Dysfunkční děložní krvácení: příznaky a léčba

Dysfunkční děložní krvácení je druh menstruační nepravidelnosti, která je spojena s poruchou hormonální funkce vaječníků. Mohou se objevit v jakémkoli věku v důsledku benigních, maligních nádorů nebo endometriózy. Tento typ krvácení je funkční. To znamená, že po odstranění příčiny se obnoví vaječníky a hormonální hladiny..

Typy nefunkčního děložního krvácení

Existují určité rozdíly v mechanismu krvácení v závislosti na cyklu a životním období. V lékařské praxi se proto rozlišuje taková klasifikace dysfunkčního děložního krvácení..

V závislosti na tom, zda došlo k ovulaci nebo ne:

 • Ovulační krvácení - když dojde k uvolnění vajíčka z folikulu, tj. Ovulace.
 • Anovulační krvácení - žádná ovulace.

Po dobu vzhledu se dělí na:

 • Cyklické - ty, které se vyskytnou během příští menstruace, ale liší se v množství ztracené krve a délce krvácení.
 • Acyklické - objevují se v jakémkoli období menstruačního cyklu a mohou trvat po celý cyklus, pak se objevují několik dní, zastavují se, pak výtok začíná znovu.

Podle věku pacienta:

 • Juvenilní - krvácení nastává před nástupem menstruace v dospívání. V závislosti na množství estrogenu se může vyskytovat ve 3 typech: s nízkou, normální a vysokou koncentrací hormonu.
 • Reprodukční věk - krvácení během období, kdy je žena schopná porodit.
 • Menopauza - před a během nástupu menopauzy.

Co se stane s nefunkčním krvácením z dělohy

Mechanismus vývoje tohoto stavu v jakémkoli věku je založen na narušení kontroly a syntézy gonadotropních hormonů v hypotalamu. Tyto hormony snižují nebo zvyšují produkci pohlavních hormonů. Hypotalamus je struktura v mozku, která je zodpovědná za mnoho funkcí, včetně regulace hypofýzy. Ta je hlavní žlázou, která řídí činnost všech ostatních žláz v těle, včetně vaječníků. Výsledkem je narušení jejich funkce, což se projevuje zvýšenou hladinou estrogenu..

Během první fáze menstruačního cyklu tento hormon zvyšuje velikost výstelky dělohy v rámci přípravy na implantaci vajíčka. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho estrogenu, endometrium se nadměrně zvyšuje kvůli jeho prodloužené expozici. Výsledkem je, že vaskulární systém nemůže poskytnout dostatek krve pro tyto zarostlé tkáně. Výsledkem je, že tkáně nedostávají potřebné množství látek pro vitální aktivitu a dochází k odumírání dělohy s výskytem krvácení. Intenzita krvácení je také určena funkcí srážení krve, kontraktilitou dělohy a množstvím vazokonstrikčních látek v endometriu.

Co způsobuje nefunkční děložní krvácení

Takové děložní krvácení se vyskytuje častěji na začátku nebo na konci období porodu, protože ženské tělo je během změn souvisejících s věkem nejcitlivější na nepříznivé faktory. Výskyt jednoho nebo jiného typu děložního krvácení může být vyvolán těmito faktory:

 • Chronický stres, fyzická nebo duševní únava.
 • Hormonální stres v případě potratu.
 • Intoxikace toxickými produkty bakterií nebo virů v případě infekce.
 • Nevhodná výživa (nadměrná konzumace mastných, kořeněných, smažených jídel, alkoholu, kávy, hypovitaminóza a podvýživa).
 • Akutní a chronické zánětlivé procesy pohlavních orgánů (salpingitida, ooforitida, cervicitida).
 • Onemocnění jater, ledvin a žláz s vnitřní sekrecí (hepatitida, nefritida, hypotyreóza).

Vzhledem k tomu, že se mozek, vaječníky a děloha účastní řízení menstruačního cyklu, může porucha na kterékoli z těchto úrovní způsobit změnu v regulaci pohlavních hormonů, což povede k narušení hormonálního pozadí a ke změně hladiny ženských pohlavních hormonů.

Podmínky krve, ve kterých je snížena její koagulační funkce, na pozadí hormonálního narušení, mohou zesílit a vyvolat nefunkční děložní krvácení. Mezi takové patologie patří onemocnění jater, ledvin, nízký počet krevních destiček, vitamin K, fibrinogen, tj. Všechny orgány a látky podílející se na této funkci.

K rozvoji krvácení přispívají také stavy, kdy je oslabena funkce kontrakce dělohy a jsou narušeny procesy regenerace sliznice, například nedostatečný vývoj dělohy, pooperační jizvy, endometritida. To je způsobeno skutečností, že neschopnost dělohy kontrahovat neumožňuje zúžení cév a zastavení průtoku krve. Na pozadí chronického zánětu dělohy je pozorována dystrofie svalových vláken orgánu, která může sloužit jako impuls pro výskyt děložního krvácení.

Anovulační krvácení nastává v důsledku dysregulace na úrovni hypotalamu, hypofýzy nebo vaječníků. Ovulační - v důsledku nesprávné funkce dělohy ve formě zhoršení krevního oběhu, metabolismu a srážení krve. Juvenilní děložní krvácení (ty, které se objevují před 18. rokem věku) nastává v důsledku nezralosti regulačního řetězce hypotalamus-hypofýza-vaječníky a dělohy související s věkem. To snižuje citlivost na účinky hormonů a schopnost adekvátně je kontrolovat mozkem. V důsledku toho je narušen cyklický rytmus uvolňování gonadotropních hormonů hypotalamu do krve..

Klinický obraz nefunkčního děložního krvácení

Příznaky, které jsou charakteristické pro nefunkční děložní krvácení ve všech věkových obdobích, jsou následující: zpoždění menstruace o 1,5 měsíce nebo více (až 6 měsíců) s dalším vývojem krvácení, které trvá déle než 10 dní. Závažnost příznaků je určena stupněm anémie (anémie), ke které dochází v důsledku ztráty krve.

V závislosti na klinických vlastnostech děložního krvácení existují:

 • Hypermenorea - krvácení trvá déle než 7 dní s objemem více než 80 ml krve na pozadí zachovaného menstruačního rytmu. Často se vyskytuje anémie z nedostatku železa střední až těžké závažnosti, která se projevuje bledostí kůže, rychlou únavou, slabostí a dušností..
 • Promenorea je krvácení z dělohy, ke kterému dochází při pravidelném, ale krátkém menstruačním cyklu (méně než 21 dní).
 • Metrorrhagie - zde je krvácení acyklické, často nastává po zpoždění menstruace a někdy dochází ke zvýšenému krvácení po menší menstruaci.

Juvenilní krvácení

Rysem je tvorba krevních sraženin a rozvoj anémie, která se projevuje poklesem hemoglobinu v krvi. Tato krvácení jsou ostrá, intenzivní a prodloužená (až několik měsíců). Jak je uvedeno v klasifikaci, takové krvácení závisí na hormonálních hladinách a může nastat při nízké, normální a vysoké koncentraci estrogenu..

Hypoestrogenní typ (s nízkým obsahem estrogenu) je častější u dospívajících. V tomto případě je folikul (místo, kde se vajíčko vyvíjí) nezralý, což znemožňuje opuštění vajíčka. Výsledkem je, že hypotalamus neustále stimuluje vaječníky gonadotropními hormony, ale v malých dávkách. A to nestačí na zrání vajíčka. Ale jak víme, estrogen zvyšuje tloušťku endometria, což vede k jeho nadměrné proliferaci a v budoucnu ke krvácení. Pacienti mají obvykle křehkou postavu, zaostávají v pubertě, děloha neodpovídá velikosti věkové normy a objem vaječníků je mírně zvýšen.

Navenek vypadají dívky s hyperestrogenním typem (zvýšeným estrogenem) krvácení fyzicky vyvinuté, ale zaostávají v psychologické rovině v podobě rozporu v činech a úsudcích s věkem teenagera. Děloha je mnohem větší než obvykle a vaječníky jsou asymetricky zvětšeny. S největší pravděpodobností dojde ke krvácení v 11-12 a 17-18 letech.

Normoestrogenní typ se projevuje harmonickým vývojem vnějších znaků (výška, váha), ale děloha má nižší věkovou normu. Tento typ se nejčastěji vyskytuje mezi 13 a 16 lety..

Dysfunkční děložní krvácení v reprodukčním věku

Normálně by hladiny estrogenu měly před ovulací poklesnout. A protože došlo k hormonálnímu selhání, folikul (místo, kde vejce dozrává) je neustále stimulován hypotalamem, což vede k množení endometria, jeho následnému oddělení a krvácení. Takové folikuly přetrvávají po dobu 7-8 dnů a po 8-16 dnech dochází k jejich zpětnému vývoji, v důsledku čehož hladina estrogenu klesá, endometrium exfoliuje a začíná krvácení. Ale na rozdíl od juvenilního krvácení jsou zde intenzivnější kvůli výrazné hypertrofii sliznice dělohy. Nejběžnější stížností a hlavním důvodem pro vyhledání lékařské pomoci je neplodnost..

Krvácení během menopauzy

Ve věku 40–55 let je onemocnění nejčastější příčinou hospitalizace. V důsledku změn v hypotalamu a hypofýze souvisejících s věkem se sekrece hormonů stává chaotickou. To se projevuje zvýšením estrogenu, nedostatkem ovulace, porušením výtoku menstruace ve formě zkrácení cyklu, hojným, intermenstruačním a prodlouženým krvácením. To vše slouží jako základ pro výskyt anémie..

Dysfunkční „stažení“ dělohy nebo „průlomové“ krvácení estrogenu a progesteronu

V případě „vysazení“ estrogenu, které je pozorováno při oboustranném odstranění vaječníků, poškození zralého folikulu (poranění břicha, ozáření během radiační terapie) nebo při náhlém vysazení estrogenových léků, dochází ke skvrnitému krvácení obvykle uprostřed menstruačního cyklu..

Když dojde k průlomu, hladiny estrogenu nadměrně stoupají, což způsobuje silné a prodloužené krvácení.

Při "zrušení" progesteronu jsou pozorovány stejné změny v děloze, jako na konci menstruačního cyklu. Objeví se krvavý výtok za předpokladu, že došlo ke zvýšení endometria a se snížením progesteronu začíná jeho oddělení a krvácení.

V případě „průlomu“ progesteronu (při užívání antikoncepce) dochází ke zvýšení jak progesteronu, tak estrogenu. To vede k oslabení mezibuněčných kontaktů v endometriu, narušení krevního oběhu a regulaci cévního tonusu, v důsledku čehož dochází ke krvácení ve druhé polovině cyklu.

Diagnóza dysfunkčního děložního krvácení

Jak již bylo zmíněno dříve, k dysfunkčnímu děložnímu krvácení dochází bez organických patologií, ale na pozadí hormonálního narušení. Diagnóza je proto založena na vyloučení všech nemocí, které mohou způsobit krvácení. Toto se nazývá diferenciální diagnostika, která se provádí za následujících podmínek:

 • Mimoděložní těhotenství (děložní, vejcovody, vaječníky) a potrat.
 • Nemoci krve (rakovina krve, aplastické anémie, vrozené a získané poruchy srážení krve), které mohou vést ke krvácení kdekoli, včetně dělohy.
 • Polypy děložního čípku a těla dělohy, endometrium.
 • Benigní novotvary (děložní myomy, endometrióza).
 • Maligní onkologická onemocnění (rakovina děložního čípku, adenokarcinom endometria).
 • Zánět pánevních orgánů (cystitida, salpingitida, endometritida).
 • Nádory vaječníků, které produkují estrogen.
 • Systémová onemocnění (onemocnění jater, štítné žlázy, chronické selhání ledvin).

Dále pro diagnostiku použijte:

 • Kompletní krevní obraz, který může vykazovat známky zánětu a anémie.
 • Ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů, kde je možné vizualizovat polypy, zánětlivé procesy, nádory relativně malé velikosti, posoudit tloušťku endometria.
 • Gynekologické vyšetření pomocí vaginálního zrcátka, které také umožňuje posoudit stav genitálií, identifikovat proliferaci děložní sliznice a benigní novotvary (myomy, polypy).
 • Stanovení pohlaví a gonadotropních hormonů pomocí krevního testu nebo speciálních testů. Aby se vyloučily choroby štítné žlázy, hodnotí se koncentrace jejích hormonů.

K identifikaci poruch srážení krve se používá biochemická analýza ve formě koagulogramu, na kterém můžete určit, kde je porucha v systému srážení krve.

Při podezření na endometriózu se použije biopsie patologicky změněné oblasti endometria a při podezření na rakovinu děložního čípku cytologické vyšetření nátěru z cervikálního kanálu.

Mnoho dívek s juvenilním krvácením z dělohy má cysty v mléčné žláze (fibrocystické onemocnění prsu), takže vyšetření prsou u těchto pacientů je povinné..

Léčba nefunkčního děložního krvácení

Volba taktiky pro léčbu dysfunkčního děložního krvácení se provádí po zjištění příčiny onemocnění. Dále zvolte konzervativní nebo chirurgickou léčbu v závislosti na indikacích.

Ale předtím, v případě silného krvácení, musíte nejprve zastavit, to znamená provést hemostázu. Provádí se podáváním kyseliny aminokapronové ke zvýšení srážlivosti krve a protizánětlivými léky ke snížení množství ztráty krve z dělohy.

V případě neúčinnosti předchozích léků, rozvoje a progrese anémie nebo výskytu opakovaného děložního krvácení po léčbě se používá hormonální hemostáza. K tomu jsou předepsány antikoncepční léky, které obsahují ženské pohlavní hormony (estrogen, progesteron). Účinně zastavují krvácení a stabilizují buňky ve výstelce dělohy. Avšak 3-4 dny po posledním příjmu progesteronu se objeví menstruace, která je spojena s mechanismem menstruačního cyklu..

Konzervativní léčba dysfunkčního děložního krvácení

První věcí, která se děje při absenci silného krvácení, je mír, je zajištěno odstranění dráždivých faktorů, není povoleno fyzické nebo duševní přepracování, používá se vitamin a psychoterapie. To vše přispívá k uvolnění centrálního nervového systému, který ve výsledku normalizuje hypotalamus a cyklické uvolňování gonadotropních hormonů.

K zastavení krvácení se dále používají výše uvedené léky (kyselina aminokapronová, oxytocin) a fytopreparáty (extrakt z kopřivy, kaliny, vodní papriky). Oxytocin se používá během krvácení a 3 dny po jeho zastavení - ke kontrakci svalů endometria, které nakonec zúží krevní cévy a zastaví krvácení. Vápníkové přípravky jsou předepsány k posílení krevních cév a lepší srážení krve.

V případě anémie jsou přípravky železa předepisovány ve formě tablet, vitamínů skupiny B, C a v případě těžké anémie se transfuzí čerstvě zmrazené krevní plazmy nebo erytrocytové hmoty, ve které je hemoglobin.

Hormonální terapie

Hormonální metody se používají k zastavení silného krvácení, regulaci a normalizaci menstruačního cyklu, prevenci rozvoje opakovaného krvácení a stimulaci ovulace.

 • Estrogeny se používají, když se vyvinula anémie a progreduje nebo je třeba krvácení rychle zastavit kdykoli v cyklu v období dospívání nebo v období krvácení. Používají se zde však velké dávky hormonu, které mohou zastavit ovulaci a v případě náhlého vysazení léku způsobit opětovné krvácení (nefunkční děložní krvácení při vysazení estrogenu).
 • Progesteron se používá v případě krátkodobého krvácení, absence anémie a nutnosti rychlého zastavení krve. Po použití léku se krvácení zastaví po dobu 3-5 dnů a poté se znovu vyvine během 8-9 dnů. To je způsobeno mechanismem menstruačního cyklu - nejprve se zvyšuje endometrium (krev se zastaví) a poté se odlupuje, což je doprovázeno uvolňováním krve. Nevýhodou je pomalý účinek, v důsledku čehož nelze použít při anémii a silném krvácení..
 • Mohou také předepisovat mužské pohlavní hormony (androgeny), které jsou schopné snižovat estrogen v krvi, stahovat cévy dělohy a zvyšovat její kontrakci, což umožňuje zastavit krvácení. Jsou indikovány pro děložní krvácení na pozadí zvýšeného estrogenu, ke kterému došlo před nebo během menopauzy, nebo v přítomnosti kontraindikací k estrogenovým lékům (onemocnění prsu, onkologické patologie, děložní myomy).

Nevýhodou této metody je možnost užívání androgenů pouze u žen starších 45 let, riziko mužských sexuálních charakteristik (zvýšený růst vlasů na obličeji, břiše, hrudníku, zdrsnění hlasu, výskyt tukové tkáně hlavně na břiše).

 • Při anovulačním krvácení se používají kombinované přípravky pohlavních hormonů (estrogeny, progesterony, androgeny).
 • Po ukončení krvácení je nutné normalizovat menstruační cyklus užíváním přípravků ženských pohlavních hormonů v určité dny cyklu, které lékař předepisuje. Ale to se děje, pokud je to teenager nebo žena, která stále plánuje porodit. U žen, které se nechystají porodit nebo ve věku více než 45 let, se ukazuje stimulace nástupu menopauzy, kdy bude endometrium ve stabilním stavu.

Chirurgická léčba dysfunkčního děložního krvácení

Tato metoda je založena na použití terapeutické kyretáže přerostlé sliznice těla a děložního čípku. U dívek se taková léčba provádí zřídka, pouze pokud:

 • Silné krvácení s těžkou anémií, která je život ohrožující (hemoglobin pod 70 při dávce 120-140 g / l).
 • V případě neúčinnosti hormonální hemostázy.
 • Gynekologické vyšetření a ultrazvukové vyšetření odhalily polypy endometria a cervikálního kanálu dělohy.

Aby nedošlo k prasknutí panenské blány, jsou čipovány speciálním řešením. Škrábání po zákroku musí být předloženo k histologickému vyšetření k detekci endometriózy, submukózních fibroidů nebo prekancerózních onemocnění těla a děložního čípku.

U dysfunkčního děložního krvácení u žen v plodném věku se kyretáž provádí pod kontrolou hysteroskopu. Jedná se o přístroj vybavený optickým systémem, který umožňuje nejen úplné odstranění hypertrofovaného endometria, ale také identifikaci doprovodných onemocnění (polypy, fibroidy, endometrióza).

Nejextrémnější metodou chirurgické léčby, zejména v reprodukčním věku, je hysterektomie, tj. Odstranění dělohy. Provádí se pouze v případě kontraindikací užívání hormonů a současné přítomnosti rozsáhlé endometriózy nebo děložních myomů.

V případě menopauzálního krvácení je krev zastavena pouze seškrábnutím děložní výstelky pod kontrolou hysteroskopie. Poté, co je nutné vyvolat menostázu, tj. Menopauzu k potlačení funkce vaječníků, aby se stabilizovala děložní sliznice. K tomu se progesteronové přípravky používají po dobu 6 měsíců..

Prevence a prognóza dysfunkčního děložního krvácení

Abyste zabránili rozvoji nebo progresi nefunkčního děložního krvácení, musíte se nejprve pečlivě starat o své zdraví, a to:

 • Sledujte menstruační cyklus, jeho rytmus, objem krvácení a další příznaky doprovázející menstruaci (nadměrná bolest, nevolnost, podrážděnost a snížená schopnost pracovat).
 • V případě zjištění patologických abnormalit se doporučuje vyhledat radu od gynekologa.
 • Je třeba se pokusit eliminovat stresové faktory, nadměrné psychické a fyzické přetížení, jíst hodně zeleniny a ovoce, pít asi 1,5-2 litry vody denně, omezit používání sladkostí, tučných, smažených a kořeněných jídel, které budou mít pozitivní vliv na hormony.

Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků dysfunkčního děložního krvácení nebo jiných abnormalit v menstruačním cyklu, neléčte se. Správnou diagnózu může provést pouze lékař pomocí vyšetřovacích, laboratorních a instrumentálních výzkumných metod a na základě vlastních zkušeností. Prognóza s adekvátní a včasnou léčbou je obvykle dobrá.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení (DMC) se nazývá patologické krvácení z dělohy, které je spojeno s porušením produkce endokrinních žláz pohlavních hormonů.

Existují tři typy nefunkčního děložního krvácení:

 • Juvenilní - ty, které se vyskytují během puberty (12-18 let);
 • Krvácení, ke kterému dochází během reprodukčního období (18-45 let);
 • Menopauza - vyskytující se ve stadiu zániku funkce vaječníků (45–55).

Na základě přítomnosti nebo nepřítomnosti ovulace se rozlišuje ovulační a anovulační děložní krvácení, zatímco anovulační krvácení představuje přibližně 80% případů.

Příčiny dysfunkčního děložního krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je hlavním příznakem syndromu ovariální dysfunkce. Vyvíjejí se v důsledku porušení hormonální regulace funkcí vaječníků hypotalamo-hypofyzárním systémem.

Narušení sekrece gonadotropních hormonů hypofýzy vede k narušení menstruační funkce a folikulogeneze. Stimulují zrání folikulů a podporují ovulaci. V důsledku takového porušení folikul ve vaječníku vůbec nezraje nebo dozrává, ale nedojde k ovulaci, proto se žluté tělísko netvoří. V každém z těchto případů je děloha ovlivněna přebytkem estrogenu, jinými slovy, tělo je ve stavu hyperestrogenismu. To je způsobeno skutečností, že při absenci žlutého tělíska se nevyrábí ani progesteron. V důsledku takových jevů je děložní cyklus narušen: endometrium roste, poté je odmítnuto. Tento proces je doprovázen hojným a prodlouženým děložním krvácením. U dysfunkčního děložního krvácení jsou narušeny faktory hemostázy (komplex reakcí těla, které zabraňují a zastavují krvácení), což ovlivňuje intenzitu a délku krvácení.

Děložní krvácení v juvenilním období se ve srovnání s jinými gynekologickými patologiemi vyskytuje nejčastěji - asi ve 20% případů.

Hlavním faktorem dysfunkčního děložního krvácení u dívek v tomto věku je nedostatečná tvorba cyklické funkce sekcí „hypotalamus - hypofýza - vaječníky - děloha“. A příčinou porušení tvorby hormonální regulace mohou být nepříznivé životní podmínky, přepracování, fyzické a psychické trauma, hypovitaminóza, dysfunkce štítné žlázy nebo kůry nadledvin. Neméně důležité v etiologii děložního krvácení tohoto období jsou dětské infekce, jako je zarděnka, spalničky, černý kašel, plané neštovice, příušnice, stejně jako chronická tonzilitida, komplikace těhotenství u matky, obtížný porod atd..

V plodném věku mohou zánětlivé procesy reprodukčního systému, stres, endokrinologická onemocnění, chirurgické ukončení těhotenství atd. Vést k ovariální dysfunkci a děložnímu krvácení..

Dysfunkční děložní krvácení klimakterického období se vyskytuje na pozadí poruch regulace menstruačního cyklu v důsledku vyhynutí hormonální funkce.

Příznaky dysfunkčního děložního krvácení

Dysfunkční děložní krvácení se projevuje zvýšením objemu krve ztraceného během menstruace, prodloužením doby trvání menstruace nebo metrorágií (acyklické krvácení).

Tento patologický jev je charakterizován střídáním amenorey (absence menstruace od 5 týdnů do 2 měsíců nebo déle) s krvácením různé intenzity a trvání, které je doprovázeno závratěmi, bledostí, slabostí, únavou, bolestmi hlavy a poklesem krevního tlaku.

Samotné DMC vedou k rozvoji anémie a hyperestrogenismus (nadbytek estrogenu) s nefunkčním děložním krvácením může vést k rozvoji děložních myomů, endometriózy, fibrocystické mastopatie a dokonce i rakoviny prsu.

Diagnóza onemocnění

Při diagnostice patologického stavu se bere v úvahu věk a fyzický stav pacienta.

Všechny ženy musí provádět měsíční měření bazální teploty (za účelem stanovení ovulace) a neustálé sledování menstruačního cyklu pomocí deníku, ve kterém je zaznamenána chronologie frekvence a intenzity krvácení.

Pro přesnou diagnózu provede ošetřující lékař úplné gynekologické vyšetření, předepíše kompletní krevní obraz, ultrazvukové vyšetření, biopsii endometria, hysteroskopii (vyšetření stěn děložní dutiny pomocí hysteroskopu) a sonohysterogram (vyšetření dělohy ultrazvukem po zavedení fyziologického roztoku).

Léčba nefunkčního děložního krvácení

Hlavním úkolem léčby dysfunkčního děložního krvácení je provádět hemostatická (hemostatická) opatření. Další léčba je zaměřena na normalizaci menstruačního cyklu, a proto na prevenci opětovného krvácení..

K zastavení krvácení z dělohy se používají lékařské i chirurgické metody. Volba konkrétní léčebné metody je dána mírou ztráty krve a celkovým stavem pacienta..

U mírné až středně závažné anémie (pokud hemoglobin neklesl pod 100 g / l) jsou předepsány symptomatické hemostatické léky (dicinon, vicasol, askorutin, kyselina aminokapronová) a léky snižující dělohu (oxytocin)..

Pokud je nehormonální léčba neúčinná, jsou předepsány progesteronové léky - mersilon, non-ovlon, mervelon, rigevidon. Zpravidla se špinění zastaví již 5-6 dní po ukončení užívání pilulek..

Prodloužené a silné krvácení, které vede k postupnému zhoršování stavu (slabost, závratě, mdloby, těžká anémie s hladinou hemoglobinu pod 70 g / l), je indikací k hysteroskopii s diagnostickou kyretáží a patomorfologickým vyšetřením škrábání. Jedinou kontraindikací tohoto postupu je porucha krvácení u ženy..

Souběžně je pacientům předepsána antianemická léčba přípravky obsahujícími železo (Venofer, Fenuls), stejně jako kyselina listová, vitamíny C, B6, B12, P. V případě potřeby se provádí transfuze čerstvé zmrazené plazmy nebo hmoty erytrocytů.

Další prevence dysfunkčního děložního krvácení zahrnuje užívání malých dávek gestagenních léků (norkolut, novinet, selest, dyufaston, logest). Je to důležité v preventivních opatřeních a správné výživě, obecném vytvrzování a včasné sanitaci (antiseptické ošetření) chronických infekčních ložisek.

Docela často je dysfunkční děložní krvácení v klimakterickém období způsobeno příjmem léků zaměřených na zmírnění příznaků menopauzy. V takových případech stačí přehodnotit léčebný režim a předepsat jiné léky..

Správné metody léčby a prevence krvácení mladistvých obnovují cyklické fungování všech částí reprodukčního systému.

Dysfunkční děložní krvácení

Obecná informace

Dysfunkční děložní krvácení se vyskytuje u žen v důsledku určitých poruch v systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky-nadledviny. Je to tento systém, který je zodpovědný za regulaci hormonální funkce vaječníků..

Projev dysfunkčního děložního krvácení je charakterizován acyklicitou: interval mezi jejich projevy může být od jednoho a půl do šesti měsíců. Takové krvácení trvá déle než deset dní. K krvácení z dělohy této povahy zpravidla dochází během období formování reprodukčního systému ženského těla (tzv. Krvácení mladistvých), jakož i během vadnutí jeho funkcí. U žen během reprodukčního období se takové krvácení může projevit jako důsledek silného stresu, infekčních onemocnění a intoxikace těla..

Jak identifikovat děložní krvácení?

K rozlišení děložního krvácení od normální menstruace existuje speciální metoda používaná gynekology. Žena by měla určit dobu, po kterou je tampon nebo vložka zcela namočená v krvi..

Děložní krvácení je, když je hygienický výrobek namočený v krvi po dobu jedné hodiny, a to se děje několik hodin po sobě. Alarmující by měla být také potřeba noční výměny vložky, trvání menstruace po dobu delší než jeden týden, pocit únavy a slabosti. Pokud výsledky obecného krevního testu naznačují anémii a současně se vyskytnou popsané příznaky, měla by žena navštívit lékaře s podezřením na vývoj děložního krvácení.

Vlastnosti a příčiny nefunkčního děložního krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je převážně anovulační. Jejich výskyt je spojen s toxickým a infekčním účinkem na struktury hypotalamu, které dosud nedosáhly zralosti. V tomto ohledu tonziologická infekce ovlivňuje ženské tělo velmi nepříznivě. Kromě toho mezi faktory ovlivňující vývoj krvácení patří fyzické a psychické přetížení, nevyvážená strava, která vyvolává hypovitaminózu. Důvody projevu takové patologie jsou také dříve přenesené potraty, příjem určitých léků. Děložní krvácení také dochází v důsledku dysfunkce
štítná žláza (u pacientů s hypotyreózou, hypertyreózou).

V dospívání se projev juvenilního krvácení zaznamenává nejčastěji v prvních dvou letech po uplynutí první menstruace dívky. Podle lékařských statistik představuje děložní krvácení tohoto typu přibližně 30% všech onemocnění v oboru gynekologie, která jsou diagnostikována u žen ve věku 18-45 let.

Během menstruační pauzy je nefunkční děložní krvácení nejčastější gynekologickou poruchou. Pokud má žena v klimakterickém věku děložní krvácení, jsou důvody jejího vývoje určovány hlavně věkem pacientky. Projevy takového krvácení vyvolávají změny v hypotalamických strukturách související s věkem. Během premenopauzy je u žen mnohem pravděpodobnější výskyt adenomatózy, hyperplazie a dalších patologických stavů..

Příznaky

Příznaky tohoto onemocnění jsou určeny hlavně závažností anémie a podle toho intenzitou ztráty krve během období krvácení. Během období děložního krvácení žena pociťuje silnou celkovou slabost a únavu, nemá chuť k jídlu, zbledne kůže a sliznice, objevuje se tachykardie a bolesti hlavy. Existují také změny v koagulačních a reologických vlastnostech krve..

Pokud krvácení pokračuje po dlouhou dobu, vyvine se hypovolémie. Dysfunkční děložní krvácení u žen v klimakterickém období je obtížnější, protože u těchto pacientů se krvácení vyvíjí na pozadí jiných gynekologických onemocnění a poruch - hypertenze, obezita, hyperglykémie.

Diagnostika

Pro stanovení správné diagnózy v případě známek krvácení z dělohy je nejprve nutné zcela vyloučit nemoci a patologické stavy, při nichž se u ženy může vyvinout děložní krvácení. Mluvíme o narušeném děložním těhotenství, placentárním polypu, děložním myomu, polypu endometria, adenomyóze, mimoděložním těhotenství, rakovině endometria, polycystických vaječnících atd..

Diagnóza dysfunkčního děložního krvácení zahrnuje obecný krevní test a také hormonální výzkum.

V procesu stanovení diagnózy a diferenciální diagnostiky se provádí oddělené škrábání těla dělohy a sliznice cervikálního kanálu. Povaha patologie v endometriu je určena nepřímo typem obecného typu škrábání. Při diagnostice dysfunkčního děložního krvácení u pacientek v reprodukčním věku se provádí histologické vyšetření. Umožňuje vám určit vývoj hyperplastických procesů: žlázově-cystická a atypická hyperplazie, adenomatóza. Pokud má pacient opakované krvácení, měla by být kyretáž prováděna pod kontrolou hysteroskopie. Informativní výzkumnou metodou v případě krvácení je ultrazvuk, který může poskytnout jasná data o velikosti myomatózních uzlin, přítomnosti ložisek vnitřní endometriózy atd. Během ultrazvukového vyšetření je potvrzeno nebo vyloučeno také těhotenství dělohy a mimoděložní těhotenství.

Diferenciální diagnostika zahrnuje vyloučení krevních onemocnění, která se vyznačují zvýšeným krvácením, nádory vaječníků, které jsou doprovázeny hormonální aktivitou, svévolně ukončené těhotenství. Je důležité vzít v úvahu přítomnost poruch srážení krve, které by měly být diskutovány v anamnéze.

Doktoři

Shcherbina Lidia Alexandrovna

Totchia Nato Enverovna

Vasilieva Larisa Gerasimovna

Léčba nefunkčního děložního krvácení

V procesu farmakoterapie dysfunkčního děložního krvácení jsou poskytovány dvě fáze. Zpočátku se lékaři rozhodnou, jak zastavit děložní krvácení (tento proces se nazývá hemostáza). Dále by měla být přijata veškerá opatření k zajištění kvalitní prevence opětovného krvácení..

Způsob zastavení děložního krvácení závisí na stavu pacientky. Pokud má pacient známky těžké anémie a hypovolemie (o čemž svědčí bledost kůže a sliznic, nízká hladina hemoglobinu v krvi - pod 80 g / l) a aktivní děložní krvácení pokračuje, léčba onemocnění zahrnuje chirurgickou hemostázu. Za tímto účelem je odstraněno endometrium, poté je povinné histologické vyšetření škrábání. Pokud je nutné zabránit narušení integrity panenské blány, používají se speciální nástroje. Léčba konzervativní hemostázou hormonálními látkami před kyretáží není povolena.

Poté následuje léčba, která je navržena tak, aby eliminovala projevy anémie a obnovila hemodynamiku. K tomu se používají transfuze krve a plazmy, infuze rheopolyglucinu. Zobrazen je také příjem vitamínů B a vitaminu C, přípravků obsahujících železo. Při léčbě nefunkčního děložního krvácení je důležité zajistit pacientce každodenní vysoce kalorickou dietu, bohatý příjem tekutin.

Pokud je pacientovi diagnostikován středně závažný nebo uspokojivý stav a neexistují žádné výrazné příznaky hypovolemie a anémie (hladina hemoglobinu v krvi přesahuje 80 g / l), provádí se hemostáza pomocí hormonálních léků. V tomto případě estrogen-progestogenní léky nebo čisté estrogeny, po kterých je nutný příjem progestogenu. Dokud se krvácení nezastaví, měly by se estrogen-progestinové léky užívat 4-5 tablet denně. Na konci prvního dne se zpravidla zastaví velká ztráta krve. Poté se dávka postupně snižuje a snižuje se o jednu tabletu každý den. Další léčba pokračuje dalších 18 dní: pacient užívá jednu tabletu denně. Je důležité si uvědomit, že po užívání estrogen-progestogenních léků je menstruace zpravidla poměrně bohatá. Ke snížení ztráty krve je indikován glukonát vápenatý nebo jsou předepsány hemostatické léky na krvácení z dělohy.

Konzervativní hemostáza poskytuje antianemickou terapii: užívání vitamínů skupiny B a vitamínu C, přípravků obsahujících železo.

Jako prevence opakovaného krvácení je důležité užívat hormonální léky, které jsou vybírány individuálně s přihlédnutím k údajům histologického vyšetření škrábání endometria. Velmi důležitým bodem v léčbě dysfunkčního děložního krvácení je přísná kontrola užívání hormonálních léků, protože jejich nesprávné užívání může negativně ovlivnit stav dívek a žen.

Pokud je léčba prováděna postupně a správně, můžeme hovořit o příznivé prognóze. Ale u určitého počtu žen (asi 3–4%), které nepodstoupily včas adekvátní terapii, dochází k vývoji hyperplastických procesů endometria v adenokarcinom. Také na pozadí nedostatku progesteronu se může vyvinout endometrióza, fibrocystická mastopatie a děložní myom. Riziko endometriózy se značně zvyšuje po opakované kyretáži děložní sliznice u ženy.

V některých případech léčba zahrnuje odstranění dělohy. Indikace pro takový krok je rozvoj dysfunkčního děložního krvácení, které je kombinováno s atypickou nebo rekurentní adenomatózní hyperplazií endometria, stejně jako s submukózním myomovým myomem, nodulární formou endometriózy dělohy.

V některých případech se také používá obecná nespecifická léčba, aby se odstranily negativní emoce a zbavily se důsledků přepracování. Někdy se pacientům doporučuje, aby se zúčastnili psychoterapie, podstoupili léčbu hypnotiky, trankvilizéry, komplexy vitamínů.

Prevence

Za účinné opatření k prevenci dysfunkčního děložního krvácení se považuje užívání perorálních kontraceptiv, které kromě ochrany před neplánovaným těhotenstvím, a tedy prevence potratů, pomáhají potlačovat proliferativní procesy v endometriu.

Včasná rehabilitace ložisek, ze kterých se šíří infekce (tonzilitida, tonzilitida, kaz atd.), Jsou důležitá neustálá opatření zaměřená na všeobecné vytvrzení, fyzickou aktivitu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zajištění adekvátní výživy, používání dostatečného množství přípravků obsahujících vitamíny na jaře a na podzim. Dívky, které utrpěly mladistvé krvácení, jsou pod dispenzárním dohledem gynekologa.

Komplikace

Jako komplikace dysfunkčního děložního krvácení v dospívání se může objevit syndrom akutní ztráty krve. Pokud se však taková komplikace vyskytne u fyzicky zdravých dívek, pak nemluvíme o smrtelném výsledku. Kromě toho se při krvácení často vyvíjí anemický syndrom, jehož výskyt je spojen s intenzitou a trváním krvácení. Případy úmrtí na krvácení během puberty jsou obvykle spojeny s přítomností akutních poruch více orgánů v důsledku těžké anémie a také s výskytem nevratných systémových poruch. Vyvíjejí se v důsledku chronického nedostatku železa u dívek, které dlouhodobě trpí intenzivním děložním krvácením..

Pokud neexistuje správná léčba, může porušení funkcí vaječníků v budoucnu vést k neplodnosti u ženy (tzv. Endokrinní neplodnost).

Seznam zdrojů

 • Kustarov V. N. Dysfunkční děložní krvácení / Kustarov V. N., Chernichenko I. I. - St. Petersburg: Publishing House of St. Petersburg MAPO, 2005;
 • Průvodce endokrinní gynekologií; vyd. JÍST. Vikhlyaeva. - M.: Med. informovat. agentura, 2006;
 • Saidova R.A., Makatsaria A.D. Vybrané přednášky z gynekologie. M.: Triada X, 2005;
 • Smetnik V.P. Neoperativní gynekologie: průvodce pro lékaře / Smetnik V.P., Tumilovich L.G. - M.: MIA, 2003.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení se může objevit jak u mladých dívek, tak u starších žen. Metody zastavení krvácení a standardní léčba závisí na typu a závažnosti DMC.

Závěr

 1. Dysfunkční děložní krvácení je možné v jakémkoli věku, včetně dospívajících dívek.
 2. Pravděpodobnost patologie se zvyšuje s poruchami činnosti endokrinních orgánů na pozadí zánětlivých a infekčních onemocnění po psychoemotickém přepětí.
 3. Způsob léčby je vybrán na základě závažnosti krvácení a věku pacienta.
 4. Při anovulačním krvácení v plodném věku je koncepce nemožná.

Příčiny a mechanismus vývoje DMK

Dysfunkční děložní krvácení naznačuje hlavně poruchu menstruačního cyklu, která je zase způsobena abnormalitami produkce gonadotropních (pohlavních) hormonů. Vede hormonální narušení k folikulární artézii.

Folikul obvykle dorůstá do požadované velikosti, ale jeho membrána nepraskne. Výsledkem je, že se corpus luteum netvoří, a proto se progesteron nezvyšuje..

Nedostatek tohoto hormonu vede ke zpoždění kritických dnů, endometrium v ​​této době roste v přebytku. Poté je nevyhnutelně odmítnut, což se projevuje silným děložním krvácením..

Některé stavy a nemoci mohou způsobit dysfunkci sekrece hormonů, nejčastěji jde o:

 • poruchy hypofýzy;
 • nadměrná produkce hormonů stimulujících štítnou žlázu ve štítné žláze;
 • benigní a maligní novotvary v děložní dutině;
 • endometrióza;
 • polycystický vaječník;
 • zvýšený psycho-emocionální a fyzický stres;
 • komplikovaný potrat.

Pracovní rizika, těžká intoxikace a špatná výživa mohou negativně ovlivnit funkci dělohy..

Druhy DMK

Dysfunkční krvácení z dělohy je rozděleno do dvou typů:

 1. Ovulační. Objevují se u žen v reprodukčním věku. Krvácení začíná kolem poloviny cyklu a je výsledkem významného poklesu estrogenu v krvi.
 2. Anovulační. Vyskytují se, když ovulace zcela chybí. Hlavní příčinou je porucha funkce vaječníků, hypofýzy a hypotalamu, která vede ke změně sekrece hormonů.

Podle povahy úprav je DMK rozdělen do 4 poddruhů:

 1. Menoragie. Bohatý výtok doprovázející menstruaci nebo dlouhé kritické dny.
 2. Metroragie. Krvavý výtok je nepravidelný, nejčastěji mezi cykly.
 3. Menometroragie. Nepravidelné a prodloužené krvácení.
 4. Polymenorea. Méně než 21 dní mezi menstruacemi.

Je také obvyklé rozlišovat DMC podle věku ženy..

Mladistvý

Typické pro dívky od 11 do 18 let. Selhání vylučování hormonů může být důsledkem psychického traumatu, nedostatku vitamínů, fyzické a psychické únavy, špatných podmínek prostředí v místě bydliště. Dysfunkce je často detekována po přenesení neštovic, spalniček, černého kašle, zarděnky.

Reprodukční období

Dysfunkční děložní krvácení v reprodukčním věku je možné před menopauzou. Souvisí se stresem, infekcemi. DMC je možné po potratu, operaci. U žen s krvácením by měly být vyloučeny zánětlivé procesy reprodukčních orgánů a novotvarů.

Menopauza

DMC klimakterického období může být u pacientů ve věku 45 až 55 let. V této době funkce vaječníků mizí, hypofýza neprodukuje hormony v plném rozsahu. To vede ke skutečnosti, že ovulace je vzácná, cyklus je narušen a vyvíjí se metroragie..

Léčba

Hlavní cíle léčby DMK jsou:

 • zastavení krvácení;
 • odstranění příčiny patologie;
 • obnovení produkce hormonů;
 • stimulace zrání vajíček konzervativními a chirurgickými metodami.

Metody pro zastavení krvácení se vybírají na základě závažnosti výtoku.

Konzervativní terapie

Aby se zastavilo krvácení, ženě jsou předepsány hemostatické látky, léky, které posilují krevní cévy, vitamíny a někdy transfuze krve dárce. Hormony se používají k obnovení cyklu (orální antikoncepce).

Chirurgický zákrok

Při patologických formacích v děložní dutině a změněné struktuře vaječníků je nutný chirurgický zákrok. Může být provedeno laparoskopickou metodou, během níž je děloha škrábána nebo manipulována, aby se usnadnilo uvolnění vajíčka z folikulu.

Dieta během terapie

Během léčby DMK byste měli jíst správně. Dieta by měla obsahovat co nejvíce obohacených potravin. Potraviny bohaté na železo jsou obzvláště potřebné. Jedná se o červené maso, játra, granátová jablka, jablka. Doporučuje se používat čerstvě vymačkané džusy.

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení - patologické krvácení z dělohy spojené s porušením produkce pohlavních hormonů endokrinními žlázami. Rozlišujte mezi mladistvým krvácením (během puberty), klimakterickým krvácením (ve stadiu zániku funkce vaječníků), krvácením v reprodukčním období. Vyjadřuje se zvýšením množství krve ztracené během menstruace nebo prodloužením doby trvání menstruace. Může se projevit jako metroragie - acyklické krvácení. Charakteristické je střídání období amenorey (od 6 týdnů do 2 nebo více měsíců) s následným krvácením různé síly a trvání. Vede k rozvoji anémie.

 • Mechanismus vývoje DMK
 • Juvenilní DMK
 • DMC reprodukčního období
 • DMC klimakterického období
 • Prevence DMK
 • Ceny léčby

Obecná informace

Dysfunkční děložní krvácení (akceptovaná zkratka je DMC) je hlavním projevem syndromu ovariální dysfunkce. Dysfunkční děložní krvácení je charakterizováno acyklicitou, prodlouženým zpožděním menstruace (1,5-6 měsíců) a prodlouženou ztrátou krve (více než 7 dní). Vyskytují se nefunkční děložní krvácení u juvenilních (12-18 let), reprodukčních (18-45 let) a klimakterických (45-55 let) věkových období. Děložní krvácení je jednou z nejčastějších hormonálních patologií v oblasti ženských pohlavních orgánů..

Juvenilní dysfunkční děložní krvácení je obvykle způsobeno neformovanou cyklickou funkcí dělohy hypotalamus-hypofýza-vaječník. V plodném věku jsou častými příčinami ovariální dysfunkce a děložního krvácení zánětlivé procesy reprodukčního systému, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, chirurgické ukončení těhotenství, stres atd., V menopauze - dysregulace menstruačního cyklu v důsledku zániku hormonální funkce.

Na základě přítomnosti ovulace nebo její nepřítomnosti se rozlišuje ovulační a anovulační děložní krvácení, které tvoří asi 80%. Klinický obraz děložního krvácení v jakémkoli věku je charakterizován prodlouženým špinením, které se objevuje po významném zpoždění menstruace a je doprovázeno známkami anémie: bledost, závratě, slabost, bolesti hlavy, únava a pokles krevního tlaku.

Mechanismus vývoje DMK

Dysfunkční děložní krvácení se vyvíjí v důsledku porušení hormonální regulace funkce vaječníků hypotalamo-hypofyzárním systémem. Narušení sekrece gonadotropních (folikuly stimulujících a luteinizačních) hormonů hypofýzy, které stimulují zrání a ovulaci folikulů, vede k narušení folikulogeneze a menstruačních funkcí. V tomto případě ve vaječníku folikul buď nedozrává (folikulární atrézie), nebo dospívá, ale bez ovulace (perzistence folikulů), a proto se žluté tělísko netvoří. V obou případech je tělo ve stavu hyperestrogenismu, to znamená, že děloha je pod vlivem estrogenů, protože při absenci žlutého tělíska se progesteron nevyrábí. Děložní cyklus je narušen: dochází k dlouhodobému nadměrnému růstu endometria (hyperplazie) a poté k jeho odmítnutí, které je doprovázeno hojným a prodlouženým děložním krvácením.

Trvání a intenzita děložního krvácení je ovlivněna faktory hemostázy (agregace trombocytů, fibrinolytická aktivita a vaskulární spasticita), které jsou u DMK narušeny. Děložní krvácení se může také zastavit samo o sobě po neomezeně dlouhou dobu, ale zpravidla se znovu objevuje, takže hlavním terapeutickým úkolem je zabránit opakování DMC. Hyperestrogenismus u dysfunkčního děložního krvácení je navíc rizikovým faktorem pro rozvoj adenokarcinomu, děložních myomů, fibrocystické mastopatie, endometriózy, rakoviny prsu.

Juvenilní DMK

Příčiny

V juvenilním (pubertálním) období dochází ke krvácení z dělohy častěji než u jiných gynekologických patologií - téměř v 20% případů. Poruchu tvorby hormonální regulace v tomto věku usnadňují fyzické a psychické trauma, nepříznivé životní podmínky, přepracování, hypovitaminóza, dysfunkce kůry nadledvin a / nebo štítné žlázy. Při vzniku juvenilního děložního krvácení také provokují dětské infekce (plané neštovice, spalničky, příušnice, černý kašel, zarděnky), akutní infekce dýchacích cest, chronická tonzilitida, komplikované těhotenství a porod u matky atd..

Diagnostika

Při diagnostice juvenilního děložního krvácení se bere v úvahu následující:

 • údaje o historii (datum menarché, poslední menstruace a začátek krvácení)
 • vývoj sekundárních pohlavních znaků, fyzický vývoj, kostní věk
 • hladina hemoglobinu a faktory srážení krve (kompletní krevní obraz, krevní destičky, koagulogram, protrombinový index, doba srážení a doba krvácení)
 • ukazatele hladiny hormonů (prolaktin, LH, FSH, estrogen, progesteron, kortizol, testosteron, T3, TSH, T4) v krevním séru
 • znalecký posudek: konzultace s gynekologem, endokrinologem, neurologem, oftalmologem
 • indikátory bazální teploty mezi obdobími (jednofázový menstruační cyklus je charakterizován monotónní bazální teplotou)
 • stav endometria a vaječníků na základě ultrazvuku pánevních orgánů (pomocí rektálního senzoru u panen nebo vaginálního u dívek, které jsou sexuálně aktivní). Echogram vaječníků s juvenilním krvácením z dělohy ukazuje nárůst objemu vaječníků v intermenstruačním období
 • stav regulačního hypotalamo-hypofyzárního systému podle rentgenového záření lebky s projekcí sella turcica, echoencefalografie, EEG, CT nebo MRI mozku (aby se vyloučily nádorové léze hypofýzy)
 • Ultrazvuk štítné žlázy a nadledvin s Dopplerem
 • Ultrazvuková kontrola ovulace (k vizualizaci atrézie nebo perzistence folikulu, zralého folikulu, ovulace, tvorby žlutého tělíska)

Léčba

Primárním úkolem při léčbě děložního krvácení je provádět hemostatická opatření. Další taktika léčby je zaměřena na prevenci opakovaného děložního krvácení a normalizaci menstruačního cyklu. Moderní gynekologie má ve svém arzenálu několik způsobů, jak zastavit nefunkční děložní krvácení, konzervativní i chirurgické. Volba metody hemostatické terapie je dána obecným stavem pacienta a množstvím ztráty krve. Při mírné anémii (s hemoglobinem nad 100 g / l) se používají symptomatické hemostatické léky (menadion, etamsylát, askorutin, kyselina aminokapronová) a léky snižující dělohu (oxytocin).

V případě neúčinnosti nehormonální hemostázy jsou předepsány progesteronové přípravky (ethinylestradiol, ethinylestradiol, levonorgestrel, norethisteron). Krvavý výtok se obvykle zastaví 5-6 dní po ukončení užívání léků. Hojné a prodloužené děložní krvácení vedoucí k postupnému zhoršování stavu (těžká anémie s Hb nižší než 70 g / l, slabost, závratě, mdloby) je indikací k hysteroskopii se samostatnou diagnostickou kyretáží a patomorfologickým vyšetřením škrábání. Kontraindikace kyretáže děložní dutiny je porušením srážení krve.

Souběžně s hemostázou se provádí antianemická léčba: přípravky železa, kyselina listová, vitamin B12, vitamin C, vitamin B6, vitamin P, transfuze hmoty erytrocytů a čerstvá zmrazená plazma. Další prevence děložního krvácení zahrnuje užívání nízkodávkových progestačních léků (gestoden, desogestrel, norgestimát v kombinaci s ethinylestradiolem; dydrogesteron, norethisteron). V prevenci děložního krvácení je také důležité celkové vytvrzení, sanitace chronických infekčních ložisek a správná výživa. Adekvátní opatření k prevenci a léčbě juvenilního děložního krvácení obnovují cyklické fungování všech částí reprodukčního systému.

DMC reprodukčního období

Příčiny

V reprodukčním období představuje nefunkční děložní krvácení 4–5% všech gynekologických onemocnění. Faktory způsobující ovariální dysfunkci a děložní krvácení jsou neuropsychické reakce (stres, přepracování), změna klimatu, pracovní rizika, infekce a intoxikace, potraty a některé léčivé látky, které způsobují primární poruchy na úrovni hypotalamus-hypofýza. Infekční a zánětlivé procesy vedou k poruchám ve vaječnících, což přispívá k zahuštění ovariálního pouzdra a snížení citlivosti ovariální tkáně na gonadotropiny.

Diagnostika

Při diagnostice děložního krvácení by měla být vyloučena organická patologie genitálií (nádory, endometrióza, traumatické poranění, spontánní potrat, mimoděložní těhotenství atd.), Onemocnění krvetvorných orgánů, jater, endokrinních žláz, srdce a cév. Kromě obecných klinických metod pro diagnostiku děložního krvácení (anamnéza, gynekologické vyšetření) se při histologickém vyšetření materiálu používá hysteroskopie a samostatná diagnostická kyretáž endometria. Další diagnostická opatření jsou stejná jako u juvenilního děložního krvácení.

Léčba

Terapeutická taktika pro děložní krvácení v reprodukčním období je určena výsledky histologického výsledku odebraného seškrábnutí. V případě opakovaného krvácení se provádí hormonální a nehormonální hemostáza. V budoucnu je k nápravě zjištěné dysfunkce předepsána hormonální léčba, která pomáhá regulovat menstruační funkci, zabránit opakování děložního krvácení..

Nespecifická léčba děložního krvácení zahrnuje normalizaci neuropsychického stavu, léčbu všech základních onemocnění a odstranění intoxikace. To je usnadněno psychoterapeutickými technikami, vitamíny, sedativy. U anémie jsou předepsány doplňky železa. Může se opakovat děložní krvácení v reprodukčním věku s nesprávně zvolenou hormonální terapií nebo z konkrétního důvodu.

DMC klimakterického období

Příčiny

Premenopauzální děložní krvácení se vyskytuje v 15% případů počtu gynekologických patologií u žen v klimakterickém období. S věkem klesá množství gonadotropinů vylučovaných hypofýzou, jejich uvolňování je nepravidelné, což způsobuje narušení ovariálního cyklu (folikulogeneze, ovulace, vývoj žlutého tělíska). Nedostatek progesteronu vede k rozvoji hyperestrogenismu a hyperplastické proliferace endometria. Climakterické děložní krvácení se u 30% vyvíjí na pozadí klimakterického syndromu.

Diagnostika

Zvláštností diagnostiky klimakterického krvácení z dělohy je potřeba odlišit je od menstruace, která je v tomto věku nepravidelná a probíhá jako metroragie. K vyloučení patologie, která způsobila děložní krvácení, je nejlépe provést hysteroskopii dvakrát: před a po diagnostické kyretáži.

Po škrábání je při vyšetření děložní dutiny možné identifikovat oblasti endometriózy, malé submukózní fibroidy, polypy dělohy. Ve vzácných případech se hormonálně aktivní nádor vaječníků stává příčinou děložního krvácení. Tuto patologii lze identifikovat pomocí ultrazvuku, nukleární magnetické nebo počítačové tomografie. Metody diagnostiky děložního krvácení jsou společné pro různé typy a jsou určeny lékařem individuálně.

Léčba

Terapie dysfunkčního děložního krvácení v menopauze je zaměřena na potlačení hormonálních a menstruačních funkcí, to znamená na vyvolání menopauzy. Zastavení krvácení během děložního krvácení v klimakterickém období se provádí výhradně chirurgickou metodou - lékařskou a diagnostickou kyretáží a hysteroskopií. Očekávaná taktika a konzervativní hemostáza (zejména hormonální) jsou chybné. Někdy se provádí kryodestrukce endometria nebo chirurgické odstranění dělohy - supravaginální amputace dělohy, hysterektomie.

Prevence DMK

Prevence dysfunkčního děložního krvácení by měla být zahájena ve stadiu nitroděložního vývoje plodu, tj. Během těhotenství. V dětství a dospívání je důležité věnovat pozornost obecnému posilování a obecným zdravotním opatřením, prevenci nebo včasné léčbě nemocí, zejména reprodukčního systému, prevenci potratů.

Pokud se dysfunkce a děložní krvácení stále vyvíjejí, měla by být další opatření zaměřena na obnovení pravidelnosti menstruačního cyklu a prevenci opakovaného krvácení. Za tímto účelem je jmenování perorálních estrogen-progestogenních kontraceptiv ukázáno podle schématu: první 3 cykly - od 5 do 25 dnů, další 3 cykly - od 16 do 25 dnů menstruačního krvácení. Čisté gestagenní léky (norkolut, dyufaston) jsou předepsány pro děložní krvácení od 16. do 25. dne menstruačního cyklu po dobu 4 až 6 měsíců.

Užívání hormonální antikoncepce nejen umožňuje snížit frekvenci potratů a výskyt hormonální nerovnováhy, ale také zabránit následnému rozvoji anovulačních forem neplodnosti, adenokarcinomu endometria a rakoviny prsu. Pacientky s nefunkčním děložním krvácením by měly být registrovány u gynekologa.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro myomy?Léčba děložních fibroidů léky je poměrně pečlivý a zdlouhavý proces. Kromě toho je založen nejen na příjmu hormonálních látek, ale také vyžaduje použití vitamínů.