Duphaston s hyperplazií endometria

Hyperplazie endometria - růst a zesílení stěn vrstvy endometria, která je benigní a dochází v důsledku zvýšeného dělení buněk pojivové tkáně. Důvod tohoto jevu obvykle spočívá v narušení hormonálního pozadí spojeného s nadměrnou syntézou hormonu první fáze menstruace - estrogenu. Je to estradiol, který spouští proliferativní fázi, která se vyznačuje zesílením stěn sliznice, aktivním vývojem folikulárního aparátu ve vaječnících. Při nadměrné syntéze estradiolu je narušena rovnováha mezi hormony první a druhé fáze menstruačního cyklu, progesteron nestačí, v důsledku čehož se vyvíjí hyperplazie endometria, protože vrstva dělohy dále se rozšiřuje a nemůže přejít do sekreční fáze, protože velké množství estradiolu potlačuje syntézu progesteronu. S nepříznivým hormonálním pozadím ve směru estrogenu lékaři předepisují progesteronové přípravky. Jedním z nejúčinnějších prostředků je dyufaston, protože při pravidelném užívání tento lék doplňuje chybějící hormon druhé fáze, v důsledku čehož lze účinně léčit výslednou hyperplazii.

Způsoby léčby nemoci

Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku od 18 do 35 let. Hlavní příčiny hyperplazie endometria:

 • Hormonální poruchy spojené s nedostatkem progestogenu v těle
 • Jakékoli jiné endokrinní poruchy
 • Obezita a cukrovka
 • Předchozí chirurgické zákroky na ženských genitáliích.

Onemocnění se začíná projevovat různými poruchami spojenými s menstruačním cyklem. Nejprve dochází k silnému krvácení během menstruace, které trvá dlouho. Krev může vytékat v sraženinách. V průběhu času taková častá ztráta krve začíná způsobovat slabost v těle, závratě a anémii z nedostatku železa, protože velká ztráta krve odplavuje tento stopový prvek z těla. Za přítomnosti takové patologie není možné otěhotnět a nést plod..

Terapie tohoto onemocnění je primárně zaměřena na:

 • Potlačení patologického procesu
 • Léčení současné nemoci
 • Eliminace bolesti a vyrovnání menstruačního cyklu
 • Prevence maligních novotvarů.

Lékaři nejčastěji předepisují hormonální léky z metod konzervativní medicíny. Patří sem kombinovaná perorální antikoncepce, syntetické exogenní gestageny, antiestrogeny a gonadotropiny. Příklady obchodních názvů kombinovaných perorálních kontraceptiv: Regulon, Janine, Yarina, Logest, Tri-Regol, Rigevidon, Femoden. Příklady obchodních názvů pro syntetické exogenní gestageny: dyufaston, norkolut, depot-provera, přírodní progesteronové přípravky - lze také podávat urozhestan a progesteron v injekční formě. Příklady obchodních názvů pro gonadotropní hormony: zoladex, goserelin, buserelin-depot. Antiestrogenní látky: gestrinon, danazol, tamoxifen.

Nejprve je třeba zvážit léčbu duphastonem, protože je to moderní gestagenní lék, který přináší dobré výsledky s co nejmenším počtem vedlejších účinků. Aktivní aktivní složkou v kompozici je dydrogesteron, nevykazuje výrazné metabolické vlastnosti, ve většině případů nezpůsobuje bolesti hlavy, těžkou tíhu na hrudi, nepotlačuje ovulaci, nemá antikoncepční účinek a nejméně ovlivňuje kolísání hmotnosti. Cenným účinkem je, že lék neovlivňuje hodnoty srážení krve, nepřispívá k tvorbě krevních sraženin, takže jej lze bezpečně předepisovat ženám náchylným na křečové žíly.

Léčba hyperplazie endometria, první fáze

Prvotním cílem při léčbě tohoto onemocnění je boj proti krvácení. V počáteční fázi léčby se nejprve užívají kombinované orální antikoncepce z léků, užívají se po dlouhou dobu, nejméně šest měsíců po sobě. Pokud nedojde ke zlepšení, pak je ženě zobrazeno diagnostické škrábání děložní sliznice. Na druhé straně lze diagnostické škrábání rozdělit na terapeutické a oddělené. Samostatné škrábání zahrnuje odebrání tkáně ze sliznice dělohy a cervikálního kanálu. Terapeutický postup zahrnuje odstranění benigních novotvarů během manipulace.

K zastavení závažného nebo dlouhodobého krvácení dostává pacient hemostatické léky - koagulanty. Patří mezi ně: syntetický analog vitaminu K - vikasol, stejně jako etamsylát (dicinon). V nejkritičtějších situacích je předepsána transfuze krve. Kromě toho jsou vitamíny B a kyselina askorbová povinné.

Druhá fáze terapie nemocí

Po dobu druhé fáze léčby je předepsáno užívat léky, které přenášejí endometrium z proliferativní fáze do sekreční fáze. Tato skupina léků aktivně zabraňuje zahušťování a růstu endometria. Lék se vybírá individuálně v závislosti na konkrétních charakteristikách průběhu onemocnění u pacienta. Nejčastěji je předepsán dyufaston nebo jeho přirozený analog progesteronu - ráno. Nejlépe se osvědčil dyufaston. Nemá androgenní a estrogenní účinek na ženské tělo. Může být opilý absolutně za jakýchkoli stavů spojených s nedostatkem vlastního progesteronu v těle..

Nejúčinnější je léčit hormonální nedostatečnost, menstruační nepravidelnosti a růst sliznice endometria. Tento lék také účinně bojuje proti krvácení způsobenému touto chorobou. Vzhledem k tomu, že lék nezasahuje do nástupu těhotenství, lze jej použít jak ve fázi plánování, tak po nástupu početí (pouze v 1. trimestru těhotenství). Při správně zvoleném dávkovacím režimu a dávkování nebude látka způsobovat vedlejší účinky. Jedinou kontraindikací k jeho použití je přecitlivělost nebo individuální nesnášenlivost léčby.

K obnovení normálního stavu za přítomnosti endometriózy se ukazuje, že žena užívá duphaston v množství 10 mg třikrát denně, počínaje 5. dnem měsíčního cyklu, končícím 25. dnem. Taková léčba by měla trvat nejméně šest měsíců. Ve vzácných případech může žena během léčby pociťovat slabost, závratě, bolesti hlavy, migrénu nebo poruchy spánku. Je možné, že na hrudi a špinění bude citlivost, ale to v průběhu času zmizí. Pokud po několika měsících nedojde ke zlepšení stavu a budou také otráveny vedlejší účinky, je lék zrušen a nahrazen vhodným analogem. Mezi nejbližší analogy patří utrozhestan, přírodní progesteron bez antikoncepčního účinku, a norkolut, progestogen s antikoncepčním účinkem..

Třetí fáze v terapii ženy

Třetí fáze léčby endometriózy je zaměřena na obnovení normální ovulace, jejíž přítomnost znamená, že se menstruační cyklus vrátil do normálu a reprodukční funkce je obnovena. Bez ovulace je těhotenství nemožné. Je to jen duphaston, který zajišťuje normální obnovení měsíčního cyklu. Poskytuje trvalý pokles estradiolu na normální hodnoty, když se zvyšuje hladina hormonu progesteronu. Po dosažení optimální hormonální rovnováhy mezi těmito dvěma hormony je zajištěn adekvátní měsíční cyklus.

Po obnovení měsíčního cyklu musí žena nutně přijít na vyšetření u gynekologa, aby zkontrolovala stav ženských genitálií. Kontrola se provádí hlavně pomocí ultrazvukového vyšetření, kde gynekolog zaznamená, zda opět začalo hormonální selhání a zda začíná růst sliznice. Lékař nutně pokaždé měří tloušťku endometria.

Jmenování Duphastonu pro hyperplazii endometria: recenze pacientů, léčebné režimy

Poslední aktualizovaný článek 07.12.

Hyperplazie endometria dělohy (HPE) je jedním z patologických gynekologických stavů, kdy jsou pozorovány abnormální procesy růstu vnitřní vrstvy dělohy. Za jejich hlavní příčinu se považuje narušená hormonální rovnováha, projevující se nadměrným množstvím estrogenu a nedostatečným množstvím progesteronu. Ke zpomalení procesu proliferace endometriálních tkání použijte prostředky, které mohou napravit hormonální abnormality. Duphaston s hyperplazií endometria se používá k vyrovnání hladiny progesteronu na požadované ukazatele.

Příčiny a metody léčby nemoci

K onemocnění dochází z různých důvodů. Může se objevit v premenopauze (v předvečer menopauzy), v dospívání a v reprodukčním věku. Endometrium začíná patologicky růst kvůli:

 • nedostatek progesteronu v důsledku individuálních charakteristik organismu, genetické poruchy;
 • pokles množství ženských hormonů související s věkem (v premenopauzálním věku a v menopauze se zvyšuje riziko hyperplazie endometria);
 • onemocnění endokrinního systému, nejen vaječníků: riziková skupina zahrnuje pacienty s diabetes mellitus a nadváhou;
 • podstoupili operaci ženských pohlavních orgánů.

Je důležité vědět, že hyperplazie endometria (HGE) je častou příčinou ženské neplodnosti. Tato porucha narušuje koncepci a nosení dětí. Pokud se tedy chce pacientka stát matkou, musí se problému rozhodně zbavit..

 • Hyperplazie endometria: příznaky a léčba

Důsledky škrábání

Gynekologové doporučují následující dva týdny po operaci dodržovat následující pravidla:

 1. Sexuální abstinence.
 2. Nevykoupejte se a nechodte do sauny, vylučujte tepelné namáhání těla.
 3. Nepoužívejte injekční stříkačky ani tampony.
 4. Vyvarujte se namáhavé fyzické aktivity.
 5. Neužívejte léky na ředění krve, jako je heparin nebo aspirin.
 6. Kontrolu provádějte tři měsíce po zákroku darováním krve na hormony.

Co je Duphaston

Duphaston je gestagen. Jeho složení je blízké přirozenému ženskému progesteronu. Aktivní složka v léku se nazývá dihydrogesteron. Látka selektivně ovlivňuje postižené endometrium. To významně snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků léčby..

Duphaston má minimální účinek na srdce a cévy pacienta. Nemá žádný estrogenní účinek. Nevyvolává akné (akné), patologické vlasy (hirsutismus) a některé další problémy.

Neovlivňuje nervový systém ani složení krve. Proto může být Duphaston předepsán většině žen trpících hyperplazií endometria..

Je třeba mít na paměti, že léčba by měla být prováděna pod dohledem příslušného gynekologa. Samoléčba hormonálními léky je nebezpečná pro zdraví.

Analogy

Absolutními analogy Duphastonu jsou Dufaston a Dydrogesteron. Názvy těchto léčivých přípravků se od originálu liší, protože obsahují stejnou účinnou látku. Jejich působení, stejně jako indikace s kontraindikacemi, jsou zcela identické..

Regulon v léčbě hyperplazie endometria

Regulon se doporučuje k inhibici produkce gonadotropinů. Z tohoto důvodu je ovulace nemožná, zvyšuje se hustota cervikálního hlenu dělohy, mění se procesy uvnitř endometria, což zabraňuje pronikání spermií do děložní dutiny.

Indikace a kontraindikace pro použití

Pokyny pro použití Duphastonu přesně popisují, v jakých případech je Duphaston potřebný. Obvykle se jedná o hormonální poruchy u ženy. Uvádíme, kdy byste měli pít Duphaston:

 • s endometriózou (problémy s endometriem, včetně hyperplazie);
 • k léčbě neplodnosti způsobené nedostatkem luteinů;
 • s obvyklými potraty nebo s hrozbou potratu, pokud je důvodem nedostatek progesteronu u matky;
 • pokud žena trpí menstruačními nepravidelnostmi - dysmenorea;
 • v případě sekundární amenorey - v kombinaci s estrogenovými léky;
 • u pacientek s nefunkčním děložním krvácením.

Existují však pacienti, pro které je tento lék nežádoucí. Může jim ublížit. Jedná se o pacienty s:

 • onemocnění jater;
 • alergie na účinné nebo pomocné látky, náchylné k svědění;
 • obézní.

První krok

Na začátku léčby je hlavním cílem zastavit krvácení. Proto jsou v počáteční fázi široce používány takzvané kombinované orální antikoncepce. Při absenci zlepšení je ženě přidělena diagnostická kyretáž slizniční vrstvy dělohy.

Diagnostická kyretáž je samostatná a terapeutická. Při samostatné kyretáži se odebírají vzorky tkáně sliznice dělohy a cervikálního kanálu. Pomocí lékařské diagnostické kyretáže jsou během léčby odstraněny benigní nádory.

Aby se zastavilo krvácení, pacientovi se podávají hemostatické léky. Někdy je nutné zavést krevní náhrady a léky, které zlepšují rovnováhu vody a solí. Pacientovi se také doporučuje léčba vitamíny B a C..

Složení a uvolňovací formy

Hlavní účinná látka tohoto gestagenu je zmíněna výše: je to dihydrosteron (0,01 g). Účinek nápravy je však zajištěn také díky pomocným složkám. Vyjmenujme je:

 • kukuřičný škrob (0,014 g);
 • hypromelóza (0,0028 g);
 • monohydrát mléčného cukru (laktózy) - 0,1111 g;
 • stearát hořečnatý (sedm set mcg);
 • koloidní oxid křemičitý (0,0014 g).

Léčivo se vyrábí ve formě tablet potažených ochranným povlakem. Obal každé tablety je složen z polyethylenglykolu 400, hypromelózy a oxidu titaničitého. Celková hmotnost skořápky - 0,004 g.

Preventivní opatření

Abyste zabránili vzniku nejen polypů, ale i jakýchkoli jiných gynekologických novotvarů a také neumožnili růst již existující patologie, potřebujete:

 • za účelem prevence navštívit gynekologa alespoň jednou ročně;
 • včas dát do pořádku hormonální poruchy v těle;
 • pokud jsou zjištěny jakékoli abnormality v práci reprodukčního systému, zaregistrujte se na konzultaci s gynekologem;
 • pečlivě se chraňte, aniž byste plánovali těhotenství;
 • při pohlavním styku s nepravidelným partnerem používejte kondom;
 • odstranit vady vzniklé po porodu v pochvě a na děložním čípku;
 • pokud dojde k acyklickému krvácení, okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud již ženě byly diagnostikovány polypy, měla by být léčba zahájena okamžitě, což lékař považuje za nejvhodnější. V případě užívání Duphastonu po odstranění polypu endometria je v budoucnu nutné systematicky navštěvovat gynekologa a citlivě poslouchat své tělo.

Jak se používá pro hyperplazii

Pokud gynekolog doporučil léčit hyperplazii endometria přípravkem Dufaston, měli byste si pečlivě přečíst pokyny s dávkováním. Pokud se dávka předepsaná lékařem liší od standardní dávky, musíte postupovat podle předpisu lékaře. Před užitím první pilulky by měl být pacient plně obeznámen. Je také důležité vzít v úvahu věk pacienta..

V reprodukčním věku

Ženy od 15 do 45 let by měly užívat přípravek Dufaston s ohledem na základní onemocnění. Existují však standardní dávky. Nejčastěji je to 1 tableta denně nebo 1 tableta ráno a večer (2 tablety denně).

Léčba se obvykle provádí od 5. do 25. dne menstruačního cyklu nebo od 16. do 25. dne cyklu. Schéma je vybráno individuálně (lékař zohledňuje všechny vlastnosti zdraví ženy).

Léčba gestagenem je povolena, aby se zachoval nástup těhotenství. Je však kontraindikován pro kojící matky..

Ve vyvrcholení

Pokud je ženě mezi 45 a 53 lety, bude nutné tento lék užívat ve velkých dávkách. Bude potřebovat 2 nebo 3 tablety denně. Léčebný režim s ohledem na dny cyklu je podobný.

Diagnostika

1. Transvaginální ultrazvuk je vysoce informativní a dostupná metoda pro včasnou diagnostiku žlázové hyperplazie endometria.

Věkové obdobíVelikost M-echaZnámky porušení struktury endometria
Rodící perimenopausevíce než 16 mm- Echogenicita děložní sliznice je heterogenní: echo-pozitivní a
echo-negativní inkluze.

- Obrysy endometria jsou nerovnoměrné.

Postmenopauzavíce než 5 mm

O vlastnostech léčby žlázové hyperplazie ve vyšším věku si přečtěte podrobně v článku: Hyperplazie endometria v menopauze.

Podle výsledků ultrazvuku je nemožné stanovit přesnou diagnózu žlázové hyperplazie endometria, odlišit ji od rakoviny.

Nejspolehlivější metodou pro diagnostiku žlázové hyperplazie endometria je histologické vyšetření vzorků endometria získaných během kyretáže sliznice dělohy.

Plánovaná kyretáž dělohy se doporučuje v předvečer očekávané menstruace.

Nouzová kyretáž dělohy je diagnostický i terapeutický postup, který zastavuje děložní krvácení.

Transvaginální ultrazvuk je nejdostupnější metodou včasné diagnostiky.

Ultrazvuk hodnotí stav endometria podle velikosti a struktury echo střední dělohy (M-echo).

/ pro 28denní menstruační cyklus /

První den cyklu je prvním dnem menstruace..

Dny cykluNORMA M-echo
Průměrná hodnota v mmPovolená hodnota v mm
1 - 75.03,0 - 8,0
8 - 147.03,0 - 12,0
15 - 219.06,5 - 13,0
22 - 2810.06,0 - 15,0
Období po menopauzeHodnota echo M je v pořádku
Méně než 5 letne více než 5,0 mm
5 a více letne více než 4,0 mm
Dlouho4,0 mm až žádná vizualizace

Doporučujeme přečíst si podrobně: Hyperplazie endometria v menopauze

 • Je nemožné spolehlivě odlišit hyperplastický proces od rakoviny endometria.
 • Je nemožné stanovit morfologickou variantu nemoci.
 • Ultrazvukové nálezy se shodují s histologickou diagnózou pouze v 77% případů.

Ultrazvukové skenování pouze naznačuje nebo odmítá skutečnost hyperplazie, načrtává plán pro další vyšetření pacienta.

Hysteroskopie

Metoda diagnostiky nemoci pomocí speciálního optického zařízení. Hysteroskop se zavádí do děložní dutiny vaginálním přístupem přes cervikální kanál.

Koincidence hysteroskopické diagnózy s histologickým ≈82%

Kyretáž sliznice dělohy s následným histologickým vyšetřením je nejpřesnějším typem diagnózy hyperplazie endometria..

Operace pro frakční kyretáž endometria se provádí s povinnou hysteroskopickou kontrolou.

Pouze komplexní histologické vyšetření vzorků endometria může potvrdit nebo vyvrátit diagnózu hyperplazie endometria s přesností na 100%.

Seznam povinných diagnostických postupů u pacientů s hyperplazií zahrnuje také:

 • Stanovení hladiny hormonů v krvi.
 • Nátěr „na cytologii“ (kalpocytologické vyšetření buněk vaginálního výtoku).
 • Testování infekce.

Recenze lékařů a pacientů

Ženy, kterým byl předepsán Duphaston, vždy touží číst recenze drog na internetu. To je správné, protože takto získá pacient s hyperplazií endometria obecnou představu o nadcházející terapii. Neměli byste však považovat komentáře na internetu za konečnou pravdu: léčba funguje vždy individuálně. Ale zde jsou názory žen na tento lék:

 1. Duphaston je moje spása! Obnovil menstruační cyklus, zbavil se novotvarů (které někteří lékaři dokonce nazývali cystou)
 2. Zachránilo dítě a to je hlavní věc, všechno ostatní jsou pouhé maličkosti.
 3. Pocit nekonečné vděčnosti přetrvává!

Některé ženy si však stěžují na vedlejší účinky. Abyste se vyhnuli těmto potížím, musíte jít k lékaři a zvolit si s ním dávku léku. Pak budou pilulky nesmírně prospěšné. A endometrióza, potrat, poruchy cyklu zůstanou v minulosti..

Je však důležité vědět, že lékaři jsou ohledně tohoto gestagenu také pozitivní. Dr. Moskovkina, ach, proto ji často předepisuje ženám, které trpí hormonálními problémy.

Poznamenává však, že lék má vedlejší účinky a v žádném případě by neměl být předepisován bez doporučení odborníka..

Znamení

Hlavním příznakem všech typů této patologie je nepravidelný a necyklický krvavý výtok. Obvykle se objevují mezi obdobími nebo po zpoždění. Výtok není hojný, rozmazaný. Přebytek estrogenu v těle ženy může vést k neplodnosti, zatímco hyperplazie endometria se nijak neprojeví.

Hyperplázie endometria je diagnostikována (kyretáž a recenze budou diskutovány níže) po gynekologickém vyšetření, ultrazvuku pánevních orgánů a hysteroskopii (vyšetření dělohy pomocí speciálního zařízení). Škrábání získané pomocí hysteroskopie se zkoumá, aby se určil typ hyperplazie.

Terapie hyperplazie endometria je nezbytná pro všechny bez ohledu na věk a stupeň poškození. Hysteroskopie a kyretáž jsou nejúčinnější metody léčby a diagnostiky. Níže budeme podrobně hovořit konkrétně o škrábání. Podle recenzí u postmenopauzálních žen se může objevit hyperplazie endometria.

Jako prvek HRT

Jakákoli hormonální nerovnováha je plná důsledků. Proto je důležité, aby žena během menopauzy normalizovala rovnováhu mezi estrogeny a progestiny. Jinak se s převahou estrogenu riziko vzniku hormonálně závislých onemocnění dělohy několikrát zvyšuje.

V tomto případě lékař předepíše kombinovanou hormonální substituční terapii. Takový systém HRT nejen zmírňuje příznaky menopauzy, ale také chrání před chorobami reprodukčního systému. Po odstranění vaječníků je navíc předepsána kombinace estrogenových a progesteronových léků..

Jak se Duphaston užívá s hyperplazií endometria

Endometrium je vnitřní výstelka ženské dělohy. Každý měsíc je zničen a poté obnoven. Když je staré endometrium odmítnuto, žena má menstruaci.

K růstu této vrstvy dochází pod vlivem estrogenu. Ostatní ženské pohlavní hormony - progesterony - zastavují jeho růst. Endometrium začíná plnit sekreční funkci. Právě k tomu je embryo připojeno v případě těhotenství..

Pokud je narušena hormonální rovnováha v ženském těle, začínají problémy s endometriem. Jedním z možných problémů je hyperplazie endometria, časté ženské onemocnění. V tomto případě endometrium nekontrolovatelně roste. V tomto případě je funkce děložních žláz narušena, jsou deformovány. Takové endometrium nemůže plnit svou hlavní funkci..

K odstranění problému je nutné normalizovat poměr hormonů v těle pacienta. K tomu jsou předepsány léky obsahující progesteron. Duphaston s hyperplazií endometria je jednou z možností léčby. Jak se tento lék, ošetřující gynekolog musí říct.

Příčiny a metody léčby nemoci

K onemocnění dochází z různých důvodů. Může se objevit v premenopauze (v předvečer menopauzy), v dospívání a v reprodukčním věku. Endometrium začíná patologicky růst kvůli:

 • nedostatek progesteronu v důsledku individuálních charakteristik organismu, genetické poruchy;
 • pokles množství ženských hormonů související s věkem (v premenopauzálním věku a v menopauze se zvyšuje riziko hyperplazie endometria);
 • onemocnění endokrinního systému, nejen vaječníků: riziková skupina zahrnuje pacienty s diabetes mellitus a nadváhou;
 • podstoupili operaci ženských pohlavních orgánů.

Je důležité vědět, že hyperplazie endometria (HGE) je častou příčinou ženské neplodnosti. Tato porucha narušuje koncepci a nosení dětí. Pokud se tedy chce pacientka stát matkou, musí se problému rozhodně zbavit..

Co je Duphaston

Duphaston je gestagen. Jeho složení je blízké přirozenému ženskému progesteronu. Aktivní složka v léku se nazývá dihydrogesteron. Látka selektivně ovlivňuje postižené endometrium. To významně snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků léčby..

Duphaston má minimální účinek na srdce a cévy pacienta. Nemá žádný estrogenní účinek. Nevyvolává akné (akné), patologické vlasy (hirsutismus) a některé další problémy.

Neovlivňuje nervový systém ani složení krve. Proto může být Duphaston předepsán většině žen trpících hyperplazií endometria..

Je třeba mít na paměti, že léčba by měla být prováděna pod dohledem příslušného gynekologa. Samoléčba hormonálními léky je nebezpečná pro zdraví.

Indikace a kontraindikace pro použití

Pokyny pro použití Duphastonu přesně popisují, v jakých případech je Duphaston potřebný. Obvykle se jedná o hormonální poruchy u ženy. Uvádíme, kdy byste měli pít Duphaston:

 • s endometriózou (problémy s endometriem, včetně hyperplazie);
 • k léčbě neplodnosti způsobené nedostatkem luteinů;
 • s obvyklými potraty nebo s hrozbou potratu, pokud je důvodem nedostatek progesteronu u matky;
 • pokud žena trpí menstruačními nepravidelnostmi - dysmenorea;
 • v případě sekundární amenorey - v kombinaci s estrogenovými léky;
 • u pacientek s nefunkčním děložním krvácením.

Existují však pacienti, pro které je tento lék nežádoucí. Může jim ublížit. Jedná se o pacienty s:

 • onemocnění jater;
 • alergie na účinné nebo pomocné látky, náchylné k svědění;
 • obézní.

Složení a uvolňovací formy

Hlavní účinná látka tohoto gestagenu je zmíněna výše: je to dihydrosteron (0,01 g). Účinek nápravy je však zajištěn také díky pomocným složkám. Vyjmenujme je:

 • kukuřičný škrob (0,014 g);
 • hypromelóza (0,0028 g);
 • monohydrát mléčného cukru (laktózy) - 0,1111 g;
 • stearát hořečnatý (sedm set mcg);
 • koloidní oxid křemičitý (0,0014 g).

Léčivo se vyrábí ve formě tablet potažených ochranným povlakem. Obal každé tablety je složen z polyethylenglykolu 400, hypromelózy a oxidu titaničitého. Celková hmotnost skořápky - 0,004 g.

Jak se používá pro hyperplazii

Pokud gynekolog doporučil léčit hyperplazii endometria přípravkem Dufaston, měli byste si pečlivě přečíst pokyny s dávkováním. Pokud se dávka předepsaná lékařem liší od standardní dávky, musíte postupovat podle předpisu lékaře. Před užitím první pilulky by měl být pacient plně obeznámen. Je také důležité vzít v úvahu věk pacienta..

V reprodukčním věku

Ženy od 15 do 45 let by měly užívat přípravek Dufaston s ohledem na základní onemocnění. Existují však standardní dávky. Nejčastěji je to 1 tableta denně nebo 1 tableta ráno a večer (2 tablety denně).

Léčba se obvykle provádí od 5. do 25. dne menstruačního cyklu nebo od 16. do 25. dne cyklu. Schéma je vybráno individuálně (lékař zohledňuje všechny vlastnosti zdraví ženy).

Léčba gestagenem je povolena, aby se zachoval nástup těhotenství. Je však kontraindikován pro kojící matky..

Ve vyvrcholení

Pokud je ženě mezi 45 a 53 lety, bude nutné tento lék užívat ve velkých dávkách. Bude potřebovat 2 nebo 3 tablety denně. Léčebný režim s ohledem na dny cyklu je podobný.

Vedlejší efekty

Ve vzácných případech byla u pacientů zjištěna hemolytická anémie. Někteří pacienti mají bolesti hlavy. Pokud pacientka trpí alergiemi, má zvýšené riziko svědění, Quinckeho edému a kopřivky. Pokud je dávka porušena, jsou možné problémy s játry, stejně jako touha jíst více sladkostí (ta je plná nadváhy).

Recenze lékařů a pacientů

Ženy, kterým byl předepsán Duphaston, vždy touží číst recenze drog na internetu. To je správné, protože takto získá pacient s hyperplazií endometria obecnou představu o nadcházející terapii. Neměli byste však považovat komentáře na internetu za konečnou pravdu: léčba funguje vždy individuálně. Ale zde jsou názory žen na tento lék:

 1. Duphaston je moje spása! Obnovil menstruační cyklus, zbavil se novotvarů (které někteří lékaři dokonce nazývali cystou)
 2. Zachránilo dítě a to je hlavní věc, všechno ostatní jsou pouhé maličkosti.
 3. Pocit nekonečné vděčnosti přetrvává!

Některé ženy si však stěžují na vedlejší účinky. Abyste se vyhnuli těmto potížím, musíte jít k lékaři a zvolit si s ním dávku léku. Pak budou pilulky nesmírně prospěšné. A endometrióza, potrat, poruchy cyklu zůstanou v minulosti..

Je však důležité vědět, že lékaři jsou ohledně tohoto gestagenu také pozitivní. Dr. Moskovkina tedy poznamenává, že se jedná o „osvědčenou drogu“, a proto ji často předepisuje ženám, které trpí hormonálními problémy.

Poznamenává však, že lék má vedlejší účinky a v žádném případě by neměl být předepisován bez doporučení odborníka..

Pokyny pro použití Duphastonu pro hyperplazii endometria

Slyšel jsem od svých přátel, že nyní se Dufaston často doporučuje, když je detekována hyperplazie endometria. Rozhodl jsem se zjistit, jaký je důvod takové popularity drogy. Nyní s vámi sdílím informace, které jsem získal..

 • 1 Co je Dufaston
 • 2 Co je to hyperplazie endometria
 • 3 Terapie hyperplazie endometria přípravkem Dufaston
 • 4 Co je na Duphastonu dobré
 • 5 Indikace a kontraindikace pro použití
 • 6 Formuláře pro složení a uvolnění
 • 7 Jak správně užívat Dufaston
  • 7.1 V reprodukčním věku
  • 7.2 V menopauze
  • 7.3 Užívání Duphastonu s tenkým endometriem
 • 8 Vedlejší účinky
 • 9 Recenze lékařů a pacientů
  • 9.1 Olga, 23 let, Tver
  • 9,2 Natalia, 26 let, Voroněž
 • 10 analogů
  • 10.1 Regulonu v léčbě hyperplazie endometria
  • 10.2 Norkolut v léčbě hyperplazie endometria

Co je Duphaston

Tento léčivý přípravek je analogem přirozeného hormonu progesteronu. Používá se k léčbě v gynekologii s nedostatkem přírodních látek. Lék poskytuje správný terapeutický účinek v situaci s hyperplazií sliznice dělohy.

Co je to hyperplazie endometria

Tato patologie je na estrogenu závislé zvětšení endometria. Hyperplazie je vyvolána abnormálním růstem buněk sliznice, deformací a následnou dysfunkcí děložních žláz. Při hyperplazii je činnost a struktura sliznice zcela narušena.

Léčba hyperplazie endometria přípravkem Dufaston

Lék "uzavírá" endometrium a zajišťuje zadržení vajíčka v něm. Pokud nedošlo k početí, části progesteronu přijaté zvenčí inhibují růst endometria, díky čemuž se jeho odmítnutí zrychluje - začíná menstruace.

Co je na Duphastonu dobré

Lék je účinný lék, který nezpůsobuje vedlejší účinky, stejně jako jiné dříve vyvinuté léky s gestageny. Riziko rozvoje nežádoucích akcí je významně sníženo.

Indikace a kontraindikace pro použití

Pokud je přípravek Dufaston předepsán k léčbě endometritidy, je vyžadována pouze jedna podmínka - je zakázáno rozhodovat sami, kdy a kolik pít pilulky. Náprava se zobrazí v takových situacích:

 • chronická endometritida;
 • minulé potraty;
 • potraty v důsledku endometriální patologie;
 • neplodnost;
 • hormonální nedostatek;
 • operace děložních přídavků.
 • individuální nesnášenlivost;
 • identifikovaná alergie;
 • vrozená jaterní patologie: Rotorovy syndromy, Dabin-Johnson.

Složení a uvolňovací formy

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě tablet k perorálnímu podání. Lék je vyroben na bázi účinné látky - dydrogesteronu. Obsahuje také další komponenty:

 • monohydrát laktózy;
 • kukuřičný škrob;
 • koloidní suspenze oxidu křemičitého;
 • stearan hořečnatý;
 • oxid titaničitý a polyethylenglykol.

Blistr obsahuje 20 tablet. Každé balení přípravku obsahuje podrobné pokyny týkající se pravidel pro užívání léku.

Jak správně užívat Dufaston

Terapie hyperplazie vrstvy endometria je organizována individuálně. Doporučuje to gynekolog po provedení předběžné diagnostické kyretáže sliznice a následném histologickém vyšetření získaných vzorků.

V reprodukčním věku

Mladým ženám se doporučuje užívat Duphaston pouze jednu tabletu nebo dvě denně. Schémata příjmu jsou následující:

 • počínaje šestnáctým a končící dvacátým pátým dnem následujícího menstruačního cyklu;
 • počínaje pátým a končící dvacátým pátým dnem následujícího menstruačního cyklu.

Takové primární režimy zcela zachovávají menstruační funkci. Léčba přípravkem Duphaston je také povolena během těhotenství. Gynekologové však nedoporučují léky pro kojící matky.

Ve vyvrcholení

S nástupem menopauzy spočívá terapie endometriální patologie v užívání 2-3 tablet denně. S přizpůsobením věku přirozená reprodukční funkce začíná mizet. Koncentrace estrogenu je významně snížena, díky čemuž se proces ovulace zastaví, vejce přestane opouštět folikul.

Užívání Duphastonu s tenkým endometriem

Za účelem vybudování endometria doporučují gynekologové užívat Duphaston 2-3krát v intervalu 5-25 dnů měsíčního cyklu každý den, pouze tabletu.

Vedlejší efekty

Užívání přípravku Duphaston někdy vyvolává takové nežádoucí účinky:

 • migréna a závratě;
 • zvětšená játra;
 • nevolnost;
 • otoky nohou;
 • svědění epidermis;
 • zarudnutí kůže, výskyt vyrážky.

Recenze lékařů a pacientů

Nina Petrovna, gynekologka: Tyto pilulky pacientům často předepisuji, protože vím o jejich vysoké účinnosti. Duphaston vám umožňuje dosáhnout zaručeného zotavení.

Olga, 23 let, Tver

Porušení menstruace mě přimělo spěchat ke gynekologovi. Byla diagnostikována GGE. Vzhledem k tomu, že se hormonální ukazatele prakticky nezměnily, lékař předepsal Duphaston a doporučil jej užívat podle schématu. Po 3 měsících ultrazvuková procedura potvrdila pokles tloušťky sliznice, nyní čekám na úplné zotavení endometria.

Natalia, 26 let, Voroněž

Druhé narození, laktace, opožděná menstruace, poté průlom - příliš silná menstruace. Navštívil gynekologa k vyšetření. Bylo potvrzeno podezření na významnou hyperplazii endometria. Lékař předepsal individuální lék, jako je Duphaston. Teď jsem pozorován, uplynuly téměř 4 měsíce, endometrium se ještě nezotavilo, často vykazuje přebytek vrstvy, i když se menstruace trochu zlepšila, zpoždění prakticky chybí, ztráta krve je nevýznamná.

Analogy

Absolutními analogy Duphastonu jsou Dufaston a Dydrogesteron. Názvy těchto léčivých přípravků se od originálu liší, protože obsahují stejnou účinnou látku. Jejich působení, stejně jako indikace s kontraindikacemi, jsou zcela identické..

Regulon v léčbě hyperplazie endometria

Regulon se doporučuje k inhibici produkce gonadotropinů. Z tohoto důvodu je ovulace nemožná, zvyšuje se hustota cervikálního hlenu dělohy, mění se procesy uvnitř endometria, což zabraňuje pronikání spermií do děložní dutiny.

Norkolut v léčbě hyperplazie endometria

Použití nástroje, jako je Norkolut, je velmi rozšířené. Lék je často předepisován gynekology. Je k dispozici ve formě tablet, které obsahují hormony ovlivňující stav sliznice dělohy, nazývané endometrium.

Obsah článku Jak zjistit, zda má menstruace brzy začít Jak zjistit, kdy začíná menstruace K čemu je menstruace?Na co jsou menstruace?Menstruace jsou špinění, ke kterému dochází jednou za měsíc.