Dieta pro děložní krvácení

Za posledních 60 dní jsem nikdy nevyšel

Poštovní web: http://kakmed.com/
Otevřeno: 15-01-2010

Statistika

 • Problémy
 • Statistika

Jak zastavit děložní krvácení doma?

Náhlý problém může narušit plány na nadcházející víkend, a proto je tak důležité vědět, jak zastavit děložní krvácení doma. Ani účinné používání lidových technik však nevyvrací potřebu návštěvy lékaře, aby se zjistila příčina a zabránilo se těmto potížím v budoucnu..

Příčiny

Chcete-li zjistit příčinný faktor hojného krvácení z pochvy, je nutné posoudit menstruační cyklus: jak pravidelně přicházejí kritické dny, krvácení během menstruace nebo v intermenstruačním období, existuje menstruace?

U mladých žen jsou menstruační nepravidelnosti často funkční povahy - na pozadí stresové situace, s velkou fyzickou námahou, kvůli neočekávané změně klimatu. U starších žen mohou být příčinou gynekologická onemocnění - děložní myomy, endometrióza, polyp dělohy. V každém případě může lékař stanovit přesnou diagnózu, ale před návštěvou odborníka může a měla by být použita hemostatická léčba..

Lidové recepty

V přírodě existuje mnoho rostlin, které mohou pomoci při problémech žen. Pro snížení ztráty krve a zastavení krvácení je nutné použít odvar z kopřivy, pastýřské kabelky, vodního pepře.

Kopřiva

Vynikající účinek na krvácení z dělohy způsobený odvarem z kopřivy lze vysvětlit účinkem léčivé rostliny na následující faktory:

 • změny kontraktility svalové tkáně dělohy;
 • vazokonstrikce zajišťující konstantní průtok krve do orgánu;
 • zvýšené srážení krve.

Kromě toho kopřiva obsahuje vitamíny A, C, K, které se aktivně účastní procesů zastavování jakéhokoli krvácení..

Chcete-li získat léčivý vývar, potřebujete 3 lžíce. smíchejte lžíce bylin se 400 ml vroucí vody, trvejte asi půl hodiny a poté užijte 100 ml třikrát denně před jídlem.

Pastýřská taška


Dobrý hemostatický účinek, který má pastýřská kabelka, zajišťuje vaskulární a děložní kontrakce, účinek na srážení krve. V tomto případě pro dosažení nejlepšího účinku musíte kombinovat několik bylin podle následujícího receptu:

 1. vezměte si pastýřskou tašku, jitrocel a přesličku 1 polévkovou lžíci. lžíce, nalijte vroucí vodu (500 ml),
 2. trvat na tom a vzít ve formě horkého vývaru třikrát denně, půl sklenice před jídlem.

Vodní pepř

Můžete zastavit děložní krvácení doma roztokem vodního pepře. Terapeutický účinek zajišťuje kontrakce děložního svalu a vliv biologicky aktivních látek (éterické oleje, vitamin C). Kromě toho má rostlina analgetický účinek, takže je optimální používat lék s těžkou a bolestivou menstruací..

Recept na vývar je jednoduchý: na 3 polévkové lžíce. lžíce rostliny 400 ml vroucí vody. Trvejte na tom a pijte 100 ml horkého roztoku třikrát denně před jídlem.

Léčba drogami

Kromě tradiční medicíny je vhodné zahájit farmakoterapii komplexně s použitím jednoduchých a bezpečných léků.

Vitamín C

Kyselina askorbová má vynikající účinek na cévy těla a zajišťuje, že se krvácení zastaví kdekoli. Ale tato akce je možná pouze s optimální dávkou: musíte užít dostatečně velké dávky - alespoň 1 gram drogy denně.

Vikasol

Lék, který se musí užívat 1 tabletu třikrát denně, pomůže zastavit děložní krvácení díky vitaminu K, který má vynikající účinek na srážení krve.

Dicinon

S dobrým hemostatickým účinkem má lék vynikající účinek na cévní a koagulační systém člověka, když užívá 3-4 tablety denně.

Ve většině případů kombinace lidových prostředků a pilulek pomůže snížit intenzitu ztráty krve nebo dokonce zastavit krvácení z dělohy..

Upozornění

Je kategoricky nemožné použít jakékoli tepelné účinky na pánevní oblast (vyhřívací polštář na břiše, horká lázeň, sauna nebo parní lázeň), je nežádoucí sportovat, navštěvovat fitness centrum, chodit na dlouhé procházky. To vše zvýší děložní krvácení..

Izolované alternativní způsoby léčby, kombinace bylinné a farmakoterapie, nelze použít déle než 3 dny. Pokud nedojde k očekávanému účinku a neustálému hojnému krvácení, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Lidé, kteří si nenajdou práci, pravděpodobně spáchají sebevraždu, pokud na dvoře zavládne stabilita. Je to proto, že ve slušné a stabilní společnosti je nezaměstnanost hroznou skvrnou na vaší reputaci. Během hospodářských recesí zůstává mnoho občanů bez práce, takže sedět bez nich se nestydí..

V nedávné studii vědci z univerzity v Curychu odhadli, že ročně dojde k 45 000 sebevražd kvůli nezaměstnanosti a pouze 5 000 z nich přímo souvisí s krizí, která trvá od roku 2008..

Dříve nikdo takové studie neprováděl. Odborníci ze Švýcarska se zavázali studovat data z databází WHO a MMF o sebevraždách a stavu ekonomiky v 63 zemích po dobu 11 let. A nyní chtějí být vyslyšeni ve vládách různých zemí, aby se starali o duševní zdraví nezaměstnaných jak v letech krizí, tak v dobře živených, „tučných“ epochách a epochách tzv. ramena.

Švýcaři vypočítali, že vztah mezi statistikami nezaměstnanosti a sebevražd je přibližně stejný ve všech studovaných zemích. V letech 2000 až 2011 se celosvětové relativní riziko sebevraždy spojené s nezaměstnaností zvýšilo o 20–30 procent. To znamená, že v 63 sublunárních zemích dojde k 233 tisícům sebevražd ročně, 45 tisíc z nich je spojeno se stavem nezaměstnaných. Před krizí v roce 2008 činil tento údaj přibližně 41 tisíc, recese „hodila“ svých 5 tisíc. Celkově je podle zprávy z loňského roku asi 10 tisíc takových úmrtí spojeno s pověstnou krizí v Evropě a Severní Americe..

Rovněž v Curychu bylo zjištěno, že muži a ženy jsou ve stanoveném smyslu stejně zranitelní, tj. pokušení rozejít se se životem „na skalách“ je stejně vlastní psychologii obou pohlaví, i když dříve to bylo považováno za jinak.

Kolegové z anglického Manchesteru jsou zase přesvědčeni, že mnoho lidí spáchá sebevraždu kvůli skryté, skryté nezaměstnanosti. Mluvíme o těch, kteří se kvůli nízkým mzdám zadluží, kteří jsou posláni na dovolenou na vlastní náklady, kteří jsou v sobotu a nikdy si nejsou jisti, že zítra bude práce. A konečně se jedná o ty citlivé povahy, které jsou znechuceny a stydí se vydělávat peníze na zcela nemilovaném místě. Problémy s alkoholem a převaha špatné nebo rozzlobené nálady u těchto lidí by měly být signálem pro ty, kterým není jejich život lhostejný. Kdo přesně je jiná otázka.

Co může naznačovat barva šedé moči? Den předtím syn nejedl žádné neobvyklé jídlo. Barva stolice zůstává stejná. Barva moči však není typická a podle mého názoru pění. Barva se nemění s množstvím vypité tekutiny, jak se to obvykle stává. Co může tento barevný signál?

Na tom, co člověk jedí, přímo závisí jeho pohoda, výkon a zdraví. Správná výživa je základem zdravého životního stylu. Odborníci na výživu, odborníci na výživu, technologové, odborníci na výživu již dlouho studovali složení všech druhů produktů, stanovili normy pro konzumaci bílkovin, tuků, sacharidů, stopových prvků a vitamínů.


Počet jídel během dne závisí na stavu lidského zdraví: u některých nemocí se doporučuje časté dělené jídlo, při nedostatku určitých látek se doporučuje speciální strava. Většina lidí dodržuje jednoduchou rutinu: snídaně, odpolední čaj, oběd, večeře. Musíte si jen osvojit správné stravovací návyky: budete se muset něčeho vzdát a nahradit škodlivá a zbytečná jídla užitečnými a výživnými..

SNÍDANĚ

Ranní jídlo by mělo představovat 40% nutriční hodnoty celé denní stravy. Zdravá snídaně je:

 1. Ovesná kaše. Cereálie jsou páteří potravinové pyramidy, protože obsahují optimální množství vitamínů, bílkovin a sacharidů. Ovesné vločky, ječmen, proso, pohanková kaše jsou nejvýhodnější jako první potravina dne: poskytují energii, zlepšují trávení a metabolismus a mají pozitivní vliv na žaludeční sliznici. Doporučuje se vařit kaši v nízkotučném mléce v poměru 1: 1 s vodou. Ke zlepšení chuti lze do kaše přidat sušené ovoce.
 2. Hrubý chléb nebo křupavý chléb. Je nežádoucí jíst pečivo na snídani, bílý chléb. Celozrnný chléb, žitná mouka, s přídavkem otrub, je ideálním doplňkem ke snídani, protože je bohatý na vitamíny B, má pozitivní vliv na metabolismus a nezatěžuje tělo kalorií navíc.
 3. Napít se. K snídani je nejlepší zelený čaj a kompot ze sušeného ovoce. První je užitečný pro antioxidanty a má příznivý účinek na kardiovaskulární systém, druhý pro přítomnost neškodného cukru a stopových prvků, jako je draslík a hořčík.

Odpoledne

Jíst mezi snídaní a obědem zabírá 10% denní nutriční hodnoty. Zahrnuje:

 1. Ovoce. Je lepší upřednostňovat zelená jablka a banány, protože neobsahují přebytečné cukry, jsou bohaté na železo, draslík, vitamíny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je denní příjem zeleniny a ovoce 400 g. V odpoledním občerstvení můžete tuto normu částečně splnit tím, že budete jíst například dvě jablka nebo jedno jablko, jeden a banán.
 2. Napít se. U odpoledního čaje můžete vypít sklenici čaje nebo kompotu nebo čistou vodu.

Toto jídlo představuje 25% nutriční hodnoty. Zahrnuje:

 1. Polévka. První chod může být cokoli: zelenina, maso, s luštěninami nebo bez nich; buď pyré, eintopf nebo klasická „tekutá“ polévka. Polévky s droby jsou však nežádoucí: uzeniny, klobásy, polotovary.
 2. Chléb nebo bochníky.
 3. Napít se. Slabý čaj (černý, zelený), kompot, odvar ze suchých šípků. Ta drží rekord v obsahu vitaminu C, který zlepšuje vlastnosti krve a podporuje vstřebávání železa. Šípková růže obsahuje také éterické oleje, soli fosforu a hořčíku, vitamíny K a B2, fytoncidy.

Je žádoucí, aby toto jídlo bylo konzumováno nejméně 3 hodiny před spaním. Obsahuje 25% denní výživové hodnoty.

 1. Masové nebo rybí jídlo. Ryby obsahují zinek a selen, které posilují imunitní systém, a také vitamin D a stopové prvky. Maso by mělo být libové: libové vepřové, hovězí, králičí nebo krůtí. Zinek a bílkoviny přispívají k produkci imunitních buněk a růstu svalů, zatímco železo pomáhá syntetizovat hemoglobin, který je potřebný k přenosu kyslíku do buněk. Je lepší připravovat ryby a maso na páře, můžete také dusit a péct.
 2. Obloha. Brambory, rýže (nejlépe hnědá), pohanka, těstoviny - to jsou pokrmy, které mohou sloužit jako přídavek k masu nebo rybám. Těstoviny a brambory by se neměly jíst více než dvakrát týdně, protože jsou to potraviny s vysokým obsahem sacharidů.
  Jednou nebo dvakrát týdně lze masovou misku nahradit porcí hrachu nebo fazolí. Obecně jsou všechny luštěniny bohaté na bílkoviny a stopové prvky a červené fazole obsahují železo, vitamin B6 a posilují imunitní systém. Aminokyseliny tryptofan, methionin a tyrosin obsažené ve fazolích mají příznivý účinek na nervový systém.
 3. Salát. Mělo by se skládat z čerstvé zeleniny, rostlinné oleje jsou vhodné jako dresing: olivový, zeleninový, lněný, dýňový, sezamový a další. Vitamin E ve svém složení stimuluje syntézu lymfocytů - buněk imunitního systému a chrání buňky těla před poškozením v důsledku vystavení různým faktorům. Ořechy mohou být přidány do salátů pro koření a lepší zdraví..


Během dne by měl každý člověk vypít nejméně 2-2,5 litru vody (při absenci kontraindikací), protože čistá voda pomáhá odstraňovat toxiny, stabilizovat rovnováhu vody a elektrolytů; slouží jako prostředek k prevenci zácpy, biliární dyskineze a kožních problémů. Voda se může pít mezi jídly, zejména během cvičení.

Dodržováním správné stravy se významně zvyšuje šance na zdravý dlouhý život a kvalita tohoto života se pouze zlepšuje.

Jak přirozeně zastavit silné menstruační krvácení

Tento článek byl spoluautorem Zory Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný naturopat z Washingtonu. V roce 2007 absolvoval National College of Naturopathy.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 54. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Menoragie je silné a dlouhodobé menstruační krvácení, které se může během života ženy objevit několikrát. [1] X Spolehlivý zdroj Mayo Clinic Přejít na zdroj Dlouhodobé silné děložní krvácení během menstruace má negativní dopad na každodenní život, včetně fyzického a emocionálního zdraví a sociálního života. Kromě toho může vést k vážným zdravotním problémům, jako je anémie z nedostatku železa. [2] X Spolehlivý zdroj Mayo Clinic Přejít na zdroj Můžete použít domácí léky k zastavení silného menstruačního krvácení. Budete také muset udělat nějaké změny ve vaší stravě..

V poslední části tohoto článku „Kdy byste měli používat přirozené metody?“ budete vědět, kdy použít přírodní léky.

Děložní krvácení. Druhy, příčiny, první příznaky, jak zastavit, první pomoc, léčba krvácení, lidové léky.

Anatomie dělohy

Děloha se skládá ze 3 hlavních vrstev:

1) perimetrie - vrstva, která pokrývá vnější část dělohy a prochází do stěny břišní dutiny;

2) myometrium - nejmohutnější vrstva dělohy, skládající se ze svalových vláken, která obsahuje velké množství cév krmících dělohu;

3) endometrium je skořápka lemující děložní dutinu zevnitř. Jedná se o endometrium, které během menstruačního cyklu zesiluje a připravuje se na zavedení vajíčka.

Endometrium je rozděleno do 2 vrstev: hlavní (bazální) a funkční, která se každý měsíc odmítá, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka. Odmítnutí funkční vrstvy endometria je to, čemu říkáme menstruace. Pokud však hormonální systém selže, odmítnutí funkční vrstvy nemusí být účinné. Výsledkem je, že část endometria zůstává as ním mnoho rozšířených žláz a krevních cév, které začínají krvácet. Tak dochází k nefunkčnímu děložnímu krvácení..

Druhy a příčiny děložního krvácení


Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k děložnímu krvácení. Proto jsou pro snadné pochopení a pro zjednodušení diagnostiky krvácení příčiny rozděleny do konkrétních kategorií. A tak první dvě velké kategorie jsou:

1) krvácení v důsledku poruch v různých orgánech a systémech, 2) krvácení spojené s poruchami v genitální oblasti.

Negenitální příčiny krvácení (extragenitální)

 • Infekční onemocnění (chřipka, spalničky, tyfus, sepse);
 • Nemoci krve (hemoragická vaskulitida, hemofilie, nedostatek vitaminu K a C atd.;
 • Onemocnění jater (cirhóza);
 • Nemoci kardiovaskulárního systému (vysoký krevní tlak, ateroskleróza atd.);
 • Snížená funkce štítné žlázy.
 1. Děložní krvácení v důsledku genitálních poruch (genitálií).
Genitální příčiny krvácení mohou nebo nemusí souviset s těhotenstvím.

Genitální příčiny spojené s těhotenstvím (raná stadia)

 1. Přerušení těhotenství (děloha, mimoděložní)
 2. Onemocnění vajíčka (cystický drift, chorionepiteliom - maligní nádor)
Genitální příčiny spojené s těhotenstvím (pozdní období, porod, poločas):
 • Příčiny v pozdním těhotenství
  • Placenta previa
  • Jizva na děloze
  • Předčasné odtržení placenty
  • Procesy destrukce tkáně na děložním čípku
  • Jiné porodnické důvody
 • Příčiny během porodu
  • Předčasné odtržení placenty
  • Placenta previa
  • Nízko položená placenta
  • Prasklá děloha
  • Vaginální a vulvální poranění
  • Zpoždění výtoku oddělené placenty
  • Porušení placenty
  • Porušení připevnění placenty
  • Poranění měkkého porodního kanálu
 • Příčiny po porodu
  • Snížený tón dělohy
  • Poranění měkkých pohlavních cest
  • Zpoždění částí placenty
  • Endometritida
  • Chorionepiteliom
  • Myom dělohy

Genitální příčiny nesouvisející s těhotenstvím

 1. Dyscirkulační děložní krvácení
 • Juvenilní (v pubertě 12-18 let);
 • Reprodukční (v pubertě ve věku 18-45 let);
 • Menopauza (menopauza);
 1. Nádory
 • Děloha
 • Vaječník
 1. Ruptura vaječníků, prasklá ovariální cysta
 2. Poranění dělohy
 3. Infekční a zánětlivá onemocnění

Dysfunkční děložní krvácení (UBH)

Krvácení, ke kterému dochází během normální menstruace, je důsledkem odmítnutí funkční vrstvy endometria v důsledku snížení hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogeny, gestageny).

Obvykle je množství ztráty krve 30-40 ml, horní hranice normy je 80 ml. U DMC dochází k hojnému krvácení nad 100 ml, což se může nebo nemusí shodovat s dobou menstruace.

Přidělte krvácení, které se časově shoduje s menstruací - menoragie, bohatá a prodloužená. Stejně jako krvácení, které se objevuje v intervalu mezi menstruací - metroragií, mají různou intenzitu a jsou nepravidelné.

Dysfunkční děložní krvácení je rozšířené u žen, zejména u žen ve věku od 30 do 40 let. Hlavní příčinou DMC je porušení procesu ovulace..

Nemožnost ovulačního procesu je způsobena poruchou hormonálního systému ženy (změna hladiny a rytmu sekrece luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu). Výsledkem je, že sliznice dělohy (endometria) roste s nedostatečným vývojem žláz a krevních cév, dochází k hromadění a stagnaci krve, je narušen krevní oběh a mění se propustnost cév. Jsou tak vytvořeny příznivé podmínky pro výskyt krvácení. A když je endometrium odmítnuto, není odmítnuto rovnoměrně, což má za následek krvácení různé závažnosti a trvání.

Kromě toho se během takových hormonálních poruch na úrovni dělohy snižuje funkce krevních destiček (hlavních buněk koagulačního systému) a zvyšují se procesy ředění krve, což dále zvyšuje krvácení.

Faktory způsobující narušení hormonálního systému

Příznaky děložního krvácení

Běžné příznaky:

 • Slabost, závratě
 • Bledost kůže
 • Možná nevolnost, zvracení
 • Mdloby
 • Rychlý a slabý puls
 • Nižší krevní tlak
Místní příznaky:
 • Výtok krve z pochvy
 • Během menstruace, velké množství krevních sraženin. Podložka nebo tampon rychle a hojně navlhnou. Častá výměna těsnění v noci (každé 1-2 hodiny).
 • Prodloužení doby krvácení (o více než 7-8 dní). Normální menstruační krvácení trvá 3-8 dní.
 • Možné krvácení po pohlavním styku
 • Dysfunkční děložní krvácení je prakticky bezbolestné
 • Častější krvácení se neshoduje s obdobím menstruace
Hlavní příznaky děložního krvácení během puberty: prodloužený, krvavý vaginální výtok (více než 7-8 dní); krvácení, jehož interval je kratší než 21 dnů; ztráta krve více než 100–120 ml denně.

Děložní krvácení, ke kterému dochází po zpoždění menstruace, zpravidla naznačuje jejich funkční povahu.

Cyklické silné krvácení se častěji vyskytuje u fibroidů, adenomyózy a krevních onemocnění.

První pomoc při krvácení z dělohy

Musím zavolat sanitku?
Ano, potřebujete to co nejdříve! Zejména pokud je krvácení poprvé, je žena těhotná a stav se rychle zhoršuje. Neodkládejte volání sanitky, rozhodující může být každá minuta.

Děložní krvácení je impozantní signál o porušení v těle ženy. Proto byste na to měli reagovat velmi vážně. Nejprve musíte zavolat sanitku nebo navštívit lékaře. Pouze lékař je schopen adekvátně posoudit situaci, protože existuje mnoho důvodů, které mohou způsobit krvácení z dělohy, a pouze lékařská zkušenost vám umožní komplexně se podívat na problém.

Následující doporučení jsou použitelnější v případě dysfunkčního děložního krvácení..

Průvodce krok za krokem:

Děložní krvácení: příčiny, příznaky, typy, první pomoc a léčba

Děložní krvácení je výtok krve z pochvy, charakterizovaný hojností a trváním. Tento patologický stav představuje nebezpečí pro život a zdraví ženy, je známkou vážných onemocnění reprodukčního systému..

Pro záchranu pacientky je důležité okamžitě jí poskytnout první pomoc, zjistit příčinu krvácení.

Přirozené krvácení z pochvy se nazývá menstruace. Menstruační krvácení je cyklické, opakuje se v pravidelných intervalech. Období mezi obdobími obvykle trvá 25 - 30 dní.

Krev z pochvy by neměla být uvolňována déle než 8 dní, jinak můžeme mluvit o patologii. Porušení menstruačního cyklu je důvodem k okamžité konzultaci s gynekologem. Lékař zjistí příčinu patologického jevu, pomůže zbavit se nemoci v rané fázi, dokud nenastanou komplikace.

 1. Příčiny děložního krvácení
 2. Příznaky děložního krvácení
 3. Druhy děložního krvácení
 4. Dysfunkční krvácení
 5. Organické krvácení
 6. Průlomové krvácení
 7. Krvácení z důvodu těhotenství a porodu
 8. První nouzová pomoc před příjezdem lékařů
 9. Drogová terapie
 10. Léčba lidovými prostředky
 11. Související videa

Příčiny děložního krvácení

Pravděpodobnost krvácení z dělohy závisí na věku pacientky. U dívek ve věku od 12 do 18 let je hojný výtok krve z pochvy důsledkem hormonální nerovnováhy. A hormonální poruchy v mladém věku nastávají v důsledku:

 • fyzické zranění nebo emoční utrpení;
 • zhoršení endokrinních žláz;
 • podvýživa, nedostatek vitamínů v těle;
 • těhotenství s komplikacemi, obtížný porod;
 • genitální tuberkulóza;
 • poruchy srážení krve;
 • utrpěl závažné infekční nemoci.

U žen v dospělém věku je krvácení z dělohy vzácné, obvykle spojené s dysfunkcí vaječníků. V tomto případě jsou provokatéři patologického stavu:

 • stres, přepracování, nervové vypětí, duševní poruchy;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • pokročilá endometritida;
 • polypy dělohy;
 • onkologie dělohy nebo děložního čípku;
 • nádorové formace ve vaječnících;
 • mimoděložní těhotenství, potrat, lékařské nebo instrumentální potraty;
 • infekční onemocnění reprodukčních orgánů;
 • změna klimatu, nepříznivá environmentální situace v místě bydliště, škodlivé pracovní podmínky;
 • užívání léků, které mohou narušit systémovou práci hypotalamu a hypofýzy.

Děložní krvácení je u postmenopauzálních žen běžné. To je způsobeno snížením syntézy gonadotropinu hypofýzou..

Výsledkem je, že hladina pohlavních hormonů v ženském těle začne skákat, ztrácí se menstruační cyklus a naruší se tvorba folikulů ve vaječnících. Časté příčiny krvácení z dělohy ve věku zániku reprodukční funkce jsou:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • polypóza dělohy;
 • hormonálně závislé nádory vaječníků.

Příznaky děložního krvácení

Časté příznaky abnormálního děložního krvácení jsou:

 • slabost;
 • mdloby;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • blanšírování kůže;
 • tachykardie srdce;
 • snížení krevního tlaku.

Specifické příznaky děložního krvácení jsou:

 • silný tok krve z pochvy;
 • přítomnost sraženin ve výtoku krve;
 • výměna těsnění každé 2 hodiny, ještě častěji;
 • doba krvácení je více než 8 dnů;
 • zvýšené krvácení po pohlavním styku;
 • bezbolestné krvácení s nefunkčním původem patologie;
 • nesoulad nástupu krvácení s obdobím menstruace.

Délka menstruace obvykle nepřesahuje 8 dní a krvácení, které trvá déle než obvykle, je patologické. Vaginální krvácení by mělo být považováno za nezdravé, pokud je doba mezi nimi kratší než 21 dnů..

Během menstruace vytéká denně 80 - 120 ml krve, při děložním krvácení je denní objem krve více než 120 ml.

Druhy děložního krvácení

Krvácení z dělohy je podle věku pacientů rozděleno do pěti typů.

 1. V dětství. V prvním týdnu života může u novorozené dívky dojít k mírnému krvácení z pochvy. Nejedná se o patologický jev, dítě nepotřebuje lékařský zásah. Krvácení kojenců je způsobeno prudkou změnou hormonálního pozadí u dívky, která se narodila, sama zmizí.
 2. Před pubertou. Během tohoto období je vaginální krvácení u dívek vzácné. Příčinou patologického stavu je nejčastěji hormonálně závislý nádor vaječníků, kvůli kterému pohlavní žláza syntetizuje příliš mnoho hormonů. Výsledkem je, že dívka falešně dospěla do reprodukčního systému..
 3. Během puberty. Děložní krvácení během puberty mezi 12. a 18. rokem věku se nazývá mladistvé.
 4. Během reprodukčního období. Krvácení z dělohy pozorované ve věku 18 až 45 let je organické, nefunkční, průlomové a také způsobené těhotenstvím a porodem.
 5. V klimakterickém období. Během období zániku reprodukční funkce je krvácení z pochvy nejčastěji spojeno s patologiemi genitálií nebo se snížením syntézy hormonů.

Dysfunkční krvácení

Tento typ děložního krvácení, pozorovaný během reprodukčního období, je nejčastější. Patologický stav je diagnostikován u dívek i starších žen během menopauzy. Příčinou nefunkčního výtoku krve je selhání syntézy pohlavních hormonů endokrinními žlázami.

Endokrinní systém, který zahrnuje hypofýzu, hypotalamus, vaječníky a nadledviny, řídí produkci pohlavních hormonů. Pokud práce tohoto komplexního systému selže, dojde k narušení menstruačního cyklu, změně trvání a hojnosti menstruace, zvýšení pravděpodobnosti neplodnosti a spontánního potratu. Proto se při jakýchkoli změnách v menstruačním cyklu okamžitě obraťte na svého gynekologa.

Dysfunkční děložní krvácení je ovulační a anovulační. Ovulační krvácení se projevuje změnou trvání a nadměrného průtoku krve během menstruace. Anovulační krvácení se objevuje častěji kvůli nedostatku ovulace v důsledku porušení syntézy pohlavních hormonů.

Organické krvácení

Takové krvácení je způsobeno buď závažnými patologiemi reprodukčních orgánů, nebo krevními chorobami nebo vážnými poruchami vnitřních orgánů..

Průlomové krvácení

Takové děložní krvácení se také nazývá iatrogenní. Jsou diagnostikováni po překročení dávky a průběhu užívání určitých léků, častého užívání hormonální antikoncepce, stejně jako po operaci instalace cívky a po dalších chirurgických zákrocích na orgánech reprodukčního systému.

Při užívání hormonálních léků obvykle dochází k řídkému krvácení, což znamená, že tělo se přizpůsobuje syntetickým hormonům. V této situaci se doporučuje konzultovat s lékařem změnu dávkování léku.

Ve většině případů s průlomovým krvácením gynekologové doporučují pacientům, aby po určitou dobu zvýšili dávku hormonálního činidla. Pokud se po tomto opatření množství uvolněné krve nesnižuje, ale zvyšuje se, je nutná urgentní lékařská prohlídka. V tomto případě může být příčinou patologického stavu vážné onemocnění reprodukčního systému..

Pokud po instalaci spirály dojde ke krvácení z dělohy, pak antikoncepční prostředek s největší pravděpodobností poranil stěny dělohy. V této situaci byste měli okamžitě odstranit spirálu a počkat na hojení stěn dělohy..

Krvácení z důvodu těhotenství a porodu

V prvních měsících těhotenství je krvácení z dělohy známkou buď hrozby spontánního potratu, nebo mimoděložního plodu. U těchto patologických stavů je zaznamenána silná bolest v dolní části břicha..

Těhotná žena, která začala krvácet z dělohy, by měla okamžitě navštívit lékaře.

Když začne spontánní potrat, může být plod zachráněn, pokud je včas zahájena správná léčba. V posledních fázích potratu se těhotenství bude muset rozloučit, v tomto případě je předepsáno škrábání.

V mimoděložním těhotenství se plod vyvíjí ve vejcovodu nebo děložním čípku. Menstruace je zpožděna, jsou zaznamenány některé příznaky těhotenství, ale embryo se nenachází v děloze. Když embryo dosáhne určité fáze vývoje, dojde ke krvácení. V této situaci potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc..

Ve třetím trimestru těhotenství je děložní krvácení fatální pro matku i dítě vyvíjející se v děloze..

Příčiny patologického stavu v pozdním období těhotenství jsou previa nebo odtržení placenty, prasknutí děložních stěn. V těchto případech žena naléhavě potřebuje lékařskou pomoc, obvykle se provádí císařský řez. Pacienti, kteří mají vysoké riziko výše uvedených patologických stavů, by měli být drženi.

Děložní krvácení může také nastat během porodu. V tomto případě mohou být jeho příčinou následující patologické stavy:

 • placenta previa;
 • porucha srážení krve;
 • nízká kontraktilita dělohy;
 • odtržení placenty;
 • po porodu uvízl v děloze.

Pokud dojde ke krvácení z dělohy několik dní po porodu, musíte okamžitě zavolat sanitku. Mladá matka bude potřebovat urgentní hospitalizaci.

První nouzová pomoc před příjezdem lékařů

Před příjezdem lékařů je třeba zastavit nebo alespoň snížit nadměrné vaginální krvácení. Je to otázka života a smrti ženy. Ve většině případů s kompetentní první pomocí se krvácení zastaví, ale v 15% případů patologický proces končí fatálně.

Každá žena by měla vědět, jak si před příchodem lékařů pomoci, co lze a co nelze dělat.

Nemocná žena, která čeká na lékaře doma, by měla udělat následující:

 • lehněte si na záda, sejměte polštář zpod hlavy;
 • pod holeně položte vysoký váleček z ručníků nebo přikrývek;
 • Na břicho si dejte láhev studené vody nebo ledovou topnou podložku
 • pít studenou neperlivou vodu.

U děložního krvácení je přísně zakázáno:

 • být ve stoje a sedět;
 • ležet s nohama přitlačeným k žaludku;
 • vzít horkou koupel;
 • dělat sprchování;
 • položte na břicho vyhřívací podložku;
 • pít teplé nápoje;
 • brát nějaké léky.

Drogová terapie

Léčba onemocnění, která způsobila krvácení z dělohy, se provádí ve stacionárních podmínkách. Lékař navíc předepisuje pacientovi léky, které pomáhají zastavit krvácení..

Hemostatické léky se užívají pouze na doporučení lékaře, užívání drog podle vlastního uvážení je přísně zakázáno.

Níže je uveden seznam léků nejčastěji používaných k zastavení krvácení.

 • Etamsilat. Tento lék stimuluje syntézu tromboplastinu, mění propustnost cév. Srážení krve se zvyšuje, v důsledku toho klesá krvácení. Lék je určen k intramuskulární injekci.
 • Oxytocin. Hormonální lék často používaný během porodu ke zlepšení kontraktility dělohy. V důsledku kontrakce děložních svalů se krvácení zastaví. Lék oxytocin je předepsán pro intravenózní podání s přídavkem glukózy, má velký seznam kontraindikací.
 • Kyselina aminokapronová. Tento lék zabraňuje rozpouštění krevních sraženin pod vlivem určitých faktorů, čímž snižuje krvácení. Lék se užívá perorálně nebo intravenózně. Léčba děložního krvácení kyselinou aminokapronovou se provádí pod pečlivým lékařským dohledem.
 • Vikasol. Lék je založen na vitaminu K. Při nedostatku tohoto vitaminu v těle se zhoršuje srážení krve. Léčba je předepisována pacientkám, které mají sklon k děložnímu krvácení. Vitamin K však začíná působit pouze 10 - 12 hodin po vstupu do těla, proto je nevhodné používat tento lék k zastavení krve v nouzových případech.
 • Glukonát vápenatý. Lék je předepsán pro nedostatek vápníku v těle. Nedostatek zvyšuje propustnost cévních stěn, zhoršuje srážení krve. Tento lék také není vhodný pro nouzové použití, ale používá se k posílení krevních cév u pacientů náchylných ke krvácení..

Léčba lidovými prostředky

Chcete-li zastavit a zabránit krvácení z dělohy, můžete použít odvar a infuze léčivých rostlin. Následují nejoblíbenější a nejúčinnější lidové léky na zastavení krve.

 • Infuze řebříčku. Musíte si vzít 2 čajové lžičky sušených rostlinných materiálů, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se infúzí asi hodinu, poté se filtruje. Infuze se užívá ve čtvrtině sklenice 4krát denně před jídlem..
 • Odvar z kopřivy. Vezměte lžíci sušených listů kopřivy, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se vaří na mírném ohni po dobu 10 minut, poté se filtruje. Hotový vývar se užívá v lžíci 3krát denně před jídlem..
 • Infuze pastýřské kabelky. Vezme se lžíce sušených rostlinných materiálů, nalije se do sklenice vroucí vody. Nádoba s roztokem je zabalena do teplého ručníku a ponechána hodinu vyluhovat. Hotová infuze se filtruje a užívá se lžící 3krát denně před jídlem.

Je třeba si uvědomit, že lidové léky nemohou plně nahradit léky, používají se pouze jako doplněk k hlavní terapii.

Před použitím bylinných přípravků se poraďte s lékařem, abyste vyloučili nesnášenlivost léčivé rostliny a další kontraindikace.

Příčiny a příznaky děložního krvácení

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl problém ztráty krve z první ruky, rozhodl jsem se vám říct, co je to děložní krvácení, jak v takovém případě zastavit a správně poskytnout první pomoc.

Závěr

 • Děložní krvácení se vyskytuje hlavně u žen v reprodukčním věku:
 • způsobené porušením odmítnutí endometria, traumatem, infekčními a zánětlivými onemocněními;
 • jsou léčeni léčivými a chirurgickými metodami;
 • s včasnou léčbou jsou zcela vyléčeni.

Mechanismus vývoje děložního krvácení

Zdrojem sekrece krve je endometrium - vnitřní slizniční výstelka, která je s každou menstruací odmítána.

Po odmítnutí endometria se spirální tepny obnažují a krvácejí. Normálně se tento proces rychle zastaví. Pokud je narušena hormonální rovnováha, bude k zastavení krve nutná hormonální léčba.

V jakém věku se může objevit krvácení

Krev z dělohy se nejčastěji objevuje ve věku 18-45 let, ale existuje riziko onemocnění v dospívání a dokonce i během novorozeneckého období.

U novorozenců je tento jev dočasný, nesouvisí s onemocněním. U dospívajících vaginální krvácení naznačuje potřebu komplexního vyšetření..

Příznaky děložního krvácení

Známky ztráty krve jsou:

 • kardiopalmus;
 • slabé naplnění pulzu;
 • hypotenze;
 • snížená schopnost pracovat, slabost;
 • bledost kůže;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • zmatek, mdloby.

Jak odlišit od menstruace

 1. Ve výtoku se objevují sraženiny.
 2. Výboj se zvyšuje v noci.
 3. Více než 5 polštářků se spotřebuje denně.
 4. Delší období.
 5. Krev se objeví po pohlavním styku.
 6. Bolest v dolní části břicha, nepříjemný zápach, teplota těla stoupá.

Druhy a příčiny děložního krvácení

Existuje následující děložní krvácení:

 1. Novorozenci v prvním týdnu života - vyskytují se v důsledku změn hormonálních hladin po narození, nevyžadují léčbu.
 2. První desetiletí - objevují se u dívek před pubertou, jsou vyvolávány hormonálně aktivními nádory, nádory vaječníků.
 3. Juvenilní - typické pro dospívající ve věku 12-18 let.
 4. Plodný věk - vyskytuje se ve věku 18-45 let s patologií těhotenství, porodu, organickými lézemi reprodukčního systému nebo vnitřních orgánů.
 5. Menopauza - pozorována po 45 letech, vyvolaná hormonálním narušením.
 6. Během těhotenství, porodu.
 7. Průlom - vyplývající z užívání antikoncepce.

Děložní krvácení může být spojeno s chorobami:

 • orgány reprodukčního systému;
 • vnitřní orgány břišní dutiny, krev.

Faktory vyvolávající výskyt odchylky zahrnují:

 • v dospívání - infekce, hypovitaminóza, psychické a fyzické přetížení;
 • u žen v reprodukčním věku - onemocnění endokrinního systému, obtížný porod, potrat, zánět pohlavních orgánů, stres;
 • v menopauze - infekce, nádory.

Negenitální příčiny krvácení (extragenitální)

Příčiny děložního krvácení:

 • nemoci krve;
 • infekce s infekcemi - spalničky, chřipka, tyfus, sepse;
 • ateroskleróza;
 • hypertenze;
 • cirhóza jater;
 • hypotyreóza.

Genitální příčiny během těhotenství

V raných fázích:

 • s nástupem mimoděložního nebo děložního těhotenství;
 • v případě onemocnění vajíčka (cystický drift, nádor).

V pozdější době:

 • odtržení placenty nebo previa;
 • tvorba jizev v děloze;
 • cervikální zánět.

Důležité! Během porodu a po porodu se může objevit krvácení, život ohrožující pro matku a plod.

 • patologie placenty (předčasné oddělení, prezentace);
 • poranění, prasknutí dělohy, pochvy, vulvy;
 • porušení oddělení placenty (porušení, opožděné vylučování).
 • poranění reprodukčního systému;
 • onemocnění dělohy (fibroidy, endometritida);
 • zpoždění oddělení a odstranění placenty.

Genitální příčiny nezpůsobené těhotenstvím

V případě poruchy funkce vaječníků během období:

 • puberta;
 • plodnost nebo puberta;
 • menopauza, kdy reprodukční funkce slábne.

Ztráta krve nesouvisející s těhotenstvím způsobená:

 • prasklý nebo polycystický vaječník;
 • nádory tkání dělohy, vaječníků;
 • infekční a zánětlivé procesy pohlavních orgánů (cervicitida, endometritida, endocervikóza, vaginitida).

Dysfunkční děložní krvácení (UBH)

U žen ve věku 30-40 let může být příčinou vzniku krve mimo menstruaci DMK..

Důležité! DMC se vyskytují na pozadí uspokojivého zdraví, bez viditelných důvodů.

DMC se vyvíjí v důsledku poruchy ovulace způsobené nesprávnou funkcí hormonálního systému. Odchylka od normy v hladině hormonů, které regulují menstruační cyklus, vyvolává:

Jak zastavit děložní krvácení? Příčiny, typy a léčba

Co je děložní krvácení?

Děložní krvácení je výtok krve z dělohy. Nejčastěji se jedná o vážný příznak onemocnění ženského těla. Jakékoli děložní krvácení by mělo být diagnostikováno včas a ženě by měla být poskytnuta lékařská pomoc. Ignorování takového příznaku vede k vážným následkům, včetně smrti. Je důležité vědět, že normální děložní krvácení zahrnuje pouze menstruaci, jejíž trvání je až 5 dní se stabilními přestávkami dlouhými 28 dní. Každé další krvácení je patologické a vyžaduje lékařský dohled..

Podle statistik je děložní krvácení, které má patologickou povahu, ve 25% případů spojeno s organickými chorobami tohoto orgánu nebo vaječníků. Zbývajících 75% tvoří krvácení spojené s hormonálními poruchami a chorobami pohlavních orgánů.

Menstruace (menstruace) je jediný fyziologicky normální typ děložního krvácení. Obvykle trvá tři až pět dní a interval mezi obdobími (menstruační cyklus) obvykle trvá 21 až 35 dnů. Nejčastěji není prvních pár dní menstruace hojných, další dva - zesilují a na konci se zase stávají vzácnými; ztráta krve v dnešní době by neměla být větší než 80 ml. Jinak se vyvíjí anémie z nedostatku železa..

U zdravých žen jsou období bezbolestná. V případě bolesti, slabosti a závratí by se žena měla poradit s lékařem.

Menstruace obvykle začíná ve věku 11-15 let a trvá až do konce reprodukčního období (menopauza). Během těhotenství a kojení chybí menstruace, ale tento jev je dočasný.

Je důležité si uvědomit, že časný výskyt špinění u dívek (do 10 let), stejně jako u žen po menopauze (45–55 let) je alarmujícím příznakem vážného onemocnění.

Někdy se špinění uprostřed cyklu (10–15 dní po skončení menstruace) může stát variantou normy. Jsou způsobeny hormonálními výkyvy po ovulaci: stěny děložních cév jsou nadměrně propustné, takže vaginální výtok může mít nečistoty v krvi. Toto propuštění by nemělo trvat déle než dva dny. Někdy je příčinou krvavého výtoku zánětlivý proces, takže žena by se měla určitě poradit s gynekologem.

Varianta normy je také implantační krvácení, ke kterému dochází v důsledku zavedení embrya do stěny dělohy. Tento proces probíhá jeden týden po početí..

Proč jsou děložní krvácení nebezpečné??

Děložní krvácení má schopnost rychle se hromadit, dlouho se nezastaví a je těžké ho zastavit..

Proto v závislosti na tom, jaký typ krvácení má žena, může být nebezpečné s následky, jako jsou:

Při mírné, ale pravidelné ztrátě krve se může vyvinout anémie různé závažnosti. Začíná to, pokud je objem uvolněné krve 80 ml. Ačkoli za takových podmínek neexistuje žádné přímé ohrožení života ženy, nelze tento proces ignorovat..

Velká ztráta krve může být způsobena silným současným krvácením, které je obtížné zastavit. Nejčastěji je nutný chirurgický zákrok s výměnou ztracené krve a odstraněním dělohy.

Nebezpečí progrese základní choroby. V tomto případě mluvíme o malé ztrátě krve, které žena nevěnuje pozornost a nechodí na lékařskou pomoc. Zároveň i malá ztráta krve může nakonec vést buď k hojnému krvácení, nebo k tomu, že nemoc, která ji způsobila, se změní na zanedbávanou formu.

Nebezpečí krvácení u těhotných žen nebo u žen v období po porodu spočívá v tom, že to může skončit šokem. Intenzita a závažnost tohoto stavu je způsobena skutečností, že děloha není schopna plně se smrštit a nezávisle zastavit ztrátu krve.

Příčiny děložního krvácení

Existuje mnoho důvodů, které mohou způsobit děložní krvácení. Abychom je mohli systematizovat, měli bychom si uvědomit, že způsobenou ztrátou krve může být porucha v orgánových systémech, stejně jako poruchy v genitální oblasti..

Mezi extragenitální příčiny děložního krvácení, tj. Příčiny způsobené poruchami v práci nesexuálních orgánů, patří:

Některá infekční onemocnění jsou: sepse, tyfus, chřipka, spalničky.

Nemoci hematopoetického systému jsou: hemofilie, hemoragická vaskulitida, nízká hladina vitaminu C a K atd..

Prolaps uretry.

Poruchy činnosti kardiovaskulárního systému, například hypertenze, ateroskleróza atd..

Snížená funkčnost štítné žlázy.

Příčiny děložního krvácení jsou genitální, podle pořadí, mohou být spojeny se ženou, která má dítě.

Během těhotenství se rozlišují následující příčiny krvácení z dělohy:

Patologie vajíčka.

Přítomnost jizvy na děloze.

Placenta previa, nízké umístění nebo předčasné odtržení.

Různé procesy destrukce děložní tkáně.

Ruptura dělohy během porodu.

Poranění porodních cest (pochva nebo vulva).

Porušení nebo zpoždění opuštěné placenty.

Genitální krvácení se může vyskytnout u ženy, která nemá dítě. Mezi jejich příčiny patří:

Dyscirkulační krvácení, které může být zase klimatické, reprodukční a juvenilní.

Nádory vaječníků nebo dělohy, které jsou jak benigní, tak maligní, jako jsou fibroidy.

Adenomyóza charakterizovaná zavedením děložní výstelky do její stěny.

Roztržená cysta nebo prasknutí samotného vaječníku.

Jakékoli poranění dělohy.

Nemoci zánětlivé povahy, mezi ně patří cervicitida, vaginitida, endometritida, eroze, endocervikóza.

Poškození vnějších pohlavních orgánů.

Užívání pre-orální antikoncepce.

Děložní krvácení s menopauzou

Je chybou domnívat se, že žena nemá během menopauzy výtok. I během období před menopauzou však musí věnovat pozornost jejich povaze a počtu. Někdy může menstruace několik měsíců chybět a někdy bude pravidelná. To je způsobeno skutečností, že ovulace má jinou frekvenci, stejně jako kolísání hladin hormonů. Takové změny jsou považovány za normální a neměly by u ženy vyvolávat úzkost..

Abyste ji upozornili a stali se důvodem pro kontaktování lékaře, měli byste:

Silné krvácení, s nímž si hygienické výrobky nemohou poradit.

Vypusťte doprovodné sraženiny.

Krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími.

Trvání krvácení více než tři dny než obvykle.

Během menopauzy nemůžete takové děložní krvácení opustit, protože mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, polypy nebo myomy dělohy, endokrinní poruchy, nádory vaječníků a další závažná onemocnění.

Děložní krvácení s hormonální nerovnováhou

Děložní krvácení se může objevit u ženy s hormonální nerovnováhou v těle. Tento problém je relevantní pro spravedlivější pohlaví v každém věku. K tomu dochází, když je porušeno množství hormonů nebo když se změní jejich poměr..

Hormonální narušení může být způsobeno řadou důvodů:

K porušení dochází kvůli tomu, že mozek správně nereguluje jejich produkci, například s patologiemi hypofýzy.

Někdy se krvácení otevírá kvůli patologii pohlavních žláz. K tomu může dojít v důsledku zánětlivých procesů ve vaječnících, s nádory, cystami.

Syndrom chronické únavy, zejména pokud se zhoršuje půstem a plýtváním, může také způsobit krvácení.

Těžké hormonální poruchy se vyskytují během puberty dívky, během těhotenství a po porodu, po potratu.

Někdy může ovlivnit dědičná predispozice a užívání určitých hormonálních pilulek.

Na pozadí lékařského potratu, který v poslední době nabral na obrátkách, se může vyvinout prodloužené krvácení..

Léčba krvácení způsobeného hormonálními poruchami vyžaduje individuální přístup. Bude to záviset na příčině, která způsobila krvavý výtok z dělohy.

Děložní krvácení po císařském řezu

Po císařském řezu by měla být žena pod lékařským dohledem. Nejčastěji krvácení trvá o něco déle než po přirozeném porodu. To je způsobeno skutečností, že se na děloze tvoří jizva, což ztěžuje kontrakci. Normálně se krvácení úplně zastaví po několika měsících. Pokud to bude pokračovat, musí žena o tomto problému informovat lékaře..

Příčinou patologického krvácení po operaci je nejčastěji hemostáza. Proto, aby se tento problém odstranil, musí lékaři opatrně, ale důkladně seškrábnout stěny dělohy. Pokud nelze krvácení zastavit, je nutná jeho exstirpace.

Pokud je krvácení hypotonické, není vždy možné ho zastavit, protože k němu dochází poté, co se děloha začne stahovat. Velká ztráta krve může vést k hypotonickému šoku. Je nutné doplnit krevní zásobu transfuzí a manuálním vyšetřením dělohy, aby se zjistily možné zbytky placenty, stanovila se kontraktilní funkce dělohy a zjistila se stávající ruptura.

Kritickým opatřením, které lékaři přijímají k udržení ženy naživu, je odstranění dělohy. Tato metoda se používá, pokud krvácení po císařském řezu nelze zastavit jinými metodami (elektrická stimulace dělohy, cévní ligace, podávání uterotoniky).

Druhy patologického děložního krvácení

Gynekologové dělí děložní krvácení na mnoho typů. Existují však ty, které jsou nejběžnější:

Juvenilní krvácení. Jsou charakteristické pro nástup puberty u dívky. Mohou být vyvolány řadou faktorů, například častými nemocemi, zvýšenou fyzickou námahou, nevhodnou výživou atd. V závislosti na množství ztracené krve může takové krvácení vést k anémii různé závažnosti..

Mělo by se mluvit o hojném děložním krvácení, pokud není doprovázeno bolestí. V takovém případě se může množství ztracené tekutiny lišit. Existuje mnoho důvodů, může to být potrat v minulosti, vaginální infekce a užívání léků obsahujících hormony atd..

Acyklické krvácení se vyznačuje tím, že se objevuje v intervalech mezi menstruačními cykly. Může to být způsobeno myomy, cystami, endometriózou a jinými patologiemi. Pokud je pravidelně pozorováno acyklické krvácení, je nutná konzultace s lékařem. Ačkoli tento pohled není vždy příznakem jakékoli patologie.

Anovulační krvácení je typické pro ženy, které vstoupily do období menopauzy, a pro adolescenty podstupující pubertu. Je to způsobeno skutečností, že při nepřítomnosti ovulace je narušeno zrání folikulů a produkce progesteronu. Tento druh je nebezpečný, protože bez léčby může vyvolat vývoj zhoubných nádorů..

Dysfunkční děložní krvácení nastává, když jsou vaječníky nefunkční. Charakteristickým rysem je to, že k ní dochází po dlouhodobém nepřítomnosti menstruace a ztráta krve s ní je hojná..

Hypotonické krvácení nastává v důsledku nízkého tonusu myometria, po potratu atd., Nejčastěji se objevuje po porodu.

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení zahrnuje ty, které jsou spojeny s narušením produkce pohlavních hormonů produkovaných endokrinními žlázami. Mohou se projevit téměř v jakémkoli věku, a to jak během puberty, tak během menopauzy a v reprodukčním období života ženy. Tato patologie je velmi rozšířená.

Tento typ krvácení je vyjádřen skutečností, že se prodlužuje menstruační období a zvyšuje se množství ztracené tekutiny. Bez léčby to vždy vede k rozvoji anémie. Hlavním rysem je prodloužená absence menstruace, někdy až šest měsíců, a poté výskyt krvácení, které má různou sílu.

Dysfunkční krvácení může být ovulační (obtěžující ženy v reprodukčním věku) a anovulační (častější u dospívajících a premenopauzálních žen). Porušení cyklu je v tomto případě vyjádřeno v bohatých a nepravidelných obdobích, s dlouhými (více než 35 dny) a krátkodobými (méně než 21 dny) intervaly, bez menstruace po dobu delší než šest měsíců.

Taktika léčby závisí na věku pacienta a na přítomnosti doprovodné patologie. Může to být jak léčivé, tak chirurgické. V dospívání se však chirurgie uchyluje pouze v naléhavých případech. Konzervativní terapie spočívá v užívání hormonů. Pokud se nefunkční děložní krvácení neléčí, může to vést k neplodnosti, potratům, chronickým anémiím, rakovině endometria, šoku a dokonce k úmrtí..

Atonické děložní krvácení

Atonické krvácení se vyznačuje tím, že se tvoří, když se děloha nedokáže stahovat. Nedostatek kontraktility v porodnické praxi se nazývá Kuvelerova děloha. Charakteristickým rysem atonického krvácení je nulový tón a podobná reakce na podávání uterotoniky.

Pokud není možné zastavit krvácení pomocí specializovaných léků, aplikuje se na zadní ret děložního čípku tlustý steh a dodatečně se aplikují svorky k upnutí děložní tepny.

Pokud se tyto metody ukázaly jako neúčinné a nebylo možné zastavit ztrátu krve, považují se za přípravu operace na odstranění dělohy. Hromadná ztráta krve se považuje za 1200 ml. Před úplným odstraněním dělohy se provádějí pokusy o ligaci krevních cév pomocí metody Tsitsishvili, elektrické stimulace (tato metoda je stále méně populární a lékaři ji postupně opouštějí), akupunktura. Je důležité neustále doplňovat ztracenou krev..

Hypotonické děložní krvácení

Tento typ je charakterizován skutečností, že tón myometria klesá. K takovému krvácení dochází se zpožděním v děložní dutině vajíčka, s oddělením placenty, po jeho uvolnění. Důvod spočívá v hypotenzi dělohy po porodu, kdy se kontrakce vyskytují zřídka a jsou spontánní. Kritický stupeň tohoto stavu se označuje jako atonie, kdy kontrakce zcela chybí..

Mezi úkoly, které před lékaři patří, patří:

Nejčasnější zastavení krvácení.

Doplnění deficitu BCC.

Zabraňte ztrátě krve ve více než 1 200 ml.

Sledování krevního tlaku a zabránění jeho poklesu na kritickou úroveň.

Léčba je zaměřena na co nejrychlejší obnovení motorické funkce dělohy. Pokud jsou zbytky vajíčka, musí se odstranit ručně nebo kyretou. Dojde-li k hypotonickému krvácení po porodu, je nutné placentu co nejdříve vytlačit, pokud nefunguje, je třeba ji odstranit ručně. Nejčastěji je to odstranění placenty, které pomáhá obnovit motorickou funkci dělohy. V případě potřeby ji jemně masírujte na pěst.

Podávání pituitrinu nebo oxytocinu je indikováno jako léčivo. V některých případech je efektivní aplikovat močový měchýř s ledem na břicho nebo dráždit dělohu etherem. Za tímto účelem se do zadní části pochvy vloží zvlhčený tampon. Pokud hypotenze nereaguje na indikovanou terapii, jsou přijata opatření charakteristická pro atonii dělohy.

Acyklické děložní krvácení

Acyklické děložní krvácení se nazývá metroragie. Není spojena s normálním menstruačním cyklem, který se vyznačuje úplnou absencí jakékoli periodicity.

Tento stav může nastat náhle a může souviset s těhotenstvím ženy, s neúplným potratem, s placentou previa, s rozvojem mimoděložního těhotenství, opožděnou částí placenty atd..

Acyklické krvácení, pokud žena nenese dítě, lze pozorovat u patologických stavů, jako jsou děložní myomy, benigní nádory. Pokud je nádor maligní, je ve fázi jeho rozpadu pozorována metroragie.

Nelze popsat stupeň intenzity ztráty krve, protože výtok může být rozmazaný, hojný, s příměsí krevních sraženin i bez nich..

Je důležité věnovat zvláštní pozornost acyklickému krvácení u žen v menopauze, a to jak v počáteční fázi, tak o několik let později, po ukončení neustálé menstruace. V žádném případě by neměly být vnímány jako obnovená ovulace. Metroragie v tomto období vyžadují pečlivé studium, protože jsou často příznaky maligního procesu, například sarkomy.

Průlomové děložní krvácení

Průlomové děložní krvácení se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch. Vyznačují se nerovnováhou mezi estrogenem a progesteronem. Někdy dochází ke krvácení tohoto typu na pozadí ženy užívající perorální antikoncepci. V tomto případě je průlomové krvácení adaptační reakcí na lék. Pokud po užití předepsaného léku dojde ke krvácení, které neodpovídá menstruačnímu cyklu, je nutné se poradit s lékařem o úpravě dávky nebo změně přípravku.

Průlomové krvácení lze také pozorovat, když je spirála poškozena stěna dělohy. To nelze ignorovat, spirála musí být okamžitě odstraněna.

Nejčastěji je ztráta krve během průlomového krvácení zanedbatelná, návštěva lékaře by se však neměla odkládat.

Anovulační děložní krvácení

K těmto krvácením dochází v intervalu mezi menstruací, jejich příčiny jsou různé, včetně toho, že mohou být projevem jakéhokoli onemocnění. Anovulační krvácení je nejčastěji dlouhé, trvá déle než 10 dní a má acyklickou povahu. Ženy trpí takovou ztrátou krve buď během zániku reprodukční funkce, nebo během jejího vzniku.

Toto krvácení se také nazývá jednofázové, během jeho otevírání se žluté tělísko netvoří, vývoj folikulu nastává s poruchami, nedochází k ovulaci.

Toto krvácení může být hyperestrogenní, když folikul dozrává, ale nepraskne, a hypoestrogenní, když několik folikulů dozrává, ale plně nezralé..

Během reprodukčního života ženy se vzácně vyskytuje anovulární děložní krvácení. Podobné jevy jsou spojeny s poruchami v hypofosotropní zóně po stresu, otravě, infekcích.

U dospívajících se podle statistik tento typ krvácení vyskytuje poměrně často. Taková porušení tvoří až 12% všech gynekologických onemocnění. V tomto případě může být rozhodujícím faktorem nevhodná výživa, duševní trauma, fyziologické přetížení..

Dyscirkulační děložní krvácení

Výskyt discirkulačního děložního krvácení je způsoben dysfunkcí vaječníků. Jako podnět někdy slouží vnější faktory, jako jsou virové infekce v minulosti, stresy atd. Ztráta krve není velká, je pozorována po dlouhodobé nepřítomnosti menstruace..

Děložní krvácení se sraženinami

Ženy často pozorují přítomnost sraženin v děložním krvácení. Lékaři nejčastěji vysvětlují svůj vzhled tím, že děloha během nitroděložního vývoje prošla určitými anomáliemi. Krev proto ve své dutině stagnuje a vytváří sraženiny..

Nejčastěji menstruace u těchto žen způsobuje výraznější nepohodlí, zejména pokud se vyskytují se zvýšeným hormonálním zázemím. Někdy je to vrozená anomálie, která může způsobit zvýšené krvácení a přítomnost četných sraženin ve výtoku..

Kromě toho, že abnormality jsou vrozené, lze je získat během života. Tyto jevy jsou spojeny s profesními charakteristikami ženy a se zneužíváním špatných návyků. Během menstruace s krevními sraženinami mají ženy často silné bolesti při řezání. Aby se vyloučila přítomnost patologického procesu, je důležité vyhledat radu od gynekologa.

Někdy mohou hormonální abnormality také vést k tvorbě sraženin. Chcete-li objasnit důvod, musíte absolvovat řadu testů, včetně testů na hormony štítné žlázy a nadledvin, abyste zjistili hladinu progesteronu a estrogenu.

Přítomnost sraženin, silná bolest v dolní části břicha, velká ztráta krve během menstruace, acyklické minikrvácení - to vše nejčastěji naznačuje endometriózu. Taková diagnóza je stanovena po důkladné diagnóze a vyžaduje odpovídající léčbu..

Někdy může být příčinou špatná srážlivost krve a některé komplikace po porodu..

Děložní krvácení během těhotenství

Mezi nejčastější příčiny děložního krvácení během těhotenství patří potrat, onemocnění dělohy, mimoděložní těhotenství a poškození placenty.

Potrat je doprovázen silnými křečovitými bolestmi v podbřišku, krvácení je intenzivní, barva krve je od jasně šarlatové po tmavou. U mimoděložního těhotenství je krvácení doprovázeno zhoršením celkového stavu, malátností, nevolností, zvracením, pocením a mdlobami. Krev má tmavou barvu, obvykle sraženou.

K poškození krevních cév děložního hrdla během těhotenství může dojít při pohlavním styku nebo vyšetření pánve. Toto krvácení není obvykle silné ani prodloužené..

Pokud je placenta poškozená nebo previa, může dojít ke krvácení z dělohy ve druhém nebo třetím trimestru. Krvácení je obvykle závažné. Představuje vážnou hrozbu pro život a zdraví nastávající matky a jejího dítěte..

Je třeba si uvědomit, že děložní krvácení u těhotných žen je velmi nebezpečné, takže by žena měla určitě zavolat lékařský tým, který jí poskytne neodkladnou pomoc..

První pomoc při krvácení z dělohy

První pomoc při krvácení z dělohy je co nejdříve zavolat sanitku. To platí zejména tehdy, když žena nosí dítě, její ztráta krve je výrazná a její stav se prudce zhoršuje. V tomto případě se počítá každá minuta. Pokud není možné přivolat lékařský tým, je nutné ženu dopravit do nemocnice samostatně..

Jakékoli děložní krvácení je vážnou hrozbou pro život a zdraví, takže reakce musí být přiměřená.

V případě dysfunkčního krvácení je přísně zakázáno aplikovat horkou nebo teplou vyhřívací podložku na břicho, sprchovat jakoukoli formulací, koupat se, užívat léky, které přispívají ke kontrakci dělohy.

Nezávisle, doma až do příjezdu sanitky, ženě lze pomoci takto:

Žena musí být uložena do postele, nejlépe na záda, a její nohy by měly být umístěny v nějaké výšce. K tomu můžete dát váleček na polštář nebo přikrývku. Bude tedy možné zachovat vědomí pacienta, zvláště pokud je ztráta krve působivá..

Na žaludek musí být aplikováno něco chladného. Pokud nemáte po ruce vyhřívací podložku, můžete led zabalit do běžného hadříku. Led můžete vyměnit za obyčejnou láhev naplněnou studenou vodou. Doba expozice za studena - až 15 minut, poté pauza 5 minut. To bude schopno dosáhnout vazokonstrikce, což znamená poněkud snížit krvácení..

Žena musí být napojena. Vzhledem k tomu, že není možné dát kapátko doma, je nutné pacientovi nabídnout hojný nápoj. Čistá voda a sladký čaj budou stačit. To přispěje ke ztrátě tekutin spolu s krví, glukóza vyživuje nervové buňky mozku.

S užíváním léků je třeba zacházet velmi opatrně, zvláště pokud žena nosí dítě. Před jejich užitím je bezpodmínečně nutné poradit se s lékařem, ale někdy se stává, že taková příležitost chybí. Proto je nutné znát názvy hemostatických látek a jejich minimální dávkování. Patří mezi ně Vikasol (užívaný 3krát denně v dávce 0,015 g), kyselina askorbová (maximální denní dávka 1 g), Dicinon (užívaný 4krát denně, v dávce 0,25), glukonát vápenatý (1 tableta až 4krát denně). Před použitím je důležité si uvědomit, že všechny léky mají vedlejší účinky..

Jak zastavit děložní krvácení?

Když na místo dorazí záchranný tým, bude postupovat následovně:

Bublina obsahující led je položena na žaludek ženy.

Pokud je krvácení silné, měla by být žena přivedena k autu na nosítkách.

Hospitalizace pacienta s přenosem přímo k specialistovi.

Zavedení roztoku síranu hořečnatého s hrozbou nebo začátkem potratu. Nebo pokud dojde k spontánnímu potratu, je ženě intravenózně podán chlorid vápenatý a kyselina askorbová zředěná glukózou. Etamzilat může být injekčně podán.

Lékaři v nemocnici užívají hormonální léky k zastavení krvácení, v případě, že žena ještě nerodila, nemá podezření na nádor. Hormonální léky zahrnují Jeannine Regulon atd. První den podávají zvýšenou dávku (až 6 tablet), v následujících dnech o jednu tabletu méně, což znamená 1 kus. Někdy se používají progestogeny, ale lze je použít pouze při absenci těžké anémie.

Mohou se také použít hemostatická činidla, například Dicinon, Vikasol, Ascorutin, kyselina aminokapronová.

Někdy se používá chirurgický zákrok, jako je kyretáž dělohy (účinná metoda zastavení ztráty krve), kryodestrukce (metoda bez kontraindikací), laserové odstranění endometria (používá se u žen, které již neplánují mít děti).

Léčba děložního krvácení

Léčba děložního krvácení do značné míry závisí na jeho příčinách a věku pacienta..

Dospívajícím jsou nejčastěji předepisovány léky, které snižují dělohu, léky, které zastavují krev a posilují stěny cév. Doporučuje se také užívat vitamíny, bylinné léky, méně často - hormonální léky, které regulují menstruační cyklus. Ženám v reprodukčním věku jsou předepisovány hormonální léky, někdy se provádějí chirurgické operace (u fibroidů, endometriózy dělohy atd.) Po menopauze krvácení z dělohy nejčastěji naznačuje onkologické patologie dělohy a vaječníků, proto léčba vyžaduje hlavně chirurgický zákrok, včetně odstranění dělohy a jejího přílohy.

Při léčbě je nejdůležitější diagnostikovat příčiny krvácení včas, takže nemocné ženy by měly neprodleně vyhledat lékařskou pomoc..

U některých dívek dochází k takzvanému juvenilnímu krvácení, které se vyznačuje sezónností a trvalým nedostatkem ovulace. Spolu s juvenilními metroragiemi je třeba si uvědomit i ty, které se tvoří během menopauzy. Vyznačují se vysokou frekvencí, která se stává znamením nejen.

Mnoho žen v reprodukčním věku často čelí problému děložního krvácení. Normální menstruační cyklus trvá 5-7 dní, přičemž celková ztráta krve je až 80 ml krve. V případě, že se v orgánech urogenitálního systému vyvinou různá onemocnění, může žena začít krvácet.

Arteriální krvácení je jedním z nejnebezpečnějších krvácení, které představuje přímou hrozbu pro lidský život. Důvodem je především skutečnost, že ztráta krve je vysoká a intenzivní. Proto je důležité znát jeho hlavní znaky a pravidla první pomoci..

Velký počet žen se zajímá o otázku, proč se průjem objevuje před menstruací. Kvůli fyziologickým charakteristikám struktury a fungování ženského těla ovlivňují hormonální změny, které se projevují každý měsíc, práci všech orgánů a systémů.