Je ultrazvuk prováděn kvůli krvácení

Bolest v podbřišku je častým gynekologickým problémem, který léčí u gynekologa 10% pacientek, u nichž se u nás provádí až 40% laparoskopie a 15% hysterektomie. Echografie je nejdůležitější součástí počátečního vyšetření žen s bolestmi v podbřišku, aby se objasnil anatomický substrát bolesti. U netěhotných žen může ultrazvuk někdy identifikovat příčiny bolesti, jako je krvácení do ovariální cysty, torze vaječníků, tubo-ovariální absces nebo neomróza myomu..

Ultrazvuk pánevních orgánů je indikován při vyšetření žen s klinickým podezřením na zánětlivá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. U většiny pacientů zůstává echografický obraz normální, protože nezměněné a zanícené vejcovody vypadají na echografii téměř stejně. U některých pacientů můžete získat ultrazvukový obraz akutní nebo chronické patologie, například pyosalpinx, hydrosalpinx, tuboovariální formace.

Ultrazvuk nitroděložní antikoncepce (IUD)

Absence nitroděložních antikoncepčních nitek během vizuální kontroly (nitroděložní tělísko naznačuje změnu jejího umístění. Kromě toho může být absence antikoncepčních nitek v cervikálním kanálu důsledkem jejich intususcepce do dutiny nebo absence samotné antikoncepce v důsledku perforace děložní stěny nebo její vyloučení pro ženu nepostřehnutelné..

Zatažení nitroděložních kontraceptiv (nitroděložní tělísko do rozšířené dutiny může být první známkou těhotenství).

Priorita v diagnostice umístění nitroděložní antikoncepce (IUD patří k echografii, založená na detekci jejího charakteristického akustického stínu.

S umístěním nitroděložní antikoncepce (nitroděložní tělísko v děložní dutině je možné pomocí echografie určit stupeň její intususcepce).

Ultrazvuk pro nefunkční děložní krvácení

Transvaginální ultrazvuk (TVUS) je cennou diagnostickou metodou pro ženy před menopauzou, které si stěžují na dysfunkční krvácení. Převážná většina těchto potíží je spojena s anovulačním krvácením z dělohy. Mezi další důvody patří submukózní lokalizace uzlu leiomyomu a polypy endometria, citlivost metody v diagnostice této patologie je 94, respektive 80%. U žen s patologickým krvácením, které se vyvinulo po umělém ukončení těhotenství nebo v období po porodu, může ultrazvuk detekovat zbytky tkáně v děložní dutině. Rakovina endometria zřídka způsobuje krvácení u žen mladších 40 let.

Tloušťka endometria nemá tak významnou diagnostickou hodnotu u žen před menopauzou ve srovnání s ženami po menopauze, kdy je její předozadní rozměr přesahující 5 mm důvodem k důkladnějšímu vyšetření. Během nezměněného menstruačního cyklu se tloušťka endometria pohybuje od 5 do 12 mm. Při hodnocení tohoto ukazatele hraje důležitou roli echografie..

V případě dysfunkčního děložního krvácení u postmenopauzálních žen je nejprve nutné vyloučit rakovinu endometria, která se v tomto věkovém období vyskytuje asi u 10% případů. Rakovina endometria je diagnostikována u 1–2 na 1 000 žen po menopauze ročně a toto je jedno z nejčastějších míst (po rakovině prsu, tlustého střeva a plic). Všechny postmenopauzální ženy s krvácením z dělohy tedy potřebují důkladné vyšetření..

Historicky byla dilatace a kyretáž děložní dutiny s hysteroskopií nebo bez ní rutinním diagnostickým postupem při dysfunkčním děložním krvácení (UBH). Dnes je tento postup nahrazen ambulantním sběrem aspirátů endometria. Slepý odběr vzorků bohužel umožňuje vynechat značný počet ložiskových lézí.

Endometriální aspirace je možná u patologie doprovázené difuzními lézemi endometria, zatímco u lokalizované léze nebo polypu není použití tohoto postupu oprávněné. Studie ukázaly, že pomocí odsávacího zařízení lze odstranit pouze až 15% objemu endometria..
A navzdory skutečnosti, že odběr vzorků tkáně pomocí aspirace poskytuje materiál pro adekvátní diagnózu v 97% případů, ve více než 15% případů mohou chybět maligní polypy endometria a ložiska neoplazie. Z tohoto důvodu se mnoho lékařů zasazuje o provedení ultrazvukového vyšetření před provedením biopsie endometria, aby se vyloučila ohnisková povaha jeho léze..

Je možné provést ultrazvukové vyšetření během menstruace

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejběžnějších, nejjednodušších a nejúčinnějších diagnostických metod. Používá se jak k identifikaci konkrétních problémů, tak k obecné analýze stavu těla. Lze však provést ultrazvuk během menstruace? Ovlivní toto speciální období výsledky nebo je zkreslí? Přečtěte si o této a dalších funkcích diagnostiky během menstruace v článku.

Jak může menstruace ovlivnit ultrazvuk

Samotná studie se provádí pomocí směrovaného ultrazvukového záření. To znamená, že „paprsek“ zvuku je směrován na část těla, která odráží od stěn (nebo jiných překážek) uvnitř těla a přenáší potřebné informace na obrazovku zařízení. Postup lze provést třemi hlavními způsoby:

 1. Transabdominální. Jedná se o běžný postup, který je známý každému, když lékař přejíždí po studené části těla mírně chladný aparát..
 2. Transvaginální. Když je sonda zavedena přímo do pochvy. Tyto studie jsou často předepsány gynekologem pro stanovení diagnózy onemocnění pohlavních orgánů a přívěsků..
 3. Kombinovaný. Kombinuje dva předchozí body. Tento přístup pomáhá při přesnější diagnostice problémů vaječníků, děložního čípku, vejcovodů a dalších orgánů a je zřídka předepsán..

Kritické dny jsou období, kdy je vrstva děložní výstelky odtržena před vytvořením nové. Podle změn v těle lze posoudit zdraví ženského těla. Jedná se o přirozený a normální proces, který, bohužel, často doprovázejí nepříjemné následky. Kromě změn nálady, zhoršení zdraví, změn hormonálních hladin, během menstruace dochází také ke krvácení. Právě kvůli němu vyvstávají pochybnosti - je možné provést ultrazvukové vyšetření během menstruace? Narušilo by to diagnózu? Nebo možná hormony zkreslí obraz?

Všechno je mnohem jednodušší. A pokud nevíte, ve který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk štítné žlázy, pak se možná nemusíte obávat - vůbec. Je ale možné udělat během menstruace ultrazvuk dělohy - to je otázka, která vyžaduje mnohem více informací jak o vašem stavu, tak o indikacích k výzkumu.

Kdy lze provést ultrazvuk během menstruace

Pokud se zeptáte diagnostika, zda je možné provést ultrazvuk ledvin během menstruace, dostanete zcela kladnou odpověď. Obdržíte stejnou odpověď na otázku - je možné provést ultrazvuk močového měchýře během menstruace? A také na otázky týkající se srdce, plic a dalších orgánů, které přímo nesouvisejí s reprodukčním systémem. Je to proto, že krvácení a změny v těle neovlivňují všechny tyto orgány tak přímo a rychle. A neovlivní to dekódování výsledků.

Ale to vše platí pouze pro obecné případy - průměr. A existují i ​​soukromé. Když žena pociťuje zvýšené nepohodlí během menstruace. Když má tělo zvýšenou citlivost na změny v hormonálním pozadí. Když i myšlenka na návštěvu lékařů vypadá hrozně...

Pokud tedy máte vážné obavy nebo dotazy, obraťte se na svého lékaře a zeptejte se, zda je tento postup pro vás během tohoto období povinný. Stejný ultrazvuk břišní dutiny během menstruace není zakázán, ale můžete to udělat bez toho, abyste jej přenesli do období, které je pro tělo pohodlnější. A ve vzácných případech štítná žláza opravdu ostře reaguje na změny hormonálních hladin v těle. I když se tímto způsobem zajistíte, není to děsivé. Při péči o vaši pohodu a přesnost diagnostiky není třeba přílišné opatrnosti..

Když je postup zakázán

Existují však také konkrétnější typy výzkumu, které se v kritických dnech rozhodně nedoporučují. Transvaginální ultrazvuk s menstruací je nehygienický.

Téměř jakékoli vyšetření pánevních orgánů (i když je transabdominální) během menstruace bude neinformativní. V který den cyklu tedy žena dělá pánevní ultrazvuk? Pro tyto studie je nejvhodnější 8 nebo dokonce 10 dní menstruačního cyklu. To znamená v průměru - 3–5 dní po skončení kritických dnů. Toto je nejlepší období pro vyšetření - tloušťka stěn dělohy je optimální, hormonální pozadí se již zcela vyrovnalo, není důvod se obávat krvácení, senzor zaznamená všechny změny s optimální přesností a spolehlivostí (u dívek mluvíme o břiše).

Když je nutný ultrazvuk

Stejně jako u každého pravidla existují i ​​zde výjimky. A bez ohledu na to, jak nepříjemný může být postup, někdy je to možné a někdy je to nutné. Gynekologický ultrazvuk během menstruace se provádí v situacích, které vyžaduje stav pacienta. Některé patologie gynekologie lze považovat pouze během tohoto období a pouze pomocí nejnepříjemnější z možností - transvaginální. Transabdominální test není vhodný, protože krevní sraženiny mohou interferovat s diagnostikou. Tyto zahrnují:

 • hyperplazie endometria, která je jasně viditelná v prvních třech dnech cyklu, jako jsou polypy a fibroidy;
 • cysty - během prvních pěti dnů;
 • typ formací - co je to vlastně patologické nebo stále fyziologické.

Toto je velmi důležitý diagnostický krok. Nejen možnost plození, ale také ve vzácných případech může život pacienta záviset na tom, jak správně je nemoc určena, míře jejího vývoje a závažnosti. Kvůli tomu stojí za to přenést nepříjemnosti, které výzkum přinese..

Kromě všeho výše uvedeného je kladná odpověď na otázku - je možné provést menstruační ultrazvuk v pánvi během menstruace? - obdržel ženy, které konzultovaly lékaře s problémem abnormálně hojného výtoku během kritických dnů nebo nepravidelného cyklu.

A proces léčby neplodnosti je zcela spojen s neustálými ultrazvukovými vyšetřeními. Mezi povinné postupy patří také ultrazvuk vaječníků s menstruací 1 až 4krát za měsíc. K určení různých patologií a reakcí těla se ultrazvuk provádí na samém začátku cyklu, uprostřed, bezprostředně po něm a během ovulace.

Příprava na ultrazvuk během menstruace

Vzhledem k tomu, že ultrazvuk není během menstruace kontraindikován, samotný postup se nestává příjemnějším. To je obzvláště akutní, pokud během menstruace provádíte vaginální ultrazvuk. Abyste minimalizovali nepohodlí a zkrátili dobu procedury, stojí za to se na ni řádně připravit..

Pokud čekáte na vyšetření břicha, měli byste poslouchat standardní doporučení: nejezte 5 nebo dokonce 6 hodin před zákrokem, vzdejte se sladkých a škrobových jídel za pár dní, očistěte střeva (to se netýká štítné žlázy a srdce).

A pokud potřebujete jít na transvaginální vyšetření, měli byste se na to připravit navíc:

 1. Proveďte všechny hygienické postupy. Ale neděláte sprchování - to může poškodit mikroflóru nebo dokonce přinést infekci.
 2. Vyprázdněte močový měchýř. Chcete-li udělat vysoce kvalitní ultrazvuk, je lepší se nenechat rozptylovat takovými problémy..
 3. Vezměte si s sebou plenu absorbující vlhkost (každá lékárna v lékařské instituci ji má).
 4. Pokud jsou kritické dny obtížné a bolestivé, užívejte léky proti bolesti trochu předem, než půjdete k diagnostikovi. To není povinná položka, ale je to žádoucí pro vaše vlastní pohodlí. Nezapomeňte to sdělit svému lékaři.

Shrneme-li všechny výše uvedené skutečnosti, můžeme dojít k závěru, že ultrazvukové vyšetření během kritických dnů může být provedeno, někdy dokonce nezbytné. Pouze gynekolog může určit pouze stupeň nezbytnosti a dobu, po kterou stojí za to provést diagnózu. Pokud pro to neexistují žádné přímé náznaky, je lepší postup odložit. Zvláště pokud plánujete navštívit ultrazvukovou kancelář předem - rozdělte měsíc tak, aby se tato období neshodovala.

Děložní krvácení: příčiny, příznaky, typy, první pomoc a léčba

Děložní krvácení je výtok krve z pochvy, charakterizovaný hojností a trváním. Tento patologický stav představuje nebezpečí pro život a zdraví ženy, je známkou vážných onemocnění reprodukčního systému..

Pro záchranu pacientky je důležité okamžitě jí poskytnout první pomoc, zjistit příčinu krvácení.

Přirozené krvácení z pochvy se nazývá menstruace. Menstruační krvácení je cyklické, opakuje se v pravidelných intervalech. Období mezi obdobími obvykle trvá 25 - 30 dní.

Krev z pochvy by neměla být uvolňována déle než 8 dní, jinak můžeme mluvit o patologii. Porušení menstruačního cyklu je důvodem k okamžité konzultaci s gynekologem. Lékař zjistí příčinu patologického jevu, pomůže zbavit se nemoci v rané fázi, dokud nenastanou komplikace.

 1. Příčiny děložního krvácení
 2. Příznaky děložního krvácení
 3. Druhy děložního krvácení
 4. Dysfunkční krvácení
 5. Organické krvácení
 6. Průlomové krvácení
 7. Krvácení z důvodu těhotenství a porodu
 8. První nouzová pomoc před příjezdem lékařů
 9. Drogová terapie
 10. Léčba lidovými prostředky
 11. Související videa

Příčiny děložního krvácení

Pravděpodobnost krvácení z dělohy závisí na věku pacientky. U dívek ve věku od 12 do 18 let je hojný výtok krve z pochvy důsledkem hormonální nerovnováhy. A hormonální poruchy v mladém věku nastávají v důsledku:

 • fyzické zranění nebo emoční utrpení;
 • zhoršení endokrinních žláz;
 • podvýživa, nedostatek vitamínů v těle;
 • těhotenství s komplikacemi, obtížný porod;
 • genitální tuberkulóza;
 • poruchy srážení krve;
 • utrpěl závažné infekční nemoci.

U žen v dospělém věku je krvácení z dělohy vzácné, obvykle spojené s dysfunkcí vaječníků. V tomto případě jsou provokatéři patologického stavu:

 • stres, přepracování, nervové vypětí, duševní poruchy;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • pokročilá endometritida;
 • polypy dělohy;
 • onkologie dělohy nebo děložního čípku;
 • nádorové formace ve vaječnících;
 • mimoděložní těhotenství, potrat, lékařské nebo instrumentální potraty;
 • infekční onemocnění reprodukčních orgánů;
 • změna klimatu, nepříznivá environmentální situace v místě bydliště, škodlivé pracovní podmínky;
 • užívání léků, které mohou narušit systémovou práci hypotalamu a hypofýzy.

Děložní krvácení je u postmenopauzálních žen běžné. To je způsobeno snížením syntézy gonadotropinu hypofýzou..

Výsledkem je, že hladina pohlavních hormonů v ženském těle začne skákat, ztrácí se menstruační cyklus a naruší se tvorba folikulů ve vaječnících. Časté příčiny krvácení z dělohy ve věku zániku reprodukční funkce jsou:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • polypóza dělohy;
 • hormonálně závislé nádory vaječníků.

Příznaky děložního krvácení

Časté příznaky abnormálního děložního krvácení jsou:

 • slabost;
 • mdloby;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • blanšírování kůže;
 • tachykardie srdce;
 • snížení krevního tlaku.

Specifické příznaky děložního krvácení jsou:

 • silný tok krve z pochvy;
 • přítomnost sraženin ve výtoku krve;
 • výměna těsnění každé 2 hodiny, ještě častěji;
 • doba krvácení je více než 8 dnů;
 • zvýšené krvácení po pohlavním styku;
 • bezbolestné krvácení s nefunkčním původem patologie;
 • nesoulad nástupu krvácení s obdobím menstruace.

Délka menstruace obvykle nepřesahuje 8 dní a krvácení, které trvá déle než obvykle, je patologické. Vaginální krvácení by mělo být považováno za nezdravé, pokud je doba mezi nimi kratší než 21 dnů..

Během menstruace vytéká denně 80 - 120 ml krve, při děložním krvácení je denní objem krve více než 120 ml.

Druhy děložního krvácení

Krvácení z dělohy je podle věku pacientů rozděleno do pěti typů.

 1. V dětství. V prvním týdnu života může u novorozené dívky dojít k mírnému krvácení z pochvy. Nejedná se o patologický jev, dítě nepotřebuje lékařský zásah. Krvácení kojenců je způsobeno prudkou změnou hormonálního pozadí u dívky, která se narodila, sama zmizí.
 2. Před pubertou. Během tohoto období je vaginální krvácení u dívek vzácné. Příčinou patologického stavu je nejčastěji hormonálně závislý nádor vaječníků, kvůli kterému pohlavní žláza syntetizuje příliš mnoho hormonů. Výsledkem je, že dívka falešně dospěla do reprodukčního systému..
 3. Během puberty. Děložní krvácení během puberty mezi 12. a 18. rokem věku se nazývá mladistvé.
 4. Během reprodukčního období. Krvácení z dělohy pozorované ve věku 18 až 45 let je organické, nefunkční, průlomové a také způsobené těhotenstvím a porodem.
 5. V klimakterickém období. Během období zániku reprodukční funkce je krvácení z pochvy nejčastěji spojeno s patologiemi genitálií nebo se snížením syntézy hormonů.

Dysfunkční krvácení

Tento typ děložního krvácení, pozorovaný během reprodukčního období, je nejčastější. Patologický stav je diagnostikován u dívek i starších žen během menopauzy. Příčinou nefunkčního výtoku krve je selhání syntézy pohlavních hormonů endokrinními žlázami.

Endokrinní systém, který zahrnuje hypofýzu, hypotalamus, vaječníky a nadledviny, řídí produkci pohlavních hormonů. Pokud práce tohoto komplexního systému selže, dojde k narušení menstruačního cyklu, změně trvání a hojnosti menstruace, zvýšení pravděpodobnosti neplodnosti a spontánního potratu. Proto se při jakýchkoli změnách v menstruačním cyklu okamžitě obraťte na svého gynekologa.

Dysfunkční děložní krvácení je ovulační a anovulační. Ovulační krvácení se projevuje změnou trvání a nadměrného průtoku krve během menstruace. Anovulační krvácení se objevuje častěji kvůli nedostatku ovulace v důsledku porušení syntézy pohlavních hormonů.

Organické krvácení

Takové krvácení je způsobeno buď závažnými patologiemi reprodukčních orgánů, nebo krevními chorobami nebo vážnými poruchami vnitřních orgánů..

Průlomové krvácení

Takové děložní krvácení se také nazývá iatrogenní. Jsou diagnostikováni po překročení dávky a průběhu užívání určitých léků, častého užívání hormonální antikoncepce, stejně jako po operaci instalace cívky a po dalších chirurgických zákrocích na orgánech reprodukčního systému.

Při užívání hormonálních léků obvykle dochází k řídkému krvácení, což znamená, že tělo se přizpůsobuje syntetickým hormonům. V této situaci se doporučuje konzultovat s lékařem změnu dávkování léku.

Ve většině případů s průlomovým krvácením gynekologové doporučují pacientům, aby po určitou dobu zvýšili dávku hormonálního činidla. Pokud se po tomto opatření množství uvolněné krve nesnižuje, ale zvyšuje se, je nutná urgentní lékařská prohlídka. V tomto případě může být příčinou patologického stavu vážné onemocnění reprodukčního systému..

Pokud po instalaci spirály dojde ke krvácení z dělohy, pak antikoncepční prostředek s největší pravděpodobností poranil stěny dělohy. V této situaci byste měli okamžitě odstranit spirálu a počkat na hojení stěn dělohy..

Krvácení z důvodu těhotenství a porodu

V prvních měsících těhotenství je krvácení z dělohy známkou buď hrozby spontánního potratu, nebo mimoděložního plodu. U těchto patologických stavů je zaznamenána silná bolest v dolní části břicha..

Těhotná žena, která začala krvácet z dělohy, by měla okamžitě navštívit lékaře.

Když začne spontánní potrat, může být plod zachráněn, pokud je včas zahájena správná léčba. V posledních fázích potratu se těhotenství bude muset rozloučit, v tomto případě je předepsáno škrábání.

V mimoděložním těhotenství se plod vyvíjí ve vejcovodu nebo děložním čípku. Menstruace je zpožděna, jsou zaznamenány některé příznaky těhotenství, ale embryo se nenachází v děloze. Když embryo dosáhne určité fáze vývoje, dojde ke krvácení. V této situaci potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc..

Ve třetím trimestru těhotenství je děložní krvácení fatální pro matku i dítě vyvíjející se v děloze..

Příčiny patologického stavu v pozdním období těhotenství jsou previa nebo odtržení placenty, prasknutí děložních stěn. V těchto případech žena naléhavě potřebuje lékařskou pomoc, obvykle se provádí císařský řez. Pacienti, kteří mají vysoké riziko výše uvedených patologických stavů, by měli být drženi.

Děložní krvácení může také nastat během porodu. V tomto případě mohou být jeho příčinou následující patologické stavy:

 • placenta previa;
 • porucha srážení krve;
 • nízká kontraktilita dělohy;
 • odtržení placenty;
 • po porodu uvízl v děloze.

Pokud dojde ke krvácení z dělohy několik dní po porodu, musíte okamžitě zavolat sanitku. Mladá matka bude potřebovat urgentní hospitalizaci.

První nouzová pomoc před příjezdem lékařů

Před příjezdem lékařů je třeba zastavit nebo alespoň snížit nadměrné vaginální krvácení. Je to otázka života a smrti ženy. Ve většině případů s kompetentní první pomocí se krvácení zastaví, ale v 15% případů patologický proces končí fatálně.

Každá žena by měla vědět, jak si před příchodem lékařů pomoci, co lze a co nelze dělat.

Nemocná žena, která čeká na lékaře doma, by měla udělat následující:

 • lehněte si na záda, sejměte polštář zpod hlavy;
 • pod holeně položte vysoký váleček z ručníků nebo přikrývek;
 • Na břicho si dejte láhev studené vody nebo ledovou topnou podložku
 • pít studenou neperlivou vodu.

U děložního krvácení je přísně zakázáno:

 • být ve stoje a sedět;
 • ležet s nohama přitlačeným k žaludku;
 • vzít horkou koupel;
 • dělat sprchování;
 • položte na břicho vyhřívací podložku;
 • pít teplé nápoje;
 • brát nějaké léky.

Drogová terapie

Léčba onemocnění, která způsobila krvácení z dělohy, se provádí ve stacionárních podmínkách. Lékař navíc předepisuje pacientovi léky, které pomáhají zastavit krvácení..

Hemostatické léky se užívají pouze na doporučení lékaře, užívání drog podle vlastního uvážení je přísně zakázáno.

Níže je uveden seznam léků nejčastěji používaných k zastavení krvácení.

 • Etamsilat. Tento lék stimuluje syntézu tromboplastinu, mění propustnost cév. Srážení krve se zvyšuje, v důsledku toho klesá krvácení. Lék je určen k intramuskulární injekci.
 • Oxytocin. Hormonální lék často používaný během porodu ke zlepšení kontraktility dělohy. V důsledku kontrakce děložních svalů se krvácení zastaví. Lék oxytocin je předepsán pro intravenózní podání s přídavkem glukózy, má velký seznam kontraindikací.
 • Kyselina aminokapronová. Tento lék zabraňuje rozpouštění krevních sraženin pod vlivem určitých faktorů, čímž snižuje krvácení. Lék se užívá perorálně nebo intravenózně. Léčba děložního krvácení kyselinou aminokapronovou se provádí pod pečlivým lékařským dohledem.
 • Vikasol. Lék je založen na vitaminu K. Při nedostatku tohoto vitaminu v těle se zhoršuje srážení krve. Léčba je předepisována pacientkám, které mají sklon k děložnímu krvácení. Vitamin K však začíná působit pouze 10 - 12 hodin po vstupu do těla, proto je nevhodné používat tento lék k zastavení krve v nouzových případech.
 • Glukonát vápenatý. Lék je předepsán pro nedostatek vápníku v těle. Nedostatek zvyšuje propustnost cévních stěn, zhoršuje srážení krve. Tento lék také není vhodný pro nouzové použití, ale používá se k posílení krevních cév u pacientů náchylných ke krvácení..

Léčba lidovými prostředky

Chcete-li zastavit a zabránit krvácení z dělohy, můžete použít odvar a infuze léčivých rostlin. Následují nejoblíbenější a nejúčinnější lidové léky na zastavení krve.

 • Infuze řebříčku. Musíte si vzít 2 čajové lžičky sušených rostlinných materiálů, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se infúzí asi hodinu, poté se filtruje. Infuze se užívá ve čtvrtině sklenice 4krát denně před jídlem..
 • Odvar z kopřivy. Vezměte lžíci sušených listů kopřivy, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se vaří na mírném ohni po dobu 10 minut, poté se filtruje. Hotový vývar se užívá v lžíci 3krát denně před jídlem..
 • Infuze pastýřské kabelky. Vezme se lžíce sušených rostlinných materiálů, nalije se do sklenice vroucí vody. Nádoba s roztokem je zabalena do teplého ručníku a ponechána hodinu vyluhovat. Hotová infuze se filtruje a užívá se lžící 3krát denně před jídlem.

Je třeba si uvědomit, že lidové léky nemohou plně nahradit léky, používají se pouze jako doplněk k hlavní terapii.

Před použitím bylinných přípravků se poraďte s lékařem, abyste vyloučili nesnášenlivost léčivé rostliny a další kontraindikace.

Ultrazvuk na krvácení

Ultrazvuk nebo ultrazvukové vyšetření ženských pohlavních orgánů je povinná a úředně uznávaná metoda výzkumu, která je nezbytná pro správnou diagnózu. Nepochybně pomůže identifikovat příčinu patologie, která se v těle objevila, ať už jde o mimoděložní těhotenství, zánět přívěsků nebo jiná nežádoucí onemocnění. Téměř každá žena prošla alespoň jednou v životě takovým výzkumem. Samozřejmě se obvykle provádějí bez menstruace. Někdy však existují situace, kdy je prostě nutné udělat ultrazvuk....

Břišní aorta s Dopplerem1500
Cévní doppler štítné žlázy2000
Dopplerovské vyšetření (bez porodního ultrazvuku)2000
Dopplerova studie (v kombinaci s porodnickým ultrazvukem)3500
Dopplerovské vyšetření penisu bez framy. zatížení2500
Dopplerovské vyšetření penisu s farmaceutickou zátěží bez nákladů na léky5000
Dopplerovské vyšetření penisu s pharm. náklad + náklady na léky8500
Dopplerovské vyšetření ledvin2000
Duplexní skenování tepen horních končetin2200
Duplexní skenování tepen dolních končetin2700
Duplexní skenování renálních tepen2300
Duplexní skenování žil horní končetiny2200
Duplexní skenování žil dolních končetin3000
Duplexní skenování krčních cév (krční a vertebrální tepny)3000
Vypálit na disk800
Zdraví ženy (ultrazvuk břišní dutiny, ultrazvuk močového měchýře, ultrazvuk pánevních orgánů, ultrazvuk mléčných žláz, ultrazvuk štítné žlázy, ultrazvuk ledvin a nadledvin)7000
Zdraví mužů (ultrazvuk břišní dutiny, ultrazvuk močového měchýře, TRUS, ultrazvuk šourku, ultrazvuk štítné žlázy, ultrazvuk ledvin a nadledvin)7000
Transkraniální duplexní skenování cév hlavy (TKDS)3000
3D ultrazvuk3600
Ultrazvuk maxilárních dutin2500
Porodnický ultrazvuk (příplatek +1 plod)1200
Ultrazvukové těhotenství až 12 týdnů2200
Ultrazvukové těhotenství (dlouhodobě)3000
Ultrazvuk břicha: játra, žlučník, pankreas, slezina2300
Ultrazvuk žlučníku (funkční test)850
Ultrazvukové vyšetření vaječníků (kontrola dominantního folikulu) folikulometrie1600
Ultrazvuk lymfatických uzlin (oblast 1)1000
Ultrazvuk mléčných žláz s regionálními lymfatickými uzlinami1600
Ultrazvuk močového měchýře1000
Ultrazvuk svalů pánevního dna (perineum)1200
Ultrazvuk měkkých tkání 1 oblast1350
Ultrazvuk jednoho kloubu1600
Ultrazvuk pánevních orgánů (transabdominální)1600
Ultrazvuk pánevních orgánů (transvaginální)1800
Ultrazvuk pánevních orgánů (transvaginální + transabdominální)2400
Ultrazvuk šourkových orgánů s CDC1600
Ultrazvuk spárovaných kloubů2600
Ultrazvuk ledvin1600
Ultrazvuk močového systému (ledviny, močový měchýř, močovody a nadledviny)2000
Ultrazvuk prostaty (transabdominální)1400
Ultrazvuk prostaty (transrektální)1600
Ultrazvuk prostaty (transrektální + transabdominální)2200
Ultrazvuk slinných žláz1500
Ultrazvuk štítné žlázy1800
Ultrazvuk kloubu1800
Echokardiografie (ultrazvuk srdce)3000
Holter (24hodinové monitorování EKG)3000
Registrace a dekódování EKG1100
Interpretace výsledků EKG z klinik třetích stran500
Ultrazvuk pro děti:
Ultrazvukové vyšetření pro děti prodloužené o 1 rok života (srdce, br / p, mozek, ledviny, kyčelní klouby)9850
Ultrazvuk kyčelních kloubů1700
Ultrazvuk mozku (neurosonografie)2000
Ultrazvuk brzlíku1500
Ultrazvuk srdce - ECHOKG (echokardiografie)3000
Ultrazvuk měkkých tkání1500
Cévní ultrazvuk4500
Ultrazvuk lymfatických uzlin1500
Ultrazvuk cév mozku (Doppler)3500
Ultrazvuk maxilárních dutin2500
Ultrazvuk břicha2400
Ultrazvuk štítné žlázy1800
Ultrazvuk pánevní (břišní)2400
Ultrazvuk prsu1850
Ultrazvuk ledvin a močového měchýře2500
Ultrazvuk močového měchýře se stanovením zbytkové moči1300
Ultrazvuk ledvin1800
Ultrazvuk slinných žláz1500
Ultrazvuk žaludku (test sifonu vody)1700
Ultrazvuk žlučníku se stanovením funkce (cholecystografie)1900
 • "Moskevský doktor"
 • INN: 7713266359
 • Kontrolní bod: 771301001
 • OKPO: 53778165
 • OGRN: 1027700136760
 • LIC: LO-77-01-012765
 • "Chertanovo I"
 • INN: 7726023297
 • Převodovka: 772601001
 • OKPO: 0603290
 • OGRN: 1027739180490
 • LIC: LO-77-01-004101
 • "Protek"
 • INN: 7726076940
 • Převodovka: 772601001
 • OKPO: 16342412
 • OGRN: 1027739749036
 • LIC: LO-77-01-014453

Ultrazvuk nebo ultrazvukové vyšetření ženských pohlavních orgánů je povinná a úředně uznávaná metoda vyšetření, která je nezbytná pro správnou diagnózu. Nepochybně pomůže identifikovat příčinu patologie, která se v těle objevila, ať už jde o mimoděložní těhotenství, zánět přívěsků nebo jiná nežádoucí onemocnění..

Téměř každá žena prošla alespoň jednou v životě takovým výzkumem. Samozřejmě se obvykle provádějí bez menstruace. Někdy však existují situace, kdy je prostě nutné provést ultrazvukové vyšetření. Je vůbec provedeno ultrazvukové vyšetření na krvácení?

Každý lékař odpoví, že ultrazvuková vyšetření lze provádět i v období, kdy menstruace ještě neskončila. A to nebude zasahovat do lékaře. Ultrazvuk se provádí se specifickým výtokem, bolestí a nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, skromnou nebo silnou menstruací. Tento postup je nezbytný zejména v případě nouze, protože v některých případech je to skutečná příležitost k ochraně zdraví žen.

Nouzový ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření se provádí okamžitě v následujících situacích, a to i bez ohledu na to, jak závažné je krvácení:

• podezření na mimoděložní těhotenství;
• riziko potratu;
• silná bolest;
• podezření na velkou cystu ve vaječníku a v podobných situacích.

Indikace pro výzkum

Existují studie, které je třeba provést v přísně definovaném období menstruačního cyklu. Ultrazvukové vyšetření je povinné pro krvácení v následujících případech:

- nadměrné krvácení během menstruace.

Takové krvácení může být projevem děložních fibroidů nebo endometriózy. Proto je třeba je sledovat včas..

- identifikace ovariální cysty a jejího typu.

Pokud provádíte výzkum v prvních pěti dnech cyklu, je docela snadné určit typ cysty až do velikosti 1 cm..

- podezření na polypy, hyperplazii nebo vývoj děložních myomů.

V tomto případě se ultrazvukové vyšetření provádí v prvních třech dnech menstruačního cyklu. Pokud odložíte studii, bude obtížné identifikovat patologii, protože vnitřní sliznice v děložní dutině zesiluje.

Ultrazvuk se provádí ke sledování patologie ovulačních funkcí u žen. Obvykle se provádí první až pátý den cyklu a opakuje se patnáctý.

Kdy můžete počkat?

Provádí se ultrazvukové vyšetření na krvácení, pokud potřebujete zkontrolovat stav dělohy a vaječníků? V případě, že se studie provádí pomocí vaginálního senzoru, můžete předepsat postup v první polovině menstruačního cyklu, ale ne dříve než za pět dní. Do této doby se děloha téměř zbavila zbytků staré vnitřní sliznice, výtok je minimální a pro ženu nebude způsobovat psychologické nepohodlí.

Současně se doporučuje provádět vyšetření na neplodnost a některá další onemocnění..

Naše lékařské centrum má nejmodernější zařízení pro ultrazvukovou diagnostiku, které pomůže identifikovat všechny problémy žen v počáteční fázi jejich vývoje a vyhnout se vážným následkům..

Děložní krvácení

Související a doporučené otázky

16 odpovědí

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,77% otázek.

Je možné udělat vaginální ultrazvuk s krvácením.?

Pannu mám uprostřed cyklu a krev je 2 dny. vůbec ne, jako mazanice, ale je! důvody podvádět. v minulých příspěvcích! podstata otázky. Rozhodl jsem se pro zítřejší ultrazvukové vyšetření, ale tato mazanice je matoucí. Myslíte si, že můžete jít na ultrazvuk (myslím, že vaginální je lepší, můžete lépe vidět!) S ní, nebo počkat, až to skončí? a když HZ obecně skončí... mám podezření na hormonální selhání! Ale nevylučuji B.

Komentáře uživatelů

B.L.Ya.T. pro vás vyrazil obrovskou odpověď, ale ztratil se.

Stručně řečeno, Masha, je to vzácný boor: neustále protočil očima a řekl mi, abych nebyl chytrý, když jsem se ptal, nosil vulgárnost, zvláště když jsem seděl na křesle s nohama roztaženýma... odešel jsem z kanceláře jako kecy... dal to pryč! Mash, když znáš svou postavu, pošleš ho také do plácnutí, takže na něj neztrácej nervy za spoustu peněz!

Mimochodem, má chvályhodnou pozici ohledně potratů - byl to on, kdo vás vzal na show, abych tak řekl, provokoval!

Nevím, možná zachází se všemi pacienty jinak: podle osobních sympatií nebo podle nálady..

NE NE! Naopak - je kategoricky proti potratům! Pochopil jsem to podle toho, jak odpovídá na tento druh otázek na svých webových stránkách. Je pouze pro správně zvolenou antikoncepci (a mimochodem pro GV).

Stále se mi zdá, že tě vzal, aby ses předvedl s takovou otázkou, aby zjistil, co k tomu cítíš. A tam - c.r.u. zná ho - duši někoho jiného - temnotu...

ANO. Můžete od něj očekávat všechno, je to velmi kontroverzní člověk!

Nechci to dělat kvůli B, ale abych zjistil, zda nefunguje správně nebo došlo k ovulaci. i když tam je B, pak vím, že před 2-3 týdny má smysl udělat ultrazvuk a neexistují žádné testy

Je ultrazvuk prováděn kvůli krvácení

Děložní krvácení je výtok krve z děložní dutiny.

Vnitřek dělohy má dvě vrstvy. Tenká vnitřní vrstva se nazývá endometrium. Silnou vnější svalovou stěnou je myometrium. U žen s pravidelnými obdobími endometrium během přípravy na těhotenství zahušťuje po celý cyklus. Pokud žena neotěhotní, endometrium je během menstruace odmítnuto. Menstruace nastává 10-14 dní po ovulaci. Při menopauze se ovulace zastaví, endometrium přestane růst a ztenčí se.

Žena obvykle ztrácí omezené množství krve během každé menstruace (méně než pět polévkových lžic nebo 80 ml). Krvácení, ke kterému dochází nepravidelně nebo nadměrně silné pravidelné menstruační krvácení, je považováno za abnormální děložní krvácení. Poté, co žena, která neužívá hormonální terapii, vstoupí do menopauzy a její menstruační cyklus skončí, je jakékoli děložní krvácení považováno za abnormální..

Příčiny abnormálního krvácení.

Abnormální děložní krvácení může být způsobeno různými stavy. Některé podmínky jsou typičtější pro určitá období života ženy..

Abnormální děložní krvácení u mladých dívek. Krvácení před menarchou (první období v životě dívky) je vždy neobvyklé. Může to být způsobeno traumatem, cizím tělesem (jako jsou hračky, mince nebo hygienické výrobky), podrážděním oblasti genitálií (mýdlem, pleťovými vodami nebo infekcí) nebo problémy s močovými cestami. K krvácení může dojít také v důsledku sexuálního napadení.

Abnormální děložní krvácení u dospívajících. Mnoho dívek má během prvních měsíců po první menstruaci epizody nepravidelného krvácení. To obvykle odezní bez léčby, když se hormonální cyklus a ovulace vrátí k normálu. Pokud nepravidelné krvácení přetrvává nebo pokud je krvácení hojné, je nutné vyšetření.

Abnormální krvácení během dospívání může být také způsobeno některým z faktorů, které způsobují krvácení u premenopauzálních žen, jako je těhotenství, infekce a určité zdravotní stavy.

Abnormální děložní krvácení u žen v reprodukčním věku. Mnoho stavů může způsobit abnormální krvácení u žen mezi dospíváním a menopauzou. Například náhlá změna hladin hormonů během ovulace.

U některých žen s pravidelnou menstruací dochází během menstruace k nadměrnému krvácení (extrémně silná menstruace) nebo k intermenstruačnímu krvácení. Nejběžnějšími příčinami takového krvácení jsou děložní myomy (benigní hmota ve svalové vrstvě dělohy), adenomyóza (stav, při kterém endometrium roste do svalové vrstvy dělohy) nebo polypy endometria (obvykle benigní fokální proliferace děložní výstelky s tvorbou uzliny na široké základně nebo na noha). Tyto stavy jsou běžnými příčinami abnormálního děložního krvácení. Fibroidy, adenomyóza a polypy se mohou vyskytnout také u žen s nepravidelnou menstruací..

Mezi další příčiny abnormálního děložního krvácení u žen v reprodukčním věku patří:

 • těhotenství;
 • rakovina nebo prekanceróza (dysplázie) děložního čípku nebo endometria;
 • infekce nebo zánět děložního čípku nebo endometria;
 • poruchy srážení krve, jako je von Willebrandova choroba, abnormality krevních destiček atd.;
 • komorbidní stavy, jako je hypotyreóza, onemocnění jater nebo chronické onemocnění ledvin.

Hormonální antikoncepce. Dívkám a ženám, které užívají hormonální antikoncepci (např. Pilulky, prsteny, náplasti), může mezi menstruacemi dojít k průlomovému krvácení. Pokud k tomu dojde během několika prvních měsíců od zahájení užívání antikoncepce, může to být způsobeno změnami endometria dělohy. Pokud krvácení trvá déle než několik měsíců, může být nutné vyšetření a / nebo může být doporučena změna antikoncepce. Ženy, které užívají injekční antikoncepci, často zpočátku pociťují nepravidelné krvácení, ale krvácení se časem zastaví. Nepravidelné krvácení je běžné u žen užívajících antikoncepční implantát. U žen, které používají nitroděložní tělísko, je krvácení zpočátku často nepravidelné. V průběhu času se krvácení stává snadnějším a tyto ženy mají často krátkou menstruaci, než zcela chybí (amenorea).

K průlomovému krvácení může dojít také v případě porušení antikoncepčního režimu (vynechání pilulky nebo užití pilulky příliš pozdě). V této situaci existuje riziko otěhotnění..

Abnormální děložní krvácení u žen během menopauzálního přechodu. Před koncem menstruačního cyklu žena prochází obdobím, které se nazývá přechod v menopauze neboli perimenopauza. Během perimenopauzy se menstruační cyklus začíná měnit, když je menstruace méně pravidelná. Zatímco vaječníky u perimenopauzálních žen nadále produkují hormon estrogen, sekrece hormonu progesteronu klesá. Tyto hormonální změny mohou vést k růstu endometria a tvorbě přebytečné tkáně. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku polypů nebo hyperplazie endometria (zesílení endometria, které se může vyvinout v rakovinu endometria). Tyto stavy mohou způsobit abnormální krvácení. Přechod do menopauzy je doba, kdy je u žen větší pravděpodobnost abnormálního krvácení z dělohy.

Ženy během menopauzálního přechodu jsou také vystaveny riziku dalších stavů, které způsobují abnormální krvácení, jako je rakovina, infekce a celková onemocnění..

Ženy v perimenopauze ještě nějakou dobu ovulují a mohou otěhotnět. Samotné těhotenství může způsobit abnormální krvácení. Perimenopauzální ženy mohou navíc užívat hormonální antikoncepci, která může způsobit průlomové krvácení..

Abnormální děložní krvácení u žen v menopauze. U žen užívajících hormonální substituční terapii může dojít k přerušovanému krvácení. Jinak je krvácení během menopauzy neobvyklé a mělo by být vyšetřeno. Příčiny abnormálního krvácení během menopauzy zahrnují:

 • Atrofie nebo nadměrné ztenčení tkáně výstelky pochvy a dělohy způsobené nízkou hladinou hormonů.
 • Rakovina nebo prekancerózní změny (hyperplazie) endometria.
 • Polypy nebo fibroidy.
 • Děložní infekce.
 • Používání ředidel krve (antiagregační látky nebo antikoagulancia).
 • Nežádoucí účinky radiační terapie.

Diagnóza abnormálního děložního krvácení.

 1. Počáteční hodnocení. Vyšetřením anamnézy (anamnézy) ženy zkontroluje trvání a množství krvácení; faktory, které vedou ke krvácení; příznaky, které se vyskytují při krvácení, jako je bolest, horečka nebo zápach z vaginálního výtoku. Lékař zjistí, zda ke krvácení dojde po pohlavním styku a zda se u osob nebo v rodinné anamnéze vyskytly poruchy krvácení. Zjistí anamnézu ženy a zkontroluje léky, které užívá. Je také důležité, aby lékař měl nedávnou změnu hmotnosti, stres, nový fitness program nebo komorbidní stavy. Lékař provede fyzickou prohlídku k posouzení celkového zdravotního stavu ženy a vaginální vyšetření k potvrzení, že krvácení pochází z dělohy a nikoli z jiného místa (například vulvy nebo konečníku).
 2. Laboratorní testy. U žen v reprodukčním věku se provádí těhotenský test. Pokud dojde k abnormálnímu vaginálnímu výtoku, lze provést vyšetření děložního čípku. Mohou být provedeny krevní testy ke kontrole anémie (nízký hemoglobin v krvi), problémů se srážením krve a dalších běžných stavů, jako je onemocnění štítné žlázy, onemocnění jater nebo onemocnění ledvin.
 3. Hodnocení endometria. K vyloučení rakoviny endometria a strukturálních abnormalit (děložní myomy nebo polypy) lze provést testy, které hodnotí endometrium. Mezi tyto testy patří:
 • Biopsie endometria. Endometriální biopsie se často provádějí u žen ve věku 45 let a starších, aby se vyloučila rakovina endometria. Biopsie lze provádět také u žen mladších 45 let, pokud mají rizikové faktory pro rakovinu endometria. Mezi rizika rakoviny endometria patří obezita, chronická anovulace, užívání tamoxifenu (lék používaný k léčbě rakoviny prsu) nebo rodinná anamnéza rakoviny prsu nebo tlustého střeva. Během biopsie je tenký nástroj zaveden do pochvy a děložního čípku, aby se získal malý vzorek tkáně endometria. Biopsii lze provádět ambulantně bez anestezie.
 • Transvaginální ultrazvuk. Ultrazvuk používá zvukové vlny k měření tvaru a struktury orgánu. Ultrazvuková sonda je vložena do pochvy a poskytuje jasný obraz dělohy. Ultrazvuk nemusí být vždy schopen rozlišit mezi různými typy abnormalit (například rozlišením polypu od rakoviny) a může být nutné další testování.
 • Hysteroskopie. Metoda vyšetření vnitřního povrchu dělohy pomocí endoskopického zařízení, které je do něj vloženo - hysteroskop.
 • Škrábání. Chirurgická metoda odstraňování obsahu děložní dutiny se používá, například pokud existuje podezření na maligní degeneraci tkání.

Antikoncepční pilulky se často používají k léčbě děložního krvácení způsobeného hormonálními změnami nebo hormonální nerovnováhou. Hormonální antikoncepci lze použít u žen s nepravidelnou menstruací k zavedení pravidelných cyklů a prevenci nadměrného růstu endometria. U žen s pravidelnou menstruací mohou být použity k léčbě nadměrně silného menstruačního krvácení..

Během perimenopauzy lze používat hormonální antikoncepční přípravky k regulaci menstruačního cyklu a prevenci nadměrného růstu endometria.

Léčba také často používá progesteron, hormon produkovaný vaječníkem. Je účinný při prevenci nebo léčbě nadměrného krvácení u žen s nepravidelnou menstruací. K léčbě abnormálního krvácení lze doporučit syntetickou formu progesteronu zvanou progestin. Progestin může být ve formě tablet, injekcí, implantátů nebo nitroděložních tělísek.

Může být zapotřebí chirurgický zákrok k odstranění abnormálních děložních struktur (např. Myomy, polypy). Ženy, které dokončily porod a mají silné menstruační krvácení, mohou zvážit ablaci endometria, chirurgický zákrok, při kterém se pomocí tepla, chladu, elektrické energie nebo laseru zničí výstelka dělohy (endometria).

U žen s děložními myomy se používá chirurgická léčba - odstraněním myomu (například myomektomie) nebo snížením přívodu krve do myomu (například embolizace děložní tepny). Nejradikálnější chirurgickou léčbou abnormálního děložního krvácení je hysterektomie nebo odstranění celé dělohy. Hysterektomii lze provést konvenční laparoskopií, vagínou nebo otevřeným přístupem - laparotomie (disekce přední břišní stěny pro získání přístupu k břišním a pánevním orgánům).

Během menopauzy ženy čelí různým příznakům. Objevují se kvůli ostré hormonální nerovnováze, ke které dochází v důsledku dysfunkce vaječníků. Menopauza - dlouhé období, během kterého se problémy mohou měnit jeden po druhém.