Jak určit první den menstruačního cyklu

Ženy vědí, co je to menstruace, ale podceňují význam menstruačního cyklu (MC) a působení hormonů, které zajišťují normální fungování ženského reprodukčního systému. První den cyklu je něco, co by si měla každá žena spravedlivého pohlaví pamatovat, aby mohla kompetentně přistupovat k vyšetření reprodukčního systému, plánování těhotenství a volbě metody antikoncepce.

Fáze menstruačního cyklu

Práce ženského reprodukčního systému je regulována hormony hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, které způsobují funkční změny v endometriu (vnitřní vrstvě dělohy), vejcovodech a pochvě. Frekvence produkce určitých hormonů je dána tvorbou menstruačního cyklu.

Každé menstruační období je proces přípravy ženského těla na těhotenství..

Cyklus menstruace začíná dnem, kdy dojde k menstruaci - periodické děložní krvácení, doprovázející odmítnutí a obnovu vnitřní vrstvy dělohy.

Folikulární fáze

V den nástupu menstruačního krvácení nastává první fáze - folikulární. Folikulární fáze trvá v průměru 14 dní (může se pohybovat od 7 do 22, v závislosti na jednotlivých charakteristikách). V této době dochází pod vlivem folikuly stimulujících (FSH) a luteinizačních (LH) hormonů k procesu zrání folikulů.

Folikul je vaječná buňka obklopená speciálními membránami. Od začátku formování reprodukčního systému dívky, dokonce i v děloze, je položen určitý počet folikulů. V době puberty (11–13 let, tj. Ve věku, kdy poprvé začíná menstruační cyklus), některé z nich, zvané prvotní, umírají. Ze zbývajících 300–450 tis. Dospěje pouze ne více než 500, ostatní atrofují. Počet fungujících folikulů určuje délku plodného věku (období, během něhož může žena otěhotnět) a zhruba znamená, kolikrát se v životě vyskytne menstruace, s výjimkou anovulačních cyklů.

Samotná menstruace trvá od 3 do 7 dnů. Pod vlivem hormonů je staré endometrium odmítnuto a je vytvořeno nové.

Ovulační fáze

1-2 týdny po ukončení menstruace začíná druhá fáze - ovulační. Trvá asi 3 dny a spočívá ve zrání a prasknutí folikulu, tj. Ovulace samotné, s uvolněním vajíčka. K tomuto procesu dochází v důsledku vícenásobného zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Ovulační fáze je nejpříznivější pro početí..

Luteální fáze

Dalších 13-14 dnů po ovulaci je fáze luteálního nebo corpus luteum. Během tohoto období jsou převládajícími hormony v koncentraci v krvi progesteron, těhotenský hormon a estrogeny. Pod jejich vlivem roste endometrium a tělo ženy se připravuje na těhotenství. Pokud vajíčko není oplodněno, menstruační cyklus se opakuje od začátku..

Význam prvního dne cyklu

Existují dny, které jsou významné při plánování těhotenství pro diagnostické studie a laboratorní testy..

Jak určit první den menstruace?

První den vašeho cyklu je den, kdy začíná vaše menstruační krvácení. Je to bráno v úvahu při stanovení gestačního věku a předpokládaného data narození, při předepisování ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů, v různých fázích MC, jsou stanoveny různé koncentrace pohlavních hormonů.

Znalost 1 dne menstruačního cyklu vám pomůže vypočítat datum příštího menstruačního období pomocí papírového kalendáře nebo elektronického dámského měsíčního kalendáře v telefonu.

Na základě znalostí dne začátku ženského cyklu můžeme předpokládat nejpříznivější interval pro početí.

Normálně menstruační cyklus trvá 28–32 dní. Cyklus kratší než 21 dní se nazývá krátký cyklus a cyklus delší než 36 dní se nazývá dlouhý. Varianta normy je posunutí data zahájení MC až o týden (dříve nebo později, než se očekávalo). Absence menstruace po dobu delší než 5 týdnů nebo začátek nové menstruace za méně než 2,5 týdne je již vážným důvodem pro vyhledání kvalifikované pomoci..

Podle počtu výtoků je menstruace bohatá a není hojná. Normou je objem krve 20 až 120 ml, to znamená ne více než polovina sklenice.

Důvody posunutí nástupu menstruace

Reprodukční systém ženy je složitý systém, jehož stav závisí na mnoha faktorech:

 1. Stresující situace způsobují narušení fungování mnoha orgánů, včetně genitální oblasti, proto může emoční šok vyvolat dlouhé zpoždění menstruace v důsledku krátkodobého hormonálního narušení.
 2. Minulé infekce téměř vždy posouvají datum nástupu menstruace: i jen ARVI může způsobit porušení MC.
 3. Prudká změna tělesné hmotnosti. Při prudkém úbytku hmotnosti a přírůstku hmotnosti dochází k hormonálnímu narušení, které ovlivňuje reprodukční systém.
 4. Hormonální poruchy jsou nejčastější příčinou problémů reprodukčního systému.
 5. Změna klimatu může také vést k nesprávné funkci regulace, ale obvykle ne na dlouho.
 6. Užívání hormonální antikoncepce, zejména na začátku kurzu.
 7. Spontánní nebo lékařské ukončení těhotenství. Potrat nebo potrat je vážným stresem pro celé tělo.
 8. Těhotenství je nejpřirozenějším důvodem pro vynechání menstruace.

Výpočet začátku dalšího období

K určení prvního dne ženského cyklu potřebujete znát datum předchozích předpisů. K tomu musíte vypočítat průměrnou dobu cyklu - počet dní mezi prvním dnem předchozího MC a začátkem současnosti.

Příklad: pokud k poslední menstruaci došlo 1. října a cyklus je 29 dní, další menstruace začne na konci měsíce - 30. října.

Díky těmto znalostem se nikdy nedostanete do nepříjemné situace, kdy po ruce nemáte potřebné hygienické výrobky. Tampon nebo hygienickou vložku vložte do kosmetické tašky týden před očekávaným začátkem cyklu.

Význam data zahájení MC při jmenování lékaře

I při plánovaném termínu se gynekolog určitě zeptá, kdy byla poslední menstruace, nebo vypočítá den cyklu. To je důležité, protože stav ženského reprodukčního systému se liší v závislosti na fázi.

Stav mléčných žláz, přívěsky dělohy, bolestivé pocity a stížnosti pacienta - to vše lékař zvažuje ohledně období menstruačního cyklu.

Při provádění ultrazvuku dochází ke zpracování získaných údajů relativně k prvnímu dni menstruace, protože stav endometria se velmi liší ve folikulární a luteální fázi. A nekonzistence obrazu s fází cyklu může naznačovat vážné problémy.

Pokud je schůzka s gynekologem způsobena počátkem těhotenství, na základě prvního dne poslední menstruace lékař určí přibližnou dobu těhotenství a datum porodu.

Mnoho stížností, které ženy podávají při návštěvě ženského lékaře, se týká jejich menstruace..

Během ovulace si žena může stěžovat na bolesti v podbřišku nebo na jedné straně. Může se objevit slabost, únava a někdy nevolnost. Během tohoto období je povoleno uvolnění několika kapek krve v důsledku prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka.

Mělo by se však pamatovat na to, že prodloužený (více než 2 dny) krvavý nebo hnědý výtok není normální volbou. To naznačuje, že došlo k hormonální nerovnováze nebo jiné poruše..

Silná bolest břicha, která se objevila během pohlavního styku nebo bezprostředně po něm, je dobrým důvodem k okamžitému vyhledání lékařské pomoci. Mohou se tedy objevit příznaky apoplexie - prasknutí vaječníku doprovázené vnitřním krvácením. Jedná se o potenciálně nebezpečný stav nejen pro zdraví ženy, ale také pro její život..

Ve třetí fázi MC - luteální je tělo pod silou progesteronu a estrogenu, což způsobuje časté změny nálady, emoční labilitu, nepohodlí v mléčných žlázách a jejich otoky. A také ke konci MC jsou možné poruchy trávení: nadýmání, zácpa nebo průjem. Ženy si často stěžují na bolesti hlavy a svalů. Všechny tyto příznaky, se střední závažností, nemají patologickou příčinu a nevyžadují lékařský zásah..

Cyklistické a kosmetické procedury

Hormonální pozadí ženy nemůže ovlivnit stav pokožky. Během menstruace je pokožka suchá, někdy matná. Během tohoto období je nežádoucí zahájit kosmetické procedury, protože tloušťka epidermis klesá a zvyšuje se pravděpodobnost jejího poškození a infekce..

Po menstruaci ve folikulární fázi se zvyšuje účinek hormonu estradiolu, což znatelně zlepšuje stav pokožky: vyrážka a zarudnutí, které se objevily před menstruací, zmizí, pokožka získá zdravý zvlhčený vzhled. Toto období je nejpříznivější pro všechny typy kosmetických a chirurgických zákroků..

Několik dní před ovulací se pokožka rozzáří a vypadá nejzdravěji a nejkrásněji. Během této doby je nejlepší provádět hydrataci a výživu. Samotná ovulace však může přinést černé tečky a zvýšenou produkci kožního mazu..

V luteální fázi je lepší upustit od tepelných procedur a laserové expozice: pod vlivem progesteronu dosáhne maximální přívod krve do pokožky, buňky zadržují vodu, zhoršuje se odtok lymfy.

Začátek cyklu se skvrnitým výbojem

Mít různé druhy výtoků kromě menstruace je pro ženu často zavádějící. Pokusme se odpovědět na otázku, jaký den menstruačního cyklu je považován za první den menstruace, pokud je „rozmazaný“.

Vzhled hnědého výtoku v malém množství může být jak fyziologickým jevem, tak známkou vážných problémů v ženském reprodukčním systému..

Chcete-li v tomto případě určit začátek MC, musíte zjistit, co je to výboj..

Ovulace může být doprovázena uvolněním několika kapek krve, která na spodním prádle vypadá jako hnědá „mazanice“.
Výtok, který se vyskytuje uprostřed cyklu a netrvá déle než 2 dny a má zanedbatelný objem, ve většině případů naznačuje ovulaci. To se nebere v úvahu a pro zahájení počítání MC byste měli počkat na úplné menstruační krvácení.

Pokud výtok trvá déle než 3 dny, v malém objemu, neměli byste je užívat na začátku menstruace. Měli byste se však poradit s lékařem, protože tento příznak může být výsledkem hormonálního narušení, endometriózy a děložních myomů.

Pokud je krev hnědá a výtok trvá 4-7 dní a punčocháče nestačí, je to menstruace. Ale takový průběh menstruace není normou, je nutná konzultace s gynekologem.

Ženský reprodukční systém je velmi složitý. Musí s ní být zacházeno kompetentně, pozorně a s úctou. Znalost vašeho cyklu zachrání ženu před nepříjemnými situacemi a nechtěným těhotenstvím. Pochopením práce svého reprodukčního systému může žena převzít kontrolu nad situací, nechat se uvolnit nebo naopak zabránit nežádoucím následkům.

Cyklus menstruace: norma, důvody nepravidelného cyklu, jak s nimi zacházet

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí. Co jsou to období? Od kterého dne byste měli počítat menstruaci? Jak by měli postupovat normálně? Které změny jsou jen odchylkou od normy a které vyžadují léčbu? Existují způsoby, jak regulovat cyklus bez hormonů? Pojďme společně hledat odpovědi na tyto otázky..

Určitě jste opakovaně slyšeli, že výpočet vlastního měsíčního cyklu je užitečný pro sledování vašeho zdraví. Je to proto, že mnoho gynekologických problémů se signalizuje primárně selháním cyklu. Jedna z prvních otázek, které je žena položena při schůzce s gynekologem, se týká přesně délky a frekvence menstruačního cyklu. Je také třeba provést mnoho laboratorních testů zaměřených na menstruační cyklus..

Jak počítat menstruační cyklus?

Menstruace se nazývá stabilně se opakující děložní krvácení, běžně se nazývá menstruační cyklus [1]. Tento cyklus je doprovázen rytmickými změnami nejen v reprodukčním (hormonálním) systému, ale také v celém těle ženy, účelem těchto změn je příprava na těhotenství.

Stabilní menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Začátek cyklu je 1 den menstruace (nástup silného krvácení) a jeho konec je poslední den před novým obdobím.

Moderní medicína považuje následující parametry za normu měsíčního cyklu [2]:

 • Doba trvání - od 20 do 36 dnů.
 • Samotná doba menstruace (špinění) je 2-7 dní.
 • Ztráta krve - od 50 do 150 ml.
 • Nedostatečné zhoršení zdraví (podle subjektivních pocitů).

Za ideální je považován cyklus s obdobím 28 dnů (jak se říkalo ve starověku - lunární cyklus), doba menstruace je 3–5 dní a ztráta krve od 50 do 100 ml. Podle výsledků výzkumu jde o cyklus, který má většina žen [3].

Chcete-li správně vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, budete potřebovat buď kalendář a pero, nebo speciální aplikaci ve smartphonu, ve které musíte označit první a poslední den cyklu. Chcete-li získat úplný obraz, budete si muset dělat známky alespoň 3 měsíce po sobě, ale je lepší brát to zpravidla a neustále si označovat menstruaci. Tímto způsobem zaručeně nezmeškáte žádné nepříznivé změny..

Kvůli tomu se cyklus menstruace ztratí?

Cyklus může zabloudit z různých důvodů. Existuje značné množství gynekologických onemocnění, která jsou klasifikována jako menstruační nepravidelnosti a mají následující příznaky:

 • Snížení frekvence menstruace až 4-7krát ročně.
 • Zkrácení doby krvácení na 1–2 dny nebo prodloužení o více než 7 dní.
 • Zkrácená doba cyklu: méně než 20 dní.
 • Vzhled nepravidelného krvácení.
 • Výrazné snížení nebo zvýšení ztráty menstruační krve.
 • Bolestivost menstruace způsobující značné nepohodlí.
 • Nedostatek menstruace po dobu několika měsíců (6 a více) [4].

Tato symptomatologie vyžaduje návštěvu lékaře, protože s vysokou pravděpodobností naznačuje výskyt gynekologických onemocnění.

Hormony štítné žlázy mají také významný vliv na stav menstruačních funkcí a selhání cyklu [5]. Menší změny v menstruačním cyklu lékaři zároveň nepovažují za abnormality. Důvody těchto selhání:

 • Stres v práci, zejména u mladých dívek. Za stresových podmínek jsou všechny systémy těla nuceny pracovat se zvýšeným stresem, což vyžaduje další nutriční podporu. Osobní životní problémy velmi často také negativně přispívají k frekvenci cyklu a způsobují stres..
 • Nedostatek spánku: Spánek méně než 8 hodin denně obvykle vede k únavě a nakonec přetíží biologické systémy těla.
 • Expozice vzduchu po dobu kratší než 2 hodiny denně, která vede k nedostatečnému přívodu kyslíku, který je odpovědný za regulaci intracelulárních procesů [6].
 • Nesprávná výživa (zejména nepravidelná), která mimo jiné vede k nedostatku vitamínů a stopových prvků nezbytných pro ženské tělo. Zde jsou nějaké příklady:
  • Chronický nedostatek tokoferolu (vitaminu E) může vyvolat atrofii pohlavních žláz.
  • Nedostatek kyseliny askorbové (vitamin C) způsobuje zvýšenou křehkost kapilár, zvýšené krvácení.
  • Nedostatek kyseliny pantothenové (vitamin B5) je doprovázen snížením funkcí pohlavních žláz.
  • Nedostatek zinku je nebezpečný zpomalením sexuálního vývoje, neplodnosti [7].
 • Aklimatizace může také ovlivnit frekvenci menstruačního cyklu, zejména v případech, kdy dochází ke změně klimatických pásem rychle (cestování letadlem na velké vzdálenosti).
 • Cyklus skoků je možný v dospívání, kdy biologický věk mnoha dívek zaostává za kalendářem a menstruační cyklus se stabilizuje o 2-3 roky později, než je obecně přijímáno.

Ve většině případů byste měli mít normální menstruační cyklus, měli byste změnit svůj postoj k životnímu stylu a zejména zajistit odpovídající výživu a dodatečný příjem vitamínů a minerálů.

Změny v těle během PMS a menstruace

Hlavní funkcí těla ženy v reprodukčním věku je, bez ohledu na to, jak banálně to zní, plodení. S tím je spojena přítomnost menstruace. Jednoduše řečeno, každý měsíc je děloha zpočátku připravena na oplodnění a poté je očištěna v případě zmeškaného těhotenství [8].

Na přelomu menstruačního cyklu žluté tělísko odumírá a během prvních tří až pěti dnů se sliznice přesycená krví a sekrety odtrhne od stěn dělohy a vyjde ven. Následně se regeneruje povrchový epitel pokrývající povrch rány dělohy, obnovuje se jeho sliznice a proces zrání nových vajíček ve folikulích končí opět ovulací - nejpříznivější období pro početí. Po ovulaci se opakuje růstová fáze žlutého tělíska a zesílení endometria, které, pokud nedojde k oplodnění vajíčka, končí opět menstruací.

Rozdělení menstruačního cyklu na fáze se liší v závislosti na tom, jaké fyziologické změny v reprodukčním systému se berou jako základ - v endometriu nebo vaječnících (viz tabulka 1).

Tabulka 1. Fáze menstruačního cyklu, jejich trvání a vlastnosti hormonálního pozadí

Poloviční cyklus

Fáze zohledňující fyziologické změny:

Hormonální charakteristiky

v endometriu

ve vaječnících

1-14 dní

1.1. Menstruace - obvykle trvá do prvních 3–5 dnů cyklu.

1. Fáze folikulů nebo zrání folikulů. Končí ovulací.

FSH dominuje - folikuly stimulující (gonadotropní) hormon, stimulující produkci estradiolu folikuly.

1.2. Proliferativní nebo aktivní růstová fáze endometria.

Produkce FSH klesá, ale místo vůdce hormonů zaujímají estrogeny, především estradiol, a méně aktivní hormony - estron a estriol.

2.3. Ovulace - normálně spadá na 12. - 15. den cyklu, trvá 1-2 dny. Dominantní folikul praskne a uvolněné vajíčko se začne pohybovat podél vejcovodu.

Na pozadí stále vysokých hladin estrogenu a FSH vybuchne LH, luteinizační hormon, kousek dopředu, jehož prudký nárůst vyvolává ovulaci.

15-28 dní

2.4. Sekreční nebo fáze zesílení endometria v důsledku sekrece děložních žláz.

2. Luteální neboli růstová fáze žlutého tělíska v místě prasklého folikulu.

Všechny estrogeny, stejně jako LH a FSH, začínají rychle klesat na minimum a v této době vyhrává hlavní roli progesteron, jehož vrchol spadá přibližně na 22 dní cyklu. V tomto okamžiku se u řady žen vyvine PMS - premenstruační syndrom.

V první polovině menstruačního cyklu je tělo ženy pod převážným vlivem estrogenů (od 1 do 14 dnů) a ve druhé (od 15 do 28 dnů) - pod vlivem progesteronu. Právě ten druhý je často spouštěčem, který spouští vývoj premenstruačního syndromu - jedné z diagnóz, které tak často komplikují život moderních žen..

Medicína klasifikuje PMS jako gynekologické onemocnění s jasně definovanými příznaky [9]. Současně, ačkoli moderní věda nenaznačuje jednoznačnou příčinu této patologie, mnoho vědců ji vysvětluje v důsledku reakce centrálního nervového systému ženského těla na hormonální nerovnováhu [10].

Diagnostická kritéria pro PMS zahrnují 11 příznaků (10 z nich se označuje jako významné psychoemočné a behaviorální poruchy), které se vyznačují jasně identifikovaným cyklickým průběhem [11]:

 1. Depresivní nálada.
 2. Úzkost a napětí.
 3. Schopnost nálady.
 4. Zvýšená podrážděnost.
 5. Snížený zájem o každodenní činnosti, apatie.
 6. Volná koncentrace pozornosti.
 7. Zvýšená únava.
 8. Poruchy chuti k jídlu.
 9. Nespavost nebo patologická ospalost.
 10. Porušení sebeovládání.
 11. Fyzické příznaky:
  • mastalgie, projevující se tupými, praskajícími bolestmi v mléčných žlázách, stejně jako jejich překrvení;
  • cefalalgie (bolest hlavy);
  • bolest kloubů;
  • otok;
  • zvýšená mastná pleť (akné na obličeji, mastné vlasy atd.).

Aby bylo možné diagnostikovat PMS a určit konkrétní typ poruchy, musí být přítomno alespoň 5 z výše uvedených příznaků. Moderní medicína rozlišuje hlavní PMS a fyziologické (mírné) PMS, ve kterých žena zaznamenává přítomnost výše uvedených příznaků, ale nemají významný vliv na kvalitu jejího života.

Jak zmírnit bolestivé příznaky

V závislosti na typu PMS nebo abnormalitách v průběhu menstruace se přístupy k léčbě také liší. V případech, kdy lékař diagnostikuje jednu z forem primárního PMS nebo endokrinní gynekologické onemocnění, je nutná systémová léčba..

V případě fyziologického (mírného) PMS nebo menšího nepohodlí během menstruace není nutná specifická léčba, symptomatická korekce se provádí s léky, jako jsou:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem;
 • Spazmolytika, která potlačují svalové křeče hladkých svalů;
 • Hormonální antikoncepce snižující menstruační krvácení a projevy bolesti (předepsané lékařem) [12].

Můžete však začít s užíváním vitamínů a minerálů (cyklická vitaminová terapie) [13]:

 • Vitamíny skupiny B se účastní všech typů metabolismu [14]. Mají také gonadotropní účinek, podílejí se na hormonálním metabolismu a mají pozitivní vliv na nervový systém [15].
 • Retinol (vitamin A) má příznivý účinek na růst buněk epitelu a také na proces inaktivace estrogenu (v kombinaci s vitamíny B6 a B9) [16].
 • Tokoferol (vitamin E) je základní součástí metabolismu a regenerace bílkovin, jeho nedostatek negativně ovlivňuje funkci hypotalamu [17].
 • Soli hořčíku zvyšují výdej moči, snižují otoky a zmírňují úzkost.

Preventivní a mírná symptomatická opatření zahrnují také používání rostlinných produktů, které mohou zahrnovat:

 • Vitex agnus-castus nebo posvátný vitex, je to také obyčejná větvička, divoký (nebo klášterní) pepř, cudný, Abrahamův strom. Výtažky z různých částí této rostliny obsahují éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, iridoidy, alkaloidy, vitamíny a stopové prvky. Hlavní však je, že posvátný vitex je přirozeným zdrojem fytohormonů, které mají pozitivní účinek na mírné příznaky PMS [18].
 • Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, je to také třezalka tečkovaná, žlutá třezalka tečkovaná, třezalka tečkovaná, onemocnění, krev zajíce, krev, červená tráva. V gynekologické praxi se používá extrakt z květů této rostliny, který pomáhá normalizovat psycho-emoční pozadí [19].

U žen s predispozicí k onemocněním, jako jsou žaludeční nebo duodenální vředy, stejně jako selhání ledvin nebo jater, musí léky zvolit lékař.

Když si moderní dívka stanoví jednu ze životních priorit, aby si zachovala zdraví a touhu porodit zdravé dítě, může díky pozorování cyklu menstruace včas věnovat pozornost vznikajícím odchylkám od normy. V případě závažných změn byste měli navštívit gynekologickou konzultaci. A v případě, že odchylky jsou nevýznamné, můžete zlepšit svou pohodu pomocí symptomatické léčby, stejně jako vitamín-minerální komplexy opravující cyklus, aby se zabránilo nepříjemným podmínkám.

Dvoufázový vitaminový a minerální komplex pro normalizaci menstruačního cyklu

Když jste se rozhodli napravit nepříjemné příznaky PMS nebo odstranit nepohodlí během menstruace pomocí vitamínů a minerálů, měli byste věnovat pozornost komplexu CIKLOVITA ®, který nemá na ruském trhu obdoby..

Nejprve si uvědomte, že jedinečnost přípravku CIKLOVITA ® je potvrzena patentem na vynález č. 2443422 [20]. Tento přípravek pro ženy, který obsahuje komplex vitamínů, stopových prvků a mikroživin rostlinného původu, je formulován tak, aby maximálně zohledňoval zvláštnosti průběhu první a druhé poloviny menstruačního cyklu z hlediska hormonálních hladin..

CIKLOVITA ® má výrazný účinek na pozměněný hormonální stav ženy a díky tomu je schopna udržovat a upravovat reprodukční zdraví ženy. Jak se to zobrazuje? Složky IUD CIKLOVITA ® přispívají [21]:

 • snížení bolesti během menstruace;
 • tvorba pravidelného menstruačního cyklu;
 • úleva od projevů PMS;
 • normalizace reprodukčního systému [22].

Takže ženy ve věkové skupině 18–35 let, které trpí menstruačními poruchami, mají často nedostatek určitých živin:

  1. v první polovině měsíčního cyklu - téměř všechny vitamíny skupiny B, stejně jako zinek a selen;
  2. ve druhé polovině měsíčního cyklu - vitamíny A, C, E, měď a ve větší míře než v první polovině MC selen a zinek.

Tyto potřeby ženského těla CYCLOVITA ® dobře splňuje, protože se jedná o dvoufázový vitaminový a minerální komplex, vytvořený s ohledem na cyklické změny v těle ženy. Na základě výzkumu o potřebě vitaminů a mikroelementů v různých fázích měsíčního cyklu byly vyvinuty dvě formulace - CYCLOVITA ® 1 a CIKLOVITA ® 2, které celkem obsahují:

 1. 12 vitamínů: A, E, B1, V2, VZ, VPět, Vdevět, V12, PP, D, E, P;
 2. 5 stopových prvků: měď, zinek, jód, selen, mangan;
 3. rutin a lutein.

Dávka je zvolena optimálně pro estrogenové a progesteronové hormonální fáze menstruačního cyklu a je určena k užívání v příslušné dny.

Podle výsledků studií [23] došlo u pacientů, kteří užívali doplňky stravy CYCLOVITA ® po dobu 3 cyklů, k výraznému snížení stížností na příznaky bolestivých období a PMS; u většiny žen byl obnoven pravidelný menstruační cyklus; snížená potřeba úlevy od bolesti během menstruace; příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a nervozita se staly méně výraznými; snížený otok obličeje a končetin; stejně jako překrvení mléčných žláz a bolestivé pocity v nich. Došlo také k normalizaci obsahu vitamínů a mikroelementů v krevní plazmě, zlepšení stavu pokožky (snížení mastnoty a akné), vlasů (snížení příznaků vypadávání vlasů a seborey) a nehtů (snížení křehkosti).

Kontraindikace pro použití jsou individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení k užívání nehormonálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na webových stránkách společnosti.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA®“ v Registru státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

Užívání vitamínů a minerálů ve speciálně vybraných dávkách podle fází přispívá k vytvoření pravidelného menstruačního cyklu.

Nepravidelná menstruace, výkyvy nálady, přírůstek hmotnosti, únava, snížený sexuální apetit - tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu v těle.

Vitamíny a minerály hrají důležitou roli při udržování stabilního fungování orgánů ženského reprodukčního systému.

Nerovnováha hormonů může během období způsobit bolestivost.

Komponenty CYCLOVITA ® pomáhají snižovat závažnost bolestivých pocitů během menstruace, předmenstruační napětí a udržovat pravidelný cyklus. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,2,3,4 https://clck.ru/EdXdD
 • 5 https://clck.ru/EhYJ8
 • 6 https://clck.ru/EhYJ8
 • 7 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 8 https://meduniver.com/Medical/Akusherstvo/813.html
 • 9,10,11,12,18 https://clck.ru/EhYJW
 • 13 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 14 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 15,16,17,23 https://clck.ru/EdXcG
 • 19 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 20 http://www.freepatent.ru/patents/2443422
 • 21 https://clck.ru/EhYJj
 • 22 https://medi.ru/info/12408

Přestože nedostatek vitamínů a minerálů je běžným problémem pro zdraví ženy, je třeba si uvědomit, že takový nedostatek může být selektivní, to znamená, že ovlivňuje pouze určité živiny a projevuje se jako nerovnováha. Proto by nitroděložní tělísko pro dlouhodobé užívání mělo být voleno tak, aby nečelilo opačnému problému - hypervitaminóze a hyperhismikroelementóze - přesycení těla jednotlivými živinami. Ujistěte se, že komplexní přípravky, které užíváte, nepřekračují denní dávky přísad doporučených Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Jak určit první den menstruačního cyklu

wikiHow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků je napsáno více autory. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 44. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Znalost menstruačního cyklu vám pomůže činit informovaná rozhodnutí o vašem zdraví a plánování rodiny. Lékaři se často ptají, kdy byl první den menstruačního cyklu. Tipy níže vám pomohou definovat tento den..

Jak správně vypočítat začátek cyklu a jeho dny

Gynekologové se velmi často potýkají s takovým problémem, že při konzultaci dojde ke ztrátě ženy na otázku „Jaký je váš dnešní den cyklu.“ Zdálo by se, že jednoduchá otázka, která se týká menstruace, ale z nějakého důvodu pacientku znepokojuje.

Toto je ale velmi důležité kritérium pro stanovení diagnózy a při výběru dne pro diagnostiku..

Jak správně počítat začátek cyklu a jeho dny, řekne dobrý gynekolog Khaled Alievich.

Menstruační cyklus každé ženy trvá jinak a stává se, že se cyklus úplně ztratil. Tyto ženy musí dvakrát vážně sledovat zdraví žen. Narušení cyklu může být způsobeno užíváním léků, které vedou k hormonálnímu narušení, nebo jinými fyziologickými důvody.

Absence menstruace po dlouhou dobu může být pouze ve dvou případech, kdy žena otěhotní nebo onemocní.

Proto je prostě nutné sledovat cyklus, může to být známka něčeho velmi dobrého nebo špatného, ​​ale v obou případech se týká zdraví žen..

Zde je pro vás jednoduchý návod, který pak budete znát nazpaměť a používat celý život..

1. Vezměte kalendář pro aktuální rok a značku:

Menstruační cyklus je interval od začátku jedné periody do začátku další..

První den cyklu je první den krvácení, poslední den cyklu je poslední den před začátkem další menstruace.
U zdravé ženy trvá normální cyklus 21–35 dní, ideální cyklus 28 dní..

Průměrná doba menstruace je 3–7 dní..
Cyklus obvykle začíná u dívek ve věku od devíti do šestnácti let. Závisí to na mnoha faktorech: fyziologie, rasa, výživa, dědičné faktory a fyzická aktivita.

V první fázi (od roku do jednoho a půl roku) je možné, že cyklus proběhne nepravidelně, v tuto dobu se formuje reprodukční systém ženy.

2. Uchovávejte deník kritických dnů. V dnešní době je to snadné, mnoho gadgetů předpokládá standardní program „dámského kalendáře“ nebo si vezme kapesní kalendář a každý měsíc si označí začátek a konec měsíčního cyklu..

3. Pokud si nevedete kalendářní deník, bude těžké si později vzpomenout: data začátku a konce krvácení v minulém období, stejně jako trvání menstruačního cyklu, a tyto informace mohou být signálem začínajících ženských problémů.

4. Za zpoždění se považuje období delší než dva týdny, pokud po předpokládaném datu začátku menstruace nedojde. V takovém případě je třeba si domluvit schůzku s gynekologem na klinice. Lékař provede vyšetření a pošle vás na laboratorní testy. Je možné, že jste těhotná a brzy se stanete matkou, a je možné, že po obdržení výsledků testu lékař provede kolposkopii a předepíše léčbu, která obnoví váš cyklus.

Menstruační nepravidelnosti mohou být vyjádřeny také změnou jejího trvání, trvání menstruace nebo množství ztráty krve.

Pokud stále nemůžete sledovat cyklus sami, správně počítat dny nebo máte úplné zpoždění menstruace, domluvte si schůzku s dobrým lékařem, gynekologem Khaledem Alievichem na naší klinice v okrese Krasnoarmeyskiy, lékař na recepci vše jasně vysvětlí, provede diagnostické vyšetření a předepíše léčbu.

Jak číst začátek cyklu

 • - kalendář pro aktuální rok;
 • - pero (značky).

Cyklus je interval od začátku jedné periody do začátku další. První den menstruačního cyklu se považuje za první den krvácení, poslední den je poslední den před začátkem další menstruace.

Normální cyklus trvá 21-35 dní, ideální je 28 dní. Vaše období je obvykle 3–7 dní..

Menstruace začíná ve věku od devíti do patnácti let. Závisí to na fyziologii, rase, stravě, dědičných faktorech a fyzické aktivitě. Zpočátku (od roku do jednoho a půl roku) je možné, že cyklus bude probíhat nepravidelně, v tomto okamžiku dochází k tvorbě reprodukčního systému ženského těla.

Vše o menstruačním cyklu a menstruaci

* Vše o menstruačním cyklu a menstruaci

Co znamená menstruační cyklus a co to je? Jaký je fyziologický základ a význam menstruačního cyklu a menstruace.

Menstruace je cyklické odmítnutí výstelky dělohy (endometria) doprovázené krvácením z pochvy. Menstruace se objevuje pravidelně, přibližně jednou za měsíc, během celého reprodukčního období života ženy. Menstruace začíná v dospívání a úplně mizí s nástupem menopauzy. Hlavním bodem menstruace a menstruačního cyklu je příprava těla ženy na početí dítěte..

Co je to menstruace a menstruační cyklus?

Podle definice je menstruační cyklus období od jednoho období k druhému. První den menstruace (krvácení z pochvy) se považuje za první den menstruačního cyklu. Poslední den před další menstruací se považuje za poslední den daného menstruačního cyklu..
Pokud například menstruace začíná 3. ledna, považuje se tento den za první den menstruačního cyklu. Pokud k dalšímu období dojde 2. února, bude 1. únor posledním dnem (ukáže se 28. den) tohoto menstruačního cyklu a 2. únor bude prvním dnem následujícího menstruačního cyklu..
Délka menstruačního cyklu se obvykle pohybuje od 25 do 36 dnů. Ačkoli se v příkladech obvykle nejčastěji používá cyklus s délkou 28 dnů, takový cyklus má pouze 10–15% žen..
Doba trvání prvních menstruačních cyklů (menarche) i posledních cyklů (během nástupu menopauzy) se může značně lišit, což je vysvětleno hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají v těle ženy..
Menstruační krvácení (menstruace jako taková, menstruace, „červené dny“) obvykle trvá od 3 do 7 dnů a v průměru trvá asi 5 dní. Ztráta krve během jednoho menstruačního cyklu je obvykle 15 až 75 ml.

Jak je regulován menstruační cyklus? Proč a proč k takovým cyklickým změnám dochází v těle ženy? Smyslem menstruačního cyklu je připravit tělo ženy na možné těhotenství. Na rozdíl od mnoha zvířat, u nichž se možnost početí objevuje pouze jednou za rok nebo jednou za několik let, má člověk příležitost počat dítě téměř každý měsíc. Každý měsíc dochází v těle ženy v reprodukčním věku k cyklickým změnám, které připravují celé její tělo (a hlavně genitálie) na možné těhotenství. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus..
Ústřední událostí (v důležitosti a v čase) každého menstruačního cyklu u zdravé ženy je ovulace - uvolnění vajíčka, které může být oplodněno spermií a dát tak nový život. První polovina menstruačního cyklu spočívá v pěstování zralého vajíčka a přípravě místa v děloze na jeho vývoj, pokud je oplodněno. V případě oplodnění vajíčka se zastaví vývoj menstruačního cyklu a dojde k otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko zemře a všechny změny v těle ženy procházejí během druhé poloviny menstruačního cyklu, až do začátku dalšího cyklu, zpětným vývojem. Každý menstruační cyklus začíná menstruací - která zahrnuje „očištění“ děložní dutiny, která se připravuje na příjem oplodněného vajíčka uprostřed cyklu.
Menstruační cyklus je regulován hormony. Při vývoji menstruačního cyklu hrají hlavní roli dva hormony: luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). Oba tyto hormony jsou vylučovány hypofýzou (malá žláza sousedící s dolní částí mozku). Luteinizační hormony a hormony stimulující folikuly vyvolávají ovulaci a „nutí“ vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron zase „nutí“ dělohu a mléčné žlázy, aby se připravily na možné oplodnění a těhotenství. Menstruační cyklus má tři fáze: folikulární (před uvolněním vajíčka), ovulární (uvolnění vajíčka) a luteální (po uvolnění vajíčka).
Folikulární fáze.
Tato fáze začíná prvním dnem menstruačního krvácení (1. den menstruačního cyklu). Hlavní události této fáze jsou
 • vývoj 1 folikulu ve vaječnících a čištění děložní dutiny po předchozím cyklu.
 • čištění děložní dutiny po předchozím cyklu

Na začátku folikulární fáze (bezprostředně po ukončení předchozího cyklu) je výstelka dělohy (endometria) naplněna živinami a krevními cévami nezbytnými pro růst embrya během prvního období těhotenství. Životaschopnost a růst sliznice dělohy přímo závisí na koncentraci ženských pohlavních hormonů v ženině krvi. Pokud po ovulaci, která proběhla uprostřed cyklu, nedošlo k těhotenství, koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi poklesne na kritickou úroveň (během poslední fáze předchozího cyklu) a první den nového cyklu začíná odmítání tlusté sliznice dělohy, což zase projevuje se krvavým vaginálním výtokem (menstruace, menstruace).
Zároveň hypofýza ženy zvyšuje produkci FSH (hormon stimulující růst folikulů). Tento hormon stimuluje růst folikulu ve vaječnících. Folikul je malá dutina uvnitř vaječníku, ve které vyroste 1 vejce (ze které se v případě oplodnění může vyvinout embryo). U zdravých žen se koncentrace FSH a velikost folikulu úměrně zvyšuje během první fáze menstruačního cyklu a dosahuje maxima po 13-14 dnech počítaných od prvního dne menstruace. Během folikulární fáze produkují buňky folikulu obklopujícího vajíčko velké množství estrogenu, který stimuluje vývoj výstelky dělohy a pochvy.
V průměru celá folikulární fáze trvá přibližně 13-14 dní. Ze všech tří fází menstruačního cyklu se doba trvání této fáze liší nejvíce. Blíže k menopauze se folikulární fáze zkracuje.
Navzdory skutečnosti, že na konci folikulární fáze se velikost folikulu a vajec v něm stane maximální, stále zůstává uzavřená uvnitř vaječníku, na místě nepřístupném pro spermie. Aby došlo k oplodnění vajíčka, musí folikul (membrána) prasknout a uvolnit vajíčko. K prasknutí (ovulaci) folikulu dochází působením luteinizačního hormonu.
Ovulární fáze
Ovulární fáze (ovulace) začíná prudkým zvýšením hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Luteinizační hormon stimuluje růst folikulu, aby se rozbil a uvolnil vajíčko.
Ovulární fáze obvykle trvá od 16 do 32 hodin. Konec této fáze se považuje za uvolnění vajíčka..
V době ovulace mohou některé ženy pociťovat krátkodobé bolesti v podbřišku..
Během 12 až 24 hodin po uvolnění vajíčka lze pomocí speciálního testu moči zjistit prudké zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v těle. Tuto analýzu lze použít k identifikaci plodného období (období, kdy je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění). Vajíčko lze oplodnit nejpozději 12 hodin po jeho uvolnění. Hnojení vajíčka je pravděpodobnější, pokud se v ženských reprodukčních orgánech nacházejí spermie před uvolněním vajíčka, to znamená v případě, že došlo k pohlavnímu styku několik hodin před nebo po ovulaci..
Ovulace je středobodem každého menstruačního cyklu. Navzdory tomu se v řadě případů (u některých onemocnění, na pozadí užívání hormonální antikoncepce, po porodu, během nástupu menopauzy) často vyskytují anovulační cykly, tj. Cykly, během nichž nedochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka..

Luteální fáze
Tato fáze začíná bezprostředně po ovulaci, trvá přibližně 14 dní a končí těsně před začátkem dalšího období nebo postupuje do těhotenství.
Tělo ženy se „dozví“ o přítomnosti či nepřítomnosti těhotenství pouze 10–13 dní po ovulaci a celou tu dobu se „pilně připravuje“ na přijetí vajíčka, které mohlo být oplodněno.
V luteální fázi se prasklý folikul uzavře a vytvoří takzvané žluté tělísko - akumulaci buněk, které produkují progesteron. Úlohou žlutého tělíska je připravit dělohu na možné těhotenství.
Progesteron produkovaný žlutým tělem způsobuje, že endometrium (vnitřní výstelka dělohy) zhoustne a naplní se tekutinou a živinami nezbytnými pro nenarozené dítě. Během luteální fáze také progesteron způsobuje mírné zvýšení tělesné teploty (bazální teploty) a udržuje tuto zvýšenou teplotu až do nástupu menstruace. Vzhledem k tomu, že se corpus luteum vyvíjí pouze z prasklého folikulu a produkuje progesteron, což přispívá ke zvýšení teploty, pouze při výskytu ovulace se ke stanovení, zda došlo k ovulaci, použije zvýšení bazální teploty..
Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu v krvi během první a třetí fáze cyklu pomáhá rozšířit tok mléčných žláz, což může způsobit mírné bobtnání a citlivost prsu (zejména v posledních dnech menstruačního cyklu, před nástupem menstruace).
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělo zmizí po 14 dnech a hladina progesteronu a estrogenu v krvi ženy klesne na kritickou úroveň. Od tohoto okamžiku začíná nový menstruační cyklus..
Pokud bylo vajíčko oplodněno, luteální fáze přechází do těhotenství a nedochází k menstruaci. K tomu dochází následovně: pokud bylo vajíčko oplodněno a úspěšně připojeno k děloze, buňky kolem vyvíjejícího se embrya začnou produkovat speciální hormon - lidský choriový gonadotropin. Tento hormon podporuje život žlutého tělíska a brání jeho zmizení..
Corpus luteum zase pokračuje v produkci progesteronu, dokud se nevytvoří placenta nenarozeného dítěte. Lidský choriový gonadotropin (hCG) se používá k určení těhotenství pomocí domácího nebo laboratorního těhotenského testu. Tento test určuje koncentraci tohoto hormonu v moči.

Jak bylo zřejmé z výše uvedeného materiálu, menstruační cyklus je složitý proces globálních cyklických přeskupení v těle ženy, jehož účelem je vytvořit příznivé podmínky pro vývoj těhotenství.

Co znamená menstruační cyklus a co to je? Jaký je fyziologický základ a význam menstruačního cyklu a menstruace.

Menstruace je cyklické odmítnutí výstelky dělohy (endometria) doprovázené krvácením z pochvy. Menstruace se objevuje pravidelně, přibližně jednou za měsíc, během celého reprodukčního období života ženy. Menstruace začíná v dospívání a úplně mizí s nástupem menopauzy. Hlavním bodem menstruace a menstruačního cyklu je příprava těla ženy na početí dítěte..

Co je to menstruace a menstruační cyklus?

Podle definice je menstruační cyklus období od jednoho období k druhému. První den menstruace (krvácení z pochvy) se považuje za první den menstruačního cyklu. Poslední den před další menstruací se považuje za poslední den daného menstruačního cyklu..
Pokud například menstruace začíná 3. ledna, považuje se tento den za první den menstruačního cyklu. Pokud k dalšímu období dojde 2. února, bude 1. únor posledním dnem (ukáže se 28. den) tohoto menstruačního cyklu a 2. únor bude prvním dnem následujícího menstruačního cyklu..
Délka menstruačního cyklu se obvykle pohybuje od 25 do 36 dnů. Ačkoli se v příkladech obvykle nejčastěji používá cyklus s délkou 28 dnů, takový cyklus má pouze 10–15% žen..
Doba trvání prvních menstruačních cyklů (menarche) i posledních cyklů (během nástupu menopauzy) se může značně lišit, což je vysvětleno hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají v těle ženy..
Menstruační krvácení (menstruace jako taková, menstruace, „červené dny“) obvykle trvá od 3 do 7 dnů a v průměru trvá asi 5 dní. Ztráta krve během jednoho menstruačního cyklu je obvykle 15 až 75 ml.

Jak je regulován menstruační cyklus? Proč a proč k takovým cyklickým změnám dochází v těle ženy? Smyslem menstruačního cyklu je připravit tělo ženy na možné těhotenství. Na rozdíl od mnoha zvířat, u nichž se možnost početí objevuje pouze jednou za rok nebo jednou za několik let, má člověk příležitost počat dítě téměř každý měsíc. Každý měsíc dochází v těle ženy v reprodukčním věku k cyklickým změnám, které připravují celé její tělo (a hlavně genitálie) na možné těhotenství. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus..
Ústřední událostí (v důležitosti a v čase) každého menstruačního cyklu u zdravé ženy je ovulace - uvolnění vajíčka, které může být oplodněno spermií a dát tak nový život. První polovina menstruačního cyklu spočívá v pěstování zralého vajíčka a přípravě místa v děloze na jeho vývoj, pokud je oplodněno. V případě oplodnění vajíčka se zastaví vývoj menstruačního cyklu a dojde k otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko zemře a všechny změny v těle ženy procházejí během druhé poloviny menstruačního cyklu, až do začátku dalšího cyklu, zpětným vývojem. Každý menstruační cyklus začíná menstruací - která zahrnuje „očištění“ děložní dutiny, která se připravuje na příjem oplodněného vajíčka uprostřed cyklu.
Menstruační cyklus je regulován hormony. Při vývoji menstruačního cyklu hrají hlavní roli dva hormony: luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). Oba tyto hormony jsou vylučovány hypofýzou (malá žláza sousedící s dolní částí mozku). Luteinizační hormony a hormony stimulující folikuly vyvolávají ovulaci a „nutí“ vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron zase „nutí“ dělohu a mléčné žlázy, aby se připravily na možné oplodnění a těhotenství. Menstruační cyklus má tři fáze: folikulární (před uvolněním vajíčka), ovulární (uvolnění vajíčka) a luteální (po uvolnění vajíčka).
Folikulární fáze.
Tato fáze začíná prvním dnem menstruačního krvácení (1. den menstruačního cyklu). Hlavní události této fáze jsou
 • vývoj 1 folikulu ve vaječnících a čištění děložní dutiny po předchozím cyklu.
 • čištění děložní dutiny po předchozím cyklu

Na začátku folikulární fáze (bezprostředně po ukončení předchozího cyklu) je výstelka dělohy (endometria) naplněna živinami a krevními cévami nezbytnými pro růst embrya během prvního období těhotenství. Životaschopnost a růst sliznice dělohy přímo závisí na koncentraci ženských pohlavních hormonů v ženině krvi. Pokud po ovulaci, která proběhla uprostřed cyklu, nedošlo k těhotenství, koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi poklesne na kritickou úroveň (během poslední fáze předchozího cyklu) a první den nového cyklu začíná odmítání tlusté sliznice dělohy, což zase projevuje se krvavým vaginálním výtokem (menstruace, menstruace).
Zároveň hypofýza ženy zvyšuje produkci FSH (hormon stimulující růst folikulů). Tento hormon stimuluje růst folikulu ve vaječnících. Folikul je malá dutina uvnitř vaječníku, ve které vyroste 1 vejce (ze které se v případě oplodnění může vyvinout embryo). U zdravých žen se koncentrace FSH a velikost folikulu úměrně zvyšuje během první fáze menstruačního cyklu a dosahuje maxima po 13-14 dnech počítaných od prvního dne menstruace. Během folikulární fáze produkují buňky folikulu obklopujícího vajíčko velké množství estrogenu, který stimuluje vývoj výstelky dělohy a pochvy.
V průměru celá folikulární fáze trvá přibližně 13-14 dní. Ze všech tří fází menstruačního cyklu se doba trvání této fáze liší nejvíce. Blíže k menopauze se folikulární fáze zkracuje.
Navzdory skutečnosti, že na konci folikulární fáze se velikost folikulu a vajec v něm stane maximální, stále zůstává uzavřená uvnitř vaječníku, na místě nepřístupném pro spermie. Aby došlo k oplodnění vajíčka, musí folikul (membrána) prasknout a uvolnit vajíčko. K prasknutí (ovulaci) folikulu dochází působením luteinizačního hormonu.
Ovulární fáze
Ovulární fáze (ovulace) začíná prudkým zvýšením hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Luteinizační hormon stimuluje růst folikulu, aby se rozbil a uvolnil vajíčko.
Ovulární fáze obvykle trvá od 16 do 32 hodin. Konec této fáze se považuje za uvolnění vajíčka..
V době ovulace mohou některé ženy pociťovat krátkodobé bolesti v podbřišku..
Během 12 až 24 hodin po uvolnění vajíčka lze pomocí speciálního testu moči zjistit prudké zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v těle. Tuto analýzu lze použít k identifikaci plodného období (období, kdy je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění). Vajíčko lze oplodnit nejpozději 12 hodin po jeho uvolnění. Hnojení vajíčka je pravděpodobnější, pokud se v ženských reprodukčních orgánech nacházejí spermie před uvolněním vajíčka, to znamená v případě, že došlo k pohlavnímu styku několik hodin před nebo po ovulaci..
Ovulace je středobodem každého menstruačního cyklu. Navzdory tomu se v řadě případů (u některých onemocnění, na pozadí užívání hormonální antikoncepce, po porodu, během nástupu menopauzy) často vyskytují anovulační cykly, tj. Cykly, během nichž nedochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka..

Luteální fáze
Tato fáze začíná bezprostředně po ovulaci, trvá přibližně 14 dní a končí těsně před začátkem dalšího období nebo postupuje do těhotenství.
Tělo ženy se „dozví“ o přítomnosti či nepřítomnosti těhotenství pouze 10–13 dní po ovulaci a celou tu dobu se „pilně připravuje“ na přijetí vajíčka, které mohlo být oplodněno.
V luteální fázi se prasklý folikul uzavře a vytvoří takzvané žluté tělísko - akumulaci buněk, které produkují progesteron. Úlohou žlutého tělíska je připravit dělohu na možné těhotenství.
Progesteron produkovaný žlutým tělem způsobuje, že endometrium (vnitřní výstelka dělohy) zhoustne a naplní se tekutinou a živinami nezbytnými pro nenarozené dítě. Během luteální fáze také progesteron způsobuje mírné zvýšení tělesné teploty (bazální teploty) a udržuje tuto zvýšenou teplotu až do nástupu menstruace. Vzhledem k tomu, že se corpus luteum vyvíjí pouze z prasklého folikulu a produkuje progesteron, což přispívá ke zvýšení teploty, pouze při výskytu ovulace se ke stanovení, zda došlo k ovulaci, použije zvýšení bazální teploty..
Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu v krvi během první a třetí fáze cyklu pomáhá rozšířit tok mléčných žláz, což může způsobit mírné bobtnání a citlivost prsu (zejména v posledních dnech menstruačního cyklu, před nástupem menstruace).
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělo zmizí po 14 dnech a hladina progesteronu a estrogenu v krvi ženy klesne na kritickou úroveň. Od tohoto okamžiku začíná nový menstruační cyklus..
Pokud bylo vajíčko oplodněno, luteální fáze přechází do těhotenství a nedochází k menstruaci. K tomu dochází následovně: pokud bylo vajíčko oplodněno a úspěšně připojeno k děloze, buňky kolem vyvíjejícího se embrya začnou produkovat speciální hormon - lidský choriový gonadotropin. Tento hormon podporuje život žlutého tělíska a brání jeho zmizení..
Corpus luteum zase pokračuje v produkci progesteronu, dokud se nevytvoří placenta nenarozeného dítěte. Lidský choriový gonadotropin (hCG) se používá k určení těhotenství pomocí domácího nebo laboratorního těhotenského testu. Tento test určuje koncentraci tohoto hormonu v moči.

Jak bylo zřejmé z výše uvedeného materiálu, menstruační cyklus je složitý proces globálních cyklických přeskupení v těle ženy, jehož účelem je vytvořit příznivé podmínky pro vývoj těhotenství.

V ženském těle je vše uspořádáno tak, aby v době ovulace, oplodnění a početí nového života, stejně jako v období implantace a prvních dnů vývoje embrya, nebyly žádné signály o tom, co se stalo.