a jak s ním zacházet, lze pochopit zvážením problému ze všech stran.

Významná ztráta krve během menstruace může být jak samostatným onemocněním, tak příznakem narušení stavu zdraví žen. Těžká období se sraženinami nebo dysfunkčním děložním krvácením je onemocnění charakterizované přítomností abnormálního krvácení z děložní dutiny, které není způsobeno přítomností patologie pánevních orgánů, systémovými chorobami nebo porušením průběhu těhotenství.

Kód ICD-10

Epidemiologie

Bohatá období sraženin mohou nastat kdykoli v životě ženy, bez ohledu na její věk, místo pobytu a rasu. V horkém období se významně zvyšuje riziko krvácení v důsledku zvýšené zátěže kardiovaskulárního systému. Existuje také vliv změn atmosférického tlaku na vývoj menstruačních nepravidelností..

Příčiny těžkých období se sraženinami

Etiologické faktory pro výskyt silné menstruace jsou:

 • Stres, silný psycho-emocionální šok;
 • Poruchy příjmu potravy, jako je obezita, hypo- a avitaminóza, hladovění;
 • Chronická onemocnění jater, kardiovaskulárního systému atd.;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Odložené gynekologické operace;
 • Infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • Radiační expozice;
 • Vrozené vady pohlavních orgánů.

Rizikové faktory

Různé nepříznivé faktory ovlivňují ženské tělo v různých obdobích vývoje, formování, formování a zániku reprodukční funkce. Nejčastěji během období největší zranitelnosti - puberty a menopauzy. Hlavní rizikové faktory pro rozvoj děložního krvácení jsou:

Během puberty:

 • Nadměrná fyzická aktivita;
 • Podvýživa, hypovitaminóza;
 • Psychický stres a stres;
 • Akutní a chronická onemocnění infekčního původu.

V reprodukčním věku:

 • Historie potratů;
 • Komplikovaná práce;
 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • Neuroendokrinní nemoci;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Pracovní rizika;
 • Psychický a emoční stres.

V klimakterickém období:

 • Akutní a chronické infekční nemoci;
 • Útvary pánevních orgánů;
 • Stres;
 • Přítomnost výhřezu pánevních orgánů;
 • Nemoci kardiovaskulárního systému a žláz s vnitřní sekrecí.

Patogeneze

Normálně je menstruace pravidelné, cyklické, bezbolestné děložní krvácení, ke kterému dochází, když je funkční vrstva endometria odmítnuta z důvodu snížení hladiny progesteronu a estrogenu a nepřekročí 80 ml celkové ztráty krve během menstruace..

V medicíně se používají následující pojmy:

 • Hyperpolymenorea je porušení menstruační funkce, které se projevuje pravidelným hojným krvácením, překračujícím celkový objem ztráty krve o 80 ml za menstruaci.
 • Akutní menoragie je neočekávané, silné krvácení z dělohy, které není spojeno s cyklem.
 • Metroragie je hojné, prodloužené, nepravidelné krvácení mezi obdobími.

Hojná menstruace může naznačovat narušení zdraví žen jako: přítomnost děložních fibroidů, novotvary děložního čípku, patologická menopauza, komplikace těhotenství atd...

Hlavním patogenetickým aspektem vývoje děložního krvácení je nerovnováha hlavních hormonů na pozadí změn ve funkci nejdůležitějších vazeb hypotalamo-hypofyzárního a ovariálního systému.

Reprodukční systém ženy je strukturován podle hierarchického typu, jehož hlavní vazby jsou: mozková kůra, hypotalamus, hypofýza, vaječníky, děloha a další cílové orgány (mléčné žlázy, štítná žláza). Takže v mozkové kůře jsou hlavními regulátory menstruačního cyklu dopamin a norepinefrin, které kontrolují hormon uvolňující hypotonický gonadotropin (GnRH), a serotonin, který kontroluje luteinizační hormon (LH). Hypotalamus je jednou z hlavních strukturních formací mozku, které produkují uvolňující hormony, které uvolňují hormony hypofýzy a statiny, které potlačují jejich sekreci. GnRH je hlavní hormon hypotalamu zapojený do menstruačního cyklu. Uvolňuje se do krevního řečiště jednou za 60 minut a maximální frekvence jeho uvolňování se zaznamenává v preovulačním období a nejnižší ve druhé fázi cyklu. Gonadotropiny - hormony hypofýzy, jako je prolaktin (PRL) - laktační hormon, follitropin (FSH) - růstový hormon a zrání folikulů a lutropin (LH) - hormon žlutého tělíska, se přímo podílejí na regulaci menstruačního cyklu. Vaječníky syntetizují estrogeny, gestageny a androgeny - hormony, které mají vegetativní (vývoj a životní aktivita pohlavních orgánů) a generativní (hormonální pozadí) účinky na ženské tělo. V případě ztráty nebo porušení alespoň jednoho z vazeb - regulátorů cyklu, hormonální pozadí selže a proliferace endometria dělohy se změní. Nadměrná stimulace dělohy estrogeny povede ke zvýšení tloušťky a hypoxie endometria, které bude kvůli zvýšené kontraktilitě dělohy dlouhodobě a nesoučasně odmítnuto, jedna oblast za druhou, což je doprovázeno hojným děložním krvácením sraženinami prodloužené povahy.

Příznaky těžkých období sraženin

V závislosti na příčině krvácení z genitálního traktu může být žena narušena různými příznaky, od bolestivých pocitů až po závratě a ztrátu vědomí. Podrobněji o příčině výskytu je níže uveden podrobný popis příznaků, prvních známek a stížností.

Bohaté období se sraženinami po zpoždění

Někdy po zpoždění menstruace žena pociťuje silné krvácení se sraženinami z genitálního traktu, zatímco v dolní části břicha mohou být při ozáření do konečníku bolestivé pocity bolavého charakteru. Důvodem tohoto komplexu příznaků může být narušené těhotenství užívající perorální antikoncepci. Stanovení hladiny chorionického gonadotropinu v krvi pomůže určit příčinu. I při úplném spontánním potratu zůstávají jeho čísla na chvíli na vysoké úrovni. To je způsobeno skutečností, že neživotaschopné embryo je odmítnuto připraveným endometriem a je doprovázeno velkou ztrátou krve. V tomto případě žena pociťuje slabost, závratě, nevolnost a někdy zvracení. Pokud máte takové příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku k hospitalizaci ve specializovaném zdravotnickém zařízení..

Těžká období se sraženinami během těhotenství

Výskyt krvácení z genitálního traktu u těhotné ženy obvykle naznačuje spontánní potrat. V tomto případě je prvním příznakem tažná bolest v dolní části břicha, která vyzařuje do konečníku; ve druhé polovině těhotenství může být bolest křečová. Krvavý výtok, zatímco ve významném množství se sraženinami různé intenzity. V závislosti na délce těhotenství se v prvním trimestru provádí vakuum - aspirace obsahu dělohy, po šestnáctém týdnu těhotenství je produkt hnojení evakuován za adekvátní anestézie a hemodynamické kontroly. Při absenci kontraindikací je přípustné předepsat uterotoniku k urychlení vylučování obsahu dělohy.

V pozdějších stádiích těhotenství může vaginální krvácení naznačovat placentu previa. V tomto případě má krvácení různou intenzitu a je naprosto bezbolestné. Pokud se u ženy rozvine takový stav déle než 20 týdnů těhotenství, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Bohatá období srážení po porodu

Obvykle má žena ihned po porodu fyziologické krvácení - lochii. Může mít různou intenzitu a bude pokračovat až do úplné kontrakce poporodní dělohy na její normální velikost. Poté, pokud kojící žena kojí novorozence, nebude mít menstruaci. Tento jev se nazývá laktační amenorea a zpravidla pokračuje až do zavedení doplňkových potravin do stravy kojenců. A tak se po 6-12 měsících obnoví ženský menstruační cyklus. Vzhledem k fyziologickým změnám, ke kterým došlo v těle ženy, jako je zkrácení děložního čípku, dilatace cervikálního kanálu, zvětšení dělohy, zvětšení objemu endometria, menstruační tok se stává intenzivnějším a hojnějším.

Ihned 2–4 týdny po porodu může dojít k hojnému krvácení sraženinami v důsledku přítomnosti zbytků placenty v děložní dutině. Současně krvavý výtok světlé šarlatové barvy s nepříjemným zápachem a doprovázený bolestmi v dolní části břicha vyzařujícími do dolní části zad. V tomto případě je nutné vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc, protože je možná infekce zbytků placenty a rozvoj endometritidy - zánět dělohy.

Těžká období se sraženinami po císařském řezu

Po císařském řezu je často pozorován hojný krvavý výtok se sraženinami. To je způsobeno přítomností jizvy na děloze, sníženou kontraktilitou dělohy a nezměněným cervikálním kanálem a děložním čípkem, což je překážkou volného výtoku lochie, jako po normálním porodu. Výsledkem je, že krvácení se prodlužuje s více sraženinami. Časem se menstruační cyklus zlepší a množství menstruačního toku bude normálnější..

Bohatá období se sraženinami po kyretáži děložní dutiny

Bohatá období se sraženinami po kyretáži děložní dutiny mohou být výsledkem instrumentálního potratu. V tomto případě se škrábání děložní dutiny provádí kyretou, přičemž vrstva po vrstvě se odstraní endometrium s vajíčkem. Pokud během takového postupu chirurg vynechal jakoukoli část dutiny, může se ve dnech 2 až 4 objevit krvácení se šarlatovými sraženinami doprovázené bolestivou bolestí v podbřišku. V takovém případě musíte kontaktovat lékařský ústav, kde byl potrat proveden.

Pokud dojde ke krvácení 7-10 dní po kyretáži dělohy, měli byste také vyhledat lékařskou pomoc, protože tento stav může být způsoben přítomností placentárního polypu, který se vyskytuje v místě zbytků oplodnění. V tomto případě může mít žena skvrny různé intenzity, bolesti v podbřišku, nízkou tělesnou teplotu a nevolnost. K eliminaci tohoto komplexu symptomů na lůžkovém gynekologickém oddělení na pozadí adekvátní antibiotické terapie se provádí opakovaná kyretáž děložní dutiny s dalším předepisováním perorálních kontraceptiv.

Těžká období se sraženinami po hysteroskopii

Hysteroskopie je gynekologický zákrok pomocí optického zařízení, pomocí něhož má lékař příležitost nejen vizualizovat vnitřek dělohy, ale také odebrat materiál bez traumatizace celé děložní dutiny, jako při kyretáži. Hysteroskopie se provádí jak pro účely diagnostiky, tak pro terapeutické účely. Navíc v případě diagnostické hysteroskopie nedochází ke změnám v menstruačním cyklu. Pokud jde o chirurgickou hysteroskopii, zde se cyklus prodlužuje, často se období stávají hojnějšími než kdy dříve. Ale někdy krvavý výtok mění vůni, objevují se v nich sraženiny a jejich barvy se mění, což může naznačovat infekci. Pokud se hojné špinění na pozadí silné bolesti zčernalo, může to být příznak onemocnění - endometrióza. Endometrióza je komplexní hormonálně závislé onemocnění, při kterém se tkáň endometria nachází nejen v děložní dutině, ale také mimo ni. V tomto případě se žena obává silné bolesti v prvních dnech menstruace. Lékař provede přesnou diagnózu po dalších diagnostických vyšetřeních.

Bohatá období se sraženinami s fibroidy

Myom dělohy je benigní formace, která se skládá z pojivové tkáně nebo svalových prvků. Pokud ve struktuře vzdělávání převládají svalová vlákna, mluvíme o myomu, pokud převládá pojivová tkáň, o fibroidech. Jedním z prvních příznaků děložních myomů je silná menstruace. Povaha výtoku závisí na umístění myomového uzlu v děloze. Takže pokud je žena umístěna v submukózní vrstvě od samého počátku jejího vzniku, obává se bohaté, prodloužené menstruace sraženinami, což je také spojeno s porušením tónu dělohy.

Někdy je růst v děložní dutině submukózního myomatózního uzlu směrován ke cervikálnímu kanálu, což nakonec vede k jeho výstupu z děložní dutiny. Tento proces je doprovázen silným krvácením z dělohy, křečovými bolestmi v podbřišku, celkovou slabostí, poklesem krevního tlaku a ztrátou vědomí. V tomto stavu je poskytnutí pomoci možné pouze v lékařském zařízení. Hlavním cílem léčby v tomto případě je zastavení děložního krvácení, úleva od bolesti a chirurgické odstranění rodícího se myomatózního uzlu, následované kyretáží děložní dutiny..

Bohatá období se sraženinami po 45-50 letech

Během premenopauzy mají ženy často silné krvácení z dělohy. To je způsobeno stárnutím hypotalamu, při kterém je hormonální pozadí narušeno směrem k hyperestrogenismu na pozadí snížené hladiny progesteronu, což vede k nadměrnému růstu endometria a narušení jeho transformace a projevuje se dlouhou a bohatou menstruací sraženinami. V tomto případě je porušena cyklickost a prodlouží se časový interval mezi menstruací. Léčba této kategorie pacientů je převážně chirurgická a je poskytována formou kyretáže děložní dutiny a cervikálního kanálu. V budoucnu je za účelem potlačení menstruační funkce předepsána hormonální terapie..

Těžká období se sraženinami během menopauzy

Výskyt krvácení u postmenopauzálních žen může být příznakem maligní tvorby pánevních orgánů. Proto je za přítomnosti takového příznaku nutné okamžitě kontaktovat gynekologa ohledně nezbytných vyšetření. K takovému krvácení dochází bezdůvodně a může mít různou intenzitu a trvání..

Další příčinou menopauzálního krvácení může být senilní kolpitida, ke které dochází v důsledku snížení hladiny estrogenu v krvi, což vede ke ztenčení vaginální sliznice a zvýšené zranitelnosti. K takovému krvácení dochází po fyzické námaze, těžkém zvedání nebo pohlavním styku. V každém případě, když se objeví krvavý výtok z genitálního traktu, musíte vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa.

Bohatá dlouhá období se sraženinami

Menoragie nebo prodloužená těžká období se mohou objevit za přítomnosti patologie ve vývoji dělohy, endometriózy, hyperplazie endometria, onemocnění endokrinního původu a poruch srážení krve. Příčinou tohoto příznaku může být také nitroděložní antikoncepce nebo nesprávně vybraná perorální antikoncepce. Nemoc se může objevit v jakémkoli věku a není cyklická. Tento stav je nebezpečný, protože na pozadí dlouhodobého silného krvácení se zpravidla vyvíjí anémie, kterou je obtížné napravit kvůli přítomnosti genitální příčiny krvácení. V případě opakujících se epizod po delší dobu musíte kontaktovat gynekologa, který vám předepíše nezbytné diagnostické postupy a léčbu.

Bohatá bolestivá období se sraženinami

Algodismenorea je onemocnění, které trápí velké množství žen a projevuje se bolestivou, bohatou cyklickou menstruací. Existuje mnoho důvodů pro toto onemocnění. Bolestivé období může obtěžovat ženy s děložními myomy, endometriózou, nitroděložní antikoncepcí, anomáliemi ve vývoji pohlavních orgánů, stejně jako zánětlivá onemocnění pánevních orgánů a onemocnění endokrinního a nervového systému. Bolest se zpravidla objevuje několik let po nástupu menarche a začíná první den menstruačního cyklu nebo jeden den před. Bolest křečovitého spastického charakteru vyzařující do konečníku, dolní části zad, vaječníkové oblasti. Někdy se silnou bolestí a krvácením se u ženy objeví nevolnost, zvracení a závratě. Takový komplex příznaků vede k dočasnému postižení a vyžaduje léčbu léky..

Komplikace a důsledky

Hlavní komplikací, která se vyskytuje v důsledku těžkých období sraženin, je anémie. Kvůli značnému objemu ztráty krve jsou zásoby hematopoetických buněk vyčerpány, erytropoéza je narušena, což vede k přetrvávající anémii se všemi následujícími příznaky: slabost, závratě, nevolnost, ztráta chuti k jídlu. Tento stav navíc snižuje účinnost hemostatické terapie. Při hojném krvácení se často vyvíjí hemoragický šok, který vyžaduje okamžité podání krevních přípravků.

Při absenci léčby proti relapsu je možné obnovit těžké období sraženinami, s výjimkou stavů po hysterektomii.

Diagnostika silné menstruace sraženinami

Těžké období sraženin je onemocnění, které vyžaduje urgentní lékařskou a někdy i chirurgickou léčbu. Abychom ji však mohli začít léčit, je nutné diagnostikovat a stanovit přesnou klinickou diagnózu..

Diagnózu tohoto onemocnění provádí porodník-gynekolog, když ho nejprve kontaktuje se stížnostmi na těžké období se sraženinami. Nejprve lékař shromáždí podrobnou somatickou historii (historii): přítomnost onemocnění jater, kardiovaskulárních a endokrinních systémů, trauma a chirurgický zákrok na ženských pohlavních orgánech. Poté menstruační a gynekologická anamnéza: věk, ve kterém začala menstruace, kvalita cyklu, nástup sexuální aktivity, sexuální aktivita, gynekologická onemocnění a metody antikoncepce. Užívání léků, jako jsou estrogeny, antidepresiva, antikoagulancia, kortikosteroidy, digoxin a propranolol, které by mohly způsobit silné krvácení z genitálního traktu, je důležité..

Po podrobném rozhovoru lékař provede funkční diagnostické testy, jako jsou: kontrola bazální teploty, hormonální kolocytologie, testy nasycení estrogeny, které umožňují určit hormonální pozadí.

Laboratorní vyšetření

Provádí se těhotenský test nebo stanovení chorionického gonadotropinu, aby se vyloučila patologie těhotenství, trofoblastická choroba nebo mimoděložní těhotenství.

Provádí se obecný krevní test, biochemický krevní test, koagulogram pro stanovení stupně anemizace těla pro další korekci anémie.

U všech žen trpících těžkou menstruací se doporučuje hormonální vyšetření z hlediska dynamiky k určení hormonálního stavu. Za tímto účelem je v dynamice stanovována hladina FSH v séru, prolaktinu, LH, testosteronu, progesteronu a estradiolu. Důležité je také vyšetření hormonů štítné žlázy a nadledvin..

Doporučuje se provést stanovení nádorových markerů CA 19-9, CA 125.

Instrumentální diagnostika

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a hysteroskopie jsou spolehlivé a dostupné metody pro diagnostiku patologií ženských reprodukčních orgánů. Někdy se provádí hysterosonografie (plnění děložní dutiny fyziologickým roztokem pod kontrolou ultrazvukového přístroje), což nám umožňuje identifikovat submukózní myomatózní uzliny dělohy, polypy endometria atd..

Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu a děložní dutiny se provádí u všech žen v menopauze se stížnostmi na krvácení z genitálního traktu. V ostatních případech se provádí za přítomnosti ultrazvukových známek endometriální patologie.

Je také možné provést MRI, počítačovou tomografii, laparoskopii, hysterosalpingografii a další diagnostické metody, pokud existují náznaky jejich chování.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika těžkých období sraženin se provádí podle věkových ukazatelů ženy, protože pro každé období života ženy je charakteristický výskyt určitých onemocnění.

V pubertě se tedy diferenciální diagnostika provádí s chorobami hematopoetického systému, doprovázenými poruchami srážení krve a krvácením; dysfunkce jater a gastrointestinálního traktu, anomálie pohlavních orgánů, onemocnění endokrinního systému (nadledviny, štítná žláza), cizí tělesa pohlavního ústrojí a vaginální novotvary.

Diferenciální diagnostika v reprodukčním věku se provádí u mimoděložního těhotenství, myomu dělohy, adenokarcinomu, hyperplazie endometria, poranění endometria nitroděložní antikoncepcí.

V menopauzálním období se diferenciální diagnostika provádí s endometriálním adenokarcinomem, adenomyózou a nádory vaječníků produkujícími hormony.

Léčba těžkých období sraženinami

Způsob léčby těžkých období sraženinami předepisuje lékař v závislosti na věku pacienta, příčině, množství ztracené krve a délce krvácení. V každém případě je však první fází hemostáza - zastavení krvácení, které lze provést chirurgicky nebo lékařsky.

Jak zastavit těžké období?

První věcí, kterou musíte udělat, je uklidnit se, protože při vzrušení se cévy rozšiřují a krvácení se může zvyšovat. Pokud těhotná žena krvácí, je nutné zaujmout vodorovnou polohu se zvednutým koncem postele, uvolnit se, zavolat sanitku. Je povoleno užívat tabletovou formu etamzilátu "Dicinon" 1 - 2 tablety s vodou.

Z dalších důvodů výskytu silné menstruace se sraženinami by měla být předlékařská opatření následující:

 • Zavolejte sanitku.
 • Zaujměte vodorovnou polohu se zvednutým koncem postele.
 • Umístěte vyhřívací podložku, láhev nebo jakoukoli jinou nádobu se studenou vodou na spodní část břicha, abyste pomohli zúžit krevní cévy a snížit krvácení.
 • Pít hodně tekutin k doplnění ztráty krve.
 • Užívání léků, které zastavují krvácení, jako například: Ditsinon 1-2 tablety, maximálně 4 tablety denně, 0,25 mg., Tinktura z vodního pepře, 25 kapek třikrát denně, extrakt z Shepherdovy kabelky, 25 kapek 3x denně. Glukonát vápenatý 1-2 tablety 3x denně.

Další léčba bude předepsána gynekologem v souladu s indikacemi.

 1. Hemostatická terapie je zaměřen na zastavení krvácení, pro které se používají inhibitory fibrinolýzy - kyselina aminokapronová a Tranexam.

Kyselina aminokapronová je účinné antihemoragické činidlo, jehož účinek je zaměřen na inhibici fibrinolýzy, která poskytuje hemostatický účinek. Lék působí 15 minut po intravenózním podání. Předepište lék intravenózně kapejte 100 ml 5% roztoku, ne více než 8 g denně nebo orálně 30 ml 4krát denně. Kontraindikací k použití je koagulopatie, sklon k trombóze, anamnéza cerebrovaskulárních příhod, ischemická choroba srdeční. S opatrností je předepsán lék s antikoncepcí obsahujícími estrogen, což zvyšuje riziko tromboembolismu.

Tranexam je antifibrinolytické léčivo s lokálním a systémovým hemostatickým účinkem. Účinek léku nastává 3 hodiny po požití a trvá až 17 hodin. Aplikujte 1 tabletu 4krát denně po dobu 4 dnů. Intravenózní tranexam se injikuje kapáním v dávce 15 mg / kg každých 6 hodin, ne rychleji než 1 ml / min. Kontraindikace pro použití jsou subarachnoidální krvácení, selhání ledvin. Je předepsán s opatrností pro hlubokou žilní tromboflebitidu, tromboembolický syndrom. Nežádoucí účinky se objevují při zvýšení doporučených dávek nebo při individuální přecitlivělosti na léčivou látku a mohou se projevit nevolností, zvracením, závratěmi, rozvojem trombózy, tachykardií, kožní vyrážkou, svěděním, kopřivkou.

 1. Hormonální terapie indikováno pro jmenování na základě věku a výsledků vyšetření.

Během puberty jsou hormony předepsány, pokud neexistuje účinek hemostatické léčby. Přednost se dává kombinovaným perorálním kontraceptivům: Mikroginon, Lindinet 20, Yarina 2-3 tablety denně s postupným snižováním dávky na 1 tabletu po dobu 21 dnů.

Možná jmenování gestagenů: Duphaston, Norkolut, Utrozhestan, 2 tablety denně, následované snížením dávky.

V reprodukčním věku se provádí pouze u nulipálních žen, pokud ultrazvuková M-ozvěna endometria nepřesáhne 8 mm. Vybranými léky jsou: 17OPK 12,5% 2 ml / m jednou denně po dobu 7 dnů, Dufaston 1 tableta 3-5krát denně, Norkolut 1 tableta 3-5krát denně, následovaný postupným snižováním na 1 tabletu denně.

17 OPK (hydroxyprogesteron kapronát) je syntetický progesteron gestagenního původu ve vysokých dávkách inhibuje sekreci gonadotropinů, což pomáhá snižovat krvácení a má prodloužený gestagenní účinek. Lék se intramuskulárně injektuje 2,0 ml 12,5% roztoku každý den, dokud se krvácení nezastaví, a 0,5 až 1,0 ml po dobu 21 dnů, aby se zabránilo rozvoji opětovného krvácení. Po intramuskulárním podání účinek léku začíná po 5 hodinách a trvá až 14 dní. Kontraindikace při podávání 17OPA jsou jaterní dysfunkce, tendence k trombóze, maligní formace pánevních orgánů a mléčných žláz..

V klimakterickém období se hormonální hemostáza nedoporučuje u žen starších 45 let. Je přípustné předepisovat progestogeny, například: 17OPK 250 mg 14. a 21. den menstruačního cyklu, Depo-Provera 200 mg 14. a 21. den.

V případě krvácení spojeného s dysfunkcí vaječníků je předepsáno intramuskulární podávání progesteronu v dávce 5-15 mg / den po dobu 7 dnů, následované snížením dávky s pozitivní dynamikou.

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny, jako jsou Goserelin a Dipherelin, se často nepoužívají ke zmírnění těžkých období sraženinami, ale osvědčili se při další léčbě děložního krvácení. Faktem je, že při neustálém podávání léků klesá syntéza LH a klesá koncentrace estradiolu v krvi. To pomáhá snižovat růst a proliferaci endometria, což vede k minimalizaci rizika krvácení až do vývoje menopauzy. Goserelin se injikuje subkutánně do přední břišní stěny jednou za 28 dní, což zajišťuje udržení účinné koncentrace léčiva v těle. Lék je kontraindikován u těhotných žen, kojících žen a dětí. Lék je dobře snášen. Ve vzácných případech se mohou objevit bolesti hlavy, výkyvy nálady, suchost vaginální sliznice, zastavení menstruace, demineralizace kostní tkáně.

 1. Vitaminová terapie. Dlouhodobé hojné děložní krvácení zpravidla vede k vyčerpání tělesných zdrojů vitamínů a stopových prvků. Nejprve dochází k nedostatku železa a v důsledku toho se vyvíjí anémie z nedostatku železa. Chcete-li to vyloučit a doplnit železo, jmenujte:
 • Vitamin B12 200 mcg / den.
 • Kyselina listová 0,001 g 2-3 r / den.
 • Totem 1-5 ampulí denně orálně.
 • Globiron 1 tableta jednou denně.
 • Sorbifer durules 1 tableta 1 r / den.
 • Maltofer 1 tableta 1 r / den.
 • Intravenózní kapání Venofer.

Délka doplňování železa závisí na stupni anémie a provádí se pod kontrolou krevního obrazu.

Z vitaminových přípravků je oprávněné jmenovat vitamin B6 a B1 se střídáním pro intramuskulární podání. Doporučuje se také předepisovat vitamin E v dávce 200 mg denně a rutin v dávce 200 mg 3 r / den.

 1. Léčivé přípravky se široce používají při léčbě těžkých období sraženinami. byliny a tradiční medicína.
 • Nalijte suché listy kopřivy půl litrem vody a vařte 10 minut, nechte 30 minut. Spotřebujte uvnitř 1 polévkové lžíce. lžíce 5krát denně.
 • Bylina na pastýřskou kabelku 50g, horolezecká bylina 50g, bílá jmelí bylina 50g. Nalijte směs bylin s 200 ml vody, vařte 5 minut, ochlaďte. Pijte 1 sklenici 2krát denně od 3. dne menstruace.
 • Dubová kůra 30g, listy lesních jahod 20g, listy malin 20g, řebříčková bylina 30g. Vařte 200 ml vody a vypijte 200 ml každé. ráno a večer od 1. dne menstruace.
 • Kůra rakytníku 30g a malinová kůra 30g Sbírku zalijte vroucí vodou, trvejte a pijte ráno a večer, po 1 sklenici.

V lidovém léčitelství se k léčbě hojných období sraženinami používají nejen bylinky, ale také další složky pro přípravu léčivých lektvarů.

 • Odvar z pomerančových slupek má dobré hemostatické vlastnosti. Vařte kůru 5 pomerančů v 1 litru vody po dobu 1 hodiny na mírném ohni. Přidejte trochu cukru a vypijte 1 lžíci třikrát denně.
 • Smíchejte čerstvé bobule jeřabiny a lístky máty 1: 1 a vařte ve formě čaje. Pijte tento čaj třikrát denně až do konce menstruace..
 • 30 g sušených a nadrobno nasekaných bylin a kořenů petrželky vařte s vroucí vodou ve 400 ml vody a vařte 15 minut, poté přeceďte. Vezměte půl sklenice třikrát denně 15 minut před jídlem.
 1. Fyzioterapie.

Následující typy fyzioterapie jsou široce používány v režimech léčby těžkého děložního krvácení sraženinami:

 • Elektroforéza se síranem měďnatým poskytuje vazokonstrikční účinek
 • Cerviko-obličejová galvanizace zvyšuje kontraktilní funkci děložního myometria
 • Endonazální elektroforéza s vitaminem B1 zvyšuje svalový tonus dělohy
 • Vibrační masáž paravertebrálních zón má komplexní účinek na děložní cévy a svalový tonus, což pomáhá snižovat ztrátu krve.
 1. Homeopatie.

Pokud jsou funkční poruchy příčinou těžkých období sraženin, k léčbě se používají následující léky:

 • Ovarium compositum. Jedná se o komplexní homeopatický přípravek, který reguluje hormonální hladiny. Má metabolické, sedativní a protizánětlivé funkce. Přiděleno 2,2 ml intramuskulárně 2krát týdně, od třetího týdne 1krát za 5 dní. Průběh léčby je 10 injekcí. Kontraindikace - přecitlivělost na složky léku, děti do 12 let. Je předepisován s opatrností těhotným a kojícím ženám. Mezi vedlejšími účinky byla zaznamenána zvýšená tvorba slin, v takovém případě se doporučuje snížit dávku léku nebo jej zrušit.
 • Mulimen je komplexní homeopatický přípravek, jehož působení je zaměřeno na regulaci rovnováhy gonadotropních a steroidních hormonů, normalizaci autonomního nervového systému a stabilizaci duševního stavu ženy. Má hormonálně regulační, spazmolytické, sedativní a odvodňující farmakologické vlastnosti. Je indikován k použití při menstruačních poruchách, mastopatii, léčbě vedlejších účinků hormonální antikoncepce, předmenstruačním a klimakterickým syndromem. Předepisuje se 10-12 kapek dvakrát denně během intermenstruačního období a ve dnech menstruace 10-15 kapek 3-5krát denně, v závislosti na stupni krvácení. Užívejte před jídlem po dobu 15-20 minut a krátce držte v ústech. Kontraindikováno ve věku do 12 let a se zvýšenou citlivostí na složky léku. Je předepisován s opatrností těhotným a kojícím ženám. Lék je obvykle dobře snášen, občas se mohou objevit alergické reakce.

S rozvojem hojné menstruace se sraženinami na pozadí zánětlivého procesu pánevních orgánů jsou navíc předepsány:

 • Gynecoheel je základní protizánětlivé činidlo s vazotonickými, dekongesčními a analgetickými farmakologickými vlastnostmi. Podporuje dokončení zánětlivého procesu, obnovení mikrocirkulace a tvorbu nové tkáně se zaměřením na zánět. Snižuje riziko komplikací. Má regulační účinek na menstruační cyklus. Je předepsáno 10 kapek třikrát denně každý den, s výjimkou dnů menstruace. Průběh léčby je 3 cykly. Lék je kontraindikován u osob, které jsou alergické na jed včel, vos a čmeláků. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
 • Traumeel S je první volbou pro jakékoli poškození tělesných tkání. Má protizánětlivé, protiexudativní, regenerační a analgetické farmakologické vlastnosti. Lék je kontraindikován pro použití u osob s přecitlivělostí na složky léku, kteří trpí tuberkulózou, leukémií, AIDS. Předepisuje se 1 tableta třikrát denně. Možné nežádoucí reakce ve formě zarudnutí a kožní vyrážky.
 1. Operativní léčba.

Chirurgický zákrok pro těžká období se sraženinami, bez ohledu na příčinu výskytu, se provádí hemostatickým způsobem k zastavení krvácení.

Terapeutické a diagnostické škrábání stěn děložní dutiny se provádí v celkové anestezii, po které následuje směr škrábání získaného pro patologické vyšetření, což umožňuje zjistit příčinu krvácení v 80%. Po operaci je pacientovi předepsána hemostatická a antibakteriální terapie..

Ablace endometria je chirurgická metoda pro léčbu děložního krvácení, která se provádí pomocí laseru nebo elektrody pod kontrolou hysteroskopu, která spočívá v odstranění celé vrstvy endometria.

Hysterektomie je radikální chirurgický zákrok, který spočívá v odstranění dělohy. Jedná se o poslední fázi léčby děložního krvácení, kdy stav nereaguje na léčbu jinými metodami.

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní).