Ovariální cystadenom

Ovariální cystadenom je benigní nádor, což je tobolka naplněná tekutinou nebo hlenem. V medicíně je známá jako cysta. Za určitých podmínek se z něj stane maligní útvar. Pozoruje se u žen s menstruačními nepravidelnostmi. K určení charakteristické a vhodné metody léčby se provádí kompletní klinické a laboratorní vyšetření. Kód ICD-10 - N83.2.

Ženy by měly brát nemoci reprodukčního systému vážně. Cystadenom je zdravotní porucha, ale ne věta. Moderní úroveň vývoje medicíny umožňuje identifikovat cystickou povahu onemocnění v raných stádiích a provádět účinnou léčbu. Existuje dokonce pozitivní prognóza těhotenství.

Klasifikace a původ

Není to tak dávno, co se cystadenom nazýval cystom a nereagoval na léčbu. Proces lékařské intervence se omezil na chirurgické odstranění levého a pravého vaječníku. Nyní se úroveň medicíny významně zvýšila. Bylo možné tento problém vyřešit a ponechat ženě šanci na mateřství. Od pacienta se vyžaduje pouze včasné kontaktování zdravotnického zařízení. I když stojí za zmínku, že nádor je vždy odstraněn.

Typy nemocí

Ovariální cystadenom, založený na struktuře epiteliální stěny, je rozdělen do několika odrůd:

 • Serózní. Běžný typ onemocnění. Struktura struktury epitelu je hladká. Je to zaoblená koule, která se tvoří na jediném vaječníku. Pokud je na obou vaječnících cysta, stojí za to podstoupit další vyšetření, které již posuzují maligní vlastnosti formací. Variace velikostí od 3 do 15 cm. Existuje cystom do průměru 30 cm. Nádory menší než 3 cm nevykazují symptomatické vlastnosti. K onemocnění dochází častěji po 50 letech.
 • Papilární. U papilárních nádorů je charakteristická papilární struktura povrchu cystomu. Růst v cystě je odhalen. U papilárních cystadenomů jsou diagnostikovány papily s parietálním růstem. Tento typ patologie je obtížné diagnostikovat. V přítomnosti několika hrubých papilárních formací jsou příznaky podobné příznakům rakoviny. Existují časté případy doplnění léčby chemoterapií. Známý jako hraniční cystadenom. Vyvíjí se po menopauze.
 • Mucinózní. Běžná forma onemocnění. Charakteristickým rysem je vícekomorová struktura, jejíž dutiny jsou vyplněny slizovitou látkou - mucinem. Je také přítomen v děložním čípku, a protože je epiteliální vrstva podobná, je ním naplněn i nádor. Tvoří se v ženském těle, často v postmenopauze, dosahuje obrovského průměru. Známý pseudomucinózní cystom. V druhém případě se jako plnivo kapsle použije pseudomucin..

Endometrioidní cystom je prezentován jako samostatný druh. Struktura připomíná fibrom - novotvar ve formě hustého uzlu. Nebezpečnou formací, která se tvoří z nadvarlete, je paraovariální cysta.

Důvody vzhledu

Přední odborníci v oblasti medicíny nejsou vždy nakloněni jednoznačně odpovědět na příčiny vzniku cystadenomů. Zdrojem je velké hormonální narušení, endokrinopatie, komplikace po zánětlivém onemocnění orgánů reprodukčního systému. Lékaři doporučují věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Nemoci PPP;
 • zneužívání fyzické aktivity;
 • častý stres;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • časný nástup menstruačního cyklu.

Cystom se netvoří z jasného důvodu. Onemocnění je diagnostikováno u pacientů různého věku. Vyloučeno u postmenopauzálních žen. Aby se zabránilo vzniku nádoru, hlavní věcí je být pozorný k tělu..

Příznaky přítomnosti cystadenomu

Dokud je nádor malý, nemoc není symptomatická. V procesu zvětšování průměru se objevují zjevné příznaky novotvaru:

 • Nepohodlí. Se zvětšením velikosti cystomu se v oblasti přídavků objevuje nepohodlí. Výsledné bolesti jsou dány křížové kosti a malé pánvi. V oblasti vaječníků jsou neustále nepohodlí.
 • Nepravidelná menstruace. Alokace ve velkém množství nebo jejich úplná absence naznačují přítomnost vzdělání. Příznak je pozorován v rozporu s obvyklým načasováním hormonálního cyklu, zvýšením nebo snížením doby menstruace.
 • Dysfunkce urogenitálního a trávicího systému. Zvětšující se otok vyvíjí tlak na močový měchýř a návštěva koupelny bude častá. Kvůli poruchám zažívacího traktu jsou zaznamenány nevolnost, zvracení a zhoršená defekace.
 • Břišní distenze. Velká velikost cysty způsobuje vizuální zvětšení objemu břicha. Nádor je hmatatelný při palpaci. Jedná se o velmi nebezpečný stav, obrovský průměr formace může vést k prasknutí nebo torzi cysty. Nebezpečí vstupu obsahu tobolky do břišní dutiny a rozvoj zánětlivého procesu - peritonitida.

Diagnóza nemoci

V raných fázích je obtížné rozpoznat cystadenom. U malých velikostí se onemocnění vaječníků neprojevuje symptomaticky. Detekce je možná během nezbytného lékařského výzkumu.

Klinická diagnostika

Pokud je nádor detekován včas, je možné předepsat vhodnou individuální léčbu. Není nutné provádět nouzové operace. Ale nemůžete to udělat bez operace. K detekci cystadenomu v raných fázích se používají následující metody:

 • Gynekologické vyšetření. Bimanuální vyšetření odborníkem pomáhá určit velikost a obrysy formace. Rovněž se určuje interakce se strukturou sousedních orgánů. Pro podrobnou studii používá expert makropřípravek.
 • Ultrazvuková procedura. Data získaná ultrazvukem pomohou přesně zjistit umístění cysty, určit vnější a vnitřní strukturu novotvaru, růst. Známky malignity jsou odhaleny.
 • Počítačové a magnetické rezonanční zobrazování. Tyto typy studií pomáhají přesně určit strukturu cysty, identifikovat spojení s jinými orgány. Pomocí MRI a CT vyšetření lékař určí, zda je nádor benigní.

K identifikaci stupně buněčné diferenciace v cystadenomu se používají metody cytologického výzkumu.

Laboratorní výzkum

Aby bylo možné přesně určit povahu cystadenomu obou vaječníků, jsou pacientky odeslány k dalším laboratorním testům. Patologický výzkum:

 • Obecná analýza krve. Takto se určuje povaha patologie. Jsou ukázány zánětlivé změny v nádoru.
 • Analýza nádorového markeru. Povinné vyšetření na cystom. U maligního nádoru se zvýší ukazatele CA-125, ROMA, HE-4.
 • Fibrogastroskopie. FGS umožní vyšetření orgánů gastrointestinálního traktu na výskyt metastáz. Tkáně jsou odebrány pro histologii. Kromě toho se u šmouh kontroluje mikroflóra.

Léčba

Po absolvování studií, které určují velikost, povahu a funkční vlastnosti cysty, lékař předepisuje léčbu. U cystadenomu je proces bez operace nemožný. Při operaci bez odstranění postiženého orgánu někdy dochází k relapsu. Na základě získaných údajů je předepsána operace k odstranění nádoru..

 • Laparotomie. V pokročilých stádiích onemocnění, kdy cysta dosáhla velké velikosti, se používá specifikovaná chirurgická operace. Spočívá v provedení podélného nebo příčného řezu pro přímý přístup do vaječníků. Doporučeno pro podezření na maligní cystadenom.
 • Laparoskopie. Méně bolestivé a jednoduché ovládání. Díky včasné detekci cysty, která nedosáhla působivé velikosti, ji odborníci často používají. Laparoskopie spočívá ve vytvoření dvou identických vpichů v pobřišnici, do kterých jsou zavedeny speciální nástroje, manipulátory. S jejich pomocí je nádorová tkáň odstraněna poté, co byla odstraněna tekutina naplňující kapsli. Rehabilitace po operaci je mnohem rychlejší.

U malého cystomu (do 3 cm) zahrnuje chirurgický zákrok odstranění pouze cizí formace při zachování vaječníků a v důsledku reprodukční funkce těla. Pokud nádor zasáhl více než 50% vaječníku, je novotvar odstraněn spolu s přílohami. Při absenci podezření na onkologii je vidět příznivý výsledek zotavení. Většina případů zahrnuje plánovanou operaci. Jedná se zpravidla o standardní břišní postup, který je možný pouze u malých a středně velkých lézí. V jednotlivých případech vzniká potřeba nouzového provozu. Jinak nastanou následky:

 • hnisání cystomu a následné zánětlivé procesy;
 • torze nohou nádoru;
 • prasknutí cystadenomu.

Kontraindikace pro chirurgický zákrok

Pokud není nutná nouzová operace, lékaři berou v úvahu jednotlivé důvody, proč by cysta neměla být odstraněna:

 • infekční choroby;
 • srdeční nebo plicní selhání;
 • těhotenství;
 • zánět pobřišnice;
 • infarkty, mrtvice;
 • rehabilitace po operaci;
 • obezita;
 • hemofilie.

Tradiční metody léčby

Navzdory skutečnosti, že cystadenom lze vyléčit pouze pomocí chirurgického zákroku, doporučují se alternativní metody. Taková léčba se používá k omezení progrese onemocnění a prevenci. Lékařská literatura popisuje platné předpisy.

 • Tinktura z vlašských ořechů. Shromážděné mladé plody se sklopí do skleněné nádoby o objemu nejméně 1 litr, naplní se alkoholem a 30 dní se vyluhuje v temné místnosti. Přijato v lžíci 2krát denně. Kurz - 1 měsíc.
 • Alkoholický nálev z akácie. Akátové květiny (4 lžíce) jsou naskládány do sklenice. Poté, co je obsah nádoby naplněn 0,5 l alkoholu a infuzován po dobu 7 dnů. Poté vezměte 3 lžíce po dobu jednoho měsíce..

Léčba drogami

Zahrnuje komplexní terapii k prevenci zánětlivých procesů. Předepsané léky s antibakteriální složkou a vitamíny. Postupy se provádějí s malými velikostmi nádorů a negativními maligními testy. Rovněž by neměla být dynamika růstu vzdělávání.

Potíž spočívá ve skutečnosti, že lékař nemůže s jistotou mluvit o benigní povaze cysty před operací. Pacient je povinen přísně dodržovat klinické pokyny.

Nebezpečné signály

Jsou zvýrazněny vybrané indikátory, jejichž detekce by měla být důvodem pro okamžité klinické vyšetření a pozornost specialistů pro zahájení neodkladné léčby. To určuje pravděpodobnost příznivého výsledku s cystadenomem na prvním nebo druhém vaječníku.

 • Pozitivní výsledky testu na nádorové markery. Při překročení 10–15násobku normy posuzují zánětlivé procesy v cystomu. Pokud je množství překročeno stokrát, lze předpokládat maligní povahu formace.
 • Podezřelá data z ultrazvuku. V případě detekce heterogenní struktury (hrubá papilární vrstva s papilárními formacemi) stojí za to věnovat zvláštní pozornost cystě.
 • Stav pacienta. Pozorovaná slabost těla, neustálá bolest v oblasti vaječníků, letargie a tíha připomínají otravu orgánů.

Dodržováním pravidel, která vylučují příčiny cystadenomu, získáte šanci zbavit se rizika vzniku nádoru. Vyvarováním se užívání hormonálních léků a promiskuitního sexuálního života může žena snížit riziko cystomu. Pamatujte, že prevence je mnohem jednodušší než léčba.

Klasifikace ovariálního cystadenomu - chirurgie a prognóza

Ovariální cystadenom (cystom) je benigní patologický proces v přívěskech dělohy, který vede k tvorbě nádoru s hustou tobolkou.

Protože hlavní příčinou onemocnění jsou hormonální změny, je častěji diagnostikováno u pacientů v premenopauzálním období. Možný je však také vývoj cystomu u mladších žen..

Nebezpečí patologie spočívá v její tendenci být snadno maligní, to znamená přeměnit se na onkologickou formaci. Po zjištění cystadenomu lékaři doporučují co nejdříve se zbavit problému chirurgickým zákrokem.

Dříve chirurgové okamžitě odstranili vaječník, ale moderní metody provádění operací umožňují zachovat orgán a poskytnout ženě v budoucnu příležitost mít děti.

Co je ovariální cystadenom

K výchově může dojít ve struktuře levého nebo pravého vaječníku. Skládá se z jedné nebo více komor naplněných kapalinou, jejichž objem se neustále zvyšuje.

Díky tomu roste velikost nádoru a po chvíli začne tlačit okolní orgány a brání jim v normální práci. Kromě toho se buňky stěn cystadenomu aktivně dělí a pomáhají rozvoji formace.

Důležité! Nezaměňujte cystu s cystou, protože klinický obraz onemocnění je téměř stejný, ale nádor prvního typu se často změní na rakovinu a cysta není schopna malignity..

Patologie je hraničním stavem vaječníku mezi benigním procesem a onkologií, proto vyžaduje povinnou léčbu a sledování.

Častěji se vyskytuje u žen ve věku 45-50 let, protože v tomto věku je fungování přívěsků nejstabilnější - buď přestanou pracovat, nebo naopak syntetizují nadměrné množství hormonů. Takové skoky vyvolávají výskyt cyst..

Je zajímavé vědět, že cystadenom levého vaječníku se vyvíjí mnohem méně často než pravý. To je způsobeno skutečností, že pravostranné přílohy jsou lépe nasyceny krví, díky čemuž fungují aktivněji. Díky tomu jsou vytvořeny příznivější podmínky pro vznik patologie..

Nejprve se nemoc necítí, žena si nemusí být problému dlouho vědoma.

Příznaky se objevují, když cystom dosáhne určité velikosti a začne dráždit okolní orgány a narušovat práci samotného vaječníku. V pokročilých případech můžete vizuálně vidět zvětšení břicha v důsledku růstu nádoru.

Příčiny

Hlavní příčinou cystadenomu je nedostatečná reakce těla na vliv hormonů nebo patologická koncentrace biologicky aktivních látek v krvi ženy. Kromě toho existuje řada faktorů, které zvyšují riziko cyst:

 • nástup puberty v raném věku (do 12 let);
 • pozdní menopauza (pokračování menstruace po 50 letech);
 • gynekologické problémy (zánět přívěsků, endometrióza atd.).

Určitá role je také přiřazena genetickému faktoru a vlivu vnějšího prostředí. Kouření, stres, nitroděložní operace (kyretáž, potrat), zvedání nesnesitelných závaží negativně ovlivňují zdraví žen.

Ovariální cystadenomy se mohou lišit svou strukturou, vzhledem, povahou obsahu, růstovou aktivitou. Jsou jednokomorové a vícekomorové, ovlivňují jeden nebo oba přívěsky, mají různou míru rizika degenerace do onkologie. Vzhledem k těmto faktorům se rozlišuje několik typů cyst..

Serózní

Serózní cystadenom vaječníku je cilioepiteliální nádor, který může rychle dosáhnout významných velikostí; jsou známy případy vývoje cystomu nad 15 kg.

Obvykle se skládá z jedné velké komory a ovlivňuje pouze pravý nebo levý přívěsek, téměř nikdy se nevyskytuje současně na obou stranách. Uvnitř formace je žluto-slámově zbarvená serózní tekutina, kterou produkuje epitel cystadenomu.

Serózní cystomy jsou několika typů:

 • jednoduchý serózní - nádor s hladkými stěnami, roste pomaleji než ostatní, zřídka se vyvíjí do velké velikosti;
 • papilární - často považován za samostatný typ cysty, charakterizovaný přítomností výrůstků na vnitřním nebo vnějším povrchu;
 • hrubý papilární cystadenom - husté papily se objevují na stěnách formace, nádor je extrémně vzácně maligní.

Mucinózní

Je pozorován u žen různých věkových kategorií, v pokročilých případech dosahuje významné velikosti. Cystom má kulatý nebo oválný tvar a skládá se z několika komor.

Cystadenom levého, pravého vaječníku - mucinózní a pseudomuinózní, příčiny a léčba

Ovariální cystadenom u ženy - co to je, v jakém věku čekat a jak s ním zacházet, každý zástupce slabšího pohlaví by měl vědět, protože stále více žen čelí ovariálnímu cystadenomu každý rok, zejména po nástupu menopauzy.

Léčba jednoduchého cystadenomu nebo jiných forem tohoto onemocnění by měla být provedena co nejdříve po stanovení diagnózy, protože existuje vysoké riziko, že se nádor změní na maligní formaci.

Co je to cystadenom

Mnoho lidí si myslí, že tento novotvar je obyčejná benigní ovariální cysta, ale nebezpečí takové cysty je, že může zhoubně, tj. Degenerovat do zhoubného novotvaru. Zpočátku je nádorem močový měchýř, který má strukturu cysty. To znamená, že se jedná o kapsli naplněnou tekutinou. Tato patologie vaječníků může ovlivnit ženy v plodném věku i ženy v menopauze. Každá žena by měla vědět, který cystadenom má příčiny, příznaky, jak je diagnostikován a léčen.

Důvody rozvoje

Přesné důvody pro rozvoj této patologie nejsou známy, ale nejpravděpodobnější výskyt ovariálního cystadenomu v menopauze, protože vaječníky během menopauzy produkují méně hormonů, které zabraňují výskytu onkologických novotvarů..

Mezi další faktory vyvolávající vývoj cystadenomu patří:

 • časná puberta, zejména nástup menstruace;
 • pozdní nástup menopauzy;
 • neplodnost;
 • časté zánětlivé a infekční nemoci urogenitálního systému;
 • potrat a potrat;
 • neustálý silný fyzický a psychický stres;
 • expozice karcinogenům (včetně kouření);
 • nekontrolovaný příjem hormonálních léků, včetně antikoncepce.

Nelze s jistotou říci, u které ženy se rozvine cystadenom a u které nikoli. Často to závisí na kombinaci faktorů. Dědičnost hraje roli. U žen, které měly ve své rodině jakýkoli typ ovariálního nádoru, je pravděpodobnější výskyt cystadenomu.

Klasifikace

Nebezpečná ohniska jsou častěji lokalizována ve správném přívěsku, protože má lepší prokrvení. Cystadenom levého vaječníku je extrémně vzácný, zejména v případech maligního procesu, který ovlivnil oba přívěsky, což může naznačovat maligní průběh patologie.

Ve vaječnících mohou být funkční cysty, které vystupují z folikulů, cystadenom se od nich liší tím, že se začíná vyvíjet z epiteliální tkáně nadvarlete. Klasifikace cystadenomu je dána povahou vzniku, struktury a vnitřního obsahu:

 1. Hraniční cystadenom vaječníku je přechod mezi benigním a maligním onemocněním. Ve většině případů se takové nádory po léčbě vracejí do maligních, i když byly před léčbou benigní..
 2. Drsný papilární cystadenom je morfologický typ serózního typu nádorů, který má bělavou papilární vegetaci. Díky těmto papilám mohou lékaři určit, v jaké fázi vývoje je nemoc, a zvolit účinnou léčbu..
 3. Pseudomucinózní cysta patří do typu mucinózní, ale rozdíl mezi pseudomucinózním nádorem a mucinózním nádorem je v tom, že uvnitř je pseudomucin - mukoidní látka, a ne skutečný mucin.

V závislosti na typu cystadenomu a komplikacích ovariální cysty je zvolena taktika léčby.

Mucinózní cystadenom

Tyto nádory vaječníků mají vícekomorovou strukturu a mohou dosáhnout velikosti od čtyřiceti do padesáti centimetrů. V tomto případě může mucinózní ovariální cystadenom vážit deset nebo patnáct kilogramů. Uvnitř kapsle je velké množství mucinu - hustá viskózní sekrece. Tento novotvar je hraniční mucinózní rakovina, protože se často stává zhoubným..

Serózní cystadenom

Jiným způsobem se serózní forma cysty nazývá jednoduchá nebo hladká, lékaři jí často říkají cilipitheliální cysta. Má hustou jednokomorovou kapsli naplněnou serózní tekutinou a je lokalizován pouze v jednom dodatku. Velikost cysty se pohybuje od čtyř do patnácti centimetrů. Taková cysta se může objevit v jakémkoli věku, ale častěji se vyskytuje u žen po padesáti letech.

Papilární serózní cystadenom

Rozdíl mezi papilárním cystadenomem a jednoduchým serózním cystadenomem je v přítomnosti papil na vnitřním povrchu. Samotný nádor má rozměry od tří a půl do dvanácti centimetrů, mimo něj jsou papily a výrůstky v dutině. Tento typ novotvaru je charakterizován vysokou tendencí k maligní degeneraci buněk..

Příznaky

Na samém začátku vývoje patologie žena nepociťuje žádné nepohodlí v oblasti lokalizace cystadenomu. V procesu zvyšování cystické formace a poškození tkáně vaječníků začíná bolest v dolní části břicha, nohou a bederní páteře. Novotvar, který má velkou velikost, vede k mačkání blízkých orgánů, cysta se stává příčinou pocitu cizího předmětu v břišní dutině.

Obvod břicha ženy je značně zvýšen, protože papilární cystadenom je charakterizován vývojem ascitu (uvolňování tekutiny do břišní dutiny). Novotvar jakéhokoli druhu má řadu běžných příznaků:

 • bolestivé pocity během močení a stolice;
 • zvýšené močení;
 • poruchy stolice - zácpa nebo průjem;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • krvavý výtok mezi obdobími;
 • pocit napětí v dolní části břicha.

Bolestivý syndrom je lokalizován na straně postiženého vaječníku, ale může vyzařovat do dolní části zad, pubis, křížové kosti, třísla. Pokud cysta praskne nebo se její noha zkroutí, bolest nabude ostrého charakteru, teplota těla stoupne. V tomto stavu by žena měla být okamžitě hospitalizována a operována..

Diagnostika

 • gynekologické vyšetření;
 • ultrazvukový postup;
 • počítačová nebo magnetická rezonance;
 • krevní test na nádorový marker CA-125.

Po stanovení přesné diagnózy může lékař předepsat léčbu a zvolit typ operace, která bude u pacienta provedena..

Metody léčby

S cystadenomem z příloh lze léčbu provést pouze chirurgickou metodou. Bez operace je nemožné se nádoru zbavit pomocí drog nebo tradiční medicíny. Operace zahrnuje chirurgické odstranění nádoru, někdy vaječníkem. Typ a objem operace závisí na typu cystadenomu, jeho velikosti, klinickém obrazu a stupni pravděpodobnosti malignity..

Laparoskopie

Provádění laparoskopie je oprávněné v případě jednoduchého serózního novotvaru benigního průběhu, jehož velikost nepřesahuje čtyři centimetry. Tento typ operace pomáhá zachovat vaječník a s ním i reprodukční funkci. Tato metoda chirurgického zákroku je minimálně invazivní, protože velikost řezů na břiše nepřesahuje jeden a půl centimetru. Po laparoskopii může žena naplánovat těhotenství za několik měsíců.

Laparotomie

Tento typ operace je operace břicha, při které je jeden velký řez proveden v břišní stěně. Taková léčba se provádí u velkých cystadenomů s rizikem malignity, stejně jako u pacientů během menopauzy. Během operace se vyřízne nádor, vaječníky a děložní trubice.

Novotvar u žen po padesáti se léčí odstraněním dvou přídavků, které zabraňují rakovině druhého vaječníku. Poté je pacientovi předepsána hormonální terapie, která pomáhá nahradit přirozené hormony dříve produkované vaječníky. Ženy v plodném věku jsou po vyjmutí jednoho vaječníku schopny otěhotnět, porodit a porodit dítě.

Těhotenská léčba

Žena s cystadenomem má všechny šance vydržet těhotenství a porodit, pokud je nádor malý. S novotvarem o velikosti až tří centimetrů od lékaře pozorují nádor. Pokud cystadenom začne rychle postupovat, je naléhavě odstraněn, protože jeho růst může vést k posunutí dělohy, zkroucení nohy a prasknutí stěn nádoru.

Laparoskopie se provádí po čtrnáctém týdnu těhotenství, kdy je placenta již plně vytvořena. Do této doby se operace provádí pouze podle přísných indikací (zkroucení nohy, hnisání, prasknutí kapsle), aby se zachránil život ženy. Těhotenství je v takových případech obvykle ukončeno..

Účinky

Vývoj cystadenomu může vést k různým komplikacím a následkům, včetně:

 • nefunkčnost příloh;
 • neplodnost;
 • malignita procesu;
 • narušení práce sousedních orgánů - dělohy, druhého vaječníku, střev, močového měchýře;
 • zánětlivé procesy v břišní dutině;
 • upnutí krevních cév nádorem;
 • phlebeurysm;
 • tvorba uzlů a krevní sraženiny.

Někdy formace nedávají komplikace, často však vznikají akutní komplikace, které vyžadují urgentní odstranění nádoru:

 • peritonitida břišní dutiny v důsledku prasknutí stěn novotvaru;
 • nekróza cystadenomu v důsledku zkroucení nohy;
 • hnisavý zánětlivý proces u cystadenomu.

Tyto stavy představují přímou hrozbu pro život pacienta, proto byste měli okamžitě zavolat sanitku pro následující příznaky akutních komplikací:

 • hypertermie;
 • akutní bolest;
 • zvýšené pocení;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • pocit strachu;
 • nadměrné vzrušení následované letargií;
 • nevolnost a zvracení;
 • zadržování stolice;
 • ztmavnutí v očích;
 • mdloby;
 • těžká slabost;
 • zimnice;
 • prudký pokles krevního tlaku.

Pokud s těmito komplikacemi nebudou přijata nouzová opatření, dojde k smrti nejpozději po několika dnech.

Předpověď

Léčba cystadenomu je ve většině případů benigním nádorem a dává ženě dobrou prognózu. Pacientka může otěhotnět, porodit děti a žít plnohodnotný život, i když je odstraněn jeden vaječník. Pokud byly odstraněny dva přídavky, již nebude možné otěhotnět. Benigní novotvary mají tendenci k maligním a zhoršují prognózu.

Prevence cystadenomu

Neexistují jasná doporučení pro prevenci cystadenomu. Riziko je možné snížit odstraněním faktorů, které mohou vyvolat vývoj patologie. Při užívání hormonální antikoncepce musíte každé dva cykly přestávky, musíte se vyhnout stresovým situacím, včas léčit infekční onemocnění reprodukčního systému. Preventivní prohlídka u gynekologa by měla být prováděna každých šest měsíců.

Co je cystadenom vaječníků a jak nebezpečný je

Co je ovariální cystadenom? Proč vzniká? Jak je to nebezpečné? Souvisí to s rakovinou? S takovou diagnózou má žena desítky otázek a ještě znepokojivější myšlenky. V článku vyvrátíme všechny mýty o tomto vzdělávání a řekneme o něm jednoduchými slovy..

Ovariální cystadenom vypadá jako zesílená a jasně definovaná kapsle. Na rozdíl od standardní cysty se nádor z benigní může transformovat na maligní. V tomto ohledu se do popředí dostává včasnost diagnózy a stanovení správné léčby..

 1. O nemoci
 2. Klasifikace
 3. Příčiny a příznaky cystomu
 4. Diagnostika a léčba
 5. Během těhotenství
 6. Komplikace a důsledky
 7. Závěr

O nemoci

Zpočátku je ovariální cystadenom benigní novotvar epiteliální tkáně. Také se mu říká cystom.

Ovariální cysta a cystadenom nejsou totožné pojmy, protože první je vyvolána jinými patologickými procesy.

Kvůli zvláštnostem fungování epiteliálních buněk spárované žlázy se tekutina často hromadí v cystickém novotvaru. V tomto ohledu se nádoru v gynekologické praxi někdy říká „vodnatelnost“.

Statistiky ukazují, že onemocnění lze diagnostikovat v jakémkoli věku. V zásadě si těsnění všimne diagnostik na ultrazvukovém skenování. Nelze určit povahu nádoru na tomto zařízení s plnou zárukou, proto před provedením konečné diagnózy lékař odešle pacienta k rozšířenému vyšetření.

Klasifikace

Lékaři klasifikují cystadenom jako skupinu epiteliálních nádorů. K tvorbě „vodnatelnosti“ dochází z kožního výboje. Nádory se dělí na následující:

 • serózní;
 • mucinózní.

Na druhé straně se rozlišují papilární a hladké stěny cystomů..

Nejjednodušší je považována za serózní cystu nebo cystu pravého nebo levého vaječníku a nejsložitější strukturou se nazývají mucinózní formace. Novotvary rostoucí na vnitřních stěnách jsou považovány za nebezpečné..

Gynekologové také rozlišují pojem „hraniční nádory“. Patří mezi ně výrůstky s nízkým rozšířením metastáz. Ve větší míře by měl být tento termín přičítán papilárnímu cystadenomu.

U žen nad 40 let je ve většině případů diagnostikována formace epiteliálního typu. U mladých pacientů jsou nádory většinou benigní..

Hladce ohraničený serózní cystadenom je charakterizován jednostrannou lézí. Má následující vlastnosti:

 • tam je noha;
 • umístění je fixováno nad dělohou;
 • při palpaci je mírný posun;
 • hustá tobolka o tloušťce 1 až 4 mm;
 • existuje jedna komora, méně často jejich počet dosahuje tří;
 • vnější a vnitřní povrchy bez drsnosti;
 • na ultrazvuku je obsah průhledný a lehký;
 • minimální riziko malignity;
 • hlavní nebezpečí: mačkání blízkých orgánů a tkání.

Serózní „vodnatelnost“ postihující levý vaječník vede často k zácpě, protože sigmoidní tračník je stlačen. Lokalizace na pravé straně ovlivňuje močovod.

Serózní papilární cystadenom je charakterizován přítomností papilárních výrůstků na vnějším nebo vnitřním povrchu formace. Klinický obraz je následující:

 • adheze se tvoří v břišní dutině;
 • bilaterální porážka;
 • umístění je fixováno v tloušťce vazů;
 • přítomnost nohy.

Z benigního nádoru se tento typ často vyvine do maligního. V tomto ohledu bude problém vyřešen včasným chirurgickým zákrokem..

Mucinózní cystom se vyznačuje odlišnou echogenicitou na ultrazvuku a vícekomorovém nerovném povrchu. Samotný obsah je poměrně zakalený a má hnědou, zelenou nebo žlutou barvu..

Příčiny a příznaky cystomu

Lékaři přesně nezjistili příčinu cystomu, existují však určité teorie spojené s výskytem novotvaru.

Obvykle se na ně odkazuje:

 • hormonální nerovnováha. Protože k ovulační proliferaci dochází každý měsíc, hyperplasie se vyvíjí v průběhu času. Vaření a časté těhotenství snižují pravděpodobnost růstu nádoru;
 • dědičné faktory. Tento parametr je považován za základní, protože dochází k mutacím v genech BRCA1 a BRCA2;
 • onemocnění vaječníků. Mluvíme o cystách žlutého tělíska a PCOS;
 • menopauza. Během tohoto období dochází k hormonálním změnám, během nichž slouží jako provokatér cystadenomu.

Pokud jde o obecné příznaky, zpravidla se neobjevují, pokud je velikost cystomu menší než 3 cm. V tomto případě je pacientka pod dohledem, je propuštěna v pořádku. Pokud se vodnatelnost nesníží, je předepsána závažnější léčba.

Stížnosti se objeví, pokud je velikost cystadenomu 5-7 cm.

Klinický obraz je následující:

 • zácpa;
 • bolest lokalizovaná v dolní části břicha a dolní části zad;
 • potíže s močením;
 • nadýmání;
 • když jsou novotvary zkroucené, je možná akutní bolest až mdloby.

Serózní cystom v pravém vaječníku stlačuje ledviny, což má za následek narušení toku moči. Cystom levého vaječníku tlačí na střeva.

Diagnostika a léčba

Diagnóza onemocnění je podobná definici jiných gynekologických onemocnění.

Mezi hlavní studie patří:

 • vyšetření na gynekologickém křesle. Lékař posoudí velikost cystomu, stupeň mobility, stanoví, zda existuje bahenní spojení s řadou blízkých orgánů;
 • Ultrazvuk. Průběh vyšetření umožňuje lokalizaci „vodnatelnosti“ a jeho velikosti. Diagnostik také stanoví stupeň proliferace epiteliální tkáně. Studie se doporučuje provést jeden týden po menstruaci;
 • MRI a CT vám umožní podrobně studovat strukturu cystadenomu;
 • dodání krevního testu. Zde je odhalen možný nádorový marker CA-125;
 • FCC a FGDS - další metody, které pomáhají analyzovat oblast žaludku a tlustého střeva.

Cystomy se léčí výhradně chirurgicky. Léčba bez chirurgického zákroku se neprovádí, a to jak v případě serózní, tak mucinózní formace. O potřebě chirurgického zákroku tedy není ani zmínka, ať už jde o velký nebo malý cystom..

Léčba cystomu, což znamená operaci, se provádí na levém a pravém vaječníku stejným způsobem.

Když je pacientka mladá a stále plánuje otěhotnět, chirurgové se pokusí obnovit vaječník, protože právě tam folikuly dozrávají a uvolňují se z nich životaschopná vajíčka..

Nejběžnějším typem operace je laparoskopie. Peritoneální chirurg provádí malé vpichy speciálními nástroji. Tato technika je velmi populární, protože má minimální traumatický účinek na tkáně a orgány. Výhody laparoskopie:

 • minimální důsledky;
 • krátké rehabilitační období;
 • nízké riziko jizev a adhezí.

Před zahájením operace je důležité určit umístění nádoru. Aby se odstranily výrůstky, kapsle se propíchne a z ní se zase vysaje veškerý obsah. Dále je skořápka oddělena od měkkých tkání.

Hlavní fáze operace:

 1. Koagulace.
 2. Připojení měkkých tkání.
 3. Extrahovaný biomateriál je odeslán k histologii.

Doba operace je obvykle 40-50 minut.

Lékař kromě hlavního účelu operace může zkontrolovat průchodnost trubiček, oddělit adheze, odstranit fibroidy. Období zotavení trvá asi měsíc.

Když se nádor již dokázal transformovat na maligní, je nutné provést exstirpaci těla dělohy. Manipulace je amputace většího omenta a odstranění příloh.

V případě léčby mucinózních a serózních cyst není třeba spoléhat na lidové léky. To může pouze zhoršit stav pacienta..

Během těhotenství

Pokud velikost cystomu nepřesahuje 3 centimetry, pak během těhotenství lékaři dávají přednost pozorování a nedotýkají se ho.

Všechny tři trimestry podle statistik probíhají normálně..

Pokud dojde k rychlému rozvoji nádoru v dynamice, není nutné operaci odkládat, protože existuje riziko posunutí dělohy, prasknutí jedné z jejích stěn a torze nohy.

Během těhotenství je chirurgický zákrok povolen po 14 týdnech těhotenství, kdy je placenta plně funkční. Pokud budou všechny manipulace provedeny správně, těhotenství proběhne dobře a plod se plně rozvine..

V prvním trimestru se operace provádí pouze v případě ohrožení života pacienta.

Komplikace a důsledky

Jakákoli operace má určité důsledky a komplikace. Mnoho žen v reprodukčním věku se obává, zda se v budoucnu budou moci stát matkami. Pokud však diagnóza ohrožuje život pacientky, nemá na výběr.

Možnost otěhotnění zmizí, pokud jsou odstraněny děloha a přídavky. Pokud je alespoň část vaječníku ponechána, pak má žena stále šanci otěhotnět. Je povoleno zahájit aktivní sexuální život za účelem těhotenství dva měsíce po operaci..

Je nutné léčit patologii včas. Pokud nebudou přijata žádná opatření, mohou to mít následující důsledky:

 • zvýšení velikosti cystadenomu;
 • transformace nádoru na maligní;
 • prasknutí vzdělávání, v důsledku čehož veškerý jeho obsah vstupuje do pobřišnice;
 • šíření metastáz do jiných orgánů;
 • poškození vaječníkové tkáně.

Jakmile si dívka všimne prvních příznaků, měla by navštívit ordinaci gynekologa, aby se předešlo možným komplikacím..

Užitečné video k tématu:

Závěr

Ovariální cystadenom je benigní nádor s vysokým rizikem transformace na maligní. Je to hlavně pozorováno, ale pokud velikost přesahuje 30 mm, je indikován chirurgický zákrok. Pro těhotné ženy a ženy v plodném věku je předepsán speciální operační režim. Nejbezpečnějším typem operace je laparoskopie..