Cystitida a menstruace současně: příčiny a léčba

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře, doprovázený křečemi a bolestmi během močení. Během menstruace často dochází k exacerbaci cystitidy, která úzce souvisí se stavem reprodukčních orgánů a je důvodem co nejdříve kontaktovat gynekologa.

Proč cystitida často trápí krásnou polovinu lidstva

Toto onemocnění skutečně postihuje ženy častěji než muže. Navíc u spravedlivého pohlaví se takové onemocnění často stává chronickým. To je způsobeno strukturou urogenitálních orgánů.

Stručná anatomie ženského urogenitálního systému

U žen je močová trubice mnohem kratší než u mužů. To znamená, že pro patogenní bakterie, houby a další patogenní mikroflóru je jednodušší a rychlejší dostat se přes močovou trubici do močového měchýře..

Kromě toho se během menstruace, při mytí nebo vzácné výměně polštářků, může také snadno dostat patogenní mikroflóra do močového měchýře, což je často příčinou exacerbací během menstruace..

Úzká blízkost konečníku také hraje roli ve skutečnosti, že toto onemocnění často znepokojuje ženy.

Faktory pro rozvoj cystitidy

Příčinami zánětu močového měchýře jsou nejčastěji bakterie, méně často houby (například candida), alergeny nebo toxiny. Escherichia coli, vstupující do močové trubice z konečníku, stejně jako mikroflóra, která způsobuje zánět reprodukčních orgánů (adnexitida, endometritida, kolpitida), může také vyvolat onemocnění.

Nemoc se rychle změní na chronickou formu, proto její terapii nelze odložit, protože v budoucnu bude obtížnější léčit nemoc.

Hlavní faktory vzniku cystitidy:

 1. Přítomnost chronických genitálních infekcí.
 2. Zánětlivý proces v malé pánvi, který je často příčinou projevu cystitidy před menstruací.
 3. Alergie na tampony, nesprávné použití nebo občasné změny.
 4. Pevné spodní prádlo ze syntetických materiálů, které vytváří účinek sauny, který provokuje reprodukci patogenní mikroflóry.
 5. Zřídka se měnící vložky během menstruačního krvácení.
 6. Nesprávné mytí, když jsou bakterie přenášeny z konečníku do močové trubice.
 7. Alergie na intimní hygienu.
 8. Snížená imunita, hypotermie, časté nachlazení.
 9. Sexuální styk během menstruace, zejména bez použití bariérové ​​antikoncepce.

Pokud má žena chronickou cystitidu, stačí jeden nebo dva z výše uvedených faktorů - a onemocnění se objevuje znovu a znovu. V přítomnosti zánětlivých procesů v reprodukčním systému musí být tyto patologie léčeny společně, jinak je možná opakovaná infekce. Gynekolog bude schopen provést vyšetření a předepsat terapii.

Menstruace s cystitidou se může objevit se zpožděním a může být doprovázena bolestí, zejména v přítomnosti chronické nebo akutní endometritidy, kolpitidy nebo adnexitidy.

Proč vzniká a zhoršuje se během menstruace

Při chronickém zánětu sliznice močového měchýře si žena často všimne, že se objevuje každý měsíc ve stejnou dobu jako menstruace. To může být způsobeno přítomností chronických infekcí pohlavních orgánů, v tomto případě se cystitida s menstruací vyskytuje každý cyklus.

Před menstruací se endometrium množí v děloze. S nástupem menstruace začne orgán krvácet a odmítá přerostlou funkční vrstvu. Proto v přítomnosti onemocnění, jako je endometritida, bude v sekrecích přítomna patogenní mikroflóra. Totéž se děje se zánětem příloh..

Změněná mikroflóra pochvy během menstruace je živnou půdou pro vývoj patogenních bakterií, v důsledku čehož rostou jejich kolonie. Snížení obecné imunity během menstruace vede ke skutečnosti, že močová trubice a výstelka močového měchýře se stávají náchylnějšími a při vstupu bakterií tam dochází k exacerbaci cystitidy.

Důvody pro vstup patogenní mikroflóry do močové trubice a pro rozvoj onemocnění mohou být:

 • vzácná výměna hygienických vložek (méně než každé 4 hodiny);
 • časté používání tamponů, které podporuje růst bakterií;
 • nesprávné mytí, po kterém střevní mikroflóra vstoupí do močové trubice.

Pokud se cystitida zhoršuje během několika cyklů během menstruace, je třeba uvažovat o zánětu v reprodukčním systému, i když se již neprojevuje. V tomto případě je lepší co nejdříve kontaktovat gynekologa, aby mohl předepsat komplexní léčbu, protože terapie zaměřená pouze na zánět močového měchýře bude neúčinná.

Příznaky nemoci

Je možné rozpoznat přítomnost zánětu sliznice močového měchýře podle přítomnosti následujících příznaků:

 1. Šití a pálení při močení.
 2. Svědění s močením.
 3. Tmavě zbarvená moč, která může obsahovat bílé vločky.
 4. Časté nutkání používat toaletu, zejména večer a v noci, s velmi malým vylučováním moči.
 5. Bolest v dolní části břicha nebo dolní části zad, podobná menstruační bolesti.
 6. Slabost, ospalost.
 7. Zvýšení teploty.

Během exacerbace nemusí být všechny příznaky cystitidy nalezeny současně. Ale i přítomnost jednoho z příznaků je již důvodem věnovat pozornost svému zdraví..

Cystitida a menstruace, které se vyskytují současně, naznačují zánět v reprodukčních orgánech. Existuje však i opačný vzor: patogenní mikroflóra z močového měchýře může vstoupit do pochvy a vyvolat infekční proces.

Pokud cystitida začíná uprostřed cyklu nebo týden před menstruací, může to být způsobeno drozdem, zejména kvasinkovou houbou Candida. Pohlavně přenosné nemoci také ovlivňují exacerbaci. K identifikaci příčiny je nutné vyšetření gynekologem..

Prevence exacerbace cystitidy během menstruace

Každá žena by měla vědět o prevenci cystitidy, zejména při chronickém zánětu sliznice močového měchýře. Dodržování následujících doporučení pomůže vyhnout se exacerbaci onemocnění během menstruace nebo před ní:

 1. Správné praní, a to nejen během menstruace. To by mělo být provedeno zepředu dozadu, aby nedošlo k přenosu bakterií z konečníku do močové trubice a pochvy.
 2. Výměna hygienických vložek během menstruace každé 4 hodiny nebo více.
 3. Omezení používání tamponů.
 4. Posílení imunity.

Je také důležité pravidelně navštěvovat gynekologa, abyste včas identifikovali všechna onemocnění a zabránili jejich přechodu do chronického stadia..

Je nutné léčit cystitidu současně s onemocněními pánevních orgánů, jinak se onemocnění objeví znovu a znovu.

Léčíme se bez drog

Lidové léky na léčbu cystitidy s menstruací budou účinné pouze v kombinaci s farmakoterapií. Jsou také dobré pro prevenci a posílení celého těla. Často předepsáno během těhotenství.

Byliny s močopudnými a protizánětlivými vlastnostmi se používají k boji proti cystitidě. Mohou to být listy brusinky, heřmánek, medvědice, třezalka tečkovaná, kopr. Osvědčená bylinná kolekce Brusniver.

Účinným a chutným pomocníkem bude brusinkový nebo brusinkový džus. Tento nápoj má protizánětlivé, tonické a močopudné účinky současně. U chronické cystitidy se doporučuje pravidelné užívání.

Drogová terapie

Cystitida se obvykle léčí antibakteriálními látkami. Lékař předepisuje antibiotika, jako je Ciprofloxacin nebo Monural. Ten je povolen během těhotenství. Spolu s těmito tabletami jsou předepsány rostlinné přípravky Kanefron, Fytosilin, které mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. V případě silné bolesti předepište No-shpa, Spazgan nebo jiná antispazmodika.

Neměli byste se léčit sami, pouze lékař může správně sestavit terapeutický plán. Zvláště pokud je cystitida kombinována s jinými zánětlivými procesy v těle.

Cystitida způsobuje mnoho nepříjemností a bolestivých pocitů, takže je lepší zabránit chronickému onemocnění. Dodržování preventivních opatření a pravidelné návštěvy gynekologa pomohou tomuto onemocnění zabránit..

Cystitida s menstruací: vzor nebo patologie

Existuje mnoho patologií, o nichž není zvykem mluvit nahlas. Jejich jemné mlčení však problém nevyřeší, pouze ho prohloubí. Jedním z těchto problémů je cystitida během menstruace (regulace - čištění těla). Pro většinu žen je tato situace normou, protože úleva přichází s koncem kritických dnů a málokdy někdo vyhledá lékařskou pomoc. V praxi urologů a gynekologů existuje mnoho příkladů chroničnosti „cystitidy v kritických dnech“, kdy se její příznaky vracejí znovu a znovu s každým „lunárním cyklem“ ženy.

Jaký je důvod pro souvislost mezi cystitidou a menstruací

Je třeba poznamenat, že zánětlivé procesy v močových cestách přímo souvisejí s menstruačním cyklem. Relapsy neléčeného pomalého chronického zánětu jsou přirozeným projevem akutních záchvatů algomenorey v různých obdobích kritických dnů ve formě:

 • silný bolestivý syndrom během mičení;
 • neuropsychický stres;
 • příznaky deprese a podrážděnosti;
 • zvýšené močení;
 • tíha v dolní části břicha;
 • bederní bolest.

Samoléčba, aniž by byla identifikována příčina relapsů a správně zvolený průběh léčby, zpravidla přináší pouze dočasnou úlevu a neustálá infekční přítomnost v močových tkáních může vést k rozvoji složitějších patologií (strukturální změny v tkáních MP, změny jejího objemu, pyelonefritida atd. atd.), což v budoucnosti zpozdí proces úplného zotavení.

Hlavním příčinným faktorem, ke kterému vedl výzkum více než jedné generace vědců, je hormonální nerovnováha a oslabení imunitní fagocytózy během přípravy ženského těla na kritické dny..

Není žádným tajemstvím, že na pozadí jakékoli změny v hormonálním pozadí se mohou vyvinout patologie v různých orgánech a systémech, včetně relapsů cystitidy..

Hormony řídí všechny procesy v těle, řídí kyselé prostředí sliznic, množství přirozené prospěšné flóry a vaginální mikrobiocenózu. Hormonální kontrola močového systému u žen je prováděna pohlavními hormony. Estrogenové receptory umístěné na povrchové vrstvě pochvy, rezervoáru močového měchýře a močové trubice řídí:

 • funkce močových cest;
 • intenzita krevního oběhu;
 • syntéza fibrilárních proteinů;
 • celkový stav sliznic v urogenitálním systému žen.

Jejich nedostatek zvyšuje riziko recidivy cystitidy každý měsíc před menstruací, uprostřed cyklu nebo po něm. Vliv progesteronu, jehož receptory jsou lokalizovány v dolní zóně močového systému, s jejich nadměrným přebytkem v hormonální rovnováze, může negativně ovlivnit močový kanál a funkci MP, způsobit funkční nestabilitu jeho svalové tkáně. Proto závěry - fluktuace hormonálního pozadí v určitých obdobích cyklu mohou vést k oslabení fagocytických vlastností slizničních tkání a v důsledku toho k rozvoji zánětlivých reakcí v MP.

Minimální hladina estrogenu v těle je pozorována v počáteční fázi cyklu, která odpovídá předmenstruačnímu období nebo jeho konci. Estrogenního píku se dosáhne po dvoutýdenním období cyklu nebo 18. den, což odpovídá období ovulace. Poté klesá hladina estrogenu a zvyšuje se hladina aktivity progesteronu. Právě tento faktor je klíčem k současnému rozvoji recidivy cystitidy a menstruace v různých fázích její cyklickosti..

Příčiny recidivy cystitidy v různých fázích regulace

Mechanismus vývoje infekčních a zánětlivých reakcí ve strukturálních tkáních močového měchýře nebo vedoucí k relapsům onemocnění v určitých fázích menstruačního cyklu se také liší v jeho genezi.

Fakta potvrzená lékařskými studiemi říkají, že k nejčastějšímu rozvoji cystitidy dochází v období před nástupem regulace..

Cystitida před začátkem menstruačního cyklu

Hlavní geneze vývoje patologického procesu je spojena se změnami v ženském těle, ke kterým dochází před zahájením regulace. Jedná se o změny v rovnováze hormonů a snížení imunitních funkcí, které vytvářejí příznivé prostředí pro růst patogenní flóry a její šíření urogenitálním systémem..

Mechanismus exacerbace onemocnění a samotné cystitidy před menstruací je způsoben:

 1. Zvýšená náchylnost slizničních tkání MP ke změnám v mikroflóře reprodukčního systému, odkud se patogeny v této fázi snadno šíří do sousedních orgánů.
 2. Snadný průnik patogenu do rezervoárové dutiny MP je vysvětlen nejen vysokou citlivostí sliznic a oslabením fagocytózy, průnik patogenu je usnadněn v současné době zesílenou exkrecí předcházející regulaci.
 3. Porušení transportu krve do močově-vezikálního rezervoáru, který vytváří ideální podmínky pro růst a reprodukci patogenů. Tyto poruchy v tomto období jsou způsobeny nárůstem těla dělohy v důsledku otoku jeho funkční výstelky, což způsobuje stlačení okolních cév a orgánů.
 4. Při přípravě dělohy na reprodukční funkci tělo snižuje tělesnou teplotu, aby zajistilo vysokou pohyblivost spermií. V tomto případě dochází ke zúžení krevních cév oběhového systému. Vzhledem k tomu, že orgány v malé pánvi mají společnou dálnici, změny v zásobování krví se vztahují také na močový orgán se všemi následnými důsledky.

Pokud se patologické příznaky onemocnění pravidelně objevují před menstruačním cyklem, měli byste o tom přemýšlet. Může to být exacerbace chronické formy patologie, „připomenutí“ si tímto způsobem, nebo obratně maskované příznaky jiných nemocí. V každém případě je nutné kvalifikované diagnostické vyhledávání k identifikaci příčiny takových projevů..

Známky cystitidy během měsíčního cyklu

Cystitida s menstruací je způsobena zcela odlišným mechanismem vývoje. Projevuje se na pozadí zánětlivých procesů v reprodukčních orgánech. V přítomnosti chronických infekcí v reprodukčních orgánech je nejpříznivější možností jejich exacerbace období menstruace.

K reprodukci bakteriální flóry dochází nejen na postižené sliznici pohlavních orgánů, ale také v menstruačním toku, který je ideální živnou půdou pro patogeny.

Neustálý kontakt sekrecí s močovou trubicí usnadňuje zavlečení infekce do rezervoárové dutiny MP. Existuje však verze obráceného vývoje, kdy je infekční proces vyvolán patogenní flórou, která z MP pronikla do pochvy. V tomto případě byste měli věnovat pozornost charakteristickým příznakům:

 • křečové bolesti způsobené kontrakcí dělohy v důsledku odmítnutí endometria;
 • na břišní křeče v oblasti MP projekce;
 • nečistoty v moči;
 • vysoká horečka;
 • pocit neustálého přeplnění močových cest.

Projev cystitidy a menstruace současně může být výsledkem vlivu kvasinkové houbové flóry (Candida) nebo exacerbací pohlavních chorob. K klasické terapii používané při cystitidě se proto přidává gynekologický průběh léčby základních patologických stavů..

Zánět močových cest po menstruaci

Mechanismus vývoje zánětlivých procesů ve slizničních tkáních močového orgánu se ve speciální genezi neliší. Hlavní provokující faktor spočívá v hormonální nerovnováze. Způsobuje cystitidu po menstruaci - prudké zvýšení hormonálních hladin, ke kterému dochází na konci 14. dne "lunárního cyklu".

Zvýšení koncentrace estrogenu vyvolává významné snížení imunitní fagocytózy, která se stává hlavním důvodem zranitelnosti slizničních tkání MP a vynikajícím stavem pro reprodukci patogenní flóry..

V důsledku toho vznik nebo exacerbace cystitidy. V této době žena pociťuje podobné příznaky zánětlivé léze MP - projev bolestivých příznaků v břiše, neustálá ospalost, podrážděnost a další projevy. Je třeba poznamenat, že kromě hormonálních a imunitních faktorů je příčina projevu cystitidy v jakékoli fázi menstruačního cyklu způsobena řadou provokujících podmínek, které vytvářejí příznivé pozadí pro aktivaci bakteriální flóry. Zaznamenává se zvýšená kolonizace MP bakteriemi:

 1. S lokálním zraněním perinea (těsné spodní prádlo, vložky nebo tampony, mytí agresivními látkami, které vede ke změně alkalického vaginálního prostředí).
 2. V důsledku předchozí antibiotické terapie, která způsobila nerovnováhu flóry v pochvě.
 3. V důsledku podchlazení a alergické reakce na složky osobní hygieny.
 4. Při ignorování základních hygienických norem při regulaci.
 5. Při stravě, která dráždí slizniční tkáně MP a močové trubice.
 6. V důsledku úzkých intimních vztahů během menstruačního cyklu.

Samoléčba příznaků zánětlivých reakcí v močovém rezervoáru během období regulace, zejména při použití netradiční terapie, je nejen zbytečná, ale také nebezpečná. Bez identifikace příčiny je možné vyvolat nejen hojný výtok, ale také krvácení (krvácení). Jak léčit patologii určí lékař. Ať už se jedná o klasický protokol pro léčbu cystitidy, nebo s využitím hormonální terapie, vyšetření pacienta a doporučení endokrinologa (pokud je to nutné).

Léčba a metody prevence

Hlavní léčba onemocnění je důsledkem pečlivého individuálního výběru antibakteriálních látek, s přihlédnutím k citlivosti patogenu na tento lék. Léčba nejčastěji zahrnuje léky a analogy Monural, Furagin, Furamag, Nolitsin, Tsiprolet, Amoxiclav, jejichž účinek je zaměřen na zastavení zánětlivých reakcí v MP a ničení patogenní flóry.

Souběžně se provádí léčba gynekologických patologií, které sloužily jako spouštěč patologického zánětlivého procesu. Ke snížení příznaků bolesti se doporučují antispazmodické léky ve formě No-shpa nebo Papaverinu.

Jako pomocné látky zahrnuje léčba rostlinné přípravky, jako je Phytolysin a Kanephron N, které mají analgetické, protizánětlivé a diuretické účinky..

Doporučuje se užívat vitamínové komplexy k obnovení imunitních funkcí a zvýšení pitného režimu, k vynucení diurézy, která přispívá k účinnému mytí bakterií spolu s močí.

 • dočasné vyloučení z používání hygienických tamponů;
 • častá výměna těsnění, aby se zabránilo hromadění patogenní flóry v nich;
 • dodržování správného praní - od pubické oblasti po konečník;
 • ochrana před podchlazením;
 • korekce stravy, s výjimkou dráždivých faktorů na sliznicích;
 • minimalizace kouření a vyloučení alkoholu.

Jen málo lidí má podezření, že vývoj onemocnění není výsledkem patologie menstruačních cyklů, ale důsledkem prodlouženého průběhu onemocnění, který vznikl dlouho předtím, než byly během období regulace vytvořeny předpoklady pro jeho projev. Pouze pozorný přístup k sobě samému a kvalifikovaná léčba v anamnéze mohou zabránit zhoršení onemocnění v různých obdobích „lunárního cyklu“ žen a chránit jej před nepříjemnými příznaky.

Cystitida a menstruace

Zánět močoviny přímo souvisí se snížením imunity, proto se cystitida během menstruace často zhoršuje. Menstruační cystitida by měla být léčena, aby se zabránilo šíření infekce do ledvin..

Cystitida během menstruace

Pokud nebyla dodržena opatření k prevenci zánětu, stává se cystitida během menstruace běžnou. Zánětlivé procesy v malé pánvi vyvolávají v kritických dnech projev cystitidy. Pokud je cystitida chronická, bude se s každým cyklem neustále vracet. Pokud takový vzorec již existuje, je na čase přemýšlet o hlavní příčině tohoto jevu..

Mezi nejčastější důvody, kvůli kterým se cystitida a menstruace vyskytují současně, patří:

 • Těžká hypotermie;
 • Porušení osobní hygieny;
 • Stávající plísňové infekce;
 • Hormonální změny;
 • Fyziologické rysy;
 • Oslabení imunity;

Jako příčiny cystitidy během menstruace, zánětlivých procesů, které probíhají v přílohách, může působit děloha. V kritických dnech, kdy postupují, se bakterie začínají aktivně množit a vstupovat do dalších orgánů. Účinek cystitidy na menstruaci nastává v rozporu se samotným cyklem. Může dojít ke zpoždění, může se změnit povaha výboje. Cystitida ovlivňuje menstruaci, zvyšuje bolestivé pocity a jejich trvání.

Chronická forma cystitidy se často stává důvodem, kvůli kterému patogenní mikroorganismy narušují práci pánevních orgánů, zejména reprodukčních orgánů. Cystitida s menstruací je pro vaječníky nejnebezpečnější. Pokud se menstruace a cystitida objevují opakovaně, měli by být léčeni dva specialisté: urolog a gynekolog.

Jak zacházet s cystitidou s menstruací

Lékař předepisuje léčbu na základě fyziologických charakteristik, věku, doprovodných onemocnění. Léčba cystitidy během menstruace vyžaduje předběžnou komplexní diagnózu. Léčba je založena na antibakteriální terapii. Současně jsou vybrány léky proti bolesti, protizánětlivé léky, v případě potřeby jsou předepsány antispazmodiky. Cystitida s menstruací by měla být léčena dalšími prostředky.

V tomto případě jsou ideální bylinné čaje a přírodní přípravky. Tyto přísady mají příznivý účinek na močové cesty a zabraňují dalšímu šíření zánětů. Aby se zabránilo záchvatům akutní bolesti, měla by být cystitida léčena menstruací pomocí teplé koupele, vyhřívacích podložek.

Pokud je menstruace bolestivá s cystitidou, nezneužívejte vyhřívací podložky, které dočasně zmírňují bolest, ale neodstraňujte samotnou příčinu. Může tu číhat nebezpečnější důvod a lékař ho musí identifikovat. Pokud cystitida nezmizí měsíc nebo déle, může být důvodem nedostatečná léčba. Podobná situace často nastává při samoléčbě. Pokud patogen není identifikován a forma cystitidy nebyla stanovena, může samoléčba situaci zhoršit..

Při léčbě cystitidy je třeba provádět kontrolní testy každý měsíc, aby se stanovil plán dalších opatření. Pokud léčíte cystitidu s menstruací, měli byste správně vybrat výrobky pro intimní hygienu. Po testování výtoku během cystitidy bylo zjištěno, že cystitida může sloužit jako reakce těla na alergeny v tamponech a vložkách. Musíte se vzdát tamponů, častěji se umýt, nepoužívat syntetické spodní prádlo.

Cystitida před menstruací

Pokud se cystitida objeví týden před menstruací, může to určitě způsobit zpoždění cyklu. Ačkoli se výtok objeví, nemusí být krvavý, ale hnisavý. Silná bolest, extrémně nepříjemný zápach byly považovány za doprovodné příznaky.

Cystitida před menstruací se vyskytuje každý měsíc, pokud se onemocnění stalo chronickým. V předmenstruačním období se zvyšuje citlivost těla, zvyšuje se migrace krve, což pomáhá bakteriím velmi rychle se pohybovat. Patogeny tedy způsobují exacerbaci cystitidy před menstruací a pronikají do dutiny močové trubice.

Nejen oslabený imunitní systém způsobuje exacerbaci, protože příčinou cystitidy před menstruací mohou být také nekvalitní hygienické výrobky. Vonné vložky, neustálé používání tamponů nebo jejich občasná výměna, také vyvolávají vznik cystitidy.

Existují určité příznaky cystitidy před menstruací. Mohou určit vývoj cystitidy, nejen bolestivou menstruaci:

 • Nějaký hnis v moči;
 • Špatný zápach rozkladu;
 • Před menstruací začíná cystitida silným zvýšením teploty;
 • Močení je nepříjemné;
 • Zakalená moč;
 • Cystitida před menstruací způsobuje bolest v dolní části zad, křížové kosti;
 • Při častém nutkání nedochází k úplnému vyprázdnění močoviny;

Známky cystitidy před menstruací jsou doplněny skutečností, že bolest se při močení výrazně zvyšuje. Po spánku může dojít k inkontinenci.

Cystitida po menstruaci

Chcete-li zjistit důvod, proč se cystitida projevila bezprostředně po menstruaci, měli byste nejprve podstoupit testy. Častou příčinou je zánět vaječníků nebo kandida. Příčiny cystitidy po menstruaci jsou často v latentních formách pohlavně přenosných chorob..

Pokud se cystitida po menstruaci objevuje pravidelně každý měsíc, mohou jako patogeny působit i jiné typy infekce. Provokatéři cystitidy mohou být intestinální dysbióza, stafylokok. Po mnoha letech sledování cystitidy lékaři zjistili, že cystitida a opožděná menstruace mají úzký vztah..

Pokud je příčinou onemocnění vzestupná infekce, bude vhodné provést sprchování antiseptikem. Podél cesty je provedena analýza k identifikaci vaginální dysbiózy. Je pravděpodobné, že cystitida mohla začít dříve, a ne po menstruaci. Je to všechno o kritických dnech:

 1. Vznikající výboj je během tohoto období odepsán jako přirozený;
 2. Všechny bolestivé příznaky cystitidy se automaticky vztahují na satelity v kritických dnech.

Menstruační krev je ideální živnou půdou pro mikroorganismy. Po menstruaci začíná cystitida rychleji, pokud během tohoto období do těla vstoupí jakákoli infekce. Pro prevenci měsíčních exacerbací byste měli být vyšetřeni a podstoupit etiotropní terapii.

Seznam videí Cystitis (výběr videa v pravém horním rohu)

Cystitida během menstruace - příčiny, léčba

Cystitida je zánět močového měchýře. Toto onemocnění je často pozorováno u žen. Tato patologie se vyznačuje seznamem určitých nepříjemných symptomatických projevů..

Hlavním projevem je akutní bolest v podbřišku, zhoršená močením.

Léčba cystitidy zahrnuje použití komplexních terapeutických metod. V rámci léčby se používají různé léky s antibakteriálním účinkem, stejně jako léky s analgetickým účinkem. Kromě toho je povoleno užívání rostlinných léčivých přípravků..

Hlavní příčiny nástupu onemocnění

Menstruace a cystitida mohou mít přímý vztah prostřednictvím původce zánětlivého procesu. To platí zejména pro situace, kdy je zánět výsledkem prodlouženého průběhu nemoci přenášené sexuálním kontaktem..

Hlavní důvody pro vznik cystitidy během menstruace:

 1. Oslabení ženského imunitního systému během menstruace. To vede k vytvoření příznivých podmínek pro rozvoj mnoha infekčních onemocnění, včetně cystitidy..
 2. Hormonální narušení krátce před menstruací, což negativně ovlivňuje odolnost těla vůči různým patologiím.
 3. Exacerbace chronických onemocnění ovlivňujících urogenitální systém.
 4. Porucha bakteriální rovnováhy uvnitř pochvy.
 5. Zanedbání jednoduchých hygienických pravidel, které vedou k nástupu zánětlivého procesu a vytvoření prospěšné půdy pro reprodukci patogenní mikroflóry.
 6. Pokud má žena zánět přívěsků, může to během menstruace vést k šíření infekce močovými cestami. Nakonec to vede k nástupu asymptomatické formy cystitidy..

Klinické projevy patologie

Obecně jsou příznaky vývoje cystitidy během menstruace a bez nich téměř stejné. Mezi hlavní projevy této nemoci patří:

 • časté nutkání používat toaletu;
 • řezání bolesti v dolní části břicha a v močové trubici během močení;
 • bolestivé pocity, které se nemusí dlouho zastavit, získání tažného a bolavého tvaru;
 • změna vůně a barvy moči;
 • celkové oslabení těla, které se projevuje neustálou únavou a ospalostí;
 • zvýšená tělesná teplota a zimnice při akutní cystitidě.

Pokud má žena během menstruace cystitidu, znamená to, že se infekce rozšířila nejen do močového měchýře a močových cest, ale také do přídavky. V takových případech, často krátce před menstruací, se mohou z pochvy uvolnit hrudky, které se při menstruaci smíchají s krví..

Cystitida během ovulace - je to možné

Po skončení menstruace je imunitní systém u žen silně stresován. Z tohoto důvodu patogenní mikroorganismy snadno pronikají do orgánů urogenitálního systému. Cystitida za takových podmínek se objevuje na pozadí obecného potlačení imunitního systému a rychlého rozvoje patogenní mikroflóry.

Pokud ovulace ženy končí v těhotenství, pak se zvětšením dělohy zvyšuje tlak na močový měchýř každý den. Za takových podmínek se v důsledku zvýšení průtoku krve do orgánů v malé pánvi zvyšuje riziko průniku patogenních bakterií, které během ovulace způsobují cystitidu..

Terapie zánětu močového měchýře

Po identifikaci přesné příčiny onemocnění ošetřující lékař předepíše pacientovi seznam léků zaměřených na léčbu cystitidy během menstruace. Celková účinnost léčby přímo závisí na dodržování tohoto stavu..

Pokud během menstruace nebo po ní došlo k cystitidě v důsledku patogenního účinku patogenních bakterií, může lékař připsat pacientovi příjem antibiotik se širokým spektrem účinku. To pomůže potlačit reprodukci a šíření bolestivé mikroflóry..

K úlevě od bolesti se často používají No-shpa a Papaverin. Průběh antibiotik předepisuje ošetřující lékař individuálně na základě stávajícího klinického obrazu.

Kromě antibiotik, léků proti bolesti a protizánětlivých léků může být ženě předepsán lék, jako je Canephron. Má obecný protizánětlivý účinek a také pomáhá snižovat bolest v podbřišku..

Kromě užívání léků k léčbě cystitidy se pacientovi doporučuje podstoupit zahřívací procedury. Je pravda, že stojí za zvážení, že tento typ fyzioterapie lze použít až po úplném ukončení menstruace..

Alternativní léčba nemoci

Pro zmírnění zánětu močového měchýře se doporučuje vypít odvar ze sušených šípkových bobulí. K přípravě takového léčivého vývaru budete potřebovat asi 12 šípků, které se nalijí sklenicí vroucí vody a hodinu se napustí do termosky. Tuto alternativní metodu doporučuje většina urologů..

Nálev s podobným účinkem lze připravit ne z bobulí, ale z kořene šípky. Za tímto účelem přidejte dvě lžíce mletého sušeného šípkového kořene do jedné sklenice vroucí vody.

Výsledná směs musí být vařena dalších 10-15 minut a ponechána vařit asi tři hodiny. Pro získání terapeutického účinku by měl být vývar konzumován asi 5krát denně, jedna polévková lžíce..

Během menstruace poskytuje odvar z listů brusinek dobrý účinek při léčbě cystitidy. Tento lidový lék na léčbu cystitidy je velmi jednoduchý na přípravu. Je nutné nalít sklenici vroucí vody na dvě lžíce nasekaných sušených listů brusinek. Poté musí být výsledná směs vařena 10 minut a ponechána vařit několik hodin. Napjatý vývar by měl být konzumován jednou čajovou lžičkou 5krát denně. Tento nástroj dělá vynikající práci nejen s cystitidou, ale také s nefritidou..

Tipy pro prevenci nemocí

Základem prevence cystitidy během menstruace je dodržování základních zásad osobní hygieny ženy. Je nutné se pravidelně umýt, abyste zabránili možnosti proniknutí patogenní mikroflóry z konečníku do močové trubice a pochvy. K tomu stačí provádět pohyby při mytí zepředu dozadu..

S menstruací se osobní hygiena stává ještě důležitější. V ideálním případě se musíte umýt po každém močení nebo alespoň 2–3krát denně. Odborníci navíc doporučují měnit vložky a tampony co nejčastěji. To pomůže vyloučit možnost růstu patogenních bakterií..

Obecně se doporučuje co nejvíce se vyhnout používání tamponů, protože vedou ke stagnaci krve a růstu mikroorganismů. Cystitida těsně před menstruací se často vyskytuje u žen, které mají určité problémy s přídavky. Z tohoto důvodu je důležité, aby vás vyšetřil gynekolog, i když příznaky onemocnění již pominuly.

Cystitida během menstruace: jak zacházet?

Cystitida je časté zánětlivé onemocnění u žen, které postihuje stěnu močového měchýře. Onemocnění je doprovázeno charakteristickými znaky, včetně bolesti v podbřišku, pocitu pálení při močení, častého nutkání používat toaletu a vzhledu nečistot v moči.

 • Příčiny cystitidy během menstruace
 • Jak zacházet s cystitidou během menstruace
 • Závěr

Rada urologa: „Nejprve bych chtěl říci, že je nemožné užívat silné léky bez lékařského předpisu. Velmi dobře pomáhá při prevenci nemocí. Přečtěte si více "

Exacerbace cystitidy během menstruace je častým jevem, protože právě v tomto období je ženské tělo oslabené a poněkud zranitelné vůči infekčním chorobám. Pokud se příznaky cystitidy objeví před menstruací, doporučuje se okamžitě konzultovat s lékařem a zahájit léčbu, což pomůže v budoucnu zabránit relapsu onemocnění..

Příčiny cystitidy během menstruace

Cystitida se může objevit, když je stěna močového měchýře vystavena patogenům, alergenům, chemikáliím nebo fyzické síle. Toto onemocnění je nejčastěji spojeno s infekcí močového systému patogenními bakteriemi, například E. coli nebo streptokoky, stafylokoky.

Pokud žena špatně léčí cystitidu, je pravděpodobné, že dojde k její exacerbaci během menstruace. To je způsobeno následujícími faktory:

 • Během menstruace dochází k hormonálním změnám, což vede ke snížení imunity. Žena v tomto období je náchylnější k infekčním chorobám..
 • Mikroflóra v pochvě se mění, což je také spojeno s hormonálními změnami a změnami sekrecí. To může vést ke kolpitidě a přenosu infekce do močové trubice..
 • Produkty osobní hygieny, například tampony a vložky, mohou také nepříznivě působit a způsobovat alergické reakce a změny na sliznici pohlavních orgánů.
 • Důvodem může být samotná menstruace, nebo spíše krvavý výtok. Patogenní bakterie se v nich množí a při nedostatečné hygieně se dostávají do močové trubice a močového měchýře..

Všechny tyto faktory jsou nepřímé, pouze zvyšují riziko vzniku cystitidy, ale vůbec nezaručují nástup onemocnění. Pokud by to bylo jinak, každá žena by během menstruace trpěla cystitidou..

Proto by měla být identifikována řada dalších důvodů, které vyvolávají cystitidu:

 • podchlazení;
 • přítomnost zánětlivých onemocnění pánevních orgánů;
 • pasivní životní styl;
 • špatná nevyvážená strava;
 • ucpání močového měchýře;
 • nedávný chirurgický zákrok na pánevních orgánech.

Cystitida během menstruace může zcela nesouviset s cyklem a je běžnou náhodou. V každém případě musíte konzultovat lékaře.

Jak zacházet s cystitidou během menstruace

Cystitida během menstruace je léčena stejným způsobem jako kterýkoli jiný den cyklu, až na jednu výjimku. Během krvácení je přísně zakázáno aplikovat na žaludek topnou podložku. Mnoho žen pomocí oteplování zmírňuje křeče s cystitidou. Je velmi nebezpečné to dělat během menstruace. Teplo způsobuje tok krve do dělohy a zvyšuje krvácení.

Jak zacházet s cystitidou během menstruace nejlépe doporučuje urolog. Specialista předepíše krevní a močový test, provede vyšetření a předepíše léky. Cystitida se obvykle léčí antibiotiky, spazmolytiky a protizánětlivými léky..

Předepisují se následující antimikrobiální a antibakteriální látky:

 • Monural;
 • Furagin;
 • Furadonin a další.

Cystitida s menstruací je obzvláště obtížná, protože také bolí děloha. Chcete-li zmírnit bolest a normalizovat proces močení, jmenujte:

 • No-shpa, Drotaverin;
 • Papaverin;
 • Spazmalgon;
 • Ibuprofen;
 • Naproxen a kol.

Urolog: pokud se chcete zbavit zánětu močového měchýře, aby se nevrátil, musíte jej pouze rozpustit Přečíst více »

Při komplexní léčbě cystitidy budou také užitečné fytopreparáty, které mají protizánětlivý a diuretický účinek. Příklady takových léků:

 • Monurel;
 • Fytolysin;
 • Kanephron a další.

Během cystitidy je velmi důležité pít hodně tekutin, zejména během menstruace. V této době ztrácí ženské tělo hodně tekutin, rovnováha musí být doplněna.

Musíte pít čistou vodu bez přísad, stejně jako nápoje s močopudným účinkem. Může to být šťáva z brusinek a brusinek, odvar z listů brusinek, urologická sbírka. Je užitečné pít šípkový vývar a heřmánkový čaj.

Závěr

Cystitida během menstruace je dvojnásobně nepříjemná. Abyste se vyhnuli exacerbaci onemocnění v kritických dnech, musíte léčit akutní cystitidu až do konce pod dohledem lékaře, vést zdravý životní styl a dodržovat pravidla osobní hygieny. Správný životní styl a odpovědný přístup k vašemu zdraví pomohou zabránit opakování cystitidy a jiných zánětlivých onemocnění urogenitálního systému.

Příčiny cystitidy během menstruace

Ženské tělo je do značné míry závislé na hormonálních hladinách, které se mění v závislosti na stadiu menstruačního cyklu a nástupu těhotenství. Na tom také závisí výskyt onemocnění a cystitida není výjimkou..

 1. Cystitida před menstruací
 2. Cystitida během a po menstruaci
 3. Zpožděná menstruace s cystitidou
 4. Klinika cystitidy
 5. Diagnostika
 6. Léčba
 7. Prevence
 8. Video

Cystitida před menstruací

Menstruační cyklus je důležitý pro ženy v reprodukčním věku. Ve fázích cyklu převažují hormony estrogen nebo progesteron, které mají vliv na tělo.

Cystitida před menstruací se objevuje kvůli tomu, že se ženské tělo připravuje na oplodnění vajíčka.

To znamená, že síly jsou zaměřeny na zajištění pohodlných podmínek pro ženské reprodukční buňky a pro rozvoj spermií. Ve výsledku jsou zaznamenány následující změny:

 • Zvětšená děloha. V důsledku otoku funkční vrstvy endometria se děloha zvětšuje, což vede ke kompresi okolních orgánů a krevních cév. To vede k narušení přívodu krve do močového měchýře. Tyto změny vytvářejí pohodlné podmínky pro reprodukci a vitální aktivitu bakterií, pokud se dostanou do dutiny močového měchýře..
 • Lokální pokles tělesné teploty. Aby si spermie mohly udržet motorickou aktivitu, je nutné se vyvarovat vysokých teplot. Ženské tělo se přizpůsobuje této vlastnosti a zužuje lumen cév, což také vede ke změnám v zásobování krví, které také ovlivňují stav močového měchýře. To je způsobeno skutečností, že pánevní orgány mají společné velké cévy.

Cystitida před menstruací je způsobena funkčními změnami, zatímco cystitida a menstruace mají současně odlišnou patogenezi.

Cystitida během a po menstruaci

Normálně menstruační cyklus trvá 28 dní, ale jeho délka se liší. Některé ženy mají 24 dní, jiné mají měsíc.

Konec menstruačního cyklu je doprovázen výskytem krvavého výtoku z genitálií, ke kterému dochází v důsledku oddělení funkční vrstvy endometria.

Cystitida během menstruace se často vyvíjí z důvodu porušení hygienických pravidel. Krev vylučovaná tělem je živnou půdou pro bakterie, které žijí na kůži zevních pohlavních orgánů a perinea.

Za přítomnosti živného média se začnou množit, což zvyšuje riziko infekce močového systému.

Stejný mechanismus výskytu má cystitidu po menstruaci. Rozdíl je v tom, že imunitní systém je v tomto případě aktivní a udržuje bakteriální agresi déle..

Riziko, že se cystitida objeví během menstruace, se zvyšuje pod vlivem těchto negativních faktorů:

 • Snížená imunita.
 • Nedodržování pravidel hygieny během menstruace.
 • Přítomnost bakteriálních onemocnění zevních pohlavních orgánů.

Příčiny cystitidy jsou téměř vždy spojeny s bakteriemi..

Zpožděná menstruace s cystitidou

Většina klinických případů cystitidy, které jsou doprovázeny zpožděním menstruace, pokračuje šířením zánětlivého procesu do okolních orgánů, zejména do vaječníků a dělohy.

To nemusí způsobovat žádné příznaky, projevující se menstruačními nepravidelnostmi. Bolestivé pocity s adnexitidou a endometritidou vznikají při intenzivním zánětlivém procesu. To znamená, že aby se mohla objevit bolest, je třeba nemoc zanedbávat..

Vzhledem ke zaměření lokalizace genitálních lézí jsou důvody zpoždění následující:

 • Hormonální nerovnováha. Ženské pohlavní orgány jsou ústřední pro regulaci menstruačního cyklu. Se zánětem děložních přívěsků je sekrece těchto hormonů narušena. Kvůli těmto změnám dochází ke zpoždění menstruace s cystitidou..
 • Léze endometria. Zánět bazální vrstvy endometria, který je zodpovědný za vytvoření funkční vrstvy, způsobuje narušení vylučování hlenu. To vede ke skutečnosti, že funkční vrstva endometria nedosahuje tloušťky potřebné k oddělení. Některé případy mají opačný obrázek. V takových situacích budou pozorována těžká období, nikoli zpoždění..
 • Generalizovaný zánět reprodukčního systému. Při dlouhodobé absenci lékařské péče a odpovídající léčbě patologický proces pokrývá několik orgánů najednou. V takové situaci bude mít zpoždění způsobené cystitidou několik důvodů najednou..

Klinika cystitidy

Klinický obraz cystitidy sestává z kombinace následujících příznaků:

 • Pálení a křeče při používání toalety. Zánět sliznice močového měchýře je doprovázen poškozením močové trubice. Průchod moči močovou trubicí způsobuje tyto nepříjemné příznaky.
 • Časté močení. Ženy, které trpí cystitidou, pravděpodobněji navštíví lékaře, jakmile se tento příznak objeví. Bez ohledu na příčinu a formu zánětu se dysurické poruchy objevují již v prvních hodinách onemocnění..
 • Vzhled nečistot v moči. Nečistoty při cystitidě krvavé nebo hnisavé povahy. Krev se objevuje v případech poškození krevních cév sliznice a hnisu - s výrazným infekčním procesem.
 • Bolesti dolní části břicha. Rysem bolesti se zánětem močového měchýře je to, že intenzita klesá ve vodorovné poloze.

V závislosti na aktivitě imunitního systému a fyziologických vlastnostech periferního nervového systému se příznaky onemocnění projevují různou silou..

Diagnostika

Menstruační období s cystitidou způsobují potíže s diagnostikou, protože menstruační výtok ovlivňuje výsledek obecného testu moči. Ženám se nedoporučuje darovat moč k analýze současně s menstruací.

Diagnóza je stanovena na základě anamnézy a ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů.

Pokud se cystitida objeví před menstruací, je plán vyšetření doplněn obecným testem moči a bakteriologickou kultivací.

Léčba

Jak léčit zánět močového měchýře závisí na typu patogenu a závažnosti příznaků. Léčebný plán zahrnuje následující skupiny drog:

 • Antibiotika. Existuje skupina antibakteriálních látek nazývaných uroseptika - "Ceftriaxon", "Biseptol", "Ofloxacin", "Furagin". Léky, které patří do této skupiny, se širokým spektrem účinku a ničí bakterie, které způsobily výskyt patologie.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Použití NSAID je založeno na skutečnosti, že tyto léky pomáhají bojovat proti nepříjemným příznakům, které jsou výsledkem zánětlivého procesu - "Indomethacin", "Ibuprofen", "Diclofenac", "Dicloberl". Odstranění ohniska zánětu zlepšuje místní zásobení krví, což zajišťuje rychlé zotavení.
 • Diuretika - "Furosemid", "Mannitol", "Bumetanid", "Hypothiazid". Ke zvýšení produkce moči se používají chemoterapeutická činidla nebo přírodní analogy. To má zabránit šíření infekce do ledvin. Stojí za připomenutí, že užívání diuretik vyžaduje velké množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci..

Nedoporučuje se léčit cystitidu samostatně doma. Jediné, co dělají, je provádění pomocné terapie, ale musí být také dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku onemocnění před nebo během menstruace, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Dodržování hygienických norem.
 • Udržování imunitního systému v zimě, kdy je ve stravě nedostatek vitamínů.
 • Včasná léčba bakteriálních onemocnění jiných orgánů a systémů.

Pokud se patologie objevila týden před menstruací nebo během, pak se poraďte s lékařem. V některých případech se jedná o známku funkčních onemocnění vaječníků, která jsou doprovázena porušením hladiny produkovaných hormonů..

Cystitida před, během a po menstruaci

Články lékařských odborníků

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Dodatečná léčba
 • Léky
 • Prevence
 • Předpověď

Bolestivost v dolní části břicha, zvýšené nutkání na močení, změna barvy močové tekutiny - takové příznaky se mohou objevit jak s nástupem menstruace, tak se zánětem močového měchýře. Někdy se však menstruace a nemoc spojí. Jaký je rozdíl mezi cystitidou před, během a po menstruaci od obvyklého zánětlivého procesu? Existuje vztah mezi těmito dvěma státy?

Může dojít k akutní a chronické cystitidě způsobené menstruací??

Samotný měsíční cyklus neovlivňuje vývoj cystitidy. Je však známo několik faktorů, které přispívají k nástupu onemocnění, a tyto faktory více či méně souvisejí s menstruací:

 • výrazné hormonální změny během období měsíčního krvácení, před nebo po něm;
 • nedodržování individuálních hygienických pravidel během období měsíčního krvácení;
 • sex během menstruace;
 • předčasná výměna vložek nebo tamponů;
 • prudká změna výživy v předvečer menstruace (tzv. "hormonální zhor", použití velkého množství sladkostí);
 • akutní nebo chronické patologie reprodukčního systému.

Kterákoli z těchto nuancí může způsobit, že se cystitida aktivuje přesně na začátku nového měsíčního cyklu, ačkoli samotné menstruační krvácení s tím samozřejmě nemá nic společného..

Kód ICD-10

Příčiny cystitidy během menstruace

Cystitida spojená s menstruací se může vyvinout z několika důvodů:

 • aktivace patogenních mikrobů;
 • drift infekce od sexuálního partnera;
 • nekontrolovaný příjem léků, samoléčba;
 • mechanické poškození slizničních tkání močové trubice nebo močového měchýře.

Reprodukční orgány ženy těsně sousedí s močovým aparátem, proto se navzájem nepřímo ovlivňují. Patogenní mikroby, které zpočátku vyvolávají cystitidu, snadno „migrují“ do genitálií. Proto je možné, že cystitida ovlivňuje menstruaci a naopak..

Menstruace, její nástup a průběh zcela závisí na hormonálním pozadí ženy. Často s narušenou rovnováhou progesteronu po menstruaci začíná cystitida kvůli jejímu relaxačnímu účinku na hladké svaly močové trubice. Výsledkem je, že infekce mnohem snáze proniká do močových cest a močového měchýře..

Existují však i další okolnosti, které mohou vést k objevení se problému.

Například proč před menstruací cystitida? Možná je to důsledek narušené vaginální mikroflóry, změn ve výživě. Nelze vyloučit další důvody:

 • stagnace krevních sraženin v pochvě a na vnějších genitáliích, která je obvykle spojena s předčasnou výměnou vložek a tamponů;
 • zánět v genitální oblasti (například ve vaječnících);
 • drozd;
 • alergické reakce na polštářky nebo tampony, na čisticí prostředky.

Cystitida se zpožděním menstruace nemusí vždy znamenat začátek těhotenství. Pravidelnost cyklu samozřejmě závisí jak na hormonálním pozadí, tak na normálním fungování vaječníků a zánětlivé procesy mohou způsobit narušení - jak hormonální, tak funkční. Odborníci poukazují na to, že ke zpoždění někdy dochází během zánětlivého procesu a dokonce i tehdy, když příznaky cystitidy již ustoupily. Ten je způsoben vlivem určitých léků na fungování reprodukčních orgánů..

Může tedy být cystitida příčinou zpoždění menstruace? Nejčastěji se odehrává několik faktorů najednou. Například hormonální poruchy nebo zánětlivá onemocnění genitální oblasti vyvolávají rozvoj cystitidy a v důsledku toho se ztrácí měsíční cyklus. Samotný zánětlivý proces v močovém měchýři se při absenci dalších faktorů extrémně zřídka stává přímou příčinou zpoždění.

Pokud cystitida začala během menstruace, důvody jsou zcela zřejmé:

 • je možné, že částice sekrece se dostaly do močové trubice a poté do močového měchýře, což způsobilo zánětlivou reakci;
 • někdy dochází k podráždění sliznic na pozadí použití nevhodných hygienických vložek - zejména vonných;
 • můžeme hovořit o sexuálně přenosných nemocech (v raných stadiích se někdy projeví právě rozvojem cystitidy);
 • možná jste měli neléčenou kandidózu - plísňovou infekci, která se aktivuje s nástupem měsíčního krvácení.

Pokud se tedy obáváte o drozd, cystitidu, vaše menstruace zmizela, důvody je třeba hledat pomocí diagnostiky. Takový stav je pro tělo vážným stresem a vyžaduje neodkladnou léčbu. Musíte začít s vyšetřením krve a moči, stejně jako s ultrazvukem pánevních orgánů.

Rizikové faktory

Cystitidu před, během nebo po menstruaci mohou vyvolat následující faktory:

 • pohlavní styk během měsíčního krvácení;
 • exacerbace chronických patologií reprodukčního systému;
 • narušená vaginální mikroflóra;
 • častá zácpa spojená s intestinální atonií;
 • ignorování individuálních hygienických pravidel;
 • změny ve stravě v předvečer nebo během menstruace (například konzumace velkého množství sladkostí, uzenin);
 • hypodynamie;
 • časté změny partnerů, praxe nechráněného sexu;
 • přepracování, snížená imunita, chronická onemocnění jiných orgánů;
 • pravidelné změny hormonálních hladin;
 • předčasná výměna vložek, dlouhodobé používání tamponů;
 • plavání ve volné vodě během menstruačního krvácení;
 • speciální anatomická struktura u některých žen (například příliš blízko místa vnějšího otvoru močové trubice k vaginálnímu vestibulu).

Patogeneze

Nejčastěji je cystitida během menstruace způsobena Escherichia coli, Proteus nebo Staphylococcus. Tyto mikroby patří do kategorie podmíněně patogenních a jsou aktivovány pouze pod vlivem určitých faktorů, které přispívají k zánětu. Kromě toho se cystitida může objevit také z důvodů nesouvisejících s měsíčním cyklem - jedná se o chemické, toxické a parazitické účinky.

Skutečnost, že cystitida a menstruace často probíhají „rameno na rameno“, lze vysvětlit speciální anatomií urogenitálního aparátu ženy. Krátký a široký kanál pro močení, parauretrální žlázy, které mohou sloužit jako místo akumulace bakterií - všechny tyto faktory jsou často uvedeny v patogenezi onemocnění.

Dalšími podpůrnými faktory jsou:

 • prolaps pánevních orgánů, který je doprovázen zhoršeným přívodem krve do močoviny a topografickými změnami v močovém měchýři a močových cestách;
 • pohlavní styk během menstruace, protože současně dochází k retrográdní penetraci vaginálního obsahu do otvoru uretry;
 • nedodržování hygieny pohlavních orgánů během menstruace;
 • hormonální výkyvy vedoucí k dočasné atonii močových cest, což přispívá ke vstupu infekce.

Významnou roli v patogenezi nemoci hrají patogeny infekčních patologií - například chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza; penetrace bakterií do močového měchýře je možná ze zapálených tkání blízkých orgánů - podobný mechanismus šíření infekce je například charakteristický pro salpingo-ooforitidu.

Příznaky cystitidy během menstruace

U většiny žen s výskytem cystitidy spojené s menstruací se vyskytují následující první příznaky:

 • zvýšené a bolestivé nutkání na močení;
 • relativně malé množství vylučované močové tekutiny;
 • pocit pálení v močové trubici během vypouštění močové tekutiny;
 • porušení celkového stavu, bolest v dolní části břicha, nad ohanbí;
 • mírné zvýšení teploty, známky intoxikace.

Stín moči se také mění: můžete dokonce vizuálně určit vzhled zákalu, krve (zejména na konci močového procesu).

S šířením zánětlivé reakce na ledviny se objevují závažnější příznaky: bolesti dolní části zad, dyspepsie, vysoké teploty.

Někteří pacienti si stěžují na pocit cystitidy před menstruací, cystitida týden před menstruací se může projevit následujícími příznaky:

 • bolest během vylučování moči;
 • časté a malé vyprazdňování močového měchýře;
 • bolestivost jiné povahy nad pubisem;
 • obecné nepohodlí;
 • zákal moči.

Takové exacerbace jsou všudypřítomné spojené se oslabením imunitní obrany, hormonální nerovnováhou. Abyste si byli jisti z jednoho či druhého důvodu, je nutné absolvovat příslušné testy v laboratoři..

Cystitida a opožděná menstruace jsou relativně neobvyklým vývojem událostí. Pokud k tomu však dojde dvakrát nebo vícekrát, je třeba problém vyřešit komplexním způsobem, protože v takové situaci nutně dochází k porušení nejen močového systému, ale také reprodukčního systému. Poruchy v cyklu by měly být vždy alarmující a takové „příznaky“ z těla nelze ignorovat. Je nutné vyšetřit hormonální stav, zkontrolovat funkčnost celého ženského reprodukčního aparátu.

Cystitida a období současně nejsou jen náhodou. V mnoha případech žena po pečlivém dotazování projeví další „skryté“ příznaky:

 • potíže s počátkem;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • chronické zánětlivé procesy v oblasti ženských genitálií;
 • hormonální poruchy.

U hormonálních problémů se cystitida před každou menstruací může projevit následujícími příznaky:

 • neustálé nutkání močit, časté noční návštěvy toalety;
 • pocity bolesti a brnění nad pubisem;
 • křeče v dolní části břicha, vyzařující do rozkroku;
 • bodnutí vylučováním močí.

Ženy si mohou stěžovat zejména na neustálou únavu, která nemá žádné vysvětlení. Pokud shromažďujete močovou tekutinu ve skleněné nádobě, přitahuje pozornost změna její barvy - objeví se zákal, odstín ztmavne nebo narůžoví.

Pokud se současně obáváte cystitidy a zpoždění menstruace, může negativní test naznačovat zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. Tuto situaci charakterizuje:

 • bolesti v bederní oblasti;
 • zimnice, neustálá horečka nízkého stupně;
 • periodická nevolnost a celková slabost;
 • poruchy spánku, bolest hlavy;
 • bolest při pohlavním styku;
 • časté období podrážděnosti, nervozity.

Pokud máte obavy z podobných příznaků, musíte se určitě poradit s lékařem. Nejprve zjistit přesnou příčinu příznaků. Za druhé, provést léčbu a zbavit se několika problémů najednou: od zánětlivého procesu a porušení měsíčního cyklu.

Cystitida a bolest během menstruace mohou být náhoda, ale někdy stále souvisejí se stejnou příčinou. A tento důvod nejčastěji spočívá v problémech s oblastí ženských pohlavních orgánů. Přemýšlejte: kde je bolest nejčastěji lokalizována? Slabiny, záda, břicho (uprostřed, po stranách, dole)? Jak dlouho jste na recepci v gynekologické ordinaci? Faktem je, že chronické patologie vnitřních pohlavních orgánů zdaleka nejsou vždy doprovázeny jasně vyjádřenými příznaky. Cystitida se proto může stát jedním z projevů problému. Pouze lékař bude schopen rozpoznat skutečnou hlavní příčinu podle diagnostických výsledků.

Cystitida s krví během menstruace je důvodem k návštěvě lékaře co nejdříve. Neočekávejte, že se bolestivý proces rozšíří do stále zdravých orgánů a tkání. Koneckonců, některé změny se již mohou stát nevratnými..

Komplikace a důsledky

Nejnepříznivější komplikací cystitidy spojené s menstruací může být pyelonefritida. Faktem je, že na pozadí zánětlivého procesu je funkce močoviny narušena a vytváří se ureterálně-vezikální reflux - porušení spojené s refluxem močové tekutiny do močovodu a dokonce do ledvin. Oteklá sliznice může navíc vyvíjet tlak na močovod, což bude narušovat tok močové tekutiny z ledvin. Tlak uvnitř pánve stoupá, což přispívá k rozvoji akutního zánětu.

Zmizí cystitida s menstruací? Těžko doufat, že zánětlivý proces sám odezní. Aby se zabránilo nepříjemným komplikacím, je nutné včas navštívit lékaře, provést řadu diagnostických postupů a zahájit léčbu..

Diagnóza cystitidy během menstruace

Diagnóza je stanovena na základě stížností pacienta a informací získaných během vyšetření a palpace. Kromě toho jsou zohledněna data laboratorní a instrumentální diagnostiky.

Tyto analýzy se provádějí v laboratoři:

 • kompletní krevní obraz pomůže napravit příznaky zánětlivé reakce (leukocytóza, zrychlená ESR);
 • obecná analýza moči vám umožní posoudit práci ledvin a močového měchýře, detekovat patologické inkluze;
 • biochemie močových tekutin poskytuje informace o obsahu solí, proteinových látek, dusitanů atd.;
 • kultivace močové tekutiny k identifikaci patogenu a posouzení jeho odolnosti vůči antimikrobiálním lékům;
 • analýza genitálních a plísňových infekcí (kapavka, ureaplasmóza, chlamydie, kandidóza atd.).

Další instrumentální diagnostika:

 • ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře vizualizuje velikost, konfiguraci, stav orgánů a tkání;
 • cystoskopické vyšetření a biopsie (mikroskopické vyšetření sliznice močového měchýře).

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se provádí po konzultaci s urologem a gynekologem. Příznaky podobné cystitidě se mohou objevit u onemocnění ženského reprodukčního systému - například u adnexitidy, parametritidy, perimetritidy. V tomto případě jsou na sliznici močoviny často pozorovány příznaky zánětu, protože infekce se může rozšířit do okolních tkání.

Kromě toho musí být vyloučena přítomnost kamenů nebo nádoru v močovém měchýři..

Na koho se obrátit?

Léčba cystitidy během menstruace

Po provedení nezbytných diagnostických opatření lékař předepíše farmakoterapii. V léčebném režimu se obvykle používají léky v závislosti na etiologii cystitidy. Takže s mikrobiální povahou se používají antibiotika s plísňovou infekcí - fungicidy a alergická reakce vyžaduje jmenování antihistaminik. Mezi další možné recepty patří antispazmodika, léky proti bolesti, hormonální a protizánětlivé léky. Rovněž jsou zobrazeny rostlinné léky - zejména Kanefron.

Dieta se stává nepostradatelnou podmínkou pro úspěšnou léčbu. Použití přípravků, které mohou dráždit sliznici močového aparátu, je omezené nebo vyloučené. Mezi takové výrobky patří ostré koření, sůl, marinády (ocet nebo omáčky), uzeniny, sladkosti. Zobrazen bohatý příjem tekutin.

Je možné spojit fyzioterapeutické metody: elektroforéza, induktotermie, EHF terapie, ultrazvuková terapie, laserová léčba.

Pokud lékař předepíše antibiotickou terapii, měla by být příslušná léčba užívána po celou dobu, a to až do vymizení hlavních příznaků onemocnění. Neléčená akutní cystitida se může rychle transformovat na chronickou formu patologie.

Co dělat s cystitidou s menstruací?

Pokud se cystitida pravidelně začíná obtěžovat nástupem menstruace, první věcí, kterou musíte udělat, je jít na schůzku s odborníkem (urologem nebo gynekologem). Pokusy o zvládnutí nemoci samy o sobě mohou způsobit novou exacerbaci, protože neúplné nebo nesprávné vystavení infekci může způsobit, že se bakterie nebo houby „přizpůsobí“ novému typu léčby. A některé léky mohou být dokonce zbytečné nebo dokonce škodlivé..

Co můžete poradit ženě trpící cystitidou během menstruace?

 • zkuste nepřechladit tělo;
 • pravidelně umýt, měnit výrobky pro intimní hygienu (tampony, vložky);
 • vzdát se drsného koření, alkoholu, sody, sladkostí, zavést pitný režim;
 • během léčby odmítnout pohlavní styk.

Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k výskytu zánětlivé reakce během menstruace. Proto lékař předepisuje léčbu kvůli objeveným příčinám onemocnění..

Léky

Volba léku k odstranění cystitidy během menstruace je záležitostí lékaře. Nestojí za to pokusit se problém vyřešit sami, abyste nevytvořili podmínky pro vývoj nového kola nemoci.

Ve většině případů lékař předepisuje některý z následujících léků k odstranění zánětlivé reakce a zničení patogenní flóry:

Antibiotikum úspěšně používané k léčbě akutní a opakující se mikrobiální cystitidy. Lék v množství jednoho balení se zředí ve třetině sklenice vody, vypije se před spaním na prázdný žaludek a předtím uvolnil močový měchýř. Ve většině případů stačí jedna dávka léku, ale někdy lze předepsat druhou dávku - za den. Možné nežádoucí účinky: pálení žáhy, dyspepsie.

Lék furazidin, zástupce antimikrobiálních látek ze série nitrofuranů. Užívejte 100 mg 4krát denně (I den), poté 3krát denně. Průměrná doba léčby je jeden týden. Léčba může být doprovázena ospalostí, alergickými reakcemi, nevolností.

Další přípravek furazidinu, který se užívá 50-100 mg třikrát denně, po dobu jednoho týdne. Obecně platí, že Furamag zřídka způsobuje nežádoucí účinky a jen zřídka jsou alergické reakce, bolesti hlavy, nevolnost.

Kombinované antimikrobiální léčivo, které kombinuje amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Tablety se užívají s jídlem v individuálně definované dávce. Délka léčebného kurzu je od jednoho do 2 týdnů. Vedlejší účinky: nevolnost, nadýmání, stomatitida, alergie.

Antimikrobiální látka na bázi norfloxacinu - chinolonového léčiva. Užívejte 1 tabletu dvakrát denně, mezi jídly. Léčba může podle rozhodnutí lékaře trvat tři až deset dní. Nolicin může způsobit trávicí potíže, které po ukončení léčby ustupují.

Fluorochinolonové antibiotikum na bázi ciprofloxacinu. Užívá se v tabletách 250-500 mg dvakrát denně, bez ohledu na jídlo (ve stejných časových intervalech - tj. Jednou za 12 hodin). Nežádoucí účinky jsou reverzibilní: tachykardie, nechutenství, pocení, svědění, alergie.

K úlevě od bolesti, která se objevuje na pozadí menstruace, se používají léky s antispazmodickým účinkem - například Drotaverin nebo Papaverin.

Antispazmodikum, které eliminuje křeče a spastické bolesti. Užívejte 40-80 mg dvakrát nebo třikrát denně nebo jednorázově. Vedlejší účinky: nízký krevní tlak, bolest hlavy.

Myotropní léčivo, které se používá v individuálně zvolené dávce. Vedlejší účinky: slabost, pocení, zácpa, nevolnost, reakce přecitlivělosti.

Kromě základní terapie je vhodné předepsat bylinné léky, které mají diuretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Mezi tyto fondy patří Canephron a Fitolysin.

Bylinný přípravek s libečkem, centaury, rozmarýnem. Má protizánětlivé a antispazmodické vlastnosti. Doporučuje se užívat dvě tablety léku ráno, odpoledne a večer. Délka léčby se stanoví individuálně. Během léčby jsou někdy zaznamenány alergické projevy, poruchy stolice.

Diuretické, protizánětlivé, bakteriostatické a analgetické léky. Vezměte jednu čajovou lžičku pastovité hmoty na 100 ml teplé vody, a to až 4krát denně, po dlouhou dobu. Nežádoucí účinky - alergie.

Vitamíny pro cystitidu spojenou s menstruací

Lékaři doporučují pravidelně užívat multivitaminové přípravky, které obsahují antioxidanty. Je nutné zahrnout do léčebného režimu:

 • kyselina askorbová, 0,5 - 1 g denně, k posílení imunitního systému;
 • omega-3 mastné kyseliny (například lněný olej nebo rybí olej) jedna polévková lžíce nebo dvě kapsle dvakrát denně, aby se urychlilo zotavení těla;
 • přípravky s probiotiky (od 5 do 10 miliard IU denně) ke zlepšení mikrobiomu;
 • grapefruitový džus nebo zapouzdřený extrakt z grapefruitových semen pro mírný antimikrobiální a protiplísňový účinek.

Jak léčit cystitidu s menstruací doma?

Když se cystitida pravidelně obává na pozadí menstruace, první věcí, kterou musíte udělat, je poradit se s lékařem.

Pokud jde o postupy, které můžete samostatně provádět doma, lze doporučit následující:

 • během dne proveďte několik promytí teplou převařenou vodou s přídavkem jedlé sody (1 lžička na 200 ml vody);
 • pijte hodně čisté vody nebo bylinného čaje, žádná sladidla;
 • dočasně přestat jíst sladkosti, chléb, mléko, ocet, omáčky, sůl a koření;
 • opřít se o rostlinnou stravu (nejlépe zeleninu a bylinky);
 • přestat pít alkohol.

Co dalšího je potřeba? Při silných bolestech a křečích může první pomoc při cystitidě během menstruace spočívat v užívání 1 - 2 tablet No-shpy. Nezapomeňte nosit teplé oblečení, aby nedošlo k podchlazení, pamatujte na častou hygienu pohlavních orgánů, odpočívejte více, neznervózňujte.

Je možné během menstruace ohřát oblast močového měchýře cystitidou? Ne, je lepší to nedělat, protože menstruační krvácení se může výrazně zvýšit. Je rozumnější používat léky a byliny pro protizánětlivé, analgetické a antispazmodické vlastnosti.

Alternativní léčba

Tradiční metody léčby používají lidé po mnoho staletí: osvědčené léky pomohly překonat infekci, zmírnily bolestivé pocity a měly také výrazný antifungální, spazmolytický a analgetický účinek.

K prevenci a léčbě cystitidy spojené s menstruací lze použít různé tinktury, odvary nebo dokonce čerstvé rostliny - užívají se perorálně nebo externě, v závislosti na receptu.

Než se pokusíte vyléčit cystitidu během menstruace pomocí lidových prostředků, měli byste se předem poradit s lékařem.

Pro zlepšení kvality močových tekutin a eliminaci jejich dráždivých účinků se doporučuje vypít 200 ml teplé vody s citronovou šťávou nejméně třikrát denně. Takovou šťávu lze nahradit brusinkami nebo infuzí přesličky.

Lék na petržel má dobrý léčivý účinek. Jedna čajová lžička rozdrcených listů se nalije sklenicí vroucí vody a trvá několik hodin pod víkem. Vezměte třetinu sklenice před jídlem.

Brusinkový vývar se také velmi dobře osvědčil. Pro jeho přípravu je půl sklenice bobulí přerušena v mixéru, šťáva je vytlačena a umístěna do chladu. Výsledný koláč se umístí do hrnce, přidá se 500 ml vody a vaří se 6 až 8 minut. Výsledný produkt se ochladí, přidá se k němu dříve získaná šťáva a 2 lžíce. l. Miláček. Nápoj se pije během dne.

Bylinné ošetření

Aby se odstranila cystitida spojená s menstruací, je nutné užívat bylinné infuze nebo odvary každý den, bez vynechání dávek a bez snížení dávky. Optimálně se používají následující byliny a rostliny:

 • Yarrow - plete, tonizuje močový měchýř, zmírňuje křeče, ničí houby a bakterie.
 • Tymián - dokonale zmírňuje bolest, zmírňuje bolestivý tok moči během exacerbace cystitidy po menstruaci.
 • Listy jitrocele - mají močopudný účinek, zklidňují a zklidňují příznaky zánětu.
 • Listy petrželky - mohou čistit močový systém od toxických produktů, zastavit vývoj zánětlivého procesu.
 • Jalovec - má antiseptické vlastnosti, pomáhá ničit plísňové a mikrobiální infekce. Rostlina se používá k prevenci relapsu v chronickém průběhu cystitidy mimo fázi exacerbace.
 • Přeslička je mírné diuretikum a antimikrobiální látka, která při dlouhodobém užívání dokáže léčit i chronickou formu cystitidy.
 • Kaštan koňský - posiluje nejen cévní stěny, ale také močový měchýř.
 • Břečťan - vhodný pro vnější použití (mytí, koupele na sezení), eliminuje křeče v akutním období zánětu močového měchýře.
 • Ženšen - optimalizuje imunitní obranu, zvyšuje reakci těla na bakteriální infekci.
 • Echinacea - je široce používána pro často se opakující cystitidu, protože rychle eliminuje zánětlivou reakci díky antimikrobiálním a antivirovým schopnostem.
 • Pšeničná tráva - eliminuje bolest a křeče při močení, snižuje frekvenci nutkání, má výrazný protizánětlivý účinek.
 • Barva heřmánku je vhodná pro venkovní i vnitřní použití. Nálev květin se užívá orálně místo čaje, který se používá k mytí a zavlažování. Rostlina má antimikrobiální, antispasmodické, protizánětlivé vlastnosti.
 • Listy pampelišky - urychlují léčbu cystitidy urychlením vylučování toxických látek z močových cest.
 • Lopuch - má antifungální a antimikrobiální vlastnosti.
 • Alfalfa je účinné antiseptikum a diuretikum, které urychlí proces hojení.

Homeopatie

Léčba homeopatickými léky je vynikajícím doplňkem základní terapie. Kvalitativně zvyšuje imunitní obranu těla a přispívá k aktivní odolnosti proti patogenu patologie. Kromě toho mají takové léky řadu výhod:

 • prakticky nezpůsobují alergie;
 • nevedou k závislosti;
 • přístupné a bezpečné;
 • mohou být kombinovány s jakoukoli jinou léčbou (včetně antibiotické terapie);
 • vhodné pro léčbu i prevenci;
 • povoleno pro dospělé i děti.

Průběh homeopatických léků je obvykle dlouhý a trvá několik měsíců (dle uvážení odborníka).

 • Cantaris - používá se při silných bolestech a pocitu pálení, časté močení s tmavě krvavou močí. Nejčastější dávkou je 5 9CH granulí každou hodinu a půl..
 • Žíravý Mercurius - předepsaný pro bolestivý tenesmus, vylučování krve močí. Dávka může být 5 granulí 7 nebo 9CH každou hodinu a půl.
 • Arsenicum Album se užívá k pálení bolestí, které lze zmírnit působením tepla. Dávkování - 5 granulí po 9 CH každé 2,5 hodiny.
 • Terebintin - předepsáno v přítomnosti tmavé moči se sedimentem, 5 granulí po 5CH každých šest hodin.

Po odstranění akutních příznaků cystitidy se frekvence užívání léku sníží. Během celé léčby se doporučuje věnovat dostatečnou pozornost odpočinku, pít dostatek tekutin.

Chirurgická operace

V naprosté většině případů s rozvojem cystitidy během menstruace lékař předepíše farmakoterapii. Pouze v obtížných, zanedbávaných situacích může být nutná pomoc chirurga. Chirurgický zákrok je indikován v přítomnosti nádorového procesu nebo rostoucí cystické formace.