Menstruační cyklus po porodu

Porod a první měsíce mateřství zůstávají pozadu a mnoho mladých matek má otázku: kdy začne první menstruace? U některých žen se cyklus obnoví brzy po porodu, zatímco jiné čekají na kritické dny po mnoho měsíců. Co určuje tento proces a bude menstruace po porodu stejná jako dříve?

Po přirozeném porodu

Ihned po oddělení placenty v konečné fázi porodu zůstává v děložní dutině malé množství krevních sraženin, které nadále vynikají až 7-10 dní. Do 2-3 dnů po porodu prochází endometrium pod vlivem progesteronu strukturálními změnami, je odmítnuto a vylučováno ve formě lochie (poporodní výtok).

Během prvních 3-4 dnů jsou přísavky světlé, tmavě červené, mohou být sraženy, poté přibližně do 10 dnů získají krvavý charakter, poté až 3 týdny mohou mít nažloutlou barvu a být slizké konzistence.

V děložní dutině začínají regenerační procesy. Vnitřní vrstva dělohy se obnoví během prvních 7-10 dnů. Normální tloušťky endometria je dosaženo 3-4 týdny po porodu. Cervix se vytvoří do 3 dnů, ale vnitřní hltan zůstává otevřený o 2-3 cm. A až do konce 1. týdne po porodu bude cervix zcela vytvořen. Ovariální funkce při absenci kojení se obnoví v průměru po 6. 8 týdnů, tj. 2-2,5 měsíce po porodu, může začít první menstruace.

Při pravidelném kojení nemusí menstruace (laktační amenorea) chybět po celou dobu kojení nebo do zavedení doplňkových potravin. Když žena pravidelně kojí, hypofýza produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který stimuluje produkci mléka. Blokuje ovulaci. Se zavedením doplňkových potravin klesá množství kojení a podle toho klesá syntéza prolaktinu. V tomto případě menstruace zpravidla přichází před koncem laktace, nejčastěji 6-7 měsíců po porodu, a v tuto chvíli byste měli začít používat antikoncepci. Pokud byla výživa dítěte původně smíšená, obnoví se menstruace v průměru do 4. měsíce po porodu..

Po císařském řezu

Nejčastěji se po operaci obnovuje menstruační cyklus stejným způsobem jako po normálním porodu..

Při umělém krmení se neuvolňuje hormon oxytocin, který stahuje dělohu, takže jeho obnova je pomalejší, navíc jizva na děloze také zpomaluje tento proces. Výsledkem je, že se menstruace obnoví v průměru o 2-3 týdny později než při umělém krmení po přirozeném porodu.

Možné problémy

Délka menstruačního cyklu po porodu a délka menstruace se mohou lišit a mohou se lišit od doby před porodem. Je možné, že po porodu se změní délka cyklu a samotná menstruace. Během období obnovení funkce je možné zvýšení objemu ztracené krve, ale nepřesahující povolené limity - 150 ml (ne více než 10 "maxi" vložek). Do 4–6 měsíců bude cyklus zaveden, takže jsou možné výkyvy od 21 do 40 dnů. Toto není patologie, pokud jsou tyto změny ve fyziologické normě..

Nedostatek menstruace

Absence menstruace po dobu šesti měsíců při absenci laktace nebo po dobu jednoho roku kojení je považována za možnou patologii. Může to být způsobeno hyperprolaktinemií. Po ukončení laktace by měl prolaktin klesnout na normální hladinu. Pokud se tak nestane, pak prolaktin potlačuje ovulaci a vaječníky nesyntetizují hormony, které regulují menstruační cyklus. Absence menstruace by měla ženu upozornit na nástup dalšího těhotenství, protože ovulace nastává před nástupem první poporodní menstruace. Doporučujeme přečíst si o ovulačním testu.

Problémový cyklus

Kromě absence menstruace mohou být problémy s pravidelností cyklu, jeho délkou, délkou, objemem krevních sekretů, mazovými sekrety před a po menstruaci..

 1. Pokud cyklus nebyl stanoven do 6 měsíců, je to důvod k návštěvě lékaře.
 2. Pokud se po porodu změnila doba cyklu a je to méně než 21 dní nebo více než 35 dnů, je také nutná konzultace s gynekologem. Příliš krátké (1 až 2 dny) nebo příliš dlouhé (více než 7 dní) může být známkou patologie, jako je endometrióza nebo děložní myomy.
 3. Objem ztráty krve by měl být nejméně 50 ml a nepřesáhnout 150 ml. V těch „bohatých dnech“ by měla jedna střední podložka vydržet 4-5 hodin. Štíhlá menstruace může být známkou hormonálních poruch - hyperprolaktinemie, endometritida, synechie. Příliš silná menstruace může být známkou děložních myomů, zánětlivých onemocnění pánve. V obou případech potřebujete konzultaci s gynekologem.
 4. Možná po porodu se objeví špinění krvácení několik dní před menstruací a během 3-7 dnů po jejím ukončení. Tento příznak je známkou endometriózy nebo endometritidy. Jakékoli špinění uprostřed cyklu je patologie a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po porodu začíná ženské tělo proces obnovy. Vždy je to jiné, protože je to individuální. Proto byste se neměli bát „ale můj přítel je takový, ale můj je jiný“ nestojí za to.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: na otázku, kdy počkat na první menstruaci po narození dítěte, neexistuje jednoznačná odpověď..

Někdo po 3 měsících, někdo po šesti měsících a někdo kojí rok, ale stále bez menstruace. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - je přesvědčena gynekologka Julia Kopylová.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces.

Nástup první menstruace lze odložit pod vlivem prolaktinu, hormonu, který se aktivně produkuje během kojení. Proto je amenorea považována za fyziologickou. Jak dlouho to vydrží, závisí přímo na organizaci GW. Pokud je dítě krmeno z lahve, může první menstruace přijít již 2 měsíce po porodu. Pokud dostává pouze mateřské mléko, pak nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, vysvětluje Julia Kopylová.

Hormon prolaktin se nejaktivněji produkuje v noci od 3:00 do 7:00. Pokud se během tohoto období dítě často aplikuje na prsa, pak se koncentrace hormonu v krvi zvyšuje více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka a ovulace je potlačena více, což zajišťuje nepřítomnost menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplňkové krmení se zavádí směsí;
 • dítě je krmeno ne na požádání, ale na hodinu;
 • dítě v noci dobře spí a udržuje více než 3-4 hodinové intervaly;
 • jsou zavedeny doplňkové potraviny.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to děje 6-8 měsíců po narození dítěte. V této době se již ve stravě dítěte objevují doplňkové potraviny, mezi krmením má delší noční mezery.

Některé matky, které používají síť, přispěly k tvorbě statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a ve 3 měsících as druhým, když bylo dítěti více než 8 měsíců. Oba na GW.

Když je dítěti 2 měsíce.

Když bylo dítěti 1 rok a 8 měsíců.

Krmila své první dítě v 1,3 měsíci. Druhé dítě bylo krmeno po dobu 1,4 měsíce, vrátilo se po 1 roce a 1 měsíci.

Poznámka: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, určitě navštivte gynekologa.

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Poporodní období: skvělá návratnost

Stručně řečeno, období po porodu jsou docela nepředvídatelná. Mohou zůstat stejné jako před těhotenstvím, mohou být těžší nebo lehčí nebo mohou být na chvíli nepravidelné..

Liz Gray, matka dvou dětí, je mezi těmi, kteří se zhoršili. Každý měsíc za těchto pět dní se Lizin život stává jako noční můra: v její panice se vznáší transport, strašně se bojí uvíznutí v dopravě a v práci musí každou hodinu běžet na záchod a objímat si tašku plnou tamponů..

"Vždy jsem měla špatné období," říká, "ale po narození dvou dětí, kterým je nyní sedm a dvě, připomínají sérii The Walking Dead.".

Nicole Forest má úplně jiný příběh. Před narozením dítěte byla její období pekelná kvůli endometrióze (stav, kdy se buňky endometria množí mimo dělohu). Pokaždé trpěla strašnými bolestmi a průjmem. Ale když se jí po porodu menstruace vrátila, s překvapením si uvědomila, že bolest téměř úplně ustoupila. "Stále jsou hojné, ale ostatní příznaky jsou pryč." A to je taková úleva! “ - říká Nicole.

Ale Lillian Brown, matka dvou dětí ve věku tří a šesti let, si již zoufala ze sledování svého cyklu - menstruace přicházejí zcela nepravidelně.

Co tedy určuje povahu menstruace po porodu?

Lochia - ne menstruace

Nejprve si připomeňme, jak se menstruace liší od lochie. Lochia je poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu, placentárních buněk, zbytků membrán a plodové vody. Podle amerického Národního institutu zdraví lochie vydrží v průměru o něco méně než měsíc. V průběhu času se krvácení zmenšuje a postupně mizí. V počátcích může být lochie docela bolestivá kvůli kontrakcím dělohy, která se vrací do původní velikosti.

Lochia není menstruace. To je známka toho, že se tělo zotavuje z porodu a děloha se zbavuje všeho zbytečného. Ačkoli jsou oba spojeny s krvácením, výtok s lochií se časem zesvětlí a menstruace ztmavne.

Až přijde menstruace?

 • Pokud nekojíte, můžete očekávat první menstruaci asi jeden až dva měsíce po porodu, vysvětluje Amina White, MD ze Severní Karolíny..
 • Pokud kojíte, mohou přijít za šest měsíců nebo později, ale mohou začít až na samém konci krmení. Za to můžeme poděkovat prolaktinu, hormonu, který nám pomáhá produkovat mléko a může potlačit ovulaci..
 • Pokud kojíte i kojíte umělou výživu, menstruace může přijít za několik týdnů nebo měsíců.

Proč se vaše menstruace po porodu může zhoršovat

V případě Lillian a Liz, jejichž období se po narození dítěte tolik změnilo, je důležité poznamenat společný faktor: oba užívali hormonální antikoncepci dlouho před těhotenstvím..

„Menstruace“ při užívání hormonální antikoncepce není přesně měsíční, ale takzvané krvácení z vysazení. Proto vás může poznání skutečného období překvapit. "Jakákoli forma hormonální antikoncepce může zmírnit krvácení," říká Stephanie Rowne, porodnice / gynekologka z Vancouveru. Možná jsou tato těžká a těžká období vaší normou..

Proč může být váš poporodní cyklus nepravidelný?

U některých žen se cyklus může okamžitě vrátit na obvyklých 28 dní a u některých, jako je Lillian, se může stát nepravidelným. Možná se jejich hormonální systémy odrazí déle..

Nepravidelný cyklus může být také způsoben stresem, poruchami štítné žlázy, úbytkem hmotnosti nebo přírůstkem. Nestabilní cyklus může navíc znamenat nástup perimenopauzy (obvykle nastává po čtyřicítce, ale může začít o něco dříve). Pouze lékař vám to může přesně říct.

Proč mohou být menstruace jednodušší?

U některých šťastných žen, jako je Nicole, se období může po narození dítěte změnit v hněv na milosrdenství. Někdy je to proto, že těhotenství a porod mohou trochu natáhnout dělohu a rozšířit děložní čípek, vysvětluje porodnice-gynekologka Diana Young z Clevelandu. Během těhotenství se také uvolňují hormony, které uvolňují svaly dělohy..

Pokud trpíte endometriózou, jako je tomu u Nicole, mohou se vám menstruace po narození dítěte usnadnit. Tato změna je však často dočasná. Může se objevit bolestivé období, říká Dr. Young.

Nezapomeňte kontaktovat odborníka, pokud:

 • zdravotní stav během menstruace se prudce zhoršil;
 • menstruace je tak obtížná, že narušuje normální život.

Kdy můžete znovu otěhotnět?

Nejprve můžete po porodu otěhotnět o tři týdny později, i když menstruace ještě nenastala. "Potkala jsem ženy, které jsou znovu těhotné šest měsíců po porodu," říká Angela Jones, porodnice-gynekologka z New Jersey. - Pamatujte, že ovulace nastává před menstruací. Pokud již došlo k ovulaci, můžete otěhotnět a menstruace nepřijde. “.

To platí i pro kojící matky. Ačkoli prolaktin může potlačit ovulaci, nemůžete se na ni spolehnout. Nezapomeňte se tedy chránit, pokud neplánujete stát se rodiči počasí.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

„Těhotenství je skvělý čas: 9 měsíců bez menstruace!“ To je samozřejmě vtip, ale mnoho mladých matek na tuto nuanci těhotenství opravdu rád vzpomíná. Kdy, jak a proč se znovu objeví menstruace, jaká je norma a co vyžaduje návštěvu lékaře?

Proč se menstruace zastaví během těhotenství a po něm

Menstruační (ovulační) cyklus je jako dopravní pás; v určitém okamžiku vstoupí do činnosti potřebný hormon, který vyvolá určitý účinek.

První fáze cyklu - folikulární - je charakterizována vysokou hladinou folikuly stimulujícího hormonu (FLH). Je to on, kdo „probudí“ dominantní folikul, který „dozrává“ dva týdny. Vejce se zároveň nejen připravuje na oplodnění, samotný folikul se stává „malou hormonální továrnou“ - uvolňuje estrogeny, které snižují hladinu FLH a zvyšují koncentraci luteinizačního hormonu - LH.

Jakmile koncentrace LH a estrogenu dosáhne maxima, začíná další fáze cyklu - ovulační fáze. Jak jste pochopili, právě v tomto okamžiku dochází k ovulaci: bazální membrána folikulu praskne a zralé vejce vstoupí do vejcovodu. Ovulační fáze netrvá dlouho, v průměru 36 hodin.

Tělo se mezitím začíná připravovat na možné těhotenství - začíná třetí, luteální fáze ovulačního cyklu. LH a progesteron intenzivně připravují dělohu na těhotenství přibližně do 22. dne cyklu. Pokud nedojde k těhotenství, koncentrace hormonů klesá na minimum, "plodné" endometrium dělohy se degraduje a je odmítnuto - dochází k menstruačnímu krvácení.

Dojde-li k těhotenství, bude obraz poněkud odlišný: koncentrace estrogenu a progesteronu zůstane vysoká (ten se dokonce nazývá „těhotenský hormon“). To je nezbytné pro uvolnění svalstva dělohy, pro snížení imunitní reakce těla na plod a pro provedení mnoha dalších „prací“ nezbytných pro úspěšné těhotenství. Proč však menstruace mizí a během těhotenství není možné nové těhotenství??

"Jak jste si všimli, cyklus není možný bez prvního kroku: zvýšení koncentrace hormonu stimulujícího folikuly." Uprostřed cyklu (a během těhotenství) však jeho koncentrace klesá podle principu „zpětné vazby“ v důsledku zvyšování hladiny estrogenu. Na konci cyklu (a během těhotenství) se progesteron stává takovým omezovačem. A konečně, ihned po porodu a během kojení, prolaktin, hormon, který způsobuje produkci mléka v mléčných žlázách, interferuje s produkcí FSH..

Takže tyto tři hormony - estradiol, progesteron, prolaktin - signalizují tělo: nyní není nutné zahájit nové těhotenství, již se připravujeme na těhotenství / jsou těhotné / právě porodily a musí odpočívat.

Kojení a menstruační zotavení

Jak jste si všimli, hormon prolaktin se stává hlavním „nepřítelem“ nového těhotenství v těle kojící matky. Jeho obsah však závisí na frekvenci stimulace bradavek. Dítě začne sát na prsu - uvolňuje se prolaktin, stimuluje se produkce mléka. Čím častěji si dítě vezme prsa, tím rovnoměrněji se uvolňuje prolaktin, tím menší je pravděpodobnost, že se hladina FSH zvýší na hladinu nezbytnou k zahájení ovulačního cyklu. Tato absence menstruace se nazývá laktační amenorea.

Jak menstruační cyklus závisí na délce kojení

Pokud z nějakého důvodu nedojčíte své dítě, obnoví se menstruační cyklus 6-8 týdnů po porodu..

Pokud se obejdete bez nočního krmení (například odsáváte mléko předem a někdo doma nakrmí dítě z láhve) nebo ho doplníte mléčnou recepturou, cyklus se obnoví 3-4 měsíce po narození.

Pokud začnete s doplňkovými potravinami, cyklus se obnoví 1–2 měsíce po zahájení doplňkových potravin..

Pokud své dítě nakrmíte na požádání a nepodáváte doplňkovou stravu, cyklus se stále obnoví 12-14 měsíců po narození..

„Laktační amenorea je považována za přirozenou antikoncepci po dobu půl roku kojení (za předpokladu výlučného kojení na vyžádání, přičemž mezi kojením a nočním krmením nesmí být více než tři hodiny). Po této době, i když budete kojit stále ve stejném objemu, se pravděpodobnost návratu do cyklu zvyšuje a kojení vás již nemůže ochránit před dalším těhotenstvím.!

Normální poměr hormonů u různých žen je v poměrně širokém rozmezí. Proto se menstruační cyklus může dobře zotavit i při aktivním kojení. Nebojte se, že to ovlivní laktaci: množství mléka se může snížit pouze v den samotné menstruace a to zcela bezvýznamně.

Naopak, cyklus se nemusí zotavit ani po ukončení kojení. Pokud jste přestali s hepatitidou B nebo významně snížili počet krmení a menstruace se nevrátila tři až čtyři měsíce poté, obraťte se na svého lékaře a zjistěte příčinu problému..

"Existuje názor, že" jižní "hnědovlasé brunety mají menstruační cyklus po porodu, který se obnoví rychleji než" severní "modrooké blondýnky. Nepodařilo se nám najít jedinou studii potvrzující tuto hypotézu, takže čekáme na vaše pozorování v komentářích.!

Poporodní výtok a menstruace

Všechny ženy po porodu vědí, že špinění z pochvy po porodu (lochie) je normou. Faktem je, že povrch dělohy po oddělení placenty lze přirovnat k otevřené raně: nejprve krvácí, poté (třetí nebo čtvrtý den) výtok začíná připomínat jejichor, postupně se rozjasňuje, ztrácí tekutinu.

„Lochii lze zbavit až 6 týdnů po porodu.

Pokud se povaha výtoku nezmění (po několika dnech je stále krvavá), musíte co nejdříve navštívit svého lékaře, abyste zjistili příčinu krvácení. Pokud se však poporodní výtok náhle změní v charakteru z bezbarvého na krvavý, pak s velkou pravděpodobností lze tvrdit, že mluvíme o brzkém zotavení cyklu.

„I přes běžné mylné představy nemá způsob porodu vliv na obnovení menstruačního cyklu. Po císařském řezu se zotaví stejným způsobem jako po přirozeném porodu.

Těhotenství bez obnovení menstruačního cyklu

Mnoho žen se obává, že nové těhotenství pro ně může přijít bez povšimnutí, protože ovulace není vždy fyzicky cítit. Takové případy opravdu nejsou vzácné, ale často se první cyklus stane anovulačním, to znamená, že dochází k menstruačnímu krvácení, ale ovulace není. Při intenzivním kojení (a dokonce i při tvorbě cyklu u dospívajících dívek a na začátku menopauzy) může několik cyklů za sebou projít bez ovulace. To vysvětluje, proč „mimocyklová těhotenství“ stále nejsou tak běžná, jak byste čekali..

Změny v menstruačním cyklu po porodu

V zásadě je každé období „mikroporodou“: děloha se stahuje, aby se zbavila zbytečného endometria. Proto je většina žen obeznámena s menstruačními křečemi - pro některé vypadají nesnesitelně, jiné popisují svůj stav jednoduše jako nepříjemný. Po porodu však některé ženy zjistily, že se jejich pocity změnily..

K tomu obvykle dochází při počátečních odchylkách v umístění dělohy, například při předním ohýbání. V tomto případě se krev hromadí v děložní dutině a je vylučována obtížně. Po porodu se poloha dělohy může vyrovnat a bolest zmizí.

Stává se to však i obráceně, například pokud byla infekce zavedena do děložní dutiny během porodu, pak i po úplném uzdravení mohou zůstat následky ve formě bolestivých období. Nakonec se hormony mohou po těhotenství a porodu změnit. Dnes se za jeden z důvodů bolestivé menstruace považuje vysoká (nepatologická) hladina estrogenu..

Může se také změnit frekvence vašich období. Prvních několik cyklů po porodu může být kratších nebo delších než obvykle, menstruace se může na nějakou dobu zastavit (měsíc nebo dva), poté se cyklus znovu obnoví. Když se stabilizuje, žena může zjistit, že namísto 30 dnů například nyní trvá 26 nebo naopak 32 dní.

"I když vás nic neobtěžuje, určitě navštivte svého lékaře, až se vám obnoví menstruační cyklus." Rovněž stojí za to kontaktovat gynekologa, pokud se menstruace neobjevila 12-14 měsíců po porodu a pokud jste přestali kojit, pak 3 měsíce po tomto dni.

A samozřejmě nezapomeňte, v jakých případech byste měli naléhavě vyhledat lékařskou pomoc: v případě silné menstruační bolesti a abnormální ztráty krve (po dobu dvou nebo více dnů těsnění maximální kapacity navlhne za méně než dvě hodiny).

A pamatujte: lékaři nedoporučují znovu otěhotnět dříve než dva roky po předchozím narození. I když se vám zdá, že jste energičtí a plní energie, vaše tělo se musí pořádně zotavit.!

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Menstruace po porodu: obnova, absence, nepravidelnosti

Je známo, že po porodu potřebuje ženské tělo nějaký čas, aby se ty orgány a systémy, které prošly změnami během těhotenství a porodu, vrátily do normálu. To obvykle trvá 6-8 týdnů. Výjimkou jsou mléčné žlázy a hormonální systém: zotavení trvá déle. Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními změnami. Tento složitý proces si zaslouží podrobnou diskusi..

Malá exkurze do fyziologie

Ihned po porodu se hladina proteinů produkovaných placentou a regulujících mnoho metabolických procesů v těle nastávající matky prudce snižuje. Speciální části mozku - hypotalamus a hypofýza - jsou jakýmsi „vodičem“ endokrinních žláz. Regulují činnost různých endokrinních žláz - štítné žlázy, nadledvin, vaječníků u žen a varlat u mužů. V poporodním období produkuje endokrinní systém, zejména hypofýza, hormon prolaktin, který se někdy také nazývá „mléčný hormon“, protože stimuluje tvorbu mléka u žen po porodu a současně potlačuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku, čímž narušuje proces zrání. oocyt a ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku. Proto většina žen nemá období kojení. Pokud se dítě krmí pouze mateřským mlékem, je pravděpodobné, že na konci období laktace bude menstruace, a v případě smíšeného krmení se menstruace obnoví o 3-4 měsíce po porodu. Je však třeba poznamenat, že z každého pravidla existují výjimky a u žen, které kojí děti až rok nebo déle, se menstruační cykly mohou zotavit ve stejném časovém rámci..

Chtěl bych varovat před chybou: mladá matka si často je jistá, že při absenci pravidelných menstruačních cyklů během období kojení nemůže dojít k těhotenství. To není pravda. Ovulace, což znamená, že během tohoto období může dojít k početí..

Při absenci laktace dochází k ovulaci v průměru 10. týden po porodu a první menstruace 12. den. Menstruace se může objevit 7-9 týdnů po porodu; v takových případech je první menstruační cyklus obvykle anovulační, tj. není doprovázeno uvolněním vajíčka z vaječníku.

Po císařském řezu dochází k obnovení menstruačního cyklu stejným způsobem jako po přirozeném porodu a závisí na způsobu výživy.

Co cítíš

Výtok z genitálního traktu pokračuje od okamžiku porodu až do 6. - 8. týdne poporodního období. Přes svou podobnost s menstruační krví, zejména v prvních 3-4 dnech, se tyto sekrece liší původem od menstruačních; oni se nazývají lochia. Na místě oddělené placenty se vytvoří rozsáhlý povrch rány; v prvních třech dnech má výtok z něj krvavý charakter, poté, co se rána uzdraví (od 3. do 7. až 10. dne), stane se serózně krvavou a od 10. dne se stane nažloutlou, zatímco jejich počet klesá. V 5. až 6. týdnu se výtok z dělohy zastaví a má stejný charakter jako před těhotenstvím.

Obnovená menstruace po porodu má častěji správnou cyklickou povahu, ale je přípustné stanovit menstruační cyklus během prvních 2-3 cyklů, což lze vyjádřit zpožděním menstruace nebo naopak snížením intervalu mezi obdobími. Navzdory pravděpodobnosti těchto jevů v normě, s takovými příznaky, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili nemoci, jako jsou zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků atd..

Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní (21-35 dní). První den menstruačního krvácení se nazývá první den menstruačního cyklu. Menstruace obvykle trvá 4–6 dní (+ 2 dny). Největší ztráta krve je pozorována během prvního a druhého dne. Průměrná ztráta krve za cyklus je 30-35 ml (do 20-80 ml). Ztráta krve více než 80 ml v jednom menstruačním cyklu je považována za patologickou.

Interval mezi obdobími a trvání krvavého výtoku po porodu mohou být různé; je důležité, aby „zapadly“ do fyziologické normy popsané výše.

Je třeba poznamenat, že někdy se povaha menstruace po porodu mění. Pokud tedy žena měla před porodem nepravidelnou menstruaci, mohla by se po porodu stát pravidelnou. Menstruační období, která jsou bolestivá před porodem, se mohou po porodu stát bezbolestnými. To je způsobeno skutečností, že bolestivost je způsobena takzvaným ohnutím dělohy vpředu, což ztěžuje odtok menstruační krve z dělohy. Během těhotenství a porodu se mění vzájemná poloha orgánů v břišní dutině a děloha získává fyziologičtější polohu.

Možné menstruační nepravidelnosti

Hyperprolaktinemie může být jedním z důvodů porušení obnovy menstruačního cyklu po porodu. V hypofýze se tvoří hormon prolaktin (v menším množství se tento hormon tvoří také u mužů). Normálně se hladina prolaktinu v krvi ženy zvyšuje během těhotenství a kojení, což vede k vylučování mléka mléčnými žlázami. Jakmile žena přestane krmit dítě, hladina prolaktinu poklesne na normální hodnotu. Pokud hladina prolaktinu stoupá bez ohledu na těhotenství nebo se po ukončení kojení nevrátí do normálu, pak se tento stav nazývá patologická hyperprolaktinémie (PG). Jak již bylo uvedeno, prolaktin potlačuje ovulaci. To je důvod, proč udržování zvýšeného množství prolaktinu na konci kojení může způsobit nedostatek menstruace..

Tato situace je častěji spojena se zvýšenou funkcí buněk hypofýzy vylučujících prolaktin, jejichž počet zůstává normální nebo se velmi mírně zvyšuje. Další příčinou hyperprolaktinémie může být prolaktinom - nádor (adenom) hypofýzy, který produkuje prolaktin. Toto je nejčastější příčina PH během období nelaktace. Prolaktinom hypofýzy je benigní formace. Odborníci nazývají tuto formaci nádorem pouze proto, že vede ke zvětšení velikosti hypofýzy. Příčinou hyperprolaktinémie na konci kojení může být nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza), kterou lze poměrně snadno zjistit měřením hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v krvi a lze jej snadno napravit v předsálí substituční léčby přípravky obsahujícími hormony štítné žlázy (L-tyroxin)..

Jedním z příznaků PH může být narušení rytmu menstruace (oligo- nebo opsomenorea - snížení množství menstruační krve nebo zkrácení menstruačního krvácení) až po jejich úplné ukončení (amenorea), protože zvýšená hladina prolaktinu narušuje tvorbu folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) ), které regulují menstruační cyklus. Tito pacienti často trpí bolestmi hlavy. Na konci kojení je tvorba mléka zachována v malém množství - několik kapek s tlakem na bradavku. Na pozadí stávající hormonální nerovnováhy se často vyvíjí mastopatie. U žen s PH se může vyvinout obezita..

Diagnostické testy, které se provádějí k potvrzení diagnózy, jsou poměrně jednoduché. Obvykle zahrnují krevní test na obsah různých hormonů a studii hypofýzy k určení formy onemocnění. Mimochodem, primární testy (krevní test na obsah prolaktinu a hormonů, které charakterizují funkci štítné žlázy) mohou být předepsány lékařem v prenatální klinice, ale pro další výzkum možná budete muset konzultovat řadu odborníků.

Pokud se podle výsledků krevního testu ukáže, že hladina prolaktinu je zvýšena a neexistují žádné další projevy PG, je vhodné analýzu opakovat, abyste se ujistili, že nejde o chybu. Je bezpodmínečně nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy a stanovit hladinu dalších hormonů. Tomografie se používá ke studiu hypofýzy.

K léčbě PG se obvykle předepisují léky. Nejosvědčenějším lékem na léčbu hyperprolaktinemie je bromcriptin (Parlodel). Používají se také další léky: Lisenil, Abergin, Metergoline, Cabergoline (Dostinex). Všechny tyto léky pomáhají snižovat uvolňování prolaktinu, jehož hladina v krvi často klesá na normální hladinu během několika týdnů po zahájení léčby. U žen se normalizuje prolaktin a obnovuje se menstruační cyklus.

Další komplikací, která vede k narušení menstruační funkce po porodu, je poporodní hypopituitarismus (Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku nekrotických změn - „buněčné smrti“ v hypofýze. K těmto změnám může dojít v důsledku masivního krvácení v poporodním období po závažných septických (bakteriálních) komplikacích porodu, jako je poporodní peritonitida 1 nebo sepse 2. Těžká gestóza ve druhé polovině těhotenství, projevující se otoky, výskytem bílkovin v moči, zvýšením krevního tlaku, vzácně konvulzivním syndromem, může také způsobit Sheehanův syndrom v důsledku rozvoje intravaskulární koagulace (DIC). Výskyt Sheehanova syndromu je 0,1%, ale s masivním krvácením po porodu nebo po potratu dosahuje 40%.

Jelikož mluvíme o narušení obnovy menstruačního cyklu, je třeba říci, že jedním z projevů Sheehanova syndromu je amenorea - absence menstruace nebo oligomenorea - snížení množství menstruační krve až po malý rozmazaný výtok. Stupeň menstruační dysfunkce, stejně jako funkce jiných žláz s vnitřní sekrecí, závisí na rozsahu poškození hypofýzy. Ještě před projevy menstruačních nepravidelností se objevují příznaky Sheehanova syndromu, jako je bolest hlavy, rychlá únava, slabost, chilliness, hypotenze (pokles krevního tlaku), výrazný úbytek hmotnosti, mírný otok (pastovitost) dolních a horních končetin, suchá kůže, vypadávání vlasů.

Diagnóza je založena na údajích o anamnéze (souvislosti mezi nástupem onemocnění a komplikovanými rolemi), charakteristických projevech a údajích o hormonálním výzkumu, které ukazují pokles hormonů ovariální hypofýzy.

Léčba tohoto onemocnění je založena na hormonální substituční terapii, kdy se pomocí speciálních léků snaží nahradit hormony, které by se měly produkovat v hypofýze a dalších endokrinních žlázách, včetně vaječníků. Předepisujte glukokortikoidové léky, léky stimulující štítnou žlázu. U oligo- a amenorey jsou předepsány pohlavní hormony, které kompenzují nedostatek hormonů produkovaných hypofýzou a vaječníky. Ošetření provádí gynekolog společně s endokrinologem.

Ještě jednou bych vám chtěl připomenout, že pokud máte jakékoli pochybnosti o obnovení menstruačního cyklu, měli byste se poradit s lékařem. Mimochodem, prodloužená absence menstruace po porodu může naznačovat začátek nového těhotenství..

1 Peritonitida - zánět pobřišnice - tenká vrstva pojivové tkáně, která pokrývá stěny a orgány břišní dutiny.

2 Sepsa je stav, kdy se infekční agens dostává do krevního řečiště.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech.