Divigel při plánování těhotenství

Čekání na dítě přináší nastávající matce spoustu radosti. Ale jsou chvíle, kdy její tělo ženě nedává plný zážitek z tohoto štěstí a otěhotnění. Mluvíme o endometriu - důležité hormonálně citlivé tkáni dělohy. Je to endometrium, které se stává místem zavádění drobků, zde embryo roste a vyvíjí se.

Endometrium je normálně podporováno hormonem estrogenem, jehož hlavní funkcí je připravit vnitřní výstelku dělohy na příjem oplodněného vajíčka. Pokud je endometrium příliš tenké, pak se vajíčko nemůže "připojit" k děloze - a nedojde k těhotenství. Lékaři nazývají tento jev hypoplázií a detekují jej pomocí ultrazvuku. Naštěstí hypoplazie není věta: tloušťku endometria lze zvýšit pomocí léků, které vyrovnávají hormonální nedostatek estrogenu..

Jedním z těchto léků je Divigel. Jeho hlavní účinnou látkou je syntetický estradiol, který je biologickými a chemickými vlastnostmi shodný s přirozeným ženským hormonem. Estradiol je zodpovědný za vývoj a fungování ženských pohlavních orgánů a mléčných žláz, pravidelnost menstruačního cyklu, syntézu určitých bílkovin, snižování hladiny cholesterolu v krvi, normální fungování orgánů kardiovaskulárního systému.

Proč je přípravek Divigel předepsán?

Při plánování těhotenství předepisují lékaři přípravek Divigel pouze v případě, že je diagnostikováno tenké endometrium. Koneckonců, pokud je ženě diagnostikována hypoplázie, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k děloze. Pokud je endometrium tlusté méně než 5 mm, je šance na otěhotnění pouze 1%.

Endometrium „ztuhne“ pod vlivem ženských hormonů estrogenu. Produkují je folikuly na konci rané folikulární fáze menstruačního cyklu. Pokud se hladina estrogenu v těle zvyšuje, roste také endometrium. V některých případech je však narušení dominantního folikulu narušeno, což se stává předpokladem pro hypoplázii. Endometrium prostě nemá odkud pocházet.

Ke stimulaci růstu endometria lékaři předepisují použití umělého analogu hormonu estrogenu. Divigel zvyšuje množství estrogenu, což vede k zesílení endometria. Přípravek „Divigel“ také stimuluje vývoj pochvy, dělohy, vejcovodů, kanálků mléčných žláz, podporuje aktivní růst a uzavírání epifýz dlouhých tubulárních kostí. Lék zvyšuje hladinu koncentrace železa, mědi, tyroxinu v krvi, lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, snižuje množství cholesterolu.

Tento lék by měl být užíván, pouze pokud u vás lékaři diagnostikují hypoplázii. Nepoužívejte samoléčbu a neužívejte přípravek Divigel bez doporučení a doporučení lékaře.

Jak přípravek Divigel působí při plánování těhotenství?

Přípravek "Divigel" se vyrábí ve formě gelu a předepisuje se jednou denně ve stejnou dobu. Léčivo se aplikuje v malém množství na čistou pokožku dolní části přední břišní stěny, ramen, předloktí, dolní části zad nebo hýždí. Gel se rychle vstřebává během 1-2 minut. Tuto oblast pokožky však můžete namočit vodou nejdříve po hodině nebo dvou. Po ukončení procedury si důkladně umyjte ruce..

S dávkami gelu neexperimentujte: podle příznaků je předepíše pouze lékař. Neaplikujte gel na obličej, prsa, sliznice pohlavních orgánů nebo podrážděnou pokožku. Pokud jste z nějakého důvodu neaplikovali gel do 12 hodin, měl by být postup proveden následující den. Pokud ještě neuplynulo 12 hodin, co nejdříve vmasírujte gel do pokožky. Časté vynechání sezení Divigel může způsobit děložní krvácení.

Divigel s menopauzou. Návod k použití, recenze gynekologů, žen

Divigel patří do skupiny léků, které se používají jako hormonální substituční léčba menopauzy a patologických stavů ženského reprodukčního systému. Zavedení účinné látky ve formě gelu přes kůži snižuje riziko komplikací a vedlejších účinků, což potvrzují recenze pacientů, kterým byla předepsána..

Forma uvolňování a složení léčiva

Divigel pro menopauzu, jehož recenze u pacientů a lékařů naznačují jeho dobrý terapeutický účinek, je k dispozici ve formě gelu pro vnější použití v baleních po jedné dávce 0,5 nebo 1 mg. Karton může obsahovat 28 nebo 91 sáčků. Oficiálním výrobcem léku je finská společnost Orion Corporation LLC..

Hlavní účinnou látkou gelu je hemihydrát estradiolu (17β-estradiol) získávaný synteticky, ale svými vlastnostmi nejbližší přírodnímu estradiolu. 1 vak o hmotnosti 1 g obsahuje 1 mg 17β-estradiolu.

Mezi pomocné složky léčiva patří:

 • karbopol 974R, použitý jako gelový strukturant;
 • trolamin - regulátor kyselosti pH;
 • propylenglykol - rozpouštědlo a plnivo;
 • ethylalkohol (96%), který má místní dráždivý a antimikrobiální účinek;
 • čištěná voda (rozpouštědlo).

Farmakologické vlastnosti

Divigel je lék na hormonální substituční terapii. 17β-estradiol, analog přírodního estradiolu, je nejaktivnějším ženským steroidním hormonem.

U žen v plodném věku se produkuje ve vaječníkových folikulech. K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly (FSH). 98% této látky je v těle ženy ve vázaném stavu a zbývající 2% jsou v aktivní formě.

Pod vlivem estradiolu se rozvíjejí primární i sekundární sexuální charakteristiky:

 • tvorba dělohy, pochvy;
 • tvorba pojivové tkáně mléčných žláz;
 • zbarvení areoly bradavek, růst vlasů;
 • cyklické odmítnutí endometria (menstruační krvácení).

Estradiol je navíc zapojen do následujících procesů:

 • tvorba koncových částí trubicových kostí, které tvoří kloub;
 • inhibice procesu destrukce a degradace kostní tkáně;
 • regulace tónu hladkých svalů lemujících stěny krevních cév a dutin vnitřních orgánů, včetně dělohy;
 • stimulace produkce globulinů - krevních proteinů, které přenášejí živiny;
 • regulace rovnováhy vody a elektrolytů v těle;
 • srážení krve;
 • zvýšení koncentrace HDL v séru, inhibice agregace krevních destiček (antiaterosklerotický účinek).

Po ukončení menstruace v menopauzálním období produkce estrogenu prudce klesá.

Tento proces je doprovázen výskytem klimakterického syndromu, který je vyjádřen následujícím způsobem:

 • atrofie vaginální stěny;
 • dystrofické změny v kůži;
 • vzrušení sympatoadrenálního systému (pocení, „spláchnutí“ krve do obličeje, podrážděnost, zhoršení spánku a další příznaky);
 • snížená kostní hustota (osteoporóza);
 • zvýšené riziko aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a dalších poruch.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Divigel s menopauzou, jehož recenze jsou na rozdíl od perorálních forem uvolňování většinou pozitivní, není doprovázen primárním průchodem účinné látky játry. Uvolňování estradiolu do celkového oběhu je podobné přirozenému mechanismu sekrece vaječníkových hormonů..

Ve výsledku se zvyšuje biologická dostupnost léčiva (je to 82%) a terapeutická hladina hormonu odpovídá jeho fyziologické koncentraci v krvi. Postupné pronikání účinné látky také snižuje riziko vzniku „estrogenního píku“ a doprovodných vedlejších účinků v podobě zvýšené srážlivosti krve a trombózy.

Po aplikaci na kůži dochází k distribuci a metabolismu léčiva podle následujícího mechanismu:

 1. Odpařováním z povrchu kůže alkohol ničí lipidy stratum corneum a podporuje hluboký průnik estradiolu.
 2. Aktivní složka gelu vstupuje do oběhového systému a je téměř úplně vázána transportními proteiny a jeho malá část zůstává v podkožních tkáních, což má prodloužený účinek.
 3. Hormon proniká do cílových orgánů (mléčné žlázy, genitálie a další) a váže se na receptory, které mají prvky citlivé na estradiol.
 4. Výsledný komplex interaguje se složkami buněčného genomu, specifickými proteiny, což podporuje uvolňování peptidových molekul, růstové faktory a syntézu RNA.
 5. Ve výsledku se aktivuje proces feminizace těla a výše popsané mechanismy..

Pod vlivem enzymů (cytochrom p450, katecholmethyltransferáza, sulfotransferáza) v těle se účinná látka léčiva štěpí na methoxyestrogeny, které se vylučují žlučí hlavně střevem. Jeho akumulace při opakované expozici tělu není pozorována.

Perkutánní podání 17β-estradiolu vede ke zvýšení hladiny hormonu v krvi na hodnoty uvedené v tabulce níže.

IndexObsah v krevním séru, pmol na 1 litr
0,5 mg estradiolu1 mg estradiolu
Maximální koncentrace143247
Průměrná koncentrace75124
Minimální úroveň92101

Indikace pro použití

Indikací pro použití přípravku Divigel je potřeba hormonální substituční terapie v následujících případech:

 • po odstranění dělohy nebo léčbě maligních nádorů radioterapií;
 • předčasný nástup menopauzy;
 • plánování těhotenství (ke zvýšení tloušťky endometria);
 • ukončení menstruace na více než 6 měsíců u žen v reprodukčním věku (sekundární amenorea);
 • časný výskyt příznaků klimakterického syndromu;
 • urogenitální poruchy;
 • zvýšené riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění u žen;
 • prevence pozdních metabolických poruch v menopauze.

Kontraindikace

Divigel, který obnovuje hladinu estrogenu v menopauze, má kontraindikace. Podle recenzí pacientů je jednou z jeho významných výhod absence průchodu gastrointestinálním traktem, dobrá snášenlivost a snadné použití..

Lék by neměl být používán v případě následujících patologií:

 • zhoubné nádory prsu, jater nebo genitálií, přítomné nebo dříve v historii;
 • krvácení z genitálního traktu z nevysvětlitelného důvodu;
 • patologická proliferace vnitřní vrstvy tkáně lemující dělohu (hyperplazie endometria);
 • genetická predispozice k trombóze, diagnostikovaná žilní trombóza a nedávné tromboembolytické komplikace;
 • akutní jaterní patologie, projevy stagnace žluči - žloutenka, svědění, včetně těch, které se vyskytly během posledního těhotenství, při zvýšení hladiny estradiolu nebo při užívání hormonálních léků;
 • dědičné metabolické poruchy - porfyrie, hyperbilirubinémie.

Lék je také kontraindikován u těhotných a kojících matek, pacientů se zvýšenou individuální citlivostí na estradiol a další složky gelu. Pokud během léčby dojde k otěhotnění, musíte jej okamžitě přestat užívat..

V jakém věku lze drogu použít

Lék není určen k léčbě u dětí mladších 18 let. Neexistují ani klinicky prokázané zkušenosti s jeho použitím u pacientů starších 65 let..

Návod k použití, dávkování léku

Gel lze aplikovat na následující oblasti těla:

 • spodní část přední břišní stěny;
 • bederní oblast zad;
 • ramena a předloktí;
 • hýždě (střídavě vlevo a vpravo).

Tato místa je třeba denně střídat. Gel se neaplikuje na pokožku obličeje, mléčných žláz a genitálií. Vyvarujte se kontaktu s poškozenými nebo podrážděnými oblastmi, očima a sliznicemi..

Postup aplikace gelu je následující:

 1. Otevřete jednorázový balíček.
 2. Aplikujte drogu na jednu z výše uvedených oblastí těla o ploše asi 1-2 dlaní.

Divigel s menopauzou by neměl být aplikován na sliznice. V případě náhodného kontaktu gel omyjte vodou

 • Vydržte gel několik minut, dokud není zcela suchý.
 • Umyj si ruce mýdlem a vodou. Neumývejte gel z povrchu kůže po dobu nejméně 1 hodiny.
 • Denní dávka se vybírá individuálně a v průměru 1 g gelu denně. Počáteční dávka je 0,5 g. Terapie může být prováděna periodicky (průběh) nebo kontinuálně po dlouhou dobu. Abyste snížili riziko nežádoucích účinků, použijte minimální dávku, která má terapeutický účinek..

  Existují následující vlastnosti užívání této drogy:

  • pacientům, kteří nemají chirurgický zákrok na děloze, jsou současně předepisovány gestageny, které jsou užívány po dobu nejméně 12-14 dnů během měsíčního cyklu;
  • ženy, které dříve nebyly léčeny hormonálními léky, mohou gel začít používat kdykoli;
  • pacienti, kteří dříve užívali podobné léky, by měli dokončit předchozí léčbu;
  • příležitostné (nepravidelné) použití gelu může vést k rozmazání vaginálního výtoku a silnému krvácení z dělohy.

  Vedlejší efekty

  Divigel s menopauzou, jehož recenze hovoří o jeho účinnosti při hormonální nerovnováze, může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • kardiovaskulární systém - rychlý nebo silný srdeční rytmus, arteriální hypertenze, zánět žilních stěn, kapilární krvácení s jemnými skvrnami v kůži, pod ní nebo na sliznicích, tvorba krevních sraženin v žilách dolních končetin, infarkt myokardu, mrtvice (ve vzácných případech);
  • urogenitální orgány - porušení menstruačního cyklu, abnormální proliferace tkání a rakovina endometria, silná bolest během menstruace, zvýšené známky premenstruačního syndromu, zánět vulvy a pochvy, fibroidy, zvýšená frekvence nebo zpoždění močení, inkontinence moči, zánět močového měchýře, výskyt krve v moči;
  • dýchací orgány - pocit nedostatku vzduchu, zánět nosní sliznice;
  • zažívací a hepatobiliární systém - nevolnost, zvracení, zvýšená plynatost, zvýšená chuť k jídlu, poruchy stolice, bolesti břicha, překrvení žluči, žloutenka, zhoršení jater;
  • kůže - svědění, podráždění, bolest v místě aplikace léku, suchost, akné, vypadávání vlasů nebo zvýšený růst vlasů, jsou možné patologické změny v nehtových ploténkách, dermatitida a ekzémy, lokální zvýšení pigmentace kůže, tvorba hustých uzlíků;
  • metabolické poruchy - otoky, zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti, abnormální zvýšení hladiny cholesterolu v krvi;
  • nervový systém a psychika - bolesti hlavy, závratě, poruchy citlivosti (pocit „plíživého“, plazení, pálení, brnění), třes, zvýšená nervozita nebo neklid, deprese, svalové křeče, poruchy spánku, proměnlivá nálada, snížená koncentrace a pozornost, zvýšené riziko demence u žen starších 65 let;
  • další systémy a orgány - tvorba benigních nádorů, zvětšení a bolest v mléčných žlázách, nadměrné pocení, horečka, celková nevolnost, alergické reakce, Quinckeho edém, rozmazané vidění, syndrom suchého oka, patologie kloubů, rakovina prsu nebo vaječníků (riziko se zvyšuje u 2krát při použití estradiolu po dobu 5 let nebo déle).

  Krvavý vaginální výtok má zpravidla dočasnou povahu, může trvat několik měsíců a nevyžaduje přerušení léčby. Pokud se objeví další nežádoucí účinky, měli byste přestat užívat a konzultovat s lékařem. Divigel nemá vliv na schopnost řídit auto a vysoce rizikové mechanismy.

  Předávkovat

  Při perkutánním podání je předávkování nepravděpodobné.

  Při perorálním podávání estradiolu se předávkování projevuje ve formě následujících příznaků:

  • bolest v prsou;
  • vzhled pocitu úzkosti;
  • zvýšená podrážděnost;
  • nevolnost, zvracení;
  • děložní krvácení mezi obdobími.

  K odstranění příznaků předávkování je nutné drogu opláchnout z kůže a zrušit její užívání.

  speciální instrukce

  Lék je předepsán s opatrností v následujících případech:

  • selhání jater, srdce a ledvin, jaterní patologie;
  • benigní nádory různé lokalizace (včetně děložních myomů);
  • rakovina u příbuzných;
  • cukrovka;
  • epilepsie;
  • cholelitiáza;
  • migréna;
  • systémová onemocnění pojivové tkáně;
  • bronchiální astma;
  • Ischemická choroba srdeční;
  • srpkovitá anémie.

  Pacienti, kteří dlouhodobě užívají přípravek Divigel, potřebují každoroční diagnostiku (krevní testy, mamografie, ultrazvuk mléčných žláz a pánevních orgánů, další studie, jejichž objem se stanoví individuálně), aby se snížilo riziko negativních příhod.

  Divigel s menopauzou, jehož recenze naznačují malý počet vedlejších účinků, při dlouhodobém užívání zvyšuje riziko maligních nádorů.

  Dosahuje maximálně 5 let po zahájení léčby. U žen užívajících hormonální léky je tedy rakovina endometria zaznamenána 2-12krát častěji. Po ukončení léčby může zvýšená pravděpodobnost maligních procesů přetrvávat po dobu 10 let.

  Riziko tromboembolismu při užívání estrogenů se zvyšuje 1,3–3krát a ischemická cévní mozková příhoda - 1,5krát.

  Lékové interakce

  Farmakokinetika aktivní složky přípravku Divigel se zvyšuje současným podáváním následujících léků:

  • barbituráty (fenobarbital, veronal, barbamil a další);
  • trankvilizéry (Diazepam, Amisil, Grandaxin);
  • kyselina listová;
  • antivirová činidla Ritonavir a Nelfinavir;
  • léky, které zahrnují hormony štítné žlázy;
  • léky proti bolesti narkotik (kodein, morfin a další);
  • anestetika;
  • léky, které zvyšují aktivitu jaterních enzymů (Rifampicin, Fenobarbital a další);
  • antiepileptika (valproát, difenin, klonazepam a durgie);
  • léky obsahující třezalku tečkovanou.

  Pokles terapeutického účinku je pozorován při užívání takových látek, jako jsou:

  • antibakteriální léky (Ampicillin, Rifabutin a další);
  • antivirová činidla (Nevirapin, Efavirenz);
  • některé NSAID (fenylbutazon a jeho analogy).

  Na druhé straně estradiol zvyšuje terapeutický účinek léků používaných ke snížení koncentrace lipidových frakcí v krvi a také snižuje aktivitu diuretik, antihypertenziv a antikoagulancií (Aspirin, Warfarin a další).

  Analogy

  Analogy Divigelu, pokud jde o obsah aktivní složky a způsob aplikace, jsou následující léky:

  • vaginální krém Ovestin;
  • estrogel gel;
  • Klimar transdermální terapeutický systém.

  Podmínky prodeje a skladování

  Gel se skladuje při teplotě okolí nejvýše + 25 ° C, ne déle než 3 roky od data vydání. Droga by měla být chráněna před dětmi..

  Tento léčivý přípravek patří do kategorie lékařských předpisů.

  Cena v lékárnách v Moskvě, Petrohradu, regionech

  Průměrná cena přípravku Divigel v sáčcích po 1 g (balení 28 sáčků) je:

  • v Moskvě - 900 rublů;
  • v Petrohradě - 850 rublů;
  • v regionech - 800-1200 rublů.

  Lék Divigel se používá k menopauze, ke které dochází se známkami poruch kardiovaskulárního, nervového, endokrinního a jiného systému. Před jeho předepsáním musí lékař shromáždit podrobné informace o předchozích onemocněních, diagnostikovat stávající patologie a údaje o výskytu rodinných chorob.

  Podle recenzí pacientů nemá lék prakticky žádné významné vedlejší účinky a účinně zvyšuje hladinu estrogenu, snižuje projevy menopauzy.

  Design článku: Vladimír Veliký

  Divigel

  Divigel: návod k použití a recenze

  Latinský název: Divigel

  ATX kód: G03CA03

  Aktivní složka: estradiol (estradiol)

  Výrobce: Orion Corporation (Finsko)

  Popis a aktualizace fotografií: 09/10/2019

  Ceny v lékárnách: od 539 rublů.

  Divigel je estrogenní topické léčivo identické s endogenním lidským estradiolem.

  Uvolněte formu a složení

  Léčivo se vyrábí ve formě 0,1% gelu pro vnější použití: homogenní opaleskující látka (0,5 nebo 1 g gelu v jednodávkových třívrstvých sáčcích z laminovaného hliníku, v papírové krabičce 28 nebo 91 sáčků a návod k použití přípravku Divigel).

  Složení 1 sáčku gelu zahrnuje:

  • Aktivní složka: hemihydrát estradiolu (ve smyslu estradiolu) - 0,5 nebo 1 mg;
  • Pomocné složky: trolamin, propylenglykol, karbomery (karbopol 974 R), ethylalkohol (96%), čištěná voda.

  Farmakologické vlastnosti

  Farmakodynamika

  Syntetický 17β-estradiol - aktivní složka přípravku Divigel, je biologicky a chemicky identický s endogenním lidským estradiolem, který je v ženském těle produkován vaječníky, od okamžiku první menstruace do nástupu menopauzy.

  Estrogeny tvoří komplex se specifickými receptory, které se nacházejí v buňkách různých cílových orgánů - ve vagině, děloze, mléčné žláze, močové trubici, hypofýze, hypotalamu, játrech. Je zaznamenána interakce komplexu „receptor-ligand“ s estrogen-efektorovými prvky genomu a specifickými intracelulárními proteiny, které indukují syntézu mRNA a proteinů, jakož i uvolňování růstových faktorů a cytokinů..

  Syntetický 17β-estradiol má feminizující účinek na tělo. Výsledkem použití přípravku Divigel je stimulace vývoje dělohy, pochvy, vejcovodů, stromatu a kanálků mléčných žláz, pigmentace v genitální oblasti a bradavkách, tvorba sekundárních pohlavních znaků u ženského typu, růst a uzavření epifýz dlouhých tubulárních kostí.

  Použití syntetického estradiolu podporuje včasné odmítnutí endometria a pravidelné krvácení. V případě léčby vysokými koncentracemi vede k hyperplazii endometria, potlačení laktace, inhibici kostní resorpce, stimulaci syntézy řady transportních proteinů (včetně globulinu vázajícího tyroxin, transferinu, transkortinu, globulinu, který váže pohlavní hormony), fibrinogenu.

  Další účinky 17β-estradiolu:

  • Prokagulační účinek, snížení koncentrace antitrombinu III, zvýšení syntézy faktorů srážení krve závislých na vitaminu K (II, VII, IX, X) v játrech;
  • Zvýšení koncentrace železa, tyroxinu, mědi atd. V krvi;
  • Antiaterosklerotický účinek, zvýšení koncentrace triglyceridů, snížení obsahu LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) a cholesterolu, zvýšení HDL (lipoprotein s vysokou hustotou);
  • Modulace citlivosti receptorů na progesteron a sympatická regulace tonusu hladkého svalstva, stimulace přechodu intravaskulární tekutiny do tkáně a kompenzační zadržování vody a sodíku;
  • Prevence degradace endogenních katecholaminů, kompetitivní vliv na aktivní receptory katechol-O-methyltransferázy (při použití ve vysokých dávkách).

  Během postmenopauzálního období se v těle tvoří pouze malé množství estradiolu (z estronu v tukové tkáni a játrech). Snížení obsahu estradiolu produkovaného ve vaječnících u mnoha žen je doprovázeno poruchami spánku, termoregulační a vazomotorickou nestabilitou (projevující se ve formě přívalu krve na kůži obličeje) a progresivní atrofií sliznice urogenitálního systému.

  Kvůli nedostatku estrogenu je zaznamenán rozvoj osteoporózy (hlavně páteře). Velké množství estradiolu se po perorálním podání před vstupem do krevního oběhu metabolizuje v lumen (mikroflóra) a střevní stěně, stejně jako v játrech (to způsobuje nefyziologicky vysoké plazmatické koncentrace estronu a při dlouhodobém užívání kumulaci estronu a estronsulfátu). Důsledky dlouhodobé akumulace těchto metabolitů v těle nebyly dosud objasněny. Bylo zjištěno, že orální podávání estrogenů vede ke zvýšení biosyntézy proteinů (včetně reninu) a v důsledku toho ke zvýšení krevního tlaku.

  Farmakokinetika

  Divigel je externí gel na bázi alkoholu. Alkohol po aplikaci na kůži se rychle odpařuje, estradiol vstupuje do krevního řečiště a proniká kůží. Aplikace gelu na plochu 200 až 400 cm 2 (přibližně o velikosti jedné nebo dvou dlaní) nemá vliv na množství absorbovaného estradiolu. Při aplikaci na velkou plochu je však stupeň absorpce látky významně snížen. Estradiol je do určité míry zadržován v podkožních tkáních, odkud se postupně uvolňuje do krevního řečiště.

  Transdermální metodou aplikace je možné se vyhnout první fázi jaterního metabolismu, a proto jsou kolísání plazmatické koncentrace estradiolu v krvi nevýznamné.

  Při podávání v dávkách 0,5 mg, 1 mg a 1,5 mg estradiolu je průměrná Cmax (maximální koncentrace látky) v krevní plazmě je 143, 247 a 582 pmol / l, hodnoty Cprůměrný (průměrné koncentrace) v intervalu mezi dávkami - 75, 124 a 210 pmol / l, průměrně Cmin (minimální koncentrace látky) - 92, 101 a 152 pmol / l. Poměr estradiol / estron na pozadí užívání přípravku Divigel zůstává v rozmezí 0,4-0,7, zatímco během léčby perorálními estrogeny obvykle klesá na +, Ca2 + a voda (otoky);

 • Ostatní: změna zakřivení rohovky (poškození zraku), melasma, chloasma, vaginální kandidóza.
 • Příznaky předávkování jsou: nadýmání, bolest v pánevní oblasti a mléčných žlázách, podrážděnost, úzkost, nevolnost, zvracení; v některých případech - metroragie (zmizí, když je dávka snížena nebo když je lék úplně zrušen). Léčba: symptomatická.

  Předávkovat

  Předávkování transdermálním použitím látky je nepravděpodobné.

  Hlavní příznaky: podrážděnost, úzkost, bolest v mléčných žlázách, zvracení, nevolnost, někdy metroragie.

  Terapie: symptomatická. Gel musí být z pokožky vypláchnut. Příznaky zmizí po snížení dávky nebo po úplném vysazení přípravku Divigel.

  speciální instrukce

  Před zahájením nebo opětovným předepsáním přípravku Divigel je třeba shromáždit kompletní rodinnou a osobní anamnézu pacienta. Je nutné provést lékařské vyšetření (včetně prsou a pánevních orgánů), aby se zjistily kontraindikace a dodržovala preventivní opatření při užívání drogy. V průběhu léčby se doporučuje provádět pravidelná vyšetření: soubor metod v ní obsažených a četnost jsou stanoveny pro každého pacienta individuálně. Výzkum, vč. mamografie by měla být prováděna v souladu s přijatými normami a v každém případě by měla být přizpůsobena individuálním klinickým potřebám.

  U HRT je důležité důkladně posoudit všechny výhody a rizika léčby..

  Je nutné neustále sledovat lékaře, pokud jde o některá z následujících onemocnění / stavů, které byly pozorovány a / nebo zhoršeny dříve během předchozí hormonální léčby nebo těhotenství: endometrióza, děložní fibroidy (leiomyom), anamnéza tromboembolických onemocnění nebo rizikové faktory pro jejich výskyt, arteriální hypertenze, rizikové faktory vzniku estrogen-dependentní tumory (dědičnost karcinomu prsu I. stupně), jaterní dysfunkce (adenom jater), diabetes mellitus s nebo bez cévních lézí, cholelitiáza, silná bolest hlavy a / nebo migréna, epilepsie, systémový lupus erythematodes, hyperplazie endometria v anamnéze bronchiální astma, otoskleróza. Je důležité vzít v úvahu, že na pozadí léčby estradiolem je možné (ve vzácných případech) zhoršení nebo relaps uvedených onemocnění..

  Je nutné okamžitě přerušit léčbu přípravkem Divigel, jsou-li zjištěny a / nebo pozorovány kontraindikace: zhoršení jaterních funkcí, žloutenka, výrazné zvýšení krevního tlaku (TK), obnovení záchvatů bolesti hlavy podobné migréně, těhotenství.

  Riziko vzniku endometriálního karcinomu a hyperplazie se zvyšuje, pokud je estrogen užíván delší dobu. Ke snížení rizika u žen s neoperovanou dělohou je nutné kombinovat léčbu přípravkem Divigel s užíváním progesteronů po dobu nejméně 12 dnů během cyklu.

  V případě slabého krvácení a průlomového krvácení po několika měsících používání gelu se doporučuje provést studie k identifikaci příčin takové reakce (včetně biopsie endometria - aby se vyloučila malignita endometria).

  Ženy, kterým byla odstraněna děloha z důvodu endometriózy (zejména pokud jde o reziduální endometriózu), by měly do léčby závislé na estrogenu zahrnout progesteron kvůli maligní nebo premaligní transformaci ložisek endometriózy v případě estrogenní stimulace.

  Dlouhodobé užívání HRT zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu, zejména u žen s normální nebo hubenou postavou. U žen s plnou postavou, u nichž je původně predispozice na rakovinu prsu vysoká, ji HRT dodatečně nezvyšuje.

  Riziko vzniku rakoviny prsu se objevuje s prodloužením doby užívání přípravku Divigel a do původního stavu se vrací přibližně za 5 let po ukončení léčby.

  Kombinovaná hormonální substituční léčba estrogen-progestogen ve srovnání s monoterapií estrogenem způsobuje podobné nebo vyšší riziko vzniku různých patologií.

  U pacientů užívajících HRT je riziko vzniku žilního tromboembolismu (trombóza plicních žil a hlubokých žil dolních končetin) 2-3krát vyšší než u žen, které HRT neužívaly. V prvním roce HRT je pravděpodobnost onemocnění vyšší než v následujících letech.

  Hlavní rizikové faktory pro tromboembolické komplikace: těžká obezita s indexem tělesné hmotnosti ≥ 30 kg / m2, rodinná nebo individuální anamnéza, systémový lupus erythematodes.

  Pokud je v anamnéze tromboembolismus nebo nedávné spontánní potraty, je třeba provést další výzkum, aby se vyloučila predispozice k tromboflebitidě. HRT by v tomto případě měla být zahájena po úplném zhodnocení rizikových faktorů pro tromboflebitidu a zahájení antikoagulační léčby. Je třeba mít na paměti, že riziko se zvyšuje v případě dlouhodobé imobilizace s rozsáhlým traumatem nebo rozsáhlými chirurgickými zákroky. HRT by měla být vysazena 4–6 týdnů před plánovanými ortopedickými operacemi dolních končetin nebo před operací břišních orgánů. Léčba může být obnovena po úplném zotavení motorických schopností, ale pokud se objeví tromboembolické příznaky (dušnost, náhlá bolest na hrudi), může být nutné ji zrušit.

  Estrogeny způsobují zadržování tekutin v těle, proto je v případě zhoršené funkce ledvin nutný neustálý lékařský dohled, protože hladina estradiolu a jeho metabolitů se zvyšuje v krvi.

  U pacientů s diabetes mellitus na začátku HRT je prokázána stálá kontrola hladin glukózy v krvi, protože estrogeny zvyšují citlivost na inzulín a zvyšují jeho vylučování.

  Užívání estrogenu zvyšuje riziko chirurgicky prokázané cholelitiázy.

  Na pozadí užívání přípravku Divigel příležitostně hladina triglyceridů v krvi prudce stoupá, což může vést k rozvoji pankreatitidy.

  U HRT je možné zvýšení celkového množství cirkulujících hormonů štítné žlázy, protože estrogeny zvyšují hladinu globulinu vázajícího štítnou žlázu.

  Aplikace během těhotenství a kojení

  Divigel není indikován k použití během těhotenství / kojení. V případě těhotenství by měl být lék okamžitě zrušen..

  Podle výsledků většiny epidemiologických studií neexistuje teratogenní nebo fetotoxický účinek syntetického estradiolu.

  Použití v dětství

  U dětí neexistují žádné indikace pro použití přípravku Divigel.

  S poruchou funkce ledvin

  V případě selhání ledvin by měl být Divigel používán pod lékařským dohledem..

  Pro porušení funkce jater

  • Benigní / maligní jaterní nádory (včetně anamnézy), akutní onemocnění jater (včetně anamnézy, dokud se výsledky testů jaterních funkcí nevrátí k normálním hodnotám): léčba je kontraindikována;
  • Onemocnění jater (včetně adenomu jater) s normálními jaterními funkčními testy: Divigel by měl být používán s opatrností.

  Použití u starších osob

  U žen starších 65 let jsou zkušenosti s používáním přípravku Divigel omezené..

  Lékové interakce

  Estradiol oslabuje účinek diuretik, hypoglykemických a antihypertenziv, antikoagulancií, mužských pohlavních hormonů; zvyšuje účinnost léků snižujících lipidy; snižuje toleranci glukózy (je nutná úprava dávky hypoglykemických látek).

  Metabolismus estradiolu zrychluje současný příjem barbiturátů, trankvilizérů (anxiolytik), narkotických analgetik, anestetik, některých antiepileptik (karbamazepin, fenytoin), induktorů jaterních mikrozomálních enzymů, rostlinných přípravků obsahujících bylinu třezalku tečkovanou (bylina třezalka).

  Koncentrace estradiolu v krvi také klesá v případě současného užívání fenylbutazonu a některých antibiotik (rifampicin, rifabutin, ampicilin, nevirapin, efavirenz), což souvisí se změnami střevní mikroflóry.

  Účinek estradiolu se zvyšuje užíváním léků na štítnou žlázu a kyseliny listové.

  Analogy

  Analogem Divigelu je Estrogel.

  Podmínky skladování

  Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující 25 ° C.

  Doba použitelnosti - 3 roky.

  Podmínky výdeje z lékáren

  Výdej na předpis.

  Recenze společnosti Divigel

  O Divigelu je více pozitivních recenzí než negativních. Lék je považován za účinný a snadno použitelný. Terapie obvykle nezpůsobuje alergie a jiné nežádoucí účinky, někdy je zaznamenán přírůstek hmotnosti a menší bolest v podbřišku. Mnoho žen není spokojeno s lepkavou konzistencí gelu. Cena se odhaduje od dostupné po vysokou.

  Cena přípravku Divigel v lékárnách

  Přibližná cena přípravku Divigel (28 sáčků, každý po 1 g) je 585-877 rublů.

  Divigel při plánování těhotenství

  Hlavní funkcí endometria je vytvořit optimální podmínky pro „zarůstání“ embrya do děložní sliznice. Nedostatečný vývoj vnitřní vrstvy dělohy může vést k neplodnosti. Embryo jednoduše nebude schopno implantovat do tenkého, omezeného endometria a začít se vyvíjet. Při plánování těhotenství je přípravek Divigel předepsán speciálně pro léčbu hypoplázie endometria. Po kurzu Divigel se šance na početí dítěte významně zvyšují. Použití tohoto léku je možné pouze pod přísným dohledem gynekologa. Nekontrolovaný příjem přípravku Divigel hrozí vážným krvácením z dělohy.

  Divigel je gel obsahující estradiol. Při plánování těhotenství vám divigel umožňuje vytvořit vrstvu endometria na přijatelnou tloušťku pro rychlé početí.

  K čemu je přípravek Divigel předepsán?

  Dávkovou formou léčiva je bezbarvý gel pro vnější použití. Uvnitř balení je rozdělen na části, které jsou v malých sáčcích. Existují dávky 500 a 1000 mg. Hlavní účinnou látkou je estradiol. Tento steroidní hormon se produkuje u zdravých žen ve vaječnících během první fáze cyklu..

  Přípravek Divigel se používá při plánování těhotenství, pokud ultrazvukové vyšetření prokázalo závažné abnormality ve vývoji endometria, pokud je příliš tenké. Žena, která má problémy s koncepcí, podstoupí podrobné vyšetření podle pokynů lékaře. Ultrazvuk se provádí v několika cyklech. Pokud je během tohoto období diagnostikována příliš tenká vrstva endometria, pak možná právě to způsobilo nemožnost početí dítěte. Rovněž se provádí laboratorní studie hormonálních hladin. Oplodněné vajíčko se nemůže uchytit na sliznici dělohy kvůli nedostatečnému rozvoji živného média nezbytného pro následný vývoj blastocysty. I když je těhotenství potvrzeno, hypoplázie může způsobit předčasný potrat. Aby se předešlo těmto následkům při plánování těhotenství, používá se přípravek Divigel.

  Gel se vstřebává kůží a zvyšuje hladinu potřebného hormonu - estradiolu.

  Užívání přípravku Divigel pomáhá:

  1. Rychle zvětšujte tloušťku endometria.
  2. Stimulujte vývoj dělohy.
  3. Zlepšete stav vejcovodů a vaječníků.
  4. Regulujte menstruační cyklus.
  5. Ke zvýšení hladiny „užitečných“ látek v krvi: tyroxinu, železa a mědi.
  6. Boj proti ateroskleróze.
  7. Správně reagujte na tělo a produkujte progesteron.

  Při plánování těhotenství je přípravek Divigel v zásadě předepsán k „vytvoření“ vrstvy endometria, ale je předepsán také pro příznaky a příznaky menopauzy a dalších stavů, kdy v těle chybí estradiol..

  Analogy Divigelu

  Analogy se stejnou účinnou látkou: gel Estrogel, dražé Proginov, čípky Estrocad, čípky Ovipol Klio, Klimarova náplast. Všechny tyto léky mají jako hlavní účinnou látku estradiol. Před zakoupením analogu přípravku Divigel musíte získat souhlas svého lékaře.

  Cena Divigel

  Cena v lékárnách za balení Divigelu je 650-800 rublů. Balení obsahuje 28 sáčků gelu. Cena přípravku Divigel se liší v závislosti na množství estradiolu v jednom sáčku. Například dávka 0,5 g 0,1% stojí od 650 rublů na balení. Divigel si můžete koupit v lékárně v dávce 1 g 0,1% za 850 rublů.

  Ceny analogů

  Cena analogů: Estrogel gel 0,6mg / ml 80g 850 rublů, Proginova dražé 2 mg č. 21 600 rublů, Estrokad 0,5 mg č. 10 500 rublů, svíčky Ovipol Clio 0,5 mg č. 15 za 600 rublů, transdermální náplast Klimara 3,9 mg č. 4 1100 rublů. Jak vidíte, ceny analogů nejsou nijak zvlášť povzbudivé, takže si můžete Divigel jednoduše koupit a koupit, protože jeho cena je přibližně stejná jako ceny jejích analogů.

  Divigel při plánování těhotenství

  Lékař předepisuje lék s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacientky a na základě výsledků výzkumu jejího zdraví. Gel se obvykle nanáší jednou denně. Používejte asi 1 gram drogy denně. Někdy lékař upraví dávku a zvýší nebo sníží ji o 0,5 gramu.

  Návod k použití

  Aby lék fungoval a růst endometria nastal rychle, musíte vědět, jak přípravek Divigel užívat. To je podrobně popsáno v návodu k použití. Stručně řečeno, oblasti ošetřené gelem nelze namočit po dobu 60–120 minut. Doba užívání drogy je vždy individuální, ale zpravidla kurz Divigel při plánování těhotenství začíná 24 hodin po skončení menstruace.

  Kde použít Divigel

  Pamatujte, že účinnost léčby do značné míry závisí na dodržování pravidel pro aplikaci přípravku Divigel popsaných v pokynech k léku. Proto dříve, než začnete drogu používat, pečlivě si přečtěte pravidla pro aplikaci gelu na pokožku..

  Obvykle se aplikuje na:

  • podbřišek;
  • dolní části zad;
  • hýždě;
  • předloktí a ramena.
  Divigel nelze nikde rozmazávat, aplikuje se na určitá místa.

  Někdy ženy o droze hovoří negativně a na fórech uvádějí, že její užívání nepřináší požadovaný výsledek: endometrium na Divigelu neroste, tloušťka endometria se nezvyšuje. Často jsou takové kontroly ponechány příliš brzy. Účinek gelu lze vyhodnotit až poté, co byl aplikován po několik cyklů. Pokud po tak dlouhé době užívání nebude pozorována pozitivní dynamika, lékař předepíše další sérii studií neúspěšných pokusů o vybudování endometria a poté zvolí jinou léčbu.

  S IVF

  Úkol Divigelu během oplodnění in vitro je stejný jako při plánování přirozeného početí - zvětšit tloušťku endometria, čímž se zvýší šance na úspěšné připojení embrya k děložní membráně. Gel je předepsán 2 týdny před datem procedury. Někdy lékař předepisuje léčbu hormonálními léky v přirozeném cyklu, aby studoval reakci ženského těla.

  IVF je složitý postup a skládá se z mnoha nuancí, proto je nutné naplánovat všechny akce a předvídat možné nestandardní situace. Pokud tedy použití přípravku Divigel v přirozeném cyklu poskytlo pozitivní výsledek, je lék předepsán v protokolu IVF.

  K udržení hladin hormonů a vybudování endometria během IVF se přípravek Divigel aplikuje denně.

  Přeskočení příjmu finančních prostředků je nepřijatelné. Po proceduře přenosu embryí se gel nadále aplikuje spolu s dalšími léky podporujícími těhotenství. Divigel IVF zlepšuje práci progesteronu. Tento hormon ovlivňuje hladké svaly dělohy, brání jejím křečím, čímž snižuje riziko odmítnutí transplantovaných embryí.

  Divigel IVF se také používá pro růst endometria.

  Pokud je postup úspěšný, lék se zruší, ale ne okamžitě. Lékař předepíše abstinenční režim, dávka se postupně snižuje. Ke zrušení přípravku Divigel po oplodnění in vitro dochází přibližně v 6-7 týdnu těhotenství.

  Jak se přípravek Divigel kombinuje s jinými léky?

  Divigel je hormonální lék. Pomáhá regulovat množství látek produkovaných tělem v první fázi menstruačního cyklu. Teoreticky jeho použití po ovulaci nemá žádný pozitivní vliv na stav ženských orgánů. Někteří lékaři však předepisují dlouhý průběh léčby, pokud je potřeba další použití gelu..

  Během plánování těhotenství jsou předepsány také další hormonální léky, které podporují reprodukční systém ženy v optimálním stavu pro nošení dítěte. Tyto léky mají své vlastní úkoly: stimulovat růst folikulů, podporovat terapii druhé fáze cyklu, podporovat uvolňování vajíčka z vaječníku. Je důležité zvolit vhodný léčebný režim pro ženu a zohlednit možnou nekompatibilitu určitých léků. To je důvod pro konzultaci lékaře o použití přípravku Divigel při plánování početí a ještě jeden argument, proč je nemožné použít gel bez jmenování odborníkem.

  Divigel a Duphaston

  Při plánování těhotenství lze přípravky Divigel a Duphaston používat současně, a to i ve stejném cyklu. Tito dva agenti mají různé indikace pro použití: jeden vytváří vrstvu endometria a druhý ji udržuje ve správném stavu pro úspěšné připojení oplodněného vajíčka k děloze. Léky jsou kompatibilní. V jednom cyklu můžete také použít Utrozhestan a Divigel, protože první je analogický s Dufastonem.

  Duphaston je účinný pouze ve fázi 2 cyklu. K určení doby uvolnění vajíčka z folikulu je předepsáno buď ultrazvukové vyšetření, nebo se používají ovulační testy doma.

  Léky ke zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy

  Ženám jsou předepsány finanční prostředky na doplnění množství hormonů štítné žlázy, pokud mají pacienti tenkou vrstvu endometria. O tom, zda současně užívat přípravek Divigel a léky s levotyroxinem, rozhodne pouze ošetřující lékař. Pokud má žena problémy se štítnou žlázou, pak se přípravek Divigel užívá pod přísným lékařským dohledem..

  Divigel a Klostilbegit

  Clostilbegit a Divigel lze použít ve stejném cyklu, ale v různých časech, protože současný příjem poskytuje mírný terapeutický účinek. Clostilbegit je předepsán ke stimulaci ovulace. Jakmile skončí užívání tohoto léku, začnou aplikovat Divigel k zesílení vrstvy endometria.

  Tento léčebný režim umožňuje účinnější užívání obou léků..

  Stimulace ovulace obvykle začíná 5. den cyklu. V tuto chvíli začíná příjem Klostilbegitu. Naposledy se lék užívá 10. den po skončení menstruace. Poté je předepsán přípravek Divigel. Pokud došlo k těhotenství, používá se po dobu přibližně 3 týdnů. Clostilbegit je lék, který zabraňuje růstu vrstev děložní sliznice. Během jeho používání lékaři často předepisují léky s estrogenem, i když ženy nemají hypoplázii endometria..

  Jak přípravek Divigel ovlivňuje ovulaci

  Aplikace gelu zajišťuje pouze růst "svěžího" endometria pro snadnou implantaci embrya do dělohy. Lék nemá žádný účinek na růst dominantního folikulu a uvolnění vajíčka z něj. Pokud se přípravek Divigel používá bez dalších léků ovlivňujících ovulaci, je předepsán od samého začátku cyklu. Divigel pomáhá děložní sliznici získat požadovanou tloušťku v době, kdy vajíčko opustí folikul. Pokud se gel používá s jinými léky, které stimulují ovulaci, pak se každý z nich používá střídavě, takže žena potřebuje velkou dávku léků obsahujících estrogen.

  Vedlejší efekty

  Hlavním vedlejším účinkem, který je díky aplikaci Divigelu možný, je děložní krvácení. Častěji problém nastává v důsledku nesprávného užívání drogy, proto je její nezávislé užívání bez lékařského předpisu nepřijatelné.

  Další nežádoucí účinky:

  1. Alergické reakce.
  2. Poruchy v práci trávicího systému.
  3. Otok a přírůstek hmotnosti.
  4. Zvětšení prsou.
  5. Bolest hlavy, migréna, závratě.
  6. Přílivy a odlivy.
  7. Nervozita, ospalost.

  Někdy se libido zvyšuje. Pokud po aplikaci gelu zjistíte uvedená porušení v těle, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

  Kontraindikace

  Ne každý může používat Divigel. Proto je tak důležité být před předepsáním tohoto hormonálního léku vyšetřen a otestován. Bezmyšlenkovitě psaný recept může nakonec tělu vážně ublížit. Aby lékař předepsal přípravek Divigel při plánování těhotenství, musí u pacienta zkontrolovat kontraindikace.

  Fotografie stránky s údaji o kontraindikacích pro použití z pokynů.

  Je kontraindikováno, pokud žena má:

  • zhoubné nádory;
  • poruchy centrálního nervového systému;
  • metabolické poruchy;
  • nedávno měl mrtvici;
  • děložní krvácení;
  • dochází k nadměrnému množení sliznice dělohy;
  • anémie;
  • v pánevních orgánech existují zánětlivé procesy.

  Kontraindikací při užívání přípravku Divigel je také období kojení. Pokud je pokožka poškozená v ošetřované oblasti, pak by se lék neměl v žádném případě aplikovat..

  Krátké shrnutí

  Ano, pokud problém nemožnosti početí spočívá právě v hypoplázii endometria (je příliš řídký), pak po Divigelu narůstá šance, že se žena, která trpí neplodností, stane šťastnou matkou. Nezapomeňte však, že jakékoli léky by měly být předepsány po vyšetření odborníkem..

  Napište do komentářů, pokud jste užívali tento lék při plánování těhotenství? Proč vám byl předepsán a jaký byl výsledek léčby? Vyskytly se během léčby nějaké „vedlejší účinky“, jaké to byly? Podělte se o své rady a zkušenosti, pomůže to ostatním čtenářům. Zeptejte se, naši specialisté na ně velmi rychle odpoví. Nezapomeňte článek označit hvězdičkou. Děkujeme za návštěvu. Buďte zdraví a těhotní.

  Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon.