Bolest s menopauzou

Bolest v menopauze zažívá mnoho žen. Jedná se o fyziologický a gynekologický problém, kterému v určitém věku čelí téměř každá žena. Období stárnutí těla se také odráží v pohlavních hormonech, které postupně mění své množství, což způsobuje nepříjemné pocity.

Jak se vyrovnat s příznaky bolesti během menopauzy? Toto je aktuální problém pro krásnou polovinu lidstva, který vyžaduje podrobné zvážení..

Koncept menopauzy

Climax je proces fyziologického stárnutí v ženském těle, který je charakterizován poklesem aktivity pohlavních žláz a změnou hladiny pohlavních hormonů. Přibližný věk nástupu tohoto procesu je padesát let, ale v jednotlivých případech může kolísat po dobu 40–55 let. Vzhledem k tomu, že tělo má individuální vlastnosti, dochází k menopauze v různých věkových obdobích..

Na opotřebení reprodukčního systému u žen má vliv několik faktorů:

 • Životní styl;
 • frekvence intimních vztahů;
 • časné nebo pozdní těhotenství a porod;
 • strava;
 • přítomnost špatných návyků;
 • chronická onemocnění a další.

Je třeba poznamenat, že menopauza způsobuje nejen fyziologické nepohodlí, ale také významně ovlivňuje psychický stav ženy, což se projevuje výkyvy nálady, nadměrnou neurózou, nespavostí, poruchami a stresem..

Vzhledem k tomu, že hormony ovlivňují celé tělo, ženy často pociťují různé příznaky bolesti, které se mohou projevit v různých částech těla..

Bolestivé příznaky menopauzy

Bolest může být lokalizována v takových částech těla, jako jsou: klouby, hlava, hrudník, břicho, záda, dolní část zad, svaly.

Důvody vzniku bolesti zahrnují změnu hormonálního pozadí a obecné fyziologie těla, stejně jako nadměrný psychofyziologický stres, nedostatek vitamínů, včetně vápníku.

Medicína tvrdí, že v závislosti na období menopauzy jsou pocity bolesti také schopny změnit umístění lokalizace:

 • v počáteční fázi, před nástupem změn v hormonálním pozadí, se mohou objevit a stále častěji bolesti hlavy a časové bolesti, zkroucení kloubů, bolestivá bolest v podbřišku;
 • když se začalo měnit hormonální pozadí, objevují se bolesti ve všech kloubech, bolesti temporo-okcipitální, dochází k řezné bolesti v břiše.

Bolestivý syndrom často vede k rozvoji chronických onemocnění, která mají vážné následky a problémy s celkovým zdravotním stavem: artritida, osteoporóza, poruchy tkání vertebrálních plotének, poškození nervových zakončení..

K rozvoji bolesti v různých částech ženského těla dochází pod vlivem určitých faktorů, navzdory společné povaze hlavní příčiny.

Lokalizace bolesti

Stížnosti, že u menopauzy jsou bolesti na hrudi nejčastější. Hrudník bolí během menopauzy u žen různými způsoby, může to být:

 • pocit těžkosti;
 • otok;
 • hořící;
 • brnění a další nepříjemné příznaky.

K tomu dochází v důsledku změny hormonálních hladin a nahrazení žlázové tkáně v prsu vláknitou mastnou tkání..

Kromě mléčných žláz mohou ženy pociťovat bolesti bradavek. Zvláštní pozornost by měla být věnována těmto příznakům, protože mohou naznačovat vývoj patologických problémů, jako jsou:

 • mastopatie;
 • rakovina žlázy;
 • papilom v potrubí.

Bolest v podbřišku během menopauzy je způsobena změnou množství estrogenu v ženském těle. Projevuje se zdravotním postižením, spánkem a výkyvy nálady.

Příznaky bolesti naznačují problémy v zažívacím traktu a urogenitálních orgánech. Kolísání hormonů může navíc vést k aktivaci chronických onemocnění: myomy, endometritida, nádory, benigní i maligní. Vzhledem k tomu, že dochází ke stárnutí reprodukční funkce těla, je tento proces zobrazen příznaky v reprodukčním systému a projevuje se bolestí v břiše.

Bolesti hlavy v menopauze jsou také častým společníkem, který přináší spoustu problémů. Mezi důvody přispívající ke vzniku bolesti v hlavě patří přetížení a přetížení svalů krku, ramen, obličeje, dynamika změn stavu krevních cév, kolísání tlaku, hypoxie.

Často dochází ke stavu napětí na krku a ramenou, což způsobuje křeč v mozku. Někdy silné léky proti bolesti nejsou vždy schopné zmírnit tuto bolest. Na pozadí bolesti se může vyvinout migréna.

Migrenózní bolesti hlavy mohou ovlivnit vzhled ženy, což se projevuje mračením obočí, zvrásněním čela a zúžením rtů. V důsledku toho dochází k postupnému stárnutí pokožky ženské tváře..

Bolest svalů během menopauzy nastává v důsledku křečí nervových zakončení a kolísání hormonů. Je charakterizován ostrými křečovitými pocity v různých částech těla. Může to být způsobeno cvičením, nesprávnou stravou a nedostatkem vitamínů ve stravě.

Bolest zad s menopauzou je charakterizována kolísáním hormonálních hladin, navíc je příznakem vývoje nových nebo opakování stávajících onemocnění, například meziobratlové kýly, osteochondrózy, neuralgie. Příznaky bolesti jsou zpravidla doprovázeny kardiovaskulárními problémy, aterosklerózou, poruchami urogenitálního systému.

Bolesti kloubů mohou být důsledkem nedostatku vitamínů v těle, včetně nedostatku vápníku, v důsledku čehož se kosti stávají maličkými, to znamená, že dochází k osteoporóze, stejně jako při metabolických poruchách se vyvíjí dna, což vede k artróze a atrofii kloubů.

Odstranění nepohodlí při menopauze začíná kontrolou ženy nad jejím vlastním blahobytem, ​​při prvních netypických příznacích je nutné kontaktovat gynekologa a podstoupit příslušné vyšetření.

Způsoby řešení bolesti

V závislosti na lokalizaci bolestivých syndromů lékař zvolí program na podporu těla a zbavení se nepohodlí..

Ženám je zpravidla předepsána hormonální terapie, jako možnost udržení výkyvů v hormonálním pozadí se provádí po vyšetření hormonálního pozadí ženy. Použitelné jsou také homeopatické léky, jako jsou fytohormony, které umožňují kompenzovat nedostatek hormonů v těle. U neuralgie jsou předepsány sedativa a relaxační léky.

Pokud jde o tradiční medicínu, odvar z léčivých bylin pomůže zmírnit bolest a uklidnit nervový systém: heřmánek, provázek, měsíček, šalvěj, máta. Jsou schopni vyrovnat duševní stav, uvolnit svaly a zmírnit bolest..

Co potřebujete vědět o sexu během menopauzy, přečtěte si článek. Proč může žaludek bolet během menstruace? Užitečné informace zde.

V závislosti na místě bolesti může žena potřebovat konzultaci a vyšetření s mammologem, chirurgem, neuropatologem, kardiologem a dalšími odborníky..
Menopauza není nemoc nebo patologie - toto je životní fáze, kterou prochází každá žena, ale tato fáze vyžaduje obzvláště opatrný přístup a kontrolu.

Menopauza a klimakterický syndrom: co se děje v těle ženy? Předzvěsti, návaly horka, příznaky a projevy, diagnostika menopauzy (menopauza). Nemoci spojené s menopauzou (děložní myomy, hyperplazie endometria a další)

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Menopauza je vyčerpání ženských pohlavních žláz - vaječníků, které každá žena nevyhnutelně prožívá. A i když je menopauza zcela fyziologický proces, nikoli patologie, každá žena pociťuje různé příznaky, vyžaduje pozorování svého gynekologa a léčbu.

Všechny bohaté příznaky menopauzy jsou výsledkem nedostatku ženských pohlavních hormonů, které hrají v životě ženy obrovskou roli. Pravděpodobně v ženském těle není jediný orgán, na jehož činnosti se pohlavní hormony neúčastní. S menopauzou proto změny ovlivňují celé tělo jako celek, včetně vzhledu, psychoemotionálního stavu a sexuálního života..

Co se děje v ženském těle?

Ovarie s menopauzou

Ovarie s menopauzou procházejí nevratnými změnami. Jak již bylo jasné, ve všech fázích menopauzy se jejich funkce mění. Ovariální aktivita klesá v premenopauze a úplně se zastaví v postmenopauze.

Kromě své funkce vaječníky mění svůj tvar, velikost a strukturu. V počátečních stádiích se vaječníky mírně zmenšují; stále se v nich nachází malý počet folikulů. Po nástupu menopauzy se zdá, že se zmenšují, jejich velikost se několikrát zmenšuje, folikuly v nich nejsou stanoveny a ovariální tkáň je postupně nahrazována pojivovou tkání - tj. Tkáně bez jakékoli funkce.

Změny v děloze a endometriu s menopauzou

Děloha také reaguje na hormonální nerovnováhu. Během normálního menstruačního cyklu v něm neustále dochází k fyziologickým změnám, které jsou nutné k přípravě na konsolidaci vajíčka. Ve vnitřní vrstvě dělohy dochází ke zvláštním změnám - endometriu, které se obnovuje každý měsíc, je odmítnuto během menstruace a po ovulaci je hustší. A to vše pod vlivem estrogenu a progesteronu.

Involuce v děloze a ve vejcovodech s menopauzou:

 • U premenopauzálních žen se děloha mírně zvětšuje, ale stává se méně hustá.
 • Po menopauze se děloha několikrát zmenšuje.
 • Myometrium neboli svalová vrstva dělohy postupně atrofuje, u postmenopauzálních žen je nahrazena pojivovou tkání - to znamená, že ztrácí své kontraktilní funkce.
 • Dokonce i na začátku menopauzy se endometrium dělohy nebo její vnitřní vrstva postupně ztenčují, v menopauze je také nahrazeno pojivovou tkání - vnitřní děložní dutina je zarostlá.
 • Děložní čípek je také zkrácen, cervikální kanál spojující dělohu s pochvou je výrazně zúžený nebo úplně zarostlý. Rovněž je narušena práce sliznic umístěných na krku, což snižuje množství vaginálního hlenu nebo „mazání“.
 • Vajíčkovody postupně atrofují, jejich průchodnost mizí, postupem času také přerůstají pojivovou tkání.
 • Vazy a svaly, které podporují dělohu s přídavky v pánvi, jsou oslabené. Ve výsledku se zvyšuje riziko vaginálního a děložního prolapsu..

Jak menopauza ovlivňuje pochvu a vnější genitálie?

Ženské hormony jsou odpovědné za pružnost, pevnost a vlhkost pochvy, která je nezbytná pro normální sexuální život a oplodnění. Se zánikem vaječníků a nedostatkem estrogenu v pochvě dochází také ke změnám, které ženám způsobují nepříjemné nepohodlí.

Změny v pochvě s menopauzou:

 • Výsledkem je postupná ztráta pružnosti a pevnosti pochvy, ztenčení jejích stěn - zužuje se a neprovádí se dobře při pohlavním styku a přináší ženě bolestivost.
 • Snížená sekrece vaginálních sekrecí nebo „mazání“. Vagina se stává suchou, špatně namazanou během sexuálního vzrušení.
 • Kyselost vaginálních hlenů se mění, což snižuje místní imunitu, vede k narušení mikroflóry (dysbióza, afty) a zvyšuje riziko infekce pohlavně přenosnými chorobami.
 • Cévní zásobení vaginální stěny je křehké, což se může projevit krvavým výtokem.
S menopauzou se také mění vzhled vnějších pohlavních orgánů:
 • stydké pysky ohanbí kvůli ztrátě tukové tkáně;
 • malé stydké pysky postupně atrofují;
 • ochlupení na ohanbí.

Procesy v mléčných žlázách

Stav mléčných žláz je přímo závislý na ženských pohlavních hormonech. Neustále procházejí změnami spojenými s menstruačním cyklem a laktací. S menopauzou, stejně jako v genitáliích, dochází ke změnám také v mléčných žlázách (involuce nebo obrácený vývoj), protože je zde málo pohlavních hormonů, neexistuje menstruační cyklus a kojení již není užitečné.

Fyziologická evoluce mléčných žláz s menopauzou:
1. Mastná involuce - nahrazení žlázové složky mléčných žláz tukovou tkání, která nenese specifické funkce.
2. Vláknitá involuce - náhrada žlázové tkáně pojivovou tkání. V této formě může být reverzní vývoj mléčných žláz komplikován tvorbou nádorů a cyst, které jsou obvykle benigní povahy, ale vždy mají riziko malignity. Tento proces se nazývá „fibrocystická involuce“.
3. Vláknito-mastná involuce - mléčná žláza se skládá z tuku a pojivové tkáně.

Jak vypadá mléčná žláza po menopauze?

 • U žen před menopauzou mohou být mléčné žlázy zesílené, oteklé a mírně zvětšené..
 • Po menopauze jsou mléčné žlázy měkké, ochablé, mění svou velikost, u žen s nadváhou se zvětšují kvůli přebytečnému tuku a u hubených žen se naopak zmenšují, mohou úplně atrofovat.
 • Vsuvka se také mění, klesá, zmenšuje se, zbledne.

Kůže s menopauzou. Jak vypadá žena po menopauze?

Ženské hormony jsou ženská krása, krásná pleť, vlasy, tónovaný obličej a postava, přitažlivost. A nejsmutnější věcí, která se stane během menopauzy, je výskyt změn souvisejících s věkem, tj. Stárnutí. Míra stárnutí je u každé ženy samozřejmě jiná. Všechno je velmi individuální. Některé dívky již ve 30 letech pokrývají vrásky, zatímco jiné dámy dokonce vypadají ve věku 50 let velmi mladě. Ale s nástupem menopauzy je vše velmi patrné, protože nelze zabránit změnám na pokožce.

Jaké změny vzhledu se mohou objevit u žen po menopauze?

1. Vrásky, laxnost kůže. V pokožce se zhoršují procesy tvorby vlastního kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, to znamená, že se pokožka uvolňuje a ochabuje. Výsledkem jsou vrásky, suchá pokožka, ochablé kontury obličeje a těla.
2. Vypadejte unaveně, ranní otoky. Pod vlivem nedostatku hormonů a kardiovaskulárních problémů je narušena mikrocirkulace kůže, což zhoršuje metabolické procesy v ní. Pokožka trpí nedostatkem kyslíku a živin a hromadí se v ní škodlivé sloučeniny. Následně pokožka vybledne, zbledne, vypadá unavená. Mohou se objevit červené skvrny spojené s rozšířenými krevními cévami (růžovka). Ranní otoky na obličeji a končetinách jsou také spojeny se špatným krevním oběhem..
3. Zánět kůže. Pohlavní hormony regulují mazové a potní žlázy, které chrání pokožku před negativními faktory prostředí. S nedostatkem ženských hormonů se proto pokožka stává citlivou, snadno podrážděnou a objevují se různé zánětlivé dermatologické problémy. Může se objevit seboroická dermatitida, stejně jako akné a akné spojené s dospíváním.
4. Věkové skvrny jsou pro mnoho lidí trapnější než vrásky a uvolněná kůže. Pokrývají nejen tělo, ale i obličej.
Důvody vzniku stařeckých skvrn po menopauze:

 • Porušení metabolismu pigmentů, na kterém se pravděpodobně podílejí pohlavní hormony. V tomto případě není přebytečný pigment melanin „využit“, ale hromadí se v kůži.
 • Ochranná vrstva pokožky je oslabená, takže je náchylnější ke slunečnímu záření, které stimuluje produkci přebytečného melaninu.
 • V menopauze se často objevují problémy s játry, které se také podílejí na výměně pigmentů..
 • Mnoho odborníků se domnívá, že stařecké skvrny jsou projevy aterosklerózy, a protože tato patologie s menopauzou často postupuje, skvrny se stávají stále více.
Věkové skvrny na kůži mohou být ve formě běžných tmavých skvrn, které se mezi sebou spojují (chloasma), pihy, které jsou více umístěny na rukou, a také ve formě plaků (keratomas, xanthelasma), které jsou nebezpečné z hlediska rizika malignity.
5. Zvýšená ztráta vlasů - řídnou, stávají se suchšími, tvrdšími, křehkými, bez lesku a přirozené barvy. Ti, kteří ještě nešedivěli dříve, se objevují šedé vlasy. Cilia a obočí tenké.
6. K růstu vlasů může dojít na nežádoucích místech, například u antén, jednotlivých chloupků na tvářích a na zádech.
7. Změny v postavě spojené s přírůstkem hmotnosti, ochablou kůží, redistribucí tuku v těle. Kromě toho se v průběhu času po menopauze mění držení těla a dokonce klesá výška člověka, což je spojeno se změnami kostí souvisejícími s věkem..

Proč je menopauza nebezpečná pro kosti?

Takové změny v kosterním systému vedou k pomalé destrukci kostní tkáně nebo k osteoporóze, ke zvýšené křehkosti kostí a různým degenerativním procesům v nich..

Menopauza, srdce a krevní tlak

Estrogeny během plodného věku chrání ženy před rozvojem kardiovaskulárních chorob. Jakmile však jejich hladina poklesne, riziko vzniku aterosklerózy, arteriální hypertenze se všemi důsledky se několikrát zvyšuje..

Jak nedostatek pohlavních hormonů ovlivňuje cévy?

 • Při menopauze je metabolismus tuků narušen. Přebytečný tuk, zejména cholesterol, se ukládá nejen na bocích, ale také na stěnách krevních cév, to znamená, že se vyvíjí ateroskleróza. Aterosklerotické plaky postupně zvětšují a zužují lumen cév, což vede ke špatnému oběhu, zvýšenému riziku infarktu a mozkové mrtvice.
 • Menopauza ovlivňuje procesy vazokonstrikce a dilatace. Tyto procesy jsou nezbytné pro přizpůsobení těla během fyzického nebo emočního stresu. Normálně je vaskulární tonus regulován autonomním nervovým systémem a při nedostatku estrogenu je tato regulace narušena, což vede k spontánním vaskulárním křečím nebo naopak ke snížení vaskulárního tonusu. To se projevuje skoky v krevním tlaku, rozvojem arteriální hypertenze, zhoršením aterosklerózy, rozvojem arytmií a ischemickou chorobou srdeční..
 • Zvyšuje se srážlivost krve. Estrogeny ředí krev, a pokud jich chybí, krev zhoustne, je náchylná k tvorbě krevních sraženin a aterosklerotických plaků. Výsledkem je zhoršení průběhu aterosklerózy, špatná cirkulace a zvýšené riziko srdečních infarktů, mozkových příhod a tromboembolismu..

Menopauza a štítná žláza

Hormony štítné žlázy a vaječníky jsou vždy vzájemně propojeny. Stejně jako u onemocnění štítné žlázy je narušena reprodukční funkce ženy, takže při menopauze může dojít k poruchám funkce štítné žlázy..

Je to všechno o hormonech centrálního nervového systému, které regulují funkci těchto orgánů, jmenovitě folikuly stimulující a luteinizační hormon (FSH a LH) a tyreotropní hormon (TSH). Ve své chemické struktuře jsou si velmi podobné. S restrukturalizací těla na začátku menopauzy se zvyšuje hladina FSH a LH, reagují na nedostatek pohlavních hormonů a snaží se „podnítit“ vaječníky k jejich produkci. A se stresem, ke kterému dochází během menopauzy, může štítná žláza začít vnímat FSH a LH místo TSH, což se často projevuje zvýšením jeho funkcí a uvolněním velkého množství hormonů. Tato nerovnováha hormonů štítné žlázy vede k metabolickým poruchám a vyžaduje naléhavou specifickou léčbu..

Menopauza a nervový systém

Nervový systém trpí nejvíce během menopauzy. Kromě toho, že ženské hormony se účastní různých „nervových procesů“, jsou menopauza a stárnutí pro ženu vždy jak somatický (tělesný), tak psycho-emoční stres. To zhoršuje vývoj nervových poruch..

Co se děje v nervovém systému s nástupem menopauzy?

 • Sexuální hormony ovlivňují autonomní nervový systém, který je zodpovědný za práci všech vnitřních orgánů, krevních cév a za přizpůsobení těla různým faktorům prostředí, to znamená všem vnitřním procesům. S nerovnováhou estrogenů a progesteronu je práce autonomního nervového systému narušena, což má za následek bohaté příznaky menopauzy: jsou to návaly horka a porušení cévního tonusu, práce srdce a dalších orgánů.
 • Vliv ženských hormonů na centrální nervový systém. V mozku jsou narušeny procesy excitace a inhibice nervového systému, což se projevuje zvýšenou emocionalitou, depresí, emočními výbuchy, poruchami spánku a dalšími duševními poruchami. Nedostatek pohlavních hormonů navíc ovlivňuje takové struktury mozku, jako je hypofýza a hypotalamus, které jsou zodpovědné za produkci mnoha hormonů, včetně serotoninu, norepinefrinu a endorfinů - hormonů štěstí..
 • Psychické poruchy zhoršuje deprese, do které se žena „žene“ sama. Uvědomuje si, že stárne, zdá se jí, že se stala ošklivou, že neměla čas, nedosáhla moc. Kromě toho trpí sexuální život, který, jak víte, je nedílnou součástí vnitřního míru a spokojenosti. Ano, a je také obtížné přežít návaly horka a další nepříjemné příznaky menopauzy..

Příznaky a projevy menopauzy u žen

Nedostatek pohlavních hormonů během menopauzy ovlivňuje mnoho systémů, orgánů a procesů v těle. Všechna tato porušení nemohou projít beze stopy, proto se s nástupem menopauzy objevují různé příznaky, které přinášejí nepohodlí a vedou některé ženy k zoufalství.

Příznaky a projevy menopauzy jsou velmi individuální. Všichni jsme jedineční, každá pátá žena necítí vůbec žádné změny ve svém zdraví. Menopauza je snazší pro lidi, kteří vedou zdravý životní styl, mají zajímavé koníčky, jsou v rodině žádaní a jsou připraveni důstojně naplnit svůj zajímavý dospělý věk..

Předzvěsti

Odborníci se domnívají, že prekurzory menopauzy se objevují ve věku 30-40 let nebo dokonce dříve, dlouho před nástupem premenopauzy, a to jsou:

 • problémy s počátkem a nosením dítěte nebo pokles plodnosti po 30 letech;
 • hormonálně závislá gynekologická onemocnění, například endometrióza, ovariální cysty;
 • onemocnění mléčných žláz, mastopatie;
 • nepravidelnosti v menstruačním cyklu, silná nebo slabá menstruace, menstruační cykly bez ovulace.
Všechny tyto stavy jsou spojeny s nerovnováhou ženských pohlavních hormonů a vyžadují povinnou léčbu gynekologem-endokrinologem.

Nástup a první příznaky menopauzy, menstruační nepravidelnosti

Počáteční menopauza je vždy charakterizována menstruačními nepravidelnostmi. Na pozadí selhání menstruace se postupně rozvíjejí další příznaky spojené s nedostatkem estrogenu. Všechny tyto projevy jsou spojeny do klimakterického syndromu, který se u každé ženy projevuje velmi individuálně. Jedním z prvních příznaků menopauzy jsou obvykle návaly horka a narušení psycho-emocionálního stavu..

Menstruační cyklus je zcela závislý na hormonech, které produkují vaječníky a centrální nervový systém (uvolňují hormony, LH a FSH). Na samém začátku menopauzy se ženský cyklus ještě nezastaví, ale zjevné poruchy jsou již patrné, menstruace se stává nepravidelnou a zcela nepředvídatelnou. Většina menstruace také prochází bez ovulace, to znamená bez dozrávání vajíčka.

V jaké formě a s jakou pravidelností budou období probíhat, tradičně závisí na jednotlivých charakteristikách. Můžete však identifikovat některé možnosti menstruačních nepravidelností u žen před menopauzou:

1. Prodloužený cyklus (více než 30 dní), slabá menstruace. Toto je nejběžnější typ menstruační nepravidelnosti před menopauzou. V tomto případě může být období mezi obdobími několik měsíců a po 2-3 letech nastane menopauza, tj. Úplné zastavení menstruace.

2. Náhlé zastavení menstruace, dalo by se říci, za jeden den. Není to příliš běžné. V tomto případě je možný vývoj dvou variant průběhu menopauzy: žena téměř bez jakéhokoli nepohodlí překročí tuto fázi svého života nebo je menopauza obtížnější, což je způsobeno skutečností, že tělo nemá čas se přizpůsobit prudké změně hormonálních hladin.

3. Dočasné zastavení menstruace (až 12 měsíců), poté jejich dočasné obnovení ve formě skrovného menstruačního cyklu s cyklem více než 30-40 dnů. Po 1–2 letech obvykle dochází k úplnému zastavení menstruace - menopauze.

4. Časté, prodloužené a těžké období, například 7-10 dní s obdobím 2-3 týdnů. Takový cyklus může být normální reakcí na nedostatek hormonů, ale tyto příznaky mohou také naznačovat fibroidy a jiné nádorové patologie dělohy, včetně rakoviny. Je proto nutné konzultovat s lékařem, abyste vyloučili a léčili závažné patologie.

Co jsou návaly horka při menopauze?

Návaly tepla během menopauzy se vyskytují u většiny spravedlivého sexu a jsou často nejčasnějšími příznaky premenopauzy. Tento příznak nejvíce ovlivňuje celkovou pohodu a emoční stav žen. Nejnepříjemnější je, že návaly mohou ženu zastihnout v nevhodnou dobu, na důležitém setkání, v dopravě a dokonce i ve snu..

Návaly jsou komplexní reakce těla na různé faktory prostředí, které se projevují zvýšeným krevním oběhem, rozšířenými cévami a zvýšením tělesné teploty.

Proč se během menopauzy objevují návaly horka?

Mechanismus vývoje přílivu a odlivu je tak složitý a vícesložkový, že dosud nebyl plně pochopen. Ale mnoho odborníků se domnívá, že hlavním mechanismem pro rozvoj návalů je „utrpení“ centrální a autonomní nervové soustavy nedostatkem pohlavních hormonů.

Moderní výzkum prokázal, že hlavním spouštěčem ve vývoji návalů je hypotalamus - struktura v mozku, jejíž hlavní funkcí je regulovat produkci většiny hormonů a řídit termoregulaci, tj. Udržovat normální tělesnou teplotu pod vlivem různých environmentálních faktorů. Při menopauze se kromě vaječníků přestaví také hypotalamus, protože narušuje produkci uvolňujících se hormonů, které stimulují hypofýzu a poté vaječníky. V důsledku toho je termoregulace narušena jako vedlejší účinek..

Menopauza navíc ovlivňuje fungování autonomního nervového systému, potních žláz a kardiovaskulárního systému. Je zřejmé, že komplex všech těchto reakcí těla na nedostatek pohlavních žláz se projevuje ve formě záchvatů návalů horka.

Jaké jsou příznaky návalů horka s menopauzou?

1. Předzvěsti návalů necítí všechny ženy; mnoho útoků je překvapeno. Před přílivem se může objevit tinnitus a bolesti hlavy - to je spojeno s křečemi mozkových cév.
2. Vrhá horečku - mnoho lidí popisuje náhlý příliv tímto způsobem, hlava a horní část těla jsou jako vroucí voda, pokožka je jasně červená, horká na dotek. Současně teplota těla stoupne nad 38 ° C, ale brzy se normalizuje.
3. Dochází ke zvýšenému pocení, okamžitě se objeví kapky potu, které rychle stékají dolů v potokech. Mnoho žen popisuje, že vlasy a věci jsou tak mokré, že „alespoň vymačkají“.
4. Je narušeno celkové zdraví - zrychluje se srdeční rytmus, objevují se bolesti hlavy, slabost. Na tomto pozadí se mohou objevit nevolnost a závratě. Silné návaly horka mohou dokonce vést ke krátkodobému mdlobám.
5. Pocit tepla je nahrazen zimnicí - vzhledem k tomu, že pokožka zvlhne potem a je narušena termoregulace, žena zmrzne, začnou se třást svaly, které mohou nějakou dobu přetrvávat. Po útoku může dojít ke zranění svalů.
6. Porušení psycho-emocionálního stavu - během přílivu dochází k akutnímu strachu a panice, žena může začít plakat, může pociťovat dech. Poté se žena cítí zničená, utlačovaná a objevuje se silná slabost. S častými návaly horka se může objevit deprese.

Toto jsou příznaky, které ženy, které zažily silné návaly horka, popisují. Ne každý však takto snáší menopauzu. Návaly tepla mohou být krátkodobé, lehčí, aniž by to narušilo celkovou a psycho-emocionální pohodu. Dámy často pociťují pouze zvýšené pocení a horečku. Některé ženy během spánku pociťují návaly horka a pouze mokrý polštář označuje útok v minulosti. Mnoho odborníků se domnívá, že závažnost návalů přímo závisí na psychickém stavu ženy, ale existuje řada faktorů, které často návaly návalů vyvolávají..

Dráždivé faktory, které vyvolávají návaly horka:

 • Naplnění: špatně větraná místnost, velké davy lidí, vysoká vlhkost v horkém dni.
 • Teplo: dlouhodobý pobyt na slunci, mimosezónní oblečení, vytápění místností krby a jinými zdroji tepla, lázně nebo sauna.
 • Úzkost: stres, emoční potíže, nervové vyčerpání, únava a nedostatek spánku.
 • Jídlo a pití: horké, kořeněné, sladké, příliš kořeněné jídlo, teplé a silné nápoje, káva, silný čaj a přejídání.
 • Kouření, konkrétně samotná závislost na nikotinu. Návaly horka se často vyskytují během dlouhé přestávky mezi cigaretami a se silnou touhou kouřit.
 • Nekvalitní oblečení, které neumožňuje průchod vlhkosti a vzduchu, vede k přehřátí těla a nošení takových věcí může vyvolat návaly horka.
V zásadě platí, že pokud se žena vyhýbá vlivu těchto faktorů, dokáže ovládat návaly horka, a pokud k tomu všemu přidáte dobré emoce, vyvrcholí mnohem snáze..

Jak dlouho trvají návaly horka s menopauzou?

Samotné záchvaty návalů tepla mohou trvat několik sekund až několik minut, je to velmi individuální. Možná se nestane jeden takový útok denně, a možná několik desítek.

Je také individuálně, jak dlouho si budou muset dělat starosti. Statistiky ukazují, že téměř všechny ženy pociťují návaly horka po dobu nejméně 2 let (od 2 do 11 let). Ale některé „šťastné ženy“ musí tyto návaly tepla zažít po mnoho let po menopauze a dokonce i po celý život. Trvání a závažnost návalů horka do značné míry závisí na tom, kdy začaly: s časnou menopauzou a dlouhým obdobím premenopauzy návaly horka trvají déle.

Co ovlivňují návaly horka?

 • Psycho-emocionální stav ženy, sebevědomí.
 • Imunita - porušení termoregulace snižuje schopnost těla adekvátně reagovat na infekce a další vnější faktory.
 • Mohou se objevit obavy z opuštění domu, aby ji lidé v tomto stavu neviděli..
 • Prodloužená deprese na pozadí silných návalů tepla není jen projevem psychologických problémů, ale také zvyšuje riziko vzniku dalších patologických stavů, například lupénky, diabetes mellitus, arteriální hypertenze a mnoha „duševních“ chorob.
 • Některé ženy mají horké záblesky tak těžké, že se dokonce musí uchýlit k záchranné službě..
Je třeba si uvědomit, že návaly horka a samotná menopauza jsou normální reakcí těla, což není žádná patologie, tím spíše hanebné a hanebné. Mnoho moderních žen se za to nejen nestydí, ale je připraveno o tom diskutovat. Je důležité připravit se na menopauzu předem, změnit svůj životní styl, dostat ze života vše, zejména pozitivní emoce, a naslouchat svému tělu. To vše nejen zmírní příznaky menopauzy, ale také vám umožní snadno a důstojně přejít do nové životní etapy..

Klimakterický syndrom

Jak již bylo zmíněno, klimakterický syndrom u každé ženy probíhá odlišně. Představuje obrovský komplex příznaků a projevů z různých orgánů a systémů. Mnoho z těchto příznaků stále prožívá většina žen v různé míře a závažnosti. Menstruační nepravidelnosti a návaly horka jsou základní součástí menopauzy. Jiné projevy mohou být nepřítomné nebo nerozpoznané, dámy si často spojují špatný zdravotní stav s únavou nebo jinými nemocemi.

Příznaky závisí na fázi menopauzy. V premenopauze tedy existují živější příznaky, ale po menopauze se zvyšuje riziko vzniku mnoha nemocí, které často nesouvisejí s projevy menopauzy..

Příznaky premenopauzálního období - od prvních projevů menopauzy po 2 roky úplné absence menstruace


PříznakyJak se projevují?
Přílivy a odlivy
 • náhlý pocit tepla;
 • silné pocení;
 • zarudnutí kůže;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zimnice;
 • těžká slabost a narušení srdce;
 • psycho-emoční poruchy.
Nadměrné pocení
 • mohou doprovázet návaly horka a být samostatným projevem nedostatku estrogenu;
 • často se vyskytuje v noci;
 • mnoho žen, kvůli tomuto příznaku, se musí převlékat několikrát denně a používat nejúčinnější antiperspiranty.
Zvýšená tělesná teplota
 • zvýšení teploty může být spojeno s návalem horka nebo se může jevit jako samostatný příznak;
 • během přílivu a odlivu může teplota překročit 38 ° C;
 • může existovat prodloužený subfebrilní stav nebo teplota až 37 ° C.
Nepohodlí v mléčných žlázách
 • otoky a otoky;
 • tahání bolesti na hrudi;
 • změny přestávají záviset na fázi menstruačního cyklu.
Nespavost ospalost
 • obtížné v noci usnout;
 • během dne neustále chci spát;
 • často ženy v menopauze mají špatné sny, které jsou tak živé a realistické, že si zachovávají negativní po celý den.
Bolest hlavy
 • může být těžká nebo bolestivá;
 • často se vyvíjí bez zjevného důvodu kdykoli během dne, včetně ráno a v noci;
 • často má charakter migrény (akutní bolest v jedné polovině hlavy);
 • je obtížné ulevit běžným analgetikům.
Slabost, zvýšená únava
 • tento příznak doprovází téměř všechny ženy v menopauze;
 • slabost a únava se často objevují již v první polovině dne, a to jak po psychické či fyzické námaze, tak i bez ní;
 • klesá výkon, zhoršuje se paměť, koncentrace a pozornost, objevuje se rozptýlení.
Podrážděnost, slzavost, úzkost a boule v krku
 • dokonce i ty zdrženlivější ženy se mohou rozpadnout na blízké lidi kvůli maličkostem, často je tento příznak doprovázen záchvatem hysterie;
 • dámy se stávají citlivými a ovlivnitelnými, zdá se jim, že jim nikdo nerozumí;
 • neustálá nebo náhlá úzkost, mnoho lidí má špatné „představy“ o blížící se katastrofě, to vše je doprovázeno patologickými obavami;
 • „pesimismus“ převládá nad „optimismem“ a negativní emoce nad pozitivními;
 • žena si možná přestane užívat život jako předtím, ale je zajímavé, že v postmenopauzálním období se láska a radost ze života nejen vrací, ale také se stává mnohem silnější než v mládí.
Deprese, chronický stres
 • je to důsledek nejen nedostatku hormonů, ale také neochoty uvědomit si fakt nástupu menopauzy;
 • „olej do ohně dodává“ nervové vyčerpání způsobené únavou, špatným spánkem, nedostatkem sexu, návaly horka a dalšími projevy menopauzy.
Pocit tlukotu srdce
  Nejčastěji dochází ke zvýšené srdeční frekvenci nebo tachykardii. Tachykardie se obvykle vyskytuje spontánně a sama odezní.
Porušení močení
 • zvýšené močení;
 • riziko vzniku cystitidy se zvyšuje.
Sex, plodnost a premenopauza
 • snížená sexuální touha (libido);
 • v pochvě je mírná suchost;
 • pohlavní styk může být bolestivý (dyspareunie);
 • přirozené těhotenství je stále možné.
Další projevy
 • první známky stárnutí pokožky: suchost, mělké vrásky, snížený tón pleti atd.;
 • objevuje se křehkost vlasů a nehtů;
 • může se zvýšit cholesterol v krvi;
 • některé ženy začínají přibírat na váze.

Postmenopauzální příznaky - 1 rok po poslední menstruaci do konce života

PříznakyJak se projevují?
Návaly tepla, pocení a psycho-emoční poruchy
 • návaly tepla jsou obvykle méně časté a snazší, po několika letech u většiny žen návaly tepla úplně zmizí;
 • podrážděnost, slzavost, únava přetrvávají, ale každý měsíc a rok je to snazší;
 • nespavost a slabost přetrvávají několik let a některé ženy nemají dostatek spánku po dlouhou dobu.
Nadváha
 • mnoho žen přibírá na váze, což je spojeno se sedavým životním stylem, zpomalením metabolismu a také faktem, že se tělo snaží kompenzovat nedostatek estrogenu v důsledku jeho produkce tukovou tkání;
 • mění se také typ těla, tuk se redistribuuje do břicha a horního ramenního pletence, pokožka se prohýbá, změny držení těla.
Svalová slabost
 • nedostatek hormonů vede k oslabení a ochablosti svalové tkáně, ochabování svalů a jejich výkon je výrazně snížen;
 • „budovat svaly“ sportem je mnohem těžší než v mladším věku.
Vaginální suchost
 • bolestivost při pohlavním styku;
 • pocit nepohodlí při nošení těsného spodního prádla a oblečení;
 • vysoké riziko vzniku afty a dalších zánětlivých procesů pochvy.
Vaginální výtok, svědění, pálení
 • vaginální výtok je normální po menopauze, pokud je: průhledný, bez zápachu a bezbarvý, jejich množství je vzácné a co je nejdůležitější, nezpůsobuje žádné nepohodlí ani svědění;
 • přítomnost svědění, pálení a neobvyklého výtoku naznačují přítomnost zánětlivých a jiných problémů, nejsou běžným stavem, vyžaduje se odvolání ke gynekologovi;
 • nažloutlý výtok bez zápachu, svědění a nepohodlí během pohlavního styku hovoří o vaginální dysbióze - nejčastějším stavu genitálií po menopauze;
 • výtok tvarohu s kyselým zápachem hovoří o vaginální kandidóze (drozd);
 • výtok se specifickým zápachem naznačuje připojení různých patogenních infekcí, včetně pohlavně přenosných infekcí;
 • hnědý a krvavý vaginální výtok může být spojen se zvýšenou křehkostí cév vaginální sliznice, v takovém případě se krev objevuje ve větší míře po pohlavním styku, ale také krev z pochvy může být známkou nádorů v děloze a přídavcích, včetně maligních.
Porušení močení
 • nutkání močit je výrazně častější;
 • výsledkem je velmi vysoké riziko vzniku uretritidy a cystitidy - riziko vzniku zánětu ledvin (pyelonefritida);
 • některé ženy mohou mít močovou inkontinenci, zejména při fyzické námaze, a říkat „můžete pít ze smíchu“ není tak zábavné.
Pohlaví a plodnost
 • libido nadále klesá, i když některé ženy mají naopak zvláštní zájem o sex, který v mládí neměli;
 • bolest během sexu se zvyšuje kvůli vaginální suchosti a špatné elasticitě jejích stěn;
 • přirozené těhotenství již není možné.
Kůže, vlasy a nehty
 • je znatelné stárnutí pokožky, stává se suchá, ochablá, ochablá, objevují se hluboké věkové vrásky, a to nejen na obličeji;
 • přírodní ruměnec zmizí, pokožka obličeje zmatní, vypadá unavená, objeví se problémy s akné, akné;
 • často se objevuje otok očních víček;
 • vlasy se rozdělují, stávají se tenkými, matnými, šedivými a dochází ke zvýšené ztrátě vlasů, postupem času se cop stává mnohem tenčím;
 • pěstování nehtů pro krásnou manikúru je čím dál těžší, jsou křehké, často ztrácejí barvu.
Vysoké riziko vzniku různých nemocí
 • osteoporóza - deformace kostní tkáně;
 • kardiovaskulární patologie (arteriální hypertenze, ateroskleróza, arytmie, angina pectoris a další);
 • nemoci dělohy a přívěsků (myomy, cysty na vaječnících, polypy, rakovina), výhřez pochvy a dělohy;
 • patologie mléčných žláz (mastopatie, rakovina);
 • diabetes mellitus, patologie štítné žlázy a nadledvin;
 • onemocnění nervového systému (vegetativní-vaskulární dystonie, mrtvice, duševní poruchy a nemoci);
 • onemocnění trávicího systému (cholelitiáza, zácpa, hemoroidy);
 • infekce urogenitálního systému a další.

Nemoci s menopauzou

Jedním z projevů menopauzy po menopauze je riziko vzniku různých onemocnění. To neznamená, že by všechny ženy v období menopauzy měly náhle onemocnět všemi chorobami. Všechno do značné míry nezávisí ani tak na úrovni hormonů, jako na životním stylu, genetické predispozici a mnoha faktorech prostředí. Mnoho z těchto onemocnění se navíc může vyvinout bez menopauzy v mladším věku. A muži, kteří nejsou tak závislí na estrogenu, také trpí těmito onemocněními. Mnoho vědeckých studií však prokázalo, že právě nedostatek pohlavních hormonů je spouštěčem vývoje mnoha „věkem souvisejících“ patologií. Zvažme některé z nich.

Nemoci spojené s menopauzou:

ChorobaFaktory a příčiny, které zvyšují riziko vzniku onemocněníHlavní příznakyCo je nebezpečné?Jak omezit a předcházet projevům nemoci?
Osteoporóza - snížení hustoty kostí, nedostatek vápníku, fosforu a dalších minerálů v nich vede k postupnému ničení kostní tkáně.
 • dědičnost;
 • kouření;
 • alkohol;
 • sedavý životní styl;
 • nadváha;
 • vzácné vystavení slunečnímu záření;
 • nevyvážená strava;
 • nemoci zažívacího a endokrinního systému.
 • bolest kostí, zejména „v počasí“;
 • narušení pohybu v některých kloubech;
 • slabost, snížená fyzická síla, nemotornost;
 • deformace páteře, projevující se zhoršením pohybu a držení těla, bolestí a sníženým růstem;
 • deformace prstů na rukou a nohou a jiných kostí;
 • křehké nehty, zubní choroby a vypadávání vlasů.
Patologické zlomeniny kostí, ke kterým může dojít i při sebemenším traumatu a jednoduše neúspěšných pohybech. Zlomeniny se těžko hojí a mohou ženu po dlouhou dobu přivázat k posteli.
Porušení mozkové cirkulace v důsledku osteochondrózy krční a / nebo hrudní páteře.
 • Správný životní styl;
 • strava bohatá na vápník a fosfor;
 • mírné opalování;
 • mírná fyzická aktivita, správný režim práce a odpočinku;
 • boj proti nadváze;
 • vyhněte se pádům, zraněním, nepříjemným pohybům;
 • hormonální substituční léčba pohlavními hormony snižuje projevy osteoporózy;
 • užívání doplňků vápníku: vápník D3, Ergocalciferol a mnoho dalších.
Myom dělohy je nezhoubný nádor dělohy spojený s nerovnováhou pohlavních hormonů. Fibroidy mohou mít různé velikosti, jednoduché nebo vícečetné. Často se vyskytuje na pozadí menopauzy a po nástupu menopauzy se malé myomatózní uzliny mohou samy rozpustit.
 • Interrupce a operace dělohy;
 • nedostatek porodu;
 • endometrióza;
 • nepravidelný sexuální život;
 • chronický stres;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • časná menarche (první menstruace);
 • nadváha;
 • zneužívání krmiva pro zvířata;
 • zneužití alkoholu;
 • dědičnost;
 • pozdní těhotenství může zhoršit růst myomů.
 • Dlouhá, častá a těžká období;
 • špinění nesouvisející s měsíčním cyklem;
 • zvýšení objemu břicha;
 • bolest v dolní části břicha a dolní části zad;
 • časté nutkání močit;
 • zácpa;
 • bolest při pohlavním styku.
Děložní krvácení, včetně masivního.
Pelvioperitonitida spojená s torzí kmene myomu vyžaduje chirurgický zákrok.
Rakovina - malignita nádoru.
 • Hormonální substituční léčba;
 • zdravý životní styl;
 • pravidelný sex;
 • prevence pohlavně přenosných chorob;
 • boj proti nadváze;
 • pravidelné sledování gynekologem.
Ovariální cysty jsou benigní dutiny. Při menopauze se často vyskytují dermoidní, endometrioidní a jiné typy nefunkčních cyst, stejně jako polycystické vaječníky.
 • Endokrinní onemocnění štítné žlázy, nadledvin, mozku;
 • potrat a chirurgický zákrok;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • genetická predispozice;
 • užívání antikoncepce a hormonální substituční terapie pohlavními hormony.
 • Bolest v břiše, dolní části břicha nebo dolní části zad, zhoršená fyzickou námahou a pohlavním stykem;
 • porušení močení a zácpy;
 • asymetrické zvětšení břicha;
 • špinění špinění;
 • bolestivá premenopauzální menstruace.
Rakovina - Nefunkční cysty mají vysoké riziko malignity.
Ruptura cysty, ruptura vaječníků a torze cystového pediklu jsou stavy vyžadující urgentní chirurgickou léčbu.
 • Každoroční vyšetření gynekologem a včasná léčba gynekologických problémů;
 • v případě potřeby chirurgická léčba;
 • prevence pohlavně přenosných infekcí;
 • zdravý životní styl a „žádné“ karcinogeny.
Děložní krvácení - krvácení z pochvy jiné povahy, spojené nebo nesouvisející s menstruací.
 • U premenopauzálních žen je krvácení často spojeno s hormonálními změnami v menopauze a menstruačními nepravidelnostmi;
 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • polypóza dělohy;
 • rakovina;
 • patologie děložního čípku;
 • polycystické a jiné ovariální cysty;
 • Spontánní potrat.
Možnosti krvácení z dělohy během premenopauzálního období:
 • dlouhá a silná menstruace (více než 6 vložek denně a více než 7 dní);
 • pravidelné špinění špinění, nesouvisející s menstruací;
 • máte velké krevní sraženiny, hrčky během nebo mezi menstruací;
 • Častá období (více než každé 3 týdny)
 • špinění po pohlavním styku;
 • dlouhodobé špinění různé intenzity (více než 1-3 měsíce).
Po menopauze by mělo být jakékoli špinění varováno.
Rakovina. Děložní krvácení může být známkou vážného onemocnění, včetně rakoviny..
Anémie - s prodlouženým a silným krvácením vede ke ztrátě krve.
Hemoragický šok - může se vyvinout při masivním děložním krvácení, vyžaduje urgentní resuscitaci, chirurgický zákrok a transfuzi krevních produktů.
 • Včasná návštěva lékaře s cílem zjistit příčiny krvácení a jejich nápravu;
 • strava bohatá na bílkoviny a železo;
 • kontrolu nad množstvím ztracené krve.
Mastopatie je benigní nádor mléčných žláz.
 • Evoluce mléčných žláz spojená s hormonálními změnami;
 • časný nástup menstruace a časná puberta;
 • různá onemocnění dělohy a přívěsků, zejména zánětlivá;
 • nedostatek laktace nebo krátké období kojení;
 • absence těhotenství do 30 let;
 • potrat a potrat;
 • stres;
 • nadváha;
 • užívání antikoncepce a jiných hormonálních léků ve velkých dávkách;
 • endokrinní patologie.
 • Bolest v hrudi tažné, tupé, bolavé postavy;
 • přítomnost těsnění v mléčných žlázách různých velikostí;
 • změna tvaru a velikosti mléčných žláz;
 • pocit otoku a otoku v žlázách;
 • jakýkoli výtok z bradavek.
Rakovina prsu - na pozadí menopauzy se zvyšuje riziko degenerace nádoru.
 • Pravidelné preventivní vyšetření mléčných žláz (samovyšetření, ultrazvuk nebo mamografie);
 • zdravý životní styl;
 • včasná léčba zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů;
 • odmítnutí potratu;
 • kojení po dobu delší než 6 měsíců;
 • dávku hormonálních léků by měl lékař zvolit individuálně.
Nemoci kardiovaskulárního systému:
 • arteriální hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • srdeční ischemie;
 • arytmie;
 • srdeční selhání.
 • Genetická predispozice;
 • obezita;
 • jíst hodně cholesterolu;
 • sedavý životní styl;
 • zneužívání alkoholu, kouření;
 • chronický stres;
 • cukrovka;
 • nemoci štítné žlázy, nadledvin a mnoho dalšího.
 • Zvýšení krevního tlaku nad 140/90 mm Hg. Umění.;
 • bolesti hlavy, zvonění v uších, závratě;
 • zhoršení paměti, pozornosti, soustředění;
 • bušení srdce;
 • dušnost;
 • otok;
 • bolest na hrudi vyzařující do levého ramene a mnoho dalších.
 • Mrtvice;
 • infarkt;
 • srdeční selhání.
 • Správný životní styl a výživa;
 • Pravidelná fyzická aktivita;
 • boj proti nadváze;
 • kontrola nad cukrovkou;
 • pravidelné užívání léků obsahujících aspirin;
 • kontrola nad krevním tlakem;
 • včasný přístup k lékaři a dodržování jeho doporučení.

Nemocem spojeným s menopauzou lze předcházet nejen hormonální substituční terapií, která se často doporučuje během těžké menopauzy, ale také správným životním stylem a pravidelnými prohlídkami u vašeho gynekologa..

Menopauza je jednou z příčin záchvatů paniky u žen (názor psychoterapeuta) - video

Nemoci s menopauzou: obezita, diabetes mellitus, prolaps dělohy, trombóza, Alzheimerova choroba - video

Diagnóza menopauzy

Menopauza není nemoc a zdá se, proč ji diagnostikovat, protože i tak je vše jasné - návaly horka, menstruační nepravidelnosti, nástup menopauzy a návyk těla žít s nízkými dávkami pohlavních hormonů. Existují však situace, kdy potřebujete vědět, zda menopauza začala a v jaké fázi je.

Proč potřebujete diagnostiku menopauzy?

 • Pozdní plánování těhotenství;
 • diferenciální diagnostika menopauzy a jiných nemocí;
 • identifikace komplikací a nemocí spojených s menopauzou;
 • před předepsáním hormonální substituční léčby a antikoncepce.
Co je zahrnuto v plánu vyšetření menopauzy?

1. Analýza životní historie a stížností (doba nástupu menarché, přítomnost těhotenství, potraty, pravidelnost menstruačního cyklu atd.).
2. Vyšetření gynekologem, odebrání nátěrů, bakteriální kultura z pochvy, cytologické vyšetření nátěrů z děložního čípku. Vyšetření prsu.
3. Krevní test na pohlavní hormony.
4. Ultrazvuk dělohy a přívěsků.
5. Ultrazvuk mléčných žláz nebo mamografie.
6. Osteodensitometrie - měření hustoty kostí.
7. Elektrokardiografie (EKG)
8. Biochemický krevní test: glukóza, triglyceridy, cholesterol, lipoproteiny, faktory srážení krve, vápník, fosfor atd..
9. Analýza na HIV a syfilis.

Pohlavní hormony (estrogeny, progesteron, FSH a LH) v krevním testu na menopauzu:

Období života ženyUkazatele hladiny homonů v krvi, norma *
Estradiol, pg / mlProgesteron, nmol / lFSH (folikuly stimulující hormon), med / mlLH (luteinizační hormon), med / mlIndex LH / FSH
Reprodukční období před menopauzou:
1. Fáze zrání folikulů (1-14. Den menstruačního cyklu).
méně než 160až 2.2do 10méně než 151.2-2.2
2. Ovulace (14. - 16. den).více než 120do 106-1722 - 57
3. Luteální fáze (16. - 28. den).30 - 240více než 10až 9méně než 16
PremenopauzaŽenské pohlavní hormony se postupně snižují **, jsou pozorovány menstruační cykly bez ovulace.více než 10více než 16asi 1
Postmenopauza5 - 30méně než 0,620 - 100 a výše16 - 53 a výšeméně než 1

* Všechny běžné hodnoty jsou přibližné. Každá laboratoř má své vlastní referenční (normální) hodnoty, které jsou obvykle uvedeny ve formuláři odpovědi. To je způsobeno různými metodami a testovacími systémy, které se používají v procesu laboratorního výzkumu. Proto je nutné zohlednit ty referenční hodnoty dané laboratoří..

** Zajímavé je, že na začátku premenopauzy je nedostatek progesteronu zvláště výrazný, spíše než estrogen. A v době menopauzy se progesteron tvoří ve velmi nízkých dávkách a estrogen je jen o polovinu nižší než v plodném věku..

Hormonální pozadí u každé ženy je velmi citlivé na faktory prostředí, emoční stav a různá onemocnění, proto je hladina hormonů u stejné ženy proměnlivá.

Kdy provést krevní test na pohlavní hormony?

Analýza pohlavních hormonů během premenopauzy, tj. Se zachovanou menstruací, musí být provedena v určitých obdobích menstruačního cyklu s uvedením přesného dne od jeho začátku. Obvykle se doporučuje užívat FSH a LH 3. až 5. den od začátku menstruace a estradiol a progesteron 21. den. Po menopauze lze test provést každý den.

Příprava na krevní test na pohlavní hormony:

 • analýza se provádí přísně ráno na prázdný žaludek, večer lehká večeře;
 • před analýzou byste měli přestat užívat alkohol, kávu a léky, nekouřit;
 • při užívání antikoncepce jsou výsledky upraveny s ohledem na jejich dávky;
 • den před darováním krve se doporučuje vzdát se sexu a těžké fyzické aktivity;
 • před darováním krve se musíte úplně uvolnit, sedět tiše po dobu nejméně 10 minut.
Pomocí krevního testu na pohlavní hormony může lékař odhalit nástup menopauzy nebo nástup menopauzy, ať už je možné těhotenství a jeho nošení. V závislosti na úrovni hormonů a závažnosti příznaků můžete také určit závažnost menopauzy. Vysoké hladiny FSH, stejně jako poměr LH / FSH, naznačují silnou klimakterii: čím nižší je, tím obtížnější je ženské tělo toleruje nedostatek pohlavních hormonů a tím výraznější jsou příznaky a nemoci spojené s menopauzou.

Ultrazvukové vyšetření pro menopauzu

S příchodem menopauzy často přicházejí zdravotní problémy žen. Jedná se především o různé nádorovité formace, jak benigní, tak maligní. Právě pro jejich identifikaci a pozorování je nutná ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů, a to každoročně. Ultrazvuk navíc pomáhá diagnostikovat nástup menopauzy a určuje možnost pozdního těhotenství..

Důležité: pro diagnostiku změn během menopauzy je ultrazvukové vyšetření vagíny více informativní než v břišní dutině, a to i při plném močovém měchýři.

Ultrazvukové příznaky nadcházející menopauzy:

 • Pomocí ultrazvuku můžete identifikovat přítomnost nebo nepřítomnost folikulů ve vaječníku a jejich počet. Čím blíže k menopauze, tím méně folikulů a menší šance na otěhotnění. Po menopauze nejsou folikuly detekovány ve vaječnících.
 • Velikost vaječníků se postupně zmenšuje, ztrácejí echogenicitu. Po menopauze nemusí být vůbec detekovány..
 • Děloha se zmenšuje, stává se hustší, lze pozorovat malé myomy, které se po menopauze nejčastěji samy vyřeší. Umístění dělohy v malé pánvi se také mění, trochu se posune.
Zvýšení velikosti orgánů, jakákoli asymetrie, přítomnost jakýchkoli patologických dutin nebo formací je známkou onemocnění spojeného nebo nesouvisejícího s menopauzou.

Nezapomeňte na mléčné žlázy, které je také třeba každoročně vyšetřovat. Do 45 let věku se doporučuje ultrazvuková diagnostika, poté se provede mamografie - rentgenová metoda pro diagnostiku mléčných žláz.

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi Žádné komentáře Zvýšený luteinizační hormon u žen je více než 2,3-11 mU / l, vzhledem k pohlavní dospělosti pacienta.