Návod k použití léku Ditsynon pro menstruaci

Dicinon je hemostatický lék, který se dlouhodobě používá k zastavení krve, sanitka pro velmi odlišný druh a původ krvácení.

Léčivo je prezentováno jak ve formě tablet, tak v injekčním roztoku a etamzilát v něm působí jako aktivní složka..

Samotné působení účinné látky léčiva je zaměřeno na:

 1. Zvyšuje srážlivost krve a srážení krve stimulací funkcí kostní dřeně v těle.
 2. Díky vytvořeným krevním sraženinám - má hemostatický účinek.
 3. Posiluje stěny cév a jejich pružnost, pomáhá normalizovat cirkulaci tekutiny mezi tkáněmi a cévami.

To vše umožňuje užívat drogu během období silné menstruace..

 1. Složení
 2. Formulář vydání
 3. Působení na tělo
 4. Indikace pro použití
 5. Návod k použití Ditsinon
 6. Dávkování
 7. Zpoždění menstruačního cyklu
 8. S hrozbou potratu
 9. Během těhotenství
 10. Kontraindikace
 11. Vedlejší efekty
 12. Analogy léků
 13. Cena
 14. Recenze
 15. Podmínky a období skladování
 16. Podmínky výdeje z lékáren

Složení

Jako součást tablet:

 1. Tablety - obsahují účinnou látku etamsylát. Jako další složky - kyselina citronová a škrob, stejně jako stearát hořečnatý a laktóza.
 2. Injekční roztok - jako účinná látka obsahuje také ethamsylát a pomocné složky, jako je voda a disulfát sodný a hydrogenuhličitan sodný.

Formulář vydání

Samotný nástroj je k dispozici ve 2 formátech:

 1. Ve formě tablet - užívají se perorálně a vstřebávají se do žaludku a začnou působit až 3-4 hodiny po užití. Pozitivní účinek užívání léku trvá až 3 dny - nejlépe je užívat lék ve formě tablet s malým objemem a systematickou ztrátou krve, což bezprostředně nepředstavuje hrozbu, ale je klasifikováno jako potenciálně nebezpečné.
 2. Lék je ve formě injekce - roztok se injikuje intramuskulárně a intravenózně. V druhém případě tedy účinnost kompozice nastává po 10-15 minutách a při injekci do svalu začne lék působit po dlouhé době a maximální účinek se projeví po 2 hodinách.

Působení na tělo

 1. Lék je klasifikován jako hemostatický a umožňuje několikrát zvýšit srážlivost krve a stabilitu kapilár, což zvyšuje jejich propustnost při diagnostice patologického stavu.
 2. Lék také stimuluje hladinu srážení krve III v těle a normalizuje adhezi krevních destiček. Toho je dosaženo působením hlavní účinné látky etamzilátu - díky jeho působení se krev významně snižuje nebo úplně zastaví.
 3. V případě poškození malých cév vytváří tromboplasty, které spouští samotný proces srážení krve.
 4. Lék působí na principu katalyzátoru - zvyšuje počet mukopolysacharidů, které mají pozitivní vliv na stav vaskulární sítě, kapilárních stěn a samotný proces krevního oběhu. Asi 70% složek léčiva se vylučuje močí první den..

Indikace pro použití

Lékaři společnosti Dicinon předepisují jak terapeutické, tak profylaktické látky pro jakékoli vnitřní a vnější krvácení. Lék se užívá interně i injekčně - intramuskulárně a intravenózně. Tampony lze mimo jiné namočit do roztoku a zavést do pochvy, aby zastavily krvácení.

Lékaři nazývají hlavní indikace předepisování tohoto léku:

 1. Jakákoli forma a lokalizace krvácení, ke kterému dochází v důsledku chirurgického zákroku chirurgy.
 2. Vnitřní krvácení ve strukturách sítnice a glaukomu, stejně jako při keratoplastice a při diagnostice hemoftalmu.
 3. Jako profylaxe pro výskyt jakéhokoli typu a lokalizaci krvácení po operaci.
 4. Při diagnostice fibroidů a dysfunkčního krvácení, ke kterému dochází v reprodukčním systému ženy.
 5. S plicním nebo žaludečním krvácením.
 6. S diagnostikovanou von Willebrand-Jurgensovou chorobou, trombocytopatií, Verlhof.
 7. Pokud je krvácení způsobeno traumatem a mozkovým infarktem, stejně jako silnou a prodlouženou menstruací.
 8. V případě diagnostiky hemoragické diatézy, jako u onemocnění krevního složení.

Návod k použití Ditsinon

Užívají drogu jak v tabletách, tak ve formě injekcí - pomalu injikují drogu intravenózně nebo intramuskulárně, stejně jako kapání, v kombinaci s jinými solnými roztoky.

Tablety se užívají bezprostředně po jídle, zapíjejí se dostatečným množstvím čisté vody, injekce se však provádějí bez ohledu na souvislost s příjmem potravy.

Pokud nejsou dodrženy dávkování a doba trvání užívání léku, mohou se objevit vedlejší účinky a samotné poškození převažuje nad pozitivním terapeutickým účinkem.

Dávkování

 1. Dávka léčiva se počítá podle principu 20 mg na kilogram tělesné hmotnosti dospělého pacienta - je rozdělena na 2-3 denní dávky.
 2. U dětí se však tato dávka počítá podle vzorce 10 ml na kilogram hmotnosti a frekvence denního příjmu je až 4 dávky.
 3. Pokud jde o medikamentózní léčbu novorozenců, používají se výhradně s roztokem léku pro intravenózní / intramuskulární podání. Dávka pro novorozence - 12,5 mg na kg tělesné hmotnosti.

Pokud jde o dávkování pro preventivní postupy, existuje vlastní dávkování:

 1. Aby se zabránilo krvácení po operaci - předepsat 1-3 tablety nebo 1-2 ampule, podávané 2 hodiny před operací.
 2. Po operaci se aplikuje stejná dávka a pro zastavení vnitřního / vnějšího krvácení - 1-2 amp. s intervalem 6 hodin, dokud se krvácení úplně nezastaví.
 3. Pokud je diagnostikována tendence ke krvácení s rozvojem diabetické mikroangiopatie, je předepsána 1 karta. nebo 1 záložka. ne více než 3krát denně po dobu 1-3 měsíců.
 4. Se silnou menstruací - vezměte 2 záložky. třikrát denně v průběhu 10 dnů. Začněte užívat lék 5 dní před nástupem menstruace a pokračujte v užívání 5 dní po začátku.
 5. Pokud je krvácení povrchové, lék se aplikuje lokálně, když se tampon nebo gázový obvaz jednoduše navlhčí a aplikuje na místo krvácení. Kromě toho je povoleno paralelní podávání léčiva uvnitř..

V každém jednotlivém případě by měla být dávka a doba trvání užívání léku předepsána lékařem a nemělo by se s tímto prostředkem provádět samoléčba a zastavit krvácení..

Zpoždění menstruačního cyklu

Varianty užívání drog Dicinon:

 • Aby se zabránilo silnému a prodlouženému menstruačnímu krvácení - aby se oddálila menstruace, začnou užívat lék 3. den a pokud užíváte 250 mg 3-4krát denně, pak všechny následné výtoky ve dnech menstruace nebudou tak hojné a objem výboj klesá na normální hodnotu. Je však optimální, pokud lékař předepíše režim a zvolí jej individuálně.
 • Jak však poznamenávají lékaři, standardní režim užívání drogy s těžkou těžkou menstruací je následující. Začněte užívat lék od 5. dne menstruačního cyklu a pokračujte v průběhu maximálně 10 dnů. Dávkování léku je podobné rychlosti příjmu v první možnosti.
 • Pokud ženská menstruace trvá déle než 7 dní, lékaři také užívají drogu v dávce 250 mg jednou denně a užívají kurz, dokud nejsou dokončeni. Ale zde je důležité provést rezervaci - užívání léku k zastavení menstruačního krvácení nestojí za více než 10 dní.

S hrozbou potratu

Hrozba potratu pro mnoho matek zní jako věta - aby se tomuto jevu zabránilo, lékaři často předepisují Ditsynon.

V této dávce léku je 25 mg., Jedná se o jednu tabletu ráno a večer a v poledne.

Tabletová forma léčiva se vyznačuje menším negativním účinkem na plod a menším stupněm penetrace do placenty, a proto je účinek na dítě minimální.

Během těhotenství

Pokyny připojené k léku uvádějí, že použití přípravku Dicinon během těhotenství je možné, pokud terapeutický pozitivní účinek jeho jmenování převyšuje riziko, které může způsobit matce a plodu.

Během období kojení musí být droga zcela zrušena. Jeho složky pronikají do složení mléka a tím pronikají do těla dítěte, novorozence, což způsobuje nenapravitelné škody.

Jde o to, že samotný lék a jeho účinná látka stimulují zvýšení srážlivosti krve a tvorbu tromboplastinů, i když hladina krevních sraženin v krvi nepřekračuje přípustnou normu.

Prezentovaný lék během těhotenství a u žen kvůli určitým příčinám krvácení z dělohy působí jako stimulátor produkce a aktivity krevních destiček, což zase vyvolává zastavení vnitřního krvácení.

V tomto případě se lék užívá jednou - 1 karta. denně, ale podle potřeby lze dávku zvýšit na 3 tablety denně, užívané ve stejném časovém intervalu.

Kontraindikace

Droga má následující kontraindikace:

 • Při diagnostice nádorových patologií ovlivňujících oběhový systém, zejména těch, které se vyvíjejí v akutním stadiu jejich průběhu.
 • Lék byste neměli užívat ani při krvácení, které se vyvíjí při předávkování antikoagulancii - v tomto případě jsou předepsány specifické léky.
 • Lék je také kontraindikován v případě nadměrné citlivosti a nesnášenlivosti jeho hlavní složky, etamzilátu nebo jakékoli jiné složky tablety nebo injekčního roztoku..
 • Lék se nepoužívá ani s diagnostikovaným nedostatkem glukózy a laktózy, je předepisován s velkou opatrností a samotný průběh podávání je sledován ve vztahu k pacientům náchylným na krevní sraženiny, s onemocněním ledvin a problémy s játry.
 • U těhotných žen je tento lék předepsán pouze tehdy, pokud pozitivní terapeutický účinek převyšuje negativní účinek. V každém případě však během kojení musí být droga zastavena..

Vedlejší efekty

Jak poznamenávají lékaři a pokyny připojené k léku, za předpokladu, že bude dodrženo správné dávkování a nebudou překročeny stanovené dávky, samotná doba trvání kurzu Ditsynon nezpůsobuje vedlejší, negativní důsledky a příznaky.

Tělo každého člověka je však individuální a může reagovat svým vlastním způsobem na konkrétní lék, a v tomto případě se složky léku, jeho účinná látka mohou projevit takovými příznaky a negativními vedlejšími účinky:

 1. Pocit tíže v pankreatu, což vyvolává nejen bolest, ale také záchvaty nevolnosti a pálení žáhy.
 2. Pacient může také pociťovat záchvaty menších bolestí hlavy, migrény a závratě, celkovou slabost těla a odliv a odtok krve do obličeje.
 3. Pacientův krevní tlak bude hořet a vyvinou se odpovídající příznaky charakteristické pro hypotenzi. Jedná se o mdloby a ztmavnutí před očima, blikání much a celková slabost, nevolnost.
 4. Mimo jiné se v místech vpichu léku mohou projevit negativní alergické reakce a podráždění, které se projevují svěděním a pálením a jsou také možné malé vyrážky na kůži..
 5. Je extrémně vzácné, jsou však možné i takové negativní alergické reakce, jako je edém Quinckeho typu a anafylaktický šok, exacerbace bronchiálního astmatu..

Uvedené nežádoucí účinky a negativní reakce na užívání léku nejsou zdaleka úplným seznamem, a proto je pro jejich prevenci tak důležité dohodnout se na dávkování a průběhu podávání s ošetřujícím lékařem, s přihlédnutím k individuálním vlastnostem organismu.

Analogy léků

Ditsinon jako drogu v Rusku a na Ukrajině představuje jeho nejběžnější analog Etamsilat a Etamsilat-Ferein.

Kromě těchto léků lze rozlišit další podobné léky a formulace s příslušnými indikacemi:

 1. Tinktura z arniky - ukazuje alkoholové složení pro hypermenoreu a děložní typy krvácení, hypertenzní typ metroragie. Před použitím byste se měli se svým lékařem dohodnout na dávkování a délce trvání..
 2. Dokonale pomáhá zastavit krvácení během menstruace a v ostatních případech a listy kopřivy - vyznačují se vynikajícími hemostatickými vlastnostmi, fungují jako přírodní baktericidní látky. Indikace pro použití listů kopřivy a odvarů na jejich základě, tinktury jsou plicní a střevní, stejně jako děložní a hemoroidní krvácení, jejich další typy a etiologie původu. Náklady na balení suchých surovin - listy kopřivy se pohybují od 15 do 60 rublů.
 3. Extrakt z vodního pepře je vynikajícím pomocným hemostatickým činidlem používaným v porodnictví a gynekologii pro děložní krvácení po porodu a pro diagnostiku subinvoluce dělohy, silné menstruace. Kromě toho je také prokázáno, že tinktura vodního pepře zastavuje krvácení ze síťky malých cév gastrointestinálního traktu a menší krvácení z hemoroidů.
 4. Revolad - je předepsán k léčbě pacienta, u kterého byla diagnostikována chronická forma idiopatické trombocytopenické purpury, která není vhodná k pozitivní léčbě jinými léky, stejně jako u všech pacientů s chronickou formou virové povahy hepatitidy C k optimalizaci následné retrovirové léčby.
 5. Bylina řebříčku - indikována pro žaludeční krvácení a hemoroidní, nosní, plicní a děložní typy hojného krvácení vyvolaného zánětlivým procesem a myomy s diagnostikovanými onemocněními gastrointestinálního traktu, které jsou doprovázeny ztrátou vnitřní krve. Mimo jiné ve formě tinktur a odvarů je indikován k místní léčbě hemoroidů, jakož i k vnějšímu ošetření a mytí ran..
 6. Etamsylát - léčivo je indikováno k použití při kapilárních druzích krvácení různého původu a jako profylaktický prostředek před a po operaci v mnoha oblastech medicíny, gynekologie a oftalmologie, porodnictví a urologie, stomatologie a v oblasti plastické chirurgie.
 1. Když mluvíme o nákladech na původní drogu vyráběnou ve Slovinsku - Dicinon v síti prodejen lékáren bude stát od 35 rublů za balení tablet, přičemž balení v 50 kusech druhé.
 2. Náklady na balení 10 ampulí s injekčním roztokem - mohou začít od 110 rublů a více.
 3. Mnoho prodejen lékáren však drogu prodává jednotlivě - podle toho bude jedna ampulka stát asi 11 rublů a více.
 4. Náklady na nejběžnější analog léku Ditsinona v Rusku - Etamsilat v množství 50 kusů - od 50 rublů.
 5. Podobná situace je u injekčního roztoku Etamsilat - náklady na balení roztoku se pohybují od 40 do 100 rublů. Je také možné ji zakoupit po kusech - hodně se určuje, z které konkrétní lékárny je droga nakupována a zda se v ní prodávají jednotlivě ampule.

Recenze

Recenze žen, které se pokusily vypít Dicynon k zastavení nebo oddálení menstruace:

Podmínky a období skladování

V souladu s ustanoveními předepsanými v pokynech - tento lék musí být skladován výhradně v suché a dobře větrané místnosti, bez přístupu nadměrné vlhkosti a vždy chráněn před přímým slunečním zářením.

Z hlediska dodržování teplotního režimu je důležité uchovávat léčivo při teplotě, která neklesne pod minus 10 a nepřesáhne plus 25. Jinak se mohou změnit jeho farmakologické vlastnosti a doba použitelnosti léčiva významně klesá.

Je důležité skladovat drogu mimo dosah dětí. Doba použitelnosti léku je 5 let, což je předepsáno na obalu, poté je přísně zakázáno jej používat.

Podmínky výdeje z lékáren

V souladu s podmínkami výdeje je tento lék prodáván v lékárnách lékárníky, pouze pokud mají podepsaný a orazítkovaný lékařský předpis..

Jak se přípravek Ditsynon užívá k děložnímu krvácení?

Mnoho žen má stejný problém - děložní krvácení. Jsou způsobeny hormonální poruchou nebo vážným onemocněním. Specialisté nejčastěji předepisují Dicinon pro krvácení z dělohy.

Droga má jiné jméno - Etamsilat. Patří do skupiny hemostatik, která mohou zastavit krvácení. V gynekologii a porodnictví se Ditsynon používá k následujícím účelům:

 • zastavit krvácení;
 • zvýšit stimulaci fyziologických akcí v těle a urychlit srážení krve;
 • lék je schopen urychlit zrání krevních destiček, zahušťují krev, což vede k rychlé srážení;
 • lék zvýší rychlost uvolňování krevních destiček z kostní dřeně.

Další pozitivní vlastností přípravku Ditsynon je posílení stěn kapilár a krevních cév. To snižuje pravděpodobnost poškození cév, a to navzdory skutečnosti, že léčba zvyšuje krevní oběh.

Lék zastavuje krvácení v důsledku růstu tromboplastinu. Ve výsledku se uvolňuje prostacyklin, který pomáhá zastavit ztrátu krve..

Dicinon, i když zastavuje krvácení, nepřispívá k tvorbě nových krevních sraženin, nezvyšuje srážení krve a nezvyšuje krevní tlak.

Lék se vyrábí v různých formách:

 • v tabletách;
 • v ampulích.

Jedna tableta obsahuje 250 ml etamzilit. V jedné ampuli - 1 nebo 2 ml 5% roztoku.

Působení Dicinonu na děložní krvácení

Co způsobuje děložní krvácení? Kvůli zničení kapilár. Dicinon je navržen speciálně pro ně. Jeho pozitivní dopad lze rozdělit do tří fází:

 1. Krvácení se začíná snižovat.
 2. Krvácení se úplně zastaví.
 3. Snížená ztráta krve.

Dicinon nejen zastaví krvácení, ale také posílí kapiláry.

Návod k použití

Specialista na děložní krvácení doporučuje pít Dicinon v kurzech. Začnou ho pít od pátého dne menstruačního cyklu po dobu 10 dnů. Přestávka se provádí až do dalšího menstruačního cyklu. Kurz musí být opakován 2-3krát..

Dávka léku předepisuje gynekolog. Nejčastěji se 1-2 tablety předepisují 4krát denně. Interval mezi dávkami je 4–6 hodin. Dávkování nelze zvýšit samostatně, musíte se určitě poradit s odborníkem. Pokud nebudou dodrženy pokyny k použití, může se celkový stav pacienta zhoršit, zejména pokud je těhotnou ženou..

Pokud je pacient v nemocnici, lékař předepíše injekci přípravku Ditsynon intravenózně nebo intramuskulárně. Před předepsáním dávky léku gynekolog zjistí příčinu onemocnění. Tohle by mohlo být:

 • benigní nebo maligní nádor;
 • rakovina děložního hrdla;
 • odstranění nitroděložního tělíska;
 • zánětlivý proces v děloze.

Dlouhodobé užívání léku je předepsáno pouze ve třech případech:

 1. Dysfunkční ztráta krve.
 2. Ztráta krve způsobená zánětem.
 3. Věkové krvácení z dělohy.

Pokud pacient pije pilulky, všimne si účinku léčby do 4-5 hodin. Pokud se podá intramuskulárně, výsledek bude patrný po 40 minutách a při intravenózním použití se ztráta krve sníží po 10 až 15 minutách.

Kontraindikace léku

Ditsynon má řadu kontraindikací:

 • osteosarkom;
 • porfyrie;
 • leukémie;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • nelze použít pro nedostatek glukózy a laktózy.

Neužívejte léky, pokud je krvácení způsobeno dlouhodobým užíváním antikoagulancií. Například Fenindion, Warfarin nebo Heparin. V tomto případě odborník předepíše léčbu antidotem..

Dicinon by měl být užíván s opatrností a pod neustálým lékařským dohledem v případě trombózy nebo tromboembolismu, jakož i zvýšené srážlivosti krve. Při používání léků a pacientů s onemocněním ledvin nebo jater musíte být opatrní.

Vedlejší efekty

Ditsynon má několik vedlejších účinků, ale stále jsou:

 1. Může se objevit pálení žáhy nebo nevolnost. Zřídka, ale v epigastrické oblasti je těžkost a nepohodlí.
 2. Objevují se závratě nebo bolesti hlavy. Někdy se vědomí zakalí.
 3. Krevní tlak se může snížit, obličej zčervená.
 4. Alergická reakce ve formě vyrážky.

Ditsynon byste neměli užívat pro těhotné ženy, protože účinek léčby na plod nebyl vědecky prokázán. Používá se pouze v extrémních případech, kdy potřebujete rychle zastavit děložní krvácení u těhotné ženy..

Interakce s jinými léky

V jedné stříkačce spolu s Dicinonem nemůžete sbírat žádný lék. Přidává se pouze do roztoků, které se používají pro vnitřní kapkovou infuzi.

Lék je kombinován pouze s několika hemostatickými léky:

 • Vikasal;
 • Kyselina aminokapronová;
 • dextrans - náhražky plazmy.

Nepoužívejte jej současně s přípravkem Tranexam, protože to zvyšuje pravděpodobnost zvýšené aktivace tvorby trombů.

Recenze o dicinonu

Maria, Vorkuta: „Během prvního těhotenství mě předepsal Ditsynon gynekolog. Na začátku druhého měsíce se začal objevovat krvavý výtok. Lékař řekl, že se jedná o příznaky hrozícího potratu. Ačkoli se droga nedoporučuje těhotným ženám, můj gynekolog mi předepsal kurz a já jsem byl neustále pod jejím dohledem. Vypil jsem 1-2 tablety 3x denně po dobu 2 týdnů. Po nějaké době výtok zmizel. Stále jsem často chodil na ošetření do nemocnice, ale už nedošlo k žádnému novému krvácení. Lékař mi řekl, že pro těhotné ženy je lepší pít tablety Dicynon, než si je injekčně podávat v ampulích. Takže ublíží plodu méně “.

Anastasia, Moskva: „Během menstruace jsem vždy měla silné krvácení. Stále častěji jsem si ale začal všímat, že je jich ještě víc. Obával jsem se a šel k lékaři. Prošel testy a byl vyšetřen. Kvůli silnému krvácení se u mě objevila anémie. Specialista mi předepsal Dicinonův kurz. Trvalo to 10 dní. 5 dní jsem pil drogu před začátkem menstruačního cyklu a 5 dní během. Dal jsem si pauzu a před začátkem další menstruace jsem pil Dicinon podle stejného schématu. Takže jsem to udělal třikrát. S každým kurzem bylo krvácení méně. Nakonec se vše vrátilo do normálu. Díky mému doktorovi. Doporučuji všem, aby neodkládali léčbu a včas se poradili s lékařem, aby nevznikly komplikace jako anémie jako moje. “.

Ekaterina, Omsk: „Ditsinon mi byl předepsán v nemocnici, kde jsem kvůli prodloužené době skončil. Trvali jeden měsíc. Šel jsem k lékaři a byl jsem okamžitě přijat do nemocnice. Lék byl injikován intramuskulárně 3krát denně. Výsledek jeho použití jsem si všiml po 3 hodinách. Moje období se stala méně bohatou. Po 5 dnech jsem už byl doma. Doporučuji neodkládat léčbu, ale ihned zajít na konzultaci ke gynekologovi “.

Dicinon je lék určený k zastavení krvácení, ale ne k léčbě nemoci, která jej způsobila. Proto vždy musíte kontaktovat odborníky ohledně rady a léčby..

Děložní krvácení - příčiny a příznaky, jak zastavit. Dicinon s děložním krvácením

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Co je děložní krvácení?

Příčiny děložního krvácení

Příčiny děložního krvácení se mohou lišit. Často jsou způsobeny chorobami dělohy a přívěsků, jako jsou fibroidy, endometrióza, adenomyóza), benigní a maligní nádory. K krvácení může dojít také jako komplikace těhotenství a porodu. Kromě toho dochází k dysfunkčnímu děložnímu krvácení - když bez viditelné patologie na straně pohlavních orgánů dojde k porušení jejich funkce. Jsou spojeny s porušením produkce hormonů, které ovlivňují genitálie (poruchy v systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky).

Mnohem méně často mohou být příčinou této patologie takzvaná extragenitální onemocnění (nesouvisející s genitáliemi). Děložní krvácení může nastat s poškozením jater, s nemocemi spojenými s poruchami krvácení (například von Willebrandova choroba). V tomto případě se pacienti kromě dělohy obávají také krvácení z nosu, krvácení z dásní, modřin s drobnými modřinami, prodlouženého krvácení s řezy a dalších příznaků.

Příznaky děložního krvácení

Hlavním příznakem této patologie je výtok krve z pochvy..

Na rozdíl od normální menstruace se děložní krvácení vyznačuje následujícími rysy:
1. Zvýšení objemu vylučované krve. Za normálních okolností se během menstruace uvolní 40 až 80 ml krve. S děložním krvácením se zvyšuje objem ztracené krve až o více než 80 ml. To lze zjistit, pokud bude nutné měnit hygienické výrobky příliš často (každých 0,5 - 2 hodiny).
2. Prodloužené trvání krvácení. Obvykle během menstruace výtok trvá od 3 do 7 dnů. V případě děložního krvácení doba krvácení přesahuje 7 dní.
3. Porušení pravidelnosti výtoku - průměrný menstruační cyklus je 21-35 dnů. Zvýšení nebo snížení tohoto intervalu naznačuje krvácení..
4. Krvácení po pohlavním styku.
5. Postmenopauzální krvácení - ve věku, kdy již menstruace skončila.

Lze tedy rozlišit následující příznaky děložního krvácení:

 • Menoragie (hypermenorea) - nadměrná (více než 80 ml) a prodloužená menstruace (více než 7 dní), zatímco jejich pravidelnost zůstává (dochází po 21-35 dnech).
 • Metroragie je nepravidelné špinění. Vyskytují se častěji uprostřed cyklu a nejsou příliš intenzivní.
 • Menometroragie - prodloužené a nepravidelné krvácení.
 • Polymenorea - menstruace, ke které dochází častěji než o 21 dní později.

Navíc kvůli ztrátě poměrně velkého objemu krve je velmi častým příznakem této patologie anémie s nedostatkem železa (pokles množství hemoglobinu v krvi). To je často doprovázeno slabostí, dušností, závratěmi, bledostí kůže..

Druhy děložního krvácení

V závislosti na době výskytu lze děložní krvácení rozdělit do následujících typů:
1. Děložní krvácení novorozeneckého období je skvrnité špinění z pochvy, ke kterému dochází nejčastěji v prvním týdnu života. Jsou spojeny se skutečností, že během tohoto období dochází k prudké změně v hormonálním pozadí. Přenášejí se samy a nevyžadují léčbu.
2. Děložní krvácení prvního desetiletí (před nástupem puberty) - je vzácné a je spojeno s nádory vaječníků, které mohou vylučovat zvýšené množství pohlavních hormonů (hormonálně aktivní nádory). Dochází tedy k takzvané falešné pubertě..
3. Juvenilní děložní krvácení - vyskytuje se ve věku 12-18 let (puberta).
4. Krvácení během reprodukčního období (ve věku 18 až 45 let) - může být nefunkční, organické nebo spojené s těhotenstvím a porodem.
5. Děložní krvácení v menopauze - v důsledku porušení produkce hormonů nebo onemocnění pohlavních orgánů.

V závislosti na příčině výskytu se děložní krvácení dělí na:

 • Dysfunkční krvácení (může být ovulační a anovulační).
 • Organické krvácení - spojené s genitální patologií nebo systémovými chorobami (například onemocnění krve, jater atd.).
 • Iatrogenní krvácení - dochází v důsledku užívání nehormonální a hormonální antikoncepce, léků, které ředí krev, kvůli instalaci nitroděložních tělísek.

Juvenilní děložní krvácení

Léčba může být v závislosti na stavu symptomatická - používají se následující prostředky:

 • hemostatické léky: dicinon, vikasol, kyselina aminokapronová;
 • dodavatelé dělohy (oxytocin);
 • vitamíny;
 • přípravky železa;
 • fyzioterapeutické postupy.

Pokud je symptomatická léčba nedostatečná, krvácení se zastaví hormonálními léky. Kyretáž se provádí pouze u těžkého a život ohrožujícího krvácení.

Pro prevenci opakovaného krvácení jsou předepsány kurzy vitamínů, fyzioterapie, akupunktura. Po zastavení krvácení jsou předepsány estrogeny progestageny k obnovení normálního menstruačního cyklu. V období zotavení má velký význam otužování a cvičení, správná výživa, léčba chronických infekcí.

Děložní krvácení během reprodukčního období

V reprodukčním období existuje mnoho příčin děložního krvácení. Jedná se hlavně o nefunkční faktory - když dojde k porušení správné produkce hormonů po potratu, na pozadí endokrinních, infekčních onemocnění, stresu, intoxikace, užívání určitých léků.

Během těhotenství může být předčasné děložní krvácení projevem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdějších stadiích krvácení v důsledku placenty previa cystický drift. Během porodu je obzvláště nebezpečné krvácení z dělohy, objem ztráty krve může být velký. Častou příčinou krvácení během porodu je abrupce placenty, atonie dělohy nebo hypotenze. V poporodním období dochází ke krvácení kvůli částem membrán zůstávajících v děloze, hypotenzi dělohy nebo poruchám srážení krve.

Příčiny krvácení z dělohy v plodném období mohou často být různá onemocnění dělohy:

 • myom;
 • endometrióza těla dělohy;
 • benigní a maligní nádory těla a děložního čípku;
 • chronická endometritida (zánět dělohy);
 • hormonálně aktivní nádory vaječníků.

Krvácení spojené s těhotenstvím a porodem

V první polovině těhotenství dochází ke krvácení z dělohy, když hrozí přerušení normálu nebo je přerušeno mimoděložní těhotenství. Tyto stavy jsou charakterizovány bolestí v podbřišku, opožděnou menstruací a subjektivními příznaky těhotenství. V každém případě, pokud dojde ke krvácení po zjištění těhotenství, je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. V počátečních fázích spontánního potratu, s včasnou a aktivní léčbou, lze udržet těhotenství. V pozdějších fázích bude nutné provést škrábání.

Mimoděložní těhotenství se může vyvinout ve vejcovodech, děložním čípku. Při prvních známkách krvácení doprovázených subjektivními příznaky těhotenství na pozadí i mírného zpoždění menstruace je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Ve druhé polovině těhotenství je krvácení velkým nebezpečím pro život matky a plodu, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Ke krvácení dochází během placenty previa (když se placenta netvoří podél zadní stěny dělohy, ale částečně nebo úplně blokuje vstup do dělohy), odtržení normálně umístěné placenty nebo při prasknutí dělohy. V takových případech může být krvácení vnitřní nebo vnější a vyžaduje urgentní císařský řez. Ženy, které jsou ohroženy takovými podmínkami, by měly být pod pečlivým lékařským dohledem..

Během porodu je krvácení také spojeno s previem nebo abrupcí placenty. V poporodním období jsou běžné příčiny krvácení:

 • snížený tón dělohy a její schopnost stahovat se;
 • části placenty zbývající v děloze;
 • poruchy krvácení.

V případech, kdy po propuštění z porodnice dojde ke krvácení, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Děložní krvácení s menopauzou

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční krvácení je velmi často výsledkem umělého nebo spontánního potratu.

Dysfunkční děložní krvácení může být:
1. Ovulační - spojená s menstruací.
2. Anovulační - vyskytují se mezi obdobími.

U ovulačního krvácení existují odchylky v délce a objemu krve vylučované během menstruace. Anovulační krvácení není spojeno s menstruačním cyklem, nejčastěji po zpožděné menstruaci nebo méně než 21 dní po poslední menstruaci.

Dysfunkce vaječníků může způsobit neplodnost, potrat, proto je nesmírně důležité včas konzultovat lékaře, pokud se objeví nepravidelnosti menstruace..

Průlomové děložní krvácení

Průlomové krvácení se nazývá děložní krvácení, ke kterému dochází při užívání hormonální antikoncepce. Takové krvácení může být malé, což je známkou období adaptace na drogu..

V takových případech byste se měli poradit s lékařem a upravit dávku použitého přípravku. Nejčastěji, pokud dojde k průlomovému krvácení, se doporučuje dočasně zvýšit dávku užívaného léku. Pokud se krvácení nezastaví nebo se zvýší, je třeba provést další vyšetření, protože příčinou mohou být různá onemocnění orgánů reprodukčního systému. Také může dojít ke krvácení, když jsou stěny dělohy poškozeny nitroděložním tělískem. V tomto případě je nutné spirálu co nejdříve odstranit..

Kterého lékaře mám kontaktovat kvůli krvácení z dělohy?

Pokud dojde k děložnímu krvácení, bez ohledu na věk ženy nebo dívky, měli byste se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud krvácení z dělohy začíná u dívky nebo mladé dívky, je vhodné kontaktovat dětského gynekologa. Pokud je však z nějakého důvodu nemožné se k takové osobě dostat, měli byste kontaktovat běžného gynekologa předporodní kliniky nebo soukromé kliniky.

Bohužel, děložní krvácení může být známkou nejen dlouhodobého chronického onemocnění vnitřních pohlavních orgánů ženy, u kterého je nutné plánované vyšetření a léčba, ale také příznaků urgentního stavu. Nouzové podmínky znamenají akutní onemocnění, při nichž žena potřebuje urgentní kvalifikovanou lékařskou péči, aby si zachránila život. A pokud taková pomoc není poskytnuta pro naléhavé krvácení, žena zemře.

Proto je nutné konzultovat gynekologa v polyklinice o krvácení z dělohy, pokud nejsou žádné známky nouze. Pokud je děložní krvácení kombinováno se známkami nouze, měli byste okamžitě zavolat sanitku nebo použít vlastní dopravu, abyste se co nejdříve dostali do nejbližší nemocnice s gynekologickým oddělením. Zvažte, ve kterých případech by mělo být děložní krvácení považováno za nouzové.

Nejprve by si všechny ženy měly být vědomy toho, že děložní krvácení v jakékoli fázi těhotenství (i když těhotenství není potvrzeno, ale existuje minimálně týdenní zpoždění) by mělo být považováno za nouzové, protože krvácení je obvykle vyvoláno život ohrožujícími plody a budoucími matky s podmínkami, jako je odtržení placenty, potrat atd. A za takových podmínek by měla být ženě poskytnuta kvalifikovaná pomoc, která jí zachrání život a pokud je to možné, zachrání život plodícího plodu..

Za druhé, děložní krvácení, které začalo během pohlavního styku nebo nějaký čas po něm, by mělo být považováno za známku stavu nouze. Takové krvácení může být způsobeno patologií těhotenství nebo vážným traumatem genitálií během předchozího pohlavního styku. V takové situaci je nezbytná pomoc ženy, protože v její nepřítomnosti se krvácení nezastaví a žena zemře na ztrátu krve, neslučitelnou se životem. Chcete-li v takové situaci zastavit krvácení, je nutné sešití všech slz a poranění vnitřních pohlavních orgánů nebo ukončení těhotenství..

Zatřetí, krvácení z dělohy, které se ukázalo být hojné, se v průběhu času nezmenšuje, je kombinováno se silnou bolestí v dolní části břicha nebo dolní části zad, způsobuje prudké zhoršení pohody, bledost, snížený tlak, bušení srdce, zvýšené pocení a případně mdloby by měly být považovány za nouzové. Společnou charakteristikou nouze s krvácením z dělohy je skutečnost, že se ženě výrazně zhoršuje její blahobyt, když nemůže vykonávat jednoduché každodenní a každodenní činnosti (nedokáže vstát, otočit hlavu, je pro ni obtížné mluvit, pokud se snaží sedět v posteli, okamžitě spadne atd.), ale doslova leží ve vrstvě nebo je dokonce v bezvědomí.

Jaké testy a vyšetření může lékař předepsat na děložní krvácení?

Navzdory skutečnosti, že děložní krvácení může být vyvoláno různými nemocemi, při jejich výskytu se používají stejné vyšetřovací metody (analýzy a instrumentální diagnostika). To je způsobeno skutečností, že patologický proces s děložním krvácením je lokalizován ve stejných orgánech - děloze nebo vaječnících.

Kromě toho se v první fázi provádějí různá vyšetření k posouzení stavu dělohy, protože děložní krvácení je nejčastěji způsobeno patologií tohoto konkrétního orgánu. A pouze v případě, že po vyšetření nebyla zjištěna patologie dělohy, používají se metody zkoumání práce vaječníků, protože v takové situaci je krvácení způsobeno poruchou regulační funkce vaječníků. To znamená, že vaječníky neprodukují potřebné množství hormonů v různých obdobích menstruačního cyklu, a proto dochází ke krvácení jako reakce na hormonální nerovnováhu..

Při krvácení z dělohy tedy lékař nejprve předepíše následující testy a vyšetření:

 • Obecná analýza krve;
 • Koagulogram (ukazatele systému srážení krve) (registrace);
 • Gynekologické vyšetření (přihlášení) a vyšetření v zrcadlech;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů (přihlásit se).

K posouzení stupně ztráty krve a toho, zda se u ženy vyvinula anémie, je zapotřebí kompletní krevní obraz. Obecný krevní test vám také umožňuje zjistit, zda v těle existují zánětlivé procesy, které mohou způsobit nefunkční děložní krvácení.

Koagulogram vám umožňuje posoudit práci systému srážení krve. A pokud parametry koagulogramu nejsou normální, měla by žena konzultovat a podstoupit nezbytnou léčbu u hematologa (zaregistrovat se).

Gynekologické vyšetření umožňuje lékaři cítit rukama různé novotvary v děloze a vaječnících, určit přítomnost zánětlivého procesu změnou konzistence orgánů. A vyšetření v zrcadlech vám umožňuje vidět děložní čípek a pochvu, identifikovat novotvary v cervikálním kanálu nebo podezření na rakovinu děložního čípku.

Ultrazvuk je vysoce informativní metoda, která umožňuje detekovat záněty, nádory, cysty, polypy v děloze a vaječnících, hyperplazii endometria a endometriózu. To znamená, že ve skutečnosti dokáže ultrazvuk detekovat téměř všechna onemocnění, která mohou způsobit děložní krvácení. Bohužel je však informační obsah ultrazvuku pro konečnou diagnózu nedostatečný, protože tato metoda poskytuje pouze orientaci v diagnostice - například ultrazvuk dokáže detekovat děložní myomy nebo endometriózu, ale zjistit přesnou lokalizaci tumoru nebo ektopických ložisek, určit jejich typ a posoudit stav orgánu a okolní tkáně - není povoleno. Ultrazvuk tedy umožňuje určit typ stávající patologie, ale k objasnění jejích různých parametrů a zjištění příčin tohoto onemocnění je nutné použít další vyšetřovací metody.

Když se provádí gynekologické vyšetření, vyšetření v zrcadlech, ultrazvukové vyšetření a obecný krevní test a koagulogram, záleží na tom, jaký patologický proces byl detekován v genitáliích. Na základě těchto vyšetření může lékař předepsat následující diagnostické manipulace:

 • Samostatná diagnostická kyretáž (registrace);
 • Hysteroskopie (registrace);
 • Zobrazování magnetickou rezonancí (registrace).

Pokud je tedy zjištěna hyperplazie endometria, polypy cervikálního kanálu nebo endometria nebo endometritida, lékař obvykle předepíše samostatnou diagnostickou kyretáž následovanou histologickým vyšetřením materiálu. Histologie vám umožňuje pochopit, zda se v děloze nachází maligní nádor nebo malignita normálních tkání. Kromě kyretáže může lékař předepsat hysteroskopii, během níž se děloha a cervikální kanál vyšetřují zevnitř speciálním zařízením - hysteroskopem. V tomto případě se obvykle nejprve provede hysteroskopie a poté kyretáž..

Pokud byly zjištěny fibroidy nebo jiné nádory dělohy, lékař předepíše hysteroskopii, aby prozkoumal dutinu orgánu a viděl novotvar okem.

Pokud byla zjištěna endometrióza, může lékař předepsat zobrazování magnetickou rezonancí, aby objasnil umístění ektopických ložisek. Navíc, pokud je zjištěna endometrióza, může lékař předepsat krevní test na obsah folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů, testosteronu, aby objasnil příčiny onemocnění..

Pokud byly detekovány cysty, nádory nebo záněty ve vaječnících, další vyšetření se neprovádějí, protože nejsou nutná. Jediná věc, kterou může lékař v tomto případě předepsat, je laparoskopická operace (přihlášení) k odstranění novotvarů a konzervativní léčba zánětlivého procesu.

V případě, že podle výsledků ultrazvuku (přihlášení), gynekologického vyšetření a vyšetření v zrcadlech nebyla zjištěna žádná patologie dělohy nebo vaječníků, předpokládá se nefunkční krvácení v důsledku porušení hormonální rovnováhy v těle. V takové situaci lékař předepíše následující testy ke stanovení koncentrace hormonů, které mohou ovlivnit menstruační cyklus a vzhled děložního krvácení:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP) (registrace).

Léčba děložního krvácení

Léčba děložního krvácení je primárně zaměřena na zastavení krvácení, doplnění ztráty krve a odstranění příčiny a prevenci. Všechno krvácení je léčeno v nemocničním prostředí, protože v první řadě je nutné provést diagnostická opatření ke zjištění jejich příčiny.

Metody zastavení krvácení závisí na věku, jejich příčině a závažnosti stavu. Jednou z hlavních metod chirurgické kontroly krvácení je samostatná diagnostická kyretáž - pomáhá také identifikovat příčinu tohoto příznaku. K tomu se pošle škrábání endometria (sliznice) k histologickému vyšetření. Kyretáž se neprovádí s mladistvým krvácením (pouze pokud silné krvácení nezastaví pod vlivem hormonů a je život ohrožující). Dalším způsobem, jak zastavit krvácení, je hormonální hemostáza (užívání velkých dávek hormonů) - estrogenní nebo kombinovaná perorální antikoncepce (non-ovlon, rigevidon, mersilon, marvelon).

Během symptomatické léčby se používají následující léky:

 • hemostatické léky (vikasol, dicinon, kyselina aminokapronová);
 • dodavatelé dělohy (oxytocin);
 • při nízkých hodnotách hemoglobinu - přípravky železa (maltofer, fenul) nebo krevní složky (čerstvá zmrazená plazma, erytrocytová hmota);
 • vitamíny a krevní cévy (askorutin, vitamíny C, B6, V12, kyselina listová).

Po zastavení krvácení zabraňte jejich obnově. V případě dysfunkce se jedná o léčbu hormonálními léky (kombinovaná perorální antikoncepce nebo gestageny), instalací nitroděložního tělíska produkujícího hormony (Mirena). Pokud je zjištěna nitroděložní patologie, léčba chronické endometritidy, polypů endometria, myomů dělohy, adenomyózy, hyperplazie endometria.

Hemostatické látky používané pro dělohu
krvácející

Dicinon s děložním krvácením

Dicinon (ethamsylát) je jedním z nejběžnějších léků používaných k děložnímu krvácení. Patří do skupiny hemostatických (hemostatických) léků. Dicinon působí přímo na stěny kapilár (nejmenších cév), snižuje jejich propustnost a křehkost, zlepšuje mikrocirkulaci (průtok krve v kapilárách) a také zlepšuje srážení krve v místech, kde jsou poškozeny malé cévy. Nezpůsobuje však hyperkoagulaci (zvýšené krevní sraženiny) a neomezuje krevní cévy.

Lék začíná působit během 5-15 minut po intravenózním podání. Jeho účinek trvá 4-6 hodin.

Dicinon je kontraindikován v následujících případech:

 • trombóza a tromboembolismus;
 • maligní onemocnění krve;
 • přecitlivělost na léčivo.

Způsob podání a dávku stanoví lékař v každém případě krvácení. U menoragií se doporučuje užívat dicinon v tabletách, počínaje 5. dnem očekávané menstruace a končí pátým dnem následujícího cyklu.

Co dělat s prodlouženým děložním krvácením?

U dlouhodobého děložního krvácení je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud existují známky těžké anémie, musíte zavolat sanitku, abyste zastavili krvácení a další pozorování v nemocnici.

Hlavní příznaky anémie:

 • těžká slabost;
 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bledost kůže;
 • mdloby.

Lidové léky

Jako lidové léky k léčbě děložního krvácení se používají odvar a výtažky z řebříčku, vodního pepře, pastýřské kabelky, kopřivy, malinových listů, hořáku a dalších léčivých rostlin. Zde je několik jednoduchých receptů:
1. Nálev bylinkového řebříčku: 2 čajové lžičky suchých bylin se zalijí sklenicí vroucí vody, trvají 1 hodinu a filtrují se. Vezměte 4krát denně, 1/4 šálku infuze před jídlem.
2. Infuze byliny z pastýřské kabelky: 1 polévková lžíce suché trávy se nalije sklenicí vroucí vody, trvá na 1 hodinu, po předchozím zabalení a přefiltrování. Vezměte 1 lžíci 3-4krát denně před jídlem.
3. Infuze kopřivy: 1 lžíce suchých listů se nalije sklenicí vroucí vody, vaří se 10 minut na mírném ohni, poté se ochladí a zfiltruje. Vezměte 1 lžíci 4-5krát denně.

Použití lidových prostředků je přípustné pouze po konzultaci s lékařem, protože děložní krvácení je příznakem různých nemocí, často docela závažných. Proto je nesmírně důležité zjistit příčinu tohoto stavu a zahájit léčbu co nejdříve..

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor projektu obsahu.

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti.