Léčba chronické cystitidy

Celkem příspěvků: 541

03.09.2011, Lily
Je to opravdu neuvěřitelné, ale cvičení na svalech „tam“ mě před tímto problémem navždy zachránilo. Proč navždy - řeknu ti to. Trpěl jsem cystitidou každý měsíc a půl po dobu jednoho měsíce a půl. Pilulky pomáhaly pomalu, ale pak všechno začalo znovu, bolest byla tak silná, že pro mě bylo obtížné normálně sedět a stát. Lékaři doporučili různé pilulky, ale sebemenší vánek v letním vedru (teplotní rozdíl) způsobil tyto hrozné pocity - tolik jsem to všechno cítil. Četl jsem doporučení na fórech, ale dívky si stěžovaly, že po jakékoli léčbě, dokonce i té nejzásadnější na klinikách, po určité době všechno začalo znovu. Neexistuje žádný všelék! To vše bude po zbytek mého života! Byla dokonce myšlenka na mentální přípravu na to, že až to skončí, člověk musí být připraven na novou etapu. Ale když to začalo, uvědomil jsem si, že je nemožné se na takovou bolest připravit. Když se moje sestra dozvěděla o mém problému, poradila mi, abych „tam“ cvičila gymnastiku, což je možné i při komunikaci s lidmi, je to nepostřehnutelné, ale účinek je úžasný. Zpočátku jsem tomu opravdu nevěřil, ale když nebylo kam jít, udělal jsem to na samém vrcholu své nemoci. Jedná se o velmi nepříjemný okamžik, zaměřuji se na skutečnost, že pokud začnete s onemocněním a budete dělat gymnastiku na samém vrcholu, je to velmi nechutné a dráždivé a chcete to zastavit, nedělat to, ale neměli byste to dělat, právě v tomto okamžiku vám začne být teplo - to je průtok krve a na chvíli zastavíte, pocítíte další bolesti, tj. je to pro vás jednodušší. Neměli byste přestat, musíte pokračovat, dokud to nebude vůbec jednodušší, a pak, stejně jako ve sportu, s několika přístupy. Ale to není ta nejpřekvapivější věc. Jakmile se dotknete chladu nebo fouká vánek a ucítíte známé předpoklady nemoci, okamžitě proveďte gymnastiku, věřte mi, není to tak nepříjemné jako na samém vrcholu nemoci, je lepší ji nepřinést, takže tuto akci lze oprávněně nazvat gymnastikou, takže stejně jako před nástupem nemoci je cítit. Uplynuly dva roky a nikdy jsem tímto problémem netrpěl, varoval jsem ho na samém počátku vývoje, když sedím v příteli na něčem chladném (ale ne moc - zkušenost mi nedovolí riskovat))) Jsem spokojen sám se sebou a svým životem a s hrůzou Pamatuji si, čím jsem si prošel, mé pocity byly tak silné a periodické, že jsem si od této bolesti neměl čas odpočinout, stále si to pamatuji!

11. 7. 2011, Nika
22 let. Prosím, řekněte mi, co je to za gymnastiku. dík!

23.10.2011, Mechta23
Lily, prosím, sdílej tu „tu“ gymnastiku. Opravdu potřeba. Děkuji předem

22. 9. 2011, Alexandra
a jaké je cvičení na svaly „tam“?

13.09.2011, li
Ahoj! O tomto tématu se diskutuje od roku 2003 na jiném fóru s tématem: CISTIT to právě dostal. na wumen.ru. Pokud se chcete dozvědět více od těch, kteří o tomto problému vědí, existuje spousta lidí.

08.21.2011, Svetochka
Zapomněl jsem říci, že moje diagnóza je cervikální cystitida, léčba bude dlouhá, takže musíte být trpěliví. I když se prakticky cítím dobře, byl jsem rozhodnut, že budu léčen 6 měsíců. Už se nechci vrátit k tomuto strašnému pocitu. Žena urolog, kterou jsem dlouho hledal a našel, nyní doporučuje, abych se po tolika antibiotikách opřel o bylinné přípravky, provedl všechna opatření, která jsem popsal dříve, a dával pozor na zdraví.
V Minsku pracuje urologka Antonova v Centru důvěry. Možná tato informace někomu pomůže.

08.21.2011, Svetochka
Ahoj. Toto fórum se mi opravdu líbilo, bylo pro mě obzvláště důležité číst vaše zprávy a doporučení, kolegové, když jsem začal úplně zoufat. Nyní se také chci s vámi podělit o své zkušenosti.
Je mi 30 let. 15. června jsem onemocněl cystitidou. Všechno to začalo tím, že jsem seděl v průvanu: bolelo mě žaludek a zvýšil se počet močení, první noc jsem šel sedmkrát na toaletu, usnul s horkou lahví mezi nohama. Vypil jsem furamag, bolest zmizela, ale časté močení zůstalo, pak byl ciprofloxacin. Po 2 týdnech jsem jedl solené sledě a všechno je nové. Další: furamag, ciprofloxacin, monural. Léčba ciprofloxacinem se ještě zhoršila, ráno jsem několik nocí usnul, protože jsem neustále chtěl používat toaletu, i když jsem právě šel, Monural nepomohl. Později trochu pomohl urolesan a urologická sbírka leers. Urolog nabídl instilaci s collargolem, ale já ne, ačkoli to už lékárna připravila. Stručně řečeno, v průběhu dvou měsíců se můj stav vážně zhoršil a začala vážná dysbióza. Stáhl jsem se a začal hledat informace, to jsem si uvědomil: pokud máte pohlavně přenosnou chorobu, musíte být určitě léčeni antibiotiky, probiotiky, antifungálními látkami a látkami zvyšujícími imunitu. Pokud nemáte infekci, ale zjistíte viry (herpes, papilomy atd.), Antibiotika vám nepomohou a dokonce zhorší situaci: zde musíte užívat antivirotika a léky zvyšující imunitu (cykloferon, genferon). Pokud trpíte erozí děložního čípku, je nutné ji léčit a je lepší ji vypálit. Po kauterizaci vám to bude mnohem snazší a možná vám cystitida zmizí navždy (řekl to můj urolog), protože během nitroděložního vývoje jsou krk močového měchýře a děložní čípek tvořeny jedním procesem. Pokud máte cystitidu způsobenou hormonálními poruchami (k tomu dochází při menopauze, ale nejen), pak po obnovení hormonálního pozadí do normálu nebudete mít problémy s cystitidou. Nezasahuje do kontroly cukru v krvi (cystitida se vyskytuje u diabetes mellitus).
Takže po všech vyšetřeních u mě nenalezli STI, pouze virus papilomu, pomohl při tvorbě eroze děložního čípku, kandidy a stafylokoka. Antibiotika zhoršila situaci, a tak jsem začal zkoušet jinou léčbu: Cykloferonový liniment, čípky Genferon, velmi hojný nápoj (3 litry denně). Mimochodem, pití je velmi účinné. Dále: jednou týdně flukonazol a urolog také řekli, že pokud se Trichomonas stále vyskytují (dosud nebyly nalezeny, ale je těžké je najít), vypiju kurs makmiru (lze použít furozalidon). Lékař řekl, že právě Macmiror často pomáhá ženám, když jsou antibiotika neúčinná. A nyní pozornost: indonéský doplněk stravy mi již hodně pomohl (koupil jsem ho v zelené lékárně na radu dvou urologů): SPILL SEPTO. Velmi doporučuji: od prvního dne jsem se cítil lépe, po 5 dnech užívání příznaky téměř zmizely, nicméně určitě vypálím erozi a udělám imunoprofylaxi a všechny oportunní bakterie se vrátí k normálu. Moje kamarádka trvala půl roku přetrvávající cystitidou, ale když provedla imunoprofylaxi, na problémy navždy zapomněla. Přeji vám všem pevné zdraví. Nešetřete peníze na úplné vyšetření, pokud správně identifikujete příčinu, bude cystitida léčena jednou nebo dvakrát. Všichni lékaři o tom mluví, a je to pravda, a pokud jste nedostatečně vyšetřeni, můžete být neúčinně léčeni po mnoho let. Přeji vám všem pevné zdraví. Píšu tolik, protože vám opravdu chci pomoci, milé ženy. A ještě jedna věc: do půl roku po každém pohlavním styku je nutné užít 1 tabletu furamagu (doporučení ženské urologky).

26. 8. 2011, Arina
Čelil jsem tomuto problému a moje síla je pryč. Jsem stále v zahraničí. Předepisují antibiotika. Nepomáhají. Tělo je oslabené. Bojím se jít na záchod..

29.06.2011, Elenochka
Je mi 51 let. První projevy cystitidy byly ve věku 11 let. Poté se cystitida pravidelně obnovuje. V 45 letech, při prvních známkách menopauzy, mi lékař předepsal Femoston 1:10. Od té chvíle mě cystitida přestala obtěžovat. Ale na začátku tohoto roku mi prášky přestaly pomáhat, návaly horka se obnovily. Myslel jsem, že bych je mohl přestat brát. a zrušeno. Stav se začal postupně zhoršovat a já jsem našel drogu Qi-Klim, kterou nyní piji. Příliv pokračuje, ale ne tak špatně jako dříve. Spánek se vrátil do normálu, hlavu jsem měl čistou. Ale cystitida mě mučila. Ráno se cítím normálně a do 12 hodin. bolest, často běžím na záchod. Bolí to dokonce i sedět. Večer ležím s vyhřívací podložkou. Milé dámy, máte takové problémy? všimli jste si závislosti na cystitidě a menopauze? Jak se dostanete z tohoto stavu?

25.06.2011, Olga
Je mi 30 let, posledních 6 let jsem trpěl cystitidou. Mám takový obrázek - zpočátku je v moči nepříjemný zápach, pak se vyvíjí cystitida. Byl jsem léčen antibiotiky, pomohlo mi to po dobu šesti měsíců. Kdo má stejný obrázek, zkuste následující - vzdejte se 100% sycených nápojů a pití voda s citronem, za 5 dní úplné vymizení příznaků BEZ ANTIBIOTIKY.

Cystitida u žen s menopauzou: léčba

Pokles reprodukčního systému ovlivňuje celé tělo, což vede ke snížení ochranných funkcí těla. Cystitida není u menopauzy neobvyklá, protože kromě snížené imunity má účinek také na oslabení stěn pánevních orgánů a močového systému.

V některých případech se onemocnění projevuje jednou a někdy se ženy musejí vypořádat s chronickou formou a příznaky se objevují znovu a znovu. Proto je tak důležité zjistit hlavní příčiny cystitidy a metody účinného boje proti této nemoci..

Příčiny nemoci

Mezi hlavní příčiny cystitidy v každém věku je třeba zdůraznit:

 • porušení hygienických pravidel;
 • nosit syntetické nebo velmi malé spodní prádlo;
 • nechráněný styk;
 • podchlazení;
 • předchozí nemoci.

Menopauza a cystitida však mohou být spojeny s dalšími negativními faktory:

 • snížení tónu tkání močového měchýře;
 • oběhové problémy v genitální oblasti;
 • zánět pochvy;
 • porušení mikroflóry.

Při menopauze u žen vznikají v těle příznivé podmínky pro bakterie, které vyvolávají zánětlivé procesy v močovém měchýři. Navíc kvůli vaginální suchosti a nerovnováze mikroflóry je pro bakterie snadnější vstup do močového systému..

Nezapomeňte také na výživu a stres. A tak oslabené tělo během menopauzy velmi trpí hormonální nerovnováhou a na tomto pozadí se dokonce i nevýznamný negativní faktor může stát provokátorem zánětlivého procesu.

Přečtěte si také o cystitidě během menstruace, která si stále zachovává, i když není jasná, ale periodicita.

Příznaky cystitidy s menopauzou

Hned je třeba poznamenat, že mnoho žen si mýlí uretritidu a cystitidu. Příznaky cystitidy se samozřejmě mohou podobat uretritidě, ale mají zcela odlišné zóny výskytu:

 • cystitida - zánět močového měchýře;
 • uretritida - zánět močové trubice.

Nejprve se bolest objeví na konci močení a s uretritidou během celého procesu.

K tomu můžeme dodat, že s menopauzou se příznaky neprojevují tak intenzivně jako v reprodukčním věku. Proto je obtížnější diagnostikovat problémy s močovým měchýřem..

Stojí za to věnovat pozornost:

 • pocit nepohodlí v genitální oblasti;
 • bolesti nesystematické povahy těsně nad pubisem;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • výskyt kapek krve po použití toalety;
 • neobvyklý počet nutkání na toaletu (od 10 do 20 denně).
 • svědění nebo pocit pálení.

I přes mírné příznaky u žen v raných stádiích může mít cystitida složitější formu, kde je již nutná seriózní komplexní léčba.

Zjistěte v jednom z našich článků o povaze vaginálního výtoku s cystitidou u žen.

Diagnostické metody

Během menopauzy může být obtížné rychle identifikovat zánět močového měchýře. Ale pro sebemenší stížnosti stojí za to navštívit gynekologa a urologa. Preventivní návštěva nemocnice může ženě zachránit rozvoj chronické formy onemocnění, jehož léčba je velmi problematická.

Existuje seznam základních metod diagnostiky zánětlivých procesů:

 • obecná analýza moči;
 • analýza živných médií v moči;
 • Ultrazvuk močového měchýře;
 • CT vyšetření.

Pro ženy v menopauze je velmi důležité kontrolovat moč nejméně čtyřikrát ročně, aby bylo možné včas odhalit patologické procesy.

Léčba cystitidy v různých fázích pomocí HRT

Nezapomeňte, že průběh léčby hormony předepisuje lékař. Během podstupování hormonální substituční léčby byste se neměli léčit sami. Ale není na škodu znát vlastnosti terapie v závislosti na stadiu onemocnění u žen:

Katar

V počáteční fázi můžete použít čípky, krémy a gely na bázi estrogenu:

 • Estradiol,
 • Divigel,
 • Estrogel,
 • Klimara,
 • Menorest.

Nejčastěji gynekolog předepisuje léčbu po dobu tří měsíců a poté jako profylaxi.

Intersticiální zánět

V této fázi nebudou externí HRT léky stačit, proto jsou do léčby zahrnuty hormonální pilulky:

 • Klimonorm,
 • Tibolon
 • Climodien,
 • Kliogest,
 • Angelique,
 • Divina,
 • Femoston 2/10,
 • Pauzogest,
 • Activeel,
 • Ovidon,
 • Klymene.

Ženy v této fázi mohou pociťovat bolesti, s nimiž se No-shpa, Spazgan a další podobné léky vyrovnají.

Atrofické změny na sliznici močového měchýře

Zde je hormonální substituční léčba již k ničemu, protože stěny močových cest ztrácejí citlivost na estrogen. V této fázi lze inkontinenci moči s menopauzou zvládnout pouze chirurgicky.

Lze dojít k závěru, že včasná léčba chrání ženské tělo a brání tomu, aby se různé patologické procesy staly vážnými chorobami..

Jaké antibakteriální léky může lékař předepsat?

Cystitidu s menopauzou je také třeba léčit antibiotiky, která dobře působí proti patogenním bakteriím. Pokud jde o délku léčby, může trvat jeden den až dva týdny..

Mezi hlavními léky, které jsou předepsány ženám v menopauze k boji proti cystitidě, je třeba zdůraznit:

 • Ciprofloxacin,
 • Ofloxacin,
 • Nolitsin,
 • McMiror,
 • Furagin,
 • Furadonin,

Širokospektrální antibiotika (předepsaná v případech, kdy nelze užívat jiné léky):

 • Monural,
 • Panzef,
 • Amoxicilin,
 • Hikontsil,
 • Amoxiclav.

Důležité! Tyto prostředky by neměly brát osoby s individuální nesnášenlivostí k jejich účinné látce nebo dalším složkám.

Mezi vedlejšími účinky stojí za zmínku vzácné alergické reakce na pokožce..

Léčba cystitidy antibiotiky bez lékařského dohledu však není povolena, protože v těle mohou být další patologické procesy.

Bylinné léky na zánět močového měchýře

Pokud se žena neobává silné bolesti nebo vysoké horečky, lze vyzkoušet bylinné ošetření. Měly by se však používat pouze v kombinaci s antibiotiky:

 • Cyston (430r). Má močopudné, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Uvolňovací forma - tablety.
 • Brusinkové listy (40-50r). Adstringentní a protizánětlivé bylinky. Zlepšuje ochranné funkce těla a zvyšuje účinnost antibakteriální terapie. Uvolňovací forma - sáčky a balíčky se suchými listy.
 • Monurel (450-500r). Brusinkový extrakt, který při dlouhodobém užívání má pozitivní vliv na boj proti zánětlivým procesům močového měchýře.
 • Kanephron (350-400r). Kombinovaný přípravek v tabletách obsahujících listy rozmarýnu, libeček, centaury. Je velmi užitečný pro chronickou cystitidu, protože snižuje intenzitu bolesti a také snižuje riziko relapsu u chronické formy onemocnění.

Přírodní hormony se také nacházejí v čínských tampónech Beautiful Life. Ženy v menopauze se na ně často obracejí, aby normalizovaly hladinu hormonů, ale kromě této vlastnosti mohou tampony vyléčit cystitidu.

Tyto bylinné přípravky lze kombinovat s antibiotiky a hormony, ale musíte se poradit se svým lékařem. Tyto bylinné přípravky také pomáhají léčit uretritidu u žen..

Co může způsobit relaps onemocnění?

I když se zánět u žen zastaví, může se opakovat. Zvláště stojí za to věnovat pozornost ženám s chronickou formou onemocnění. Abyste se vyhnuli dalším problémům s močovým měchýřem, potřebujete:

 • dodržovat hygienická pravidla;
 • umýt pH neutrálními produkty;
 • správně umýt;
 • opustit syntetické tkaniny;
 • vyhnout se podchlazení;
 • vzdejte se velmi slaného jídla, koření, uzenin.
 • vypijte až dva litry vody denně.
 • vyhýbejte se nechráněnému pohlavnímu styku.

Když je nutná operace?

Podle statistik téměř 6% lidí s cystitidou potřebuje chirurgickou léčbu. Mezi hlavní důvody patří:

 1. Blízké umístění močové trubice k pochvě.
 2. Opakovaný typ cystitidy.
 3. Smrt stěny močového měchýře.
 4. Intersticiální typ onemocnění.

Všechny zdravotní problémy je nejjednodušší léčit brzy. Samozřejmě je obtížné diagnostikovat cystitidu během menopauzy, ale pokud žena pravidelně navštěvuje nemocnici, pak existuje každá šance nejen zbavit se nemoci v raných fázích, ale také se vůbec nestát obětí zánětlivých procesů v močovém měchýři..

Příznaky a léčba cystitidy s menopauzou

Období menopauzy nastává u nežného pohlaví zpravidla ve věku 45–55 let. Tento stav je charakterizován významnými hormonálními změnami v těle. Taková porušení vedou k vývoji patologických procesů v urogenitálním systému. Cystitida s menopauzou je běžný výskyt, který se vyskytuje u 30% žen.

Prudké snížení produkce estrogenu v krvi negativně ovlivňuje sliznici močové trubice a stěny močového měchýře. Kromě toho se zpomaluje metabolismus, snižuje se imunita a naruší se funkce endokrinního systému. V dospělosti se za rys cystitidy považuje její opakující se průběh a postupný přechod do chronické formy. Aby se zabránilo negativním důsledkům, je nutné včas rozpoznat příznaky onemocnění a vyhledat pomoc od odborníka..

Projev cystitidy během menopauzy

U žen v menopauze je poměrně často pozorován zánět močového měchýře. Problémy vznikají v důsledku hormonální nerovnováhy. Snížení obranyschopnosti těla vede k neomezenému pronikání a rychlému množení škodlivých mikrobů v močovém kanálu. Provokátorem infekce se mohou stát také různé domácí faktory, kterým není věnována náležitá pozornost..

Proto se riziko cystitidy během menopauzy několikrát zvyšuje. Zpravidla jsou v normálním stavu slizniční orgány systému elastické, odolné a trvanlivé. Nedostatek estrogenu podporuje ztenčení epitelu močového měchýře, močové trubice a pochvy. V důsledku takových porušení se zvyšuje pravděpodobnost průniku patogenních patogenů do orgánů, což má za následek vývoj zánětlivých procesů..

Toto onemocnění může být také vyvoláno sexuálně přenosnými infekcemi, které u žen nebyly v minulosti léčeny. Mezi nebezpečné patogeny patří:

 • stafylokoky;
 • streptokoky;
 • Trichomonas;
 • chlamydie;
 • Houby Candida;
 • anaerobní bakterie - Proteus;
 • gonokoky a další patogeny.

Kromě toho může být zánět močového měchýře během menopauzy neinfekční. V tomto případě s tím nemají bakterie nic společného. Nemoc se rychle vyvíjí v důsledku alergické reakce, léků, podvýživy a otravy chemickými látkami. Příčinou patologie může být také autoimunitní onemocnění..

Příznaky nemoci

U menopauzy se symptomatologie tohoto onemocnění projevuje různými způsoby, v závislosti na stadiu, typu a formě cystitidy. Charakteristické příznaky poškození močového měchýře jsou:

 • křeče v dolní části břicha během močení;
 • časté falešné touhy;
 • změna barvy a vůně moči;
 • výskyt hnisavého výtoku nebo kapek krve v moči;
 • tupé bolestivé bolesti v suprapubické oblasti;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • slabost a únava;
 • zvýšení množství močení;
 • inkontinence - močová inkontinence.

Fáze zánětu močového měchýře s menopauzou

Během klimakterického období urologové rozlišují několik stádií vývoje cystitidy:

 • katarální;
 • intersticiální;
 • atrofický.

Katar

Tato fáze je charakterizována následujícími příznaky:

 • svědění a pálení během odtoku moči;
 • výskyt nepohodlí v dolní břišní dutině;
 • výskyt výrazných záchvatů bolesti.

Katarální zánět je charakterizován tvorbou drobných trhlin a vředů na sliznici močového měchýře, které trochu krvácejí. Vnější obal orgánů systému je jasně červený a silně bobtná. Během cystoskopického vyšetření jsou všechny abnormality jasně viditelné.

Intersticiální fáze

Během tohoto období se žena obává neustálé bolesti, která se mění v akutní a silné bolestivé záchvaty. V takových případech jsou příznaky cystitidy rozsáhlejší. Časté je nutkání vyprázdnit močový měchýř, což je doprovázeno spontánním močením. Pacient pociťuje vážné nepohodlí v genitáliích.

Během studie lékaři objevili:

 • jednotlivé krvácení;
 • prasknutí cév na povrchu sliznice (krvácení);
 • otok epitelu;
 • vláknitý plak.

Atrofie močového měchýře

Toto je nejnebezpečnější fáze cystitidy. Vyskytuje se přibližně 5 let po nástupu zánětlivého procesu. Samozřejmě, každý organismus je individuální a rychlost vývoje atrofické formy je u každého odlišná. Závisí to obecně na zdravotním stavu.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • spontánní vypouštění moči z močové trubice;
 • enuréza - močová inkontinence;
 • žádná bolest a řezy během močení.

Během tohoto období se stěny močového měchýře ztenčují. Nevratné změny v povrchové vrstvě vedou k rozvoji sklerotické formy - mikrocystidy. V důsledku atrofie sliznice se kapacita orgánu snižuje.

Možné komplikace

Během menopauzy mnoho žen, zejména starších, odmítá léčbu cystitidy. Považují tento stav za normu, změny související s věkem jsou nevratné a že po absolvování léčby se nemoc definitivně vrátí. Je to samozřejmě hluboká mylná představa. Pokud správně určíte příčinu zánětu močového měchýře a začnete užívat léky, cystitida po dlouhou dobu ustoupí.

Nejčastější důsledky neléčené cystitidy:

 • poškození ledvin (pyelonefritida, nefritida a selhání ledvin);
 • degenerace a prasknutí stěn močového měchýře;
 • oslabení svěrače a výskyt inkontinence moči;
 • slabost a únava ženy;
 • tvorba kamenů v orgánu;
 • přechod nemoci do chronické formy.

Když je nutná operace

Podle lékařských statistik 30% žen trpících cystitidou během menopauzy potřebuje operaci. Hlavní indikace:

 • opakující se typ onemocnění;
 • nekróza stěn orgánu;
 • zmenšení vzdálenosti mezi močovou trubicí a pochvou;
 • výskyt novotvarů neurčené etiologie;
 • intersticiální cystitida.

Diagnostika zánětlivého procesu během menopauzy

Pro stanovení přesné diagnózy musí pacient podstoupit instrumentální a laboratorní testy. Mezi hlavní metody vyšetření ženského močového měchýře s menopauzou patří:

 • OAM (obecná analýza moči) a sběr moči podle Nechiporenka;
 • klinický krevní test;
 • kultivační nádrž na moč;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vylučovací urografie;
 • cystoskopické vyšetření;
 • Magnetická rezonance.

Léčba onemocnění s menopauzou

V tomto případě je terapie založena na příjmu finančních prostředků z různých farmakologických skupin. Ke zmírnění stavu pacienta se provádí symptomatická farmakoterapie a široce se používají lidové léky.

Samoléčba je přísně zakázána, pouze lékař může pacientovi předepsat vhodné léky.

Co dělat s katarálním zánětem

V první fázi se stále můžete obejít bez antibakteriálních a protizánětlivých léků. V takových případech lékaři předepisují léky obsahující estradiol ze skupiny estrogenů. Hormonální substituční terapie (HRT) vám umožňuje obnovit hormonální pozadí ženy během menopauzy. Patologické procesy v urogenitálním systému se tak zpomalují a vývoj cystitidy je pod kontrolou..

Mezi nejznámější prostředky patří:

 • Ovestin;
 • Klimara;
 • Divigel;
 • Estrogel.

Léčba katarální cystitidy touto metodou trvá asi tři měsíce. Na konci kurzu lékař postupně snižuje dávku léku, dokud příznaky nemoci nezmizí.

Léky pro druhou fázi cystitidy

V tomto případě lékař také předepisuje léky proti bolesti nebo antispazmodika pro hormonální léky:

 • No-shpa;
 • Spazgan;
 • Baralgin;
 • Papaverin.

Jsou nezbytné ke zmírnění nepříjemných příznaků a odstranění přetrvávajícího nepohodlí. Kromě analgetik také lékaři předepisují léky, které zlepšují mikrocirkulaci v cévách. Takové léky ředí krev, zlepšují její tok do orgánů a postupně obnovují jejich funkci. Nejúčinnějšími léky jsou:

 • Trental;
 • Trombotický ACC;
 • Curantil.

Intersticiální stadium cystitidy s menopauzou musí být často léčeno protizánětlivými léky rostlinného původu:

 • Cyston;
 • Kanephron;
 • Fytolysin.

Pokud je onemocnění způsobeno bakteriální infekcí, urolog předepisuje antibiotika:

 • Norfloxacin;
 • Nitrofurantoin;
 • Furagin;
 • Flemoxin;
 • Gentamicin;
 • Monural.

Léčba atrofického stadia

Tato fáze zánětu močového měchýře s menopauzou je bohužel považována za nejzávažnější a ne vždy přístupnou terapii. To je způsobeno skutečností, že v průběhu let nemoci stěny orgánu atrofovaly a již nebyly obnoveny pomocí drog. Lékaři pacientovi nadále předepisují hormony, analgetika a antibakteriální látky se širokým spektrem účinku.

Všechny tyto léky pouze dočasně zmírňují stav pacienta, ale nedokážou se vyrovnat s močovou inkontinencí. To je možné pouze chirurgickým zákrokem..

Léčba častého nutkání na močení je založena na užívání léků ze skupiny alfa-blokátorů. Umožní vám snížit frekvenci vyprazdňování a zachránit ženu před falešnou potřebou. V případech, kdy teplota pacienta stoupá s cystitidou, jsou jí předepsány antipyretické léky:

 • Nurofen;
 • Paracetamol;
 • Nimesil.

Jak zacházet bez lékaře

Samoobsluha léků k odstranění cystitidy není podporována. Před užitím pilulek je nutné složit testy, vyjasnit diagnózu návštěvou odborníka a teprve poté zahájit léčbu.

Pokud jsou příznaky nesnesitelné a žena se nemůže dočkat příjmu (například k útoku došlo o víkendu nebo v noci), měl by se odebrat test moči do sterilní nádoby. Moč by měla být skladována v chladničce a v blízké budoucnosti odnesena do laboratoře k výzkumu. Poté můžete vzít Fosfomycin (Monural) a počkat na schůzku s lékařem.

Pokud není možné se dostat k urologovi, gynekologovi nebo nefrologovi, neměli byste nemoc „topit“ bylinami a snášet nepříjemné příznaky. To je plné přechodu cystitidy do chronické formy nebo infekce ledvin..

Nedoporučuje se užívat antibakteriální látky bez lékařského předpisu, ale pokud neexistuje jiné východisko, můžete si vzít 1 balíček Fosfomycinu samostatně nebo začít užívat Furagin. Bakterie, které způsobují onemocnění, jsou zdaleka nejcitlivější na tyto léky..

Lidové léky

Aby se zmírnily příznaky cystitidy během menopauzy, lékaři doporučují používat lidové léky. Před použitím bylinného léku se žena musí nejprve poradit se svým lékařem. Léčivé odvary a infuze lze připravit doma a odebrat podle dohodnutého schématu.

Mezi nejoblíbenější prostředky patří:

 • Urologická sbírka. K přípravě nápoje budete potřebovat 2 lžíce. l. směs bylin a 0,5 l. vařící voda. Výsledný roztok by měl být vyluhován po dobu 1 hodiny a vypit 200 ml s jídlem. 3x denně.
 • Infuze heřmánku. Je nutné nalít 20 g sušených květin do 200 ml. vařící voda. Nápoj se vaří v termosce asi tři hodiny. Pijte léčivý čaj 3-4krát denně.
 • Brusinková šťáva. Bobule se rozemelou a zalijí dvěma sklenicemi vody. Nápoj by měl být vařen na mírném ohni asi 15 minut za stálého míchání. Lék se pije po celý den, bez ohledu na jídlo.
 • Šípkový vývar. Na 200 g nasekaného suchého ovoce bude zapotřebí 0,5 l. voda. Poté směs vaříme 10 minut ve vodní lázni.

Když se nemoc vrátí

I když příznaky ženy po léčbě zmizely a zánětlivý proces byl odstraněn, po chvíli může dojít k relapsu cystitidy. To je způsobeno skutečností, že s menopauzou se fyziologické poruchy v ženském těle nezastaví, ale pouze získají rychlost, což negativně ovlivňuje stav urogenitálního systému.

Aby se zabránilo problémům s močovým měchýřem během menopauzy, žena potřebuje:

 • nosit pouze přírodní spodní prádlo;
 • vyhnout se podchlazení;
 • užívat hormonální léky;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;
 • včas podstoupit preventivní prohlídky u gynekologa a urologa;
 • vyhnout se nechráněnému sexu;
 • vyloučit nekontrolovaný příjem drog;
 • jíst správně a vypít 2 litry. tekutin za den;
 • vyhnout se zácpě.

5 tipů, jak překonat menopauzu

Kromě problémů spojených se zánětem močového měchýře mají ženy během menopauzy i další onemocnění. Aby se usnadnil přenos hormonálních změn v těle, odborníci doporučují:

 • Vylučte z vaší stravy mastná, kořeněná a kořeněná jídla. Nezneužívejte alkoholické nápoje. Jezte malá jídla několikrát denně. Zahrňte do denního menu drůbež, králík, ryby, zeleninu a ovoce.
 • Konzumujte přírodní léky, které obsahují fytohormony. Patří mezi ně: fenykl, šalvěj, semena pšeničných klíčků a lnu, avokádo, luštěniny.
 • Vzdejte se špatných návyků (kouření).
 • Žít aktivním životním stylem.
 • A hlavní věcí je změnit postoj k menopauze. Ve všem hledejte pouze pozitivní aspekty a pamatujte: menopauza není stáří.

Recenze žen

Zánět močového měchýře během menopauzy mě mučil. Problémy zmizely, když můj urolog správně kombinoval několik léků. Léčebný režim je následující: estrogel, cyston, monural, šípkový odvar.

Mám chronickou cystitidu. Již několik let bojuji s touto zákeřnou nemocí. Během remise piju bylinné odvarky, Fitolysin a Estradiol. S exacerbací onemocnění pomáhá dobře: Nurofen, Trental, No-shpa, Kanefron, Norfloxacin.

Poprvé jsem se s touto nemocí setkal před 2 lety. Předtím mě nic netrápilo a nepozoroval jsem žádné projevy nemoci. Můj ošetřující lékař mi předepsal HRT a kolekci Monastery. Po týdnu jsem se už cítil mnohem lépe.

Změny v těle ženy spojené se zánikem kapacity vaječníků ovlivňují nejen reprodukční systém, ale také močový systém. Během menopauzy se často vyskytuje cystitida, která je přirozeným důsledkem hormonálních poruch. Aby se zabránilo vážným zdravotním problémům, mělo by být onemocnění léčeno v rané fázi vývoje..

Léčba cystitidy během menopauzy

Climax je v životě každé ženy zvláštním obdobím. V této době dochází k zániku reprodukčních funkcí, začíná významná restrukturalizace hormonálního pozadí a dochází k mnoha zdravotním problémům. Cystitida je jedním z nejčastějších projevů této obtížné přechodné věkové fáze..

Co je to menopauza

Menopauze se také říká menopauza. Jedná se o přirozený proces stárnutí ženy, který začíná ve věku 40–50 let. Existují takové fáze:

 1. Perimenopause - postupné snižování produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu, zastavení zrání vajíček. Proto se snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Období začíná několik let před poslední menstruací a končí jeden rok po ní..
 2. Climax - absence menstruace po celý rok.
 3. Postmenopauza - období po menopauze, trvá až do konce života.

V jakém věku nastává menopauza závisí na dědičnosti. Existuje umělá menopauza. Vyskytuje se v důsledku zastavení práce vaječníků z následujících důvodů:

 • chirurgické odstranění vnitřních pohlavních orgánů;
 • léčba rakoviny radioterapií nebo chemoterapií;
 • užívání léků, které potlačují fungování vaječníků.

Perimenopause trvá 5 až 10 let. Menstruační cyklus je nepravidelný, dochází k častým zpožděním, někdy až několik měsíců. Během tohoto období je žena stále plodná, je možné si nevšimnout nástupu těhotenství..

Další známky blížící se menopauzy:

 • poruchy spánku;
 • zvýšená úzkost, podrážděnost;
 • nedostatek vaginálního mazání;
 • pocení, návaly horka;
 • nestabilita krevního tlaku.

Menopauza výrazně oslabuje ženské tělo. Zvyšuje se riziko zlomenin, srdečních chorob, problémů s urogenitálním systémem.

Důvody pro vznik cystitidy s menopauzou

Cystitida a menopauza spolu souvisí kvůli hormonálním změnám v těle ženy během menopauzy. Orgány močového systému jsou zevnitř pokryty vrstvou mucinu nebo glyko-amzinoglykanů. Plní antiseptickou a ochrannou funkci a chrání sliznici před dráždivým močem.

Povrchový epitel produkuje glykokalyx, který je zodpovědný za neutralizaci patogenních mikroorganismů.

V důsledku snížení množství ženských pohlavních hormonů je narušena ochranná vrstva. Postiženy jsou zejména spodní části močového měchýře, které jsou odpovědné za oddělení moči. Působí jako neustálá dráždivá látka a vyvolává pocit pálení.

Dochází k zánětu neinfekční povahy. Na jeho pozadí se vyvíjí atrofický proces, který ovlivňuje všechny struktury močového měchýře.

Glyko-aminoglykany jsou také produkovány ledvinami. U chronických onemocnění může klimakterická cystitida začít i v perimenopauze a postupovat rychleji. Infekční komplikace jsou časté.

 • stafylokok;
 • Proteus;
 • Escherichia coli;
 • ureaplasma;
 • mykoplazma;
 • chlamydie.

Je nutné rozlišovat mezi příznaky cystitidy a léčit je včas. V menopauze je toto onemocnění obzvláště nebezpečné, což vede ke komplikacím a dokonce k invaliditě..

Příznaky v tomto období u žen

Cystitida s menopauzou má nejasné příznaky, což komplikuje diagnózu. Často je zaměňována s uretritidou - zánětem močovodu.

Charakteristickým rozdílem mezi těmito dvěma onemocněními je pocit bolesti: s cystitidou se močení na konci vyprazdňování stává nepříjemným, s uretritidou doprovází celý proces pocit pálení.

Další pravděpodobné příznaky:

 • zvýšené nutkání s malým množstvím moči;
 • pálení a svědění v genitální oblasti;
 • bolesti dolní části břicha.

Tyto příznaky jsou charakteristické pro katarální stádium onemocnění. Je to nejlehčí, vyvíjí se během perimenopauzy..

S komplikací se příznaky rozšiřují:

 1. Intersticiální stádium - kromě zánětu se na stěnách močového měchýře tvoří eroze a polypy. Nastává stresová inkontinence.
 2. Atrofie močového měchýře - v této fázi je konzervativní léčba neúčinná. V orgánu dochází k nevratným atrofickým procesům, jejich objem klesá. Neexistuje žádná bolest, hlavním příznakem je močová inkontinence. Pacient je nucen používat plenky.

V různých stádiích může být moč zakalená, může se v ní objevit krev a hnis. Došlo k mírnému zvýšení teploty.

Povinná vyšetření

Pokud máte problémy s močením, měli byste se obrátit na svého gynekologa nebo urologa. Lékař sbírá anamnézu, nastavuje menopauzální fázi u pacienta.

K předepsání účinné léčby je stádium onemocnění určeno pomocí následujících studií:

 1. Cystoskopie je nejinformativnější vyšetřovací metodou. Močový měchýř je vyšetřován zevnitř pomocí endoskopu. Určuje se umístění zánětu, přítomnost novotvarů, strukturální změny v tkáních.
 2. Ultrazvuk - umožňuje měřit tloušťku stěn močového měchýře, jeho objem.
 3. Krevní a močové testy. V katarálním stadiu se nemění, ale v případě komplikací pomáhají identifikovat doprovodná onemocnění a stupeň poškození orgánů.

Pokud se infekce spojí s cystitidou v menopauze, provedou se další laboratorní testy k rozlišení patogenu.

Léky na klimakterickou cystitidu

Základem terapie je obnovení normálních hormonálních hladin. Cystitida s menopauzou se vyskytuje v důsledku nedostatku estrogenu, takže léčba musí nutně zahrnovat léky, které ji obsahují.

Obvykle se používají ve formě tablet, i když je možné použít čípky, masti, náplasti, injekce. Hormonální substituční léčba se provádí po celý život pod dohledem lékaře. Dle potřeby upravuje dávkování a typ léku.

Díky této léčbě se obnoví mucinová vrstva, normalizuje se tvorba hlenu a zvýší se tón orgánů urogenitálního systému. Používají se následující léky:

 • „Trisequencing“;
 • „Klimonorm“;
 • Cyclo-Proginova;
 • „Klymen“;
 • Ovestin;
 • "Premarin";
 • Estriol;
 • "Hormoplex".

Také dobrá odpověď od lékařů obdržela léky na bázi fytoestrogenů: "Estrovel", "Remens", "Tsi-Klim", "Feminal". Vyznačují se mírným působením, bez vedlejších účinků a jsou vhodné pro dlouhodobé užívání..

Bolestivý syndrom pomáhá zmírnit "No-Shpa", "Ketorol". Bakteriální infekce jsou léčeny léky následujících skupin:

 • deriváty chinolonu - „Perfloxacin“, „Lomefloxacin“, „Ofloxacin“, „Norfloxacin“.
 • deriváty nitrofuranu - "Furagin", "Furadonin", "Furazolidon";
 • kyselina pipemidová - "Pimidel", "Palin";
 • kyselina oxolinová - "Glamurin";
 • kyselina nalidixová - "Nevigramon", "Negram";
 • deriváty 8-hydroxychinolinu - "Nitroxolin", "Intestopan".

Výběr fondů je široký, ale používají se výhradně podle lékařského předpisu, který bude vybírat léky podle individuálních potřeb pacienta..

Další ošetření

Během léčby cystitidy musíte pít hodně tekutin. Ukazuje se příjem bylinných přípravků s diuretickým a protizánětlivým účinkem:

 • „Kanefron“;
 • "Cyston";
 • „Monurel“;
 • bylinné čaje s listy brusinky, šípky a brusinkami.

Tradiční medicína má také způsoby léčby cystitidy. V kombinaci s léky pomohou rychle zvládnout onemocnění a zmírnit bolest..

K tomu se připravují odvary a nálevy z léčivých bylin, které se pijí nebo přidávají do lázně. Lze jej užít, pokud v moči není krev..

Měli byste dodržovat mléčně-rostlinnou stravu, nezneužívejte kávu a alkohol. Kouření pomáhá vysychat sliznice, zhoršuje krevní oběh a přináší menopauzu.

Komplikace onemocnění

Komplikace klimakterické cystitidy nastává v případě infekce nebo atrofického procesu. Provokujícími faktory jsou nedostatečná léčba, postmenopauza, přítomnost chronického onemocnění ledvin, urolitiáza.

Chirurgický zákrok je indikován:

 1. S výraznou atrofií stěn močového měchýře a zmenšením jeho velikosti. Ovlivněný orgán je nahrazen částí střeva.
 2. S vrozeným posunem močové trubice do pochvy.
 3. S opakující se cystitidou. Vyskytuje se v důsledku prolapsu nebo prolapsu dělohy nebo pokud je svěrač močového měchýře nahrazen pojivovou tkání.

Komplikace cystitidy jsou doprovázeny výskytem hematurie v moči, obecným zhoršením stavu, množením polypů v orgánech močového systému.

Prevence

Aby se zabránilo chorobám spojeným s nástupem menopauzy, je důležité udržovat hormonální rovnováhu v těle..

Z antikoncepčních prostředků by měly být upřednostňovány kondomy, protože s 99% pravděpodobností chrání před neplánovaným těhotenstvím a pohlavně přenosnými chorobami a obsahují další lubrikant.

Aby se zabránilo cystitidě, doporučuje se:

 • nepřechlazujte;
 • dodržovat hygienu pohlavních orgánů;
 • vypijte až 2 litry tekutiny denně;
 • navštívit toaletu včas;
 • bavlněné spodní prádlo.

Ženám s urolitiázou a chronickými onemocněními ledvin se doporučuje pravidelně podstupovat testy moči a podstupovat lékové terapie, a to i při absenci relapsů.

Climax neznamená konec všeho. Včasný přístup k lékaři, adekvátní léčba a zdravý životní styl mohou zachovat účinnost a atraktivitu po mnoho let.

Příznaky, příčiny a léčba cystitidy s menopauzou

Ženy jsou vždy nervózní a obávají se doby menopauzy, ke které dochází po 45 letech. Hormonální změny negativně ovlivňují zdraví. Podle statistik je 40% pacientů v tomto věku diagnostikováno s cystitidou.

Příčiny

Mezi faktory způsobující onemocnění patří:

 1. E. coli, proteus (anaerobní bakterie), staphylococcus aureus, patogenní mikroorganismy.
 2. Hormonální nedostatek. Nedostatek estrogenu způsobuje změny ve slizničních stěnách močového měchýře. Stávají se tenčími, což vede k oslabení jeho ochranných funkcí. Mikroby a bakterie se vyvíjejí volně a vyvolávají zánětlivé procesy.
 3. Chlamydie a ureaplasma jsou společníky malátnosti a vyskytují se v každém třetím případě.
 4. Zánětlivé procesy v sousedních orgánech. Ledviny nejčastěji ovlivňují vývoj onemocnění. Chronická pyelonefritida způsobuje exacerbaci.

Důvody někdy spočívají ve vaginálním mikrotraumatu nebo nadměrné suchosti orgánu..

Toto onemocnění můžete identifikovat podrobným vyšetřením. Pokud tak neučiníte, infekce se rozšíří po celém těle. Budou postiženy ledviny, což bude mít za následek selhání ledvin. Chronický zánět je nebezpečný s výskytem novotvarů. Včasná diagnóza pomůže vyhnout se komplikacím.

Známky nemoci

Impulsem pro rozvoj patologie je obvyklá hypotermie. V budoucnu bude proces močení bolestivý a častý (až desetkrát během dne). V tomto případě bude množství moči minimální (méně než 20 ml). V průběhu času se objeví bolest v dolní části břicha.

Cystitidu lze určit podle následujících příznaků:

 • časté nutkání a močová inkontinence;
 • nepohodlí a silné křeče;
 • tělesná teplota je v rozmezí 37-37,2 ° C, což naznačuje zánětlivý proces;
 • v poslední části je přítomna neprůhlednost moči, krve a sraženin;
 • nepříjemný specifický zápach.

Testy moči někdy potvrzují vysoký obsah leukocytů, erytrocytů a epitelu.

Příznaky obvykle trvají déle než sedm dní a poté zmizí. Pokud onemocnění přetrvává, může to znamenat chronickou formu. Exacerbace jsou nejčastěji pozorovány na jaře a na podzim..

Katar

Tento stav je počátečním stadiem onemocnění. Má následující příznaky:

 • močení je doprovázeno bolestí a křečemi;
 • svědění, zarudnutí, někdy otok a pálení genitálií;
 • s cystoskopií jsou nalezeny malé krvácející vředy umístěné na sliznici;
 • Ultrazvuk močového měchýře nevykazuje jeho strukturální změny.

Diagnostikovaný zánět je způsoben nedostatečnou sekrecí sliznice sliznice. Ve zdravém stavu ho látka chrání před vnějšími dráždivými látkami a infekcemi.

Intersticiální zánět

V této fázi lze vysledovat bolestivou bolest. Zpočátku jsou pocity slabé, ale postupem času se vyvinuly v ostré a někdy nesnesitelné. Žena pociťuje časté nutkání, je možné spontánní vyčerpání. Je diagnostikováno zarudnutí orgánu, jeho otok. Na sliznici jsou malé eroze. Močový měchýř je pokryt prasklými cévami. V některých případech existují výrůstky (polypy).

Atrofie močového měchýře

Nejnebezpečnější fáze onemocnění se vyvíjí, pokud léčba nebyla prováděna po dobu pěti let. Je diagnostikována z následujících důvodů: spontánní vyprazdňování a nedostatek bolesti. Účinnost terapie atrofie moči je velmi nízká. Je nemožné dosáhnout úplné eliminace příznaků. Tato fáze hrozí nevratnými změnami, ke kterým dochází v povrchové vrstvě orgánu.

Identifikace patologie

Zánět se určuje pomocí diferenciální diagnostiky i během výzkumu (instrumentální, laboratorní).

Diferenciální diagnostika

Specifická klinika a zlepšení stavu ženy v důsledku léčby antibakteriálními léky umožňují lékaři navrhnout akutní formu onemocnění.

Tělo na takovou terapii často negativně reaguje. To znamená, že nemoc se stala chronickou. Poté jsou uvedeny důvody nebo vyloučena možnost vzniku cystitidy v důsledku jiných onemocnění. Při absenci pyurie se kontroluje stav sousedních orgánů, protože patologie je charakterizována podobnými znaky.

Laboratorní diagnostika

V tomto případě se provádí řada analýz:

 1. Studie moči podle Nechiporenka pomáhá identifikovat příčinu onemocnění. Stanoví se, jaký je obsah prvků v 1 ml (vezme se průměrná část). Normálně jsou červené krvinky až 1000 jednotek, leukocyty - až 2000, válce - až 20. Při významném přebytku je diagnostikována exacerbace onemocnění.
 2. Analýza moči je nejdůležitější studií, která umožňuje identifikovat patologii. Zakalená barva je způsobena přítomností leukocytů, erytrocytů, bakterií, hnisavých sekrecí, epitelu. Druh závisí na přítomnosti bílkovin nebo solí kyseliny močové. Pokud je onemocnění zanedbáno, je cítit nepříjemný zápach.
 3. Obecný krevní test, podle jehož výsledků se určuje přítomnost zánětlivého procesu.

Instrumentální diagnostika

Vyšetření zahrnuje cystoskopii (zobrazování). Pokud nemoc prošla do akutního stadia, nelze použít instrumentální manipulace, protože je možné zranění nebo infekce. Procedura se doporučuje pouze u chronické formy, která je typická pro menopauzu.

Ultrazvuk, biopsie, další testy na infekce, uroflowmetrie pomáhají stanovit přesnou diagnózu.

Terapie

Cystitida je léčena komplexně s ohledem na klimakterický stav. Probíhá studie množství estrogenu a progesteronu v krvi. Nedostatek těchto hormonů je nahrazen perorální antikoncepcí. Jmenování se provádí individuálně s přihlédnutím k fyziologickým charakteristikám pacienta.

Antibiotika

Tyto léky jsou předepisovány bez ohledu na průběh onemocnění. Dokud nebudou objasněny důvody (trvá to až sedm dní), pacientovi jsou předepsány antibakteriální látky se širokým spektrem účinku.

Antibiotická léčba je také indikována v případech, kdy nebyla potvrzena bakteriální povaha onemocnění. Během tohoto období je pravděpodobnost sekundární infekce poměrně vysoká. Antibiotika (Monural, Ciprofloxacin, Furadonin, Flemoxin) jsou předepsány na základě typu infekce (plísňové, bakteriální). Nedoporučuje se užívat léky déle než dva týdny, jinak byste si mohli poškodit zdraví.

Hormonální léky

Současně s užíváním antibiotik je indikována hormonální terapie. Léky jsou dostupné ve formě ampulí, tablet, čípků, kapek nebo mastí. Mezi nimi jsou Femoston, Menostar, Ovestin, Kliogest, Divina, Klimonorm. Léčba těmito látkami je delší. Odborníci doporučují celoživotní hormonální terapii. Změnu léku, jeho formu a úpravu dávky provádí lékař individuálně.

Homeopatické léky

V menopauze se doporučuje užívat homeopatické léky na bázi fytoestrogenů. Taková léčba pomáhá vyhnout se nepříjemným projevům. Nejúčinnější jsou:

 1. Klimakt-Hel. Nástroj se používá pro vegetativní poruchy jako komplexní terapie.
 2. Remens. Léčba pomáhá obnovit hormonální rovnováhu a vyhnout se vedlejším reakcím. Používá se v přítomnosti zánětlivých procesů. Průběh přijetí je navržen na šest měsíců.
 3. Ambosex. Lék pomáhá předcházet močové inkontinenci.
 4. Estroep. Lék se vyznačuje schopností urychlit metabolické procesy a snížit intenzitu návalů horka. Užívá se to šest měsíců.

Lidové léky

Takové recepty pomáhají vyrovnat se s nemocí. Mezi ně patří:

 1. Zahřívání teplem (celé tělo nebo jeho části). Účinné jsou koupele na nohy a aplikace horkých brambor na spodní část břicha.
 2. Příjem odvarů z léčivých bylin: echinacea, lněná semínka, pupeny černého topolu, chmelové hlávky. Užitečná je tinktura z horského popela, která léčí cystitidu a zlepšuje celkový stav..
 3. Nápoje z brusinek nebo brusinek, které přispívají k eliminaci patogenní flóry.
 4. Vany s odvarem z heřmánku nebo řebříčku, které mají protizánětlivé účinky.

Tradiční metody jsou podpůrná terapie. Nedoporučuje se nahradit nimi hlavní léčbu..

Chirurgický zákrok

Pokud eliminace příznaků onemocnění lékovou metodou nedává požadovaný účinek, uchýlí se k chirurgickému zákroku. To je vyžadováno v následujících případech:

 • intersticiální forma onemocnění v důsledku výskytu jizev na močovém měchýři, která způsobuje bolest;
 • anatomická struktura močových cest je narušena;
 • recidivující cystitida během menopauzy (prolaps dělohy);
 • neúčinnost terapie, která vede k odstranění močového měchýře nebo jeho části, následované plastem.

Prevence

S menopauzou má onemocnění chronickou formu, kterou nelze vyléčit. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte dodržovat následující pokyny:

 • hygiena genitálií;
 • dodržujte dietu (je zakázáno jíst kořeněná a slaná jídla, fermentované mléčné výrobky budou užitečné);
 • vyhnout se podchlazení;
 • vyprázdněte močový měchýř včas.

I sebemenší příznaky by měly ženu upozornit a přinutit ji podstoupit úplné vyšetření..

Menopauza je obtížné období. V těle ženy dochází k hormonální změně, imunita oslabuje, což vede k rozvoji zánětu. Včasná léčba je nezbytná pro pokračování naplněného a šťastného života..

Pocit nevolnosti během menstruace je velkým problémem mnoha žen. Závratě, silné bolesti břicha, nevolnost a silné krvácení způsobují značné nepohodlí a významně zhoršují kvalitu života dospívajících dívek a dospělých žen.