Menopauza deprese: příčiny a léčba

Menopauza je důležitým a poměrně obtížným obdobím v životě každé ženy. S sebou přináší fyziologické nepohodlí, menopauza je často doprovázena psychologickými změnami. A je velmi důležité nedovolit, aby se zvrhly v těžkou depresi. Příznaky, typy a způsoby řešení budou popsány v tomto článku..

Známky depresivní nálady během menopauzy

Negativní projevy takovéto patologie ovlivňují psychologický a fyzický stav ženy..

Depresi jako diagnózu stanoví pouze lékař za přítomnosti následujících symptomatických projevů:

 • silná slabost, snížený výkon;
 • strach, úzkost, fóbie;
 • pocity méněcennosti, nízké sebeúcty;
 • touha odejít do důchodu;
 • pesimistický postoj, apatie, negativní myšlení, skepticismus vůči budoucnosti;
 • proměnlivá nálada s výraznou podrážděností a popudilostí;
 • fyzické poruchy, nemoci: bolesti hlavy, závratě, mdloby, kolika v těle, gastrointestinální poruchy a další.

Takový stát může postupovat tajně a nesmí mít žádné zjevné známky. Chronické patologie, systematické SARS, výskyt nových onemocnění jsou považovány za odraz nervových poruch.

S menopauzou má deprese několik forem projevů..

Během menopauzy existují 4 typy deprese:

 1. Menopauza. To je deprese, doprovázená pasivitou, lhostejnost k kdysi důležitým a zajímavým věcem, periodická slzavost, výrazný pocit úzkosti a strachu. Tyto poruchy zvyšují frekvenci návalů horka, nevědomky způsobují problémy se spánkem a snižují sexuální apetit. Žena ztrácí sebeúctu, věří, že její vzhled se rychle zhoršuje a pro ostatní je zcela nezajímavý.
 1. Endogenní. Deprese s výrazným pesimismem, apatie a touha. Kritické myšlení není jen o budoucnosti. Žena se dívá negativně na přítomnost a minulost. Na rozdíl od klimakterického typu nedochází k nárůstu návalů horka, jsou však možné poruchy spánku a chuti k jídlu.
 1. Involuční. Deprese charakterizovaná zjevnou nadsázkou závažnosti jejího zdraví. Nekonečně se bojí o svůj zdravotní stav, bojí se smrti. Ale také tento typ je často kombinován s bolestivými pocity..
 1. Psychogenní. Je to deprese charakterizovaná úzkostí, fóbií a pravidelnými nepříjemnými myšlenkami. Kromě toho je zde nízká sebeúcta a extrémně kritický přístup k vlastní osobnosti. To vše je doplněno problémy se spánkem a chutí k jídlu..

Příčiny

Fyziologické účinky

Climax je přirozený stav ženy, doprovázený poměrně významnými změnami, které ovlivňují práci celého těla. K hlavnímu narušení dochází v hormonálním systému, což vede k prudkému nárůstu estrogenu a gestagenu, což zase ovlivňuje produkci hormonu štěstí - serotoninu. Pokles této látky tedy vede k výkyvům nálady a depresi..

Fyziologické důvody navíc zahrnují:

 • bolesti hlavy;
 • systematický pocit únavy;
 • nekonečné přílivy a odlivy;
 • vnější stárnutí těla;
 • nadváha;
 • poruchy spánku a chuti k jídlu;
 • poklesy tlaku;
 • závrať.

Všechny výše uvedené projevy negativně ovlivňují náladu, způsobují pouze negativní emoce, které mohou v průběhu času vést k depresi.

Psychologický dopad

Většina žen spojuje menopauzu jako přechodnou fázi do stáří. Pro mnohé navíc sexuální život prakticky ztrácí smysl. Návaly tepla, nespavost a další klimakterické projevy negativně ovlivňují psychiku a pomalu ji třesou. Situace je obzvláště komplikována výraznými příznaky menopauzy..

Psychologické důvody zahrnují:

 • negativní myšlenky na stáří;
 • fóbie různého původu;
 • snížený výkon;
 • sociální nestabilita;
 • pocit zbytečnosti.

Menopauza činí ženu duševně zranitelnou: stává se mnohem emotivnější a citlivější.

Na koho se obrátit

Deprese je charakterizována emoční nerovnováhou. Hlavními společníky jsou negativní, někdy agresivní myšlenky. Tento stav významně zhoršuje kvalitu života a v závažných případech může vést k sebevraždě. Proto byste se při sebemenším náznaku duševních poruch měli poradit s lékařem..

Je třeba navštívit několik specialistů:

 • terapeut;
 • endokrinolog;
 • neuropatolog;
 • kardiolog;
 • psychoterapeut.

Terapeut je výchozím bodem při zkoušce. Diagnóza jakéhokoli onemocnění začíná u tohoto lékaře. Výsledky testů, které mu byly přiděleny, vám umožňují přesně určit problém, s výjimkou dalších patologií.

Endokrinolog je odborník, jehož návštěva by se měla stát zvykem, zejména během menopauzy. Hormonální nerovnováha, problémy se štítnou žlázou patří mezi hlavní příčiny deprese. K vyloučení / potvrzení nemoci předepíše lékař určité studie.

Neuropatolog je specialista, který studuje stav nervového systému pacienta. Po vyslechnutí stížností, analýze charakteristik příznaků a předepsání určitých studií lékař diagnostikuje problém nebo jeho nepřítomnost.

Kardiolog je lékař, který vylučuje kardiovaskulární patologie, které způsobují změny krevního tlaku. Nástup deprese může být způsoben poruchami kardiovaskulárního systému, které jsou normou, nebo onemocněním s menopauzou.

Psychoterapeut - jeho pomoc bude nutná, pokud všichni výše uvedení odborníci nediagnostikovali patologie, které vyvolávají depresi.

Jak zacházet

Přímá léčba je předepsána až po důkladném vyšetření a objasnění přesných příčin deprese. Používají se léky a psychoterapie. Volba metody závisí na závažnosti patologie..

Antidepresiva

K léčbě deprese způsobené menopauzou se nejčastěji používají látky ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): fluvoxamin, paroxetin, fluoxetin, depakin, finlepsin, koaxil - lehká léčiva s minimem vedlejších účinků, dobrou biologickou dostupností a tolerancí tělem.

 1. Vysoká účinnost.
 2. Nesnižuje aktivitu, nezpůsobuje ospalost.
 3. Odstraňte úzkost a apatii.
 4. Normalizujte emoční stav.
 5. Minimální vedlejší účinky.
 6. Mírný účinek na tělo.
 7. Není návykové.
 8. Přispívá k odstranění problémů se spánkem, chutí k jídlu.

Hormonální agenti

Depresivní stavy jsou často důsledkem nedostatku estrogenu. Pro doplnění je předepsán příjem jeho syntetického analogu.

Hormonální terapie je nejúčinnější u mírných forem deprese. Nerovnováha se obnoví pomocí:

 1. Tablety: Trisequens, Klimen, Divina.
 2. Svíčky: Climaxan, Ovestin.
 3. Gel: Divigel, Estrogel.
 4. Mazey: Klimadinon.
 5. Omítky: Estraderm, Klimara.

Před zahájením substituční léčby je bezpodmínečně nutné provést analýzu hormonů, aby bylo možné přesně určit stav hormonální rovnováhy.

Nelze jednoznačně říci o výhodách takové terapie, protože vše je čistě individuální. Většina žen si všimne zlepšení svého emočního stavu, ale často existují případy destabilizace.

Psychoterapie

Tato metoda je předepsána přímo odborníkem. Lékař má právo předepsat jej v kombinaci s léčbou drogami, v závislosti na složitosti situace.

Tato metoda umožňuje ženě uvědomit si a rozvíjet adekvátní přístup ke změnám, ke kterým dochází během menopauzy.

Účinnost psychoterapie zcela závisí na touze pacienta zotavit se, důležitý je její kontakt a koordinovaný postup se specialistou.

Prevence

Abyste se vyhnuli depresi, měli byste nejprve udržovat plnou fyzickou a psychologickou aktivitu..

Pro zmírnění nepříjemných příznaků menopauzy je užitečné použít speciální nehormonální bylinné přípravky. K normalizaci spánku jsou perfektní následující:

 • masáž;
 • relaxační koupel;
 • dýchací techniky;
 • rozjímání.

Recenze

Deprese byla zdlouhavá, dlouho jsem nechtěl jít k odborníkům. Snažil jsem se problém vyřešit sám: pozitivní myšlení, fyzická aktivita a podobně. Ale žádný účinek to neměl. Ruce doslova klesly. Terapeut předepsal fluvoxamin a po chvíli jsem chtěl opravdu žít!

Tatiana, 48 let

Menopauza téměř od prvních dnů byla doprovázena strašnou depresivní náladou, která se nakonec změnila v hlubokou depresi. Odborníci předepisovali antidepresiva a psychoterapii. Odmítla léky kvůli osobnímu přesvědčení. Ale jsem docela spokojen s druhou metodou, která mi jasně prospívá.

Evgeniya, 53 let

Antidepresiva na chvíli pomohla. Psychoterapie také nepřinesla výsledky, snad proto, že jsem se jí zvlášť neotevřel. Zlepšení přišlo po použití syntetických hormonů.

Anna, 57 let

S nástupem menopauzy se celý postoj k životu okamžitě změní. Včetně mě. Strávil jsem dlouhou dobu v depresi, chodil jsem jako odloučená osoba, nic jsem nechtěl, všechno mě dráždilo. Ale přitáhla se k sobě. Je důležité si uvědomit, že menopauza není věta a mnoho jím prochází. Musíte se pokusit pokračovat ve stejném životním stylu jako před menopauzou..

Svetlana, 49 let

Závěr

Deprese s menopauzou je obtížný stav ženy, který vzniká v procesu odmítání změn souvisejících s věkem. Jakákoli psychologická nestabilita těla je důvodem k návštěvě lékaře, zejména během menopauzy.

Proto můžeme dojít k závěru, že menopauza není tak hroznou změnou v těle. Pokud se naučíte ignorovat, včas upravit své hormony a udržovat zdravý životní styl, pak je pravděpodobnost deprese snížena na nulu..

Menopauza a deprese: účinná léčba

Klimakterické období je doprovázeno restrukturalizací celého těla, což ženě ztěžuje psychologické zvládnutí těchto změn. Při menopauze může být deprese způsobena jak fyziologickými změnami, tak psychickými faktory..

Samozřejmě, že ne všechny ženy trpí podobnou poruchou s menopauzou, ale přesto se předem nezabrání následkům psychologického přizpůsobení. Důležitým krokem je včasná návštěva odborníka, organizace podpory těla, jakož i znalost příčin, hlavních příznaků a metod řešení deprese. S pomocí následujících informací můžete normalizovat psychoemoční stav, zbavit se různých výkyvů nálady a deprese.

Důvody destabilizace psycho-emocionálního pozadí v menopauze

Podle statistik jsou duševní poruchy s menopauzou pozorovány u 8–15% žen. A to není divné, vzhledem ke komplexu faktorů, které způsobují depresivní nálady:

Fyziologický vliv

Destabilizace hormonální rovnováhy, estrogenové rázy mohou výrazně ovlivnit psychologický stav. Mnoho lékařů zastává názor, že právě takové výkyvy vyvolávají klimakterické poruchy. Faktem je, že serotonin je zodpovědný za dobrou náladu a estrogen přímo ovlivňuje jeho produkci v mozku. Snížení hladiny tohoto pohlavního hormonu vyvolává pokles serotoninu, který způsobuje náhlé změny nálady a depresivní příznaky.

Psychologický dopad

Menopauza je u mnoha žen spojena se stářím a ztrátou sexuální přitažlivosti. Porušuje se vnímání sebe sama, při kterém jsou všechny změny související s věkem příliš drsně vnímány ženou. A nepříjemné příznaky menopauzy situaci jen komplikují a otřásají psychikou. Mnozí navíc chtějí udržovat normální životní styl, ale u těžkého klimakterického syndromu je to velmi obtížné. S neustálými návaly horka se stále častěji objevují narušené spánkové vzorce, podrážděnost a matná nálada. I kdyby v reprodukčním věku takové poruchy nebyly, psychika v menopauze stále ztrácí svou přirozenou obranyschopnost..

Je důležité si uvědomit, že jakoukoli léčbu nelze provést bez studia povahy nemoci, její formy a charakteristik jejího průběhu..

Druhy deprese s menopauzou

Je pozoruhodné, že deprese s menopauzou se může projevovat v různých formách. Mezi hlavními typy depresivních poruch stojí za zmínku:

 • Klimakterický. Tento typ se vyznačuje apatií k dříve zajímavým a významným věcem, systematickou slzavostí, zvýšenou úzkostí a neobvyklou pasivitou. Na pozadí těchto příznaků klesá sexuální touha, dochází k problémům se spánkem a jsou častější návaly horka..
 • Endogenní. Zde se návaly horka nevyskytují častěji, ale do popředí se dostává pesimismus, apatie a melancholie. Žena se dívá negativně na svou minulost a přítomnost i na svou budoucnost. Někdy zmizí chuť k jídlu a objeví se nespavost.
 • Involuční. Tento typ se vyznačuje přehnanou závažností jejích zdravotních problémů. Pacientka se neustále obává o svůj stav, velmi se bojí smrti. Kromě toho je involuční typ deprese velmi často doprovázen bolestivými a nepříjemnými pocity..
 • Psychogenní. Úzkost se velmi často projevuje na pozadí obtížných a nepříjemných myšlenek. Dochází ke snížení sebeúcty, velmi kritickému postoji k osobnosti člověka. Kromě toho mohou nastat problémy se spánkem, špatnou chutí k jídlu a dramatickým úbytkem hmotnosti..

Je velmi obtížné nezávisle určit, jakým typem poruchy žena trpí. Proto je racionální konzultovat s odborníkem. Koneckonců, nedostatek boje s psychickými problémy zvyšuje příznaky menopauzy a vyvolává řadu závažných onemocnění.

Hlavní příznaky depresivní nálady v menopauze

Depresivní nálada není vždy přímou indikací pro užívání léků. Deprese během menopauzy má své vlastní charakteristiky, ale jsou brány v úvahu v komplexu. Léčba je předepsána na základě následujících příznaků a jejich četnosti:

 • zhoršení výkonu;
 • neustálá apatie;
 • velmi kritický postoj k jejich vzhledu;
 • snížená sebeúcta;
 • sklon k osamělosti;
 • pocity neklidu a úzkosti;
 • výskyt různých fóbií;
 • neochota jít dál;
 • skeptický postoj k budoucnosti;
 • náhlé změny nálady;
 • nestabilní emoční stav,
 • silné bolesti hlavy,
 • ztráta chuti k jídlu,
 • mdloby a závratě,
 • nerovnováha v zažívacím traktu,
 • různé bolesti těla.

Mnoho z těchto příznaků může být způsobeno nejen psychickými poruchami, ale také hormonální nerovnováhou. Proto je velmi důležité přesně určit příčinu těchto projevů. Pokud příznaky přetrvávají déle než dva týdny a postupně se zvyšují, pak by návštěva nemocnice neměla být odložena. Čím méně projevů, tím snazší je návrat do normálního života..

Vlastnosti diagnostiky nemoci

Pokud má žena během menopauzy podezření na depresi, je nejlepší navštívit následující odborníky:

 • Terapeut. Tuto položku nemůžete přeskočit, protože potřebnou diagnostiku předepíše právě tento lékař. Jeho výsledky pomohou vyloučit různé patologie a budou také užitečné pro ostatní lékaře, na které terapeut také odkazuje.
 • Endokrinolog. Žena je povinna tohoto odborníka systematicky navštěvovat, protože s jeho pomocí lze optimálně vstoupit do menopauzy a zabránit tak nepříjemným příznakům. Deprese může být způsobena štítnou žlázou a hormonálními problémy. Proto je endokrinolog, kdo může vyloučit takové provokatéry pro přesnost další léčby..
 • Kardiolog. Depresivní symptom může být spojen se změnami obvyklými pro menopauzu, a nikoli s problémy nervového systému. Je důležité vyloučit onemocnění kardiovaskulárního systému a zjistit příčiny prudkého zvýšení krevního tlaku a teprve poté zvolit léčbu.
 • Neuropatolog. Tento lékař zkoumá nervový systém pacienta, zkoumá výsledky testů a povahu příznaků. Poté je předepsána léčba.Pokud všichni výše uvedení odborníci nenalezli patologie, které by mohly vyvolat klimakterické poruchy, je nutné se poradit s psychoterapeutem.

Přečtěte si také v našem článku, jak ulehčit menopauzu a projít touto fází bez emocionálních zmatků.

Léčba deprese s menopauzou

Jak zahájit léčbu? Při menopauze u žen nejčastěji trpí sebeúcta, protože není možné přijmout takovou změnu související s věkem jako další životní etapu. Pro začátek tedy stojí za to:

 1. Je normální vnímat menopauzu, protože při správném přístupu nepříjemné příznaky zmizí.
 2. Zajistěte si pozitivní mentální přístup.
 3. Vyhněte se osamělosti, navazujte nová spojení.
 4. Najděte si nový koníček nebo vášeň. Docela často ženy cvičí jógu s menopauzou.
 5. Sledujte svůj vzhled a šatník.
 6. Uspořádejte zajímavé a vzrušující volný čas s milými lidmi.
 7. Nemluvte o menopauzálních příznacích (kromě ošetřujícího lékaře).
 8. Neustále v pohybu, nezapomínejte na krátké přestávky.
 9. Odmítnout špatné návyky.
 10. Dodržujte zdravý životní styl.

Těmito základními tipy může menopauze zabránit každá žena. V takovém případě nebudete muset užívat léky ani podstoupit psychoterapii. Již bylo prokázáno, že úspěch boje proti depresivním poruchám je téměř 90% závislý na úsilí pacienta..

Užívání hormonálních léků na mírnou depresi

Ohlasy lékařů naznačují, že mírnou formu deprese během menopauzy lze překonat odstraněním problémů s hormonální rovnováhou. Lékař může předepsat:

 • Tablety (Divina, Klimen, Trisekvens)
 • Gely (Estrogel, Divigel)
 • Omítky (Klimara, Extraderm)
 • Svíčky (Ovestin, Climaksan)
 • Mast (Klimadinon)

Před zahájením HRT je však nutné složit testy na hormony, aby bylo možné určit přesný stav hormonální rovnováhy. Pouze správně vybrané hormonální léky zlepšují produkci serotoninu, stabilizují nervový systém a tím odstraňují depresivní poruchy.

Antidepresiva a jejich výhody

Pokud deprese s menopauzou po hormonální terapii ustoupí, musí být problém vyřešen antidepresivy. V některých situacích má HRT vedlejší účinek ve formě destabilizace duševního stavu. Antidepresiva pro menopauzu mají několik výhod:

 • jednat tiše;
 • nemají žádné vedlejší účinky;
 • předvést dobrý výkon;
 • normálně vnímán tělem;
 • nezpůsobují ospalost;
 • není návykové.

Antidepresiva pomáhají eliminovat:

 • podrážděnost,
 • pocit úzkosti,
 • pasivita,
 • apatie,
 • problémy s chutí k jídlu,
 • nespavost.

Stojí za zmínku, že mohou být užívány pouze po konzultaci s lékařem, protože pouze on může přesně určit poruchy menopauzy. Je také nutné si uvědomit, že antidepresiva se zavádějí a vysazují postupně, aby si tělo zvyklo na jejich působení..

V této skupině stojí za zmínku časem testované léky:

 • Paroxetin,
 • Fluvoxamin,
 • Fluoxetin,
 • Finlepsin,
 • Depakine,
 • Koaxil,
 • Ephevelon,
 • Poroxetin,
 • Velafax,
 • Velaxin,
 • Fluoxetin.

Psychoterapie deprese v menopauze

Depresi lze léčit v kanceláři psychoterapeuta, ale v tomto případě je farmakoterapie vyloučena. Návštěvy odborníka v souladu s jeho doporučeními se pozitivně projeví na následujících úrovních:

 • duševní,
 • vegetativní,
 • neurologický,
 • somatoorgan,
 • somatosystém.

Faktem je, že klimakterická deprese může mít tak složitý mechanismus, že bude zahrnovat všechny výše uvedené úrovně. Ale v této věci je psychoterapeutický program budován individuálně pro každý případ..

Je velmi důležité reagovat na jakékoli změny ve vašem psychologickém zdraví, protože tyto problémy mohou zhoršit ty, kteří již mají onemocnění, a také způsobit nové. Proto je třeba s depresí bojovat, ale pouze pod dohledem lékaře, podle jednoduchých doporučení ke stabilizaci psycho-emocionálního stavu.

Menopauza Deprese: Jak přežít hormonální horskou dráhu

Příznaky a léčba klimakterické deprese u žen.

Většina žen ve věku od 45 do 55 let prochází menopauzou, z nichž asi čtvrtina trpí depresí spojenou s reprodukčním selháním a hormonálními změnami. Pokud se blížíte menopauze a nikdy jste neznali příznaky deprese, nyní je čas se naučit, jak rozpoznat její příznaky..

Studie prokázaly, že u žen je větší pravděpodobnost deprese než u mužů. To je způsobeno neustálými hormonálními výkyvy, ke kterým dochází v ženském těle, zejména během dospívání, těhotenství a menopauzy. V poslední době se obzvláště široce diskutuje o problému poporodní deprese a o depresi s menopauzou nebylo téměř nic slyšet..

Američtí lékaři pod vedením Illinoiské univerzity v Chicagu vyzývají ženy po celém světě, aby problém neututnaly, ale pokusily se ho vyřešit všemi dostupnými způsoby - pomocí konzultací psychologů a psychoterapeutů, účinné hormonální terapie, cvičení a zdravého životního stylu.

Proč menopauza zvyšuje riziko deprese

Vedoucí studie Dr. Pauline Mackie z University of Illinois v Chicagu vede k depresi během menopauzy jak environmentální, tak biologické faktory:

"Menopauza je nevyhnutelná fyzická změna, která přímo ovlivňuje hormonální rovnováhu v těle ženy. Jak stárneme, funkčnost vaječníků klesá, zásoba vajíček se postupně vyčerpává. Mnoho lidí si myslí, že vaječníky přestávají fungovat kvůli stálému poklesu hormonu estradiolu, který produkují." ale ve skutečnosti vidíme dramatické výkyvy estrogenu. “.

"Jak se ukázalo, fluktuace estrogenu a výkyvy nálady spolu úzce souvisejí," pokračuje Dr. Maki. "Hormon estrogen stimuluje produkci serotoninu, což zase pomáhá regulovat emoční a psychologickou pohodu. Takže když hladiny estrogenu kolísají, může se serotonin a nálada také destabilizovat." S tímto vědomím je pro ženy snazší psychicky se připravit na to, co se jim může stát, když nastane menopauza. “.

Menopauza: Co říkají ženy?

"Přiznávám, že s příchodem menopauzy jsem se už necítil stejně jako předtím. Předjela mě ve věku 43 let a já jsem byl úplně zlomený. Byl jsem sužován úzkostí a nespavostí, moje váha se zvýšila - byl jsem doslova oteklý. Lidé, kteří mě neviděli několik let, to neudělali poznali, když se setkali. Zdálo se, že tato noční můra nikdy neskončí. “

„Nemyslel jsem si, že moje menopauza začne tak brzy. Cítil jsem se osamělý, rozrušený a absolutně neschopný o tom někomu říct. Do normálního života jsem se mohl vrátit jen pomocí hormonální substituční terapie.“.

„Lékař mi předepsal antidepresiva, která mi pomáhají bojovat s úzkostí a depresemi způsobenými menopauzou. Cítím se s nimi vyrovnaněji a klidněji, dokonce se mi podařilo zhubnout.“.

„Je mi 44 let a prožívám menopauzu. Musím říct, že je to jako ta nejstrašidelnější horská dráha. Teď jsem v pořádku, ale abych byl upřímný, nebyl jsem na to připraven.“.

Hormonální substituční léčba menopauzy

„Existuje mnoho mýtů o hormonální substituční terapii (HRT), většina žen je opatrná a nedůvěřuje tomuto druhu léčby. HRT má samozřejmě řadu kontraindikací a vedlejších účinků, avšak výhody jejího používání převažují nad možnými riziky,“ říká Dr. Maki. - Navzdory skutečnosti, že hormonální substituční terapie nebude schopna úplně vyléčit depresi, bude i nadále přispívat k normalizaci hladin serotoninu a ke zlepšení kvality života ženy. Mimochodem, kontrolovaný příjem antidepresiv je také dobrým způsobem, jak se zbavit deprese během menopauzy. Pokud jste na prahu menopauzální deprese, prodiskutujte tyto léky se svým poskytovatelem zdravotní péče. “.

Jak se vyrovnat s depresí během menopauzy? Psychoterapie pomůže

„Menopauza je důležitou událostí v životě každé ženy a je také zcela osobní," říká Dr. Maki. „Během tohoto období je mnoho z nich na vrcholu své kariéry, musí také uspokojovat potřeby stárnoucích rodičů, nadále věnovat pozornost rodině. Všechny tyto další stresy -faktory mohou zhoršit psychologický stav ženy “.

Vědci nepopírají, že hlavními příčinami deprese během menopauzy jsou genetická predispozice a stav hormonálních hladin. Většina studií však ukazuje, že stresující životní události jsou stále nejvýznamnějšími rizikovými faktory deprese..

„Pokud se problému nemůžete úplně zbavit, můžete změnit svůj přístup k němu. Například pomocí účinné psychoterapie - říká doktor Maki. - Kognitivně behaviorální terapie je dobrou alternativou k léčbě deprese. Na rozdíl od psychoterapie vám pilulka nepomůže vyrovnat se se stárnutím.“.

Porazit noční přílivy a dostatek spánku

Návaly tepla a zvýšené pocení v noci jsou některé z charakteristických znaků menopauzy. Přinášejí ženě nejen fyzické nepohodlí, ale také ovlivňují její psychický stav a spánek. Konstantní deprivace spánku negativně ovlivňuje náladu a myšlení a progresivní deprese může vést k nespavosti. Ukázalo se to na začarovaný kruh.

„Menopauza je obtížným obdobím hormonální zranitelnosti, a pokud k tomu přidáte poruchy spánku a různé životní události, dostanete jakousi dokonalou bouři,“ vysvětluje Polina Maki. „Jediným způsobem, jak se zbavit nočního pocení, je upravit hladinu estrogenu tak, aby se vyrovnal hormonální pokles. Ženy bohužel dostatečně nevědí o depresi v menopauze, jen málo z nich je ochotno o této otázce otevřeně diskutovat. A cílem našich pokynů je to změnit. Aby se ženy vyrovnaly s depresí během menopauzy, musí společně pracovat, je nezbytná strava a cvičení. “.

Na základě materiálů z Daily Mail

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Jak překonat depresi s menopauzou

Menopauza nebo klimakterické období je fáze v životě člověka, která je charakterizována přirozeným zánikem funkcí reprodukčního systému a involucí genitálií. U žen nastává klimakterické období ve věku 45–50 let a je doprovázeno snížením produkce pohlavních hormonů, zastavením menstruace a snížením a později úplným vymizením ovulace, a tedy neschopností otěhotnět. U 30-60% žen dochází k menopauze s výrazným diskomfortem, který se nazývá klimakterický syndrom (metabolické endokrinní, vegetativní-vaskulární a duševní poruchy). U 15% pacientů s klimakterickým syndromem se navíc rozvine deprese. Deprese s menopauzou vyžaduje důkladné vyšetření a stanovení adekvátní terapie zaměřené na normalizaci psycho-emocionálního stavu a zlepšení kvality života.

Co provokuje depresi s menopauzou

Deprese je duševní porucha, která se projevuje sníženou náladou, neschopností užívat si a potlačením pohybu. V období menopauzy se chronická somatická onemocnění ženy zhoršují v důsledku přirozeného stárnutí těla, které kromě probíhajících hormonálních změn zhoršuje psychoemoční stav a vysvětluje prevalenci deprese v tomto věku. Bylo zjištěno, že neurotransmiter serotonin, takzvaný hormon dobré nálady nebo štěstí, ovlivňuje psycho-emocionální stav. Zvýšená nebo depresivní nálada závisí na její koncentraci v těle. Hladina serotoninu závisí na koncentraci estrogenů v těle, čím méně jich je, tím nižší je syntéza tohoto neurotransmiteru. Kromě přirozeného hypoestrogenismu v menopauze je nástup deprese ovlivněn psychologickými faktory, fyziologickými změnami v těle a exogenními (faktory působícími zvenčí) způsobuje:

 • Psychologické důvody. Žena si uvědomuje přístup stáří, bolestně zaznamenává změny ve vzhledu (výskyt vrásek, matnost a vypadávání vlasů, lámavé nehty, přibývání na váze atd.), Netoleruje stresové a konfliktní situace, pociťuje osamělost (děti opustily nebo jejich nepřítomnost kvůli neplodnosti) a zbytečnost, sociální nestabilita.
 • Fyziologické důvody (hormonální a věkové změny). Až 60% žen v menopauze trpí klimakterickým syndromem (bolesti hlavy, návaly horka, nespavost, únava, tlakové rázy), který zhoršuje již tak špatnou náladu a vyvolává rozvoj deprese. Kromě toho se po 45–50 letech běžná chronická onemocnění stále více zhoršují a jejich průběh se zhoršuje..
 • Exogenní příčiny. Špatné návyky zhoršují psycho-emocionální a fyzické nepohodlí a zhoršují průběh chronických onemocnění. Tempo života v moderním světě se zvyšuje, což vede k hromadění únavy a snížení výkonu a nálady, což vyvolává nástup deprese.

Druhy deprese

Na psychiatrii je deprese klasifikována podle typu:

 • Menopauza. Vyvíjí se u žen v menopauze ve věku 45 - 55 let. Souvisí se změnou syntézy pohlavních hormonů.
 • Psychogenní. Je to způsobeno vlivem vnějších traumatických faktorů. Pacient může často identifikovat příčinu rozvinutého stavu, například smrt milovaného člověka.
 • Involuční. Je spojena se stárnutím těla a vyskytuje se u starších osob, což je typické pro ženy v hluboké postmenopauze (70 - 80 let).
 • Endogenní. Duševní porucha z „vnitřních“ důvodů, které nelze zjistit. Dříve ICD 9 uváděl tento stav jako depresi s neurčenými příčinami. Vyžaduje vyloučení epilepsie, bipolární poruchy (maniodepresivní psychóza), cyklotymie.
 • Somatogenní. Vyskytuje se na pozadí chronického somatického onemocnění a jeho léčby léky. Například ischemická choroba srdeční nebo maligní novotvar.
 • Organické. Způsobené poškozením mozku (nádor, meningitida, encefalitida).

Je zřejmé, že s menopauzou neexistují žádné varianty deprese, jak je uvedeno na docela kompetentních internetových stránkách. Tato patologie s menopauzou je pouze jednou z možností deprese, která se projevuje apatií, depresí a letargií..

Klinické projevy

Je to jen špatná nálada a klimakterická deprese. Milovaní by však měli být upozorněni na delší období deprese, nedostatek touhy dělat věci, prázdnotu a letargii. Deprese v menopauze se také projevuje poruchami spánku (nespavost v noci a ospalost během dne), odtažením a neochotou komunikovat s ostatními, emoční labilitou (od slz do smíchu, od podrážděnosti až po agresivitu) a úzkostí. Žena má pocit, že je zbytečná a zbytečná, selhala a cítí se za něco provinile, někdy přitažlivě. Neplánuje budoucnost, je roztržitá, nerozhodná a nejistá, s nízkou sebeúctou. Kromě toho se mění stravovací chování, období bulimie jsou nahrazeny úplným nedostatkem chuti k jídlu. Žena ztrácí zájem o své oblíbené činnosti a koníčky, přidávají se poruchy trávicího traktu, bolesti hlavy, tlakové rázy.

Jak diagnostikovat klimakterickou depresi

Za přítomnosti popsaných příznaků musí žena navštívit několik odborníků a je pravděpodobné, že se této záležitosti budou muset věnovat příbuzní nebo blízcí (osoba odmítá být vyšetřena, motivuje odmítnutí normálním zdravím a ztrátou času). Nejprve stojí za to navštívit terapeuta, který předepíše obecné testy krve a moči, biochemii krve, poslouchá srdce a plíce, vylučuje nebo detekuje somatickou patologii (onemocnění kardiovaskulárního systému, štítné žlázy, nemoci kloubů atd.). Poté terapeut odešle pacienta ke konzultaci ke konkrétnímu lékaři. Návštěva kardiologa je způsobena identifikací srdečních potíží, chirurg a revmatolog v případě artikulární patologie, nefrolog v případě patologie močového systému. Návštěva endokrinologa je považována za povinnou pro ženy v menopauzálním věku. Vyloučí nemoci štítné žlázy a dalších žláz, předepíše testy na hormony (pohlaví a štítná žláza, zbytek podle indikací), určí další taktiku léčby. Žena by také měla navštívit gynekologa, mammologa, neurologa a podle indikací (často identifikovaných neurologem) psychiatra.

Metody řešení klimakterické deprese

Většina žen věří, že klimakterický syndrom a deprese s ním často spojená je kříž, který musí být hrdinsky nesen odmítnutím léčby. Je třeba poznamenat, že ignorovaná nebo nediagnostikovaná patologie se při absenci léčby změní na zdlouhavý průběh, který je plný zhoršení stavu, vzniku sebevražedných myšlenek a dokonce sebevražedných pokusů. Taktika a program léčby jsou určeny závažností patologie, obecným zdravotním stavem, psycho-emocionálním stavem pacienta, finančními možnostmi a možnými vedlejšími účinky předepsaných léků. Mírná deprese je léčena ambulantně; pokud žena zažije sebevražedné myšlenky, je vhodné ji hospitalizovat na neurózovém oddělení psychiatrické kliniky.

 • adekvátní přístup k menopauze - přijetí změn jako fyziologického procesu, nikoli jako začátek stáří.
 • pozitivní přístup k budoucnosti, k současnosti, ke změnám v životě;
 • únik z osamělosti - nová známost, reanimace „zapomenutých“ přátelství a blízkých vztahů;
 • nové koníčky a podpora starých zájmů - čtení knih, pěstování květin, jóga atd.
 • vzhled a skříň - věnujte větší pozornost, nepopírejte si nákup péče a dekorativní kosmetiky, nové oblečení;
 • zajímavý volný čas - setkání s přáteli, spolupracovníky stejných zájmů;
 • vyhýbání se rozhovorům o menopauze a klimakterickém syndromu, negativních momentech, nemocích vlastních i jiných lidí;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • udržování fyzické aktivity (procházky, výlety, fitness, bazén);
 • vyvážená strava;
 • vyhýbání se stresu a konfliktům;
 • celodenní spánek, pokud je to možné, denní odpočinek.

V léčbě klimakterické deprese zaujímá první místo hormonální substituční léčba. Užívání pohlavních hormonů pomůže vyrovnat se nejen s depresivním stavem, ale také eliminuje projevy menopauzy. Z bylinných přípravků jsou předepsány remeny, klimaxan, klimasfera (obsahují fytoestrogeny). Hormonální substituční léčba zahrnuje užívání pilulek (climonorm, klymen, femoston), používání náplastí (climar, extraderm) a čípků (ovestin, climaxan). Hormonální terapie zahrnuje předběžný test na pohlavní hormony. Současně jsou předepsány trankvilizéry s mírným účinkem, jako je grandaxin - stimuluje aktivitu, nezpůsobuje ospalost. Při těžké depresi přecházejí na antidepresiva třídy SSRI: fluvoxamin, koaxil, depakin a další, jejichž aktivní složkou je mirtazapan. Léčba antidepresivy je dlouhodobá, ne méně než šest měsíců. Požadavky na přijetí: dodržování harmonogramu a dávkování, odmítnutí alkoholu. Antidepresiva normalizují spánek, zabraňují patologickému přírůstku hmotnosti, zlepšují náladu a odstraňují úzkost a podrážděnost. Zrušení léku se provádí postupně a snižuje se dávka. V případě potřeby schůzky s psychoterapeutem.

Video: Život je skvělý! Climax. Jak to přežít? 06.12.2018

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Antidepresiva pro menopauzu u žen seznam a příznaky

U menopauzy mají mnozí známky deprese.

Aniž by si ženy uvědomily skutečné důvody své depresivní nálady, zřídka se obrátily k drogám. Zároveň se rozpadají na blízké a ničí s nimi vztahy. Antidepresiva s menopauzou jsou zatím schopna vyrovnat psycho-emocionální stav ženy, zlepšit náladu a dokonce snížit návaly horka a další nepříjemné příznaky.
Přečtěte si také: co jsou návaly horka s menopauzou.

Příčiny deprese během menopauzy

Během menopauzy dochází v ženském těle k hormonálním změnám. Některé ženy toto období snášejí snadno, s drobnými změnami celkového stavu, které mají malý vliv na pohodu.

Ale pro některé se toto období stává skutečnou zkouškou. Cítí se tak špatně, že musí radikálně změnit svůj životní styl. To vede k emocionálním výbuchům a depresivním stavům. Někdy se tak obávají, že si bez antidepresiv neporadí..

Důvody pro zkušenosti žen zahrnují:

 1. Pocení Z tohoto důvodu se žena na veřejnosti nemůže cítit dobře. Zdá se jí, že ostatní jsou z ní znechuceni, cítí z ní pot.
 2. Metabolické poruchy, přírůstek hmotnosti. Žena se stává podrážděnou, snaží se zhubnout, ale neúspěchy jsou ještě otravnější..
 3. Snížený obsah vápníku v těle. Zvyšuje se riziko zlomenin a zubních problémů. Během menopauzy ženy často ztrácejí zuby, což vede k dalším zkušenostem, zejména pokud na jejich obnovení nejsou peníze.
 4. Zvýšené močení a močová inkontinence. Vede k nepohodlí a problémům ve společnosti.
 5. Vaginální suchost a nepohodlí během pohlavního styku. Díky tomu se žena cítí méněcenná a nehodná lásky milovaného člověka..
 6. Vypadávání vlasů, změny jejich struktury, křehké nehty.
 7. Vzhled vrásek, změny ve struktuře pokožky, ztráta její pružnosti. Stárnutí a vadnutí pro ženu je hroznější než všechny výše uvedené důvody a nejčastěji vede k depresi s menopauzou.


Vzhled vrásek může způsobit pocity žen

O tom, jaké antidepresiva užívat během menopauzy, by měl rozhodnout lékař. Užívání jakýchkoli léků samostatně může poškodit tělo.

Léčba

Léčba deprese se liší od ostatních příznaků a patologií, které vznikají v menopauze. Pacienti vyžadují především psychologickou podporu. Ostatní, kteří vidí patologický stav ženy, by měli pomoci tento stav přijmout a přesvědčit je, aby podstoupili vhodnou léčbu..

Psychoterapie

Psychoterapie se často používá k léčbě deprese, která vznikla v důsledku narušení psycho-emocionálního stavu. Práce s psychologem a skupinová terapie mohou pomoci obnovit klid a sebelásku. Odborníci vás naučí porozumět a přijmout vaše tělo a navzdory změnám, které v něm probíhají, vás milují.

Indikace a účinnost antidepresiv

Než začnete užívat léky proti úzkosti, musíte se ujistit, že je žena skutečně potřebuje..

Při sebemenším zhoršení nálady nemůžete popadnout pilulky a vypít je bez opatření. Mírné formy deprese lze eliminovat i bez nich. K tomu stačí změnit prostředí, jít na výlet nebo někam na dovolenou. Můžete se potěšit něčím chutným nebo si koupit nějakou pěknou novou věc.

Pokud taková opatření nepomohou, můžete pít bylinkový čaj s uklidňujícími vlastnostmi. A pokud to také nepomůže, pak už musíte jít k lékaři pro jmenování vážnějších finančních prostředků..

Někteří lékaři se domnívají, že antidepresiva mohou nahradit hormony a předepisovat je místo hormonálních léků. Účinnost této metody dosud nebyla prokázána, ale v praxi se často používá.

Antidepresiva pro menopauzu u žen nezpůsobují zvýšení tělesné hmotnosti, jak se to děje při užívání hormonálních léků. Ženy je proto přijímají snáze..

Aby se pacient cítil lépe, lékař často předepisuje léky, které snižují příznaky menopauzy. Díky tomu se její nálada zlepšuje a stav deprese se vyhlazuje..

Pokud však takové opatření nepomůže, jsou předepsána silná antidepresiva, která mohou bojovat proti známkám psychogenní nebo endogenní deprese. Pomáhají také zmírnit vazomotorické příznaky..

Jaké léky jsou pacientům předepisovány nejčastěji

Nejlepšími léky při léčbě deprese s menopauzou jsou léky uvedené v tabulce.

DrogyÚčinné látkyVlastnostiNávykovost
NovopassitVýtažek z kořene kozlíku lékařského, třezalka tečkovaná, listy meduňky; Hloh, mučenka, květy černého bezu, chmel, guaifenesin.Droga má uklidňující účinek. Guaiffenesin ovlivňuje fungování štítné žlázy, čímž vyrovnává hormonální pozadí, pomáhá vyrovnat se s obavami a úzkostí, normalizuje spánek, stabilizuje krevní tlak.Nezpůsobuje závislost
GrandaxinTofisopam, syntetizovaný z diazepamu.Používá se při neurózách a stavech podobných neurózám, které jsou doprovázeny strachem, napětím. Má sedativní účinek.Nezpůsobuje závislost
LerivonMianserinUrčeno pro různé depresivní stavy, poruchy spánku, fobie.
KoaxilTianeptinlehké sedativum, zklidňuje a uvolňuje, zmírňuje obavy a fóbie. Schopen stimulovat nervovou činnost, zvyšovat duševní a fyzickou aktivitu.Závislost je možná při předávkování a častém užívání.

Nuance a pravidla přijetí

Ženy mají dobrý pocit z užívání antidepresiv během menopauzy. Ale abyste nepoškodili tělo, musíte dodržovat tato pravidla:

 1. Nemůžete začít užívat pilulky bez lékařského předpisu. Musí stanovit diagnózu a zajistit, aby se pacient bez nich neobešel..
 2. Neužívejte velké dávky léku. Dávka se postupně zvyšuje, aby se tělo mohlo přizpůsobit.
 3. Je také povoleno snižovat dávku postupně. Nemůžete se náhle vzdát pilulek, může to mít špatný vliv na celkovou pohodu.

Klinické projevy

Je to jen špatná nálada a klimakterická deprese. Milovaní by však měli být upozorněni na delší období deprese, nedostatek touhy dělat věci, prázdnotu a letargii. Deprese v menopauze se také projevuje poruchami spánku (nespavost v noci a ospalost během dne), odtažením a neochotou komunikovat s ostatními, emoční labilitou (od slz do smíchu, od podrážděnosti až po agresivitu) a úzkostí. Žena má pocit, že je zbytečná a zbytečná, selhala a cítí se za něco provinile, někdy přitažlivě. Neplánuje budoucnost, je roztržitá, nerozhodná a nejistá, s nízkou sebeúctou. Kromě toho se mění stravovací chování, období bulimie jsou nahrazeny úplným nedostatkem chuti k jídlu. Žena ztrácí zájem o své oblíbené činnosti a koníčky, přidávají se poruchy trávicího traktu, bolesti hlavy, tlakové rázy.

Druhy léků a návod k použití

Seznam antidepresiv, která lze použít u žen s menopauzou, může být poměrně dlouhý. Domácí medicína jich produkuje mnoho.

Seznam antidepresiv lze rozdělit na následující typy léků:

 • přírodní;
 • chemikálie;
 • lidové prostředky.

Přírodní - jedná se o přípravky vyrobené na základě přírodních prostředků. A chemické léky jsou syntetické drogy. Tradiční medicína navrhuje použití různých bylin a produktů rostlinného a živočišného původu.

Přírodní antidepresiva

Tento typ produktu zahrnuje přípravky na bázi léčivých bylin. Patří mezi ně různé tinktury a tablety, které lze zakoupit v lékárně. Například tinktura kozlíku lékařského, tinktura pivoňky Evasion, tinktura Hypericum.

Z tabletů jsou populární Persen a Femikaps. Mohou být užívány, pokud neexistují žádné kontraindikace. V případě nesnášenlivosti musí být lék zrušen a nahrazen podobným..


Song - přírodní antidepresivum pro menopauzu

Tato antidepresiva jsou mírné léky na menopauzu. Tělo je snadno snáší a málokdy způsobují vedlejší účinky..

Lidové léky mohou být také zahrnuty do přirozené skupiny. Tinktury si můžete připravit sami doma.

Léky

Syntetické léky zahrnují tablety paroxetinu, tianeptinu, Efevelonu a Adepressu. Musí být užívány přísně podle lékařského předpisu, protože mají mnoho vedlejších účinků a kontraindikací..

Jaké přírodní antidepresiva se používají

Od nepaměti se s věkem souvisejícími změnami v těle používaly rostliny. Tradiční medicína nashromáždila v této oblasti bohaté zkušenosti. Motherwort je považován za jeden z nejběžnějších a nejpopulárnějších prostředků. Tinktura mateřské dřeně se často nabízí v alkoholových kapkách. Stabilizuje nervovou činnost, zmírňuje podrážděnost.

Valerian je dostupný v tabletách a kapkách. Nalezeno v doplňcích stravy a bylinných přípravcích. Jako sedativum, známé všem.

Oregano se doporučuje pro menopauzu. Je to přírodní fytoestrogen. Rostlina se přidává k uklidňujícím bylinkovým čajům. Zmírňuje návaly horka, zklidňuje neurotické stavy. Dalším přírodním fytohormonem je jetel červený. Z byliny této rostliny se připraví vodný nálev, suchá bylina se přidá do čaje. Častý příjem takové infuze zmírňuje klimakterické následky: eliminuje úzkost, zlepšuje spánek, zvyšuje sexualitu žen.


Pivoňková alkoholová tinktura je dobrým sedativem

Alkoholická tinktura z pivoňky také pomáhá při častých změnách nálady, špatném spánku a stimuluje fyzickou aktivitu ženy. Semena kopru jsou svým způsobem také jedinečným prostředkem. Působí sedativně, zlepšuje noční spánek a předchází močové inkontinenci, kterou ženy během menopauzy často trpí. Ze semen kopru rozdrcených v mlýnku na kávu se připraví vodný nálev v množství 1 sklenice, která se vypije během dne.

Sedativa pro menopauzu

Menopauza není vždy doprovázena depresí, ale vždy se změní chování ženy. Stává se podrážděnější, rychle se unavuje, nespí dobře, ztrácí zájem o opačné pohlaví, trpí tlakovými rázy a bolestmi hlavy, její nálada se dramaticky mění.

Všechny tyto příznaky jsou špatné pro celkovou pohodu a je třeba s nimi bojovat. K tomu existují sedativa a mnoho z nich je k dispozici na přepážce. Mají jiné složení a jiný název, ale mohou být užívány s menopauzou v akutních obdobích nebo když jsou antidepresiva kontraindikována..

Neužívejte pilulky bez konzultace s lékařem. Mohou mít vedlejší účinky, které mohou vyvolat různé zdraví nebezpečné podmínky..

Nejoblíbenějšími sedativy jsou tablety valeriánů, glycin, afobazol, Novo-Passit, Persen a další. Jsou prodávány bez lékařského předpisu, ale musíte se poradit s lékařem o tom, jak a kdy je užívat, abyste dosáhli maximálního účinku a nepoškodili tělo..

U kterého lékaře byste měli kontaktovat, pokud se u vás objeví deprese??

Pokud se během menopauzy objeví příznaky deprese a jiných nepříjemných jevů, měli byste se poradit s gynekologem. Provede komplexní vyšetření těla, určí přítomnost hormonálního narušení, které by mohlo vést k tomuto negativnímu stavu.

V případě potřeby je předepsána substituční terapie, která pomůže vyhladit hormonální změny v těle. V mnoha případech se doporučuje navštívit endokrinologa.

Váš lékař zkontroluje stav štítné žlázy a dalších žláz. Někdy může odstranění deprese pomoci odstranění endokrinních problémů..

V případě tlakových rázů, arytmií, bolesti v oblasti srdce byste se měli poradit s kardiologem. Tyto problémy mohou být způsobeny hormonálními změnami v těle ženy nebo mohou být důsledkem depresivního stavu..

Rovněž je povinná konzultace s neurologem..

Možné kontraindikace užívání drog

Antidepresiva na menopauzu působí mírně, ale ne každý je může užívat a ne vždy. Existují situace a nemoci, ve kterých je nelze použít.

Tyto zahrnují:

 • zmatenost, ztráta paměti, psychomotorické poruchy;
 • křečové stavy;
 • patologické procesy v ledvinách nebo v játrech;
 • snížení krevního tlaku na kritickou úroveň;
 • oběhové poruchy;
 • časté bolesti hlavy, ospalost;
 • špatné trávení;
 • nesnášenlivost složek léčiva.


Časté bolesti hlavy, ospalost jsou kontraindikace užívání antidepresiv s menopauzou

Antidepresiva mají mnoho vedlejších účinků, ale ne u každého. Pokud se objeví, tělo tento lék nepřijme a musí být zlikvidováno. V tomto případě může lékař předepsat jiný lék..

Menopauza a astenická deprese

Únava a pocity emocionálního vyčerpání ráno mohou být alarmujícím příznakem takzvané astenické deprese.

Astenická deprese má několik synonym. Také se jí říká neurastenická melancholie nebo deprese vyčerpání („astenie“ v latině znamená slabost, vyčerpání, zvýšená únava). Projevuje se takto:

 • aktivita klesá a nahrazuje ji apatie;
 • jakákoli činnost je prováděna velmi obtížně a nepřináší potěšení;
 • v těle je nevysvětlitelná slabost a pocit „opotřebení“;
 • zdá se, že vůbec neexistuje žádná energie a únava je pociťována i při malém úsilí;
 • zvýšená slzavost může být nahrazena neočekávanými agresivními záchvaty;
 • prudce negativní reakce na všechny vnější podněty (jasné světlo nebo hlasité zvuky je zcela nemožné vydržet);
 • ospalost (navíc kdykoli během dne);
 • intenzivní žízeň;
 • skoky krevního tlaku, dušnost;
 • poruchy funkce ledvin a zhoršené močení;
 • bolest bederní páteře.

Bohužel, když dojde k menopauze, ženy často trpí těmito stavy. Pokud je vám mnoho z uvedených znaků již známé, odpovězte na poslední otázku: kdy se astenie projevuje nejsilněji - ráno nebo večer? Pokud se v ranních hodinách (bezprostředně po probuzení) budete cítit unaveni a ohromeni, pak se s největší pravděpodobností jedná o astenickou depresi a naléhavě potřebujete léčbu.

Vlastnosti preventivních opatření

Aby se zabránilo depresivním stavům, měla by se žena ujistit, že její menopauza přechází s nejmenšími vedlejšími příznaky. Není možné předem vědět, jak se bude cítit během celého tohoto období. Můžete se však připravit předem:

 1. Lékaři doporučují užívat speciálně vybraný komplex vitamínů, který pomáhá ženskému tělu doplňovat rovnováhu vitamínů a minerálů.
 2. Aby se zabránilo problémům s vlasy, nehty, zuby a kostmi, doporučuje se ženě užívat léky obsahující vápník.
 3. Během tohoto období je nutné přijímat co nejvíce pozitivních emocí. Jsou podporovány časté procházky na čerstvém vzduchu, turistika v lesích, návštěva vodních ploch.
 4. Je užitečné si místo teplé dát studenou sprchu a v horkém počasí několikrát denně.
 5. V noci zajistěte do ložnice čerstvý vzduch, aby bylo možné snášet snášení nočního přílivu.
 6. Pozornost by měla být věnována výživě. Aby se zabránilo rychlému přibývání na váze, je vhodné pro toto období dodržovat speciální dietu..

Pokud aktivně bojujete s příznaky menopauzy, můžete se během tohoto obtížného období pro slabší pohlaví vyhnout depresím. Pokud to však selže, léky vám pomohou.

Antidepresiva na menopauzu u žen aktivně bojují s depresivními stavy. Obnovují ženině sebevědomí a umožňují žít plnohodnotný život..

Věci k zapamatování?

 1. Hlavními příčinami deprese během menopauzy jsou hormonální nerovnováha a psycho-emocionální stav ženy..
 2. Nemoc je klasifikována podle závažnosti, klinických projevů.
 3. První příznaky onemocnění si často všimnou nejprve rodina a přátelé..
 4. Deprese vyžaduje komplexní přístup zahrnující psychoterapii, antidepresiva a hormonální substituční terapii..
 5. Pro prevenci je nutné zahájit hormonální terapii včas a vést plnohodnotný aktivní životní styl..

Literatura

 • Avedisova, A.S. Role farmakologické a psychoterapie při léčbě depresivních poruch / A.S. Avedisova, L. S. Kanaeva, V. O. Chakhova // Sociální a klinická psychiatrie. 1998. - č. 3. - str. 5457.
 • Aleksandrovsky, Yu.A. Hraniční duševní poruchy / Yu. A. Aleksandrovsky. M., 2000.-- 496 s..
 • Deprese (psychopatologie, patogeneze): sat. práce / vyd. OP Vertogradova. - M.: Mosk. Výzkumný ústav psychiatrie, 1980. - T. 91.-- S. 9-16.
 • Zdraví žen po 45 Text. / I.I. Dedov, T.Yu. Berketova, G.A. Melnichenko, A.K. Ragozin. M.: Amipress, 1999.-- 72 s.: Ill.
 • Klinická účinnost hormonální substituční terapie Text: Průvodce pro lékaře / V.N. Serov, V.P. Smetnik, V.E. Balan, Ya.Z. Zaidieva, G.A. Melnichenko. M., 2001.-- 36 s..
 • Krasnov V.M. Psychiatrické poruchy v textu všeobecné lékařské praxe. / V.M. Krasnov // RMZh. 2002. - Svazek 25, č. 144. - S. 11871191.
 • Manuilova I.A. Neuroendokrinní změny, když je funkce vaječníků vypnuta Text. / IA. Manuilova. M.: Medicine, 1972.-- 176 s.: Špatně.
 • Praktická doporučení pro použití hormonální substituční terapie u žen v perio- a post-meiopauze Text. // Menopauza, 2004. №4. - str.3-14
 • Smulevich A.B. Deprese ve fyzicky nemocném textu. / A.B. Smulevich, V.N. Kozyrev, A.L. Syrkin. M., 1998.-- 108 s.
 • Tyuvin H.A. Psychické poruchy u žen během menopauzy Text. / H.A. Tyuvin. M.: Kron-press, 1996. - 210 s..

Hlavní příznaky a příznaky premenopauzálního období

Obrovské množství názorů a pověstí se soustředilo na období menopauzy, což u žen předem vyvolává negativní asociace. Z tohoto období se začínají objevovat dohady a neopodstatněné obavy, které vedou k úzkosti a neurózám.

Takový přístup není oprávněný, menopauza není nemoc, ale přirozené fyziologické období. V tuto chvíli dochází k důležité události - ukončení reprodukčního systému. Poté, co skončí, už se nebudete muset starat o antikoncepci a bát se neplánovaného těhotenství.

Premenopauzální období začíná dlouho před hlavními změnami, příroda varuje před budoucími změnami a dává čas se na ně psychicky i fyzicky připravit.

Ženské tělo je jedinečné, takže je pravda, že „pravidla musí být porušována“. Neexistuje jasný časový rámec pro nástup menopauzy.

Proces je natolik natažený, že je nemožné udělat přesnou hranici mezi pre-menopauzou a menopauzou..

Proto se říká o známkách, projevech premenopauzálního období u žen a jejich léčbě jako o kontinuálním procesu, který plynule přechází z jedné fáze do druhé..

Některé obecné vzorce lze nicméně vysledovat, proto se obecně uznává, že existují 3 typy menopauzy, orientované podle věku..

 1. Brzy. Je diagnostikováno, pokud se u žen do 38-40 let objeví příznaky premenopauzálního období. Důvody mohou být různé, od hormonálních poruch po chirurgický zákrok, avšak od okamžiku, kdy se objeví prekurzory, začíná proces stárnutí těla.
 2. Normální nebo fyziologická menopauza začíná po 45 letech. Známky pre-menopauzy se objevují o 2-3 roky dříve, po 42 letech.
 3. Pozdě. Mluví o něm, pokud příroda dala ještě několik let aktivní práci vaječníků a proces vyhynutí začal až po 55 letech. V tomto případě existuje nebezpečí příliš prudkých změn vedoucích ke vzniku patologického klimakterického období, rozvoji aterosklerózy a osteoporózy..
 • porušení měsíčního cyklu;
 • náhlé návaly horka, často následované zimnicí;
 • zvýšená srdeční frekvence bez zjevného důvodu;
 • zvýšená podrážděnost;
 • změny nálady.

Jedná se o externí signály o začátku hlubokých transformací. Závěrem je postupné zastavení reprodukčního systému.

Po mnoho let řídila společně s endokrinní prací celý organismus jako celek, podřizovala se měnícím se potřebám během početí, porodu a porodu, kojení.

Nyní začíná obrácený proces, kdy aktivita vaječníků klesá, a současně se snižuje produkce pohlavních hormonů. Jejich nedostatek vede ke změnám v práci kardiovaskulárních, nervových a jiných systémů, což je doprovázeno určitými onemocněními.

Během menopauzy se tedy tělo přizpůsobuje novým podmínkám a ne vždy jde hladce.

20% žen si všimne drobných změn, přibližně 48 - projeví se příznaky střední intenzity a pouze malá část žen musí v premenopauzálním období pociťovat úplnou závažnost příznaků a uchýlit se k léčbě.

Známky premenopauzálního období u žen jsou podobné, ale objevují se v různých časech a mohou se lišit v pořadí. To neznamená, že pokud jsou pozorovány změny v měsíčním cyklu, pak menopauza nepochybně začala.

Důvodem může být stres, stěhování do jiného města, těžká fyzická aktivita nebo nástup zánětlivého procesu. Pokud však existují 3–4 příznaky, je na čase přemýšlet o nové životní etapě..

Hlavní příznaky nástupu hormonálních změn jsou:

 • změna načasování měsíčního cyklu, objemu a povahy vypouštění;
 • porušení termoregulace, vyvolání návalů horka;
 • kardiopalmus;
 • angina pectoris;
 • rozvoj aterosklerózy;
 • porušení koncentrace pozornosti;
 • oslabení paměti;
 • zvýšený krevní tlak;
 • dušnost;
 • zvýšená únava;
 • přecitlivělost mléčných žláz;
 • nepohodlí v intimní oblasti;
 • změny nálady;
 • podrážděnost, slzavost, apatie;
 • vznik stabilních stavů úzkosti, někdy se měnících v neurózy;
 • Deprese.

Není nutné, aby ženu předjel celý komplex „potěšení ze života“. Příznaky, ke kterým je tělo náchylné, se obvykle objevují..

Například pokud existuje tendence k hypertenzi, je logické očekávat tlakové rázy, nepohodlí v oblasti srdce, závratě, dušnost.

Pokud v rodině existují případy rakoviny, je třeba věnovat pozornost stavu mléčných žláz, dělohy, příloh.

 • genetická abnormalita;
 • dědičné choroby;
 • chirurgický zákrok;
 • léčba maligního nádoru;
 • průběh hormonálních léků v rozporu s dávkami nebo načasováním podávání;
 • autoimunitní onemocnění;
 • náhlé změny tělesné hmotnosti;
 • vleklé stresové situace;
 • chronické zánětlivé procesy, virová onemocnění.

Měli byste vědět! Z nevysvětlitelných důvodů dochází k předčasné menopauze.

Rozlišujte mezi reverzibilní a nevratnou časnou menopauzou. Ovariální funkce se v některých případech obnoví po vysazení HRT, normalizaci hmotnosti, emočním stavu.

Můžete pochopit, že věková restrukturalizace začala, když:

 • intervaly mezi menstruací se prodlužují s jejich následným ukončením;
 • schopnost otěhotnět je ztracena;
 • výsledky testů potvrzují nedostatek estrogenu.

Za selhání cyklu se považuje interval mezi měsíčními více než 35 dny. Pozorování probíhá dynamicky několik měsíců. Pokud existuje stálý trend, považuje se to za příznak indikující premenopauzální stav..

Jakýkoli organismus žije a vyvíjí se podle určitých zákonů, které zajišťují plynulé změny v určitém období. Změna dat je plná nepříjemných důsledků. Například bylo prokázáno, že pokles produkce pohlavních hormonů spouští proces stárnutí. To se projevuje nejen ve vnitřních procesech, ale také ve vnějších změnách..

Nejnepříjemnějším překvapením je nepohodlí v intimní oblasti spojené se zvýšenou suchostí vaginální sliznice. Vyvolává to svědění, bolestivé močení, časté nutkání používat toaletu, močovou inkontinenci při smíchu, kašli a ostrém pláči. Snižuje sexuální touhu, během pohlavního styku se objevují nepohodlí.

Navrhujeme, abyste se seznámili se Sexem v menopauze a po menopauze: je možné procvičovat, rysy, doporučení

Další porušení se týká emocionální sféry. Ve věku 30-45 let má žena aktivní kariérní růst, řadu zkušeností, je oceňována jako zavedená odbornice. V takové situaci může emoční inkontinence vést ke konfliktům a zhoršení pracovního prostředí..

Důležité! Ateroskleróza, osteoporóza a autoimunitní onemocnění se často stávají důsledky patologie. Není nutné brát nástup časné menopauzy jako katastrofu. Negativní emoce situaci jen zhorší a prohloubí projevené příznaky.

Je třeba si uvědomit, že každá žena má svůj vlastní, individuální životní plán a vy jej musíte pouze dodržovat a být ve střehu.

Pokud si včas všimnete prvních známek a přijmete vhodná opatření, můžete negativní pocity a následky snížit na minimum..

K tomu je nutné podstoupit včasné vyšetření, které ukáže celkový stav těla, identifikuje problémové oblasti, které vyžadují zvýšenou pozornost, a vybere podpůrnou terapii s pomocí lékaře. Pokud je například zjištěn nedostatek vápníku, což vede ke ztrátě kostní denzity a nástupu osteoporózy, stojí za to zahájit léčbu, která kompenzuje nedostatek prvku a brání jeho vyplavování..

 1. Premenopauza začíná 2-3 roky před zánikem reprodukční funkce, charakterizované změnou měsíčního cyklu. Poskytuje příležitost připravit se na globální změny a plynule vstoupit do nové fáze.
 2. Menopauza, která se častěji nazývá přímo menopauza, trvá 4 až 6 let, někdy může trvat i déle. Stále častěji se objevují hlavní příznaky klimakterického syndromu, měsíční výtok se úplně zastaví, tělo se začíná přizpůsobovat práci v podmínkách nedostatku estrogenu a progesteronu. Obzvláště patrné jsou změny vzhledu související s věkem.
 3. Postmenopauza dokončuje změny, trvá až do konce života. V tuto chvíli existuje riziko vzniku osteoporózy, která mění držení těla, zvyšuje riziko zlomenin a snižuje schopnost regenerace..

Nejvýznamnější změny nastávají během menopauzy, současně dochází k exacerbaci chronických onemocnění a vzniku nových souvisejících s nedostatkem estrogenu. Úkolem ženy je proto projevovat zvýšenou pozornost jejímu zdraví, vzhledu, emočnímu stavu..

Za předpoklady pro urychlení klimakterických změn se považují všechny předpoklady vyvolávající výskyt nedostatku hormonů. Tyto zahrnují:

 • diabetes mellitus obou typů;
 • poruchy štítné žlázy;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • onkologická onemocnění;
 • časté stresové situace;
 • těžká fyzická práce;
 • nadměrné zatížení během tréninku;
 • nedostatek vitamínů, nezdravá strava;
 • chemoterapie;
 • užívání alkoholu, drog;
 • operace na pánevních orgánech.

Jeden důvod nebo jejich kombinace může významně zkrátit dobu aktivní reprodukční činnosti a vést k procesu zastavení práce vaječníků, snížení koncentrace pohlavních hormonů a nástupu menopauzy.

Za určitých okolností lze vytvořit příznivé podmínky a změny související s věkem lze trochu odložit. K tomu musíte mít dostatek slunečního světla nebo doplnit nedostatek vitaminu D..

Potřebujete vyváženou stravu, žádné náhlé změny tělesné hmotnosti, zaměření na rodinnou pohodu, aktivní životní styl. Dobrou podporu pro tělo poskytuje použití bylinných čajů a produktů obsahujících fytoestrogeny.

Proč dochází k depresi během menopauzy?

Samozřejmě ne všechny ženy pociťují takové problémy během menopauzy, ale pouze 15%, ale to neznamená, že takový stav lze ponechat na náhodu, když moderní medicína ví, co to způsobilo a jak pomoci ženě. Deprese v menopauze je způsobena následujícími faktory ovlivňujícími ženské tělo:

 1. Menopauza je celková restrukturalizace celého těla, a to především díky hormonům. To platí zejména pro hlavní ženský hormon estrogen: jeho množství v těle ženy neustále skáče. Hormon estrogen je zodpovědný za produkci dalšího hormonu mozkem, serotoninu. Je to tento hormon, který je zodpovědný za radost a dobrou náladu, a protože jeho hladina také klesá, nálada ženy není v nejlepším stavu..
 2. Psychologické důvody. Pro mnoho žen je obtížné přijmout menopauzu jako takovou, protože dochází k poznání, že hlavní ženská funkce, kterou je mít děti, je ztracena, v těle dochází k určitým změnám, nedobrovolně přicházejí myšlenky na blížící se stáří. Takový stav samozřejmě nepřispívá k bezmezné radosti a povznášení..
 3. Zdravotní problémy. S příchodem menopauzy se objevují určité zdravotní potíže. Žena je často vystavena návalům horka, nočnímu pocení, závratím, nespavosti, bolestem svalů, častému nutkání chodit v malém. Je těžké zůstat veselý a veselý, když se neustále něčeho obáváte..

Jak diagnostikovat klimakterickou depresi

Za přítomnosti popsaných příznaků musí žena navštívit několik odborníků a je pravděpodobné, že se této záležitosti budou muset věnovat příbuzní nebo blízcí (osoba odmítá být vyšetřena, motivuje odmítnutí normálním zdravím a ztrátou času). Nejprve stojí za to navštívit terapeuta, který předepíše obecné testy krve a moči, biochemii krve, poslouchá srdce a plíce, vylučuje nebo detekuje somatickou patologii (onemocnění kardiovaskulárního systému, štítné žlázy, nemoci kloubů atd.). Poté terapeut odešle pacienta ke konzultaci ke konkrétnímu lékaři. Návštěva kardiologa je způsobena identifikací srdečních potíží, chirurg a revmatolog v případě artikulární patologie, nefrolog v případě patologie močového systému. Návštěva endokrinologa je považována za povinnou pro ženy v menopauzálním věku. Vyloučí nemoci štítné žlázy a dalších žláz, předepíše testy na hormony (pohlaví a štítná žláza, zbytek podle indikací), určí další taktiku léčby. Žena by také měla navštívit gynekologa, mammologa, neurologa a podle indikací (často identifikovaných neurologem) psychiatra.

Porazit noční přílivy a dostatek spánku

Návaly tepla a zvýšené pocení v noci jsou některé z charakteristických znaků menopauzy. Přinášejí ženě nejen fyzické nepohodlí, ale také ovlivňují její psychický stav a spánek. Konstantní deprivace spánku negativně ovlivňuje náladu a myšlení a progresivní deprese může vést k nespavosti. Ukázalo se to na začarovaný kruh...

"Menopauza je obtížné období hormonální zranitelnosti, a pokud k tomu přidáte poruchy spánku a různé životní události, dostanete jakousi dokonalou bouři," vysvětluje Polina Maki. - Jediným způsobem, jak se zbavit nočního pocení, je upravit hladinu estrogenu tak, aby se vyrovnal hormonální pokles. Ženy bohužel o menopauzální depresi nevědí dostatečně a jen málo z nich je ochotno o této otázce otevřeně diskutovat. A cílem našich pokynů je změnit to. Aby se ženy vyrovnaly s depresí během menopauzy, musí spolupracovat, samotná strava a cvičení nestačí. ““.

Hormonální alergie je relativně vzácný, ale docela nebezpečný typ alergické reakce, při níž si alergen - to jsou určité hormony - produkuje samotné tělo. Z tohoto důvodu je obtížné diagnostikovat a léčit onemocnění, i když jen zřídka vede k vážným následkům, jako je anafylaktický šok.