Hodnocení nehormonálních léků pro menopauzu

Hodnocení nehormonálních léků pro menopauzu

Uvádíme hodnocení léků na menopauzu, které lze užívat bez lékařského předpisu.

Projevy menopauzy jsou choulostivým problémem, kterému dříve či později čelí každá žena. A co je horší, není to jen jeden problém, ale celá sada! Buď „návaly horka“ v nejnevhodnější chvíli, pak srdce buší, jako by chtělo vyskočit z hrudníku, pak nezaspí do rána, nebo se dokonce převalí deprese, že nechcete žít.

Dříve ženy věřily, že existuje pouze jedna cesta ven - vydržet všechny potíže. Ale dnes se situace změnila. Žena má „pomocníky“ - léky na podporu menopauzy. Je jich docela dost, mají různé principy jednání. Není proto divu, že pro ženu může být obtížné zvolit si lék, který jí vyhovuje..

Uvádíme hodnocení léků na menopauzu, které lze užívat bez lékařského předpisu.

Abychom však pochopili, jak se liší, podívejme se hlouběji na otázku..

Důsledky menopauzy

Z hormonálního hlediska je menopauza (menopauza) pokles množství hormonů, estrogenů. Produkují se ve vaječnících, ale podílejí se na regulaci mnoha životních procesů. Nedostatek estrogenu vede k narušení práce široké škály systémů a orgánů.

 • Metabolismus se zhoršuje a zpomaluje. Žena může přibrat na váze, dostat cukrovku atd..
 • Termoregulace je narušena: objeví se charakteristické „návaly horka“.
 • Tón krevních cév klesá, vyvíjejí se onemocnění kardiovaskulárního systému, v důsledku čehož se může objevit hypertenze, palpitace.
 • Psychický a emoční stav je narušen: zvyšuje se riziko vzniku deprese a psychózy, zvyšuje se úzkost.
 • Práce urogenitálního systému se zhoršuje.

Kterýkoli z těchto projevů může vážně narušit kvalitu života a úplně změnit obvyklý život k horšímu. Proto se ženy stále častěji snaží bojovat s příznaky menopauzy..

Léčba menopauzy

Existují dva způsoby, jak se dostat zpět do normálu..

Prvním způsobem je eliminovat samotnou příčinu, to znamená zvýšit hladinu estrogenu pomocí hormonálních léků.

Hormonální substituční terapie je docela efektivní způsob, jak se vyrovnat s menopauzou. Užívání hormonů má ale významné nevýhody. U mnoha nemocí nelze hormony užívat. Hormonální terapie má komplikace, včetně snížené kognitivní funkce a zvýšeného rizika novotvarů. Hormony proto nelze zvolit „podle vašeho vkusu“. Měli byste kontaktovat gynekologa, podstoupit testy a domluvit si schůzku s lékařem podle názvu léku a průběhu podávání. Měla by se také vzít v úvahu cena hormonálních látek - nelze ji označit za nízkou..

Druhým způsobem je snížit nebo eliminovat nepříjemné příznaky podpůrnými léky. Nehormonální léky jsou zaměřeny na boj proti projevům menopauzy. Neočekávejte, že okamžitě a úplně odstraní všechny problémy. Stejně jako u většiny udržovacích léků bude účinek patrný po dlouhém podávání, zlepšení se bude zvyšovat s prodloužením doby podávání. Nehormonální látky jsou navíc bezpečné, jemné a dostupné bez lékařského předpisu..

Podle statistik si ženy pravděpodobněji zvolí druhou možnost, aniž by se uchylovaly k hormonálním lékům. Proto v hodnocení léků na menopauzu nebereme v úvahu hormonální léky, protože by je měl předepisovat pouze lékař..

Jaký je rozdíl mezi nehormonálními léky na menopauzu? Jak je navzájem porovnávat?

Účastníci hodnocení nejlepších nehormonálních léků pro menopauzu

Vybrali jsme deset nejznámějších a nejprodávanějších produktů na podporu menopauzy:

 • TSI-KLIM ®
 • QI-KLIM ® alanin
 • ESTROVEL ®
 • Klimalanin
 • MENSE ®
 • Klimadinon ®
 • Complivit ® pro ženy 45+
 • Ženský
 • Menoril plus
 • Dámská menopauza

Homeopatické léky (například „Climaxan“ a „Remens“) nejsou zahrnuty v hodnocení.

Kritéria pro srovnání léků pro menopauzu

Hlavní součásti

V Rusku lze všechny nehormonální léky na menopauzu rozdělit do dvou velkých skupin: s fytoestrogeny a s beta-alaninem. Obě látky jsou základem terapeutické léčby, je třeba nejprve věnovat pozornost jejich přítomnosti a dávkování.

Fytoestrogeny jsou přírodní sloučeniny, které se chovají podobně jako hormony, mají podobné prvky ve své struktuře, ale nejsou to hormony. Účinnost sójových isoflavonů, cimicifugy a výtažků z jetele červeného byla prokázána. Fytoestrogeny vyhlazují závažnost mnoha projevů menopauzy a snižují riziko pozdních komplikací menopauzy, ale neumožňují rychle zastavit návaly horka. Ale například při absolvování kurzu sójové isoflavony snižují pravděpodobnost návalů horka.

Beta-alanin působí odlišně, ovlivňuje termoregulaci těla a „návaly horka“ rychle vylučují a také zabraňují jejich vzhledu. Beta-alanin také zlepšuje paměť a koncentraci. Ovlivňuje však jiné klimakterické příznaky..

Proto při sestavování hodnocení dostávají léky s fytoestrogeny 1, bez něj - 0. Totéž platí pro léky s beta-alaninem: pokud je ve složení, lék dostane 1, bez beta-alaninu - 0

Další komponenty

Dodatečné látky ve složení nehormonálních látek pro menopauzu pomohou při komplexní podpoře těla.

Kromě návalů se ženy nejvíce obávají infarktu, úzkosti, výkyvů nálady, poruch spánku a únavy. Není překvapením, že většina doplňkových komponent řeší právě tyto problémy. Ke snížení úzkosti mohou produkty v menopauze obsahovat sedativní byliny, jako je kozlík lékařský a matka. 5-Hydroxytryptofan může pomoci normalizovat spánek. S hormonálními změnami se mění potřeba vitaminů, například se spotřebovává více vitamínů B. Proto jsou vitamíny často součástí komplexů během menopauzy. Kromě toho mohou být zahrnuty také vitamíny a minerály pro boj s únavou, udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů, zachování mládí krása.

V hodnocení také zohledňujeme další komponenty. Pokud lék obsahuje vitamíny, minerály, rostlinné extrakty nebo jiné další složky, které pomáhají snižovat projevy menopauzy, pak takový lék obdrží 1. Pokud nejsou žádné další složky, pak lék dostane 0.

Ziskovost

Ačkoli nešetří na zdraví, je třeba vzít v úvahu cenu. Menopauza může trvat 7-15 let. Nepříjemné příznaky jsou obzvláště akutní během prvních 2-3 let. Mnoho žen užívá nehormonální léky pravidelně a dokonce nepřetržitě po dobu několika let. Je důležité si představit, zda bude možné přípravek užívat několik týdnů nebo měsíců.

Tabulka * ukazuje náklady na deset nejpopulárnějších léků pro ženy s menopauzou. Tabulka ukazuje náklady nejen na balíček, ale také na měsíční kurz, protože počet tablet nebo tobolek v baleních je odlišný. Pokud je dávka léku 1-2 tablety nebo kapsle, užíváme minimální dávku.

Ekonomika měsíčního kurzu bude zohledněna takto: 3 body - levnější než 400 rublů, 2 body - od 400 do 600 rublů, 1 bod - cena je více než 600 rublů.

názevFormulář vydáníDávkováníNáklady na baleníMěsíční náklady na kurz
TSI-KLIM®Tablety č. 602 tablety338338
TSI-KLIM® alaninTablety č. 401-2 tablety346259,5
ESTROVEL®Tablety č. 301-2 tablety490490
KlimalaninTablety č. 301-2 tablety438438
MENSE®Kapsle č. 401-2 kapsle411308,25
Klimadinon®Tablety č. 602 tablety480480
Complivit® pro ženy 45+Tablety č. 301 tableta328328
ŽenskýTablety č. 301 tableta697697
Menoril plusKapsle č. 602 kapsle612612
Dámská menopauzaTablety č. 301 tableta786786

* Cena vychází z údajů o webu piluli.ru za duben 2019.

Výsledky a hodnocení

QI-KLIM obsahuje pouze fytoestrogeny - extrakt z cimifugy. Zároveň je levný měsíční kurz. Neexistují však žádné další komponenty, které by pomohly normalizovat náladu, spánek a produkci energie. QI-KLIM získává 1 bod za obsah fytoestrogenu a 3 body za ekonomiku.

Celkové hodnocení: 4 body

QI-KLIM ALANIN obsahuje pouze beta-alanin, což znamená, že pomůže rychle zastavit návaly horka. Cena měsíčního kurzu je jedna z nejnižších. QI-KLIM ALANIN tedy získává 1 bod za přítomnost beta-alaninu a 3 body za ekonomiku..

Celkové hodnocení: 4 body

ESTROVEL má bohatší složení. Základem jsou fytoestrogeny dvou typů - sója a jam, proto získává 1 bod. Také ve složení jsou další složky, které zlepšují produkci energie, emoční pozadí, což přidává další 1 bod k hodnocení drogy. Měsíční kurz však bude stát kolem 500 rublů, to znamená, že ESTROVEL získá za efektivitu 2 body..

Celkové hodnocení: 4 body

Klimalanin také obsahuje pouze jednu složku - beta-alanin, to znamená, že za složení obdrží pouze 1 bod. A měsíční náklady na jeho užívání jsou o něco vyšší než průměr (438 rublů), takže ekonomika se odhaduje na 2 body.

Konečné hodnocení: 3 body

MENSE obsahuje jak beta-alanin (1 bod), tak sójové fytoestrogeny (1 další bod). Obsahuje také vitamíny C a E, skupinu B a 5-hydroxytryptofan, což dává o 1 bod více v hodnocení. Cena měsíčního kurzu MENSE je přibližně 310 rublů, to znamená, že patří k levným lékům a za ekonomiku získává 3 body.

Konečné hodnocení: 6 bodů

Klimadinon obsahuje pouze fytoestrogeny (extrakt z cimifugy), proto za složení obdrží 1 bod. Pokud jde o ekonomiku, Klimadinon je zahrnut do střední cenové kategorie (400-600 rublů), a proto se odhaduje na 2 body.

Konečné hodnocení: 3 body

Complivit pro ženy starší 45 let obsahuje extrakt z cimifugy, tedy fytoestrogeny, a proto získává 1 bod. Součástí produktu Complivit pro ženy nad 45 let jsou také vitamíny a minerály, karnitin pro vitalitu, extrakt z matčiny dřeně ke snížení úzkosti, rutin k posílení cév. Za přítomnost dalších komponent dostává komplex ještě 1 bod. Měsíční kurz přijetí bude stát 330 rublů, za což Complivit pro ženy nad 45 let získá 3 body.

Konečné hodnocení: 5 bodů

Feminal je monopreparát z výtažku z červené jetel, to znamená, že obsahuje fytoestrogeny, proto Feminal za své složení obdrží pouze 1 bod. Cena za měsíc užívání drogy je téměř 700 rublů, takže Feminal dostane za ekonomiku pouze 1 bod..

Konečné hodnocení: 2 body

Menoril plus obsahuje sójové isoflavony, což znamená, že získává 1 bod. Produkt také obsahuje vitamíny K a D a rostlinný antioxidant resveratrol, který posiluje krevní cévy. Za další komponenty získává Menoril plus o 1 bod více. Náklady na měsíční léčbu však přesahují 600 rublů, takže lék obdrží 1 bod za ekonomiku.

Konečné hodnocení: 3 body

Ladys formula Menopause obsahuje několik druhů fytoestrogenů, které tomuto komplexu dávají 1 bod, a také řadu vitamínů a rostlinných extraktů, které pomáhají eliminovat poruchy spánku a zlepšují celkovou pohodu. Přítomnost dalších komponent zvyšuje hodnocení o 1 bod. Ekonomika vzorce Ladys Menopauza je však nízká, měsíc přijetí bude stát téměř 800 rublů, takže toto kritérium se odhaduje na 1 bod

Konečné hodnocení: 3 body

Pro přehlednost uvádíme ve formě tabulky výsledky srovnání léků pro ženy během menopauzy:

názevBeta alaninFytoestrogenyDalší komponentyZiskovostCelkový počet bodů
TSI-KLIM ®01034
QI-KLIM ® alanin10034
ESTROVEL ®01124
Klimalanin10023
MENSE ®11136
Klimadinon ®01023
Complivit ® pro ženy 45+0113Pět
Ženský01012
Menoril plus01113
Dámská menopauza01113

Jak vidíte, MENSE získal nejvíce bodů. Tento lék má nejsilnější složení. Je to jediný, který obsahuje dvě z nejsilnějších složek najednou pro boj s příznaky menopauzy - beta-alanin a fytoestrogeny. Další komponenty normalizují spánek a emoční stav, pomáhají udržovat vzhled a zlepšovat subjektivní pohodu. I bez ohledu na ekonomiku MENSE výrazně vyniká na pozadí jiných léků na menopauzu. A díky relativně nízké ceně je také ziskový..

NENÍ REKLAMA. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ S ÚČASTÍ ODBORNÍKŮ.

TOP 7 nejlepších léků na menopauzu: hodnocení 2020, indikace k použití, recenze

Alarmující myšlenky o menopauze začnou navštěvovat ženy dlouho předtím, než se objeví první příznaky menopauzy. Mezitím není menopauza vůbec tak hrozná, jak se zdá - stačí vědět, na co se připravit. Menopauza není nemoc, ale přirozený proces v životě každé ženy. Dříve nebo později to stejně přijde. Můžete však zmírnit příznaky a udržet si kvalitu života. Dnes budeme podrobně hovořit o příznacích menopauzy, pojmenujeme nejlepší léky na menopauzu a poskytneme také několik užitečných tipů pro jejich výběr..

Indikace pro použití

Existují tři fáze menopauzy: premenopauza, menopauza, postmenopauza. Premenopauza obvykle začíná u žen ve věku od 40 do 45 let a může trvat až 10 let. Některé ženy téměř 50 let si však nevšimnou žádných změn na těle. V tuto chvíli je pravděpodobnost otěhotnění extrémně malá, ale stále tu je, i když to není nejlepší nápad. V tomto období se mohou poprvé objevit návaly horka, dochází ke snížení sexuální touhy, depresi a častým bolestem hlavy..

Menopauza se nejčastěji vyskytuje ve věku od 50 do 55 let. Vaječníky přestanou fungovat, většina žen nemá menstruaci, i když stále mohou přijít z místa. Nedostatek estrogenu je již patrný ve všem: začneme si všímat vrásky, pokožka znatelně stárne, kosti se stávají křehkými, návaly horka častější, nálada se neustále mění, nedochází k sexuálnímu apetitu.

Postmenopauza se obvykle objevuje od 55 let, u některých žen k ní však dochází o něco dříve nebo později. V tuto chvíli všechny nepříjemné příznaky zmizí a již se neobjeví..

TOP 7 nejlepších léků na menopauzu

Není vůbec nutné snášet nepříjemné příznaky menopauzy. V dnešní době existuje mnoho léků a doplňků stravy, které vám ulehčí trápení a prodlouží mládí. Po analýze mnoha léků jsme vybrali ty nejlepší z nich:

 • Klimonorm;
 • Tsi-klim;
 • Climaxan;
 • Femoston;
 • Klimadinon;
 • Angelique;
 • Inoklim.

Řekneme vám o každém z výše uvedených léků podrobně, s uvedením jeho charakteristik, výhod a nevýhod, cen. Můžete si také přečíst názor žen, které tento přípravek užívaly..

Klimonorm

Klimonorm je hormonální léčivo speciálně určené pro ženy s menopauzou. Účinné látky normalizují hormonální pozadí, což umožňuje eliminovat nejvýraznější příznaky obtížného období. U žen s problémy z dělohy a vaječníků dochází ke zlepšení stavu a zpomalení progrese onemocnění. Jedno balení přípravku Klimonorm stačí na tři týdny léčby. Lék lze užívat pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře, v lékárnách se prodává na lékařský předpis.

Léčivá látkalevonorgestrel + estradiol
Formulář vydánídražé
Obal21 ks.

Cena: od 928 rublů.

klady

 • eliminuje vaginální suchost;
 • vyrovnává hormonální pozadí;
 • normalizuje močový systém;
 • předchází osteoporóze;
 • pohodlný příjem léku - jedna tableta denně.

Minusy

 • mnoho kontraindikací různých druhů (podrobně v pokynech).

Klimonorm mi před dvěma lety předepsal gynekolog-endokrinolog. Je mi jen 38 let, ale již vykazuji příznaky menopauzy. Ultrazvukové vyšetření ukázalo, že velikost vaječníků se zmenšila. Cítil jsem se hrozně - neustále se mi točila hlava, nervy jsem měl na hranici, téměř okamžitě k slzám. Začal jsem užívat Climonorm a po deseti dnech jsem se cítil mnohem lépe. Droga je opravdu účinná, opravdu mi pomáhá.

Tsi-klim

Tsi-klim je předepisován hlavně ženám starším 45 let. Výrobek obsahuje fytoestrogeny - rostlinné složky, které plně nahrazují ženské pohlavní hormony. Droga pomáhá podporovat tělo potřebnými látkami a minerály, díky čemuž dáma udržuje stejný životní styl během obtížného období restrukturalizace těla. Tsi-klim se užívá po dobu tří měsíců, jedna tableta ráno a večer, poté si dejte pauzu.

VýrobceEvalar
Obal60 ks.
Typ drogyBAA, vitaminový komplex

Cena: 445-480 rublů.

klady

 • vyrovnává náladu;
 • zmírňuje návaly horka;
 • zvyšuje účinnost;
 • snižuje dušnost;
 • normalizuje spánek.

Minusy

 • dává některým lidem malý přírůstek hmotnosti.

Zpočátku jsem velmi pochyboval o Tsi-Klim, myslel jsem si, že od doplňku stravy pak nebude žádný přínos. Jak jsem se mýlil. Ačkoli jsou pilulky bylinné, velmi mi pomohly. Je pravda, že jsem účinek necítil okamžitě, až asi po několika týdnech. Ale teď létám - zapomněl jsem na návaly horka, dušnost a špatnou náladu. Život se zlepšuje!

Climaxan

Climaxan je homeopatický přípravek obsahující vitamíny, extrakt cimicifuga, hadí jed a apis. Užívání drogy významně zlepší vaše zdraví, posílí nervový systém, což znamená, že budete spát klidněji a zdravěji. Při nákupu Climaxanu si můžete vybrat tablety nebo granule, které jsou pro vás pohodlnější. Neexistují žádná vážná varování o užívání drogy, pacienti ji snadno snášejí.

Formulář vydánítablety, granule
Typ drogyhomeopatický
Obal20/20/40 ks.

Ceník: od 127 rublů. pro 10 granulí.

klady

 • eliminuje nadměrnou nervozitu a agresi;
 • obnovuje srdeční frekvenci;
 • zmírňuje závratě;
 • potlačuje návaly horka;
 • zlepšuje spánek;
 • vytvořeno na základě přírodních ingrediencí.

Minusy

Již šestým rokem trpím příznaky menopauzy. Snažil jsem se předepsat si léky, které jsem prostě nebral, nic nepomohlo. Unavený z takového života jsem se přesto rozhodl navštívit lékaře. Bylo mi doporučeno vyzkoušet Climaxan. Už ve druhém týdnu užívání drogy jsem si všiml zlepšení pohody - začal jsem lépe spát, závratě zmizely. Droga mi dokonale vyhovovala.

Femoston

Femoston je lék na hormonální substituční terapii, který se používá k léčbě různých příznaků menopauzy. Nástroj poskytuje tělu potřebné množství pohlavních hormonů, udržuje zdravý stav a fungování různých orgánů. V současné době se vyrábějí tři odrůdy Femoston - 1/10, 2/10, 1/5 (Conti). Všechny jsou vyráběny v tabletách a navzájem se liší pouze dávkou účinných látek. Pouze lékař má právo předepsat hormonální látku, vybírá také dávkování. Samoléčba je nepřijatelná.

Účinné látkyestradiol + dydrogesteron
Obal28 ks.
Země výrobyUSA

Cena: 1 105-1 179 rublů.

klady

 • eliminuje nepříjemné příznaky menopauzy;
 • doplňuje nedostatek hormonů;
 • prevence osteoporózy;
 • omlazuje tělo.

Minusy

 • velmi velký seznam kontraindikací;
 • přísný harmonogram přijímání.

Je mi 52 let, užívám Femoston 1/10. Začala menopauza a rok jsem trpěl pocením, návaly horka, bezesnými noci a nervovými poruchami. Šel jsem k lékaři a po úplném vyšetření mi byl předepsán tento lék. Piju to 9 měsíců, cítím se skvěle, dobře spím. Kůže se stala pružnou, Femoston opravdu prodlužuje mládí. Radím ženám, aby vyhledaly lékaře, a pokud je to možné - užívejte přípravek Femoston.

Klimadinon

Léčivo je fytoestrogen, jehož hlavní aktivní složkou je extrakt cimicifuga. Pravidelným používáním přípravku Klimadinon oslabíte nebo úplně odstraníte bolestivé návaly horka, výkyvy nálady, tlakové rázy a závratě. Lék by měl být užíván podle následujícího schématu: 15 ml 2krát denně nebo si vezměte tabletu ráno a večer s velkým množstvím nápoje. Zlepšení bude patrné asi za týden..

Léčivá látkaextrakt cimicifuga
Formulář vydánítablety / roztok extraktu
VýrobceBioronica SE, Německo

Cena: 435-487 rublů. pro 50 ml.

klady

 • dobře se vyrovná s nepříjemnými příznaky;
 • dodává tělu potřebné hormony;
 • obnovuje nervový systém;
 • bylinný přípravek.

Minusy

 • existují kontraindikace, takže je lepší poradit se s lékařem.

Beru Klimadinon rok. Je mi 50 let, mám několik myomů. Klimakterické jevy byly hrozné. Nejhorší je tlakový ráz. Již rok se tlak vrátil k normálu. Myom zůstal na stejné úrovni (nebyl pozorován žádný růst). doporučuji.

Angelique

Hormonální lék Angelique se nejčastěji předepisuje těm ženám, kterým nepomáhají bylinné přípravky. Účinek léku je založen na doplnění nedostatku estrogenu a normalizaci hormonálních hladin pacienta. Angelique účinně snižuje frekvenci návalů horka, eliminuje vaginální suchost, normalizuje krevní tlak, srdeční frekvenci a posiluje močový a nervový systém. Doslova v prvních dnech užívání drogy se žena začíná cítit lépe. Pouze lékař může předepsat hormonální lék po úplném vyšetření.

Léčivá látkaestradiol a drospirenon
Obal28 ks.
Země výrobyBelgie

Cena: 1415-1470 rublů.

klady

 • obnovuje normální hormonální hladiny;
 • zmírňuje podrážděnost;
 • zlepšuje stav pokožky;
 • omlazuje tělo.

Minusy

 • existuje mnoho kontraindikací.

Jsem 52 let starý. Vrchol se cítil před šesti měsíci. Snažil jsem se vést normální život, ale moc mi to nevyšlo - otravovala mě nespavost, návaly noci, bolesti hlavy. Musel jsem jít na schůzku s gynekologem-endokrinologem. Po úplném vyšetření mě lékař doporučil hormonální látku Angelique. Beru to už třetí měsíc. Zdravotní stav se výrazně zlepšil, stal se klidnějším. Mimochodem, nepřibírám, jak se mnozí lidé děsí.

Inoklim

Inoklim je biologicky aktivní látka, která se široce používá k eliminaci příznaků menopauzy a dalších poruch ženského reprodukčního systému. Aktivní složkou je extrakt z rostlinných olejů a sójových bobů. Droga je považována za nejúčinnější při snižování množství návalů horka, pocení. Doplňky se vyrábějí v kapslích, jedno balení obsahuje 30 kusů.

VýrobceFrancie
Formulář vydáníkapsle
Denní dávkování1 ks.

Cena: od 1026 rublů.

klady

 • rostlinný původ produktu;
 • pohodlný příjem;
 • neexistují prakticky žádné kontraindikace;
 • volně prodávané v lékárnách;
 • vysoká účinnost.

Minusy

Inoklim mi doporučil lékař. Vrchol mě úplně vyčerpal, doma nemohu ani pracovat, ani dělat nic. Neustále teplo a zima, tlak skáče. Lék jsem pil dva měsíce, hned se to usnadnilo, teď jsem se rozhodl si dát pauzu. Dokud se příznaky neobjeví. Ale pokud se to zase zhorší, už vím, že mi Inoklim pomáhá.

Srovnávací tabulka charakteristik

Nabízíme vám srovnávací tabulku charakteristik výše uvedených léků.

DrogaPohledFormulář vydáníČástka v balíčku
Klimonormhormondražé21 ks.
Tsi-klimvitaminový komplex, doplněk stravyprášky60 ks.
Climaxanhomeopatickýgranule / tablety20/20/40 ks.
Femostonhormonprášky28 ks.
Klimadinonhomeopatickýtablety / extrakt20/30 ks, 50 ml
Angeliquehormonprášky28 ks.
InoklimDoplněk stravykapsle30 ks.

Tipy pro výběr

Pro mnoho žen se menopauza stává skutečnou výzvou. Asi 50% žen má závažné příznaky, které významně snižují kvalitu jejich života. Ani před 10–15 lety ženy tyto příznaky neléčily, což negativně ovlivnilo jejich celkový blahobyt, sexuální život a rodinné vztahy. Léčba menopauzy je dnes nejen možná, ale v některých případech je prostě nezbytná. Každá žena by však měla pochopit, že neexistuje žádná kouzelná pilulka pro menopauzu. Všichni jsme odlišní, a proto může účinnou a bezpečnou léčbu provést pouze ošetřující lékař na základě vyšetření a analýzy. Při prvních známkách menopauzy musíte okamžitě jít k lékaři, protože čím dříve zahájíte léčbu, tím méně nepříjemností vám toto obtížné období v životě každé ženy přinese. Není třeba riskovat své zdraví!

Nehormonální léky na menopauzu

Nehormonální léky: typy a výhody

Hormonální substituční léčba může vést k řadě komplikací, proto se dává přednost nehormonálním lékům:

 • Bylinné přípravky obsahující fytoestrogeny, které mohou nahradit ženské pohlavní hormony
 • Homeopatické léky zahrnují fytoestrogeny a přírodní složky (minerální soli, propolis, med a další)
 • Antidepresiva se používají ke zlepšení psycho-emocionálního stavu ženy
 • Antikonvulziva uvolňují svaly a zlepšují fungování nervového systému
 • Léky na krevní tlak se používají ke snížení návalů tepla a zmírnění emočního stresu.

Během menopauzy jsou upřednostňovány fytoestrogeny a homeopatické léky, které nemají nižší účinnost než hormonální léky, ale jsou bezpečnější. Proces absorpce probíhá ve střevě, látky se nehromadí v děloze.

Rostlinné složky obsažené v kompozici mají příznivý účinek na nervový systém, pohybový aparát, kardiovaskulární systém. Zlepšuje celkovou fyzickou kondici, předchází stárnutí a tvorbě zhoubných nádorů.

Nejoblíbenější jsou:

 • Estrovel
 • Remens
 • Climaxan
 • Klimadinon
 • Cyklista.

Estrovel

Fytoestrogen je předepsán pro časnou menopauzu - 35 let a aktivně se používá po chirurgickém odstranění vaječníků k úlevě od premenstruačního syndromu.

Estrovel je předepsán pro:

 • Zlepšení kvality a výkonu spánku
 • Zvládání přílivu a odlivu
 • Zlepšení muskuloskeletálního systému
 • Normalizace reprodukčních orgánů
 • Eliminace krvácení během menopauzy.

Estrovel obsahuje fytoestrogeny: cimicifuga, výtažky z luštěnin a listy kopřivy. Pomocnými složkami jsou kořen yam, komplex vitamínů a bór. Posledně jmenovaný pomáhá vyrovnat se s osteoporózou.

Přípravek Estrovel je předepisován na 2 nebo více měsíců s denní dávkou 1-2 tablety během jídla.

Neexistují žádné kontraindikace předepisování léku. Nedoporučuje se užívat v případě individuální nesnášenlivosti komponent.

Remens

Lékaři doporučují užívat Remens ženám s menopauzou ve věku od 45 do 50 let. Také dobrý lék na chirurgickou menopauzu.

Produkt obsahuje fytoestrogen - cimicifuga, složky rostlinného a živočišného původu - kanadský sanguinaria, tajemství sépiové žlázy a hadího jedu.

 • Pomáhá vyrovnat se s vegetovaskulární dystonií
 • Normalizuje průtok krve, zlepšuje krevní oběh v pánevních orgánech, což má pozitivní vliv na sexuální touhu
 • Eliminuje zánět v genitáliích
 • Bojuje s nespavostí, návaly horka
 • Zlepšuje náladu, zmírňuje stres a emoční napětí
 • Normalizuje fungování močového systému, eliminuje podráždění a křeče
 • Obnovuje kostní buňky a pokožku, což pomáhá zpomalit proces stárnutí.

Doporučuje se vypít drogu 1 tabletu nebo 10 kapek dvakrát denně. Délka léčby závisí na závažnosti projevů menopauzy, nejméně však 3 měsíce.

Nevýhodou přípravku Remens je dočasné zvýšení příznaků menopauzy na začátku užívání. Mezi vedlejšími účinky je možné zvýšit slinění, alergické reakce a poruchy gastrointestinálního traktu v přítomnosti individuální nesnášenlivosti jedné nebo více aktivních složek léčiva. Vyvíjejte se častěji v důsledku předávkování.

Climaxan

Climaxan je účinný v boji proti projevům menopauzy u žen v jakémkoli věku. Climaksan obsahuje:

 • Fytoestrogen - cimicifuga
 • Složky živočišného původu - had a včelí jed
 • Mikro a makro prvky - hořčík, vápník a další.
 • Zlepšuje průtok krve, aby pomohl vyrovnat se s návaly horka a zvýšenou separací potu
 • Bojuje s podrážděností, stresem, zlepšuje celkový psycho-emocionální stav
 • Bojuje proti známkám vaskulární dystonie
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Zvyšuje výkon.

Průběh léčby je měsíc. Užívejte drogu 1 tabletu dvakrát denně - ráno a večer. Krátký průběh léčby je výhodou léku. Efekt nezmizí po skončení.

V případě předávkování drogami se vyskytnou vedlejší účinky: plynatost, říhání, pocit těžkosti a nepohodlí v žaludku. Lék je předepsán s extrémní opatrností v přítomnosti alergických reakcí na jeho složky..

Klimadinon

Klimadinon je účinným prostředkem v boji proti známkám menopauzy i v jejich prevenci. Je předepsán pro chirurgickou menopauzu. Droga:

 • Snižuje pocení a návaly horka
 • Zlepšuje práci kardiovaskulárního systému a eliminuje příznaky vegetativně-vaskulární dystonie
 • Zlepšuje metabolické procesy v těle, čímž zpomaluje stárnutí
 • Zlepšuje emoční stav, bojuje s nervovým přepětím
 • Zlepšuje sekreční funkci pochvy.

Obsahuje bylinné složky, hořčík, vápník, železo, které pomáhají dobře se vyrovnat s příznaky menopauzy.

Užívání drogy se doporučuje u žen starších 45 let. K dispozici ve formě kapek a tablet. Užívejte 1 tabletu (30 kapek) dvakrát denně, ráno a večer.

Je nutné užívat Klimadon opatrně, protože může způsobit nežádoucí reakce: bolest břicha, pocit tíhy na hrudi, krvavý výtok, přibývání na váze. Nedoporučuje se používat v případě alergie na složky a nemocí závislých na estrogenech.

Tsi-Klim

Tsi-Klim je účinný doplněk stravy. Je předepsán pro ženy různého věku, stejně jako po chirurgických zákrocích na ženských pohlavních orgánech jako podpůrná léčba.

Doplněk stravy obsahuje fytoestrogen - cimicifuga, vitamin C a skupina B, L-kreatinin, kyselina listová, je silná, díky čemuž lék:

 • Uklidňuje nervový systém, normalizuje psycho-emocionální stav
 • Podporuje regeneraci buněk - umožňuje vám udržovat mládí
 • Bojuje s návaly horka
 • Zlepšuje výkon
 • Normalizuje práci kardiovaskulárního systému.

Nedoporučuje se užívat drogu, pokud:

 • Přítomnost alergických reakcí na jednu ze složek léčiva
 • Nemoci závislé na estrogenu
 • Endometrióza a děložní myom
 • Dysfunkce jater
 • Epilepsie
 • Poranění mozku a patologie.

Výběr účinného nehormonálního léku

Co je lepší Klimadon nebo Klimaksan, Estrovel, Remens nebo Tsi-Klim rozhodne lékař na základě výsledků klinických studií o hormonálních hladinách ženy. Nejlepší léky se vybírají podle:

 • Příčina menopauzy (přírodní nebo chirurgická menopauza)
 • Klinický obraz
 • Souběžná chronická onemocnění
 • Alergické reakce.

Pokud k menopauze došlo v důsledku chirurgického zákroku na genitáliích, lékař předepíše Estrovel, Remens, Klimadinon. S časným nástupem menopauzy budou nejlepším lékem Estrovel nebo Climaxan. Dobré výsledky po užití přípravku Remens u žen starších 45 let. V případě porušení sekreční funkce poskytuje Klimadinon dobrý účinek. Přípravek Estrovel pomůže zastavit menopauzu bez vedlejších účinků. Tsi-Klim má bohaté a užitečné složení, ale ve srovnání s jinými léky má mnoho kontraindikací.

Při menopauze jsou upřednostňovány nehormonální léky, které zahrnují fytoestrogeny. Nejoblíbenější jsou Tsi-Klim, Estrovel, Remens, Klimadinon, Klimaksan. Drogy pomáhají vyrovnat se s návaly horka, psycho-emocionálními poruchami, zpomalují proces stárnutí. Jmenování nápravy provádí lékař podle pokynů.

Nejlepší nehormonální léky a léky na menopauzu

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nástup menopauzy, a zejména menopauzy, mění ve směru snižování. Pokud dřívější lékaři hovořili o průměrném věku 55 let, nyní je to 40-45 let. Menopauza je přirozené vyhynutí ženské reprodukční funkce, nelze ji vyléčit. Ale příznaky lze zmírnit. K tomu se doporučuje užívat speciální léky. Sestavili jsme pro vás seznam nejlepších nehormonálních léků pro menopauzu.

Stručně o obecných pojmech

Mnoho žen si mýlí pojmy „menopauza“ a „menopauza“. Jsou rozptýleny, ale stále jsou to různé státy.

Menopauza je zastavení menstruace a její absence po celý rok. Je součástí obecného konceptu.

Menopauza - konec schopnosti produkovat vajíčka vaječníky. Skládá se z období:

 • premenopauza;
 • menopauza;
 • postmenopauza.

Všechny ženy si uvědomují, že před posledním menstruačním cyklem se povaha výtoku změnila. Příznaky premenopauzy:

 • hojné vypouštění;
 • zpoždění;
 • prodloužená menstruace;
 • častější.

Při prvních takových příznacích u ženy ve věku 40 a více let by se měla poradit s gynekologem a vyšetřit.

Pokud je diagnóza potvrzena, lékař předepíše léky. Nejčastěji jsou hormonální s obsahem estrogenu. Léky jsou účinné, ale mají mnoho kontraindikací. Z tohoto důvodu se k nim mnozí nechtějí uchýlit..

Pokud stav není kritický a dívka může vést normální život, měly by se jako analoga estrogenů použít nehormonální látky..

O drogách

Nehormonální přípravky jsou vyráběny na bázi přírodních složek. Nemají žádné kontraindikace a žádné vedlejší účinky. Nehormonální látky s menopauzou se v zásadě užívají z běžných příznaků - z návalů tepla a nočního pocení.

Taková substituční terapie vám umožňuje žít celý život a nebyť závislí na hormonálních výkyvech. Jakmile začnete užívat doplňky stravy vhodné pro vaše tělo, příznaky ustoupí, zlepší se nálada a kvalita spánku..

Doporučení k použití

Mnoho lidí si podle recenzí vybírá, jaké léky užívat s menopauzou. Jde samozřejmě o nesprávný přístup a je lepší vyhledat pomoc od odborníka. Pokud se však z nějakého důvodu rozhodnete nedělat to, měli byste se předem informovat o indikacích a kontraindikacích před nákupem a zahájením spotřeby..

Indikace

Hlavní indikace přímo souvisejí se symptomatologií. Zvýrazníme ty hlavní:

 • nehormonální lék je indikován na návaly horka s menopauzou. Návaly tepla - prudká změna tělesné teploty a průtoku krve do hlavy. To je zvenčí patrné, protože obličej, krk, hrudník a záda zčervenají. Vnitřně je to vyjádřeno v akutních závratích a mdlobách;
 • silné pocení, rušivé ve dne i v noci. Tento proces nemá nic společného s prostředím a může nastat i v zimě v chladu. Mnoho dívek musí 2-3krát denně úplně vyměnit toaletu;
 • vaginální suchost, která narušuje sexuální život a způsobuje nepohodlí;
 • vysoký krevní tlak;
 • inkontinence (nekontrolované močení) je jedním z nejvíce znepokojivých projevů;
 • prudká změna nálady od apatie k absolutnímu štěstí i za hodinu.

Existují další indikace k použití..

Důležité! Přítomnost jednoho nebo více příznaků nepotvrzuje nástup menopauzy. Měli byste podstoupit vyšetření, potvrdit diagnózu a teprve poté začít zmírňovat stav pomocí hormonálních nebo nehormonálních léků.

Kontraindikace

Nehormonální léky nemají žádné kontraindikace, s výjimkou individuální nesnášenlivosti složek (alergie). Pokud dojde k alergické reakci (zarudnutí, svědění, horečka), měli byste okamžitě přestat užívat.

Výhody a nevýhody nehormonálních anti-klimakterických léků

Než začnete užívat nehormonální léky na menopauzu a návaly horka, měli byste se rozhodnout, zvážit klady a zápory.

klady

 • efektivní pro návaly horka;
 • nemají žádné kontraindikace;
 • prodává se bez lékařského předpisu;
 • levný;
 • zmírnit příznaky menopauzy;
 • obnovit metabolismus;
 • podporovat úbytek hmotnosti na první před premenopauzou;
 • posílení imunity.

Je třeba také poznamenat, že aktivní doplňky navíc působí jako placebo. Myšlenka, že se mu ulevilo, zlepšuje náladu a posiluje náladu.

Minusy

Pokud neměli žádné nedostatky, lékaři pak předepsali pouze je. Je důležité si uvědomit, že léčba není zaměřena na léčbu, je to nemožné. K úlevě od příznaků je zapotřebí léčba. Ale tento efekt je také dočasný, končící koncem kurzu.

Nehormonální doplňky jsou celoživotní řešení. Síla účinku na tělo a jeho trvání je ve srovnání s hormonálními mnohem menší.

Nejlepší nehormonální léky na menopauzu pro ženy

Připravili jsme pro vás seznam nejlepších hormonálních doplňků pro menopauzu bez vedlejších účinků. Při sestavování seznamu jsme vycházeli z názorů lékařů o tom, jaké léky by žena měla užívat na návaly horka a další projevy..

Estrovel

Účinný lék na návaly horka s menopauzou. Obsahuje vitamíny B, kyselinu listovou, vitamin E. Obsahuje extrakt z jamu a extraktu z listů kopřivy. Není to droga. Jedná se o biologicky aktivní přísadu (BAA). K dispozici ve dvou formách - tablety a kapsle. Kapsle jsou kvůli tekuté náplni považovány za účinnější.

Pomáhá snižovat závažnost příznaků během menopauzy.

Způsob aplikace - jeden kus denně po dobu 60 dnů. Poté by měl být pozastaven na 3-4 týdny, poté může být obnoven.

Tsimicifuga

Bylinný přípravek nové generace, určený pro menopauzu. Složení obsahuje výtažky ze sóji, cimicifugy a kořene dioscorea. Tsimitsifuga ve složení má mírný analgetický účinek. Kromě bylinných složek obsahuje vitamíny B6, B9, E. Úspěšně zvládá příznaky klimakterického období a také se používá k normalizaci menstruačního cyklu. Má účinek podobný přirozenému účinku estrogenu. Mělo by se používat po dobu jednoho měsíce, jeden dvakrát denně. Po absolvování kurzu byste si měli na měsíc odpočinout. Pak můžete pokračovat.

Ženský

Jeden z nejlepších léků na návaly horka a teplo v menopauze. Doplněk je založen na jetelovém výlisku. Obsahuje hořčík, křemík a další stopové prvky. Jedná se o doplněk stravy prodávaný bez lékařského předpisu. Feminal je k dispozici ve formě bezbarvých tobolek se zeleným práškem uvnitř. Nemá žádné kontraindikace. Mělo by se užívat dvakrát denně, ráno a před spaním, po jídle.

Klimadinon

Doplňková látka, stejně jako „Tsimitsifuga“, je vyráběna na základě extraktu z kořenů rostlin. Je to hlavní účinná látka, nejsou tam žádné vitamíny. Vyrábí se v tabletách po 15 kusech v blistru v balení (4 nebo 6 blistrů uvnitř) a v kapkách. Vezměte prosím na vědomí, že kapky obsahují ethanol a výrobce nedoporučuje řízení po jeho užívání po dobu 2-3 hodin. Vyrobeno v Německu. Výrobce doporučuje, abyste se před zahájením schůzky poradili s lékařem a poradili se.

Femixan

Femixan se doporučuje pro menopauzu. Obsahuje výlisky z Vitexu, pupalky a mučenky. Má příznivý účinek na hormonální a nervový systém. Vede k normálnímu množství hormonu estrogenu. Kromě toho jsou přítomny vitamíny E, kyselina listová a hořčík. Doplňky stravy by měly být užívány dvakrát denně, dva kusy. Výsledek lze posoudit po 3 měsících. Prodává se bez lékařského předpisu.

Climaxan

Homeopatický nehormonální doplněk. Používá se jako náhrada za léky obsahující estrogen. Složení "Klimaksan" obsahuje alis, lachesis a cimicifuga. Účinné látky normalizují délku a kvalitu spánku, uklidňují a snižují krevní tlak. Způsob aplikace - resorpce jedné tablety 2krát denně před jídlem. Volně prodejné.

Tsi-klim

Doplněk má na internetu mnoho pozitivních recenzí s průměrným hodnocením 4,5 bodu z 5. Obsahuje také populární extrakt z kořene cimicifuge jako modulátor estrogenu. Kromě příznivého účinku na snížení závažnosti příznaků má pozitivní vliv na stav pokožky. Měla by se užívat jedna tableta dvakrát denně s jídlem. Balení obsahuje 60 kusů, což je dost na měsíční kurz. Prodává se v mnoha lékárnách.

Divina

Léčivou látkou je estradiolvalerát. Prodává se ve formě modrých tablet, 11 kusů v blistru. Výhody - možnost nepřetržitého dlouhodobého používání bez vedlejších účinků. Výrobce tvrdí, že návaly horka a závratě po 12 měsících úplně zmizí. Nemá žádné negativní účinky a pomáhá posilovat kosti. Doplněk stravy také urychluje lipolýzu a podporuje spalování tuků. Pokud došlo k nárůstu hmotnosti, obrázek se vrátí do normálu.

Klymene

Aktivní složky jsou estradiolvalerát a cyproteron. K dispozici v balení po 21 tabletách určených pro daný kurz. Kromě blahodárného účinku na ženské tělo při zániku funkcí vaječníků výrobce tvrdí také pozitivní účinek na dívky, které stále mají menstruaci. Doplňte estrogen a zlepšete hormonální a nervový systém. Hladina estrogenu stoupá v průměru za 4-5 hodin po požití, proto je nejlepší pít je v noci. Normální stav pak bude po celý další den. Mělo by se užívat jeden denně..

Ovidon

Kompozice obsahuje optimální množství ethinylestradiolu a levonorgestrelu. Droga není na ruských pultech, lze ji objednat ze zemí SNS s dodáním do vašeho města. Vyrábí se ve formě tablet, 21 kusů v blistru. Ekonomické, protože výrobce doporučuje rozdělit jednu tabletu na 4 až 6 dílů a užívat jednu část denně. Tato forma podání je způsobena počátečním předepsáním léku jako antikoncepce. Ale ukazuje se dobře, když se užívá během období zániku reprodukční funkce, ale s poklesem aktivní dávky o 4-6krát.

Logest

O droze existuje mnoho dobrých recenzí. Aktivními složkami jsou ethinylestradiol a gestoden. Je aktivní, normální obsah estrogenu se nachází v krvi 2 hodiny po požití. Průběh aplikace je 21 dní. Jeden by měl být užíván denně ve stejnou denní dobu. To je nezbytné k udržení rovnoměrné hladiny hormonů po celou dobu. Přestaňte používat po dobu 14 dnů po dokončení.

Vaginální čípky

Kromě nehormonálních léků v kapslích a tabletách nejsou žádné méně účinné vaginální čípky. Liší se pouze způsobem aplikace - zavedením čípků do pochvy. Výhody použití čípků:

 • rychlé dodání účinných látek;
 • žádný nebo jen malý účinek na gastrointestinální trakt, játra a ledviny.

Nevýhodou je nepohodlí z aplikace. Měly by být použity a ponechány uvnitř přes noc, to mnoho zastaví. Čípky se rozpouštějí ve vaginální dutině samy.

Ceny drog

Kompletní tabulka s cenami nejlepších nehormonálních léků na menopauzu u žen z návalů horka a dalších projevů.

názevPrůměrná cena, r.
Estrovel600
Tsimicifuga1500-2000
Ženský800
Klimadinon700
Femixan2100
Climaxan300
Tsi-klim1500-1800
Divina900-1100
Klymene1700-2100
Ovidondosud není k dispozici na ruském trhu
Logest2200

Ceny v různých městech a lékárnách se liší. Tabulka ukazuje průměrné náklady na moskevské lékárny. Ve vašem městě nebo lékárně najdete produkt za vyšší i nižší cenu, než je uvedeno v tabulce.

Co jiného se doporučuje v menopauze?

Kromě léků, jejichž působení je zaměřeno na zmírnění období zániku funkcí vaječníků, můžete také užívat vitamíny a sedativa. To se doporučuje u dívek bez výrazných příznaků..

Vitaminové komplexy

Chcete-li udržovat tělo bez antiklimakterických léků, můžete jednat pomocí stopových prvků:

 • Vitamíny skupiny B, zejména B1 a PP, podporují kardiovaskulární systém a posilují stěny cév;
 • vitamin A (retinol) zlepšuje stav pokožky a sliznic;
 • vitamin C přispívá k celkovému posílení imunity a začlenění přirozených ochranných funkcí těla;
 • kyselina listová, kterou mnozí znají pro své příznivé účinky na plod během těhotenství, je také užitečná v netehotném stavu. Kyselina není produkována tělem v žádném množství a může do ní vstoupit pouze z prostředí (drogy, jídlo);
 • vitaminu D, který je obvykle produkován kontaktem kůže s ultrafialovými paprsky, je nedostatek u většiny obyvatel středního Ruska. Pozitivně působí na cévy a pomáhá při vstřebávání vápníku.

Vitamíny jsou pro každou osobu nezbytné v dostatečném množství. Jejich nedostatek vede ke zhoršení projevů období.

Sedativa

Hormony jsou důležitou součástí života. 80% nálady člověka přímo závisí na nich. Narušení produkce (zvýšená produkce nebo inhibice) vede k dramatickým změnám nálady, podrážděnosti a zhoršení vztahů s blízkými a známými..

Abyste tomu zabránili, můžete začít užívat sedativa. Tvar závisí na preferencích dívky. Někteří dávají pozor na přírodní byliny a infuze, jiní užívají syntetické léky.

Ve skutečnosti není velký rozdíl za předpokladu, že jsou dodrženy výrobní normy a hygienická pravidla. Nesprávně sklizené a vařené bylinky mohou nejen pomoci, ale také způsobit čas. Totéž platí pro farmaceutické přípravky..

Ať už si vyberete cokoli, pokud se po zahájení užívání budete cítit lépe, pokračujte.

Recenze nehormonálních léků pro menopauzu pro ženy

Angelica, 42 let

Když přišla menopauza, okamžitě jsem začal přemýšlet o tom, co brát návaly horka, hlavně nehormonální. Ani jsem se nepodíval na hormony. Moje přítelkyně je vzala a měla mnoho vedlejších účinků - vlasy na obličeji a těle ztmavené, plné. Vybral jsem podle recenzí na internetu a vybral jsem si „Climaxan“. Stav se zlepšil, po dobu šesti měsíců nebyly žádné návaly horka a závratě.

Christina Georgievna, 54 let

Moje menopauza začala nečekaně. Asi před rokem moje menstruace náhle zmizela. Okamžitě jsem šel ke svému gynekologovi a ten mi předepsal lék. Po příjezdu domů jsem se rozhodl podívat se na internet, co je lepší vzít s menopauzou z návalů, přečtěte si recenze. Byl jsem překvapen počtem vedlejších účinků od hormonálních a rozhodl jsem se vypít zeleninu "Estrovel". Trochu jsem nelitoval, bez něj byl stav horší.

Irina Alekseevna, 40 let

Nikdy jsem si nemyslel, že moje menopauza začne brzy. Již ve věku 37 let začaly menstruace běžet jen zřídka, dokonce jsem si myslela, že jsem těhotná. Gynekolog vyšetřil a řekl, že je to rozhodně menopauza. Byl jsem velmi rozrušený, protože jsem slyšel od svých přátel o následcích. Opravdu jsem nechtěl ztratit ženskost a začal jsem na internetu hledat nehormonální pilulky na menopauzu z recenzí, které by zabránily návalům horka. Narazil jsem na Tsimicifugu a rozhodl se riskovat. Nevím, jestli bych bez něj měl projevy, ale už 3 roky se žádné projevy nevyskytují.

Těhotenství není pro ženu vždy radostnou událostí. Pokud životní situace neumožňuje v určitém období porodit a porodit dítě, nastávající matka se rozhodne pro potrat.