Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan ?

Duphaston a Utrozhestan jsou hormonální léky, které se používají přímo k udržení těhotenství. Podle statistik každé druhé těhotenství přichází s komplikacemi, takže užívání hormonálních léků této kategorie je prostě nezbytné k udržení dítěte naživu.

Dyufaston a Utrozhestan. Jaký je rozdíl?

Popis léku Duphaston

Hlavní složkou léčiva Duphaston je dydrogesteron, který je svým kvalitativním složením a strukturou velmi podobný progesteronu. Bylo prokázáno, že tato sloučenina nemá výraznou androgenní aktivitu, proto nezpůsobuje vedlejší reakce, které jsou typické pro skupiny látek s takovými vlastnostmi..

Tato látka je hlavním progestogenním prvkem v HRT. Kromě toho přispívá k zachování lipidového složení krevní plazmy, ale zároveň neporušuje hladinu indikátorů srážení krve, zejména srážení.

Tento lék se doporučuje pro všechny případy endogenního nedostatku..

Důležitou roli hraje průběh užívání drogy. Jakmile se v lidském těle vytvoří potřebná koncentrace, vytvoří droga ideální podmínky pro početí a zachování plodu během hrozby potratu..

Základní indikace

Duphaston je předepsán pro nedostatek přirozených hormonů v těle. Podmínky, které se vyznačují nedostatkem progesteronu, zahrnují:

 • neplodnost různého původu, mimo jiné i kvůli absenci
  hormon lutein;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • riziko potratu;

Kromě toho je Duphaston považován za hlavní složku hormonální substituční terapie..

Kontraindikace pro použití

Hlavním omezením užívání Duphastonu je specifická nesnášenlivost k hlavní složce drogy. Lék je možné užívat během těhotenství, ale během kojení by se mělo upustit, protože dydrogesteron se vylučuje spolu s mateřským mlékem.

Způsob použití Duphastonu

Vzhledem k tomu, že se Duphaston používá k nejběžnějším gynekologickým onemocněním, jsou režimy jeho podávání velmi odlišné. Jak již bylo zmíněno dříve, používá se při léčbě endometriózy, léčbě premenstruačního syndromu, neplodnosti a mnoha dalších onemocnění. Při užívání léku je zpravidla přísně kontrolována cyklická aktivita vajec v ženském těle. Nejběžnějšími režimy léčby jsou užívání léku v 10denních kurzech od 5. do 25. dne cyklu při léčbě endometriózy a od 11. nebo 14. do 25. dne cyklu při léčbě neplodnosti a premenstruačního syndromu. Při léčbě neplodnosti takové schéma
přetrvává dalších 6 nebo více cyklů. Pokud jde o neustálé perorální podávání hormonální antikoncepce, je kombinace užívání Duphastonu a těchto léků docela možná.

V tomto případě se Duphaston užívá 1 tableta denně ve dvoutýdenních kurzech.

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Primárními nebo často se vyskytujícími vedlejšími účinky léku jsou migréna, bolestivost a překrvení mléčných žláz. Je extrémně vzácné, že se objeví periferní edém a bolest v podbřišku. Ve výjimečných případech je možné krvácení a hemolytická anémie.

Popis léku Utrozhestan

Co je Utrozhestan? Na rozdíl od svého syntetického protějšku Duphaston je přírodní a obsahuje přírodní progesteron. Tato látka není jen gestagenem, který produkuje žluté tělo, ale také interaguje s buňkami nervových zakončení cílových orgánů a stimuluje uvolňování ribonukleové kyseliny..

Přírodní progesteron má přímý účinek na buňky endometria.

Významně snižuje kontraktilitu endometriálních buněk, a tím stimuluje růst koncových prvků mléčných žláz. Důležitou funkcí tohoto gestagenu je přenos děložní sliznice z fáze buněčné proliferace do fáze produkce prostaglandinů, které zajišťují vývoj vajíček. To poskytuje pohodlnější podmínky pro početí a další vývoj embrya..

Je třeba poznamenat, že vlastností léčiva je jak jeho orální podávání, tak vaginální podání..

V případě orálního podání je progesteron absorbován epiteliálními buňkami žaludku. V důsledku toho se jeho kvantitativní obsah v krevní plazmě stabilně zvyšuje a dosahuje maxima 3 hodiny po první dávce. Po zavedení do pochvy je absorpce způsobena střevními klky, maximální rychlost je v tomto případě pozorována do hodiny.

Indikace pro použití utrozhestanu

Vzhledem k tomu, že se lék užívá perorálně i intravaginálně, budou indikace pro použití pro tyto způsoby podání mírně odlišné.

Hlavní indikace pro orální podávání budou:

 • amenorea;
 • neplodnost kvůli nízké koncentraci přírodních
  hormony
 • vláknité formace mléčných žláz
 • hormonální terapie v kombinaci s užíváním antikoncepce

U vaginálního podání jsou hlavní indikace:

 • prevence předčasného porodu u žen;
 • udržování hladiny luteinu;
 • hrozba potratu;
 • neplodnost kvůli nedostatku luteinu;
 • hormonální substituční terapie pro nedostatek progesteronu.

Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan

Hlavní kontraindikací užívání léku je žilní trombóza a závažné tromboembolické poruchy, které mohou vyvolat infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Kromě toho lze zaznamenat děložní krvácení neznámé geneze a růst maligních buněk, protože progesteron může způsobit aktivní růst patologické tkáně.

Je třeba poznamenat, že užívání Utrozhestanu během těhotenství je možné pouze intravaginálně, v tomto případě je perorální podání nemožné. Doba kojení není kontraindikací, ale vzhledem k tomu, že se progesteron koncentruje v mateřském mléce, je lepší během tohoto období drogu odmítnout..

Užívejte lék s extrémní opatrností v případě chronického onemocnění ledvin, stejně jako progresivního bronchiálního astmatu a onemocnění dolních dýchacích cest.

Způsob použití Utrozhestanu

Výrobce oznámil dvě dávky léku - 100 a 200 mg. Utrozhestan je želatinová tobolka s tekutým obsahem, který se dokonale vstřebává jak orálním, tak vaginálním podáním. Průměrná denní dávka látky je obvykle 200–300 mg a neměla by překročit 600 mg.

Průběh léčby závisí na složitosti a individuálních charakteristikách pacienta.

Při neplodnosti se lék užívá ve standardní dávce 200 mg, počínaje 17. dnem cyklu, nepřetržitě po dobu dvou týdnů;

Aby se zabránilo potratům, Utrozhestan se injikuje hluboko do pochvy v dávce 200 mg v noci. Toto schéma se řídí od 22. do 34. týdne těhotenství..

Pro udržení hladiny luteinu na určité úrovni se denní dávka zvyšuje na 400 mg.

Vedlejší efekty

Docela časté nežádoucí účinky jsou bolest hlavy, nadýmání, absence menstruačního cyklu nebo nepravidelnosti. Kromě toho je zaznamenána ospalost, která se mění v vertigo. Zřídka se objeví zvracení, průjem, svědění.

Pro srovnání léků můžete uvést tabulku:

DuphastonUtrozhestan
Hlavní účinná látkaDydrogesteron (syntetický analog přírodního
progesteron)
Progesteron (přírodní progesteron vyrobený z
přírodní suroviny)
Vedlejší efektyNedostatek vedlejších účinků, které jsou typické pro
přírodní progesteron
Slabost, ospalost, změna na vertigo
Způsob příjmuOrálněOrálně

Intravaginálně

Výhody jednoho proti druhémuOsvědčená účinnost během přípravy na IVF;

Klinicky prokázaná vysoká bezpečnost
data.

Nezvyšuje tělesnou hmotnost;

Používá se při léčbě hyperandrogenismu;

Inhibicí syntézy oxytocinu se snižuje
kontraktilita dělohy

Neovlivňuje hladinu krevního tlaku.

Dyufaston a Utrozhestan, což je lepší?

Při srovnání utrozhestanu a jeho syntetického analogu lze poznamenat, že indikace pro použití obou jsou velmi podobné, ale z chemického hlediska to z nich nečiní analoga. Při výběru mezi nimi byste proto měli nejprve poslouchat názor odborníka..

Je to možné Duphaston a Utrozhestan během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se bojí současného užívání Utrozhestanu a Duphastonu během těhotenství. Rychle vás však ujišťujeme, že taková aplikace je možná. Z lékařského hlediska však užívání dvou léků současně nepřináší větší účinnost. Je mnohem lepší užívat tyto léky ne současně, ale postupně, střídavě.

Recenze odborníků

Názor lékařů v této věci je velmi jednoznačný - Dyufaston a Utrozhestan se etablovali jako jeden z nejlepších léků při léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí přípravy IVF a vytvářejí ideální podmínky pro vývoj embrya..

Stojí také za srovnání nákladů na léky: Náklady na Utrozhestan jsou 484 rublů, náklady na Duphaston jsou 613 rublů..

Srovnání (rozdíl) Utrozhestanu a Duphastonu

Dyufaston a Utrozhestan jsou hormonální léky široce užívané v případě, že hrozí ukončení těhotenství.

Budoucí matky se často zajímají o to, zda jsou škodlivé pro dítě a jaký je rozdíl mezi drogami. To je to, co se pokusíme pochopit v předloženém článku..

Závěr

 • Utrozhestan je přírodní lék, Duphaston je syntetického původu;
 • obě léky pomáhají počat dítě a udržovat těhotenství;
 • Duphaston, na rozdíl od Utrozhestanu, zřídka vede k rozvoji vedlejších reakcí;
 • pozitivní stránkou jmenování Utrozhestanu je, že může být použit intravaginálně;
 • výběr nejlepšího léku by měl ošetřit lékař po posouzení polohy a charakteristik pacienta.

Vlastnosti a pokyny utrozhestanu

Utrozhestan je přírodní lék, který pomáhá snižovat kontraktilitu endometria. Ve výsledku se vytvářejí podmínky podporující početí..

Při perorálním podání je maximální koncentrace účinné látky v krvi pozorována po 3 hodinách, při vaginálním podání je tato doba snížena na hodinu.

Indikace

Utrozhestan je předepsán pro:

 • amenorea;
 • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou;
 • novotvary v mléčných žlázách vláknité povahy;
 • provádění hormonální terapie;
 • vznik rizika předčasného porodu;
 • potřeba normalizovat hladinu luteinu;
 • Ohrožených potratů.

Návod k použití

Při diagnostice problémů s koncepcí jsou předepsány léky, počínaje 17. dnem cyklu, 200 mg po dobu 14 dnů.

Aby se zabránilo potratům, doporučuje se injikovat 200 mg drogy do pochvy, je lepší to udělat v noci. Léčba může trvat od 22 do 34 týdnů těhotenství.

Pro normalizaci hladin luteinu je denní dávka někdy zvýšena na 400 mg. Trvání léčby, dávku a způsob podání stanoví pro každý případ lékař..

Vedlejší efekty

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • bolest hlavy;
 • nadýmání;
 • ospalost;
 • pocit nevolnosti;
 • zvracení;
 • průjem;
 • svědění.

Cena léku

V lékárnách v Moskvě si můžete koupit Utrozhestan za cenu 390 rublů, vše závisí na výrobci a dávkování. Na Ukrajině bude tento nástroj stát více než 400 hřiven.

Vlastnosti a pokyny Duphastonu

Duphaston je umělá droga, vyrábí se ve formě tablet.

Indikace pro použití

Jmenování Dufastonu se považuje za oprávněné, pokud:

 • bolestivá období;
 • endometritida;
 • problémy s koncepcí;
 • hrozba potratu;
 • nástup menopauzy.

Lék lze předepsat při plánování těhotenství, aby se obnovila hormonální rovnováha.

Návod k použití

 1. Při problémech s menstruací je přípravek předepsán 10 mg dvakrát denně. Průběh léčby začíná 11. den cyklu a končí v 25.
 2. V případě diagnózy dysmenorey se Duphaston užívá 10 mg třikrát denně, počínaje 5. dnem a končí 25. dnem menstruace.
 3. V případě problémů s koncepcí je lék předepisován v dávce 10 mg jednou denně od 14 do 25 dnů cyklu.
 4. Pokud existuje riziko potratu, přípravek Dufaston se použije okamžitě v úvodní dávce 40 mg, poté 10 mg každých 8 hodin.
 5. Během klimakterického období as krvácením zvolí lékař dávku.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky při použití přípravku Duphaston jsou vzácné, lze je pozorovat:

 • pokles hladiny hemoglobinu a počtu erytrocytů;
 • alergická reakce;
 • svědicí pokožka;
 • dysfunkce jater.

Cena léku

Cena Dufastonu v Ruské federaci je asi 600 rublů. Na Ukrajině lze tento lék zakoupit za cenu 300 hřiven.

Srovnávací charakteristiky kontraindikací pro léky Duphaston a Utrozhestan

Duphaston by neměl být používán v případě nesnášenlivosti jeho složek, onemocnění jater, ani během laktace.

Hlavní kontraindikace pro použití Utrozhestanu jsou:

 • krvácející;
 • potrat, který začal;
 • novotvary mléčných žláz maligní povahy;
 • porfyrie - onemocnění jater genetického původu;
 • alergie;
 • laktace.

Se zvýšenou úrovní trombózy a vážnými problémy s fungováním jater je lék předepisován pouze pro vaginální použití.

Utrozhestan nebo Duphaston při plánování těhotenství: což je lepší

Utrozhestan je považován za přirozený, ale jeho užívání se častěji stává příčinou vzniku nežádoucích účinků. Pozorovací a výzkumné údaje naznačují, že přípravek Duphaston je při přípravě na IVF účinnější.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že výběr léku, který je pro ženu lepší, by měl provádět lékař.

Utrozhestan nebo Duphaston: což je lepší pro těhotenství a hrozbu potratu

Užívání Duphastonu během těhotenství bylo studováno po dlouhou dobu, což nelze říci o Utrozhestanu, protože tento lék je mladší. Pozitivní stránkou posledně jmenovaného je však to, že kromě orálního podání může být použit i intravaginálně..

Utrozhestan je přírodní lék, který je vybaven schopností mít antiandrogenní účinek, který vám umožní bojovat proti mužským hormonům.

Pomáhá normalizovat psycho-emocionální stav těhotné ženy, což je v takovém období života velmi důležité a nemá vliv na krevní tlak a váhu.

Za pozitivní aspekty používání Duphastonu se považuje to, že:

 • jen zřídka způsobuje rozvoj nežádoucích účinků;
 • snižuje riziko ukončení těhotenství a předčasného porodu;
 • nemá negativní vliv na játra nastávající matky.

Shrneme-li malé shrnutí, rád bych poznamenal, že neexistuje lepší lék, vše bude záviset na případu a vlastnostech pacienta.

Recenze žen

"Před dvěma lety mě gynekolog pověřil užíváním Utrozhestanu k prodloužení druhé fáze menstruačního cyklu." S drogou a její účinností jsem byl docela spokojený. Negativní stránkou této léčby bylo, že jsem přibral na váze. V současné době se problémy znovu objevily, změnil gynekologa a doporučil použít Dufaston.

Svetlana, 34 let:

"Užívám Duphaston po dobu 3 menstruačních cyklů." Důvodem předepisování léku je nepravidelné a příliš dlouhé období cyklu, 40 nebo více dní. V tuto chvíli se situace vrátila do normálu, cyklus pokračuje po dobu 34 dnů. Jsem s drogou naprosto spokojen a doporučuji ji bez váhání užívat podle pokynů lékaře “.

"Utrozhestan" nebo "Duphaston" - což je lepší zvolit během těhotenství?

Pokud má nastávající matka příznaky ohroženého potratu, bude jí nejčastěji předepsána některá z hormonálních léků, které udržují hladinu progesteronu. Nejoblíbenějšími léky s takovým účinkem jsou Dyufaston a Utrozhestan. Jsou žádané v raných fázích, stejně jako v případě problémů s koncepcí. Tyto léky mají podobné léčivé účinky, ale existuje také mnoho rozdílů..

Jak jsou si drogy podobné??

Oba léky jsou určeny k doplnění hladiny progesteronu v těle těhotné ženy, pokud se z nějakého důvodu snížila. Tento hormon je velmi důležitý pro nosení dítěte, protože připravuje sliznici na implantaci a pomáhá embryu připojit se ke stěně dělohy, čímž snižuje tonus svalové membrány. Při jeho nedostatku může dojít k hypertonicitě a otevření krvácení, což v počátečních stádiích povede k potratu. Pokud předepíšete "Duphaston" nebo "Utrozhestan" včas, pak lze eliminovat nebezpečné příznaky, které vám umožní úspěšně nosit dítě.

Léky jsou bezpečné pro plod a lze je použít v jakékoli fázi těhotenství. Navíc mohou být oba léky předepsány před počátkem, pokud nízké hladiny progesteronu zabraňují otěhotnění ženy..

Dyufaston i Utrozhestan se během protokolu IVF také používají ke zvýšení šance na úspěšný přenos embryí. Taktika stažení z oběhu je u obou drog společná - zastavuje se postupně a opatrně, přičemž se sleduje stav nastávající matky.

Rozdíly

Složení

Klíčovým rozdílem mezi léky je jejich účinná látka. V Utrozhestanu je to mikronizovaný progesteron v dávce 100 nebo 200 mg a v Duphastonu, jeho syntetickém analogu zvaném dydrogesteron, v dávce 10 mg. Účinek progesteronu je považován za silnější, ale dydrogesteronu chybí androgenní aktivita a taková látka se lépe vstřebává.

Pomocné složky léčiv jsou také různé. Utrozhestan obsahuje glycerin, sojový lecitin, oxid titaničitý, slunečnicový olej a želatinu a neaktivními složkami přípravku Dufaston jsou laktóza, stearát hořečnatý, oxid křemičitý, kukuřičný škrob, opadry shell a hypromelóza.

Formulář vydání

Přípravek "Duphaston" je ve formě tablet, které mají bílou skořápku a kulatý tvar. Mají zkosené hrany a riziko uprostřed, jsou baleny v blistrech po 14 nebo 20 kusech a prodávají se v kartonových krabičkách po 20, 28, 84 a 112 tabletách. Lék je lék na předpis a stojí asi 500-600 rublů na balení s 20 tabletami.

Dávková forma "Utrozhestan" jsou nažloutlé lesklé tobolky, uvnitř nichž je homogenní olejovitá kapalina bílé barvy. Tobolky s nižší dávkou jsou kulaté, balené v blistrech po 14 a prodávány v balení po 2 blistrech. Forma tobolek s vyšší dávkou je oválná, jeden blistr obsahuje 7 takových tobolek a jedno balení obsahuje 14 kusů. Průměrná cena jedné krabice "Utrozhestanu" je 400 rublů. Stejně jako Duphaston je tento lék také k dispozici na lékařský předpis..

Způsob aplikace

Tablety "Duphaston" se polykají a zapíjejí vodou. V případě potřeby je lék rozdělen na poloviny nebo dokonce na čtvrtiny. Obvykle je takové mletí nutné, když je lék zrušen, protože není možné prudce snížit dávku hormonu. Schéma příjmu se vybírá individuálně. Některé ženy potřebují pít léky dvakrát denně, jiné - 3krát denně. Délka léčby se také u různých pacientů liší, ale nejčastěji je léčba zastavena od 16-20 porodnických týdnů, kdy začne být placentou produkován progesteron..

Přípravek "Utrozhestan" lze užívat také perorálně, polykáním večer a někdy i ráno. Obvykle se doporučuje užívat lék v dávce 200 mg v noci a v případě potřeby v dávce 100 mg ráno. Pokyny však zmiňují také druhý způsob použití - vložení tobolky hluboko do pochvy těhotné ženy.

Léčba je předepsána jak v prvním trimestru, tak i později, pokud je to nutné k prevenci předčasného porodu.

Kontraindikace

Důvodem pro odmítnutí použití přípravku „Duphaston“ může být přecitlivělost nebo porucha funkce jater. Kromě toho jsou pilulky kontraindikovány u žen, které mají problémy s absorpcí sacharidů, protože obsahují mléčný cukr. Seznam kontraindikací pro jmenování „Utrozhestanu“ je však mnohem větší. Kromě přecitlivělosti a závažných jaterních patologií zahrnuje:

 • tromboflebitida, tromboembolismus a trombóza;
 • porfyrie;
 • maligní nádory genitálií nebo prsou;
 • vaginální krvácení, jehož příčina dosud nebyla identifikována.

Pokyny k tobolkám navíc obsahují také poměrně velký seznam nemocí, u nichž je lék předepisován se zvýšenou opatrností, například arteriální hypertenze, bronchiální astma, deprese, diabetes mellitus a epilepsie.

Vedlejší efekty

Během léčby přípravkem Dufaston se mohou objevit různé vedlejší příznaky, mezi které patří:

 • bolesti hlavy;
 • zvýšená citlivost prsou;
 • nevolnost.

U některých žen vyvolalo užívání tablet alergickou kožní reakci, zvracení, závratě a přibývání na váze. Léčba se občas stala příčinou jaterních dysfunkcí, hemolytické anémie, Quinckeho edému, ospalosti a otoku. Soudě podle recenzí však většina pacientů Dufaston toleruje normálně..

Pokud jde o vedlejší účinky přípravku "Utrozhestan", takové tobolky často vyvolávají nadýmání a bolesti hlavy. Kromě toho je orální podání často doprovázeno ospalostí, průjmem, závratěmi a zvracením. Aby se vyloučily tyto negativní reakce, lékař buď sníží dávku, nebo doporučí, aby byl lék podáván vaginálně.

Mezi další nežádoucí účinky, které se vyskytnou během léčby přípravkem Utrozhestan, patří ženy alergické reakci, nespavost, bolesti kloubů, noční pocení, změny libida a tělesné hmotnosti, zvýšení tělesné teploty a krevního tlaku. Intravaginální použití tobolek může vyvolat pálení, svědění, zarudnutí sliznice, mastný výtok.

Zda se aplikuje současně?

V některých případech může lékař předepsat přípravek „Duphaston“ spolu s přípravkem „Utrozhestan“, například je-li zjištěn významný nedostatek progesteronu nebo jsou-li problémy s tolerancí. Kombinace těchto léků je však možná pouze na lékařský předpis odborníka, který určí vhodnost a zvolí správné dávky pro každý z těchto léků..

Například ranní užívání přípravku "Duphaston" eliminuje negativní účinek mikronizovaného progesteronu na ženu během dne a použití přípravku "Utrozhestan" v noci zajistí další sedativní účinek..

Je možné nahradit jednu drogu jinou?

Vzhledem k tomu, že oba léky působí podobným způsobem a jsou předepsány pro stejné patologické stavy, mohou být v případě potřeby navzájem nahrazeny, například pokud má žena závažné nežádoucí účinky.

Přechod na jiný lék, například nahrazení přípravku „Dyufaston“ přípravkem „Utrozhestan“, se současně provádí pouze pod dohledem lékaře, který vám řekne postup pro zrušení jednoho léku a zvýšení dávky druhého. Ve většině případů však můžete přejít na jiný lék dostatečně rychle - za 1-2 dny.

Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan

Bohužel ne všechny ženy mohou snadno otěhotnět a potom dítě bez komplikací nosit..

Kvůli silným hormonálním změnám v těle nastávající matky dochází k nejrůznějším změnám, které vyvolávají určité problémy.

Docela často, v prvních týdnech těhotenství, dochází u žen k přerušení placenty, je diagnostikován zvýšený tón dělohy nebo dochází k potratu. Důvodem těchto stavů je nedostatek hormonu progesteronu. Progesteron patří do kategorie gestagenů, za jeho produkci jsou zodpovědné nadledviny, žluté tělo vaječníků a placentární tkáně.

Při prvních známkách výskytu hrozby ukončení těhotenství: tón dělohy, bolesti v dolní části břicha, krvavý výtok z genitálního traktu, jsou předepsány progesteronové léky, z nichž nejoblíbenější jsou Duphaston a Utrozhestan.

V našem článku porovnáme léky Utrozhestan a Duphaston, zvážíme jejich výhody a nevýhody, indikace a kontraindikace pro použití. Oba léky jsou často předepisovány již ve fázi plánování těhotenství, protože progesteron pomáhá počat dítě v případě problémů s jeho nedostatečností..

Má příznivý účinek na proces připevnění vajíčka ke stěně dělohy a na další porod dítěte, zejména na samém začátku těhotenství, kdy imunitní systém může vnímat plod jako cizí organismus a začít odmítat.

Tyto léky mají podobný účinek na tělo, jejich hlavním úkolem je pomoci ženě otěhotnět a udržet těhotenství. Ale abychom zjistili, co je lepší než Duphaston nebo Utrozhestan a jak se navzájem liší, je nutné zvážit každou drogu zvlášť.

Složení Duphastonu a Utrozhestanu a forma uvolnění

Tyto hormonální látky mají stejné složení, ale jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že Duphaston je syntetická droga a Utrozhestan je přirozený. Utrozhestan obsahuje mikronizovaný progesteron získaný z listů rostliny Dioscorea a je blízký přirozenému složení produkovanému ženským tělem.

Duphaston, na druhé straně, je umělý analog progesteronu, sestává z dydrogesteronu, který je také rostlinného původu, ale je podroben složitějšímu chemickému zpracování. Utrozhestan je dostupný ve dvou formách: tobolky pro perorální podání (uvnitř) a intravaginální čípky. Duphaston se prodává pouze ve formě tablet.

Indikace pro použití Duphastonu a Utrozhestanu

Oba léky mají podobné indikace pro použití. Utrozhestan je předepsán pro hrozbu spontánního potratu, menstruačních nepravidelností, mírné mastopatie, děložních myomů, hormonální neplodnosti (například způsobené nedostatečností luteální fáze cyklu) a dalších gynekologických onemocnění.

Lék je také velmi účinný, když ženy mají vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů. Utrozhestan je poměrně nová droga, takže v některých evropských zemích se dosud příliš nepoužívá.

Dyufaston byl uvolněn farmaceutickým průmyslem mnohem dříve než Utrozhestan a zkušenosti s jeho používáním mají dlouhou historii. Umělá konfigurace hormonu umožňuje léku rychle vstoupit do těla a absorbovat se do krve v požadované koncentraci.

Kromě toho, že je přípravek Dufaston používán s hrozbou potratu, je také předepisován v rámci přípravy na oplodnění in vitro, na menstruační nepravidelnosti, nefunkční děložní krvácení, premenstruační syndrom, na náhradní léčbu po odstranění reprodukčních orgánů, neplodnost.

Studie prokázaly, že přípravek Dufaston několikrát snižuje riziko předčasného porodu u žen, které mají tento problém..

Kontraindikace užívání Duphastonu a Utrozhestanu

Vzhledem k tomu, že Duphaston je syntetický analog přírodního progesteronu, je jeho použití kontraindikováno u lidí s přecitlivělostí na jeho složky a další složky léčiva. Rovněž se nedoporučuje užívat Duphaston u žen se závažným onemocněním jater (Rotorův syndrom, Dabin-Johnsonův syndrom).

S opatrností a pod dohledem lékaře je přípravek Duphaston předepisován pacientům s anamnézou svědění během těhotenství. Kontraindikací užívání přípravku Duphaston je období laktace, protože proniká do mateřského mléka.

V Utrozhestanu, navzdory své přirozenosti, existuje mnohem více kontraindikací pro přijetí. Utrozhestan se nepoužívá ke krvácení z genitálního traktu nevysvětlitelné povahy, pokud má pacient maligní novotvary v mléčných žlázách nebo reprodukčních orgánech, s některými onemocněními jater (porfyrie), během probíhajícího potratu, s individuální nesnášenlivostí ke složkám léčiva.

S tendencí k tvorbě krevních sraženin se doporučuje intravaginální způsob užívání Utrozhestanu. Tento lék je předepsán s opatrností ženám ve 3. trimestru těhotenství kvůli riziku jaterní dysfunkce, stejně jako během kojení.

Nežádoucí účinky užívání Duphastonu a Utrozhestanu

Při užívání přípravku Duphaston si pacienti prakticky nevšimnou vedlejších účinků. Jediná věc, občas dochází k průlomovému děložnímu krvácení, které se eliminuje zvýšením dávky léku.

Utrozhestan má mnohem více vedlejších účinků, jmenovitě: závratě 30-40 minut po požití, letargii, ospalost, výkyvy nálady, zvýšenou únavu. Některé z nich jsou eliminovány vaginálním užitím Utrozhestanu.

Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, který lék je lepší než Dufaston nebo Utrozhestan. Každý z nich je předepsán lékařem ženě s přihlédnutím ke konkrétním indikacím, charakteristikám těla, se zaměřením na osobní zkušenosti s používáním nebo výsledky léčby jiných pacientů.

Oba léky, i když jsou hormonální, neovlivňují tělesnou hmotnost, protože nevedou k zadržování tekutin v těle, což je zvláště důležité pro ženy v pozici. Tyto léky neovlivňují metabolismus, neztrácejí tuk z Duphastonu a Utrozhestanu.

Velkým plusem je, že léky nezvyšují ani krevní tlak. Ale přesto mají oba léky své klady a zápory, stejně jako výhody navzájem..

Proč je Duphaston lepší než Utrozhestan:

 • několik vedlejších účinků;
 • minimální účinek na játra;
 • vysoká účinnost při plánování dítěte s IVF (dobré ukazatele přežití plodu);
 • snížení pravděpodobnosti předčasného porodu;
 • žádné vedlejší účinky na plod;
 • absence kontraindikací k řízení vozidla při užívání přípravku Duphaston;
 • Duphaston je více zkoumaná droga;
 • Duphaston lze užívat déle než Urozhestan

Výhody Utrozhestanu:

 • přírodní lék, který má složení nejblíže přirozenému progesteronu;
 • schopnost používat drogu orálně a intravaginálně (zejména metoda 2 je vhodná pro těhotné ženy s těžkou toxikózou);
 • efektivní s přebytkem mužských hormonů;
 • nemá nepříznivý účinek na plod;
 • nízké náklady na Utrozhestan ve srovnání s Duphastonem

Který lék je pro vás nejlepší, lze posoudit pouze na základě vašich vlastních zkušeností. Obecně platí, že oba dělají dobrou práci se svými funkcemi: vyrovnávají nedostatek progesteronu v těle, přivádějí dělohu zpět do normálu, eliminují projevy tónu, snižují pravděpodobnost potratu a normalizují cyklus.

Zaměnitelnost Duphastonu a Utrozhestanu

Velké množství žen se zajímá nejen o to, který z těchto fondů je lepší, ale také o to, zda je možné nahradit Utrozhestan Duphastonem a naopak. K nahrazení jednoho léku jiným dochází z různých důvodů: někteří pacienti mohou mít kontraindikace k užívání konkrétního léku, jiní vykazují individuální nesnášenlivost jednotlivých složek a jiní chtějí pouze dostat Duphaston na prenatální klinice zdarma na předpis.

Je kategoricky nemožné předepsat si Dyufaston nebo Utrozhestan a nahradit jeden lék jiným. Hormonální léky vyžadují přísné dodržování pokynů a hladké zrušení nebo přechod, proto schéma přechodu z Dufastonu na Utrozhestan nebo naopak pro každého pacienta vybere lékař individuálně s přihlédnutím k charakteristikám ženského těla, kontraindikacím pro příjem hormonů a řízení těhotenství.

Utrozhestan je zpravidla předepisován pacientům v prvním trimestru (méně často v II) kvůli pohodlnosti jeho použití ve formě vaginálních tobolek, zejména při těžké gestóze těhotných žen. Duphaston lze předepsat v jakékoli fázi těhotenství, pokud hrozí potrat nebo podle výsledků analýzy má žena jasný nedostatek progesteronu.

Jak se přípravek Duphaston a Utrozhestan užívají

Schémata užívání přípravku Duphaston a Utrozhestan pro různé nemoci a patologie, stejně jako během těhotenství, se liší a jsou vybírána odborníkem individuálně.

K normalizaci cyklu se Utrozhestan obvykle předepisuje 200 mg dvakrát denně ráno a večer po dobu 10 dnů. S hrozbou potratu během těhotenství je předepsána dávka Utrozhestanu, která se rovná 200-600 mg denně. U jiných patologických stavů se lék doporučuje užívat od 200 do 400 mg.

Dávka pro použití Duphastonu se v každém případě vybírá individuálně. V případě porušení cyklu a premenstruačního syndromu je lék předepsán 1 tableta 2krát denně po dobu 2 týdnů, počínaje 11. dnem cyklu, s neplodností způsobenou nedostatečností luteální fáze, Duphaston je opilý od 14. do 25. dne cyklu, 1 tableta denně, s hrozbou potrat je předepsán 4 tablety jednou, poté 1 každých 8 hodin, dokud nezmizí příznaky úzkosti atd..

V případě jmenování progesteronových léků během plánování dítěte žena často pokračuje v jejich užívání téměř po celé těhotenství, protože tělo je zvyklé na příjem hormonů z vnějšího prostředí a nevyrovnává se s jeho přirozenou produkcí dobře.

Někdy může lékař předepsat pacientovi současné užívání Dufastonu a Utrozhestanu, aby se minimalizovala pravděpodobnost vzniku určitých vedlejších účinků spojených s dlouhodobým užíváním hormonálních léků. Kromě intravaginálního užívání Utrozhestanu je Dufaston ženě předepisován perorálně.

Tento režim vám umožňuje udržovat požadovanou hladinu těhotenského hormonu progesteronu za normálních podmínek s minimálním rizikem pro nastávající matku a plod. Hlavní věcí je dodržovat pokyny a dávkování uvedené gynekologem.

Když máte na výběr z toho, jaké žaluzie pro domácnost nebo kancelář si vybrat, doporučujeme zvážit dřevěné žaluzie, o tom si můžete přečíst více na webových stránkách https://zhaluzistavropol.ru/derevo-zhaluzi/

Zrušení drog

V pozdním těhotenství, kdy je placenta zcela vytvořena a sama je schopna produkovat požadované množství progesteronu, je Duphaston nebo Utrozhestan zrušen. Ale v případě dlouhodobé hrozby ukončení těhotenství, výskytu tažných bolestí v podbřišku a tónu dělohy po vysazení progesteronu se Duphaston nadále užívá.

Utrozhestan je nahrazen Duphastonem, protože má negativní účinek na játra na konci II. A III. Trimestru těhotenství. Schéma zrušení Duphastonu a Utrozhestanu je přibližně stejné - postupné snižování dávky léku (o polovinu tablety týdně nebo jiná možnost navržená lékařem) s hodnocením stavu pacienta.

Pokud Duphaston a Utrozhestan přestanou brát velmi náhle, jsou možné vážné následky, až potrat v časných stádiích těhotenství a předčasný porod v pozdější fázi. S hormonálními léky buďte opatrní a užívejte je pouze podle pokynů svého lékaře.

Dyufaston a Utrozhestan (popis a srovnání)

Utrozhestan a Duphaston
Hormonální léky k udržení těhotenství

Lékaři vědí, že téměř žádné těhotenství není úplné, aniž by předepsali alespoň nějakou pilulku. A i když mluvíme o „neškodných“ vitamínech, těhotné ženy mají přirozené otázky: proč je nutné tento lék užívat a jak bezpečný je pro nenarozené dítě? V této části vám řekneme o lécích, které se obvykle předepisují nastávajícím matkám..

Léky UROZHESTAN a DUFASTON se obvykle předepisují nastávajícím matkám, když nastane tak běžný problém, jako je hrozba potratu. Tyto léky obsahují hormon progesteron, pod jehož vlivem dochází v těle ženy k důležitým biologickým procesům, které přispívají k úspěšnému plodení..

Účinek progesteronu na ženské tělo je zaměřen především na zajištění příznivých podmínek pro oplodnění, připevnění ke stěně dělohy a vývoj vajíčka. Nedostatek produkce tohoto hormonu se často stává příčinou takové nepříznivé epizody těhotenství, jako je potrat v prvním trimestru, protože během tohoto období se vajíčko ještě nepřipojilo k děloze „těsně“ a hormonální pozadí matky nebylo zcela a stabilně vytvořeno.

Hormon progesteron označuje gestageny - ženské pohlavní hormony produkované ve vaječnících. Ještě před oplodněním připravuje dělohu na přijetí embrya, stimuluje vývoj mléčných žláz. S nedostatkem progesteronu dává tělo matky špatný signál imunitnímu systému, v důsledku čehož je plod vnímán tělem jako cizí agent, což vede k oddělení trofoblastu - "listu", který krmí plod, ze kterého by se v budoucnu měla tvořit placenta. V důsledku toho může dojít k potratu v prvním trimestru..

Progesteron se začal používat k léčbě hrozby ukončení těhotenství již v 60. - 70. letech minulého století, současně se však plně projevily jeho vedlejší účinky na dítě a matku, zejména nebylo možné zabránit malformacím plodu. Pouze s rozvojem špičkových technologií a možností využití molekulárních metod syntézy bylo možné získat léky, které se kvalitativně a bezpečně vyrovnají s tímto nepříznivým okamžikem těhotenství. Mezi tyto léky patří DUFASTON a UTROZHESTAN.
DUFASTON

DUFASTON je silný hormon progestagenu. který je z hlediska své molekulární struktury a farmakologického působení blízký endogennímu (tj. produkovanému tělem) progesteronu a ve výsledku má vysokou afinitu k progesteronovým receptorům (strukturám, které vnímají působení tohoto hormonu), tj. dokonale se k nim hodí jako klíč od zámku.

„Syntetická“ změna v konfiguraci molekuly vede ke skutečnosti, že DUFASTON se při perorálním podání snadno vstřebává. Na rozdíl od mnoha hormonů-gestagenů není DUFASTON derivátem mužského hormonu testosteronu - jeho struktura se liší od struktury většiny syntetických gestagenů, v důsledku čehož droga postrádá charakteristické vedlejší účinky. Na rozdíl od jiných syntetických gestagenů DUFASTON:
nezpůsobuje výskyt „ženských“ znaků u plodu mužského pohlaví a nemá vedlejší účinky na funkci jater a srážení krve;
nezpůsobuje takové projevy jako akné, zhrubnutí hlasu, hirsutismus (zvýšený růst vlasů) a maskulinizace genitálií (zvětšený klitoris) u ženského plodu;
nezpůsobuje změny v lipidovém spektru krve a koncentraci glukózy;
neovlivňuje negativně jiné orgány vnitřní sekrece.

Vysoká bezpečnost přípravku DYFASTON, potvrzená mnohaletými zkušenostmi s jeho používáním (nebyl zjištěn jediný případ detekce nitroděložních malformací plodu), vám umožňuje sebevědomě užívat drogu jako hormonální podporu. Navíc ve srovnání s UTROZHESTANEM nemá dydrogesteron sedativní (uklidňující) účinek. Někdy tento faktor přispívá k tomu, že je pro léčbu vybrán tento konkrétní lék..

Díky své jedinečné korespondenci s přírodním progesteronem obnovuje DUFASTON přirozené mechanismy normálního těhotenství. Výsledky mnoha studií o tomto léčivém přípravku jsou inspirativní: užívání přípravku DU-FASTON snižuje výskyt fetoplacentární nedostatečnosti a předčasného porodu na polovinu. A u dětí je menší pravděpodobnost, že nebudou mít porodní váhu, dosáhnou vyššího skóre na stupnici Apgar (podle této stupnice jsou hodnoceni všichni novorozenci, přičemž je třeba věnovat pozornost dýchání, srdečnímu rytmu, reflexům, kůži, svalovému tónu). U novorozenců je hypoxické (tj. Deprivace kyslíku) poškození mozku méně časté. Porodnost zdravých dětí se zvyšuje o jednu třetinu.

Z vedlejších účinků je ve vzácných případech možné děložní krvácení (v takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékaře). U tohoto léku nebyly zjištěny žádné další vedlejší účinky..

Jedinou významnou kontraindikací pro užívání přípravku DUFASTON je přecitlivělost na složky léčiva, tj. Individuální nesnášenlivost.

DUFASTONE (dydrogesteron) je syntetický analog přírodního progesteronu, UTROZHESTAN je přírodní progesteron. To je jejich hlavní rozdíl, který vede k určitým rozdílům v účincích a v užívání těchto léků..

Dydrogesteron se vylučuje do mateřského mléka, proto pokud je nutné užívat drogu během laktace, lékař nastoluje otázku ukončení kojení.

DUFASTON se obzvláště často používá při použití technologie IVF - oplodnění in vitro. Četná pozorování ukazují, že použití syntetického léčiva v IVF je účinnější než přírodní přírodní analog, ačkoli velké mezinárodní studie o této záležitosti nebyly zveřejněny. Dlouhodobé užívání tohoto léku ve velké dávce je možné díky výhodám DUFASTONU - vysoké stabilní dostupnosti pro tkáně a absenci vedlejších účinků.
UTROZHESTAN

UTROZHESTAN je jediný progesteron na světě produkovaný z rostlinných materiálů. Tento přípravek je přirozeně mikronizovaný, tj. vyrobený ve speciální formě, progesteron (molekuly hormonů jsou obklopeny arašídovým máslem). Vyrábí se ve formě tobolek pro orální (vnitřní) a intravaginální (v čípcích) použití.

Tento lék má úplnou podobnost s molekulou progesteronu a právě tato vlastnost poskytuje řadu jedinečných účinků, které jej odlišují od ostatních léků v této skupině. UTROZHESTAN plně vlastní vlastnosti endogenního (v těle produkovaného) progesteronu. Podporuje těhotenství, připravuje endometrium na implantaci vajíčka. UTROZHESTAN (jako DUFASTON) nemění tělesnou hmotnost a nepřispívá k zadržování tekutin v těle, neovlivňuje metabolismus lipidů a sacharidů a nezvyšuje krevní tlak.

Unikátní struktura molekuly UTROZHESTANU umožňuje ovlivnit výměnu mužských hormonů androgenů (a jsou také přítomny u žen během těhotenství). který má nejen pozitivní vliv na průběh těhotenství, ale také zlepšuje stav pokožky.

UTROZHESTAN má také pozitivní účinek se zvýšeným množstvím mužských pohlavních hormonů u ženy (hyperandrogenismus) vzhledem k tomu, že tento lék interaguje v těle se stejnými receptory jako androgeny, tj. soutěží s nimi.

Dalším jedinečným mechanismem zachování a udržení těhotenství pro přípravek MOROZHESTAN je jeho schopnost potlačovat účinky oxytocinu (tento hormon je také produkován vaječníky a je to tento hormon, který stimuluje kontrakci dělohy a vede k potratu). Tento účinek přípravku UTROZHESTAN je zvláště výrazný při perorálním podání.

Obvyklá dávka UTROZHESTANU je 200-300 mg denně a lze použít kterýkoli ze dvou způsobů podání léku - intravaginální nebo orální. Při eliminaci hrozby ukončení těhotenství je výhodnější a účinnější kombinace intravaginálního podání UTROZHESTANU s perorálním podáním. Je důležité si uvědomit, že počáteční dávka UTROZHESTANU s hrozbou ukončení těhotenství je 400-600 mg najednou, následovaná udržovací dávkou 400-600 mg denně. Pokud je tato terapie neúčinná, lze dávku UTROZHESTANU zvýšit na 800 - 1 000 mg denně. Jmenování léčby, jako je změna dávky, by měl provádět pouze lékař, protože se jedná o hormonální lék a jeho předávkování nebo nedostatek v těle může tragicky skončit těhotenstvím. Zrušení utrozhestanu nebo změna jeho dávky se provádí pod kontrolou různých indikátorů těhotenství, včetně koncentrace progesteronu v krvi: během normálního těhotenství se mění hladce - a ke zrušení by mělo dojít také bez „výbuchů“.

Řekněme několik slov o vedlejších účincích, které se mohou vyskytnout při užívání tohoto léku. Stejně jako „vlastní“ progesteron, UTROZHESTAN mírně zvyšuje tělesnou teplotu a má uklidňující a hypnotický účinek, výraznější při perorálním podání. Při užívání drogy uvnitř se může také objevit ospalost, závratě.

V případě závažných onemocnění jater je kontraindikováno užívat přípravek UTROZHEST uvnitř - doporučuje se přejít na intravaginální podání, protože léčivo je aktivně metabolizováno (zpracováváno) játry.

Na závěr mi dovolte připomenout drahým matkám, že pokud lékař předepíše některý z uvažovaných léků těhotné ženě, znamená to úplnou a seriózní léčbu, protože je spojena s příjmem hormonů, jejichž minimální změny v koncentraci v krvi (i bez vědomí lékaře) v tom nebo druhá strana může být zrušena jak úsilím lékaře, tak těhotenstvím. Při užívání těchto léků proto vždy držte prst na pulsu - pravidelně navštěvujte svého lékaře a důsledně dodržujte jeho rady.

„Dyufaston“ nebo „Utrozhestan“? - "Jsem zdravý!"

Na jednom z internetových fór, kde ženy diskutují o situacích a problémech týkajících se početí a těhotenství, položila jedna z návštěvnic otázku, která se stala výchozím bodem pro napsání tohoto článku. Otázka zněla takto: „Je pravda, že Utrozhestan je lepší než Duphaston? Slyšel jsem tento názor mnohokrát, ale prostě nedokážu přijít na to, proč je lepší... Řekni mi, kdo ví?“

Nebudeme odpovídat na otázku, který lék je lepší a který z nich je horší - jednoduše proto, že se na něj žádný lékař nezaváže. Porovnávání drog mezi sebou v kategoriích „lepší - horší“ je nesprávné a v zásadě nesprávné. Každý lék má svůj vlastní účel, seznam indikací, vedlejších účinků a kontraindikací

Nejprve si povšimněte, že jak Dufaston, tak Utrozhestan jsou přípravky progesteronu.

A přímou indikací pro jejich použití je nedostatek progesteronu v těle..

Fakta o progesteronu

Progesteron je ženský pohlavní hormon patřící do třídy steroidních hormonů. Produkují ho nadledviny, žluté tělísko vaječníků a placenta plodu. Progesteron se často nazývá „těhotenský hormon“, protože během těhotenství je aktivně produkován placentou, zatímco jeho hladina se neustále a postupně zvyšuje a krátce před porodem prudce klesá..

Progesteron je hlavním hormonem žlutého tělíska vaječníků, které se tvoří po ovulaci. Tento hormon je nezbytný pro výstelku dělohy (endometria), aby se připravil na „příjem“ oplodněného vajíčka, takže je aktivně syntetizován v luteální fázi menstruačního cyklu (doba mezi ovulací a nástupem menstruačního krvácení, tj. Přibližně v druhé polovině cyklu).

Pokud vajíčko není oplodněno, potom se žluté tělísko postupně zmenšuje a produkuje stále méně progesteronu. A pokud došlo k oplodnění, pak žluté tělo nadále funguje a aktivně produkuje progesteron po dobu asi 2,5 až 3 měsíců. Vysoká hladina progesteronu zajišťuje udržení a normální průběh těhotenství v prvním trimestru, protože stimuluje růst endometria a zastavuje uvolňování nových vajíček. Žluté tělo jakoby „chrání“ embryo, dokud se konečně nevytvoří placenta a nezačne nezávisle produkovat progesteron a estrogen.

Nyní můžete jasněji pochopit, proč je při provádění krevního testu na progesteron (a další pohlavní hormony) velmi důležité znát den menstruačního cyklu nebo týden těhotenství..

Ve druhé fázi cyklu je třeba provést analýzu progesteronu, protože tento hormon je indikátorem funkce žlutého tělíska, tj. užitečnost ovulace.

Utrozhestan nebo Duphaston

"Utrozhestan" má stejný chemický vzorec jako progesteron. Dufastonův vzorec se od něj liší umístěním jedné methylové skupiny, tj. chemická struktura. Předpokládá se, že "Duphaston" je syntetický progesteron a "Utrozhestan" obsahuje mikronizovaný přírodní progesteron získaný z rostlinných materiálů, přesněji z listů rostlin rodiny Dioscorea. Mimochodem, právě tato skutečnost vytváří mnoho neprofesionálních diskusí. Stereotyp funguje: syntetický je špatný, přirozený je dobrý. To však není tento případ.

„Duphaston“ je však také analogem přírodního progesteronu získaného z rostlinných materiálů - yam a sója. Zde zjevně existuje nějaký reklamní kousek. Protože „jam“, ze kterého se získává „Duphaston“, je souhrnný název pro rostliny rodu Dioscorea. Ty. zdroj pro získání drog je v zásadě stejný!

Názor na „syntetické“ a „přírodní“ je tedy velmi relativní. Všechny léky jsou syntetizovány z něčeho - to je základ chemického průmyslu.

Výhodou přípravku "Duphaston" je méně vedlejších účinků, které jsou typické jak pro přípravek "Utrozhestan", tak pro přirozený progesteron. To je ospalost, slabost a letargie, pro mnohé známé, únava, tendence upadnout do blues a rozčilovat se ze všech nejmenších důvodů. Přípravek „Duphaston“ se také vyrábí mnohem déle, proto s jeho používáním existuje více zkušeností. Bylo prokázáno, že tento lék, pokud se používá během těhotenství, nemá nepříznivý vliv na fyzický a sexuální vývoj dívek v dětství a pubertě..

Výhodou přípravku "Utrozhestan" je, že je dostupný ve formě tobolek (100 a 200 mg), které lze užívat nejen perorálně (tj. Zapít vodou), ale také intravaginálně (zavést do pochvy) - v případě toxikózy to může být velmi důležitý faktor.

Přípravek "Duphaston" je dostupný v 10 mg tabletách.

V závislosti na klinické situaci a diagnóze je denní dávka Duphastonu od 10 do 30 mg denně. "Utrozhestan" - od 200 do 600 mg denně.

Některá fakta, o kterých je třeba vědět!

Dyufaston ani Utrozhestan nemají negativní vliv na ovulaci a nemají žádný antikoncepční účinek! Léky jsou předepisovány ve druhé fázi cyklu, tj. Zpravidla od 16. dne.

Duphaston nemá žádný vliv na ukazatele srážlivosti, metabolismus sacharidů a lipidů!

Mělo by se pamatovat na to, že při perorálním užívání má Utrozhestan antiestrogenní (snižuje množství ženských pohlavních hormonů) a sedativní (uklidňující) účinek! Rovněž byl zaznamenán antiandrogenní účinek utrozhestanu (který lze použít v podmínkách zvýšeného mužského pohlavního hormonu).

Duphaston nemá estrogenní, androgenní, anabolickou nebo kortikoidní aktivitu, tj. neovlivňuje nic jiného než progesteron.

Během těhotenství v prvním trimestru by měl být Utrozhestan použit intravaginálně.!

Srovnávací charakteristiky léčiv

Nyní porovnejme vlastnosti „Dyufaston“ a „Utrozhestan“. Udělejme to pomocí tabulek.

Indikace pro přijetí

UtrozhestanDuphaston
předmenstruační syndrom++
fibrocystické onemocnění prsu+
premenopauza (substituční léčba)+
náhradní terapie pro nefunkční nebo chybějící vaječníky+
podpora luteální fáze během přípravy na IVF+
předčasná menopauza++
menopauza a postmenopauza++
prevence obvyklého a hrozícího potratu++
prevence děložních myomů+
endometrióza jako pooperační léčba++
neplodnost v důsledku luteální nedostatečnosti++
dysmenorea+
menstruační nepravidelnosti++
sekundární amenorea+
nefunkční děložní krvácení+

UtrozhestanDuphaston
závrať+
ospalost+
střední děložní krvácení++
změna trvání menstruačního cyklu++
alergické reakce+

UtrozhestanDuphaston
dysfunkce jater+
sklon k trombóze+
cukrovka+
hypertenze+
bronchiální astma+
individuální nesnášenlivost++

Dufaston® neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla a řídit stroje a mechanismy. Pokud užíváte Utrozhestan uvnitř, měli byste podle pokynů být opatrní při potenciálně nebezpečných činnostech, které vyžadují zvýšenou pozornost a rychlost psychomotorických reakcí.

Závěrem bychom chtěli zdůraznit, že tento článek v žádném případě není poučením o samoléčbě. Pamatujte, že každý váš problém je jiný a jedinečný. Jakýkoli předpis léku je výsadou zdravotnického pracovníka. A vaším úkolem je zaujmout odpovědný přístup ke svému zdraví a co nejpřesněji dodržovat doporučení lékaře. být zdravý!

Jak zvýšit krevní tlak doma Po mnoho let neúspěšně bojoval s HYPERTENZÍ? Vedoucí ústavu: „Budete se divit, jak snadné je vyléčit hypertenzi užíváním každého dne.Hypotenze je stav charakterizovaný snížením krevního tlaku.