Bohatá menstruace po porodu: příčiny, norma, patologie

Někdy si ženy všimnou, že po porodu se povaha menstruace změnila: byly skrovné a krátké, ale staly se hojnými a dlouhými. Kromě toho se objevily sraženiny, což dokonce naznačuje patologii. Je možné, že odchylky jsou způsobeny restrukturalizací těla a menstruace se po nějaké době změní. Pokud je však stav velmi znepokojující, je lepší si najít čas a jít k lékaři, protože po porodu se menstruace někdy stává hojnou kvůli nemocem a komplikacím. Neměli byste být léčeni sami, protože byste si mohli poškodit zdraví.

Jaká by měla být normální menstruace po porodu?

Obnova těla po porodu trvá několik měsíců. Během prvních týdnů má žena zvláštní výtok (lochia). Jsou spojeny s očištěním dělohy a nejedná se o menstruaci. Zpočátku je lochie krvavá, ale postupně se mění v obyčejný bezbarvý výtok. Pokud se místo nich znovu objeví hojné krvácení, znamená to buď příchod první menstruace, nebo výskyt nějaké patologie. Pouze lékař může určit příčinu.

Co ovlivňuje menstruaci po porodu

Následující faktory ovlivňují čas příjezdu první menstruace:

 1. Délka období kojení. Pokud žena z nějakého důvodu nekojí, pak první menstruace přichází nejčastěji za 5-8 týdnů a pokud se nakrmí, může přijít za 7-12 měsíců.
 2. Režim krmení. Pravidelné krmení a pozdní podávání doplňkových potravin obvykle oddalují nástup prvního období.
 3. Povaha průběhu těhotenství a porodu.
 4. Stav reprodukčních orgánů, přítomnost nebo nepřítomnost onemocnění, která existovala před těhotenstvím nebo se objevila později.

Varování: Výjimky z obecného pravidla jsou pravděpodobné. Je třeba si uvědomit, že kojení neposkytuje 100% záruku, že se menstruace a možnost početí nezotaví rychleji..

Na dědičnosti záleží. První menstruace nastává u ženy přibližně ve stejnou dobu jako její matka nebo babička.

Jaká je normální menstruace

Za normální se považují menstruační období trvající 3–7 dní, kdy celkový objem vypouštění krve je přibližně 50–80 ml. Konzistence a barva by se za normálních okolností neměly měnit.

Je možné, že menstruace po porodu bude méně bolestivá, pokud před těhotenstvím byla bolest způsobena porušením tvaru a umístění dělohy (například ohyb děložního čípku, přítomnost stagnace krve v dutině). Během těhotenství, před porodem, se zvětšuje, protahuje a přestává mačkat nervová zakončení. To vše přispívá ke zmizení menstruační bolesti po porodu..

Protahování dělohy vede ke zvýšení objemu její dutiny a v důsledku toho ke zvýšení hmotnosti sliznice. To může vaše období těžké a dlouhé..

V průběhu několika měsíců se děloha postupně zmenšovala. U některých žen v době, kdy dojde k první menstruaci, její velikost již odpovídá tomu, co byla před těhotenstvím, takže objem menstruačního toku se neliší. Během prvních několika měsíců jsou cykly nepravidelné a období jsou nestabilní. To se nepovažuje za porušení, pokud žena nemá zjevné příznaky gynekologických onemocnění.

Je důležité vědět: Stává se, že už v prvním menstruačním cyklu po porodu žena počne. Zároveň se neobjeví menstruace, žena okamžitě nepochopí, co se stalo. Znovu otěhotní, když tělo ještě nemělo čas na zotavení. Takové těhotenství často končí potratem. Aby nedošlo k překvapení, doporučuje se začít používat antikoncepci již 4 týdny po porodu, po konzultaci s lékařem ohledně výběru antikoncepce.

Video: Změny v těle po narození dítěte, metody antikoncepce

Patologický výtok. Kdy navštívit lékaře

Patologie se považuje za významné zvýšení objemu menstruace po porodu (denní ztráta krve je více než 20 ml), změna povahy výtoku (výskyt velkých sraženin, hrudek, pěny, hnisavého hlenu a přítomnost štiplavého zápachu). Kromě toho je známkou nepravidelností špinění špinění mezi obdobími, pokud jsou doprovázeny neustálou bolestí v dolní části břicha a dolní části zad, horší během menstruace. Obzvláště nebezpečné je silné intermenstruační krvácení doprovázené ostrou bolestí.

Patologická ztráta krve vede k anémii, poklesu hladiny hemoglobinu a hladovění buněk těla kyslíkem. Příliš bohatá menstruace po porodu může být doprovázena závratěmi, slabostí, bolestmi hlavy, nevolností a mdlobami. Při krvácení z dělohy se objevuje ostrá bolest, která naznačuje výskyt život ohrožujícího stavu (například prasknutí cysty, mimoděložní těhotenství).

Lékař by měl být konzultován v následujících případech:

 • pokud se po dokončení lochie objeví krvácení s neobvyklými znaky (výtok je příliš hojný, má jasně červenou barvu, štiplavý zápach);
 • těžké období trvá déle než 7 dní;
 • existují silné bolesti v dolní části břicha a v křížové kosti, které nezmizí po skončení menstruace, dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • ve výtoku se objevují velké sraženiny nebo hrudky;
 • menstruace nepřijde po 1,5-2 měsících po ukončení kojení (důvodem může být nástup dalšího těhotenství nebo časná menopauza).

Video: Jak dlouho po porodu přichází menstruace

Možné příčiny patologických změn v povaze menstruace

Důvody, proč se menstruace po porodu stává hojnou, mohou být hormonální poruchy a některá onemocnění reprodukčních orgánů. Hormonální abnormality se vyskytují v důsledku problémů s nadváhou, metabolizmem, narušením štítné žlázy a slinivky břišní a také hypofýzy.

Důvodem pozdního nástupu první menstruace a nestability jejich intenzity je často nadbytek prolaktinu. Hypofýza ji produkuje po určitou dobu po ukončení kojení. Abychom zjistili příčinu tohoto jevu, je nutné podstoupit všeobecné vyšetření a zkontrolovat obsah hormonů v krvi..

Bohatá menstruace pro nemoci dělohy

Placentární polyp. Někdy během porodu placenta úplně nevychází, její částice zůstávají v porodních cestách, dorůstají na sliznici. Poté může dojít k silnému menstruačnímu krvácení..

Hyperplazie endometria. Poškození povrchu dělohy během porodu vede k nadměrné proliferaci endometria (hyperplazie), což se projevuje zvýšením objemu sekrecí. Pokud nezačnete včasnou léčbu, dojde k endometrióze (šíření endometria mimo děložní dutinu, její proniknutí na vaječníky, do břišní dutiny).

Novotvary v děloze a vaječnících. Cysty, polypy, myomatózní uzliny lze detekovat i během těhotenství. Pokud však pozorování ukázalo, že se nezvětšily a nepředstavovaly hrozbu pro vývoj plodu a zdraví ženy, léčba nebyla provedena. Po porodu vede jejich tvorba a růst ke zvýšení menstruačního krvácení..

Důsledky snížené imunity

Zánětlivá a infekční onemocnění dělohy a vaječníků. Jejich důsledky jsou tvorba jizev a adhezí, zhoršený vývoj endometria, výskyt cystických dutin ve sliznicích děložního čípku a vaječníků. To vše se stává příčinou menstruačních nepravidelností, včetně výskytu těžkých období po porodu..

Během těhotenství dochází k přirozenému snížení imunity, aby se zabránilo odmítnutí plodu tělem matky. Následně by se imunitní systém měl rychle zotavit. Pokud došlo k anémii, žena špatně jedla, měla stres, porod byl obtížný, pak odolnost těla zůstává nízká, což přispívá k rozvoji zánětlivých a infekčních procesů.

Infekce může být zavedena do genitálií během komplikovaného porodu (s rupturami, nutností používat porodnické nástroje), stejně jako během porodu císařským řezem. Následně dochází k exacerbaci chronických onemocnění a vzniku nových v důsledku infekce různými typy infekcí.

Co dělat s těžkými obdobími

Nejprve byste se měli poradit s lékařem, abyste nezmeškali nástup závažných onemocnění a komplikací. Provádí se ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, krevní testy a vaginální nátěr na infekci. Krev je testována na obsah různých hormonů i železa.

Předepsaná léčba: hemostatická, léky proti bolesti, vitamíny, přípravky železa. Hormonální terapie se obvykle podává na konci kojení.

Někdy může být po porodu hojná menstruace vyplývající z patologií odstraněna kyretáží dělohy, úplným odstraněním endometria, novotvarů a zbytků placenty v něm obsažených.

Proč po porodu se menstruace stala hojnější

Bohatá období po porodu nejsou normou ani patologií. Tělo každé ženy je individuální a pokud krvácení nezhorší celkovou pohodu, není třeba se obávat o zdraví.

Pokud je výtok doprovázen silnou bolestí a jsou v nich viditelné kousky, musíte se obrátit na gynekologa o vysvětlení..

Vlastnosti poporodní menstruace

Nezáleží na tom, jakým způsobem se novorozenec narodil - přirozeným nebo císařským řezem. Matka vždy začne krvácet, což je způsobeno abrupcí placenty. Proces porodu poškodí dělohu, uvnitř je rána. Pro úplné uzdravení potřebuje nové endometrium. To, co žena vidí po porodu, není skutečná menstruace. Jedná se o lochie, které trvají až 40 dní.

Zpočátku byly krvavé lochie postupně bezbarvé. Pokud se krev znovu uvolní z genitálního traktu, znamená to začátek první poporodní menstruace nebo vývoj patologie. Zvažte, jaké faktory ovlivňují nástup menstruace v poporodním období:

 • Vlastnosti průběhu těhotenství a porodu.
 • Doba kojení. Při kojení začnou matky krvácet po 6 až 12 měsících. Pokud dítě přešlo na umělé krmení dříve, menstruace matky proběhne za 5 - 8 týdnů.
 • Režim kojení kojenců. Kojení na vyžádání a pozdní zavedení doplňkových potravin odkládají kritické dny.
 • Přítomnost závažných onemocnění reprodukčního systému, kterým žena čelila před těhotenstvím nebo je získala později.
 • Dědičnost. Menstruace po narození dítěte se u mladé ženy objevuje přibližně ve stejnou dobu jako u matky nebo babičky.

Pokud byla menstruace bolestivá před těhotenstvím, může se tento problém vyřešit sám po porodu. Ohyb krku a další anomálie, které interferují s volným tokem krve, zmizí, protože děloha se táhne během růstu plodu a nestlačí nervová zakončení. Po porodu si žena všimne nepřítomnosti menstruační bolesti..

Pokud se po porodu menstruace stala hojnější, je to způsobeno zvýšením objemu děložní dutiny. Oblast se zvětšuje v důsledku natažení orgánu. Rovněž se zvyšuje množství vnitřní sliznice. To vše vede k prodlouženým těžkým obdobím..

V poporodním období se děloha postupně stahuje a na začátku první menstruace se její velikost obnoví na hodnoty, které byly před těhotenstvím. Několik měsíců po sobě může být krvácení nepravidelné a může mít různou dobu trvání. Při absenci příznaků gynekologických onemocnění nebude takové chování reprodukčního systému odchylkou..

Během období poporodní nátěru, dokud se cyklus neobnoví, by žena měla pečlivě pečovat o antikoncepci. Opakované početí několik měsíců po porodu oslabené tělo ještě více vyčerpá a často končí potratem.

Proč je menstruace po porodu bohatá

První menstruace po porodu může být velmi bohatá z různých důvodů:

 1. Stres.
 2. Císařský řez.
 3. Endometrióza.
 4. Myom dělohy.
 5. Nadváha.
 6. Snížená imunita.
 7. Změna rovnováhy prolaktinu.
 8. Špatný průběh metabolických procesů.
 9. Přirozený porod, ale komplikovaný.
 10. Špatná výživa během těhotenství.
 11. Anémie z nedostatku železa.
 12. Zhoubné novotvary v děloze a přívěskech.
 13. Přerůstání cyst a polypů, které byly malé před porodem.
 14. Chronická onemocnění nevyléčená před porodem.
 15. Narušení hypofýzy, štítné žlázy a slinivky břišní.
 16. Placentární polyp (částice dorůstají do sliznice dělohy).
 17. Zánětlivá a infekční onemocnění genitální oblasti (jizvy, adheze, cystické dutiny vedou k nepravidelnostem menstruace a zvětšují krvácení; infekce je zavedena do genitálií pomocí porodnických nástrojů nebo proniká přestávkami).

Pokud po porodu dochází k těžkým obdobím se sraženinami, je nejpravděpodobnější, že u ženy dochází k hyperplazii endometria..

Toto onemocnění se vyskytuje na pozadí hormonálních poruch nebo porodních traumat. Léčba v tomto případě probíhá ve formě kyretážového postupu, který diagnostikuje přítomnost novotvaru a zabraňuje těžké ztrátě krve. Hormonální terapie se praktikuje po ukončení laktace.

K léčbě anémie lékař předepisuje doplňky železa a dává doporučení ohledně organizace denního režimu a správné výživy. Zdravý životní styl, léčba chronických chorob a nedostatek stresu urychlují poporodní zotavení menstruačních funkcí.

Zapáchající sraženiny, které procházejí z pohlavního ústrojí spolu s křečovitými bolestmi, mohou být částice v placentě. Koncentrují se v děložní dutině a začínají se rozkládat a stávají se zdroji infekce. Někdy páchnoucí sraženiny jsou známkou endometriózy..

Důvod pro naléhavou lékařskou pomoc

Normálně by měla být první menstruace po porodu mírná. Pokud žena používá několik vložek během dne a krvácení netrvá déle než týden, je to normální menstruace. Pokud se však kritické dny táhnou po dobu 10 nebo více dnů, vzhled výtoku je alarmující a vaše vlastní pocity vás obtěžují, musíte se neprodleně poradit s gynekologem.

Doporučuje se okamžitě navštívit lékaře, pokud máte následující příznaky:

 • Jedna vložka nestačí na 2 hodiny (denní ztráta krve je více než 20 ml).
 • Barva krve je šarlatová, jasná.
 • Teplota těla bezdůvodně stoupá.
 • Intenzivní ztráta krve je pozorována déle než 7 dní.
 • Menstruační tok obsahuje sraženiny, hnisavý hlen, hrudky, pěnu.
 • Obsah podložky má specifický nepříjemný zápach.
 • Neštěstí mezi obdobími s neustálou bolestí v podbřišku a v bederní oblasti (nepohodlí se zhoršuje během menstruace).
 • Silné intermenstruační krvácení s ostrou bolestí v dolním kmeni.

Pokud je dítěti šest měsíců, před několika týdny přešlo na umělé krmení a cyklus se neobnoví, matka by měla tuto situaci prodiskutovat také s lékařem. Nedostatek času navštěvovat prenatální kliniky a ignorování těžkých období po porodu vede k velkým zdravotním problémům. Prvním z nich je anémie z nedostatku železa..

Příznaky nedostatku železa v těle jsou následující:

 1. Slabost.
 2. Tachykardie.
 3. Bledá kůže.
 4. Ospalost.
 5. Dušnost.
 6. Podrážděnost.
 7. Závrať.
 8. Suchost a vypadávání vlasů.
 9. Křehké nehty.
 10. Rychlá únava.

Aby se zabránilo nebezpečným následkům anémie, lékaři předepisují léky, které zastavují krvácení (hemostatika) a komplexy vitamínů, které doplňují zásoby železa. Vzhledem k tomu, že nadměrný měsíční výtok často naznačuje onemocnění, je pacient odeslán na ultrazvuk pánevních orgánů a krevní test na hormony.

Po porodu existuje spousta období: co dělat

Pokud po porodu začala menstruace běžet hojněji než dříve, lékař vám řekne, co v tomto případě dělat. Nejprve musíte revidovat stravu a zavést do jídelníčku velké množství obohaceného jídla. Potraviny obohacené o železo jsou obzvláště prospěšné. Žena by měla každý den jíst čerstvou zeleninu a ovoce..

Pokud je strava bezmocná a anémie se silným krvácením nadále obtěžuje pacientku, jsou jí předepsány hemostatické léky:

 • Vikasol.
 • Dicinon.
 • Ascorutin.
 • Tranexam.

Nejlepší je však dbát na prevenci ztráty krve ještě před těhotenstvím nebo při nošení dítěte..

K tomu musí nastávající matka léčit všechna chronická onemocnění, nechat se po registraci včas otestovat, jíst pouze zdravé jídlo, přestat kouřit a nepít alkohol, vyhýbat se stresovým situacím a konfliktům a také rozumně rozdělovat hodiny práce a odpočinku..

První pomoc při krvácení žen

Doma si žena může sama poskytnout první pomoc při silném poporodním krvácení. Můžete aplikovat ledový obklad na spodní část břicha a vzít tabletu Vicasol, Tranexam nebo Dicinon.

Dávkování léků je lepší konzultovat s lékařem, protože hemostatika mají vedlejší účinky a kontraindikace. Z lidových prostředků je užitečné vypít odvar z kopřivy nebo řebříčku.

Bohatá období po porodu

Příčiny těžkých období po porodu a léčbě

Těžká období po porodu je třeba odlišit od poporodního výtoku a děložního krvácení, když žena potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. Pojďme řešit vše v pořádku.

Ihned poté, co se dítě narodí přirozeně nebo v důsledku císařského řezu, začne žena silně krvácet. To je naprosto normální a je to důsledek abrupce placenty - poté zůstane v děloze skutečná rána, měla by se zahojit, mělo by se vytvořit nové endometrium. Tyto výtoky se nazývají „lochia“ (po porodu), nemají nic společného s menstruací.

Vaginální výtok může trvat až asi 40 dní, ale pouze rozmazání. A teprve poté, ne dříve než 6 týdnů po narození dítěte, může mít žena první menstruaci. Typicky pro ty, kteří pravidelně kojí své dítě, menstruace začíná až o několik měsíců později. A pro ty, kteří nekojí nebo kojí v delších intervalech, přichází menstruace dříve. I když existují výjimky a mnoho.

Pokud si všimnete, že po porodu existuje velká první menstruace, zkuste odhadnout přibližné množství ztracené krve. Pokud měníte vložky nebo hygienické tampony častěji než každé 2-3 hodiny, je to důvod k opatrnosti. Můžete zkusit odhadnout, kolik gramů krve bylo ztraceno. Pamatujte, že žena obvykle ztrácí až 50 gramů během celé své menstruace. Pokud je to 50 až 80 gramů, je to silná menstruace. Více než 80 gramů je patologických. Pokud jste mimo den ztratili více než 20 gramů krve a těžké období se sraženinami po porodu, mimochodem, velké kousky endometria ve výtoku jsou jedním ze znaků velké ztráty krve, pokračujte, neztrácejte intenzitu - s největší pravděpodobností jde o patologii a musíte se poradit s gynekologem.

Pokud situace není tak vážná, žena jednoduše poznamená, že před narozením byla menstruace vzácná, ale nyní se s největší pravděpodobností nic neděje. Stává se, že po porodu se menstruace stala hojnější, pouze tělo bylo přestavěno, a není pravda, že následně menstruace nebude tak skromná jako dříve. Mimochodem, jedním z důvodů tohoto rozdílu může být užívání perorálních kontraceptiv v období před těhotenstvím. Koneckonců díky němu jsou kritické dny ženy mnohem jednodušší - je méně výtoků a méně bolesti.

Existují však i další vysvětlení, proč jsou příčinou těžké období po porodu, a situace může být vážná. Nejběžnější je hyperplazie endometria. To znamená, že když je výstelka dělohy nerovnoměrná a přerůstá v děloze. Důvodem je nedostatek progesteronu na pozadí nadměrné produkce dalšího ženského hormonu - estrogenu. Z tohoto důvodu žena často podstupuje kyretáž dělohy. Jsou tedy vyřešeny dva problémy najednou - krvácení se zastaví a existuje záruka, že se nejedná o onkologický proces, protože endometrium je odesláno k histologickému vyšetření.

Ale mnoho žen, pokud se po kojení objeví bohatá menstruace během kojení, nespěchejte s lékaři. Není čas, dítě nemá u koho zůstat, bojí se vyšetření atd. Někdo bere hemostatické léky a sám, bez lékařského předpisu, někoho zachrání bylinky.

Co tedy dělat s velmi těžkými obdobími po porodu, pokud neexistuje způsob, jak navštívit lékaře? Jedním z nejúčinnějších prostředků k zastavení krvácení je lék "Tranexam". Užívá se 4krát denně, 2 tablety. Méně efektivní, ale může být předepsán lékaři "Dicinon" a "Vikasol". Z bylin se obvykle doporučuje kopřiva, řebříček, pastýřská kabelka. Nakonec je ale lepší navštívit lékaře. Samoléčba může být velmi nebezpečná. Musíte zjistit, co je příčinou krvácení. Co když je to mimoděložní těhotenství? Lékař může stanovit správnou diagnózu pouze vyšetřením pacienta a studiem výsledků ultrazvukového vyšetření vnitřních pohlavních orgánů.

Poporodní období: skvělá návratnost

Stručně řečeno, období po porodu jsou docela nepředvídatelná. Mohou zůstat stejné jako před těhotenstvím, mohou být těžší nebo lehčí nebo mohou být na chvíli nepravidelné..

Liz Gray, matka dvou dětí, je mezi těmi, kteří se zhoršili. Každý měsíc za těchto pět dní se Lizin život stává jako noční můra: v její panice se vznáší transport, strašně se bojí uvíznutí v dopravě a v práci musí každou hodinu běžet na záchod a objímat si tašku plnou tamponů..

"Vždy jsem měla špatné období," říká, "ale po narození dvou dětí, kterým je nyní sedm a dvě, připomínají sérii The Walking Dead.".

Nicole Forest má úplně jiný příběh. Před narozením dítěte byla její období pekelná kvůli endometrióze (stav, kdy se buňky endometria množí mimo dělohu). Pokaždé trpěla strašnými bolestmi a průjmem. Ale když se jí po porodu menstruace vrátila, s překvapením si uvědomila, že bolest téměř úplně ustoupila. "Stále jsou hojné, ale ostatní příznaky jsou pryč." A to je taková úleva! “ - říká Nicole.

Ale Lillian Brown, matka dvou dětí ve věku tří a šesti let, si již zoufala ze sledování svého cyklu - menstruace přicházejí zcela nepravidelně.

Co tedy určuje povahu menstruace po porodu?

Lochia - ne menstruace

Nejprve si připomeňme, jak se menstruace liší od lochie. Lochia je poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu, placentárních buněk, zbytků membrán a plodové vody. Podle amerického Národního institutu zdraví lochie vydrží v průměru o něco méně než měsíc. V průběhu času se krvácení zmenšuje a postupně mizí. V počátcích může být lochie docela bolestivá kvůli kontrakcím dělohy, která se vrací do původní velikosti.

Lochia není menstruace. To je známka toho, že se tělo zotavuje z porodu a děloha se zbavuje všeho zbytečného. Ačkoli jsou oba spojeny s krvácením, výtok s lochií se časem zesvětlí a menstruace ztmavne.

Až přijde menstruace?

 • Pokud nekojíte, můžete očekávat první menstruaci asi jeden až dva měsíce po porodu, vysvětluje Amina White, MD ze Severní Karolíny..
 • Pokud kojíte, mohou přijít za šest měsíců nebo později, ale mohou začít až na samém konci krmení. Za to můžeme poděkovat prolaktinu, hormonu, který nám pomáhá produkovat mléko a může potlačit ovulaci..
 • Pokud kojíte i kojíte umělou výživu, menstruace může přijít za několik týdnů nebo měsíců.

Proč se vaše menstruace po porodu může zhoršovat

V případě Lillian a Liz, jejichž období se po narození dítěte tolik změnilo, je důležité poznamenat společný faktor: oba užívali hormonální antikoncepci dlouho před těhotenstvím..

„Menstruace“ při užívání hormonální antikoncepce není přesně měsíční, ale takzvané krvácení z vysazení. Proto vás může poznání skutečného období překvapit. "Jakákoli forma hormonální antikoncepce může zmírnit krvácení," říká Stephanie Rowne, porodnice / gynekologka z Vancouveru. Možná jsou tato těžká a těžká období vaší normou..

Proč může být váš poporodní cyklus nepravidelný?

U některých žen se cyklus může okamžitě vrátit na obvyklých 28 dní a u některých, jako je Lillian, se může stát nepravidelným. Možná se jejich hormonální systémy odrazí déle..

Nepravidelný cyklus může být také způsoben stresem, poruchami štítné žlázy, úbytkem hmotnosti nebo přírůstkem. Nestabilní cyklus může navíc znamenat nástup perimenopauzy (obvykle nastává po čtyřicítce, ale může začít o něco dříve). Pouze lékař vám to může přesně říct.

Proč mohou být menstruace jednodušší?

U některých šťastných žen, jako je Nicole, se období může po narození dítěte změnit v hněv na milosrdenství. Někdy je to proto, že těhotenství a porod mohou trochu natáhnout dělohu a rozšířit děložní čípek, vysvětluje porodnice-gynekologka Diana Young z Clevelandu. Během těhotenství se také uvolňují hormony, které uvolňují svaly dělohy..

Pokud trpíte endometriózou, jako je tomu u Nicole, mohou se vám menstruace po narození dítěte usnadnit. Tato změna je však často dočasná. Může se objevit bolestivé období, říká Dr. Young.

Nezapomeňte kontaktovat odborníka, pokud:

 • zdravotní stav během menstruace se prudce zhoršil;
 • menstruace je tak obtížná, že narušuje normální život.

Kdy můžete znovu otěhotnět?

Nejprve můžete po porodu otěhotnět o tři týdny později, i když menstruace ještě nenastala. "Potkala jsem ženy, které jsou znovu těhotné šest měsíců po porodu," říká Angela Jones, porodnice-gynekologka z New Jersey. - Pamatujte, že ovulace nastává před menstruací. Pokud již došlo k ovulaci, můžete otěhotnět a menstruace nepřijde. “.

To platí i pro kojící matky. Ačkoli prolaktin může potlačit ovulaci, nemůžete se na ni spolehnout. Nezapomeňte se tedy chránit, pokud neplánujete stát se rodiči počasí.

Bohatá období po porodu

Stala jste se matkou... Za tolika starostmi, „zkouškami“... A tady by to vypadalo jako všechno - čas na odpočinek, zotavení z porodu a věnování celého sebe dítěti. Mnoho mladých matek však bohužel začíná mít po porodu starosti s těžkými obdobími, a pak jsou místo toho, aby byly v klidu, trápeny otázkou vlastního zdraví. Je normální mít po porodu těžké období? Jednu obecnou odpověď na tuto otázku nikde nenajdete, protože tento proces je čistě individuální a závisí na vlastnostech těla každé ženy. Stále však můžete zdůraznit některé společné body..

Když se po porodu obnoví menstruační cyklus?

Předpokládá se, že během prvních dvou měsíců po porodu se obnoví funkce a struktura dělohy a normalizuje se hormonální pozadí. Během této doby musí tělo doplnit ztrátu krve během porodu a obnovit svou sílu a prenatální hormonální rovnováhu. Během tohoto období lze dělohu přirovnat k otevřené raně, která se nějakou dobu hojí. Proto jsou těžké období po porodu docela běžné..

Všechny krvavé výtoky, které se objeví u ženy bezprostředně po porodu (poporodní výtok), nejsou měsíční. Důvodem jejich vzniku je endometriální krvácení v důsledku odlupování placenty z něj po narození dítěte.

Normální výtok po porodu by měl trvat až 40 dní. Jsou hojné pouze během prvních 5 dnů po porodu, poté je lze nazvat „mazanicemi“, což je charakteristické pro poslední dny menstruace. Ale co je velmi důležité, i během takového „namazaného“ období je ovulace docela možná, takže nezapomeňte na antikoncepci!

Obnova menstruace po porodu v mnoha ohledech závisí na kojení. Pokud mladá matka odmítá (nebo nemůže) krmit své dítě mateřským mlékem, měla by první menstruaci očekávat 6-8 týdnů po porodu..

Pokud žena dodržuje kojení, může se poporodní menstruace objevit až po odstavení dítěte. Nebojte se, pokud je první menstruace hojnější než obvykle - pokud je vše v pořádku se zdravím mladé matky, její menstruační cyklus by se měl obnovit během prvních 2-3 měsíců od začátku první poporodní menstruace.

Příčiny těžké první menstruace po porodu

Porod je pro ženské tělo obtížný fyziologický proces. Během těhotenství a po určité době po narození dítěte menstruace zmizí. Menstruace se zotaví, když je děloha očištěna a hormony se vrátí do normálu. Jakékoli alarmující projevy během tohoto období jsou dobrým důvodem pro konzultaci s lékařem. Pokud je první menstruace po porodu velmi bohatá, není to vždy projev jakékoli nemoci. Po porodu se povaha kritických dnů často mění. Může se také lišit objem vypouštění. Věnujte pozornost povaze výboje. Normálně by množství krve nemělo překročit 150-160 ml.

Mít dítě je složitý fyziologický proces

Co ovlivňuje menstruaci po porodu

Porod je obtížný fyziologický proces, který s sebou nese řadu změn. Načasování nástupu menstruace je ovlivněno různými faktory, které jsou popsány v tabulce..

GW trváníToto je rozhodující faktor. Předpokládá se, že menstruace nastává dříve, pokud matka nedojčí novorozence, ale dává přednost umělému krmení. V tomto případě může menstruace jít téměř okamžitě po ukončení lochie.
U HS se kritické dny objeví až po 6–11 měsících nebo i později.
Režim krmeníPravidelné kojení a pozdní zavádění doplňkových potravin výrazně zpozdí nástup první menstruace..
Povaha těhotenstvíObdobí zotavení bude delší, pokud bylo těhotenství obtížné nebo s komplikacemi.
Stav reprodukčních orgánůMenstruace začne později v případě jakýchkoli onemocnění reprodukčního systému, které by se mohly zhoršit v době porodu.

Dědičnost je také rozhodujícím faktorem. Pokud chcete vědět, kdy začne vaše menstruace, měli byste se zeptat své matky nebo babičky, kdy se jejich menstruační cyklus po porodu obnovil. Bude získána přibližná hodnota.

Když se menstruace obnoví po porodu

Ihned po porodu dochází k výboji podobnému menstruaci. Říká se jim lochia. Nejsou patologické. Uveďte očistu dělohy od zbytků porodního procesu.

Lochia končí, když je děloha úplně očištěna a přestavěna. Obvykle takové vypouštění trvá až 40 dní. Orgán začíná plně fungovat.

Nejhojnější lochie je prvních 5-7 dní. Postupně se objem vypouštění výrazně sníží. Menstruace nemůže začít dříve, než zmizí poporodní krev, což znamená, že menstruace se rozhodně nemůže objevit v prvním měsíci po narození dítěte.

Poté, co po nějakou dobu chybí mizerný menzes. Období zotavení je ovlivněno různými individuálními faktory. Pokud žena nedojčí dítě, mohou nastat kritické dny již za 4 měsíce. U kojení dochází k menstruaci o 6-12 měsíců, v závislosti na režimu výživy a dalších individuálních faktorech.

Čím déle žena kojí, tím déle bude trvat proces zotavení..

Stojí za zmínku, že absence rizika otěhotnění, dokud se menstruace nezotaví, je chybným názorem. Ještě před obnovením kritických dnů musíte používat antikoncepci. Pokud není menstruace, může dojít k ovulaci a nechráněný styk povede k pravděpodobnému oplodnění.

I když se menstruace po porodu neobnovila, je možné početí

Jaká období jsou považována za normální

Poprvé musíte pečlivě sledovat povahu výboje. Jakékoli odchylky od normy jsou dobrým důvodem pro kontaktování lékaře. Menstruace je považována za normální a trvá 5-7 dní. Alokace jsou během tohoto období často vzácné a jejich množství nepřesahuje 50-80 ml.
Konzistence a barva výboje by se za normálních okolností neměly měnit. Výtok bývá po porodu méně bolestivý. To je způsobeno skutečností, že děloha padá na místo. Zpočátku je cyklus nepravidelný. Pravděpodobná jsou velká zpoždění.

Několik cyklů po obnovení menstruace bude pozorováno zpoždění. Pokud je porušení delší, vyhledejte lékařskou pomoc a proveďte komplexní diagnostiku.

Jaké mohou být hlavní příčiny silné menstruace

Základní příčiny silné menstruace mohou být jak patologické, tak fyziologické. Mezi nebezpečné provokující faktory patří:

 • nadměrná fyzická aktivita před kritickými dny;
 • kontraktilní aktivita dělohy.
Silné krvácení může mít různé příčiny.

Děloha se rychle stahuje, když jsou v krvi přítomny určité hormony. Hojnost se také zvyšuje s těžkým zvedáním nebo velkou námahou.

Patologické důvody odchylek zahrnují:

 • chronické patologie;
 • nemoci reprodukčního systému;
 • komplikace během porodu;
 • odklad císařského řezu s komplikacemi.

Zvýšená intenzita může být také spojena s poruchami krvácení. Stav pohlavních orgánů má významný vliv na menstruační cyklus..

Těžké kritické dny jsou často výsledkem endometriózy. Pokud je krev červená, pak s největší pravděpodobností začalo krvácení.

Je důležité rozlišovat těžké období od krvácení. Ve druhém případě je těsnění naplněno za hodinu nebo dokonce dříve. Tento stav vyžaduje urgentní hospitalizaci..

Velmi intenzivní krvácení může vyžadovat hospitalizaci

Když potřebujete navštívit lékaře

Žena pravděpodobně potřebuje léčbu, pokud má následující příznaky:

 • nadměrné nebo řídké vypouštění se spoustou sraženin;
 • bolest na hrudi a zádech;
 • zápach z výtoku;
 • bolest při močení;
 • svědění a pálení v pochvě;
 • patologická barva menstruace;
 • je nutné měnit těsnění každou hodinu;
 • šarlatová barva výtoku;
 • menstruace trvá déle než 7 dní;
 • menstruace jsou doprovázeny břišními řezy.

Všechny tyto projevy mohou naznačovat různá gynekologická onemocnění..

Jaké mohou být komplikace?

S alarmujícími příznaky je hlavní věcí neváhat. Pokud se neléčí, zvyšuje se riziko komplikací. Nejběžnějším důsledkem je anémie.

Proč je po porodu hojný výtok, přečtěte si o tom v tomto videu:

Anémie je charakterizována následujícími příznaky:

 • blanšírování kůže;
 • slabost;
 • ospalost;
 • točení hlavy;
 • rychlá únavnost;
 • závrať;
 • bolesti hlavy;
 • záchvaty agresivity a podrážděnosti.

Ženě bude předepsána léčba k doplnění její hladiny železa. Pokud je patologie ignorována, je pravděpodobně smrtelný výsledek.

Důvody vzniku bohaté a prodloužené menstruace po porodu

Bohatá období po porodu nejsou normou ani patologií. Tělo každé ženy je individuální a pokud krvácení nezhorší celkovou pohodu, není třeba se obávat o zdraví.

Pokud je výtok doprovázen silnou bolestí a jsou v nich viditelné kousky, musíte se obrátit na gynekologa o vysvětlení..

Vlastnosti poporodní menstruace

Nezáleží na tom, jakým způsobem se novorozenec narodil - přirozeným nebo císařským řezem. Matka vždy začne krvácet kvůli abrupci placenty.

Proces porodu poškodí dělohu, uvnitř je rána. Pro úplné uzdravení potřebuje nové endometrium. To, co žena vidí po porodu, není skutečná menstruace..

Jedná se o lochie, které trvají až 40 dní.

Zpočátku byly krvavé lochie postupně bezbarvé. Pokud se krev znovu uvolní z genitálního traktu, znamená to začátek první poporodní menstruace nebo vývoj patologie. Zvažte, jaké faktory ovlivňují nástup menstruace v poporodním období:

 • Vlastnosti průběhu těhotenství a porodu.
 • Doba kojení. Při kojení začnou matky krvácet po 6 až 12 měsících. Pokud dítě přešlo na umělé krmení dříve, menstruace matky proběhne za 5 - 8 týdnů.
 • Režim kojení kojenců. Kojení na vyžádání a pozdní zavedení doplňkových potravin odkládají kritické dny.
 • Přítomnost závažných onemocnění reprodukčního systému, kterým žena čelila před těhotenstvím nebo je získala později.
 • Dědičnost. Menstruace po narození dítěte se u mladé ženy objevuje přibližně ve stejnou dobu jako u matky nebo babičky.

Pokud byla menstruace bolestivá před těhotenstvím, může se tento problém vyřešit sám po porodu. Ohyb krku a další anomálie, které interferují s volným tokem krve, zmizí, protože děloha se táhne během růstu plodu a nestlačí nervová zakončení. Po porodu si žena všimne nepřítomnosti menstruační bolesti..

Pokud se po porodu menstruace stala hojnější, je to způsobeno zvýšením objemu děložní dutiny. Oblast se zvětšuje v důsledku natažení orgánu. Rovněž se zvyšuje množství vnitřní sliznice. To vše vede k prodlouženým těžkým obdobím..

V poporodním období se děloha postupně stahuje a na začátku první menstruace se její velikost obnoví na hodnoty, které byly před těhotenstvím. Několik měsíců po sobě může být krvácení nepravidelné a může mít různou délku trvání.

Během období poporodní nátěru, dokud se cyklus neobnoví, by žena měla pečlivě pečovat o antikoncepci. Opakované početí několik měsíců po porodu oslabené tělo ještě více vyčerpá a často končí potratem.

Proč je menstruace po porodu bohatá

První menstruace po porodu může být velmi bohatá z různých důvodů:

 1. Stres.
 2. Císařský řez.
 3. Endometrióza.
 4. Myom dělohy.
 5. Nadváha.
 6. Snížená imunita.
 7. Změna rovnováhy prolaktinu.
 8. Špatný průběh metabolických procesů.
 9. Přirozený porod, ale komplikovaný.
 10. Špatná výživa během těhotenství.
 11. Anémie z nedostatku železa.
 12. Zhoubné novotvary v děloze a přívěskech.
 13. Přerůstání cyst a polypů, které byly malé před porodem.
 14. Chronická onemocnění nevyléčená před porodem.
 15. Narušení hypofýzy, štítné žlázy a slinivky břišní.
 16. Placentární polyp (částice dorůstají do sliznice dělohy).
 17. Zánětlivá a infekční onemocnění genitální oblasti (jizvy, adheze, cystické dutiny vedou k nepravidelnostem menstruace a zvětšují krvácení; infekce je zavedena do genitálií pomocí porodnických nástrojů nebo proniká přestávkami).

Pokud po porodu dochází k těžkým obdobím se sraženinami, je nejpravděpodobnější, že u ženy dochází k hyperplazii endometria..

Toto onemocnění se vyskytuje na pozadí hormonálních poruch nebo porodních traumat. Léčba v tomto případě probíhá ve formě kyretážového postupu, který diagnostikuje přítomnost novotvaru a zabraňuje těžké ztrátě krve. Hormonální terapie se praktikuje po ukončení laktace.

K léčbě anémie lékař předepisuje doplňky železa a dává doporučení ohledně organizace denního režimu a správné výživy. Zdravý životní styl, léčba chronických chorob a nedostatek stresu urychlují poporodní zotavení menstruačních funkcí.

Zapáchající sraženiny, které procházejí z pohlavního ústrojí spolu s křečovitými bolestmi, mohou být částice v placentě. Koncentrují se v děložní dutině a začínají se rozkládat a stávají se zdroji infekce. Někdy páchnoucí sraženiny jsou známkou endometriózy..

Důvod pro naléhavou lékařskou pomoc

Normálně by měla být první menstruace po porodu mírná. Pokud žena používá několik vložek během dne a krvácení netrvá déle než týden, je to normální menstruace. Pokud se však kritické dny táhnou po dobu 10 nebo více dnů, vzhled výtoku je alarmující a vaše vlastní pocity vás obtěžují, musíte se neprodleně poradit s gynekologem.

Doporučuje se okamžitě navštívit lékaře, pokud máte následující příznaky:

 • Jedna vložka nestačí na 2 hodiny (denní ztráta krve je více než 20 ml).
 • Barva krve je šarlatová, jasná.
 • Teplota těla bezdůvodně stoupá.
 • Intenzivní ztráta krve je pozorována déle než 7 dní.
 • Menstruační tok obsahuje sraženiny, hnisavý hlen, hrudky, pěnu.
 • Obsah podložky má specifický nepříjemný zápach.
 • Neštěstí mezi obdobími s neustálou bolestí v podbřišku a v bederní oblasti (nepohodlí se zhoršuje během menstruace).
 • Silné intermenstruační krvácení s ostrou bolestí v dolním kmeni.

Pokud je dítěti šest měsíců, před několika týdny přešlo na umělé krmení a cyklus se neobnoví, matka by měla tuto situaci prodiskutovat také s lékařem. Nedostatek času navštěvovat prenatální kliniky a ignorování těžkých období po porodu vede k velkým zdravotním problémům. Prvním z nich je anémie z nedostatku železa..

Příznaky nedostatku železa v těle jsou následující:

 1. Slabost.
 2. Tachykardie.
 3. Bledá kůže.
 4. Ospalost.
 5. Dušnost.
 6. Podrážděnost.
 7. Závrať.
 8. Suchost a vypadávání vlasů.
 9. Křehké nehty.
 10. Rychlá únava.

Aby se zabránilo nebezpečným následkům anémie, lékaři předepisují léky, které zastavují krvácení (hemostatika) a komplexy vitamínů, které doplňují zásoby železa. Vzhledem k tomu, že nadměrný měsíční výtok často naznačuje onemocnění, je pacient odeslán na ultrazvuk pánevních orgánů a krevní test na hormony.

Po porodu existuje spousta období: co dělat

Pokud po porodu začala menstruace běžet hojněji než dříve, lékař vám řekne, co v tomto případě dělat. Nejprve musíte revidovat stravu a zavést do jídelníčku velké množství obohaceného jídla. Potraviny obohacené o železo jsou obzvláště prospěšné. Žena by měla každý den jíst čerstvou zeleninu a ovoce..

Pokud je strava bezmocná a anémie se silným krvácením nadále obtěžuje pacientku, jsou jí předepsány hemostatické léky:

 • Vikasol.
 • Dicinon.
 • Ascorutin.
 • Tranexam.

Nejlepší je však dbát na prevenci ztráty krve ještě před těhotenstvím nebo při nošení dítěte..

K tomu musí nastávající matka léčit všechna chronická onemocnění, nechat se po registraci včas otestovat, jíst pouze zdravé jídlo, přestat kouřit a nepít alkohol, vyhýbat se stresovým situacím a konfliktům a také rozumně rozdělovat hodiny práce a odpočinku..

První pomoc při krvácení žen

Doma si žena může sama poskytnout první pomoc při silném poporodním krvácení. Můžete aplikovat ledový obklad na spodní část břicha a vzít tabletu Vicasol, Tranexam nebo Dicinon.

Dávkování léků je lepší konzultovat s lékařem, protože hemostatika mají vedlejší účinky a kontraindikace. Z lidových prostředků je užitečné vypít odvar z kopřivy nebo řebříčku.

Příčiny těžkých období po porodu

Narození dítěte mění práci systémů ženského těla. U některých mladých matek jsou období po porodu delší a bolestivější, u jiných přecházejí téměř nepostřehnutelně. Silná menstruace může být známkou vážných nepravidelností, proto musíte pečlivě sledovat povahu výtoku a hlásit změny gynekologovi.

Příčiny

První menstruace po narození dítěte nastává během 6-8 týdnů, pokud žena nedojčí. Jinak menstruace přichází individuálně - od 3 do 18 měsíců. Povaha a doba trvání výboje závisí na mnoha podmínkách..

10-15% mladých matek má silné poporodní období.

 • návrat dělohy do normální velikosti;
 • fluktuace hladin hormonů;
 • ženské nemoci;
 • faktory nesouvisející s porodem.

Zbytky placenty v děloze

Narození dítěte je doprovázeno velkou ztrátou krve. Za normálních okolností by děloha měla placentu odmítnout ihned po narození dítěte, ale ne vždy se to stane. Takové případy způsobují těžké období s bolestivými křečemi nebo křečemi..

Je to způsobeno kontrakcemi dělohy, která odmítá zbytky placenty.

Hormonální změny

Po porodu často menstruace trvá déle, což se vysvětluje očistou těla. Hlavním důvodem těchto změn jsou hormonální výkyvy..

Je to způsobeno následujícími faktory:

 • Kojení - kvůli hladinám prolaktinu. Hormon potlačuje reprodukční funkci - zabraňuje ovulaci. Z tohoto důvodu se menstruace u mnoha kojících žen neobjeví do 1 roku nebo se změní podstata menstruace - pravidelnost, trvání a hojnost.
 • Užívání léků - užívání hormonálních léků nebo cívky, aby se zabránilo početí. Nízké dávky estrogenu a progesteronu, které jsou oba plodné, snižují pravděpodobnost těhotenství, ale mohou způsobit těžké období po porodu.
 • Stres - na hypotalamus má vliv strava, zvýšená pracovní zátěž nebo finanční problémy. Tato oblast mozku je zodpovědná za vyvážení stresového hormonu kortizolu. Jeho nárůst vyvolává prodloužená období po porodu..

Nemoci

Nepravidelný nebo silný výtok je běžným příznakem zdravotních problémů. Jsou způsobeny nejen porodem, ale také dědičností, stavem hormonálního systému nebo jinými důvody, které vyžadují diagnostiku a léčbu..

Abnormální období jsou často pozorována kvůli následujícím patologiím:

 • Strukturální vady - polypy, cysty nebo fibroidy ve většině případů nejsou nebezpečné, ale způsobují změnu poporodní menstruace.
 • Gynekologické problémy - zesílení slizniční vrstvy dělohy - adenomyóza, proliferace endometria nebo syndrom polycystických vaječníků způsobují hojný výtok. Mohou být způsobeny adhezí nebo infekcí po císařském řezu..
 • Endokrinní patologie - zvýšená nebo snížená aktivita štítné žlázy ovlivňuje hormonální pozadí. To vede k narušení menstruačního cyklu po těhotenství..

Faktory nesouvisející s porodem

Silný průtok krve není vždy způsoben dítětem.

Silná menstruace po porodu se vyskytuje u žen, které přibraly na váze.

Zvýšení tělesné hmotnosti způsobuje zvýšenou produkci hormonu estrogenu v tukových buňkách. Tyto změny ovlivňují menstruační cyklus, zvyšují jeho trvání a objem výtoku. Dalším důvodem je anémie, která způsobuje bohatou menstruaci s bolestivým a prodlouženým průběhem. Problém je způsoben nedostatkem železa během těhotenství nebo po něm.

Rozdíly mezi menstruací a lochií

Některé ženy si pletou menstruaci s poporodním krvácením. Říká se tomu lochia a trvá 24–36 dní. Toto není období, ale známka zotavení těla. Nejprve je vaginální výtok jasně červený, bohatý. Mohou být sražené, stísněné a bolestivé v dolní části břicha v důsledku kontrakcí dělohy. Po 5-7 dnech se lochie zesvětlí - od hnědé po růžovou nebo průhlednou.

Objem výtoku klesá, bolest zmizí.

Jak odlišit poporodní krvácení od menstruace:

 • Barva - menstruace začíná světelným výbojem, poté ztmavne a lochie se naopak do konce období téměř stane průhlednou.
 • Hojnost - napětí v pánevních svalech nebo fyzická aktivita zvyšuje intenzitu lochie.
 • Zápach - Poporodní krvácení je charakterizováno sladkým zápachem způsobeným zbytky placenty. Menstruy mají intenzivnější vůni..

Nebezpečí silného krvácení

Pokud má žena změny v menstruačním cyklu, měla by se poradit s gynekologem. Nadměrné krvácení je nebezpečné pro zdraví a život mladé matky.

 • velké krevní sraženiny;
 • nepřetržité vybíjení po dobu delší než 7 dní;
 • Silná bolest hlavy;
 • použití 1 podložky za hodinu;
 • zvýšená tělesná teplota, zápach hnisu během výtoku;
 • křeče močového měchýře;
 • dušnost nebo dušnost.

Léčba

Bohatá období vyžadují diagnostiku a vyřešení problému. Způsob léčby závisí na příčině, věku ženy, její touze mít děti a dalších faktorech.

Čím déle krvácení trvá, tím je pravděpodobnější výskyt anémie nebo osteoporózy - křehkosti kostí.

Léková terapie zahrnuje:

 • Hormonální látky - normalizují stav, snižují množství krvácení. Gynekologové předepisují orální antikoncepci jako způsob ochrany před nechtěným těhotenstvím a k léčbě silného výtoku.
 • Ibuprofen - použití anestetika eliminuje nepohodlí, snižuje menstruaci.
 • Přípravky železa - zvyšují množství feritinu, který ovlivňuje proces krvetvorby. Čím nižší je hladina v séru, tím větší je objem vypouštění.

Akupunktura nebo masáž mohou zlepšit stav ženy po narození dítěte, stejně jako správná výživa nebo změny životního stylu:

 • Během těžkých období pijte hodně tekutin, zejména slaných.
 • Dopřejte si více odpočinku, spěte 8-9 hodin a eliminujte stres.
 • Pohybujte se 30 minut denně. Chůze normalizuje hormonální rovnováhu, což sníží ztrátu krve.
 • Snižte příjem cukru a obilovin. Zvyšují hladinu glukózy, což přispívá k zánětu vnitřních orgánů..

První menstruace po porodu silné krvácení. Těžká období po porodu - příčiny a důsledky, jak dlouho trvají? Proč a co dělat, když po porodu není období? Krvácení nebo menstruace po porodu o měsíc později? Je nutná léčba

Častá je silná menstruace po porodu, která hrozí výrazným vyčerpáním žlázových zásob v těle a v důsledku toho rozvojem anémie. Proto se silnou menstruací po porodu potřebuje žena další příjem léků obsahujících železo..

Obecně začínají nejdříve 6-8 týdnů po narození dítěte. A to v případě, že žena nekojí. Pokud normální laktace přetrvává, menstruace nemusí začít až do konce období krmení..

Po porodu potřebuje ženské tělo čas na návrat do normálu. Jednou z hlavních změn, ke kterým dochází během těhotenství, je absence menstruačního cyklu, a proto si mnoho žen klade otázku, kdy se období po narození dítěte vrátí..

Kdy budu mít první menstruaci po narození? Příchod menstruačního cyklu po porodu bude do značné míry záviset na tom, zda kojíte nebo ne. Většina žen, které se rozhodnou nekojit, má často první menstruaci po deseti týdnech porodu, ale je důležité si uvědomit, že všechna těla žen nefungují stejným způsobem..

Na zotavení menstruačního cyklu má vliv mnoho faktorů. Takže ženy, které se během těhotenství dobře stravovaly, dodržovaly správný způsob práce a odpočinku, byly v příznivém psychickém stavu, mají každou šanci, že se jejich menstruační cyklus zotaví rychleji.

Příčiny velmi těžkých období po porodu

Pokud máte po porodu těžké a dlouhé období, je pravděpodobné, že příčinou jsou komplikace během porodu. Pokud porod neprobíhal dobře, obnovení normálního menstruačního cyklu bude trvat déle..

V případě kojících žen oddaluje kojení první menstruaci. Sání dítěte aktivuje produkci hormonálního prolaktinu v hypofýze, který potlačuje.

Úroveň potlačení je však u každé ženy odlišná, protože závisí na frekvenci kojení. Čím méně často k tomu dojde, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít v blízké budoucnosti ovulaci a menstruaci..

S ohledem na tyto faktory mohou některé kojící ženy mít první menstruaci v příštím měsíci po narození, zatímco v jiných o dvanáct měsíců později..

Dalším důvodem je zdraví ženy. Pokud trpíte chronickým onemocněním po porodu, může to ovlivnit váš výtok. Příčinou silné menstruace jsou často také onemocnění genitální oblasti - záněty, novotvary, placenta, která se úplně neuvolní atd..

Co dělat s velmi těžkými obdobími po porodu?

Nejprve byste se měli rozhodnout, že existuje spousta období a jaká je v zásadě jejich sazba.

Předpokládá se, že pokud je první menstruace po porodu bohatá, trvá až 7 dní a jedna vložka v nejaktivnějších dnech stačí po dobu 4-5 hodin, pak je to normální.

Bez ohledu na intenzitu by se neměly lišit konzistencí a barvou od období, která jste měli před těhotenstvím.

První menstruace po porodu: charakteristika. Může to být hojnější. První menstruace po porodu je často bohatší než dříve. Je normální vidět sraženiny, ale pokud přetrvávají několik následujících cyklů, navštivte svého lékaře.

Může to být nepravidelné. První menstruace po porodu mohou být nepravidelné. Pokud však váš menstruační cyklus zůstává několik měsíců velmi nepravidelný, navštivte svého lékaře, aby se ujistil, že nedochází k žádné hormonální nerovnováze nebo problémům s dělohou..

Pokud se po porodu vaše menstruace znatelně zintenzivní a bude trvat déle než 7 dní, měli byste kontaktovat svého gynekologa, abyste zjistili důvody a podnikli kroky. Pravděpodobně na základě výsledků vyšetření lékař předepíše hemostatické léky a přípravky železa. Nejdůležitějším cílem je však zjistit příčinu těžkých období a pokusit se ji odstranit..

Skvrny a křeče. Je normální mít neobvyklé krvácení v prvních cyklech po porodu a také záchvaty, které mohou být horší nebo snadnější než dříve. Obecně se poraďte se svým lékařem, pokud. Zabraňuje a léčí vaše vaginální infekce.

 • Máš horečku.
 • Spolu s krvácením dostanete silnou a náhlou bolest.
 • Krvácíš velmi špatně.
 • Snižuje nadměrný vaginální výtok.
 • Vyčistěte si pochvu přirozeně.
 • Zvyšte své pocity během sexu.
 • Odstraňte nepříjemný vaginální zápach.
 • Ušetřete peníze a čas tím, že nebudete kupovat denní a související chrániče.

Kojení pro matku je zvláštní období života, stejně jako těhotenství.
Nedostatek železa v důsledku těžkých období

Protože menstruace je ztráta krve, je ženské tělo ohroženo. To platí zejména v případě, že tělo ztrácí ne 100 předepsaných mililitrů krve, ale mnohem více.

S anémií žena trpí slabostí, ospalostí, dušností, tachykardií. Kromě čistě fyzického nepohodlí má žena podrážděnost, špatnou náladu. Nemluvě o vzhledu - křehké nehty a vypadávání vlasů.

Ve skutečnosti tělo prochází změnami v důsledku skutečnosti, že hladiny prolaktinu, tj. Hormonu prsu, jsou velmi vysoké a hormon, který reguluje reprodukční systém, je potlačen. To je způsobeno skutečností, že většina žen nemá menstruační cyklus, pro který po oslabení, tedy ztrátě krve, která odlišuje poporodní období, nedojde k ovulaci..

Návrat menstruace během laktace

Ale vidíme věci podrobněji. Řekli jsme, že samotné kojení, tj. Kojení ve dne v noci ve třech nebo čtyřhodinových intervalech, zpožďuje recyklaci, ale někdy se to stejně vrátí..

Pokud je však k dispozici kaspar, může to být také anovulační: menstruační období se vrací, tj. Dochází k velkému úbytku krve, ale ovulace neexistuje, takže neexistuje způsob, jak těhotné ženy otěhotnět..

Obvykle, když se menstruace objeví během laktace, jsou často anovulační, i když tomu tak není vždy.

V každém případě nebude možné předpovědět, kdy se menstruace vrátí, takže během laktace nemůžete přesně vědět, kdy se žena vrátí k plodnosti; Z tohoto důvodu je možné otěhotnět, protože u laktujících hormonů se mohou vyvinout nedostatečné oocyty a neadekvátní luteální fáze, proto je estrogenu a progesteronu málo, což vytváří přirozenou překážku pro rozvoj těhotenství. Stále je však možné otěhotnět, a to ještě předtím, než se objeví hlava, takže páry se po konzultaci se svým lékařem mohou rozhodnout použít nějakou formu antikoncepce..

Alternativně si můžete zakoupit francouzský přípravek Totem. Kromě železa obsahuje měď a mangan. Dodává se ve formě pitných ampulí a je prokázáno, že je účinné a bezpečné..

Předepisování léku by měl provádět lékař. Rovněž stanoví potřebnou dávku v závislosti na závažnosti stavu nedostatku železa. Droga by měla být pouze součástí celkového léčebného režimu, nikoli hlavní léčbou. Během jmenování by žena měla být sledována gynekologem a terapeutem.

Po kapitole mohou být první cykly nepravidelné a bolestivé, ale po několika měsících by se měly vrátit jako dříve. Může se také stát, že po ukončení kojení menstruační cyklus skončí. V takovém případě byste se měli obrátit na svého gynekologa, který bude vědět, zda něco není v pořádku nebo zda je vše v pořádku..

Jak se vypořádat s menstruací kojení

Mezi tyto události patří například skutečnost, že mléko je dočasně sníženo nebo že má jinou chuť než obvykle, což je pravděpodobně nevhodné pro dítě, které je neúspěšně přichyceno k prsu a jehož stolice může být méně konzistentní a může být vylučována častěji. Mohou také mít podráždění kůže a obecně dráždivý postoj..

Je to hotové! Jste matkou nejmenšího a nejdražšího dítěte. Není pochyb o tom, že všech devět měsíců bylo doprovázeno obtížemi, ale přesto nebyly zbaveny kladů. Jedním z nich je absence menstruace..

Všichni víme, že menstruace pro ženu je emočně obtížné a nepříjemné období měsíce a nikdy by to nebylo lepší. Příroda však nařídila jinak: menstruace byla, je a bude. Být těhotná, žena je tak zvyklá na jejich nepřítomnost, že první menstruace se stává zakaleným faktorem kolem všeho, zvláště pokud je její průběh doprovázen zvýšeným množstvím.

První dny s dítětem.

Jakmile přijdete domů se svým dítětem, budete ohromeni směsí emocí, zejména nervozity, která ve skutečnosti zakrývá váš strach, že jste ztratili část své kontroly nad svým vlastním životem. Pokud máte dítě, bude pro vás obtížné jednat s oběma. Někteří rodiče dostávají také dárky pro svou sestru nebo staršího bratra od novorozence.

Kolísání hormonálních hladin a spánku, přerušované potřebami dítěte, přispívají k obtížnému přechodu matky během prvních 24 hodin s dítětem doma. Na začátku je vhodné omezit počet návštěvníků. Zatímco v prvních třech měsících života se jen málo lidí stydí za lidi, které nezná, příliš mnoho lidí v jeho okolí to může unavit..

A opět kritické dny

Po porodu se hormonální pozadí v ženském těle dramaticky mění a začíná fungovat za úplně jiných podmínek. Všechny síly těla matky jsou zaměřeny na krmení dítěte, takže se v něm aktivně produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za laktaci. Prolaktin inhibuje všechny cyklické procesy reprodukčního systému. V tomto ohledu během kojení zcela chybí menstruace, ovulace a možnost početí..

V prvních několika týdnech po narození se většina nových matek setká.

Únava; unikající krev; bolesti břicha nebo vaginální diskomfort, pokud jste se narodili přirozeně; nevyléčitelná bolest nebo necitlivost, pokud jste se narodili císařským řezem; břišní křeče v důsledku kontrakcí dělohy; stavy štěstí nebo deprese nebo oscilace mezi dvěma stavy; nepohodlí v oblasti hrudníku; bát se, že nejste dobrá matka; silné pocení; poruchy spánku. Zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti během prvních dnů vašeho dítěte..

První menstruace se u každé ženy objevuje jinak a závisí na několika faktorech:

 • doba kojení;
 • nedostatek laktace;
 • smíšené krmení;
 • komplikace během porodu.

V každém případě dříve nebo později přijdou kritické dny pro každého v různé míře intenzity a trvání. První menstruace často probíhá se zvýšeným množstvím sekrecí, které mohou nově upozorněnou a dokonce velmi vyděsit nově vyrobenou matku, zvláště pokud nebyly charakteristické pro její tělo před těhotenstvím.

I když je lákavé pokusit se být super mámou, teď není ten správný čas.

Snad nejlepší radou, kterou jako matka můžete získat, je přijmout pomoc druhých, pravidelně jíst a vyvážit a spát, zatímco vaše dítě spí..

Pokud se vaše dítě narodilo císařským řezem, budete potřebovat průběžnou péči minimálně první týden po porodu a pravidelné kontroly, abyste se zotavili.

Vaše prsa jsou velmi důležitá. Přehrady mohou být při krmení malého dítěte rychle otravné, proto se čerstvým matkám doporučuje věnovat zvýšenou pozornost poloze dítěte na prsou. 3-5 dní po narození se vaše prsa zvětší.

Tento zánět se nazývá úhlová cirkulace a signalizuje zvýšení objemu mléka a změnu složení mleziva..

Kojící matka může snížit tento nepohodlí častým krmením dítěte pomocí umělých bradavek a nosením pohodlné a pohodlné podprsenky..

Příčiny těžkých období

Mezi nejčastější příčiny silné menstruace po porodu patří:

 • Fyziologické změny
  Po porodu procházejí orgány reprodukčního systému, zejména děloha a děložní čípek, fyziologickými změnami. Vzhledem k tomu, že se cervikální kanál zkracuje a rozšiřuje, děložní dutina se zvyšuje a s ní i endometriální membrána může být menstruační tok uvolňován hojněji a déle než obvykle.
 • Chronická onemocnění
  Pokud byly nějaké před nástupem porodu a nebyly vyléčeny včas, pak se jejich následky mohou „objevit“ selháním měsíčního cyklu, které se projeví silnou menstruací a nepravidelným cyklem.
 • Nemoci reprodukčního systému
  Zánětlivé procesy získané po porodu nebo v důsledku pracovních komplikací a úrazů mohou být také doprovázeny hojným výtokem během první poporodní menstruace.
 • Důsledky generického procesu
  Pokud byl porod doprovázen komplikacemi, je pravděpodobné, že menstruace v prvních měsících zotavení bude velmi intenzivní a bohatá..
 • Císařský řez
  Jakýkoli chirurgický zákrok zanechává kromě jizvy také následky, které lze vyjádřit krvácením. Pooperační steh na děloze narušuje její kontraktilní funkci a je základem pro rozvoj endometriózy.

Kdy je to norma?

Bohatá období po porodu, jejichž délka je týden nebo déle, by se měla stát výstražným zvonem. Pokud se špinění nezastaví déle než 10 dní, je to známka skutečného krvácení. Důvod může zjistit pouze gynekolog po řádném vyšetření a testech.

Dalším faktorem, kterému je třeba věnovat pozornost při silné menstruaci, je povaha výtoku. Pokud jsou jasně šarlatové, pak je to zaručené znamení krvácení, které není spojeno s menstruací..

Anémie jako důsledek

Bohatá menstruace po porodu je doprovázena výrazně větší ztrátou krve a poškození z ní je mnohem silnější. A když vezmeme v úvahu, že zdravotní stav ženy, která porodila, je vyčerpaný a oslabený:

 • těhotenství;
 • porod;
 • bezesné noci;
 • stres;

potom lze s jistotou říci, že anémie z nedostatku železa se v jejím těle velmi pevně „zakořenila“. V tomto případě musí maminka projít všemi nezbytnými testy, identifikovat fázi anémie a zahájit potřebnou léčbu.

Léčba je obvykle omezena na užívání léků ve formě tablet, protože železo je dobře absorbováno gastrointestinálním systémem, takže injekce látek obsahujících železo jsou neúčinné.

V současné době existuje velké množství léků na zvýšení železa v těle, které se užívají v kombinaci s dalšími základními stopovými prvky (měď, mangan), které zlepšují asimilační schopnost těla.

Existuje však i jiný způsob, jak ženě pomoci zabránit „železné krizi“ těla. Hlavní věcí je zahájit profylaxi nedostatku železa během těhotenství a pokračovat ihned po porodu:

 • jíst vyvážené a zdravé jídlo;
 • sledovat zdraví celého těla a včas absolvovat všechna nezbytná vyšetření;
 • zapojit se do prevence a léčby všech chronických onemocnění;
 • nepracujte příliš dlouho, rozdělujte svůj den tak, aby byl čas na odpočinek a zotavení;
 • vyhýbejte se stresujícím a stresovým situacím.

Bohatá menstruace po porodu není věta, ale pouze jeden z procesů těla, koncipovaných přírodou. Hlavní věcí je vždy sledovat své zdraví a pamatovat na to, že srdíčko, nejdražší, dítě potřebuje klidnou, zdravou, veselou matku, a ne nervózní plivat s trhajícím víčkem a rozcuchanou hlavou.

Co dělat, když je první menstruace po porodu velmi těžká a dlouhá?

První menstruace po porodu je velmi bohatá - to je způsobeno skutečností, že tělo ženy již dlouhou dobu funguje v jednom režimu a nyní je nutné změnit hormonální rovnováhu a normalizovat ji tak, aby fungovala v jiném režimu. Tento proces může trvat týdny nebo měsíce. Hlavním signálem pro obnovení těla a jeho systémů bude nástup menstruace, takže byste se neměli bát výtoku, je mnohem nebezpečnější, když menstruace neprobíhá. Po narození dítěte si většina žen všimne zjevných změn, jedná se o intenzitu výtoku a dobu trvání tohoto procesu.

Po porodu se často objevují specifické výtoky a děložní krvácení, při kterých žena potřebuje pomoc specialistů. Tyto jevy je třeba odlišovat od silného výtoku během menstruace..

Poporodní krvácení je normální a výtok špinění může trvat asi 40 dní. Pak skončí a nastane první menstruace..

Toto období u kojících matek přichází později než u těch, které používají umělou výživu.

Pokud si všimnete, že během menstruace je více výtoku, musíte odhadnout jejich objem.

Chcete-li pokračovat v normálním životě, je nutné měnit vložky nebo tampony maximálně jednou za 2-3 hodiny, pokud se tento proces vyskytuje častěji, měli byste být opatrní.

Zkuste si představit, kolik krve se uvolňuje. Za normálního stavu těla vylučujete po celou dobu menstruace z ženského těla asi 50 gramů.

Pokud se množství vypouštění zvýší na 80 gramů, je to již hojné období. Alokace o objemu více než 80 gramů naznačují, že v těle existují patologie..

Ztráty za den jsou více než 20 gramů a ve výtoku lze vidět části endometria - to je příznak silného krvácení, proces se zhoršuje, pokud se objem a intenzita nesníží, zpravidla jde o patologii, musíte kontaktovat lékařskou instituci. Kdy se musíte uchýlit k pomoci odborníků:

 1. Vaše menstruace nekončí déle než dva týdny po narození dítěte.
 2. Hojné vypouštění.
 3. Přítomnost krevních sraženin a dalších prvků.
 4. Během menstruace dochází k ostré bolesti.
 5. Časté nutkání na zvracení, závratě, dlouhodobá slabost.
 6. Nejdůležitější jsou šarlatové.

Musíte velmi rychle reagovat na jakékoli změny ve vašem těle, zvláště pokud jde o krvavý výtok a bolest. Nejprve musíte kontaktovat svého lékaře.

Existuje několik důvodů, které tento proces způsobují, takže je třeba je zvážit podrobněji..

Krvácení po porodu není zdaleka nejpříjemnějším procesem. Během tohoto období by žena měla nejen sledovat zdraví dítěte, ale také zapomenout na své vlastní. Existuje několik důvodů, kvůli kterým se krvácení objevuje, mají odlišnou povahu projevů a následků..

Některá část placenty může zůstat v děloze, bude to narušovat obnovu vnitřních povrchů. Z tohoto důvodu mohou orgány ženy podstoupit patologické změny a jejich obnovení bude trvat dlouho..

Během porodu může dojít k poškození dělohy, zvláště pokud bylo těhotenství a porod obtížné. Delší období se nemusí zastavit kvůli infekci.

V takovém případě musíte co nejdříve kontaktovat odborníka, který vám předepíše správnou terapii..

Genitální trauma, různé ruptury jsou běžné po narození dítěte. Obrat dělohy je velkým nebezpečím. Nemoc se vyskytuje velmi zřídka, vede k prodloužené menstruaci, která je doprovázena doprovodnými negativními projevy, například bolestí, závratěmi, únavou, slabostí atd..

Dalším důvodem je problém se srážením krve. Tato porucha je zpravidla vždy dědičná..

Pokud žena ví o této nemoci, můžete po porodu očekávat velmi těžká období. Nesprávná výživa, stres, chronická onemocnění mají nepříznivý vliv na menstruační cyklus.

První dva důvody téměř vždy doprovázejí každou dívku v poporodní fázi..

Hlavním problémem těžké menstruace po porodu je vážná ztráta krve, tento proces může způsobit anémii z nedostatku železa, onemocnění je určeno krevním testem. V boji proti anémii se používají léky, které obsahují železné složky, jsou dostupné ve formě tobolek nebo tablet..

Existuje několik pravidel, jejichž cílem je pomoci ženám eliminovat dlouhá a bolestivá období:

 1. Uklidněte stravu. Jezte pouze zdravé a výživné jídlo, žádné škodlivé přísady, tuky, konzervační látky atd..
 2. Je nutné systematicky navštěvovat lékařský ústav k vyšetření.
 3. Omezte svůj stres. Nedovolte, aby se rozvinula deprese.
 4. Eliminujte nebo snižujte projevy chronických onemocnění.
 5. Pokud k uvolňování krve dochází po dlouhou dobu, musíte zkontrolovat vývoj anémie. Pokud je odpověď ano, měli byste zahrnout potraviny obsahující železo.
 6. Zbytek by měl být stejně objemný jako práce.
 7. Stresující situace jsou jedním ze zdrojů intenzivního napětí, které může mít vážné následky. Je nutné přidat do života více klidu a duševní pohody.

Po těhotenství a narození dítěte se tělo významně mění, což ovlivňuje celkový stav. Zotavení bude nějakou dobu trvat, během tohoto období byste měli co nejvíce sledovat své zdraví, abyste zvýšili ochranné funkce těla.

Bohatá období po porodu

Stala jste se matkou... Za tolika starostmi, „zkouškami“... A tady by to vypadalo jako všechno - čas na odpočinek, zotavení z porodu a věnování celého sebe dítěti. Mnoho mladých matek však bohužel začíná mít po porodu starosti s těžkými obdobími, a pak jsou místo toho, aby byly v klidu, trápeny otázkou vlastního zdraví. Je normální mít po porodu těžké období? Jednu obecnou odpověď na tuto otázku nikde nenajdete, protože tento proces je čistě individuální a závisí na vlastnostech těla každé ženy. Stále však můžete zdůraznit některé společné body..

Když se po porodu obnoví menstruační cyklus?

Předpokládá se, že během prvních dvou měsíců po porodu se obnoví funkce a struktura dělohy a normalizuje se hormonální pozadí..

Během této doby musí tělo doplnit ztrátu krve během porodu a obnovit svou sílu a prenatální hormonální rovnováhu. Během tohoto období lze dělohu přirovnat k otevřené raně, která se nějakou dobu hojí..

Proto jsou těžké období po porodu docela běžné..

Všechny krvavé výtoky, které se objeví u ženy bezprostředně po porodu (poporodní výtok), nejsou měsíční. Důvodem jejich vzniku je endometriální krvácení v důsledku odlupování placenty z něj po narození dítěte.

Normální výtok po porodu by měl trvat až 40 dní. Jsou hojné pouze během prvních 5 dnů po porodu, poté je lze nazvat „mazanicemi“, což je charakteristické pro poslední dny menstruace. Ale co je velmi důležité, i během takového „namazaného“ období je ovulace docela možná, takže nezapomeňte na antikoncepci!

Obnova menstruace po porodu v mnoha ohledech závisí na kojení. Pokud mladá matka odmítá (nebo nemůže) krmit své dítě mateřským mlékem, měla by první menstruaci očekávat 6-8 týdnů po porodu..

Pokud žena dodržuje kojení, může se poporodní menstruace objevit až po odstavení dítěte..

Nebojte se, pokud je první menstruace hojnější než obvykle - pokud je vše v pořádku se zdravím mladé matky, její menstruační cyklus by se měl obnovit během prvních 2-3 měsíců od začátku první poporodní menstruace.

Existuje celá řada důvodů, které mohou po porodu způsobit těžké období. První z nich je, jak probíhal celý proces porodu: pokud s komplikacemi, pak je vysoká pravděpodobnost těžkých období v prvních měsících jejich zotavení.

 • Druhým významným důvodem může být obecný stav těla matky: pokud se před porodem nevyléčí chronická onemocnění, jsou možné i hojné poporodní období..
 • Dalším důvodem, který může po porodu vyvolat hojnou menstruaci, mohou být onemocnění genitální oblasti (zánětlivé procesy), která mohou být důsledkem porodního traumatu nebo obtížného porodu..
 • Je třeba mít na paměti, že hojná poporodní menstruace může být způsobena zbytky placenty, která nevycházela..

Bohatá menstruace po porodu: norma nebo odchylka?

Menstruace je považována za normální, podobnou té, která byla před porodem. To znamená délku krvácení, množství uvolněné krve a pravidelnost cyklu..

Mladá matka by se měla obávat, že její období bude trvat déle než 7 dní. Pokud krvácení pokračuje až 10 dní od začátku menstruace, okamžitě vyhledejte lékaře, protože to již není běžná menstruace, ale skutečné krvácení. V tomto případě není vyloučena možnost hospitalizace..

Dalším varovným signálem může být barva výtoku: pokud je jasně šarlatový, může to být také známka krvácení, která nemá nic společného s menstruačním cyklem..

Vyžaduje těžké období po porodu léčbu??

V případě těžkých období po porodu je možná velká ztráta krve, jejímž výsledkem může být anémie z nedostatku železa, která je diagnostikována lékařem na krevním testu. Pro jeho léčbu je předepsán příjem přípravků železa (tablety nebo kapsle)..

Ve vašich rukou je pouze vaše zdraví, a pokud je vše včas postaráno, můžete minimalizovat riziko těžkých období po porodu. Co musím udělat? Docela dost, jmenovitě:

 • dobře jíst;
 • složit všechny naplánované zkoušky včas;
 • zahájit léčbu chronických onemocnění;
 • ujistěte se, že jste vyšetřeni na anémii z nedostatku železa, po jejímž zjištění okamžitě začněte užívat léky předepsané lékařem obsahující železo;
 • racionálně přidělit čas na odpočinek a práci;
 • Nebuď nervózní;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • pamatujte, že hlavní věcí je klid.

První období po porodu je velmi těžké - co dělat

Těhotenství a období po narození dítěte přináší každé ženě nejšťastnější okamžiky života..

Agonizující očekávání, bolestivý proces porodu, první bezesné noci jsou jedinečné, takže fyzická únava ustupuje do pozadí a umožňuje vám plně si užít svou vlastní ženskou přirozenost.

Od chvíle, kdy se dítě narodí, začíná proces obnovy těla při porodu, které po dlouhých devět měsíců fungovalo „na opotřebení“.

Ihned po porodu bude žena muset zjistit a cítit, co je to lochia. Jedná se o krvavý vaginální výtok, který trvá 1,5-2 měsíce po ukončení těhotenství. Jsou spojeny se skutečností, že na místě, kde byla „připevněna“ placenta v důsledku narození dítěte, se vytvořila jakási rána, která doslova krvácí.

V prvních 3-7 dnech může být výtok velmi hojný, aby se s ním vyrovnal, jsou nutné speciální urologické vložky, které se vyznačují zvýšenou absorpční kapacitou. Pak získají lochie krvavý charakter a promění se v jakési „mazanice“.

Tento výtok je fyziologický (normální) proces, ale nemá nic společného s menstruací..

Pokud jde o menstruaci, první menstruace po porodu je bohatá, často sraženina nebo naopak slabá. Nejčastějším důvodem, proč nově pečené matky navštěvují gynekologa po obnovení menstruačního cyklu, jsou těžké období po porodu..

V drtivé většině případů je změna obvyklé menstruace spojena s některými transformacemi ženského těla po porodu, ale někdy se první těžké období může stát jedním z příznaků vážného onemocnění nebo stavu.

Když menstruace začíná po porodu

První špinění po porodu je lochie, zpravidla hojná po dobu prvních 7 dnů, poté se jejich počet snižuje přímo úměrně s hojením sliznice dělohy. Dále se cyklus obnovuje pro každou ženu zvlášť..

Pokud matka po narození dítěte praktikuje kojení na požádání a pokračuje v tomto režimu tak dlouho, jak je to možné, pak k první menstruaci často dojde nejdříve o 6 měsíců později, tj. Po zavedení doplňkové stravy k dítěti.

Pokud žena z objektivních důvodů používá smíšené nebo umělé krmení, pak předpisy začínají dříve, v druhém případě - po 6-8 týdnech od okamžiku porodu. Datum zahájení menstruace je absolutně individuální normou, ale je třeba se řídit průměrnými obdobími - menstruace se obnoví 1,5–2 měsíce po zrušení kojení.

Bohatá období po porodu

Bohatá období po porodu jsou běžná. V některých případech je takový výtok normou, v jiných případech je to signál o průběhu patologických procesů v těle. Je nemožné přijít na to sami: pokud vás něco obtěžuje, musíte co nejdříve vyhledat radu od gynekologa.

Když se po porodu obnoví menstruační cyklus

Krvácení, které začíná bezprostředně po porodu, není menstruační. Krev se vylučuje z endometria, což je velká rána, která je výsledkem abrupce placenty.

Obvykle je výtok v prvních dnech hojný (během tohoto období může žena potřebovat urologické vložky, které se budou muset často měnit). Pak má výboj formu „mazanice“. Takový výtok se nazývá lochia..

Prvních pár měsíců po narození dítěte se tělo zotavuje rychlým tempem: děloha se vrací do svých předchozích forem, obnovuje se hormonální pozadí, ztráta krve během porodu se doplňuje.

Některé ženy mohou mít menstruaci již 6-7 týdnů po porodu (zvláště pokud nejsou kojící). Je extrémně vzácné, že se cyklus obnoví dříve..

Po narození dítěte přicházejí období v různých časech. Zde hrají roli 2 faktory: dědičnost a typ krmení dítěte. První zpravidla bohatá menstruace po porodu začíná po ukončení laktace..

Nyní, v období popularity dlouhodobého kojení, často existují případy, kdy je cyklus obnoven pouze 1–2 roky po porodu. Mimochodem, kvůli změnám v těle se cyklus často prodlužuje nebo zkracuje a zpočátku to může být nepravidelné..

Ti, kteří trpěli bolestivými obdobími před počátkem, mohou zjistit, že problém po porodu sám zmizel. Faktem je, že často nepříjemné pocity jsou způsobeny ohybem dělohy, který je eliminován v procesu narození dítěte..

I během poporodního mazu, kdy se cyklus ještě nezotavil, nesmí být zapomenuta antikoncepce. Opakované tak rychlé těhotenství je pro tělo obrovskou zátěží, jejíž všechny síly směřují k uzdravení.

Příčiny těžkých období po porodu

Z řady důvodů je první období po porodu tak hojné, že některé mladé matky zpanikaří. Množství výtoku obvykle děsí ženy, které:

 • měli komplikovaný porod;
 • porodila císařským řezem;
 • mít před porodem neléčená chronická onemocnění;
 • mít onemocnění genitální oblasti zánětlivé povahy;
 • během těhotenství jedli špatně;
 • trpěl anémií z nedostatku železa během těhotenství;
 • zůstala při nošení dítěte a po porodu ve stresových situacích.

Častou příčinou silné první menstruace po porodu je hyperplazie endometria, ke které dochází v důsledku hormonální nerovnováhy nebo na pozadí poranění při porodu.

V tomto případě je obvykle nutná kyretáž, která sleduje 2 cíle najednou: vyloučení (potvrzení) vývoje novotvarů a zastavení ztráty krve.

Bohatá menstruace po porodu: norma nebo odchylka?

Menstruace je považována za normální, po celou dobu, kdy žena ztratila až 50 ml krve. Pokud mluvíme o postavě od 50 do 80 ml, jedná se již o silnou menstruaci. Všechno výše je patologie. To znamená, že pokud žena musí měnit podložku každých pár hodin, tento jev nezapadá do normálního rozsahu..

Z řady důvodů se stává, že i velmi těžká období po porodu jsou absolutní normou:

 • těhotenství protahuje dělohu, v důsledku toho se zvyšuje oblast endometria a menstruace se stává hojnější;
 • restrukturalizace těla vede ke změnám v hormonálním stavu.

Někdy se první menstruace po porodu jeví jako velmi bohatá pro ženy, které před počátím užívaly orální antikoncepci.

Léky, které potlačují funkci vaječníků, způsobují, že je výtok skromný. U mladé matky se normální měsíční krvácení po porodu může zdát na tomto pozadí nadměrné. Více o perorální antikoncepci →

Je třeba věnovat pozornost vzhledu výboje. Normálně, pokud se jejich barva a konzistence neliší od menstruace, která byla před porodem.

Zvláštní vzrušení by mělo být způsobeno jasným šarlatovým krvácením, stejně jako bohatou menstruací s krevními sraženinami. Důvody změn jsou různé. Pouze lékař může určit, zda žena potřebuje léčbu..

Sraženiny s nepříjemným zápachem na pozadí křečovitých bolestí mohou naznačovat výstup spolu s vypouštěním zbytků placenty. V děložní dutině mohou kousky místa dítěte přetrvávat a rozkládat se, což vede k infekci.

V tomto případě jsou sraženiny alarmujícím příznakem, který vám umožní detekovat patologii a přijmout nezbytná opatření. Sraženiny někdy signalizují vývoj endometriózy.

A samozřejmě, doba krvácení je předmětem hodnocení. Pokud musíte používat podložky po dobu 5-7 dnů, je to typické období. Pokud výtok obtěžuje 10 nebo více dní, jedná se o krvácení, které vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Kdy navštívit odborníka

Žena, která se nedávno stala matkou, musí být sledována gynekologem, který vedl těhotenství. Při plánovaném termínu 1,5-2 měsíce po narození dítěte stojí za to informovat lékaře o všech rušivých okamžicích - včetně těžkých období po porodu.

Návštěvu odborníka nemůžete odložit, pokud:

 • nadměrně hojný výtok, když podložky nestačí ani na 2-3 hodiny;
 • krvácení, intenzivně trvající déle než 7 dní;
 • výboj světlé šarlatové barvy;
 • menstruace doprovázená silnými bolestmi a (nebo) sraženinami;
 • výtok, který má nepříjemný neobvyklý zápach.

Je jasné, že mladá matka často nemá dostatek času na předporodní kliniku, protože s dítětem je tolik problémů. Ale těžké období po porodu může signalizovat zdravotní problémy, které je třeba okamžitě řešit. Proto by každá žena měla znát příznaky naznačující potřebu osobní konzultace s odborníkem..

Návštěva gynekologa je také povinná v případě dlouhodobé absence menstruace po porodu. Dítě je již 6 měsíců staré, kojení bylo dokončeno před několika týdny a cyklus se nezotavuje.

Důvodem mohou být vážná onemocnění, komplikace získané při porodu, nové těhotenství. Je také možné, že velmi vzácný stav - časná menopauza.

Nadměrná ztráta krve hrozí chudokrevností z nedostatku železa. Ženy, které nedávno porodily, jsou vystaveny riziku vzniku tohoto nebezpečného stavu, protože jejich tělo je oslabeno těhotenstvím, bezesnými noci, stresem.

Mezi příznaky akutního nedostatku železa patří:

 • ospalost;
 • únava;
 • závrať;
 • slabost;
 • podrážděnost;
 • bledost;
 • suché a lámavé nehty a vlasy.

Aby se zabránilo nežádoucím následkům, pacientům jsou předepsány léky, které zastavují krev a doplňují zásoby železa v těle. Ale těžká období jsou nebezpečná nejen sama o sobě - ​​často je to signál patologie.

Proto lékaři současně provádějí výzkum, aby zjistili příčinu nadměrně silné menstruace. Krevní testy na hormony, ultrazvuk pánevních orgánů, vyšetření a výslech pacienta - to vše pomáhá identifikovat nemoc a zahájit její léčbu.

Jak se problému vyhnout

Lze zabránit těžkým obdobím po porodu. Prevence úzkosti by měla být prováděna během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte..

Dodržování jednoduchých pravidel vás může zachránit před mnoha problémy:

 • dobrá výživa;
 • vyhýbání se stresovým situacím;
 • léčba chronických onemocnění ve fázi plánování dítěte;
 • včasné absolvování všech zkoušek jmenovaných odborníkem;
 • racionální denní rutina;
 • dobrý odpočinek;
 • léčba onemocnění reprodukčního systému před těhotenstvím (nebo během něj);
 • při nejmenších známkách anémie z nedostatku železa - vyšetření k identifikaci stavu a při zjištění patologie užívání léků předepsaných lékařem.

Všimněte si, že po porodu se vaše menstruace stala velmi bohatou, neměli byste paniku. S největší pravděpodobností se jedná o fyziologickou normu. Ale odborník se bude muset zdát: někdy nadměrný výtok signalizuje patologický proces v těle.

Příznaky premenstruačního syndromu a nástupu těhotenství jsou velmi podobné, ale můžete najít určité rozdíly. Zjistili jsme, jak odlišit PMS od těhotenství bez rychlých testů.