Jak dlouho trvá menopauza u žen?

Mnoho žen se ptá, jak dlouho trvá menopauza. Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. V průměru trvá menopauza od 1 do 10 let. Závisí to na individuálních charakteristikách organismu..

Stručně o klimakterickém syndromu

Menopauza je přirozený proces, doprovázený zánikem funkcí reprodukčního systému. Nelze jej zastavit ani mu zabránit, je možné jen mírně oddálit jeho nástup v důsledku dodržování prevence.

Nástup menopauzy je spojen se změnou hormonálních hladin.

Za prvé, produkce estrogenu v těle klesá. Stimuluje syntézu hormonu hypofýzy, takže jeho koncentrace také klesá. V důsledku toho se zhoršuje fungování reprodukčního systému, objevují se příznaky menopauzy.

Trvání příznaků různých fází menopauzy

Klimakterické období je rozděleno do následujících 3 fází: premenopauza, menopauza a postmenopauza.

Premenopauzální fáze

Premenopauzální stádium je doprovázeno poklesem koncentrace pohlavních hormonů v krvi, ale v této fázi není jejich nedostatek stále příliš výrazný. Z tohoto důvodu mohou být příznaky nepřítomné nebo rozmazané..

Nejběžnější jsou menstruační nepravidelnosti. Doba trvání menstruace se mění, zvyšuje se objem sekrecí, dochází k poruchám. Další příznaky období menopauzy jsou zřídka pozorovány, ale jsou špatně vyjádřeny.

Ve většině případů dochází k premenopauzální fázi ve věku 40-45 let. Průměrná doba trvání této fáze je 3–5 let, někdy dosahuje 7–10 let.

Trvání menopauzálního období

Samotná menopauza začíná okamžikem, kdy končí poslední menstruace. Nejčastěji tím, jak dlouho trvá menopauza u žen, myslí tuto fázi, protože je doprovázena závažnými příznaky.

S prudkým poklesem hladiny estrogenu se objevují návaly horka. Během nich dochází ke zvýšení krevního tlaku. Pocit horkosti v horní části těla.

Je pozorováno bušení srdce, zvýšené pocení, nevolnost nebo závratě. Průměrná doba záchvatů je 2–4 minuty. Mohou rušit ve dne i v noci..

Mezi hlavní příznaky menopauzy patří:

 • nedostatek menstruace;
 • suchost vaginálních sliznic;
 • častá infekce s infekcemi urogenitálního systému;
 • močová inkontinence, která se zhoršuje při silné námaze;
 • pocení;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost;
 • zhoršení koncentrace;
 • náhlé změny nálady;
 • podrážděnost;
 • úzkost, která se projevuje jako nepohodlí v oblasti srdce;
 • zhoršení paměti;
 • rozptýlení.

Průměrná doba menopauzy je 1 rok. V některých případech je však obtížné jej odlišit od premenopauzálního stadia, protože toto může způsobit prodloužené nepravidelnosti menstruačního cyklu. Menstruace nemusí rok chybět, pak přijďte znovu.

Menopauza během postmenopauzy

Postmenopauza vede k úplnému zastavení syntézy estrogenu. V této fázi jsou příznaky méně výrazné, nejčastěji hlavní příznaky menopauzy vymizí po 1–2 letech.

Riziko rozvoje kardiovaskulárních patologií a osteoporózy však zůstává vysoké. V této fázi je doba menopauzy v průměru 20 - 30 let, často dochází k hormonálním změnám až do konce života ženy.

Jak dlouho bude cyklus nestabilní

Doba cyklu je jiná. Období zůstávají během premenopauzální fáze nepravidelná. Během menopauzy se menstruace zastaví.

Nejčastěji poruchy přetrvávají po dobu 3–5 let.

Samostatně o délce přílivu a odlivu

V průměru zůstávají návaly horka ještě rok po skončení menopauzy. Někdy záchvaty trvají až 70-75 let. U některých žen návaly horka zcela chybí dokonce i v období menopauzy..

Trvání příznaků v chirurgické menopauze

Trvání nástupu příznaků a rychlost jejich výskytu závisí na povaze chirurgického zákroku. Pokud byla provedena ooforektomie s hysterektomií nebo bez ní, první příznaky menopauzy se objevují již první den po operaci.

To je způsobeno prudkým poklesem koncentrace estrogenu v krvi. Při hysterektomii se zachováním jedné, obou nebo samostatných částí vaječníků tělo nadále produkuje estrogeny v malém množství, takže příznaky menopauzy se objevují postupně.

Časný umělý nástup menopauzy způsobuje závažné příznaky v prvních dnech po zákroku. V průměru po 3–5 dnech ženy pociťují návaly horka a noční pocení.

U některých lidí se záchvaty začnou obávat až po 1–4 týdnech. Později se objeví problémy se srdečním rytmem, náhlými výkyvy nálady, nespavostí atd. Současně se objevují příznaky z urogenitálního systému: suchá sliznice, svědění, pálení a hyperémie.

V důsledku částečného nebo úplného odstranění vaječníků se tělo musí ostře přizpůsobit. Tím se zkrátí doba menopauzy na 2–10 let. Je to však závažnější, protože reprodukční systém nemá schopnost postupně snižovat produkci hormonů. Často se objevují komplikace, proto je pacientům předepsána substituční léčba.

Změna kvality života s cílem snížit příznaky

Ke zpomalení nástupu menopauzy a zmírnění jejích příznaků se doporučuje přehodnotit životní styl.

Aktivní sport

Sport pomáhá udržovat tón. Díky cvičení se zlepšuje krevní oběh, všechny orgány dostávají více živin pro práci. To podporuje regeneraci buněk a uvolňování hormonů, protože živiny slouží jako materiály pro jejich tvorbu. Díky tomu je možné oddálit nástup menopauzy a zmírnit její projevy..

Snižuje riziko návalů tím, že normalizuje svalový tonus a posiluje stěny cév. Pravděpodobnost vzniku srdečních patologií klesá. Kromě toho má sport psychologický účinek: během tréninku se uvolňuje serotonin, který zabraňuje nástupu deprese. Pro ženu je snazší přežít období menopauzy.

Žádný stres

Stres zvyšuje koncentraci kortizolu, stresového hormonu, v krvi. Deprimuje práci některých systémů a nutí ostatní pracovat na maximum. Chronický stres vede ke zrychlenému stárnutí a opotřebení vnitřních orgánů.

V důsledku toho se blíží menopauza. Příznaky je obtížnější tolerovat kvůli zhoršení celkového stavu. Menopauza se často vyskytuje v těžké formě a způsobuje komplikace muskuloskeletálního systému a kardiovaskulárního systému.

Mít sexuální život

Sexuální život podporuje relaxaci, normalizuje spánek a zlepšuje psycho-emocionální stav ženy.

Díky intimní stránce vztahu je možné udržovat pozitivní spojení mezi manželi..

Jinak vznikají komplexy, vyvíjí se stres a zvyšuje se produkce kortizolu. Sexuální aktivita navíc indukuje zvýšenou syntézu estrogenu, která zpomaluje nástup menopauzy a zmírňuje příznaky.

Užívání vitamínů a minerálů

Živiny jsou vyžadovány pro správné fungování všech orgánů a systémů, včetně reprodukčních. Vitamíny a minerály se používají při dělení a vývoji buněk. Jsou potřebné pro syntézu hormonů.

Při nedostatku živin nemá tělo dostatek materiálů k reprodukci estrogenu, takže snižuje produkci. To vede ke zvýšeným příznakům a závažnějšímu průběhu menopauzy. Ve vzácných případech s nedostatkem vitamínů může produkce estrogenů skončit, což vede k předčasné menopauze..

Kromě toho jsou nezbytné živiny, aby se zabránilo rozvoji komplikací během menopauzy.

S nedostatkem vitamínů a minerálů se stav těla zhoršuje, práce všech systémů je narušena. To zvyšuje riziko vzniku patologií..

Zdravé stravování

Lidské tělo získává většinu svých živin z potravin. Syntetizuje některé sloučeniny sám, ale to vyžaduje živiny, které se také nacházejí v potravinách..

Doplňky stravy mohou zmírnit známky nedostatku, ale vhodnější výživa je vhodnější, protože člověk nemůže nahradit všechny živiny syntetickými komplexy.

Během menopauzy se doporučuje jíst libové maso, ryby, mléčné výrobky a fermentované mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Doporučuje se zahrnout do jídelníčku jemné koření a byliny: většina odrůd obsahuje fytoestrogeny, které zmírňují projevy menopauzy.

Doporučuje se vzdát se rychlého občerstvení: má vysoký obsah kalorií a obsahuje málo živin. Tyto potraviny mohou způsobit hormonální nerovnováhu..

Je třeba se vyvarovat kořeněných koření, sycených nápojů a alkoholu. Tyto produkty dráždí sliznice močového systému a zvyšují riziko infekce..

Plánované prohlídky s lékaři

Díky plánovaným vyšetřením je možné včas identifikovat nemoci reprodukčního systému a opravit stav.

Většinu patologických stavů v raných stádiích lze vyléčit konzervativními metodami, ale jsou detekovány pozdě, takže je nutné použít chirurgický zákrok. To vede k předčasné menopauze a zvýšeným příznakům..

Jak může výběr zdravého životního stylu snížit negativní příznaky

Správný životní styl nezaručuje úplnou absenci příznaků, protože to částečně závisí na genetice. Nebrání nástupu menopauzy, protože je to přirozený proces.

Vzhledem k dodržování doporučení je však možné zvýšit produkci estrogenů a dosáhnout hladké restrukturalizace těla. Zmírňuje příznaky, snižuje frekvenci a závažnost návalů.

Klinické pokyny

Odborníci doporučují vzdát se špatných návyků. Kouření negativně ovlivňuje hormonální hladiny a drogy a alkohol otravují tělo a způsobují řadu poruch z centrálního nervového systému, urogenitálního systému, svalového systému atd..

Doporučuje se vést si osobní deník a zapisovat si ukazatele hmotnosti, krevního tlaku, denního příjmu kalorií atd. Doporučuje se kontrolovat krevní tlak alespoň 2–3krát denně, a to i při absenci příznaků. V budoucnu, pokud nastanou problémy, můžete ukázat deník lékaři, což usnadní diagnostiku.

Důrazně se doporučuje normalizovat váhu, pokud jste obézní nebo máte nadváhu. Oba faktory urychlují nástup menopauzy a zhoršují příznaky. Po vyčerpání je tělo nuceno šetřit, přechází do stavu stresu, je narušena hormonální rovnováha. Obezita vyvolává rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Menopauza u žen: příznaky a příčiny, trvání, léčba

Menopauza je normální fyziologický proces, který je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin spojených s přechodem těla z reprodukčního období, které je charakterizováno pravidelnou menstruací, k jejich úplnému ukončení..

Ve většině případů k menopauze dochází v určitém věku, kdy aktivita ženských sexuálních funkcí ustupuje. Podle statistik se vyvíjí u žen ve věkovém rozmezí 40-45 let. Tyto ukazatele jsou zprůměrovány. První příznaky menopauzy se mohou objevit jak ve věku 35, tak ve věku 55 let. V tomto ohledu je menopauza rozdělena na časnou a pozdní. Někteří z nežného pohlaví během přechodného období mají nervové a duševní poruchy, metabolické poruchy, poruchy vnitřních orgánů a kardiovaskulární systém.

 • 1 Popis
 • 2 Periodizace
 • 3 V jakém věku může začít menopauza?
  • 3.1 Pozdní
  • 3.2 Chirurgické
 • 4 důvody
 • 5 Příznaky
 • 6 Diagnostika
 • 7 Tradiční zacházení
 • 8 Tradiční metody

Menopauza je přirozený fyziologický proces, který se vyskytuje v životě každé ženy. U některých však tyto změny nezpůsobují žádné patologie, zatímco u jiných je zaznamenán vývoj menopauzálního syndromu, který se vyskytuje s frekvencí 35%.

Klimakterický syndrom je charakterizován různými poruchami těla a negativně ovlivňuje funkce endokrinního, kardiovaskulárního, periferního a centrálního nervového systému i mozkovou činnost. V mnoha případech se během menopauzy zhoršuje celkový zdravotní stav žen, což významně snižuje kvalitu jejich života..

Během klimakterického období dochází ke globální restrukturalizaci celého organismu. Do procesu jsou zapojeny hlavní části mozku: hypotalamus a hypofýza, které pracují v úzkém spojení a jsou odpovědné za funkce reprodukčního systému ženy..

Hormony hypofýzy působí jako stimulant pro ovulaci a podporují produkci estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Jeho produkce se provádí vaječníky. Během plodného období tento hormon zajišťuje normální metabolický proces v těle a je zodpovědný za fungování ženského reprodukčního systému, včetně děložního tónu. Estrogen posiluje kosti a pomáhá snižovat svalovou hmotu.

S nástupem určitého věku se mění funkce mozku a vaječníků. Současně dochází k poklesu produkce progesteronu a estrogenu v těle a sekrece testosteronu zůstává na stejné úrovni nebo se zvyšuje. Během tohoto období mohou ženy výrazně přibírat na váze..

Odborníci rozlišují několik klimakterických období:

 • Premenopauza nebo klimakterický syndrom. Začíná to poruchami menstruačního cyklu, je charakterizována změnou povahy výtoku (jejich poklesem nebo zvýšením), doprovázenou známkami vegetativní vaskulární dystonie. Tento proces je způsoben snížením produkce estrogenu a narušením ovulace. Někdy mají ženy překrvení mléčných žláz. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let až do úplného ukončení menstruace. Ve většině případů k nástupu této fáze dochází ve věku 40 let.
 • Menopauza je další fází hormonálních změn v ženském těle. Jeho nástup nastává jeden rok po poslední menstruaci. Během menopauzy ztrácí žena schopnost počat dítě sama.
 • Postmenopauza. Je charakterizován ukončením hormonálních změn a stabilizací hladiny estrogenu, která je 50% ve srovnání s reprodukční fází. Během tohoto období vaječníky přestanou produkovat hormony a involuce těla spojená s věkem se nezastaví. Postmenopauza trvá až do konce života a je doprovázena zásadními změnami v ženském těle: postupnou ztrátou pružnosti pokožky, řídnutím vlasů, degenerací mléčných žláz, snížením vlhkosti v pochvě a zmenšením velikosti dělohy..

Kvalita života v období menopauzy do značné míry závisí na fyzickém a duševním zdraví ženy a jejím postoji k probíhajícím změnám.

Věkové ukazatele klimakterického období jsou pro každou ženu individuální. Průměrný věk v menopauze je 50 let. Pokud k tomu dojde před 40. rokem věku, je menopauza považována za předčasnou, pokud před 45. rokem - brzy.

Předčasná menopauza se vyskytuje pouze u 1% žen.

Menopauza začíná mnohem dříve u kuřáků a žen, které nikdy nebyly těhotné.

Nástup pozdní menopauzy obvykle nastává ve věku 55 let. Jeho příčiny jsou způsobeny genetickou predispozicí. Je nemožné změnit podmínky menopauzy pomocí jakýchkoli metod. Hlavním nebezpečím pozdní menopauzy je zvýšená pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a vaječníků, která je způsobena pokračující produkcí pohlavních hormonů.

Aby se minimalizovaly negativní důsledky, doporučuje se ženám každý rok navštívit gynekologa a pravidelně podstupovat mamografické vyšetření mléčných žláz..

V medicíně existuje něco jako chirurgická menopauza. V tomto případě se menstruace může zastavit v jakémkoli věku. Změny jsou spojeny s operacemi k odstranění vaječníků pro nemoci, jako jsou:

 • zánět pohlavních orgánů;
 • endometrióza, polycystická, tuberkulóza vaječníků;
 • rakovinné nádory.

Intervence může vyvolat vznik umělé menopauzy, která je charakterizována náhlým nástupem a rychlým vývojem. Tomuto stavu můžete zabránit hormonálními léky. To musí být provedeno ihned po operaci. To vytváří napodobeninu normálního cyklu a udržuje hormonální hladiny v těle..

Šance na prodlouženou reprodukční fázi s pokračujícími obdobími se zvyšují, pokud je zachována děloha. Nástup menopauzy po chirurgických zákrocích je nejčastěji zaznamenán, když jsou vaječníky odstraněny společně s dělohou. Tyto operace se provádějí, když:

 • výhřez pohlavních orgánů;
 • endometrióza;
 • tvorba nádorových novotvarů.

K menopauze dochází v důsledku hormonálních změn v těle ženy způsobených vyhynutím reprodukční funkce, což je geneticky naprogramovaný proces.

Když nastane menopauza, počet aktivních vajíček ve vaječnících klesá. Na začátku puberty je jejich počet u dívek 400 tisíc a u žen, jejichž věk se blíží menopauze, - 100 tisíc. Zároveň se každoročně snižuje schopnost vajíčka oplodnit se..

Mezi příčiny menopauzy u žen patří geneticky podmíněné, tj. Dědičné a získané.

Mezi dědičné důvody patří:

 • vada chromozomu X u žen;
 • dysfunkce vaječníků v důsledku vlivu chromozomu X;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom;
 • jiné dědičné poruchy.

Získané důvody, v jejichž důsledku se vyvíjí časná menopauza, zahrnují:

 • poruchy endokrinního systému: hypotyreóza, cukrovka;
 • nemoci ženského reprodukčního systému, včetně infekční povahy;
 • anorexie;
 • nadměrná nadváha;
 • důsledky chemoterapie;
 • neoprávněné užívání hormonálních léků a antikoncepce.

Nástup menopauzy u žen může nastat v různém věku. Příznaky se mohou také lišit v závislosti na zvolené léčbě..

První příznaky menopauzy:

 • časté zpoždění v menstruaci, porušení jejich pravidelnosti;
 • prodloužení doby menstruace;
 • zvýšené pocení;
 • pocit tepla;
 • nepohodlí a suchost v pochvě;
 • nespavost;
 • prudká změna nálady, deprese;
 • výskyt úzkostných stavů, úzkosti;
 • poklesy krevního tlaku.

Hlavní příznaky jsou:

 • přetrvávající nepravidelnost menstruace se zkráceným cyklem;
 • snížení nebo zvýšení množství sekrecí;
 • bezpříčinné výkyvy nálady, podrážděnost, agresivita, sklon k depresivním stavům, negativní přístup k okolnímu světu;
 • silné tupé bolesti hlavy v chrámech, týlních a čelních oblastech;
 • návaly tepla způsobené termoregulačními poruchami, pocit tepla (intenzita a trvání projevů má tendenci se zvyšovat);
 • problémy se spánkem: nespavost nebo zvýšená ospalost;
 • kolísání hormonálních hladin doprovázené pocitem bolesti v mléčných žlázách a emoční nestabilitou;
 • funkční poruchy endokrinního systému, metabolismus v těle: zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, výskyt otoků, přírůstek hmotnosti;
 • snížená přitažlivost k opačnému pohlaví, nedostatek orgasmu, suchost v pochvě doprovázená svěděním a bolestivostí při pohlavním styku.

Další projevy:

 • změna chuťových preferencí a vjemů;
 • suchá ústa;
 • bolesti svalů a kloubů;
 • zvýšená srdeční frekvence, dušnost;
 • poruchy vidění, bolest v očích.

Příznaky úzkosti končí nástupem menopauzy. Klimakterické období trvá dostatečně dlouho a samotná menopauza nastává dva roky po objevení prvních příznaků.

Diagnóza menopauzy se provádí na základě stížností pacienta a výsledků klinických studií. Berou se také v úvahu doprovodná onemocnění, provádí se diferenciace menopauzy s patologiemi urogenitálního systému. Kromě gynekologa je ženě předvedena konzultace s dalšími odborníky: kardiologem, neurologem a endokrinologem.

Při pohovoru s pacientem je zřejmé:

 • období nástupu menstruačních nepravidelností;
 • čas poslední menstruace;
 • charakteristické rysy projevů;
 • přítomnost rakoviny prsu, dělohy a vaječníků u blízkých příbuzných;
 • předchozí operace a nemoci žen v anamnéze.

Je povinné gynekologické vyšetření, po kterém se provede řada laboratorních a instrumentálních studií.

 • krevní testy ke stanovení hladiny estrogenu, testosteronu, luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů;
 • histologie endometria dělohy;
 • cytologická analýza nátěru z pochvy;
 • koagulogram a biochemický krevní test, který umožňuje posoudit funkčnost štítné žlázy;
 • transvaginální vyšetření pomocí ultrazvukového přístroje k určení stavu endometria;
 • Ultrazvuk pánve a břišních orgánů.

Jako další vyšetření, které umožňuje určit stupeň snížení hustoty kostí, se provádí rentgenová absorpciometrie s dvojí energií - DERA. Skenování se provádí před zahájením léčby osteoporózy spojené s perimenopauzou.

Menopauza není nemoc a nelze ji vyléčit. Existuje však mnoho způsobů, jak významně zmírnit hlavní příznaky a zabránit rozvoji komplikací..

Léčba menopauzy je zaměřena na:

 • normalizace hormonálních hladin;
 • obnova kostní hmoty;
 • prevence vývoje nádorových novotvarů;
 • prevence anémie, endokrinních poruch a dalších následků.

Při těžké menopauze je nutná léčba. I když projevy nezpůsobují velké nepohodlí, je třeba pravidelně navštěvovat gynekologa.

Ženy musí dodržovat obecné pokyny, včetně:

 • korekce výživy za předpokladu přítomnosti zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, ryb ve stravě; vyloučení tučných, kořeněných, slaných jídel, uzenin, alkoholu; omezení používání čaje, kávy a sladkých sycených nápojů;
 • přestat kouřit;
 • každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
 • amatérské sporty: fitness, jízda na kole, plavání;
 • dodržování pravidel osobní hygieny.

U menopauzy se doporučuje hormonální substituční léčba, protože tento stav je charakterizován poklesem koncentrace pohlavních hormonů v těle ženy. Kombinovaná léčba s progesteronem a estrogeny se provádí se zachovanou dělohou.

Léky mají několik forem uvolňování: tablety, spreje, náplasti, vaginální čípky, gely a masti.

Indikace pro použití hormonů jsou:

 • návaly horka;
 • emoční nestabilita, autonomní poruchy, deprese;
 • suchost v pochvě;
 • únik moči;
 • snížená sexuální touha;
 • riziko vzniku osteoporózy;
 • srdeční choroba;
 • obezita;
 • diabetes mellitus jakéhokoli typu.

Hormonální léčba se provádí po dobu 3 nebo více let.

Navzdory skutečnosti, že hormonální terapie je u žen v menopauze docela účinná, má řadu kontraindikací:

 • rakovina prsu, vaječníků a endometria;
 • snížená srážlivost krve;
 • jaterní patologie;
 • tromboflebitida;
 • děložní krvácení neznámé etiologie;
 • známky selhání ledvin.

Kromě hormonů jsou pacientovi v závislosti na indikacích předepsány vitamíny, vápníkové přípravky, fosfáty, antidepresiva, trankvilizéry a nootropika. Všechny jmenování do menopauzy provádí ošetřující lékař.

Monoterapie gestageny se provádí s děložním myomem nebo děložním krvácením, které nevyžadují chirurgický zákrok. V tomto případě je přípravek Dufaston předepsán v tabletách nebo je nainstalováno nitroděložní tělísko s levonorgestrelem. Alternativou k hormonálním lékům za přítomnosti kontraindikací jsou biologicky aktivní přísady na bázi přírodních fytoestrogenů rostlinného původu. Nejčastěji používané: Estrovel, Tsi-Klim, Klimadinon. Léky mají minimum vedlejších účinků a jsou bezpečné pro ženské tělo, ale jejich účinnost je mnohem nižší než u hormonů.

Souběžně s farmakoterapií menopauzy lze použít lidové léky, které pomáhají vyrovnat se s nespavostí, bolestmi hlavy, podrážděností a vysokým krevním tlakem.

 • Uklidňující bylinkový odvar z koupele. Pro vaření musíte vzít ve stejných částech kořen kalamusu, tymiánovou bylinu, borovicové pupeny, šalvěj, oregano a řebříček. Smíchejte bylinky, 10 lžíce. l. směs uvaříme v kbelíku s vodou, necháme vyluhovat, dokud zcela nevychladne, scedíme a použijeme podle pokynů.
 • Infuze oregana pro klimakterické neurózy. 3 lžíce. l. oregano je třeba nalít 500 ml vroucí vody a dvě hodiny vařit v termosce. Vezměte půl sklenice třikrát denně půl hodiny před jídlem.
 • Lék na očistu těla a posílení kostí. Musíte vzít dva střední citrony se slupkami, otočit je v mlýnku na maso a smíchat se skořápkami 5 kuřecích vajec, rozdrcených na prášek. Vezměte 3krát denně na 1 polévkovou lžíci. l. po celý měsíc.
 • Mátový čaj ke zmírnění podrážděnosti. Vaří se rychlostí 1 lžičky. suché bylinky ve sklenici vroucí vody.

Je relativně snadné přežít nepříjemné chvíle s menopauzou, pokud vedete zdravý životní styl, správně se stravujete a sportujete..

Jak dlouho trvá menopauza

Menopauza je fyziologické období v životě ženy, které je charakterizováno postupným snižováním produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky. U některých žen je toto období snadné, bez výrazného nepohodlí, u jiných jsou projevy menopauzy výraznější a významně narušují celkovou pohodu. Jak dlouho trvá menopauza, závisí na mnoha faktorech - individuálních charakteristikách organismu, dědičnosti, době jeho vzniku, přítomnosti doprovodných onemocnění.

Načasování nástupu menopauzy

Menopauza se zpravidla vyskytuje ve věku 50 let, v tomto případě mluvíme o jejím včasném nástupu. Při včasné menopauze může žena čelit prvním projevům menopauzy ve věku 45–47 let.

V poslední době však stále více žen čelí nástupu menopauzy v mladším věku. Důvodem může být špatná ekologie, kouření, gynekologická a endokrinní onemocnění..

V závislosti na věku se rozlišují následující typy menopauzy:

 • předčasné - vyskytuje se před 40. rokem věku;
 • brzy - až 45 let;
 • včasné - 45–55 let;
 • pozdě - po 50 letech.

V tomto případě příznaky menopauzy obvykle začínají několik let před ukončením menstruace..

Samostatně se uvažuje o umělé menopauze, jejíž příčinou není zánik funkce vaječníků produkující hormony, ale chirurgické odstranění dělohy s přívěsky.

Jak dlouho trvá menopauza u žen?

Délka menopauzy se velmi liší v závislosti na jednotlivých charakteristikách. Trvání menopauzy může být ovlivněno dědičností, počtem porodů, špatnými návyky (zejména kouřením), doprovodnými chorobami a celkovým stavem těla. V průměru trvá menopauza 5–8 let od začátku poklesu produkce estrogenu vaječníky. Průběh menopauzy lze rozdělit do 3 období - premenopauza, menopauza a postmenopauza.

Premenopauza

První příznaky menopauzy se objevují během přechodu do menopauzy. V této fázi dochází ke snížení produkce pohlavních hormonů vaječníky, nedostatek estrogenu však ještě není příliš výrazný. Tělo ženy se snaží přizpůsobit změněným podmínkám. Hlavním projevem menopauzy je porušení menstruačního cyklu - jeho trvání se mění, menstruace se stává nepravidelnou. Mohou se objevit i jiné příznaky, ale v mírné formě. Ženy obvykle zažívají premenopauzální změny ve věku 45 let. Délka premenopauzy je v průměru 3–5 let.

Menopauza

Menopauza začíná v době poslední spontánní menstruace a trvá 12 měsíců. Fakt poslední menstruace je potvrzen zpětně po 1 roce. Většina menopauzy nastává ve věku 50 let. Tato fáze je charakterizována zánikem hormonálně produkující funkce vaječníků, hladina estrogenu v krvi je výrazně snížena. Nedostatek estrogenu způsobuje rozvoj klimakterického syndromu. V období menopauzy jsou časné příznaky menopauzy výrazné - návaly horka, psychoemočné poruchy, přibývání na váze, změny na kůži. Klimakterické jevy jsou výraznější s prudkým nástupem menopauzy, kdy tělo ještě nemělo čas přizpůsobit se nedostatku pohlavních hormonů.

Postmenopauza

1 rok po nástupu menopauzy začíná v životě ženy nové období - postmenopauzální. Postmenopauza trvá přibližně do 75 let, kdy se produkce estrogenu úplně zastaví. Příznaky menopauzy však zmizí dříve. Návaly tepla a emoční poruchy narušují postmenopauzální ženu po dobu dalších 1-2 let a poté menopauza končí. Avšak ženy po menopauze jsou více ohroženy rozvojem osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění..

Jak se to projevuje

U některých žen dochází k menopauze fyziologicky, bez jakýchkoli rušivých příznaků. Mnoho žen však stále čelí projevům menopauzy. Vzhled všech změn je spojen s nedostatkem estrogenu, během menopauzy trpí všechny orgány závislé na estrogenu - děloha, mléčné žlázy, urogenitální trakt, mozek, kůže, srdce a cévy, kosti. Všechny příznaky, které se objeví, lze rozdělit do 3 skupin: časné, střední a pozdní.

Časné příznaky

Časné příznaky menopauzy se objevují již v premenopauze. Zahrnují autonomní a neuropsychiatrické projevy.

Hlavním znakem vegetativních poruch jsou návaly horka. Návaly tepla jsou vnímány jako ostrý pocit tepla, který je lokalizován hlavně v horní polovině těla. Pocit horka během návalů horka může být doprovázen zvýšeným pocením. Mezi další autonomní poruchy patří:

 • rázy krevního tlaku;
 • ortostatická hypotenze;
 • závratě, náhlá slabost;
 • Nadměrné pocení.

Mezi časné příznaky patří také neuropsychiatrický syndrom - změny nálady a kognitivní poruchy. Klimakterický syndrom je charakterizován náhlými výkyvy nálady, zvýšenou podrážděností a únavou a problémy se spánkem. Žena v tomto období si začíná všímat, že některé maličkosti, které byly dříve vnímány docela klidně, jsou nyní k slzám nebo agresi. Kognitivní funkce jsou narušeny: je obtížnější se soustředit a zapamatovat si nové informace.

Mírné příznaky

Mezi střednědobé příznaky patří urogenitální poruchy a kožní změny. Urogenitální poruchy jsou komplexem příznaků z dolních částí urogenitálního systému. Menopauzální ženy mohou mít následující urogenitální příznaky:

 • suchost v pochvě;
 • dyspareunie (bolest při pohlavním styku);
 • pálení a svědění v pochvě;
 • únik moči;
 • časté nutkání močit.

Pokožka se stává suchší a tenčí, její pružnost klesá a objevují se vrásky. Díky metabolickým změnám může žena rychle přibírat na váze, zatímco tuk se ukládá hlavně v břiše.

Pozdní příznaky

Pozdní příznaky se mohou objevit i 5-10 let po menopauze. Patří mezi ně změny v kardiovaskulárním systému a kostní tkáni.

V prvních několika letech po menopauze dochází ke ztrátě kostní hmoty, která je spojena s nedostatkem estrogenu v těle. Kosti se stávají křehčími, což vede k osteoporóze a častějším zlomeninám ve stáří.

V postmenopauzálním období se riziko kardiologické patologie několikrát zvyšuje. Nedostatek estrogenu vede ke ztrátě vaskulární elasticity, což je jeden z faktorů rozvoje arteriální hypertenze. U postmenopauzálních žen se také zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy, což je spojeno s porušením metabolismu lipidů..

Jak zmírnit průběh menopauzy

Je nemožné zcela zabránit vzniku menopauzy, protože se jedná o fyziologickou fázi v životě ženy. Je však docela možné oddálit nástup menopauzy nebo zmírnit její průběh. Mělo by být zřejmé, že se musíte začít starat o své zdraví od reprodukčního věku. Je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa, vést aktivní životní styl, sportovat a správně jíst.

Léčba může zahrnovat několik složek: fytoestrogeny, symptomatickou léčbu a hormonální substituční terapii.

Některé rostliny a potraviny obsahují fytoestrogeny - rostlinné estrogeny. Jejich příjem poněkud usnadňuje průběh klimakterického syndromu, ale fytoestrogeny nejsou schopny plně pokrýt potřeby těla. Fytoestrogeny se nacházejí v lněných semínkách, celých zrnech a otrubách, hrášku, fazolích, čočce.

K úlevě od některých příznaků jsou předepsány léky:

1. Antidepresiva (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) pro depresivní poruchy a jiné psycho-emoční poruchy.

2. Bisfosfonáty pro léčbu osteoporózy.

3. Lokální estrogeny pro léčbu urogenitálních poruch.

Hormonální substituční léčba

V těžké menopauze je předepsána systémová hormonální substituční léčba - vnitřní příjem estrogenů. Substituční terapie vám umožňuje kompenzovat nedostatek estrogenu, což vede k eliminaci příznaků menopauzy. Existuje několik typů hormonálních léků:

1. Monopreparáty estrogenu - předepsané pro ženy s umělou menopauzou (po odstranění dělohy s přívěsky).

2. Dvoufázové a třífázové kombinované přípravky obsahující estrogeny a gestageny - předepsané ženám v raném období menopauzy.

3. Monofázické kombinované léky obsahující estrogeny a gestageny - předepsané ženám po menopauze.

Video

Nabízíme k prohlížení videa na téma článku.

Vzdělání: Rostovská státní lékařská univerzita, obor „Všeobecné lékařství“.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jeden živý tvor na planetě Zemi - psi. To jsou opravdu naši nejvěrnější přátelé.

Pokud by vaše játra přestala fungovat, smrt by nastala do 24 hodin.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonese (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Leváci mají kratší délku života než praváci.

Vzdělaný člověk je méně náchylný k onemocněním mozku. Intelektuální aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro člověka prakticky zbytečné..

Existují velmi zvláštní lékařské syndromy, například nutkavé polykání předmětů. U pacienta trpícího touto mánií bylo v žaludku nalezeno 2 500 cizích předmětů.

Lidský mozek váží asi 2% celkové tělesné hmotnosti, ale spotřebovává asi 20% kyslíku vstupujícího do krve. Tato skutečnost činí lidský mozek extrémně náchylným k poškození způsobenému nedostatkem kyslíku..

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dva plátky denně..

Lidská krev „protéká“ cévami pod obrovským tlakem a pokud je narušena jejich integrita, může střílet na vzdálenost až 10 metrů.

Během provozu náš mozek tráví množství energie, které se rovná 10-wattové žárovce. Takže obraz žárovky nad vaší hlavou v okamžiku, kdy vznikne zajímavá myšlenka, není tak daleko od pravdy..

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že melounová šťáva brání rozvoji vaskulární aterosklerózy. Jedna skupina myší pila čistou vodu a druhá pila melounový džus. Výsledkem bylo, že cévy druhé skupiny neobsahovaly plaky cholesterolu..

Nejvzácnější chorobou je Kuruova nemoc. Pouze zástupci kmene Fur na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá od smíchu. Předpokládá se, že příčinou nemoci je konzumace lidského mozku..

Většina žen dokáže získat více potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy, usilujte tedy o harmonii.

Naše ledviny dokážou vyčistit tři litry krve za minutu.

Komplexy lékařských vyšetření před cestou jsou inovativním vývojem, který umožňuje optimalizovat výdaje společnosti na neprodukční položky a také.

Jak dlouho trvá menopauza u žen: fáze a rysy

Od puberty začínají ženy menstruovat, což trvá až do menopauzy. Nepříjemné, někdy děsivé příznaky spojené s tím způsobují, že ženy, které dosáhly určitého věku nebo se mu blíží, se diví, jak dlouho u žen trvá menopauza a jak zpomalit stárnutí těla.

Co je to menopauza

Menopauza je období, kdy reprodukční systém nežného pohlaví začíná stárnout, přestává fungovat a ztrácí svou hlavní roli - reprodukci potomků.

Tento proces se vyvíjí postupně a prochází několika fázemi:

 • Premenopauza (selhání menstruačního cyklu).
 • Menopauza (hormonální narušení).
 • Postmenopauza.

Vyvrcholení trvá v průměru od roku do 3 let. Existují však chvíle, kdy restrukturalizace těla trvá až 8 let..

To je způsobeno následujícími faktory:

 • Dědičnost. Obvykle věk, kdy změny začínají a jejich trvání se kryje s nástupem této fáze u babičky a matky.
 • Životní styl. Chronické přejídání nebo naopak přísná dieta mohou vést k vyčerpání těla a ovlivnit fázi menopauzy. To může zahrnovat i špatné návyky, jako je kouření a pití..
 • Životní prostředí. Špatná ekologie je pro zdraví stejně škodlivá jako nezdravý životní styl.
 • Nemoci urogenitálního systému nebo některá chronická onemocnění.
 • Složité operace nebo jakýkoli chirurgický zákrok.

Průměrný věk žen, které vstoupily do klimakterické fáze, je 45 let, ale může přijít dříve a později - vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Jaká je premenopauza

Během premenopauzy má spravedlivé pohlaví poruchy reprodukčního systému, které trvají až 5 let.

Charakteristickým rysem této fáze je porušení menstruačního cyklu. Zpočátku se menstruace objevuje nepravidelně, množství a konzistence výtoku se začínají měnit. Cyklus se ztrácí, stává se méně častým, může se objevit sekrece každé 3-4 měsíce a pak úplně zmizí.

To je způsobeno skutečností, že po 40 letech v těle významně klesá hladina ženských pohlavních hormonů. Hormonální pozadí se stává nestabilním a v přílohách jsou folikuly nahrazeny pojivovou tkání.

Premenopauza je doprovázena následujícími příznaky:

 • Zvýšené pocení.
 • Duševní poruchy.
 • Zvýšená teplota.
 • Bolesti hlavy.
 • Zarudnutí na pokožce.
 • Živé přílivy.

Začátek další fáze je charakterizován velmi vzácným výtokem, který chybí až 2-3 měsíce.

Příznaky a rysy menopauzy

Menopauza obvykle trvá až 3-4 roky, ale je možné ji stanovit až po roce, nebo dokonce jeden a půl.

Menstruace úplně zmizí a všechny příznaky premenopauzy se zesilují a způsobují mnohem větší nepohodlí.

Sliznice jsou vyčerpány, což vede k suchu v genitáliích, což vede k silné bolesti.

Ženy ztrácejí sexuální touhu, sex nezpůsobuje žádné potěšení, a dokonce naopak dráždí a dává nepříjemné pocity.

V tomto ohledu se obecné stárnutí těla pouze zesiluje: nehty se odlupují a lámou, objevují se více vrásek, vlasy jsou křehké a vypadávají a také se mění struktura pokožky..

Bohužel pro všechny ženy je toto období mimořádně nepříjemné a pro některé obtížné. V této době se také mohou zhoršovat chronická onemocnění a vznikat psychické problémy..

Známky a trvání postmenopauzy

Postmenopauza nastává 2-3 roky po poslední menstruaci.

Postmenopauza pokračuje po zbytek života ženy. Postupem času nepříjemné příznaky zmizí a zdravotní stav se zlepší..

Během této doby se vaječníky zmenší a přestanou fungovat. Metabolismus je narušen, což znamená přibývání na váze. Oslabení srdce a cév proto vyžaduje neustálé sledování lékaři.

Navzdory skutečnosti, že pohlavní orgány ztrácejí svoji funkčnost, jsou stále náchylné k infekcím a chorobám. Nezapomeňte proto podstoupit každoroční vyšetření u gynekologa a sledovat své zdraví..

Jak zmírnit stav

Následující tipy vám pomohou zpomalit proces stárnutí těla a zmírnit nepohodlí středního období - menopauzy.

Zdravé stravování. Jak si pamatujete, dieta a přejídání jsou hlavními důvody trvání a závažnosti nepohodlí. Revizí výživy tedy můžete zlepšit kvalitu života, zejména v tak složité životní fázi. Měli byste odmítnout uzená a mastná jídla a vařit v páře nebo v troubě. Je také nutné sledovat množství soli, koření a cukru ve stravě. Je také lepší odmítnout černý silný čaj a kávu. Ale 1,5 litru vody denně prospěje vašemu zdraví..

Sportovní aktivity. Nezáleží na tom, jaký druh sportu je ve vašem životě přítomen. Může to být plavání, aerobik, fitness nebo jóga. Pokud z nějakého důvodu nemůžete cvičit s trenérem nebo v tělocvičně, alespoň zvyšte počet a délku pěších túr.

Intimní život. Pokud sex nezpůsobuje nepohodlí a můžete pokračovat v sexuálním vztahu, neměli byste ho úplně opustit. Milování spouští uvolňování ženského pohlavního hormonu estrogenu a také zabraňuje ucpání pohlavních orgánů.

Doplňky a vitamíny navíc pomohou usnadnit celý proces restrukturalizace těla. Doporučuje se poradit se s lékařem, který vám předepíše vitamínové komplexy, které potřebujete..

Je zcela přirozené, že dámám záleží na tom, co se stane ženě během menopauzy. Toto je velmi vážná fáze, po které se celý život změní. Nenechte se však odradit: můžete ovlivnit průběh menopauzy, prodloužit pohodu a zdraví při zachování plného a šťastného života..

Původně zveřejněno 2018-03-21 08:50:46.

Jaká je doba menopauzy nebo jak dlouho ještě vydržet?!

Climaxu se také říká podzimní období života ženy. Každý ví, že tato životní etapa je nevyhnutelná. Proto to dříve nebo později bude nutné zažít. Ale obrovské množství informací o vážném zhoršení fyzického a psychického zdraví u mnoha žen vyvolává otázku: jak dlouho trvá menopauza??

V této publikaci si podrobně povíme nejen o nuancích stavu žen ve všech fázích menopauzy, ale také o tom, jak jej lze zmírnit.

Stručně o menopauze

Climax je poměrně dlouhé období, které se skládá z fází, které plynule přecházejí jeden do druhého. Jelikož každé ženské tělo je jedinečné, celé období jako celek, stejně jako jeho základní fáze, nemají jasné hranice..

Je nemožné odpovědět na jednoduchou otázku: „jak dlouho trvá menopauza?“.

Menopauza každé ženy má individuální vlastnosti, které jsou dány dědičností, zdravím a životním stylem. V Rusku, stejně jako ve zbytku světa, se za průměrný věk nástupu menopauzy považuje 45–55 let. Přichází k asi 8% žen ve věku 40-42 let a na 5% - po 55 letech a do konce života.

V ženském těle vždy existují určité změny. Při vstupu do dospělosti, která nastává po 40 letech, začíná vymírání reprodukčního systému. Vaječníky postupně „usínají“ a produkuje se méně ženských pohlavních hormonů. To vede nejprve k nepravidelným obdobím a poté k jejich úplnému ukončení..

Žena již nemůže porodit dítě. Kvůli oslabené funkci vaječníků v těle dochází k hormonálnímu narušení, které se odráží v činnosti celého těla. Mnoho lidí se mylně domnívá, že přestává fungovat pouze reprodukční systém. Ale není to tak.

Snížení množství pohlavních hormonů významně ovlivňuje metabolismus i fungování nervového a kosterního systému. Během menopauzy tělo postupně obnovuje svou práci pod měnícím se hormonálním pozadím.

Klimakterické období sestává z následujících fází:

Každá fáze má své vlastní příznaky, přibližná časová období a rysy stavu ženského těla. Podrobně popíšeme každou fázi.

Vlastnosti premenopauzy

Premenopauza je ve skutečnosti začátkem klimakterického období. Zpravidla premenopauzální stav začíná u žen po 40 letech. Někdy k tomu dochází v mladším věku a můžeme mluvit o časné menopauze. U některých žen se toto období naopak posune o několik let. Trvání tohoto období menopauzy je v průměru 6 let..

Jeho hlavním příznakem jsou nepravidelná období. Kromě toho se mění i samotný menstruační cyklus. Žena může mít časté menstruace nebo naopak zpoždění. Někdy jsou období acyklická.

V takovém případě mohou začít každý den. Množství krve se také mění: může dojít k řídkému (rozmazání) nebo silnému menstruačnímu krvácení trvajícímu 7-8 dní.

Tato fáze je poznamenána atrofickými změnami (úbytkem hmotnosti) tkání všech orgánů reprodukčního systému. Vaječníky vyčerpávají folikulární zásoby.

Produkují stále méně estrogenu - což je důležitá látka jak pro menstruační funkce, tak pro metabolismus. To vede k hormonální nerovnováze. Ženy proto mají sklon označovat menopauzu jako příznaky premenopauzy..

Doba trvání této fáze přímo závisí na dědičné predispozici. Zeptejte se své matky a babičky na všechny nuance fází menopauzy s nimi.

Po obdržení komplexních odpovědí získáte představu o odhadovaném věku nástupu všech stadií menopauzy, o tom, jak to bude probíhat a jaké příznaky.

Hlavní příznaky menopauzy

Ve fázi premenopauzy začne zástupce krásného článku pociťovat nejpříjemnější příznaky menopauzy. Stručně probereme jejich vlastnosti. Kromě toho poskytneme praktické rady, jak usnadnit jejich provoz..

  Návaly tepla - tělesná teplota krátkodobě stoupá (30 sekund až 4 minuty).
  Z tohoto důvodu krev prudce proudí do horní části těla a hlavy. Žena může mít závratě. Tento příznak je považován za charakteristický znak menopauzy. Je pravidlem, že je to pociťováno v prvním roce začátku fáze s různou frekvencí v ranních a večerních hodinách. Aby se její stav zmírnil, musí dáma pro tuto dobu úplně opustit saunu, koupel a horké koupele. Nezapomeňte do svého denního rozvrhu zahrnout venkovní procházky. Pokud cítí, že se příliv blíží, měla by na něj počkat v pohodlné poloze vsedě. Kromě toho musíte vypít pár doušků studené vody a navlhčit si obličej. Proto je vhodné mít s sebou vždy malou láhev vody..

Zvýšené pocení.
Může ženu rušit jak samostatně, tak během návalů horka. Někdy se dáma v noci probudí, protože je celá mokrá a potřebuje si vyměnit košili. Usnadnění preventivních opatření - častěji se sprchujte a vodujte. Sage infúze pomáhá mnoha: 2 polévkové lžíce. lžíce nasekaných bylin, nalijte sklenici vroucí vody a nechte půl hodiny. Výsledný nálev rozdělte na 3 části. Užívejte jednu porci 3x denně.

 • Bolesti hlavy.
  Před zahájením léčby vyzkoušejte osvědčenou metodu: kontrastní teplé a studené. Hoďte si kolem krku a hrudníku teplý šál a přes čelo namočte ubrousek namočený ve studené vodě. Lehněte si, až vás bolí hlava..
 • Únava, nespavost.
  Okamžitě nepoužívejte léčbu léky.Kořen ženšenu pomáhá zvýšit celkový tón těla. Pro noční nespavost byste měli vařit tyto léčivé rostliny: kořen kozlíku lékařského, chmelové hlávky, citronový balzám nebo lístky máty.
 • Cévní poruchy.
  Kvůli krátkodobé expanzi krevních cév v horní části těla může ženský hrudník, krk a obličej ostře zčervenat. Nic by se nemělo dělat. Velmi rychle se vše samo vrátí do normálu.
 • Nedobrovolné močení.
  Oslabení svalů pánevního dna vede ke snížení poševní stěny a problémům s močovým měchýřem. Měli byste dělat speciální gymnastiku, která posiluje svaly pochvy. Je velmi užitečné houpat lisem a provádět obecná posílení ranních cvičení.
 • Během menopauzy je více než kdy jindy důležité pečlivě sledovat své zdraví, vyváženou stravu a nezapomínat na proveditelné sporty.

  Co potřebujete vědět o menopauze a postmenopauze

  Jak dlouho může menopauza u žen trvat? Menopauza je poslední spontánní menstruační období, po kterém již rok po dobu nedošlo. Lékař to zjistí až poté. Někdy má žena menstruaci o šest měsíců později. V takovém případě měla dlouhé zpoždění a přetrvávala před premenopauzou..

  Po nastalé menopauze nastává okamžitě postmenopauza, která pokračuje až do konce života. Ženská menopauza, která se správně nazývá menopauza, tedy není časově omezena. Ve skutečnosti to má jen začátek. Fáze klimakterického období se liší příznaky nebo jejich intenzitou.

  Během fáze menopauzy hormonální změny, ke kterým došlo, vážně ovlivňují metabolismus. Ženy buď přibývají na váze, což je velmi těžké zhubnout, nebo hodně zhubnou.

  Hladina špatného cholesterolu v krvi stoupá, a proto existuje vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění, infarktu a mrtvice. Může se vyvinout cukrovka 2. typu.

  Prsní žlázy se zmenšují a ochabují. Problémy začínají zvýšeným vypadáváním vlasů, lámavými nehty, suchou pokožkou. Objevují se hluboké vrásky. V postmenopauzální fázi všechny tyto problémy přetrvávají a dokonce se prohlubují. Dámy pociťují nepohodlí ze sucha a možného svědění pochvy.

  Kromě toho je narušen metabolismus vody a solí, což vede k rozvoji nebezpečného onemocnění osteoporózy. Vede k ztenčení inertní tkáně. Výsledkem je zlomenina kostí a změny držení těla u žen starších 50 let. Jak ulevit svému stavu?

  Denní strava by měla být méně kalorická (ne více než 2100 kalorií), ale nemůžete držet přísné stravy nebo hladovět. Dáma tedy situaci ještě více zhorší. Chcete-li doplnit noma vápníku, který se aktivně vyplavuje z těla, měli byste konzumovat více mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku. Vyměňte červené maso za bílé (kuřecí, králičí).

  Jezte více ryb. Základem stravy by měla být zelenina a ovoce, zejména zelené. Sladkosti by měly být známé pro med. Ujistěte se, že používáte len (2 čajové lžičky denně) a sóju. Obsahují přírodní analog estrogenu, který v těle tolik chybí. Kromě toho musíte věnovat pozornost praktickému sportování a chůzi..

  Co provokuje časnou menopauzu

  Když ženská menopauza začíná před 40. rokem věku, nazývá se to brzy. Žena by měla okamžitě kontaktovat gynekologa. Hormonální terapie, vhodně zvolená odborníkem, může oddálit menopauzu.

  Výsledkem bude, že vaše období budou pokračovat. Žena si tedy zachová reprodukční funkci..

  Existuje několik hlavních důvodů pro časnou menopauzu:

  • dědičná predispozice;
  • hysterektomie (odstranění dělohy);
  • onkologická onemocnění;
  • chronická systémová onemocnění;
  • anorexie;
  • silný stres;
  • špatné návyky.

  Pokud je kvůli novotvarům nebo jiným patologiím nutné odstranit dělohu, je operace předepsána bez ohledu na věk pacienta. Dámy do 40 let se přirozeně obávají, že přijde časná menopauza. Po odstranění dělohy vaječníky je to nevyhnutelné.

  Žena bude potřebovat dlouhodobou léčbu - hormonální substituční terapii, která odpovídá jejímu věku.

  Když bylo odstranění dělohy provedeno bez vyříznutí vaječníků, situace je úplně jiná. Chirurgové zachovali hormonální hladiny těla. Léčba zahrnuje podpůrnou a stimulační hormonální terapii.

  Jak rozpoznat hypotyreózu s menopauzou

  Během menopauzy se u ženy může objevit hypotyreóza, která vyvolává nedostatek hormonů štítné žlázy.

  Hypotyreóza a menopauza mají podobné příznaky:

  • zvýšení tělesné hmotnosti;
  • ztráta vlasů;
  • únava;
  • špatné soustředění.

  Vzhledem k podobnosti příznaků není onemocnění v raných stádiích často detekováno. Obzvláště když se nástup onemocnění shoduje s premenopauzální fází, ženy to obviňují ze všech svých onemocnění.

  Velmi často ani lékaři nespojují stížnosti pacientky s problémy se štítnou žlázou a neodkazují ji na endokrinologa.

  Proto je velmi důležité znát speciální příznaky hypotyreózy způsobené zpomalením metabolických procesů:

  • je cítit chlad;
  • končetiny bobtnají a obličej je nafouklý;
  • řeč se zpomaluje;
  • paměť se zhoršuje;
  • duševní aktivita klesá;
  • účinnost klesá;
  • objevuje se obecná slabost, letargie a apatie.

  Onemocnění může být vyvoláno jak vnějšími faktory (stres, špatná výživa), tak vnitřními (dědičnými problémy). Pokud má žena podezření na onemocnění, musí podstoupit krevní test na hladinu hormonů..

  Endokrinolog diagnostikuje onemocnění na základě hladiny bazálního TSH (hormonu stimulujícího štítnou žlázu) a volných T3 a T4. Poté zvolí účinnou léčbu.

  Trvání menopauzy u ženy závisí na dědičnosti, fyziologických a psychologických vlastnostech těla, zdravotním stavu, zejména orgánech reprodukčního a endokrinního systému, životním stylu a sexuální aktivitě.

  Začátek a vlastnosti průběhu klimakterického období jsou u každé dámy individuální. Změna stravy, denního režimu a použití navrhovaných opatření pomůže ženám zmírnit jejich stav. Přejeme vám hodně zdraví!

  Milé dámy, pokud máte své vlastní způsoby, jak zmírnit příznaky menopauzy, sdílejte je ve svých komentářích..

  Období jsou důležitou součástí bytí ženy. Jejich začátek se shoduje s dospíváním (11–13 let) a určuje připravenost těla na početí dítěte. Každý měsíc probíhá v děloze příprava na oplodnění vytvořením nové sliznice.