Dieta pro kandidózu

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Dieta pro kandidózu - je to opravdu nutné?

Kandidóza je běžná patologie vyvolaná násilnou aktivitou kvasinkové plísňové infekce na sliznicích a kůži. Původce choroby Candida může být v těle zcela zdravého člověka, aniž by ublížil nebo se nijak neprojevil. Silná imunita a stabilní nerušená flóra v našich střevech a v jiných oblastech těla neumožňují houbě růst a množit se. V některých případech se však v případě selhání ochranného systému infekce aktivuje, a přiznejme si to, nepříjemné onemocnění - kandidóza.

Vzhledem k tomu, že původce plísňové infekce je často přítomen ve zdravém těle, je nepravděpodobné, že bude možné zcela vyloučit Candidu. Speciální terapeutická opatření a dieta pro kandidózu však udrží infekci pod kontrolou a zabrání jejímu rozvoji v budoucnosti..

Léčba kandidózy dietou

Proč je dietní léčba kandidózy považována za účinnou?

Faktem je, že kandidální houba se živí některými potravinami, které člověk konzumuje, což mu umožňuje nejen udržovat jeho životní činnost, ale také aktivně růst a množit se. Z tohoto důvodu lze hlavní princip dietních změn nazvat vyloučením potravin, které jí Candida, ze stravy. Při absenci výživy ztratí houba schopnost reprodukce a plnou aktivitu.

Při dodržování stravy byste měli „zapomenout“ na následující potraviny:

 • alkoholické nápoje;
 • cukr a sladkosti (sladkosti, sušenky, koláče, čokoláda, pečivo, zmrzlina), jakož i náhražky cukru;
 • bohaté pečivo a bílý chléb (nebo ještě lépe, vzdejte se chleba úplně nebo použijte chléb bez kvasnic);
 • sladké ovoce;
 • med, džem, džem, kondenzované mléko, sirupy;
 • ocet, omáčky, marinády;
 • čerstvé mléko.

Co je povoleno používat pro kandidózu:

 • jakékoli druhy masa a drobů;
 • jakékoli druhy ryb a mořských plodů, včetně mořských řas;
 • vejce;
 • jakákoli zelenina, zejména všechny druhy zelí, mrkev, řepa, okurky;
 • zelená jablka, citron, švestky, bobule;
 • rýže a proso, jakož i jiné obiloviny;
 • ořechy;
 • fermentované mléčné výrobky (pouze čerstvé);
 • zelenina;
 • luštěniny (fazole, cizrna, fazole mungo, čočka, hrách);
 • koření (hřebíček, skořice, bobkový list);
 • česnek a cibule;
 • zelenina a máslo;
 • nápoje bez cukru (minerální voda, zelený čaj, bylinkový čaj, odvar ze šípků).

Mělo by se snížit množství vypitého čaje nebo se uvařit slabý nápoj. Doporučuje se na chvíli vyloučit kávu, zejména instantní.

Dieta pro kandidózu jícnu

Kandidóza jícnu je neobvyklé a obtížně diagnostikovatelné onemocnění. Projevuje se jako plísňová infekce sliznice, která postupně proniká hlouběji a hlouběji, proniká do hlubších vrstev tkání a vytváří neoddělitelné filmy. Takové útvary v průběhu času zakrývají celý lumen jícnu a ztěžují polykání kousků jídla.

Samozřejmě se neobejde bez antifungální terapie. Pokud však budete dodržovat dietu, léčba bude rychlejší a mnohem efektivnější..

Aby se houbový patogen cítil dobře, potřebuje přítomnost cukrů, kvasinek a plísní. Z tohoto důvodu by měla být ze stravy vyloučena jídla s vysokým obsahem sacharidů, většinou jednoduché cukry: sladkosti, rohlíky, cukr, med a džem a alkoholické nápoje. Musí se také vyloučit plnotučné mléko - laktóza je jednou z oblíbených pochoutek houby.

Větší pozornost by měla být věnována přírodnímu jogurtu, kefíru, fermentovanému pečenému mléku, domácímu tvarohu a potravinám bohatým na vlákninu..

Pokud byla kandidóza jícnu způsobena prodlouženou antibiotickou léčbou, pak nejen obnovené mléčné výrobky, ale také zelenina (zejména petržel a kopr), cereálie s nízkým obsahem lepku (rýže, pohanka, proso) a luštěniny a bobule pomohou obnovit rovnováhu flóry v zažívacím traktu.

Vynikající účinek zajišťuje takzvaná „kombucha“ - léčivý a preventivní nápoj, který posiluje imunitní obranu.

Při přechodu na dietu s kandidózou jícnu se může objevit slabost a nemotivovaná únava: je to způsobeno prudkým omezením toku jednoduchých sacharidů do krve. Takové období nebude trvat dlouho a brzy pocítíte, že nemoc ustupuje, a začnete se cítit mnohem lépe..

Dieta pro kandidózu žaludku

Kandidóza žaludku je poměrně vzácné onemocnění, které se objevuje hlavně na pozadí atrofické gastritidy nebo žaludečních vředů. S rozvojem kandidózy si pacienti často stěžují na bolestivou bolest v epigastrické oblasti, ke které dochází hlavně bezprostředně po jídle.

Jaká by měla být strava osoby trpící kandidózou žaludku?

Za prvé, většina stravy by měla být potraviny, které nebyly tepelně ošetřeny, tj. Čerstvá zelenina, byliny a bobule..

Pokud jíte maso nebo ryby, je lepší je vařit nebo péct..

Za druhé nezapomeňte konzumovat čerstvé fermentované mléčné výrobky obsahující živé bakteriální kultury několikrát denně. Je obzvláště užitečné pít přírodní jogurt (bez přísad, barviv a ještě více cukru) nebo kvasit.

Zkuste jíst více vlákniny, včetně otrub.

Pijte hodně čisté, nesycené pitné vody.

Dieta pro kandidózu žaludku by neměla obsahovat cukry a kvasnice, jinak se houba neustále a aktivně množí. Poprvé ze stravy budeme muset vyškrtnout alkoholické nápoje, pečivo a další droždí, cukrovinky (včetně sušeného ovoce), ocet, med a také ovoce..

Přidejte do jídel česnek a cibuli, které mají škodlivý účinek na bakteriální a plísňové infekce.

Dieta pro střevní kandidózu

Střevní kandidóza je jedním z nejčastějších projevů kandidózy. Dieta pro střevní kandidózu by měla být úplná, strava by měla mít dostatek vlákniny a stopových prvků.

 • Vyvarujte se jednoduchých sacharidů a alkoholických nápojů.
 • Množství chleba ve stravě by mělo být minimalizováno, nebo je lepší ho úplně odmítnout.
 • Je nutné vyloučit z nabídky původně škodlivé produkty, jako jsou hranolky, solené krekry a ořechy, polotovary, klobásy a slanina, uzeniny, koblihy atd..
 • Seznam zákazů zahrnuje také ocet a výrobky z něj: nakládané okurky, konzervované saláty a zeleninu, omáčky, olivy.
 • Snažte se nejíst hodně potravin s vysokým obsahem škrobu: banány, brambory, kukuřice atd. Při vaření brambor se doporučuje dobře je namočit do vody.
 • Při výběru produktů vybírejte hlavně čerstvou zeleninu, mléčné výrobky, vejce, bylinky, libové maso a ryby.

Dobré k jídlu česneku a cibule, stejně jako horkého koření, jako je chilli.

Vyvarujte se džusů, sodovky, kvasu, nivy, těstovin, cukru a náhražek cukru v obchodech.

Pokud večeříte v kavárně nebo restauraci, neobjednejte si jídlo, pokud neznáte jeho přísady, nebo se na to zeptejte číšníka.

Dieta pro orální kandidózu

Na sliznici ústní dutiny může i zdravý člověk obývat různé druhy kvasinek podobných hub ve formě saprofytů. Při poklesu imunity, při některých chronických onemocněních a po dlouhodobé léčbě antibiotiky nebo kortikosteroidy může dojít k narušení rovnováhy mikroflóry ústní dutiny, což přímo ovlivňuje vývoj kandidózy.

Jak jíst při prvních známkách orální kandidózy?

Připravujte pokrmy z libového masa a ryb, vajec, zeleniny. Ovoce a ořechy jsou povoleny, ale v malém množství. Z obilovin je nejpřijatelnější pohanka - obsahuje malé množství sacharidů, dostatečné množství bílkovin, aminokyselin a vitaminu B.

Co preferovat z masa: libové hovězí, kuřecí, krůtí, křepelčí. Ryby - nejlépe mořské, s nízkým obsahem tuku. Nedoporučuje se: klobásy, uzené maso a ryby, sledě, sádlo.

Mléčné výrobky: přírodní jogurty bez chemických přísad a cukru, tvaroh, kefír, nízkotučná zakysaná smetana.

Ze zeleniny jsou nejvhodnější všechny druhy zelí, bylin, salátu, rajčat a okurek, česneku a cibule, papriky.

Brambory, fazole, hrášek, mrkev jsou povoleny, ale v menším množství, 1-2krát týdně.

Pokud jde o použití ovoce s kandidózou ústní dutiny, zde je otázka individuální: někteří pacienti bez problémů jedí jakékoli ovoce a cítí se skvěle, zatímco jiní, když jedí sladké nebo kyselé ovoce, zaznamenávají vývoj exacerbace onemocnění. Sledujte své pocity: pokud vám konzumace ovoce nezpůsobuje problémy, lze je zahrnout do stravy. Doporučuje se to však nejdříve za 5-7 dní od zahájení léčby kandidózy..

V případě plísňové infekce ústní dutiny se doporučuje jíst jídlo v teplé utěrce s přidáním menšího množství soli než obvykle.

Dieta pro kandidózu kůže

Kožní kandidóza je komplexní onemocnění, které vyžaduje kvalifikovanou diferenciální diagnostiku. Faktem je, že toto onemocnění může navenek připomínat jiné podobné dermatologické patologie. Je možné léčit kožní onemocnění po dlouhou dobu bez úspěchu a pouze laboratorní testy ukáží houbovou příslušnost k patologii.

Dieta pro kandidózu kůže se příliš neliší od stravy pro jiné formy kandidózy. Prvním a základním pravidlem je stabilizace hladiny cukru v krvi, vyloučení rychlých sacharidů a alkoholu. Doporučuje se používat koření: česnek, pepř, oregano, kmín, což jsou přírodní antibakteriální a protiplísňové látky.

Co znamená vyloučení rychlých sacharidů ze stravy? To znamená, že byste neměli jíst cukr, sladkosti, stejně jako glukózu, laktózu, fruktózu, práškový cukr, hnědý cukr, med a výrobky, které je obsahují: skladujte balené džusy, sódu, sladké jogurty a tvaroh s přísadami.

Vyrobte si doma vlastní jogurt nebo si kupte přírodní jogurt bez přísad s omezenou minimální trvanlivostí. Jezte domácí tvaroh, čerstvé kyselé mléko, domácí sýr. Čerstvé mléko se nejlépe vyhýbá: laktóza je potravou pro plísňové infekce.

Nízkotučné masné výrobky, ryby, zelenina (neškrobová), obiloviny, bylinky nejsou zakázány.

Dieta pro kandidózu u žen

Bohužel se kandidóza u žen vyskytuje mnohem častěji než u mužů. S tím, co může být spojeno?

 • s anatomickými rysy ženského těla (ženy mají nejčastěji vaginální kandidózu - drozd);
 • s častým sprchováním;
 • použití spermicidních látek;
 • s nadměrnou láskou k sladkostem;
 • se slabostí imunitního systému, způsobenou ve většině případů častým dodržováním příliš přísných diet.

Revizí příčin onemocnění můžete stanovit několik základních principů, které tvoří stravu pro kandidózu u žen.

 • Úplné odmítnutí sladkostí (obtížné, ale nutné).
 • Odmítnutí nebo maximální omezení použití polotovarů.
 • Vylučte rychlé občerstvení.
 • Odmítnutí přísných diet a hladovění, vyvážení stravy tuk-bílkoviny-sacharidy (kvůli komplexním sacharidům).
 • Jíst jídlo, které je 60-70% vlákniny.
 • Jíst čerstvé (!) Fermentované mléčné výrobky jako další zdroj prospěšných bakterií.
 • Povinné zařazení do jídelníčku zeleniny a bylin jako zdroje základních vitamínů a minerálů.

Jak ukazuje praxe, pečlivé dodržování stravy významně urychluje hojení kandidózy. Hlavním cílem diety pro kandidózu je obnovit rovnováhu mikroflóry v těle a zvýšit imunitní obranu..

Dieta pro kandidózu u mužů

Kandidóza u mužů je méně častá než u žen a faktory výskytu onemocnění se také mírně liší. Mezi příčiny plísňových infekcí u mužů jsou nejčastější:

 • nedodržování pravidel osobní hygieny;
 • příležitostný nechráněný sex;
 • pravidelná konzumace alkoholu;
 • časté nepřiměřené užívání antibiotik.

Omezení ve stravě mužů s kandidózou se týkají především těch pokrmů a výrobků, které jsou většinou nejvíce preferovány mužskou populací. Jedná se o majonézu, sójovou omáčku, hořčici, kečup, ocet, alkoholické nápoje, pivo, sódu, silnou kávu, rychlé občerstvení (párky v rohlíku, hamburgery, shawarma atd.). Také se budete muset vzdát sladkostí, dokonce i čaje s cukrem..

Povoleno: maso (nejlépe vařené nebo pečené), ryby, zeleninová jídla, fazole a hrášek, cereálie, mléčné výrobky, čerstvé džusy, stejně jako česnek, chilli papričky, cibule.

U chronické kandidózy by měla být tato strava dodržována po dobu 12 měsíců, pouze v tomto případě lze zaručit pozitivní výsledek.

Dietní menu pro kandidózu

Pokud vezmete vše výše uvedené jako základ, můžete si připravit velmi rozmanité dietní menu pro kandidózu. Představujeme vám přibližnou týdenní stravu pro dospělé s plísňovou infekcí.

Já den

 • Snídaně. Smažená vejce s okurkovým salátem, celozrnný chléb, citronový čaj.
 • Svačina. Zelené jablko.
 • Večeře. Zeleninová polévka, masový kastrol, kompot.
 • Odpolední svačina. Šálek kefíru.
 • Večeře. Pečená cuketa a mrkev s fazolemi, řepný salát, šípkový vývar.

II den

 • Snídaně. Tvaroh se zakysanou smetanou, mrkev čerstvá.
 • Svačina. Sklenici jogurtu.
 • Večeře. Zelná polévka, pečená ryba s bylinkami, čaj.
 • Odpolední svačina. Sušenka na čaj bez kvasnic.
 • Večeře. Zeleninový guláš, celozrnný chléb, kompot.

III den

 • Snídaně. Porce omelety se sýrem, pomerančový džus.
 • Svačina. Jablko s tvarohem.
 • Večeře. Rajčatová polévka, kuřecí prsa s mrkvovým salátem, šálek čaje.
 • Odpolední svačina. Sklenici jogurtu.
 • Večeře. Bramborová rolka se zakysanou smetanou, zelný salát, kompot.

IV den

 • Snídaně. Tvarohová babka se zakysanou smetanou, mrkvovo-jablečným džusem.
 • Svačina. Kefír.
 • Večeře. Hrachová polévka, rybí kastrol, šálek čaje.
 • Odpolední svačina. Celozrnný chléb sendvič s domácím sýrem, čaj.
 • Večeře. Zelné závitky se zakysanou smetanou, kompot.

V den

 • Snídaně. Dvě vejce na měkko, rajčatový salát, čaj.
 • Svačina. Tvarohové suflé.
 • Večeře. Pohanková polévka, čočka s masem a zeleninou, kompot.
 • Odpolední svačina. Sražené mléko.
 • Večeře. Lilek s rýží, jablečný džus.

VI. Den

 • Snídaně. Ovocný salát, šálek čaje.
 • Svačina. Hrst nesolených ořechů.
 • Večeře. Červená řepa se zakysanou smetanou, dušené kotlety se zeleninovým salátem, čaj.
 • Odpolední svačina. Šálek fermentovaného pečeného mléka.
 • Večeře. Mrkvové palačinky se zakysanou smetanou, kompot.

7. den

 • Snídaně. Jogurt s ovocem, čaj.
 • Svačina. oranžový.
 • Večeře. Kuřecí polévka, krevety s rýží, kompot.
 • Odpolední svačina. Zelené jablko.
 • Večeře. Líný knedlík z tmavé mouky, kefír.

Čaj nebo kompot, stejně jako další pokrmy a nápoje se připravují bez přidaného cukru. Zpočátku to bude neobvyklé, ale brzy pocítíte, že je to ještě chutnější..

Každý den by měl být zakončen malou sklenicí kefíru nebo přírodního jogurtu, asi půl hodiny před spaním.

Kandidóza dietní recepty

Mrkvový a jablečný salát

Složky misky: 2 jablka, 2 střední mrkev, zakysaná smetana na dresing.

Jablka oloupejte a případně oloupejte. Mrkev oloupejte. Nastrouhejte jablka a mrkev, dochuťte zakysanou smetanou. Posypte trochu rozinky nahoře. dobrou chuť.

Ryba se zakysanou smetanovo-vývarovou omáčkou

Potřebujeme: rybí filé, vykostěné - 100 g, mouku - 1 čajovou lžičku, máslo - 1 čajovou lžičku, trochu strouhaného švýcarského sýra, sůl. Pro omáčku: 2 lžíce. lžíce zakysané smetany, 100 ml rybího vývaru, sůl.

Rybí filé nakrájejte na proužky, sůl, chléb v mouce a duste na pánvi nebo ve dvojitém kotli. Dále vložte do hrnce a naplňte zakysanou smetanovou omáčkou. Chcete-li jej připravit, smíchejte zakysanou smetanu s vývarem a přidejte sůl. V případě potřeby můžete přidat trochu mouky. Důkladně promíchejte.

Přiveďte rybu ve zakysané smetaně k varu. Udržujeme oheň asi 6 minut. Posypeme strouhaným sýrem a vložíme na několik minut do trouby do zlatova. dobrou chuť!

Bramborové kotlety

Složky: 5 ks střední brambory, 1 cibule, 1 střední mrkev, 100 g hrášku (volitelně), půl šálku syrové rýže, 2 vejce, rostlinný olej, strouhanka, sůl, pepř, petržel.

Oloupané brambory namočte na 1-2 hodiny do vody, škrob vypusťte, povařte ve slané vodě, rozdrťte v bramborové kaši. Mrkev nakrájejte na jemno s cibulí, vařte na pánvi s rostlinným olejem. Po změknutí cibule přidáme hrášek k zelenině a dusíme. Mezitím vařte rýži a přidejte ji k zelenině odstraněné z ohně. Po ochlazení zeleniny a brambor je spojte a přidejte 1 vejce, nadrobno nasekanou petrželku a koření. Vyřezávejte kotlety, přidejte pečivo a rozšlehané vejce. Tyto kotlety lze smažit s trochou rostlinného oleje a péct nebo vařit ve dvojitém kotli. dobrou chuť!

Dieta pro kandidózu - jaké potraviny zabíjejí nebo krmí kvasinkové houby, přibližné menu s recepty

Drozd je považován za velmi časté onemocnění. Pokud je onemocnění špatně léčeno, může se drozd začít šířit do vnitřních orgánů. Nejzranitelnější jsou orgány gastrointestinálního traktu a sliznice úst. Je těžké porazit onemocnění samotnými léky, je stále nutné upravit stravu. Zjistěte: jaká by měla být strava pro kandidózu, jaké potraviny by měly být ze stravy vyloučeny, pokud kvasinky napadnou jícn a ústní dutinu.

Co je kandidóza

Drozd je plísňová infekce způsobená kvasinkami podobnými bakteriemi rodu candida. Tyto houby jsou v přírodě velmi rozšířené a jsou považovány za oportunistické. Jejich přítomnost je často detekována na sliznicích střev, pochvy, lidské kůže a v zažívacím traktu. Jsou-li vytvořeny určité podmínky, například v důsledku snížení imunity se kvasinky podobné houbám začínají aktivně množit, čímž vytlačují prospěšnou flóru.

K čemu je kvasinková strava?

Výskyt infekce může být spojen nejen se snížením imunity, vystavením toxinům nebo používáním systémových antibiotik, ale také s nepřesnostmi ve výživě. Potraviny obsahující potraviny s fermentačním účinkem nebo velkým množstvím sacharidů vytvářejí příznivé prostředí pro růst bakterií. Aby se zabránilo těmto procesům, zvýšila se účinnost léčby a preventivně předepisují lékaři speciální anti-kandidální dietu.

Jaké potraviny zabíjejí Candidu

Strava musí být strukturována tak, aby obsahovala bílkoviny a potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Pokrmy jsou vařené vařeným způsobem, dušené, dušené nebo pečené. Seznam povolených produktů zahrnuje:

 • libové maso, drůbež a ryby;
 • Neškrobová nebo středně škrobnatá zelenina, z nichž většina by se měla jíst syrová
 • koření, která mají antifungální účinek - česnek, vavřín, oregano, pepř, skořice, hřebíček;
 • zelí, mořské řasy a naklíčené obiloviny;
 • přírodní jogurty, startovací kultury, biokefir;
 • brusinky, grapefruity, brusinky, kalina, rybíz, jiné ovoce a bobule s vysokým obsahem živin, vitamínů, antioxidantů;
 • z nápojů je lepší dát přednost odvarům bylin, černého rybízu, šípků, horského popela;
 • povolený zelený čaj, mrkev a džusy z granátového jablka, čistá voda s citronem.

Seznam potravin, které je třeba ze stravy vyloučit

Lékaři doporučují omezit příjem soli, odstranit ze stravy sladkosti, pečivo z kvasnic, tučné maso a pikantní koření. Během kandidové diety byste měli zcela opustit nebo omezit konzumaci:

 • ořechy a sušené ovoce, ovoce s vysokým obsahem galaktózy, fruktózy, glukózy, sorbitolu;
 • vyloučit výrobky na bázi kvasinek - pekařské výrobky, pečivo, kvas, pivo;
 • houby a plísňové sýry;
 • horké koření a omáčky - majonéza, kečup, hořčice, křen;
 • nakládaná zelenina a marinády, potraviny s konzervačními látkami nebo přísadami;
 • některé druhy zeleniny a ovoce - rajčata, ananas, citrony;
 • tučné maso, drůbež nebo ryby;
 • nápoje - silná káva, sladké džusy, neperlivá voda, černý čaj.

Anti-kandidální dieta

Je nutné dodržovat omezení po celou dobu léčby drogami ai po ukončení léčby byste se neměli okamžitě vrátit k obvyklé stravě - je lepší počkat 1-1,5 měsíce. Rozdíl ve stravě pro kandidózu u mužů nebo žen není významný a sestupuje do množství spotřebované potravy:

 • Během léčby drozdů je doporučený denní příjem potravy pro ženy následující: půl sklenice čerstvých bobulí, 200 gramů hotových jídel (obiloviny, cereálie, polévky), ryby nebo maso - 100 gramů, nápoje - 150 ml. Jídlo by mělo obsahovat 60% vlákniny.
 • V mužské stravě byste měli jen mírně snížit obsah sacharidů a bílkovin, abyste stabilizovali imunitní systém a udrželi vitalitu. Odborníci na výživu navíc doporučují konzumovat polovinu porcí pro ženy.
 • U těhotných žen zůstává seznam povolených a zakázaných potravin standardní. Výjimkou jsou ženy, které kojí. Během laktace stojí za zvážení, jak dítě reaguje na jídlo, az toho si sestavte stravu.
 • Bolest hlavy během těhotenství - příčiny. Co mohou těhotné ženy s těžkými bolestmi hlavy a migrénami
 • Jak se zbavit myší v bytě
 • Airbrush na nehty - který z nich je lepší použít. Proč potřebujete airbrush na nehty, videa a fotografie

Dieta pro střevní drozd

Invaze kvasinkových hub probíhá v ústech a v jícnu, odkud se infekce dostává do střev. Mezi provokativní faktory patří: chronická onemocnění trávicího traktu, rakovina, antibakteriální nebo hormonální léčba, diabetes mellitus, AIDS, hladovění. Kvůli přirozenému potlačení imunity jsou starší pacienti často nemocní kandidózou. K léčbě se používají antifungální léky, léky k odstranění doprovodných onemocnění a dietní terapie.

Co zahrnout do stravy

Potraviny pro střevní kandidózu se skládají z fermentovaných mléčných výrobků, které jsou považovány za přírodní probiotika, vlákninu, zeleninu a ovoce bohaté na vitamin B - nezbytné pro produkci trávicích enzymů. Stanovení práce trávicího traktu pomůže:

 • přírodní jogurt se živými kulturami, tvaroh, biokefir;
 • všechny druhy zelí, včetně zelí;
 • mořské plody, libové maso, drůbež;
 • potraviny s prebiotickým účinkem - pórek, jablka, fazole, topinambur, artyčoky, banány, česnekové pokrmy;
 • obiloviny - celé ovesné vločky, pohanka, hnědá rýže;
 • přírodní šťávy ze špenátových listů, pšeničných klíčků, brusinek.

Co nejíst s intestinální kandidózou

Je nutné ze stravy odstranit jednoduché sacharidy, med, cukr, sladké sirupy a čokoládu. Kvasnicový chléb, umělé přísady a sladidla neprospějí oslabenému tělu. Doporučený denní příjem sacharidů by neměl přesáhnout 60 gramů. Dieta pro kandidózu zahrnuje odmítnutí:

 • Sahara;
 • pečení, chléb;
 • sušené ovoce, džem, med;
 • sladkosti, čokoláda;
 • mléko;
 • brambory, bílá rýže a škrobová jídla;
 • sycené nápoje;
 • sladké ovoce.

Výživa pro orální kandidózu

Kandidální stomatitida se vyvíjí na pozadí snížení imunity, při užívání antibiotik nebo při užívání hormonálních inhalátorů. Toto onemocnění je obzvláště časté u novorozených dětí, než se tělo ještě nestalo časem zesílit a houby se přenášely z matky. Ohroženi jsou také lidé se zubními náhradami. Léčba spočívá v užívání antibiotik a imidazolů, vypláchnutí úst alkalickými a dezinfekčními roztoky. Dieta hraje při kandidóze důležitou roli.

Vlastnosti vaření

Strava pro orální kandidózu se liší pouze ve způsobu vaření. Aby se pacientovi snáze polykalo, doporučuje se připravit si potravinové pyré nebo tekutinu. Může to být zelenina strouhaná v mixéru, cereálie, drcená polévka, strouhaná přes síto. Aby nedošlo k podráždění sliznice, doporučuje se opustit kyselá jídla a vyloučit hrubá jídla. Tato omezení se vztahují pouze na první týden léčby, poté se seznam zákazů zužuje.

Zdravé stravování

„Nechť jídlo bude tvým lékem, dokud nebude medicína tvým jídlem.“

Může dieta pomoci s kandidózou?

Podle některých zdrojů může konzumace a vyhýbání se určitým potravinám snížit nebo předcházet kvasinkovým infekcím Candida. Na podporu tohoto tvrzení však chybí vědecké důkazy..

Lidé s dietou Candida omezují nebo se vyhýbají některým potravinám, jako je cukr, lepek, alkohol a některé mléčné výrobky, které mohou podporovat růst kvasinek Candida v těle. Součástí stravy jsou také zdravé tuky a protizánětlivé potraviny.

Tato doporučení se týkají zdravé výživy pro většinu lidí. Studie však ještě nepotvrdily účinnost stravy při snižování kvasinkové infekce..

V tomto článku poskytujeme více informací o dietě kandidózy, včetně její účinnosti, potenciálních výhod a potravin, které lidé při dietě zahrnují a kterým se vyhýbají..

Co je Candida?

Rodina Candida zahrnuje více než 100 různých druhů kvasinek, které obývají kůži a ústa, hrdlo, střeva a pochvu.

Kandidóza označuje houbovou infekci, která je výsledkem přemnožení Candidy. Může ovlivnit ústa (kandidální stomatitida), hrdlo, jícnu a pochvu (vaginální kandidóza).
Normální koncentrace kvasinek Candida podporuje zdraví střev a vstřebávání živin a podporuje trávení. Příliš mnoho těchto kvasinek v těle nebo na kůži však může vést k infekcím..

Mezi příznaky kandidózy v ústech, krku nebo jícnu patří:

 • bílé skvrny na vnitřní straně úst
 • bolest a bolest v krku
 • bolest při jídle nebo polykání
 • přetrvávající sucho v ústech

Mezi příznaky vaginální kandidózy patří:

 • svědění nebo bolest v pochvě
 • bolest při močení
 • bolest při pohlavním styku
 • hustý bílý vaginální výtok, který vypadá jako tvaroh.

Co je dieta pro kandidózu a jak funguje?

Dieta pro kandidózu vyžaduje, aby se lidé vyhýbali potravinám a nápojům, které mohou zvýšit riziko nadměrného růstu kandidové tekutiny. Patří mezi ně lepek, cukr, alkoholické nápoje a některé druhy mléčných výrobků..

Místo toho se dieta zaměřuje na chudé bílkoviny, zdravé tuky, neškrobovou zeleninu a probiotika. Účelem použití těchto potravin je pomoci minimalizovat zánět a vyrovnat bakterie ve střevě.

Podle laboratorní studie z roku 2017 mohou vyšší koncentrace glukózy podporovat růst Candida. Vědci také zjistili, že potraviny obsahující fruktózu mohou inhibovat růst Candidy v ústech..

Teoreticky by lidé mohli mít nižší riziko vzniku infekce Candida, pokud vylučují potraviny, které podporují růst kvasinek. Dostupné vědecké důkazy však zatím nepodporují účinnost této stravy..

Je tato dieta účinná?

Vědci zkoumali, jak různé živiny podporují nebo inhibují růst Candidy v různých studiích na buňkách a zvířatech. Neví však, zda by podobné výsledky platily i pro člověka..

Kvůli nedostatku kvalitních a rozsáhlých studií na lidech vědci nevědí, jak je pravděpodobné, že dieta candida bude fungovat..

Mnoho lidí může ovlivnit riziko, že člověk vyroste candida, včetně nedávného užívání antibiotik, oslabeného imunitního systému nebo určitých zdravotních stavů, jako je cukrovka nebo selhání ledvin..

Vzhledem k těmto mnoha faktorům je obtížné předvídat, jak změny ve stravě ovlivní riziko člověka..

Co říká studie?

Malá studie zaměřená přímo na účinky stravy na infekce Candida. Kandidová strava je však obecně prospěšná, takže rizika jejího užívání jsou nízká..

Některé výzkumy podporují myšlenku nahradit cukr sladidly, jako je xylitol. V roce 2018 vědci zjistili, že xylitol má antibakteriální vlastnosti a může pomoci zabránit růstu orální kandidózy..

Další studie naznačuje, že vysoký příjem cukru umožňuje kvasinkám Candida vázat se na buňky v ústech. Xylitol má však opačný účinek, díky kterému se kvasinky obtížněji váží na buňky..

Recenze článek 2015 poznamenal, že mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy a rafinovaného cukru mohou podporovat růst kvasinek snížením pH v zažívacím traktu. V takovém případě může vyloučení těchto potravin ze stravy narušit růst Candidy. K potvrzení této teorie je však zapotřebí dalšího výzkumu..

Candida dieta zakazuje jakoukoli formu lepku. Teorie je taková, že lepek může poškodit střevní výstelku a že může také přispět k rozvoji dysbiózy, což je nerovnováha ve střevní mikroflóře..

Vyloučení lepku ze stravy může prospět lidem s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Podle autorů recenzního článku z roku 2017 však neexistují důkazy o tom, že bezlepkové stravování prospívá lidem, kteří netolerují lepek..

Povolené produkty

Lidé, kteří chtějí dodržovat dietu Candida, by se měli pokusit zahrnout do své stravy následující potraviny:

 • Neškrobová zelenina, která zahrnuje brokolici, růžičkovou kapustu, zelí, cibuli a rajčata.
 • Ovoce s nízkým obsahem cukru, jako jsou citrusové plody, olivy a bobule, ale pouze s mírou.
 • Štíhlé bílkoviny, včetně kuřete, vajec a ryb.
 • Zdravé tuky, jako je avokádo, kokosový olej, extra panenský olivový olej a lněný olej.
 • Fermentované potraviny, jako je zelí, kimči a jogurt.
 • Bezlepková zrna, jako je quinoa, ovesné otruby, pohanka a rýže.
 • Měkké ořechy a semena, včetně mandlí, kokosu, lněných semen a slunečnicových semen.
 • Některé mléčné výrobky, jako je máslo a ghí, jakož i výrobky obsahující živé aktivní plodiny, jako je kefír a přírodní jogurt.
 • Přírodní sladidla bez cukru včetně stevie, extraktu z plodů mnicha, erythritolu a xylitolu.
 • Probiotika.

Zakázané potraviny

Candida dieta přísně zakazuje konzumaci cukru, lepku, alkoholu a mléčných výrobků obsahujících vysoké množství laktózy.

Lidé, kteří jsou na kandidátní stravě, by se měli vyhnout následujícím potravinám:

 • Škrobová zelenina, jako jsou brambory, kukuřice, fazole a hrášek.
 • Ovoce s vysokým obsahem cukru, včetně banánů, manga, fíků a rozinek.
 • Některá masa, jako jsou zpracovaná masa a ryby z farmových chovů.
 • Obiloviny obsahující lepek, včetně pšenice, ječmene a žita.
 • Mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy, například mléko a měkké sýry.
 • Tavené tuky a oleje, jako je řepkový olej, sójový olej a margarín.
 • Jednoduché cukry a umělá sladidla, jako je sacharóza, aspartam, agáve, javorový sirup, kukuřičný sirup a med.
 • Některé druhy ořechů a semen, včetně arašídů, pekanových ořechů, pistácií a kešu ořechů.
 • Některé nápoje, jako je káva a čaj, cukrové nápoje a alkohol.

závěry

Zastánci candida stravy tvrdí, že může snížit riziko kvasinkových infekcí a zabránit tomu, aby candida v trávicím traktu nepřerostla..

Součástí stravy je vyhýbání se lepku, cukru a některým mléčným výrobkům.

Ačkoli laboratorní studie ukazují, že tyto látky mohou podporovat růst kvasinek, neexistují žádné důkazy, které by podporovaly použití kandidové stravy jako léčby kvasinkových infekcí..

Změny ve stravě, které jsou určeny dietou candida, však mohou mít příznivé zdravotní důsledky pro lidi s nebo bez infekce Candida..

Dieta pro kandidózu: funkce stravy a možnosti nabídky

Houby Candida jsou součástí mikroflóry lidského těla a jsou normálně přítomny v malém množství i u zdravých lidí. Moderní stravovací návyky a životní styl velmi často vedou ke zvýšenému růstu a reprodukci patogenních hub. To způsobí porušení střevní mikroflóry, což má za následek oslabení imunitního systému. V pokročilých případech vede aktivní růst hub k rozvoji kandidózy - jedné z nejběžnějších chorob současnosti. Více informací o příčinách, příznacích kandidózy a antimykotické léčbě si můžete přečíst zde..
Dieta pro kandidózu je hlavní součástí komplexní léčby. Vzhledem k tomu, že pouze zbavíte houby výživy, můžete zastavit jejich vývoj. Je obzvláště důležité dodržovat správnou výživu během těhotenství a kojení, protože v tomto období je hlavní metodou léčby strava. Během těhotenství a kojení je používání mnoha léků a antifungálních látek zakázáno..

Vlastnosti stravy pro kandidózu

Antifungální strava je založena na vyhýbání se vysokým obsahem sacharidů, potravin obsahujících cukr, alkoholických nápojů a mléčných výrobků.

Je nutné zcela vyloučit ze stravy:

 • sladké ovoce (banány, hrozny, tomel, mango, jablka, meloun, meloun atd.);
 • sušené ovoce (datle, fíky, rozinky, sušené meruňky, jablka a další);
 • jakýkoli druh cukru (třtinový, hnědý, kokosový, melasový a další) a sirupy (topinambur, javor, agáve atd.);
 • všechny druhy sladkostí (sladkosti, sušenky, koláče, čokoláda, pečivo, zmrzlina atd.);
 • sladké nápoje a džusy;
 • rychlé občerstvení a jiné škodlivé výrobky (hranolky, krekry, polotovary, klobásy, uzeniny atd.);
 • konzervované potraviny;
 • mouka (všechny výrobky obsahující bílou mouku, droždí, cukr);
 • alkohol (protože obsahuje velké množství cukru, snižuje ochranné funkce těla, zvyšuje propustnost střevní stěny);
 • hotové omáčky, marinády, ocet, pálivé koření, továrně vyrobená sójová omáčka;
 • mléko a mléčné výrobky;
 • kávu, protože vyčerpává imunitní systém, komplikuje nadledviny;
 • houby;
 • sója;
 • kukuřice;
 • hrášek;
 • čekanka (protože obsahuje polysacharidy);
 • rostlinný olej (slunečnicový, kukuřičný, řepkový, sójový atd.);
 • ořechy (kešu, pistácie, arašídy), protože mohou obsahovat plísně;
 • jakékoli sýry, zejména niva;
 • droždí, také jako součást doplňků stravy;
 • potraviny s vysokým obsahem lektinů (rajčata, brambory, lilky), protože poškozují sliznici a prospěšnou střevní mikroflóru;
 • obiloviny a obiloviny, zejména ty, které obsahují lepek (pšenice, žito, ječmen, oves a výrobky na nich založené);
 • léky a potravinářské přídatné látky obsahující cukr a laktózu.

Povoleno v omezeném množství (ne více než 1 porce denně):

 • ovoce (pouze s nízkým obsahem sacharidů: papája, ananas, kiwi, pomeranče, grapefruit, mandarinka, kdoule, meruňka a další) se doporučuje konzumovat mezi jídly;
 • přírodní med (ne více než 1 lžička denně);
 • ořechy, kromě výše uvedených (předem namočené);
 • stevia;
 • mrkev;
 • dýně;
 • sladké brambory (yam);
 • řepa;
 • rýže (předem namočená);
 • pohanka;
 • rozpuštěné máslo.

Povoleno používat:

 • ryba;
 • plody moře;
 • Mořská řasa;
 • libové maso;
 • droby;
 • vejce;
 • avokádo;
 • jakákoli zelenina (okurky, cukety, zelí, ředkvičky, ředkvičky atd., s výjimkou vysoce lektinu);
 • bobule;
 • citrony;
 • ořechy (makadamové, pekanové, brazilské);
 • zelená jablka;
 • zelené (jakékoli);
 • česnek;
 • luk;
 • špenát;
 • chřest;
 • zelené fazole;
 • květák;
 • tuřín;
 • nápoje bez cukru (minerální voda, zelený čaj, bylinkový čaj, odvar z heřmánku, listy kopřivy, máta, tymián, šípky).

Doporučuje se zahrnout do stravy:

 • bobule: brusinky, brusinky, borůvky, rakytník;
 • kokosový ořech, kokosový olej, kokosové mléko;
 • olivový olej;
 • dýňová semínka;
 • Zrzavý;
 • česnek;
 • pórek;
 • brokolice;
 • listy pampelišky;
 • přírodní křen;
 • petržel;
 • fenykl;
 • Růžičková kapusta;
 • kapusta;
 • koření (skořice, kurkuma, hřebíček, anýz, kardamom, oregano, kmín, chilli, asafoetida, šafrán);
 • kedluben;
 • tuřín;
 • zelí;
 • celer;
 • rukola;
 • cuketa.

Aby bylo snazší vzdát se sladkostí a jiných zakázaných potravin, je velmi důležité dodržovat několik pravidel:

 • Jasně definujte a zaznamenejte cíle vyhýbání se zakázaným potravinám.
 • Neustále oslavujte pozitivní účinky vyhýbání se zakázaným potravinám na tělo.
 • Změňte dietu postupně (nemůžete náhle odmítnout všechny produkty najednou).
 • Zkuste poprvé najít alternativu k zakázaným potravinám.
 • Nenechávejte zakázané potraviny doma.
 • Jděte spát před 23:00.
 • Jezte pestrá a vyvážená jídla.
 • Důkladně žvýkat jídlo.
 • Jezte často, ale v malých porcích (5-6krát denně).
 • Pijte hodně čisté vody.
 • Připravte si menu na den / týden předem.
 • Podvádějte jídla jednou týdně.
 • Najděte aktivitu „podle vašich představ“.

Je také důležité dodržovat další zásady správné výživy.!

Nabídka kandidózy

Vezmeme-li v úvahu zvláštnosti anti-kandidózové diety, můžete připravit poměrně rozmanité menu.

 1. Smoothies (s kokosovým mlékem).
 2. Omeleta se zelím.
 3. Omeleta se zeleninou (paprika, cibule, rajče).
 4. Omeleta s bylinkami (špenát, pórek, kopr, petržel, koriandr).
 5. Vaječné palačinky s bylinkami a lososem.
 6. Zdravé palačinky se zdravým džemem (strouhané bobule s medem).
 7. Frittata s krevetami.
 8. Kuřecí palačinky.
 1. Okroshka (kuřecí, ředkvičky, vejce, okurka, bylinky).
 2. Kostní vývar (s bylinkami, česnekem, vejcem).
 3. Špenátová / dýňová / celerová krémová polévka.
 4. Kuřecí krémová polévka.
 5. Čerstvá zelná polévka.
 1. Krůtí kotlety (v tapioce).
 2. Kuřecí / krůtí špízy.
 3. Kuřecí prsa obalená quinoou.
 4. Grilované maso / ryby.
 5. Rybí kotlety.
 6. Játrové kotlety.
 7. Turecký lula kebab (s paprikou a bylinkami).
 8. Pečené kuře v troubě.
 9. Masové koule.
 10. Smažená játra s cibulí.
 11. Ryba v sójové omáčce zapečená ve fólii.
 1. Zelný salát (volitelně: zelí, mrkev, bylinky, okurka, paprika, jablko, celer).
 2. Zeleninový salát (volitelně: okurka, ředkvičky, bylinky, rukola, čínské zelí, celer, avokádo).
 3. Dušená zelenina (brokolice, květák, mrkev).
 4. Pečená mrkev (s kořením a olivovým olejem).
 5. Dušené zelí (možné s vařeným vejcem).
 6. Pohanka (předem namočená v citronové šťávě).
 7. Čočka (předem namočená s citronovou šťávou nebo nefiltrovaným jablečným octem).
 1. Zelené jablko.
 2. Kokosová dřeň.
 3. Grapefruit.
 4. oranžový.
 5. Mrkev.
 6. Kiwi.
 1. Zeleninový guláš.
 2. Squashové palačinky.
 3. Mrkvové kotlety.
 4. Brokolice, květák a krůtí kastrol.
 5. Cuketový kastrol.
 6. Zelené fazole s brokolicí a vejcem.
 7. Plněné cukety.
 1. Salát z mořských řas (mořské řasy, jablko, cibule, okurka, vejce, zelenina).
 2. Krevetový salát s rukolou a avokádem (krevety, rukola nebo špenát, avokádo, ředkev).
 3. Tuňákový salát s bylinkami (tuňák, olivy, bylinky, vejce, okurka, salát).
 4. Kuře se celerovým salátem (kuřecí prsa, stonky celeru, čínské zelí, zelenina, avokádo) nebo (kuřecí prsa, stonky celeru, jablka, vejce, ořechy).
 5. Salát z červené řepy s česnekem (čerstvá / vařená / pečená červená řepa, bylinky, česnek).
 6. Ředkvičkový salát s mrkví a česnekem (čerstvá mrkev, čerstvé ředkvičky, česnek, bylinky).
 7. Salát z vaječných palačinek (kuřecí řízek, okurka, cibule, kopr, vaječné palačinky).
 8. Ředkvičkový salát (zelená ředkev, vařená vejce, bylinky, okurka, římský salát).

Možnosti dezertů (bez cukru, mouky, mléka):

 1. Ovesné sušenky.
 2. Makaróny.
 3. Mrkvové sušenky.
 4. Pečená jablka.
 5. Kokosové muffiny.
 6. Ovocné a bobulové želé.
 7. Zmrzlina z kokosového mléka.
 1. Čajová houba.
 2. Bylinkový čaj.
 3. Šípkový odvar.

Vlastnosti vaření při dodržování antifungální stravy:

 • K vaření jídla používejte pouze ghí (ghí) nebo kokosový olej.
 • Saláty dochuťte nerafinovaným extra panenským olivovým olejem nebo domácí olivovou olejovou majonézou.
 • Do salátů lze přidat sezamová nebo lněná semínka.
 • Před použitím se doporučuje obilniny a luštěniny namočit.
 • Jako sladidlo lze použít pouze med (ne více než 1 lžičku denně) nebo stévii v malém množství.
 • Jako mouku se doporučuje použít: kokosovou mouku, mandlovou mouku, zelenou naklíčenou pohankovou mouku, rýžovou mouku.
 • Místo kravského mléka se doporučuje používat rostlinné mléko: kokosové, mandlové.
 • K vaření používejte pouze přírodní přírodní sůl: mořskou nebo růžovou himálajskou.

Důležité! Pro dosažení dlouhodobého účinku terapie se doporučuje dlouhodobě dodržovat dietu (nejméně 3–4 měsíce). Při návratu k normální stravě jsou možné relapsy onemocnění.

Dieta pro drozd

Hlavní pravidla

Houby Candida albicans jsou saprofytické houby a jsou v malém množství přítomny v ústní dutině, gastrointestinálním traktu a pochvě. Za určitých podmínek, které podporují jejich reprodukci, nebo se snížením imunity vykazují patogenní vlastnosti.

Působením určitých léků, popálenin nebo chirurgických zákroků mohou způsobit kandidální zápal plic, stomatitidu nebo hnisavé nemoci..

V závislosti na umístění se rozlišují tři formy. Povrchová kandidóza - vyskytuje se při poškození sliznic (úst, jícnu, pochvy nebo střev). Druhou formou je povrchová invazivní kandidóza bez poškození orgánů a hluboká, která je charakterizována poškozením orgánového parenchymu.

Nejběžnější formou je urogenitální, tzv. Drozd. Vyvíjí se s poklesem imunity nebo po antibiotické terapii. Spouštěcím faktorem onemocnění je těhotenství, menopauza, těsné spodní prádlo, užívání antikoncepce.

U žen se drozd objevuje při pálení a svědění genitálií, kýčovité výtoku a nepohodlí při močení. U mužů - svědění a pálení žaludu, penisu a předkožky, výskyt bílého plaku na nich a bolest při močení.

Při léčbě kandidózy jakékoli lokalizace nestačí jedna dávka léků nebo místních postupů. Je nutný integrovaný přístup, který předpokládá zdravý životní styl a správnou výživu.

Dieta pro drozd u žen

Výživa je hlavním bodem v léčbě tohoto onemocnění. Léčba nebude účinná, dokud nebudou ze stravy odstraněny jednoduché sacharidy, které přispívají k růstu kvasinek.

 • cukr;
 • práškový cukr;
 • cukrovinky;
 • Miláček;
 • džem;
 • Hnědý cukr;
 • sušené ovoce;
 • čokoláda;
 • glukóza (tablety a náhražky cukru);
 • laktóza (obsažená v mléčných výrobcích);
 • fruktóza (sladké ovoce, ovocné džusy, pyré);
 • škrobová jídla a zelenina (bílá rýže, brambory, vařená řepa a mrkev).

Bezsacharidová strava by měla být dodržována nejméně tři měsíce, nejlépe jeden rok. Dezerty obsahující cukr by se neměly konzumovat, i když nejsou žádné známky nemoci.

Měli byste také vyloučit:

 • horké koření a omáčky (křen, ocet, hořčice, majonéza, kečup);
 • výrobky obsahující barviva, konzervační látky;
 • droždí: pivo, kvas, chléb a pekařské výrobky;
 • koncentrované bujóny bohaté na extrakční látky;
 • sladké sycené nápoje;
 • omezit používání čaje a kávy.

Měli bychom také zmínit alkohol, který není kompatibilní s léčbou nemoci. Mnoho pacientů má po požití alkoholu relaps..

Seznam dietních produktů pro drozd, které musí být součástí stravy:

 • Česnek s antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi. Extrakt z česneku zcela zastaví růst hub. Česnek musí být vždy přítomen ve stravě, bez ohledu na fázi léčby.
 • Zelená cibule a cibule by měly být také zahrnuty do stravy čerstvé..
 • Přírodní jogurt s aktivními kulturami a potravinami bohatými na probiotika. Pokud je obtížné najít jogurt se živými kulturami nebo pokud máte pochybnosti o jeho dostupnosti v produktu, naučte se, jak si vyrobit jogurt sami ze startovacích kultur prodávaných v lékárnách. Pravidelná konzumace těchto fermentovaných mléčných výrobků snižuje riziko drozdů o 35–40%. Jsou to prospěšné bakterie, které působí proti růstu kvasinkových hub.
 • Zahrňte do stravy borůvky, rakytník, brusinky, brusinky a kyselé nápoje z nich, které mají antibakteriální účinek.
 • Zelenina a neslazené ovoce (brokolice, červená řepa, okurky, růžičková kapusta, mrkev, zelená jablka, švestky, citrony).
 • Plody moře.
 • Olivový a lněný olej.
 • Zelení (petržel, kopr).
 • Chudé maso, drůbež a ryby.
 • Luštěniny.
 • Cereálie (pohanka, hnědá rýže) a celozrnné pečivo s nízkým obsahem rafinovaných sacharidů.
 • Jakékoli ořechy a semena.
 • Voda (1,5 l), bylinné protizánětlivé čaje z heřmánku, jitrocel, kořen lopuchu, vojtěška, šípky, oregano.
 • Vitamíny, které zvyšují imunitu.
 • Probiotické přípravky s laktobacily (orální a lokální použití).

Tato dieta musí být dodržována po dobu tří až čtyř měsíců během léčby a za účelem prevence - dvakrát ročně po dobu jednoho měsíce.

Dieta pro střevní kandidózu

První místo ve frekvenci lézí gastrointestinálního traktu je kandidóza. Rizikovými faktory jsou imunodeficience, onkologická onemocnění, AIDS, antibiotická terapie, transplantace orgánů, alergická onemocnění během léčby glukokortikosteroidy..

Střevní kandidóza se objevuje se známkami intoxikace, přítomností řídkých stolic, plynatosti, nadýmání, spastických bolestí v břiše. A co je nejdůležitější, příznaky nezmizí po vysazení antibiotika a normální stravě. Léčba antimykotiky je účinná (amfotericin B, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol).

Ovocné a zeleninové pyré

Pokud je postižen jícen, může dojít k pálení žáhy, problémům s polykáním a bolesti hrudní kosti při polykání. Základní principy výživy s těmito lokalizacemi procesu zůstávají stejné, pouze je bude nutné provádět déle. Porážka jícnu kvůli bolesti omezuje příjem hrubého jídla (zeleniny a ovoce). V tomto ohledu se doporučuje používat vařenou zeleninu ve formě bramborové kaše, ovoce ve formě neslazeného želé, kaše a kaše..

První dny, kdy vás trápí silné bolesti, slizká rýže a ovesné vločky, vám pomohou syrové vejce. Všechna jídla by měla mít mírnou teplotu, aby nevyvolávala nárůst bolesti. Během léčby je nežádoucí konzumovat mléko.

Dieta pro střevní kandidózu musí zahrnovat:

 • Česnek a oregano (nálev).
 • Jezte 25-30 g vlákniny denně - část ze zeleniny a ovoce a část ze mletých lněných semen. Nejlépe se zapíjejí vodou mezi jídly..
 • Zvyšte příjem celých zrn (hnědá rýže, ovesné vločky - ne cereálie).
 • Pravidelně konzumujte fermentované mléčné výrobky se živými kulturami nebo užívejte léky se živými kulturami (ve formě tobolek) nebo prebiotiky.
 • Užívejte vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro syntézu trávicích enzymů.
 • Na podporu zdravé mikroflóry přidejte šťávy z pšeničné trávy (jiné zelené), které jsou bohaté na chlorofyl.

Abyste se vyhnuli relapsu, musíte omezit příjem cukru, vyhnout se stresu a zbytečně vynechat antibiotika.

Orální kandidóza je druhou nejčastější plísňovou infekcí gastrointestinálního traktu. Oslabení imunitního systému hraje hlavní roli v jeho vývoji. Jeho vývoj usnadňuje léčba antibiotiky, steroidy a antimetabolity, obezita, diabetes mellitus, při nichž porušení metabolismu sacharidů vytváří příznivé pozadí.

Akutní pseudomembranózní kandidóza ústní dutiny se vyskytuje nejčastěji. Stává se to často u kojenců a má benigní průběh. U dospělých je doprovázeno různými chorobami: novotvary, diabetes mellitus, anémie, hypovitaminóza nebo je to časná známka AIDS. Je ovlivněna sliznice tváří, patra, zadní části jazyka a rtů. Na pozadí zčervenání sliznice je pozorován bílý květ (jako tvaroh nebo tvarohové mléko). Na začátku procesu je snadno odstranitelný a v závažných případech je deska hustší a obtížněji odstranitelná, což odhaluje erodovaný povrch. Pacienti si stěžují na pálení a bolest v ústech při jídle.

Chronická atrofická kandidóza se vyskytuje u pacientů používajících snímatelné zubní náhrady a je charakterizována lézemi sliznice pod nimi..

Strava pro tuto lokalizaci procesu se liší pouze ve způsobu vaření: musí být tekutá nebo pyré. Je dobré přidat tekuté kaše (ovesné vločky, krupici, rýži) a rozmačkané polévky.

Omezení jsou rovněž uložena na konzumaci kyselých plodů a bobulovin, citrusových plodů a rajčat, jejichž organické kyseliny dráždí ústní sliznici. Jak se stav zlepšuje, je třeba rozšířit stravu..

U kandidózy ústní dutiny bude vhodné:

 • mléčné výrobky;
 • pyré tvaroh zředěný kefírem nebo jogurtem;
 • neutrální ovoce (meloun, čerstvé jablečné pyré);
 • nedráždivé zeleninové šťávy (mrkev a zelí);
 • strouhané maso a vařené mleté ​​ryby, suflé a paštiky;
 • rozbité syrové vejce a následně - vaječná kaše;
 • nízkotučné a málo slané vývary.

V případě opakované kandidální stomatitidy je nutné pečlivě prozkoumat a zjistit jejich příčinu a pro prevenci exacerbací je nutné dodržovat dietní výživu obecně přijímanou pro toto onemocnění.

Kandidóza s kožními lézemi je často lokalizována v záhybech kůže (axilární, tříselná), v prostorech mezi prsty, pod mléčnými žlázami, v záhybech genitálií. V postižených oblastech se objevují červené edematózní ložiska s vezikuly a erozí. Jedním z faktorů vzniku onemocnění je vlhkost, při které se Candida rychle vyvíjí a stává se patogenní. Výživa se nijak neliší od obecně přijímaných doporučení.

Povolené produkty

Seznam potravin pro drozd tedy zahrnuje libová bílkovinná jídla (maso, ryby, drůbež), neškrobovou zeleninu, koření, bylinky a ořechy..

Druhé kurzy jsou připravovány z libového masa (kuřecí, hovězí). Je lepší to vařit nebo péct. Může to být zelná roláda, plněná cuketa, masové kastroly se zeleninou. Chudé ryby se vaří nebo pečou se zakysanou smetanovou omáčkou.

Brokolice, růžičková kapusta, květák

Povolena je neškrobová zelenina, kterou lze vařit, dusit nebo připravovat zeleninové řízky. Čerstvá zelenina má největší hodnotu. Koření a česnek by měly být přidány k dušeným masům. Mezi neškrobovou zeleninu patří lilek, brokolice, růžičková kapusta, čínské zelí, řeřicha, okurky, špenát, šťovík, celer, rajčata a řepa. Mírně škrobovité - tuřín, mrkev, cuketa. Cuketa, dýně, brambory, řepa, dýně, topinambur, ředkev a ředkvičky obsahují velké množství škrobu, proto je lepší je vyloučit.

Jíte-li řepu, mrkev a dýně, je lepší syrový doplněk salátů. Tato vařená nebo dušená zelenina zvyšuje obsah cukru, což je pro drozd nežádoucí. Vyřaďte brambory jako vysoce škrobnatý produkt, a pokud se je rozhodnete použít, pak je před vařením namočte, abyste škrob odstranili. Zkuste přidat naklíčená zrna (ječmen, proso, pšenice) do salátů, které jsou imunostimulanty. Zelí naplňuje střeva prospěšnými mikroorganismy, proto musí být součástí stravy.

Jako přílohu můžete použít cereálie, ale s omezením, protože se jedná o zdroje sacharidů (i když komplexních). Povolené mléčné výrobky: mléko (s omezením), přírodní jogurt a biokefir. V zásadě jsou všechny fermentované mléčné výrobky užitečné pro kandidózu, protože bakterie mléčného kvašení inhibují rozpad a fermentaci ve střevě a jsou přírodními antifungálními léky, ale obzvláště užitečné jsou produkty s aktivními bakteriemi. Vyberte si jogurty ze sortimentu dětské výživy (neslazené, bez konzervantů nebo barviv) nebo si vytvořte vlastní ze živých kultur. Můžete jíst tvaroh, protože také inhibuje aktivitu patogenní flóry.

Vyměňte běžný chléb za chléb bez kvasnic, chléb bez kvasnic z celozrnné mouky pečte s otrubami, lněnými nebo sezamovými semínky.

Jejich nápojům se doporučuje odvar z divoké růže, odvar z brusinek, brusinek, ovocné nápoje z těchto bobulí, odvar a bylinné čaje - jitrocel, oregano, heřmánek, vojtěška. Zelený čaj je povolen s omezeními.

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.